Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини?


Что такое ЛПОНП и их влияние на организм человека

Під загальним терміном ліпопротеїди мають на увазі сложнообразованние структури плазми. Подібні компоненти являють собою білково-ліпідні комплекси, які виступають в ролі незамінною частини крові. Їх пріоритетне завдання – забезпечення тканин і органів організму ліпідами.

Зокрема розглядають тільки ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ), які прийнято вважати шкідливими, і хороші ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ). ЛПДНЩ що це таке знають не багато.
Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

В принципі ця речовина за своєю структурою не сильно відрізняється від ЛПВЩ і ЛПНЩ, синтезується клітинами печінки.

Основне джерело шкідливого холестерину

Якщо ЛПДНЩ в крові підвищений, це може свідчити про збої жирового обміну. Таке відхилення тягне за собою небезпечні наслідки у вигляді раптового прояву холестеринових бляшок, тромбозу судин, атеросклерозу та інших небезпечних наслідків. Стан в обов’язковому порядку вимагає постійного контролю і корекції, пускати хвороба на самоплив вкрай небезпечно. Якщо ЛПДНЩ підвищені, пацієнту необхідно спрямувати всі сили на стабілізацію значень. Терапевтичних заходів часто буває недостатньо, тому що атеросклероз – системне захворювання, що вимагає різносторонній вплив. Пацієнту з такою патологій доведеться повністю переглянути раціон і інші постійні звички. Не слід забувати про те, що відступає така хвороба вкрай неохоче, тому тільки дотримання особливих правил гарантує повернення до нормального життя.

Оцінка отриманих результатів

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Процес інтерпретації результатів грунтується на поділі присутніх в організмі людини ліпопротеїдів на фракції. Проводиться оцінка загальних показників компонента і вміст тригліцеридів. основні складності в процесі визначення ЛПДНЩ полягають в тому, що в медичному оточенні відсутні певні дані про їхню безпеку.

Підвищення значень понад гранично допустиму норму є вкрай тривожним фактором, що характеризує виявлення збоїв процесів обміну жирів.

Факт! Ліпопротеїди дуже низької щільності є порушену форму ліпопротеїдів, рецептори до яких в людському організмі сформовані неостаточно. Гранично допустима концентрація елементу складає 0,26 – 1,04 ммоль / л крові. Відхилення від цієї межі тягнуть за собою виявлення ускладнень.

Незважаючи на переважну патогенність, подібні складові мають бути присутні в плазмі крові, відсутність ліпопротеїдів також може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям.

ЛПДНЩ що це таке тепер відомо, але чому так необхідно повну відповідність з загальноприйнятими нормами і чим небезпечне підвищення або зниження рівня? На такі важливі питання потрібно знати точний і однозначну відповідь.

ЛПДНЩ норма

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

 • гіпертонія;
 • ішемічна хвороба серця;
 • тромбоз артерій;
 • патології серцевого клапана.

Якщо показники ЛПДНЩ в крові у пацієнта перебувають в межах норми, подібний прояв говорить про те, що процес жирового обміну протікає без ускладнень.

Увага! Норма концентрації ліпопротеїдів дуже низької щільності для пацієнтів з патологіями серцево-судинної системи знаходиться в діапазоні від 0,3 до 0,47 ммоль / л.

Якщо допустимі показники істотно перевищують загально допустимі значення, пацієнт повинен приймати особливі екстрені заходи до їх стабілізації:

 • дотримання спеціальної дієти – зниження концентрації патогенного елемента без дотримання цього пункту неможливо;
 • підвищення фізичної активності – гіподинамія це перший крок до прояву суттєвих проблем в серцево-судинній системі;
 • нормалізація питного балансу;
 • правильно підібрана медикаментозна терапія.

Цікаво зауважити, що концентрація холестерину в організмі має особливість плавно змінюватися через деякі проміжки часу. Подібні процеси визначають як природні коливання метаболізму холестерину.

Одноразове проведення обстеження не дозволить отримати точну картину про стан здоров’я пацієнта. Результати тестування можуть бути істотно перекручені в результаті впливу локальних і генералізованих факторів. За наявності щонайменших підозр на отримання помилкових результатів слід повторити тест. Це необхідно, тому що лікування навряд чи піде на користь здорового пацієнтові.

підвищені значення

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

 • концентрація даної речовини в крові часто зростає у пацієнтів з цукровим діабетом на тлі метаболічних порушень;
 • суттєва зміна гормонального фону при зміні активності гіпофіза або щитовидної залози;
 • серйозні запальні процеси нирок, які потягли за собою зміну активності органів видільної системи;
 • важка алкогольна залежність, яка може стати причиною дисфункції печінки і нирок;
 • наявність пухлин злоякісної природи в простаті або підшлунковій залозі.

Всі перераховані патологічні стани є досить небезпечними і часто тягнуть за собою прояв багатофакторних порушень з боку функціонування інших органів і систем. ЛПДНЩ що це таке тепер відомо, але головне встановити точну причину зміни концентрації елементу. Якщо відхилення від прийнятих норм відбулося на тлі якого-небудь системного захворювання всі дії потрібно направити на активізацію захисних сил організму з метою мінімізації поразок всіх систем.

знижені значення

Зниження показників ЛОНП не так небезпечно як підвищення, подібна зміна може свідчити про наявність наступних поразок:

 • обструктивні зміни в легенях;
 • інфекційні ураження;
 • патології, що протікають в хронічній формі;
 • ураження суглобів;
 • залозодефіцитна анемія;
 • захворювання печінки;
 • гіперфункція щитовидної залози.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Зниження показників ЛПДНЩ може бути спровоковано наступними діями:

 • тривалий прийом комбінованих оральних контрацептивів;
 • голодування або веганство;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • психологічне виснаження.

Для стабілізації значень в більшості випадках використовують щадні заходи і не вдаються до використання медикаментозних засобів.

Важливо пам’ятати про те, що з результатів аналізів на загальний холестерин важливо використовувати не тільки показники ліпопротеїдів низької і високої щільності, а й значення ЛПДНЩ. Їх відхилення від норм також можуть бути небезпечними і підносити істотні проблеми.

Що таке ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ, VLDL)?

Для комплексної оцінки стану обміну ліпідів лікаря недостатньо знати тільки концентрацію загального холестерину, тому в лабораторний аналіз входять всі сполуки жирів (у вільному вигляді жир не може циркулювати по кровоносних магістралей, він обов’язково пов’язується з транспортними білками).

До них відносяться речовини, що містять холестерин (ліпопротеїди дуже низької, низької і високої щільності), тригліцериди. Крім того підраховується індекс (коефіцієнт) атерогенности, так як ліпідний дисбаланс призводить не тільки до ожиріння, але і різко підвищує ризик розвитку атеросклерозу.

Яку роль у розвитку цих (і деяких інших захворювань) грають нізкоплотний жиробілковий комплекси? Що буде, якщо в крові ЛПДНЩ підвищені?

ЛПДНЩ – що це таке

ЛПДНЩ – попередники всіх інших. Вони синтезуються в печінці з утворився тільки в ній холестерину, тригліцеридів і фосфоліпідів. Екзогенні (які надійшли з їжею) жири ліпопротеїди дуже низької щільності не містять.

До цієї матричної «болванці» поступово приєднуються транспортні білки, в результаті чого утворюються жиробілковий комплекси проміжної (ЛППП) і низької щільності (ЛПНЩ).

Останні надходять в кров і направляються до нужденних тканин організму.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Надлишок нізкоплотний з’єднань призводить до накопичення холестерину в пошкоджених внутрішніх стінках судин, а потім і в самій товщі артерій з формуванням атеросклеротичних бляшок.

Тому ліпопротеїди з низькою щільністю називають «поганими» – здатними привести до розвитку атеросклерозу.

А так як вміст поганого холестерину безпосередньо залежить від кількості «матричного», то значення ЛПДНЩ у виникненні патології серцево-судинної системи ігнорувати ні в якому разі не можна.

«Життя» ЛПДНЩ не обмежується печінкою: вони також, як і інші, надходять в кров і беруть участь в жировому обміні – свої тригліцериди віддають на освіту енергії або відкладення в жирових депо, а холестерин постачають клітинам.

Процес їх біологічного перетворення не зупиняється і в кров’яному руслі: ЛПДНЩ взаємодіють з Високощільна липопротеидами плазми, і збагачуються від них білком (в основному – пре-бета, пре-С, пре-Е).

Як би складно це не звучало, все досить просто: і в печінці, і в плазмі крові ЛПДНЩ приєднують білкові молекули, віддають холестерин і тригліцериди, стаючи більш щільними з’єднаннями, тим самим закінчуючи своє існування.

ЛПДНЩ – це наш, вітчизняний, термін. Але багато наших родичів і друзів бувають, живуть і обстежуються за кордоном. Тому варто знати, як ліпопротеїди дуже низької щільності називаються в іноземних клініках.

Їх інтернаціональна англійська абревіатура – VLDL (Very Low Density Lipoprotein).

Її можна зустріти як в Європі, так і за океаном, а також в сучасних лабораторіях на території нашої країни, що користуються інноваційною апаратурою.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Що таке хиломікрони?

Норма холестерину дуже низької щільності

У будь-якій клінічній лабораторії ЛПДНЩ визначаються в ммоль на літр. Ммоль на літр – це кількість речовини в перерахунку на кількість атомів в вуглеці, що містяться в літрі досліджуваного розчину. Не будемо вдаватися в ці чисто хімічні подробиці! Варто тільки запам’ятати: це – одиниця виміру ЛПДНЩ, і їх норма у чоловіків і жінок становить від 0,26 – 1,04 ммоль / л.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Холестерин ЛПДНЩ підвищений – що це значить

Відхилення від норми в змісті ЛПДНЩ можуть бути в обидві сторони, але частіше відбувається підвищення їх концентрації. І кожну зміну є своя причина: від неправильного способу життя до онкологічних захворювань.

Короткочасний дисбаланс, найчастіше пов’язаний з порушенням дієти, не призводить до серйозних порушень метаболізму. А стійкий і прогресуючий, що ускладнює хронічні захворювання, – загрожує небезпечними наслідками.

Причиною підвищення вмісту в крові ЛПДНЩ може виступати:

 • генетична поломка;
 • захворювання нирок і печінки з розвитком їх недостатності;
 • патологія підшлункової залози, що протікає з первинним або вторинним цукровим діабетом;
 • есенціальна (гіпертонічна хвороба) або симптоматична артеріальна гіпертензія, що ускладнює захворювання серця і судин, нирок, гормональних органів;
 • зниження гормонопродуцірующіе функції щитовидної залози;
 • рак простати;
 • алиментарное або патологічне ожиріння.

Підвищення рівня нізкоплотного холестерину виникає і з вини самої людини: через захоплення жирною їжею тваринного походження, активного або пасивного куріння, вживання спиртних напоїв, гіподинамії.

Не варто забувати і про фізіологічну гіперхолестеринемії: у жінок вона з’являється з вагітністю та триває в ранньому післяпологовому періоді, з настанням менопаузи (після 55 років), а у чоловіків – зі зниженням рівня тестостерону (після 45 років).

Зростання фракції холестерину ОНП є фактором ризику розвитку атеросклеротичного ураження судин еластичного і м’язово-еластичного типу (аорти, її гілок, артерій головного мозку).

Вперше утворилися атеросклеротичні бляшки самостійно регресують рідко. Зазвичай накопичення в них ліпідів, білків і солей кальцію триває і посилюється. Бляшки «товстіють», виразкуються, окостеневают.

Це призводить до звуження судинного просвіту, зменшення кровотоку в питомих тканинах і їх кисневого голодування.

Крім того, артеріальні стінки втрачають еластичність, і не реагують на зміну артеріального тиску (в нормі при підвищенні АТ судини розслабляються, а при зниженні – тонизируются, тим самим підтримуючи його на належному рівні).

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

В деяких випадках наслідки важкого атеросклерозу можуть бути пов’язані або повної закупоркою артерії з припиненням кровотоку у відповідній ділянці органу, або розривом окостенілої судинної стінки при різкому стрибку артеріального тиску з крововиливом в тканини. До важких ускладнень атеросклерозу відносяться:

 • інфаркт головного мозку (ішемічний інсульт), міокарда, легкого, м’яких тканин кінцівки, стінки кишечника;
 • крововилив в речовину головного мозку (геморагічний інсульт);
 • розрив стінки атеросклеротически зміненої аорти з крововиливом в навколишні тканини або в серцеву сорочку (при Надклапанний дефекті).

Постійне зниження рівня ЛПДНЩ в порівнянні з референтними значеннями також негативно позначається на стані здоров’я. Дефіцит холестерину призводить до порушення синтезу статевих гормонів, вітаміну D, уповільнення репаративних процесів. Це означає, що рівень ліпопротеїдів в крові необхідно контролювати: до 45 років – раз в п’ятирічку, після – 1-2 рази на рік.

Аналіз крові на ЛПДНЩ

Біоматеріалом для дослідження ліпідного обміну, в тому числі і ЛПДНЩ, є венозна кров . Аналіз називається ліпідограму, і до його здачі необхідна певна підготовка, втім, як і свідчення.

Показання для призначення

Крім вікового рубежу, після якого показано щорічне визначення ліпідного рівня, аналіз проводять при комплексному обстеженні хворих:

 • на цукровий діабет;
 • ішемічною хворобою серця (в постінфарктному періоді – позачергової);
 • церебральним атеросклерозом (в постінсультних періоді – позачергової);
 • аневризмою аорти;
 • ожирінням;
 • спадкової або сімейною гіперліпідемією.

Визначення всіх фракцій ліпопротеїдів показано і при виявленні підвищеного рівня загального холестерину в ізольованому біохімічному аналізі крові і при візуальних ознаках гіперхолестеринемії: ксантомах, Ксантелазми, калькульозному холециститі.

Правила підготовки

Ліпопротеїни реагують на деякі фізіологічні процеси в організмі, і при недотриманні правил здачі аналізу можуть бути отримані помилкові результати. Тому слід дотримуватися наступних принципів підготовки:

 • протягом тижня перед дослідженням – обмежити фізичне навантаження;
 • протягом 2-3 діб, що передують здачі аналізу, – виключити з раціону агресивну їжу і напої, тваринні жири, ніж зазнати впливу різного роду опромінення (в солярії, фізкабінеті, рентгенапараті або при УЗД);
 • за 12 годин до дослідження – не їсти і не пити, крім чистої негазованої води;
 • за півгодини-годину до забору крові – не курити.

Жінкам репродуктивного віку рекомендується проходити обстеження в середині циклу (приблизно на 9-10 день після закінчення менструації). Для повноцінної діагностики потребують відміни всіх лікарських засобів, що впливають на холестериновий обмін. Кров здавати дозволяється тільки через 2 тижні після їх відміни.

інтерпретація результатів

При комплексній оцінці жирового обміну в розрахунок беруть не тільки ЛПДНЩ, а й ЛПНЩ, ЛПВЩ, загальний холестерин, тригліцериди. Самостійне визначення VLDL не має діагностичного значення.

Ліпопротеїни дуже низької і низької щільності є маркерами атерогенности. Високощільні з’єднання, навпаки, виконують роль антиатерогенного фактора.

І для призначення корекції дисліпідемії медикам обов’язково необхідно знати співвідношення між ними.

Що таке концентрація ЛПДНЩ, для чого потрібне проведення аналізу, які хвороби супроводжує підвищення ЛПДНЩ

Ліпопротеїди – це складні структури в плазмі, білково-ліпідні комплекси. Вони – незамінний компонент кровотоку. Їх завдання – доставлення до органів, тканин жирів.

Найчастіше розглядаються ліпопротеїди низької і високої щільності, тобто шкідливі і хороші відповідно. Не всі розуміють, що ж таке ЛПДНЩ.

Це ліпопротеїди дуже низької щільності, вони майже не відрізняються від згаданих груп по структурі, синтез проходить в печінці. Для діагностики відхилень фахівці враховують всі види ліпопротеїнів.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людиниЩо таке ЛПДНЩ в аналізах крові

Аналіз рівня ліпопротеїнів

Ліпіди – незамінний компонент в організмі. Вони є в тканинах, клітинах, беру участь у багатьох обмінах.

Ліпопротєїнамі називаються транспортні жири. Жири – нерозчинні сполуки, тому вони не в змозі самостійно виконати завдання. Вони зв’язуються з білками, перетворюються в водорозчинні речовини – ліпопротеїни (ЛП).

ЛП відіграють важливу роль для перенесення, метаболізму жирів. Після транспортування жирів з їжею ЛПДНЩ допомагають доставити їх місця утилізації, ЛПНЩ сприяють попаданню в клітини холестерину, ЛПВЩ – відповідають за антиатерогенні функції. ХС ЛПДНЩ – самий агресивний.

ЛП збільшують щільність мембран клітин. ЛП з білкової частиною їх глобулінів активують роботу імунітету, згортання крові, допомагаючи доставляти в тканини залізо.

Тест на концентрацію ЛПДНЩ біохімія разом з іншими аналізами входить в ліпідограму. Він потрібен для виявлення ризик атеросклерозу і порушень функціонування серця. Атеросклерозом називається патологія, при якій всередині судин розростаються холестеринові бляшки, що обмежують нормальний кровообіг або перекривають просвіт повністю.

Аналіз також реалізується з метою контролю дієтичного харчування зі зниженням споживання тваринних жирів, щоб мати можливість контролю концентрації ліпідів після призначення медикаментів, що знижують рівень холестерину.

Біохімічний аналіз на ЛПДНЩ входить в загальну ліпідограму і проводиться при плановому медичному обстеженні або при виявленні ознак підвищення вмісту холестеролу з метою встановлення того, який вид ЛП сприяє патологічного процесу.

Ліпідограма повинна проводитися для всіх людей після 20 років мінімум 1 раз в 5 років.

Показання до аналізу

Як вже було сказано аналіз на ЛПДНЩ не проводиться окремо, а тільки в ліпідограму. Пацієнти часто цікавляться питанням, що таке холестерин ЛПДНЩ і яка його норма. Аналіз призначається при:

 • підвищенні концентрації холестерину у людей старше 50 років;
 • високий артеріальний тиск;
 • інсульт, інфаркт;
 • ішемія серця;
 • діабет;
 • ожиріння;
 • при алкогольної залежності;
 • куріння;
 • нестача рухової активності.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людиниПоказання до дослідження

Як слід готуватися до аналізу?

Щоб отримати максимально коректні дані, аналіз, важлива правильна підготовка. Лікар обов’язково розповідає пацієнтові про правила під час видачі направлення на обстеження.

Діагностика повинна проводитися на тлі благополучного самопочуття і емоційного фону, коли пацієнт не нервує, не переймається. Забір роблять тільки через 45 днів і пізніше після вірусних інфекцій, пологів. Також необхідно дотримуватися таких правил:

 • відмова від навантажень за 7 днів;
 • відмова від будь-яких ліків за 5 днів – якщо немає можливості дотримуватися цього пункту через певної патології, потрібно проінформувати про це лікаря;
 • відмова від їжі за 12 годин;
 • споживання рідини не обмежується, але дозволяється вживати тільки чисту воду без газів, слабо заварений зелений чай.

Для жінок враховується період менструації, так як дане фізіологічний стан сильно спотворює результати.

Як проводиться аналіз?

Ліпідограма є різновидом біохімії крові. Вона допомагає встановити порушення в обміні жирів. Призначають її для виявлення порушень функцій печінки, обміну речовин, серця. Також застосовується аналіз з метою виявлення ступеня ризику розвитку інфаркту, гіпертензії, закупорки посудиною бляшкою.

Кров здають ранку на голодний шлунок, Аналіз не проводиться пацієнтам після гострого інфаркту протягом 3 місяців.

норма ЛПДНЩ

Головна мета – не просто визначити рівень, а зіставити його з встановленими нормами, щоб діагностувати ризик патологій. Межі без урахування віку 0,26 – 1,04 норма ммоль / л. Граничний показник істотно нижчий у людей з порушенням функцій серця, судин. Особливу увагу лікарі звертають на хворих з такими діагнозами:

 • гіпертонія;
 • тромбоз артерій;
 • ішемія серця;
 • порушення функцій клапан серця.

Якщо ЛПДНЩ в нормі, значить, ліпідний обмін проходить без ускладнень.

Чим небезпечне перевищення норми?

Лікарі співвідносять збільшення концентрації ЛПДНЩ з ймовірністю патологій серця і судин:

 • гострі збої кровообігу в мозку;
 • атеросклеротичні порушення в судинах;
 • інфаркт;
 • інсульт;
 • ішемія;
 • ендатерііт;
 • тромбози;
 • гіпертонія;
 • стенокардія.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людининаслідки збільшення

Підвищення змісту ЛПДНЩ провокує збільшення товщини і одночасну сильну крихкість судин. Всередині на судинній стінці можуть формуватися мікротріщини.

У зоні подібних ушкоджень імунні клітини активно поглинають ЛПДНЩ, провокуючи скупчення холестерину, утворення атеросклеротичних бляшок. Такі закупорки заважають нормальному кровообігу, провокуючи небезпечні ускладнення, часто непоправні.

Тромб може загрожувати життю людини – викликати інсульт мозку, серця, легеневу емболію. Якщо при закупорці терміново не надано допомогу, настає смерть.

Причини підвищення ЛПДНЩ

ЛПДНЩ збільшується під впливом різних причин. Всі їх можна класифікувати на дві великі групи – зовнішні впливи і патологічні.

зовнішні

Викликати збільшення вмісту можуть впливу ззовні на організм:

 • куріння і часте пасивне вдихання диму;
 • незбалансоване харчування – переважання жирної, смаженої їжі, фаст-фуду, що збільшує концентрацію холестерину низької щільності в будь-якому віці;
 • алкоголізм – порушує роботу печінки, затримує токсини, тому помітно збільшує концентрацію ЛПДНЩ;
 • недолік руху – порушує обмін речовин, внутрішні органи починають працювати неправильної, організм не може правильно проводити ліпідний обмін;
 • довгий голодування або недолік здорового харчування – зазвичай виникає при довгих дієтах, пов’язаних з психічними порушеннями, коли пацієнт самовільно доводить себе до виснаження, не їсть.

Перераховані фактори переборні. Для цього проводиться відповідна лікарська терапія, а потім обов’язкова корекція раціону і способу життя в цілому.

внутрішні

До необоротних патологічних причин підвищення ЛПДНЩ відносяться:

 • вік;
 • гіпертонія;
 • ожиріння;
 • діабет;
 • онкологія передміхурової залози;
 • онкологія пожелудочной;
 • важкі збої функцій щитовидки;
 • важкі хронічні патології нирок;
 • панкреатит;
 • тяжкі порушення печінки – гепатит, хронічна карцинома, цироз.

Для жінок після пологів, під час вагітності підвищення холестерину – нормальне явище. Корекція не потрібна. До шести місяців після пологів підвищення ЛПДНЩ не повинно турбувати. Тільки через півроку після природних пологів, 8 місяців після пологів за допомогою кесаревого розтину повноцінно оцінюється підсумок ліпідограмми.

Причини зниженого показника

Зменшення вмісту ЛПДНЩ вказує на:

 • обструкцію легких;
 • інфікування;
 • суглобові хвороби;
 • хронічне захворювання;
 • дефіцит заліза;
 • гіперфункцію щитовидки;
 • порушення функцій печінки.

Також зниження рівня – наслідок таких дій:

 • довготривалий прийом оральних контрацептивів;
 • голодування;
 • виснаження психіки;
 • непосильні навантаження.

Для стабілізації значення майже ніколи не застосовуються медикаменти.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людиниЯк знижують рівень ліпопротеїнів?

Для нормалізації, якщо показники ЛПДНЩ підвищені, реалізується дієтотерапія:

 • обмеження тваринних жирів, заміна на синтетичні;
 • прийом їжі часто, маленькими порціями;
 • вживання продуктів з клітковиною, вітамінами;
 • виключення жирних, смажених продуктів і страв;
 • заміна м’яса рибою;
 • їсти більше фруктів, овочів.

Одночасно лікар розробляє комплекс ефективної для нормалізації здоров’я фізичного навантаження.

З ліків призначаються:

 • статини – знижують вироблення холестерину, його концентрацію в клітинах, знищують надлишок жирів і знімають запалення;
 • секвестранти – зменшують синтез холестерину, сприяють виведенню;
 • фібрати – зменшують холестерин низької щільності, збільшують ЛПВЩ;
 • вітаміни В.

При вторинної формі порушення основна терапія коригує первинну хворобу.

Після завершення основної терапії пацієнтам рекомендується:

 • зайнятися нормалізацією ваги;
 • намагатися включати в повсякденний режим дозовані заняття спортом;
 • відмовитися від алкоголю;
 • уникати стресів, конфліктів;
 • кинути палити.

Ліпідограма – ефективний і часто проводиться лікарями метод діагностики роботи серцево-судинної системи. Кардіологи на основі оцінки результатів аналізу можуть виявити ймовірність ускладнень. Частота організації ліпідограмми залежить від того, який ризик порушень для пацієнта.

Ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ)

Ліпопротеїнами (або інша їх назва – ліпопротеїди) називають складні структури плазми крові – білково-ліпідні комплекси, які є невід’ємною частиною компонентів крові. Основна їхня функція – транспортна: вони доставляють ліпіди до органів і тканин організму.

Їх різновидом є ліпопротеїни дуже низької щільності, які синтезуються клітинами печінки. Вони є другими за величиною з усіх присутніх в організмі ліпопротеїдів. Велика їх частина складається з тригліцеридів, при цьому дані компоненти містять і холестерин.

Встановлено, що ліпопротеїди дуже низької щільності є безпосередніми джерелами «поганого» холестерину, тому за цим показником потрібно стежити за допомогою своєчасної здачі відповідних аналізів.

Основний аналіз для людей з підвищеним холестерином – ліпідограмма, яку рекомендують робити кожній людині старше 20 років мінімум 1 раз в 5 років.

Якщо дані лабораторної діагностики підтвердили, що ЛПДНЩ підвищені або знижені, значить, в організмі присутній порушення жирового обміну. В першу чергу це свідчить про високий ризик утворення холестеринових бляшок на стінках судин, що може призвести до тромбозом, атеросклерозом і іншими тяжкими наслідками.

Інтерпретація результатів аналізу на ЛПДНЩ

Оскільки щільність ліпідів набагато менше щільності води, чого не скажеш про білках в складі крові, при проведенні аналізу на вміст в плазмі ліпідів важливим є їхня середня щільність.

З цієї причини методика інтерпретації результатів аналізу заснована на класифікації ліпопротеїдів на фракції: визначається кількість ліпопротеїну в кожній фракції, а також його загальна кількість та наявність тригліцеридів.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Складність інтерпретації аналізу на ЛПДНЩ полягає в тому, що в науковій медичній середовищі немає обґрунтованих критеріїв їх безпечної концентрації в крові.

Підвищений вміст в крові ЛПДНЩ, так само як і ЛПНЩ, безсумнівно говорить про присутніх в організмі дисметаболических порушеннях.

При цьому існують норми вмісту ЛПНЩ, коли певна кількість цих ліпідів обов’язково повинне бути присутнім в крові людини.

Відомо, що ліпопротеїди дуже низької щільності є патологічною формою ліпопротеїдів, тому рецептори до нього в організмі людини поки ще не сформовані.

Незважаючи на це, медики орієнтуються на загальноприйняту норму вмісту ЛПДНЩ в крові людини: 0,26-1,04 ммоль / л.

Все, що вище або нижче цього показника, говорить про можливі патологічних процесах в організмі, значить, варто терміново звертатися до лікаря за консультацією.

ЛПДНЩ норма

Основною метою проведення аналізу на ЛПДНЩ є оцінка ризику розвитку атеросклерозу або інших серцево-судинних захворювань, а також виявлення їх наявності та, можливо, стадії у пацієнта, спрямованого на діагностику.

Для основної маси людей нормою вважаються наступні значення: 0,26-1,04 ммоль / л.

Коли в ліпідограму рівень ліпопротеїнів дуже низької щільності знаходиться в зазначеному діапазоні, це означає, що коригування жирового обміну в організмі не потрібна.

Якщо у пацієнта інші діагностичні методики підтвердили високий ризик атеросклерозу та ішемічної хвороби серця, це означає, що норма ліпопротеїдів дуже низької щільності знаходиться в більш вузькому діапазоні – 0,03-0,45 ммоль / л. Якщо ЛПДНЩ вище цих значень, потрібно терміново вживати заходів до нормалізації ліпопротеїну в крові і знизити його рівень за допомогою грамотно підібраною дієти та медикаментозної терапії.

Варто враховувати, що рівень ліпопротеїдів дуже низької щільності може змінюватися час від часу, такий процес в організмі називають нормальним коливанням метаболізму холестерину – його біологічної варіацією.

Разове проведення аналізу на ЛПДНЩ не завжди відображає реальний стан жирового обміну в організмі. При підозрі на метаболічні порушення пацієнтові можуть порекомендувати здати такий аналіз двічі з проміжком в 2-3 місяці.

Підвищити рівень ліпопротеїдів дуже низької щільності можуть такі чинники:

 • тривалий дотримання моно-дієти, голодування;
 • куріння;
 • прийом деяких лікарських препаратів: андрогенів, анаболічних стероїдів, кортикостероїдів;
 • вагітність і післяпологовий період (перші 6 тижнів);
 • здача крові в положенні стоячи;
 • раціон, насичений жирами тваринного походження.

При цьому ліпідний обмін в організмі буде знаходитися в нормі і його коригування не потрібно.

підвищені значення

Якщо ЛПДНЩ в крові підвищені, в більшості випадків основною причиною цього стала спадковість або прихильність до їжі, багатої тваринними жирами. У багатьох пацієнтів до дисметаболічна проблем призводять відразу дві ці проблеми.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Встановлено, що ліпопротеїни дуже низької щільності бувають підвищені, як наслідок наступних проблем в організмі:

 • цукровий діабет – системне метаболічних порушення, непрямим результатом якого стають підвищеними ЛПДНЩ в крові;
 • зниження функцій щитовидної залози або гіпофіза. В результаті порушується гормональний фон і, відповідно, багато метаболічні процеси;
 • нефротичний синдром, який розвинувся в результаті хронічного запалення нирок, позначається на процесі виведення деяких речовин з організму, сповільнюється метаболізм;
 • алкоголізм і ожиріння негативно позначаються на обмінних процесах в організмі;
 • панкреатит – захворювання підшлункової залози, що протікає в гострій або хронічній стадії;
 • Ліпопротеїди дуже низької щільності можуть бути підвищені в крові пацієнтів із злоякісними утвореннями в підшлунковій залозі або простаті.

У деяких пацієнтів ЛПДНЩ підвищений через спадкових або вроджених патологій. До першої групи захворювань медики відносять глікогенез, в результаті яких в організмі порушується обмін запасний форми глюкози.

Вроджена форма дисбалансу ліпопротеїнів в організмі – хвороба Німана-Піка, при якій ЛПДНЩ і ЛПВЩ накопичуються печінки, легенів, селезінці, спинному і головному мозку.

Такі стани вимагають довічного дотримання дієти та медикаментозної підтримки, яка здатна знизити рівень ліпопротеїдів низької і дуже низької щільності в крові.

Якщо аналіз на ЛПДНЩ показав, що ліпопротеїди підвищені, значить, хворому потрібна термінова консультація лікаря. Таким пацієнтам ставлять діагноз первинна гіперліпідемія III, IV або V типу. Якщо ж у пацієнта ліпопротеїди дуже низької щільності стали стабільно підвищеними як результат іншого захворювання, говорять про вторинну гіперліпідемії.

знижені значення

Якщо аналіз показав, що в крові ліпопротеїни дуже низької щільності знижені, це означає, що серйозних дисметаболічних порушень в організмі людини немає. Такий результат аналізу з низьким рівнем ЛПДНЩ не має особливого клінічного значення і може іноді спостерігатися у людей з такими захворюваннями:

 • обструктивні зміни в легенях;
 • гострі інфекції в організмі;
 • інші захворювання, що протікають в гострій формі;
 • ракове ураження кісткового мозку;
 • підвищена секреція гормонів щитовидної залози;
 • фоліево- або В12-дефіцитна анемія;
 • важка патологія печінки;
 • множинні опіки;
 • запалення суглобів.

Якщо діагностичні дані вказують на знижений рівень ЛПДНЩ в крові, жировий баланс в організмі зазвичай не потребує корегування, специфічне лікування таким пацієнтам не призначають.

Але можуть порекомендувати пройти обстеження у інших вузьких фахівців, які, можливо, допоможуть виявити інші захворювання, які призвели до зміни концентрації ліпоротеідов дуже низької щільності в крові в бік її зниження.

У деяких випадках низький рівень ліпопротеїдів дуже низької щільності дозволяє діагностувати спадкове захворювання – гіпохолестеролемію. Природа виникнення цієї патології до кінця не вивчена.

При цьому встановлено, що хворі спадковою формою гіпохолестеролеміей зазвичай страждають від ішемічної хвороби серця, їх стан нерідко супроводжується Ксантоматоз сухожиль і шкіри – відкладень ліпопротеїну у вигляді наростів і бляшок.

Варто відзначити, що вплинути на результат аналізу, т. Е. Знизити рівень ліпопротеїдів дуже низької щільності в крові, можуть такі чинники:

 • дієта з низьким вмістом ліпопротеїнів в раціоні;
 • прийом деяких лікарських засобів: статини, протигрибкові препарати, естрогени, клофібрат, протигрибкові медикаменти, алопуринол, холестирамін, колхіцин, еритроміцин;
 • тривале перебування в лежачому положенні;
 • інтенсивне фізичне навантаження.

Чим небезпечне підвищення ЛПДНЩ?

Аналіз на вміст в крові ліпопротеїнів різної щільності проводиться з метою оцінки ризику розвитку патологій серцево-судинної системи. Особливий інтерес представляють ЛПНЩ і ЛПДНЩ, так як саме вони є переносниками холестерину до серця. Розглядаючи більш детально ЛПДНЩ, лікарі асоціюють їх підвищення з зрослим ризиком розвитку серцево-судинних захворювань:

 • атеросклероз;
 • гострі порушення мозкового кровообігу;
 • інфаркт міокарда;
 • облітеруючий ендатерііт;
 • ішемічна хвороба серця;
 • тромбоз;
 • інсульти;
 • гіпертонічна хвороба серця;
 • стенокардія.

Підвищення рівня ліпопротеїнів дуже низької щільності в крові провокує потовщення і крихкість судин, на їх внутрішньому шарі з’являються мікротріщини. В області таких пошкоджень захисні клітини крові стрімко поглинають ЛПДНЩ, що веде до накопичення в них холестерину.

В результаті цього процесу захисні клітини крові накопичуються в зоні пошкодження судин і утворюють пінисті освіти, які з часом трансформуються в атеросклеротичні бляшки.

Останні в свою чергу ускладнюють кровотік в будь-якій частині тіла: коронарна область, головний мозок, легені, приводячи до серйозних наслідків.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Вся небезпека атеросклеротичних бляшок полягає в тому, що вони здатні рости в розмірах, утворюючи тромб. Таке внутрішньосудинне освіта здатна відірватися в будь-який момент і мігрувати далі по судинах, поки просвіт одного з них не виявиться занадто вузьким для подальшого ходу.

Так утворюється тромбоз судин, що може бути смертельно небезпечно для людини. Найбільш поширені випадки міграції тромбу по судинах – інсульт головного мозку, інсульт серця, легенева емболія.

У переважній більшості випадків, коли не було надано своєчасну медичну допомогу, це призводить до летального результату.

Є дані, що підвищений рівень ЛПДНЩ в крові може спровокувати появу конкрементів (піску і каменів) в жовчному міхурі.

Висновок один: підвищений рівень ЛПДНЩ говорить про серйозні серцево-судинних захворюваннях або високий ризик їх розвитку.

Але якщо вчасно здавати всі необхідні аналізи і відстежувати рівень ліпопротеїнів в крові, можна вчасно встигнути змінити спосіб життя, зокрема, харчування, щоб попередити смертельно небезпечні хвороби.

Іноді для підтримки рівня ЛПДНЩ в рамках допустимого діапазону пацієнтам призначають спеціальні препарати.ч

Підвищений рівень ЛПДНЩ: що це значить, причини, лікування

Коли людина дізнається, що у нього ЛПДНЩ підвищені, він неодмінно повинен знати, що це таке. Абревіатура ЛПДНЩ – це скорочення від «ліпопротеїди дуже низької щільності».

Дані речовини відносяться до категорії «поганого холестерину», Він провокує захворювання серцево-судинної системи, пов’язані з атеросклеротичним ураженням судин. До цієї ж категорії зараховані і ЛПНЩ – ліпопротеїди низької щільності.

У малих кількостях ці речовини необхідні організму для того, щоб відбувалося повноцінне перенесення фосфоліпідів і тригліцеридів від печінки до тканин всього організму, а також для формування клітинних мембран і вироблення певних гормонів.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людини

Аналіз рівня ліпопротеїнів

Показання до аналізу

 • Аналіз на холестерин і ЛПДНЩ в крові проводять або для профілактики порушень на вимогу хворого, або за показаннями лікаря при ряді станів. До клінічними показаннями на перевірку рівня ЛПДНЩ в організмі відносяться:
 •   ішемічна хвороба серця;
 •   період відновлення після інфаркту міокарда;
 •   період відновлення після інсульту;
 •   якщо загальний холестерин в крові підвищений;
 •   цукровий діабет – проводиться аналіз 1 раз в рік одночасно з виявленням рівня глюкози;
 •   виражені симптоми присутності важких порушень ліпідного обміну.
 • Також через те що норма показника може бути порушена в організмі через онкологічних захворювань, дослідження крові на цей показник проводиться і при комплексному обстеженні на онкологічну патологію.

Що таке ЛПДНЩ і їх вплив на організм людиниЯк слід готуватися до аналізу?

Для того щоб аналіз на ЛПДНЩ був максимально точним, потрібно до нього правильно підготуватися. Цією інформацією повинен забезпечити хворого лікар, даючи йому направлення на аналіз.

Для того щоб картина крові не спотворила, дослідження проводять в момент відносного благополуччя, коли у людини немає сильних емоційних переживань і нестабільності нервового стану.

Також забір матеріалу виробляють не раніше ніж через 45 днів після вірусних інфекцій та пологів.

 1. Для того щоб отримати достовірні результати потрібно наступна підготовка:
 2.   зниження фізичної активності за 7 днів до забору крові;
 3. відмова від прийому лікарських препаратів за 5 днів до здачі крові – якщо за життєвими показниками не використовувати ліки не можна, слід заздалегідь попередити про це лікаря. В такому випадку буде враховано дію конкретного препарату на картину крові;

відмова від їжі за 12 годин до забору матеріалу – вживання рідини перед аналізом не обмежена. Пити дозволяється не тільки чисту негазовану воду, але і неміцний зелений чай, так як він в невеликій кількості (не більше 2 чашок) не може привести до зміни показників.

Для жінок особливим станом, яке вплив на організм і картину крові, є період менструації. Якщо день забору матеріалу доводиться на цей час, слід попросити лікаря перенести дату, так як отримати достовірні результати в цей момент важко.

Як проводиться аналіз?

Проводять забір матеріалу в ранкові години з 8 ранку до 12 дня. Забір матеріалу здійснюється з вени.

Для тих, у кого має місце знижена здатність згущуватися крові або слабкість венозної стінки, протягом 12 годин не рекомендується навантажувати руку, з вени якої був здійснений забір матеріалу. Результати аналізів повинні бути готові через добу.

Виявляється речовина з сироватки крові, для чого отриманий матеріал обробляють у спеціальній центрифузі. Так як ЛПДНЩ починає розпадатися через 2-3 години після взяття крові, дослідження проводиться негайно.

норма ЛПДНЩ

Якщо норма показника в крові порушена, це означає, що має місце певне захворювання.

ЛПДНЩ утворюється в печінці з ліпідів і аполипопротеинов. Саме воно, згідно лікарським даними, підвищує поганий холестерин в крові, і якщо воно присутнє вище норми, то кров змінюється навіть зовні. Вона стає каламутною і з молочним відтінком.

 • ЛПДНЩ в крові у жінок і чоловіків різний, що пов’язано з їх фізіологічними особливостями. Показник є міжнародним і становить:
 •   у чоловіків від 0,78 до 1,81 ммоль / л,
 •   у жінок – від 0,78 до 2,20 ммоль / л.

З віком рівень ЛПДНЩ підвищується, так як організм починає повільніше виводити холестеринові сполуки. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, починаючи з віку в 25 років, кожному слід 1 раз на рік проходити аналіз крові для виявлення відхилень показників.

Чим небезпечне перевищення норми?

Коли підвищення несуттєве і при подальшому аналізі відхилення не спостерігається, то приводів для занепокоєння немає. Лікування проводиться тільки при значному і стійкому відхиленні від норми. Підвищений рівень ЛПДНЩ призводить до серйозних ускладнень, які дуже часто стають причиною інфарктів та інсультів у осіб у віці старше 40 років.

Основні наслідки стану, коли ліпопротеїни дуже низької щільності підвищені:

Інфаркт – поразка може бути не тільки серця, але також легких і нирок, що не менш небезпечне. Для осіб, які мають захворювання внутрішніх органів, підвищення рівня холестерину в крові особливо небезпечно.

Атеросклероз судин – утворюються холестеринові бляшки призводять до того, що порушується прохідність крові і внутрішні органи не отримують достатнє харчування. Також через патології нерідко припиняється повноцінне кровообіг в нижніх кінцівках, і тоді в особливо важких випадках починає розвиватися некроз тканин або навіть гангрена.

Інсульт – холестеринові бляшки, відриваючись від судинної стінки, нерідко закупорюють судини головного мозку. В результаті цього виникає ішемія і некроз мозкової тканини, розвиваються паралічі. Нерідко явище призводить навіть до смерті, або до появи стійких ознак інвалідності.

Знаючи, що таке ЛПДНЩ і наскільки небезпечно його підвищення в організмі, кожен повинен для контролю свого стану здавати кров на холестерин 1 раз в рік.

Причини підвищення ЛПДНЩ

ЛПДНЩ підвищується в організмі по ряду причин, їх можна розділити на 2 групи: зовнішні впливи і захворювання. Фактори, що підвищують показник зовнішнього впливу, виключаються перед аналізом, щоб не спотворювати його.

зовнішні

 1. Спровокувати підвищення ЛПДНЩ в крові можуть такі зовнішні впливи:
 2.   вживання тютюнових виробів,
 3. тривале пасивне і активне куріння;
 4. неправильне харчування – якщо людина вживає переважно їжу тваринного походження багату жирами, а також фаст-фуд, то його судини уражаються в кілька разів швидше, а рівень холестерину виявляється підвищеним вже в молодому віці;
 5. зловживання спиртними напоями – алкоголь порушує роботу печінки, через що відбувається затримка шкідливих речовин в організмі і кількість ЛПДНЩ в крові значно підвищується, докладніше в статті Алкоголь і холестерин в крові;
 6. малий обсяг фізичної активності – при такій ситуації обмінні процеси в організмі порушуються, внаслідок чого робота внутрішніх органів стає неправильною і організм виявляється нездатний до повноцінного обмін холестерину, в результаті негативні речовини накопичуються надто швидко;
 7. тривале голодування або недостатнє вживання їжі – має місце при тривалих дієтах і психічних порушеннях, коли людина відмовляється від нормального прийому їжі.

Всі ці фактори вважаються усуненими. При їх наявності після медикаментозного зниження, для запобігання повторного порушення, проводять коригування меню і способу життя. Також хворий повинен відмовитися від шкідливих звичок.

внутрішні

 • До необоротних внутрішні причини підвищеного рівня речовини в організмі відносяться:
 •   вікові зміни – у чоловіків вони відзначаються з 45 років, а у жінок – з 55 років;
 •   гіпертонічна хвороба;
 •   цукровий діабет;
 •   ожиріння і надмірна маса тіла;
 •   рак передміхурової залози;
 •   рак підшлункової залози;
 •   важкі порушення в роботі щитовидної залози;
 •   важкі хронічні захворювання нирок;
 •   панкреатит;
 •   важкі захворювання печінки (хронічні гепатити, цироз, гепатоцелюлярна карцинома).

На окрему увагу заслуговують жінки в період виношування дитини, або знаходяться в післяпологовому періоді. Для них підвищений холестерин – це норма, і коригування стану не потрібно. До 6 місяців після народження дитини відхилення в аналізах не повинні насторожувати. Нерідко молоді матері стикаються з тим, що відразу після пологів норма в крові виявляється високою, а через деякий час стає нижче і йде в знижені показники. Якщо це призводить до дискомфорту, то лікарем може бути підібрана коригуюча стан терапія. Судити ж про те, чи необхідно повноцінне лікування чи ні, можна, тільки вождів півроку з моментів пологів природним шляхом і 8 місяців – після кесаревого розтину.

Причини зниженого показника

 1. Знижений рівень ЛПДНЩ також негативно позначається на стані хворого, так як призводить до порушення багатьох процесів в організме.Прічінамі падіння показника є:
 2.   запальні захворювання суглобів;
 3.   онкологічні поразки кісткового мозку;
 4.   гострі інфекції;
 5.   анемія мегалобластная;
 6.   великі опіки;
 7.   обструктивний бронхіт.

Для відновлення рівня ЛПДНЩ проводять лікування, яке в першу чергу направлено на боротьбу з викликав його захворюванням.

Як знижують рівень ліпопротеїнів?

Коли ЛПДНЩ підвищені, недостатньо представляти тільки те, що це означає, але потрібно ще й орієнтуватися в заходи нормалізації показника. Зазвичай терапія призначається лікарем за результатами аналізів.

Для відновлення нормального стану організму хворому призначають дієту і прийом лікарських препаратів. З харчування хворого виключають всі продукти, що сприяють підвищенню холестерину.

Тваринні жири зводяться до мінімуму.

З лікарських препаратів для відновлення стану хворого показаний прийом таких засобів:

статини – препарати, що сприяють зниженню рівня холестерину і виведенню його надлишків з організму. Вони застосовуються тільки під суворим контролем лікаря, оскільки мають протипоказання і побічну дію. Основними засобами з цієї групи є, наприклад, ловастатин, «Зокор» і «Мевакор».

секвестранти – препарати, дія яких спрямована на зниження синтезу холестерину. Найчастіше прописують холестан і колестипол;

 • препарати з групи фібратів;
 •   вітаміни групи В.

Не слід недооцінювати небезпеку від підвищених ЛПДНЩ. Дана патологія може призвести до інвалідності і навіть до летального результату, і тому кожен повинен своєчасно проходити профілактичне обстеження.

Previous Ефективні вправи від геморою: опис, правила і рекомендації
Next Що можна, а що не можна їсти при цукровому діабеті: списки корисних і шкідливих продуктів харчування

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *