Симптоми і методи лікування інфекційної еритеми


Симптомы и методы лечения инфекционной эритемы

Дитяче інфекційне захворювання, яке має вірусну природу походження. Супроводжується різким підвищенням температури тіла і появою плям червоного кольору. При своєчасній діагностиці легко піддається лікуванню.

Симптоми і методи лікування інфекційної еритемиУ віці від 4 до 12 років діти піддаються потрапляння в організм парвовирусов, які є збудниками вірусної еритеми. Перехворівши один раз, у дитини виробляється довічний імунітет, повторне зараження виключено.

Інфекційна еритема: причини, симптоми і методи лікування

За своєю симптоматиці нагадує алергічну реакцію або застуду, тому іноді застосовується неправильна схема лікування. Дуже часто хвороба протікає самостійно, без постановки точного діагнозу.

Інфекційна еритема В19: визначення

Відноситься до групи інфекційних хвороб, збудник – вірус з групи парвовирусов Erythema infectiosum. Перша симптоматика нагадує звичайне ГРВІ, тому інфекційна еритема часто протікає непоміченою.

Існують наступні шляхи передачі вірусу еритеми:

 • повітряно-крапельний;
 • парентеральний (при переливанні крові);
 • трансплацентарний (від хворої матері дитині).

Симптоми і методи лікування інфекційної еритемиЗалежно від ступеня вираженості симптоматики, виділяють наступні види інфекційної еритеми:

 • легка;
 • среднетяжелая;
 • важка.

У більшості випадків хвороба протікає в легкій формі, при правильному лікуванні не викликає ускладнень.

Існує наступна класифікація захворювання:

 1. Типова.
 2. Атипова. У свою чергу ділиться на Артралгіческая, гепатитних і безсимптомну.

Відмінності форм еритеми полягають у вигляді і ступеня вираженості симптоматики. При безсимптомному перебігу хвороба можна діагностувати тільки за клінічними аналізами крові на наявність відповідних антитіл.

симптоми

Симптоми і методи лікування інфекційної еритемиОсновні ознаки залежать від форми захворювання, при легкому перебігу еритеми нагадують ГРВІ. У дорослих пацієнтів хвороба протікає в ускладненій формі.

У дітей

Інкубаційний період складає 1-2 тижні. У першу добу у дитини різко піднімається температура тіла, з’являється сильна млявість і слабкість. Малюк відмовляється від їжі, стає примхливим. Далі виявляється закладеність носа і нежить, дитина часто чхає, у нього болить горло (при огляді воно запалене і червоне). Хворий відчуває сильне першіння, йому боляче ковтати.

На 5-й день захворювання на тілі з’являється червоний висип. Відмінність інфекційної еритеми у дітей від інших видів алергічної реакції в тому, що висип покриває обличчя і має яскраво-червоний відтінок. З перебігом захворювання плями поширюються по всьому тілу. Дрібні вогнища висипки зливаються в одне велике пляма.

Висипання на тілі сильно сверблять і доставляють дискомфорт дитині. На 7-10 день вони потихеньку починають згасати. У дитини присутня сильна біль в суглобах. Печінка і селезінка на дотик незначно збільшені.

У вагітних

Симптоми і методи лікування інфекційної еритемиІнфекційна еритема в період виношування малюка дуже небезпечна тим, що збудник передається трансплацентарним шляхом. Ризик внутрішньоутробного зараження дуже високий. Небезпека зараження спостерігається в період між 13 і 20 тижнем вагітності.

Симптоматика нагадує звичайну застуду: підвищення температури, нежить, біль у горлі і т.д. Небезпека захворювання полягає в тому, що при трансплацентарной передачі вірусу діти з’являються на світ з природженою формою анемії (через брак еритроцитів). При важких формах еритеми жінці загрожує викидень або передчасні пологи.

У дорослих

Симптоматика схожа з дитинкою. У дорослих пацієнтів також зустрічаються кон’юнктивіти, висип з’являється на обличчі, потім поширюється на тулуб, руки і інші ділянки тіла. У деяких випадках плями висипу при натисканні заподіюють дискомфорт людині. Варто відзначити, що інфекційна еритема в дорослому віці протікає набагато важче.

У літніх людей

Симптоми і методи лікування інфекційної еритемиЗгідно зі статистикою, у пацієнтів похилого віку вже є антитіла до даного вірусу, тому ризик захворювання дуже низький.

Справа в тому, що більшість пацієнтів не підозрюють у себе наявність інфекційної еритеми, а розцінюють хвороба як звичайну застуду. У таких пацієнтів при аналізі крові знаходять високий титр антитіл до збудника еритеми.

ускладнення

У більшості випадків, хвороба протікає у дітей в легкій формі. При зараженні в дорослому віці ускладнення спостерігаються у пацієнтів з імунодефіцитом або захворюваннями кровоносної системи. Через загибель незрілої форми еритроцитів в кістковому мозку пацієнти страждають від важкої форми анемії.

лікування

Симптоми і методи лікування інфекційної еритемиСпецифічною терапії еритеми не існує. При легкої або середньою формі хворого залишають будинки і ізолюють від інших човнів сім’ї (через ризик передачі збудника повітряно-краплинним шляхом). У дитячому садку, де зафіксовано дитина з таким діагнозом, оголошують карантин.

Для зняття неприємних симптомів застосовують місцеві протизапальні засоби, для зниження температури допускається використання жарознижуючих засобів (Нурофен, Панадол і ін.). Якщо висип на тілі сильно свербить, то пацієнту призначають зовнішні антигістамінні препарати (Феністил гель і ін.) При їх неефективності використовують ліки для внутрішнього вживання (Цетрин, Кларитин і ін.).

При сильних болях в суглобах застосовують знеболюючі засоби. При тяжкому перебігу еритеми хворим зі слабкою імунною системою призначають курс кортикостероїдів.

При приєднанні вторинної бактеріальної інфекції (через розчісування вогнищ висипань) застосовують антибактеріальні препарати. Для зниження болю і першіння в горлі доцільно проводити регулярні полоскання розчинами антисептиків або відварами трав.

Чи може бути рецидив

Після перенесеної інфекційної еритеми ризик повторного зараження мінімальний. У людини виробляється стійкий довічний імунітет. Для діагностики проводять імуноферментний аналіз крові на наявність антитіл до збудника захворювання. Особливо важливо провести такий тест перед плануванням вагітності.

Інфекційна еритема зустрічається в основному в дитячому віці. Збудник відноситься до групи парвовирусов В19. Захворювання супроводжується рядом неприємних симптомів, проводиться симптоматичне лікування. Після одужання у пацієнта виробляється стійкий імунітет до кінця життя. У рідкісних випадках викликає ускладнення, хвороба особливо небезпечна для вагітних жінок.

 

Прояви інфекційної еритеми, форми захворювання, діагностика і лікування

Симптоми і методи лікування інфекційної еритеми

Під цією назвою об’єднують групу гострих станів з приблизно однаковою симптоматикою і подібним перебігом.

Спочатку вони були описані як самостійні захворювання, в подальшому стали вважатися різновидами однієї хвороби.

Етіологія захворювання

Довгий час причини інфекційної еритеми були невідомі. В даний час основним етіологічним фактором вважають зараження парвовирусом В19. Цей ДНК-вірус був виявлений в 1974 р з сироватки крові людини і свою назву отримав за номером і серії досліджуваного зразка плазми. З липня 2013 року його стали називати Primate erythroparvovirus 1.

Інфекція передається від зараженої людини повітряно-краплинним і вертикальним шляхом (трансплацентарно від матері до плоду). Існує також ризик зараження при переливанні крові та її компонентів, а також при трансплантації органів від донора, зараженого парвовирусом. Але ймовірність цього невисока, адже збудник не схильний до тривалої персистенції в організмі людини.

Основною мішенню вірусу є еритроїдні клітини-попередники в кістковому мозку. У плода уражаються також еритробласти пуповинної крові і фетальная печінку – основні екстрамедулярні кровотворні органи. Це може викликати клінічно значущі порушення еритропоезу, хоча найчастіше картина периферичної крові практично не змінюється.

Чому з’являється висип в певних ділянках тіла і інші симптоми інфекційної еритеми, до сих пір достовірно не відомо. Найбільш яскраві прояви хвороби відзначаються у пацієнтів зі схильністю до підвищеної чутливості.

Нерідко характерний висип проявляється на тлі інших захворювань: ревматизму, туляремії, туберкульозу. Прийом сульфаніламідних препаратів також вважається фактором, який сприяє більш тяжкому і ускладненого перебігу інфекційної еритеми.

Так само діють і імунодефіцити різної етіології.

Класифікація

В даний час виділяють декілька різновидів інфекційної еритеми:

 • раптова екзантема – відрізняється найшвидшим і легким перебігом;
 • інфекційна еритема Чамера – найчастіше відзначається у дітей;
 • інфекційна еритема Розенберга;
 • вузлувата еритема;
 • багатоформна еритема, її найважчий варіант називають синдромом Стівенса-Джонсона;
 • недиференційована форма (за класифікацією А. І. Іванова).

Ці стани не можуть трансформуватися один в одного, кожному з них властиві особливості перебігу та характеру висипу.

клінічна картина

Інкубаційний період триває 1-2 тижні (рідше він розтягується до 28 днів), а тривалість хвороби в середньому від 1 до 3 тижнів. Виняток становить тільки важка форма захворювання (синдром Стівенса-Джонсона), який може тривати більше 1,5 місяців.

Симптоматика складається з ознак інтоксикації і екзантеми (висипки). Причому лихоманка завжди передує шкірних проявів і може зменшуватися після появи висипань.

При деяких формах хвороби з’являються також артралгії і артропатії, можуть відзначатися помірні гепато- і спленомегалія, легко виражений менінгеальний синдром.

Анемія, лейкопенія і нейтропенія – ознаки масивного ураження клітин кісткового мозку.

Висип при інфекційної еритеми рясна, зливна, переважно плямиста, розеольозний і макулопапулезная. Деякі форми хвороби характеризуються також появою вузлів або везикул.

Висип на обличчі призводить до появи ефекту «нашльопати щік» з розлитим почервонінням. А на кінцівках висип зазвичай нагадує мереживо і складається з зливаються округлих плям, кілець і півкілець.

Характер і локалізація висипань є основою для діагностики різновидів інфекційної еритеми, причому це практично не впливає на схему лікування.

Елементи висипу поступово бліднуть і зникають, при цьому плями стають кільцеподібними. Цю фазу висипань називають сітчастої. У деяких випадках на місцях багатою висипу протягом нетривалого часу зберігається пластинчатое або висівкоподібному лущення. Хвороба не залишає після себе зовнішніх дефектів: рубців, ділянок зі зміненою пігментацією, ущільненням або витончення шкіри.

Особливості різних форм хвороби

раптова екзантема

Характеризується швидким і значним підвищенням температури тіла, що супроводжується загальною помірно вираженою інтоксикацією. На 3-4 день відзначається швидке критичне дозвіл лихоманки з одночасною появою плямистих висипань на обличчі, кінцівках, тулубі. Висип зберігається трохи більше 3 днів і потім мимовільно і безслідно зникає.

Інфекційна еритема Чамера

При цій формі не властиві сильна лихоманка і виражена інтоксикація, температура зазвичай субфебрильна або нормальна. Плямистий висип з’являється з першого дня хвороби і локалізується в основному на обличчі.

Злиття її окремих елементів призводить до появи симптому «метелики». Можливі хвилі повторних висипань, що зазвичай з’являється на тлі респіраторних інфекцій та переохолодження.

Інфекційна еритема Чамера у дорослих може супроводжуватися легкої артропатией. А діти переносять захворювання легко.

Відео: Інфекційна еритема

Інфекційна еритема Розенберга

Починається з вираженою лихоманки із загальною інтоксикацією. Висип з’являється на тлі збереження гіпертермії на 4-5 день захворювання. Множинні зливаються плями видно на шкірі розгинальних поверхонь великих суглобів і сідницях, особа залишається чистим. Висип зникає через 5-6 днів, незабаром після нормалізації температури.

вузлувата еритема

Виникає на тлі деяких поточних інфекцій. Поява висипань супроводжується новою хвилею лихоманки, наростанням інтоксикації, артралгіями. На симетричних ділянках кінцівок з’являються щільні хворобливі злегка піднімаються вузли червоного кольору, які потім стають ціанотичний або жовтуватими. Дозвіл висипань поступове, протягом 3 тижнів.

Симптоми і методи лікування інфекційної еритеми

Багатоформна еритема

За перебігом нагадує еритему Розенберга. Але висип при цій формі хвороби поліморфна, крім плям і папул з’являються пухирі з прозорим вмістом. При синдромі Стівенса-Джонсона такі розкриваються везикули з’являються також на слизових оболонках. Це призводить до ерозивно-виразкового ураження рота, глотки, статевих органів, ануса.

Симптоми і методи лікування інфекційної еритеми

Недиференційована еритема

Не має характерних особливостей і зазвичай протікає легко. Висип може з’являтися на різних ділянках тіла і швидко дозволяється.

діагностика

Діагностика інфекційної еритеми грунтується на особливостях клінічної картини. При цьому необхідно виключити багато хвороб, що протікають з висипом.

Інфекційну еритему диференціюють з кір, краснуху, пикою, скарлатину, лептоспірозом, шкіряним лейшманіоз, висипний тиф, системний червоний вовчак, дитячої розеолой і іншими захворюваннями.

А при многоформной еритеми виключають сироваткову хворобу і лікарську Токсидермія.

Для верифікації діагнозу в складних випадках використовують ПЛР (дозволяє виявити ДНК вірусу), і ІФА (з визначенням титру специфічних антитіл різних класів). Високий рівень Ig G до парвовірусу при відсутності Ig M свідчить про перенесений раніше захворюванні.

лікування

Лікування інфекційної еритеми залежить від вираженості основних симптомів. Легко протікає захворювання вимагає лише симптоматичної терапії: жарознижуючих і місцевих протисвербіжну засобів.

При необхідності додають антигістамінні препарати, особливо в разі вузлуватої еритеми.

Обов’язково скасовують сульфаніаміди, якщо вони були призначені для лікування попереднього інфекційного захворювання.

Важкий перебіг і ознаки багатоформна еритема – підстава для початку кортикостероїдної терапії. Вона необхідна також при наявності у хворого імунодефіциту. У деяких випадках призначають різні противірусні препарати, хоча вони і не мають вузьконаправленим дією на парвовирус.

прогноз

Інфекційна еритема у дітей і дорослих зазвичай протікає досить легко, рідко ускладнюється і не представляє небезпеки для життя. Виняток становить синдром Стівенса-Джонсона, який іноді призводить до летального результату.

Якщо у людей були попередні захворювання крові, інфекційна еритема може ускладнюватися анемією. Найважчою формою цього стану є апластичної криз, що вимагає переливання крові або її окремих компонентів.

При зараженні вагітної жінки існує ризик внутрішньоутробної загибелі плоду. Тому ще одна назва інфекційної еритеми – п’ята хвороба.

Це пояснюється тим, що багато лікарів прирівнюють її до групи TORCH, куди входять потенційно тератогенні краснуха, токсоплазмоз, герпес і цитомегаловірусна інфекція.

Найбільшу небезпеку вірусна еритема представляє на гестационном терміні 10-26 тижнів, зараження в цей період може стати причиною викидня. Але ця інфекція не представляє загрози для життя самої вагітної жінки.

Інфекційна еритема залишає після себе довічний імунітет незалежно від ступеня вираженості симптомів. Специфічні антитіла утворюються навіть при прихованій (инаппарантной, безсимптомною) формі хвороби. Нерідко люди дізнаються про перенесеної парвовирусной інфекції тільки після серологічного дослідження.

профілактика

Вірусна еритема не відноситься до висококонтагіозна інфекцій і не має специфічної профілактики. Загальне оздоровлення організму, зниження рівня алергізації, своєчасне і грамотне лікування фонових захворювань сприяють зниженню ризику розвитку ускладнень.

Вагітній жінці рекомендується уникати скупчень людей, при необхідності використовувати маски, полоскати рот і промивати ніс після контакту з підозрілим на інфекційну еритему пацієнтом. При появі лихоманки і висипу їй необхідно якомога швидше звернутися до лікаря і пройти обстеження.

 

Інфекційна еритема у дітей (п’ята хвороба). Методи домашнього лікування дітей

Симптоми і методи лікування інфекційної еритеми
Інфекційна еритема або п’ята хвороба, це особливе захворювання дітей і дорослих, що викликається вірусом людини – парвовирус типу В19. Це захворювання на сьогодні вивчено вченими і лікарями поки не достатньо добре, хоча виявлені вже і причини, і способи зараження, і навіть характерні особливості поширення.

Це досить поширена дитяча інфекція, хоча діагноз саме інфекційної еритеми в картки виставляється рідко – її зазвичай приймають за будь-які інші дитячі інфекції, алергію, дерматит та інші патології. Дорослі також можуть хворіти інфекційної еритемою, але у них вона протікає відмінно від дітей, висип у них може виявлятися на обличчі, чого практично не буває у дітей. Захворювання відноситься до групи респіраторних інфекцій, передається при чханні або кашлі, при розмові або криках, у дітей може передаватися при користуванні спільними іграшками і якщо діти їх тягнуть до рота, через слину. Можуть бути випадки поширення п’ятої хвороби через спільний посуд, ложки і тарілки, через поцілунки батьків. Зазвичай інфекційна еритема передається при прояві перших грипоподібних симптомів, і заразні хворі до моменту появи типовою шкірної висипки.

прояви захворювання

Симптоми інфекційної еритеми можуть бути різними в залежності від часу хвороби, інфікувати дози вірусу і багатьох інших чинників – віку, супутніх патологій, проблем з системою крові і т.д.

Найранішими симптомами інфекційної еритеми можна вважати респіраторні прояви, що нагадують початок грипу або застуди.

Підвищується температура, виникають прояви нежиті, чхання, свербіж в носі, болі і першіння в горлі, загальне нездужання, озноб, головний біль, зниження апетиту.

Потім через кілька днів можуть виникати перші прояви висипу на тілі, у частини пацієнтів при появі висипу можлива поява ще і болю в суглобах і м’язах. Прояви інфекційної еритеми за клінічними проявами можуть мати подібні прояви з багатьма іншими захворюваннями, з якими їх часто плутають лікарі і пацієнти.

За розвитком клінічних симптомів п’ята хвороба або інфекційна еритема може бути схожа на багато дитячих вірусні та мікробні інфекції, що протікають розвитком висипу – скарлатина, корова краснуха, кір, розеола.

Крім того, інфекційна еритема може бути схожа на прояви алергічних реакцій з явищами висипу на шкірі – наприклад. Подібним чином протікає алергія на введення медичних препаратів (антибіотики, сиропи від кашлю та лихоманки), контактний дерматит.

Подібним же чином можуть протікати системні захворювання сполучної тканини – ревматоїдні артрити, системний червоний вовчак, склеродермія і їм подібні стану.

Отже, до основних проявів інфекційної еритеми варто віднести :

Застуда-подібні симптоми, які виникають через два-три дні з моменту впливу на організм вірусів. Зазвичай найбільш початковими симптомами можуть бути легке нездужання, дискомфорт в носоглотці і покашлювання. Вони можуть залишитися практично непоміченими для пацієнта, і тоді захворювання протікає субклінічні, висип може бути короткочасною і пройти непомітно.

При типовому перебігу виникає клініка :

 1. головні болі,
 2. болю в області живота,
 3. підвищення температури до 38 градусів або трохи вище,
 4. болю в області суглобів,
 5. загальна слабкість, розбитість, зниження працездатності.

Висип з’являється на тілі зазвичай на п’яту добу від моменту зараження, хоча можуть бути коливання клінічних проявів висипки від двох до семи діб. У дітей висип виникає набагато частіше, ніж у дорослих, при нетиповому перебігу може бути інфекційна еритема без висипу. У разі типового прояви висипу вона виникає за певним планом, проходить в своєму розвитку два або три закономірних етапу – перш за все, проявляється яскраво-червоний висип в області щік, при цьому особа і щоки виглядають так, як ніби дитини надавали ляпасів. Іноді висип може переходити на підборіддя або на лоб. Тримається ця висип не більше двох-п’яти діб і безслідно проходить. На другому етапі висип може проявлятися в області шиї, в області тулуба, на передпліччях, плечах, верхній частині гомілок, на колінах і на сідницях. Висип виглядає як червоні плями круглої форми, а потім починає розростатися в вигляді «мережива». Висип може викликати свербіж, особливо у дітей старшого віку і дорослих. В середньому цей етап висипу триває близько тижня або трохи менше. Потім висип повністю проходить, але під впливом прямих сонячних променів, стресових впливів або високої температури висип може знову проступати на тих же місцях. Така висип буде триматися від однієї до трьох тижнів, але якщо висип повторно виникає, то не говорить про погіршення стану. Одним із симптомів інфекційної еритеми є біль в суглобах, зазвичай вражаються суглоби в області зап’ясть і ліктів, щиколоток і колін, більш дрібні суглоби пальців ніг і рук. Особливо часто це буває у дівчат і жінок, болі можуть тривати від однієї до трьох тижнів, хоча зрідка можуть бути больові відчуття більш тривалого характеру. При цьому немає набряку, почервоніння суглоба,

Які можуть бути ускладнення

При розвитку інфекційної еритеми або по-іншому п’ятої хвороби, можуть в деяких випадках виникати досить серйозні ускладнення, хоча це буває далеко не завжди. Перш за все, при інфекційної еритеми на деякий час може припинитися утворення нових червоних кров’яних клітин (еритроцитів), але зазвичай у здорових дітей або дорослих це явище проходить непоміченим, і не викликає значних проблем з кроветворением. Якщо ж у дитини або дорослого є проблеми з системою крові і червоними кров’яними тільцями, наприклад, при таласемії або серповидно-клітинної анемії, тоді можуть виникати серйозні ускладнення з боку крові. При тимчасове припинення синтезу червоних кров’яних кульок може проявлятися явище апластичної кризу, зниження кількості кров’яних клітин в крові, який може тривати від семи до десяти днів. Ще більш небезпечним таке захворювання стане для людей, що мають прояви апластичної анемії – у них стан здоров’я і загальне самопочуття може істотно постраждати. Тоді проявляються симптоми лихоманки, апатичність, посилення серцебиття, почастішання дихання і інші неприємності. Якщо у дитини спостерігаються явища імунодефіциту, захворювання даним типом вірусу може перерости в хронічне носійство, що в підсумку призведе до формування досить важкого ураження кісткового мозку і кровотворення з формуванням стійкою і резистентної до терапії анемії.

Методи діагностики захворювання

Клінічна і лабораторна діагностика даного виду захворювання досить скрутна. Це пов’язано з тим, що лікарі в практиці на місцях мало знайомі з подібною інфекцією, її рідко діагностують. Зазвичай діагноз можна припустити вже клінічно за наявністю певної типової висипки «мережива», після докладного розпитування про стан здоров’я і можливі причини і способи зараження, а також підтверджують дані наявністю на тілі типової висипки в області шеррі, тіла, ніг і рук.

На додаток до клінічної картині необхідне проведення ряду лабораторних аналізів для підтвердження діагнозу – можна провести серологічні обстеження з виявленням титру антитіл до вірусу, який зберігається високим протягом трьох місяців з моменту початку хвороби.

Особливо це актуально при наявності артритів – ураження великих суглобів, і без типової клініки застуди та наявності висипу. З метою виключення мікробної інфекції або приєднання ускладнень проводять загальні аналізи крові.

Метою даного аналізу є отримання важливої ​​інформації – наскільки вірусом вражена система кровотворення і які можуть бути наслідки в результаті дії вірусу. Досліджуються насамперед кількість еритроцитів і ступінь регенерації червоних клітин крові за рівнем ретикулоцитів.

Також важливо подивитися за станом лейкоцитів і тромбоцитів, так як вони також беруть участь в кровотворенні і можуть знижуватися паралельно з червоною кров’ю.

Також за аналізом крові можна оцінити ефективність лікування і початок періоду одужання. Особливо важливо пильно спостерігати за аналізом крові при наявності анемії і зниженні кількості ретикулоцитів на її тлі, а також при появі ознак швидкої стомлюваності, блідості шкіри і слабкості.

Методи лікування інфекційної еритеми

У разі виникнення інфекційної еритеми у звичайних здорових дітей або дорослих показано домашнє лікування за принципами лікування всіх вірусних інфекцій. Необхідно дотримання постільного режиму на час лихоманки, прийом великої кількості рідини, прийом противірусних і симптоматичних засобів. Пам’ятайте, що висип може бути двох і трьох хвильовій і не варто приймати її повторному виникненню за загострення інфекції або погіршення стану. Найчастіше варто обмежити прийом гарячих ванн, знаходження в солярії або на пляжі, щоб висип не виявлялася знову. Під час хвороби варто відгородити себе від стресів і хвилювань, вони також провокують повторні висипання. Антибіотики при лікуванні інфекційної еритеми не показані, це вірусне захворювання і антибіотика просто ні з ким боротися. Їх призначення буде виправдано при приєднанні мікробних ускладнень, ангіни, пневмонії або отиту. Небезпека може представляти інфекційна еритема в період вагітності, при ослабленому імунітеті або у людей із захворюваннями крові. Такому разі показана госпіталізація в стаціонар і постійне динамічне спостереження за станом з парканом аналізів крові і контролем кровотворення. Вагітним додатково призначається ультразвукове дослідження стану плода та оцінка його стану здоров’я, а також розгорнутий аналіз крові і кров на згортання.

Карантинні заходи при інфекційної еритеми не розроблені, хворий стає незаразних з моменту появи висипу, при задовільному стані він може відвідувати школу або дитячий садок. В даний час ведуться роботи по розробці вакцини від вірусу В19 і можливо незабаром буде проводитися активна вакцинопрофілактика цієї хвороби.

Набагато складніше йде справа з дітьми, що страждають на апластичну або іншими видами анемії, через порушення кровотворення у них може сформуватися важкий синдром дефіциту кисню через зниження кількості клітин і гемоглобіну (апластичної криз). У таких випадках можуть бути показані навіть переливання еритроцитарної маси своєї групи крові і резус, щоб забезпечити достатню доставку в тканини кисню. Це проводиться тільки за показаннями і тільки в стаціонарі.

Методи домашнього лікування дітей

При розвитку інфекційної еритеми показано симптоматичне лікування на дому, воно включає в себе:

 1. жарознижуючі засоби на основі парацетамолу при високій температурі, при болю в суглобах,
 2. рясне споживання рідини,
 3. дітям потрібно коротко постригти нігті, щоб при свербінні вони не розчісували шкіру,
 4. при сильному свербінні показані прохолодні ванни з крохмалем, вівсяним борошном або прийом антигістамінних засобів,
 5. для полегшення сверблячки і зняття сухості шкіри може допомогти каламін-лосьйон.

У будь-якому випадку, хвороба триває не більше двох, рідше трьох тижнів і не залишає сліду, не залишаючи ускладнень. Прогноз при хворобі сприятливий, летальних випадків не відзначалося. Іноді інфекційну еритему називають п’ятою хворобою. Інфекційна еритема у дітей може вражати будь-який дитячий вік. Також і хворіють дорослі, без вікових обмежень. У дорослих пацієнтів нерідкі ураження суглобів. Помічено, що дана інфекція протікає важче у жінок і найчастіше виникає у весняно-зимовий період. Інфекційна еритема у дітей передається повітряно-крапельним шляхом. Хворий залишається заразним протягом всієї клінічної картини ураження шкірних покривів. Відсоток тих, що заразилися, після контакту з хворою дитиною становить 50 відсотків.

 • Клінічна картина і симптоми інфекційної еритеми у дітей
 • Дуже важливо диференціювати інфекційну еритему, як же було сказано з кором, краснухою, скарлатиною, ентеровірусна інфекція.
 • Лікування інфекційної еритеми

Інкубаційний період триває від 4 до 14 діб. Основними проявами захворювання крім проявів з боку шкіри є: підвищення температури, загальне нездужання, млявість, іноді нежить. У моменти, коли проявляється висип, клінічна картина перебігу захворювання супроводжується нудотою, кашлем, пропасницею, лихоманкою. Рідко виявляється артралгія. Можливий розвиток свербежу. Висип за своїм характером нагадує «нашльопати щоки». На тулубі та кінцівках дитини висип зливається в сітчастий або мереживний малюнок. Вкрай рідко висип нагадує коревідную висип, що ускладнює диференціацію діагнозу. Висип у вигляді нашльопати щічок є характерним діагностичним ознакою, через 1-4 дня вона зникає. Після цього на шкірі дитини утворюється висип мереживного характеру, яка локалізується на шиї і розгинальних поверхнях кінцівок.

Лікування інфекційної еритеми у дітей є симптоматичним, і направлено на зниження ризиків розвитку можливих ускладнень. Необхідно лікувати гарячкові стану дитини і за допомогою антисептичних розчинів не допускати вторинного інфікування шкірних покривів, через елементи висипу.

Джерело: https://puzkarapuz.ru/content/228

Інфекційна (вірусна) еритема у дітей і дорослих: лікування і симптоми п’ятої хвороби

Розрізняють декілька різновидів інфекції, які відрізняються за клінічним перебігом. Хворіють зазвичай в дитячому віці тільки один раз, імунітет набувається на все життя. Дорослі заражаються тільки при первинному зіткненні зі збудником.

причини

Інфекційна еритема, або п’ята хвороба – входить до п’ятірки найбільш частих інфекцій, які супроводжуються шкірними висипаннями. Причиною патології є парвовирус В19, він призводить до анемії і появи плям на шкірі.

Заразитися дитина може наступними способами:

 • трансплацентарно – коли знаходиться в утробі матері;
 • парентерально – при пошкодженні шкіри і слизових;
 • повітряно-крапельним шляхом – при вдиханні вірусу через легені.

Потрапляючи в організм, вірус знаходить клітини-мішені, проникає через цитоплазму і руйнує їх зсередини. Поступово знижується концентрація еритроцитів, що призводить до анемії і дефіциту гемоглобіну.

Збудник інфекційної еритеми володіє унікальною особливістю – розмножуватися усередині клітин кісткового мозку, кишечника і ембріона. Через це є ризик зараження при відсутності імунітету у матері.

симптоми

Клінічними проявами хвороби передує інкубаційний період – він триває від кількох днів до 2 тижнів. У цей часовий проміжок вірус проникає в організм і вражає здорові тканини, але ніяких ознак патології не виявляється. Поступово з’являються перші прояви захворювання.

Вірусна еритема у дітей супроводжується наступними симптомами:

 1. Висипання  – локалізація залежить від виду інфекційної еритеми. Освіти виявляються на кінцівках, тулуб, шиї. На шкірі зазвичай з’являються рожеві плями, які можуть трохи підніматися над її поверхнею.
 2. Лихоманка  – температура може підвищуватися до 38º C. Зазвичай симптом з’являється разом з шкірними висипаннями і супроводжує захворювання до періоду повного одужання.
 3. Симптоми інтоксикації  – хворі скаржаться на слабкість, відчуття занепаду сил і ломоту в м’язах. Нерідко відзначається озноб і зниження інтересу до навколишнього.
 4. Біль в суглобах і м’язах  – проявляється не завжди, частіше у дорослих. Артралгії зазвичай відзначаються в кінцівках, дискомфорт в м’язах відчувається при рухах.

Ступінь вираженості симптомів і локалізація уражень залежить від типу інфекційної еритеми. У багатьох хворих патологія протікає безсимптомно або в слабкій формі. Діти або ослаблені пацієнти потребують постійного контролю медичного персоналу.

види

Розрізняють декілька типів інфекційної еритеми у дітей і дорослих, класифікація будується на основі клінічних ознак хвороби. При градації також враховується особливість шкірних висипань і час появи перших симптомів.

Види захворювання:

 1. Інфекційна еритема Чамера  – легка форма патології, характеризується появою невеликих плям на обличчі, які поступово зливаються в єдине поле. Температура може бути відсутнім або підніматися до невисоких цифр. Загострення виникають рідко, тільки при перегріванні або переохолодженні.
 2. Кільцеподібна еритема  – при цій формі на шкірі з’являються висипання у вигляді кілець, які можуть зливатися між собою. Хвороба часто протікає разом з аутоімунними патологіями, може вражати і дорослих, і дітей. Детальніше про кольцевидную еритему →
 3. Інфекційна еритема Розенберга  – різко починається, супроводжується лихоманкою, збільшенням печінки і селезінки. Висип з’являється на обличчі, в області згинальних поверхонь суглобів. Плями можуть рости і зливатися між собою. На місці ран шкіра грубіє, лущиться і залишає невеликі світлі поля, які з часом зникають.
 4. Вузлова еритема  – часто з’являється на тлі інфекційних захворювань, супроводжується підвищенням температури тіла, дискомфортом в кінцівках і появою безболісних вузликів. Детальніше про вузлувату еритему →
 5. Еритема  – на шкірі з’являються пухирці, наповнені рідиною. Вони поступово лопаються і висихають. Також захворювання супроводжує лихоманка і симптоми інтоксикації. Детальніше про ексудативну еритему →
 6. Раптова еритема  – таку форму виділяють на основі клініки. Вона характеризується різким підйомом температури до високих цифр, появою інтоксикації, болю в кінцівках і висипу.
 7. Недиференційована  – така форма не підходить ні під одну з перерахованих. Клініка розмита, висип локалізується на будь-яких ділянках тіла.

Точно визначити форму еритеми допоможе лікуючий лікар на основі огляду і збору скарг. Лікування патології не сильно залежить від її різновиду, при виборі медикаментів керуються ступенем вираженості симптомів і віком хворого.

діагностика

Для виявлення інфекційної еритеми у дітей або дорослих досить огляду – грамотний лікар може поставити попередній діагноз на основі зовнішніх даних. Але якщо доктор призначає аналізи, значить, є сумніви і потрібне точне підтвердження патології.

Для розширення діагностики призначають:

 • загальний аналіз крові;
 • ПЛР;
 • серологічне дослідження.

Ці аналізи необхідні для виключення інфекційних захворювань. При підозрі на ускладнення хворий може бути направлений на УЗД, КТ або МРТ.

Важливим діагностичним критерієм є виявлення антитіл до парвовірусу В19 – IgM. Це підтверджує наявність інфекційної еритеми.

лікування

У більшості випадків інфекційна еритема у дітей або дорослих проходить латентно і не потребує лікування. Зазвичай через 2-3 тижні настає одужання і формується довічний імунітет. При тяжкому перебігу може проводитися підтримуюча терапія.

Лікування інфекційної еритеми у дітей

Симптоми і методи лікування інфекційної еритеми

При виявленні еритеми у дітей необхідно щадне лікування, яке спрямоване на підтримку життєвих функцій організму і усунення симптомів. Для цього дитині призначається:

 • постільний режим;
 • Рясне пиття;
 • прийом вітамінів (Компливит, Супрастин);
 • анальгетики при болях (Аспірин, Найз);
 • препарати для лікування супутніх захворювань – при їх наявності (антибіотики, імуностимулятори, антиревматичні кошти і т. п.).

Також може проводитися фізіотерапія – УВТ, лікарський електрофорез, радонові ванни. Такі процедури призначаються на фінальному етапі лікування інфекційної еритеми.

Лікування інфекційної еритеми у дорослих

Інфекційна еритема у дорослих зазвичай характеризується більш важким перебігом, тому терапевтична програма розширюється. Крім постільного режиму і дезінтоксикаційної терапії, призначаються:

 • антигістамінні засоби (супрастин, тавегіл);
 • нестероїдні протизапальні засоби (Кетанов, Німесулід);
 • кортикостероїдні препарати (Бетаметазон, Гидрокортизон).

Після усунення болю висип поступово зменшується, зникає дискомфорт. Як реабілітації також добре підійдуть фізіопроцедури.

наслідки

Інфекційна еритема шкіри у дітей рідко призводить до ускладнень, хвороба зазвичай протікає малосимптомний без важких порушень. Є ризик розвитку хронічної гіпоксії на тлі анемії, що супроводжується епізодичними втратами свідомості. У дорослих в групу ризику входять вагітні жінки, у яких захворювання може спровокувати викидень.

профілактика

Спеціальної профілактики інфекційної еритеми не розроблено – пацієнти не становлять загрози для суспільства. Після захворювання виробляється довічний імунітет, тому більшість людей несприйнятливі до парвовірусу. Якщо ви ще не хворіли еритемою, рекомендується виключити контакт з потенційно зараженими пацієнтами до їх одужання.

Інфекційна еритема вражає шкіру, призводить до лихоманки та симптомів інтоксикації. Найлегшою формою є хвороба Чамера, інші патології супроводжуються більш важкої клінікою. Складнощів в діагностиці та лікуванні не виникає, після перенесеного захворювання формується стійкий довічний імунітет.

 

Інфекційна еритема і її лікування

Інфекційна еритема – патологія, розвиток якої викликає загальне нездужання, інтоксикацію та поява характерних висипань на тілі, схожих на еритематозний поля. Частіше страждають діти у віці від чотирьох до одинадцяти років. Дорослі хворіють рідко, але завжди важко з великою кількістю ускладнень. У групі ризику жінки у віці від 30 років і старше.

Етіологія

Етіологічні чинники поки до кінця не встановлені, вчені висловлюють припущення, що збудником хвороби є парвовирус В19. Цей клітинний паразит вражає клітини еритроцитів і викликає їх загибель. Він набув значного поширення, зустрічається по всьому світу.

Інфекційна еритема у дитини

Зараження їм відбувається повітряно-крапельним шляхом, парентеральний (через переливання крові). Вірус може передаватися від матері плоду через плаценту. Перехворілий людина отримує довічний імунітет.

Клінічні прояви

У інфекції є інкубаційний період. Він триває від чотирьох до чотирнадцяти днів. Потім настає продромальний етап розвитку інфекції. У хворого спостерігається підвищення температури (до 38 градусів), поява слабкості, сонливості, ломоти у всьому тілі.

У рідкісних випадках з’являються ниючі болі в найбільших суглобах. При типовому перебігу хвороби на четверту добу на тілі з’являється висип. Її елементи мають форму кілець або півкілець. Зливаючись, вони утворюють малюнок, схожий на мережива.

Колір ураженої шкіри стає яскраво-червоним.

На обличчі формуються плями, що нагадують почервоніння, що виникають після ляпасів. Носогубний трикутник залишається недоторканим. Приблизно через тиждень висип зникає, але може повертатися (найчастіше це відбувається, коли людина сильно хвилюється або відчуває високі фізичні навантаження).

Класифікація

Фахівці, формулюючи класифікацію інфекційної еритеми, виділяють дві форми захворювання:

Типова форма має характерну клініку, атиповий перебіг викликає поява додаткових симптомів. Хворі можуть скаржитися на появу болю в колінних і гомілковостопних суглобах, в суглобах кистей.

Вони посилюються при виконанні будь-якого руху. Запалені вузли опухають і стають гарячими на дотик.

Крім цього, у деяких пацієнтів збільшується печінка, виникає жовтушність шкіри та склер, виникає біль у правому підребер’ї.

За ступенем вираженості симптомів розрізняють легку, середньотяжкі і тяжкі форми інфекційної еритеми. Вона може протікати безсимптомно, виявлятися випадково в процесі проведення серологічної діагностики, здійснюваної з іншого приводу. В цьому випадку в крові у людини виявляються специфічні антитіла до парвовірусу В19.

Особливості перебігу різних форм патології

Існує кілька форм інфекційної еритеми, у кожної – свої особливості клінічної картини. Захворювання завжди протікає гостро, з вираженою симптоматикою, тому воно змушує хворого відчувати сильний дискомфорт.

Значно полегшити стан допомагає медикаментозне лікування. Вибір терапевтичної схеми залежить від тяжкості клініки, віку пацієнта, від форми розвивається інфекції. Всього їх сім.

Найбільш повна картина про кожну представлена ​​в наступній таблиці.

Назва формитривалість інфекціїхарактерні прояви
еритема РозенбергаБільше двох тижнівГостре початок, сильна лихоманка, симптоми загальної інтоксикації. Через чотири дні в місцях розгинання рук і ніг, на сідницях з’являється макулопапульозний висип. Її окремі елементи швидко згущуються і формують червоні поля. Через п’ять днів шкірні прояви зникають. На їх місці виникає лущення. У окремих хворих спостерігається збільшення печінки і селезінки, патологічні зміни з боку нервової системи і припухлість суглобів
еритема ЧамераДовше п’ятнадцяти днівПротікає в легкій формі. Температура не змінюється, висип з’являється з перших днів інфекції. Локалізується на обличчі. Спочатку виникають дрібні червоні плями, потім вони зливаються. Межі ерітермального поразки на кінчику носа нагадують силует метелика, розкинувши крила. Через пару днів центр такого освіти починає бліднути, а потім протягом двох тижнів еритема зникає повністю. У деяких хворих вона потім повертається в періоди емоційних переживань або виконання високої фізичної навантаження. Вторинне «цвітіння» шкіри обличчя може спровокувати переохолодження чи перегрівання тіла, розвиток іншої вірусної інфекції. Еритема Чамера нерідко викликає запалення суглобів і поява помірних болів
вузловаДвадцять-двадцять п’ять днів з періодичними загостреннямиРізке підвищення температури тіла, больовий синдром (ломить великі суглоби). Шкірне ураження з’являється симетрично. Елементи висипань мають щільну структуру, зовні вони схожі на вузли розміром до 5 см. Верхівка їх підноситься над шкірою, пальпація дає виявити інфільтрат, розташований в глибині вузлика. Колір висипань спочатку червоний, потім стає ціанотичним, а пізніше після розсмоктування інфільтрату – зеленим з жовтим відливом. Вузлові утворення зникають через три тижні
Поліформна ексудативнаЛегкі форми тривають тиждень, середньотяжкі до шести тижнів і довшеПочинається гостро, з різкого підвищення температури тіла до 40 градусів. Хворий відчуває сильну інтоксикацію, його мучать головні болі і біль у суглобах. На четвертий день від початку інфекції на корпусі і на кінцівках формується висип. Для неї характерно симетричне ураження і поетапне формування. Спочатку це червоні плями, потім папули, потім пухирці, заповнені ексудатом. Після розтину на місці бульбашок з’являється спочатку кровоточить ранка, вона поступово затягується багряної кіркою. Поява висипки викликає виражений свербіж і печіння. При важких формах уражаються і слизові оболонки рота, носоглотки і статевих органів
раптовадо тижніПочинається гостро, з підвищенням температури тіла до 40 градусів, але інтоксикація помірно виражена. Через чотири дні температура нормалізується, але з’являються шкірні висипання. Вони захоплюють верхню частину тулуба, кінцівки і обличчя. На ураженій поверхні з’являються блідо-рожеві плями в діаметрі до 5 мм. Зливаючись, вони стають схожими на ураження, які відбуваються при кору або краснухи. Досвідчений дерматолог може ідентифікувати хвороба за кольором висипу. При раптовій еритеми вона не така яскрава, через два-три дні вона безслідно зникає. Шкіра після цього не лущиться
недиференційованаНемає чітких тимчасових рамокЗбірна група інфекційних захворювань з невідомою етіологією. Розвиток патології викликає помірно виражені симптоми інтоксикації і екзантему, характеристики якої нетипові для будь-яких інших інфекцій.

Диференціальна діагностика

Еритема інфекційної природи має характерну клінічну картину (обов’язкова наявність симптомів лихоманки, загальної інтоксикації і висипу, великих червоних плям, здатних зливатися у великі поля).

При обстеженні лікар обов’язково повинен ідентифікувати патологію від червоного вовчака. Для цього він ретельно збирає анамнез і зіставляє отримані дані з клінічними проявами обох хвороб.

Вовчак не відноситься до інфекцій. У неї більш тривалий перебіг. Висип полиморфна і за характером висипань, і по локалізації. Для більшості її форм типовим вважається ураження суглобів.

Ознаки вовчака на обличчі

Специфічних лабораторних тестів для діагностики інфекційної еритеми немає. У зв’язку з тим, що багато патологій мають схожі прояви (в тому числі і системні захворювання), діагноз підтверджується після ретельного обстеження хворого і поетапного виключення інших інфекцій.

Методи і способи лікування

Специфічного лікування інфекційної еритеми не існує. Хворого не госпіталізують. Легкі форми проходять самостійно. При розвитку інфекції середньої тяжкості застосовується терапія, спрямована на купірування основних симптомів. З цією метою можуть бути призначені:

 • антигістамінні засоби;
 • жарознижуючі ліки;
 • знеболюючі препарати (при наявності виражених суглобових болів).

Якщо вірусна еритема у дітей протікає важко, дитина може бути госпіталізований в стаціонар. В цьому випадку до традиційної схеми підключається лікування глюкокортикостероїдами і імуномодулюючими засобами.

У період лихоманки хворий повинен дотримуватися постільного режиму. Йому потрібно пити більше рідини. Важливо не перевантажувати травну систему.

Якщо є апетит, можна їсти все, але перевагу все ж варто віддавати страв, які швидко і легко засвоюються (овочеві бульйони, каші на воді, кисломолочні продукти, фрукти).

Корисно скорочувати до мінімуму споживання солі і повністю виключати продукти, здатні спровокувати алергічну реакцію (шоколад, кава, цитрусові фрукти, консерви).

Фізіотерапія підключається до основної схеми лікування тільки в тому випадку, якщо у дитини або у дорослої людини розвивається вузлова еритема. Призначається електрофорез з розчинами натрію, калію або йоду.

Для виключення приєднання бактеріального компонента вражений шкірний покрив двічі в день щодня обробляється антисептичними розчинами. Прийом антибіотиків при вірусних інфекціях виявляється марним.

народне лікування

Лікування легкої форми інфекційної еритеми у дітей може проводитися із застосуванням засобів народної медицини. Пригнічувати активність вірусу і знижувати виражені клінічні прояви допомагають відвари, призначені для прийому всередину.

Хороший терапевтичний ефект має засіб, приготоване з листя брусниці, меліси, безсмертника, деревію і листя берези. Всі компоненти беруться в рівних кількостях, змішуються. Столова ложка збору заварюється 500 мл окропу. Зілля настоюється півгодини, а потім приймається тричі на день перед їжею по третині склянки.

Можна приготувати відвар з плодів чорної смородини, шипшини, глоду і червоної горобини. Інгредієнти змішуються в різних кількостях. Дві великі ложки ягід занурюються в термос, заливаються окропом і настоюють протягом ночі. Готовий настій потрібно випити протягом дня.

Для зовнішнього застосування краще готувати мазь з висушених коренів арніки. Спочатку з них потрібно зробити порошок, потім змішати його з будь-яким внутрішнім жиром в рівних пропорціях, поставити суміш на повільний вогонь і варити, помішуючи, три години. Після суміш остуджують, переливається в контейнер і поміщається в холодильник. Готової маззю потрібно змащувати еритематозні поля тричі на день.

Якщо висип з’явилася тільки на поверхні гомілки, краще використовувати дьогтьову мазь.

Прогнози завжди сприятливі. Однак серед пацієнтів з важкою формою поліморфної еритема спостерігалися летальні випадки.

профілактика

Хворі не становлять небезпеку для оточуючих, тому їх не потрібно ізолювати від суспільства. Після хвороби рецидиви не відбуваються, людина набуває довічний імунітет, тому профілактика інфекційної еритеми у дітей і у дорослих не розроблена.

Фахівці всім рекомендують зміцнювати імунітет, двічі на рік пропивати вітамінні комплекси і суворо дотримуватися правил особистої гігієни.

Для попередження зараження корисно уникати контактів з хворими людьми, не торкатися до обличчя руками, не колупати брудними пальцями в носі і вухах, не чіпати очі, не кашляти і не чхати в руку, частіше використовувати на вулиці вологі серветки, будинки постійно мити руки з милом .

Жінка під час вагітності повинна намагатися уникати місць великого скупчення людей. У періоди спалахів будь-яких інфекцій виходити на вулицю виключно з маскою на обличчі. Якщо трапляється контакт з хворим, у якого на тілі є будь-яка схожа висип, потрібно обов’язково звертатися до лікаря, проходити медичне обстеження і за його результатами приймати лікарську терапію.

Previous Симптоми і методи лікування таласемії
Next Симптоми і лікування аневризми міжпередсердної перегородки

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *