Висока температура у дитини: основні причини, перша допомога та лікування гіпертермії в домашніх умовах


Для початку розберемося, що температура є у кожного з нас і в нормі вона не обов’язково 36,6 ° C. Це «середнє по лікарні» значення, тому що у здорової людини вона може коливатися від 36,1 до 37,2 ° C і навіть змінюватися протягом дня. Наприклад, підвищуватися після їжі або великих навантажень.

Коли ми говоримо «У дитини температура», то маємо на увазі лихоманку – стан, при якому температура тіла підвищена, то є градусник під пахвою показує більше 37,2 ° C.

Якщо ставити градусник ректально (в пряму кишку) або вимірювати температуру в вусі, то значення зазвичай вище. Тоді лихоманка – показники більше 38 ° C. При оральному (в роті) вимірі – вище 37,8 ° C.

Висока температура у дитини

Чому підвищується температура

Лихоманка – це захисна реакція організму, як правило, на різні інфекції. При високій температурі бактерій і вірусів важче виживати, ось організм і запускає процес, який знищує небезпечні мікроорганізми, а заодно активує імунну систему.

Температура у дітей підвищується частіше через респіраторних вірусних інфекцій, тих, що ми називаємо застудою. Але це не обов’язково: лихоманка проявляється при безлічі інших захворювань. Крім інфекцій, в температурі можуть бути винні травми, перегрівання, онкологічні, гормональні та аутоімунні захворювання і навіть деякі ліки, у яких так проявляються побічні ефекти.

Як зрозуміти, що у дитини температура

Дорослі помічають високу температуру по особливим симптомів:

 1. Слабкості.
 2. Головного болю.
 3. Почуттю ознобу і тремтіння.
 4. Втрати апетиту.
 5. Болі в м’язах.
 6. Пітливості.

Діти, які вже вміють розмовляти, можуть поскаржитися на неприємні відчуття. Але температура піднімається і у немовлят, які не вміють описувати свій стан.

Привід виміряти температуру – незвичайна поведінка дитини:

 1. Відмова від їжі або грудей.
 2. Плаксивість, дратівливість.
 3. Сонливість, втома, пасивність.

Не можна говорити про лихоманці на підставі поцілунку в лоб. Високу температуру показує тільки термометр.

Коли і навіщо знижувати температуру

Підвищена температура – ознака правильної імунної реакції, якщо мова про інфекції. Тому її не слід знижувати, щоб не відкладати одужання.

Зазвичай давати жарознижуючі має сенс після того, як температура підвищилася до 39 ° C – це дані ректального вимірювання. Коли температуру перевіряють під пахвою, лікарі рекомендують знижувати її після 38,5 ° C, але не раніше.

Не переживайте, сама по собі лихоманка не так вже страшна.

Багато хто боїться, що висока температура зашкодить клітини мозку. Але, за даними ВООЗ, для дітей вона безпечна, поки не досягне 42 ° C.

Лихоманка – не самостійне захворювання, а тільки його симптом. Коли температуру знижують ліками, прибирають зовнішні прояви хвороби, але не лікують її.

У рідкісних випадках занадто висока температура у дітей призводить до фебрильні судом – мимовільних скорочень м’язів.

Виглядає це моторошно і доводить батьків до непритомності, але в основному напади припиняються самі собою і не мають наслідків.

Викликайте медиків і стежте, щоб дитина не поранила себе: покладіть його на бік, притримуйте, розкрийте щільний одяг. В рот нічого пхати не треба, це тільки збільшує ризик травм.

Але лихоманку все переносять по-різному: хтось і при 39 ° C на градуснику може читати і грати, хтось при 37,5 ° C лежить і не може поворухнутися. Тому знижувати температуру треба заради зручності і поліпшення самопочуття дитини.

Якщо дитина нормально себе почуває, то нічого з високою температурою робити не треба.

Як понизити температуру

Самий простий, швидкий і ефективний спосіб – дати дитині жарознижуючі на основі ібупрофену або парацетамолу. Їх випускають в формах, які зручно застосовувати дітям: солодкі сиропи або свічки. Будьте уважні, якщо даєте дитині сироп: смакові добавки та барвники можуть викликати алергію.

Ні в якому разі не перевищуйте дозування ліків. Розраховується вона зазвичай виходячи з ваги дитини. Діти, особливо дошкільнята, можуть сильно відрізнятися за вагою навіть в одному віці, тому орієнтуйтеся саме на кількість кілограмів, а не років.

Пам’ятайте, що для дії ліків потрібен час: від 0,5 до 1,5 години. Отже, не кидайтеся перемірювати температуру через 10 хвилин після прийому таблетки.

Використовуйте мірні стаканчики, ложки та шприци, які йдуть в комплекті з ліками. Не набирайте ліки в темряві або в чайну ложку на око: завжди треба знати, скільки і яких медикаментів ви дали дитині.

Щоб не довести до передозування, не давайте малюкам комбіновані ліки від симптомів застуди. У їх складі вже є парацетамол або інше жарознижуючий засіб, так що легко не помітити, що ви переборщили з дозою, якщо одночасно дати кілька ліків.

Читайте також:

Лікування переохолодження або що робити, якщо дитина замерзла – як запобігти наслідкам в домашніх умовах?

Парацетамол та ібупрофен можна застосовувати в один день, але не захоплюйтеся і не давайте дитині все відразу. Якщо, наприклад, ви дали парацетамол, а він не дуже допоміг, то, коли прийде час нової дози жарознижуючого, дайте ібупрофен (або навпаки).

Не давайте аспірин і анальгін: від них у дітей можуть розвиватися серйозні побічні ефекти.

Є ще фізичні методи, правда, малоефективні: протерти дитині долоні і стопи вологим рушником, покласти холодний компрес на лоб. Тільки не беріть для цього лід, досить просочити рушник водою кімнатної температури.

Коли покликати доктора

Досвідчені батьки знають, що з легкими ГРВІ можна впоратися самостійно, в домашньому режимі. Доктор в таких випадках буває потрібен тільки для того, щоб виписати довідку або лікарняний для батьків. Але все ж педіатра потрібно здатися, якщо:

 1. Вам потрібно отримати пораду лікаря, заспокоїтися. Або ви просто думаєте, що дитині потрібна лікарська допомога.
 2. Температурить дитині менше трьох місяців.
 3. Дитині менше півроку, а температура вище 38 ° C тримається більше 1 дня.
 4. Дитині менше року, а температура вище 39 ° C тримається більше 1 дня.
 5. У дитини з’явився висип.
 6. Разом з температурою є важкі симптоми: нестримний кашель, блювота, сильний біль, світлобоязнь.

Коли треба дзвонити в швидку

Терміново звертатися за допомогою треба, якщо:

 1. Температура дісталася до високих значень (більше 39 ° C) і після прийому жарознижуючих продовжує підніматися.
 2. У дитини сплутаність свідомості: він занадто сонливий, його не добудемось, він погано реагує на навколишнє оточення.
 3. З’явилися труднощі з диханням або ковтанням.
 4. До температурі додалася блювота.
 5. З’явився висип у вигляді маленьких синців, яка не зникає при натисканні на шкіру.
 6. Почалися судоми.
 7. З’явилися ознаки зневоднення: дитина рідко ходить в туалет, у нього сухий рот з червоним язиком, він плаче без сліз. У немовлят може западати джерельце.

Як допомогти дитині з температурою

Головне, чим ми можемо допомогти при боротьбі з температурою, – усунути її причину. Якщо справа в бактеріальної інфекції, потрібні антибіотики (тільки за призначенням лікаря). Якщо винні інші захворювання, їх треба лікувати. І тільки віруси проходять самі собою, просто треба підтримати організм, який ці віруси знищить.

Давайте тепле пиття

При високій температурі волога, яка є в тілі людини, випаровується швидше, тому є ризик зневоднення.

Це особливо актуально для дітей: вони маленькі і, щоб втратити 10% рідини, їм потрібно зовсім небагато.

При нестачі води пересихають слизові, дихати стає важче, дитині нічим потіти, тобто він не може сам скидати тепло. Тому тепле пиття при температурі – це дуже і дуже важливо.

Частіше давайте дитині соки, компоти, чай, воду, умовляйте випити хоча б кілька ковтків. Грудничкам потрібно частіше пропонувати груди, але, якщо дитина відмовляється, краще дати йому води або спеціального напою, ніж чекати, коли він повернеться до грудного молока.

Купуйте зволожувач

Щоб не посилювати втрати рідини з диханням (а ми видихаємо пар, в якому багато вологи зі слизових), зволожуйте повітря в кімнаті. Щоб утримувати відносну вологість на рівні 40-60%, найкраще купити спеціальний зволожувач повітря. Але можна спробувати і інші способи.

Прибирайтеся

Кожен день проводьте вологе прибирання в кімнаті: мийте підлоги і збирайте пил. Це потрібно знову ж для полегшення дихання. Не бійтеся відкривати кватирки і провітрювати.

Свіже повітря особливо необхідний людині, у якого організм бореться з хворобою, адже провітрювання – це один із способів дезінфекції приміщення.

Від відкритої кватирки не стане гірше, а от від гарячого, сухого і повного мікробів повітря – стане.

До речі, дитину можна купати, якщо у нього піднялася температура.

Звичайно, коли малюк хоче спати і лежати, не треба тягти його в ванну кімнату. Але якщо загальний стан нормальний, дитина рухається і грає, митися можна.

Дотримуйтеся дієти

Годуєте дитину здоровою їжею: не давайте кілограми цукерок тільки тому, що він хворіє. Якщо у малюка немає апетиту, не треба примушувати їсти. З’їдений через силу обід ніяк не допоможе впоратися з інфекцією. Краще зваріть курячий бульйон і поїть їм дитини: це і рідина, і їжа, і допомога в боротьбі із запаленням.

Чого не можна робити при температурі у дитини

Кращий спосіб без проблем і втрат пережити неприємний період хвороби – забезпечити дитині хороший догляд. Чомусь (за традицією, за підказкою бабусь, за порадами з форумів) багато шкідливі дії вважаються обов’язковими при лікуванні температури. Як не наробити помилок:

 1. Чи не закутують дитини . Якщо температура висока, то теплий одяг і дві ковдри тільки погіршать процес. Краще умовте випити ще чашечку теплого компоту.
 2. Не ставте поруч з дитиною обігрівач . Взагалі, якщо температура в кімнаті вище 22 ° C, треба її знижувати. Для дитини з лихоманкою буде краще, якщо в кімнаті буде 18-20 ° C: вдихання такого повітря не пересушить слизові.
 3. Чи не парьте ноги, не змушуйте дихати над каструлею з чимось гарячим, не ставте гірчичники : ці процедури не мають доведеної ефективності, а ризик обпектися і перегрітися вище, ніж будь-яка можлива користь. До того ж це неприємні заняття, а дитині і без того погано. Якщо ви дуже хочете допомогти малюкові, краще придумайте, як його розважити, коли йому важко.
 4. Чи не розтирайте дитини оцтом і горілкою . Ці способи допомагають мало, але вони дуже токсичні для дітей.
 5. Не укладайте дитини в ліжко, якщо він туди не хоче . Хворий сам пропише собі постільний режим. Якщо ж у нього є сили грати, то це добре.

Що робити, якщо температура піднялася після щеплення

Деякі вакцини викликають тимчасові реакції організму – почервоніння в місці уколу, дратівливість, невелике підвищення температури. Це не ускладнення, все пройде само собою за 1-3 дні.

Усувати неприємні симптоми можна так само, як у випадку з будь-якою іншою температурою: жарознижувальними засобами і відповідним режимом.

Зазвичай температура після щеплення не вище 37,5 ° C. Але якщо жар росте, зверніться до лікаря.

 

Висока температура у дитини (38-39 або вище), що робити?

Висока температура у дитини

Висока температура у дитини – це найпоширеніша скарга, з якою мами звертаються до педіатра. При виникненні такої ситуації в родині часто виникає паніка, особливо якщо дитина зовсім маленький. Важливо знати правила зниження температури і навчитися розуміти, коли необхідно екстрене втручання медиків.

У перші кілька днів життя температура тіла немовляти може бути трохи підвищеною (37,0-37,4 С в пахвовій западині). До року вона встановлюється в межах норми: 36,0-37,0 градусів С (частіше 36,6 градусів С). Підвищена температура тіла (лихоманка) – загальна захисна реакція організму у відповідь на захворювання або пошкодження

Але хочу зазначити відразу, що не варто займатися самолікуванням !!! Це важливо! Ситуації бувають різні, в зв’язку з цим я і вирішив написати такий важливий огляд, але все що буде сказано нижче, це тільки для Вашого особистого ознайомлення, це потрібно знати, щоб не було паніки. ВСЕ Ж ЯКЩО У ДИТИНИ ТЕМПЕРАТУРА ВИСОКА – викликайте лікаря І ДІЙТЕ ЗГІДНО РЕКОМЕНДАЦІЙ ЛІКАРЯ!

У сучасній медицині розрізняють лихоманку, обумовлену інфекційними захворюваннями і неінфекційними причинами (ураження центральної нервової системи, неврози, психічні розлади, гормональні захворювання, опіки, травми, алергічні захворювання і т.п.).

Найбільш часто зустрічається інфекційна лихоманка. Вона розвивається у відповідь на дію пірогенів (від грец. Pyros – вогонь, pyretos – жар) – речовин, що підвищують температуру тіла. Пірогени поділяються на екзогенні (зовнішні) і ендогенні (внутрішні).

Бактерії, потрапляючи в організм, активно розмножуються і в процесі їх життєдіяльності виділяються різні токсичні речовини. Деякі з них, які є зовнішніми пірогенами (надійшли в організм ззовні), здатні підвищувати температуру тіла людини.

Внутрішні пірогени синтезуються безпосередньо самим організмом людини (лейкоцитами – клітинами крові, клітинами печінки) у відповідь на впровадження чужорідних агентів (бактерій і т.п.).

У головному мозку поряд з центрами слиновиділення, дихальним і т.п. знаходиться центр терморегуляції, «налаштований» на постійну температуру внутрішніх органів.

Під час хвороби, під впливом внутрішніх і зовнішніх пирогенов, терморегуляція «перемикається» на новий, більш високий температурний рівень. Підвищена температура при інфекційних захворюваннях є захисною реакцією організму.

На її тлі синтезуються інтерферони, антитіла, стимулюється здатність лейкоцитів поглинати і знищувати чужорідні клітини, активізуються захисні властивості печінки.

При більшості інфекцій максимум температури встановлюється в межах 39,0-39,5 С. ​​За рахунок високої температури мікроорганізми знижують темпи свого розмноження, втрачають здатність викликати захворювання.

Як правильно вимірювати температуру у дитини?

Бажано, щоб малюк мав свій особистий градусник. Перед кожним застосуванням не забувайте протирати його спиртом або теплою водою з милом. Щоб дізнатися, які показники є нормою для вашого малюка, виміряйте у нього температуру, коли він здоровий і спокійний.

Бажано виміряти її під пахвою і в прямій кишці. Зробіть це вранці, вдень і ввечері. Якщо малюк захворів, вимірюйте температуру три рази на добу: вранці, вдень і ввечері. Кожен день приблизно в один і той же час протягом хвороби, особливо це важливо для дітей групи ризику.

Результати вимірювань записуйте. За температурним щоденника лікар може судити про перебіг захворювання. Чи не вимірюйте температуру під ковдрою (якщо новонародженого сильно укутати, його температура може сильно підвищитися).

Чи не вимірюйте температуру, якщо малюк наляканий, плаче, надмірно збуджений, дайте йому заспокоїтися. Найбільш безпечним є електронний термометр.

У яких областях тіла можна вимірювати температуру у дитини?

Температуру можна вимірювати в пахвовій западині, в паховій складці і в прямій кишці, але не в роті. Виняток становить вимірювання температури за допомогою термометра-пустушки.

Ректальна температура (виміряна в прямій кишці) приблизно на 0,5 градусів С вище оральної (вимірюється у роті) і на градус вище пахвовій або паховій.

У одного і того ж дитину цей розкид може бути досить великим.

Наприклад: нормальна температура в пахвовій западині або паховій складці 36,6 градусів С; нормальна температура, виміряна в роті, 37,1 градусів С; нормальна температура, виміряна в прямій кишці, – 37,6 градусів С. Температура трохи вище загальноприйнятої норми може бути індивідуальною особливістю малюка.

Вечірні показники зазвичай вище ранкових на кілька сотих градуса. Температура може підвищуватися через перегрівання, емоційного збудження, підвищеної фізичної активності. Вимірювати температуру в прямій кишці зручно лише маленьким діткам. П’яти- шестимісячний малюк спритно вивернеться і не дасть вам цього зробити.

Крім того, такий спосіб може бути неприємним для дитини.

Для вимірювання ректальної температури найбільше підходить електронний термометр, який дозволяє зробити це дуже швидко: результат ви отримаєте всього за одну хвилину.

Отже, візьміть градусник (ртутний попередньо струсіть до позначки нижче 36 градусів С), змастіть його наконечник дитячим кремом.

Покладіть малюка на спинку, підніміть його ніжки (як якщо б ви його підмивали), іншою рукою обережно введіть градусник в задній прохід приблизно на 2 см. Зафіксуйте градусник між двома пальцями (як сигарету), а іншими пальцями стисніть ягодички малюка.

В паху і в пахвовій западині температуру вимірюють скляним ртутним термометром. Результат ви отримаєте через 10 хвилин. Струсіть градусник до позначки нижче 36,0 градусів С. Досуха протріть шкіру в складочках, оскільки волога охолоджує ртуть.

Щоб виміряти температуру в паху, укладіть малюка на бочок. Якщо ви робите вимірювання під пахвою, посадіть його на коліна або візьміть на руки і походіть з ним по кімнаті.

Поставте градусник так, щоб наконечник цілком знаходився в шкірній складці, потім своєю рукою притисніть ручку (ніжку) малюка до тіла.

Яку температуру слід знижувати?

Якщо ваша дитина захворіла, і у нього підвищилася температура, обов’язково викличте лікаря, який поставить діагноз, призначить лікування і пояснить, як його проводити. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), початково здоровим дітям не варто знижувати температуру, що не досягає 39,0-39,5 градусів С.

Виняток становлять діти групи ризику, у яких раніше були судоми на тлі підвищеної температури, діти перших двох місяців життя (в цьому віці все захворювання небезпечні своїм швидким розвитком і різким погіршенням загального стану), діти, які мають неврологічні захворювання, хронічні захворювання органів кровообігу, дихання , зі спадковими метаболічними захворюваннями.

Таким малюкам вже при температурі 37,1 градусів С слід відразу ж дати жарознижуючі лікарські препарати. До того ж, якщо у дитини на тлі температури, що не досягла 39,0 градусів С, погіршився стан, відзначається озноб, м’язові болі, блідість шкіри, то жарознижуючі препарати повинні бути прийняті негайно.

Крім того, лихоманка виснажує і виснажує можливості організму і може ускладнитися гіпертермічним синдромом (варіант лихоманки, при якому відзначається порушення функцій всіх органів і систем – судоми, втрата свідомості, порушення дихальної і серцевої діяльності і т.п.). Цей стан вимагає екстреного втручання медиків.

Як знижувати температуру у дитини?

 1. Дитині слід забезпечити прохолоду. Зігрівати дитину з високою температурою за допомогою ковдр, теплого одягу, обігрівача, встановленого в кімнаті, – небезпечно. Ці заходи можуть привести до теплового удару, якщо температура підніметься до небезпечного уровня.Оденьте хворої дитини легко, щоб зайве тепло йшло безперешкодно і підтримуйте в приміщенні температуру 20-21 градус С (при необхідності можна скористатися кондиціонером або вентилятором, що не направляючи струмінь повітря на дитину ).
 2. Оскільки при високій температурі збільшується втрата рідини через шкіру, дитини необхідно рясно поіть.Детям постарше треба якомога частіше пропонувати розбавлені фруктові соки і соковиті фрукти, воду. Немовлят слід частіше прикладати до грудей або давати їм воду. Заохочуйте часте пиття потроху (з чайної ложки), але не примушуйте дитини. Якщо дитина протягом кількох годин на добу відмовляється приймати рідину, повідомте про це лікаря.
 3. Обтіраніе.Іспользуется як допоміжний засіб в комплексі з іншими заходами щодо зниження температури або у випадках відсутності жарознижуючих препаратів. Обтирання показано тільки тим дітям, у яких раніше не було судом, особливо на тлі підвищеної температури, чи ні неврологічних захворювань.Для обтирання слід використовувати теплу воду, температура якої близька до температури тіла. Прохолодна або холодна вода або спирт (колись застосовувався для жарознижуючих обтирань) можуть викликати не зниження, а підвищення температури і спровокувати тремтіння, яка підказує «збитому з пантелику» організму, що треба не зменшити, а збільшити виділення тепла.

  Крім того, вдихати пари спирту шкідливо. Використання гарячої води також піднімає температуру тіла і, як і укутування, може викликати тепловий удар. Перед початком процедури опустіть в миску або таз з водою три ганчірочки. Покладіть на ліжко або собі на коліна клейонку, поверх неї махровий рушник, а на нього – дитину.

  Роздягніть дитини і укрийте його простирадлом або пелюшкою. Вичавіть одну з ганчірок так, щоб з неї не капала вода, складіть її і покладіть дитині на лоб.Прі висиханні ганчірочки її слід намочити знову. Візьміть другу ганчірочку і почніть обережно протирати шкіру дитини пересуваючись від периферії до центру.

  Особливу увагу приділіть стопах, гомілках, підколінних згинах, пахових складках, кистей, ліктьових згинах, пахв, шиї, обличчя. Кров, приплив до поверхні шкіри при легкому терті, буде охолоджуватися за рахунок випаровування води з поверхні тіла.

  Продовжуйте обтирати дитину, змінюючи ганчірочки в міру необхідності протягом як мінімум двадцяти-тридцяти хвилин (для зниження температури тіла потрібно саме стільки часу). Якщо в процесі обтирання вода в тазику охолоне, додайте туди трохи теплої води.

 4. Можна заздалегідь заморозити воду в невеликих бульбашках і, попередньо обернувши їх пелюшкою, прикладати до областям, де знаходяться великі судини: пахові, пахвові області.
 5. Використання жарознижуючих засобів. Препаратами вибору при лихоманці у дітей є ПАРАЦЕТАМОЛ і ІБУПРОФЕН (торгові назви даних ліків можуть бути найрізноманітніші) .ІБУПРОФЕН рекомендовано призначати в тих випадках, коли парацетамол протипоказаний або малоефективний. Відзначено більш тривалий і виражене зниження температури після застосування ібупрофену, ніж після парацетамолу. Амідопірин, антипірин, фенацетин виключені зі списку жарознижувальних засобів через їх токсичності.Ацетилсаліцилова кислота (АСПІРИН) заборонена для використання у дітей до 15 років. Широке застосування метамізолу (анальгіну) як жарознижуючий не рекомендоване ВООЗ, тому що він пригнічує кровотворення, здатний викликати серйозні алергічні реакції (анафілактичний шок).

  Можлива тривала втрата свідомості зі зниженням температури до 35,0-34,5 градусів С. Призначення метамізол (анальгін) можливе лише у випадках непереносимості препаратів вибору або при необхідності внутрішньом’язового введення, що має здійснюватися тільки лікарем.

  При виборі форми ліки (рідкої мікстури, сиропу, жувальних таблеток, свічок) слід враховувати, що препарати в розчині або сиропі діють через 20-30 хвилин, в свічках – через 30-45 хвилин, але їх ефект більш тривалий. Свічками можна скористатися в ситуації, коли у дитини виникає блювота при прийомі рідини або він відмовляється пити ліки. Свічки краще використовувати після дефекації дитини, їх зручно вводити на ніч.

  На ліки у вигляді солодких сиропів або жувальних таблеток може виникнути алергія через ароматизатори та інших добавок. Самі активні речовини також можуть викликати алергічну реакцію, так що при перших прийомах треба бути особливо обережними.

  Якщо ви даєте дитині ліки, особливо пов’язані з дозуванням по певним віковим групам, слід уважно вивчити інструкцію, щоб не перевищити рекомендовану дозу. Треба враховувати, що лікар може змінити дозування для вашої дитини.

  При почерговому застосуванні різних форм одного і того ж ліки (свічок, сиропів, жувальних таблеток) необхідно підсумувати всі отримані дитиною дози, щоб уникнути передозування. Повторне використання препарату можливе не раніше, ніж через 4-5 годин після першого прийому і тільки в разі підвищення температури до високих показників.

  Ефективність того чи іншого жарознижуючий засіб індивідуальна і залежить від конкретної дитини.

Чого не слід робити, якщо у дитини підвищилася температура

 • Не змушуйте малюка лежати. По-справжньому хвора дитина сам буде знаходитися в своєму ліжечку. Якщо вашій дитині захочеться з неї вилізти, цілком можна дозволити йому займатися чимось спокійним. Намагайтеся не допускати надмірної активності: це може привести до підвищення температури.
 • Не ставте дитині клізму, якщо лікар спеціально не прописаний її.
 • Чи не одягайте і не вкривайте дитини надто тепло.
 • Не кладіть на дитину мокрим рушником або мокрим простирадлом: це може перешкодити віддачі тепла через шкіру.

Коли необхідно повторно викликати лікаря до малюка?

 • Виміряна, температура в пахвовій западині – 39,0-39,5 градусів С, ректальна температура перевищила 40,0 градусів С.
 • У дитини вперше трапилися судоми (тіло напружене, очі закочуються, кінцівки смикаються).
 • Дитина невтішно плаче, скрикує від болю при дотику або переміщенні, стогне, не реагує на зовнішні подразники або його тіло обм’якло.
 • У дитини на шкірі з’явилися лілові плями.
 • Дитині важко дихати навіть після того, як ви прочистили йому носові ходи.
 • Шия дитини здається напруженою, і він не дає пригнути йому підборіддя до грудей.
 • Початок спека слід за перебуванням у зовнішнього джерела тепла: наприклад, на сонці в жаркий день або в салоні автомобіля в жарку погоду. Можливий тепловий удар, при якому потрібна негайна лікарська допомога.
 • Раптовий підйом температури стався у дитини з незначно підвищеною температурою, але занадто тепло одягненого або загорнутого в ковдри. Слід лікувати, як і тепловий удар.
 • Лікар велів вам негайно повідомити, якщо у дитини почнеться жар.
 • Вам здається, що у дитини щось серйозне, хоча ви і не впевнені сказати, чому так вирішили.
 • У дитини загострилися хронічні захворювання (хвороби серця, нирок, неврологічне захворювання і т.п.).
 • Дитина зневоднений, що видно за такими ознаками, як: рідкісне сечовипускання, темно-жовтий колір сечі, мала кількість слини, сліз, запалі очі.
 • Поведінка дитини здається нетиповим: він незвично примхливий, апатичний або надмірно сонливий, не може заснути, чутливий до світла, плаче більше звичайного, відмовляється їсти, смикає себе за вуха.
 • У дитини протягом декількох днів трималася невисока температура, а потім раптом різко підвищилася, або у дитини з застудою, яка виникла кілька днів тому, раптом з’явився жар. Такий жар може вказувати на вторинну інфекцію, наприклад, отит або стрептококову ангіну.
 • Підвищена температура не знижується при прийомі ліків.
 • Температура 37,0-38,0 градусів С зберігається тривалий час (більше тижня).
 • Підвищена температура тримається більше доби без будь-яких інших ознак хвороби.

Читайте також:

Лікування клишоногості у дітей: консервативні способи і показання для хірургічного втручання, роль правильного взуття

 

Висока температура у дитини: що робити і з яких причин виникає?

Висока температура у дитини (лихоманка) для батьків вважається одним з найбільш грізних симптомів. Багато мам намагаються знизити навіть найменшу температуру, вважаючи, що так зроблять краще для свого малюка. Насправді лихоманка – це захисний механізм організму, в тому числі дитячого.

Які ж причини високої температури тіла у дитини? По-перше, багато вірусів і бактерії гинуть при певних значеннях температури – організм як би намагається вбити інфекцію в собі самому. По-друге, температура вище звичайного призводить до розширення судин і припливу крові до багатьох органів і тканин, посилюючи процеси обміну речовин.

По-третє, лихоманка сприяє посиленому виробленню імунних клітин, що підвищує імунітет. Саме тому лікарі не рекомендують знижувати температуру тіла, якщо вона не досягла 38,50С.

Як правильно виміряти температуру у дитини?

Як вчинити, якщо ви помітили, що у дитини піднялася температура? В першу чергу, потрібно її точно виміряти. Багато батьків спираються на суб’єктивні відчуття, прикладаючи губи до чола або особі дитини, таким чином, вони приблизно припускають скільки градусів температура. Це не правильно.

Потрібно точно знати, наскільки висока температура у малюка. Для правильного вимірювання температури тіла термометр необхідно встановити в пахву, міцно притиснувши рукою. За часом досить близько трьох хвилин.

Слід пам’ятати, що у новонародженої дитини температура до 37,50 вважається нормою, намагатися її знизити не варто. У здорової дитини підвищення температури тіла може спостерігатися відразу після прийому їжі, сну, фізичних або емоційних навантажень. Якщо таке підвищення температури не супроводжується іншими скаргами, то робити негативних висновків не варто.

Дії батьків при високій температурі у дитини

Якщо температура не вище 38,00С, малюка не б’є озноб і немає важкої супутньої патології, наприклад, вади серця, патології нервової системи, судомного синдрому, кінцівки теплі, то таку лихоманку збивати не варто. Кожні півгодини слід вимірювати температуру тіла, і якщо вона стане вище 38,50С, тоді викликати лікаря додому і дати дитині жарознижуючі засоби (свічки, сироп або антибіотик).

До приходу лікаря батькам варто надати маляті першу допомогу. Дитину слід укласти в ліжко, не вкривати його, навіть якщо сильний озноб. Забезпечити доступ свіжого повітря і рясно поїти малюка. Лікарі дозволяють обтирати тіло малюка прохолодною водою або робити холодні компреси.

Обтирати тіло і кінцівки дитини спиртом або оцтом при підвищеній температурі тіла не можна, особливо якщо у малюка холодні ніжки. Отруйні речовини цих розчинів всмоктуються в організм малюка через шкіру.

 Вкривати температурящих дитини також не можна, яким би сильним не був озноб. Лікувати дитину самостійно, в тому числі давати антибіотик, теж не варто.

Будь-які лікарські засоби, в тому числі жарознижуючі, після того, як встановить причини температури, повинен призначити лікар!

Чому у дитини при лихоманці холодні ніжки і ручки?

Чому при температурі 39,00С у дитини холодні ніжки? Чому холодні саме ніжки і ручки, а решта тіла «горить» і навіть можливо червоне? Наявність таких симптомів буває часто пов’язано з різким спазмом дрібних судин кінцівки. Називається це «блідою лихоманкою». Така температура знижується дуже важко і вимагає додавання до терапії спазмолітичних препаратів.

Перша допомога буде полягати в тому, щоб зігріти холодні ніжки. Кінцівки можна опустити в гарячу воду або розтерти гірчицею (народні засоби в цих випадках ефективні). Ніякі жарознижуючі препарати не допоможуть, поки у малюка будуть холодні ручки і ніжки.

Захворювання і стани, які можуть супроводжуватися підвищеною температурою тіла

Болить живіт, червоне горло ангіна, біль голови, кашель, часте сечовиділення, соплі, судоми – це лише деякі причини, які викликають підвищену температуру і озноб.

Причини підвищеної температури у дитини зазвичай бувають такі.

Ангіна або фарингіт (червоне горло). Це вірусна інфекція. Підвищення температури тіла в такому випадку говорить про інфекційну причину захворювання.

Якщо температура різко підвищується до 39,00С і вище з перших днів хвороби, до неї приєднуються нежить, соплі, кашель, чхання, починає боліти горло і воно червоно, швидше за все, у малюка вірусна інфекція і розвивається інтоксикація (стан, що з’являється при отруєнні токсинами вірусів або бактерій). Така ангіна менш небезпечна, ніж герпетична.

При тонзиліті (ангіна) підвищення температури часто супроводжується млявістю, сонливістю, блідістю і нудотою, може боліти живіт або з’явитися головний біль, що говорить про отруєння організму дитини токсинами бактерій. Горло болить при цьому не сильно і злегка червоне. Ангіна повинна бути диференційована з дифтерією – важким смертельним захворюванням.

Горло при дифтерії не болить, не красне, а температура підвищується. При наявності всіх перерахованих вище симптомів потрібно негайно звернутися до педіатра. Температура буде триматися до того, поки не призначений антибіотик. Жарознижуючі засоби потрібно давати відразу, не чекаючи високих цифр, тому що ангіна досить небезпечна.

Наявність таких симптомів, як біль в животі, в поєднанні з високою температурою тіла, може говорити про будь-яких запальних процесах в черевній порожнині дитини, в тому числі і про отруєння. Коли у дитини болить живіт, обов’язкова консультація хірурга.

Починаючи від апендициту, панкреатиту (запалення підшлункової залози), перитоніту (запалення очеревини), закінчуючи пієлонефрит (запалення ниркової тканини). Температура підвищується до 39 і вище, з’являється озноб.

Якщо болить живіт і спостерігається часте сечовипускання, то можна запідозрити сечостатеву інфекцію.

Лихоманка на тлі розрідження стільця (діареї) може свідчити про те, що в організмі є кишкова інфекція.Проявленіе даних симптомів може поєднуватися з блювотою і скаргами на живіт. Діарея так само може виникнути при отруєнні.

Якщо при цьому болить живіт, не можна виключити глистную інвазію. Скільки днів буде зберігатися лихоманка, залежить від тяжкості захворювання. При тяжкому отруєнні токсинами на тлі зневоднення організму можуть виникати навіть галюцинації.

Комплекс симптомів, таких як головний біль і підвищена температура тіла, може говорити про інтоксикацію організму (отруєння токсинами) або про важкому інфекційному ураженні нервової системи (менінгіт).

В останньому випадку лихоманка і головний біль поєднуються з блювотою. Антибіотик і дезінтоксикаційну кошти в цьому випадку є обов’язковими.

Головний біль, температура і судоми можуть бути грізною ознакою пухлинного процесу.

Лихоманка і часте сечовипускання. Як правило, така скарга є проявом запального процесу в сечовому міхурі. Сечовипускання при цьому буде болючим. Температура може підніматися до 38,00С.

Якщо ж запальний процес поширюється на нирки розвивається пієло- або гломерулонефрит, температура підвищується до високих цифр (вище 38,00С), болить живіт і спина, починається часте сечовипускання. При отруєнні токсинами бактерій виникають блювота, слабкість і сонливість.

У цих випадках лікарі обов’язково призначать антибіотик, інакше лихоманка може протриматися довго.

Лихоманка на тлі нежиті або закладеності носа. Підвищення температури тіла і соплі з носа – це, як правило, прояв гострої респіраторної вірусної інфекції.

Якщо ж спостерігається тривала закладеність носа і мала кількість соплі, зниження нюху, головний біль і підвищення температури тіла до невисоких цифр, приблизно до 37,50, то слід запідозрити синусит, запалення придаткових пазух носа, для лікування такого захворювання потрібно відразу починати приймати антибіотик.

Підвищення температури тіла при стоматиті може бути і вище 39,00С. Такий стан зазвичай буває при важкому вірусному або бактеріальному стоматиті. Інфекція викликає сильний запальний процес у слизовій оболонці порожнини рота.

При грибковому стоматиті температура може не підвищуватися. В цьому випадку антибіотик не потрібен, достатньо буде призначення протигрибкових препаратів, а при бактеріальному стоматиті антибіотик обов’язковий.

При стоматиті так само важливо під час звернутися до лікаря.

Висока температура і кашель. Перше, про що можна подумати – це запалення легенів. Так, пневмонія – одна з найчастіших причин такого симптомокомплексу. На сьогоднішній день, з огляду на агресивності інфекцій, пневмонія дуже небезпечна ускладненнями. Кашель при запаленні легенів частий, спочатку захворювання сухий, потім вологий.

Температура вище 39 градусів, з’являється головний біль, нудота, слабкість, соплі. Організм поступово отруюється інфекцією. Якщо ж кашель з’являється на тлі невисокої температури і болить в області грудини, то швидше за все, розвивається бронхіт. Кашель може поєднуватися з підвищенням температури навіть при наявності чужорідного тіла в бронхах.

Соплі у дитини зазвичай з’являються, як при пневмонії, так і при бронхіті.

При будь-якому з таких станів слід терміново звернутися до лікаря, так як будь-яка хвороба для дитини небезпечна!

Причини, за якими температура тіла може підвищуватися без інших симптомів, можуть бути такі:

 1. Перегрівання дитини. Часта помилка молодих мам в тому, що вони завжди намагаються укутати свою крихітку. У дитини до року кілька нетипові процеси терморегуляції, і будь-який перегрівання може викликати різке підвищення температури тіла вище 39 градусів. У такій ситуації перше, що слід зробити – роздягнути малюка. Для дітей старшого віку причиною лихоманки може бути тривале перебування на сонці – це може загрожувати тепловим ударом. Перша допомога полягає в тому, щоб охолодити дитинку, наприклад, зробити холодний компрес на лоб, перенести дитину в тінь або дати випити холодної води.
 2. Сильна психо-емоційна травма. Багато батьків не пов’язують підвищення температури у дитини, наприклад, з іспитами або сваркою з однолітками. Але нервова система у дітей може реагувати на такі обставини по-своєму, в деяких випадках у дитини піднімається температура.
 3. Прорізування зубів. Часта причина підвищення температури тіла буває на тлі повного благополуччя дитини. При прорізуванні можна помітити ряд симптомів – малюк став більш плаксивою і примхливим, роздутий живіт, знижений апетит, а поверхня ясен злегка припухла або почервоніла. Батькам в ці моменти потрібно бути особливо уважними до дитини, так як під час прорізування зубів у крихти знижується місцевий імунітет, що підвищує ймовірність зараження інфекцією, може розвинутися бронхіт або ангіна, почервоніти горло. Тому ніжки дитини повинні бути завжди в теплі. Висока температура при прорізуванні зубів може триматися кілька днів, до всього вищепереліченого може приєднатися діарея, але це не буде говорити про отруєння, як і червоне горло, кашель, соплі будуть ознакою бронхіту. Горло при прорізуванні зубів, зазвичай не болить, навіть, якщо присутній кашель. Багато мам відразу починають давати дитині антибіотики, але цього робити не варто. Можна дати жарознижуючі, а краще звернутися до лікаря за консультацією. Іноді при прорізуванні зубів буває часте сечовипускання.
 4. Профілактичні щеплення. Нормальною реакцією вважається підвищення температури тіла у дітей після щеплень. Вона може спостерігатися в перші три доби після ін’єкції, після деяких вакцин, наприклад, проти кору, краснухи та паротиту, підвищена температура тіла може триматися до 15 днів. Знизити температуру після вакцинації необхідно.

Як знизити температуру? Традиційні та народні засоби

Лікувати дитину без консультації лікаря загрожує сумними наслідками, тому будь-яке лікування потрібно починати з відвідин фахівця.

Перша допомога, звичайно, може надаватися батьками, але допомога лікаря буде більш ефективна.

На сьогоднішній день експертами ВООЗ лікувати лихоманку у дітей дозволено такими жарознижувальними, як парацетамол і ібпурофен, лікарськими формами яких є суспензія, свічки, таблетки.

Скільки за часом і в якій дозуванні потрібно застосовувати препарат вирішує лікар. Чи не дозволяється використовувати «Анальгін» і «Аспірин», тому що після цих препаратів можуть виникнути серйозні ускладнення, наприклад, у дитини може з’явитися головний біль.

Для самих маленьких зручною формою лікарського препарату є ректальні супозиторії, свічки, особливо, коли температура тіла підвищується вночі або починається озноб.

Свічки – швидкодіючі лікарські засоби, добре всмоктуються в кровоносне русло і викликають менше ускладнень.

У разі, коли у дитини на тлі температури виникли судоми або блювота, свічки – ідеальний варіант жарознижуючих засобів. Ректальні свічки також зручні для лікування дітей-інвалідів.

Для старших діток рекомендовані суспензії або сиропи. Краще використовувати засоби без барвників та ароматизаторів, щоб знизити ймовірність виникнення алергічної реакції на препарат. Будь-які жарознижуючі засоби варто приймати не частіше, ніж раз в 5-6 годин, будь то сироп або свічки.

Народні засоби, які допоможуть зняти температуру, особливо коли б’є озноб, робляться із звіробою, ромашки та деревію. З цих трав роблять настої, компреси.

Чим небезпечна лихоманка для дітей. поява судом

Самим грізним ускладненням лихоманки для дитини є судоми, їх ще називають фебрильними.

Причини, за якими виникають судоми на тлі лихоманки можуть бути різні:

 • важкі пологи;
 • черепно-мозкові травми;
 • інтоксикація нервової системи;
 • отруєння токсинами бактерій.

Судоми можуть проявлятися у вигляді:

 • посмикувань окремих груп м’язів;
 • закидання голови;
 • закочування очей;
 • завмирання;
 • затримки або зупинки дихання дитини.

Скільки за часом тривають судоми не завжди відомо, тому потрібно терміново викликати «швидку допомогу». При сильних судомах, більше 20 хвилин, у дитини іноді стискаються щелепи.

Не варто розтискати їх пальцем або ложкою, інакше можна нашкодити малюкові.

Якщо судоми припинилися до приїзду лікарів, то спробуйте самі оцінити стан малюка: яке у нього дихання, як він реагує на навколишній простір.

При нормальному стані дитини можна дати йому жарознижуючі засоби, краще поставити свічки, якщо ж у дитини призупинилося дихання, то слід терміново зробити штучне дихання. При судомах тривали менше 10 секунд і виявлялися не більш ніж один раз турбуватися не варто. Бережіть своїх дітей.

Читайте також:

Лактостаз у годуючої матері: характерні ознаки, лікування патології аптечними і народними засобами, заходи профілактики

Висока температура у дитини (38-39 або вище), що робити

Буває, що температура тіла дитини піднялася і стала високою (38-39 градусів або навіть вище). У цій статті будуть розглянуті можливі причини цього, а також рекомендації того, що необхідно робити в таких випадках.

Висока температура у дитини без симптомів часто є наслідком інфекції, що потрапила в організм дитини.

При попаданні вірусної інфекції, температура тіла може підніматися дуже швидко і при цьому інших симптомів немає.

Але буває і так, що спочатку дають про себе знати провісники захворювання – чхання, неприємні відчуття в носі, першіння в горлі, покашлювання, сльозотеча, головний біль, а потім піднімається температура.

Причини високої температури у дитини.

ГРВІ (гостре респіраторне вірусне захворювання) і грип – це найбільш часті причини високої температури у дітей і дорослих.

Чому піднімається температура тіла при попаданні в організм інфекції? Організмом запускаються механізми боротьби з цією інфекцією. Чим вище температура, тим більше в цьому є необхідність.

Завдяки підвищенню температури активується мобілізація лейкоцитів, посилюється їх бактерицидність, виробляється інтерферон, що володіє противірусною дією. Та й сама по собі висока температура згубно діє на віруси.
Залізо, яке міститься в крові, служить підживленням для бактерій.

При підвищенні температури, воно починає концентруватися в печінці, не даючи бактеріям розмножуватися. Таким чином, спрацьовує ще один механізм захисту.

Якщо організму не заважати, то він зазвичай перемагає вірусну інфекцію не більше, ніж за 3 дні. Яким чином ми можемо заважати організму в цій боротьбі? Коли ми приймаємо жарознижуючі засоби, тим самим ускладнюємо йому цю роботу.

Чому батьки дають жарознижуючі засоби дітям, та й самі їх приймають, коли хворіють. На це дію найбільший вплив надають 3 фактори:

 • батьки бачать, як їх дитя страждає;
 • батьки самі знають, які неприємні відчуття випробовуються в такій ситуації;
 • батьки бояться, що висока температура становить загрозу для організму.

Висока температура у дитини (38-39 і більше) це абсолютно не привід, щоб панікувати і починати її збивати жарознижувальними засобами. За статистикою, при вірусної інфекції температура тіла не підвищується вище 41 градуса.

Температура нижче цього рівня не заподіює довгострокового шкоди. Порушення в організмі починаються при температурі вище 41 градуса.

Якщо у дитини немає неврологічних захворювань, вроджених вад серця, аритмії, енцефалопатії, епілепсії, судомних станів, то немає необхідності збивати температуру, і не піддавайтеся бажанням це зробити.

У деяких дітей при підвищенні температури починаються напади судом (фебрильні судоми), проте самі судоми відбуваються не через високу температуру, а через її різкого підвищення.

При дослідженні дітей, які страждають фебрильними судомами, не було зафіксовано випадків порушення у них моторики, а також смертельні випадки.

Як правило, прийом жарознижуючих засобів цими дітьми відбувається вже після того, як судоми почалися, отже, такі дії запізнілі, і тому даремні. Фебрильні судоми зазвичай бувають у дітей у віці від 1 до 5 років.

У деяких батьків є страх високої температури, пов’язаний з уявленням про те, що вона може стати причиною незворотного ураження мозку або інших органів. Слід правильно розуміти, що сама по собі висока температура (до 41 градуса), не призводить до ураження мозку і інших негативних наслідків.

Які можуть бути наслідки збивання високої температури.
Коли ми збиваємо температуру (особливо беручи жарознижуючі засоби), тим самим втручаємося в процес організму, спрямований на боротьбу з вірусною інфекцією.

Температура буде збита, хворий відчує себе краще, але через короткий проміжок часу може розвитися одне чи кілька з наступних захворювань: синусит, гайморит, отит, трахеїт, бронхіт, пневмонія, бронхіальна астма. Це так звані ускладнення після грипу або ГРЗ.

Ці ускладнення бувають саме через збиття температури, через прийом жарознижуючих засобів.

Якими способами можна збивати температуру.

Якщо батькам важко себе утримати від бажання збити температуру дитині, в такому випадку необхідно знати, як найбезпечніше це можна зробити. Існують медикаментозні і немедикаментозні способи. Останнім слід віддати перевагу.

Медикаментозні способи знизити температуру.
У педіатрії застосовуються найбільш безпечні препарати, призначені для зниження високої температури у дітей.

В першу чергу, це препарати на основі парацетамолу (еффералган, панадол, Калпол, тайленол та ін.).
Препарати випускаються у вигляді ректальних свічок, сиропу, шипучих таблеток, капсул.

Також дітям можна давати препарати на основі ібупрофену (Нурофен, Ібуфен ®).

Ризик розвитку побічної реакції, застосовуючи ібупрофен трохи вище, ніж при вживанні парацетамолу. Якщо парацетамол можна давати дітям до 1 року, то ібупрофен показаний дітям старше 1 року. Проте, парацетамол слід приймати не більше 3-х днів.

Не можна давати дітям в якості жарознижуючих засобів аспірин (ацетилсаліцилова кислота), анальгін, амідопірин, антипірин, фенацетин. Прийом цих препаратів може стати причиною серйозних наслідків.
Наприклад, якщо збивати високу температуру у дитини, коли він хворий на грип або вітрянкою, це може привести до розвитку синдрому Рея, і смерті дитини.

Що ще важливо, коли у дитини висока температура.

Коли у дитини висока температура, дуже важливо часто провітрювати кімнату хворого. При високій температурі тіла дуже посилюється основний обмін, і потреба тканин в кисні збільшується. З цієї причини робота серцево-судинної і дихальної систем посилюється.

Коли кімната дитини часто провітрюється, вона наповнюється киснем і це полегшує роботу серцево-судинної і дихальної систем.
Наступний важливий момент – достатня вологість повітря.

Так як діти частіше хворіють в холодну пору року (опалювальний сезон), то повітря в квартирі через радіаторів опалення стає сухим. Сухе повітря в кімнаті дитини пересушує дихальні шляхи, і їх захисна функція знижується. Тому повітря в кімнаті потрібно зволожувати.

Для цього на радіатори опалення вішають мокру простирадло. Вода випаровуючись, зволожує повітря.
Коли дитина хвора, що не вмовляйте його їсти, особливо білкову їжу, яка довго і важко переробляється. Ця їжа в цей період йому абсолютно не потрібна. Вона буде тільки заважати одужанню.

Коли дитина почне одужувати, він і сам почне просити те, що йому захочеться. Ось питво має бути в достатній кількості. Для пиття можна давати столову воду або не дуже насичений компот з морожених або сушених фруктів і ягід.

Що ще може бути причиною високої температури.

Висока температура у дитини може стати наслідком менінгіту. Менінгіт – це запальне захворювання мозкових оболонок головного і спинного мозку, яке зустрічається не так часто, як ГРВІ чи грип, але знати про нього і його симптомах необхідно.
Ця хвороба набагато частіше буває у дітей, ніж у дорослих.

Причиною менінгіту найчастіше бувають віруси (близько 90%). До решти 10% відносяться бактеріальні та грибкові менінгіти. Іноді причиною менінгіту можуть бути паразити.
Вірусний менінгіт має симптоми, схожі на ГРЗ чи грип і починається з високої температури.

При менінгіті з’являється сильний головний біль, яка може дуже посилюватися при найменшому здриганні тіла. Дитина стає примхливим, кричить, плаче, його обличчя червоніє, а носогубний трикутник може бути блідим. Потім починається нудота і блювота. Батьки часто сприймають її як супутник ГРЗ або грипу або ознака кишкової інфекції.

Справа в тому, що при менінгіті кількість виділеної спинномозкової рідини збільшується, вона тисне на стінки судин, і тим самим підвищує черепно-мозкову тиск.
У дитини також можуть загострюватися почуття і відчуття. Він може гостро реагувати на світло, гучні звуки, здригання.

Навіть при зміні положення тіла головний біль може посилюватися. Дитина лежить переважно на боці, підібгавши до живота ноги, а його голова закинута назад.

Крім головного болю, є біль в шийних м’язах. Залежно від збудника захворювання, можлива дрібна висипка бордового кольору. У деяких випадках, особливо у дітей до року, можливі епілептичні напади.

Вірусний менінгіт не становить загрози для здоров’я дитини. Якщо дитині не збивати температуру, то організм перемагає віруси не більше, ніж за 3 дні. Загрозу може становити бактеріальний менінгіт. Якщо висока температура тримається більше 3 днів, це може вказувати на бактеріальну природу захворювання. Але і в цьому випадку температуру збивати жарознижувальними засобами не потрібно.

Тривожні симптоми – це ригідність шийних м’язів і м’язів кінцівок. Якщо при опусканні голови дитина не може дотягнутися підборіддям до грудини, то це ознака ригідності шийних м’язів.

Якщо дитину покласти на спину, ногу підняти, зігнувши в тазостегновому суглобі, а потім її випрямити в коліні, і при цьому нога не випрямляється – це ознака ригідності м’язів кінцівок. Якщо дитина, лежачи на спині, спробує підняти голову (навіть за допомогою дорослого) і при цьому його нога рефлекторно згинається, – це також ознака менінгіту.

При бактеріальному менінгіті потрібна термінова медична допомога. Слід сказати, що лікування менінгіту (вірусного або бактеріального) може бути дуже ефективним за допомогою гомеопатичних засобів.

Тепловий удар. Висока температура у дитини може виникнути в результаті перегріву (теплового удару). Це може статися при щільному пеленании новонародженого в жарку погоду, або якщо дитину одягнути зайве тепло, не відповідаючи погоді.

Механізми терморегуляції в такому випадку порушуються, і температура тіла підвищується до високих значень. Більш старші діти можуть отримати тепловий удар, перебуваючи в жаркому приміщенні або на сонці в жарку погоду.
При тепловому ударі температуру знижують тільки обтирання тіла прохолодною водою.

Давати жарознижуючі засоби в цьому випадку не можна!

Previous Глисти у дітей: характерні симптоми і лікування таблетками, суспензиями і народними засобами
Next Ефективне лікування кашлю у дітей народними засобами: особливості домашньої терапії, прості рецепти для усунення симптому

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *