Жовтяниця у новонароджених: причини виникнення та характерні симптоми, лікування патології, поради по догляду за немовлям


Желтушка у новорождённых: причины, виды, симптомы, лечение, уход

З’являється ще в пологовому будинку жовтяниця у новонароджених явище поширене.

У більшості немовлят на 3-5 день жовтіє шкіра, часто цей процес не доставляє маляті ніякого дискомфорту і поступово колір шкірних покривів приходить в норму. Але не завжди зовнішні зміни так нешкідливі.

Щоб не впадати завчасно в паніку, важливо вміти розпізнавати, яка починається жовтяниця у новонароджених, знати причини і наслідки різних форм захворювання.

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

Які діти схильні до жовтяниці

Желтушка в пологовому будинку у новонароджених дітей зустрічається часто, але не у всіх. Коли поява фізіологічної желтушки найбільш ймовірно:

 • при багатоплідній вагітності,
 • при недоношеності,
 • при наявності шкідливих звичок у мами,
 • при нестачі йоду в організмі жінки під час вагітності,
 • при травмуючих пологах,
 • при використанні стимуляторів родової діяльності,
 • при цукровому діабеті мами.

Якщо ознаки жовтяниці зберігаються у дітей старше 1 місяця, то це може вказувати на розвиток патологічних процесів:

 • генетичних захворювань,
 • ускладнень післяпологових травм,
 • інфікування немовляти під час пологів або після,
 • захворювань жовчовивідних шляхів,
 • важких захворювань печінки.

Для встановлення справжньої причини жовтяниці у дитини необхідно звернутися до лікаря . Можливо, немає приводів для занепокоєння, і жовтизну шкіри викликає жовтяниця грудного вигодовування. Прегнановая жовтяниця виникає через підвищеного вмісту в організмі мами гормону пренандінола.

Під час лактації він потрапляє в грудне молоко, а при годуванні – в організм малюка. Така тривала жовтяниця у новонародженого легко піддається лікуванню, досить відлучити його від грудей на 2-3 дня.

Виникнути прегнановая жовтяниця може і у малюків постарше, коли їм вже 2 місяці, але у тримісячних дітей цей вид жовтяниці вже не зустрічається.

Жовтяниця в однорічної дитини зазвичай має ті ж ознаки і причини, що і у дорослих, і вимагає обов’язкового лікування.

Симптоми різних видів жовтяниці у немовлят і як вони усуваються

Що таке жовтяниця у дітей? Жовтяниця у дітей так само, як і у дорослих, проявляється весняними змінами кольору шкіри і склер. Але види жовтяниці відрізняються у новонароджених. Незважаючи на схожі симптоми, деякі форми захворювання можуть зустрічатися тільки у дітей певного віку. Неонатальна жовтяниця у новонароджених буває 2 видів:

 • фізіологічної,
 • патологічної.

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

Розвиток фізіологічної жовтяниці у дітей відбувається завдяки особливості розвитку їх організму, яка здатна розщеплювати то кількість білірубіну, яке виробляється.

Тому його зміст починає рости і це відбивається на кольорі шкіри.

У тих випадках, коли післяпологова жовтяниця у деяких новонароджених не пройшла в пологовому будинку, але лікарі не знаходять загрози для здоров’я малюка, маму разом з дитиною виписують додому.

Медики розрізняють 5 ступенів жовтяниці. Визначити приблизний зміст білірубіну в крові можна за зовнішнім виглядом малюка і пожовклим частинам тіла.

Шкала Крамера говорить про те, що при пігментації особи і шиї зміст білірубіну піднімається вище 80 мкмоль / л, що є нормальним для перших двох днів життя. На 2-5 день норма білірубіну не повинна перевищувати 225 мкмоль / л.

При цьому жовтушність другого ступеня розподіляється на область спинки і животика до пояса, а при третій до ліктів і колін. Через 2-3 тижні післяпологова жовтяниця проходить без лікування.

Якщо ж шкірні покриви мають велику площу желтушности, то хвороби присвоюється 4 або 5 ступінь і лікарі допомагають малюку медикаментозно.

Фізіологічна і патологічна жовтяниця у новонароджених мають різну природу. Для того щоб відрізнити одну від іншої, важливо знати механізм розвитку хвороби і симптоми захворювань.

Фізіологічна

Найбільш поширена жовтяниця у новонароджених. Ця форма викликає зміна кольору шкіри зазвичай на 3 день після народження. Бірірубін в крові різко зростає, а потім поступово знижується.

У більшості випадків жовтяниця цього виду у новонароджених не потребує медикаментозного втручання. Досить частіше прикладати малюка до грудей, більше бувати на свіжому повітрі.

Влітку сприяти виведенню білірубіну будуть сонячні ванни.

Якщо жовтяниця фізіологічна у немовлят тримається, і білірубін не знижується, лікування може бути доповнено фототерапією, крапельницями глюкози і активованим вугіллям.

Коли зупинити зростання білірубіну в умовах пологового будинку не вдається, новонародженому разом з мамою доведеться пролікуватися в стаціонарі. Скільки лежать в лікарні з желтушка, залежить від того, як швидко білірубін перестає триматися на високому рівні і малюк йде на поправку. Зазвичай цей термін складає близько 2 тижнів.

Генетична

Спадкові жовтяниці зустрічаються 3 видів.

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

 • Синдром Жильбера. Лікувати желтушка у новонароджених в даному випадку прийнято фенобарбіталом. Він швидко знімає жовтушність, коли дитина народжується з такою патологією.
 • Синдром Криглера-Наджара. Народившись з I типом цього захворювання, новонароджені починають жовтіти з першого дня життя. Фенобарбітал не знімає пігментацію, але ефект приносить фотолікування. Ускладненням стає розвиток ядерної жовтяниці, тому іноді вдаються до переливання крові. Синдром другого типу знімається фенобарбіталом.
 • Синдром Люце-Дріскопа. Також передається генетично, проявляється з перших днів життя і може загрожувати розвитком ядерної жовтяниці.

Механічна

Механічна жовтяниця виникає у новонароджених, коли утруднений нормальний відтік жовчі до дванадцятипалої кишці. В якій формі проявляється це захворювання:

 • шкіра не просто жовтіє, а має зелений відтінок,
 • з’являється сухість і свербіж,
 • кал стає білим,
 • темніє сеча,
 • селезінка збільшується,
 • підвищується білірубін.

Лікування в даному випадку найчастіше буває оперативним.

Вірусна

У новонародженого дитини можуть діагностувати жовтяницю, викликану гепатитами. Дитині цей вид захворювання часто передається від хворої матері під час природних пологів, або від хворих родичів.

При порушеннях ендокринної системи

Дитяча жовтяниця іноді обумовлена ​​нестачею гормонів щитовидної залози. Проявлятися хвороба починає на 2-3 день і затягується до 3-5 місяців. Також прояв жовтяниці можливо, коли діти народжуються у жінок з діабетом. Жовтяничний синдром теж має затяжний характер.

При недоношеності

У недоношених дітей діагностика ускладнюється тим, що перші симптоми з’являються вже на перший день. Тому у недоношених новонароджених лікування починається з лабораторних досліджень. Якщо приріст білірубіну в нормі і інших відхилень не виявлено, лікується малюк буде стандартними засобами. Тривалість неонатальної жовтяниці у недоношених може досягати 3 тижнів.

Ядерна

Це те, чим небезпечна тривала жовтяниця у новонароджених. Чому розвивається ядерна жовтяниця? Всі різновиди хвороби супроводжуються підвищенням білірубіну. У неонатальному періоді він здатний впливати на клітини мозку і викликати незворотні зміни.

На початкових стадіях новонароджений виглядає млявим, часто відригує, з’являється блювота. Поступово потиличні м’язи слабшають, набухає велике тім’ячко, знижується смоктальний і інші рефлекси, з’являється брадикардія і судоми. Процес може затягуватися на декілька тижнів, після чого з’являється короткочасне поліпшення.

Після ядерної жовтяниці з’являються ДЦП, ЗРП, глухота та інші неврологічні ускладнення.

Резус-конфлікт

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

Що таке гемолітична жовтяниця у новонароджених? Ця патологія розвивається через несумісність мами і дитини за групою крові. Найчастіше з’являється жовтяниця при резус-конфлікті. Діти при цьому захворюванні починають жовтіти вже в перші години життя.

Малюки сонні і мляві. При огляді лікар виявить збільшені селезінку і печінку. Желтушка гемолітична у новонароджених вимагає негайного лікування.

Головне – не допустити розвитку ядерної жовтяниці, при якій надмірний білірубін буде негативно впливати на клітини мозку.

Як лікувати гемолитическую жовтяницю у новонароджених? Справа в тому, що боротися з цією формою захворювання легше до появи малюка. Попередити резус-конфлікт можна наступними заходами:

 • постійний контроль антитіл і гемалізінов під час вагітності,
 • дбайливе ставлення до свого здоров’я,
 • вживання антирезусного іммуноглобулліна в перші два дні після народження малюка.

Тривалість і методи лікування малюка, який народився з резус-конфліктом, залежить від ступеня захворювання. Застосовується світлолікування, крапельниці з глюкозою. При важких формах може знадобитися переливання крові.

Наслідки

У більшості випадків наслідки желтушки у новонароджених не виявляються. У міру нормалізації рівня білірубіну, колір шкіри відновлюється.

Неприємні наслідки жовтяниці у новонароджених можуть виникнути через відсутність своєчасної діагностики та розвитку патологічних процесів. Ускладнення будуть залежати від провокуючого їх захворювання.

Правильний догляд

Якщо жовтяниця протікає без відхилень і маму з пологового будинку виписали з малюком додому, а не в стаціонар, то який новонародженому необхідний догляд?

 • сонячні ванни, які замінять лікарняне фотолікування,
 • часте прикладання до грудей і рясне пиття,
 • повноцінне харчування мами,
 • прогулянки.

Про те, скільки повинен «зіграти» новонароджений краще порадитися з лікарем, щоб уникнути перегріву і опіків.

Ускладнення

Рідко жовтяниця прогресує і дає ускладнення. Те на скільки важкими вони виявляться, безпосередньо залежить від того, як швидко батьки звернуться до лікаря. Якщо з’явилися тривожні симптоми, але виявити їх вдалося швидко, важких наслідків можна уникнути.

Ймовірні ускладнення:

 • розвиток альбуминемии, нестачі альбуміну в крові,
 • інтоксикація тканин органів билирубином,
 • ядерна жовтяниця,
 • судоми.

Профілактика

Профілактичні заходи необхідно приймати ще під час вагітності. Для цього потрібно стежити за своїм здоров’ям і убезпечити себе від будь-яких інфекцій, відмовитися від шкідливих звичок, часто гуляти і правильно харчуватися.

Після народження малюка необхідно повноцінне грудне вигодовування, прогулянки, краще на сонечку. А мамі більше пити для відновлення водного балансу і відпочивати для кращої лактації.

Тривала жовтяниця

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

Затяжна жовтяниця здатна триматися більше двох, а у недоношених дітей – більше чотирьох тижнів. Така тривалість захворювання іноді говорить про те, що інфікування плода відбулося ще в материнській утробі.

Клітини печінки в даному випадку виявляються під впливом токсичних речовин. Як лікувати желтушка після місяця? Фотолікування і капелініци з глюкозою доповнюються гепатопротекторними і жовчогінні препаратами.

Причиною тривалої жовтяниці можуть стати індивідуальні особливості новонародженого , завдяки яким малюк просто не може переробляти білірубін так само швидко, як інші. Тому у нього цей процес проходить повільніше, а отже довше.

Також поміняти колір шкіри і склер може щеплення проти гепатиту В. Симптоми повинні поступово пройти самостійно.

Важливим питанням є: чи не небезпечно вакцинувати дитину від гепатиту В під час желтушки? Доктор Комаровський стверджує, що відмовлятися від щеплення не потрібно. Неонатальна жовтяниця не є протипоказанням. А відрізнити нормальну жовтяницю від патологічної повинен лікар, а не сама мама. Тому при будь-яких зовнішніх змінах малюка необхідно показати його фахівцеві.

Поширені запитання

Коли проходить жовтяниця?

Зазвичай колір шкіри відновлюється за 10-14 днів.

Для чого потрібне лікування лампою?

Лампа випромінює ультрафіолет, що сприяє розщепленню білірубіну. Такий же ефект дають сонячні ванни.

Що робити якщо жовтяниця не проходить більше місяця або двох?

Якщо організм не позбавляється від білірубіну, це може свідчити про захворювання печінки або жовчовивідних шляхів. Іноді малюк просто повільніше переробляє білірубін, ніж більшість дітей. Приймати рішення про те, як позбутися від тривалої жовтяниці самостійно не потрібно, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Чому жовтяниця у новонароджених не заразна?

Захворювання викликають природні процеси розвитку, а не віруси, тому і передаватися вона не може.

 

Жовтяниця у новонароджених: причини, лікування, наслідки

Желтушка у новонароджених буває не просто часто – а буває майже завжди. Будь-яка мама легко помітить перші симптоми. Малюк стає незвично смаглявим або немов наливається жовтизною, жовтіють білки очей.

Що це – хвороба чи особливість маленької дитини? Це стане ясно пізніше, після декількох днів спостережень.

Найчастіше для занепокоєння немає причин, такий стан зумовлено деякими фізіологічними особливостями організму новонародженої дитини.

Чому з’являється жовтяниця?


Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, доглядТут в першу чергу «винен» білірубін
. Що це і звідки береться? Все досить просто. У дитини, який ще не народився, особлива кров зі спеціальним (фетальний) гемоглобіном. Він переносить кисень по кровоносних судинах малюка. Коли дитина народиться, він починає дихати легенями. І тоді змінюється склад крові: в ній з’являється «живий» гемоглобін, а фетальний – руйнується. Ось тут і утворюється білірубін. Дитині він не потрібен, і маленький організм починає від нього позбавлятися.

Для малюка це дуже важка справа. Просто так білірубін не вивести. Спочатку він надходить в печінку і там змішується з особливими ферментами, потім розчиняється в сечі і вже тоді виводиться легко. Якщо печінка не впорається і білірубіну в крові стане багато, почнеться жовтяниця.

Причини жовтяниці патогенного характеру зовсім інші. Вони найчастіше обумовлені порушенням відтоку жовчі з організму через наступних станів:

 • несумісність групи крові;
 • резус-конфлікт;
 • вірусне ураження печінки;
 • генетичні порушення обміну речовин;
 • спадкові захворювання;
 • гормональні порушення;
 • механічні пошкодження жовчовивідних шляхів або печінки.

Норма білірубіну

У крові у новонародженого малюка білірубіну має бути від 8,5 до 20,5 мкмоль / л (микромоль на літр). Одиниця виміру досить складна, але в неї можна не вникати.

Якщо вже зовсім цікаво – аналіз крові відбувається на молекулярному рівні. Якщо за результатами аналізу видно, що вміст білірубіну трохи вище норми, лікар розуміє: організм малюка не встигає справлятися з навантаженням.

Справжня жовтяниця настає, коли рівень білірубіну перевищує 35 мкмоль / л.

І все-таки вона різна

Чому жовтяниця з’являється – вже зрозуміло. А чому взагалі виникають труднощі з виведенням білірубіну? Чи може це бути ознакою патології? На жаль так. Лікарі розрізняють дві групи жовтяниці – фізіологічну і патологічну. Розглянемо всі види жовтяниці від найрідкісніших до найбільш поширених.

Патологічні види жовтяниці

Вони зустрічаються рідко, але вимагають обов’язкового спостереження лікарів і лікування . При патологічної жовтяниці завжди є додаткові симптоми. Одні може помітити мама або хтось із рідних, інші розпізнає тільки лікар.

Гемолітична хвороба

Серед всіх малюків, хто захворює желтушка новонароджених, менше 1% припадає на які страждають гемолітичною хворобою. Її причини:

 • резус-конфлікт матері і дитини (найчастіше);
 • розбіжність по групам крові (дуже рідко);
 • несумісність за антигенами (майже не зустрічається).

Однак така жовтяниця досить швидко розпізнається. Шкіра і склери малюка жовтіють не через кілька днів, а майже відразу після народження. Дитина виглядає млявим і сонним.

Лікар, оглядаючи дитину, відчує збільшення селезінки і печінки. Всі ці ознаки показують, що новонародженому терміново потрібна допомога, і тоді лікарі починають негайне лікування.

Найважчий випадок – це ядерна жовтяниця , при якій білірубін отруює мозок малюка.

Механічна жовтяниця

Рідкісна, але все ж патологія. Причин у механічної жовтяниці кілька:

 • проблеми жовчного міхура;
 • порушення прохідності жовчовивідних шляхів;
 • проблеми з печінкою.

Найчастіше до механічної жовтяниці призводять генетичні порушення або родові травми малюка. Прояви цього захворювання стають помітні, коли малюкові виповнюється два-три тижні. Шкіра при цьому виглядає не просто жовтою, а з зеленуватим відтінком.

Стілець малюка стає ненормально світлим, майже без забарвлення. Лікар відчує, що печінка ущільнюється, а селезінка збільшена. При підозрах на механічну жовтяницю призначають різні додаткові обстеження – наприклад, УЗД.

Лікування буде залежати від виду патології .

Є також прикордонні стани, коли тривала післяпологова жовтяниця переходить в патологію:

 1. Кон’югаційна жовтяниця пов’язана з поганою роботою печінки. Ферменти печінки погано пов’язують білірубін і не справляються з виведенням його з крові.
 2. Ядерна жовтяниця виникає при різкому підвищенні рівня білірубіну під час післяпологової жовтяниці. При цьому білірубін проникає в нервову систему і надає на неї своє токсичну дію.
 3. Печінкова жовтяниця з’являється при ураженні клітин печінки вірусами або бактеріями.

Фізіологічна жовтяниця


Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд
Зараз все медики визнали, що це не хвороба, а один з варіантів нормального стану новонародженої дитини. Втім, і в цій ситуації за малюком потрібно уважно спостерігати, щоб не пропустити можливі патології.

Жовтяниця грудного молока

Ще один рідкісний випадок. Виникає, коли у мами в молоці дуже багато естрогену (це жіночий статевий гормон). Тоді печінку малюка в першу чергу починає виводити саме естроген, а вже потім – білірубін.

У цьому випадку малюк залишається жовтяничним до трьох місяців . При цьому малюк чудово розвивається – у нього хороший апетит, сон і надбавка у вазі і зростанні.

Такий стан не є небезпечним і проходить само.

Якщо у дитини виникає жовтяниця грудного молока, мами часто запитують: а чи не краще відлучити дитину від грудей? Відповідь може бути тільки один: чи не краще! Так, без грудного молока малюк перестане «жовтіти». Але скільки всього корисного і важливого він при цьому недоотримає? Так що грудне вигодовування необхідно продовжувати .

Неонатальна жовтяниця

І, нарешті, найпоширеніший вид. Це жовтяниця, яка з’являється у більшості діток . Вона не належить до захворювань і не потребує лікування. Така жовтяниця новонароджених проходить сама і не призводить до ускладнень. Правда, є й інший погляд: якщо жовтяниця з’явилася, то печінку малюка все-таки перевантажена. Але малюкові можна допомогти.

Симптоми

Головним і показовим симптомом будь-якого виду жовтяниці є зміна кольору шкірних і слизових покривів, білків очей. Вони стають яскраво-жовтого, майже лимонного кольору.

Коли проходить більше двох тижнів, а шкірні покриви малюка не придбали нормальний колір, варто звернутися до лікаря.

Перед тим, як лікувати жовтяницю буде призначений аналіз на рівень білірубіну в складі крові. Рівень білірубіну залежить від безлічі факторів і однозначно інтерпретувати результати аналізів не можна.

Доктор зробить висновки про стан здоров’я дитини по загальній картині стану здоров’я.

Симптоми патологічних видів жовтяниці проявляються в зміні кольору шкірних покривів. Відмінності полягають в часі їх появи і деякими особливостями прояви:

 • зміна кольору шкіри з’являється відразу після народження;
 • через три-чотири дні жовтий колір стає яскравішим, всі симптоми посилюються;
 • жовтушність покривів зберігається більше одного місяця;
 • виникнення симптомів жовтяниці хвилеподібно: то з’явиться, то зникне;
 • крім жовтого, колір шкіри може набувати і зелений відтінок.

Плюс до зміни кольору шкірних покривів додаються інші симптоми:

 • кал знебарвлений;
 • сеча має темний колір;
 • мимовільно з’являються синці;
 • простежується збільшення печінки і селезінки;
 • загальне самопочуття дитини погіршується.

При ядерної жовтяниці спостерігається згасання смоктального рефлексу, сильна сонливість і виникнення судом.

Лікування жовтяниці

Якщо мова йде про патології, то будь-яка терапія призначається лікарем. Найчастіше малюк і мама надходять в стаціонар, де проводять всі необхідні процедури .

Наприклад, якщо у мами і дитини різний резус-фактор або інші ознаки несумісності крові, то найчастіше призначають переливання. За одну процедуру у малюка можуть замістити до 70% від загальної кількості крові.

У важких випадках переливання повторюють кілька разів.

Ці заходи допомагають позбутися від патологічного білірубіну, але можуть послабити малюка. Тому часто призначають додаткову терапію: антибіотики, фізіопроцедури і так далі.

Механічна жовтяниця нерідко вимагає хірургічного втручання. Обґрунтоване рішення приймається зазвичай цілої комісією лікарів, які ретельно обстежують дитину і визначають всі необхідні заходи. Таке лікування і реабілітація також проводяться в умовах стаціонару.

Якщо жовтяниця фізіологічна, то мова йде скоріше не про лікування, а про допомогу малюкові. Дитина впорається зі своїм стан швидше, якщо:

 • докласти новонародженого до грудей якомога раніше (це стимулює обмінні процеси);
 • повноцінне грудне вигодовування;
 • дієта годуючої мами, щоб у малюка не було проблем з травленням;
 • сонячні ванни;
 • прогулянки на свіжому повітрі.

Останній пункт, на жаль, не виконати, якщо на вулиці холодно. Але навесні, влітку або в теплу осінь виносити малюка на свіже повітря потрібно обов’язково. Влітку в тиху сонячну погоду можна на кілька хвилин відкривати дитячі ручки і ніжки. Особливо це корисно в легкій тіні – наприклад, під деревом, щоб на дитину потрапляв розсіяне світло. Головне, щоб малюк не замерз.

Така турбота про новонародженого відмінно допоможе вивести білірубін з дитячого організму. В результаті у малюка не тільки пройде жовтяниця. Ще дитина стане більш здоровим і буде краще себе почувати.

Головним способом лікування і профілактики неонатальної жовтяниці є грудне молоко. Саме тому новонародженого прикладають до грудей з перших хвилин. Молозиво (перші порції грудного молока) має виражену послаблюючу дію. Воно сприяє виведенню разом з калом і барвника (білірубіну). Годування немовляти на першу вимогу – ось найкращі ліки від жовтяниці.

Іноді додатково до грудного молока призначають опромінення спеціальною лампою для лікування жовтяниці – фототерапію. При процедурі очі дитини прикривають пов’язкою або захисними окулярами і розміщують під лампою. Курс становить 96 годин.

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

При проведенні фототерапії можуть спостерігатися побічні ефекти. У дитини може з’явитися сонливість, шкіра починає лущитися і спостерігається розлад шлунку.

Таку ж дію надають сонячні ванни. Організм малюка на світлі починає активно виробляти вітамін Д. Він прискорює процес виведення білірубіну з крові.

При сильно вираженій жовтяниці можуть призначатися лікарем глюкоза і активоване вугілля в таблетках. Глюкоза сприяє поліпшенню активної роботи печінки. Активоване вугілля вбирає як губка шкідливі речовини, в тому числі і білірубін. Далі вугілля разом з білірубіном виводиться природним шляхом з калом.

Методику лікування патологічних видів жовтяниці лікар розробляє в залежності від поставленого діагнозу. Враховуються всі чинники і обставини народження дитини. Перебіг пологів і вагітності, захворювання матері, результати аналізів та ультразвукового дослідження. Іноді потрібна консультація вузьких фахівців; хірурга або ендокринолога.

При лікуванні жовтяниці застосовують різні види терапії:

 • Противірусна.
 • Антибактеріальна.
 • Жовчогінний.
 • Дезінтоксикаційна.
 • Імунна.

Застосовуються вони як індивідуально, так і комбіновано під пильним медичним наглядом. Це залежить від причин виникнення жовтяниці.

Наслідки і проблеми

При патологічних станах неможливо передбачити, як швидко малюк видужає. В першу чергу все залежить від причин захворювання і його тяжкості . Ось чому особливо важливо спостерігати за малюком в перші дні життя. На що звернути увагу?

 1. Жовтяниця виникла через кілька годин після народження малюка (можливі конфлікти крові).
 2. Дитина погано розвивається, він сонний і млявий (значне перевищення білірубіну в крові, в тому числі при гемолітичної хвороби).
 3. Жовтяниця супроводжується судомами, постійним криком (це може бути ядерна жовтяниця). При такому діагнозі у дитини можуть розвинутися порушення слуху, рухові патології, в найважчому випадку малюк може померти.
 4. У новонародженого відзначені родові травми.

Як тільки у новонародженого почалася жовтяниця, необхідно уважне спостереження, щоб не допустити розвитку патологій. Якщо лікування проведено вчасно, малюк дуже скоро видужає і буде рости здоровим .

Фізіологічна жовтяниця не викликає ніяких ускладнень. Вона може тривати два-три тижні. Більшість малюків позбавляється від желтушки, коли їм виповнюється місяць.

Якщо причина – в молоці матері, то стан може затягнутися ще на один-два місяці. Після цього шкіра і очі малюка повністю звільняються від жовтого відтінку. Весь цей час дитина повноцінно розвивається.

Головне для нього – це турбота мами, рідних і лікарів. І тоді малюк виросте здоровим і щасливим.

Фізіологічна жовтяниця у здорових дітей не завдає шкоди організму, не позначається на подальшому розвитку дитини. Патологічна жовтяниця з віком збільшує ризик виникнення і розвитку цирозу або раку печінки. У 90% дітей, які перехворіли на в грудному віці гепатитом, наслідки жовтяниці залишаються на все життя. Це виражається в ослабленому імунітеті і погану роботу печінки.

Перенесена ядерна жовтяниця в подальшому може призвести до глухоти, повного або часткового паралічу, розумової відсталості. Токсична дія високого рівня білірубіну на нервову систему має найважчі наслідки.

 

Жовтяниця новонароджених

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

Жовтяниця новонароджених – фізіологічний або патологічний стан, обумовлений гіпербілірубінемією і проявляється жовтяничним забарвленням шкіри та видимих слизових у дітей в перші дні їх життя.

Жовтяниця новонароджених характеризується підвищенням концентрації білірубіну в крові, анемією, иктеричностью шкірних покривів, слизових оболонок і склер очей, гепато- і спленомегалією, в важких випадках – билирубиновой енцефалопатією.

Діагностика жовтяниці новонароджених грунтується на візуальній оцінці ступеня жовтяниці за шкалою Крамера; визначенні рівня еритроцитів, білірубіну, печінкових ферментів, групи крові матері і дитини та ін. Лікування жовтяниці новонароджених включає грудне вигодовування, інфузійну терапію, фототерапію, штучне переливання крові.

Жовтяниця новонароджених – неонатальний синдром, який характеризується видимої жовтушною забарвленням шкіри, склер та слизових оболонок внаслідок підвищення рівня білірубіну в крові дитини.

За спостереженнями, на першому тижні життя жовтяниця новонароджених розвивається у 60% доношених і 80% недоношених дітей. У педіатрії найбільш часто зустрічається жовтяниця новонароджених, складова 60-70% всіх випадків синдрому.

Жовтяниця новонароджених розвивається при підвищенні рівня білірубіну понад 80-90 мкмоль / л у доношених і більше 120 мкмоль / л у недоношених немовлят. Тривала або виражена гіпербілірубінемія надає нейротоксическое дію, т. Е викликає пошкодження головного мозку.

Ступінь токсичного впливу білірубіну залежить, головним чином, від його концентрації в крові і тривалості гіпербілірубінемії.

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

Перш за все, неонатальна жовтяниця може бути фізіологічної і патологічної. За походженням жовтяниці новонароджених діляться на спадкові та набуті.

На підставі лабораторних критеріїв, т. Е. Підвищення тієї чи іншої фракції білірубіну розрізняють гипербилирубинемии з переважанням прямого (зв’язаного) білірубіну і гіпербілірубінемії з переважанням непрямої (незв’язаного) білірубіну.

До Кон’югаційна жовтяниця новонароджених відносяться випадки гипербилирубинемии, що виникають внаслідок зниженого кліренсу білірубіну гепатоцитами:

 • Фізіологічну (транзиторну) жовтяницю доношених новонароджених
 • Жовтяницю недоношених новонароджених
 • Спадкові жовтяниці, пов’язані з синдромами Жильбера, КриглерарНайяра I і II типів і ін.
 • Жовтяницю при ендокринної патології (гіпотиреозі у дітей, цукровому діабеті у матері)
 • Жовтяницю у новонароджених з асфіксією і родовою травмою
 • Прегнановую жовтяницю дітей, які перебувають на природному вигодовуванні
 • Медикаментозну жовтяницю новонароджених, обумовлену призначенням левоміцетину, саліцилатів, сульфаніламідів, хініну, великих доз вітаміну К та ін.

Гемолітична жовтяниця новонароджених характеризується підвищенням рівня білірубіну внаслідок посиленого руйнування (гемолізу) еритроцитів дитини.

Механічні жовтяниці новонароджених обумовлені порушенням відведення білірубіну з жовчю по жовчних шляхах і кишечнику.

Вони можуть виникати при вадах (атрезії, гіпоплазії) внутрішньопечінкових і позапечінкових проток, внутрішньоутробної жовчнокам’яної хвороби, здавленні жовчних ходів ззовні інфільтратом або пухлиною, закупорці жовчних проток зсередини, синдромі згущення жовчі, пілоростенозі, кишкової непрохідності та ін.

Жовтяниці змішаного генезу (паренхіматозні) виникають у новонароджених з фетальний гепатит, обумовленим внутрішньоутробними інфекціями (токсоплазмозом, цитомегалії, лістеріозом, герпесом, вірусними гепатитами А, В, D), токсико-септичних ураженням печінки при сепсисі, спадкові захворювання обміну речовин (муковісцидоз, галактоземії ).

Транзиторна жовтяниця є прикордонним станом періоду новонародженості. Відразу після народження дитини надлишок еритроцитів, в яких присутня фетальний гемоглобін, руйнується з утворенням вільного білірубіну.

Внаслідок тимчасової незрілості ферменту печінки глюкуронілтрансферази і стерильності кишечника зв’язування вільного білірубіну і його виведення з організму новонародженого з калом і сечею знижено.

Це призводить до накопичення зайвого об’єму білірубіну в підшкірно-жирової клітковини і фарбування шкіри і слизових в жовтий колір.

Фізіологічна жовтяниця новонароджених розвивається на 2-3 добу після народження, досягає свого максимуму на 4-5 добу. Пікова концентрація непрямого білірубіну становить в середньому 77-120 мкмоль / л; сеча і кал мають нормальну забарвлення; печінка і селезінка не збільшені.

При транзиторною жовтяниці новонароджених легка ступінь желтушности шкірних покривів не поширюється нижче пупкової лінії і виявляється тільки при достатньому природному освітленні. При фізіологічній жовтяниці самопочуття новонародженого зазвичай не порушується, однак при значній гипербилирубинемии може відзначатися мляве смоктання, загальмованість, сонливість, блювота.

У здорових новонароджених виникнення фізіологічної жовтяниці зв’язується з тимчасової незрілістю ферментних систем печінки, тому не вважається патологічним станом. При спостереженні за дитиною, організації правильного вигодовування і догляду прояви жовтяниці стихають самостійно до 2-тижневий віком новонароджених.

Жовтяниця недоношених новонароджених характеризується більш раннім початком (1-2 добу), досягненням піку проявів до 7 діб і стихання до трьох тижнів життя дитини.

Концентрація непрямого білірубіну в крові недоношених вище (137-171 мкмоль / л), його приріст і зниження відбувається повільніше.

Внаслідок більш тривалого дозрівання ферментних систем печінки у недоношених дітей створюється загроза розвитку ядерної жовтяниці і білірубінової інтоксикації.

спадкові жовтяниці

Найбільш поширеною формою спадкової кон’югаціонной жовтяниці новонароджених є конституціональна гіпербілірубінемія (синдром Жильбера). Даний синдром зустрічається в популяції з частотою 2-6%; успадковується по аутосомно-домінантним типом.

В основі синдрому Жильбера лежить дефект активності ферментних систем печінки (глюкуронілтрансферази) і, як наслідок, – порушення захоплення білірубіну гепатоцитами.

Жовтяниця новонароджених при конституціональної гипербилирубинемии протікає без анемії і спленомегалії, з незначним підйомом непрямого білірубіну.

Спадкова жовтяниця новонароджених при синдромі КриглерарНайяра пов’язана з дуже низькою активністю глюкуронілтрансферази (II тип) або її відсутністю (I тип).

При I типі синдрому жовтяниця новонароджених розвивається вже в перші дні життя і неухильно наростає; гіпербілірубінемія досягає 428 мкмоль / л і вище. Типово розвиток ядерної жовтяниці, можливий летальний результат.

II тип синдрому, як правило, має доброякісний перебіг: неонатальна гіпербілірубінемія становить 257-376 мкмоль / л; ядерна жовтяниця розвивається рідко.

Жовтяниця при ендокринної патології

Зазвичай виникає у дітей з вродженим гіпотиреозом в зв’язку з дефіцитом гормонів щитовидної залози, що порушує дозрівання ферменту глюкуронілтрансфераза, процеси кон’югації і екскреції білірубіну.

Жовтяниця при гіпотиреозі виявляється у 50-70% новонароджених; проявляється на 2-3-й добі життя і зберігається до 3-5 місяців.

Крім жовтяниці, у новонароджених відзначається млявість, пастозність, артеріальна гіпотонія, брадикардія, грубий голос, запори.

Рання жовтяниця може виникати у новонароджених, матері яких страждають на цукровий діабет, внаслідок гіпоглікемії і ацидозу. Виявляється затяжним жовтяничним синдромом і непрямий гіпербілірубінемією.

Жовтяниця у новонароджених з асфіксією і родовою травмою

Гіпоксія плода і асфіксія новонароджених затримують становлення ферментних систем, наслідком чого є гіпербілірубінемія і ядерна жовтяниця.

Різні родові травми (кефалогематоми, внутрішньошлуночкові крововиливи) можуть бути джерелами утворення непрямого білірубіну і його посиленого проникнення в кров з розвитком жовтяничного забарвлення шкіри і слизових оболонок.

Виразність жовтяниці новонароджених залежить від тяжкості гіпоксично-асфиксического синдрому і рівня гіпербілірубінемії.

Прегнановая жовтяниця

Синдром АРИЕС, або жовтяниця дітей, які перебувають на природному вигодовуванні, розвивається у 1-2% новонароджених. Може виникати на першому тижні життя дитини (рання жовтяниця) або на 7-14 день (пізня жовтяниця новонароджених) і зберігатися 4-6 тижнів.

Серед можливих причин прегнановой жовтяниці новонароджених називають присутність в молоці материнських естрогенів, що перешкоджають зв’язуванню білірубіну; несталий лактацію у матері і відносне недоїдання дитини, викликають зворотне всмоктування білірубіну в кишечнику і його надходження в кров’яне русло і ін.

Вважається, що факторами ризику жовтяниці у новонароджених, які перебувають на грудному вигодовуванні, служать пізніше (пізніше 12год життя) відходження меконію, затримка стискання пуповини, стимуляція пологів. Перебіг такого виду жовтяниці новонароджених завжди доброякісно.

Ядерна жовтяниця і білірубінова енцефалопатія

При прогресуючому підвищенні концентрації непрямого білірубіну в крові може відбуватися його проникнення через гематоенцефалічний бар’єр і відкладення в базальних ядрах головного мозку (ядерна жовтяниця новонароджених), що обумовлює розвиток небезпечного стану – білірубінової енцефалопатії.

На першому етапі в клініці переважають ознаки билирубиновой інтоксикації: млявість, апатія, сонливість дитини, монотонний крик, блукаючий погляд, відрижки, блювота.

Незабаром у новонароджених з’являються класичні ознаки ядерної жовтяниці, що супроводжуються ригідністю потиличних м’язів, спастичністю м’язів тіла, періодичним збудженням, вибухне великого джерельця, згасанням смоктального і інших рефлексів, ністагмом, брадикардією, судомами.

У цей період, який триває від декількох днів до декількох тижнів, відбувається необоротне ураження ЦНС. Протягом наступних 2-3 місяців життя в стані дітей спостерігається оманливе поліпшення, проте вже на 3-5 місяці життя діагностуються неврологічні ускладнення: ДЦП, ЗПР, глухота і т. Д.

Жовтяниця виявляється ще на етапі перебування дитини в пологовому будинку лікарем-неонатологом або педіатром при відвідуванні новонародженого незабаром після виписки.

Для візуальної оцінки ступеня жовтяниці новонароджених використовується шкала Крамера.

 • I ступінь – жовтушність обличчя і шиї (білірубін 80 мкмоль / л)
 • II ступінь – жовтушність поширюється до рівня пупка (білірубін 150 мкмоль / л)
 • III ступінь – жовтушність поширюється до рівня колін (білірубін 200 мкмоль / л)
 • IV ступінь – желтушность поширюється на обличчя, тулуб, кінцівки, за винятком долонь і підошов (білірубін 300 мкмоль / л)
 • V – тотальна жовтушність (білірубін 400 мкмоль / л)

Необхідними лабораторними дослідженнями для первинної діагностики жовтяниці новонароджених є: білірубін і його фракції, загальний аналіз крові, група крові дитини і матері, тест Кумбса, ПТІ, загальний аналіз сечі, печінкові проби. При підозрі на гіпотиреоз необхідно визначення тиреоїдних гормонів Т3, Т4, ТТГ в крові. Виявлення внутрішньоутробних інфекцій здійснюється методом ІФА і ПЛР.

В рамках діагностики механічних жовтяниць новонародженим проводиться УЗД печінки і жовчних проток, МР-холангіографія, ФГДС, оглядова рентгенографія черевної порожнини, консультація дитячого хірурга і дитячого гастроентеролога.

Для запобігання жовтяниці і зменшення ступеня гіпербілірубінемії всі новонароджені потребують ранньому початку (з першої години життя) і регулярному грудному вигодовуванні. У новонароджених з неонатальними жовтяниці частота рекомендованих годувань грудьми становить 8-12 раз на добу без нічної перерви.

Необхідне збільшення добового об’єму рідини на 10-20% в порівнянні з фізіологічною потребою дитини, прийом ентеросорбентів. При неможливості оральної гідратації проводиться інфузійна терапія: крапельне введення глюкози, фіз. розчину, аскорбінової кислоти, кокарбоксилази, вітамінів групи В.

З метою підвищення кон’югації білірубіну новонародженому з жовтяницею може призначатися фенобарбітал.

Найефективнішим методом лікування непрямий гіпербілірубінемії є фототерапія в безперервному або переривчастому режимі, що сприяє переведенню непрямого білірубіну в водорастворимую форму. Ускладненнями фототерапії можуть бути гіпертермія, дегідратація, опіки, алергічні реакції.

При гемолітичній жовтяниці новонароджених показано штучне переливання крові, гемосорбція, плазмаферез. Всі патологічні жовтяниці новонароджених вимагають негайної терапії основного захворювання.

Транзиторна жовтяниця новонароджених в переважній більшості випадків проходить без ускладнень. Однак порушення механізмів адаптації може призвести до переходу фізіологічної жовтяниці новонароджених в патологічний стан.

Спостереження і доказова база свідчать про відсутність взаємозв’язку вакцинації від вірусного гепатиту В з жовтяницею новонароджених. Критична гіпербілірубінемія може привести до розвитку ядерної жовтяниці і її ускладнень.

Діти з патологічними формами неонатальної жовтяниці підлягають диспансерному спостереженню дільничного педіатра і дитячого невролога.

Жовтяниця у новонароджених: лікування, симптоми, причини і фото; наслідки желтушки у новонароджених

Желтушка новонароджених прийнято називати фізіологічний або патологічний стан дитини, при якому його шкірний покрив набуває жовтяничний відтінок.

Такий стан розвивається на тлі активного надходження білірубіну в тканини, за рахунок цього відбувається фарбування шкірного покриву в жовтий колір.

Подібний пігмент утворюється за рахунок розпаду еритроцитів з тіла і усувається в результаті активності продукуються печінку ферментів. У новонароджених ферменти виводяться повільно, тому їх залишається в тілі достатню кількість.

А тепер зупинимося на цьому докладніше.

Що таке жовтяниця?

Фарбування шкірних покривів в жовтий колір проявляється на тлі підвищення концентрації білірубіну в крові новонародженого. Білірубін відкладається в шкірі і слизових оболонках, на цьому тлі вони набувають жовтяничний відтінок.

Після розпаду речовина виводиться з організму людини за участю ферментів, що утворюються в печінці. При нормальному перебігу обставин в організмі людини клітини оновлюються постійно, і такий процес не супроводжується жовтяницею. Речовина усувається з організму пацієнта разом з сечею і каловими масами.

У сучасній медицині розрізняють білірубін двох видів:

 1. Прямий – водорозчинний і нетоксичний.
 2. Непрямий – непов’язаний, жиророзчинний, токсичний.

Процес виведення і освіти білірубіну в організмі новонародженого протікає по іншій схемі. Присутній ряд деяких фізіологічних особливостей, здатних призводити до різкого підвищення концентрації непрямого білірубіну. При цьому шкіра новонародженого приймає характерний жовтяничний відтінок.

Перелік факторів, здатних провокувати появу такого стану можна представити в наступному вигляді:

 • активний розпад еритроцитів в період новонародженості;
 • незрілість ферментативних систем печінки;
 • зниження концентрації білка в крові;
 • тонкість шкіри і всіх її шарів.

Варто зауважити, що фізіологічна жовтяниця буває у 100% новонароджених, вона розвивається на 3-7 добу після народження, але її клінічні симптоми фіксують лише у 60%. Пов’язано це з тим, що в окремих випадках симптоматика проявляється менш активно.

Для фізіологічної желтушки характерні такі ознаки:

 • пожовтіння проявляється на 2-7 день після народження;
 • симптоми наростають протягом 5-6 діб;
 • через 1 тиждень симптоматика спадає, шкірні покриви повертаються до природного відтінку.

Властивий патологічного стану апельсиновий відтінок повністю зникає через 2-3 тижні після появи.

Варто зауважити, що желтушка у маловесних і недоношених дітей може протікати по іншій схемі. Часто хвороба має хвилеподібний перебіг, симптоми повністю усуваються через місяць після появи.

Загальний стан дитини не змінюється, така жовтяниця не провокує зміни розмірів печінки і селезінки, не є заразною. Стан не вимагає лікарського втручання.

Як виглядає жовтяниця у новонароджених з фото

Основний і найбільш характерний для захворювання симптом – пожовтіння шкірних покривів складно ні помітити неозброєним оком. Варто зауважити, що жовтіє не тільки шкіра, але і склери очей – вони стають лимонними. Інші симптоми при фізіологічній жовтяниці не простежується і через 2 тижні шкіра новонародженого, знову приймає природний тон.

Желтушка у новонароджених: причини, види, симптоми, лікування, догляд

Тривожними можуть бути такі ознаки:

 • пожовтіння шкіри проявляється в день появи дитини на світ, тобто безпосередньо після народження;
 • пожовтіння має вгору йде протягом;
 • через кілька днів відтінок шкірного покриву залишається незмінно жовтим;
 • можливо прояв зелених вкраплень;
 • збліднення калових мас;
 • потемніння сечі;
 • поява гематом і синців на тілі;
 • збільшення розмірів печінки і селезінки;
 • постійна сонливість, дитина стає млявим;
 • відмова від прийому їжі.

Симптоми жовтяниці можуть мати хвилеподібний характер – раптова поява і повне зникнення. Прояв перерахованих ознак говорить про те, що зволікати в питанні звернення до лікаря – не можна. Стан новонародженого може стрімко погіршуватися, приводячи до незворотних наслідків.

Причини желтушки

Протягом життя дитини всередині утроба матері його організм забезпечують киснем червоні кров’яні тіла – еритроцити.

Після появи на світ дитина починає дихати самостійно, і еритроцити з гемоглобіном більше не потрібні.

Такі елементи руйнуються самостійно, а в процесі їх руйнування проводиться білірубін, здатний забарвлювати шкіру в жовтий колір. З організму така речовина виводиться разом з сечею і каловими масами.

Желтушка у новонародженого є природним явищем – це своєрідна реакція організму дитини, що підтверджує, що він тільки вчиться жити самостійно. Печінка немовляти в цей період не зріла і вона не здатна переробляти весь вступник білірубін в необхідних обсягах, відповідно він проникає в кров.

У міру зростання і розвитку фільтруючого органу його здатності до переробки такої речовини зростають. Саме тому інтенсивність прояву фізіологічної жовтяниці спадає вже на 5-6 день. Після зменшення інтенсивності наростання симптому приводи для паніки розсіюються – печінка виконує свою функцію в необхідних обсягах.

Перелік причин, які підвищують вірогідність розвитку желтушки можна представити в наступному вигляді:

 • ранній вік матері;
 • багатоплідна вагітність;
 • цукровий діабет у матері;
 • передчасне поява на світло;
 • виражений йододефіцит;
 • нестача поживних елементів в період вагітності;
 • прийом деяких медикаментозних засобів в період виношування.

Представлені в переліку чинники здатні підвищувати ризик розвитку желтушки у новонародженого.

Симптоми желтушки у новонароджених

Клінічна картина, характерна для желтушки новонародженого може випрасувати наступним чином:

 • пожовтіння шкірних покривів;
 • пожовтіння склер очей і слизових оболонок;
 • не виключена ймовірність зміни кольору калових мас;
 • прояв симптомів занепокоєння, тривоги;
 • втрата апетиту;
 • підвищення концентрації гемоглобіну в крові;
 • розвиток анемії.

При патологічної желтушки можливе збільшення розмірів печінки і селезінки. Нерідко простежується збільшення розмірів вен передньої черевної стінки.

Якщо протягом двох тижнів стан дитини не нормалізується, варто звернутися до лікаря на повторну консультацію.

Перш ніж приступити до лікування захворювання важливо виявити показник концентрації білірубіну в крові.

Показник концентрації білірубіну залежить від багатьох факторів, тому після отримання даних обстеження фахівець зможе точно встановити характер перебігу патології у новонародженого.

Види желтушки

Фізіологічна жовтяниця на відміну від патологічної не є небезпечною для дитини. Фізіологічну жовтяницю діагностують у переважної більшості новонароджених.

Висловити підозра про розвиток захворювання можна в наступних випадках:

 • пожовтіння шкіри простежується через кілька годин після пологів;
 • концентрації білірубіну стають гранично високими і досягають 256 мкмоль / л;
 • постійна сонливість або вчинення хаотичних рухів;
 • зміна кольору сечі і калу: сеча темніше, а кал світлішає.

Терапевтичне втручання повинно бути негайним. При відсутності своєчасних реакцій білірубін проникає в нервову систему дитини, поступово отруюючи її – можливий розвиток ядерної жовтяниці.

Клінічна картина такого стану може бути наступною:

 • монотонний крик;
 • судомний синдром;
 • зниження показників тиску;
 • кома.

Ядерна жовтяниця частіше розвивається у недоношених.

Лікування желтушки у новонароджених

При патологічної жовтяниці у новонародженого лікування проводиться в стаціонарі. Госпіталізують породіллю разом з дитиною. Якщо у матері і новрожденного є резус-конфлікт, проводиться переливання донорської крові дитині. Протягом 1 процедури заміщається 70% об’єму крові. У важких випадках процедуру переливання крові можуть повторювати кілька разів.

При фізіологічній жовтяниці специфічне лікування не потрібне. Рекомендації, що дозволяють швидше нормалізувати самопочуття, виглядають наступним чином:

 • новонародженого рекомендую прикладати до грудей відразу після народження;
 • дитина повинна знаходитися виключно на грудному вигодовуванні, варто відмовитися від адаптованих сумішей;
 • жінка в період лактації повинна дотримуватися дієти, але харчування має бути збалансованим;
 • регулярні прогулянки на сонці.

Як додатковий метод лікування фахівці рекомендують використовувати фототерапію. Для проведення процедури очі дитини покривають спеціальною пов’язкою. Курс терапії складається з 96 годин. В ході проведення втручання у дитини можуть проявитися різні симптоми, а саме лущення і висип на шкірі. У рідкісних випадках можливі розлади шлунково-кишкового тракту.

При вираженій фізіологічної жовтяниці фахівці можуть рекомендувати використовувати сорбенти. Такі кошти вбирають шкідливі речовини, в тому числі і зайвий білірубін.

Адсорбент призначений для прискорення процесу виведення шкідливих, отруйних речовин з організму дитини разом з каловими масами. Батьки повинні пам’ятати про те, що самолікування в такому випадку – неприпустимо і може стати причиною розвитку небезпечних наслідків.

Схема терапії та дозування лікарських засобів визначаються фахівцем в індивідуальному порядку.

Наслідки желтушки

При патологічної жовтяниці складно зробити прогноз на відновлення. Швидкість відновлення багато в чому залежить від причин розвитку патології та тяжкості патологічного процесу.

Батьки повинні спостерігати за станом дитини в першу добу після народження постійно. При появі симптомів жовтяниці варто звернутися за лікарською допомогою в екстреному порядку.

Особливу увагу варто приділяти новонародженому, який отримав родові травми.

При прояві перших ознак патологічної желтушки потрібно діяти. Дитину варто показати фахівцеві. Постійний контроль над станом і адекватне лікування допоможе уникнути розвитку небезпечних наслідків.

У деяких випадках причина появи желтушки складається у вживанні молока матері. В такому випадку причина підвищення показників білірубіну в крові дитини буде усунена відразу після припинення грудного вигодовування.

Деякі фахівці не рекомендують переривати ГВ, лікарі радять контролювати показники білірубіну в крові матері і дитини для профілактики розвитку небезпечних ускладнень.

Грудне вигодовування рекомендують припиняти лише в разі, коли показники досягають критичних відміток.

Фізіологічна жовтяниця на відміну від патологічної протікає без наслідків і не впливає на розвиток організму дитини в майбутньому. Для пацієнтів, які принесли патологічну жовтяницю, ризик розвитку цирозу і раку печінки зростає.

Переважна більшість новонароджених, в зрілому віці зіткнеться з різними розладами в роботі органу. Токсична дія білірубіну на нервову систему може бути незворотнім.

Пацієнти можуть зіткнутися з глухотою, повним паралічем або вираженою розумовою відсталістю.

Previous Лікування ароматерапією для вагітних - переваги і недоліки застосування ефірних масел для майбутніх мам
Next Демодекоз у дітей: ознаки захворювання, лікування народними засобами і медикаментами

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *