Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця


Симптомы, причины, лечение атеросклеротической болезни сердца

Атеросклеротична хвороба серця являє собою поширене відхилення в роботі нашого «органічного мотора», та й усієї серцево-судинної системи в цілому, виявляється порушенням кровообігу і незворотними патологічними змінами стану коронарних судин.

Для цього захворювання характерне значне звуження просвіту кровоносних судин, що є підсумком накопиченням в них холестерину. Це захворювання несе в собі приховану загрозу і серйозні наслідки, аж до того, що відбувається смерть.
Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця

Пацієнтів з даним захворюванням цікавить що таке атеросклеротична хвороба, а також методи боротьби з наслідками атеросклерозу і ішемічну хворобу серця.

Формування атеросклеротичної хвороби відбувається на тлі патологічних змін в коронарних артеріях. Для здорового кровоносної судини характерними рисами є еластичність і пружність.

Через вікових змін, в судинних стінках спостерігаються необоротні патологічні процеси, що ведуть до зниження еластичності і розриву. Саме тому, старість є однією з найбільш вагомих причин формування атеросклеротичної хвороби і інших серцево-судинних патологій.

Якщо патологія сформувалася в юному віці, то на даний процес вплинуло відкладення кальцієвих і жирових елементів.

Відкладенню холестерину сприяє неправильний підхід до харчування, інфекційні захворювання, а також некоректна робота печінки. Для цього патологічного стану характерно повільне і безсимптомний розвиток. При виникненні перших симптомів, у медичних фахівців не виникає труднощів з постановкою вірного діагнозу.

Стадії атеросклерозу

У розвитку атеросклеротичної хвороби серця, можна умовно виділити кілька послідовних стадій:

 1. 1 стадія. Цей стан характеризується формуванням так званого жирового або ліпідного плями. Вирішальним фактором у розвитку цього стану є локальне зниження кровотоку і малі пошкодження артеріальних стінок. Найбільш уразливими ділянками є коронарні судини в області їх розгалуження. Для даної стадії характерний набряк і розпушення пошкодженої судинної стінки. В організмі запускається механізм руйнування накопичених ліпідів і усунення судинних ушкоджень. Тривалість цієї стадії атеросклеротичної хвороби індивідуальна для кожної людини. Виявити ці жирові плями можливо лише за умови використання мікроскопа;
 2. 2 стадія. Іншою назвою другій стадії є ліпосклероз. В даному випадку відбувається розростання сполучної тканини в ділянках відкладення ліпідів в вінцевої артерії. В ході даної стадії спостерігається формування атероматозной бляшки, яка складається з сполучної і жирової тканини. Розчинення атероматозной бляшки на даному етапі тягне за собою закупорку просвіту артерій окремими фрагментами бляшки. Крім того, місце прикріплення атероматозной бляшки є сприятливою областю для формування тромбів;
 3. 3 стадія. Ця стадія характеризується приєднанням солей кальцію до вже сформованої бляшці. Такі бляшки відрізняються особливою щільністю, а також здатністю до звуження артеріального просвіту.

Причини

Причини формування атеросклеротичної хвороби можуть бути різні, найбільше значення мають наступні:

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця

 1. Наявність індивідуальної генетичної схильності до розвитку серцево-судинних захворювань;
 2. Підвищений рівень холестерину в крові;
 3. Збільшення показників глюкози (цукру) в крові;
 4. Ожиріння різного ступеня;
 5. Наявність шкідливих звичок, насамперед алко та тютюнозалежності;
 6. Некоректне функціональний стан печінки;
 7. Деякі інфекційно-запальні захворювання;
 8. Малорухливий спосіб життя;
 9. Наявність важких системних захворювань, як артеріальна гіпертензія і цукровий діабет.

Симптоми

Якщо порівнювати дане патологічний стан з іншими хворобами кровоносної системи, то атеросклеротична хвороба є найбільш небезпечним і підступним недугою.

Подібне підступність обумовлено тривалим безсимптомним перебігом захворювання, що впливає на своєчасність та якість діагностики. Перші симптоми захворювання є маловідчутних для людини. У міру розвитку хвороби, людина відзначає специфічні симптоми.

Якщо захворювання перейшло в гостру форму, то людина починає пред’являти скарги на такі симптоми:

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця

 1. Відчуття тяжкості і біль за грудиною;
 2. Запаморочення під час стресу;
 3. Слабкість і загальне нездужання;
 4. Задишка в стані спокою і при ходьбі;
 5. Чи не постійний головний біль;
 6. Утруднення при ковтанні;
 7. Збільшення показників артеріального тиску;
 8. Напад стенокардії;
 9. Почуття похолодання верхніх і нижніх кінцівок;
 10. Пригнічення статевої функції;
 11. Поява хромати (провокує стресова ситуація);
 12. Слабкість мімічних м’язів обличчя;
 13. Відчуття поколювання і слабкість в області верхніх або нижніх кінцівок;
 14. Проблеми з вимовою слів;
 15. Надмірне потовиділення.

Характер і інтенсивність клінічних проявів є індивідуальними для кожної людини. На ці симптоми впливає ступінь занедбаності хвороби, швидкість її прогресування, а також індивідуальні особливості людського організму. Для деяких людей характерна стабільна симптоматика, яка не володіє тенденцією до посилення.

Інша категорія людей відзначає приступообразное погіршення загального стану, що провокує смертельний страх, панічні розлади і почуття вмирання.

Найбільш грізним ускладненням даної патології є спонтанна зупинка серця, що тягне за собою летальний результат. Допомогти такій людині може лише вчасна діагностика і адекватне медичне лікування.

Якщо поруч виявилася людина, висуваючи перераховані вище скарги, то першочерговим завданням є виклик бригади невідкладної допомоги.

Спровокувати летальний результат при атеросклеротичної хвороби, можуть такі стани:

 • Серцево-судинна недостатність у важкій формі;
 • Гостра форма інфаркту міокарда;
 • Порушення ритму серця;
 • Тромбоемболія легеневої артерії і в інших судинах.

Діагностика

Первинною ланкою діагностики ІХС та атеросклеротичної хвороби серця є отримання і аналіз пропонованих скарг. На наступному етапі, медичний фахівець виявляє потенційні фактори ризику, які могли сприяти розвитку даної хвороби. Питаннями діагностики та лікування атеросклеротичної хвороби серця займається фахівець кардіолог.

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця

Проводячи загальний огляд пацієнта, лікар визначає, чи існують набряків, трофічних порушень в області верхніх і нижніх кінцівок, масу тіла людини і дані аускультативного дослідження.

Для атеросклеротичної хвороби характерні систолічний шуми в проекції аорти.

Крім того, на розвиток атеросклеротичної хвороби можуть вказувати такі зміни, як збільшення показників артеріального тиску і патологічна пульсація в області артерії.

Лабораторна діагностика даної хвороби включає такі дослідження, як дослідження зразків крові на рівень ліпопротеїдів і холестерину в крові (ліпідограмма). Якщо людина страждає атеросклеротичної хвороби серця, то результатами ліпідограмми стає збільшення концентрації тригліцеридів, ліпопротеїдів низької щільності і холестерину.

При здійсненні рентгенологічного дослідження, будуть виявлятися ознаки затемнення, подовження, розширення в грудному і черевному відділі, кальциноз і формування аневризм. Для оцінки стану коронарних артерій використовується методика коронарографії.

Дані діагностичні методи показані при наявності об’єктивних ознак нестабільної стенокардії, гострого коронарного синдрому та ішемії міокарда. Процедура коронарографії здійснюється в умовах рентгенівської операційній.

Кожному пацієнту проводиться катетеризація стегнової артерії, після чого в просвіт кровоносної судини вводиться рентгеноконтрастное речовина.

Наступним етапом є отримання рентгенологічного зображення, на якому буде видно стан коронарних судин, їх ширина і прохідність.

Ще одним, не менш інформативним методом діагностики є ультразвукове дослідження артерій нижніх кінцівок, сонних артерій, аорти та коронарних судин. В ході даної процедури є можливість оцінки стану магістрального кровотоку і наявності таких утворень, як тромби і атеросклеротичні бляшки.

Крім того, для підтвердження діагнозу атеросклеротична хвороба серця, пацієнту рекомендовано проходження ряду таких досліджень:

 • допплерехокардіографія;
 • Лабораторне дослідження крові на рівень глюкози;
 • Електрокардіографія з навантаженням або виконання холтерівського моніторування;
 • ангіографія;
 • Магнітно-резонансна томографія.

Лікування

План того, як лікувати коронарну хворобу серця, включає такі пункти:

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця

 • Перш, ніж почати лікування, необхідна консультація фахівця ендокринолога, а також боротьба з надмірною масою тіла;
 • Дотримання дієтичних рекомендацій. Людині з подібним діагнозом, рекомендовано обмеження продуктів, що містять жири. Крім того рекомендований повна відмова від висококалорійної їжі, ковбасних виробів, копченостей, м’ясних бульйонів, консервів і кухонної солі;
 • Отримання щоденної помірного фізичного навантаження. Під фізичним навантаженням мається на увазі ранкова гімнастика, піші прогулянки на свіжому повітрі, відвідування плавального басейну і катання на велосипеді;
 • Відмова від вживання алкоголю та тютюнопаління;
 • Вживання лікарських препаратів з групи статинів. Ці медикаменти сприяють зменшенню концентрації холестерину в крові. Люди, які страждають коронарною хворобою серця, беруть статини протягом усього життя;
 • Прийом полівітамінних комплексів;
 • Вживання ацетилсаліцилової кислоти в спеціалізованій дозуванні від 50 до 75 мг на добу;
 • Терапія основного захворювання, що послужило причиною формування атеросклеротичної хвороби серця (гіпертонічна хвороба і цукровий діабет);
 • Регулярне відвідування кардіолога і контроль показників артеріального тиску.

Дієта

Дотримання дієтичних рекомендацій дозволить не тільки знизити інтенсивність розвитку даної хвороби, але і запобігти її появу. Поряд з помірним фізичним навантаженням, кожному пацієнтові рекомендовано антисклеротична дієта. Пацієнтам, які страждають цим захворюванням, рекомендовано переглянути свій раціон відповідно до такими правилами:

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця

 1. Білкова складова. Як джерело білка, рекомендовано вживати яловичину, м’ясо птиці без шкіри. Крім того, припустимо вживання молочної та кисломолочної продукції і нежирних сортів риби;
 2. Жирова складова. Як джерело жирів рекомендовано оливкова, соняшникова і рапсове масло. Категорично заборонено вживати в їжу пальмове і кокосове масло, а також тваринні жири;
 3. Вуглеводна складова. Для заповнення потреби організму у вуглеводах, рекомендовано вживати макаронні вироби з твердих сортів пшениці, житній хліб і хлібобулочні вироби з висівками;
 4. Клітковина. Рослинні волокна володіють високою цінністю для організму чоловічка, який страждає атеросклеротичної хворобою. Як джерело клітковини рекомендовані фрукти і овочі.

Важливо! Курячі яйця не потрапляють під заборону в атеросклеротичної дієті. Незважаючи на те, що в курячому жовтку міститься холестерин, вживання одного яйця в добу не спричинить за собою негативних наслідків для організму.

Медикаментозне лікування

Лікарська терапія атеросклеротичної хвороби є важливим етапом лікування даного патологічного стану. У терапії даного захворювання, використовують такі групи лікарських препаратів:

 1. Похідні нікотинової кислоти. Ця лікарська група сприяє прискоренню метаболізму жирів, тим самим зменшуючи їх процентний вміст в системному кровотоці;
 2. Статини. Ця група лікарських препаратів найбільш важлива в питаннях профілактики і лікування атеросклеротичної хвороби серця. Під дією статинів здійснюється врегулювання кількості холестерину в системному кровотоці. За допомогою цих препаратів є можливість контролю збільшення розмірів атеросклеротичних бляшок і стану коронарних судин серця;
 3. Фібрати. Дія даної групи лікарських препаратів направлено на руйнування вже існуючих жирових комплексів в системному кровотоці. Яскравими представниками групи фібратів є Гемфиброзил і Клофібрат.

Крім того, пацієнтам, що страждають атеросклеротичної хвороби серця, можуть призначати препарати з групи антиагрегантів, до яких відносяться Ацетилсаліцилова кислота (Аспірин).

При несвоєчасному лікуванні, причина смерті криється в необоротних процесах в міокарді.

Хірургічне лікування

При малої ефективності методик консервативної терапії, пацієнтам у яких атеросклеротична хвороба серцевого м’яза, призначаються оперативні методики лікування. До таких методик відносять:

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця

 1. Судинне стентування. Дана методика лікування полягає в установці спеціального розширює стента в просвіт кровоносної судини. Завдяки даній маніпуляції досягається ефект розширення просвіту коронарних артерій;
 2. Аортокоронарне шунтування. Ця методика є однією з найбільш популярних. В процесі шунтування, медичні фахівці створюють штучний обхідний канал, що забезпечує повноцінне кровопостачання і ішемірованной зони міокарда;
 3. Лазерна ангіопластика. Відновлення судинної прохідності здійснюється за допомогою лазерного випромінювання.

Завдяки методикам оперативного втручання, є можливість швидкого відновлення прохідності кровоносних судин, однак ці методи не можуть впливати на справжню причину атеросклеротичної хвороби.

Пацієнтам, які страждають атеросклеротичної хворобою серця, і тих, кого турбує коронарний синдром, необхідно уважно ставитися до стану свого здоров’я.

Профілактика даного захворювання включає цілий комплекс заходів, спрямованих на підтримку жирового балансу в організмі і забезпечення нормальної прохідності коронарних судин.

Таким пацієнтам, рекомендовано стежити за складом раціону харчування, вести в міру активний спосіб життя, а також приділяти увагу лікуванню хронічних захворювань органів і систем.

 

Атеросклероз серця: лікування, причини та симптоми захворювання

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серцяАтеросклероз судин серця – це звуження русла артерій внаслідок відкладень на них холестерину. Симптоми прояви і лікування атеросклерозу судин серця при своєчасній діагностиці та сучасному рівні медицини дозволяє розраховувати на сприятливість прогнозів.

Симптоми і процес розвитку

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серцяДля атеросклерозу судин серця характерно хронічний перебіг захворювання. Розвиваючись непомітно, атеросклеротична хвороба дає про себе знати лише на стадії незворотних уражень кровоносних судин. Але завдяки досягненням сучасної медицини можна вести цілком комфортне існування навіть при такому складному захворюванні. Слід лише чітко дотримуватися медикаментозної схеми лікування, призначеної лікарем, і дотримуватися нехитрих рекомендації щодо здорового способу життя.

Холестерин – ліпідне з’єднання, що сприяє підтримці імунної системи організму, але тільки в тому випадку, якщо кількість його не перевищує певної норми. При підвищеному вмісті його в крові, холестерин стає небезпечний – викликає атеросклероз судин серця.

В результаті порушення білково-ліпідного обміну в організмі в кровотоці виявляються у вільному вигляді холестеринові частинки. Ці освіти осідають на стінках кровоносних судин, з часом припадаючи сполучною тканиною.

Таким чином в просвітах судин формуються атероматозні (холестеринові) бляшки. Іноді вони розпадаються, і мікрочастинки, вільно переміщаючись, здатні фатально вплинути на вільний потік крові, закупорити судини.

В іншому випадку, холестеринових бляшка покривається все більшим шаром сполучної тканини, що призводить до утруднення течії крові, далі – до закупорки судини.

Довідка: нормальні показники холестерину в крові: 200-239 мг / дл, критичний рівень – понад 240 мг / дл.

Причини виникнення

Про точні причини виникнення та прояви патології сучасна наука не має єдиної думки, однак непрямих причин, що впливають на розвиток серцевого атеросклерозу, назвати можна безліч. До таких факторів атеросклеротичного захворювання серця відносяться:

 • малорухливий спосіб життя (гіподинамія);
 • захворювання судин, серця, гіпертензія артеріальна;
 • гормональний дисбаланс (спостерігається у жінок при менопаузі);
 • вік (зі збільшенням віку пропорційно збільшується ризик захворювань серця);
 • похибки в харчуванні (велика кількість жирної їжі), ожиріння;
 • шкідливі звички (тютюн, алкоголь);
 • тривалий хронічний стрес;
 • спадкова схильність до серцевих захворювань.

Динаміка захворювання

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серцяЯк уже згадувалося, захворювання проявляється на стадії незворотних уражень кровоносної системи, коли симптоми очевидні, тому лікування атеросклерозу потрібно невідкладно. Просвіти судин, артерій в значній мірі перекриті бляшки холестеринів. Якщо захворювання не почати терміново лікувати, то виникає кисневе голодування клітин і тканин мозку, що викликає енцефалопатію.

Умовно розрізняють три етапи розвитку атеросклерозу судин серця:

 1. Початкова стадія виникнення захворювання характеризується загальною стомлюваністю; раптовими головними болями; збоєм в режимі сну і неспання; розсіяним увагою, утрудненням засвоєння нової інформації.
 2. На другому етапі, без належного лікування, прогресуючий атеросклероз проявляє себе частішають, немов би безсимптомними змінами настрою, депресіями. На тлі недостатності постачання киснем головного мозку відбуваються незворотні органічні зміни, що проявляють себе як забудькуватість, вибіркова пам’ять; сплутаність в спогадах сприйнятті дійсності; головні болі, запаморочення, спалахи агресії на рівному місці; неясна мова, сплутаність свідомості; порушення вестибулярного апарату; зниження зору, слуху, невпевненість в рухах.
 3. На фінальному етапі розвитку атеросклеротичного захворювання у хворого уражаються церебральні судини головного мозку, розвивається і прогресує деменція. Зниження інтелекту доходить до рівня, коли людина абсолютно неконтакт (безладна мова або її відсутність), не здатний себе усвідомлювати і обслуговувати.

Діагностика

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серцяДіагностика серцевого захворювання проводиться шляхом збору анамнезу зі слів пацієнта і безпосередньому огляді лікарем.

 • В анамнезі первинної діагностики атеросклерозу описані скарги пацієнта на прояв нездужання, виникнення симптомів хвороби: ознаки серцевої ішемії, симптоми порушення мозкового кровообігу, загрудінні серцеві болі ( «грудна жаба»), тривожність, порушення сну, наявність «переміжної кульгавості» (судинна недостатність нижніх кінцівок ).
 • Наступними діями лікаря буде огляд пацієнта:
 • оцінка загального стану;
 • прослуховування серцевих ритмів (сістологіческое шуми в осередку аорти);
 • пальпація всіх доступних для цієї маніпуляції артерій (клубові, підколінні, гомілкові, стегнові, сонна артерії, центральна аорта);
 • вимірювання артеріального тиску (артеріального тиску);
 • первинне ЕКГ.

Для остаточної постановки діагнозу, а також щоб зрозуміти як лікувати атеросклероз судин допоможуть розгорнуті дослідження, куди входять:

 1. Загальний клінічний аналіз крові.
 2. Біохімічний аналіз крові.
 3. Дослідження крові на концентрацію холестерину, ліпідного балансу.
 4. Рентген грудної клітини.
 5. УЗД серця і внутрішніх органів.
 6. УЗД артерій (доплерографія / дуплексное / триплексное артеріальний сканування).
 7. Визначення еластичності стінок артерій (сфигмография).

Лікування

 • Медикаментозне лікування атеросклерозу

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серцяСлід зауважити, що захворювання є незворотнім, тобто вилікувати атеросклероз остаточно неможливо. На основі отриманих аналізів призначається комплексна підтримуюча терапія – медикаментозне лікування атеросклерозу і загальні рекомендації по ЗСЖ.

Лікування прогресуючого атеросклерозу судин серця включає в себе прийом ряду медикаментозних препаратів, покликаних поліпшити загальний стан пацієнта. До таких ліків відносяться:

 1. Атеросклероз виникає на тлі підвищення в крові білково-ліпідних сполук, тому показані до застосування засоби, що знижують їх концентрацію і зміст. Це препарати групи статинів, наприклад, симвастатин, аторвастатин, розувастатин.
 2. Група фібратів (клофібрат, безафібрат) мають антикоагулянтні, антиоксидантні та протизапальні властивості. Ці медикаменти вкрай важливі для лікування, якщо у пацієнта зайву вагу, цукровий діабет.
 3. Речовини-антиагреганти, до яких відноситься аспірин, мають властивості кроверазжижающие. Як наслідок, перешкоджають склеюванню тромбоцитів в крові, ніж знижують ризик тромбоутворення.
 4. Для контролю за артеріальним тиском призначаються антигіпертензивні засоби: сечогінні препарати, бета-блокатори, інгібітори АПФ (ангіотензин-перетворює ферменти). Такі ліки знижують ймовірність раптового інсульту, впливають на розвиток деменції.
 5. Поліпшення мозкового кровообігу покликані нормалізувати ноотропи, поліпептиди, інші судинорозширювальні препарати. Їх підбирають індивідуально за показаннями хворого.
 6. Властивості нікотинової кислоти, такі, як ненав’язливе зниження тиску, перешкоджання до виникнення тромбозів, дозволяють активно використовувати препарат в комплексі загальної терапії при атеросклерозі. Препарат настільки унікальний, що допомагає швидкому відновленню навіть після невеликих інсультів.
 7. На підставі досліджень останніх років, в комплексній профілактиці серцевих захворювань стали успішно застосовувати препарати-секвестранти жовчних кислот. Вони усувають всмоктування жирів в кров через стінки кишечника.
 • Хірургічне лікування атеросклерозу

При загрозі життю хворим показано хірургічне втручання:

 1. при ускладненнях атеросклерозу проводять реваскуляризацию – відновлення прохідності артерій;
 2. при ішемії, загрозу інфарктів – проводять шунтування коронарних артерій;
 3. загроза інсультів оперативно купірується стентуванням сонної артерії.

Немедикаментозне лікування і профілактика атеросклерозу судин включає в себе такі процедури, як ЛФК, електрофорез. Також показана при захворюванні щадна фізична активність – прогулянки на свіжому повітрі, скандинавська ходьба, йога, дихальні практики. Чи не зашкодять в лікуванні атеросклерозу і народні засоби, такі як траволікування (настоянки, відвари).

Харчування

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серцяПри цьому захворюванні вкрай важливим є контроль за холестерином. Холестерин ми отримуємо з їжі. Резонно буде припустити, що продукти, багаті їм, слід виключити з меню або мінімізувати. До таких продуктів харчування відносяться всі жирне м’ясо (свинина), субпродукти, молочні продукти з великим відсотком вмісту жирів, вершкове масло, різні майонези. Слід обмежити споживання яєць. А ось рибу навпаки бажано їсти жирну, північну, з великим вмістом омеганола і поліненасичених жирних кислот.

Їжу рекомендується готувати на пару, варити, запікати. Корисні продукти, багаті «серцевими вітамінами» – калієм, магнієм, кальцієм.

Для попередження розвитку атеросклерозу судин серця слід дотримуватися принципів здорового харчування.

Показані помірні фізичні навантаження і контроль за масою тіла, виключення стресів і шкідливих звичок.

При наявності захворювання, крім всіх вищевказаних рад, вкрай важливо в лікуванні слідувати призначеним медичним рекомендаціям, стежити за тиском, вмістом глюкози в крові і холестеринових фоном.

Атеросклеротична хвороба серця

Під атеросклеротичної хворобою серця в медичній практиці розуміють хронічну патологію, при якій в коронарних судинах, що постачають серце кров’ю, відбуваються певні порушення.

Зокрема, в результаті утворення на внутрішній стінці цих судин холестеринових бляшок їх просвіт значно звужується, аж до повного перекриття. Інфаркт міокарда є одним з важких ускладнень атеросклерозу серця.

Причини і фактори ризику

При атеросклеротичної хвороби серця уражаються аорта і коронарні судини. На їх стінці починається процес відкладення холестеринових бляшок. Це веде до звуження просвіту судин, що перешкоджає нормальному кровотоку і, як наслідок, постачання киснем міокарда.

Подібний патологічний процес ускладнюється розвитком ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, гіпертонії, інфаркту міокарда. Часто атеросклеротична хвороба серця стає причиною смерті.

Атеросклеротична хвороба серця в клінічній класифікації серцево-судинних захворювань як окремий діагноз не відзначається. Але в МКБ 10 вона входить в групу «Хронічна ішемічна хвороба серця» з кодом 125.1.

Коли просвіт коронарних артерій частково перекривається утворилася холестеринової бляшкою відбувається дифузна загибель клітин серця, на їх місці формується сполучна тканина. У цьому випадку говорять про розвиток атеросклеротичного кардіосклерозу.

Атеросклероз розвивається протягом багатьох років. В основі початку цієї патології лежить безліч причин. Тому вона відноситься до категорії поліетіологічне захворювання. Фахівці виділяють 3 основні чинники, які провокують розвиток атеросклерозу:

 • артеріальна гіпертензія;
 • високий рівень холестерину в крові;
 • цукровий діабет.

Куріння і зловживання алкоголем також підвищують ризик розвитку атеросклерозу. Крім того, на ймовірність розвитку цієї хвороби впливають такі фактори, як: вік, стать, наявність зайвої ваги, спадкова схильність, надмірне вживання жирів тваринного походження, регулярне вплив стресу, відсутність в раціоні клітковини.

Відомо, що чоловіки стикаються з атеросклерозом частіше, ніж жінки.

Процес формування атеросклеротичної бляшки проходить кілька стадій:

Профілактика атеросклерозу судин

 • Доліпідна. В результаті травмування внутрішньої стінки судин створюються сприятливі для утворення атеросклеротичної бляшки умови. Змінюється склад крові – в ній підвищується концентрація шкідливого холестерину. Ферменти, що виробляються в організмі, не встигають очищати артеріальну стінку від жирового «нальоту».
 • Ліпоїдоз. Наступна стадія атеросклерозу полягає в формуванні атероматозной бляшки. На стінку артерії починають залипати ліпопротеїни низької щільності, в результаті чого утворюються жирові плями. На цій стадії розміри бляшки незначні, і вона не перешкоджає кровотоку, а значить, симптоми поки що відсутні.
 • Ліпосклероз. На місці відкладення жирових накопичень формується сполучна тканина. За рахунок цього збільшується розмір бляшки холестерину.
 • Атероматоз. Починається процес деструкції жирових відкладень. Жирове пляма вже встигло перетворитися в щільну масу, яка деформує артеріальну стінку. Холестеринових бляшка значно звужує просвіт судини і заважає нормальному кровотоку в серці. Крім того, в результаті ураження поверхні холестерину нашарування починається процес тромбоутворення.
 • Атерокальциноз. У холестеринової бляшці починають відкладатися солі кальцію. Вона стає твердою і щільною, в результаті чого підвищується ризик тромбоутворення.

Початкові симптоми атеросклерозу серця проявляються, лише коли холестеринових бляшка значно перекриває просвіт судини. Саме тоді страждає кровопостачання міокарда і скорочувальна функція серця. Для атеросклерозу серця характерні аритмія, стенокардія і серцева недостатність.

Симптоми стенокардії проявляються при частковому звуженні просвіту коронарної судини. Вони виявляються виникненням неприємних відчуттів в серці і болем, яка може віддавати в шию, руку, нижню щелепу, живіт або спину.

Напад стенокардії починається після фізичного навантаження чи емоційного стресу. Звичайно триває приблизно 10 хвилин і проходить після відпочинку і прийому таблетки з нітрогліцерином. Аритмія або порушення серцевого ритму характеризується уповільненням або почастішанням ударів серця.

Цей стан супроводжується такими симптомами, як:

 • надмірна слабкість і стомлюваність;
 • задишка;
 • занепокоєння;
 • запаморочення;
 • втрата свідомості;
 • біль у грудній клітці.

Коли в результаті атеросклеротичного захворювання серця перекачування крові стає слабким, розвивається серцева недостатність. Цей стан характеризується такими проявами, як кашель, задишка, запаморочення, порушення сну, втома, втрата апетиту, біль в грудній клітці, набряклість щиколоток.

Нерідко атеросклеротичної хвороби серця супроводжує хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ). Розвиток легеневого серця значно ускладнює перебіг атеросклерозу, погіршує стан хворого і підвищує ризик раптової смерті. При ХОЗЛ з’являється кашель, задишка, біль в грудній клітці. Часто таке поєднання спостерігається у пацієнтів похилого віку.

Діагноз «атеросклеротичної хвороби серця» ставиться, грунтуючись на скарги пацієнта, лабораторні та інструментальні методи обстеження. Діагностика атеросклерозу в обов’язковому порядку передбачає проведення ліпідограмми. Цей аналіз дозволяє виявити підвищення в крові рівня небезпечних ліпопротеїнів.

Пацієнтам з підозрою на цю патологію призначають такі види обстеження:

 • Ехокардіографія. За допомогою ультразвукового дослідження отримують зображення серця, визначається його скорочувальна здатність.
 • Електрокардіографія. Записують електричні імпульси серця. За допомогою цього методу виявляється недостатнє кровопостачання міокарда.
 • Ангіографія. Обстеження коронарних артерій з введенням контрастної речовини в посудину через катетер. Ангіографія визначає місце звуження коронарних артерій.
 • Стрес-тест. За допомогою цього методу вивчається реакція серця на фізичне навантаження.
 • Комп’ютерна томографія. Роблять рентген серця і після обробки знімків отримують детальне зображення цього органу.

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця
Атеросклероз коронарних артерій характеризується утворенням холестерину нашарування на внутрішній стінці судини

Методи лікування

Практично неможливо повністю вилікувати це захворювання. Проте своєчасно проведене лікарський або хірургічне лікування сприятимуть припиненню прогресування хвороби і усунення її симптоматики.

Атеросклеротична хвороба серця лікується як методами консервативної терапії, так і за допомогою хірургічного втручання. Це визначається ступенем тяжкості захворювання та стадією, але якою вона була діагностована. Основною метою медикаментозного лікування є зниження рівня холестерину в крові.

При початковій стадії захворювання цього можна досягти за допомогою дотримання спеціальної антіхолестеріновой дієти. Вона передбачає істотне обмеження споживання жирів тваринного походження і включення в раціон якомога більше клітковини.

Якщо атеросклероз серця було діагностовано в запущеній формі, то дотриманням дієти лікування не обмежиться. Буде потрібно призначення і прийом спеціальних медикаментозних засобів. Проте атеросклероз вважається хронічним захворюванням, і вилікувати повністю хворого лікарськими препаратами неможливо.

Медикаментозне лікування дозволить підтримувати якість життя пацієнта і знизити ймовірність розвитку таких ускладнень, характерних для атеросклерозу, як інфаркт міокарда та інсульт. Схема лікування для кожного пацієнта складається індивідуально, при цьому враховуються особливості перебігу захворювання та анамнез хворого.

Лікування атеросклерозу серця включає прийом препаратів різних груп:

 • Гіполіпідемічні засоби. Їх дія спрямована на зниження концентрації загального холестерину і ліпопротеїнів низької та дуже низької щільності, а також тригліцеридів. Також препарати цієї фармакологічної групи сприяють підвищенню рівня ліпопротеїнів високої щільності або «корисного» холестерину.
 • Антикоагулянти. У пацієнтів з атеросклерозом серця значно підвищується ризик тромбоутворення. Для попередження закупорки коронарних артерій згустком крові в терапевтичну схему включають препарати для зменшення в’язкості крові. З цією метою в більшості випадків призначають препарати на основі варфарину або аспірину.
 • Антигіпертензивні препарати. Атеросклероз серця нерозривно тягне за собою підвищення рівня артеріального тиску. Нестабільність кров’яного тиску негативно впливає на судинну стінку, яка під таким впливом поступово втрачає свою еластичність і стає ламкою. У такому стані вона легко пошкоджується, і на місці пошкодження утворюється атеросклеротична бляшка. Тому для стабілізації артеріального тиску призначають спеціальні препарати, вони також сприяють гальмуванню розвитку атеросклерозу.

Гіполіпідемічні препарати класифікуються за чиниться дії на статини, фібрати, секвестранти жовчних кислот і інгібітори всмоктування холестерину. Статини гальмують вироблення організмом холестерину.

Під впливом цих лікарських засобів знижується концентрація «поганих» жирів і одночасно підвищується «корисний» холестерин. Краще призначати статини останнього покоління. Вони надають менше побічних ефектів і мають найбільшу силу дії. До таких належать Розувастатин і Аторвастатин. Якщо рівень холестерину невисокий, то підійде більш простий Симвастатин.

Дія фібратів направлено на нормалізацію рівня ліпопротеїнів. На тлі їх прийому розщеплюються ліпіди дуже низької щільності, знижується нізкоплотний холестерин і підвищується рівень «корисного» холестерину. Найчастіше в схему лікування атеросклерозу включають Фенофибрат.

Секвестранти жовчних кислот пов’язують жовчні кислоти, які надходять в кишечник. Утворилися таким чином сполуки виходять з організму разом з калом. В результаті цього процесу організм змушений виробляти нові жовчні кислоти з наявного в організмі холестерину.

За рахунок цього знижується загальний холестерин і ліпопротеїди низької щільності. До таких препаратів належать Колестипол і Колестирамін. Інгібітори всмоктування холестерину обмежують засвоєння холестерину, що надходить в організм разом з їжею. В результаті цього процесу нормалізується показники жирового обміну.

Хірургічні методи лікування атеросклерозу серця

Якщо утворилася на внутрішній поверхні судинної стінки холестеринових бляшка значно перекриває просвіт коронарних судин, вирішується питання про метод хірургічного лікування. Слід вдатися до операції і в тому випадку, коли неможливо контролювати симптоми захворювання за допомогою медикаментозної терапії.

Хірургічне лікування атеросклерозу серця проводиться за допомогою різних методик:

 • Коронарна ангіопластика. Являє собою малоінвазивне втручання. У велику артерію вводять катетер з балончиком на кінці. Він просувається по судинах під контролем спеціальної апаратури до тих пір, поки не досягне ураженої ділянки. У місці найбільшого звуження балон надувається і розширює просвіт артерії. Ця методика не передбачає вилучення атеросклеротичної бляшки. Для попередження повторного звуження просвіту в місці розширення балончика встановлюється металевий стенд. Ця конструкція являє собою металевий каркас, який утримує балончик в розширеному стані і не дозволяє просвіту звузитися. В результаті цієї операції посудину утримується в постійно розширеному стані, що дозволяє нормально циркулювати крові. Подібна операція часто проводиться пацієнтам, котрі вступили з гострим інфарктом міокарда.
 • Шунтування коронарної артерії. Якщо за допомогою коронарної пластики кровотік не відновлюється, то використовують коронарне шунтування. Ця методика застосовується в більш важких випадках атеросклерозу серця. Її мета полягає в створенні обхідного шляху відтоку крові. При цьому обходиться звужену ділянку артерії. Встановлюється свого роду судинний протез. Така операція досить тривала і займає 3-4 години. Разом з тим вона передбачає більш тривалий період реабілітації. Коронарне шунтування показано лише у важких випадках.
 • Трансплантація серця. У деяких хворих на атеросклероз стан серця таке, що операція не зможе змінити стан пацієнта і вилікувати захворювання. Але якщо хворий є молодою людиною і інші органи знаходяться в хорошому стані, то рекомендується проведення трансплантації донорського серця. В силу того, що операція технічно дуже важка і дорога, зробити її вдається в рідкісних випадках.

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця
Ангіопластика зі стентуванням дозволяє нормалізувати кровообіг в ураженій ділянці артерії

Профілактика і прогноз

Найбільш небезпечним ускладненням атеросклерозу коронарних артерій серця є інфаркт міокарда. Також постійна недостатність кровообігу в серці призводить до ослаблення цього органу. В результаті цього наявна навантаження стає непосильним і розвивається серцева недостатність. І

Ішемічна хвороба серця (ІХС) також вважається ускладненням атеросклерозу коронарних артерій. Прогноз атеросклерозу серця визначається такими факторами, як своєчасне лікування, дотримання дієти і здорового способу життя. Ці три складові здатні стримати прогресування захворювання.

При формуванні вогнищ некрозу і розвитку гострого порушення кровотоку прогноз захворювання несприятливий. Прогноз ускладнюється і для тих хворих на атеросклероз, які зловживають алкоголем і курять.

Прогноз щодо життя хворого визначається ступенем ураження коронарних судин і наявністю інших важких хронічних захворювань. Так, при ураженні однієї коронарної артерії, але збереженні функції лівого шлуночка прогноз виживання протягом 5 років перевищує 90%.

У пацієнта з ураженням 3-х і більше коронарних артерій і важким порушенням функціонування лівого шлуночка прогноз виживання несприятливий – менше 30% на 5 років. Ризик раптової смерті при атеросклерозі коронарних судин збільшується при наявності таких факторів:

 • аритмія;
 • тахікардія;
 • надриви судин;
 • судинні захворювання, в тому числі тромбоз;
 • важкі травми;
 • ушкодження серцевого клапана.

Якщо симптоми захворювання були виявлені вчасно і лікування розпочато, то ризик розвитку ускладнень суттєво скорочується. Пацієнтам з атеросклерозом слід стежити за своїм харчуванням, відмовитися від вживання жирних продуктів і вести здоровий спосіб життя.

Симптоми, причини, лікування атеросклеротичної хвороби серця
Неухильне дотримання рекомендації щодо лікування атеросклерозу серця допоможе уникнути небезпечних для життя наслідків

Для профілактики атеросклерозу коронарних артерій серця рекомендується дотримуватися наступних правил:

 • повна відмова від куріння;
 • повноцінна фізична активність;
 • дотримання принципів правильного харчування;
 • своєчасне і повне лікування захворювань, пов’язаних з судинами і серцем;
 • контроль артеріального тиску;
 • обмеження важкої фізичної праці;
 • контроль за масою тіла;
 • уникнення стресів.

Атеросклероз коронарних артерій серця є небезпечним захворюванням і вимагає серйозного лікування. Тому при прояві тривожних симптомів рекомендується відразу звернутися до лікаря. Ретельна діагностика допоможе скласти ефективну схему лікування. Важливо строго дотримуватися рекомендацій лікаря.

Атеросклеротична хвороба серця: причини, симптоми, діагностика та лікування захворювання

Атеросклеротична хвороба серця – це захворювання, яке вражає судини у людей після 50 років. При несвоєчасному лікуванні можуть з’явитися ускладнення, що загрожують життю пацієнта.

Атеросклеротична хвороба серця – це патологія, яка пов’язана зі зміною роботи коронарної артерії.

Атеросклероз – це період, коли головний кровоносну судину стає ущільненим, що ускладнює доставку кисню та інших поживних речовин до внутрішніх органів.

У тому випадку, якщо не вдатися до своєчасного лікування може виникати збій в роботі серця, що призведе до неприємних наслідків. Атеросклероз об’єднує в собі всі серцеві патології, причиною яких є порушення струму крові і проявляється найчастіше у літніх людей старше 50 років. Багато доктора називають цю хворобу першою передумовою до старіння.

Причини

Одним з факторів розвитку захворювань серця можна назвати генетичні фактори, які є передумовою раннього ураження судин. Але не варто забувати і провокуючих чинників, які можуть призвести до порушення роботи серцевого м’яза.

До непрямих причин такої хвороби серця як атеросклероз відносяться наступні: • шкідливі звички; • відсутність руху; • сильне навантаження на серце; • порушення кровообігу черевної аорти; • порушення обмінного процесу; • зайва вага; • неправильне харчування.

У тому випадку, якщо людина не дотримується правильного режиму дня, у нього було багато утворюються холестеринові бляшки. Багато доктора твердять, що гострий атеросклероз не може виникати без гіперхолестереміі. Нещодавно вдалося довести, що захворювання виникає через проникнення інфекції в організм.

Для запобігання цьому необхідно зміцнювати імунітет, щоб він самостійно боровся з бактеріями і вірусами. Нерідко атеросклероз з’являється при ішемічній хворобі серця і тоді лікування може бути ускладнене.

Нерідко причиною її появи можна назвати скупчення холестеринових бляшок в судинах, які протягом тривалого часу збільшуються в кількості, якщо людина неправильно харчується. На початковій стадії хвороби посудину покривається біло-жовтої плівкою, яка складається з шкідливих речовин.

Як показує практика, то найчастіше ця хвороба з’являється у чоловіків. У жінок теж може виникати гострий атеросклероз коронарних артерій, але на практиці таке трапляється рідко.

У представників сильної статі хвороба виникає саме на серце і, як правило, з’являється на 10 років раніше. Якщо у жінки пік атеросклерозу – це 60 років, то у чоловіка 50.

Але виникати він може до 55-60 років хворий через зміни гормонального фону.

Симптоми

Як і будь-яка інша патологія, атеросклероз в більшості випадків на початковій стадії протікає безсимптомно, а тому запідозрити про хвороби складно. Медики виділяють два періоди в перебігу хвороби. Перший характеризується відсутністю симптомів, коли захворювання можна виявити тільки після результатів аналізів.

Другий період вказує на ознаки аортального атеросклерозу. Найчастіше при захворюванні вражається черевної відділ аорти.

Ознаками цього діагнозу на пізніх стадіях можна назвати такі: • почастішання серцебиття; • підвищений тиск; • оніміння кінцівок; • невиразна мова; • задишка, що підсилюється в горизонтальному положенні; • пекучий біль в лівій стороні грудини, що віддає в шию і руку; • слабкість.

Всі ці ознаки хвороби збільшуються при фізичних навантаженнях і стресових ситуаціях. Серце починає сильно стукати і з’являється задишка навіть після швидкого кроку. Коли людина спокійна, то вони проявляються мінімально.

При появі будь-якого з цих симптомів хворий повинен звернутися до кардіолога або терапевта, щоб діагностувати атеросклероз або інше серцеве захворювання. Одним з важких станів для пацієнта можна назвати синдром раптової смерті. Факт! Варто знати, що це одне з небезпечних захворювань для літньої людини.

І неодноразово були діагностовані випадки, коли після перших ознак хвороби наступала раптова смерть пацієнта протягом години. Гострий атеросклероз серця багато медиків називають черевної жабою через те, що відмітною симптом захворювання є гострий біль за грудиною, яка починається несподівано. Якщо проігнорувати гострий напад, захворювання може перерости в інфаркт.

Нерідко захворювання серця протікає разом з поразкою черевної аорти. В такому випадку з’являються додаткові ознаки хвороби: відчуття тяжкості, гострий спазм у шлунку, нудота, відрижка, печія. Для того щоб не спровокувати ускладнень необхідно звернутися до лікаря. При ураженні черевної аорти пацієнта потрібне лікування і хірургічне втручання.

Діагностика

Для того щоб визначити точну хвороба доктор може призначити різні методи для діагностики. Лікар повинен виявити наявність ІХС, аритмії або інших захворювань. До числа обов’язкових заходів діагностики відносяться наступні: • ЕКГ; • дослідження крові; • велоергометрія; • ехокардіографія.

Завдяки таким методам діагностики можна виявити тип захворювання і призначити комплексне лікування. Можна виявити крупновогнищеву або дрібновогнищевий форму, при якій склероз не перевищує 2 міліметрів.

Лікування

Метод лікування при атеросклеротичної хвороби серця і атеросклерозі аорти повинен підбирати тільки лікар, залежно захворювання і вираженості симптомів. Лікар призначає різні методики для оздоровлення.

Основами лікування повинні бути консервативна і оперативна методика, а також відновлення ліпідного обсягу. Медикаментозна терапія призначається для того, щоб не спровокувати розвиток хвороби і усунути її симптоми.

Основою такого лікування є препарати наступних груп: • сатини; • саліцилати, які потрібно приймати довічно; • холестерин знижують кошти. При виявленні такого захворювання пацієнт повинен довічно приймати медикаменти і дотримуватися дієти, щоб не спровокувати повторних рецидивів.

Крім того, при лікуванні хворий повинен постійно контролювати стан печінки та інших внутрішніх органів. В даний час єдиним методом для позбавлення від атеросклерозу і ішемічної хвороби серця є аортокоронарне шунтування.

Варто знати, що завдяки такому методу вдається позбутися від атеросклетіческіх бляшок, але він не може запобігти подальшого розвитку захворювання. При провокують факторах гострий атеросклероз знову з’явиться. Не менш важливо в період захворювання приділяти час фізичної активності і стежити за тим, щоб серце не перенапружуватися.

Щодня потрібно виконувати нескладні руху, для того щоб кожен посудина почала знову еластичним і рухомим. Необхідно якомога більше рухатися, гуляти на свіжому повітрі.

Порада! Позитивний результат дає катання на ковзанах, скелелазіння, стрибки на скакалці та фехтування. Хворий повинен почати правильно харчуватися і наповнювати свій раціон продуктами, збагаченими вітамінами.

Ускладнення і профілактика

У тому випадку, якщо відмовитися від лікування, атеросклероз може перерости в ускладнення. При патологіях пошкоджується головний посудину. Одним з неприємних наслідків можна назвати повну зупинку серця.

До іншим ускладнень атеросклерозу відносяться наступні: • інфаркт міокарда; • ішемія; • стенокардія; • порушення серцевого ритму; • кардіосклероз; • серцева недостатність. Всі ці стани дуже небезпечні для людини, особливо для літніх людей.

При запущеному атеросклерозі смерть пацієнта настає моментально. Первинна профілактика від хвороби полягає в дотриманні здорового способу життя і правильного режиму дня. Пацієнт не повинен допустити того, щоб у нього з’являлися холестеринові бляшки.

Потрібно уважно ставитися до свого здоров’я і лікувати все наявне захворювання. Будь-яка людина після 50 років повинен два рази на рік відвідувати кардіолога і проходити потрібні обстеження.

Атеросклероз – це небезпечне захворювання, яке може виникати на тлі різних причин. У будь-якому випадку страждає серце і головний кровоносну судину. Оздоровчу терапію повинен прописувати тільки лікар.

Previous Стадії, лікування та прогноз при лімфосаркомі
Next Симптоми, причини, діагностика та лікування ХЛЛ

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *