Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника?


Что такое ЛПВП и причины понижения показателя

Холестерин ЛПВЩ – це показник, який свідчить про рівень ліпопротеїдів високої щільності. Даний вид ліпопротеїдів бере участь в транспортуванні жирів до клітин. Крім цього, він бере участь в транспортуванні ліпопротеїдів низької щільності.

Тим самим зменшуючи кількість холестерину в судинній системі організму. Високощільні ліпопротеїди є антагоністами нізкоплотний. Нормальним вважається рівну кількість даних ліпопротеїдів в організмі.
Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Для виявлення різниці між даними показниками існує коефіцієнт атерогенності.

Що таке ЛПВЩ

Нормальним вважається рівну кількість даних ліпопротеїдів в організмі

Основне завдання ЛПВЩ зменшити кількість холестерину в крові шляхом транспортування зайвого до печінки. За рахунок даної функції ліпопротеїди високої щільності вважаються хорошим холестерином для організму.

В організмі людини ліпопротеїди високої щільності складають близько 30% від всього холестерину. Значне відхилення від цієї норми може викликати різні захворювання.

Ліпопротеїди низької щільності і ліпопротеїди високої щільності часто побічно взаємодіють між собою. Перші доставляють по всьому організму велику кількість холестерину, який відкладається на стінках судин. Другий, переносить надлишок холестерину з серцево-судинної системи в печінку.

Як правило, кількість ліпопротеїдів високої щільності і ліпопротеїдів низької щільності одно. Різниця між даними показниками називається коефіцієнтом атерогенності.

Якщо кількість ліпопротеїдів низької щільності вище, ніж ліпопротеїдів високої щільності, виникає ризик появи атеросклерозу. Це відбувається в результаті того, що надмірна кількість холестерину не виводиться з організму.

Якщо ЛПНЩ нижче, ніж ЛПВЩ, тоді виникає ризик різних захворювань, які пов’язані з дефіцитом ліпопротеїдів високої щільності в організмі. Наприклад, виникає ризик захворіти анемією.

Як підготуватися до аналізу

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Не слід використовувати холестеринові дієти перед здачею аналізу

Результати аналізу на рівень холестерину в чому залежать від останніх двох днів перед здачею аналізу. Перед здачею аналізу необхідно обмежити себе в деяких діях і їжі.

В першу чергу варто відмовитися від вживання алкогольної і тютюнової продукції. Два цих продукту сильно впливають на рівень холестерину.

Також слід відмовитися від прийому жирної їжі і їжі з високим вмістом холестерину. Таким чином, повністю виключається можливість некоректних аналізів.

Не слід використовувати холестеринові дієти або іншу форму дієт перед здачею аналізу. Це також сильно вплине на результати.

На замітку! У вагітних жінок рівень холестерину надмірно завищений. Це пов’язано з високим метаболізмом під час вагітності. Для здачі рівня холестерину в даний період немає необхідності попередньо дотримуватися правил.

При наявності серцево-судинних захворювань, а також захворювань печінки і нирок необхідно повідомити лікаря перед здачею аналізу. Він повинен провести діагностику і вирішити чи потрібно відмовлятися від прийому яких-небудь медикаментів.

Норми ЛПВЩ

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Незважаючи на користь ліпопротеїду високої щільності, відхилення від норми може спровокувати розвиток різних захворювань.

Зазвичай, при здачі розгорнутого аналізу на рівень холестерину вказується коефіцієнт атерогенності. Саме він виявляє рівень ліпопротеїдів високої щільності.

При високому коефіцієнті атерогенности можна зробити висновок, що між ліпопротеїдами низької щільності і ліпопротеїдами високої щільності переважають перші.

В результаті неравнозначности з’являється схильність до розвитку різних захворювань.

Високий коефіцієнт може стати причиною різних факторів. Наприклад, спадковий фактор, холестаз, різні патології печінки, запалення нирок, цукровий діабет.

Низький коефіцієнт атерогенності говорить про те, що ЛПВЩ переважає над ЛПНЩ. У більшості випадків, навіть якщо цей коефіцієнт надмірно низький це не несе великої шкоди для організму. Більш того, низький рівень говорить про те, що холестерин в організмі в нормі і не вимагає корекції.

Твердження про те, що коефіцієнт атерогенності може бути нижчим ніж норми застосовні тільки до середньостатистичним пацієнтам. У більшості випадків, через наявність різних захворювань або факторів, що впливають на рівень холестерину в організмі, навіть занадто високий рівень ліпопротеїдів високої щільності свідчить про схильність до утворення різних захворювань або симптомів.

На замітку! Надмірно низька кількість холестерину в крові призводить до різних захворювань, в тому числі до захворювань центральної нервової системи.

Високий рівень ЛПВЩ може бути небезпечний, тому що холестерин є джерелом енергії в організмі і є одним з компонентів в різних системах. Надмірна кількість даного компонента призводить до порушення функціональності всього організму.

Як підвищити ЛПВЩ

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Необхідно якомога менше піддаватися впливу стресових ситуацій

Зміна рівня холестерину в організмі процес досить складний. Особливо якщо це стосується ліпопротеїдів високої щільності.

Підвищити нізкоплотний ліпопротеїди просто. Для цього досить вживати більше їжі з високим вмістом холестерину.

Високощільний ліпопротеїди в основному складається з білка, тому його синтез в організмі більш складний.

Для того щоб підвищити рівень ліпопротеїдів високої щільності необхідно виключити прийом препаратів містять в собі анаболічні стероїди, кортикостероїди.

Необхідно якомога менше піддаватися впливу стресових ситуацій. Центральна нервова система також сильно впливає на дисбаланс холестерину в організмі. При постійному впливі на нервову систему відбувається витрата ліпопротеїдів високої щільності.

У деяких випадках, коли коефіцієнт атерогенності занадто високий, а дієта і активний спосіб життя не призводять до нормалізації даного коефіцієнта, необхідно використовувати медикаментозну терапію.

Залежно від того що стало джерелом дисбалансу ліпопротеїдів приймають різні препарати: статини, фенобарбітал, інсулін, фібрати. Всі ці препарати здатні знизити рівень нізкоплотний ліпопротеїдів, тим самим змінивши рівень атерогенності.

Як попередити дисбаланс

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Рекомендується позбутися зайвої ваги

Для того щоб уникнути дисбалансу коефіцієнта атерогенності, необхідно в першу чергу постійно контролювати даний рівень. Для цього потрібно кілька разів на рік здавати аналіз на кількість холестерину в організмі.

Друге за значимістю це вести активний спосіб життя. Постійні спортивні навантаження призводить до розширення судинного просвіту, збільшення тиску. Все це значно збільшує метаболізм організму. В результаті чого навіть зайвий холестерин витрачається на підтримання організму.

Рекомендується позбутися зайвої ваги. Надмірна кількість маси це результат того, що організм накопичив велику кількість енергії, яка міститься в жирових відкладеннях. В результаті чого організм може витрачати власну енергію, не вдаючись до допомоги холестерину одержуваного через печінку. Виробляється печінкою холестерин відкладається в межсосудістом просторі.

Рекомендується дотримуватися дієти. Необхідно виключити продукти, що містять високий рівень холестерину, або обмежити їх прийом. Постійне вживання високохолестериновій продуктів неминуче призводить до збільшення маси тіла і збільшення холестерину в крові.

Перевищення добової норми в 300 міліграм холестерину призводить до того, що організм не здатний самостійно переробити завищене кількість холестерину.

Для організму людини високощільні ліпопротеїди є важливою частиною. Зміна рівня атерогенності може позначитися на стані здоров’я.

ЛПВЩ бере участь в різних процесах організму. Зокрема, даний ліпопротеїд необхідний при формуванні клітинної мембрани.

Холестерин сильно впливає на центральну нервову систему. Обґрунтовано це тим, що до складу захисної оболонки нервових закінчень входить ліпопротеїд високої щільності. Дана білкова оболонка захищає закінчення центральної нервової системи від впливу.

 

ЛПВЩ знижений: що це значить і які норми показника

У людському організмі холестерин, його ж називають холестеролом, бере активну участь в обмінних процесах. Це з’єднання міститься в складі багатьох клітин. Але цей елемент може бути як хорошим – надає благотворну дію на функціонування органів і тканин, – так і поганим – негативно впливає на роботу організму і на загальний стан людини.

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Істотне збільшення рівня холестерину загрожує підвищенням ризику розвитку захворювань серця і судин, зокрема інфарктів і інсультів. Часом людям, які здають аналізи, складно розібратися в результатах. І тому багато хто задається питанням: «ЛПВЩ знижений: що це значить?»

Визначення ЛПВЩ

Приблизно 80% холестерину продукується в організмі, а саме в печінці. Решта 20% надходять в організм разом з харчуванням. Ця речовина бере участь у продукуванні гормонів, формуванні мембран клітин і жовчних кислот. Холестерол – речовина, погано розчиняється в рідинах. Його транспортуванні сприяє утворюється оболонка, що складається зі спеціальних білків – аполипопротеинов.

Це з’єднання – білки з холестерином – називається ліпопротеїн. По судинах циркулюють різні види даної речовини, які формуються з одних і тих же речовин (білок і холестерол). Різними є лише пропорції складових.

Розрізняють ліпопротеїни:

 • з дуже низькою щільністю (ЛПДНЩ);
 • низькою щільністю (ЛПНЩ);
 • високою щільністю (ЛПВЩ).

У складі перших двох видів міститься мало холестерину, вони майже повністю складаються з білків. Що значить, якщо знижений ЛПВЩ, звертайтесь до свого лікаря. Так як обсяг білкових з’єднань істотно перевищує обсяг холестеролу, то під ЛПВЩ мається на увазі «хороший холестерин».

Основним завданням ЛПВЩ є транспортування зайвих ліпідів до печінки, з метою подальшої переробки. Таку різновид з’єднання називають хорошою, на неї припадає 30% холестерину крові.

Якщо з якихось причин ЛПНЩ перевищують ЛПВЩ, то це загрожує формуванням атеросклеротичних бляшок, які при скупченні в судинах, можуть стати причиною виникнення небезпечних патологій СС системи, зокрема інфаркту та інсульту.

Показники норми

Рівень хорошого холестерину може змінюватися через низку обставин. Прийнятний показник ЛПВЩ індивідуальний в кожному окремому випадку. Якщо ЛПВЩ знижений, то це означає, що ризик виникнення такої патології, як атеросклероз, дуже високий.

За наступними статистичними даними можна визначити ризик появи захворювань серцево-судинної системи:

 1. Показник ЛПВЩ в 1.0 ммоль / л у дорослого чоловіка і 1.3 ммоль / л у жінки сигналізує і високий ризик виникнення атеросклерозу.
 2. Показники в 1.0-1.3 у представників сильної половини суспільства і 1.3-1.5 ммоль / л у жінок свідчить і середньої ймовірності появи патології.
 3. Показник в 1.55 ммоль / л свідчить про низьку ймовірність появи недуги.

Прийнятними показниками холестерину ЛПНЩ для дитини до 14 років є 0.78-1.68 ммоль / л, для дівчини 15-19 років – 0.78-1.81 ммоль / л, для юнака – 0.78-1.68, для жінки до 30 років – 0.78-1.94 ммоль / л , для чоловіка цієї ж вікової категорії – 0.78-1.81 ммоль / л, жінки 30-40 років – 0.78-2.07 ммоь / л, чоловіки – 0.78-1.81 ммоль / л, жінки старше 40 – 0.78-2.20, чоловіки – 0.78-1.81 .

Якщо ЛПВЩ знижений, це означає, що є ризик виникнення патологій серцево-судинної системи. В такому випадку необхідно уточнити причину і вжити заходів щодо підвищення правильного холестеролу.

Холестерин високої щільності: причини зниження і способи нормалізації рівня ЛПВЩ

Причин, за якими показник ліпопротеїнів з високою щільністю в організмі може бути знижений, існує чимало. Як підняти холестерин високої щільності (хороший холестерин, допомагає у виведенні поганого холестерла з крові в печінку), звертайтесь до свого лікаря.

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Зниження рівня холестерину високої щільності може бути спровоковано наступними причинами:

 1. Наявністю зайвої ваги або ожиріння. Дана патологія супроводжується істотним зниженням рівня ЛПВЩ через зміни, які відбуваються в ліпідному обміні.
 2. Неправильним харчуванням і малоактивним способом життя. Зловживання смаженими і жирними стравами, відсутність режиму харчування, прийом їжі на бігу, вживання фаст-фуду і напівфабрикатів все це рано чи пізно стає причиною появи в судинах холестеринових бляшок і зниження їх виведення з організму. Малоактивний спосіб життя сприяє збільшенню вмісту загального холестеролу в складі крові.
 3. Наявністю патологій, що протікають в хронічній формі. Деякі патології можуть значно знижувати рівень хорошого холестерину високої щільності. Через патологічних процесів відзначається поява збоїв в обмінних процесах. Зниження концентрації речовини може бути обумовлено гепатитом, онкологічними патологіями, захворюваннями щитовидної залози, цироз печінки.
 4. Наявністю згубних звичок. Доведено, що зловживання спиртними напоями, так само, як і куріння, провокує зниження рівня хорошого холестерину в крові.
 5. Прийомом медикаментозних препаратів. Людям з наявністю хронічних недуг, доводиться протягом усього життя з метою підтримки здоров’я і попередження загострення захворювань, пити різні медикаментозні препарати. Більшість сучасних ліків самим негативним чином впливає на жировий обмін і провокує виникнення збоїв. Зниження концентрації хорошого холестерину обумовлюється, як правило, прийомом сечогінних засобів, анаболічних стероїдів, бета-блокаторів.
 6. Гормональним дисбалансом. Гормональні порушення під час виношування плоду ведуть до зниження концентрації ЛПВЩ. Нормалізація гормонального фону відбувається через рік-два після пологів. Клімактеричний період супроводжується зниженням рівня естрогенів. Концентрація ЛПВЩ безпосередньо залежить від естрогену, так як цей гормон бере участь в синтезі хорошого холестерину. Лікар може призначити гормональну терапію, зокрема, прийом клімодіен.
 7. Наявністю патологій нирок і сечовидільної системи , недуг печінки, алкоголізму, гіпертонічної хвороби, діабету, хвороб серцево-судинної системи.

Симптоматика

Відхилення від норми хорошого холестерину не проходять безслідно. Якщо холестерин високої щільності знижений, то це сигналізує про збої в обмінних процесах, особливо жирового обміну.

Супроводжується недуга такими проявами:

 • появою ксантом (жовтувато-рожевих жирових відкладень на шкірних покривах);
 • зниженням концентрації;
 • погіршенням пам’яті;
 • набряком пальців верхніх і нижніх кінцівок;
 • аритмією (порушення серцевого ритму і відчуття серцебиття);
 • задишкою (виникає, як після навантажень, так і після стресу).

Поява всієї цієї симптоматики обумовлюється звуженням судинного просвіту через формування в ньому холестеринових бляшок.

Тривале зниження рівня хороших ліпідів загрожує закупоркою судин. Надалі можливе погіршення кровообігу на окремих ділянках тіла.

Способи нормалізації рівня ЛПВЩ і терапія

З метою нормалізації концентрації в організмі хороших ліпідів, призначається застосування таких препаратів:

 • Інгібіторів абсорбції холестерину : Езетрол. Запобігає всмоктування жирів в кишечник.
 • Секвестрантов жовчних кислот : холестирамін, колестипол. Ліки цієї групи сприяють посиленню синтезу печінкою жовчних кислот.
 • Фібратів : клофібратом, фенофібрат і гемфіброзил.
 • Статинів : церивастатином, ловастатин, флувастатин. Сприяють ингибированию синтезу ЛПВЩ і блокування відповідних ферментів в печінці.

Контролювати рівень холестерин в крові регулярно слід людям, що страждають патологіями серцево-судинної системи, зайвою вагою, ожирінням, а також тим, хто веде малоактивний спосіб життя, курить і вживає алкоголь.

Слід розуміти, що для того, щоб нормалізувати концентрацію холестерину в крові, прийому одних тільки медикаментозних препаратів.

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Людям, які зіткнулися з проблемою в першу чергу потрібно змінити спосіб життя:

 • Займатися спортом або хоча б робити фізичні вправи. Аеробіка, біг, плавання, піші прогулянки або їзда на велосипеді – все це допоможе в поліпшенні загального стану і самопочуття і підвищенні ЛПВЩ.
 • Правильний і збалансований раціон сприяє нормалізації рівня холестерину в крові. Рекомендується виключення з раціону жирних, смажених, солоних, гострих страв, снеків, напівфабрикатів, спиртних напоїв. Збагачення раціону продукцією, багатою рослинними волокнами – цільно-зерновими культурами, овочами і фруктами допоможе не тільки в корекції ваги, але і підвищення рівня ЛПВЩ.
 • Лікарі і дієтологи настійно рекомендують обмежити споживання продукції, багатою насиченими жирами, трансжирами і вуглеводами. Така їжа шкодить організму, особливо якщо споживається в неміряних кількостях.
 • Відмовитися від куріння і алкоголю. Виняток згубних звичок сприяє нормалізації концентрації хорошого холестерину.

Профілактика

Попередити появу проблем зі здоров’ям, зокрема зниження рівня ЛПВЩ простіше, ніж згодом лікувати. З метою запобігання появи недуги рекомендовано правильно харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок, займатися спортом.

Людям, у яких вже є збої в жировому обміні, рекомендується:

 • лікувати гіпертонічну хворобу, вчасно приймати призначені лікарем препарати;
 • регулярно пити антиагрегаційні кошти, наприклад, ацетилсаліцилову кислоту;
 • лікувати хронічні недуги;
 • систематично здавати аналізи на холестерин;
 • застосовувати нікотинову кислоту;
 • вести виключно здоровий спосіб життя.

ЛПВЩ знижений: причини, симптоми і лікування

Всі знають про те, що холестерин – це жирові відкладення, які завдають шкоди здоров’ю і можуть викликати розвиток багатьох захворювань. Але мало кому відомо, що холестеринові сполуки бувають різної щільності і деякі з них просто необхідні для нормальної роботи організму. Отже, що ж таке ЛПВЩ, як його діагностують і що робити, якщо ЛПВЩ знижений або підвищений.

ЛПВЩ – що це таке і яка його норма?

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Ліпопротеїни низької щільності, або «хороший холестерин» являє собою основний холестерин.

Є ще поняття ЛПНЩ, тобто жир тваринного походження, який осідає на стінках судин і завдає шкоди, утворюючи жирові бляшки, які в результаті можуть порушувати кровообіг.

У народі він називається «поганим холестерином». Хоч і правильно, з наукової точки зору, спиртовий жир називається «холестерол», хоча в народі звикли називати «холестерином».

ЛПВЩ виконують транспортну функцію в організмі, переправляючи надлишки жирів з тканин в печінку, де вони переробляються і перетворюються в жовчну кислоту. Тобто, якщо говорити про зниження рівня ЛПВЩ – це свідчить про можливість розвитку атеросклерозу, так як «поганий» холестерин вимивається і не відноситься до печінки. ЛПВЩ, як правило, вимірюється в мілімоль на літр крові.

Діагностується даний параметр при біохімічному аналізі крові.

Для цього потрібен зразок крові з вени, яка здається рано вранці натщесерце. Перед аналізами, щоб отримати максимально точні результати, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. за 10-12 годин до діагностики відмовитися від їжі і напоїв (чаю, кави)
 2. не менше ніж за добу перестати вживати спиртні напої, навіть слабоалкогольні
 3. за годину до аналізу крові краще не курити
 4. за три доби до здачі біологічного матеріалу відмовитися від занадто жирної, гострої та солоної їжі, яка може спотворювати деякі показники в результаті

Після того, як береться кров на біохімічний аналіз, лікар, який направив пацієнта на обстеження, отримує висновок, на основі якого можна діагностувати або спростувати той чи інший діагноз.

Норма рівня ЛПВЩ залежить від віку і від статевої приналежності пацієнта:

 • діти до 14 років незалежно від статі – 0,78-1,68 ммоль / л
 • дівчата до 20 років – 0,78-1,81 ммоль / л, хлопці – 0,78-1,68 ммоль / л
 • чоловіки від 20 років і старше – 0,78-1,81 ммоль / л
 • жінки до 30 років – 0,78-1,94 ммоль / л
 • жінки до 40 років – 0,78-2,07 ммоль / л
 • жінки до 50 років – 03,78-2,2 ммоль / л

За нормативами видно, що у чоловіків показники не змінюються від 20 років. А у жінок трохи по-іншому – чим вона старша, тим більше допустима норма ліпопротеїну високої щільності вважається оптимальним показником.

Якщо ЛПВЩ відповідно до віку і статтю пацієнта вище або нижче норми – це вважається патологією і сигналізує про деякі проблеми в організмі. Якщо аналіз проводиться з метою виявлення відхилень у роботі серця, тоді при читанні результатів враховується ще і показник загального холестерину.

ЛПВЩ знижений: причини і симптоми

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Якщо рівень ЛПВЩ нижче норми, це говорить про те, що в організмі порушений внутрішньоклітинний обмін речовин. Першим серйозним побоюванням при даному діагнозі стає ішемічна хвороба, так як знижені ліпопротеїни – це перший симптом даного захворювання.

Якщо не надати своєчасну медичну допомогу при зниженому ЛПВЩ може розвинутися серцева недостатність, яка в результаті може привести до інфаркту або інсульту.

Це пов’язано з тим, що при порушеному метаболізмі, порушується транспортна функція і холестерин не виводиться з судин в необхідному обсязі.

А надлишок утворює холестеринові закупорки, які порушують судинну прохідність. Це захворювання називається атеросклероз.

В результаті цього погіршується кровообіг, і, відповідно, до органів потрапляє менше кисню, ніж належить. Через це виникає недостатність, і цей фактор є причиною для розвитку багатьох захворювань.

Як зниження ліпопротеїнів може стати причиною хвороб, так і хвороби можуть спровокувати зниження рівня «хорошого холестерину».

Целіакія (непереносимість злаків) і алергічна реакція на деякі продукти харчування – це перша причина порушення внутрішньоклітинного метаболізму.

Через таких порушень в організм не потрапляє достатня кількість корисних речовин, необхідних для правильного і повноцінного функціонування.

Як нормалізувати рівень ЛПВЩ

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Правильно харчування і спосіб життя допоможуть нормалізувати рівень ЛПВЩ

При зниженні, рівень ЛПВЩ можна відновити за допомогою наступних порад:

 1. спортивні навантаження – фізична активність є одним з основних способів нормалізації рівня жирів, шляхом активації внутрішньоклітинних процесів, які виникають в результаті посиленого кровообігу, яке виникає внаслідок навантажень. Важка праця не потрібен – достатньо гімнастики, легкої пробіжки або навіть пішої прогулянки
 2. здоровий спосіб харчування. Нормалізувати рівень ЛПВЩ в крові допоможуть вітаміни, мінерали та мікроелементи, які поліпшать і посилять обмін речовин. Краще приймати їх в чистому натуральному вигляді. Для цього потрібно в раціон додати більше свіжих овочів, ягід і фруктів. У той же час рекомендовано відмовитися від жирного м’яса (свинини), від копченостей. Також важливо пам’ятати що величезна кількість «поганого холестерину» міститься в курячих яйцях і морепродуктах, тому їх потрібно вживати в помірних кількостях. Надмірне паління і розпивання алкоголю також «загальмовує» внутрішньоклітинні процеси і сприяє зниженню ліпопротеїнів;
 3. омега-3 і клітковина – це незамінні компоненти, які підвищують ЛПВЩ і знижують рівень холестерину в крові. Клітковина міститься у великих кількостях в злаках і бобах. Також ці компоненти багаті антиоксидантами, які нейтралізують дію вільних радикалів і покращують загальний стан організму.

Важливо відзначити, що рівень ЛПВЩ необхідно контролювати. Його зміна може говорити про серйозні збої в організмі людини.

Також, такі відхилення свідчать про порушення внутрішньоклітинного обміну речовин.

А крім холестерину, при поганому метаболізмі порушуються всі показники, тобто змінюється хімічний склад крові, який може привести до серйозних захворювань або нападів.

В кінці хочеться нагадати, що будь-які способи самолікування можуть завдати шкоди здоров’ю. Людина самостійно, без здачі крові і спеціальної діагностики не зможе визначити рівень холестерину у себе в крові. Тому, якщо за результатами є відхилення, лікар обов’язково проведе консультації з приводу харчування і прийому препаратів для нормалізації рівня ЛПВЩ.

 

Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) – що це таке

Іноді при обстеженні ліпідного спектра виявляється, що рівень ЛПВЩ виявляється підвищений або знижений: а что значит? У нашому огляді розберемо, які існують відмінності між ліпопротеїдами високої і низької щільності, з чим пов’язані відхилення в аналізах першого від норми, і які методи його підвищення існують.

Хороший і поганий холестерин

Холестерин – жироподібна речовина в організмі людини, яке має сумну популярність. Про шкоду цього органічної сполуки існує чимало медичних досліджень. Всі вони пов’язують підвищений рівень холестерину в крові і таке грізне захворювання, як атеросклероз.

Атеросклероз на сьогоднішній день – одне з найпоширеніших захворювань у жінок після 50 років і чоловіків після 40 років. В останні роки патологія зустрічається у молодих людей і навіть в дитячому віці.

Атеросклероз характеризується формуванням на внутрішній стінці судин відкладень холестерину – атеросклеротичних бляшок, які значно звужують просвіт артерій і викликають порушення кровопостачання внутрішніх органів. В першу чергу страждають системи, щохвилини вчиняють великий обсяг роботи і потребують регулярному надходженні кисню і поживних речовин – серцево-судинна та нервова.

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Поширеними ускладненнями атеросклерозу є:

 • дисциркуляторна енцефалопатія;
 • ГПМК за ішемічним типом – мозковий інсульт;
 • ішемічна хвороба серця, стенокардичні болю;
 • гострий інфаркт міокарда;
 • порушення кровообігу в судинах нирок, нижніх кінцівок.

Відомо, що головну роль у формуванні захворювання грає підвищений рівень холестерину. Щоб зрозуміти, як розвивається атеросклероз, потрібно більше дізнатися про біохімії цього органічної сполуки в організмі.

Холестерин – речовина Жироподібні структури, по хімічній класифікації відноситься до жирних спиртів. При згадці його шкідливого впливу на організм, не варто забувати і про важливі біологічні функції, які ця речовина виконує:

 • зміцнює мембрани цитоплазми кожної клітини людського організму, робить її більш еластичною і міцною;
 • регулює проникність клітинних стінок, перешкоджає проникненню в цитоплазму деяких токсичних речовин і литических отрут;
 • входить до складу продукції наднирників – глюкокортикоїдів, мінералокортикоїдів, статевих гормонів;
 • бере участь в синтезі жовчних кислот і вітаміну D клітинами печінки.

Велика частина холестерину (близько 80%) виробляється в організмі гепатоцитами, і лише 20% надходить разом з їжею.

Рослинні клітини насичених ліпідів не містять, тому весь екзогенний холестерин в організм надходить в складі тваринних жирів – м’яса, риби, птиці, молока та молочної продукції, яєць.

Ендогенний (власний) холестерин синтезується в клітинах печінки. Він не розчиняється у воді, тому до клітин-мішеней транспортується спеціальними білками-переносниками – аполипопротеинами. Біохімічне з’єднання холестерину та аполіпопротеїну отримало назву липопротеин (ліпопротеїд, ЛП). Залежно від розмірів і функцій все ЛП діляться на:

 1. Ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛОНП, ЛПДНЩ) – найбільша фракція холестерину, що складається переважно з тригліцеридів. Їх діаметр може досягати 80 нм.
 2. Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ, ЛПНЩ) – білково-жирова частка, що складається з молекули аполипопротеина і великої кількості холестерину. Середній діаметр -18-26 нм.
 3. Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ, ЛВП) – найдрібніша фракція холестерину, діаметр частинок якої не перевищує 10-11 нм. Обсяг білкової частини в складі значно перевищує обсяг жирової.

Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника

Ліпопротеїди дуже низької і низької щільності (ЛПНЩ – особливо) відносяться до атерогенним фракціям холестерину.

Ці об’ємні і великі частки з працею переміщаються по периферичних судинах і можуть «втрачати» частина жирових молекул під час транспортування до органів-мішеней.

Такі ліпіди осідають на поверхні внутрішньої стінки судин, зміцнюються сполучною тканиною, а потім і кальцінатамі і утворюють зрілу атеросклеротичної бляшки. За здатність провокувати розвиток атеросклерозу ЛПНВ і ЛПДНЩ називають «поганим» холестерином.

Ліпопротеїни високої щільності, навпаки, здатні чистити судини від скупчуються на їх поверхні жирових відкладень. Дрібні і верткі, вони захоплюють ліпідні частинки і транспортують їх в гепатоцити для подальшої переробки в жовчні кислоти і виведення з організму через шлунково-кишкового тракту. За цю здатність холестерин ЛПВЩ називають «хорошим».

Таким чином, не весь холестерин в організмі поганий. Про можливості розвитку атеросклерозу у кожного конкретного пацієнта говорить не тільки показник ОХ (загального холестерину) в аналізі крові, але і співвідношення між ЛПНЩ і ЛПВЩ.

Чим вище фракція перших і нижче – друге, тим імовірніше розвиток дисліпідемії та формування атеросклеротичних бляшок на стінках судин.

Справедлива і зворотна залежність: підвищений показник ЛВП можна розглядати як низький ризик розвитку атеросклерозу.

Як підготуватися до аналізу

Аналіз крові може проводитися як в складі ліпідограмми – комплексного обстеження жирового обміну в організмі, так і самостійно. Щоб результат тесту був максимально достовірним, пацієнтам варто дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Ліпопротеїди високої щільності досліджується строго натщесерце, в ранкові години (приблизно з 8.00 до 10.00).
 2. Останній прийом їжі повинен бути за 10-12 годин до здачі біоматеріалу.
 3. За 2-3 дні до обстеження виключіть з раціону всі жирні смажені страви.
 4. Якщо ви приймаєте якісь препарати (включаючи вітаміни і біологічні добавки), обов’язково скажіть про це лікареві. Можливо, він порадить вам не пити таблетки протягом 2-3 днів перед дослідженням. Особливо впливає на результати тесту прийом антибіотиків, гормональних засобів, вітамінів, омега-3, НПЗЗ, глюкокортикоїдів та ін.
 5. Не паліть як мінімум за 30 хвилин до дослідження.
 6. Перед тим, як зайти в кабінет забору крові, посидьте 5-10 хвилин в спокійній обстановці і постарайтеся не нервувати.

Для визначення рівня ліпопротеїдів високої щільності зазвичай береться кров з вени.

Сама процедура займає одну-три хвилини, а результат аналізу буде готовий вже на наступний день (іноді – через кілька годин).

Разом з отриманими даними на бланку аналізу зазвичай вказуються референтні (нормальні) значення, прийняті в даній лабораторії. Це робиться для зручності розшифровки діагностичного тесту.

Лікарі рекомендують регулярно здавати кров на визначення загального холестерину всім чоловікам і жінкам, які досягли 25-35 років. Навіть при нормальних показниках ліпідограмми повторювати тест слід кожні 5 років.

Норми ЛПВЩ

А яким повинен бути рівень ліпопротеїдів високої щільності у здорової людини? Норма у жінок і у чоловіків цієї фракції холестерину може бути різною. Стандартні значення ліпідограмми представлені в таблиці нижче.

Норми ЛПВЩ у чоловіків і жінок, причини підвищення і зниження хорошого холестерину

На першому місці серед причин смертності в світі, в тому числі і Росії, розташовані ускладнення захворювань серцево-судинної системи. Проведені численні дослідження з достовірністю встановили зв’язок між розвитком патології і рівнем вмісту ліпідів.

Контроль за липопротеинами високої щільності в крові необхідний для моніторування здоров’я населення і при необхідності оцінки ефективності гіпохолестеринову засобів.

Що таке ЛПВЩ?

Для роботи всіх функціональних систем організму потрібно надходження неорганічних елементів (кальцій, натрій, калій, фосфор і багато інших) і органічних речовин. У категорію об’єднані 4 великі групи:

 • білки;
 • вуглеводи;
 • жири (ліпіди);
 • нуклеїнові кислоти.

До ліпідів відносять різні за структурою холестерин (синонім холестерол) і тригліцериди, які беруть участь в:

 1. Побудові мембран клітин.
 2. Продукції гормонів (тестостерону, кортизолу, прогестерону).
 3. Утворенні вітаміну Д.
 4. Енергетичному обміні.

Нерозчинні в воді жири, в тому числі і холестерин, транспортуються плазмою крові у зв’язаному вигляді з білковими структурами, які називаються апобілки. Комбіновані одиниці білків і жирів це ліпопротеїни (ЛП).

У кров’яному руслі знаходяться 4 типу ЛП:

 1. Дуже низької щільності (ЛПДНЩ).
 2. Низької щільності (ЛПНЩ).
 3. Високої щільності (ЛПВЩ).
 4. Хіломікрони.

Ці види відрізняються відносною щільністю і пропорціями холестерину, апобелков. Два перших (ЛПДНЩ і ЛПНЩ) вважаються «поганим холестерином» і відносяться до атерогенним фракціям, що провокує зростання холестеринових бляшок.

ЛПВЩ називають «хорошим» або антиатерогенним, який здатний видаляти холестеринові відкладення на внутрішніх стінках судин. Лікар, аналізуючи співвідношення поганого і хорошого рівня холестерину, оцінює здоров’я пацієнта.

Показання до дослідження

 • В комплексне обстеження всіх категорій населення входить клініко-лабораторна діагностика біохімічних показників, з обов’язковим визначенням рівня поганого і хорошого холестерину в аналізі крові.
 • Людям, які знаходяться в «групі ризику» по ускладнень від серцево-судинних патологій, потрібно визначення ліпідограмми набагато частіше.
 • У небезпечну категорію захворювань включено:
 • цукровий діабет 1 і 2 типу;
 • присутність в сімейному анамнезі ішемічної хвороби серця (ІХС);
 • артеріальна гіпертонія;
 • спадкові гіперхолестеринемії і триглицеридемии;
 • гіпотиреоз;
 • холестаз;
 • нефротичний синдром;
 • зловживання алкоголем;
 • гіподинамія;
 • ожиріння;
 • нераціональна дієта з переважанням насичених жирів тваринного походження.

ЛПВЩ грають захисну роль щодо розвитку ІХС. Його зниження збільшує шанси смертельно небезпечних станів серцево-судинної системи.

Підготовка до аналізу

Для того щоб здати біохімічний аналіз, мінімізують вплив факторів, здатних вплинути на рівень холестерину в крові, загальний холестерол, концентрацію тригліцеридів.

Обставини при яких результат стає помилковим:

 • неправильна дієта, голодування, анорексія;
 • тютюнопаління;
 • вживання алкоголю;
 • вірусні або бактеріальні захворювання;
 • супутні патології (ендокринної системи, нирок, печінки) без адекватного лікування;
 • стрес;
 • вагітність;
 • різка зміна положення тіла.

Зверніть увагу! Спотворити рівень ліпопротеїнів високої щільності можуть препарати, прийняті напередодні дослідження. Серед них антибіотики, гормони, нестероїдні протизапальні засоби, ліпіди. Повідомте лікаря про проведеної терапії.

У різних лабораторіях використовують плазму або сироватку, виділену з взятої внутрішньовенної крові.

Стандартні умови для проведення процедури:

 1. Раціональна дієта близько 2-3 тижнів зі зниженим вмістом насичених жирів, холестерину.
 2. У день забору пацієнт приходить натщесерце.
 3. Необхідно посидіти і відпочити до взяття аналізу крові 10-15 хвилин.
 4. По можливості краще не накладати джгут. До спотворення даних призводить перетискання більше хвилини.
 5. Після великих оперативних втручань, а також перенесений інфаркт, тест проводять через 3 місяці (крім безпосереднього контролю після гострих порушень).

Норми для чоловіків і жінок за віком

Для комплексного дослідження рівня ліпідів створена ліпідограмма. Показники в таблиці наведені на основі усереднених результатів аналізів, проведених у практично здорового дорослого населення. Одиниця вираження – ммоль / л.

При інтерпретації даних розрізняють норму поганого і хорошого холестерину в крові, для цього порівнюють 3 табличних критерію.

вікПідлогаЗагальнийЛПНЩЛПВЩ
25-30м3.16 – 5.591.71 – 3.810.78 – 1.63
ж3.16 – 5.591.48 – 4.120.85 – 2.04
30-35м3.44 – 6.321.81 – 4.270.80 – 1.63
ж3.32 – 5.751.84 – 4.250.96 – 2.15
35-40м3.57 – 6.582.02 – 4.790.72 – 1.63
ж3.37 – 5.961.81 – 4.040.93 – 1.99
40-45м3.63 – 6.991.94 – 4.450.88 – 2.12
ж3.63 – 6.271.94 – 4.450.88 – 2.12
45-50м3.91 – 6.942.25 – 4.820.70 – 1.73
ж3.81 – 6.531.92 – 4.510.88 – 2.28
50-55м4.09 – 7.152.51 – 5.230.78 – 1.66
ж3.94 – 6.862.05 – 4.820.88 – 2.25
55-60м4.09 – 7.172.31 – 5.100.72 – 1.63
ж4.20 – 7.382.28 – 5.210.96 – 2.38

З огляду на фізіологічні особливості норма у чоловіків за віком відрізняється від жіночих параметрів.

Увага! Підвищений результат аналізу на ЛПВЩ, при співвідношенні з нормативом, означає низький ризик розвитку ІХС, і навпаки.

ЛПВЩ підвищено: що це значить?

Нормований показник ліпідів високої щільності, що відповідає статтю і віком, означає про фізіологічне протягом обмінних процесів. Багато хто вважає, що якщо ЛПВЩ підвищено, це корисно для здоров’я. Але значне перевищення допустимого порогу пов’язано з патологічними порушеннями ліпідного обміну і іншими причинами.

Перелік станів, здатних патологічно підвищити ЛПВЩ в крові:

 • інсулінозалежний і незалежний цукровий діабет;
 • хвороби печінки, що супроводжуються холестазом;
 • злоякісні новоутворення;
 • гіпотиреоз;
 • хронічний алкоголізм.

До природних факторів, при яких ЛПВЩ підвищено, відносять підвищення потреби в хорошому холестерин з початку 3 триместру вагітності.

Фармпрепарати штучно підвищують рівень хорошого холестерину:

 • адреноблокатори;
 • гіполіпідемічні препарати;
 • фенобарбітал;
 • естрогени, андрогени;
 • индапамид;
 • інсулін.

ЛПВЩ знижений: що це значить?

Знижений рівень ЛПВЩ в біохімічному аналізі крові говорить про недостатнє виведення ліпопротеїнів низької щільності з кров’яного русла і початку процесу атерогенезу.

Одним з побічних ефектів деяких ліків є зниження хорошого холестерину. Терапія одного захворювання веде до прогресування адгезії ЛПНЩ всередині судин і утворення бляшок у вигляді жирових смужок. Це початкова стадія атеросклерозу, що протікає безсимптомно. Перші симптоми з’являються при скороченні судинного просвіту на 50%.

Рівень хорошого холестерину може бути знижений через наступних препаратів:

 • бета-блокатори;
 • тіазиди;
 • пероральніконтрацептиви;
 • метамазол;
 • метилдопа;
 • тамоксифен.

Виконуючи розшифровку нанліща на ЛПВЩ, обов’язково враховують вік, і стать людини, так як показники змінюються.

При тривалому дотриманні монодієти, яка виключає всі види ліпідів, ЛПВЩ знижується. Привести стан в норму можна збалансованим харчуванням.

Рідко зустрічається сімейна гіперхолестеринемія (дефект обміну жирів в геномі), яка супроводжується високим рівнем ЛПНЩ, і одночасно низьким ЛПВЩ.

Як підвищити хороший холестерин?

У крові циркулює близько 70% ЛПНЩ, решта припадає на частку ЛПВЩ. При нормальному рівні ліпопротеїнів високої щільності відбувається своєчасне транспортування з клітин надлишок поганого холестерину в печінку для екскреції.

При зниженні рівня хорошого холестерину пошкоджений ендотелій (внутрішня оболонка судин) заповнюється частинками насичених ЛПНЩ. З роками формуються атеросклеротичні бляшки, який частково або повністю перекривають кровотік.

Патологічний процес з самого початку протікає безсимптомно, зміни помітні тільки при отриманні результату аналізу крові з пониженим вмістом ЛПВЩ.

На основі даних лікар первинного і призначає комплекс немедикаментозних заходів. Підняти рівень хорошого холестерину в крові може повноцінна корекція способу життя.

Дієта

Більшість холестерину людина отримує з їжею, тому необхідне дотримання лікувального харчування.

Для гіпохолестеринової дієти потрібно:

 1. Виключити або різко обмежити вживання тваринних жирів (червоне м’ясо, сало, вершкове масло, яйця).
 2. Чи не перевищувати добову калорійність (менше 2500 ккал).
 3. Переключитися на продукти з мононенасичені і поліненасичені ліпідами (риба і морепродукти, рослинні масла, горіхи).
 4. Вживати достатню кількість овочів і фруктів, багатих на клітковину.
 5. Додавати щодня в раціон злакові висівки.

Повна відмова від шкідливих звичок

Нікотин пошкоджує внутрішню поверхню артерій, куди прагнуть проникнути насичені холестерином частки.

У алкоголіків розвивається жировий гепатоз і цироз. Пошкоджені гепатоцити не здатні продукувати ці ліпопротеїни, відбувається порушення ліпідного обміну.

Зниження маси тіла

Індекс маси тіла не повинен перевищувати 25. Проведені дослідження доводять, що на кожні 2,2 кг втраченої ваги припадає збільшення ЛПВЩ на 0,35 мг / дл.

Заняття спортом і фізичними вправами

Фізична активність дає необхідне навантаження на серцевий м’яз, кровоносну систему і здатна збільшити ЛПВЩ природним чином.

Частота проведення досліджень залежить від стану здоров’я людини. При присутності факторів, що підвищують ризик серцево-судинних ускладнень, тести роблять регулярно. Обов’язковому контролю підлягає ліпідний статус чоловічої статі старше 45 років і жіночого старше 55 років.

Previous Що таке резус-конфлікт і його наслідки при вагітності?
Next Що таке інсульт, причини, чинники ризику і механізми розвитку

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *