Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотонії

Moneyveo [CPS] UA

Артеріальна гіпотонія – це регулярне зниження тиску (АТ) до позначки нижче на 20% від звичного показника. У чоловіків спостерігається зниження рівня верхнього тиску до 100 мм рт. ст. і нижнього до 60 мм. рт. ст.

, У жінок – 95 і 60 мм. рт. ст. Але важливо знати, що про гіпотонії говорять тільки при стійкому регулярному зниженому тиску.

Якщо стрес і постійне недосипання спровокували одноразове зниження артеріального тиску, це не вважається проявом недуги.

Захворювання властиве молодим жінкам і дітям підліткового віку. Однак у міру дорослішання прояв симптомів гіпотонії може зійти нанівець. Відбувається це через те, що артеріальний тиск з віком збільшується. Але для того щоб не нашкодити здоров’ю і не перевести гіпотонічна хвороба в гіпертонічне, необхідно регулярно спостерігатися у лікаря-кардіолога.

Класифікація захворювання

Синдром артеріальної гіпотонії супроводжується регулярним зниженням артеріального тиску, що може привести до слабкості верхніх кінцівок. Гіпотензія небезпечна тим, що у хворого можуть дивуватися всі органи. Відбувається це в результаті кисневого голодування головного мозку і порушення функції кровообігу, так як низький тиск – це мікро-дисфункція циркуляції крові в організмі.

Гіпотонія підрозділяється на 4 види:

 • гостра;
 • хронічна;
 • первинна хронічна;
 • вторинна хронічна.

Гостра гіпотонія проявляється різким зниженням обсягу надходить кисню в мозок. Це може спричинити за собою інсульт, інфаркт, важку аритмію.

Хронічної гіпотонією страждає велика кількість людей протягом усього життя. А саме, чоловіків і жінок, які проживають в тропіках, високо в горах, в холодних кліматичних умовах. Низький тиск притаманне спортсменам як засіб адаптації організму до певних умов. У такій ситуації фізіологічна гіпотонія не відноситься до хвороби.

Єдиною небезпекою для людей, у яких знижений тиск вважається нормою, є можливість виникнення ішемічного інсульту на схилі років.

Первинну хронічну форму патології виділяють як самостійну хвороба. Недуга здатний розвинутися в результаті затяжних депресій і стресів. Небезпечний він тим, що є ймовірність переходу первинної гіпотонії до довгострокової кисневої недостатності організму.

Вторинна хронічна артеріальна гіпотензія виступає як ознака іншого захворювання:

 • серцево-судинні патології;
 • мікронарушенності кровообігу;
 • травми головного мозку;
 • аритмія;
 • хвороби, пов’язані з органами дихання та ендокринної системою.

Необхідно пам’ятати, що стрімкий спад АТ вимагає невідкладної допомоги фахівців.

Причини розвитку патології

Артеріальна гіпотонія на ранніх стадіях розвитку може з’явитися через різних факторів, що негативно впливають на організм людини.

Часто зустрічаються причини артеріальної гіпотонії – це стреси і постійні депресії, що супроводжуються неврозами і нервовими перенапруги, які тягнуть за собою патологічні стани організму.

Сюди відносять хронічні безсоння і синдром втоми, здатні погіршити стан хворого.

Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотонії

Вторинним фактором розвитку захворювання можуть послужити негативні впливи на організм:

 • алергії на різні ліки і речовини;
 • рясних кровотеч;
 • дегідратації.

При розвитку захворювання необхідно якомога швидше звернутися за медичною допомогою.

До причин розвитку захворювання можна віднести такі стани:

 • черепно-мозкова травма;
 • отруєння спиртними напоями;
 • передозування наркотиками або ліками;
 • інфекційні захворювання;
 • спадковість;
 • збій в роботі судинної системи;
 • різкі зміни погоди;
 • обмежена кількість корисних мінералів і вітамінів.

Звернувся до лікаря за допомогою хворий може мати різні симптоми з перерахованих вище. Це залежить від того, що послужило зрушенням до розвитку захворювання. Як правило, у пацієнтів такі скарги:

 • нудота;
 • регулярні спазми і головні болі;
 • погана пам’ять;
 • млявість;
 • слабкість;
 • хронічна втома;
 • нервозність;
 • перепади температури тіла;
 • розлади шлунково-кишкового тракту.

У жінок і дівчат – нерегулярні місячні, у чоловіків – зниження лібідо. Але бувають випадки, коли головний біль є однією ознакою хвороби, що розвивається.

Хворий лягає спати ввечері і встає з ранку з гострою головним болем, яка збільшується після трудового дня або внаслідок фізичних навантажень.

Однак, лікар після ретельного огляду та діагностики часто не знаходить ніяких патологій.

Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотонії

Під час порушення регуляції судинної системи при нейроциркулярними дистонії проявляються такі симптоми:

 • сильне потовиділення на руках і стопах хворого;
 • яскраво виражена блідість шкіри;
 • сильно помітні кола під очима;
 • різкі скачки тиску протягом дня;

Хворий може наголошувати на тому підвищення, то зниження температури тіла.

Діагностика артеріальної гіпотонії

Коли пацієнт починає помічати у себе тривожні симптоми, необхідно в найближчі терміни звернутися за кваліфікованою допомогою. Доктор задасть пару питань хворому, щоб зрозуміти причини виникнення недуги. Потім визначиться, до якого типу належить захворювання – фізіологічна або патологічна форма.

Необхідно буде вимірювати тиск протягом дня з перервою в 5-7 хвилин, після чого здати аналіз крові і пройти ЕКГ в спокої і з навантаженням, комплексно обстежити серцево-судинну, ендокринну та нервову системи.

Лікування зниженого АТ

Щоб позбутися від артеріальної гіпотензії, потрібно проводити комплексні заходи, спрямовані на зміну способу життя хворого. Звичайно, з прийняттям лікарських препаратів, які допомагають підняти артеріальний тонус.

Іноді мають місце ситуації, коли при діагностуванні було встановлено, що основна причина хвороби – це розвиток іншої патології, тоді терапія спрямовується на усунення другий.

Коригування способу життя має на увазі під собою кілька важливих етапів.

Повноцінний сон

Для людей, які страждають на це захворювання, недостатньо 8 годин для відновлення сил, витрачених за день. Їх організм потребує повноцінного 10, а то і 12-годинному відпочинку. Щоб уникнути різких перепадів тиску і запаморочення після пробудження, лікарі рекомендують трохи полежати, потягнутися, посидіти і тільки після цього вставати з ліжка.

Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотонії

Правильне збалансоване харчування

Харчуватися фахівці радять дрібно, близько 4-5 разів за день, переїдати не можна ні в якому разі. Не потрібно їсти безпосередньо перед відходом до сну. Вживати слід якісні продукти, свіжі фрукти, овочі.

Важливо навесні і восени приділяти увагу прийому вітамінів і корисних речовин. Людям, страждаючим зниженим АТ, в раціон необхідно включати гостру, підсолену, пряну їжу, вживаючи яку підвищується артеріальний тиск.

Відмова від шкідливих звичок

Пацієнту, який страждає на це захворювання обов’язково потрібно відмовлятися від шкідливих звичок. Сюди відносяться вживання спиртного, прийом наркотичних речовин і куріння.

Загартовування і заняття спортом

При зниженому тиску лікарі рекомендують робити ранкову зарядку, гартувати організм, плавати, бігати вранці, їздити на велосипеді. Можна також проводити регулярні обливання тіла холодною водою, відвідувати лазні і сауни.

Ведучи рухливий спосіб життя, людина покращує циркуляцію крові в організмі, що сприяє підвищенню тонусу судин і отримання необхідної дози кисню. Прогулянки на свіжому повітрі – додаткова міра, яка допомагає зміцнити організм і оберегти його від можливих негативних впливів.

Дотримання режиму дня

Це один з основних моментів для лікування захворювання. Необхідно вчасно заповнювати сили, не допускаючи сильного перенапруження, щоб уникнути надмірного навантаження на серце, ЦНС і весь організм.

Боротьба зі стресами

Вкрай важливо за нинішньої неспокійного життя і нестабільній обстановці в світі навчитися розслаблятися і не піддаватися стресам, спостерігати за загальним станом психіки і нервової системи. Нерви і постійне роздратування сприяють зниженню тиску.

Медичний центр Prima Medica

Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотонії

Артеріальний тиск (АТ) вважається низьким, при позначці 100/60 мм рт.ст. або нижче.

Але такий рівень АТ іноді можна зустріти і у здорових людей, які не відчувають дискомфорт у повсякденному житті. Це може бути індивідуальна норма, яка зустрічається, наприклад, у спортсменів, або у жителів високогір’я.

Гіпотонія як патологія розглядається тоді, коли вона супроводжується певною симптоматикою. Люди, схильні до гіпотонії, як правило, не схильні до ризику серцево – судинних ускладнень, як гіпертоніки.

Гіпотензії приділяють набагато менше уваги, але пацієнти з гіпотонією страждають через зниження життєвої активності, тому ця проблема, безумовно, заслуговує на увагу.

Групи ризику

Гіпотонія поширена серед людей різного віку, особливо висока її частота у молодих дорослих, проте в останні десятиліття акцент зміщується в бік старших вікових груп, у яких знижений артеріальний тиск може послужити причиною ішемічного інсульту.

Причини розвитку гіпотонії.

Причина розвитку гіпотонії лежить в порушенні регуляції артеріального тиску. Ці порушення можуть мати різну природу, але прояви мають загальні риси.

Дуже болісним проявом гіпотонії, може бути ортостатичнагіпотензія – додаткове зниження артеріального тиску після переходу з горизонтального положення у вертикальне (зберігається зазвичай протягом 1-3 хв).

Ці епізоди спостерігаються частіше і важче протікають у людей похилого віку з низьким м’язовим тонусом, що пов’язано з порушенням механізму вазоконстрикції і зниженням серцевого викиду.

Вони частіше виникають вранці, супроводжуються погіршенням кровопостачання мозку – запамороченням, потемніння в очах, шумом у вухах, іноді непритомністю (з небезпекою ішемічного інсульту), падінням (з можливістю травм і переломів). У частини хворих в ці хвилини можна помітити істотне зниження пульсового тиску.

Можливі й зміни на ЕКГ, що свідчать про порушення кровопостачання серця. Ортостатичноїгіпотензії сприяє тривалий постільний режим, перенесені важкі захворювання, операції, багато ліків. У деяких осіб подібні епізоди гіпотензії виникають після прийому їжі, що пояснюється перерозподілом кровотоку на користь травного тракту.

Ортостатичнагіпотензія іноді спостерігається і в осіб, які поза нападу мають нормальні показники артеріального тиску. Часті вони у літніх гіпертоніків, які отримують гіпотензивну лікування.

Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотоніїЗагальні прояви гіпотонії, крім низького АТ і схильності до ортостатичної гіпотензії є: слабкість, швидка стомлюваність, втома вже з ранку, низька працездатність, головні болі, схильність до непритомності. Можливі й болю в області серця. Характерні також погана переносимість холоду, спеки, духоти, мерзлякуватість. Хворі гірше переносять фізичні навантаження, і це може бути продемонстровано при проведенні велоергометрії. Навантаження часто припиняють через стомлення, до досягнення належної частоти серцевих скорочень. Відновлення серцевого ритму загальмовано. Найчастішою причиною хронічної гіпотонії є нейроциркуляторна дистонія (НЦД), особливо у молодих дорослих. При цьому можуть бути присутніми додаткові симптоми у вигляді пітливості, підвищеної шлункової секреції, дискінезії травного тракту, схильності до гіпоглікемії. Можливо почуття тривоги, психогенне посилення гіпотензії після травмуючих ситуацій, що зближує її з невротичними станами. Помічено, що гіпотонічна форма НЦД частіше зустрічається у високих худих астеніків. При лікарської гіпотонії можливі додаткові симптоми, пов’язані з хворобою, з приводу якої призначалося ліки. Безліч ліків можуть бути винні в зниженні АТ, включаючи широко поширені – гіпотензивні, сечогінні, протиаритмічних, нітрати, транквілізатори, фенотіазини, наркотики, леводопа. Вегетативна регуляція артеріального тиску може бути порушена при наявності змін в різних відділах нервової системи. Розвиток стійкої гіпотонії можливо при алкогольної і діабетичної полінейропатії, при органічної вегетативної недостатності, після оперативної симпатектомії, при будь-яких хворобах спинного мозку, при поліомієліті, сирінгомієлії, після травм головного мозку. Ці захворювання проявляються неврологічною симптоматикою і зазвичай не викликають діагностичних труднощів. Крім неї і симптомів, пов’язаних із самою гіпотензією, можливі дисфункція сечового міхура і кишечника, імпотенція, порушення потовиділення. Таких хворих обстежують і лікують спільно з невропатологом.

Найбільш частими соматичними захворюваннями як причиною гіпотонії є хвороби, що супроводжуються зниженим серцевим викидом, надмірним розширенням периферичних судин, зменшенням об’єму циркулюючої крові.

Це – хронічна серцева недостатність, пороки серця, деякі форми аритмій; такі захворювання нирок, як нефротичний синдром, важкі анемії, виражена варикозна хвороба з венозною недостатністю, голодування, гіпотиреоз і гіпертиреоз (у разі передозування ліків); надпочечниковая і гіпофізарно недостатність різної природи. Виразкова хвороба і туберкульоз легенів також можуть супроводжуватися гіпотензією, яка в цих випадках носить комплексний характер. Зазвичай симптоматика соматичної хвороби переважає, хоча в деяких випадках гіпотонія є раннім проявом хвороби і може допомогти у встановленні правильного діагнозу.

Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотоніїЛікування гіпотонії, пов’язаної з НЦД, як і лікування НЦД в цілому – це проблема нормалізації стилю життя. Загальні заходи – регулярні фізичні навантаження на повітрі в добре переносяться межах і з позитивної емоційної забарвленням, достатній сон і відпочинок, відмова від алкоголю – можуть з часом поліпшити вегетативну регуляцію. Іноді корисно санаторно-курортне лікування. Пацієнт повинен розуміти, що закріплення раціонального стилю життя – основне лікування, але воно вимагає часу, поліпшення буде відбуватися повільно. По можливості, необхідно усунення факторів, що сприяють підтриманню гіпотонії. При наявності ортостатичноїгіпотензії потрібно навчити його підніматися з ліжка не відразу, посидіти 1-2 хв перед вставанням. Реакція пом’якшується, якщо спати з піднятою головною частиною ложа. Гіпотензія, що розвивається після прийому їжі, може бути поступово усунуто, якщо харчуватися частіше і малими порціями. Ліки, що сприяють гіпотензії, повинні бути частково або повністю скасовані. Деякі види діяльності – робота на транспорті, на висоті, поблизу рухомих механізмів, робота в умовах високої температури, в задусі, в контакті з вібрацією, електромагнітним випромінюванням, ртуттю – з різних причин не підходять для осіб, схильних до запаморочень і непритомності. У випадках, коли не дивлячись на вжиті заходи, клінічна симптоматика пов’язана з гіпотонією зберігається, виникає необхідність в призначення лікарських препаратів. Застосовують тонізуючі рослинні препарати (настойку женьшеню, екстракт елеутерококу) і медикаментозне лікування, спрямоване на підвищення тонусу судин і поліпшення артеріального кровообігу.

Гіпотензія, пов’язана з органічним ураженням нервової системи або з соматичною патологією, може бути зменшена або усунена тільки при активному лікуванні основної хвороби. Розуміючи, що стійке зниження артеріального тиску може служити раннім симптомом серйозного захворювання, не слід відкладати візит до лікаря і проведення обстеження.

Перш, ніж призначити лікування, спрямоване на нормалізацію тиску, необхідно встановити причину його зниження. При ендокринних захворюваннях АД порівняно швидко нормалізується при адекватній замісній терапії відповідними гормонами.

При захворюваннях серцево-судинної і нервової системи може знадобитися тривале і складне лікування.

Артеріальна гіпотонія

Артеріальна гіпотонія – стан, що характеризується регулярним або стійким зниженим артеріальним тиском (АТ).

Гіпотонік – це людина, постійно страждає зниженим АТ. У нормі показники не повинні бути менше 100/60 мм. рт. ст. – у жінок і 110/70 мм. рт. ст. – у чоловіків. Якщо артеріальний тиск регулярно падає нижче норми, то розвивається гіпотонія. Такому стану схильні більшою мірою підлітки, жінки і вагітні дівчата.

Класифікація

Розрізняють фізіологічну і патологічну гіпотонію.

На появу фізіологічної форми впливає:

 • спадковість;
 • індивідуальні особливості;
 • професійне заняття спортом;
 • проживання в умовах високогір’я.

Симптоми і комплексні заходи для лікування гіпотонії

Вторинна гіпотонія розділяється на гостру і хронічну. Для гострої стадії характерно різке зниження артеріального тиску з проявом ознак, характерних для гіпотонії. Хронічна стадія характеризується низьким артеріальним тиском протягом довгого періоду.

Симптоми

Фізіологічна форма гіпотонії протікає практично безсимптомно, не доставляючи людині ніяких серйозних незручностей.

Гостра стадія протікає з вираженим кисневим голодуванням головного мозку, яке проявляється наступними симптомами:

 • запаморочення;
 • короткочасне порушення зору;
 • блідість шкіри;
 • непритомний стан.

Хронічна форма протікає на тлі симптомів основної патології. Характерними її ознаками є:

 • сонливість;
 • підвищена стомлюваність;
 • апатія;
 • погіршення пам’яті;
 • регулярна головний біль;
 • пітливість долонь;
 • тахікардія.

У жінок хронічна гіпотонія також проявляється збоєм менструального циклу, а у чоловіків порушенням потенції.

Діагностика

При діагностуванні артеріальної гіпотонії важливо з’ясувати причини, що викликали її.

Щоб правильно оцінити рівень артеріального тиску проводять триразове вимір показників з п’ятихвилинним інтервалом. Потім призначають добове моніторування АТ, яке допомагає визначити коливання добового ритму артеріального тиску.

Виключити або підтвердити вторинну гіпотонію дозволяє комплексне обстеження серцево-судинної, ендокринної та нервової систем.

Причини

 • Причини гіпотонії можуть бути різнобічними, так як на зниження артеріального тиску впливає безліч факторів.
 • Первинна гіпотонія обумовлена ​​хронічною втомою, постійним недосипанням, психологічними травмами, депресіями.
 • Причинами вторинної гіпотонії є:
 • анемія;
 • виразка шлунку;
 • кардіоміопатія;
 • міокардит;
 • аритмія;
 • пухлини;
 • серцева недостатність;
 • інфекційні захворювання.

Гостра стадія може бути викликана:

 • великою крововтратою;
 • зневодненням;
 • травмою;
 • анафілактичним шоком;
 • отруєнням.

У перерахованих вище випадках в короткий час розвивається гіпертензія, яка може тривати протягом декількох хвилин, після чого настає порушення кровопостачання всіх органів.

Хронічна стадія триває протягом довгого періоду. При цьому сам організм адаптується до такого стану.

Також артеріальна гіпотонія може бути викликана дефіцитом вітамінів в раціоні, тривалої строгою дієтою, а також передозуванням препаратів від гіпертензії (підвищеного артеріального тиску).

Лікування

 1. Лікувати артеріальну гіпотонію потрібно після встановлення точної причини, що впливає на зниження артеріального тиску.
 2. При вторинної гіпотонії в першу чергу лікують патологію, що викликала дане стан.
 3. Гіпотоніки призначають комплекс лікувально-оздоровчих процедур, які включають в себе:
 • дотримання режиму дня;
 • корекція харчування;
 • психотерапію;
 • різні види масажу;
 • фізіотерапію;
 • ЛФК.

Лікування медикаментами проводять за допомогою:

 • рослинних настоянок;
 • холінолітиків;
 • ноотропних препаратів;
 • вітамінів;
 • антиоксидантів;
 • транквілізаторів.

При гострій формі гіпотонії для підвищення артеріального тиску вводять кардиотоники, а також роблять інфузію сольових і колоїдних розчинів.

Дієтотерапія

Раціон хворого гіпотонією повинен складатися з продуктів, збагачених вітамінами, тваринними жирами, мікроелементами і мінералами. Харчуватися гіпотонікам необхідно часто і потроху.

Меню пацієнта має включати наступний список продуктів:

 • жирні сорти м’яса;
 • морську рибу;
 • консервацію;
 • шоколад;
 • цукор;
 • мед;
 • сіль;
 • цибуля;
 • хрін;
 • часник;
 • гострі спеції;
 • ягоди;
 • цитрусові.

Жирна, солона, солодка і гостра їжа здатна підвищувати артеріальний тиск. Але слід бути обережним людям, страждаючим захворюваннями шлунково-кишкового тракту, так як деякі продукти з цієї категорії можуть бути протипоказані. У комплексі з дієтою в раціон включають мультивітаміни.

Народна терапія

Для лікування гіпотонії широко застосовують спиртову настоянку женьшеню. Приймають її тричі на день по чайній ложці перед їдою протягом одного місяця. Останній прийом повинен бути не раніше ніж за дві години до сну.

Аралия також приймається для лікування стійкого зниженого АТ. Для цього коріння рослини подрібнюють і заливають розведеним до 70% спиртом. Співвідношення рослини до спирту має бути 1/5.

Засобу необхідно дати настоятися протягом тижня в захищеному від світла місці. Отриману настойку приймають тричі на добу перед їдою в кількості 30 крапель, які необхідно розвести в полстакане води.

Курс лікування становить від трьох до чотирьох тижнів.

Для нормалізації тиску при знижених показниках також широко використовується цибульний відвар. На літр води береться півсклянки цукрового піску і дві очищених цибулини. Каструлю з компонентами ставлять на повільний вогонь і залишають варитися протягом півгодини. Відвару дають охолонути і приймають по дві столові ложки перед кожним прийомом їжі. Лікування проводять протягом місяця і більше.

Настоянка прополісу також себе зарекомендувала як хороший засіб від гіпотонії. Для її приготування знадобиться столова ложка прополісу і стакан горілки. Компоненти змішують і дають настоятися в темному місці протягом десяти днів. Отриманий засіб приймають по чайній ложці перед вживанням їжі. Курс лікування становить три тижні.

Настоянка родіоли рожевої відома як засіб для лікування артеріальної гіпотонії. Її застосовують по чайній ложці перед їдою двічі або тричі на день.

Часник є природним, лікувальним компонентом, який здатний підвищити артеріальний тиск. Гіпотонікам рекомендується з’їдати по 2-3 зубчики рослинного компонента щодня.

Як лікування приймають також цілющі чаї, приготовані з рослинних компонентів:

 1. Готують відвар з плодів глоду – столова ложка; кореня женьшеню – півтори столової ложки; квіток ромашки – столова ложка і ефедри хвощевой – одна велика ложка. З компонентів роблять трав’яну суміш і витягують з неї столову ложку збору, який запарюють у склянці окропу. Через півгодини, після того, як засіб настоїться, його фільтрують і приймають як заварки для чаю тричі на день. На келих береться дві-три столові ложки настою.
 2. М’яту (дві столові ложки) змішують з плодами китайського лимонника (велика ложка), корінням елеутерококу (півтори столових ложки) і корінням аралії (дві великі ложки). З змішаних компонентів знадобиться одна столова ложка збору, який заливають склянкою окропу. Через півгодини відвар можна процідити і приймати по вищеописаному методу. У приготовлений чай можна додати мед.

Лікувальні чаї слід приймати протягом одного місяця. Потім робиться перерва в десять днів.

Слід також пам’ятати про те, що не варто займатися самолікуванням, і перед прийомом будь-яких засобів необхідно проконсультуватися з лікарем.

Профілактика

Профілактичні заходи при артеріальній гіпотонії включають в себе:

 • дотримання режиму дня;
 • активний і здоровий спосіб життя;
 • повноцінне харчування;
 • уникнення стресових ситуацій.

Крім цих заходів слід вживати в їжу продукти, які сприяють зміцненню судин. Також дуже корисно приймати контрастні душі, що сприяють здоров’ю судинної системи. В якості профілактичних заходів рекомендується час від часу пропивати курс вітамінно-мінерального комплексу.

Страждають артеріальною гіпотонією повинні регулярно проводити контроль над рівнем артеріального тиску.

Лікування гіпотонії

Таке захворювання має на увазі тривалий стан людини, при якому його тиск знижується до менш ніж 100/60 мм.рт.ст. через зниженого тонусу кровоносних судин.

У медичних довідниках зустрічається назва вегето-судинна дистонія (ВСД) гипотонического типу.

Захворювання можна віднести до тих неприємним станам, коли незрозуміле погане самопочуття пацієнта ніби й не відбивається об’єктивної симптоматикою.

При хвороби гіпотонія головною ознакою може бути знижений тиск і такі вегетативні порушення як зниження температури тіла, блідість, підвищена пітливість долонь або стоп.

А сама людина буде відчувати себе абсолютно розбитим.

Лікарі досить часто говорять, що діагноз гіпотонії можна поставити за відсутності об’єктивних симптомів недуги і в разі великої кількості скарг від хворого.

Самий часто зустрічається ознака гіпотонії, безумовно, це головний біль і запаморочення, пов’язані із змінами атмосферного тиску (як кажуть, на зміну погоди), з надмірним фізичним напругою і рясними їдою (переїдання). Не завжди головний біль є конкретним наслідком захворювання. Адже всім відомо, що мігрень може виникнути не тільки при зниженому тиску, але саме гіпотонія вважається одним з факторів, який її провокує.

Лікарі в східній медицині об’єднують гіпотонію і анемію (або недокрів’я) в одну групу захворювань під назвою «хвороба, пов’язана з виснаженням кров’яної тканини». Основна суть даного захворювання в тому, що організму бракує крові, тому недуга може привести до великого кровотечі і інших ускладнень, якщо вчасно не почати лікування.

Ефективне лікування гіпотонії в східній медицині

Головна відмінність методів лікування від західної медицини в тому, що гіпотонію в «Центрі Східної Корейської Медицини» лікують без медикаментів, які мають побічні ефекти і призводять до звикання.

У медичному центрі пацієнт проходить повне обстеження за допомогою сучасних методів і східних практик, які практикуються на сході вже не одне тисячоліття.

До таких способів діагностики відносять дослідження пульсу, наприклад.

Після того, як діагноз підтвердився, лікарі призначають індивідуальне лікування для кожного пацієнта. В комплексну терапію входять:

У чому перевага комплексного лікування – воно впливає на всі системи організму і нормалізує роботу внутрішніх органів. Як правило, в західній медицині усувають симптоми захворювання, а в східній, перш за все, виявляють першопричину і впливають на неї.

В результаті пройденого комплексу процедур у пацієнта повертає відчуття бадьорості, вже після перших сеансів відчувається прилив сил.

Фітотерапія і зовнішні методи впливу не тільки нормалізують тиск і обмін речовин, вони підвищують імунітет і надають загальну оздоровчу дію.

Лікарі в усьому світі вже довели ефективність лікування гіпотонії з використанням точкового масажу, голкорефлексотерапії і прогрівання біологічно активних точок на тілі людини.

Найважливіший момент в практиці лікарів «Центру Східної Корейської Медицини» – комплексний підхід до захворювання.

Це пояснюється тим, що всі системи і органи взаємопов’язані, тому не достатньо просто вилікувати серце, так як новий напад не змусить себе довго чекати через розхитаній нервової системи.

Лікуючи гіпертонію, наприклад, не можна забувати про нормалізацію роботи нирок і серця. Отже, лікувати необхідно не конкретний орган, а весь людський організм.

Що стає причиною гіпотонії

При хронічній гіпотонії можливі індивідуальні варіанти основних причин: механізм адаптації (відноситься до жителів тропіків, високогір’я), висока тренованість у багатьох спортсменів і інші причини.

У таких випадках захворювання не відчувається людиною. А якщо гіпотонія є самостійним захворюванням або проявляється як симптом іншої патології – причини, безумовно, зовсім інші.

Фахівці виділяють в групу факторів наступні причини виникнення гіпотонії:

 • спадкова схильність;
 • конституція кожної людини;

Вторинна форма захворювання розвивається у пацієнтів внаслідок інших захворювань: отруєння, виразки, гепатиту, анемії і т.п. Гостра гіпотонія – наслідок травми, сильної втрати крові, різких порушень роботи серця або анафілактичного шоку.

Лікарі вважають, що початком гіпотонії є збої в роботі систем, які відповідають за нормальний артеріальний тиск, а саме:

 • знижується тонус артеріальних судин під впливом алергії, отруєння або вегетативних порушень;
 • зниження обсягу крові від крововтрати або сильного зневоднення;
 • збої в роботі серця від вроджених вад або хвороби серцевого м’яза;
 • ліки, що знижують тиск, особливо прийом у великих дозах гіпотензивних лікарських засобів;

Як зрозуміти, що у людини гіпотонія

Не секрет, що і у абсолютно, здавалося б, здорових людей може з’явитися гіпотонія. Це трапляється в більшості випадків в результаті втоми, перенапруження як фізичного, так і розумового. Іноді причиною гіпотонії ставати важка патологія внутрішніх органів. Для деяких постійно знижений тиск – це фізіологічна норма і вони себе почувають при цьому чудово.

Що стосується симптомів хронічної гіпотонії, окремо вони не особливо значущі, а ось в комплексі для хворого представляють справжнє випробування.

Часто гипотоники відрізняються своєю емоційно нестійкістю і дратівливістю, про що можуть сказати їх члени сім’ї, колеги по роботі і друзі.

Такі люди вважають за краще не користуватися громадським транспортом і не стояти в чергах, вони залежні від погоди.

Як ще розпізнати гіпотоніки? Люди з таким діагнозом швидко втомлюються і постійно бліді. Їм досить нелегко зі зниженим тиском відновлювати свої сили.

Крім того, гіпотонія призводить в окремих випадках до початку кисневого голодування. В результаті з’являється страшна слабкість всього тіла і апатія, часті похитування, запаморочення, і навіть непритомність.

У гіпотоніка головні болі можуть не проходити кілька днів поспіль і не допоможуть від неї позбутися ніякі медикаменти.

Головні болі можуть бути спровоковані таким процесом, як пульсовий розтягнення артерій, тоді у людини хворобливі відчуття носять пульсуючий характер, а локалізуються в більшості випадків або в потилиці, або в зоні скронь. Інший вид хворобливості пов’язаний з відтоком венозної крові, коли він утруднений через зниження тонусу внутрішньочерепних вен.

Якщо з’явилися хоча б деякі з симптомів, перерахованих нижче, слід звернутися до фахівців, щоб отримати своєчасну допомогу, не чекаючи ускладнень. Ось головні симптоми зниженого тиску:

 • чутливість до температурних перепадів, холоду та спеки;
 • у чоловіків знижена статева потенція;
 • прискорене серцебиття при сильних фізичних навантаженнях;
 • у жінок порушений менструальний цикл;
 • дратівливість через дрібниці;
 • постійне відчуття втоми;
 • підвищується чутливість до гучних звуків і світла;
 • погіршується пам’ять;
 • низька працездатність і неуважність;
 • денна сонливість;
 • з’являються мелькають перед очима «мушки»;
 • розлад травлення;
 • сильно пітніють стопи і долоні;
 • болю в серці;
 • схильність людини до закачування;

У хворих гіпотонією може спостерігатися ортостатична гіпотонія – це коли темніє в очах при різкому вставанні.

Пацієнти часто скаржаться, що ноги стають як би ватяними, а іноді люди навіть втрачають свідомість.

Гіпотонія призводить до порушення режиму сну і появи денної сонливості, тому стомлюваність тільки посилюється. З такою недугою людині лікарі радять більше спати, не менше 8-12 годин.

Профілактика гіпотонії

Вживати заходів щодо нормалізації артеріального тиску слід відразу після виявлення перших симптомів або постановки діагнозу лікарем. Всі знають, що з роками тільки додаються вікові зміни і стає важко боротися відразу з декількома захворюваннями. Гіпотонікам рекомендується скорегувати режим і виконувати розумову діяльність переважно в першій половині дня.

Для людини з постійно зниженим тиском важливо достатньо часу спати в добре провітреній кімнаті. Лікарі радять лягати спати ще до півночі. Дуже корисно прогулятися ввечері, а ось робота за комп’ютером перед сном виключається. Можна послухати тиху класичну музику, яка заспокоює, але не важкий рок.

Що допоможе при гіпотензії:

 • звести вживання спиртного до мінімуму;
 • уникати тривалого впливу низьких / високих температур;
 • не брати ліки, що знижують тиск;
 • харчуватися не менше чотирьох разів на день, однак помірно і не переїдати;
 • під час сну бажано покласти голову на 20 см. вище рівня ніг;

Гіпотонія

Гіпотонія, артеріальна гіпотензія, нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом – патологічне, що порушує звичну життєдіяльність стан, що виникає при стійкому зниженні цифр тиску нижче «робочого» тиску на 10-20 і більше мм.рт.ст., при цьому зниження тиску супроводжується суб’єктивними неприємними відчуттями , порушеннями в роботі внутрішніх органів.

Виділяють – есенційну або первинну артеріальну гіпотонію (зниження тиску як провідний клінічний симптом) і вторинну гіпотензію (прояв зниженого тиску як результат різних захворювань).

Симптоми гіпотонії

Основним і постійним ознакою даного захворювання є стійке зниження артеріального тиску нижче так званого «робочого» тиску, звичної величини тиску. Норми тиску коливаються в залежності від статі і віку, в середньому, гіпотонією називають зниження тиску:

 • нижче 110-115 на 70 мм.рт.ст у чоловіків
 • нижче 105-110 на 70-65 мм.рт.ст. у жінок

Всі клінічні прояви можна умовно розділити на 3 групи. До першої групи відносять симптоми порушень мозкового кровообігу:

 • головні болі різного характеру, пульсуючі, що тиснуть, з локалізацією в області скронь, чола, потилиці
 • болю виникають вранці, в другій половині дня, після емоційних потрясінь або фізичного навантаження
 • виявляється метеочутливість, загострення у весняний і осінній періоди міжсезоння
 • можуть бути запаморочення, особливо виражені при зміні положення тіла (підйом з ліжка, тривале стояння, фізичне навантаження), після гарячих ванн або сауни, в задушливих приміщеннях
 • може бути різка блідість, нудота
 • миготіння мушок перед очима, нудота, непритомність
 • знижена працездатність, сон і пам’ять

Друга група – симптоми психоневрологічного плану:

 • підвищення дратівливості, емоційна лабільність
 • порушення сну – сонливість або безсоння

До третьої групи відносять прояви кардіального характеру:

 • болю в серці різного характеру – колючі, що стискають, тупі, виникають після навантажень
 • тахікардія, напади серцебиття, або брадикардія
 • напади задишки, дихальна аритмія
 • функціональні шуми серця

Крайнім ступенем зниження тиску можуть стати гіпотонічні кризи:

 • непритомність з судинним колапсом, зниженням тиску до дуже низьких цифр
 • сплутаність свідомості, нудота, запаморочення, позіхання, запаморочення
 • різко знижується температура, холонуть кінцівки, виникає холодний піт
 • порушення зору з затуманиванием погляду, що пливе картинкою і колами перед очима
 • при тривалій втраті свідомості більше 10 секунд можуть бути судоми
 • на виході з кризи виникає різка слабкість, головний біль і сонливість

Гіпотонія також може супроводжуватися такими симптомами з боку внутрішніх органів як:

 • важкість у животі, зниження апетиту, гіркота в порожнині рота, печія і відрижка, запори, метеоризм
 • у чоловіка хронічна гіпотонія може призводити до проблем потенції
 • у жінки може виникати порушення менструального циклу, нерясні виділення, хворобливість менструації
 • гипотоники погано переносять задушливі, багатолюдні приміщення, на повітрі стан поліпшується
 • нудота може проходити при глибокому диханні, ходьбі або виконанні простих фізичних вправ

Причини

Причини гіпотонії можуть бути різними:

 • зневоднення, крововтрати, що призводить до зменшення кількості крові, що циркулює по судинах
 • зниження тонусу судин, які підтримують рівень тиску через алергію, отруєнь, вегетативних порушень
 • зниження насосної функції серця через вади серця, формування недостатності серця, патологій перикарда, що не дають серцю нормально скорочуватися
 • прийому високих доз ліків, що знижують тиск або розслаблюючих судини, сечогінних та інших
 • порушення функціонування вегетативної нервової системи з переважанням парасимпатичних впливів

Крім того, для розвитку гіпотонії існує безліч факторів:

 • несприятлива спадковість з наявністю гіпотонії у родичів
 • гострі інфекції і вогнища хронічної інфекції
 • наявність ендокринних, неврологічних або соматичних патологій
 • гормональний дисбаланс
 • постійні перевтоми розумового або фізичного плану, низька фізична активність
 • особливості особистості з недовірливим-тривожним складом характеру
 • вплив шкідливих звичок
 • астенічний тип статури, худоба, високий зріст
 • вплив екологічних факторів і факторів середовища (шум, вібрації, освітленість)

Діагностика

Діагностика гіпотонії складна, хоча сам факт зниження тиску зафіксувати нескладно. Але необхідно провести цілий цикл досліджень:

 • ретельний збір скарг, опис кожного з симптомів
 • ретельне з’ясування спадкової схильності, негативних факторів і т.д.
 • огляд і вислуховування серця і легенів
 • ретельне триразове вимір тиску, при необхідності – моніторування тиску протягом тижня або більше, добове моніторування тиску
 • консультації кардіолога, невролога та ендокринолога
 • аналізи крові та сечі – загальні, біохімічний, кров на рівень глюкози, білковий спектр, іонний склад
 • визначення в сечі і крові рівня катехоламінів, ендокринний профіль
 • УЗД серця, доплерометрія
 • електрокардіографія
 • проведення тестів з навантаженням

При необхідності проводять і додаткові дослідження КТ або МРТ голови, УЗД щитовидної залози, нирок і надниркових залоз.

Лікування гіпотонії

При симптоматичної гіпотонії проводять лікування основного захворювання, тоді гіпотонія зникає. При патологічної первинної гіпотонії, не пов’язаної з різними захворюваннями, необхідно проведення комплексних немедикаментозних і медикаментозних заходів, що дозволяє запобігти вторинні зміни в органах і системах, пов’язані з хронічною гіпоксією.

Загальні рекомендації:

 • необхідно розробити суворий режим дня і постійно його дотримуватися, необхідний повноцінний сон, відпочинок, розумне чергування праці і відпочинку, повноцінне харчування, не менше 4-5 разів на лінь через схильність до зниження глюкози в крові
 • раціон харчування повинен бути повноцінним, з достатньою кількістю тваринного білка в бачачи м’ясних, рибних і молочних продуктів. Варто замінити цукор медом, пити не менше 1,5-2 літрів рідини на добу у вигляді молочних напоїв, трав’яних чаїв, відвару шипшини. Вранці застосовують натуральну каву і міцний чорний чай
 • необхідні дозовані фізичні навантаження, дихальна гімнастика, контрастний душ, обливання, розтирання
 • відмова від різкої зміни тіла, різких підйомів з ліжка
 • прогулянки не менше двох годин на день, провітрювання приміщень, зволоження повітря, дихальні вправи
 • загартовування, підвищення стійкості до холоду, купання в прохолодній воді, ножні прохолодні ванни, контрастний душ, носіння легкого одягу
 • відмова від шкідливих звичок

Медикаментозна і немедикаментозних корекція:

 • при важкому прояві гіпотонії призначають препарати для поліпшення гемодинаміки, що підвищують тонус судин і нормалізують нервові впливу на судини
 • для зменшення метеозалежності в осінньо-весняний період проводять курси лікування адаптогенами протягом 4 тижнів в поєднанні з вітаміном Е
 • психомоторні стимулятори (сиднофен, сіднокарб, мезокарб) курсами по 2-4 місяці. Препарати мають накопичувальним ефектом, також дають легкий антидепресивний ефект
 • аналептические препарати, які збуджують активність судинного центру (кордіамін, меридил), можуть застосовуватися як курсами, так і при загостреннях, для зняття симптомів
 • короткими курсами можуть бути призначені препарати для стимуляції спинного мозку (секурінін, стрізнін), але препарати мають багато побічних ефектів
 • при невідкладної допомоги при різкому падінні тиску застосовують адреномиметики по вені або внутрішньом’язово (мезатон, верітол, ЕФОРТ), тільки під контролем лікаря і тиску
 • для поліпшення мозкового кровотоку і базисної терапії зниженого тиску застосовують Гутрон, що має тривалий ефект. Застосовують в краплях або пігулках, при гострій гіпотонії його вводять внутрішньом’язово або внутрішньовенно в розчині. Аналогічним ефектом володіє регултон
 • при наявності явищ ваготонии призначають препарати холінолітики (белласпон, беллатаминал)
 • для поліпшення мозкового кровообігу і опосередкованого впливу на кровообіг, ьмактівацію дії судинних препаратів призначають ноотропи (аминалон, пірацетам, пантогам, пиридитол, фенібут) курсами по 1-2 місяці
 • комплекси вітамінів з мінералами курсами по 1 місяцю тричі на рік, особливо в періоди загострень
 • препарат МАГНЕ-В6 курсами по 4 тижні
 • метаболічні препарати (метіонін, Л-карнітин, оротат калію та інші) для активації метаболічних процесів організму
 • тонізуючі препарати (пантокрин), харчові добавки (тонус, Цигапан)

Для лікування гіпотонії в комплексі призначаються рослинні препарати-адаптогени курсами по 2-4 тижні.

 • загальнотонізуючої плану (кульбаба, кропива, деревій)
 • стимулюючі (корінь солодки, кава, чай)
 • виражені стимулятори (лимонник, елеуторокок, женьшень, аралія)
 • ванни з вівсяним відваром, хвойні ванни
 • фітосбори № 1-3

Методи фізіотерапії:

 • методика гальванізації рефлекторно-сегментарним методом з кальцію хлоридом, кофеїном, ефедрином, мезатоном. Курс до 12 процедур
 • електрофорез з новокаїном, калію йодидом ендоназально або очноямково-потиличної методикою
 • мікрохвильова терапія на область надниркових залоз до 15 процедур на курс
 • діадинамотерапія змінним струмом області шийних симпатичних вузлів по 5 хвилин курсом до 10 процедур
 • електросон і УФО шкіри
 • гарячі грудні обгортання
 • обливання і обтирання, скипидарні ванни
 • циркулярні душі, душі Шарко, кисневі і радонові ванни
 • масаж

Позитивний ефект досягається тільки під впливом цілої комплексу заходів як медикаментозного, так і немедикаментозного впливу. Курси проводять до 3-4 разів рік в періоди можливих загострень.

Ускладнення і наслідки

До основних ускладнень гіпотонії відносять:

 • судинний колапс і ортостатичні колапси
 • порушення мозкового кровообігу і хронічна гіпоксія
 • непритомність і можливість отримання травми
 • перехід хронічної гіпотонії в міру часу в гіпертонію

Профілактика гіпотонії

Основа профілактики гіпотонії полягає у веденні здорового способу життя:

 • повноцінне харчування
 • суворе дотримання режиму дня і повноцінний сон
 • фізична активність, повноцінні навантаження, тренування судин
 • відмова від шкідливих звичок, контроль ваги
 • повноцінне харчування з достатньою кількістю білка
 • плавання, біг, піші прогулянки
 • регулярний контроль тиску і відвідування лікаря
 • профілактика емоційних стресів

Додатково

Гіпотонія не має однозначної і чіткої класифікації, виділяють наступні форми хвороби:

 • гостра гіпотонія, що виникає за хвилини і години, супроводжується серйозними порушеннями циркуляції крові. Небезпечна для життя
 • хронічна гіпотонія – виникає і протікає тривало, організм поступово пристосовується до порушень кровообігу, призводить до неприємних симптомів, відносно безпечна для життя

За походженням можна виділити такі форми гіпотонії:

 • первинна, есенціальна гіпотонія – самостійне захворювання, знижений тиск – провідний симптом
 • вторинна, симптоматична гіпотонія – зниження тиску виникає в силу хвороб і патологій, гіпотонія – всього лише один із симптомів хвороби

Артеріальна гіпотонія, причини і симптоми

Чому знижується артеріальний тиск?

Артеріальна гіпотонія характеризується стійким зниженням артеріального тиску.

У деяких випадках артеріальна гіпотонія може розглядатися як фізіологічний стан (наприклад у добре натренованих спортсменів), а в інших випадках зниження артеріального тиску є ознакою хвороби (патологічне зниження артеріального тиску). Причини розвитку артеріальної гіпотонії можуть бути самі різні …

Лікування артеріальної гіпотонії

Як боротися з артеріальною гіпотонією?

Артеріальна гіпотонія є досить поширеним станом. У більшості випадків симптоми гіпотонії доставляють пацієнтам безліч незручностей і знижують якість їхнього життя, що робить необхідним проведення лікування гіпотонії. Основні методи лікування артеріальної гіпотонії спрямовані на підвищення загального тонусу організму …

Артеріальний тиск. Як працює серцево-судинна система?

Артеріальний тиск є однією з найбільш важливих характеристик роботи серцево-судинної системи нашого організму. Рівень артеріального тиску визначає обсяг крові, що надходить до органів тіла.

Цифри артеріального тиску і пульсу допомагають оцінити ефективність роботи серцево-судинної системи і визначити деякі порушення в її роботі.

У цій статті ми опишемо загальні принципи роботи серцево-судинної системи людини, а також розповімо про те, що таке артеріальний тиск, як воно формується і від чого залежить …

Watsons UA

Leave a Comment