Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хворобу?

Moneyveo [CPS] UA

Тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок – це запальне захворювання, при якому в судинах утворюються кров’яні згустки (тромби).

На початковій стадії патологія практично не доставляє пацієнтові ніякого дискомфорту, так як запалення внутрішніх вен незначне.

Якщо вчасно не розпізнати симптоми і не розпочати лікування, хвороба прогресуватиме. Прогноз в цьому випадку невтішний – загроза життю досить висока.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Як проявляє себе недуга

Щоб вчасно розпізнати глибокий тромбофлебіт в області нижніх кінцівок, потрібно знати, які симптоми супроводжують захворювання. Обов’язково звернутися до лікаря, пройти медичне обстеження, якщо:

 • Набрякли нижні кінцівки, особливо стопи і гомілки.
 • З’явився різкий біль в литкового м’яза.
 • Шкіра на нозі почала набувати синюватий відтінок.
 • Біль тільки посилюється, якщо стопу вигнути всередину.

Клінічні симптоми виражені не у кожного хворого, глибокий тромбофлебіт може розвиватися поступово. На самому початку – тільки легке почервоніння тканин, якщо промацати уражену ділянку, під шкірою є невелике ущільнення.

При прогресуванні патології запалення поширюється на всю вену, порушується кровообіг, виникають свербіж і сильна пекучий біль. Іноді піднімається температура, але не вище 38 градусів. Якщо глибокий гострий тромбофлебіт супроводжується інфікуванням, під шкірою розвивається гнійний абсцес.

Запалення стає більш вираженим, температура піднімається до 39-40 градусів. Такі симптоми вимагають термінової госпіталізації та лікування.

Форми патології

Тромбофлебіт глибокої вени має кілька стадій розвитку, в залежності від цього відрізняються і симптоми. У медичній практиці виділяють ряд основних форм патології, яка вражає кровоносну систему нижніх кінцівок.

 • Гостра форма хвороби. Симптоми проявляються дуже різко і несподівано. Пацієнт відчуває біль в м’язах ніг, з’являється сильна набряклість. Вчасно розпочате лікування дозволяє повністю позбутися від патології. В іншому випадку розвивається венозна недостатність.
 • Хронічна форма. Захворювання вражає глибокі судини нижніх кінцівок, часто розвивається на тлі поверхневого тромбофлебіту. Потрібен тривалий комплексне лікування.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Щоб максимально збільшити шанси на одужання, необхідно регулярно відвідувати флеболога.

Щоб максимально збільшити шанси на одужання, необхідно регулярно відвідувати флеболога, особливо при наявності схильності до розвитку глибокого тромбофлебіту. Коли хвороба запущена, на нижніх кінцівках з’являються гнійники і нариви, які можуть привести до зараження крові.

Як боротися з патологією

Тромбофлебіт глибоких вен гомілки рекомендується лікувати в стаціонарі. Професійний медичний догляд дозволить усунути симптоми захворювання і знизити ризик відриву тромбу.

При прогресуванні недуги слід дотримуватися постільного режиму. Ризик відриву тромбу і закупорки судини підвищується при навантаженні на нижні кінцівки.

Щоб набряки і біль зменшилися, ноги слід тримати в піднятому положенні, для цього під них можна покласти валик.

При усуненні ознак гострої патології необхідно поступово відновлювати рухову активність. Існує цілий комплекс лікувальних вправ, які можна виконувати, не встаючи з ліжка.

Невеликі фізичні навантаження сприяють відновленню венозного кровообігу.

Перед виконанням будь-яких гімнастичних вправ нижні кінцівки хворого глибоким тромбофлебітом потрібно бинтувати еластичними бинтами.

Якщо на ногах з’явилися виразки, слід змащувати уражені ділянки нижніх кінцівок протизапальними і флеботропнимі мазями.

Такий засіб підбирається лікарем індивідуально для кожного окремого пацієнта, в залежності від форми і ступеня розвитку тромбофлебіту. Гелі та мазі для зовнішнього застосування здатні зняти лише деякі симптоми патології – біль, набряклість.

Однак тромбофлебіт вен вимагає додаткового лікування – використання медикаментів в таблетках і ін’єкціях.

Патологію мало просто лікувати, потрібно повністю змінити спосіб життя. Правильне харчування, фізична активність, щоденні нетривалі пробіжки, їзда на велосипеді – все це дозволить швидко побороти недугу.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Фізична активність – один з важливих аспектів при боротьбі з недугою.

Використовуємо цілющі мазі

Тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок симптоми лікування якого вимагають попередньої діагностики, можна вилікувати, використовуючи спеціальні гелі та мазі. Такі лікувальні засоби застосовуються зовнішньо і діляться на кілька категорій, а саме:

 • Мазі, основною діючою речовиною яких є гепарин. Вони допомагають швидко усунути запалення, не дають крові згортатися, утворюючи тромби в глибоких венах нижніх кінцівок. Засоби наносять на уражену ділянку невеликим шаром і акуратно втирають протягом декількох хвилин. Забороняється сильно тиснути на шкіру. Процедуру рекомендується повторювати кілька разів на день. Щоб максимально прискорити процес одужання, можна робити спеціальні компреси з гепариновой маззю на ніч. Курс лікування – не менше 2 тижнів.
 • Протизапальні нестероїдні гелі та мазі (Нурофен, Диклофенак та ін.). Такі кошти швидко знімуть біль в нижніх кінцівках, уражених тромбофлебітом, допоможуть усунути запалення. Мазь наносять тільки на здорові ділянки шкіри, без ранок і гнійників. Використовувати медикаменти цієї групи для компресів не рекомендується.

Мазі і гелі не можуть проникнути в глибокі шари тканин і досягти внутрішніх вен. Вони допомагають усунути біль і запалення, але лікування глибокого тромбофлебіту вимагає комплексного підходу.

Медикаменти для позбавлення від недуги

Останнім часом лікарі-флебологи все рідше призначають антибіотики для лікування глибокого тромбофлебіту вен нижніх кінцівок. Вся справа в тому, що такі препарати, навпаки, мають здатність згущувати кров, що може привести до утворення нових тромбів.

Антибіотики використовують тільки в крайніх випадках, якщо у вогнищі запалення оселилися хвороботворні бактерії. Очистити вени від згустків, знизити згортання крові допоможуть препарати Гепарин та Стрептокиназа (вводяться внутрішньом’язово).

Таке лікування призначається лікарем, в залежності від симптомів, і проводиться в стаціонарі.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Бутадион, Ортофен, Індометацин допоможуть в лікуванні захворювання.

Вилікувати захворювання і полегшити стан пацієнта допоможуть такі засоби, як Бутадион, Ортофен, Індометацин. Активні речовини препаратів проникають в кров, знімають запалення, усувають біль. Ангіопротектори (Троксерутин, Докса-Хем) сприяють зміцненню венозних стінок, зменшують проникність капілярів і набряклість.

Озоровітельние фізіопроцедури

Для лікування гострого і хронічного тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок призначають курс фізіотерапії. Такі процедури можуть бути різними.

Найчастіше застосовуються:

 • УВЧ – сприяє активізації відтоку лімфи. На уражену ділянку ноги впливає високочастотне електричне поле. Вже після декількох процедур значно покращиться кровообіг в нижніх кінцівках, прискориться процес регенерації тканини.
 • Електрофорез – за допомогою спеціального обладнання, що випромінює невеликі заряди електричного струму, під шкіру пацієнта вводяться дози лікарських препаратів.
 • Аплікації парафіном. Цей метод використовується тільки при хронічному тромбофлебіті, допомагає знизити ризик розвитку гнійників і виразок.
 • Магнітотерапія – потужне електромагнітне поле впливає на уражені вени, що призводить до поліпшення складу крові і активізації кровообігу.

Якщо у пацієнта з гострим тромбофлебітом глибоких вен підвищується температура, лікар може призначити курс гірудотерапії – лікування п’явками. Уже через кілька процедур настане значне поліпшення, кровотік прискориться, зникне запалення. Особливо рекомендується гірудотерапія людям, у яких є якісь протипоказання до прийому медикаментів для розрідження крові.

Коли необхідно оперативне втручання

Якщо курс лікування тромбофлебіту не дає бажаного результату, запальний процес тільки посилюється, флеболог може призначити операцію.

Використання сучасного інноваційного обладнання дозволяє значно зменшити травматичність тканин. Щоб видалити тромб, хірургу досить зробити надріз розміром не більше 1 см.

Залежно від типу і складності патології, може використовуватися один з перерахованих нижче методів.

 • Використання кава-фільтрів. У порожнині пошкодженої вени встановлюється спеціальний фільтр з металу, який затримує великі згустки крові.
 • Тромбектомія. У глибоку вену вводиться катетер, який повністю очищує її від тромбів.
 • Прошивання вен. Хірург використовує спеціальні затиски, які «запечатують» вену, залишаючи тільки невеликі канали для протоки крові.

Перед тим як приступити до операції, лікар проводить ретельне обстеження пацієнта, уважно вивчає результати УЗД. Як правило, оперативне втручання призначається тільки в крайніх випадках, коли існує безпосередня загроза життю хворого.

Особливості протікання у вагітних

В організмі вагітної жінки відбувається безліч фізіологічних і біохімічних змін. Саме в цей період виникає велика небезпека розвитку глибокого тромбофлебіту вен нижніх кінцівок. Основними причинами цієї патології у вагітних є:

 • Хвороби серця і судин.
 • Різкі стрибки тиску.
 • Набір зайвої ваги.
 • Малорухливий спосіб життя.
 • Спадкова схильність.

Головка плоду поступово здавлює венозні судини таза, це значно сповільнює відтік крові, знижує тонус судин і підвищує венозний тиск.

Як правило, після пологів молоді мами помічають тривожні симптоми гострого тромбофлебіту – в нозі виникає сильний біль, з’являється набряк, значно частішає серцебиття. Лікування вагітної або годуючої жінки складне – є протипоказання до багатьох медикаментів і фізіотерапії.

При появі описаних вище симптомів необхідно прилягти, підклавши під ноги подушечку або валик з ковдри, і негайно викликати лікаря.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби? Щоб максимально себе убезпечити, майбутня мама повинна носити компресійні вироби.

Щоб максимально себе убезпечити, майбутня мама повинна носити компресійні вироби, рекомендовані лікарем. Це не тільки захистить від виникнення тромбофлебіту глибоких вен, але також допоможе швидко зняти втому в ногах, усунути набряклість і м’язові судоми.

Потрібно більше гуляти на свіжому повітрі, виконувати нескладну зарядку. У свіжих овочах і фруктах містяться активні компоненти, які сприяють природному розрідженню крові.

Вагітним категорично заборонено приймати ліки або біодобавки без попередньої консультації з лікарем.

Чи можна використовувати народні засоби

Народна медицина пропонує ефективні рецепти в лікуванні тромбофлебіту глибоких вен, проте використовувати такі засоби можна тільки після попередньої консультації з лікарем, на початкових стадіях розвитку патології.

Кілька простих методів усунення неприємних симптомів захворювання в домашніх умовах.

 • Золотий вус. Прикладати листя рослини до ураженої ділянки ноги. Поступово запалення зникне, а набряклість значно зменшитися.
 • Компреси з натурального меду або березових бруньок – ефективний засіб від тромбофлебіту.
 • Капустяний лист зніме запалення і набряклість. Перед тим як прикласти до хворої ноги, його злегка мнуть до виділення соку і змащують маслом.
 • Лист свіжої полину. Подрібнити до кашки і змішати з кефіром або кислим молоком в рівних пропорціях. Готову кашку потрібно акуратно нанести на запалене місце, зверху накрити плівкою і зав’язати шарфом. Через 1 годину компрес змити. Процедуру повторювати щодня, до зникнення симптомів.

Якщо лікувати тромбофлебіт народними засобами, то обов’язково потрібно враховувати той факт, що вони допомагають тільки поліпшити загальний стан і позбутися від неприємних симптомів. Знищити хвороба і забути про неї назавжди допоможе тільки комплексне лікування під контролем флеболога.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Свіжа полин використовується в народних методах лікування захворювання.

Методи профілактики

Люди похилого віку і пацієнти зі спадковою схильністю входять в особливу групу ризику прогресування глибокого тромбофлебіту. Щоб максимально себе убезпечити від цієї недуги, потрібно регулярно дотримуватися заходів профілактики.

 • Головний захист від патології глибоких вен нижніх кінцівок – здоровий спосіб життя. Відмова від куріння, алкоголю, жирної, гострої і смаженої їжі.
 • Загартування організму – контрастний душ, обливання. Такі процедури дозволять значно поліпшити кровообіг і захистять від тромбів.
 • Перевага трикотажним компресійним панчохам і колготок (за показаннями лікаря).
 • Зайва вага – одна з найбільш поширених причин розвитку тромбозу.
 • Ноги повинні бути в теплі.
 • Якщо виник осередок інфекції його потрібно лікувати негайно.

Якщо вчасно не почати лікувати тромбофлебіт глибокої вени, хвороба перейде в хронічну форму. Будуть постійно набрякати ноги, порушиться кровообіг в нижніх кінцівках, з’являться трофічні виразки. Тромб, що відірвався може легко пересуватися по кровоносних судинах, і якщо такий згусток потрапить в легеневу артерію, стан пацієнта стане критичним до летального результату.

Щоб зупинити прогресування недуги, потрібно вчасно звертатися до лікаря, і перші симптоми хвороби повинні спонукати зробити це, самолікування виключено.

Особливо небезпечна гостра форма хвороби – якщо біль і набряк виникли різко і несподівано, потрібно викликати швидку допомогу, прийняти лежаче положення, а ноги покласти на невелике піднесення.

Завжди пам’ятати: профілактика краще лікування, тоді будь-які хвороби будуть обходити стороною.

Ознаки тромбофлебіту глибоких вен ніг, і як позбутися від недуги за кілька днів

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Причини розвитку захворювання

 1. Хвороба розвивається при порушенні цілісності судинних стінок. Подібний ефект можуть спровокувати ін’єкції, токсичні та алергічні компоненти, травми, запальні процеси.
 2. При деяких захворювання печінки, при використанні гормональних лікарських засобів, а також у разі розвитку обмінних порушень може спостерігатися підвищення згортання крові. Це також призводить до скупчення кров’яних згустків в області судин.
 3. Наявність в анамнезі пацієнта варикозного розширення вен, хронічної венозної недостатності та інших патологій, які призводить до порушення протоки крові. Уповільнення мікроциркуляції може також відбуватися під впливом зовнішніх чинників, наприклад, при травмах.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Причиною утворення тромбів з подальшим приєднанням запального процесу і розвитком тромбофлебіту може стати хірургічне втручання. Подібний стан може спостерігатися в відновлювальний період після операції. Це пов’язано з тим, що в ході виконання необхідних маніпуляцій хірург порушує цілісність судинної стінки, що стає причиною викиду в кров речовин, що запускають систему гемостазу.

Прояви патології

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Симптоми тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок з’являються у вигляді гострого больового синдрому в області литкових м’язів. Якщо хтось спробує здавити рукою уражену м’яз пацієнта больові відчуття багаторазово посилюються. Крім цього, може спостерігатися:

 • Розвиток набряку.
 • При гострому перебігу хвороби – стійке підвищення температури тіла до 38,5 градусів і вище.
 • Шкіра в місці запалення ущільнюється і забарвлюється в червоний колір.
 • При пальпації можна виявити значне збільшення вени, при цьому пацієнт буде скаржитися на сильний біль.
 • Якщо пацієнт намагається опустити нижні кінцівки з ліжка на підлогу больові відчуття посилюються.
 • Пацієнт не може зігнути стопу ураженої кінцівки.
 • Якщо протягом 48 годин не надана належна допомога вся уражена нога покривається сіткою із запалених, набряклий вен.
 • Для хвороби характерний симптом Мозеса: при стисненні гомілки з боків больові відчуття не виникають, якщо натиснути на передню і задню частину – виникнуть скарги на сильний біль.
 • При ураженні стегнової вени хвороба протікає не так важко. Виникає помірний больовий синдром в області внутрішньої поверхні стегон, шкірні покриви трохи опухають.
 • У разі поразки загальної стегнової вени шкірні покриви пофарбовані в синій колір, розвивається гарячковий синдром і гострий біль в нозі.

Інші симптоми залежать від ступеня розвитку захворювання і точної локалізації утворення тромбів. При перших ознаках тромбофлебіту рекомендовано звертатися за консультацією ангіохірург або флеболога. Кваліфікований фахівець проведе належне обстеження і підкаже ніж лікувати хворобу.

Як лікують хворобу?

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

У схему загальної консервативної терапії включають наступні пункти:

 • Пацієнт повинен дотримуватися постільного режиму, при цьому нижні кінцівки повинні перебувати у піднесеному стані. Це дозволить запобігти небезпеці розвитку емболії.
 • Особливу увагу приділяють корекцію харчування пацієнтів з тромбофлебітом.
 • Прийом таблеток і різних мазей для усунення тромбів, больового синдрому і запалення.
 • Для того, щоб нормалізувати кровообіг і фіксувати утворився тромб пацієнт в обов’язковому порядку повинен використовувати компресійний трикотаж і еластичні бинти.
 • У тому випадку, якщо трудова діяльність пацієнта має на увазі тривале перебування в положенні сидячи, рекомендовано підставляти під ноги невелику лавку. Під час сну ноги також слід тримати в піднесеному стані, поклавши їх на подушку.
 • У літню пору року слід уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями. Від відвідування солярію також слід утримуватися.

Після купірування гострого запального процесу пацієнту будуть призначені процедури фізіотерапії, що сприяють усуненню тромбів: різні прогрівання, здійснення процедури електрофереза ​​гепарином, використання динамічних струмів.

В якому випадку може бути рекомендовано хірургічне втручання?

Хірургічне втручання призначають в разі об’єктивних свідчень:

 • Виявлення висхідного тромбу.
 • Розвиток гнійного процесу в місці запалення.
 • Загроза обриву тромбу.

Можуть бути задіяні такі процедури: здійснення лазерної облітерації або кросектомія.

Як правильно харчуватися?

Дієта повинна включати в себе використання продуктів, що сприяють розрідженню крові: льняного і оливкового масла, часнику, томатів, свіжої червоної смородини, буряка, черешні, вівсяної крупи, калини, черешень, червоних вишень, лимонів, журавлини.

Звичний раціон повинен бути багатий мікро-і макроелементами, цільнозерновими культурами, рослинними оліями. Рекомендовано вживання продуктів, до складу яких входить рутин, аскорбінова кислота, вітаміни групи В. Їжа повинна бути свіжою, низькокалорійної і нежирної.

Від вживання жирної їжі, вершкового масла, копчених продуктів і промислових солодощів рекомендовано утримуватися.

Використання медикаментів

Медикаментозне лікування захворювання здійснюють за допомогою таких ліків:

 • З метою усунення запального процесу і больового синдрому лікар може призначити використання препаратів з групи нестероїдних протизапальних засобів.
 • Для розсмоктування тромбів і усунення запального процесу призначають мазі та гелі на основі гепарину: Лиотон, Гепаринова мазь. Додатково доцільно застосування мазі Вишневського, а також спиртні компреси.
 • Для того, щоб поліпшити реологічні властивості крові використовують лікарські препарати, які нормалізують мікроциркуляцію: таблетки на основі ацетилсаліцилової кислоти, препарати Трентал або Курантил.
 • Для того, щоб усунути набряк лікар призначає протиалергічні препарати для внутрішнього прийому: Зодак, Кларитин, Супрастин.

Від самолікування лікарськими засобами рекомендовано утриматися. Схему терапії підбирають індивідуально для кожного пацієнта, з урахуванням причини розвитку проблеми.

Народне лікування

У домашніх умовах хвороба можна лікувати в комплексі з ліками і дотриманням рекомендацій лікаря. В ході терапії можуть бути задіяні такі рецепти:

 • Свіжу полин разом з суцвіттями ретельно подрібнюють, змішують з кислим молоком або кефіром і рясно наносять на відріз марлі або бинта. Отриманий компрес прикладають до місця запалення на 4-6 годин. При гострому перебігу захворювання процедуру здійснюють тільки за рекомендацією лікаря і повторюють щодня протягом 5-7 днів, далі – можна робити компреси 3 рази в тиждень.
 • Необхідно подрібнити лист алое, помістити його в банку і залити водою кімнатної температури. Настояти кілька днів. Отриманим настоєм рясно змащувати уражену кінцівку 3-4 рази на день. Процедури можна виконувати тривалий час, оскільки алое є гіпоалергенним продуктом, який добре переноситься усіма категоріями пацієнтів.
 • Розтирати уражені кінцівки сумішшю яблучного оцту і води 1-2 рази на день.
 • Для місцевого лікування також можна користуватися саморобної маззю. Для приготування продукту беруть мазь Вишневського в якості основи, змішують з топленим свинячим жиром, медом, соком каланхое і світлим медом. Всі компоненти слід ретельно перемішати і підігріти на водяній бані. Потім залити в зручну ємність (невелику баночку з щільно закривається кришкою). Наносити на запалені ділянки двічі на день. Можна використовувати мазь під еластичні бинти.

Якщо захворювання супроводжується розвитком погано гояться ран і виразок можна наносити на уражені ділянки шкіри масло обліпихи.

Даний продукт має виражену протизапальну і регенерує дією і є абсолютно безпечним. Зазначені кошти терапії можуть бути використані в ході лікування хронічної форми тромбофлебіту.

При загостренні хвороби слід якомога швидше звернутися за медичною допомогою.

Отримавши відповідь на питання як лікувати тромбофлебіт глибоких вен ніг народними засобами рекомендовано утриматися самолікування і попередньо узгодити з лікарем такий метод терапії.

Для того, щоб запобігти розвитку тромбофлебіту рекомендовано своєчасно лікувати захворювання судин і вен, приділяти час піших прогулянок на свіжому повітрі. Пацієнтам також рекомендовано утримуватися від куріння і зловживання спиртними напоями.

 

Тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

За назвою зрозуміло, що тромбофлебіт – це хвороба внутрішніх глибоких вен. Перш ніж зрозуміти, як не допустити виникнення проблеми потрібно розібратися, що являє собою захворювання і внаслідок чого виникає.

Причини розвитку

Існує 4 основні причини появи тромбофлебіту нижніх кінцівок:

 1. Будь-які пошкодження оболонок вен зсередини.
 2. Проблеми, пов’язані з кров’яної згортанням, поява великої кількості тромбоцитів, гормональний збій.
 3. Виникнення травм, гематом, гнійничкових ран, які в подальшому викликають венозні запалення.
 4. Порушений кровообіг по судинах внаслідок варикозних здавлень або розширень створює проблеми в роботі венозних клапанів.

Найчастіше схильні до захворювання жінки. Головна причина появи тромбофлебіту у прекрасної статі пов’язана з пристрастю до взуття на високих підборах, використання контрацептивних засобів (в першу чергу це стосується гормональних препаратів), вагітність і пологи.

Багато невірно думають, що виникає глибокий тромбофлебіт тільки у пацієнтів зрілого віку. Але це не так, в даний час почастішали випадки звернення за допомогою до лікарів саме молоді.

Хоча все ж до групи ризику відносять людей старше сорока років. Якщо пустити хворобу на самоплив, то вона може привести до летального результату. Тромб з часом мимоволі відривається.

Протікає хвороба потай, моментально поширюючись по всьому венах, набуваючи хронічну стадію.

Гостру форму тромбофлебіту характеризує набряклість кінцівок, збільшена кількість тромбоцитів на уражених ділянках, що нагадують за зовнішнім виглядом візерунки на шкірі по всій поверхні гомілки. Така форма призводить до смертності 7% хворих, від загального числа що страждають даним захворюванням людей.

Основні симптоми

Початкова стадія хвороби не відчувається людиною. Коли патологія прогресує, то симптоми тромбофлебіту такі:

 • температура різко підвищується часом до 39 градусів;
 • виникають хворобливі відчуття в ураженій області;
 • шкіра червоніє, утворюються ущільнення, що локалізуються на уражених ділянках судин.

Часто внутрішній тромбофлебіт нижніх кінцівок починається швидко, симптоми розвиваються миттєво.

Симптоматика / Як проявляється / Як розвивається

сильні боліКрім тяжкості в ногах, відчуваються постійні нетерпимі болю. При кожному русі вони посилюються в зоні гомілковостопного суглоба, литкових м’язах.Запалення від вен переходить на нервові закінчення, розташовані уздовж глибоких судин.
Набряклість нижніх кінцівокНабряклість утворюються на хворій нозі ззаду в зоні стопі і області кісточок. При несильному натисканні вказівним пальцем над кісткою утворюється поглиблення, воно тримається менше хвилини.Кров повільно відтікає з кінцівки, судини нею переповнюються. Рідка частина крові виходить за стінки капілярів, накопичується в тканині, поступово вільні проміжки навколо заповнюються.
Больові відчуття при тому, що промацує хворого місцяПри тому, що промацує хворого місця вени виявляються неприємні відчуття. Біль розходиться по всій вені. При легкому натисканні біль стає нестерпним. Цей симптом виникає не у всіх хворих, а тільки у тих, у кого вени розташовані глибоко.Поширюється захворювання по всі всієї вені, охоплюються прилеглі тканини, що містять нерви.
Посиніння шкіри (або синюшність)Навколо хворий зони шкіри змінюється колір шкіри, як і в венах. Шкіра набуває синюватого кольору.Синюшність виникає через застійних явищ в крові в розширених кровоносних капілярах. Кровообіг на уражених ділянках порушується, утворюються трофічні виразки.
Підвищення температури в ураженій зоніШкіра на ураженій зоні стає гарячою. Це можна помітити при легкому обмацуванні хворого місця. На інших ділянках з’являється блідість, шкіра навпаки холоне. Причина – порушений кровообіг.Через запалення в клітинах процес обміну речовин різко посилюється, починається вироблятися тепло.
Поверхня вен набухаєПоступово поверхневі вени добре виділяються і стають видні неозброєним оком.Так як порушується кровообіг по глибоких венах, великої частини крові доводиться перерозподілятися в поверхневі. Через додаткового обсягу судини переповнюються.
Різке підвищення температури до 38-39 градусівТемпература підвищується, виникає сильний озноб.Підвищення температури – це особлива захисна реакція організму на запальний процес. Таким чином, активізується робота імунітету, посилюється приплив крові до ураженої ділянки.

Прояви хвороби багато в чому залежить від місцезнаходження ураженої ділянки, розмірів з’явилися тромбів.

Зазвичай тромбофлебіт внутрішніх вен починається з різкою, нестерпного болю в литкового м’яза. У людини виникає почуття, що нога немов розбухає.

Для того щоб переконатися в симптомах, слід підняти нижню кінцівку вгору. Напевно відчується, що біль починає спадати, але при опусканні неприємні відчуття знову повернуться.

Через деякий час на шкірі ураженої ділянки з’являється синюшність.

Через декілька днів після виникнення перших ознак тромбозу на нижніх кінцівках з’являється «сіточка» з роздутих вен. При згині ноги відчуваються сильні болі в м’язах литок.

Характерна ознака хвороби – симптом Мозеса. При легкому натисканні в області гомілки спереду і ззаду, виникає нестерпний, різкий біль. Якщо ж натиснути з боків гомілки, то неприємних відчуттів не буде.

Коли тромбофлебіт розвивається в стегнової вені, біль відчувається всередині стегна. Інші вищеописані симптоми також присутні.

Якщо патологія стосується загальної стегнової вени, то хворобливі відчуття і інші прояви посилені. Відня, розташовані на поверхні, набряклі. У пацієнта з’являється лихоманка.

Інші ознаки

Найчастіше тромбофлебіт проявляє себе по-іншому:

 • турбують болі в крижовій області хребта;
 • з’являються розпираючий біль по всій попереку;
 • виникає біль внизу живота (частіше з одного боку);
 • відчувається слабкість у всьому тілі.

Кожен організм індивідуальний, тому хвороба проявлятися може по-різному. При найменшій підозрі на тромбофлебіт потрібно звернутися за консультацією до фахівців. Тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок має різні симптоми, а лікування підбирається лікарями ретельно, враховуються особливості організму, стадія розвитку хвороби.

Види діагностики

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

 • Візуальний.
 • Лабораторний.
 • З використанням ультразвукової допплерівської апаратури.

При первинному прийомі лікуючий лікар визначає тромбоз візуально, без результатів лабораторного дослідження. Діагноз ставиться після огляду. Доктор виявляє захворювання по набряклим венах, набряків на стопах і гомілки, синюватою шкірі.

Одного візуального огляду часом буває недостатньо для виявлення хвороби. Хворого додатково направляють на лабораторне обстеження та тільки після цього вирішується, як лікувати тромбофлебіт у даного пацієнта.

За допомогою УЗД з доплером уточнюється попередній діагноз. Цей метод об’єднує ультразвукове вивчення венозних судин і проходження крові по ним. Завдяки цьому способу виходить виявити звуженість на різних областях судин, вивчаються варикозні зони, тромби. Крім цього, даний спосіб дозволяє розглянути рух зворотного кровотоку через пошкоджені венозні клапани.

Тільки після збору всіх результатів обстеження лікар може поставити правильний діагноз і вирішити, чим лікувати пацієнта.

Принципи лікування

На сьогоднішній день в медицині застосовуються різні методи лікування, все залежить від загального здоров’я хворого і форми захворювання. Усунення тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок засноване на тому, щоб зупинити прогресування хвороби, посилити кровообіг по венах, не допустити ускладнень.

Зазвичай для лікування застосовують медикаментозні засоби. При важкій формі призначають хірургічне втручання з наступним постільною режимом (бажано стаціонарний варіант лікування).

Ноги в лежачому положенні хворий повинен тримати вище тулуба Це допомагає поліпшити венозний кровотік, зняти набряки, зменшити больовий синдром. Пацієнту слід дотримуватися режиму, пити більше води.

Добову норму рідини призначає лікар, враховуючи стан пацієнта. Підхід в кожному окремому випадку завжди індивідуальний. Універсальних методів лікування не існує.

Процедури і препарати призначаються в залежності від ураженої ділянки.

Методи лікування

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

При всіх формах хвороби призначають лікарські препарати антикоагулянти. Додатково можна пройти курс фізіотерапії, курортне лікування.

Процедури фізіотерапії включають:

 • застосування солюкса;
 • інфрачервоне опромінення;
 • ультрафіолетового опромінення та інших методів.

Курортне лікування тромбофлебіту нижніх кінцівок лікарі рекомендують хворим, які мають хронічну форму захворювання і пацієнтам з короткочасними загостреннями.

Завдяки препаратам-антикоагулянтам знижується згортання крові. Але у деяких хворих бувають протипоказання до використання хімії-антикоагулянтів. У цьому випадку лікарі підбирають інші види лікування. Найпопулярнішим способом усунення патології є гірудотерапія.

Завдяки п’явок помітно скорочуються спазми артерій. Але такий метод підходить не всім, а тільки хворим не страждають на анемію, так як згортання крові при такому захворюванні і так знижена. Протипоказано лікування тромбофлебіту при вагітності (перший триместр) і людям, які застосовують препарати містять ртуть.

Народна медицина

Не завжди лікування тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок засновують на використанні хімічних лікарських препаратів. Можливе застосування методів народної медицини.

Перевага такого виду лікування в доступності і практично відсутності протипоказань до застосування.

Потрібно тільки враховувати, що курс лікування за допомогою трав, настоїв, компресів може бути менш ефективний і вимагає тривалого часу, найчастіше кілька місяців.

Найбільш дієві рецепти:

 • Настій з вербени. Для його приготування слід узяти столову ложку сухих або свіжих квіток, залити окропом (приблизно склянку). Дати час настоятися відвару, пити раз в день.
 • Компрес з бодяги. Пару столових ложок кошти залити окропом (1,5 літра). Почекати, коли все настоїться. Робити аплікації на уражені ділянки 2 рази в день, тримати на шкірі не менше двох годин.
 • Відвар з збору трав. Для того щоб його зробити слід взяти в рівних частинах руту, подорожник, малиновий корінь, аптечну ромашку, білу вербу, кінський каштан. Все це залити окропом (півтора літра). Поставити на повільний вогонь і після закипання остудити. Прибрати ємність з відваром в темне місце і наполягати приблизно добу. Вживати три чверті склянки перед сніданком і перед сном.

Рецепти досить прості і на приготування не буде потрібно багато часу.

Профілактичні процедури

Будь-яку хворобу завжди легше попередити, ніж лікувати, особливо це стосується складних форм тромбофлебіту нижніх кінцівок. Профілактичні заходи слід дотримуватися людям, що знаходяться в групі ризику. Головне правило для профілактики більшості хвороб – це здоровий спосіб життя. До них варто віднести:

 • Загартовування. Хорошим і простим способом запобігти захворюванню є плавання, контрастний душ, боса ходьба.
 • Зарядка. Допоможуть фізичні вправи: всім знайомий «велосипед», підняття ніг вгору або «берізка», рух ногами з боку в бік або «ножиці» та інші.
 • Постійне використання компресійного трикотажу (гольфи, колготки, панчохи, трико).
 • Дієта, правильне харчування, вживання великої кількості рідини. Відмова від жирної, калорійної, вуглеводомістких їжі.
 • Контроль маси, не допускати ожиріння.
 • Своєчасне лікування інфекційних патологій.
 • Чи не переохолоджувати ноги.
 • Повністю відмовитися від вживання алкоголю, куріння.

При появі перших ознак тромбофлебіту потрібно відразу звернутися до фахівця. Купувати ліки самостійно і застосовувати без рекомендацій лікарів ні в якому разі не можна.

Деякі форми захворювання доводиться лікувати виключно хірургічним методом. Операція не з простих, використовується спеціалізована апаратура, рентгенотелевіденія. Тривалість процедури близько трьох годин.

Після операції пацієнт перебуває у відділенні під наглядом лікарів не менше двох тижнів. У цей період хворому потрібно серйозно переглянути своє харчування.

У раціоні не повинно бути:

 • жирних наваристий бульйонів;
 • бобових;
 • бананів;
 • чорної смородини;
 • тваринного жиру;
 • м’яса;
 • випічки і солодких мучних виробів.

Продукти рекомендовані до вживання:

 • цибуля;
 • часник;
 • морську капусту;
 • морепродукти;
 • лісові ягоди;
 • баштанні (особливо диня);
 • кисломолочні продукти;
 • інжир;
 • курага;
 • горіхи;
 • родзинки.

Обов’язкова умова – рясне пиття. Це повинна бути проста вода.

Бути здоровим – це не означає, що потрібно обов’язкове відвідування курортів, використання дорогих препаратів. Досить багато рухатися, правильно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок.

Тромбофлебіт глибоких вен: лікування, профілактика, симптоми

Тромбофлебіт глибоких вен – це судинне захворювання, що характеризується запаленням стінки судини з одночасним утворенням у ньому тромбу. У здорової людини теж утворюються згустки крові, але вони швидко розсмоктуються без будь-яких наслідків. Згортання крові – це природний процес, який є захисною реакцією організму.

При тромбозі він порушується, і в просвіті вен утворюються тромби, які в майбутньому стають причиною порушення руху крові. Спочатку розвивається тромбоз, а потім запалюється сам посудину.

Дана патологія нерідко вимагає хірургічного втручання.

На відміну від поверхневого тромбофлебіту, в даній ситуації місцеві ліки у вигляді мазей і гелів малоефективні через більш глибокого розташування судин.

Практично у кожної людини є ризик утворення тромбів. У Росії щороку виявляється близько 240 тис. Нових хворих.

Це захворювання частіше діагностується в осіб жіночої статі. Причини – особливості гормонального фону, носіння взуття на підборах, вагітність, часте перебування на ногах. З віком ризик розвитку хвороби збільшується в рази.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Причини розвитку

Тромбофлебіт глибоких вен обумовлений як зовнішніми, так і внутрішніми факторами. Найчастіше вражаються судини гомілки.

Стан крові вен підтримується за рахунок іантизсідальної систем. Остання включає в себе первинні і вторинні антикоагулянти, систему фібринолізу і антитромбін.

При зниженні її активності і розвитку процесу агрегації тромбоцитів утворюються згустки (тромби).

Виділяють наступні причини тромбофлебіту:

 • зниження швидкості кровотоку;
 • зворотна занедбаність крові (регургітація) внаслідок дисфункції клапанів;
 • варикозне розширення вен;
 • перебування в одній позі (стоячи, сидячи або лежачи) протягом декількох годин;
 • носіння туфель на високих шпильках;
 • аномалії розвитку судин (недостатність клапанів, недорозвинення м’язової і еластичної оболонки);
 • онкологічні хвороби (рак легенів, органів шлунково-кишкового тракту);
 • порушення роботи яєчників і сім’яників;
 • безконтрольне застосування оральних контрацептивів;
 • порушення гормонального фону;
 • ускладнення проведених операцій;
 • неврологічні захворювання, що супроводжуються паралічем;
 • сепсис;
 • абсцеси;
 • посттромбофлебітична хвороба;
 • хвороби крові, при яких активно згортається кров;
 • переломи кісток гомілки, стегна і стоп;
 • період виношування дитини і післяпологовий;
 • проведення абортів.

Ознаки тромбофлебіту глибоких вен можуть з’явитися після тривалої катетеризації вени. Таке часто спостерігається у осіб з важкими соматичними захворюваннями. У 1 з 10 хворих поверхневим тромбофлебітом уражаються глибокі вени. Причиною може бути недотримання призначень лікаря. Тромбофлебіт глибоких вен гомілки часто розвивається при варикозі.

Кров в судинах застоюється, що призводить до утворення тромбів. Дане захворювання розвивається при згущенні крові. Це можливо на тлі опікової хвороби, коли зменшується об’єм плазми; тяжкого ступеня зневоднення при дизентерії, холери та сальмонельозі, неправильному питному режимі.

Чим швидше рухається кров, тим менше ймовірність розвитку тромбофлебіту. При гіподинамії, постійне перебування перед телевізором або монітором комп’ютера, тривалому водінні автомобіля, перельотах і переїздах відбувається застій венозної крові. Він є фактором ризику утворення тромбів. Дана патологія є частим наслідком порожнинних операцій.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Механізм розвитку

Тромбофлебіт розвивається поступово. Спочатку відбувається згущення крові. У розвитку цієї недуги грають роль такі патологічні процеси:

 • зниження обсягу плазми;
 • зменшення швидкості руху венозної крові;
 • механічне пошкодження судин;
 • порушення роботи клапанів;
 • активізація згортання;
 • запалення стінки судини.

Пошкодження внутрішньої стінки вени (ендотелію) можливо мікроорганізмами, алергенами та іншими речовинами. У кровотік спрямовуються тромбопластин і тромбін. Ці сполуки сприяють злипання тромбоцитів і прикріплення їх до стінки вени. З фібриногену утворюється фібрин. Таким чином виникає тромб.

При тривалому його знаходженні в просвіті вени розвивається запальна реакція. Найчастіше в венах кінцівок утворюються білі і змішані тромби. Вони міцно зчеплені з венозної стінкою, але на ранніх етапах можуть відриватися.

Клінічні прояви

Найбільш часто вражаються наступні вени ніг:

 • передні великогомілкової;
 • плеснові;
 • задні великогомілкової;
 • підколінні;
 • стегнові.

Глибокий тромбофлебіт відрізняється від поверхневого більш вираженим набряковим синдромом. При цьому захворюванні симптоми можуть бути виражені слабо. Такі хворі довго не звертаються за медичною допомогою. Для тромбофлебіту глибоких вен характерні такі ознаки:

 • тяжкість в нижніх кінцівках;
 • біль;
 • набряки;
 • лихоманка;
 • озноб;
 • парестезія;
 • оніміння кінцівки;
 • блідість або синюшність ноги;
 • збільшення кінцівки в об’ємі.

Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хвороби?

Біль є найбільш частою скаргою при зверненні до лікаря. Вона тупа, розпирає, іноді пекуча. Біль може відчуватися в області гомілки або стегна. Вона виникає переважно з внутрішньої сторони ноги. Спостерігається посилення болю під час ходьби і рухів. У деяких хворих тромбофлебітом глибоких вен з’являються червоні смуги на ногах.

Ознакою захворювання є відчуття тяжкості в литкових м’язах.

При пальпації часто виявляється болючість. Кінцівка може набувати глянцевий блиск. Симптоми яскравіше виражені при гострому запаленні: підвищується температура тіла, і погіршується загальне самопочуття. Гострий тромбофлебіт переходить в хронічний.

Існують об’єктивні симптоми, за якими лікар може поставити попередній діагноз. З цією метою проводиться кілька функціональних проб. При тромбофлебіті глибоких вен часто виявляється позитивний симптом Ловенберга. Пацієнту пропонується прилягти на кушетку, після чого лікар накладає манжету від тонометра трохи вище коліна.

У здорової людини нагнітання повітря і створення тиску не викликають дискомфорту. У хворого з’являється біль в ураженій кінцівці. На наявність запального процесу вказує симптом Хоманса. Він позитивний, якщо в процесі обертання стопи в положенні лежачи на спині з напівзігнутими ногами з’являється біль.

Дуже інформативна маршова проба. Кінцівка пацієнта бинтують від стопи до пахової області, після чого потрібно трохи походити. Потім бинт знімають. Поява больових відчуттів і порушення кровонаповнення кінцівки вказують на тромбофлебіт.

Обстеження при підозрі на тромбофлебіт

Лікувати хворих слід після інструментальних і лабораторних досліджень. Діагноз ставиться на підставі результатів огляду пацієнта, опитування, функціональних проб, доплерографії, контрастної рентгенографії судин ніг. Фізикальне дослідження може виявити такі зміни:

 • вибухне підшкірних вен;
 • ціаноз шкіри;
 • хворобливість;
 • місцеве підвищення температури;
 • набряки.

Ознаки тромбофлебіту глибоких вен визначаються за допомогою доплерівської ультрасонографії. Це комплексне дослідження, яке дозволяє оцінити стан самих вен і рух крові. Доплерографія виявляє такі зміни:

 • звуження окремих ділянок судини;
 • наявність тромбу;
 • ознаки варикозу (при наявності варикозної хвороби);
 • регургитацию венозної крові.

Обов’язково оцінюється згортає здатність крові.

Традиційне лікування

Лікування тромбофлебіту глибоких вен гомілки або стегна в більшості випадків медикаментозне. Застосовуються наступні ліки:

 • мазі, до складу яких входить гепарин;
 • НПЗЗ (Диклофенак, Нурофен, Найз, Бутадион, Індометацин);
 • антикоагулянти (Клексан, Варфарин, Гепарин);
 • Ангіопротектори (Троксерутин, Докса-Хем);
 • венотоникі (Венарус, Детралекс).

Часто в схему лікування хворих з тромбофлебітом глибоких вен включають гепариновой мазь. Вона наноситься на шкіру тонким шаром. Ефективність її при глибокому тромбофлебіті набагато менше, ніж при поверхневому. Для місцевого знеболювання використовують протизапальні мазі та гелі з групи НПЗЗ. Вони зменшують запалення за рахунок придушення вироблення простагландинів.

У цю групу входить Индовазин, Найз, Діклофенакол. Широко використовуються і системні НПЗЗ (Ортофен, Індометацин). Нерідко лікарі призначають хворим Стрептокиназу. Це препарат, який розчиняє свіжі тромби. У схему лікування тромбофлебіту глибоких вен включають фізіотерапію. Хороший ефект дає вплив на судини електричними полями.

Для якнайшвидшого розсмоктування тромбів і усунення запалення проводиться лікарський електрофорез.

Схема лікування хворих включає проведення магнітотерапії та парафінові аплікації (тільки при хронічній формі хвороби). При гострому запаленні допомагають п’явки. Важливе місце в лікуванні займає дієта.

Для зміцнення судин корисно вживати продукти, багаті вітамінами, цинком, міддю, селеном, залізом і іншими речовинами.

Для попередження утворення нових тромбів потрібно пити більше рідини. У важких випадках (при сходженні тромбу до стегна, ризик його відриву, ознаках змертвіння тканин) потрібна операція.

Здійснюється тромбектомія. Подібне лікування протипоказано при пізній стадії варикозної хвороби ніг, екземі, бешиховому ураженні шкіри, під час вагітності, при наявності серцево-судинної патології.

Операція не проводиться в літньому віці.

Заходи профілактики

Профілактика – це найефективніший спосіб зберегти нормальний стан судин. Необхідно дотримуватися наступних правил:

 • вести активний і рухливий спосіб життя;
 • дотримуватися правил особистої гігієни ніг;
 • обмежити фізичні навантаження;
 • лікувати варикоз на ранніх стадіях;
 • приймати препарати, що підвищують пружність вен (Детралекс);
 • проводити гімнастику для ніг;
 • дотримуватися дієти;
 • гартуватися;
 • уникати переохолодження;
 • не стояти і не сидіти довго в одній позі;
 • відмовитися від носіння туфель на високих підборах;
 • пити більше рідини;
 • лікувати інфекційні захворювання;
 • стежити за масою тіла;
 • виключити переломи кісток нижніх кінцівок.

Необхідно виключити всі можливі фактори ризику розвитку цієї патології. Особам жіночої статі рекомендується більше рухатися. При наявності професійних факторів ризику (статичного навантаження) потрібно робити перерви в роботі, під час яких необхідно надати ногам піднесене положення. Це покращує відтік венозної крові і запобігає утворенню тромбів.

Специфічна профілактика тромбофлебіту відсутня. Фактором ризику є ожиріння, тому рекомендується контролювати свою масу тіла. У разі ожиріння потрібно займатися спортом і дотримуватися дієти. Стан вен багато в чому залежить від характеру харчування. Вживати потрібно тільки натуральні та свіжі продукти, так як в них міститься більше корисних речовин (вітамінів і мікроелементів).

Стежити за своїм здоров’ям потрібно з молодості. В останні роки варикозна хвороба, тромбоз і тромбофлебіт все частіше виявляються у молодих осіб. Запалення і закупорка вен тромбом становлять небезпеку для здоров’я, тому при появі перших симптомів тромбофлебіту необхідно звертатися в поліклініку і обстежитися.

Watsons UA

Leave a Comment