Високий артеріальний тиск – загроза для мами і майбутнього малюка


Высокое артериальное давление - угроза для мамы и будущего малыша

Досить часто одним з симптомів розвитку патологій при вагітності є підвищений артеріальний тиск. Тому, під час оглядів акушери-гінекологи кожен раз контролюють тиск майбутньої мами.
Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Норми тиску при вагітності

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

110-120 мм. рт. ст. для верхнього (серцевого) тиску – діастолічного; 70-80 мм. рт. ст. для нижнього (судинного) – систолічного.Для хронічних гіпотоніків ці межі можуть бути нижче: 90/60 мм рт. ст.

Адже часто (як, наприклад, у гіпотоніків) підвищений тиск констатують, спираючись на приріст значень: більш ніж 30 мм. рт. ст. для верхнього показника і 15 мм рт. ст. для нижнього, значить, артеріальний тиск піднявся за межі допустимого рівня.

Зрозуміло, разове підвищення тиску з якихось причин це не привід для діагнозу «гіпертензія». Але якщо підвищений рівень фіксується хоча б два рази поспіль, то це вже привід для побоювань.

Чому підвищується тиск?

Фактори, що сприяють появі високого тиску під час вагітності, мало відрізняються від причин гіпертонічних станів в «невагітний» період:

зайву вагу (ожиріння); шкідливі звички (алкоголь, куріння); хронічні захворювання внутрішніх органів, які супроводжуються підвищеним артеріальним тиском; цукровий діабет; спадкова схильність; гіпертонія, як самостійне захворювання (при відсутності ендокринних порушень, захворювань внутрішніх органів).

 • Оскільки період виношування дитини для жіночого організму є періодом підвищеної стресового навантаження то, при явній схильності, проблеми з тиском у майбутньої мами цілком очікувані.
 • Причому, якщо раніше майбутня матуся вже страждала від підвищеного тиску (в тому числі, під час попередньої вагітності), то в переважній більшості випадків (близько 80%) при наступній вагітності високий тиск неминуче.
 • Однак трапляється й так, що стрибок внутрішньочерепного тиску у жінки вперше був відзначений саме в період поточної вагітності. Причиною цього може бути:

Розвивається гестоз. Тоді гіпертензія є одним із симптомів тріади цієї патології (поряд з протеїнурією і набряками). Гестаційна артеріальна гіпертензія, яка не сполучається з іншими симптомами гестозу. Виникає вона після 20-го тижня вагітності і, як правило, самовиліковується після пологів.

Ознаки підвищеного тиску

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Особливо це стосується майбутніх матусь, для яких підвищений тиск звично.

Організм адаптувався до такого стану і не поспішає реагувати на нього. Тому, на кожному плановому огляді у акушера-гінеколога жінка проходить контроль за допомогою тонометра.

При легкому ступені гіпертензії ознаки її можуть бути слабо виражені:

несильний головний біль, запаморочення; прискорений пульс; підвищена пітливість; яскравий «рум’янець» на щоках; тривожність.

 1. Виразність перерахованих симптомів прогресує з подальшим підвищенням тиску. До них додаються:

задишка; ділянки почервоніння на шкірі по всьому тілу; “звін у вухах; слабкість; напади нудоти, блювоти; «Мушки», «туман» перед очима.Можливо, це дійсно так, але підтвердити або спростувати підозри повинен лікар.

Небезпечні наслідки високого тиску при вагітності

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Ретельний контроль значень артеріального тиску, який ведуть фахівці, викликаний ймовірністю небезпечних для матері і дитини наслідків.

Підвищений тиск у вагітних – «відповідь» на звуження кровоносних судин, в тому числі, в матці і в плаценті. Це призводить до утруднення кровообігу в системі «матка-плацента-плід», а, отже, до гіпоксії плода. Тривала гіпоксія є причиною затримки внутрішньоутробного розвитку малюка.

Фетоплацентарна недостатність, яка розвивається також унаслідок спазму судин, може викликати самовільне переривання вагітності.

Через підвищеного тиску крові в руслі між маткою і плацентою може відбутися відшарування частини плаценти, що спричинить недостатнє харчування плоду, а також, в залежності, від масштабів відшарування, може викликати передчасне переривання вагітності.

Тривала гіпертензія може викликати функціональну недостатність життєво-важливих органів жінки, що несе небезпеку для здоров’я і життя матусі і її майбутнього малюка. Важка гіпертензія, як прояв гестозу, може спричинити розвиток небезпечних для матері і її майбутньої дитини ускладнень – прееклампсії і еклампсії. Значний стрибок тиску, особливо під час пологів, може стати причиною відшарування сітківки ока (і подальшої сліпоти) або навіть інсульту.

Чи потрібна госпіталізація?

Оскільки гіпертензія для вагітної жінки це вкрай небезпечне явище, відмовлятися від запропонованої госпіталізації нерозумно. До того ж досить імовірно, що при сприятливому прогнозі термін, проведений в стаціонарі, буде невеликий.

 • У стаціонарі визначать ступінь гіпертензії, спрогнозують ризик можливих ускладнень для здоров’я жінки і підберуть методи терапії.
 • При первинному виявленні гіпертензії при вагітності, також показана госпіталізація для пошуку причин, що викликали підвищення тиску.
 • Якщо ступінь гіпертензії легка, тиск стабільний і не позначається негативно на самопочутті майбутньої мами, то наступна госпіталізація за планом піде на початку третього триместру, так як в цей період підвищується ймовірність кризи.
 • На 38-39 тижні вагітності майбутня мама з високим тиском переїжджає в стаціонар до самих пологів.
 • За цей час їй проведуть обстеження, з метою уточнення її стану і вибору способу розродження, підготовчі процедури.

У разі загострення гипертензивного стану у жінки звернення в стаціонар обов’язково. Це необхідно для визначення факторів, що викликали посилення гіпертензії і призначення відповідного лікування.

Як знизити тиск при вагітності

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Як правило, застосовують поєднання медикаментозної та немедикаментозної терапії.

немедикаментозний метод

Немедикаментозний метод полягає в обмеженні фізичної та соціально-побутової навантаження, а саме:

відмова від участі в стресових ситуаціях. мозданіе комфортної психологічної обстановки. виключення надмірних фізичних зусиль, допускається лікувальна гімнастика, плавання в спокійному темпі. Дотримання режиму сну, відпочинку.

загальні рекомендації

Крім цього, важливо дотримуватися деякі принципи харчування, спрямовані на:

коригування калієво-натрієвого обміну (для запобігання затримки рідини в організмі); профілактику подальшої надмірної прибавки у вазі (якщо він надлишковий). Для поліпшення водного обміну в організмі необхідно: обмежити або виключити повністю вживання кухонної солі з їжею, як джерела натрію, що призводить до затримки рідини в тканинах; включити в раціон продукти, багаті калієм, що знижує тонус судин і магнієм, що володіє ще і легку сечогінну властивість.

 1. Для запобігання зайвої збільшення ваги слід:

обмежити вживання жирів до 40 г на день, віддаючи перевагу жирам рослинного походження; максимально знизити присутність в раціоні простих вуглеводів: цукрів, рафінованих продуктів, ласощів; скорегувати режим прийому їжі в сторону дрібного харчування.

народні способи

Серед немедикаментозних способів боротьби з високим тиском знайшли своє місце і народні методи:

Рівна кількість плодів шипшини, глоду, калини червоної, квіток липи, календули, пагонів чорниці і вересу і трави пустирника подрібнити, змішати. Відокремити 2 ст. л. , Залити їх 2 склянками окропу, потомити 15 хв. на водяній бані і настояти при кімнатній температурі. Пити по 100 г. процеженной суміші з медом після їжі 3-4 рази на добу. Тривалість курсу – 1,5 місяця. Півсклянки журавлинного соку змішати з такою ж кількістю меду. Приймати по 1 ч. Л. 3 рази на день. Курс лікування – 14 днів. Рівна кількість подрібненого кореня валеріани, трави сухоцвіту, пагони вересу і квіток калини змішати. Залити 2 склянками окропу 2 ст. л. суміші і настоювати в термосі 2 години. Теплий проціджений настій підсолодити медом і приймати по ¼ склянки 4 рази на день. Курс прийому 1-1,5 місяці.Перш ніж скористатися рослинними засобами слід отримати схвалення у доктора, який спостерігає вагітність, щоб виключити можливі протипоказання.

медикаментозний метод

Крім нелекарственних прийомів, рекомендованих для зниження артеріального тиску, лікар призначить прийом медичних засобів.

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Найпоширеніший засіб зважаючи на свою доступності та безпеки одночасно з ефективністю – метилдопа ( «Допегит»).

Препарат від тиску дозволений до застосування з самого раннього терміну вагітності. Метилдопа не робить негативного впливу на плацентарний кровообіг, не представляє загрози для внутрішньоутробного розвитку плоду, а також не викликає несприятливих проявів для народженої дитини в перспективі.

Дія речовини настає протягом 2-6 годин і проявляється:

в розслабляючий ефект для ЦНС; в придушенні активності гормонів, що викликають зростання тиску; в придушенні активності ферменту плазми крові (реніну), який здатний впливати на рівень артеріального тиску і натрієвий обмін; в знятті судинного гіпертонусу; в загальному седативном ефекті.При тиску на пізніх термінах вагітності при виявленні білка в аналізі сечі і беручи до уваги всі можливі ризики для плода, призначають β-адреноблокатори.

Дія таблеток засноване на блокаді рецепторів, чутливих до дії «стресових гормонів» адреналіну і норадреналіну. Прийом β-блокаторів надає антигіпертензивний вплив на організм жінки, а також знижує частоту протеїнурії.

Як ліки від тиску вагітним часто призначають кардіоселективні β-адреноблокатори, тому що вони мають менше побічних ефектів, в порівнянні з неселективними.

У боротьбі з підвищеним артеріальним тиском важливий ефект, який чинить ними безпосередньо на серцеву діяльність:

знижується частота і сила серцевих скорочень; знижується сприйнятливість організму до стресу; знижується активність реніну; знижується до потрібного рівня провідність в AV-вузлі, нормалізує скоротливу-провідну діяльність серцевих відділів; нормалізується потреба серцевого м’яза в кисні (антиішемічний дію); знижується ризик серцевих аритмій.

 • В даний час кращими є бісопролол через зручності в застосуванні (1 таблетка на добу), надійного цілодобового дії, можливості застосування у діабетиків і менш вираженого, в порівнянні з іншими засобами, «синдрому відміни».
 • Аналогічні β-адреноблокатори по ефективності антагоністи кальцію або блокатори кальцієвих каналів.
 • Але впливають вони не на нервову систему, а на канали в серцевої і судинної мускулатури, через які в м’язові клітини надходить кальцій.

Сила скорочення м’яза залежить від кальцієвої концентрації в її клітинах. Активізація кальцієвих каналів відбувається під впливом адреналіну, норадреналіну. Блокада каналів, які проводять кальцій, перешкоджає спазму м’язів серця і кровоносних судин.

По спрямованості впливу антагоністів кальцію можна умовно поділити на групи:

діючі тільки на гладкі судинні м’язи (ніфедипін, Нормодипін, амлодипін і т.п.) і тому рекомендовані до застосування одночасно з β-адреноблокаторами; діючі на м’язи і серця і судин (верапаміл) і тому заборонені до застосування одночасно з β-адреноблокаторами.

 1. Прийом антагоністів кальцію під час вагітності не виключає можливого згубного впливу на плід і часто супроводжується неприємними побічними проявами.
 2. Тому їх призначають у разі, коли прийом інших груп антигіпертензивних препаратів неможливо.

Заходи для профілактики підвищення тиску при вагітності

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Тому незначне підвищення артеріального тиску у деяких вагітних може бути фізіологічною нормою.

не обмежувати тривалість сну і відпочинку; уникати зайвої фізичної активності, віддавши перевагу посильним навантажень в спокійному темпі; уникати стресових ситуацій; контролювати прибавку у вазі протягом вагітності (не більше 15 кг.); скорегувати режим харчування і меню, зробивши прийом їжі дробовим і відмовившись від небажаних при гіпертензії продуктів; регулярно контролювати значення свого артеріального тиску (щодня, мінімум два рази на добу) і на правій і на лівій руках.

 • Якщо трапилося так, на черговому прийомі у лікаря або при самостійному вимірі матуся виявила, що тиск перевищило норму, то в першу чергу слід припинити паніку, інакше показники піднімуться ще вище.
 • Найрозумніше в такій ситуації, не займатися самолікуванням, а довіритися кваліфікованим фахівцям і тоді вагітність і народження малюка пройдуть благополучно.

Тиск при вагітності: підвищений або знижений

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Артеріальний тиск при вагітності – дуже важливий показник стану здоров’я жінки і її дитини, тому його необхідно вимірювати протягом усіх дев’яти місяців регулярно.

Оптимальною частотою вимірювання служить один раз в тиждень. Якщо ж ви помітили, що тиск почав скакати, тоді за ним слід стежити щодня.

Нормальним вважається тиск, якщо воно не буває більше 140/90 і менше 100/60. Тут необхідно враховувати вихідну величину артеріального тиску (АТ), яке було до настання вагітності.

Будь-який організм індивідуальний, тому якщо у жінки вихідне АТ було спочатку зниженим, і для неї це вважалося нормою, то показник нормального тиску для такої вагітної може виявитися підвищеним.

Про ці особливості слід повідомити свого лікаря.

Знижений тиск при вагітності

Якщо тиск при вагітності постійно низький – показники перебувають нижче позначки 90/60, це може бути ознакою якого-небудь захворювання. В цьому випадку вагітна поміщається в стаціонар і їй, під наглядом лікарів, призначається медикаментозне лікування.

Як знизити тиск при вагітності

Якщо ви до вагітності приводили АТ в норму за допомогою таблеток, то в даний момент такий спосіб не підійде, тому що багато таблетки вагітним протипоказані. Тому доведеться скористатися іншими, безпечними засобами, що допомагають знизити тиск при вагітності.

Якщо є можливість дістати натуральний березовий сік, слід його випивати по склянці щодня. Також знижує артеріальний тиск журавлинний мус, відвар гарбуза (без м’якоті, просто пити рідину), буряковий сік. Приймати його необхідно щодня за 30 хвилин до їди по 2-3 рази, не більше півсклянки за раз, постійно роблячи нову порцію, тому що

ефективний свіжоприготований сік. Перед вживанням дати йому відстоятися без кришки дві години.

 1. Тонометр може показати підвищений тиск, якщо ви перед виміром:
 2. – зазнали стрес, перенервували, довго чекаючи свою чергу до лікаря;
 3. – випили міцний чай або каву, з’їли шоколад;
 4. – перебували в прокуреному приміщенні;
 5. – піднімалися сходами, швидко йшли;
 6. – приймали ліки або настоянки з женьшенем, лимонником, елеутерокок;

– схильні до «синдрому білого халата», тобто негативно реагуєте на лікарняну обстановку.

– неправильно виміряли артеріальний тиск: манжетка погано надулася і повністю не перекрила кровопостачання артерії;

Причини високого тиску при вагітності

Одним з найбільш частих симптомів розвитку різноманітних патологій в процесі очікування дитини є високий тиск. Оскільки організм майбутньої матері в цей період дуже вразливий, гінекологи ретельно контролюють АТ при регулярних оглядах.

Підвищений тиск при вагітності

Як правило, будь-яка жінка знає власні показники нормального артеріального тиску (АТ). У деяких воно трохи нижче загальноприйнятої норми, а у кого-то – трохи вище.

Жінкам, які збираються стати мамами, не дарма в поліклініці вимірюють тиск, адже ці показники визначають стан здоров’я вагітної і плода. Медичні норми АТ при вагітності – 100/60 -140/90.

Але в процесі очікування дитини ці показники можуть варіюватися до 15%.

Гіпертонія при вагітності вкрай небажана, оскільки зростає навантаження на серце, збільшується викид крові, звужуються кровоносні судини.

При такому стані зростання ембріона сповільнюється через брак кисню. Надмірно високий тиск у вагітних іноді стає причиною плацентарної недостатності, ранньої відшарування плаценти.

Це може стати причиною загибелі плоду або самовільного викидня.

Тиск при вагітності на ранніх термінах

І зниження, і збільшення показників артеріального тиску небезпечно на ранніх термінах вагітності. Тривожні для майбутньої мами цифри на тонометрі – від 140/90, особливо якщо вони спостерігаються регулярно. Підвищений тиск при вагітності на ранніх термінах вказує на наявність гестаційної або хронічної артеріальної гіпертензії:

 1. Гестаційна гіпертензія. Підвищення артеріального тиску викликає перебіг вагітності. Патологія на ранніх термінах веде до звуження кровоносних судин, що зменшує споживання плодом необхідних корисних речовин.
 2. Хронічна гіпертензія. Відхилення бувають викликані патологічними процесами, які розвиваються в організмі жінки. Найпоширеніші причини ускладнення – ендокринні порушення або хвороби нирок.

Високий тиск при вагітності на пізніх термінах

Коли спостерігається постійне підвищення тиску при вагітності, то у жінки присутній великий ризик розвитку гестозу.

Небезпечне захворювання може розвинутися на будь-якому терміні, але частіше починається в третьому триместрі. Гестоз призводить до порушення роботи кровотоку, судинної системи і важливих органів.

Потрапляють до групи ризику вагітні з хронічними стресами, інфекціями або інтоксикаціями.

Підвищений тиск при вагітності на пізніх термінах може розвиватися на тлі спадковості.

Якщо родичі по жіночій лінії страждали від гіпертонії, то у вагітної існує висока ймовірність зіткнутися з цією патологією.

Що робити, якщо на пізньому терміні самостійно знизити тиск не вдається? Слід обов’язково звернутися до свого лікаря, який направить на обстеження під спостереження в стаціонар.

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Чому підвищується тиск при вагітності

Починаючи з другого триместру у вагітної обсяг крові збільшується, але колишнім залишається кровоносне русло. Через такого стану, виникнення ознак підвищеного артеріального тиску: шум у вухах, головний біль, тяжкість в нижніх кінцівках. Інші причини високого тиску при вагітності:

 • генетична схильність;
 • алкоголь, куріння в період очікування малюка;
 • регулярне перенапруження, постійний стрес;
 • порушення функціонування наднирників і / або щитовидної залози;
 • ожиріння;
 • цукровий діабет;
 • гіподинамія;
 • незбалансоване харчування.

Ознаки підвищеного тиску при вагітності

Точний і швидкий спосіб дізнатися про своє АТ – виміряти за допомогою тонометра – електронного апарату, який потрібно мати кожної вагітної. Якщо такого приладу в домашній аптечці немає, то про присутність гіпертонії можна дізнатися, якщо прислухатися до свого стану. Основні симптоми підвищеного тиску при вагітності:

 • поява на грудях, обличчі червоних плям або загального почервоніння;
 • виникнення «мушок» перед очима;
 • блювота, нудота;
 • болю в животі;
 • посилення слабкості;
 • погане самопочуття.

Чим небезпечний високий тиск при вагітності

У більшості випадків майбутні матусі починають страждати від набряків, а це дуже заважає жити. Наслідки високого тиску при вагітності – це аритмія, загальна слабкість, порушення зору.

Така проблема не вимагає зволікань походу до лікаря, оскільки може привести до відшарування плаценти, що небезпечно для малюка. Крім іншого, високий артеріальний тиск може вказувати на еклампсію, яка характеризується відторгненням плода організмом матері.

Супроводжується ускладнення присутністю білка в сечі або сильним збільшенням ваги.

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Як знизити тиск при вагітності

Нормалізувати артеріальний тиск під час вагітності можна декількома способами. Найпоширеніший – прийом таблеток. Однак самостійно вагітним цього робити не можна, оскільки можна спровокувати небезпечні стану.

Другий спосіб – народна медицина, але цей варіант теж повинен супроводжуватися наглядом у фахівця. Якщо тиск у жінки не зашкалює до позамежних висот, то знизити його можна щоденними прогулянками, відсутністю стресів і переглядом раціону.

Слід з меню виключити солодке, солоне, гостре і смажене.

Таблетки від тиску при вагітності

Медикаментозне лікування гіпертонії призначає лікар. Перш ніж прописати таблетки, вагітну відправляють на лабораторні дослідження, де потрібно здати розширені аналізи сечі, крові. Можливо, буде потрібно додатково пройти електрокардіограму і зробити УЗД серця.

Після цієї інформації гінеколог буде призначати препарати від тиску при вагітності. Якщо АТ завищено злегка, то прописують таблетки Папазол. Швидко знизити тиск можна за такими препаратами, як Егілок, Допегит.

Якщо гіпертонія серйозна, то призначається 10 денний курс ліки Нифедипин.

Народні засоби від підвищеного тиску при вагітності

При застосуванні природних ліків до пологів жінка повинна обов’язково прислухатися до реакцій організму. Найменший дискомфорт у вигляді нудоти або розлади шлунково-кишкового тракту вимагає негайної відміни лікування. Щоб збити тиск застосовуються фруктово-ягідні соки і напої, зроблені на їх основі. М’яко прибирають гіпертонію такі соки:

 • буряковий;
 • морквяно-яблучний;
 • брусничний;
 • гарбузовий;
 • гранатовий;
 • журавлинний.

Інші народні засоби при гіпертонії у вагітних:

 1. Відвар шипшини. Жменя ягід залийте окропом (0,5 л), після варіть 10 хвилин. Напій слід остудити, після чого пити тричі на день до отримання результату.
 2. Насіння кропу. Розітріть 2 ст. л. насіння, потім залийте окропом (0,5 л) в термосі. Через годину напій потрібно процідити і приймати до їди 3-5 разів / день.
 3. Гарбуз з медом. Наріжте гарбуз (200 г) шматочками. На повільному вогні варите до готовності. Додайте 2 ст. л. меду, вживайте протягом дня рівними порціями.

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Як знизити тиск вагітної в домашніх умовах

Допомагають знизити АТ деякі продукти харчування. До них відносяться: нежирні молочні продукти, рослинні масла, морепродукти, крупи, риба, висівки. Щоб не нашкодити здоров’ю дитини, денний раціон краще узгодити з фахівцем.

Знизити тиск при вагітності в домашніх умовах при різкому підвищенні можна за допомогою валика, який необхідно підставити під ноги при лежачому положенні. Далі необхідно забезпечити жінці приплив свіжого повітря і викликати швидку допомогу.

Щоб під час вагітності уникнути гіпертонії, треба в міру сил займатися гімнастичними комплексами, більше рухатися, підтримувати тонус тіла. Профілактичні заходи:

 • не зловживати гарячими ваннами;
 • прибрати з раціону каву, шоколад;
 • приймати прохолодний душ;
 • робити точковий масаж на підставі потилиці;
 • регулярно провітрювати житлові кімнати.

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюкаВідгуки

Марія, 32 годаБил період, коли у мене вагітної підвищився тиск, набрякли ноги, і загрожувала небезпека гіпертонічного кризу на тлі стресу. Щоб швидко знизити артеріальний тиск і не нашкодити здоров’ю, мені порадили випити настоянку пустирника. Лікування допомогло, але я так злякалася за плід, що більше не допускала таких емоційних реакцій.Аріна, 30 летПрі першої вагітності я страждала важким ступенем прееклампсії. За кілька тижнів до пологів мені прописали препарат Допегит, який мене буквально врятував від летального результату. За 8 тижнів випила 4 бульбашки, а коли прийшла черга народжувати – сама народила в строго встановлені срокі.Наташа, 21 році мене в другому триместрі кілька днів трималося тиск 100/150. Бабуся мене всі ці дні поїла журавлинним морсом і годувала відвареної буряком. Лікар прописала якісь таблетки, але пити я їх не стала, так як народних засобів з дитинства довіряю больше.Нашлі в тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!

 

Як впливає на плід підвищений тиск

Низький тиск – це неприємне явище для кожної людини, однак особливою небезпеки воно не представляє. Проте, вимірювати тиск під час вагітності абсолютно необхідно. Низьким вважають тиск, який становить 90/55 мм рт. ст. і нижче.

Головне, необхідно знати, який тиск для вас є нормальним, тому що для кожної людини цей показник суто індивідуальний. Для цього потрібно виміряти тиск в той період, коли ви відчуваєте себе добре. Воно і буде вважатися нормальним для вас.

Про профілактику і лікування гіпертонії – підвищеного тиску, існує багато інформації, чого не можна сказати про гіпотонії – зниженому тиску. Однак відсутність належної уваги до цього явища не зовсім обгрунтовано.

Низький тиск при вагітності може супроводжуватися неважливим самопочуттям і такими неприємними симптомами, як слабкість, запаморочення, нудота, запаморочення, напади серцебиття. Якщо явних ознак гіпотонії не спостерігається, це не означає, що вона не представляє ніякої небезпеки.

Вона впливає на роботу практично всіх органів вагітної жінки і може призводити до нестачі кисню для плода. В результаті низького тиску може розвинутися плацентарна недостатність, виникнути ускладнення в перебігу вагітності та пологів.

У першому триместрі цікавого положення низький тиск може стати причиною токсикозу. Для того щоб перемогти низький тиск у вагітних, необхідно дотримуватися правильного способу життя, збалансовано харчуватися, прогулюватися на свіжому повітрі, не сидіти в задушливому приміщенні за комп’ютером.

Звичайні препарати від низького тиску для вагітних не рекомендовані, оскільки вони негативно впливають на надходження різноманітних поживних речовин в організм дитини. Необхідно пам’ятати, що токсикоз і знижений тиск у вагітних посилюється почуттям голоду.

Тому намагайтеся їсти частіше, але невеликими порціями, навіть якщо ви відчуваєте нудоту.

Низький тиск при вагітності вимагає особливої ​​уваги до змісту солі і білків в раціоні жінки. Особливо добре для підтримки стабільного тиску підходить йодована сіль. Крім того, вживання солі викликає у вагітної спрагу, а при підвищеному вживанні рідини збільшується об’єм циркулюючої крові.

Якщо жінка має низький тиск при вагітності, а також страждає від токсикозу, їй просто необхідно вживати комплексні вітаміни, більше прогулюватися на свіжому повітрі і збалансовано харчуватися.

Якщо ж всі ці заходи не допомагають, тоді потрібно починати думати про речовини, які підвищують тиск. До них відносяться такі загальновідомі продукти, як міцний чай, кава, цитрамон. Однак пам’ятайте, що кофеїн є небажаним речовиною при вагітності.

Тому ставтеся до вживання кави як до лікарського препарату – приймайте його тільки в разі нападу низького тиску.

 • Крім того, існує набір рекомендацій, які необхідно виконувати вагітним жінкам з низьким тиском:
 • – не поспішайте підніматися з ліжка, варто полежати кілька хвилин після пробудження;
 • – включіть в раціон соки і білкові продукти;
 • – при нудоті необхідно прилягти і підняти ноги догори;
 • – фізичні вправи стимулюють м’язовий тонус, тому виконуйте спеціальні вправи для вагітних;
 • – ефективний при зниженому тиску контрастний душ.

Якщо у вас діагностовано низький тиск при вагітності, необхідно уважно стежити за станом свого здоров’я, регулярно вимірювати тиск і виконувати рекомендації лікаря. Тоді ваша вагітність буде протікати безпроблемно і закінчиться народженням здорової дитини.

Специфіка підвищеного тиску при вагітності

Підвищений тиск при вагітності загрожує різноманітними ускладненнями, погіршенням здоров’я і майбутньої мами, і дитини. Будь-яка жінка в положенні повинна знати симптоми цієї патології.

Крім того, якщо тиск весь час підвищується, слід своєчасно реагувати.

Передбачуване і непередбачуване

При першому відвідуванні гінеколога у вагітної перевіряють рівень тиску, складають анамнез сімейних захворювань, зокрема випадків в роду гіпертонії або цукрового діабету.

Тиск визнається нормальним при верхніх показниках в 100-120 одиниць, нижніх – 60-80 мм рт. ст. Що ж може статися, щоб тиск переступило межі норми?

Більшість жінок знає, що при вагітності не можна розпивати спиртні напої і палити. Все це вкупі з набором зайвої ваги або окремо незмінно призводить до підвищення артеріального тиску.

Не потрібно забувати і про гіпертонічну хворобу. Якщо жінка, яка страждає на дану патологію, зважилася на такий крок, як народження дитини, вона повинна постійно контролювати свій тиск і намагатися тримати його в допустимій нормі. Адже зі збільшенням плодового міхура і зростанням дитини організм відчуває все більші навантаження, що в будь-який момент може викликати підвищення тиску.

Але бувають випадки, коли або через хронічних захворювань, або взагалі з незрозумілих причин під час вагітності розвиваються такі патології, як прееклампсія або еклампсія.

Перша являє собою гостре реагування материнського організму на плід, що розвивається. Імунітет приймає дитину за чужорідне тіло і всіма способами намагається виштовхнути його.

При еклампсії справа зовсім погано. Порушується водно-лужний обмін в організмі, в результаті чого вагітну мучать сильні набряки кінцівок, великий вміст білка в сечі. Крім того, її постійно нудить, часто бувають сильні блювоти.

І якщо в першому випадку тиск підвищений, то в другому – часто високе. Іноді, на жаль, доводиться вдаватися до провокування викидня, щоб врятувати життя матері. Так як при занадто високих показниках рівня тиску при вагітності можливі інсульти.

Ознаки підвищеного тиску

З перших тижнів жінкам слід знати, що підвищений і високий тиск при вагітності не одне і те ж. Якщо розглядати в цифрах, підвищеним визнається тиск до рівня в 140/90 одиниць. При скачках стрілки тонометра за ці межі показник є високим.

Симптоми підвищеного тиску такі:

 1. Злегка болить голова.
 2. Напади запаморочення.
 3. Пришвидшене серцебиття.
 4. Посилене потовиділення.
 5. Легкий рум’янець на обличчі.

При високому тиску, крім цих ознак, починаються прояви:

 1. Задишки.
 2. За шкірі йдуть червоні плями.
 3. Гуде в голові.
 4. Дзвенить у вухах.
 5. Обриси предметів перед очима розпливаються.
 6. Мучить нудота, яка іноді переходить в блювоту.
 7. Знижується тонус м’язів.

Як тиск впливає на плід?

Якщо проблему з підвищеним тиском розібрати по триместрах, то найнебезпечнішим періодом для дитини є перші два.

Як відомо, при підвищенні тиску судини мають тенденцію до звуження. Для вагітної це означає, що кровотік від материнського організму до плоду значно скорочується, зменшується надходження кисню і корисних речовин.

На ранніх термінах, в першому триместрі, через підвищеного артеріального тиску плід починає страждати гіпоксією. Результатом може бути завмирання вагітності або уповільнений розвиток плода. В результаті дитина може народитися з недостатньою вагою, а також мати різні патології.

На другому триместрі, крім перерахованих небезпек, може бути мимовільний викидень. Він виникає через відшарування значної частини плаценти.

Підвищений тиск на цьому періоді вагітності призводить до плацентарної недостатності, кровотеч, хронічної гіпоксії плода. Якщо дитина виживає, він народжується з ДЦП, страждає розумовою відсталістю, пороками внутрішніх органів.

Якщо ж тиск трохи підвищується на пізніх термінах, в останньому триместрі, ситуація не така вже й страшна. Організм, особливо в завершальні тижні вагітності, працює з перевантаженням. Жінці просто потрібно при збільшенні артеріального тиску лягти в стаціонар. Компетентні медпрацівники допоможуть підтримувати показники в нормі до початку сутичок.

Навіть якщо в останні тижні у вагітної почала розвиватися прееклампсія, загрози втратити дитину вже немає. При необхідності лікарі простимулюють передчасні пологи, і на світ з’явиться здоровий малюк.

Як стежити за тиском?

Перш за все, потрібно купити тонометр. Двічі в день, вранці і ввечері, слід вимірювати тиск на обох руках. Показники записувати в окремий зошит.

Тоді легко буде простежити, як змінюється тиск, чи має тенденцію до підвищення. При необхідності, якщо значення підвищилося, легко прийняти заходи, скористатися відповідними методами для нормалізації.

Щоб не підвищувався тиск, вагітна повинна сама про себе подбати. Перш за все, необхідно уникати стресових ситуацій. При конфлікті в сім’ї, на роботі, на вулиці краще промовчати і не ставати епіцентром бурхливих пристрастей.

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Алгоритм зниження тиску при вагітності

Необхідно розробити комфортний режим: рівномірно розподіляти побутові навантаження між собою і домашніми, залишати деякий час для відпочинку вдень і релаксації в теплій ванні з приємними ароматами у вечірній час, спати достатню кількість годин для повноцінного розслаблення.

Від трохи підвищеного тиску допомагають знижують його бабусині рецепти. У сезон слід пити калиновий чай. Досить кількох грон. Чи не відділяючи від гілочок, ягоди розім’яти, залити окропом. Коли чай стане теплим, додати ложечку липового або квіткового меду. Пити такий напій потрібно щовечора перед сном.

Він не тільки посприяє стабілізації тиску, але також в холодну пору вбереже від грипу, вірусу, застуди. До того ж цілющий напій благотворно впливає на жіночі органи, сприяє збереженню вагітності.

Якщо немає калини, не біда. При невисоких завищених показниках знизити тиск при вагітності допоможе буряк, яка завжди під рукою. Можна додавати її в сирому вигляді в салати або готувати сік. Тільки пити свіжовичавленим останній не можна. Потрібно, щоб він постояв годинку.

Буряк, крім того, сприяє очищенню і кровотворенню. Це дуже корисний овоч на всіх термінах вагітності.

застосування медикаментів

Все-таки в період вагітності варто підстрахуватися і придбати необхідні ліки, які знижують тиск. Для цього слід попередньо проконсультуватися з лікарем. Він підкаже, як знизити тиск з використанням медикаментів, допоможе підібрати найбільш підходящі в індивідуальному порядку.

При завищених показниках на тонометрі лікарі зазвичай прописують слабеньке засіб – Папазол. Але і його потрібно приймати дозовано не більше 10 днів.

У радикальних випадках, коли показники починають значно підвищуватися, призначають лікування допегита або егілок.

Запобіжні заходи і своєчасне реагування на погіршення показників на тонометрі забезпечують в більшості випадків нормальний перебіг вагітності, спокійні пологи і поява на світ здорову дитину.

Гіпертонія при вагітності (висока підвищений тиск)

Високий артеріальний тиск - загроза для мами і майбутнього малюка

Висока (підвищений) тиск при вагітності

Підвищений артеріальний тиск (АТ) або артеріальна гіпертензія у майбутньої мами – це серйозна небезпека для її життя, а також великий ризик для малюка. Тому на кожному прийомі працівники жіночої консультації вимірюють вагітної тиск для своєчасного виявлення будь-яких відхилень і проведення необхідного лікування.

Діагноз артеріальна гіпертензія ставиться жінці при показниках тиску, що перевищують величину 140/90 мм рт. стовпчика, виявлених декількома вимірами.

Крім того, в обов’язковому порядку порівнюється значення АТ до вагітності або в самому її початку, оскільки дами можуть бути схильні до гіпотонії.

У таких випадках гіпертензія діагностується, якщо систолічний (верхнє) тиск більше на 25 мм рт.ст. від того, що було до вагітності, а діастолічний (нижній) – на 15.

АТ може підвищитися вперше саме під час вагітності, але частіше жінки стикаються з цією проблемою ще до зачаття.

Причини високого тиску у вагітних

До основних факторів, що сприяють підвищенню артеріального тиску у майбутніх мам, можна віднести:

• пороки серця і захворювання судин; • ендокринні розлади – тиреотоксикоз, гіпотиреоз, цукровий діабет та інші; • патологію нирок – пієлонефрит, гломерулонефрит, полікістоз, деякі види пухлин; • психічні порушення і захворювання нервової системи; • гестоз; • гіпертонічну хворобу.Зустрічаються випадки, коли визначити причину підвищеного тиску не вдається.

Особливості артеріальної гіпертензії вагітних

На перших місцях очікування малюка в жіночому організмі відбуваються різні зміни, які призводять до зниження артеріального тиску, тому у майбутніх мам з артеріальною гіпертензією, що з’явилася ще до вагітності, стан і показники тиску можуть покращитися на деякий час. Але з наближенням терміну 40 тижнів, в процесі пологів і після них симптоматика, як правило, посилюється.

У жінок з так званої гестаційної артеріальною гіпертензією, що розвивається після настання вагітності (переважно в другій її половині), стан поліпшується через деякий час після пологів.

Характерні скарги при підвищеному тиску: головний біль, сильна стомлюваність, серцебиття, задишка, біль у серці, шум у вухах, сильна спрага, порушення зору, оніміння і похолодання кінцівок, періодичні носові кровотечі.

Високий тиск і протягом вагітності

Основні ускладнення вагітності при артеріальній гіпертензії: загроза викидня, плацентарна недостатність, гестоз. передчасне відшарування плаценти. У пологах підвищується ризик розвитку еклампсії. інсульту, а після пологів – кровотечі.

Вплив високого тиску на плід

Зміни в судинах і плаценті, які відбуваються при артеріальній гіпертензії, призводять до того, що малюк не набирає нормально масу, страждає від гіпоксії. Це небезпечно внутрішньоутробної загибеллю плоду.

лікування

Вагітних з гіпертензією, як правило, госпіталізують в стаціонар, щоб провести дообстеження, ефективно знизити тиск і попередити розвиток ускладнень. Для лікування використовують різні схеми гіпотензивної терапії, а також немедикаментозні методи: усунення стресів. денний відпочинок, розумну фізична активність. дієту (з переважанням малосоленой і нежирної їжі).

Питання про пологи вирішується комплексно, при цьому лікарі оцінюють стан жінки, плода і термін вагітності. При стабілізації тиску, відсутності ускладнень і готовності мами і малюка до народження можливі пологи природним шляхом в умовах спеціалізованих перинатальних центрів.

 

Артеріальний тиск при вагітності

У народі побутує жарт про те, що в період вагітності майбутня мама відвідує жіночу консультацію частіше, ніж свою кухню. У цьому є частка правди, оскільки це положення вимагає постійного лікарського контролю, адже мова йде не тільки про здоров’я жінки, але і про її дитину.

Як правило, при кожному відвідуванні кабінету лікаря майбутній мамі вимірюють артеріальний тиск (АТ). Показники такого тесту вказують на тиск крові в момент скорочення і розслаблення серця.

Даний параметр є дуже важливим, оскільки характеризує якість функціонування організму жінки. Крім того, проблеми підвищеного або зниженого артеріального тиску виявляються досить часто в період виношування малюка.

А це може становити небезпеку, як для майбутньої мами, так і для плода. Тому сьогодні ми вирішили розібратися в усіх тонкощах артеріального тиску детально.

Який нормальний артеріальний тиск при вагітності: норма

Згідно середньостатистичними даними, артеріальний тиск, яке можна вважати оптимальним для життєзабезпечення організму, має показники 110-120 / 70-80 мм ртутного стовпа. Прикордонними значеннями є 130/85 і 139/89 мм ртутного стовпа. Якщо показники вище 140/90, то такий стан розцінюється як патологічно високий артеріальний тиск.

Відзначимо, що серед майбутніх мам нерідко зустрічаються жінки, у яких звичайним тиском до цікавого положення був показник в 90/60 або 100/70 мм ртутного стовпа. У таких випадках лікарі орієнтуються не на абсолютне значення АТ, а на приріст показників. Якщо значення під час вагітності збільшилися на 30, то це може свідчити про розвиток гіпертонії.

Щоб визначити достовірний рівень артеріального тиску, лікар проводить тестування кожного разу, коли жінка приходить до нього на прийом. Адже показники тиску можуть змінюватися з різних причин: духота в приміщенні, емоційний сплеск, стрес, напруга і т.д. Тому фахівець виносить «вердикт» лише через деякий час після регулярного вимірювання артеріального тиску.

Сама процедура проводиться за допомогою тонометра, який може бути ручним або автоматичним. Під час вимірювання артеріального тиску важливо розслабитися, відкинутися на спинку стільця і ​​не схрещувати ноги. Потім на руку майбутньої мами надягають спеціальний рукав, який накачують повітрям, а після слухають пульс через стетоскоп.

Стрибки артеріального тиску при вагітності: підвищений, знижений

На ранніх термінах очікування малюка тиск часто знижується внаслідок зміни гормонального фону.

Тому багато майбутніх мам з першими ознаками вагітності відчувають загальну слабкість, втрату свідомості, запаморочення, дзвін у вухах, підвищену сонливість. Такі симптоми характерні для першої половини дня.

Крім того, прояви токсикозу також можуть посприяти зниженню артеріального тиску при вагітності.

У другому-третьому триместрі показники артеріального тиску можуть підвищуватися, оскільки об’єм циркулюючої крові збільшується.

Зміна тиску на пізніх термінах в сторону його підвищення є найбільш небезпечними, так як свідчать про початок прееклампсії. Зазвичай це супроводжується набряками в нижніх кінцівках і появою білка в сечі.

Допустимим тиском при вагітності, починаючи з 20 тижня, повинні бути показники не нижче 100/60 і не вище 140/90 мм ртутного стовпа.

Скачки АТ в «цікавому положенні» можуть бути симптомом підвищення внутрішньочерепного тиску. В такому випадку необхідно звернутися до невропатолога, щоб переглянути внутрішньоочний тиск. Особливо якщо ви стали відчувати зниження гостроти зору.

Чим небезпечний високий артеріальний тиск при вагітності: кошти для зниження

Гіпертонія часто турбує майбутніх мам, починаючи з другого триместру. На цьому етапі обсяг циркулюючої крові в організмі жінки різко збільшується – до трьох разів.

До того ж відбуваються зміни в роботі нирок, оскільки їм доводиться запасати сіль і рідина.

Коли тиск підвищується, то можуть проявитися такі симптоми, як головний біль, шум у вухах, кровотеча з носа, тяжкість в ногах, тиск в області серця.

Небезпека гіпертонії полягає в тому, що малюк може недоотримувати кисень і поживні речовини. Крім того, скачки тиску провокують відшарування плаценти, і навіть передчасні пологи. У майбутньої мами погіршується зір, утворюється білок в сечі.

Збити високий тиск при вагітності допоможе спокій і дотримання спеціальної дієти. Медикаментозні засоби застосовуються вкрай рідко і тільки з дозволу лікаря.

Корисно збагатити свій раціон сиром із зеленню, пити достатню кількість рідини, зменшити кількість солоної, жирної і гострої їжі.

Слід якомога частіше бувати на свіжому повітрі, захистити себе від хвилювання, медитувати, приймати легкі седативні препарати на основі рослинних засобів.

Для зниження тиску у вагітних жінок застосовують настоянку пустирника, глід, чорноплідна горобина, валеріану, мелісу і м’яту. Якщо ви страждали від гіпертонії ще до вагітності, то на час очікування малюка не варто застосовувати колишні ліки. Вибрати відповідний медикамент для вашого становища здатний тільки лікар.

При сильному погіршенні стану може знадобитися госпіталізація. Не відмовляйтеся від неї, оскільки у важких випадках гіпертонія стає загрозою для життя мами і дитини. Найчастіше таким захворюванням страждають вагітні жінки з надлишковою вагою, старше 35 років, з патологіями нирок, з цукровим діабетом, які мають шкідливі звички.

Як можна підвищити артеріальний тиск при вагітності

Знижений артеріальний тиск доставляє не менш клопоту, ніж підвищений. Як правило, гіпотонія проявляє себе на самому початку вагітності, коли організм ще не встиг перебудуватися до нового положення.

Втома і слабкість, запаморочення, непритомність, піт, кола перед очима, здавлювання в скронях – все це симптоми гіпотонії. Нагадаємо, що досить часто вони виявляються в ранкові години, відразу після пробудження.

Небезпека гіпотонії полягає в тому, що при такому стані організм майбутньої мами погано забезпечується кров’ю, і плід недоотримує потрібної кількості кисню. При дуже низькому тиску нерідко відбувається викидень або передчасні пологи. І навіть незважаючи на те, що незначне його зниження не шкодить малятку, життя мамі низькі показники артеріального тиску сильно ускладнюють.

Щоб підняти тиск при вагітності, необхідно на якийсь час забути про міцному чаї, кава і чорному шоколаді. Так, ви вірно зрозуміли, всупереч існуючій думці, що ці продукти підвищують показники артеріального тиску, насправді вони тільки погіршують ситуацію під час очікування малюка. А ось білкова їжа в раціоні, навпаки, служить прекрасним ліками від гіпотонії.

Якщо ви відчуваєте занепад сил, запаморочення і інші симптоми гіпотонії, постарайтеся прилягти на годинку-другу, а ще краще – поспати. Перед цим розімніть собі потилицю, верхню частину спини.

Можна закинути голову, одночасно піднявши плечі, і затриматися в цьому положенні на пару хвилин. Покладіть на потилицю грілку і випийте солодкий неміцний чай.

Добре допомагають від зниженого тиску прогулянки на свіжому повітрі, легка гімнастика, масаж і контрастний душ.

Різке падіння показників артеріального тиску нерідко трапляється при вегетосудинної дистонії. У цьому випадку жінка може відчувати сильне запаморочення і навіть втратити свідомість. Якщо причина криється в патології судин, то необхідно звернутися за медичною допомогою.

На завершення нашої статті хотілося б відзначити, що для контролю показників артеріального тиску кожній вагітній жінці необхідно мати в будинку тонометр.

В даний час у продажу є автоматичні електронні прилади, які дозволяють проводити вимірювання одним натисканням кнопки.

Це допоможе вам точно знати причину свого поганого самопочуття і вчасно вжити заходів щодо усунення підвищеного або зниженого тиску.

Справедливості заради відзначимо, що іноді прилади можуть показати якісь похибки в значеннях, тому проводити подібне тестування краще тричі на день. З огляду на той факт, що під час вагітності кількість крові збільшується, відбувається перебудова гормонального фону, АТ може змінюватися в залежності від терміну.

Так, в першому і другому триместрах воно знижується на 10-15 мм ртутного стовпа (верхнє) та 5-15 мм ртутного стовпа (нижня) через дії прогестерону. Він надає розслабляючу дію на судини.

У міру збільшення терміну вагітності навантаження на серцево-судинну систему зростає, тому деяке підвищення рівня артеріального тиску є нормою.

Previous Можливості, хід дослідження і результати ЕФД серцевого м'яза
Next Геморой при вагітності: симптоми, причини та ефективні методи лікування

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *