Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності?


Что такое резус-конфликт и его последствия при беременности

Вітаю вас на своєму блозі, з вами сьогодні Лена Жабинського. Вагітність – це той час, коли хотілося б розслабитися, отримувати задоволення і не нервувати через дрібниці. І до цього, звичайно, треба прагнути.

Однак майбутня мама не повинна забувати про те, що саме вона у відповіді за здоров’я і благополуччя крихти. Не варто покладатися виключно на лікарів, потрібно самій знати особливості і можливі проблеми протікання своєї вагітності, знати, що робити, і стежити за тим, щоб доктор контролював моменти, які можуть вплинути на здоров’я майбутньої дитини.
Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Якраз до таких нюансів і відноситься резус-конфлікт при вагітності таблиця якого буде наочно представлена ​​нами і докладно розібрана нижче.

Що це взагалі таке

У крові кожної людини є клітини – еритроцити – особливі червоні кров’яні тільця. У кожної людини ці клітини відрізняються. На поверхні еритроцитів є білки-маркери, які дозволяють обчислити групу крові і її резус.

Якщо білок певного виду відсутній на поверхні еритроцитів, кров вважається резус-негативної, якщо присутній – резус-позитивною.

Це не добре і не погано, це імунологічне властивість крові окремо взятої людини. Відомо, що серед населення Землі переважають люди з резус-позитивною кров’ю – близько 86%, а з резус-негативною – приблизно 16%.

Причому так склалося, що серед народностей європейських країн відсоток людей з негативним резусом близько 20%, серед жителів африканських держав прагне до 5%, а серед азіатських народів менше 1,5%.

Таблиця ймовірності резус-конфлікту

У будь вагітних жінок може виникнути резус-конфлікт? Далеко не у всіх. Для наочності наведемо таблицю вагітних, які перебувають в зоні ризику. Щоб дізнатися, чи буде резус-конфлікт, досить знати резус-фактори матері і батька майбутньої дитини.

Резус-фактор матеріРезус-фактор батькаімовірність конфлікту
позитивнийпозитивнийнемає
позитивнийнегативнийнемає
негативнийнегативнийнемає
негативнийпозитивнийє

Таким чином, ми бачимо, що далеко не у всіх вагітних жінок можливий резус-конфлікт з майбутньою дитиною. Більш того, далеко не у всіх вагітних з негативним резус-фактором такий конфлікт можливий.

Щоб з’явилася ймовірність виникнення резус-конфлікту, збігтися має кілька факторів:

 1. У вагітної негативний резус.
 2. У батька дитини позитивний резус.
 3. У майбутньої дитини теж позитивний резус.
 4. Попадання еритроцитів дитини в кров’яне русло матері.

І навіть якщо всі ці фактори співпадуть, навіть в цьому випадку ймовірність виникнення конфлікту становить менше 1%. Це я до того, що абсолютно зайвим є наведення істерії і паніки навколо негативного резусу.

Однак, жінка зобов’язана знати можливі проблеми, і вимагати від доктора, щоб цей момент їм контролювався, і при необхідності було попереджено (про це нижче).

Як виникає

Для полегшення розуміння самого механізму проведемо аналогію з вірусами, тим більше, що механізм виникнення украй схожий.

Коли в організм потрапляє вірусна інфекція, система імунітету починає боротьбу, виробляються антитіла, які нейтралізують вірус, і людина одужує.
Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Тепер уявіть: у вагітної жінки в животику знаходиться, по суті, інша людина. Так, це її маля, її кровинка, одне ціле і т.д. Але для системи імунітету це чужорідний організм.

І коли система імунітету вагітної, з якихось причин, виявляє цей чужорідний організм (коли в кров майбутньої мами потрапляють еритроцити плода), її імунітет включає систему захисту, виробляючи антитіла, що руйнують еритроцити плоду.

Причини потрапляння крові плоду в кров’яне русло матері:

 • різноманітні гінекологічні кровотечі;
 • аборти і викидні;
 • різні хірургічні втручання в період виношування немовляти (амніоцентез, ручне відділення плаценти, паркан ворсин хоріона, лазерна коагуляція судин плаценти та ін.);
 • стан позаматкової вагітності;
 • безпосередньо пологи.

Чим небезпечний для матері і дитини

Резус-конфлікт не є небезпечним для самої матері, оскільки викликаний її антитілами, які борються з чужорідним об’єктом – плодом.

Відповідно, симптоми конфлікту у матері відсутні, і немає таких змін в її самопочутті, за якими вагітна могла б запідозрити, що з малюком щось негаразд.

Для майбутнього малюка все не так райдужно, тому важливо знати як виявляється резус-конфлікт у дитини.

При виниклому конфлікті антитіла матері проникають крізь плаценту і руйнують еритроцити (особливі червоні тільця в крові, що переносять кисень) плода. В результаті у крихти може початися стан анемії (малокрів’я), яке може привести до гемолітичної хвороби і наслідків різного ступеня тяжкості.
Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Наслідки резус-конфлікту для дитини:

 • Стан анемії (малокрів’я).

Початкова стадія гемолітичної хвороби. Характеризується нестачею кисню у плода.

 • Жовтяниця новонародженого і плода.

Захисні антитіла майбутньої матусі руйнують еритроцити плоду, в результаті розпаду яких утворюється білірубін. Нирки і печінку крихти ще незрілі і не можуть адекватно справлятися з виведенням цієї речовини.

Найбільш небезпечна для крихти форма даного захворювання – керніктерус – виражається в нагромадженні білірубіну в клітинах нервової системи і мозку дитини, що може привести до важких неврологічних патологій і навіть смерті. Хороша новина в тому, що це вкрай рідкісний варіант хвороби, і в практиці сучасної гінекології практично не зустрічається.

 • Водянка плода та новонародженого.

В результаті поганого постачання внутрішніх органів плода киснем печінку і селезінка збільшуються в обсягах, животик крихти через це збільшується і розпухає. На УЗД в таких випадках можна побачити, що малюк лежить не в позі ембріона з притиснутими до грудей ніжками, а в позі Будди, коли ніжки розведені в сторони через розпухлого животика.

Діагностика, профілактика і лікування

 • Коли жінка встає на облік по вагітності в жіночу консультацію, вона в обов’язковому порядку здає аналіз крові з вени для визначення її групи, резус-фактора і титру антитіл (у резус-негативних вагітних).
 • Якщо ваш лікар не призначив вам цей аналіз, сміливо уточнюйте, чи не забув він про це і чи знає, що це треба робити.
  Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності
 • Якщо у вагітної позитивний резус, то резус-конфлікту бути не може.

Якщо у вагітної негативний резус, то на аналіз групи крові і резус-фактора направляється батько дитини (якщо він відомий). Якщо у майбутнього тата негативний резус, конфлікту бути не може. Якщо позитивний, така ймовірність з’являється, і вагітну беруть під особливий нагляд.

Якщо у майбутньої матусі негативний резус, і антирезусні антитіла не виявлені, то їй планується введення антирезусного імуноглобуліну, а також контроль за їх появою протягом всієї вагітності.

Якщо у вагітної з негативним резусом виявлені антитіла, то за їх рівнем починають регулярно стежити.

Головна мета всього ведення вагітності у майбутньої матусі з негативним резус-фактором і ймовірністю резус-конфлікту: не допустити вироблення системою імунітету матері захисних антитіл на еритроцити плоду.

Відповідно, таким жінкам протипоказані (без самої крайньої на те необхідності) будь-які хірургічні маніпуляції: паркан ворсин хоріона, кордоцентез, амніоцентез.

Важливий не сам факт виявлення захисних антитіл, а то на якому терміні вони виявлені і динаміка їх наростання. Хороший показник – коли навіть при їх утворенні і виявленні в якомусь кількості воно особливо не змінюється протягом кількох тижнів.

Зовсім інша справа, коли кількість антитіл різко зростає за декілька днів. І, природно, ніж пізніше вони будуть виявлені, тим краще, оскільки їх відсутність дасть дитині більше часу для нормального розвитку.

У підсумку, коли виникає конфлікт малюк вже може бути готовий до того, щоб народитися на світ, нехай і раніше покладеного терміну, але з меншою шкодою для здоров’я.
Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Нормою вважається, якщо титр антитіл становить до 1: 4. У цьому випадку, як і в разі, якщо вони не виявлені у майбутньої мами з негативним резусом, на терміні 28 тижнів жінці вводять першу дозу антирезусного імуноглобуліну.

Небезпечним кількістю вважається титр 1: 8 для Kell і 1:32 для D-антитіл. У цьому випадку ризик важких форм гемолітичної хвороби плода визнається критичним.

Якщо захисні антитіла виявлені, їх кількість контролюють кожні 1-2 тижні (здається аналіз крові). Крім того, за станом плоду починають пильно стежити на УЗД кожні 1-2 тижні.

Якщо стан дитини погіршується, проводиться внутрішньоутробне переливання крові плоду. На жаль, все інші методи, крім цього, визнані нерезультативними.
Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Якщо можливості зробити переливання крові плоду немає, вирішується питання про дострокові планових пологах. У будь-якому випадку чекати в такій ситуації нічого, і це може привести до тяжких порушень здоров’я дитини і навіть його загибелі.

Якщо у резус-негативної матері вагітність протікала без резус-конфлікту і антитіла не утворювалися, то після пологів у новонародженого беруть аналіз крові і визначають її резус-фактор.

Якщо резус позитивний, то матері вводять спеціальну вакцину – антірезусний імуноглобулін, який покликаний запобігти утворенню захисних антитіл і виключити ймовірність розвитку резус-конфлікту при другій і наступних вагітностях у цієї жінки.

Цю процедуру важливо провести протягом трьох діб (72 години) після пологів – в цьому випадку ефект буде максимальним. Якщо зробити цього не вийшло, то можна зробити цей укол в термін 28 днів з моменту розродження, але в цьому випадку ефективність буде значно нижче.

 1. Якщо у резус-негативної жінки протягом вагітності були виявлені захисні антитіла, нехай і в невеликій кількості, вводити антірезусний імуноглобулін після пологів не має сенсу, і в цьому випадку процедура не проводиться.

Чи можливий резус-конфлікт при першій вагітності

Для того, щоб виник резус-конфлікт, необхідно, щоб еритроцити дитини потрапили в кровотік матері і були помічені її імунною системою.

Це можливо тільки якщо жінка в минулому мала позаматкову вагітність, викидні або аборти, тобто ситуації, коли еритроцити колишнього плода могли потрапити в її кровотік і їй в тих ситуаціях не вводився антірезусний імуноглобулін.

Якщо перерахованих проблем у жінки в минулому не було, а справжня вагітність – перша, то резус-конфлікт практично виключений.

Вся справа в тому, що якщо якась кількість еритроцитів плода потрапить в кровотік матері, її імунна система буде виробляти первинно зовсім невелика кількість захисних антитіл, які не здатні будуть завдати якоїсь шкоди здоров’ю крихти, зокрема, викликати гемолітичну хворобу.

Конфлікт по групі крові

Це ще більш рідкісна ситуація, ніж резус-конфлікт. Суть його полягає в тому, що система імунітету майбутньої матусі реагує на білок групи крові майбутньої дитини, а не на білок-маркер резус фактора.

Для наочності наведемо дані цього конфлікту в таблиці за групами крові.
Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Таким чином, ми бачимо, що найчастіше конфлікт по групі крові при вагітності може виникнути у разі збігу наступні фактори:

 1. у вагітної перша (0) група крові;
 2. у батька дитини друга (А) або третя (В) група крові.

І навіть якщо ці фактори співпадуть, то менше 1% вірогідність того, що буде гемолітична хвороба плода та новонародженого.

Інші випадки конфлікту за групами крові також можливі, але ці випадки ще більш рідкісні.

Вагітність – золотий час, коли потрібно налаштовуватися на краще і менше нервувати. Навіть майбутнім матусям з негативним резусом.

 

Резус-конфлікт при вагітності, наслідки для дитини

Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Методів оцінки й аналізу складу крові в гематології – науці займається її вивченням, існує кілька десятків. Більшість з них використовуються виключно лікарями-гематологами. Але ось про групу крові та резус-фактор чули навіть люди від медицини далекі.

Резус-фактор – специфічний білок-антиген, який присутній приблизно у 85% населення Землі і відсутня повністю у інших. Знаходиться він на поверхні червоних кров’яних тілець – еритроцитів.

Саме цей факт і ділить кров людей на резус-позитивну (Rh +) і резус-негативну (Rh-). Відкрили його в 1940 році Олександр Вінер і Карл Ландштейнер.

Точно так же, в залежності від наявності або відсутності специфічних антитіл і антигенів, кров ділитися на чотири групи.

Резус-фактор і групу крові можна визначити за допомогою простого аналізу крові. Зазвичай чоловіки вперше стикаються з цим у військкоматі, а жінки плануючи вагітність.

Резус-конфлікт

Сам по собі резус-фактор просто одна з імунологічних особливостей організму, в звичайному житті на здоров’я абсолютно не впливає. Однак при настанні вагітності, за умови, що мама має негативний резус, а дитина успадкував від тата позитивний фактор, можливий розвиток численних ускладнень. У медицині їх об’єднують під загальною назвою – резус-конфлікт.

Позитивна кров малюка імунною системою матері сприймається як загроза. Через наявність у нього того самого специфічного білка. Організм матері про його існування не знає, імунна система з ним ніколи до цього не стикалася і тому вважає його потенційно небезпечним. У відповідь вона запускає синтез антитіл, що провокують розвиток гемолізу – процесу руйнування еритроцитів.

Кров матері і її майбутньої дитини зустрічається в особливому просторі, розташованому між маткою і плацентою. Тут відбуваються всі обмінні процеси.

 Кров малюка насичується необхідними йому речовинами і киснем і очищається від продуктів життєдіяльності. Через це в крові матері виявляються і клітини дитини, що потрапляють туди разом з речовинами обміну.

У свою чергу, в його кров проникають еритроцити, а, отже, і антитіла, матері.

За статистикою на кожну тисячу майбутніх мама припадає близько 170 жінок наділених генетикою негативним резусом. Ризик виникнення резус-конфлікту під час першої вагітності складає 50%, при другій зростає на 10-15%.

Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Лікарі помітили, що перша вагітність ускладнюється конфліктом по резус рідше. Імунітет найчастіше просто не встигає розпізнати загрозу. А якщо і проявляє швидкість в цьому питанні, то виробляються антитіла класу – IgM виявляються занадто великими, щоб проникнути через плаценту. Однак це правило діє якщо:

 • Це дійсно перша вагітність і до неї у жінки не було викиднів або абортів.
 • Вона не страждає на цукровий діабет, не боліла на ранніх термінах вагітності ГРВІ або грипом.
 • Їй не призначали малоінвазивних досліджень, наприклад, для взяття навколоплідних вод або пуповинної крові.

Якщо вагітність друга

Резус-конфлікт при другій вагітності виникає частіше. Пояснюється це тим, що імунна система виявляється більш готовою до появи чужорідних антигенів і реагує швидше.

Та й виробляє вона в цьому випадку трохи інші антитіла, а саме IgG, що відрізняються високою рухливістю і невеликими розмірами.

Але головне те, що ці антитіла здатні з легкістю проходити через плаценту і потрапляти в кровотік малюка. Небезпека зростає якщо:

 • Перша вагітність закінчилася невдало або супроводжувалася ускладненнями.
 • Дитина з’явилася на світ шляхом кесаревого розтину.
 • У минулому у жінки були позаматкова вагітність або аборт.

Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Конфлікт через несумісність резусу підступний тим, що розвивається повільно і до 28 тижнів здатний ніяк себе не проявляти. З боку матері найчастіше і зовсім не спостерігається ніяких ознак. Іноді на ранньому терміні вона може зазначити:

 1. Втома і болю в попереку.
 2. Набряклість ніг, причому незалежно від часу доби або фізичних навантажень.
 3. Часте серцебиття або підвищується тиск, що може виникати без причини.

Але всі ці ознаки носять загальний характер і можуть бути проявом зовсім інших патологій. Вважається, що резус-конфлікт майже завжди супроводжується многоводием, але знову ж таки і цей симптом може бути причиною зовсім іншого захворювання.

Достовірну інформацію на пізньому терміні здатне надати ультразвукове дослідження. Правда, всі заслуговують уваги ознаки конфлікту виявляються тільки у дитини. До них відносяться:

 • Нехарактерна для плода поза Будди, яка з’являється з-за того, що скупчилася в черевній порожнині рідина розводить ніжки в сторони.
 • Подвійний контур головки малюка, викликаний утворилися набряками.
 • Збільшена печінка і селезінка.
 • Змінені розміри пупкової вени, що виникають із-за порушеного кровотоку.
 • Збільшена кількість кровоносних судин в плаценті.

Основна небезпека несумісності крові – викидень. Але навіть якщо цього вдалося уникнути, то накопичується в організмі малюка рідина, що утворюється через розпад еритроцитів, призводить до порушеного формування практично всіх органів. В результаті малюк народжується з важкою патологією – гемолітичною хворобою новонароджених.

Загальні симптоми такого захворювання:

 1. Наявність анемії, через те, що еритроцити постійно руйнуються, а нові не встигають утворитися в достатній кількості.
 2. Збільшені розміри печінки і селезінки.
 3. Кисневе голодування, викликане тим, що еритроцити не справляються зі своєю функцією.
 4. Розвивається жовтяниця.
 5. Виникає загальна млявість, блідість, недолік ваги і поганий апетит.

У крові виявляється білірубін, що провокує загальну інтоксикацію організму. При великий його концентрації виникають ураження головного мозку і центральної нервової системи. У дитини може проявитися білірубінова енцефалопатія, що супроводжується судомами, окоруховими порушеннями, розвитком церебрального паралічу, інфарктами нирок і порушенням функцій печінки.

Що робити?

Як відомо, хворобу легше попередити, ніж лікувати її наслідки. Це правило актуально і у випадку з резус-конфліктом. Якщо ви не знаєте властивості своєї крові, то обов’язково зробіть аналіз на їх визначення. Буває, що конфлікт провокується не тільки резусом, але і несумісністю, що виникає між різними групами крові.

Несумісність по групі крові розвивається, коли мама має першу групу крові, що позначається як 0 (I), а дитина успадковану від батька другу – A (II) або третю B (III).

Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Всім мамам, що потрапляють в групу ризику, тобто мають першу групу крові або негативний резус-фактор необхідно в обов’язковому порядку, здавати аналіз на антитіла:

 • З першої і до 32 тижня вагітності – раз на місяць.
 • Починаючи з 32 тижня – два рази на місяць.
 • З 35 тижня і до моменту пологів – один раз в тиждень.

Чим раніше лікарі зловлять початок резус-конфлікту, тим менше негативних наслідків ви і малюк отримаєте в майбутньому.

Склад крові людини постійно змінюється. Впливає на нього навіть те, що ви їли і пили напередодні. Для максимально достовірних результатів здавати аналіз на антитіла при вагітності треба за правилами.

Кров на аналіз беруть з вени, вранці, натщесерце, не використовуючи ніяких напоїв, крім води. За два дні до аналізу краще прибрати з раціону жирну, гостру, солону і копчену їжу, міцний чай, кава і фруктові соки.

Якщо ви приймаєте лікарські засоби, перервати курс яких не можна, обов’язково попередьте про це свого лікаря.

Антитіла при вагітності визначають шляхом розведення сироватки крові і перевірки її реакції в розведеному вигляді на еритроцити з позитивним резусом. Титр завжди кратний двом 1: 2, 1: 8, 1:16 і так далі.

Якщо антитіла в крові мами не виявлені зовсім, то і резус-конфлікту немає. Титр до значення 1: 2 також вважається нормою. Якщо аналіз показав значення титру 1: 4 і більше, то небезпека, нехай поки й невелика, але є. Якщо титр продовжує наростати, то лікар призначає лікування, що допомагає згладити наслідки резус-конфлікту.

Лікування

Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

На жаль, передбачити заздалегідь виникнення конфлікту по резус або за груповими антитіл неможливо. Адже розвиваються вони тільки під час вагітності, та й то тільки в тому випадку, коли малюк успадковує позитивний резус та групу крові батька. Але навіть якщо неприємність трапилася, то не потрібно панікувати.

Якщо лікарі наполягають на госпіталізації, обов’язково їх слухайте, навіть незважаючи на відмінне самопочуття. У стаціонарі контролювати ситуацію буде набагато простіше.

Буває, що при погіршенні ситуації жінці можуть призначити ін’єкції антирезусного імуноглобуліну, а малюкові може знадобитися переливання крові, проведене внутрішньоутробно.

Природні пологи при резус-конфлікті бувають рідко, зазвичай лікарі проводять кесарів.

Більшість вагітних з негативним резус-фактором або першою групою крові стають щасливими мамами здорових малюків. Головне – це строго дотримуватися рекомендацій лікарів і вчасно здавати необхідні аналізи.

Резус-конфлікт при вагітності

За статистикою, у 170 з 1000 вагітних жінок визначають негативний резус-фактор крові. Колись вважалося, що це може завадити виношування малюка. Але сучасна медицина навчилася вирішувати такі проблеми.

Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності

Резус-фактор – це особливий білок, який виявляється на еритроцитах – червоних кров’яних тільцях. Якщо його немає, кажуть про негативний резус-факторі крові (Rh-), якщо він є – про позитивний (Rh +).

Проблеми під час вагітності можуть виникнути, коли у жінки резус негативний, а в майбутнього тата – позитивний. В такому випадку імунна система жінки може не «прийняти» дитини і почати позбуватися від «чужака».

Це і є резус-конфлікт при вагітності.

 • Збіг обставин
 • Усім майбутнім мамам треба знати, що з резус-конфліктом може зіткнутися тільки резус-негативна жінка. Крім того, має збігтися ще кілька обставин:
 • Чоловік повинен бути резус-позитивним;
 • Дитина повинна успадкувати татів резус-фактор (ймовірність цього 50%).
 • Вагітність в більшості випадків повинна бути не першою.

Резус-конфлікт при першій вагітності зазвичай не проявляється. Імунітет не встигає розпізнати загрозу, тому що зустрічається з чужорідним білком вперше. Формується лише клітинна пам’ять. Але запам’ятавши «чужака», при наступних його появи імунна система жінки почне захищатися і виробляти агресивні антитіла.

Потрапляючи до майбутньої дитини, вони можуть зруйнувати його еритроцити. Тому в групу ризику автоматично потрапляють резус-негативні жінки резус-позитивних чоловіків, що вже народили резус-позитивної дитини.

Імовірність резус-конфлікту при наступній вагітності висока і у жінок, чия попередня вагітність урвалася після 8 тижнів, коли клітинна пам’ять вже сформувалася.

батькоматірдитинаімовірність конфлікту
плюсплюс75% плюс, 25% мінуснемає
плюсмінус50% плюс, 50% мінус50%
мінусплюс50% плюс, 50% мінуснемає
мінусмінусмінуснемає

Резус-конфлікт при вагітності: наслідки для дитини

Резус-конфлікт матері і плоду для організму жінки ніяких негативних наслідків не має. Він загрожує тільки майбутній дитині. Антитіла руйнують його еритроцити, розпадається гемоглобін і виділяється білірубін.

У великій кількості білірубін дуже токсичний для всіх органів, але особливо – для мозку майбутньої дитини.

Мала кількість гемоглобіну, чи то пак еритроцитів загрожує гіпоксією і анемією, адже червоні кров’яні тільця забезпечують кров киснем.

До 20-го тижня вагітності резус-конфлікт проявляється дуже рідко. Як правило резус-конфлікт при вагітності симптоми з’являються ближче до 28-му тижні виношування малюка. На УЗД визначаються так звані УЗ-маркери – багатоводдя і товщина плаценти.

Якщо плацента товщі, ніж належить за терміном вагітності, це може бути ознакою що починається гемолітичної хвороби, тобто резус-конфлікту при вагітності. Має значення також окружність живота майбутнього малюка, наявність в його черевної порожнини рідини, збільшення печінки і селезінки.

Якщо вони збільшені, занчіт, ці органи можуть почати виробляти молоді еритроцити замість зруйнованих. Ще один симптом – зниження швидкості кровотоку в мозковій артерії малюка. Цей показник вимірюють при допплерометрії.

Щоб не допустити таких серйозних ускладнень, при першому ж зверненні жінки до лікаря з приводу вагітності їй дають направлення на аналіз крові, щоб визначити резус-фактор і групу крові.

Якщо резус негативний, а майбутня мама не знає резус-фактор чоловіка, аналіз на визначення резус-фактора і групи крові доведеться здати і йому.

Якщо резус буде позитивним, жінку візьмуть на особливий контроль.

Це означає, що одночасно з визначенням негативного резус-фактора лабораторія визначить і титр антитіл в крові жінки – їх кількість в 1 мл сироватки крові. Чим титр більше, тим більше антитіл в кровотоці мами. Значення має лише титр вище 1:16. Але навіть при дуже високому титрі хвороба плода проявляється не завжди.

Якщо виявиться титр антитіл, до 20-го тижня вагітності аналіз повторюють раз на місяць, при його швидкому наростанні – раз в 2 тижні. УЗД з 20-го тижня в такому випадку роблять кожні 4 тижні, щоб відстежувати симптоми гемолітичної хвороби у майбутньої дитини.

Якщо у майбутнього малюка знайдуть хоча б один симптом гемолітичної хвороби, жінку госпіталізують в спеціалізований стаціонар. Якщо титр антитіл швидко наростає, жінці зроблять пункцію навколоплідної рідини, щоб виявити ступінь тяжкості гемолітичної хвороби у малюка.

Одночасно вирішується, чи потрібен кордоцентез – забір пуповинної крові, щоб визначити рівень гемоглобіну в крові дитини. При маленьких показниках роблять внутрішньоутробне переливання крові. Далі раз в тиждень будуть визначати титр антитіл. Такі заходи полегшують стан малюка, але від хвороби не рятують.

Позбутися від неї можна тільки після народження.

Лікування при резус-конфлікті під час вагітності проводять до 34-36 тижні виношування дитини. Після цього терміну лікарі постараються наблизити момент народження дитини. Вважається, що кесарів розтин в таких випадках оптимальний спосіб появи малюка на світ, але все залежить від стану дитини. Сам по собі резус-конфлікт не є абсолютним показанням до операції.

Після народження у дитини лікують анемію та інші прояви гемолітичної хвороби. Також щодня контролюють рівень білірубіну.

Профілактика резус-конфлікту при вагітності

Якщо в крові резус-негативної майбутньої мами антитіла не визначаються, на 28-й-30-му тижні вагітності їй зроблять ін’єкцію антирезусного імуноглобуліну. Якщо народиться резус-позитивна дитина, то протягом перших 48-72 годин після пологів матері теж роблять ін’єкцію антирезусного імуноглобуліну.

Це допоможе запобігти конфлікту при наступній вагітності. Такий же укол потрібен і після викидня або аборту на терміні після 8 тижнів, а також при позаматкової вагітності.

Необхідний він і після інвазивної діагностики – біопсії ворсин хоріона, амниоцентеза або кордоцентеза, при травмах живота під час вагітності і кровотечах або відшарування плаценти або хоріона.

Конфлікт за групами крові

Резус-конфлікт при вагітності не треба плутати з конфліктом по групі крові. В цьому випадку серйозних проблем для здоров’я малюка зазвичай не виникає. У наведеній нижче таблиці видно ймовірність виникнення такого конфлікту.

Груповий конфлікт проявляється тільки після пологів у вигляді гемолітичної жовтяниці. Зазвичай на 5-ту добу все приходить в норму. На відміну від резус-конфлікту груповий конфлікт проявляється зазвичай після перших пологів.

Після других і наступних пологів він буває набагато рідше.

0 (I)0 (I) 0 (I) ймовірність 100%немає
0 (I)A (II)  0 (I) або A (II) ймовірність 25/7575%
0 (I)B (III)  0 (I) або B (III) ймовірність 25/7575%
0 (I)АВ (IV)  A (II) або B (III) ймовірність 50/50100%
A (II)0 (I)  0 (I) або A (II) ймовірність 25/75немає
A (II)A (II)  0 (I) або A (II) ймовірність 10/90немає
A (II)B (III)0 (I), A (II), B (III) або АВ (IV) ймовірність 10/20/20/5070%
A (II)АВ (IV)A (II), B (III) або AB (IV) ймовірність 50/15/3550%
B (III)0 (I)0 (I) або B (III) ймовірність 25/75немає
B (III)A (II)0 (I), A (II), B (III) або AB (IV) ймовірність 10/20/20/5070%
B (III)B (III)0 (I) або B (III) ймовірність 10/90немає
B (III)АВ (IV)A (II), B (III) або AB (IV) ймовірність 15/50/3550%
АВ (IV)0 (I)A (II) або B (III) ймовірність 50/50немає
АВ (IV)A (II)A (II), B (III) або AB (IV) ймовірність 50/15/35немає
АВ (IV)B (III)A (II), B (III) або AB (IV)

 

Резус-конфлікт при вагітності: лікування, профілактика, симптоми, причини; таблиця / Mama66.ru

Як багато різних факторів впливають на перебіг вагітності, і все їх просто необхідно врахувати. Багато жінок щось чули про таке сумне явище, як резус-конфлікт при вагітності. Однак далеко не всі з них розуміють, що це таке, і з чим пов’язане це явище. А нерозуміння цілком природно породжує страх, а то і паніку.

Що таке резус-фактор?

Почати, природно, варто з самого поняття резус-фактор. Під цим словом розуміється особливий білок, який розташовується на поверхні еритроцитів. Присутній цей білок практично у всіх людей, лише у 15% – відсутня. Відповідно, перші вважаються резус-позитивними, а другі – резус-негативними.

Фактично, резус-фактор – це всього лише одна з імунологічних властивостей крові, і на здоров’я людини ніяк не впливає. Кров з позитивним резус-фактором вважається сильнішою.

Виявлено це властивість крові двома вченими: Ландштайнером і Вінером в 1940 році при вивченні макак-резусів, які і дали назву цьому явищу. Резус-фактор позначається двома латинськими буквами: Rp і знаками плюс і мінус.

Резус-конфлікт при вагітності

Що таке резус-конфлікт матері і дитини? При контакті позитивних і негативних еритроцитів, вони злипаються, що не призводить ні до чого хорошого. Втім, більш сильна резус-позитивна кров легко переносить таке втручання. Отже, у жінок з позитивним резус-фактором ніякого конфлікту на цьому ґрунті виникнути не може.

Втім, у жінок з негативним резус-фактором вагітність швидше за все буде протікати нормально. Якщо у батька дитини резус теж негативний, то і грунту для конфлікту немає. Коли виникає резус-конфлікт? Коли позитивний резус-фактор виявлено у чоловіка, кров дитини з деяким ступенем ймовірності теж матиме Rp +. Ось в цьому випадку і може виникнути резус-конфлікт.

Визначити Rp дитини без небезпечного для його здоров’я втручання можна тільки приблизно виходячи з показників батьків. Наочно це показано в таблиці. Резус конфлікт при вагітності виникає вкрай рідко, всього в 0,8%. Однак це явище загрожує дуже серйозними наслідками, тому йому і приділяється так багато уваги.

У чому причини резус-конфлікту? Позитивна кров малюка для матері з негативним Rp є серйозною загрозою, і щоб впоратися з нею, організм жінки починає виробляти антитіла, відповідно, вони вступають в реакцію з еритроцитами плоду і руйнують їх. Цей процес називається гемоліз.

Кров матері і плоду зустрічається в проміжку між маткою і плацентою. Саме в цьому місці відбувається обмін: в кров малюка надходить кисень і поживні речовини, в кров матері – продукти життєдіяльності плода. Разом з тим і частина еритроцитів як би міняються місцями. Так позитивні клітини плоду виявляються в крові матері, а її еритроцити – в крові плоду.

Таким же чином в кров малюка потрапляють і антитіла. До речі, акушери давно помітили, що резус-конфлікт при першій вагітності зустрічається значно рідше.

З чим це пов’язано? Все досить просто: при першій «зустрічі» крові матері і плоду виробляються антитіла типу IgM . Розмір цих антитіл дуже великий. Рідко і в дуже малих кількостях вони потрапляють в кров дитини, і тому не викликають проблем.

Таблиця спадкування Rp

0 (1)0 (1)0 (1)немає
0 (1)А (2)0 (1) або (2)немає
0 (1)У 3)0 (1) або В (3)немає
0 (1)АВ (4)А (2) або В (3)немає
А (2)0 (1)0 (1) або А (2)50/50
А (2)А (2)0 (1) або А (2)немає
А (2)У 3)Будь-яка (0 (1) або А (2), або В (3), або АВ (4))50/50
А (2)АВ (4)В (3), або А (2), або АВ (4)немає
У 3)0 (1)0 (1) або В (3)50/50
У 3)А (2)Будь-яка (0 (1) або А (2), або В (3), або АВ (4))50/50
У 3)У 3)0 (1) або В (3)немає
У 3)АВ (4)0 (1) або В (3), або АВ (4)немає
АВ (4)0 (1)А (2) або В (3)да
АВ (4)А (2)В (3), або А (2), або АВ (4)50/50
АВ (4)У 3)А (2), або В (3), або АВ (4)50/50
АВ (4)АВ (4)А (2) або В (3), або АВ (4)немає

Резус конфлікт при другій вагітності куди більш ймовірний, тому що при повторному контакті з резус-негативними клітинами крові, організм жінки виробляє антитіла вже іншого типу – IgG . Розмір дозволяє їм безперешкодно потрапляти через плаценту в організм малюка. У підсумку в його тілі триває процес гемолізу, в організмі накопичується токсин білірубін – продукт розпаду гемоглобіну.

Чим небезпечний резус-конфлікт? В органах і порожнинах малюка накопичується рідина. Такий стан призводить до порушення розвитку практично всіх систем організму.

А найсумніше те, що після народження дитини, в його організмі продовжують деякий час функціонувати антитіла з крові матері, отже, гемоліз триває, стан погіршується.

Це називається гемолітичною хворобою новонароджених , скорочено ГБН.

У гострих випадках можливий викидень через резус-конфлікту. В цілому ряді випадків дане явище стає причиною невиношування. Саме тому жінкам з негативним Rp необхідно дуже уважно ставиться до свого стану і не пропускати планові відвідування гінеколога, аналізи та інші дослідження.

Симптоми резус-конфлікту

Як проявляється резус-конфлікт? На жаль, зовнішніх, помітних неозброєним оком, проявів немає. Для матері всі процеси, що протікають в її організмі і пов’язані з резус-конфліктом, абсолютно безпечні, і не мають ніяких симптомів.

Симптоми резус-конфлікту можна розглядати у плода при ультразвуковому дослідженні. В цьому випадку можна побачити скупчення рідини в порожнинах плода, набряклість; плід, як правило, знаходиться в неприродній позі: так звана поза Будди.

Живіт через скупчення рідини збільшується, і ніжки малюк змушений розвести в сторони. Крім того, спостерігається подвійний контур голівки, це відбувається також через розвиток набряків. Змінюється також розмір плаценти і діаметр вени в пуповині.

Резус-конфлікт новонароджених може виливатися в одну з трьох форм хвороби : жовтяничну, отечную і анемічну. Набрякла форма вважається найважчою і найнебезпечнішою для дитини. Після народження таким дітям часто потрібно реанімація або перебування в палаті інтенсивної терапії.

Друга за складністю форма – жовтянична . Ступінь складності перебігу в цьому випадку визначається кількістю білірубіну в навколоплідних водах. Анемічна форма хвороби протікає легше всього, хоча важкість теж багато в чому залежить від ступеня анемії.

Аналіз на антитіла при вагітності

Одним із способів визначити сама наявність резус-конфлікту – аналіз на антитіла. Цей аналіз проводять всім жінкам з підозрою на резус-конфлікт.

Для визначення групи ризику на початку вагітності всім робиться аналіз на резус-фактор, причому цю ж процедуру необхідно пройти і батькові дитини.

Якщо поєднання резу-факторів в конкретному випадку є небезпечним, жінка раз на місяць буде здавати аналіз на резус-конфлікт, тобто, на кількість антитіл.

Починаючи з 20 тижня, якщо ситуація буде загрозливою, жінку з жіночої консультації передадуть для спостереження в спеціалізований центр. Починаючи з 32 тижня жінка буде здавати аналіз на антитіла 2 рази в місяць, а після 35 тижня – раз в тиждень аж до початку пологів.

Чим раніше це сталося, тим більше проблем віщує така вагітність, так як ефект від резус-конфлікту має здатність накопичуватися.

Після 28 тижня обмін крові між матір’ю і дитиною посилюється, а, отже, і кількість антитіл в організмі малюка збільшується. Починаючи з цього терміну, жінці приділяють особливу увагу.

Дослідження, що дозволяють визначити ступінь ураження плода

Визначити стан плода можна за допомогою цілого ряду досліджень, в тому числі і інвазивні, тобто пов’язані з певним ризиком для здоров’я плоду. З 18 тижні починають регулярно обстежувати дитину за допомогою УЗД. Фактори, на яке звертають увагу лікарі – поза, в якій знаходиться плід, стан тканин, плаценти, вени і так далі.

Перше дослідження призначається в районі 18-20 тижнів, наступне – в 24-26, потім в 30-32, ще одне в 34-36 тижнів і останнім безпосередньо перед пологами. Втім, якщо стан плоду буде оцінюватися як важкий, матері можуть призначити додаткові ультразвукові дослідження.

Ще один спосіб дослідження, що дозволяє оцінити стан малюка – це допплерометрия. Воно дозволяє оцінити роботу серця і швидкість кровотоку в кровоносних судинах плода і плаценти.

КТГ також неоціненно в питаннях оцінки стану дитини. Воно дозволяє визначити реактивність серцево-судинної системи і припустити наявність гіпоксії.

Окремо варто згадати інвазивні методи оцінки стану плода. Їх всього 2. Перше – амніоцентез – прокол плодового міхура і паркан навколоплідних вод на аналіз. Такий аналіз дозволяє визначити кількість білірубіну. У свою чергу, це дозволяє дуже точно визначити стан дитини.

Однак, пункція навколоплідної міхура – це дійсно небезпечна процедура, і в деяких випадках вона тягне за собою потрапляння інфекції в навколоплідні води, може спровокувати підтікання навколоплідних вод, кровотеча, передчасне відшарування плаценти і кілька інших серйозних патологій.

Показанням до проведення амніоцентезу є титр антитіл при резус-конфлікті 1:16, а також наявність у жінки дітей, народжених з важкою формою ГБН.

Другий метод дослідження – кордоцентоз . При цьому дослідженні проколюється пуповина і береться аналіз крові. Цей метод ще точніше визначає зміст білірубіну, крім того, саме цим методів проводиться переливання крові дитині.

Кордоцентоз також вельми небезпечний і призводить до тих же ускладнень, що і попередній метод дослідження, крім того з’являється ризик розвитку гематоми на пуповині, яка буде перешкоджати обміну речовин між матір’ю і плодом. Показання для проведення цієї процедури титр антитіл 1:32, наявність раніше народжених дітей з важкою формою ГБН або померлих дітей через резус-конфлікту.

Лікування резус-конфлікту при вагітності

На жаль, єдиним дійсно дієвим способом лікування резус-конфлікту при вагітності залишається переливання крові плоду. Це дуже ризикована операція, зате вона забезпечує значне поліпшення стан плоду. Відповідно, це дозволяє запобігти передчасні пологи.

Раніше широко використовували й інші методи лікування, такі, як плазмофероз при вагітності, пересадка шкіри чоловіка жінці, і деякі інші вважаються малоефективними, або ж зовсім не ефективними. Тому єдиною відповіддю на питання, що робити при резус-конфлікті, залишається постійне спостереження у лікаря і дотримання всіх його рекомендацій.

Розродження при резус-конфлікті

У більшості випадків вагітність, що протікає з розвитком резус-конфлікту закінчується плановими передчасними пологами. Лікарі всіма доступними способами відстежують стан дитини і приймають рішення, чи має сенс далі зберігати вагітність або для дитини буде безпечніше народиться раніше терміну.

Природні пологи при резус-конфлікті відбуваються рідко, тільки при задовільному стані плода і відсутності інших протипоказань.

При цьому лікарі постійно моніторять стан малюка, і при виникненні труднощів приймають рішення про подальше ведення пологів, часто призначають кесарів розтин.

Профілактика резус-конфлікту

Профілактика резус-конфлікту при вагітності, на щастя, можлива. З цією метою жінці вводять особливу речовину – імуноглобулін. Зазвичай імуноглобулін вводять протягом 72 годин після завершення пологів, аборту, викидня, кровотечі або переливання крові дитині.

Імуноглобулін допоможе не тільки при плануванні вагітності після резус-конфлікту. У деяких випадках його вводять і в процесі вагітності на терміні близько 28 тижнів, але тільки за згодою пацієнтки.

Грудне вигодовування при резус-конфлікті

Окреме питання – годування грудьми при резус-конфлікті. Це питання дуже делікатне і єдиної думки щодо нього немає. Перш за все, лікарі оцінюють стан дитини, можливі ризики і після цього можуть рекомендувати кілька днів утриматися від грудного вигодовування, поки не виведуться всі антитіла з організму матері.

За іншими джерелами в обмеженні на вигодовуванні немає необхідності. Однак всі ці дослідження поки не підтверджені до кінця, та й оснащення наших клінік поки залишає бажати кращого. Тому заперечувати думку лікарів не варто, адже вони орієнтуються і на стан вашої дитини і на свої можливості на випадок будь-яких ускладнень.

Можна підвести підсумок: резус-конфлікт матері і плоду – це не вирок, і виносити дитину при такому діагнозі цілком можна. Більш того, Rp- у матері зовсім не означає, що вагітність призведе до резус-конфлікту. Звичайно, наслідки резус-конфлікту можуть бути дуже плачевними, проте це не привід впадати у відчай. Зрештою, з даною проблемою стикається лише 0,8% вагітних з Rp-.

Конфлікт крові може виникнути не тільки через резус-конфлікту, але і по групі крові. Але ні в тому, ні в іншому випадку не варто говорити про несумісність батьків. Досягнення імунології сьогодні такі, що в будь-якому випадку цілком можливо виносити здорового і міцного малюка.

Previous Лікування вродженої вади серця у дітей: чи потрібна операція і якими методами проводиться?
Next Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *