Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину


Степень опасности и терапия повышенного холестерина

Яку небезпеку для здоров’я людини представляє надлишок холестерину? Всі знають, що він шкідливий, але наскільки, може сказати не кожен. Для початку слід згадати про те, що являє собою холестерин.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Як відзначають фахівці, холестерином називають речовину, яка виробляється в печінці і відіграє одну з головних ролей в нормальному і стабільному функціонуванні всіх органів і систем. Зазначене речовина присутня в кожній клітинці нашого організму. У перекладі з грецької холестерин означає «жовч» або «жорсткий».

Напевно багатьом було б цікаво дізнатися, чим загрожує підвищений холестерин. Але для початку слід зрозуміти, для чого вказану речовину необхідно організму.

У чому полягає корисність холестерину

Вчені виділяють наступні корисні властивості холестерину:

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

 1. Він має величезне значення для формування і підтримки мембрани клітин, а також перешкоджає формуванню кристалів вуглеводню в даній частині клітин.
 2. Речовина, про який йде мова, як би фільтрує молекули, які можна пропустити в саму клітку.
 3. Без нього неможливе вироблення статевих гормонів.
 4. Необхідний при виробленні гормонів, які виробляються залозами.
 5. Виступає допоміжним елементом при виробленні продуктів жовчі.
 6. Саме завдяки йому сонячне світло перетворюється на вітамін Д.
 7. Він грає величезну роль в метаболізмі.
 8. Складовий елемент клітинної мембрани служить ізолюючим речовиною для нервових волокон.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Як видно, вказану речовину активно бере участь у багатьох процесах, що протікають в організмі. Однак можна говорити виключно про його користь, коли показники варіюються в межах допустимої норми. Зовсім інакше справа йде, коли виявляється підвищений холестерин в крові.

Нормальний рівень холестерину для жінок і чоловіків

Якщо згадати курс анатомії, то можна зрозуміти, що приблизно 80% необхідного обсягу даної речовини виробляється самим організмом. За це відповідають печінку, шкірні покриви, наднирники і кишечник. Іншу ж частину людина отримує в процесі споживання їжі.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Нормальне значення такого показника, як рівень холестерину в крові, у чоловіків і жінок відрізняється. А різниця буде проглядатися не в загальній кількості, а в співвідношенні ЛПВЩ і ЛПНЩ, тобто ліпопротеїнів високої і низької щільності.

Якщо відсутні будь-які проблеми зі здоров’ям, то холестерин в крові у жінок повинен варіюватися в наступних межах:

 • Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестеринуЛПНЩ – від 3,5 до 4,0 ммоль / л;
 • ЛПВЩ – від 0,9 до 1,9 ммоль / л.

Що стосується представників сильної статі, то в разі нормального стану здоров’я рівень холестерину в крові у чоловіків повинен бути:

 • ЛПНЩ – 2,25-4,82 ммоль / л;
 • ЛПВЩ – 0,7-1,7 ммоль / л.

Якщо говорити про нормальному значенні цього показника в крові як для чоловіків, так і для жінок, то він повинен скласти від 3,0 до 6,0 ммоль / л.

Небезпека і причини високих показників

Чим небезпечний високий холестерин? Підвищене значення зазначеної речовини в крові може бути не тільки причиною інших патологічних станів, а й представляти самостійний діагноз. Надлишок його сприяє порушенню кровотоку внаслідок звуження просвіту судин або повної закупорки артерій. Як найнебезпечніших наслідків подібних порушень можна назвати:

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

 1. Хронічну патологію кровоносних судин, що іменується атеросклерозом. Даний стан характеризується формуванням холестеринових бляшок на внутрішній стінці судин.
 2. Загибель частини серцевого м’яза, викликану гострою формою порушеного кровообігу, іменовану в медицині інфарктом міокарда.
 3. Грудну жабу, або стенокардію.

Поряд з перерахованими вище наслідками, підвищене значення рівня холестерину в крові загрожує інсультом або гострим порушенням кровообігу в головному мозку.

Чому значення рівня даної речовини в крові може підвищуватися? Виділяють кілька причин подібного явища:

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

 1. Малорухливий спосіб життя і сидяча робота можуть не тільки стати причиною ожиріння, але і привести до підвищення значення рівня холестерину.
 2. Небезпечний рівень холестерину може бути спричинена надмірним споживанням продуктів, багатих жирами тваринного походження.
 3. Зайва вага підвищує навантаження на серцевий м’яз, навіть якщо людина буде перебувати в стані спокою, внаслідок чого відбувається збільшення об’єму крові і підвищення артеріального тиску.
 4. Знаючи про те, чим небезпечний підвищений холестерин, слід виключити з життя і такий фактор ризику, як шкідливі звички.

Лікування патології

Знизити значення зазначеного показника можна медикаментозними та немедикаментозними засобами. Медикаментозна терапія даного стану призначається лікарем з урахуванням таких факторів, як вік пацієнта, наявність супутніх патологій і особливостей його організму.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Руйнування ліпідів в організмі сприяє така група препаратів, як статини. Саме їх призначають хворим, щоб підтримувати рівень холестерину в межах нормального значення. У свою чергу, для того, щоб вказане речовина не всмоктувалось кишечником, хворим призначають інгібітори абсорбції.

І, нарешті, якщо говорити про немедикаментозні методи лікування патологічного стану, то тут слід виділити:

 • спеціальне дієтичне харчування;
 • заняття спортом;
 • відмова від куріння і вживання алкогольних напоїв.

Для забезпечення належної якості життя кожній людині потрібно стежити за станом здоров’я, і ​​рівень холестерину в крові є одним з його істотних індикаторів. Можна дотримуватися тих простих правил, мова про які йшла вище, і уникнути дуже багатьох проблем.

Шкода від підвищеного холестерину: чим небезпечний високий рівень в крові

Холестерин – речовина ліпідного походження, що виробляється в печінці, нирках, надниркових залозах і кишечнику.

Дане органічна речовина бере участь в утворенні жовчі, синтезі статевих гормонів, метаболізмі, забезпеченні клітин організму поживними речовинами.

Концентрація даної сполуки безпосередньо впливає на функції головного мозку, серцево-судинної системи і роботу шлунково-кишкового тракту. Яка користь і шкода від підвищеного рівня холестеролу, і якими це може обернутися наслідками?

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Сприятливим і найголовнішим ефектом є участь у виробленні статевих гормонів. У разі відхилення у осіб жіночої статі, може з’явитися безпліддя, аменорея і передчасний клімакс. Для осіб чоловічої статі це може обернутися еректильною дисфункцією. Велику роль холестерол грає для підтримки функціонування головного мозку.

У разі нестачі людина піддається депресії, агресивної поведінки і суїцидальних думок. Щоб знати, чим небезпечний підвищений холестерин в крові, необхідно ознайомитися з усіма наслідками.

Холестерол задіяний і в виробленню вітаміну Д, що відбувається завдяки УФ випромінювання. Даний вітамін відіграє важливу роль для формування плоду, підтримки кісткових тканин, функціонування нервової і репродуктивної системи. Більш докладно про користь холестерину для організму можна почитати в статті «Холестерин: що це таке».

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Шкода ліпопротеїдів низької щільності

Завдати шкоди організму здатні виключно ЛПНЩ. Як правило, під загрозу потрапляють судини, серце, печінку, шлунково-кишковий тракт, нирки і мозок.

Атеросклероз

Високий рівень холестерину – це в першу чергу атеросклероз. Шкода від підвищеного холестерину полягає в відкладення на стінках судин, з часом формуючи там бляшку, яка може одного разу відірватися.

Тромб циркулює по крові і здатний закупорити вузький просвіт. В результаті погіршується кровообіг, а органи позбавляються постачання кров’ю.

Дана ситуація іменується атеросклерозом і виникає якщо рівень холестерину в крові підвищується.

 1. При закупорці артерії, що живить серце, можливий розвиток інфаркту – ось чим загрожує високий холестерин.
 2. При ураженні брижових артерій виникає ішемія кишечника, або грудна жаба – ось чим небезпечний високий холестерин.
 3. Закупорка статевих вен може проявитися в імпотенції або простатиті – ось до чого призводить високий холестерин.
 4. Порушення в артеріях ніг призводить до появи трофічних виразок і гангрени при підвищених показниках холестерину.
 5. Тромбоз церебральних веде до появи інсульту, крововиливу або недоумства, якщо підвищується холестерол.
 6. У важких стадіях можливий розвиток паралічу або смерть.

Якщо холестерин схильний підвищуватися, необхідно терміново вживати будь-які дії. В першу чергу потрібно перестати вживати в їжу продукти, що підвищують холестерин, вони можуть підвищити його ще більше, що призведе до незворотних наслідків.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Жовчнокам’яна хвороба

Шкода підвищеного ЛПНЩ ховається також і у виникненні жовчнокам’яної хвороби. За ліквідацію ліпідних сполук відповідальна печінку, хоч цей процес і забирає багато часу.

У разі якщо не синтезується необхідну кількість ферментів, для перетворення холестеролу в жовчні к-ти, то ліпопротеїди утворюють в жовчному міхурі осад. Згодом він стає щільнішим і формуються тверді камені.

При нехтуванні на цю недугу, жовчні протоки можуть закупоритися, тим самим, спровокувавши запалення.

Гіпертонія

Ще один шкоду, яку може завдати підвищений холестерин – підвищення артеріального тиску. Ліпідні бляшки звужують просвіт, погіршують циркуляцію, знижують проникність стінок. Це все веде до гіпертонії і можливості крововиливу в будь-який момент.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Ожиріння

Підвищена концентрація холестеролу є причиною порушення ліпідного обміну. Це призводить до відкладення жирових запасів і подальшого ожиріння, а воно в свою чергу приносить організму тільки шкоду.

Особливо вразливі люди, що ведуть малоактивний спосіб життя. Вживання алкоголю, куріння тютюну, незбалансоване харчування призводить до накопичення шкідливого холестерину і збільшення жирової підшкірної прошарку.

Захворювання репродуктивної системи

Негативний ефект і шкоду холестеролу спостерігається також в збої роботи репродуктивної системи у осіб чоловічої статі. Закупорка артерій, що живлять органи малого тазу, погіршує забезпечення простати кров’ю, тканини передміхурової залози відчуває гіпоксію. В результаті з’являються еректильні збої і запалення. Надалі можлива поява еректильної дисфункції і аденоми простати.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Комплексні сполуки

Холестерол – водорозчинне речовина, тому для переміщення по крові йому необхідно з’єднання з білком. Завдяки цьому утворюються ліпопротеїди, які поділяються на «негативні» і «позитивні».

Позитивні ліпопротеїди мають підвищену щільністю (ЛПВЩ) і синтезуються виключно в організмі людини. Дані речовини не шкодять здоров’ю, вони швидше надають допомогу організму в ліквідації поганого холестерину.

Рівень ЛПВЩ безпосередньо впливає на розвиток захворювань артерій.

У чому криється небезпека «негативного» холестеролу? ЛПНЩ мають здатність прилипати на стінки судин і формувати там з часом бляшки. Велика кількість таких бляшок може нанести незворотні наслідки: тромбоутворення і закупорка. Як наслідок виникають серцево-судинні захворювання, інфаркти та інсульти.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Холестерин і вік

Концентрація холестеролу залежить також і від віку. З віком все більше ліпідних бляшок накопичується в судинах людини. У групі ризику особи чоловічої і жіночої статі старше сорока п’яти років.

Вік впливає також і на всмоктування і ліквідацію ліпідопротеінов, тому в печінці збільшується синтез холестеролу.

Підвищений його вміст веде до появи бляшок в судинах, порушення циркуляції крові і розвитку атеросклерозу.

Підвищена частка холестеролу тривалий період знаходитися в прихованій фазі. Це часто призводить до того, що пацієнт тривалий відрізок часу не знає про свою недугу. Перші симптоми з’являються лише в запущених стадіях. З цієї причини людям, що знаходяться в зоні ризику, слід регулярно здавати кров на біохімічний аналіз.

Підвищеної показник «поганого» холестерину є індикатором хвороб артерій. Знижена концентрація «хороших» ліпідів в пару раз збільшує ймовірність появи серцевих недуг.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Яким чином можливо знизити концентрацію ЛПНЩ і знизити його негативний вплив? Сприятливий ефект можливо досягти дотримуючись низькокалорійної дієти, активного способу життя і спортивних навантажень.

Медикаментозна терапія включає прийом статинів, що повинні бути призначені лікарем після клінічного аналізу крові та появи відповідних симптомів. Вживання медикаментів здатне радикально знизити рівень ЛПНЩ. Хоча терапія може призвести побічний ефект, в разі неправильного прийому або самолікування.

Дана речовина є великою проблемою для всього організму і може не просто нанести шкоду при підвищенні, але і привести до смертельно небезпечним патологій. Для попередження цієї недуги слід контролювати і знижувати рівень холестерину в організмі.

 

Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ): що це і які їхні функції, причини та наслідки підвищення

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Але, як і будь-який показник, значення ЛПВЩ потрібно контролювати. Відхилення може сигналізувати про присутність серйозних хвороб.

У статті буде розглянута основна функція ЛПВЩ і причини відхилення показника від норми.

Холестерин і ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ): що це таке?

Холестерин – це прийнятна для організму форма жиру. У такому вигляді він надходить до тканин, а утворюється з тригліцеридів – продуктів розщеплення жирів в тонкому кишечнику. У тілі людини холестерин виконує наступні функції:

 • є будівельним матеріалом, входить до складу клітинних стінок;
 • переробляється в тканинах з вивільненням енергії для біохімічних процесів;
 • бере участь в синтезі статевих гормонів (у чоловіків і у жінок).

Близько 80% речовини виробляється в печінці. Орган перетворює надійшли жири в молекули холестерину. Близько 20% в організм потрапляє ззовні. Холестерин міститься в рибній ікрі, жирному м’ясі, маргарині і смажених продуктах (в самому рослинному маслі його немає, але під час смаження відбуваються реакції його утворення).

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестеринуВсі біохімічні реакції в тілі людини автоматизовані. Організм підтримує допустимий рівень холестерину і тригліцеридів у крові в межах норми, поки це можливо. Надлишок жирів в кровотоці «підхоплюється» спеціалізованими конгломератами – ліпопротеїдами високої щільності (ЛПВЩ, HDL).

Це з’єднання білків і молекул жиру. Жирові фрагменти укладені в мішечки, на їх поверхні розташовані білки – рецептори. Вони чутливі до клітин печінки і за рахунок цього транспортують конгломерат безпомилково до пункту призначення.

Існують інші фракції холестерину – ЛПНЩ і ЛПДНЩ (ліпопротеїди низької і дуже низької щільності). Це такі ж мішечки, але на них практично відсутні білкові рецептори. У такому вигляді холестерин з печінки розноситься до тканин. Саме ЛПНЩ і ЛПДНЩ застряють в судинах і формують холестеринові бляшки. Ці фракції вважаються «поганим» холестерином.

Щільність конгломерату визначається за формулою співвідношення числа жирових клітин в мішечку до числа білків на його поверхні.

Діагностика їх вмісту в крові

При підвищенні або зниженні ЛПВЩ симптоми розмиті. За ним визначити відхилення неможливо. Достовірні результати дає біохімічний аналіз крові.

Забір біоматеріалу здійснюється з вени або з пальця. Після дослідження в лабораторних умовах складається ліпідограмма крові (рівень вмісту різних фракцій жирових молекул).

У неї включені: ЛПВЩ, ЛПНЩ, ЛПДНЩ, загальний холестерин, тригліцериди.

Аналіз проводиться суворо натщесерце, їсти не можна за 8 годин до процедури, приймати ліки теж. Вони можуть спотворити результати. Спиртне заборонено пити за 2 дні до аналізу.

Завищення ЛПВЩ визначається не тільки за нормативом його значення. Враховуються всі фракції холестерину, і вираховується індекс атерогенності. Він відображає стан ліпідного обміну в цілому.

Із загального вмісту холестерину віднімається показник ЛПВЩ. Час, що залишився число ділиться знову ж на ЛПВЩ. Це і є результат.

Тільки після оцінки індексу атерогенності можна говорити про відхилення окремо взятої фракції.

Норми для чоловіків і жінок за віком

У жінок і чоловіків норма ХС різна через особливості обміну речовин і роботи організму в цілому. Жіночого тіла потрібно більше жирів, так як вони є основою для синтезу естрогенів (жіночих статевих гормонів).

З віком обмін речовин сповільнюється, і норма ЛПВЩ зростає. Вступник з їжею холестерин повільно переробляється. Необхідна більша кількість ліпопротеїнів високої щільності, щоб транспортувати його і надлишки інших фракцій в печінку, в іншому випадку вони осядуть на стінках судин. Якщо ліпопротеїни високої щільності у літньої людини знижені, ризик розвитку атеросклерозу зростає в рази.

Таблиця 1. Норма показника ЛПВЩ у жінок по віковим групам.

вікНорма ЛПВЩ, моль / л
до 140,78-1,68
15-190,78-1,81
20-290,78-1,94
30-390,78-2,07
40 і більше0,78-2,20

Таблиця 2. Норма показника ЛПВЩ у чоловіків по віковим групам.

вікНорма ЛПВЩ, моль / л
до 140,78-1,68
15-190,78-1,68
20-290,78-1,81
30-390,78-1,81
40 і більше0,78-1,81

Розшифровка біохімічного аналізу крові

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестеринуУ таблиці вказані межі норми ЛПВЩ. Значення показника в результаті може відрізнятися: бути вище або нижче.

Якщо ліпопротеїни високої щільності знижені, надлишковий холестерин не переноситься в печінку на переробку і осідає на стінках судин. Існує реальна загроза розвитку атеросклерозу і його наслідків.

При підвищеному показнику конгломерати – транспортери знаходяться в крові в надлишку.

Ризик виникнення серцево-судинних захворювань відсутній, але їх підвищення може сигналізувати про серйозні захворювання.

ЛПВЩ підвищено: що це значить?

Показник підвищується при таких захворюваннях:

 • алкогольної інтоксикації;
 • жировий гепатоз печінки (надлишкова продукція ліпопротеїнів);
 • цироз (біліарного типу);
 • порушення обміну речовин, ожиріння;
 • спадкові патології;
 • недостатність функції щитовидної залози (гіпотиреоз).

При вагітності стрибок показника ЛПВЩ – це норма. Плацента складається з холестерину, його загальний рівень в крові підвищується. Потрібно більше транспортерів (ЛПВЩ) жирових молекул.

Якщо перераховані вище захворювання відсутні, а показник зростає, причини можуть бути наступні:

 • спадкова схильність до серцево-судинних захворювань;
  Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину
 • куріння;
 • зловживання алкоголем;
 • велика (надлишкова) маса тіла;
 • відсутність фізичних навантажень;
 • серцева недостатність;
 • підвищений тиск;
 • постінсультний період.

ЛПВЩ підвищуються пропорційно рівню загального холестерину і тригліцеридів. Погрішності в харчуванні – рясне надходження жирів в організм може стати причиною підвищення рівня «хорошого» холестерину. Освіта конгломератів ЛПВЩ – це єдиний доступний спосіб їх транспортування в печінку на переробку.

Чому ЛПВЩ нижче норми?

Рівень «хорошого» холестерину знижується при відсутності жирів в вживаної їжі . Причиною може бути сувора дієта на основі білків і вуглеводів. Рівень ЛПНЩ і ЛПДНЩ при цьому зберігається в межах норми.

Печінка використовує резервні запаси, щоб покрити потреби тканин в енергії і будівельний матеріал. Але надходження необхідної кількості жирів з їжею відсутній. Конгломерати ЛПВЩ не утворюються, їх рівень знижений до мінімуму. Корекція раціону в цьому випадку буде єдиним виходом. Після кількох днів збалансованого харчування рівень «хорошого» холестерину приходить в норму.

ЛПВЩ можуть бути знижені через гіпертиреозу. Щитовидна залоза працює в режимі підвищеної активності. Це означає, що холестерин миттєво споживається тканинами, надлишків не залишається, конгломератів для зворотного транспорту в печінку не утворюється.

Наслідки при відсутності лікування

Те, що холестерин ЛПВЩ підвищено, свідчить про надмірному надходженні жирів в кров. Стан небезпечно подальшим підвищенням кількості ЛПНЩ і ЛПДНЩ. Вони утворюються після переробки доставлених молекул в печінку.

Надлишок «поганого» холестерину осідає виключно на стінках пошкоджених судин. Тромбоцити закривають собою мікропошкодження, формують тромб для зупинки внутрішньосудинних кровотеч.

Їх клітини мають той же заряд, що і ЛПНЩ, тому притягуються один до одного.

Згусток з тромбоцитів і «поганого» холестерину утворюють атеросклеротичної бляшки. Згодом вона твердне, стінки судини втрачають еластичність, порушується кровообіг. Щоб кров просочилася через вузький прохід, закритий тромбом, рефлекторно підвищується тиск.

У хворого розвивається гіпертонія. Серце починає працювати в посиленому темпі, міокард збільшується в розмірах через надлишкових скорочень, в міоцитах (клітинах міокарда) порушується ток поживних речовин. На запущених стадіях формуються вогнища локального відмирання клітин.

Вони позбавляються харчування і кисню. Це інфаркт.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Освіта атеросклеотіческіх (холестеринових) бляшок.

Інше ускладнення підвищення холестерину – це від’єднання тромбу або його частини від стінки судини. Згусток йде далі по току крові. Він застряє в першому-ліпшому вузькому посудині або капілярі. Якщо цей процес відбувається в серці – буде інфаркт, у мозку – інсульт.

Атеросклероз в 82% випадків закінчується передчасною і раптовою смертю. Лікувати його просто необхідно.

Як підвищити вміст ліпопротеїнів високої щільності?

Щоб підвищити ЛПВЩ, потрібно збалансувати раціон. Якщо ситуація запущена і рівень ЛПВЩ занадто низький, лікар призначить лікарські препарати. Також необхідна помірне фізичне навантаження. Гарне кровопостачання всіх частин тіла сприяє розсмоктуванню атеросклеротичних бляшок і є профілактикою утворення нових.

Немедикаментозне лікування

При невеликому відхиленні від норми ситуацію скоректує дієта, при ретельному дотриманні вона швидко підніме рівень ЛПВЩ до бажаних цифр. Її головний принцип – виключення жирів тваринного походження і заміна їх рослинними.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Замініть майонез та інші соуси рослинними оліями. Вони не поступаються за смаком і роблять позитивний вплив на організм.

Велике значення при лікуванні атеросклерозу мають поліненасичені жирні кислоти: омега – 3, омега – 6, омега – 9. Вони розсмоктують холестеринові бляшки, містяться в рослинних оліях і жирі риб: форелі, сьомги, скумбрії, оселедця, мойви. Вживайте рибні бульйони, вони добре всмоктуються, а незамінні жирні кислоти миттєво засвоюються організмом.

Застосування препаратів

При серйозних відхиленнях ЛПВЩ від норми лікар призначає лікарські засоби. Препарати групи статинів відрізняються високою ефективністю і добре переноситься. До цих медикаментів відносяться:

Починають прийом з дози 5 мг один раз на добу у вечірній час. Паралельно проводиться контроль показника ЛПВЩ в крові. Якщо ситуація не змінюється, дозу підвищують до 10 або 20 мг.

До якого лікаря звертатися для лікування?

Якщо у вас не поставлений діагноз атеросклероз, але ви припускаєте його наявність, зверніться до терапевта. Він призначить вам необхідні аналізи і при необхідності направить вас до кардіолога. Спостерігатися ви будете у нього. Кардіолог здійснює лікування хворих з атеросклерозом.

Висновок

Підвищення ЛПВЩ не несе загрози розвитку серцево-судинних ускладнень, але холестерин через деякий час переробляється в печінці і виходить в кровотік у вигляді ЛПНЩ і ЛПДНЩ.

Ці фракції в надмірній кількості небезпечні для організму.

При наявності навіть незначних відхилень рекомендується здавати кров на біохімічний аналіз кожні півроку, щоб своєчасно помітити скачки холестерину і почати лікування.

Фактори, від яких залежить рівень холестерину

Холестерин – невід’ємна частина ключових процесів життєдіяльності. Важливо, щоб холестерол в організмі знаходився в межах норми, в іншому випадку можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров’ям.

Високий рівень призводить до атеросклерозу, а низький до зниження активності і навіть депресії. У цій статті мова піде про питання, яке цікавить сучасної людини – «Від чого залежить рівень холестерину?».

Крім того, розповімо про відмінності хорошого і поганого холестерину. Ви дізнаєтеся про нормах і способах зниження ліпопротеїдів.

Чим відрізняються «погані» ліпопротеїди від «хороших»

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Два види холестеролу, які відрізняються за способом впливу:

 1. Ліпопротеїди низької щільності – робоча сила, яка і бере участь в основних процесах. При цьому він і є, так званим, «поганим» холестерином. Справа в тому, що при високому вмісті відкладається на стінках судин, таким чином, виникає атеросклероз.
 2. Ліпопротеїди високої щільності – своєрідний регулятор рівня ЛПНЩ. Він захоплює молекули надлишків нізкоплотного холестеролу і переносить в печінку, де вони переробляються і виводяться з організму.

Таким чином, найбільша ймовірність появи атеросклерозу виникає при поєднанні високої ЛПНЩ і низького ЛПВЩ.

Норми холестерину в організмі людини

Небезпека високого рівня холестерину в тому, що нічого не з’являється видимих ​​ознак. Пацієнт помічає недобре тільки після прояву симптомів супутніх захворювань. Тому необхідно постійно відстежувати вміст холестеролу. Раз в 5 років робіть аналіз крові.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Отже, які ж норми вмісту в крові людини:

 • ліпопротеїди низької щільності – 2.59-3.37 ммоль / л;
 • ліпопротеїди високої щільності – 1.55 ммоль / л і вище;
 • загальний холестерин – до 5.18 ммоль / л.

Є ще один вид ліпідів, який впливає на стан судинної системи – тригліцериди. При високому рівні цієї речовини підвищується ризик появи хвороб серцево-судинної системи.

Категорії людей, для яких обов’язково відстеження стану ліпопротеїдів

Періодично перевіряти стан холестерину необхідно навіть здоровим людям. Справа в тому, що існує багато факторів, здатних порушити показники. Але є кілька груп для яких постійний контроль співвідношення ЛПНЩ і ЛПВЩ обов’язково:

 • люди з надмірною вагою;
 • з шкідливими звичками (зловживання алкоголем і куріння);
 • люди, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи;
 • особи, які ведуть сидячий спосіб життя;
 • люди похилого віку;
 • чоловіки старше 40 років і жінки в період менопаузи.

Якщо є передумови до високого холестеролу, то краще обзавестися портативним аналізатором, який допоможе відстежувати загальну картину. При виникненні проблем потрібно звернутися до лікаря.

Причини підвищення рівня холестеролу

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

 • ішемічна хвороба серця;
 • сердечний приступ;
 • інфаркт міокарда;
 • інсульт;
 • ниркова недостатність;
 • аневризма ниркових артерій;
 • тромбоз.

Щоб уникнути небезпечних наслідків потрібно знати від чого залежить рівень холестерину, і уникати впливу шкідливих факторів. Всі ці наслідки виникають через утворення атеросклеротичних бляшок на стінках судин. Вони звужують кровоносні шляху або зовсім закупорюють їх, в результаті кров не може надходити до кожної частини організму в необхідних кількостях.

Отже, які ж фактори, що підвищують рівень холестеролу:

 1. Низька фізична активність. У русі життя, тому люди, які ведуть сидячий спосіб життя, схильні до атеросклерозу набагато сильніше. Рекомендується 5-6 разів на тиждень займатися спортом (від 30 до 60 хвилин). Ефективний вид тренувань – біг. Якщо вже мають місце серцеві захворювання, то необхідно здійснювати щоденні прогулянки на повітрі, хоча б 40 хвилин.
 2. Зайва вага. Це одна з найпоширеніших причин появи проблем з холестерином. При правильному процесі схуднення Ви можете знизити вміст ліпопротеїдів низької щільності.
 3. Неправильне харчування. Вживання в їжу фаст-фуду, транс-жирів, смаженої їжі призводять до підвищення ЛПНЩ. Варто знизити вживання з високим вмістом жирів тваринного походження. Включіть в раціон продукти, які сприяють нормалізації ліпідного обміну в організмі.
 4. Спадкові захворювання. Є досить рідкісне генетичне захворювання – сімейна гіперхолестеринемія.
 5. Застосування деяких медикаментозних засобів. Деякі лікарські засоби погіршують ліпідний профіль. Вони знижують ЛПВЩ, при цьому підвищуючи ЛПНЩ. Тому перед тим як почати прийом будь-яких ліків необхідна консультація професійного лікаря.
 6. Статева приналежність. У жінок до менопаузи загальний холестерол менше ніж у чоловіків. Після настання показники ЛПНЩ ростуть, що пов’язано з гормональною перебудовою організму.
 7. Вік. Чим старшою стає людина, тим більше він наражається на ризик підвищення холестеролу.
 8. Деякі захворювання. Підвищення ЛПНЩ може відбуватися під впливом деяких хвороб: різні захворювання нирок, цукровий діабет, проблеми зі щитовидною залозою.

Способи зниження холестерину

Щоб нормалізувати рівень холестерину в організмі необхідно, перш за все, змінити спосіб життя. Це стосується таких аспектів як фізична активність, культура харчування, схильність до стресів і наявність шкідливих звичок. Далі зупинимося докладніше на популярних способах нормалізації балансу ЛПНЩ і ЛПВЩ.

Для початку необхідно дотримуватися дієти. Вона обмежує вживання продуктів тваринного походження і, що включають до складу транс-жири.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

8 продуктів, які допоможуть нормалізувати ліпопротеїди:

 1. Зелений чай. Цей смачний і корисний напій містить флаваноіди, які сприяють зміцненню капілярів. Щоденне вживання допоможе скоротити ЛПНЩ на 15%.
 2. Авокадо. Цей фрукт багатий фітостерини, які сприяють нормалізації загального холестерину. Досить 7 столових ложок на добу і вже через 21 день кількість тригліцеридів знизиться на 8%, а ЛПВЩ підвищиться на 15%.
 3. Оливкова олія. Містить фітостерини, в одній ложці близько 22 мг речовини. Їм слід замінити жири тваринного походження.
 4. Гранат. У складі поліфеноли, які стимулюють вироблення ЛПВЩ.
 5. Червоний виноград. Як і гранту, містить в складі поліфеноли.
 6. Злакові. Мають у складі клітковину, яка допомагає вивести з організму холестерин, а також стабілізує роботу шлунково-кишкового тракту.
 7. Насіння льону. Включають в себе ненасичену жирну кислоту Омега-3, яка позитивно впливає на вміст ЛПНЩ.
 8. Цитрусові фрукти. Містять пектин і розчинні волокна, які з’єднуючись з шлунковим соком утворює в’язку субстанцію. Вона вбирає ліпопротеїди і виводить їх з організму.

У розпорядок дня необхідно включити щоденні заняття спортом. Це може бути фітнес, аеробіка, біг, плавання або інші сподобалися Вам тренування. Займатися необхідно не менше 30 хвилин в день 5-6 разів на тиждень.

Існує ряд медикаментозних засобів, які можна приймати тільки з дозволу лікаря:

 1. Статини. Засоби, які знижують вироблення холестерину в печінці.
 2. Інгібітори всмоктування холестеролу. Перешкоджають всмоктуванню холестерину в тонкому кишечнику, перешкоджаючи його проникненню в кров.
 3. Секвестранти жовчних кислот. У печінки ліпопротеїди беруть участь в процесі синтезу жовчних кислот. Ці препарати дезактивують частина цих кислот, а тому печінку задіє більше ЛПНЩ.
 4. Фібрати. Покликані знизити відсоток тригліцеридів в організмі.

Відповідаючи на питання, від чого залежить рівень холестерину можна з упевненістю сказати – від способу життя. Для того щоб нормалізувати вміст цієї речовини досить поліпшити харчування, відмовитися від шкідливих звичок, зайнятися спортом і в кінці кінців полюбити себе.

Які найвищі цифри холестерину бувають у людини, і як не допустити цього

Високі значення рівня холестерину в крові вимагають негайної медикаментозної корекції – цей факт загальновідомий і не викликає сумнівів.

Але перш ніж призначити лікування, лікар обов’язково повинен з’ясувати причину підвищення, що дозволить призначити більш адекватну терапію і запобігти подальшому зростанню.

Як правило, лікарські засоби не є єдиною тактикою і доповнюються дієтою, зміною способу життя пацієнта та з достатньою фізичною активністю.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Однією з головних негативних особливостей холестерину вважають його безпосередню участь в утворенні атеросклеротичних бляшок на стінках судин

Чому порушується ліпідний профіль

Найвищий рівень холестерину відзначається у людей, які страждають ожирінням, які ведуть малорухливий спосіб життя, зловживають алкоголем.

Незважаючи на те що основна частина ліпопротеїдів виробляється організмом самостійно, саме порушення способу життя і неправильне харчування найчастіше стає причиною порушення ліпідного профілю.

Підвищують концентрацію поганого холестерину продукти, що містять велику кількість насичених жирів – деякі сорти м’яса, вершкове масло, тверді сорти сиру, кондитерські вироби.

При малорухливому способі життя сповільнюється процес метаболізму ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) – вони грають основну роль у розвитку атеросклерозу, відкладаючись на стінках судин у вигляді м’яких, а потім і твердих бляшок. Має значення і спадковість.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Перед дослідженням крові на ліпідний спектр необхідна відповідна підготовка

Якщо найближчі родичі страждали на атеросклероз, ризик підвищення рівня холестерину збільшується. Шкідливі звички (куріння і алкоголь) також сприяють порушенню ліпідного обміну. Чоловіки похилого віку в більшій мірі схильні до ризику підвищення рівня холестерину.

Після 40 років бажано регулярно здавати аналіз на холестерин. В обов’язковому порядку це потрібно робити при наявності ознак порушення коронарного або церебрального кровообігу, а також тим, хто має зайву вагу і шкідливі звички.

Значення холестерину – норма і патологія

Будь-яку людину з гиперхолистеринемия цікавить питання: «Який найвищий холестерин може бути у людини?». Значення можуть бути різні, але цифри в 6-7 ммоль / л вже вимагають термінового втручання лікаря.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Норма холестерину в крові не повинна перевищувати 5,2 ммоль / л.

Цифри можуть досягати і більш високих значень, але вже при показниках 9-10 ммоль / л лікарі приймають досить радикальні заходи аж до плазмаферезу, оскільки такий зміст смертельно небезпечно.

Нормальні показники загального холестерину у чоловіків і жінок однакові – від 3,6 до 5,2 ммоль / л. Важливе значення не тільки загального холестеролу.

Ліпопротеїди високої і низької щільності повинні бути збалансовані, і складати 0,9-1,9 і до 3,5 ммоль / л відповідно. Це не абсолютні значення – нормальні показники змінюються відповідно до віку.

Перенесені захворювання також впливають на зміст ліпідів у крові.

Симптоми гіперхолестеринемії

Сам по собі холестерол навіть при високих значеннях не проявляє себе специфічною клінічною симптоматикою. Він провокує швидкий розвиток атеросклерозу і супутніх патологій, тому люди з високим рівнем холестерину часто скаржаться на такі симптоми:

 • больові відчуття в області серця;
 • можливі інтенсивні болі в нижніх кінцівках, часто пов’язані з мінімальними фізичними навантаженнями;
 • поява на шкірі плям з жовтуватим забарвленням;
 • задишка, відчуття нестачі повітря.

На підставі такої симптоматики поставити правильний діагноз неможливо, і починати прийом препаратів, що знижують рівень холестерину в крові нерозумно. Потрібна консультація лікаря – тільки він підбере оптимальну тактику лікування, яка буде включати як лікарську частину, так і спеціальну дієту.

Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину

Лікування гіперхолестеринемії

Рівень гиперхолистеринемии буває різним, і для кожного пацієнта терапевтична тактика різна.

Якщо перевищення нормальних показників невелике, в більшості випадків можна обійтися дієтою, зміною способу життя і короткочасним прийомом лікарських засобів або біологічно активних добавок.

Як правило, рекомендується достатня фізична активність, яка повинна відповідати віку і рівню підготовленості пацієнта.

Якщо рівень холестерину в крові перевищує значення 6,5-7 ммоль / л, обов’язково призначаються лікарські засоби. Найбільш ефективною групою препаратів є статини, але конкретний засіб, дозування і тривалість прийому визначається лікарем. При підвищеному вмісті ліпідів проводиться тривале лікування, воно обов’язково супроводжується періодичним контролем стану печінки.

Пацієнту призначається досить сувора дієта з низьким вмістом тваринних жирів.

Незважаючи на те, що нежирні сорти м’яса допускаються, бажано замінювати їх рибою – вона містить омега-3 жирні кислоти, які сприяють нормалізації ліпідного профілю, знижуючи вміст «поганого» холестерину, зміцнюють судинну стінку, перешкоджають утворенню бляшок. Виключаються сири, сир, раціон збагачується овочами, бобовими культурами.

Який холестерин підвищений, скільки холестерину вважається високим рівнем

Загальний холестерин вважається підвищеним, якщо його рівень перевищує позначку в 6,21 ммоль / л (240 мг / дл).

Тим не менш, не існує єдиної думки щодо того, який рівень холестерину вважається помірно підвищеним, високим або нормальним – в різних дослідженнях називаються цифри від 5,1 до 6,95 ммоль / л як граничні значення (наприклад, помірно підвищений холестерин низької щільності) .

По крайней мере, показник холестерину вище 6,95 ммоль / л майже завжди приймається підвищеним і вимагає (як мінімум в молодому віці) корекції шляхом прийому статинів, за винятком періоду вагітності, коли гранично допустима норма становить 12 – 15 ммоль / л.

Який показник «поганого» холестерину вважається підвищеним? Рівень так званого «поганого», або «шкідливого» холестерину (ліпопротеїнів низької щільності, ліпопротеїнів низької щільності), якщо його концентрація досягає позначки в 3,3 ммоль / л (130 мг / дл), приймається підвищеним.

Показник від 3,3 до 4,1 ммоль / л (130 – 159 мг / дл) називається підвищеним рівнем ЛПНЩ, або рівнем близьким до підвищеного (в залежності від статі, віку і загального стану здоров’я).

Концентрація ЛПНЩ від 4,1 до 4,9 ммоль / л (160 – 189 мг / дл) – висока, а понад 4,9 ммоль / л (189 мг / дл) – дуже висока.

Підвищений рівень загального холестерину (ОХ) діагностується при його концентрації в крові від 5,2 до 6,2 ммоль / л (200 – 239 мг / дл). Іноді ці значення називають прикордонними або помірно підвищеними.

Як правило, при таких показниках корекція рівня ОХ проводиться тільки за рахунок спеціалізованих дієт, збільшення в раціоні частки корисних для зниження кількості холестеролу продуктів (багатих на клітковину, омега-3 ненасиченими жирними кислотами), більшою рухової активності (для позбавлення від метаболічного синдрому).

Безумовно підвищений рівень холестерину – що це, скільки це? Концентрація ОХ вище 6,21 ммоль / л (240 мг / дл) і (або) ЛПНЩ понад 4,1 ммоль / л (160 мг / дл) приймається підвищеної або високої завжди, крім вагітності.

У деяких випадках для літніх людей вважається нормою відмітка рівня загального холестерину не вище 8,03 ммоль / л.

У будь-якому випадку, концентрація ОХ понад 6,95 ммоль / л у дорослих людей – це стільки, скільки вже може зажадати прийому препаратів від холестерину в судинах (статинів), які мають побічні ефекти, але які строго необхідні, наприклад, при ризики повторних інфарктів або інсультів.

Що таке високий рівень холестерину? Високий рівень холестерину – це несприятливе поєднання відразу двох факторів: в першу чергу, концентрація ЛПНЩ вище 4,1 ммоль / л, потім, рівень ОХ – понад 6,2 ммоль / л.

Співвідношення ЛПНЩ / ОХ можна виявити тільки при проведенні біохімічного аналізу крові на фракції (докладніше, як визначити холестерин). Співвідношення ЛПНЩ / ОХ є більш змістовні показником, ніж тільки ОХ, тому що

високий або підвищений рівень ОХ може досягатися і за рахунок ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), концентрація яких, вважається, чим вище, тим краще.

Що таке підвищений рівень холестерину? Підвищеним (або помірно підвищеним) буде показник концентрації ЛПНЩ від 3,3 до 4,1 ммоль / л при рівні загального холестерину нижче 6,2 ммоль / л (і навіть нижче 5,1 – 5,17 ммоль / л, які приймаються « бажаним », або нормальним значенням).

Ситуація, коли рівень ЛПНЩ близько 4,1 ммоль / л, а ОХ – не більше 5,17, говорить про недостатню кількість ЛПВЩ (таке може бути, наприклад, при зловживанні алкоголем) – і ризики освіти холестеринових (атеросклеротичних) бляшок, т. к.

саме ЛПВЩ відповідає за розчищення кровоносних судин від надлишку ЛПНЩ і жирового нальоту на внутрішніх стінках кровоносних судин.

Який рівень холестерину в крові вважається нормальним? Нормальним вважається рівень «шкідливого» холестерину не вище 3,3 моль / л і загального – не більше 5,17 ммоль / л. Проте, бажаним приймається значення ЛПНЩ нижче 2,6 ммоль / л (100 мг / дл).

Більш високі значення ЛПНЩ і ОХ в крові частково нівелюються і визнаються нормальними, якщо високо значення ЛПВЩ.

Концентрація «хорошого» холестерину вважається нормальною в діапазоні від 1,03 до 1,52 ммоль / л (40 – 59 мг / дл) і відмінною (високої) – від 1,55 ммоль / л (понад 60 мг / дл).

З віком норма підвищеного холестерину (загального) в крові зміщується вгору, досягаючи позначки в 6,86 для чоловіків і 7,25 ммоль / л для жінок у віці від 70 років. Норма ЛПНЩ в цьому віці коливається від 2,49 до 5,34 ммоль / л. Найвищий рівень холестерину в крові спостерігається при вагітності – до 12 – 15 ммоль / л (і це норма!).

Previous Вартові здоров'я та імунітету - лейкоцити
Next Стандартний PLT аналізу крові і розшифровка

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *