Що таке синусова брадиаритмия у дітей?


Что такое синусовая брадиаритмия у детей?

На сьогоднішній день існує безліч захворювання і станів, що супроводжуються збоями серцевого ритму. При брадиаритмии виникає періодичне зменшення частоти скорочень серцевого м’яза.

В результаті патології розвиваються порушення системи кровообігу, що, в свою чергу, стає причиною небезпечних ускладнень.

Саме тому пацієнтам з таким захворюванням необхідно знати, що таке брадиаритмия, як її лікувати.

Визначення патології і її форми

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Медики на сьогоднішній день виділяють дві форми брадиаритмии: синусова брадикардія і вузловий ритм. Незважаючи на відмінності, обидва стану супроводжуються уражень пульсу. При зменшенні показники до 30 уд / хв і нижче, реєструється ішемія мозку.

Синусової називають брадикардію, при якій діагностовано значне зниження серцевих скорочень. Однак, синусовий ритм при цьому залишається в нормі. Даний стан вважається нормальним для натренованих людей, що займаються спортом і професійних спортсменів. Патологічна форма найчастіше провокується, якщо застосовуються деякі лікарські препарати.

При вузловому ритмі імпульс, який повідомляє серцевому м’язі про необхідність скорочення, подається не від синусового вузла, від передсердно-шлуночкового. Якщо усунути причини патології не представляється можливим, таке захворювання вимагає встановлення кардіостимулятора.

Особливості синусовой брадиаритмии

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Розвиток захворювання необов’язково пов’язане з видимими порушеннями серця. Привести до патології можуть вірусні, інфекційні захворювання, тромбоз, онкологічні патології. Крім цього, причиною брадиаритмии часто стають проблеми з функціонуванням щитовидної залози. Розвитку порушень може сприяти передозування медикаментозними препаратами, наприклад, «Дигоксином» або «Кордарононом».

причини брадиаритмии

Залежно від того, що стало поштовхом для розвитку патологічного стану, виділяють кілька типів даного захворювання. Причини, що сприяють виникненню брадиаритмии, можуть бути наступними.

фізіологічна

Стан, розвинене зважаючи фізіологічних факторів, що не вважається захворюванням.

Уповільнення серцебиття відбувається в стані спокою у молодих і літніх людей, в період сну, а також у спортсменів через регулярних фізичних навантажень. Показники пульсу можуть знижуватися до 40 уд / хв.

До фізіологічних причин також відносять наявні новоутворення будь-якої етіології, які здавлюють один з відділів серця, сповільнюючи його роботу.

органічна

Зменшення частоти сигналів, що подаються з синусового вузла, призводить до незворотних порушень. Брадиаритмією виявляють в результаті різних змін в структурі серця, які провокуються різними факторами:

 • відмирання деяких ділянок м’язи серця (інфаркт міокарда);
  Що таке синусова брадиаритмия у дітей?
 • ішемічні руйнування в результаті звуження судин;
 • кардіосклероз – збільшення площі сполучної тканини в районі запалення або некрозу;
 • кардіоміопатія – дистрофічні, дегенеративні зміни в структурі стінок;
 • міокардит – запалення серцевого м’яза;
 • ХСН – хронічна серцева недостатність.

нейрогенная

Патології нервової системи також можуть привести до відхилень в роботі серця. Причиною брадиаритмии в цій ситуації стають:

 • внутрішньочерепний тиск, розвинене в результаті менінгіту, пухлин мозку, травми;
 • неврози, що стали результатом неправильної діяльності нервової системи;
 • дистонії нейроциркуляторна типу, що розвинулися на тлі відхилення в роботі ендокринної або нервової системи;
 • виразки шлунково-кишкового тракту.

Лікарська

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

токсична

Зменшення частоти скорочень серцевого м’яза іноді фіксується на тлі отруєння організму при інфекції. Брадіарітмія реєструється при:

 • гепатитах в результаті уражень печінки;
 • черевний тиф;
 • сепсисі;
 • отруєнні деякими видами хімікатів.

Брадіарітмія у дітей

Причина порушень ритму серця в дитячому віці найчастіше пов’язана із занадто високим тонусом блукаючого нерва.

Синусова брадиаритмия діагностується у дитини 5, 6, 7 років при погану спадковість, вегето-судинної дистонії (ВСД), патологіях ендокринних залоз, інфекціях.

У малюків до року стан в більшості випадків спровоковано нерозвиненою системою терморегуляції, що призводить до скорочення частоти пульсу при зниженні температури повітря.

За твердженнями доктора Комаровського синусовааритмія є у дітей різновидом норми і вона рідко призводить до тяжких наслідків. У молодших школярів і підлітків збій синусового ритму може виникати в результаті роздратування водія блукаючим нервом, і серце тоді б’ється повільніше. У міру дорослішання брадиаритмия у дитини піде сама собою.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

симптоми

Яскраво-виражені клінічні ознаки патології найчастіше реєструються при запущених формах аритмії. Помірна брадиаритмия практично безсимптомно і тому пацієнт не здогадується про її існування.

При виявленні негативних явищ необхідно негайно звернутися до лікувального закладу і пройти комплексне обстеження, а також курс необхідної терапії.

Відсутність лікування призводить до зменшення працездатності і розвитку патологій інших систем організму.

Пацієнти, які страждають брадиаритмією, відзначають появу наступних симптомів:

 • запаморочення при активних рухах;
 • безпричинні переднепритомні стану;
 • відчуття тиску, тяжкості за грудиною;
 • м’язова слабкість при найпростіших навантаженнях;
 • відчуття браку повітря;
 • підвищене потовиділення;
 • погіршення пам’яті, розлад уваги;
 • постійна тяга до сну;
  Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

блідість шкіри, потемніння носогубного трикутника.

У більшості випадків легкі брадиаритмии виявляються тільки після планових обстежень або при диспансеризації. Скарги при цьому відсутні, пацієнт почуває себе задовільно. Однак, в лікуванні даного захворювання важливе місце відводиться ранній діагностиці. Чим раніше розпочато терапія, тим нижче ризик розвитку небезпечних ускладнень, особливо якщо причиною патології стали інші порушення.

діагностика

Найпростіший спосіб виявлення брадиаритмии – регулярний вимір пульсу. Якщо показники менше 60 ударів в хвилину, то необхідна термінова консультація кардіолога. Встановити точний діагноз доктор зможе тільки за результатами ретельного обстеження, що включає інструментальні та лабораторні методи.

Найбільш ефективною на сьогоднішній день вважається методика Холтера. Це добове моніторування серцевої діяльності за допомогою спеціального апарату. Крім цього, пацієнт повинен зробити електрокардіограму (ЕКГ) і пройти УЗД серця.

Способи лікування брадиаритмии

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

медикаментозна терапія

Зменшення м’язових скорочень серця можна купірувати засобами, що мають холіноблокуючу дію. До таких препаратів відносять «Метацин», «Атропін» та інші. Для поліпшення серцевої діяльності є потреба у додатковому прийом необхідних для цього мікроелементів. Пацієнтам призначають «Панангин», «Аспаркам», препарати, що включають магній.

Крім цього, хворий повинен дотримуватися спеціальної дієти, спрямовану на заповнення відсутніх в організмі речовин. Щоденний раціон необхідно доповнити крупами, бобовими, молочними продуктами, свіжими фруктами, овочами. Обов’язково в меню повинні бути присутніми страви з нежирного м’яса. Дотримання всіх лікарських рекомендацій – перший крок на шляху до одужання.

Оперативне втручання

При відсутності результату від медикаментозної терапії лікар приймає рішення про вживляння кардіостимулятора. Це спеціальний пристрій, який повністю бере на себе обов’язки синусового вузла і стає водієм ритму.

Дана система контролю незалежно від різновиду брадиаритмия допомагає справлятися з важкими станами і дозволяє уникнути розвитку небезпечних ускладнень.

Така операція відноситься до малоінвазивних втручань, безпечна і малотравматичні.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

ускладнення

Результат захворювання майже завжди залежить від причини, що спровокувала розвиток патології, і в той же час від своєчасності звернення до лікувального закладу.

Без необхідної терапії брадиаритмия може перейти в більш складну форму, що спричинить за собою величезний ризик розвитку ускладнень.

При появі запаморочень, відпереднепритомний станів без видимої на те причини, пацієнту потрібна невідкладна допомога.

Подібні порушення ритму небезпечні збоями функціонування ниркової системи, мозкової діяльності. Значно збільшується ризик розвитку тромбозу, інфаркту, інсульту, що далі призводить до інвалідизації. Лікування брадиаритмии має бути спрямоване на усунення причини, що спровокувала порушення. Пацієнтам призовного віку на цей період надається відстрочка від служби в армії.

 

Синусова брадиаритмия у дитини 7 років: як проявляється, класифікація, профілактика, схема

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Багато років безуспішно боретеся з ГІПЕРТОНІЄЮ?

Брадикардія у дітей – це захворювання, при якому знижується частота серцебиття. Йому схильні і діти, і дорослі. Хвороба неприємна і здатна дати ускладнення. За статистикою, брадикардія у дітей зустрічається рідше, ніж у дорослих.

Ледве помітивши значне зниження серцебиття у дітей, батьки повинні негайно звернутися до лікаря, щоб уникнути розвитку захворювання. Лікарі після ретельного огляду і ряду аналізів ставлять діагноз і призначають лікування.

Брадикардія у дітей може виникати по ряду причин, які виділяють дитячі кардіологи, грунтуючись на багаторічному спостереженні за цією хворобою:

 1. У віці від 10 до 15 років брадикардія у дітей може розвинутися на тлі порушень нервової системи, тобто через неврозів.
 2. Ще одна причина виникнення – порушення роботи ендокринної системи. Теж, як правило, в підлітковому віці.
 3. Підвищення внутрішньочерепного тиску також відбивається на роботі серця.
 4. Якщо при народженні у малюка зафіксована гіпоксія, то в подальшому можливий розвиток брадикардії.
 5. Інфекційні захворювання, які переніс дитина, нерідко впливають на виникнення патології.
 6. Брадикардія у дитини може виникнути на тлі сильного переохолодження.
 7. Якщо малюк пройшов досить тривалий і складний курс медикаментозного лікування з використанням сильних препаратів, теж може виникнути брадикардія.
 8. Брадикардія у плода ще в утробі матері обумовлюється вродженими захворюваннями серця.
 9. Отруєння важкими металами (свинцем, молібденом), нікотином. Діти дуже чутливі до сигаретному димі, так що від цього може розвинутися серцева патологія.
 10. Швидке зростання кінцівок щодо внутрішніх органів і особливо серця може викликати патологію.
 11. Нерідко брадикардія у новонароджених може виникнути на тлі порушеного кровообігу в мозку. Наприклад, якщо під час пологів сталося защемлення голови малюка.

Можливо і тимчасове прояв брадикардії. Наприклад, якщо граючи з іншими дітьми, дитина надовго затримав подих, або позначився стрес від переживання денних подій, як правило, це трапляється перед сном.

види

Лікарі-кардіологи розрізняють два види патології: синусова (коли порушується подача імпульсу з синусового вузла) і гетеротопних.

Хвороба також ділиться на кілька ступенів:

 1. Легка. Симптоми її практично непомітні. Як правило, такий ступінь брадикардії у дітей батьки не помічають.
 2. Помірна. Виявляється помітними симптомами. Потребує лікування у фахівця.
 3. Яскраво виражена – вимагає негайного лікування, інакше наслідки можуть стати незворотними.

симптоми

Зовні симптоми брадикардії рідко нагадують захворювання, які знають батьки. Тут можна не додати значення і списати все, наприклад, на поганий настрій малюка або просто на особливості характеру. Слід звернути увагу на наступне:

 1. Постійна млявість і слабкість.
 2. Часті запаморочення.
 3. Відсутність апетиту.
 4. Проблеми з диханням, задишка.
 5. Рясне потовиділення. Пот при цьому холодний.
 6. Раптова втрата свідомості.
 7. Порушення тиску.
 8. Розсіяна увага, відсутність концентрації.
 9. Дитина швидко втомлюється.
 10. Біль в області серця.
 11. Повільний пульс.

Звичайно, такі симптоми не проявляються, якщо виникла брадикардія у плода, тому вагітна жінка повинна регулярно проходити обстеження у лікаря. І при виникненні захворювання не запускати його до важкої форми.

лікування

Якщо у дитини зафіксована помірна або яскраво виражена форма брадикардії, її необхідно лікувати. Лікування медикаментозне призначається лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей організму дитини: його віку, статі, можливої ​​алергії. Пам’ятайте: тільки фахівець може призначати лікування, ні в якому разі не можна займатися самолікуванням!

Отже, при лікуванні брадикардії часто використовуються: женьшень, точніше його корінь, кофеїн, атропін, ефедрин, беладона і інші препарати подібної дії. Метою лікування є вилікувати захворювання, яке і викликало брадикардію.

У деяких випадках використовуються рецепти з народної медицини, але тільки під наглядом і з дозволу лікаря. Це настій, приготований з соснових гілок, або волоські горіхи, змішані з кунжутним маслом і цукром. Можна давати дитині міцний чай, морепродукти, а саме різні водорості.

При лікуванні народними засобами не можна забувати, що маленькі діти дуже схильні до проявів алергії, тому необхідно з особливою увагою стежити за дитиною в період лікування.

Легка форма брадикардії добре лікується заняттями спортом. Якщо ж брадикардія перейшла в хронічну форму, не потрібно впадати у відчай. Можливо і стаціонарне лікування. Також може бути проведена імплантація електрокардіостимулятора. Сучасна медицина може впоратися практично з будь-яким захворюванням, головне – не здаватися і продовжувати лікування.

Спортивні заняття для маленького пацієнта підбирає лікар, в даному випадку не підійдуть такі види спорту, в яких тренування досить важкі і тривалі.

Існують спокійні види спорту. Важливо розуміти необхідність тривалих прогулянок на свіжому повітрі. Дуже корисно, якщо дитина росте в місті, частіше вивозити його на природу або відправляти його в дитячі оздоровчі табори.

Дитина повинна щодня робити гімнастику, відвідувати басейн, приймати сонячні ванни. Дуже корисно займатися з дитиною загартовуванням, але обов’язково під контролем фахівця, щоб уникнути непотрібного переохолодження.

Здоровий спосіб життя, і в дорослому житті буде корисний. Дитина, який з дитинства полюбить спорт та ігри на свіжому повітрі, буде менше схильний до будь-яких захворювань протягом усього життя.

Загальна інформація

Синусовааритмія має на увазі під собою збої в роботі серця, коли різниця між серцевими скороченнями більше 10% (якщо цей показник менше, патології немає). При цьому пульс залишається в нормальних межах (60-80 ударів в хвилину).

Синусовааритмія має бути присутня у людини, так як в спокійному стані серце б’ється помірно, а у відповідь на хвилювання або в момент фізичних навантажень пульс частішає. Вона дозволяє побачити рівень пристосованості серцевого м’яза до навантажень і є, в певних межах, ознакою гарного стану здоров’я.

За статистикою, на частку аритмій доводиться 10-15% від усіх хвороб серця. В останні роки кількість хворих зростає. Синусовааритмія найчастіше спостерігається у людей похилого віку, а так само у тих, хто зловживає алкоголем або наркотиками.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

У дітей синусовааритмія присутній досить часто, але, в більшості випадків не є патологією, так як нервова система просто не встигає за зростаючим організмом.

Захворювання не потребує лікування, якщо розвивається на тлі виражених нервових переживань. Як тільки людина розслабляється, вона проходить сама по собі. Для заспокоєння в даному випадку можна застосовувати рослинні лікарські засоби (валеріана, пустирник).

Симптоми захворювання, особливо на ранніх стадіях, не проявляються яскраво. Людина може досить тривалий час не здогадуватися про існування у нього складнощів зі здоров’ям.

Класифікація

Синусовааритмія підрозділяється на наступні види, обумовлені частотою серцевих скорочень (ЧСС):

 • Тахіаритмія, при якій відслідковується часте серцебиття понад 80 ударів в хвилину; кров не наповнює серце в повному обсязі, через що страждають всі внутрішні органи, порушується кровообіг.
  Виявляється у людей з проблемами зі щитовидною залозою, вегетативною нервовою системою;
 • Синусова брадикардія – у хворого ЧСС менше 60 ударів в хвилину; причиною може бути голодування або тривала дієта, підвищений внутрішньочерепний тиск, проблеми зі щитовидкою, прийом певних медикаментів.
  Зниження ЧСС нижче 40 ударів в хвилину може привести до непритомного стану або навіть до зупинки серця і смерті;
 • Екстрасистолія – передчасне скорочення серцевого м’яза, що відбувається через нервових перевантажень і стресів, шкідливих звичок, нестачі магнію і калію в організмі.
  Причиною так само можуть бути форми ІХС та дистрофія серцевого м’яза. Серцевий викид непродуктивний. Хворий відчуває почуття завмирання серця, глухі поштовхи в області серця, почуття тривоги і нестачі повітря;
 • Фізіологічна (дихальна) синусовааритмія – не є відхиленням від норми, проявляється в уповільненні ЧСС на видиху і прискоренні на вдиху.
  Властива дітям і підліткам, у дорослих синусова дихальна аритмія іноді супроводжує вегето-судинної дистонії, захворювань мозку, з’являється після перенесених важких інфекцій.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

стадії

Виділяються наступні стадії захворювання:

 • Легка (помірна) синусовааритмія – в більшості своїй ніяк не проявляє себе, може бути специфічною особливістю конкретного організму, а так само супроводжувати літньому віку. Чи не є відхиленням від норми, якщо пов’язана з гормональною перебудовою організму (у підлітків). Необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб встановити точну причину і характер хвороби.
 • Синусовааритмія першого ступеня – симптоми виникають рідко і, як правило, проходять самі, хворий не відчуває дискомфорту. Часто виявляються в порушеннях дихання (дихальна аритмія), виявляється у підлітків в період статевого дозрівання, у спортсменів, у людей похилого віку. Потрібна консультація лікаря, особливо якщо присутні часті непритомності.
 • Синусовааритмія другого ступеня – симптоми виражені найбільш чітко і співіснує з різними серцевими захворюваннями. У людини з’являються сильна слабкість, стомлюваність, задишка.
 • Синусовааритмія третьої ступені-симптоми проявляються дуже яскраво. Вкрай важливо провести своєчасну діагностику для виявлення точної причини захворювання і призначити лікування. Є ймовірність розвитку серйозних ускладнень. Потрібно обстеження всіх внутрішніх органів.

Причини виникнення

У дітей і підлітків:

 • сильний стрес, психологічна пригніченість;
 • пороки внутрішньоутробного розвитку;
 • пухлини і вади серця;
 • патології внутрішніх органів;
 • спадковість;
 • отруєння;
 • тривалі і важкі інфекції;
 • захворювання міокарда.

У молодих людей і людей середнього віку:

 • підвищений артеріальний тиск;
 • пороки серця;
 • хронічні захворювання легень і щитовидки;
 • алкоголізм і куріння;
 • вірусні інфекції;
 • стрес;
 • операції на серці;
 • нестача калію і магнію в організмі.

У людей похилого віку синусовааритмія, на додаток до перерахованих вище причин, є майже завжди проявом іншого захворювання серця, наслідком інших проблем зі здоров’ям, у тому числі і вікових. Факторами ризику можуть служити: прийом лікарських засобів, рясна жирна їжа, зловживання кавою і сигаретами.

Симптоми і ознаки

Симптоми синусової аритмії пов’язані з порушеннями серцевого ритму. Людина скаржиться на «завмирання» серця, задишку, нестачу повітря, запаморочення, слабкість і непритомність, у нього бувають панічні атаки, пов’язані з почуттям страху і тривогою.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

 • відчутне серцебиття;
 • біль з лівого боку грудної клітини, що віддає в руку;
 • неможливість зробити повний вдих;
 • задишка;
 • пульсація в скроневої області;
 • напади сильного слабкості, запаморочення, непритомність;
 • похолодання кінцівок.

діагностика

Для діагностики синусової аритмії використовуються наступні методи:

 • ЕКГ (електрокардіограма) – як першочергово важливий спосіб;
 • ЕФД (електрофізіологічне дослідження);
 • ехокардіограма;
 • моніторування (епізодичне, холтерівське);
 • тест з навантаженням;
 • ортостатична проба;
 • лабораторні дослідження (здача загального аналізу крові, кров на гормони Т3 і Т4);
 • визначення варіабельності серцевого ритму.

Що означає синусовааритмія, ми розібралися, а от як вона виглядає на ЕКГ:

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Диференціальна діагностика полягає в тому, щоб вчасно розпізнати хворобу і не допустити ускладнень. Ось чому лікар завжди призначає ЕКГ при порушеннях ритму і як профілактичний терапевтичного методу, який дозволяє розпізнати патологію і працює як первинний метод діагностики.

Перша допомога

Напад може застати зненацька, він раптово починається і так само закінчується. Хворому слід викликати швидку допомогу.

До приїзду бригади потрібно постаратися заспокоїти людину, створити комфортні умови, відкрити вікно, можна дати седативну (пустирник, валеріана, валокордин).

Якщо хворий втрачає свідомість, потрібно нахилити голову назад і розстебнути комір. При відсутності дихання і серцебиття, необхідно до приїзду бригади швидкої допомоги робити штучне дихання.

Лікування та реабілітації

Лікування повинне проходити строго під контролем фахівця. Основні методики:

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

 • здорове збалансоване харчування (відмова від кави, міцного чаю, алкоголю, жирної і солодкої їжі);
 • відмова від куріння;
 • медикаментозне лікування (седативні лікарські засоби, транквілізатори, антиаритмічні препарати);
 • установка кардіостимулятора (при важкому ступені захворювання);
 • хірургічна операція;
 • засоби народної медицини (тільки разом з основним лікуванням і з дозволу лікаря): лікування спаржею, лимонами, волоськими горіхами і медом, глодом;
 • лікування п’явками.

Як лікувати синусова аритмія серця в кожному окремому випадку, визначає лікуючий лікар.

Реабілітація після нападу синусової аритмії полягає в отриманні лікарської допомоги, яка буде спрямована на відновлення серцевого ритму (лікарська або електростимуляція), забезпеченні максимально спокійних умов.

Прогноз, ускладнення і наслідки

Прогноз вкрай неоднозначний. Фізіологічна аритмія не несе загрози здоров’ю людини. У людей молодого віку прогноз в цілому сприятливий. При інших видах хвороби сценарій розвитку визначається природою основного захворювання.

Ускладнення і наслідки:

 • ризик раптової зупинки серця;
 • інсульт;
 • інфаркт;
 • серцева недостатність;
 • порушення мозкового кровообігу;
 • тромбоемболія;
 • кома.

Запобігання рецидивам і методи профілактики:

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

 • позитивні емоції і гарний настрій;
 • уникнення стресів;
 • уникнення великих навантажень на серце;
 • щадний режим і максимально спокійна обстановка;
 • лікування супутніх хвороб;
 • правильне харчування;
 • відмова від шкідливих звичок.

Синусовааритмія є грізне порушення роботи серця, так як практично завжди вона – симптом іншої хвороби. Дуже важливо вчасно і правильно діагностувати захворювання і вжити відповідних заходів. Лікування необхідно проводити тільки під контролем фахівця.

Синусова брадиаритмия у дітей: симптоми, лікування і профілактика

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Під визначенням брадикардія або більш поширене як брадиаритмия, що виражається у дітей, слід розуміти стан зі зниженням частоти по серцевим скорочень. Для немовлят нормою вважається близько сотні ударів щохвилини. Дітям же, чий вік варіюється з року до шести років, значення коливається в межах 70 … 80 ударів. Це, в свою чергу, проявляється від стану міокарда.

варіації хвороби

Різниться синусова брадиаритмия у дітей на абсолютну і відносну. У першому випадку ритм сповільнений в постійній мірі, навіть якщо фактори, що впливають звідки-небудь, відсутні. Для другого варіанту обов’язкова присутність фактора для зміни ритму. До причин можна віднести як приклад гіпертермію.

При помірному вираженні брадиаритмии часто відзначають тахікардію в момент видиху. В наявності інших проблем за станом інших органів явище стає вторинним. Зовні недуга ніяк не проявляє себе, за деякими винятками. Якщо це не так, значить, є порушення в галузі транспортування кровотоку до головного мозку.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Характеризує хвороба 60-кратне поява ударів серця. Це значно менше належного рівня, хоча по синусовому ритму змін не виявляється. Зазвичай такі показники вважаються цілком нормальними, якщо вони закріплені за спортсменами або добре тренованими людьми. В інших випадках це патологія.

А викликати її можна при передозуванні Дигоксином, препаратом з числа антиаритмічних, блокаторів кальцієвих каналів, бета адреноблокаторів. Досить скасувати призначені ліки, щоб позбавити від синусової форми хвороби.

Для вузлового ритму, на відміну від попереднього варіанту, характерно поширення імпульсу від вузла, званого предсердно-шлуночкових.

Про причини зміни ритму

Брадикардію маленьких пацієнтів пов’язують з вродженими і набутими вадами серця, перенесеними операціями. Існує маса інших приводів, які представлені:

 • міокардитом;
 • міокардіодистрофією,
 • дилатаційною та гіпертрофічною кардіоміопатією;
 • перенесеними васкулитом і ревматизмом.

Навіть трапляються пухлинні процеси, а також від перикардиту, травми серця, з крововиливом в місце провідних шляхів, інтоксикацією може розвиватися хвороба. Але є і більш прості причини, що провокують процес аритмії.

Йдеться про інфекційні захворювання: ангіні, пневмонії, дифтерії, бронхіті, кишкової інфекції і навіть сепсис, при яких йде втрата рідини організмом, створюються електролітні порушення.

Виконання зондування в зоні серця, ангіографія, наявність кардіоміопатії в числі можливих причин даного захворювання.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Є й певний перелік екстракардіальних чинників у формі:

 • Патології вагітності та пологів;
 • недоношеності;
 • Гіпотрофії плода з наступною незрілістю та порушенням іннервації.

Від розладів нервової системи, представлених емоційним перенапруженням, ВСД, ендокринних збоїв, захворювань крові відбуваються подібні реакції з аритмією.

Про ознаки первинних і вторинних

Головним симптомом називають знижене до 30 … 40 ударів биття серця маленького чоловічка. Адже відомо, що чим менше організм, тим більше ударів щохвилини здатне видавати його сердечко. Далі вже виходять багато ознак, обумовлені в першу чергу гіпоксією. Тут мова йде про первинних показниках з кисневим голодуванням мозку, його наступним порушеним функціонуванням.

Перелік вторинних ознак куди більш розширено проявами:

 • стомлюваністю;
 • слабкістю;
 • запамороченням;
 • появою холодного поту;
 • непритомністю;
 • утрудненням дихання;
 • розладом зору;
 • розладом уваги.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

В ході затяжної хвороби, аритмії в різних її варіаціях, з’являється дискомфорт від того, що відчуває пацієнт шкільного віку. Відбутися це може в будь-який момент, але побоюватися не варто.

За дітей потрібно турбуватися лише через зниження ритмів серця з з проявом первинних ознак розглянутого захворювання.

Це прихована загроза, здатна викликати навіть повну або часткову зупинку серця.

Як розвивається хвороба?

З’явитися брадикардія в дитячому віці може, якщо в якості центральної проблеми називають патологію з підвищенням тонусу до гіпертонусу блукаючого нерва.

Патологічний процес міокарда далі впливає на тканини нервових закінчень. Лише зрідка дитячий аритмолога в діагнозі вказує саме цю проблему.

У числі поштовхових явищ можуть стати процеси з переохолодженням тіла, вегетосудинною дистонією, збоєм в роботі щитовидної залози.

Все це для дитячого організму стає справжньою проблемою. Для переохолодження така реакція вважається нормальною. Адже від зовнішнього впливу можуть відбуватися явища по зменшенню серцевого биття. У разі необхідності зберегти функціональність серця організм подає сигнал на нормалізацію пульсу. Іноді трапляється, що працює синусовий вузол невірно через навантажень.

Аналогічно відбувається і при дистонії, а також гормональних збоях. Перший варіант обумовлюється порушеною прохідністю крові всередині судини. Для другого ж першопричиною стає підвищений або понижений вміст гормонів. Адже саме вона виробляють коригування по роботі організму.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Як виявити проблему?

З огляду на безсимптомно недуги брадиаритмии у дітей і підліткового віку, вживати особливих заходів для лікування годі й говорити.

Однак потрібно пам’ятати про важливість виконання обстежень щорічно, під наглядом кардіолога, щоб бути в курсі стану маленького пацієнта.

Вживати заходів з лікування доводиться в тих випадках, у кого на обличчя маса проблем вторинного переліку симптомів.

Важливо виконати ЕКГ, що служить головним доказом або спростуванням наявності діагнозу. За допомогою УЗД також можна переконатися в попередньому діагнозі. За допомогою ЕхоКГ можна виявити органічну причину збою.

Це штатний список діагностичних заходів, які можна виконати як в умовах стаціонару, так і в амбулаторному лікувальному закладі. Головне, щоб результати були максимально швидко розглянуті лікуючим лікарем.

лікувальні заходи

Отже, діагностика показала, що у дитини є брадиаритмия. Далі під наглядом свого кардіолога можна приступати до терапевтичному впливу. Якщо причиною каталізації зниженого серцевого ритму послужив недуга первинної категорії, то нейтралізувати його нічим не треба.

Якщо ж прояв симптомів зберігається, потрібно посприяти іншими методами. Так, при відсутності належного ефекту в разі використання медикаментів можна вдатися до застосування кардіостимулятора.

Це необхідність для того, щоб життєздатність серцевого органу відновилася до колишнього рівня.

Терапію починають з того, що попереджають чинники. Для цього лікують ревматизм, сануючих вогнища інфекції, включаючи карієс, аденома, тонзилектомії. За допомогою медикаментів лікар слід за трьома напрямками:

 • Нормалізує електролітний баланс, препаратами з калієм і магнієм;
 • Застосовує протиаритмічні засоби (прокаїнамід, верапаміл і інші);
 • Домагається поліпшення в метаболізмі серця (кокарбоксилазой, рибоксином, кальцію пангамат).

Іноді при діагнозі дитяча аритмія можливе застосування малоінвазивного хірургічного впливу: радіочастотної абляцией або кріоабляціей патологічних аритмогенних зон; імплантацією електрокардіостимулятора або імплантованого дефібрилятора.

Крім іншого, батькам потрібно пильніше підбирати раціон харчування хворої дитини. Там повинні буяти джерела калію з магнієм, вітамінами груповий категорії В.

цього вдасться досягти молочними продуктами, м’ясними стравами з яловичини та птиці, горіхами і сухофруктами, крупами гречаної і вівсяної, бобовими, томатами, шпинатом, цитрусовими, квашеною капустою. Тоді поступово ситуація буде поліпшуватися.

В якості підтримки рекомендовано проводити тренування з дихальною гімнастикою.

Причини виникнення синусової брадиаритмии, методи лікування

Синусова брадиаритмия – хвороба, яка трапляється у всіх вікових категорій пацієнтів і характеризується значним зниженням кількості серцевих скорочень.

У здорової людини частота пульсу коливається в рамках 60-80 ударів в хвилину.

При даній патології серця показники можуть варіюватися від 40 до 59 скорочень, у вкрай важких випадках, що межують з ризиком виникнення обширного інфаркту головного мозку – від 30 до 39.

Що призводить до появи брадиаритмии?

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Незважаючи на те, що при стандартному медичний огляд, людина, що страждає від зниженого рівня ЧСС, виглядає цілком нормально, пряма загроза для його здоров’я все одно існує. Адже що таке синусова брадиаритмия? В першу чергу це гіпоксія всіх внутрішніх органів і життєво важливих систем, включаючи головний мозок. Основна небезпека полягає в тому, що серце не справляється зі своїм завданням і різко знизився пульс може привести до клінічної смерті, наприклад, уві сні.

Синусовий вузол відповідає за частоту скорочень і ритм, його пошкодження дегенеративного та запального характеру призводять до пригнічення серцевої діяльності. Поява синусової брадиаритмии у дітей обумовлено підвищеним тонусом блукаючого нерва через патологічних змін міокарда. Крім цього, факторами, що провокують виникнення захворювання у немовлят і підлітків, можуть бути:

 • переохолодження (як правило, у немовлят і дітей до трьох років);
 • внутрішньочерепна гіпертензія;
 • перенесені вірусні та інфекційні захворювання з ускладненнями;
 • генетична схильність;
 • гормональні порушення (зазвичай у підлітків);
 • ангіна, запалення легенів.

Порушувати автоматику синусового ритму може прийом медикаментозних препаратів, що впливають на частоту серцевих скорочень. У дорослих причинами виникнення брадиаритмии можу бути:

 • виражений атеросклероз;
 • перенесений раніше інфаркт міокарда або інсульт;
 • запальні зміни тканин серця;
 • ожиріння другого і третього ступеня;
 • малорухливий спосіб життя;
 • тромбоз судин;
 • кардіосклероз (найчастіше зустрічається у людей похилого віку);
 • ішемічна хвороба серця;
 • гіпотиреоз;
 • інфекційні та вірусні захворювання.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

діагностика

Під час медичного обстеження може бути встановлений тип брадиаритмии, яка буває фізіологічної і органічної. Синусова брадикардія відноситься до класу даної патології, тому в висновках лікарського огляду часто фігурує цей діагноз. При цьому спостерігається знижений рівень ЧСС, але зберігається синусовий ритм. Брадикардія найчастіше виявляється у спортсменів.

Якщо у дитини або у дорослої людини виникли характерні симптоми брадиаритмии, а вимір частоти пульсу видало показники нижче норми, слід негайно звернутися за медичною допомогою. При критичному падінні ЧСС необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. У стаціонарних умовах буде проведена електрокардіограма.

Якщо вона покаже явне порушення серцевого ритму і подовжені інтервали між шлуночковими скороченнями, пацієнта госпіталізують. Далі йому доведеться пройти ультразвукову діагностику серця, повторне ЕКГ і добове моніторування стрибків артеріального тиску.

Після виявлення типу брадиаритмии буде призначено відповідне діагнозу лікування.

симптоми захворювання

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

 • занепад сил;
 • запаморочення;
 • потемніння в очах,
 • неуважність;
 • втрата координації;
 • зниження гостроти зору;
 • холодний піт;
 • скачки артеріального тиску.

При різкому зниженні частоти серцевих скорочень може впасти артеріальний тиск до критичного рівня, що викличе арітміческій шок. У деяких випадках буває різка зупинка кровообігу, що призводить до мимовільного спорожнення сечового міхура і кишечника.

Синусова брадиаритмия у дитини найчастіше виявляється випадково, оскільки рідко має яскраво виражену клінічну картину. Але у важких випадках можуть спостерігатися:

 • раптова втрата свідомості;
 • погіршення зору;
 • болю за грудиною;
 • хронічна втома, млявість;
 • відсутність апетиту.

Якщо під час вдиху частішає серцебиття, а на видиху ЧСС різко сповільнюється, це вказує на наявність дихальної брадиаритмии. Якщо затримати подих, її ознаки повинні зникнути. Якщо цього не відбулося, значить, це не дихальна синусова брадиаритмия.

Чи можна займатися спортом і служити в армії з брадиаритмією?

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

При цьому захворюванні не забороняються заняття, які передбачають помірні кардионагрузки (наприклад, біг), але від силових тренувань слід відмовитися.

лікування

Синусова брадиаритмия у підлітків в більшості випадків не потребує лікування, так як не має яскраво вираженої симптоматики і є наслідком гормонального дисбалансу, характерного для перехідного віку. В інших випадках при помірній брадиаритмии призначаються загальнозміцнюючі препарати у вигляді настоянок і вітамінних комплексів.

При вираженому вигляді захворювання людини госпіталізують і призначають ліки, що прискорюють провідність серця (наприклад, «Ніфедипін»). Внутрішньовенно вводяться «Преднізолон», «Еуфілін», гормон дофамін, атропін і адреналін.

Якщо ЧСС нижче 20, то потрібні термінові реанімаційні заходи. При постійних непритомності шляхом нескладної хірургічної операції лікарями встановлюється кардіостимулятор. Але він використовується тільки в критичних ситуаціях, коли ніякі інші препарати не можуть купірувати напади брадиаритмии.

прогноз

Якщо не лікувати органічну брадиаритмією, то може наступити клінічна смерть через раптову зупинку серця. Також дане захворювання провокує розвиток тромбоемболії, яка в свою чергу призводить до інфаркту та інсульту.

При фізіологічної брадиаритмии (наприклад, у спортсменів або в підлітковому періоді у дітей) патологія має сприятливий прогноз, так як в більшості випадків не робить ніякого впливу на серцево-судинну та інші системи організму.

 

Синусова брадиаритмия: причини і лікування. Брадіарітмія у дітей

Синусова брадиаритмия вважається одним з видів порушень ритму серця. При цій патології періодично зменшується частота скорочень серця. Згодом це викликає порушення кровообігу і може стати причиною серйозних ускладнень. Тому важливо своєчасно провести лікування.

особливості патології

Для синусової брадиаритмии характерно зменшення кількості скорочень серця в хвилину. Проблема викликається збоями в роботі синусового вузла, що регулює серцевий ритм.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?При цій патології самопочуття людини, в основному, нормальне, організм працює без видимих ​​порушень. Але постійно перебіг хвороби призводить до гіпоксії і всім що випливають з цього наслідків.

Проблема виникає у людей будь-якого віку. У підлітків і дітей брадиаритмією викликає вплив на синусовий вузол блукаючого нерва.

При появі після 40 років причини найчастіше ховаються в захворюваннях серця і судин. Також порушення викликається збоями в роботі щитовидки.

Легкий перебіг хвороби не становить небезпеки для здоров’я хворого.

Чим викликається і види

Залежно від чинників, що спровокували порушення, брадиаритмия буває фізіологічної, органічної, нейрогенной, лікарської і токсичної.

фізіологічна

Ця проблема пов’язана з фізіологічними процесами в організмі і не є патологією. Уповільнення скорочень серця в такому випадку відбувається під час сну або в стані спокою.

У спортсменів подібне явище спостерігається і вдень, так як в зв’язку з регулярною фізичною активністю регуляція серцевого ритму відбувається по-особливому.

В даному випадку показники пульсу досягають лише сорок ударів.

До фізіологічних чинників відносять також наявність злоякісних або доброякісних утворень, які здавлюють певний відділ серця і уповільнюють його роботу.

органічна

Якщо частота імпульсів синусового вузла різко знижується, в органі розвиваються незворотні порушення. Синусовую тахиаритмию часто виявляють при стійких перехідних зміни в структурах серця. Проблема може бути викликана низкою чинників.

 1. Інфарктом міокарда, при якому певні ділянки серцевого м’яза відмирають.
 2. Ішемічними ураженнями через звуження судин.
 3. Кардіосклерозом. Для патології характерно розростання сполучної тканини на місці некрозу або запалення.
 4. Міокардіодистрофією. При цьому порушуються обмінні процеси в міокарді, що викликають збій у роботі і дистрофічні зміни в міокарді.
 5. Кардіоміопатією, коли кардіоміоцити піддаються склеротичних і дистрофічних змін.
 6. Міокардитом – запальним захворюванням серцевого м’яза.

Всі ці хвороби становлять серйозну небезпеку для здоров’я людини і вимагають лікування.

нейрогенная

В цьому випадку ритм серця сповільнюється у зв’язку з патологіями нервової системи. Брадиаритмією викликають:

 • підвищення тиску всередині черепа при менінгіті, пухлинах мозку, після ударів і набряків;
 • неврози, які є функціональними порушеннями Центральної нервової системи;
 • нейроциркуляторні дистонії. Проблеми в серцево-судинній системі пов’язані з ураженням ендокринної та нервової системи;
 • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки.

Лікарська

Деякі медикаменти здатні стати причиною порушення ритму серця. Синусова брадиаритмия це стан, який часто зустрічається у людей, що перебувають на лікуванні серцевими глікозидами, бета-блокаторами, антиаритмічними препаратами.

токсична

Робота серця погіршується в зв’язку з інтоксикацією організму продуктами життєдіяльності бактерій при інфекційних захворюваннях. Зазвичай брадиаритмією спостерігають при:

 • черевний тиф. Це інфекційне ураження кишечника;
 • гепатиті, при якому запалюється печінку;
 • отруєнні фосфорорганічними сполуками. Подібні хімікати можна зустріти в засобах для обробки рослин від шкідників, під час лікування паразитів у домашніх тварин. Ці речовини потрапляють в організм через немиті руки або брудну воду, а також з повітрям;
 • сепсисі – зараженні крові.

Розвиток брадиаритмии в дитячому віці

Брадіарітмія у дітей пов’язана з високим тонусом блукаючого нерва. Зазвичай проблема зустрічається при наявності вегето-судинної дистонії, інфекційних захворюваннях, патологіях щитовидної залози, генетичної схильності.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?Брадіарітмія у дитини молодше року викликається недостатнім рівнем розвитку терморегуляції. Тому у них при зниженій температурі навколишнього середовища зменшується частота скорочень серця. Для цього дитині достатньо побути на повітрі всього кілька хвилин.

У молодшому шкільному віці в зв’язку з незрілістю організму, синусовий вузол дратується блукаючим нервом, через що серце може битися повільніше. У міру зростання дитини ця проблема проходить сама по собі.

Також читають: Народні засоби від миготливої ​​аритмії

Брадіарітмія у підлітків викликається зниженим рівнем гормонів щитовидної залози в організмі.

характерні симптоми

Яскрава клінічна картина спостерігається у випадку з вираженими формами аритмії. При помірній брадиаритмии немає ніяких симптомів, і хворий навіть не підозрює про наявні у себе проблеми. Якщо з’явилися якісь прояви, необхідно звернутися до лікаря і пройти лікування, так як поступово хвороба може істотно знизити працездатність і викликати патології внутрішніх органів.

У людей, які страждають брадиаритмією:

 • часто паморочиться в голові, особливо якщо різко міняти положення тіла;
 • спостерігаються переднепритомні стану без причини;
 • турбує відчуття тяжкості в грудній клітці;
 • при глибокому вдиху виникає відчуття нестачі повітря;
 • будь-які фізичні навантаження супроводжуються м’язовою слабкістю;
 • підвищується потовиділення;
 • знижується здатність концентрувати увагу, погіршується пам’ять, розумова працездатність, постійно турбує сонливість;
 • бліднуть шкірні покриви, декомпенсована форма супроводжується посинінням області носогубного трикутника.

Легкі стадії брадиаритмии виявляють зазвичай випадково, під час проведення планового обстеження, так як дане стан не супроводжується жодними клінічними проявами. У пацієнтів немає ніяких скарг.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?При некомпенсованою формі необхідно терміново надати хворому медичну допомогу, якщо запаморочення спостерігаються два рази на місяць і частіше. У таких пацієнтів періодично різко знижується тиск в артеріях. існує

 • високий ризик розвитку кардіогенного шоку і зупинки серця.
 • Якщо симптоми брадиаритмии проявляються у дитини, це говорить про складну формі хвороби.
 • В цьому випадку порушення ритму є вторинним захворюванням, викликаним внутрішньочерепними гематомами, порушеннями функцій нирок або печінки, підвищеним збудженням блукаючого нерва.

У дітей шкільного віку помітити проблему можна по підвищеному розумовому стомлюваності, головних болів, переднепритомний стан, виділенню холодного поту. У деяких випадках дитина може скаржитися на болі в області серця. В цьому випадку потрібно терміново пройти кардіологічне обстеження.

Діагностика в клініці

Брадіарітмія – це стан, що вимагають своєчасної діагностики та лікування. Хворий сам може визначити проблему, промацавши у себе пульс і нарахувавши менше 60 ударів за хвилину.

Точно підтвердити проблему може тільки лікар після докладного обстеження. Для цього, в першу чергу, проводять електрокардіографію. Дослідження виконують в стані спокою і після фізичних навантажень.

При наявності нерегулярного ритму серця і підвищеної тривалості інтервалів між шлуночковими комплексами говорять про розвиток синусової брадиаритмии.

Для більш детального обстеження серця призначають УЗД і добовий моніторинг серцевого ритму АІ артеріального тиску.

Якщо почався сильний напад, необхідно терміново доставити хворого до медустанови.

терапія

При помірній формі захворювання, коли немає ніяких проявів, лікування не призначають. У дітей подібні проблеми часто проходять самостійно з віком.

Терапію призначають на стадії декомпенсації, коли зниження частоти скорочень серця викликається патологіями серця. Застосовують медикаментозні і хірургічні методи лікування.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?Починають терапію з прийому препаратів. Дітям і дорослим призначають ліки, що сприяють почастішання скорочень серця. Це холіноблокуючу препарати. При різкому уповільненні пульсу їх вводять у вену. Також призначають препарати калію.

При відсутності ефекту від медикаментозної терапії необхідно хірургічне втручання. Воно полягає у імплантації кардіостимулятора. Його встановлюють в пахвову область і по вені до камер серця проводять електроди.

Апарат використовується в якості штучного водія ритму. Він контролює пульс шляхом вироблення електричних імпульсів з необхідною частотою.

Завдяки нормалізації серцевого ритму, відновлюється кровообіг і налагоджується робота організму.

прогноз

У разі синусової брадиаритмии у дітей в медичному втручанні немає потреби, так як стан мимовільно прийде в норму. У дорослих пацієнтів потрібно усунути основну причину, що викликала порушення. Прогноз в цілому сприятливий.

Більш важкі наслідки будуть, якщо патологія поєднується з миготливою аритмією або серцевими блокадами. При цьому підвищується ризик формування тромбів і розвитку з цієї причини інфаркту або інсульту. Вирішити цю проблему можна, встановивши кардіостимулятор. Це дозволяє поліпшити якість і тривалість життя.

 

Чи несе небезпеку для дитини така патологія, як брадиаритмия?

Брадіарітмія у дітей характеризується порушенням серцевого ритму. Частота пульсу у новонароджених досягає 120-140 ударів в хвилину, а в міру дорослішання вона стабілізується на рівні 70-80 ударів.

Брадіарітмія діагностується в тому випадку, коли зазначений показник опускається нижче 60 ударів в хвилину. Іншими словами, у дитини порушується частота серцевих скорочень в сторону уражень.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

причини

Причини брадиаритмии у дітей носять різний характер. При цьому захворювання іноді призводить до вкрай рідкісного серцебиття, що досягає 45 ударів в хвилину. В результаті головний мозок недоотримує поживних речовин, включаючи кисень, в достатній кількості, що провокує розвиток частих нападів втрати свідомості.

Втрата свідомості при брадиаритмии в дитячому віці – це ознака важкого перебігу патології. Потрібно консервативна терапія або вживлення кардіостимулятора.

форми патології

У медичній практиці прийнято вважати, що розвитку розглянутого недуги сприяють два фактори:

 1. Функціональний. Для нього характерне періодичне виникнення проблем з серцевим ритмом.
 2. Органічний. Вплив даного чинника порушує проведення електричних імпульсів через серцевий м’яз, через що знижується частота скорочень. У серці виявляється зміна його морфології (будови).

Брадіарітмія буває абсолютною і відносною. Перша проявляється у вигляді постійно уповільненої ритму серцевих скорочень. Друга виникає при впливі сторонніх чинників. Розглядається стан нерідко розвивається на тлі триваючої гіпертермії.

Помірна брадиаритмия у дітей – це відносно поширена проблема. Захворювання проявляє себе під впливом низьких температур та інших факторів. Симптоми патології виникають зазвичай, коли дитина видихає повітря. Це частковий вияв варіанту дихальної аритмії. На вдиху, навпаки, спостерігається почастішання дихальних рухів.

Якщо діагностується уповільнення частоти серцевих скорочень через порушення синусового вузла, то говорять про наявність синусової брадиаритмии у дітей.

Що це таке? Дане захворювання розвивається на тлі гіпертонусу блукаючого нерва, який виникає через патологічних процесів, що протікають в міокарді. Важливо відзначити, що синусова брадиаритмия у дітей носить як постійний, так і тимчасовий характер.

Тобто, вона проявляє себе при впливі певних факторів або протікає без стороннього впливу. Ця форма патології, як і помірна, найчастіше формується при тривалому впливі холоду.

Брадіарітмія може бути тимчасовою реакцією організму на вплив холоду. У теплі серцевий ритм нормалізується.

Яку небезпеку для дитини приховує аневризма серця?

Симптоми, які свідчать про наявність синусової брадиаритмии, проявляються досить рідко. Більш того, патологію складно виявити навіть при стандартному медичний огляд. Однак через недуги всі органи дитини постійно отримують кисень в недостатній кількості.

Про вираженою синусовою брадиаритмии у дітей можна говорити, коли виникають такі симптоми:

 • больовий синдром, локалізований в області серця;
 • неминаючий слабкість без видимої причини;
 • знижена толерантність до фізичних навантажень.

Важливо: різкий напад вираженою брадиаритмии у дитини може зажадати проведення реанімаційних заходів.

У деяких випадках діагностується інша форма даної патології, тобто причина криється в передсердно-шлуночкової вузлі. Він генерує імпульси неправильної частоти, причому вона завжди нижче, ніж частота імпульсів синусового вузла.

У нормі генератор серцевих імпульсів – синусовий вузол.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Причини розвитку патології

До розвитку будь-яких форм брадиаритмии як у дорослих, так і у дітей призводить вплив наступних факторів:

 1. запальний процес в серці і за його межами;
 2. дегенеративні ушкодження;
 3. тромбоз;
 4. метаболічні порушення;
 5. ендокринні патології і т.д.

Незважаючи на те, що причин розвитку даної патології існує досить багато, головним чинників, що сприяють розвитку брадиаритмии, є ураження синусового вузла. Внаслідок цього спостерігається підвищення тонусу парасимпатичної нервової системи. Тому дане захворювання нерідко формується на тлі:

 • генетичної схильності;
 • вегето-судинної дистонії;
 • ураження щитовидної залози;
 • ангіни;
 • інфекційних патологій.

Для порівняння у представників старшого покоління брадиаритмия виникає при інших факторах (на відміну від дитячого віку):

 • онкоутворення;
 • ішемічна хвороба серця;
 • високе внутрішньочерепний тиск;
 • гіпотеріоз;
 • передозування лікарських препаратів і вплив інших факторів.

симптоматика

При помірній брадиаритмии у дитини відзначаються такі симптоми:

 1. підвищена стомлюваність;
 2. зниження працездатності;
 3. озноб кінцівок, викликаний зниженням припливу крові до них;
 4. больові відчуття, локалізовані в лівій частині грудної клітини;
 5. загальна втома.

Якщо частота серцевих скорочень опускається нижче 50 ударів в хвилину, пацієнт має з такими ознаками, що свідчать про наявність недуги:

 • напади запаморочення;
 • перед очима з’являються «мушки»;
 • відчуття нудоти і т.д.

Крім того, у малюка можуть спостерігатися напади втрати свідомості, що вимагає негайної медичної допомоги.

терапія

Лікування брадиаритмии у дітей починається з діагностики. ЕКГ дозволяє виявити конкретну форму захворювання. У разі, коли патологія носить перехідний характер, призначається Холтерівське моніторування протягом доби (реєстрація ЕКГ 24 години).

Основними методами лікування недуги є:

 • прийом препаратів, що уповільнюють ритм;
 • терапія причинного захворювання, якщо воно виявлено;
 • установка електрокардіостимулятора.

Якщо брадиаритмия протікає безсимптомно, тоді терапія захворювання не проводиться. Другим напрямком є ​​медикаментозна корекція, а якщо вона неефективна, то вдаються до установки кардіостимулятора.

Що таке синусова брадиаритмия у дітей?

Важливо відзначити, що вітамінні комплекси, розчини електроліту і ліки, що впливають на метаболічні процеси, застосовуються в лікуванні брадиаритмии. Вони дозволяють впливати на патогенетичні механізми даного стану.

Установка електрокардіостимулятора проводиться за допомогою хірургічного втручання, під час якого в організм імплантується спеціальний апарат, штучно відновлює серцевий ритм. Залежно від фірми-виробника зміна кардіостимулятора здійснюється через 5-10 років.

Previous Що таке тромбофлебіт і як його перемогти?
Next Що таке поганий і хороший холестерол (холестерин)?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *