Стандартний PLT аналізу крові і розшифровка


Стандартный plt анализа крови и расшифровка

Найпростіше і в той же час головне дослідження, яке обов’язково призначає кожен фахівець своєму пацієнтові – це загальний аналіз крові.

Так як кров є одним з головних показників, того що в організмі знаходиться якась патологія.

Цей аналіз включає в себе кілька показників і у кожного форменого елемента існує певних норм. Кожен показник відповідає за ті чи інші процеси, що протікають в організмі.

Якщо результати аналізу підвищені або знижені, то це може підказати які подальші дії варто провести.

Завдяки вчасному зверненню до лікаря і здачі аналізів, можна хвороба виявити на ранній стадії і вчасно почати лікування.

У цій статті можна знайти питання: що таке plt в аналізі крові, яка норма для plt, як зміни plt в крові у дітей можуть позначитися на організмі людини, як проводиться розшифровка plt.

Тромбоцити що це?

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Тромбоцити – це одні з складових крові, являють собою найдрібніші клітини різної форми і не мають ядер. Вони виконують дуже важливі функції в організмі. Вони беруть участь в процесі загоєння ран (згортання крові), не дозволяючи втратити велику кількість крові.

Ці клітини оновлюються протягом тижня, найчастіше руйнування відбувається в печінці або в селезінці.

Тромбоцити за день можуть змінювати своє кількість особливо це помітно у жінок. Наприклад, у вагітних і під час критичних днів кількість падає, а при виконанні фізичних вправ навпаки збільшуються. На стані організму це ніяк не позначається, коли людина знаходиться в звичному для нього стані, вони нормалізуються.

Розшифровка plt позначає тромбоцити.

Не треба панікувати завчасно, ставити діагноз і обстежити кров повинен висококваліфікований фахівець.

Аналіз крові на plt

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Щоб визначити, скільки тромбоцитів в аналізі крові, розглядають показник plt.

Щось особливе людині робити не потрібно, просто прийти бажано з ранку натщесерце і здати кров з вени. Приймає кров фахівець в стерильній обстановці.

Нормальний рівень тромбоцитів варіюється від 180-320 тис / мл. Якщо ж розшифровка є вище або нижче цих меж, то в організмі відбувся якийсь збій.

Відхилення від норми, про що це говорить?

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Якщо аналіз показав, що plt нижче 130 тис / мл, то це показує, що кров погано згортається, зменшення виплеску гормону щитовидки. Крім цього занадто низький рівень тромбоцитів свідчить про те, що людина заражена інфекційними захворюваннями, низький гемоглобін або тяжка інтоксикація власних токсичних речовин.

При дуже низькому показнику 35 тис / мл, можливо внутрішня кровотеча, це свідчить про деякі серйозні (навіть вроджених) захворюваннях. Дуже часто такий низький рівень спостерігається у жінок під час менструації, це не є будь-якою патологією.

Якщо ж розшифровка показала, що plt знаходиться в крові перевищує норми, то підстав може бути декілька. Збільшення кількості тромбоцитів в кістковому мозку, дуже погано розпадаються.

Підвищена кількість тромбоцитів може виявитися причиною виникнення злоякісних новоутворень або відбувається запальне розвиток будь-яких хронічних процесів.

Plt у дитини

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

У дітей тромбоцити залежать, від того дивлячись якого віку дитини розглядати.

Якщо дитина тільки народилася, зовсім немовля, для нього нормальним рівнем вважається 10-420 тис / мл. Якщо дитині немає ще одного року, то норма 150-350 тис / мл. Дитина, якій більше року, то він прирівнюється до дорослого, отже, нормою є 180-320 тис / мл.

Які патології можуть розвинутися при підвищенні або зниженні рівня тромбоцитів?

При низькому рівні тромбоцитів у дітей або, як це називається – тромбоцитопенія. Може виникнути алергічні симптоми на будь-які медичні ліки, які призначили дитині, також отруєння ними або, навіть інфекційні хвороби.

Якщо в якомусь органі дитини розмножуються будь паразити або віруси, організм негайно відреагує і рівень plt впаде.

Кожен батько повинен знати, що якщо дитина перенесла операцію, в якій йому робили переливання крові, то низький рівень тромбоцитів, це не патологія, а нормальна реакція.

Не варто забувати про деякі правила, які врятують від можливих кровотеч у дитини.

Потрібно дбати про нього і не допускати будь-яких ран травм:

 1. всі колючі предмети потрібно сховати (голки, ножиці, нори, вилки);
 2. краще не купувати спортивний інвентар, такий як ролики, лижі, велосипед, і захистити дитину від таких видів спорту, де він може отримати багато травм (біг, баскетбол, футбол);
 3. щетинки зубної щітки повинні бути якомога м’якше;
 4. не давати грубу їжу, стежити, щоб він все ретельно прожовувати;
 5. при необхідності підібрати з лікарем проносний засіб;
 6. дитині заборонено приймати лікарські засоби, які розріджують кров;
 7. якщо все-таки не вдалося вберегти дитину від травми, потрібно негайно викликати швидку допомогу або відвезти його до лікарні, але ні в якому разі не намагатися усунути кровотеча.

Якщо у дітей перевищено кількість допустимих тромбоцитів, то це називається тромбоцитоз.

По-перше це може бути порушення утворення клітин кісткового мозку. По-друге відбувається зміна в самому тромбоциті, вірніше в його будова. Причинами цього може служити безліч факторів, щоб визначити це потрібно більш повне вивчення і призначення нових аналізів.

Ось деякі з них:

 1. злоякісні новоутворення (пухлина може виникнути всюди від запалення головного мозку до саркоми);
 2. при запальному захворюванні печінки або при відсутності органу (селезінки);
 3. недокрів’я – це низький вміст кров’яних клітин (еритроцитів);
 4. при гнійних інфекціях, особливо які вражають кістки;
 5. при вживанні деяких медикаментів;
 6. при ускладненому бронхіті або інших легеневих запаленнях і інфекціях;
 7. при переломі кісток, особливо довгих трубчастих.

У переважній більшості випадків потрібно терміново звертатися до фахівця і обстежити дитину.

Підведемо підсумок

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

З вищесказаного стало зрозуміло, що plt – це кількість тромбоцитів в аналізі крові, а тромбоцити мають дуже велике значення для нормальної і правильної роботи нашого організму.

Рівень plt в нашій крові потрібен для того, щоб виявити різні захворювання на ранніх стадіях розвитку. Для дітей кількість тромбоцитів набагато важливіше, навіть ніж для дорослих.

Норма залежить від того, в якому віці знаходиться дитина, а збільшення або зменшення норми в ту чи іншу сторону може свідчити про якусь зміну в організмі дитини.

Перевірити рівень тромбоцитів можна дуже просто, слід прийти до терапевта і попросити талончик на загальний аналіз крові, або самостійно пройти аналіз в будь-якому діагностичному центрі.

При будь-якому відхиленні від норми слід негайно звернутися до лікаря, для повного дообстеження.

PLT в аналізі крові: що це таке, норма і відхилення

Тромбоцити (PLT) – це формені елементи крові, які беруть участь в процесі згортання крові і запобігають її втрату при пошкодженні судин. Показник визначає кількість тромбоцитів в одиниці об’єму крові. Їх надлишок є причиною розвитку тромбозу, а недолік може привести до втрати крові.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка Тромбоцити – формені елементи крові, основною функцією яких є формування первинної пробки, що закриває місце пошкодження судини

Тромбоцити утворюються з цитоплазми мегакаріоцитів (гігантських клітин червоного кісткового мозку). Вони являють собою овальні або круглі пластинки, розмір яких не перевищує 4 мкм. Ядра у цих клітин відсутні. Тривалість життя PLT становить близько семи днів, потім вони утилізуються в селезінці і клітинах печінки.

На мембрані клітин розташовуються рецептори, які складаються з глікопротеінові комплексів. Вони дають можливість їм активізуватися і утворювати псевдоподии, за допомогою яких тромбоцити зв’язуються між собою і фіксуються до стінок судин в тому місці, де відбувається пошкодження.

Якщо причиною зниження рівня тромбоцитів є інфекційні або онкологічні захворювання, то, в першу чергу, проводять терапію основної хвороби.

Прилипаючи до ниток фібрину, вони провокують звільнення білка тромбостенина, що призводить до скручування і ущільнення ниток. Тромбоцити беруть участь в таких процесах, як:

 • формування первинного тромбу, який закриває пошкодження і припиняє кровотеча з дрібних судин;
 • звуження судин;
 • розчинення згустку крові;
 • імунні процеси.

Як підготуватися до дослідження на PLT

Для того щоб визначити рівень тромбоцитів, необхідно здати загальний аналіз крові. Забір матеріалу проводять в ранкові години, натщесерце. Для того щоб показник був достовірним, за добу до аналізу необхідно відмовитися від вживання алкоголю, скоротити фізичні і емоційні навантаження.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Кров для аналізу беруть з пальця (в окремих випадках – з вени). За 8 годин до процедури варто відмовитися від прийому їжі і вживання кави і чаю.

Кількість тромбоцитів вимірюється в тисячах на мікролітр крові (тис. Од / мкл). У дорослих і дітей цей показник відрізняється:

 • норма PLT у жінок становить від 180 до 320 тис. Од / мкл. Під час менструації значення знижується і знаходиться в діапазоні від 150 до 220 тис. ОД / мкл. Також на рівень тромбоцитів у жіночому організмі впливає вагітність, в цей період норма зменшується до 100-310 тис. Од / мкл;
 • норма PLT у чоловіків становить від 200 до 400 тис. Од / мкл.

Часто підвищений рівень PLT в аналізі вказує на розвиток інфекційних або автоімунних хвороб. Також причиною можуть бути онкологічні захворювання.

Норма PLT в аналізі крові у дітей визначається віком:

 • до 2 тижнів: від 100 до 420 тис. Од / мкл;
 • від 2 тижнів до 1 року: від 150 до 350 тис. Од / мкл;
 • 1-5 років: від 180 до 380 тис. Од / мкл;
 • 5-7 років: від 180 до 320 тис. Од / мкл;
 • старше 7 років: від 320 до 450 тис. Од / мкл.

У різних лабораторіях показники можуть відрізнятися, тому при розшифровці аналізу потрібно звертати увагу на референсні значення, зазначені в бланку.

Знижений кількість тромбоцитів

Причиною низького PLT в аналізі може стати:

 • зменшення вироблення тромбоцитів в кістковому мозку в результаті захворювань крові, щитовидної залози або печінки. Також зниження показника може відзначатися через вплив на організм вірусної інфекції або інтоксикація;
 • швидке руйнування тромбоцитів, що може бути пов’язано з наступними хворобами / станами: тромбоцитопенічна пурпура, інфекційні, аутоімунні або онкологічні захворювання, переливання крові або застосування деяких препаратів (антигістамінних засобів, сульфаніламідів);
 • порушення розподілу кров’яних пластинок при малярії, туберкульозі або вірусний гепатит.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка Хвороби печінки можуть бути причиною низького рівня PLT

На те, що PLT знижений, можуть вказувати наступні симптоми:

 • сильні кровотечі, які розвиваються після хірургічних маніпуляцій або видалення зубів;
 • підшкірні крововиливи різних розмірів. Спочатку вони можуть виглядати як дрібні точки, в подальшому зливаються в великі плями і синці. Вони можуть виникати самостійно або після незначних пошкоджень шкірних покривів;
 • висипання на шкірних покривах, які мають різне забарвлення, в залежності від часу появи вони можуть бути бурими, синіми, червоними, зеленими або жовтими;
 • тривалі і дуже інтенсивні кровотечі під час менструації;
 • носові кровотечі, які з’являються спонтанно;
 • розвиток маткових, шлункових, гемороїдальних або легеневих кровотеч;
 • збільшення селезінки;
 • крововиливи в сітківку ока або в головний мозок;
 • больові відчуття в суглобах.

Причиною підвищеного PLT в аналізі крові може бути:

 • дефект стовбурових клітин;
 • порушення мікроциркуляції;
 • внутрішньосудинне згортання кров’яних тілець;
 • порушення агрегації тромбоцитів.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

У разі нещасного випадку, хірургічному втручанні, надмірній вазі або алкоголізмі виникає вторинний тромбоцитоз. Для нього характерна посилена вироблення тромбопоетину, який відповідає за розподіл і дозрівання клітин в кістковому мозку.

Часто підвищений рівень PLT в аналізі вказує на розвиток інфекційних або автоімунних хвороб. Також причиною можуть бути онкологічні захворювання.

Основні симптоми підвищеного кількості тромбоцитів:

 • часті кровотечі різної природи;
 • підшкірні крововиливи;
 • синюшність і одутлість шкірних покривів;
 • больові відчуття в кінчиках пальців;
 • сильне свербіння шкірних покривів;
 • млявість і слабкість;
 • порушення зору;
 • зниження або підвищення артеріального тиску;
 • часті мігрені.

При великих крововтратах рівень тромбоцитів у перші години знижується, а потім кількість цих клітин істотно збільшується. Через добу після початку кровотечі зміст тромбоцитів значно перевищує норму. Це означає, що організм намагається усунути проблему, компенсувавши втрати.

Лікування

При тромбоцитопенії аутоімунного походження використовуються препарати з групи кортикостероїдів і імунодепресантів. Тривалість терапії залежить від тяжкості захворювання і може становити від 4 до 6 місяців. Якщо таке лікування неефективне, розглядають варіант видалення селезінки. В цьому випадку поліпшення буває стійким.

У разі нещасного випадку, хірургічному втручанні, надмірній вазі або алкоголізмі виникає вторинний тромбоцитоз.

Якщо причиною зниження рівня тромбоцитів є інфекційні або онкологічні захворювання, то, в першу чергу, проводять терапію основної хвороби. При масивних кровотечах використовують гемотрансфузії.

При підвищеній кількості тромбоцитів використовуються препарати для розрідження крові. Вони допомагають запобігти утворенню тромбів. Їх поділяють на дві групи:

 • антикоагулянти прямої і непрямої дії, що знижують рівень фібрину;
 • антиагреганти, що запобігають утворенню згустків крові методом злипання тромбоцитів.

Зміна рівня PLT означає, що в організмі відбуваються зміни, які можуть бути пов’язані з різними патологіями. Для того щоб їх діагностувати, необхідні додаткові дослідження, які зазвичай призначає гематолог.

 

Що таке PLT в аналізі крові у дітей та дорослих?

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Спершу розберемося, що таке PLT в аналізі крові. Одним з компонентів крові є тромбоцити, звані також Platelets, скорочено PLT. Такі тільця утворюються кістковим мозком, мають форму пластинок і є без’ядерними. «Живуть» тромбоцити 10 днів.

Серед функцій даних клітин варто виділити такі процеси, як очищення і згортання крові, харчування стінок судин і відновлення пошкоджених тканин.

Важливо! З огляду на серйозну роль, відведену тромбоцитам в тілі людини, небезпечним для здоров’я є як їх знижений, так і підвищений рівень.

Як проводиться аналіз

Проведення аналізу направлено на визначення рівня PLT в крові. Для проведення даного дослідження від пацієнта не потрібно дотримання будь-яких підготовчих заходів. Єдине, що потрібно враховувати – аналіз здається натщесерце. Найчастіше забір крові проводиться в лабораторії поліклініки або лікарні в ранкові години (до 9 ранку).

Забір крові здійснюється з безіменного пальця, і основними вимогами до лаборанту є стерильність і акуратність.

норма PLT

значеннярозмірністьнорма
WBC 6,4109 / L4,0-9,0
RBC 4,72io12 / l3,8-5,3
HGB 154g / L110-170
HCT 43,6%36-56
MCV 92,4fL80-100
MCH 32,6Pg27-32
MCHC 353g / L320-360
PLT 201109 / L120-380
RDW 10,7%10-20
PCT 0,12%0,1-1
MPV 6fL5-10
PDW 16,7%12-20
LY 30,31,911-49
MO 2,10,10-9
GR 67,64,442-85

Норма аналізу крові PLT є однаковою для жінок і чоловіків. Однак показники для дітей і дорослих істотно відрізняються. Наприклад, у новонароджених рівень тромбоцитів може становити в межах 100-420 × 10⁹ на літр крові.

Для однорічної дитини нормою буде PLT в межах 150-350 × 10⁹. У дітей старшого віку показники PLT вже майже як у дорослих і складають від 180 до 320 × 10⁹ в одному літрі крові.

У вже сформованому організмі даний показник коливається в межах 170-320 × 10⁹.

Більш докладно результати згортання крові розкриті в статті на нашому сайті.

Важливо! При незначному відхиленні від норми показника PLT не варто впадати в паніку, так як це цілком нормально і про серйозні недуги мова не йде. Але якщо ж рівень тромбоцитів підвищився до 400 × 10⁹ або ж знизився до 140 × 10⁹, то можна говорити про перебіг будь-яких патологій.

Особливості розшифровки результату

Розшифровка аналізу крові на PLT повинна проводитися досвідченим фахівцем. Не слід робити спроби розшифровки самостійно, оскільки це може викликати лише необгрунтовані побоювання.

Як говорилося вище, небезпека може представляти і підвищений, і знижений рівень тромбоцитів.

Про що свідчить зниження PLT

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Важливо! Коли рівень PLT в крові нижче за показник 140 × 10⁹, то в першу чергу це говорить про те, що згортання крові порушена. Також при таких показниках може бути порушений гормональний баланс і знижений рівень лейкоцитів.

Знижений показник PLT може говорити про те, що у пацієнта розвивається анемія, уремія, певне інфекційне захворювання і т. Д.

Критичний показник на літр крові дорівнює 30 × 10⁹ тромбоцитів. В такому випадку значно зростає ймовірність того, що настане кровотеча. Такі ситуації можуть виникати при багатьох захворюваннях, включаючи анемію Аддімона-Бірмера, апластична анемія, променеву хворобу або хвороба Верльгофа.

Важливо! Нерідко значне зниження рівня тромбоцитів буває у жінок. Однак якщо це відбувається в період менструації, то не слід переживати з цього приводу. Показники в межах 30-50 × 10⁹ є цілком нормальними для даного періоду.

Що відбувається внаслідок підвищення PLT?

Підвищення кількості тромбоцитів може відбуватися внаслідок великих крововтрат або видалення селезінки. Також це може свідчити про розвиток злоякісних новоутворень і хронічних запалень в організмі.

Також підвищення PLT може бути наслідком розвитку в організмі цілого ряду серйозних захворювань, серед яких геморагічний васкуліт, залізодефіцитна анемія, еритремія, опікова хвороба, мієлолейкоз і т. Д. Тому при підвищених тромбоцитах лікар зобов’язаний направити пацієнта на комплексне обстеження з метою визначити причини даного явища .

PLT дослідження у дітей

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Показники тромбоцитів у дітей залежать, перш за все, від віку. Але відхилення від нормальних показників також є тривожним сигналом. Наприклад, якщо спостерігається падіння PLT нижче 150 × 10⁹, то найчастіше діагностується тромбоцитопенія. Дане захворювання, як правило, викликається алергією на прописані малюкові медикаменти.

Порада! Оскільки падіння показників тромбоцитів характеризується невисокою згортанням крові, дитини слід по можливості захистити від травматичних ситуацій і предметів, щоб запобігти кровотечі. Для цього необхідно зробити недоступними всі гострі предмети, придбати дитині зубну щітку з м’якою щетиною і т. Д.

Також в числі найбільш частих причин знаходиться інтоксикація, шкірні та інфекційні патології. Показник тромбоцитів може істотно знижуватися внаслідок впливу на організм паразитів і вірусів.

Важливо! Рівень PLT може бути знижений після процедури переливання крові, в якій низька кількість тромбоцитів.

Надто високим для дітей є показник PLT 420 × 10⁹. У такому випадку розвивається тромбоцитоз, який буває або первинним, або вторинним. Перший виникає найчастіше внаслідок порушень в рості і розвитку стовбурових клітин. Другий свідчить про патологічний механізм, коли порушується форма і будова тромбоцитів. Причин цьому може бути безліч.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Важливо! Нерідко при істотному підвищенні рівня тромбоцитів у дитини потрібно його негайна госпіталізація.

Тромбоцити є дуже важливими клітинами крові. Вони відповідають за цілий ряд процесів в організмі, а тому зниження або підвищення їх рівня здатне завдати істотної шкоди здоров’ю пацієнта. З цієї причини необхідно проведення термінового лікування, якщо у пацієнта присутні будь-які відхилення від нормального вмісту тромбоцитів в крові.

Як позначаються тромбоцити в аналізах крові – розшифровка результатів, норма і підвищений рівень

Чим раніше поставити діагноз, тим ефективніше буде подальше лікування, особливо це стосується важких недуг. Досвідченому лікареві потрібно знати кілька основних параметрів роботи організму, щоб зрозуміти, чи все в порядку.

Наприклад, PLT в аналізі крові – що це таке: можливість визначати рівень тромбоцитів, що дозволяє виявити безліч захворювань.

Це позначення (PLT – англійська абревіатура слова platelets – пластинки) є одним з основних при оцінці здоров’я людини, але про що говорять відхилення його рівня від норми?

Що таке PLT в аналізі крові

Тромбоцити – найдрібніші елементи крові, які утворюються в кістковому мозку. Вони мають дискообразную форму, оновлюються приблизно раз в 10 днів.

На них покладено безліч функцій: запуск запальних реакцій організму, підтримання гемостазу, зупинка кровотеч, запобігання крововтрат, відновлення пошкоджених тканин, переміщення лейкоцитів.

Проводити підрахунок тромбоцитів можна за допомогою аналізу PLT, який має велике значення в лабораторній діагностиці. Відхилення їх рівня від норми є ознакою патології.

Незначні зміни в кількості тромбоцитів не є приводом для занепокоєння: у здорової людини воно може змінюватися протягом дня.

Число кров’яних пластинок, наприклад, підвищується при фізичному навантаженні, але знижується під час менструації або вагітності. На концентрацію тромбоцитів впливають кава, чай, алкоголь.

Для отримання достовірних результатів здавати аналіз на визначення PLT рекомендується вранці і натщесерце.

Як проводиться аналіз

Аналіз крові PLT – процедура швидка і нескладна. Вона відбувається наступним чином: подушечка безіменного пальця проколюється спеціальною голкою (обов’язково одноразового використання).

Виступила кров збирають у піпетку і направляють для розшифровки показників. Такі дослідження робить будь-яка клініка або приватна лабораторія.

Пацієнту не потрібно якось спеціально готуватися до аналізу, але за 12 годин до його проведення не можна їсти, курити і вживати спиртне.

Розшифровка

Існує безліч сайтів, за допомогою яких людина без медичної освіти здатний розшифрувати результати будь-яких аналізів, ввівши дані, видані лабораторією.

Є програми для оцінки рівня PLT для тих, хто розуміє, як позначаються тромбоцити в аналізі крові. З метою отримання загальної інформації це цілком допустимо. Однак адекватний діагноз на основі показників PLT в крові знаходиться в компетенції лікаря.

Самоаналіз часто призводить до невірних результатів, самолікування і плачевних наслідків.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Норма вмісту тромбоцитів в крові

Нормальні показники рівня PLT однакові для чоловіків і жінок (за винятком періоду вагітності). Норма значно змінюється в залежності від віку, стадії формування організму. Невеликі відхилення від показників не повинні викликати тривогу. На патологію вказують серйозні аберації: від 100 пунктів у бік збільшення, від 40 – в сторону зменшення.

доросла людина180-310
Жінки в період вагітності150-380
Дитина до року100-420
Дитина до 12 років180-310

PLT підвищені

Збільшена кількість тромбоцитів називається тромбоцитозом, вважається дуже тривожним сигналом. Якщо PLT в аналізі крові підвищений, можна припустити розвиток таких патологій:

 • онкології (рак крові, печінки, нирок, шлунка, наднирників);
 • хронічних запальних процесів (коліт, туберкульоз, ревматоїдний артрит);
 • зараження крові;
 • хвороби Верльгофа (тромбоцитопенічна пурпура);
 • злоякісних захворювань крові;
 • наслідків операції з видалення селезінки.

Крім того, якщо плт-показник в аналізі крові підвищений, це свідчить про її надмірно згущеному стані, здатному привести до захворювань серцево-судинної системи: інфаркту або інсульту. Згущення часто веде до появи вегето-судинної дистонії, що супроводжується мігренню, тромбозу вен. У деяких випадках розвивається гангрена.

Підвищено у дитини

Дитячий тромбоцитоз може бути первинним і вторинним. У першому випадку тромбоцити PLT підвищені у зв’язку з неправильним формуванням тромбоцитів в кістковому мозку. У другому – з патологічними процесами, що змінюють нормальну будову клітин крові.

Симптоми при цьому не спостерігаються – потрібен аналіз складу крові. Тромбоцити у дітей можуть бути підвищені при порушеному розвитку кісткового мозку, селезінки, наявності інфекційних захворювань легенів, коліті, анемії. Виникнення дитячого тромбоцитоза провокують деякі медикаменти.

Наприклад, аспірин, бісептол.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

PLT знижені

Зменшення концентрації плоских клітин називається тромбоцитопенією. Вона може свідчити про розвиток таких патологій:

 • наявності паразитарних і вірусних інфекцій (грипу, краснухи, кору, вітряної віспи);
 • порушення згортання крові;
 • системних захворювань сполучної тканини (червоний вовчак, склеродермії, дерматоміозиту);
 • збільшенні селезінки і її підвищеної активності при гепатитах, цирозі печінки;
 • лейкозі (хронічному або гострому);
 • фолиеводефицитной анемії;
 • онкології (появі метастазів в кістковому мозку).

Тромбоцитопенія можуть викликати деякі ліки. Наприклад, левоміцетин, кортикостероїди, аспірин. Така реакція не вважається відхиленням від норми. Зниження рівня PTL дуже небезпечно, оскільки загрожує порушенням згортання крові, виникненням внутрішніх кровотеч.

При вагітності підвищується ймовірність викидня. Симптоми тромбоцитопенії можна розпізнати і без спеціального аналізу.

Кровоточивість ясен, рясні місячні, поява синців без причини, тривалий кровотеча при порізах – це вагомі приводи для того, щоб звернутися до лікаря.

Зниження рівня у дітей

Низька кількість плоских клітин в крові і її знижена здатність згущуватися призводять до того, що будь-який, навіть незначне, пошкодження здатне спровокувати сильну кровотечу.

Завдання батьків в такому випадку – захистити малюка від будь-яких травм, контролювати його доступ до ріжучих предметів.

Рекомендується придбати для дитини зубну щітку з м’якою щетиною, адже кровоточивість ясен – одне з типових проявів низького рівня PLT. Тромбоцитопенія у дитини з’являється з кількох причин:

 • інфекційні захворювання (краснуха, малярія, вітрянка, кір);
 • паразитарні інфекції (глистяні інвазії);
 • шкірні патології;
 • тиреотоксикоз;
 • отруєння або алергічна реакція на медичні препарати.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Як нормалізувати PLT

При незначній патології змінити кількість тромбоцитів і підтримувати їх в нормі можливо за допомогою спеціальних дієт – PTL залежить від якості харчування. У разі підвищеного рівня плоских клітин, слід включити в раціон розріджують кров продукти, а збільшити число тромбоцитів при їх дефіциті можна за допомогою залізовмісних компонентів.

Включити в раціонВиключити з раціонудодатково
тромбоцитозПомідори, томатний сік, всі види ягід, селера, імбир, цитрусові, оливкова олія.Алкоголь, жирну, гостру і смажену їжу, банани, гранат, шипшина.Пити більше води.
тромбоцитопеніяЯблука, буряк, волоські горіхи, гречку, червоне м’ясо, печінка, диню, яйця, лляне масло, фундук.Висококалорійні страви, алкоголь, каву.Пити зелений чай.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Що таке PLT в аналізі крові

Діагностика крові – це один з найбільш значущих методів дослідження, до якого найчастіше вдаються лікарі з метою встановлення точного діагнозу пацієнту з неоднозначною симптоматикою.

Далеко не завжди люди, що пройшли цю процедуру, мають можливість дізнатися її результати вчасно, наприклад, в малому населеному пункті при зайнятості єдиного фахівця. Тому доводиться вдаватися до самостійної розшифровці, що вимагає знання як показників норми, так і основних значень. До числа абревіатур, що вимагають докладного пояснення, відноситься PLT.

Що таке PLT в аналізі крові?

Терміном PLT (або platelets) позначають всім відомі тромбоцити – формені елементи крові, які також називають кров’яними пластинками.

Клітинні структури мають ряд особливостей: малим діаметром, сплощеної формою, а також відсутністю оформленого ядра (у людини).

Перераховані фактори в сукупності «полегшують» масу кожного тромбоцита, дозволяючи йому пересуватися по організму з високою швидкістю.

Формування пластинок відбувається в кістковому мозку. Тривалість їх життя складає всього 7-11 днів.

Для того щоб зрозуміти значущість PLT, необхідно знати їх основну функцію – полягає вона в припиненні кровотечі при переломах, порізах, опіках і сильних ударах, що супроводжуються внутрішніми розривами судин.

Коли отримане каліцтво провокує порушення цілісності кровоносних судин, тромбоцити, отримавши тривожний сигнал від мозку, прагнуть до місця пошкодження.

За допомогою своїх псевдоподий (різнокаліберних виростів) вони прикріплюються до країв рани, склеюються один з одним, потім самоліквідуються.

В результаті процесу розпаду кров’яні пластинки виділяють унікальний фермент – тромбін, який, впливаючи на інший фермент – фібриноген, перетворює його в фібрин, який представляє собою тонкі еластичні нитки.

Вони, в свою чергу, швидко обплітають пошкоджену ділянку, утримуючи еритроцити (кров’яні тільця) в своїй мережі. Так, формується згусток або тромб, що розсмоктується відразу після загоєння рани.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Крім того, тромбоцити виводять з судин групи антитіл, які утримують вірусні частинки.

Низький або високий відсоток вмісту PLT в загальному аналізі крові найчастіше означає розвиток патології, оскільки кров’яні пластинки – клітини-індикатори, що проявляють чутливість практично при будь-якому деструктивному зміні внутрішнього середовища організму. Для дослідження числа тромбоцитів придатна як капілярна кров (з пальця), так і венозна (з ліктьової вени).

Після забору біоматеріалу проби вивчаються в межах хімічної лабораторії. Результати аналізів повідомляють, як правило, на наступний день.

Нерідко люди, які не є медичними працівниками, неправильно інтерпретують показники, які відображені в бланку. Пов’язано це з тим, що до уваги не береться найбільш значимий фактор – вікова категорія пацієнта. Для кожної з них вирахувані власні стандарти, які будуть неактуальними для будь-якої іншої групи.

Рівень PLT в крові у дитини чи підлітка схильний до серйозних змін до 14-15 років, так як саме на позначений життєвий період випадає активна стадія розвитку, що супроводжується серйозними фізіологічними і хімічними змінами. Норми змісту кров’яних пластинок для позначеної категорії вказані в наступній таблиці:

вік пацієнтаКількість PLT (10 ^ 9 / л)
1 день180-490
Від 2-х днів до 1 року180-400
Від 13 місяців до 6 років160-390
7-12 років160-380
13-15 років160-360

Норми кількості тромбоцитів у чоловіків і жінок від 16-ти років не настільки відрізняються один від одного, проте варто зазначити, що з цього моменту значення PLT змінюються в залежності не тільки від віку, але і статевої приналежності:

вік пацієнтаКількість PLT в залежності від статі (10 ^ 9 / л)
дружинчоловік
16-26180-340180-360
27-35180-320180-400
36-60180-330180-340
60+180-320

Особливу увагу слід приділити показникам вмісту тромбоцитів у жіночої половини людства. Для жінок характерні особливі стану організму, які відрізняються або посиленням формування пластинок, або ослабленням, що не є патологічним явищем:

фізіологічний станКількість PLT (10 ^ 9 / л)
період вагітності170-360 (1 триместр)
160-340 (2 триместр)
140-330 (3 триместр)
160-420 (за кілька днів до пологів)
Годування грудьми (перші 3-4 тижні)135-400
менструація85-210

Невеликі відхилення в ту або іншу сторону на 5-10 одиниць не критичні, але зробити більш точний висновок на основі результатів може лише фахівець. Якщо від 1-го до 3-йому триместру вагітності рівень тромбоцитів падає, то за кілька днів до пологів він має можливість значно підскочити. Вкрай низький PLT (нижче 50 одиниць) – привід для особливого контролю з боку медиків.

У деяких інформаційних джерелах сказано, що при зниженому рівні кров’яних пластинок доктора обов’язково проводять кесарів розтин, проте це помилка.

Мале число тромбоцитів не зможе лікувати кровотеча, викликане серйозним хірургічним втручанням.

Тому фахівці розробляють менш травматичний метод прийняття пологів з урахуванням індивідуальних особливостей жінки і її дитини.

На що вказують відхилення від норми?

Структури PLT, як було сказано раніше, є клітини з підвищеною чутливістю по відношенню до организменного змін. Кількісні коливання, що виходять за межі допустимих меж, можуть вказувати на цілий спектр захворювань.

Рівень вмісту ПЛТ знижений

Якщо число тромбоцитів знаходиться нижче позначки 130-140 10 ^ 9 / л (не рахуючи періоду гестації і менструації), значить, з чималою часткою ймовірності, розвивається одна з патологій:

Чому підвищений РФМК в аналізі крові

 • Гепатит.
 • ВІЛ.
 • Мононуклеоз.
 • Герпес.
 • Грип.
 • Тонзиліт.
 • Вірус Епштейна-Барра.
 • Авітаміноз.
 • Склеродермия.
 • ГРВІ або ГРЗ.
 • Туберкульоз.
 • Гіпотиреоз.
 • Хвороба Гоше.
 • Гемофілія.
 • Уремія.
 • Вітряна віспа.
 • Променева хвороба.
 • Дерматоміозит.
 • Підвищений метастазування.
 • Хвороба Верльгофа.
 • Отруєння важкими металами.
 • Малярія.
 • Коліт.
 • Геморагічний васкуліт.
 • Краснуха.
 • Цироз печінки.
 • Синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Дуже часто знижений рівень PLT спостерігається у людей, які страждають від аутоімунних захворювань, наприклад, від синдрому Шегрена, саркоїдозу, цукрового діабету, увеїту, гломерулонефриту, пухирчатки, тиреоїдиту Хшімото, червоною системного вовчака, псоріазу, вітіліго, важкої міастенії або хвороб Крона, Аддісона, Грейвса. Також низький вміст тромбоцитів виявляється в аналізах крові дітей з остеомієлітом або переломом трубчастих кісток, до яких відносяться плечі, передпліччя, а також стегнові, мало- і великогомілкової кістки.

Рівень вмісту ПЛТ підвищений

Кількість кров’яних пластинок від 400-410 10 ^ 9 / л є одним з ознак таких хвороб:

 • Колагеноз.
 • Пневмонія.
 • Еритремія.
 • Морбідного форма ожиріння.
 • Енцефаліт.
 • Менінгіт.
 • Кандидоз.
 • Синдром Кавасакі.
 • Саркома.
 • Еозинофілія.
 • Панкреатит.
 • Гастроентерит.
 • Ревматоїдний артрит.
 • Полікістоз нирок.
 • Нейробластома.
 • Остеомієлофіброз.
 • Васкуліт.
 • Лімфома.
 • Саркоїдоз.
 • Бронхогенна карцинома.

У разі розвитку некрозу PLT буде перевищено більш ніж в 1,2 рази. Коли відбувається омертвіння тканин, кістковий мозок виділяє більшу кількість тромбоцитів, які намагаються лікувати множинні внутрішні ураження. Фібринові заплатки, створені кров’яними тільцями, стримують поширення патогенних продуктів розпаду по організму, запобігаючи його загибель.

Тривалі стреси укупі з фізіологічним перенапруженням можуть сприйматися організмом як загроза життю – тоді активується додаткова вироблення PLT.

У разі відсутності ран на тілі, без’ядерною клітинам доводиться циркулювати в крові, що іноді призводить до закупорки судин, що живлять мозок. Виявляється нестерпний головний біль.

Тому, якщо людина страждає від настільки неприємного симптому, не варто відкладати візит до фахівця на неозоре майбутнє.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Які фактори впливають на зміну PLT?

Показники тромбоцитів в аналізі крові мають можливість різко зростати і падати навіть при відсутності будь-яких захворювань. Особливу роль в подібних змінах грають, звичайно, зовнішні чинники, спосіб життя людини і схильність до шкідливих звичок.

Серед найбільш значних можна виділити:

 • Вживання деяких лікарських засобів (Гепарин, Епінефрин, Аспірин і ін.).
 • Ухвалення в їжу продуктів, що впливають на в’язкість крові, наприклад, вишні, імбиру або цибулі.
 • Алкогольне отруєння.
 • Активні заняття спортом.
 • Неповноцінне харчування.
 • Куріння.
 • Перенесене хірургічне втручання.
 • Схильність опроміненню.
 • Відсутність селезінки, яка відповідає за стабілізовану утилізацію 1/3 непридатних для роботи тромбоцитів.

Якщо раніше пацієнту переливали донорську кров з малим вмістом пластинок, в результатах аналізу реципієнта деякий час буде фігурувати знижений індекс PLT.

Стандартний PLT аналіз крові: розшифровка

Аналіз PLT – це одна з найпопулярніших діагностик крові. Він проводиться для того, щоб дізнатися про наявність тромбоцитів в крові пацієнта. Для позначення дослідження існує спеціальна абревіатура. Цей аналіз необхідно виконувати кілька разів у житті кожної людини. Показники цього дослідження дозволяють зробити висновок про всі процеси, що відбуваються в організмі.

Саме завдяки аналізу на тромбоцити можна виявити більшість захворювань і запальних процесів, які можуть проходити в організмі в хронічній формі.

Це означає, що інші діагностики можуть їх пропустити і поразка може залишитися непоміченим.

При аналізі крові на тромбоцити можна виявити будь-які, навіть самі незначні порушення в функціонуванні організму і запобігти розвитку серйозних захворювань.

Тромбоцити і їх норма

Визначення рівня тромбоцитів необхідно при підтвердженні багатьох діагнозів. Самі ці елементи спочатку формуються в кістковому мозку. Порушення їх кількості може говорити про неправильну роботу перш за все цієї системи. Функція тромбоцитів є життєво важливою. Саме вони регулюють процес згортання крові і відповідають за утворення тромбів.

Ці білки сприяють утворенню інших елементів. Навіть при незначному пошкодженні клітин посудиною може початися серйозне пошкодження всієї тканини органу і на цьому місці утворюється виразка, яка сприятиме руйнуванню клітин. Але при нормальному рівні тромбоцитів ці клітини заповнюються білком, який запобігає подальшому руйнуванню.

Як тільки елементи виконують свою функцію, вони руйнуються.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Здавати аналіз крові необхідно вранці. До цього пацієнтові бажано нічого не їсти протягом 12 годин. При цьому пити можна тільки воду. Вживання чаю, кави, алкогольних напоїв і куріння заборонені. Все це може вплинути на рівень тромбоцитів, і розшифровка аналізу буде невірною.

Кров на тромбоцити здається не з вени, а з пальця. Розшифровка аналізу не займає багато часу і протягом декількох днів ви отримаєте результат. Для дорослої людини норма тромбоцитів становить 180-320 × 10⁹ на 1 л плазми. При цьому у дітей показники змінюються з віком. Для однорічного малюка це 150-350 × 10⁹.

Після 1 року норма прирівнюється до дорослого показником.

Знижений результат

Тромбоцити можуть бути знижені. Цьому сприяють різні чинники. Якщо у жінки менструація під час здачі аналізу або вона вагітна, то показник може бути знижений. Це нормальне і природне явище. Але низький рівень PLT в аналізі може бути спровокований тромбоцитопенией. Ця зміна в організмі, яке провокується розвитком різних захворювань. До них відноситься:

 1. Хронічний лейкоз.
 2. Різні форми анемії.
 3. Пурпура.
 4. Гепатит або цироз печінки.
 5. Вовчак.
 6. Часті шкірні захворювання.
 7. Хвороби ендокринної системи.
 8. Інфекційні ураження організму.
 9. Ураження кісткового мозку і ракові пухлини.

Досить часто зниження PLT може бути провокувати прийомом окремих медикаментів. Сюди можна віднести антидепресанти, гормональні і протизаплідні препарати.

Сильне зниження показників говорить про схильність до рясних кровотеч. Цей фактор особливо важливий для вагітних, які можуть втратити велику кількість крові при пологах.

Аналіз крові дає можливість убезпечити себе і запобігти подібній ситуації.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Підвищення тромбоцитів

Якщо аналіз підвищений, то це не завжди свідчить про порушення в організмі пацієнта. Протягом дня ці показники можуть змінюватися.

Зазвичай різке підвищення білка в аналізі крові може бути викликано активним заняттям спортом або важкою фізичною навантаженням.

Якщо результат підвищений не в результаті частої активності пацієнта, то це може свідчити про наявність запальних процесів в організмі або про схильність до окремих захворювань. Провокувати такі зміни PLT можуть:

 1. Різні форми ревматичних уражень суглобів.
 2. Артрити і артрози.
 3. Ракові пухлини.
 4. Різні види анемії.
 5. Поразки, які призводять до руйнування еритроцитів.
 6. Туберкульоз.
 7. Захворювання крові.

Рівень білка може бути підвищений у пацієнтів, яким недавно проводили операцію з видалення селезінки. Їм прописують спеціальний курс медикаментів, які можуть впливати на рівень білка в крові.

Часто після застосування таких лікарських препаратів зміна кількості тромбоцитів може зберігатися протягом деякого часу.

Якщо розшифровка аналізу показала тромбоцитоз, то це означає, що організм пацієнта схильний до утворення тромбів.

Якщо у людини підвищене згортання крові, то тромби можуть утворюватися в надлишку і забивати судини. Це призводить до того, що кров не може проходити по цих каналах. Пацієнт починає відчувати болючі відчуття в окремих частинах тіла. Пошкоджена ділянка починає німіти і навколо нього утворюється набряк.

Стандартний plt аналізу крові і розшифровка

Аналіз на тромбоцити у дітей

Дослідження крові у дітей трохи відрізняється від звичного аналізу, який проходять всі дорослі люди. Норми у дітей змінюються в міру їх дорослішання.

Зазвичай прийнято вважати неприпустимим зниження рівня білка нижче позначки 150 K / UL або підвищення більше 450 K / UL.

Причини зміни показників у дітей зазвичай дуже відрізняються від тих, що провокують відхилення від норми у дорослих пацієнтів.

Дитяча тромбоцитопенія може бути викликана алергічної реакції на продукти або медикаментозні препарати. Знижений рівень білка зазвичай провокується вірусною інфекцією або сильної інтоксикацією.

Таке порушення може виникнути у дитини, коли він ще перебуває в утробі матері.

Якщо у жінки спостерігається різке зниження рівня тромбоцитів, то це може привести до аналогічного зміни кількості білка в організмі дитини.

Нерідко діти схильні до таких хвороб, як краснуха або вітрянка. Це може спровокувати зниження кількості активного білка в плазмі. Якщо дитина перенесла сильне захворювання або отримав травму, внаслідок чого йому робили переливання крові, то рівень тромбоцитів може різко знизитися, якщо в перелитої плазмі він не відповідав нормі.

Для того щоб обмежити дитини від подібного порушення, бажано перші кілька років життя захищати його від травмонебезпечно спорту, не давати користуватися гострими предметами, стежити за тим, щоб ворсинки зубної щітки були м’якими, а не жорсткими, не використовувати аспірин. Цей медикамент провокує зниження згортання крові. Якщо все-таки пошкодження було неминуче і у дитини відкрилася кровотеча, його необхідно доставити в лікарню.

Рівень тромбоцитів може бути підвищений. Первинна форма ураження – порушення функціонування клітин кісткового мозку.

Вони перестають створювати достатню кількість білка для нормального функціонування організму. Підвищено індекс може бути і в результаті вторинного порушення – лейкозу.

Це патологічний процес, який викликається наявністю в організмі запального процесу.

Previous Ступінь небезпеки і терапія підвищеного холестерину
Next Засоби першої допомоги при геморої у дорослих

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *