Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності


Таблица нормального сердцебиения плода по неделям беременности

Кожна мама приходить в захват, коли серце її малюка тільки починає битися. Але це не тільки задоволення, але і велика відповідальність – стежити за розвитком малюка.

Серцебиття плоду по тижнях сильно відрізняється.

Впливає на це кілька факторів: як кров насичена киснем, який зміст гемоглобіну, особливості будови сердечка, вплив на організм гормонів і нервової системи.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Розвиток маленького сердечка

Сердечко починає формуватися вже на 23 тижні від моменту зачаття малюка, коли майбутня мама ще може навіть не здогадуватися про свою вагітність. Спочатку серце схоже на звичайну порожню трубку, яка потім починає набувати деякі вигини.

На 4-5 тижні розвитку міжпередсердями з’являється перегородка, яка розділяє орган на три камери. У цей період починають прослуховуватися перші серцеві пульсації. На 6 тижні сердечко малюка б’ється з частотою 60 ударів в хвилину. У цей період воно складається вже з чотирьох порожніх камер, у кожній з яких є свій вхід і вихід для безперешкодного проходження крові.

Після двох тижнів частота серцевих скорочень різко зростає і може досягти 150 ударів за 60 секунд. Це вже в два рази більше, ніж у вагітної матері, але такий показник все одно вважається нормою. На 9-10 тижні маленьке сердечко б’ється з величезною частотою 170 ударів на хвилину. Але цього майбутня мама не відчуває.

Визначити правильну кількість ударів можна тільки при УЗД.

З 12 тижнів у дитинки вже розвивається кістковий мозок, який відповідає за вироблення клітин крові. У другому триместрі починають утворюватися дрібні капіляри, які заповнюються кров’ю. До 40 тижня малюк вже готовий дихати самостійно, його кровоносна система вже досить розвинена.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Серце маленького чоловічка проявляє себе шляхом скорочення з 35 дня вагітності. Серцеві удари у крихти можна виявити і на більш ранніх термінах вагітності жінки. Визначити биття серця фахівець може за допомогою УЗД вже на першому прийомі: звичайним датчиком – в 5 тижнів, а за допомогою вагінального датчика – навіть на 3-4 тижні.

На самому початку розвитку частота серцебиття крихти може повністю збігатися з пульсом матері, але потім швидкість його росту величезна: щодоби майже на три удари за 60 секунд. Це відбувається до другого місяця вагітності. Потім настає стабілізація – 150 ударів в хвилину, і тримається таким протягом 12 тижнів. Далі нормою вважається частота ударів – 120-160 в хвилину.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Розвиток по тижнях

Зі зміною терміну вагітності змінюється і частота серцебиття дитини. Розглянемо серцебиття плода на різних термінах:

 • 4-6 тиждень – кількість ударів в хвилину має становити 80-85;
 • 6-8 тиждень – 110-130 ударів в хвилину;
 • 8-11 тиждень – частота ударів у дітей збільшується до 190 ударів;
 • З 11 тижні серцебиття сповільнюється, кількість ударів зменшується поступово до 130 ударів в хвилину.

У третій частині вагітності нормою вважається 130-160 ударів в хвилину. Це набагато менше, ніж у другій частині, але набагато більше, ніж частота пульсу дорослої людини.

Частота серцевих скорочень крихти дуже залежить від поведінки матері. Коли жінка відпочиває, кількість ударів одне, при фізичних навантаженнях – інше.

Рівень чутності серцебиття плода різний в залежності від його положення (головне або тазове), від того, в який бік повернуть малюк, а також від черевної тканини матері.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Методи обстеження

Серцебиття плоду визначають кількома способами: за допомогою акушерського стетоскопа, кардіотокографія, УЗД. Кожен з цих способів хороший по-своєму.

УЗД

Перший метод, який використовується для спостереження малюка в утробі матері – це УЗД. З його допомогою можна не тільки почути серцеві скорочення крихти, але і визначити його комплексне стан. УЗД проводиться в 12 тижнів.

З його допомогою лікарі визначають, здорово чи серце дитини або вже є порок серця. Це необхідно для визначення подальшого перебігу вагітності.

У першій половині вагітності цей метод є єдиним, що дозволяє спостерігати розвиток плода.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Стетоскоп

Найбезпечнішим способом визначення серцебиття плода є метод із застосуванням акушерського стетоскопа. Його застосовують на 18-20 тижні вагітності. Препарат має вигляд простий воронки, яку щільно притискають до черевній стінці жінки широкою частиною. Таким способом можна визначити кількість ударів в секунду, ясність тону, місця найкращого прослуховування серця.

Негативним моментом такого обстеження є той факт, що аускультацію можна зробити на ранніх термінах вагітності, так як людське вухо не може в цей період розпізнати серцебиття. А також утруднено застосування стетоскопа при надмірно великій вазі майбутньої мами, при дуже великому або, навпаки, дуже малій кількості навколоплідних вод.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Кардіотокографія

Виміряти і вивчити серцебиття плода можна також, вдавшись до методу, званого Кардіотокографія. Він дозволяє вчасно виявити кисневу недостатність у крихти.

Спеціальний ультразвуковий датчик направляє спеціальні сигнали серця, яке, в свою чергу, відображає ці сигнали назад. Всі зміни серцевого ритму запечатляются на плівці.

До основного датчику додається також датчик маткових скорочень, що показує активність матки.

Першу кардіотографію частіше призначають після 32 тижня вагітності жінки. До зазначеного терміну отримані дані не несуть інформативності. Друге дослідження проводять перед пологами.

Однак при необхідності процедуру проводять частіше, так як вона абсолютно нешкідлива для жінки і дитини. Спосіб хороший тим, що спостереження може бути досить-таки тривалим.

За вказаною методу робота серця оцінюється на всьому проміжку заданого часу.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Ехокардіографія

Обстеження застосовують на практиці тільки, якщо у лікаря виникла підозра на порок серця у дитини, а також якщо:

 • У період вагітності жінка перехворіла інфекційним захворюванням;
 • Вік майбутньої породіллі більше 38 років;
 • Майбутня породілля хвора на цукровий діабет.

За допомогою цього методу відбувається реєстрація діяльності серця ультразвуком. Застосовують метод протягом 60 хвилин, не менше. Ультразвукові детектори дозволяє виміряти кількість і визначити характер пульсації серця крихти в будь-який момент. Даний метод нешкідливий і безпечний для обох.

Якщо є підозра на порок серця, на допомогу також прийде методика, звана чотирикамерний «зріз». Спеціаліст обстежує будова передсердь і шлуночків серця. Це дозволяє своєчасно виявити до 75% вроджених вад серця.

Самостійно майбутня матуся не може почути серцебиття майбутнього немовляти, ні в якому періоді вагітності. В області живота жінка може відчувати деякі скорочення, які вона помилково приймає за пульс малюка. Однак така пульсація говорить лише про підвищений тиск в аорті.

Спостерігати за серцебиттям крихти в домашніх умовах допоможе фетальний доплер . Принцип роботи такий же, як при кардіотокографії, але немає записуючого пристрою. На додачу до нього йдуть навушники. Купити цей УЗД-детектор можна в аптеці. Однак апарат має високу вартість, тому доступний не кожному.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Народні прикмети

Навчені досвідом жінки і бабусі вважають, що за допомогою кількості серцевих скорочень можна з великою точністю визначити стать майбутньої чада. Більшість їх запевняють, що якщо пульс більше 140 ударів в хвилину – буде дівчинка.

Пульс менше цієї позначки вказує на хлопчика. Існує також повір’я про те, що якщо удари серця прослуховуються справа, то народиться хлопчик, якщо зліва – дівчинка.

Однак науково даний факт не доведений, і на практиці часто відбувається по-іншому.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Ритмічні збої

Іноді в результаті обстеження з’ясовується, що серцебиття плода не відповідає загальноприйнятим нормам. Воно може відрізнятися як в більшу, так і в меншу сторону. Тахікардія, тобто прискорене серцебиття, може бути викликана наступними факторами:

 • Низьким гемоглобіном у майбутньої породіллі;
 • Зміною в матково-плацентарного кровотоку;
 • Низьким рівнем гемоглобіну у плода;
 • Кровотечею у жінки;
 • Підвищеною температурою у жінки;
 • Патологією пуповини;
 • Підвищеним внутрішньочерепним тиском у плода.

Зворотна дія, тобто уповільнення скорочень серця плоду, можуть викликати такі чинники:

 • Положення майбутньої матері на спині, чи не змінюється тривалий час;
 • Прийом медичних препаратів, які блокують нервову систему;
 • Порушення обміну речовин у плода, а також кислотно-лужної рівноваги в крові;
 • Аномалії розвитку;
 • Великий рівень калію в крові жінки;
 • Вузол пуповини.

Дане ускладнення називається брадикардією. Симптомом його є уповільнення серцебиття до 110 ударів і менше, при цьому сповільнюється і активність плода.

Частота серцевих ударів дитини говорить про його захисно-пристосувальних реакціях до різних впливів і змін.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Небезпеки порушення ритму

Якщо при першому УЗД лікар не може прослухати серцебиття дитини, не варто відразу пускатися в паніку. Але якщо і надалі пульсація серця так і не прослуховується, лікарі можуть визнати факт вагітності, що завмерла. Після цього слід аборт за медичними показаннями із застосуванням гормональних препаратів.

Велика частина всіх викиднів припадає на перші сім тижнів вагітності. Виникають вони, перш за все, через хромосомних аномалій. Якщо на 6-7 тижні вагітності частота ударів опускається нижче позначки 100-120 ударів за 60 секунд – ймовірність викидня багаторазово збільшується.

Спостереження за серцебиттям має відбуватися в кожен період вагітності майбутньої матері. Це необхідно для своєчасного виявлення тимчасових і патологічних захворювань дитини, а також для прийняття екстрених заходів для їх лікування.

Серце крихти залежно у своїй роботі від будь-яких змін в навколишньому світі. Це відбивається на відхиленні від норми, серце починає битися прискорено. Якщо це тимчасові зміни, то і серцебиття частішає тимчасово. Однак при тривалій такий його роботі мова може йти про порушення кровопостачання плода, тобто про фетоплацентарної недостатності.

Серцебиття при пологах

Під час пологів дитина відчуває серйозні навантаження і труднощі, в тому числі брак кисню. В основному всі діти в силах впоратися з цим. Але може бути або відшарування плаценти, або перетискання пуповини, інші стресові стани.

Тоді відбувається сильна нестача кисню у малюка, і починаються проблеми з серцебиттям. Саме тому частота серцебиття перевіряється після кожної сутички.

Норма частоти ударів серця у здорової дитини під час пологів становить 140, у недоношених діток – 155 ударів.

Норма серцебиття плода по тижнях таблиця і показники частоти

Кожна майбутня мама точно знає, що нормальне серцебиття її плоду вважається основною характеристикою перебігу всієї вагітності, показником життєздатності її майбутнього малюка.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітностіЙмовірно, саме тому, всі вагітні жінки мріють почути, як б’ється серце їх майбутньої дитини. Саме тому всі без винятку акушери наполягають на необхідності постійного контролю над серцевими скороченнями плоду, над показниками розвитку його серцево-судинної системи.

На якому ж етапі вагітності з’являється ембріональний серцебиття, в 8, 12, 20 тижнів або пізніше? Чи можна вагітній жінці самостійно прослухати серцевий ритм плода чи ні? В який час мамі можна почути і зрозуміти, що частота скорочень серця плоду вкладається в поняття норми?

Виявляється, не використовуючи високотехнологічну апаратуру, перші пульсації серця ембріона можна почути за допомогою стетоскопа не раніше ніж на вісімнадцятій або навіть двадцятому тижні перебігу вагітності.

На більш ранніх етапах вагітності (скажімо, до 8-12 тижні) частота серцевих скорочень плода прослуховується виключно за допомогою сучасних діагностичних процедур (УЗД, наприклад).

Це пов’язано з тим, що первинне формування (закладка) серцевого м’яза у плода з’являється не раніше четвертого тижня вагітності. До цього часу, сердечко ембріона можна описати, як порожнисту трубочку, що не має перегородок. Саме після четвертого тижня вагітності починається активне формування і розвиток всіх відділів серця майбутнього малюка.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

На жаль, до четвертої (в окремих випадках третій) тижні вагітності розпізнати серцеві скорочення плода немає об’єктивної можливості, адже вчені довели, що в середньому первинне серцеве скорочення у ембріона з’являється лише до початку п’ятого тижня вагітності!

Відповідно, до цього часу, як б’ється серцево плода просто не чутно, і частота серцевих скорочень не визначається, на цьому етапі, в цьому немає необхідності.

Потижневі показники нормальної ЧСС при вагітності

Безсумнівно, медики мають якісь приблизні показники, що свідчать про нормальний розвиток серцево-судинної системи плода.

Саме з показаннями норми акушери постійно порівнюють реальні показники частоти серцевих скорочень плода, одержувані при огляді вагітної.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

При цьому зазначені показники, що характеризують нормальне, з точки зору медиків, серцебиття плода по тижнях все ж не можуть вважатися абсолютною ознакою розвитку або відсутності якоїсь патології (при невідповідності їм) у ембріона, для встановлення конкретних діагнозів завжди потрібні додаткові дослідження.

ТріместрНеделяНормальние кордону ЧСС

перший триместрВід 0 до 5 тижня (ембріон від 2 до 15 мм.)Від 80 до 130 ударів за одну хвилину
5-8 тижденьВід 120 до 170 ударів за одну хвилину
9-14 тижденьВід 170 до 190 ударів за одну хвилину
другий триместр15-20 тижніВід 130 до 160 ударів за одну хвилину
20-26 тижніВід 130 до 160 ударів за одну хвилину
третій триместр27-32 тижніВід 130 до 160 ударів за одну хвилину
33-40 тижніВід 140 до 160 ударів за одну хвилину

З якою метою медики визначають ці характеристики?

Ми вже помітили, що деякі відхилення від показників норми (коли серцебиття плода немає на четвертій на початку п’ятого тижня, коли частота скорочень серця на 10, 12 або 32 тижні менше або більше нормальних показників) самі по собі, не можуть вважатися доказом розвитку патології у ембріона.

Навіщо ж тоді медикам необхідно постійно контролювати скорочення серця плоду, для чого важливо переконатися, що серцебиття чути, що частотність відповідає прийнятим за норму кордонів. Як виявилося, існує кілька причин по яким важливо і потрібно визначати характеристики серцебиття майбутнього малюка. Серед основних з таких причин можна виділити:

 • Можливість встановлення факту настання самої вагітності.
  Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності
 • Аналіз стану і розвитку самого ембріона.
  Серцевий м’яз плода здатна досить швидко реагувати на зміни навколишнього простору. Стреси, захворювання майбутньої змушують битися серце малюка швидше або повільніше, що може бути приводом для обстеження вагітної і, можливо, корекції її стану здоров’я.
  Медики переконані, що за показниками серцебиття плода можна судити про стан здоров’я ембріона. Наприклад, якщо на 12-25 тижні відбувається прискорення або уповільнення частоти серцевих скорочень майбутнього малюка – це може свідчити про порушення кровопостачання, гіпоксії або навіть про завмирання ембріона, якщо серцебиття не чути взагалі;

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності
Моніторинг стану майбутнього малюка під час пологів.
Можна сказати, що при пологах малюки відчувають колосальний стрес і навантаження, брак кисню та ін. Щоб уникнути неприємних ускладнень пологової діяльності медики намагаються контролювати серцеву діяльність плода і, відповідно, переконуватися, що маленький організм справляється з навантаженнями, після кожної з сутичок.

Методики визначення ЧСС плода

Щоб визначити частоту серцевих скорочень плода, щоб зрозуміти чи правильно розвивається ембріон чи ні, сучасні медики використовують кілька діагностичних методик:

 • УЗД.
  Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності
 • Ехокардіографія.
  Методика дозволяє детально розглянути будову маленького серця, оцінити його функціональність, помітити можливі порушення кровотоку в різних його відділах;
 • Аускультація.
  Методику аускультація дитячого серця проводять на ранніх етапах вагітності (до 12 або навіть 18 тижні) немає необхідності, з огляду на недостатню ефективність. Однак після двадцятого тижня прослуховування серцебиття плоду акушерським стетоскопом вважається гостро необхідним, простим і доступним методом визначення стану майбутнього малюка;
 • Кардіотокографія.
  Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності
  Методика КТГ: на живіт вагітної жінки прикріплюються два спеціальних датчика, записуючих показники активності майбутнього малюка.
  На ранніх етапах (на 12-32 тижнях) вагітності дане дослідження не проводять, оскільки тільки після 32 тижня вагітності медики можуть оцінити сформовану зв’язок рухової активності плода і його серцевої діяльності.

Якщо при проведенні описаних вище методик виявляються якісь відхилення медики можуть рекомендувати жінці проведення додаткових діагностичних досліджень для встановлення конкретного діагнозу.

Далі нам хотілося б навести кілька вітчизняних клінік, які здатні провести описані вище діагностичні дослідження.

Чи вийде робити це вдома?

Поза всяким сумнівом, більшість майбутніх мам мріють послухати серцебиття свого майбутнього малюка. Багато хто переконаний, що для цього необхідний обов’язковий візит до лікаря. Насправді це не зовсім так.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітностіНа сьогоднішній день існує декілька можливостей прослухати звук серцебиття плода в домашніх умовах. В першу чергу, мова йде про просте акушерському стетоскопі, за допомогою якого після двадцять п’ятого тижня вагітності можна почути скорочення серця майбутнього малюка (на 12, і навіть 20 тижні серцебиття плода будинку почути стетоскопом практично неможливо).

Але, у аускультації акушерським стетоскопом є свої недоліки – наприклад, самостійно вагітна жінка скористатися цим пристроєм не зможе!

Ще одним способом прослухати скорочення серця майбутнього малюка в домашніх умовах може вважатися методика використання фетального доплера – так званого детектора серцебиття плода.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Зазначене пристрій схоже із звичайним апаратом КТГ, з єдиною відмінністю – відсутністю можливості створювати графічні записи.

Найчастіше портативний фетальний доплер продається з навушниками, щоб прослуховування серцебиття плоду було більш комфортним.

Що можуть означати відхилення від показників, прийнятих за фізіологічну норму?

Цілком зрозуміло, що далеко не завжди показники ЧСС плода перебувають в правильних межах. Наскільки це небезпечно і що можуть означати такі відхилення. Однозначно відповісти на дані питання практично неможливо.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Іноді (частіше в третьому триместрі) серцебиття майбутнього малюка може відхилятися від норм через простих впливів ззовні – якщо в приміщенні, де знаходиться вагітна, дуже жарко або душно, якщо жінка отримала надмірну фізичну або емоційне навантаження. У той же час деякі відхилення серцебиття ембріона від норм може свідчити про розвиток патології вагітності.

Наприклад, найбільш поширеною проблемою, що викликає такі відхилення, вважається гіпоксія плода (недолік кровопостачання, кисню). Зазвичай гіпоксія може викликати первинне підвищення показників ЧСС.

Однак при тривалому збереженні проблеми гіпоксії, при її надмірної інтенсивності частота серцевих скорочень ембріона може знижуватися, аж до повного зникнення серцебиття і завмирання вагітності.

У будь-якому випадку, будь-які діагностичні висновки, після проведення досліджень, що стосуються стану майбутнього малюка може робити тільки лікар.

Серцебиття плоду по тижнях – норми у хлопчиків і дівчаток, причини відхилень

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Протягом всього періоду вагітності лікарі спостерігають роботу серця дитини в утробі. Робиться це для виключення можливих захворювань, патологій розвитку та інших загрозливих дитині станів.

Шляхом дослідження частоти серцевих скорочень лікаря вдається визначити, спить або не спить малюк. Існують норми ЧСС за терміном вагітності і по підлозі дитини. Досвідчений акушер може навіть припустити стать дитини по частоті, характером і ритмічності серцебиття.

Серцевий м’яз починає формуватися в кінці першого місяця вагітності. До 8-го тижня вона представлена ​​порожнистої трубкою, після цього має звичайний для серця людини вид. Скорочуватися серце починає на початку другого місяця, почути ці скорочення можна тільки при проведенні ультразвукового дослідження трансвагинально.

Починаючи з 7-го тижня визначення серцевих скорочень можливо за допомогою УЗД, проведеного трансабдоминально спеціальним датчиком. А вже в кінці п’ятого місяця лікар може почути серцебиття за допомогою стетоскопа.

У першому триместрі вагітності серцебиття – основний критерій, що дозволяє відстежувати стан дитини.

Що визначається під час вислуховування серцебиття?

 • Частота серцевих скорочень (ЧСС),
 • ритмічність,
 • Характер биття серця.

Серцебиття плоду по тижнях поступово прискорюється. На початку биття серця малюка не відрізняється від материнського. Потім у зв’язку з прискореним формуванням організм дитини активно використовує свої ресурси, від чого частота серцевих скорочень зростає.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Найбільші значення ЧСС спостерігаються на терміні вагітності 9 – 10 тижнів, а потім знижується. До 14 – 15 тижні завершується формування основних органів і систем органів, далі йде тільки їх зростання. На останніх термінах вагітності норма ЧСС у плода становить 130-160 ударів в хвилину.

Норма серцебиття плода по тижнях (ЧСС плода по тижнях) вказана в таблиці:

тижденьЧССритмічністьхарактер серцебиттяметод дослідження
4 – 580 – 100ритмічневиразний
6100 – 130УЗД
7130 – 150
8150 – 170
9155 – 195
10160 – 180
11155 – 175
12150 – 175
13150 – 170
14 – 15150 – 170
16 – 17140 – 170
18 – 19140 – 170
20 – 21140 – 170
22 – 23130 – 160УЗД, КТГ
24 – 40120 – 160УЗД, КТГ, стетоскоп

Після 12 тижнів ЧСС різниться також залежно від того, хто в утробі – хлопчик чи дівчинка:

 • ЧСС у плода чоловічої статі – до 140 ударів в хвилину,
 • ЧСС у плода жіночої статі – від 140 ударів в хвилину.

Відмінності за характером биття серця:

 • чоловіча стать – розмірене,
 • жіноча стать – більш хаотичне.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

Нормальні показники представлені в таблиці вище. Буває, що ЧСС не відповідає цим даним. Чому це може статися?

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

 • тахікардія – може бути наслідком недостатнього кровотоку в матці і плаценті, нестачі гемоглобіну в крові у матері, анемії у дитини, плацентарної недостатності, відшарування плаценти, патологій розвитку серцевого м’яза, підвищення температури у матері, запальних захворювань оболонок плода, прийому окремих ліків (атропіну, гиніпрала), патологій пуповини, нестачі кисню (про це свідчить різке зростання серцевих скорочень понад 200 ударів в хвилину), підвищеного ВЧД і деяких інших чинників.
 • брадикардія – розвивається під впливом тривалого положення матері в положенні лежачи на спині (через стискання нижньої порожнистої вени), лікування деякими препаратами (наприклад, пропранололом), сильного кислотно-лужного зсуву в крові, вад розвитку серцевого м’яза, тривалого здавлення пуповини.

Оскільки всі ці причини дуже серйозні, в таких ситуаціях часто необхідне лікування, і, в окремих випадках, проведення екстреного кесаревого розтину, то зміна ЧСС – важливий діагностичний симптом.

 1. 2. Зміни ритму серцебиття:
 • аритмія – свідчить про гіпоксії або вадах розвитку серця.
 1. 3. Зміни характеру серцебиття:
 • глухі або слабкі тони серця можуть говорити про гострої або хронічної серцевої недостатності.

Існує кілька способів прослухати серцебиття плоду при вагітності – УЗД, КТГ, вислуховування за допомогою стетоскопа.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

 1. 1. УЗД (ультразвукове дослідження)

Таким способом дослідження серця проводять з першого по п’ятий місяць вагітності. У більш ранні терміни дослідження проводиться трансвагинально (через піхву), пізніше – трансабдоминально (через стінку живота).

УЗД робить можливим визначення різних патологій розвитку навіть в ранні терміни. Всього належить зробити 3 УЗД за вагітність.

Вже найперше УЗД визначає серцеві скорочення, на другому – проглядаються камери серця для виключення вад або інших відхилень.

Якщо лікар має будь-які підозри з приводу стану серця дитини, то він може призначити додаткові обстеження для візуалізації всіх 4-х камер серця. Таким чином виявляють майже 75% можливих патологій розвитку серця.

У 2 і 3 триместрах також визначаються обсяг і стан серця, в нормі воно розташовується приблизно на третину обсягу грудної клітини.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

 1. 2. КТГ (кардіотокографія)

Являє собою реєстрацію та аналіз роботи серця плоду в різних умовах (варіабельність ритму): при русі, при відсутності рухів, при маткових скорочення і дії різних подразників. Таким методом можливо визначити дефіцит кисню, коли він є.

Гіпоксія (киснева недостатність) небезпечна тим, що знижує адаптивні можливості організму, призводить до уповільнення розвитку і зростання і виникнення різних патологій в родовий період і в період після пологів.

За допомогою КТГ визначається базальний ритм і варіабельність ритму. Базальним ритмом називається ЧСС при відсутності руху і в русі дитини.

При цьому норма ЧСС в спокої приблизно 109 – 159 ударів в хвилину, а в русі – до 190. Варіабельність ритму являє собою різницю частоти серцевих скорочень в спокої і в русі.

Норма варіабельності ритму становить не менше 5 і не більше 25 скорочень.

Зміна цих значень може говорити про патологіях розвитку, однак на підставі самих по собі цих значень можна ставити діагноз, потрібні додаткові дослідження.

Існує 2 види КТГ:

 • непряма або зовнішня – дослідження роботи серця дитини і скорочень матки жінки трансабдомінальним способом, датчики накладають на живіт матері. У цього методу немає протипоказань, він може використовуватися і під час вагітності, і під час пологів.
 • пряма (внутрішня) – дуже рідко застосовується. Він може використовуватися тільки в період пологів. Дослідження проводиться ЕКГ-електродом, що прикріплюється на голову дитини, і датчиком, який вводиться в порожнину матки.

Результат дослідження представляють за бальною системою:

 • від 9 до 12 – норма;
 • від 6 до 8 – невелика гіпоксія, призначають повторне обстеження на наступний день;
 • 5 – сильна нестача кисню, загрозлива дитині, що є показанням до ЕКС.

Цей метод можна застосовувати з п’ятого місяця вагітності. Аускультація – це вислуховування тонів серця за допомогою стетоскопа через черевну стінку вагітної. Дана процедура проводиться і під час візитів майбутньої мами до гінеколога, і під час пологів з інтервалом в 20 хвилин для стеження за станом малюка. Під час аускультації лікар визначає положення дитини.

Визначення положення плоду за допомогою аускультації:

 • серцебиття вислуховується нижче пупка жінки – отже, передлежання головне;
 • серцебиття вислуховується врівень з пупком – значить, положення плода поперечне;
 • серцебиття визначається вище пупка – отже, плід в тазовому передлежанні.
 • Також аускультація виявляє ритмічність і характер серцебиття, а значить, і можливу гіпоксію і патології розвитку серця.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

 • Аускультація неефективна, якщо:
 • розташування дитячого місця по передній стінці матки,
 • занадто велика кількість навколоплідних вод або навпаки маловоддя,
 • більше одного плоду в матці,
 • ожиріння вагітної.

Однак все ж аускультація – метод досить надійний і простий в застосуванні.

 1. Практично всі проведені при вагітності дослідження спрямовані на те, щоб вчасно виявити можливу кисневу недостатність (гіпоксію), яка здатна викликати в організмі ще не народженого малюка цілий комплекс негативних змін.

Таблиця нормального серцебиття плода по тижнях вагітності

 1. Зазвичай причиною нестачі кисню у плода є різні патології в організмі вагітної, в плаценті і в організмі самого плоду.
 • гіпоксія порушує функціонування всього організму;
 • гіпоксія змінює хід обмінних процесів в організмі;
 • гіпоксія на початку вагітності веде до аномалій розвитку ембріона;
 • в кінці вагітності нестача кисню призводить до уповільнення росту, пошкодження ЦНС, порушення адаптаційних можливостей плода.

За рахунок компенсаторних здібностей в організмі плода підтримується необхідний рівень кровотоку. До таких механізмів компенсації відносяться висока ЧСС до 160 ударів в хвилину і особливий фетальний гемоглобін, будова якого допомагає краще захоплювати і утримувати кисень в порівнянні зі звичайним гемоглобіном.

Якщо рівень кисню в крові падає, змінюються обмінні процеси, внаслідок чого зростає активність всіх органів і систем плода. В першу чергу киснем повинні бути забезпечені мозок, серце і нирки, тому відбувається відтік крові від кишечника і виділення з нього мекония (виявлення меконію в навколоплідних водах – ознака гіпоксії плода).

Якщо рівень кисню в крові не нормалізується найближчим часом, то настає пошкодження нервової тканини.

Внаслідок цього відбувається затримка розвитку структур головного мозку дитини, порушується будова і функціонування судин, що порушує розвиток гематоенцефалічного бар’єру, який захищає нервову систему від пошкоджень. Без нього будь-, навіть саме незначне вплив згубно для головного мозку дитини.

При цьому невелика гіпоксія не має таких руйнівних наслідків, а ось тривала і значна гіпоксія викликає ішемію і некроз тканин плода. Тому нестача кисню в період вагітності після пологів може вилитися як у функціональні розлади нервової системи, так і в затримку психічного розвитку.

Визначення ЧСС, ритмічності і характеру серцевих скорочень необхідно протягом цього вагітності. Ці показники дають можливість простежити за станом малюка і не пропустити можливі вади розвитку, а також своєчасно надати необхідну допомогу, якщо буде потрібно.

Норма ЧСС плода по тижнях

Більшість жінок мріє про те, щоб почути серцебиття своєї дитини. Цей звук – один з найбільш заспокійливих існуючих звуків. У ранніх стадіях вагітності серце нагадує трубку, яка в подальшому розділяється, утворюючи серцеві камери і клапани.

На 5 тижні гестації серцева трубка починає спонтанно скорочуватися. На цьому терміні нормальна ЧСС плода приблизно збігається з ЧСС матері, складаючи 80 – 85 ударів в хвилину. З цього моменту частота серцебиття починає рости приблизно на 3 удари на хвилину в день протягом місяця.

Це зростання настільки точно дотримується, що лікарі навіть можуть використовувати зростання ЧСС плода по тижнях, щоб визначити термін гестації.

До початку 9 тижні вагітності серце плоду скорочується з частотою близько 175 ударів в хвилину. З цього моменту починається повільне зниження ЧСС, досягаючи в 12 тижнів 120 – 180 ударів в хвилину, що є середнім показником для всієї вагітності.

В останні 10 тижнів внутрішньоутробного розвитку ЧСС плода трохи сповільнюється. Звичайно, ЧСС малюка може природним чином змінюватися, як і у дорослої людини. Ці зміни можна пояснити рухами, сном і іншими фізіологічними причинами.

Таблиця. Норма ЧСС у плода в залежності від терміну гестації

термін гестаціїНормальна ЧСС плода
5 тижнів (початок скорочень серця)80-85 ударів в хвилину
5 тижнівНа початку – 80 ударів в хвилину; в кінці – 103 удари на хвилину
6 тижнівНа початку – 103 ударів в хвилину; в кінці – 126 удари на хвилину
7 тижнівНа початку – 126 ударів в хвилину; в кінці – 149 удари на хвилину
8 тижнівНа початку – 149 ударів в хвилину; в кінці – 172 удари на хвилину
9 тижнівНа початку – 155 ударів в хвилину; в кінці – 195 удари на хвилину
12 тижнів120 – 180 ударів в хвилину (в середньому – 150 ударів в хвилину)

Жінка може почути серцебиття її малюка при проведенні ультразвукового дослідження.

Як проводиться вимір ЧСС плода?

Жінка може почути серцебиття її малюка при проведенні ультразвукового дослідження. Як правило, його проводять в 10 – 12 тижнів гестації.

Можливість «почути» серцебиття дитини залежить від його положення в матці, ваги вагітної жінки і характеристик апарату для обстеження.

У 18 – 24 тижні, як правило, проводять ехокардіографію плода, за допомогою якої можна виявити вроджені пороки серця, а також виміряти ЧСС. Починаючи з 20 тижня гестації, лікарі можуть визначити частоту серцебиття за допомогою акушерського стетоскопа.

Для вимірювання ЧСС плода проводиться фетальний моніторинг серцевого ритму. Існують два види:

 • Зовнішній фетальний моніторинг – цей метод використовується для визначення серцевого ритму через передню черевну стінку. Одним з видів зовнішнього моніторингу є прослуховування серцебиття плоду за допомогою акушерського стетоскопа. Інший спосіб полягає в застосуванні ультразвукового допплерівського визначення ЧСС. Цей метод часто використовується при пренатальних візити до лікаря, а також під час пологів. З метою визначення ЧСС на живіт вагітної прикріплюється датчик, який вловлює відбиті від серця дитини ультразвукові хвилі. Сенсор з’єднаний з апаратом, який записує і роздруковує отриману інформацію. Існують також прилади для проведення допплерівського фетального моніторингу в домашніх умовах.
 • Внутрішній фетальний моніторинг – визначення показників плода проводиться зсередини матки. Для цього лікар розширює шийку матки до 2 см і пробиває амниотический мішок, після чого заводить електрод в порожнину матки і прикріплює до шкіри голови дитини. Датчик, від якого йдуть електроди, кріпиться до стегна за допомогою ременя. При проведенні внутрішнього моніторингу не використовується ультразвук. З його допомогою також можна отримати показники ЧСС плода, а також роздрукувати результати на папері. Внутрішній фетальний моніторинг набагато точніше зовнішнього.

Порушення ЧСС у плода

Як правило, нормальна ЧСС плода становить приблизно 110 – 160 ударів в хвилину, хоча її показники можуть в нормі досягати 170 – 180 ударів в хвилину і навіть до 100 ударів в хвилину. Наявність у дитини незвично високою або занадто низькою частоти серцевих скорочень може вказувати на існування проблем з плодом. Коливання ЧСС у плода можна пояснити наступними причинами:

 • Надмірне фізичне навантаження матері.
 • Психологічний або емоційний стрес у матері.
 • Проблеми з пуповиною (наприклад, її обвиття навколо шиї).
 • Проблеми з плацентою.
 • Інші серйозні ускладнення вагітності (наприклад, прееклампсія).

Чи можна по ЧСС визначити стать дитини?

Існує думка, що по частоті серцебиття у плода можна дізнатися, хто з’явиться на світ – хлопчик чи дівчинка. Передбачається, що ЧСС вище 140 ударів в хвилину вказує на дівчинку, а нижче – на хлопчика. Однак проведені наукові дослідження спростували цю казку, показавши, що стать дитини ніяк не пов’язаний з його ЧСС під час внутрішньоутробного дитини.

Як підтримати здоров’я серця у плоду?

Для збереження здоров’я серця рекомендується:

 • Приймати фолієву кислоту, яка допомагає запобігти розвитку вроджених вад серця у плода.
 • Відмовитися від куріння.
 • При наявності цукрового або гестаційного діабету рекомендується ретельно контролювати рівень глюкози під час вагітності.
 • Не вживати спиртних напоїв і наркотиків
Previous Тромбофлебіт глибоких вен ніг: що потрібно знати про хворобу?
Next Схема лікування тромбозу гемороїдального вузла

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *