Заїкання у дітей: причини виникнення, способи лікування, комплекс вправ


Заикание у детей: причины и лечение, виды, упражнения

Лікування заїкання у дітей, найпоширенішого порушення мови, ефективно проводиться із застосуванням спеціально розроблених методик і на сьогоднішній день має сприятливий прогноз.

Що робити, якщо дитина почала заїкатися, що таке заїкання у дітей, причини і лікування логоневроза – про це та багато іншого читайте в цій статті.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Логоневроз у дітей – що це таке

Заїкання або, за медичною термінологією, логоневроз – це дефект мовної сфери, обумовлений відхиленням в роботі центральної нервової системи. Мова при заїкання стає нерівною, стрибкоподібної, супроводжується судорожними затримками і багаторазовими повтореннями окремих звуків.

При логоневроз у дітей спостерігаються такі симптоми:

 • переривчаста мова з пролонгацією звуків і складів (м-м-м-машина, ма-ма-машина), або з вимушеними паузами (м … .ашіна);
 • тривога, занепокоєння, напруженість перед промовою;
 • несвідомі руху, наприклад, часте моргання, гримаси на обличчі, як спроба подолати заїкання;
 • переривчастий подих із занадто глибоким вдихом або прискорене від хвилювання.

Злагоджена робота органів мовного апарату, дихальної системи і голоси дає збій і порушується плавність мови.

Як зрозуміти, що дитина заїкається? Натягнутість на обличчі, плутане дихання, напружений голос і стрес від спілкування. Якщо напруги немає, а є просто запинки в мові через бажання озвучити все і відразу, то хвилюватися не варто.

Причини виникнення логоневроза у дітей

Чому дитина заїкається? Причинами цього можуть бути:

 • емоційні та інформаційні перевантаження;
 • перенесені хвороби та ускладнення після них;
 • наслідування заикающимся близьким;
 • вроджена слабкість органів артикуляції;
 • спадковість;
 • травми при пологах;
 • важкі інфекційні захворювання;
 • органічні порушення в роботі головного мозку.

Якщо надто емоційний, боязкий, вразливий дитина почала заїкатися в 2 або 3 роки, причиною міг стати сильний переляк.

Причинами заїкання у дітей 3, 4, 5 років, коли активно йдуть процеси становлення мови, поповнення словникового запасу, можуть бути інформаційні перевантаження. Лікування в таких випадках обов’язково передбачає організацію щадного режиму дня з тривалим перебуванням на свіжому повітрі, достатній час сну, відсутністю стресів і винятком взаємодії з комп’ютерною технікою.

Іноді дитина може заїкатися, наслідуючи комусь із близьких, особливо, коли процес «говоріння» в самому розпалі.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Хвороби з ускладненнями істотно знижують імунітет дитини, роблять його занадто чутливим до проявів зовнішнього світу і можуть спровокувати порушення мови. Мляві артикуляційні м’язи, ледачий мова аж ніяк не сприяють плавному перебігу мови і теж можуть бути причиною логоневроза.

Випадки заїкання внаслідок органічних змін головного мозку вважаються складними і вимагають глибокого і тривалого лікування.

Види і типи заїкання у дітей

Якщо спазм артикуляційних органів відбувається на тлі хвилювання, емоційної напруги, а за відсутності стресу цього немає, то це невротичний вид логоневроза. Якщо дитина заїкається постійно, незалежно від зовнішніх умов, через порушення фізичного і психічного розвитку, то має місце неврозоподібних вид патології.

За характером прояву заїкання підрозділяється на типи:

 • тонічний, коли через спазм мовних м’язів виникає затяжна пауза, звуки даються важко, напружується особа, порушується дихання;
 • клонический, коли звуки, склади повторюються неодноразово;
 • змішаний, коли є ознаки і тонічного, і клонічного типів.

Щоб завуалювати дефект, дитина посміхається, кашляє, позіхає. Або стискає кулачки, притупує ногою, щоб якось подолати проблему. Як допомогти маленькій людині? Як позбавити дитину від заїкання? Перш ніж приступати до лікування, має сенс поговорити про психологічне коріння проблеми.

Психосоматика логоневроза у дітей

Психологи стверджують, що методи виховання дитини в сім’ї можуть вплинути на появу проблем з промовою. Вони пов’язані з типами дитячої психології:

 • Істеричний. Це той тип, коли дитині все можна. Його балують, виконують будь-яке його бажання. Важкі часи настають, коли треба “виходити в люди”, наприклад, в дитячий сад і бути, як усі. Стрес може спровокувати заїкання.
 • Неврастенічний. У цьому випадку дитину пригнічують через невідповідність ідеалам, яких поставили на п’єдестал батьки. Нехтування, небажання рахуватися з його думкою, приниження гідності – такий психологічний тиск може стати причиною логоневроза.
 • Псіхастеніческій. Гіперопіка батьків, повна підконтрольність їм робить дитину невпевненою в собі і боязким. Спілкування з однолітками дається йому важко. Така дитина може почати заїкатися.

У групі ризику вразливі і дуже ранимі діти, нерішучі і несміливі.

Щоб уберегти беззахисної маленької людини від біди, має сенс не балувати дитини, зважати на його думку, створювати умови для спілкування з однолітками, вирішувати пізнавати навколишній світ без Гіперконтроль з батьківської сторони. Така любов до своєї дитини зробить з нього вільну людину.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Як лікувати заїкання у дитини: фахівці і методи

Дитина стала заїкатися в 3-4 роки, заїкається в 6-7 років. Що робити? Чи можна вилікувати заїкання і як? Хто лікує заїкання у дітей? Давайте по порядку.

Що робити, якщо дитина заїкається? При комплексному підході заїкання успішно піддається корекції! Для цього необхідно пройти обстеження, щоб визначити причину і своєчасно почати лікування.

 • Логопед усуне порушення в роботі апарату артикуляції, навчить правильній вимові звуків, відкоригує плавність і правильність мови.
 • Психолог виявить причину захворювання, допоможе в подоланні страху, неспокою, хвилювання, навчить правильному відношенню до стресових ситуацій.
 • Невролог призначить відповідне лікування для нормалізації роботи нервової системи.

Сучасні методики лікування захворювання включають в себе корекційні і лікувально-оздоровчі заходи.

Стабілізація емоційного стану і приведення в рівновагу нервової системи – головні моменти при невротичний заїкання. Таблетки і ліки у вигляді заспокійливих трав’яних зборів, гіпноз, масаж, а також дихальна гімнастика і вправи від заїкання, узгоджені з логопедом, які вам необхідно регулярно виконувати в домашніх умовах, – все це реальна допомога вашій дитині.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

У разі неврозоподібного заїкання призначається терапія порушень головного мозку, яка спрямована на відновлення психічних процесів. Застосування транквілізаторів і спазмолітиків, робота з психотерапевтом і логопедом – такий комплекс лікування.

Лікування заїкання в домашніх умовах

Лікувально-оздоровчі заходи, які можуть забезпечити дитині батьки – це:

 • прогулянки на свіжому повітрі, екскурсії на природу, ігри, спортивні розваги;
 • повноцінний сон;
 • здорове харчування;
 • створення гарного настрою, чому сприяють доброзичливе ставлення один до одного, благоустрій території та приміщення, де знаходиться дитина;
 • фізичні вправи і ритмічні танці під музику.

Лікування заїкання в домашніх умовах включає в себе ласкаве і уважне ставлення до малюка. Якщо ваша дитина заїкається, ось кілька добрих порад:

 • Розмовляйте з малюком повільно, не поспішайте, вимовляє кожне слово.
 • Говоріть спокійно, з посмішкою, доброзичливо.
 • Різкі рухи і слова, окрики і окрики, неприпустимі.
 • Якщо ви візьмете малюка за руку, присяде, щоб бути “на рівних” і подивіться йому в очі, у нього точно вийде розповісти вам без запинки все, про що не терпиться розповісти. Ще б! Він буде відчувати вашу підтримку!
 • Влаштовуйте затишні домашні читання, і нехай герої казок будуть добрими і сміливими.
 • Учіть дитину відповідальності, самостійності, привчайте його до праці.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Дуже важливе для позитивної динаміки значення мають бесіди з дітьми, які допомагають сформувати правильне ставлення до себе, повірити у власні сили, вчать ставити цілі і йти до них.

Лікування заїкання у підлітків

Діти підліткового віку теж схильні до цього захворювання. Гормональні зміни в організмі, нестійка психіка, переоцінка цінностей роблять організм вразливим. Логоневроз може погіршити властиві цьому віку психологічні проблеми і стати причиною комплексів.

Щоб вилікувати заїкання у підлітка, треба також створити єдину команду з лікарів-фахівців, батьків і самого дорослішає людини, щоб спільно подолати це мовне порушення.

Позбутися самостійно від заїкання підлітку можуть допомогти в якості додаткових заходів наступні рекомендації:

 • Співайте. Під час співу заїкатися не вийде. Постарайтеся робити це із задоволенням.
 • Займайтеся творчістю. Обмежте заняття, що вимагають активної розумової діяльності. Корисні також медитація, йога, подорожі.
 • Ведіть щоденник. Це дасть вам можливість розмірковувати, висловлювати письмово, а не вголос, свої думки в спокійній обстановці. Уявний монолог без заїкання допоможе в подоланні мовного порушення.
 • Освойте дихальну гімнастику, навчитеся дихати плавно і розмірено. Це допоможе вашій мові стати такою ж.

Дерзайте, знайдіть в собі сили впоратися з проблемою, це здійснимо.

Наші діти незалежно від віку нам дороги. Заїкання – це проблема. Але вона вирішувана і переборна. Терпіння, віра в успіх, а головне, безмежна любов до своєї дитини здатні творити чудеса!

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправиЗаїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

 

Лікування заїкання у дітей: причини заїкання, дихальна гімнастика, вправи, масаж

Утруднення мови у малюків у вигляді повторення літери або слова виникають у віці від 2 до 5 років. Логопеди успішно здійснюють лікування заїкання у дітей. Вдома батьки допомагають робити малюкові дихальну гімнастику і вправи.

Як вилікувати заїкання у дитини? Сьогодні існують додаткові методи подолання мовного дефекту – комп’ютерні програми, логоритміка.

Методи лікування заїкання у дітей 5 років або молодше

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

 • заняття з логопедом (становлять 80% успіху в вилікування);
 • комп’ютеризовані програми;
 • фізіотерапевтичні процедури – електрофорез з йодидом калію або спазмолітичні препаратами;
 • лікувальна фізкультура;
 • дихальна гімнастика;
 • мануальна терапія;
 • артикулярную гімнастика;
 • масаж.

Як лікувати заїкання у дитини 5 років або молодше? У комплексному лікуванні застосовуються розслаблюючі хвойні ванн. Іноді, старшим дітям застосовують гіпноз. Використовується також електросон (Електросон- це фізіотерапія, при якій, ток низької частоти впливає на головний мозок). Захворювання успішно лікується, коли фахівці, батьки і малюк працюють злагоджено в одній команді.

Лікування заїкання у дітей за допомогою логопеда

Комплексний підхід логопедів до заїкання допомагає послабити судоми мовленнєвого апарату. Крім того, в цілому впливає на поведінку затинається дітей.

На першому етапі, фахівці стримують мова кілька днів. На наступному етапі, вчать говорити короткими фразами. Логопеди навчають повільного вимові окремих букв при правильному диханні. На заняттях використовується ручна праця – ліплення, малювання. Уроки у логопеда ефективні, якщо проводяться протягом 8 місяців і більше.

Для виправлення заїкання застосовуються логоритмічних вправи. Новий метод поєднує вимова слів і фраз з музикою. Спосіб базується на тому, що слова легше співати, ніж говорити. Логоритміка включає читання віршів, руху під музику, спів. Заняття розслаблюють мовний апарат, підвищують самооцінку малюка, прискорюють одужання.

Лікування заїкання у дитини медикаментами

Медикаментозне лікування не є терапією першої лінії логоневроза.

Важливо! Чи не існують спеціальні препарати для лікування заїкання. Транквілізатори і протисудомні засоби застосовуються при важкому ураженні мозку. Курс лікування триває місяцями і навіть роками.

Як доповнення до загального курсу лікування застосовується вітамінні комплекси, ноотропні препарати – Пірацетам, Актовегін. Логопеди рекомендують збудливим дітям заспокійливі засоби для полегшення занять.

Апаратні способи лікування логоневроза

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Поступово малюк підлаштовується під плавне вимова слів. Після занять м’язи мовного апарату малюка втрачають невротичний характер. У дітей пропадають комплекси при спілкуванні, що позитивно впливає на процеси одужання.

Як лікувати логоневроз будинку, вправи при заїкання у дітей

У батьків закономірно постає питання, як лікувати заїкання у дітей вдома. Крім занять з логопедом, мамі і татові потрібно приділяти малюку багато часу. Дорослі розучують з дитям вірші тільки за рекомендацією логопеда.

Дитині періодично знадобиться консультація психолога або невролога. Основні види лікування – заняття з лікувальної фізкультури, гімнастику, діти проводять удома з батьками.

Дихальна гімнастика при заїкання у дітей вправи

Слабкі м’язи діафрагми поряд з неправильною постановкою дихання провокують судоми. Це можна виправити за допомогою спеціального комплексу вправи. Діти дошкільного віку вже в 4 роки здатні повторювати за батьками прості рухи в домашніх умовах.

Дихальна гімнастика при заїкання у дітей вправи:

 • Малюк стоїть з опущеними руками. Мама нахиляє голову і корпус малюка кілька вперед і просить зробити галасливий вдих. Випростуючись не до кінця, малюк робить видих.
 • Стоячи в тій же позі, ноги встановлюють на ширині плечей. Тепер повертають голову вправо і вліво. В кінці руху потрібно робити вдих, а під час повороту – видих.

Вправи при заїкання у дітей повторюють кілька разів. Комплекс дихальної гімнастики розробила Стрельникова спеціально для відновлення мовлення у затинається дітей. Гімнастика зміцнює діафрагму, встановлює правильне дихання, покращує мозковий кровообіг.

Масаж при заїкання у дітей

У лікувально-оздоровчому комплексі застосовують вправи і масаж при заїкання у дітей. Виправляє логоневроз акупресура – точковий масаж. Вплив на біологічні точки швидше відновлює мова.

Метод полягає в натисканні на активні точки подушечками пальців з подальшими круговими рухами. Важливо! Заняття проводить фахівець, який активує 17 точок, розташованих в області спини і обличчя.

На повний курс точкового масажу знадобиться 15 сеансів.

Крім цього, роблять масаж комірцевої зони і плечового пояса. Його мета – усунення спазму і посилення кровообігу м’язів мовного апарату. Процедури повторюють 4 рази на рік по 10 сеансів.

Заїкання у дітей: причини і лікування

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Цікаво! У деяких дітей проблема з’являється тільки під час хвилювання або розмови з незнайомими людьми в незвичній обстановці. Будинки в колі сім’ї малюк каже більш впевнено без вимушених зупинок мови.

Хлопчики в 4 рази частіше піддаються недугу. У шкільному віці у підлітків заїкання посилюється. Утруднення мови призводить до емоційного перенапруження. Дефект мови буває вродженим або набутим. Якщо малюкові дісталося вроджене захворювання, це пов’язано зі здоров’ям матері і самого малюка.

Заїкання у дітей причини:

 • ураження центру мови в мозку;
 • перенесені інфекційні захворювання – кір, коклюш, менінгоенцефаліт;
 • вживання алкоголю і куріння майбутньої матері;
 • токсикози вагітності;
 • генетична схильність визначається слабкістю мовного апарату;
 • гемолітичні захворювання плода.

Пошкодження мовного центру мозку відбувається в результаті внутрішньоутробних інфекцій, асфіксії плода або травми під час пологів. Струс мозку також провокує заїкання.

Однією з причин набутого логоневроза є хронічне порушення харчування. Дистрофія призводить до заїкання, порушення дихання та серцевої діяльності.

Психологічні причини набутого захворювання:

 • неправильне виховання з тілесним покаранням, залякуванням;
 • перенесений сильний переляк;
 • невротичні дитячі страхи темряви;
 • бажання привернути до себе увагу батьків;
 • неблагополучна обстановка в родині, конфлікти з однолітками.

Ознаки можуть з’явитися в результаті соціальних факторів. Якщо в будинку є заїкається член сім’ї, малюк може наслідувати людям.

Увага! Брак спілкування з батьками в період формування мови, сімейні скандали також провокують заїкання

Сприятливими факторами є перевантаження в школі, тривалі ігри на комп’ютері. За останні роки простежується збільшення випадків заїкання, пов’язаних з бурхливим впровадженням відеоігор. Багатогодинний подразник призводить до зриву недосконалою нервової системи, провокуючи утруднення мови.

Що робити батькам дітей з логоневрозом

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Важливо! Велике значення для лікування має правильне харчування. Перш за все, слід виключити шкідливі продукти – фастфуд, чіпси, газовану воду, колу.

Меню при логоневроз:

 • багаті вітамінами і мінералами фрукти і овочі;
 • білкова їжа – м’ясні та рибні продукти;
 • кисломолочні продукти – сир, кефір.

Належна увага до дитини з боку батьків підвищує шанси одужання. Найчастіше обіймайте і хваліть малюка. Проводьте з дітьми багато часу в парку на свіжому повітрі. Кисень покращує мозковий кровообіг, сприяє здоровому сну.

Вправи від заїкання у дітей

Всім доброго дня! Чи знаєте ви, що вправи від заїкання у дітей приносять майже 50% результату в лікуванні цієї недуги? Головне тут регулярність занять і завзятість. Але, хіба захоче дитина виконувати щось, якщо йому не хочеться? Та й одноманітність його угнетёт. Але вихід є! І зараз я про нього розповім.

види вправ

Заїкання, це серйозний мовної недуга, який не відразу піддається терапії. І лікування тут багатогранно. По суті потрібно, щоб дитя не тільки навчилося правильно говорити, але ще й закріпило ці навички. А зробити це можливо лише за допомогою щоденних маніпуляцій.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Але щоб малюк виконував їх із задоволенням, потрібно його зацікавити. Чим? Звичайно, грою! Тому краще говорити, ні: «Давай підемо позайматися», а: «Давай, підемо пограємо!» І щоб малюк не втомився від одноманітності, потрібно зробити так, щоб ігри були різними.

Ну це просто! Адже вправи при заїкання у дітей спрямовані на розвиток наступних систем:

 • Дихальної.
 • Артикуляційної.
 • М’язової (вчитися розслаблятися).
 • Голосовий.
 • Розвиток почуття ритміки.

Бачите, яку велику роботу потрібно виконати? Про одноманітності й мови немає! Ну а тепер, коли ясно, що зацікавити дитину можна, про суть кожної методики.

Дихальна гімнастика

Взагалі, дихальна методика – штука дуже корисна. Вона допомагає не тільки при заїкання, але і прискорює процес становлення мови. Найпоширенішою є зарядка Стрельниковой.

Суть полягає в тому, щоб при різних фізичних навантаженнях малюк вдихав і видихав за правилами.

Тут досить багато маніпуляцій, спрямованих і на розслаблення, і на вміння контролювати дихання, і на розвиток мовних здібностей.

Крім такої масштабної методики можу запропонувати варіанти простіше, але ефективність їх від цього не знижується.

 • Нехай малюк ляже на спинку. Покладіть йому на животик м’яку іграшку. Тепер потрібно зробити вдих, надувши живіт. Іграшка підніметься вгору. Після цього слід видих, плавний зі звуком «пффф». При цьому дотримуватися дихання рівне і спокійне.
 • Дуємо ватяні кульки. Зробіть з вати невеликі грудочки, і дуйте разом з малюком. Спочатку маніпуляцію можна проробляти на гладкому столі. А потім ускладнити завдання: постелити махровий рушник. Шматочки вати будуть чіплятися за ворсинки. Тим самим у крихти буде з’являтися спортивний інтерес, він буде набирати більше повітря, і дути довше.
 • А мильні бульбашки! Ну який дитина їх не любить пускати? І весело, і корисно одночасно!
 • Через соломинку можна дути в воду. Уявляєте, скільки захоплення це доставить карапузові?

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

артикуляційна гімнастика

Артикуляційна гімнастика при заїкання визнана однією з найефективніших. Ще б! Адже тут тренуються м’язи артикуляційного апарату! Дивіться самі:

 • Надуваємо щоки, спускаємо. Тепер надуваємо кожну щоку окремо.
 • Ляскаємо губками один об одного, як рибки.
 • Язичком натискаємо то на одну, то на іншу щоку по черзі.
 • Надути щоки і закрити рот. Тепер вдаряє по щічках кулачками, щоб повітря виходило з шумом.
 • Уявімо, що язичок, це зубна щітка! Попросіть малюка почистити мовою зубки при закритому роті.
 • Покусати верхню, потім нижню губу.

Крім цього можна просити дитя при відкритому роті покашляти кілька разів або позевать. Головне, дотримуйте системність! І не забувайте про комплексність.

м’язова гімнастика

Чи помічали, як каже малюк, початківець заїкатися? Мова переривчаста, повітря не вистачає сказати часом навіть слова. І при всьому цьому починають напружуватися його м’язи, будь-які: обличчя, шиї, плечей … Причому неважлива причина захворювання.

Що ж, потрібно вчитися розслаблятися. Попросіть дитину напружити будь-яку частину тіла, наприклад, стиснути сильно кулачки на 5 секунд. Тепер попросіть максимально розслабитися. Те ж саме виконайте з іншою частиною тіла.

Але на тлі вміння говорити без запинок голос крихти ще повинен стати впевненим з хорошою інтонацією. У цьому нам допоможе такий ряд вправ.

Голосова гімнастика

А тепер вчимося говорити голосно і впевнено. На час вправ просите дитину тримати голівку прямо і дивитися прямо в ваші очі. Адже це так важливо в розмові! Зоровий контакт. Коли дитя звикне, він не буде відчувати скутості і соромитися.

Влаштуйте невеличку виставу тільки для членів сім’ї. Потім можна запросити друзів, яких малюк добре знає. Такий метод допомагає навчитися не боятися говорити голосно і відкрито на публіку.

Поряд з цим застосовуйте інші нехитрі дії:

 • Спів голосних: АОІЕ, будь-які інші комбінації. При цьому регулювати гучність: голосно, тихо, голосно, тепер все тихіше й тихіше.
 • Виспівування тих же голосних тільки міняти не гучність, а інтонацію: сердито, ласкаво, сумно, весело.
 • Уявний м’ячик б’ється об підлогу зі звуком МО, об стіну зі звуком МЕ і так далі.

І наостанок відрегулюємо почуття такту в мові.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

ритмічна гімнастика

Пам’ятаю, в 5 класі я почала відвідувати шкільні уроки танців. Там відбирали по такому принципу: учитель ключем настукувати мелодію, а ми повинні були повторити. Ось щось подібне робимо і при лікуванні заїкання.

Починаємо з простого. Стукніть 2 рази, потім ще 2. Нехай дитя повторить. Тепер ускладнюємо завдання: вдарте 2, потім 3 рази.

Замість звуків можна плескати долоньками під вірші. Наприклад: «Зайчика кинула господиня …». беріть прості і легко запам’ятовуються віршики. Так, ще фахівці радять співати народні пісеньки або забавлянки.

При постійному і копіткій праці, подібні логопедичні тренування дадуть відмінний результат. Дорогі дорослі, саме від нашого настрою залежить здоров’я малюка! Вірте і все вийде!

Заїкання у дітей, його причини і тактика лікування

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

В період формування дитячого мовлення можуть виникати різні порушення. Одним з таких порушень мовлення є заїкання (логоневроз). Найчастіше патологія розвивається у віці від 2 до 5 років. Рідше виявляється у дітей молодшого шкільного віку (від 7 до 11 років). Зазвичай спостерігається у хлопчиків. Заїкання у дітей можна вилікувати, головне вчасно звернутися за консультацією і лікуванням до невролога, логопеда, психолога.

У статті розглянемо причини логоневроза, його ознаки, діагностику і які способи лікування існують.

Перш ніж боротися із заїканням, потрібно зрозуміти звідки воно взялося. Розглянемо причини, які можуть викликати логоневроз у дитини.

фізіологічні причини

 • ураження нервової системи новонародженого під час пологів;
 • куріння, алкоголь при вагітності;
 • спадковість;
 • травма головного мозку;
 • хвороби органів мови – носа, гортані, глотки;
 • захворювання (рахіт);
 • переучування лівші на правшу.

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

психологічні причини

 • стреси, депресії;
 • смерть близького родича;
 • дитячі страхи (боязнь покарання, героїв казок, темряви);
 • образи, ревнощі;
 • бажання привернути увагу батьків;
 • сильний переляк грози, собаки.

соціальні причини

 • надмірна суворість батьків;
 • повторення дитиною мови заїкається члена сім’ї;
 • раннє вивчення іноземних мов;
 • недостатня увага батьків в період формування мови маляти;
 • зміна дитячого садка, школи, місця проживання.

Інші фактори, що провокують заїкання у дітей:

 • часті скандали в сім’ї;
 • невдачі в школі;
 • надмірне вживання білкових продуктів харчування (м’ясо, риба, морепродукти, ікра, яйця, молоко, кефір, йогурт, соя, бобові, борошняні вироби, горіхи, насіння гарбуза, морська капуста.);
 • прорізування зубів у дитини;
 • порушення ендокринної системи (збільшення щитовидної залози, ранній початок менструального циклу, ожиріння, цукровий діабет, порушення фізичного розвитку);
 • інфекційні захворювання.

види патології

Розрізняють заїкання у дітей за формою судом, клінічними проявами і течією.

За формою судом виділяють:

 • Клонічні – характеризуються декількома короткочасними судомами, наступні один за одним і ведуть до мимовільного повторення звуків, складів.
 • Тонічне – характерно тривале, сильне скорочення м’язів. В результаті цього і настає затримка мови.
 • Змішана форма – поєднання двох вищеописаних видів.

За перебігом заїкання класифікується на постійне, хвилеподібний, ще одне. В останньому випадку, порушення мови може зникнути, але потім з’явитися знову.

За клінічними формами логоневроз ділиться на:

 • Невротична форма розвивається несподівано у віці 2-5 років. Ця форма заїкання краще піддається лікуванню, оскільки при ній не порушуються мозкові структури.
 • Неврозоподібна форма виникає в 3-4 роки. Починається поступово і без видимих ​​причин. Причини криються в органічному ураженні мозку, тому даний вид складніше піддається лікуванню.

Лікарі вважають, що повторення будь-якого звуку більше ніж двічі є початковим ознакою заїкання. Наприклад, дитина може повторювати не слова: «Дай, дай, дай мені води», а вимовляти лише звуки: «Д-д-дай мені води».

Прояви патології можуть бути самими різними – від вельми характерних до неявних. Так, дитина може повторювати просто звуки, а може цілі слова. Крім того, виникає раптова зупинка мови, нерідко в мові маляти починають зустрічатися звуки-паразити: «Е-е-е …», «М-м-м …». Таким способом він намагається всередині себе впоратися із заїканням.

Деякі діти починають заїкатися в стресових ситуаціях, в періоди хвилювання, під час діалогу з незнайомою людиною. В інших випадках вони розмовляють зазвичай.

діагностика заїкання

Якщо є підозри, що дитина заїкається, то необхідно звернутися до педіатра, невролога, логопеда, психолога.

При діагностиці захворювання велику роль відіграє анамнез дитини, інформація про те, як проходило і проходить його розвиток, а також відомості про те, за яких обставин він починає заїкатися.

Для виявлення стадії хвороби потрібно провести діагностику мови, в яку входять оцінки темпу мови, голосу і дихання. В ході дослідження лікар виявить мовні і моторні розлади, якщо вони є, і визначить, яким видом логоневроза страждає маленький пацієнт.

Для виявлення патологій центральної нервової системи може знадобитися провести:

 • реоенцефалографія (дослідження судин головного мозку);
 • Електроенцефалографія головного мозку (ЕЕГ);
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Лікування логоневроза у дітей

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Заняття з логопедом

Логопедическое лікування заїкання направлено на те, щоб:

 • звільнити мова заикающегося дитини від напруги;
 • усунути неправильність вимови;
 • виховати чітку артикуляцію, а також ритмічну і виразну мову.

На початковій стадії лікування дитина виконує завдання разом з логопедом, потім – самостійно практикується в усному мовленні. Закріплювати отримані навички потрібно в щоденних розмовах з оточуючими.

 

Причини виникнення і методи лікування заїкання у дітей

Заїкання вважається одним з найбільш стійких дефектів мовлення. Проявитися така патологія може в будь-якому віці, але в більшості випадків її вдається діагностувати у дітей, початківців говорити.

Чим раніше буде проведена терапія захворювання, тим більше буде шанс назавжди позбутися від недуги. Лікування здійснюється комплексно і включає в себе кілька видів методик. Про причини і лікування заїкання у дітей поговоримо в статті.

Поняття і характеристика

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

Заїкання є мовний дефект , обумовлений певними порушеннями центральної нервової системи.

Така патологія проявляється на тлі судом артикуляційних органів і проявляється вигляді повторення окремих звуків під час формулювання думки.

Дитині складно вимовляти слова. Частина звуків може не тільки повторюватися, але і супроводжуватися специфічними і вимушеними зупинками мови. У медичній термінології заїкання позначається «логоневрозом» .

Чим може бути викликано?

Заїкання може бути вродженим або набутим . У першому випадку ключову роль грають період вагітності, стан здоров’я батьків, родова діяльність і захворювання, перенесені в новонароджений період.

Розвиватися заїкання може не тільки на початкових етапах мовного розвитку, а й в шкільному або підлітковому віці. Наприклад, така патологія нерідко стає наслідком перенавчання лівші.

Чому дитина заїкається? Причинами заїкання у дітей можуть стати такі фактори:

 • генетична схильність;
 • вроджена слабкість апарату артикуляції;
 • наслідки раптових страхів;
 • пошкодження головного мозку при пологах;
 • черепно-мозкові травми;
 • гіпотрофія або рахіт;
 • наслідки важких інфекційних захворювань;

Заїкання у дітей: причини і лікування, види, вправи

 • перевантаження мовного матеріалу і невідповідність його віку дитини;
 • ускладнення хвороб, які впливають на гортань, язик і ротову порожнину в цілому;
 • ускладнення під час вагітності;
 • важкі психічні потрясіння (конфліктні ситуації, надмірна радість, регулярні нервова напруга).

Форми і ступеня

У медичній практиці заїкання підрозділяється на кілька видів залежно від стадії розвитку патології, її етіології, а також певних типів симптоматики. За ступенем прогресування недуга може бути легким, середнім і важким .

Перша стадія супроводжується слабким проявом ознак заїкання, які виникають під впливом зовнішніх факторів. Середній ступінь патології проявляється у вигляді заїкання в процесі мовлення. Важка форма заїкання характеризується яскраво вираженою симптоматикою.

Джерело: https://pediatrio.ru/z/zaikanie/u-detej-prichiny-i-lechenie-2.html

Заїкання у дітей: причини і лікування в 3-4 роки в домашніх умовах (Комаровський)

Заїкання – дефект мови, пов’язаний з психоемоційним станом дитини 3-5 років.

Саме в цьому віці починається формування мови, дитина намагається повторювати за оточуючими окремі звуки, слова і пропозиції, тому особливо важливо допомогти йому в цей складний для нього період.

Логоневроз – це судорожне скорочення артикуляційних органів, проявляється він у 2% дітей (частіше у хлопчиків) збитим ритмом, переривань, зупинками і повторами в мові. Чому дитина несподівано стає заручником такого захворювання?

причини заїкання

Фахівці рекомендують скласти психологічний портрет. Найбільш схильні до заїкання діти зі слабко виражені вольовими якостями, боязкі і відчувають сором при великому скупченні людей, надмірно вразливі, люблячі фантазувати. Логопед, невролог і психолог, в першу чергу, визначають причини виникнення логоневроза і тільки потім приступають до лікування.

Похід до лікаря допоможе скласти психологічний портрет дитини, який в ряді випадків призведе до виявлення причин заїкання і допоможе впоратися з недугою

Заїкання може бути закладено на генетичному рівні. Якщо в сім’ї є заїкається родич, то необхідно контролювати розвиток мовлення дитини вже на перших етапах, тобто приблизно в 2-3 роки. Слабкість апарату артикуляції супроводжується надмірною вразливістю, тривогою, стисненням або страхами.

Складні пологи або навіть неправильний, необережний спосіб життя матері під час вагітності також може вплинути на мову малюка. Зазвичай заїкання може бути пов’язано з пошкодженням головного мозку внаслідок родових травм, асфіксії під час пологів, внутрішньоутробних інфекцій, гіпоксії плода або гемолітичної хвороби новонародженого.

Рахіт – порушення кісткової і нервової систем, що супроводжується дефіцитом мінералізації і розм’якшенням трубних кісток. Дитина стає неспокійною, дратівливою, лякливим і примхливим. Кісткові деформації викликають не тільки фізичний, але і психологічний дискомфорт. В результаті стрес може спричинити за собою порушення мови.

Струс і різні травми голови можуть спровокувати заїкання не тільки у маленьких, але і дорослих дітей.

Хронічні розлади харчування та дистрофія – одна з найстрашніших причин логоневроза.

Гіпотрофія здатна викликати не тільки заїкання, але і порушення дихання, серцевої діяльності.

Дитина – це велика відповідальність, тому молоді батьки зобов’язані організувати правильний догляд і максимально комфортні умови для розвитку і виховання.

Існують і інші мовні порушення, які можуть спровокувати заїкання у дітей: тахілалія (занадто швидкий темп мови), ринолалия і дислалия (рекомендуємо прочитати: методи усунення дислалии у дітей – неправильне звуковимову), дизартрія (малорухливість органів мови, порушення іннервації мовного апарату). Найнебезпечнішим вважається останнім захворювання.

Зовнішнє психічний вплив, наприклад, несподіваний переляк, стрес, залякування з боку батьків або незнайомих людей, конфлікти з однолітками також можуть спричинити за собою логоневроз. Потрясіння можуть бути не тільки негативними, але і надто позитивними / радісними.

Стрес у дитини може негативно вплинути на мовні функції, навіть якщо до цього розвиток йшло абсолютно нормально.Следствіем надмірних емоційних реакцій нерідко стає заїкання

Також дошкільнята-лівші, яких намагаються відучити писати лівою рукою, можуть почати заїкатися, проте це явище зустрічається досить рідко. Головне – не тиснути на дитину, так як надмірна наполегливість, нервозність і крики тільки погіршать становище.

Симптоми і види заїкання

Дорогий читач!

Ця стаття розповідає про типові способи вирішення Ваших питань, але кожен випадок унікальний!

Причини заїкання з’ясовані. Тепер лікар проводить обстеження і ставить діагноз на основі етимології захворювання:

 1. Невротичний логоневроз – форма функціонального розладу, при якому дитина починає заїкатися тільки в нервовій обстановці: хвилювання, горе, сильне переживання, стрес, тривога, страх. У таких психотравмуючих ситуаціях хвороба настає хвилями: судомні запинки на деякий час змінюються рівним розмовою, після чого знову посилюються.
 2. Органічне (або неврозоподібний) заїкання – наслідок уражень центральної нервової системи. Дитина не хоче спати, постійно збуджений, ніяково рухається через погану координацію і порушення моторики, пізно починає говорити, але монотонно і з запинки. Дефект носить постійний характер і посилюється при втомі і перенапруженні після активних фізичних і розумових занять.

Крім того, прийнято розрізняти форми заїкання у дітей з судом і характером перебігу. Так, легка ступінь заїкання супроводжується судорожними запинками – наприклад, при відповіді на несподіваний або неприємне запитання дитина нервує.

При середньому ступені малюк заїкається під час діалогу постійно, а ось при важкій формі судомні запинки заважають будь-якому спілкуванню, навіть монологу. За характером перебігу заїкання ділиться на три типи: хвилеподібний, постійний і рецидивний.

Виявлення типу заїкання і його ступеня знаходиться в компетенції лікаря.

діагностика

При перших же симптомах необхідно звернутися до фахівця, який не тільки поставить діагноз, проведе діагностику мови (оцінка темпу, дихання, моторики, артикуляційних судом, голоси), а й підбере правильний метод лікування. Доктор Комаровський рекомендує проводити комплексне обстеження в будь-якому випадку, щоб запобігти можливим рецидиви в майбутньому.

Якщо судомні запинки в мові пов’язані з ураженням центральної нервової системи, то може знадобитися діагностика за допомогою магнітно-резонансної томографії або електроенцефалографії.

методи лікування

В основі лікування лежить нормалізація функцій мовного кола – зокрема, гальмування центру Брока. Як вилікувати заїкання у дитини? Можна виділити кілька ефективних методів:

 • медикаментозне лікування;
 • дихальна гімнастика;
 • лікування гіпнозом;
 • логоритмічних вправи;
 • також не варто забувати про профілактику народними заспокійливими засобами.

Медикаментозне лікування

Для 3-річних дітей на додаток до загальної терапії можуть прописати вітаміни, транквілізатори, заспокійливі таблетки, протисудомні, ноотропні або гомеопатичні препарати. Особливою популярністю користуються екстракт валеріани, собача кропива, дитячий Тенотен, Актовегін. Лікар підбере ліки в індивідуальному порядку.

гіпноз

Далеко не всі батьки наважуються на лікування гіпнозом, однак саме цей метод визнаний найефективнішим. Вже після 4-10 сеансів з досвідченим і професійним фахівцем-гіпнологом мова може повністю відновитися, так як досліджуються душевні переживання дитини і глибинні ознаки захворювання. До маленьким дітям гіпноз не застосовують.

Дихальна гімнастика

Чотирирічні діти вже здатні повторювати рухи за батьками і виконувати спеціальні вправи, що допомагають зміцнити діафрагму, поліпшити мозковий кровообіг, виробити правильне носове і ротовий дихання.

Гімнастика вчить заїкається дітей контролювати вдихи і видихи, допомагає спокійно і без запинок вимовляти важкі звуки і слова. У комплексі з дихальними вправами добре допомагають розслаблюючі ванни і масаж.

Логоритміка

Логоритмічних вправи – це нова методика для дошкільнят і школярів, що дозволяє поєднувати слова і фрази з рухами і музикою: наприклад, спів дитячих пісень, прослуховування класичної музики, гра на музичних інструментах, читання віршів. Логопедичні заняття допомагають дитині розкритися, повірити в себе і довіритися своєму керівнику.

Народні засоби

Трави і настої краще будь-яких таблеток допомагають заспокоїтися і розслабитися. Найбільш ефективними і нешкідливими для дітей вважаються ромашка, звіробій, меліса, кропива.

В такий складний період життя дитина-заїка повинен відчувати себе потрібним і улюбленим. Сім’я повинна подбати про комфортній домашній атмосфері і намагатися частіше контактувати зі своїм чадом, допомагати йому. Розмови повинні бути спокійними і розбірливими, ні в якому разі не можна перебивати малюка, інакше він замкнеться і зовсім відмовиться «відкривати рот».

Треба постаратися захопити заїку читанням книг вголос, це допоможе попрацювати над правильною вимовою. Головне – не примушувати і не перевантажувати, заняття повинні бути цікавими і позитивними.

Відчуженість батьків в складний для дитини період може погіршити ситуацію з мовними проблемами. Потрібно обов’язково виділяти час для спілкування з малюком, хвалити його і багато розмовляти з ним

профілактика заїкання

Дуже важливо не упустити момент формування мови, адже відкоригувати і вилікувати мовні дефекти на пізніх стадіях дуже складно. Потрібно мотивувати дитину, пояснювати йому, що можна, а що не можна, захоплювати, зацікавлювати і вчити. Кілька порад молодим батькам:

 1. Дотримуйтеся режиму дня і сну. Найкапризніший вік – від 3 до 7 років. Малюк повинен спати 10-11 годин вночі і 2 години вдень. Для дітей старшого віку можна скоротити нічний сон до 8-9 годин по ночах і до 1-1,5 годин в денний час. Постарайтеся позбутися від звички дивитися телевізор вечорами перед сном.
 2. Виховуйте в міру вимогливо і не забувайте хвалити за успіхи (навіть якісь незначні). Дитина повинна прагнути до пізнання чогось нового, бути впевненим у собі і цілеспрямованим.
 3. Розмовляйте з дітьми, читайте разом, танцюйте, співайте, займайтеся спортом. Дружня атмосфера в сім’ї допоможе уберегти чадо від психологічних травм. Дошкільнят краще обмежити від спілкування з заїкатися людьми, щоб не брали з них приклад.
 4. Займайтеся з логопедом. Лікар підкаже правильні гри, книги, вправи, навчить дитину використовувати голос, плавно і ритмічно розмовляти.
 5. Чи не залякуйте. Деякі батьки припускаються помилки, лякаючи дітей «бабайками», розповідаючи страшні казки або замикаючи в якості покарання одних в кімнаті, особливо в погано освітленій. Логоневроз, викликаний подібними психологічними травмами, лікувати потім складніше.
 6. Слідкуйте за харчуванням. Чи не перегодовуйте солодкої, смаженої і гострою їжею, краще додати в раціон рослинно-молочну.

Профілактика заїкання, як і корекція, – дуже складний процес для батьків.

Діти дошкільного віку особливо примхливі і сприйнятливі, тому варто набратися терпіння і допомогти маленькому заїці перемогти недугу.

До речі, дихальна гімнастика корисна і для дорослих, певні вправи допомагають розслабитися і забезпечити організм киснем, який так необхідний при активних фізичних і емоційних навантаженнях.

Previous Загартовування новонароджених в перший місяць - правила і рекомендації
Next До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік на думку доктора Комаровського

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *