Що таке інсульт, причини, чинники ризику і механізми розвитку


Что такое инсульт, причины, факторы риска, механизмы развития

Смертність від раптово лопнув судини в головному мозку займає одне з перших місць серед серцево-судинних захворювань. Статистичні дані показують, що з кожним роком інсульт трапляється в усі більш молодому віці, хоча ще кілька десятиліть тому хвороба виявляли тільки у літніх людей.

На сьогоднішній день більше 25% пацієнтів помирає в перший місяць після нападу недуги, і ще стільки ж не проживають і року. Сучасні медичні дослідження дали змогу досить докладно описати причини розвитку інсульту і створити ряд методик для запобігання захворювання.
Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Причини, за якими розвивається інсульт, пов’язані з порушенням нормального функціонування серцево – судинної системи. Медики виділяють 2 типу інсульту: ішемічний і геморагічний. У першому випадку хвороба розвивається через погане постачання кров’ю мозку, а в другому викликається розривом судини.

Фактори ризику розвитку інсульту

Порушення кровотоку в мозку може бути викликано як розривом судини, так і патологічним зміною роботи серцево – судинної системи. В не залежності від першопричини хвороби наслідки бувають дуже важкими і проявляються у вигляді неврологічних розладів.

Недолік поживних речовин і кисню призводить до загибелі нейронів головного мозку, що часто провокує втрату людиною здатності навіть розсудливо міркувати. Не більше 15% перенесли інсульт людей повертаються до нормальної життєдіяльності і повноцінної праці.

Медики ділять гостре порушення кровотоку в мозку на два типи:

 • ішемічне (недостатнє надходження крові);
 • геморрагическое (розрив судини і крововилив в мозок).

Ішемічний інсульт

Даний тип інсульту розвивається внаслідок патологічного зміни роботи серцево-судинної системи. Старіння організму і перенесені захворювання часто сприяють засміченню судин і розладу серцевої функції, що провокує порушення мозкового кровотоку.

Ішемічний тип інсульту досліджений досить глибоко, і медики виділяють наступні передумови до його розвитку:

 1. Підвищене згортання крові.
 2. Засмічення судин атеросклеротичними бляшками.
 3. Стійке підвищення тиску (артеріальна гіпертензія).
 4. Порушення ритму серця (тахікардія, фібриляція та ін.)
 5. Перенесені захворювання серця (інфаркт міокарда) і вроджені пороки.
 6. Підвищена концентрація жирів в крові.
 7. Цукровий діабет.

Як показує статистика, ризик ішемічного інсульту суттєво підвищується після перенесених інфекційних захворювань, які сприяють засміченню судин (наприклад, герпес). Відомо про позитивний вплив терапії підвищеного тиску: частота гострих порушень мозкового кровообігу знижується на третину.

Також є дані про те, що препарати для нормалізації в’язкості крові сприяють зменшенню ймовірності інсульту майже на 50%.

Геморагічний інсульт

Тривале засмічення судин може викликати їх розрив зовсім раптово. Крім порушення кровопостачання в даному випадку нейрони головного мозку також насичуються кров’ю, що перешкоджає нормальній роботі нервової системи.

Медики виділяють кілька причин, які можуть спровокувати таку подію:

 1. Випинання ослаблених стінок судин (аневризма).
 2. Патологічний з’єднання артерії та вени додатковим посудиною (мальформация).
 3. Ламкість судин внаслідок різних захворювань.
 4. Різкий стрибок тиску тягне за собою раптовий розрив судини в самому слабкому місці.

Причини розвитку інсульту

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Недуга практично завжди розвивається внаслідок порушеного руху крові по судинах (гемодинаміки). Клінічні дослідження показують, що обумовити дану патологію здатні фактори ризику інсульту, пов’язані з розладом серцевої діяльності, недостатньою еластичністю кровоносних судин і якісною зміною складу крові. Результатом таких порушень часто може стати гемодинамический криз, який здатний проявитися по-різному.

Гіпертонічний криз

Різкий стрибок тиску є основною причиною інсульту як ішемічного, так і геморагічного типу. Медична практика показує, що далеко не кожен гіпертонічний криз викликає гостре порушення кровотоку. Але в 10% випадків все ж можливі дуже високі показники тиску, які приведуть до інсульту.

Гіпотонічний криз

Хоча нормальним вважається тиск 120 на 80, але ці цифри мають середнє значення: для кожної людини дані показники суто індивідуальні. Якщо мозковий кровотік адаптований до високого тиску, то його різке зменшення здатне викликати ішемічний інсульт.

Причиною такого стрибка часто буває серцева недостатність, внаслідок якої значно зменшується обсяг перекачується крові.

Однією з причин такого гемодинамического порушення виступає швидке зниження артеріального тиску при гіпертонічному кризі. Тому лікарі рекомендують утриматися від уколів з миттєвим дією і знижувати тиск поступово.

 • коронарний криз
 • Порушення серцевої діяльності внаслідок недостатнього коронарного постачання кров’ю здатне привести до тахікардії, фібриляції шлуночків і інших ускладнень, результатом чого може стати раптовий інсульт ішемічного типу.
 • Аритмический криз
 • Хронічне порушення ритму серця створює умови для формування емболії, які після попадання в кров викликають закупорку судин, провокуючи ішемічний інсульт.
 • ангіодістоніческій криз

Зміни в шийному відділі хребта часто сприяють порушенню мозкового кровотоку. Хоча такий криз можливий тільки при вираженому дегенеративном процесі, але наслідки можуть бути дуже важкими. Тому лікарі рекомендують стежити за фізичним станом шиї і регулярно зміцнювати її за допомогою спеціальних вправ.

нейроендокринний криз

Дане порушення виникає внаслідок викиду великої кількості гормонів, що провокують спазм судин. Медики пов’язують підвищення концентрації біологічно активних речовин з розладом діяльності залоз внутрішньої секреції, уражених добро або злоякісними пухлинами.

обтураційний криз

Закупорка шийних або внутрішньомозкових артерій, як при тромбозі, так і атеросклерозі, порушує кровопостачання і сприяє прояву інсульту ішемічного типу.

Передумови розвитку захворювання

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Розвиток будь-якого захворювання зумовлюють причини зовнішнього і внутрішнього характеру. Дослідження показують, що схильність до інсульту не передається у спадок, але деякі особливості серцево – судинної системи здатні проявлятися з покоління в покоління.

Також медики виділяють і інші чинники ризику розвитку інсульту:

 • куріння великої кількості тютюну;
 • зловживання алкоголем і наркотиками;
 • прийом гормональних препаратів;
 • зайва вага;
 • стресова ситуація;
 • малорухливий спосіб життя;
 • порушення харчування;
 • різке переохолодження організму;
 • недолік в організмі калію;
 • надмірне вживання кухонної солі.

Як швидко виявити інсульт?

Клінічні прояви даного захворювання залежать від ділянки мозку, де виникла проблема. Пошкодження рухового центру здатне привести до повного паралічу організму, дихального – розладу дихання і т.д. Однак є загальні ознаки, які допоможуть виявити інсульт навіть непідготовленій людині.

Лікарі швидкої допомоги здавна застосовують методику УЗП, яка полягає в декількох тестах:

 • У (посміхнутися) – хворому складно посміхнутися симетрично: одна сторона губ завжди буде вищою за інших;
 • З  (заговорити) – у хворого порушена мова: найпростіші фрази вимовляються рваною і з запинки;
 • П  (підняти руки) – труднощі з симетричним підняттям рук над головою;
 • також у пацієнта часто западає одна сторона мови.

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвиткуЩо таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Хоча дані ознаки не призводять до розуміння типу інсульту, але дають можливість усвідомити всю тяжкість ситуації. У медичному закладі повне обстеження хворого дозволить скласти детальну клінічну картину і вжити заходів в залежності від спровокували напад чинників.

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Інсульт є найнебезпечнішим захворюванням, здатним не тільки значно погіршити життя людини, але і привести до летального результату. Даний недуга найчастіше вбиває людей похилого віку, однак слабкі судини, серцева недостатність і шкідливі звички створюють передумови для порушення мозкового кровообігу і в більш ранньому віці.

Як відомо, сильному організму набагато легше протистояти різним хворобам, щоб попередити фактори ризику розвитку інсульту, необхідно піклуватися про своє здоров’я, це повинен робити кожен чоловік – регулярно і самостійно.

Здорові серце і судини дуже важливі для того, щоб наше життя було повноцінним і насиченим радістю. Це дозволить уникнути розвитку інсульту і продовжить наше життя.

 

Причини, види та ознаки інсульту головного мозку

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Що таке інсульт, механізм розвитку

Відносно механізму розвитку, інсульт є різке і значне порушення кровообігу в головному мозку. Залежно від основного механізму його розвитку, виділяють кілька основних видів інсульту:

 • Ішемічний інсульт – це поразка ділянки головного мозку внаслідок значного зменшення
  Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвиткунадходження крові до нього, часто закінчується загибеллю значної кількості нейроцитів (клітини головного мозку).
 • Геморагічний інсульт – розвивається крововилив безпосередньо в тканини ділянки головного мозку внаслідок пошкодження стінок судин.
 • Субарахноїдальний крововилив – в цьому випадку кров потрапляє в простір між павутинною і м’якою оболонками головного мозку. При такому інсульті, часткова загибель нейроцитів відбувається внаслідок здавлювання тканин мозку збільшеним в обсязі ділянкою підпавутинного простору.

Причини виникнення інсульту

Інсульт є несподіваним подією в житті людини і його родичів. Однак до його розвитку призводить поступова, тривала реалізація кількох судинних патологічних процесів, до яких відносяться:

 • Атеросклероз – відкладання холестерину на внутрішній стінці артерій у вигляді характерних атеросклеротичних бляшок. Цей процес призводить до поступового зменшення діаметра посудини і погіршення харчування відповідного органу. Таке ураження артерій може призвести до будь-якого виду інсульту. Розрив атеросклеротичної бляшки призводить до формування тромбу, який може перекрити артерію головного мозку і привести до ішемії його ділянки. Також при атеросклерозі стінки артерій стають більш крихкими, що підвищує ризик їх розриву з крововиливом.
 • Гіпертонічна хвороба – артеріальна гіпертонія (підвищення системного артеріального тиску) може привести до розриву стінок артерій або до пошкодження атеросклеротичної бляшки з формуванням тромбу.
 • Підвищена схильність крові до згортання і утворення тромбів без впливу провокуючих чинників.
 • Тромбофлебіт – запальний процес у венах будь-якої локалізації, при якому в їх просвіті формуються тромби. Найчастіше тромбофлебіт розвивається в венах нижніх кінцівок.
 • Вроджена патологія стінок артеріальних судин зі зниженою їх міцністю – може привести до геморагічного інсульту в будь-якому віці.
 • Мальформація артерій – доброякісна пухлина судин, яка характеризується їх скупченням в одному місці (клубок судин) з високим ризиком крововиливу.

До дуже високому ризику розвитку геморагічного або ішемічного інсульту призводить гіпертонічний криз – значне підвищення тиску до дуже високих цифр (200/100 мм рт. Ст. І вище). Інсульт відноситься до судинної катастрофи. Патологічний стан може привести до летального результату або стати причиною важкої інвалідності.

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвиткуВсі ці фактори роблять тривалий вплив на організм. Так розвиток атеросклеротичної бляшки при атеросклерозі артеріальних судин може відбуватися протягом тривалого часу (роками). Потім під впливом провокуючих чинників розвивається судинна катастрофа. Також атеросклероз і гіпертонічна хвороба супроводжуються розвитком патології в інших органах – ішемічна хвороба серця, недостатність кровопостачання кишечника, нижніх кінцівок.

Систематичне вживання калини (у вигляді відвару або компоту) значно знижує ризик тромбоутворення. Такими ж властивостями володіє столовий буряк, яку рекомендується вживати в сирому вигляді.

Ознаки інсульту

Інсульт розвивається дуже швидко. Перші ознаки судинної катастрофи з’являються раптово, часто на тлі задовільного самопочуття людини. До них відносяться:

 • Різка інтенсивний головний біль в області крововиливи при геморагічному інсульті, її виникнення пов’язане з роздратуванням кров’ю. Речовини головного мозку і його оболонок. При ішемічному інсульті біль розвивається поступово, має розлитий дифузний характер.
 • Порушення свідомості – супроводжує будь-який вид інсульту, його вираженість варіює від ледь помітного сопора до повної відсутності і розвитку коми (відсутність свідомості протягом тривалого періоду часу, зазвичай більше доби).
 • Нудота і блювання – можуть супроводжувати гіпертонічний криз, також вони вказують на набряк мозку і зміщення його тканин при інсульті.
 • Тоніко-клонічні судоми – розвиваються частіше при ішемічному інсульті.
 • Зміна кольору шкірних покривів – вони стають синюшними (ціаноз) або блідими.
 • Розвиток осередкової симптоматики, яка має різні прояви, в залежності від локалізації інсульту в головному мозку.

В цілому тривалість інсульту може становити період часу від декількох годин до 1 доби. Швидкість розвитку і вираженість симптоматики визначається обсягом уражених тканин головного мозку.

Вогнищева неврологічна симптоматика

При ураженні ділянки мозку розвивається вогнищева неврологічна симптоматика. Саме її поява дозволяє запідозрити інсульт. В основному ці прояви мають одностороннє прояв. До таких основних симптомів відносяться:

 • Девіація мови – при спробі висунути язик назовні, відбувається його зміщення в одну сторону.
 • Слабкість в кінцівках або повна відсутність можливості руху в них – наслідок втрати функції
  Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвиткувідповідних рухових центрів.
 • Втрата або зниження всіх видів чутливості шкіри з одного боку тіла – доторк до шкіри не викликає у людини ніяких відчуттів або вони помітно нижче в порівнянні з протилежною стороною.
 • Порушення мови (афазія) – людина не може вимовити слово або фразу, розвивається при ураженні рухового центру головного мозку.
 • Асімметірія особи – опущення куточка рота з одного боку, зменшення очної щілини.
 • Повна або часткова втрата пам’яті (амнезія) при ураженні соотвествующих центрів.
 • Різний діаметр зіниць (асиметрія) – характерна ознака інсульту, який можна помітити при огляді.

При підозрі на інсульт, необхідно оглянути зіниці людини, попросити його стиснути руками пальці, висунути язик вперед, доторкнутися до шкіри рук або ніг (провести нігтями по ній). Позитивні результати такого швидкого дослідження допоможуть зорієнтуватися в подальших діях. 

Лікування при інсульті

Терапія інсульту є комплексною, тривалої і складається з декількох етапів:

 • Медикаментозне лікування гострого періоду – проводиться з метою запобігання подальшої загибелі нейроцитів.
 • Терапевтичні заходи, спрямовані на відновлення тканин головного мозку, щоб зменшити прояви інсульту і його наслідки.
 • Реабілітація – проводиться протягом усього життя, її вид і обсяг залежить від ступеня і локалізації ураження.

Профілактика інсультів полягає в лікуванні атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, виконання рекомендацій по зміцненню стінок судин і зменшення згортання крові.

 

Як уникнути інсульту: причини і наслідки захворювання

Інсульт (апоплексія, апоплексичного удару) – це захворювання, що стає причиною інвалідності, а іноді і смерті. Останнім часом воно все частіше діагностується у молодих. Знання причин інсульту важливо для кожного.

Що слід знати про хвороби?

При інсульті з різних причин порушується надходження крові до тієї або іншої ділянки головного мозку. Його клітини не отримують кисню і поживних речовин і, відповідно, пошкоджуються або гинуть. При цьому страждають всі функції організму, за які відповідає ділянку мозку.

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Залежно від механізму, який викликав хвороба, лікарі виділяють ішемічний і геморагічний інсульт. Ішемічний удар – найбільш поширений. Він виникає в результаті закупорки судин, що живлять мозок кров’ю. Клітини останнього перестають отримувати кисень і поживні речовини. Якщо не вжити заходів, вони гинуть.

В результаті розриву судини, що живить мозок, розвивається геморагічний інсульт. В такому випадку в мозку і оточуючих тканинах накопичується кров. Вона тисне на тканину, порушуючи її життєдіяльність.

Залежно від причини порушення кровообігу виділяють такі різновиди ішемічного удару:

 • атеротромботический інсульт: відбувається утворення тромбу на місці бляшки холестерину;
 • емболіческій: розвивається в результаті закупорки дрібних кровоносних судин емболами, що утворюються з великих судин;
 • лакунарний: відбувається через звуження невеликих артерій в результаті атеросклерозу;
 • гемодинамический: виникає в результаті падіння артеріального тиску і звуження великої судини, що живить мозок;
 • оклюзія судин мозку внаслідок підвищення кровесвертиваемості або гіперагрегації тромбоцитів.

Залежно від причини порушення кровообігу розрізняють такі види геморагічного удару:

 • паренхіматозний;
 • внутрішньошлуночкову;
 • субарахноїдальний;
 • субдуральний;
 • епідуральний;
 • змішаний.

Будь-яке з цих крововиливів розвивається раптово. Субарахноїдальний крововилив може бути у молодих людей. Такий тип хвороби може розвиватися в результаті черепно-мозкової травми, патологій судин спинного мозку.

Інсульт – це друга за частотою, після ішемічної хвороби серця, причина смерті в усьому світі. Від цієї хвороби за рік гине понад 6 мільйонів чоловік. Останнім часом поширеність інсультів в розвинених країнах зменшується. А ось в бідних країнах, навпаки, кількість смертей від апоплексичного удару збільшується. Особливо високий ризик смерті після інсульту у жителів півдня Азії.

Ризик захворіти на інсульт зростає з віком. У молодих він зустрічається рідко. Приблизно дві третини всіх пацієнтів хворіють на інсульт, коли їм понад 65 років. Виживання пацієнтів, а також їх працездатність залежать від часу і обсягу наданої допомоги.

Головні фактори ризику хвороби

Найголовнішим фактором ризику захворювання є вік. У молодих людей поширеність інсульту визначається, як один випадок на 90 тисяч. Вірогідність захворювання в групі від 45 до 65 років підвищується і становить 1:30. А до 80 років ризик хвороби збільшується: захворіти ризикує один з чотирьох чоловіків і одна з п’яти жінок.

Головні чинники розвитку інсульту такі:

 1. Артеріальна гіпертензія. За умови, що артеріальний тиск постійно зберігається високим, стінки судин стають менш еластичними. В такому випадку підвищується ймовірність їх розриву.
 2. При порушеннях ритму серця підвищується ризик формування тромбів. Відповідно, ризик розвитку апоплексії зростає.
 3. Підвищення рівня холестерину в крові і розвиток в результаті цього атеросклерозу. Наявність бляшок з холестерину на судинах – один з факторів ризику закупорки судин.
 4. Цукровий діабет. В результаті підвищення рівня глюкози в крові змінюється структура стінок судин. Вони стоншуються і стають крихкими. Від цього зростає ризик їх розриву.
 5. Аневризми судин мозку. Їх стінки тонше, ніж у самого судини. У пацієнта завжди існує ризик її розриву.
 6. Патології згортання крові. Через її згущення підвищується ризик формування згустків крові – тромбів.
 7. Ожиріння сприяє зростанню рівня холестерину в крові і розвитку атеросклерозу.
 8. Куріння призводить до підвищення артеріального тиску і порушення цілісності судин. Через 5 років після повного припинення куріння ризик розвитку інсульту не залежить від цієї згубної звички.
 9. До тих же порушень призводить і зловживання алкоголем. Хоча помірне споживання алкоголю (до 50 мл міцних напоїв в день) знижує ризик апоплексичного удару, проте перевищення цієї кількості сприяє зростанню ймовірності розвитку хвороби втричі.
 10. Відсутність фізичних навантажень.

Від чого буває ішемічний інсульт?

Причини інсульту цього типу мають дуже складну класифікацію. За різними даними, до 40 відсотків випадків такого інсульту у молодих людей мають невстановленою причину. Проте всі причини хвороби можна розділити на некорректіруемих і коректовувані.

Серед некорректіруемих причин інсульту виділяють:

 • вік пацієнта: чим він вищий, тим вище ймовірність хвороби;
 • пол (чоловіки більш схильні до інсульту);
 • генетичну схильність;
 • стреси.

Пам’ятайте, що в групі після 45 років ризик розвитку інсульту підвищується. Серед чоловіків у віці від 30 до 80 років ймовірність розвитку хвороби вище, ніж у жінок. У той же час молоді жінки у віці до 30 років і пацієнтки після 80 більше ризикують захворіти на інсульт, ніж чоловіки. Це справедливо для осіб, які не мають в анамнезі патологій, які суттєво впливають на кровообіг мозку.

Доведено також наявність сімейної схильності до ішемічного інсульту.

Коррігіруемие причини цього типу інсульту зручно розташувати в порядку убування за ступенем значущості:

 1. Атеросклероз. Важливо пам’ятати, що ризик розвитку цього захворювання починається у молодих осіб 20-річного віку.
 2. Стійке підвищення артеріального тиску.
 3. Недостатня фізична активність, особливо якщо вона поєднується із зайвою вагою.
 4. Остеохондроз шийного відділу хребта.
 5. Цукровий діабет.
 6. Підвищена маса тіла.
 7. Куріння. Причому куріння трубки або сигар в однаковій мірі сприяє розвитку інсульту, як і куріння сигарет або цигарок.
 8. Зловживання алкоголем.
 9. Застосування жінками оральних контрацептивів.

Ці причини – результат яких хронічних патологій, або шкідливих звичок. Лікування та здоровий спосіб життя сприяють зменшенню ймовірності розвитку інсульту.

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Від чого розвивається геморагічний інсульт?

Геморагічний інсульт характеризується більш важким патогенезом, високою ймовірністю летальності та інвалідизації. Відмітна його риса – раптовий початок. Апоплексичного удару може розвиватися невдовзі після стресу або інтенсивного навантаження.

Імовірність загибелі людини коливається від 20 відсотків при ясній свідомості до 90 відсотків при комі. Несприятливими ознаками вважаються наявність гематоми в речовині мозку обсягом понад 70 куб. Див., Вік понад 60 років, наявність гіпертензії або інший хронічної патології.

Приблизно в 15 відсотках випадків причини інсульту геморагічного типу залишаються нез’ясованими. Є дані про ще більшій частоті таких випадків. Доведені ж причини геморагічного інсульту наступні:

 1. Підвищення тиску і гіпертонічний криз. Ситуація ускладнюється, якщо пацієнт не займається лікуванням захворювання.
 2. Куріння. Відмова від цієї звички різко зменшує ймовірність смерті.
 3. Цукровий діабет є «тихим вбивцею», так як повільно истончает кровоносні судини.
 4. Дислипидемия (тобто підвищений рівень ліпідів у крові, що призводить до атеросклерозу).
 5. Фібриляція передсердь (миготлива аритмія, що відрізняється хаотичної частотою імпульсів, через що вони не можуть злагоджено скорочуватися).
 6. Патології серця і судин.
 7. Стеноз сонних артерій (тобто закупорка артерії тромбом або холестеринової бляшкою). Хвороба іноді протікає безсимптомно.
 8. Серповидно-клітинна анемія (спадкове порушення будови гемоглобіну, що викликає слабкість, закупорку дрібних капілярів).
 9. Ожиріння.
 10. Гіподинамія, тобто малоактивний спосіб життя. Доведено, що це є більш значущою причиною для молодих. Особам старшого віку необхідно виконувати нескладні вправи і більше перебувати на свіжому повітрі.

Багато зазначені причини інсульту цього типу є коррігіруемие, а тому здоровий спосіб життя і своєчасне звернення до лікаря сприяють зменшенню ризику хвороби.

Фактори розвитку субарахноїдального крововиливу

При цьому виді геморагічного інсульту відбувається крововилив в простір між м’якою і павутинною оболонками. Іноді відбувається спонтанно через черепно-мозкової травми або розриву аневризми. Захворювання починається різко, без провісників.

Навіть в разі ранньої діагностики існує високий ризик настання інвалідності у хворого. Крім того, до половини випадків субарахноїдального кровотечі закінчуються смертю. До 15 відсотків пацієнтів гинуть ще до надходження в лікарню.

Розрізняють травматичне і нетравматичний субарахноїдальний крововилив. Часто перше розвивається в результаті розриву аневризми артерій мозку. У більшості випадків такі аневризми формуються в місцях відходження судин. Зустрічається розрив і дрібних артеріальних аневризм. Великі артеріальні аневризми, що зустрічаються рідше, також мають високий ризик розриву.

Серед причин субарахноїдального кровотечі виділяють:

 • артеріовенозні мальформації (вроджена зв’язок між артеріями і венами, наприклад, між стовбуром легкого і аортою);
 • патології судин спинного мозку;
 • крововиливи в пухлину;
 • наркоманію, викликану вживанням кокаїну;
 • серповидно-клітинну анемію;
 • патології згортання крові;
 • вживання антикоагулянтів (досить рідко).

Кров в субарахноїдальномупросторі виникає внаслідок ЧМТ, як правило, перелому кісток черепа або забиття мозку. Наявність субарахноїдального крововиливу та інших пошкоджень мозку є несприятливою ознакою. Наявність коми ускладнює прогноз.

Отже, причин розвитку інсульту багато. Більшість з них можна запобігти. Якщо людина буде уважно ставитися до свого здоров’я, займатися спортом, уникати стресів і шкідливих звичок, правильно харчуватися, то ймовірність захворювання істотно знизиться.

 

Інсульт: фактори ризику та заходи профілактики

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Інсульт – гостре порушення кровопостачання головного мозку, який перестає отримувати кисень і поживні речовини, що тягне за собою незворотні наслідки.

Інсульт – серйозне і небезпечне захворювання, яке вимагає невідкладного лікування. Чим раніше пацієнт отримує медичну допомогу, тим менше пошкоджень отримає головний мозок.

Існує два основних типи інсульту:

 • Геморагічний: виникає в результаті розриву судини з подальшим крововиливом в мозок. Що зібралися у великій кількості кров починає створювати тиск на тканини мозку, чим порушує їх діяльність.
 • Ішемічний: виникає в результаті здавлювання або закупорки тромбом або атеросклеротичної бляшкою судини головного мозку. Цей вид інсульту за статистикою зустрічається найчастіше, а саме в 75% випадків.

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Інсульт практично завжди тягне за собою важкі наслідки для здоров’я і життєдіяльності організму людини. Найбільш поширені наслідки інсульту:

 • Порушення координації, неможливість визначити положення тіла в просторі, зберігати рівновагу при русі.
 • Порушення чутливості – пацієнт втрачає здатність відчувати біль, перепади температури на різних ділянках тіла.
 • Погіршення зору: двоїння в очах, або випадання ділянки поля зору
 • Порушення мови: хворий говорить незв’язно, нечітко, іноді не може зрозуміти мова іншої людини, йому стає важко читати і писати.

Щорічно з інсультом стикається близько півмільйона людей. Повністю відновлюють своє здоров’я лише 13-15% з них, інші або вмирають, або стають інвалідами. На жаль, навіть після успішної реабілітації та відновлення здоров’я людей, котрий переніс інсульт в 50% випадків знову стикається з цією недугою протягом найближчих п’яти років.

На жаль, інсульт стрімко молодшає. З гострим порушенням кровообігу сьогодні стикаються молоді люди і дівчата у віці 20 років. Саме тому про інсульт, фактори ризику його розвитку та заходи профілактики повинен знати кожен.

Існують певні чинники ризику виникнення інсульту. Перевірте, чи присутні вони в вашому житті:

 • Куріння, надмірне споживання алкоголю , наркотичних речовин надає згубний вплив на стан судин, руйнуючи їх цілісність, а також підвищує артеріальний тиск.
 • Підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертонія) підвищує ризик інсульту на 48%. Судини головного мозку здатні витримувати високий тиск, але при його стрибкоподібних змінах, а також при постійному підвищеному тиску стінки судин починають втрачати свою еластичність, що може привести до їх розривів.
 • Цукровий діабет вважається серйозним захворюванням сам по собі. Найбільше при цьому захворюванні страждають стінки кровоносних судин, які з плином часу стають більш крихкими і ламкими. Такий стан судин небезпечно не тільки розривами, а й утворенням великої кількості тромбів в місцях пошкодження.
 • Зайва вага, ожиріння, переїдання, нездорове харчування. Надлишкова маса тіла, вживання великої кількості їжі підвищує ризик збільшення рівня холестеролу в крові, можуть бути причиною виникнення жирових бляшок на стінках судин, які можуть їх закупорити.
 • Низька фізична активність. У людини, яка веде малорухливий спосіб життя, ризик інсульту підвищується на 35,8%. До групи ризику зазвичай ставляться офісні працівники, які більшу частину дня проводять сидячи, а ввечері зупиняють свій вибір не на спортзалі, а на домашньому дивані перед телевізором.
 • Тривалий прийом гормональних контрацептивів . Високі дози естрогенів збільшують ризик підвищення артеріального тиску і судинного тромбозу.
 • Спадковість.

Як зменшити вірогідність розвитку інсульту:

 • Контролюйте артеріальний тиск . Цей пункт є одним з найголовніших. Необхідно строго і відповідально ставитися до вказівок лікаря, медикаментозному лікуванню гіпертонії, регулярно приймати призначені препарати. Пам’ятайте, що гіпертонія вважається «невидимим вбивцею», так як високий тиск часто проходить безсимптомно.
 • Слідкуйте за харчуванням. Уникайте випічки з білої пшеничної муки, великої кількості солодощів, цукру. Намагайтеся їсти більше продуктів рослинного походження: фрукти, зелень, овочі, боби, цільні злаки, горіхи.
 • При необхідності знижуйте вагу. Контролюйте споживання калорій, приділяйте час фізичних навантажень. Зменшення ваги навіть на 5 кг сприяє зниженню артеріального тиску, поліпшенню роботи серцево-судинної системи.
 • Відмовтеся від шкідливих звичок. Пам’ятайте, що пасивне куріння також згубно позначається на здоров’ї.
 • Лікування діабету, контроль рівня цукру в крові. Дієта, медикаментозне лікування, зменшення надмірної ваги дозволить вам знизити рівень цукру в крові, що допоможе зменшити ризик розвитку інсульту.
 • Зробіть доброю звичкою регулярні фізичні навантаження, які покращують стан судин, серця, допомагають знизити вагу, сприяють зниженню артеріального тиску. Не обов’язково перевантажувати себе заняттями в тренажерному залі. Такі вправи, як ходьба (наприклад, з роботи пішки), біг, плавання, катання на велосипеді не менше 30 хвилин в день допоможуть значно знизити ризик виникнення інсульту.
 • Регулярно відвідуйте лікаря особливо при наявності негативної спадковості. Попередити хворобу простіше, ніж її лікувати. Вчасно проходьте профілактичні обстеження.

Якщо ви кожен день будете робити вибір на користь здорового способу життя, уважного ставлення до себе і до своїх близьких, то зможете знизити ймовірність виникнення інсульту!

 

Ризик виникнення інсульту

Інсульт – одна з найпоширеніших причин смерті в світі. Згідно зі шкалою захворюваності ВООЗ, ця хвороба вражає до 15 млн. Осіб на рік. Третина з них помирає протягом одного року. Інша третина залишається довічно на інвалідності, перебуваючи на обліку у кардіолога.

Про інсульти

Це церебральний захворювання, що відноситься до групи хвороб, що проявляються порушенням нормальної мозкової функції, викликаним розладом кровопостачання.

Порушення функції мозку може бути як невеликим, короткочасним, без помітних змін в мозковій тканині, так і великим, тривалим, пов’язаним зі структурним пошкодженням органу.

Порушення кровопостачання мозку може бути викликано пошкодженням кровопостачання внутрішньочерепних судин, хворобу серця, іншими розладами кровообігу, деякими гематологічними захворюваннями. Ці причини, що становлять підвищений ризик інсульту, можуть об’єднуватися.

Що таке інсульт, причини, чинники ризику, механізми розвитку

Церебральні захворювання з багатьох причин є важливою главою неврології. Вони становлять небезпеку майже для 150 з 100000 чоловік. Смертність від хвороб цієї групи становить в середньому близько 18%.

У загальній смертності інсульт посідає 3 місце після серцево-судинних захворювань і раку. Частий наслідок інсульту – інвалідність.

Варто уваги також той факт, що вік пацієнтів знижується, хвороба все частіше зачіпає людей працездатного віку.

Фактори ризику

У більшості випадків у виникненні інсульту бере участь поєднання медичних причин (наприклад, високий кров’яний тиск) і шкідливих звичок (зокрема, куріння). Такі причини називаються факторами ризику.

Деякі з них можуть регулюватися або навіть усуватися, як терапевтичними засобами (шляхом використання певних ліків), так і не медичними методами (зміна способу життя). Приблизно 85% цих факторів можна запобігти, контролюючи їх.

Однак є причини, які змінити не можна. Вони включають старіння, спадковість, расове походження.

Інсульт може виникнути не тільки у дорослих людей, але і у дітей. Причому причини і фактори ризику хвороби не відрізняються за винятком передчасного відходу навколоплідних вод і відшарування плаценти, – чинників, що перешкоджають подачі кисню дитині.

Медичні фактори ризику включають:

 • гіпертонію;
 • високий рівень жирів, холестерину в крові;
 • атеросклероз;
 • серцево-судинні захворювання;
 • дисліпопротеїнемія (група метаболічних захворювань, що характеризується підвищеними концентраціями ліпідів або ліпопротеїнів в плазмі, в зв’язку з їх підвищеним синтезом або зниженою деградацією);
 • серцеві розлади, стенокардія, аритмія;
 • цукровий діабет;
 • аневризму головного мозку;
 • порушення згортання крові;
 • запальні захворювання;
 • присутність церебральних захворювань в сім’ї, інші генетичні фактори;
 • мігрень.

Немедичні фактори ризику включають:

 • нездорове харчування;
 • надмірне вживання алкоголю;
 • куріння;
 • відсутність фізичної активності;
 • хропіння і апное уві сні;
 • прийом протизаплідних таблеток;
 • заместительное гормональне лікування;
 • вагітність;
 • стрес, депресію;
 • застосування стимулюючих наркотиків;
 • зайва вага;
 • травми шиї.

Церебральні хвороби не виникають випадковим чином. Інсульти зазвичай зачіпають людей, що мають кілька факторів ризику. Індивідуальний ризик можна розрахувати і оцінити відповідно до тестом, представленим в таблиці нижче.

фактор ризикуОцінка ризику
123
вік0-44 років45-64 років65-74 років> 75 років
курінняНіколи або відмову більше 5 років томуВідмова менше 5 років назадДо 20 сигарет в деньБільше 20 сигарет в день
Артеріальний тискнормальне (

Фактори ризику інсульту

За сучасними уявленнями фактори ризику – це потенційно небезпечні для здоров’я фактори поведінкового, біологічного, генетичного, екологічного, соціального характеру, навколишнього та виробничого середовища, що підвищують ймовірність розвитку захворювань, їх прогресувати і несприятливого результату. Якщо ми знаємо, які фактори сприяють виникненню інсульту або можуть з’явитися безпосередній його причиною, ми можемо спробувати обмежити або повністю усунути їх вплив.

Але проблема в тому, що число виявлених чинників ризику до теперішнього часу неухильно зростає і в даний час впевнено перевищує 100. Стало очевидно, що частина традиційних факторів ризику (вік, стать), які колись складали основу основ ідеології, не можуть грати ніякої практичної ролі в сучасній системі профілактики інсульту, хоча і можуть враховуватися в прогнозуванні. У практичному відношенні стало важливо виділяти з маси ознак ті, які можуть піддатися лікувального або іншому впливу, можуть бути усунені або змінені. Тому увага була зосереджена на змінюваних факторах (вирішено всі фактори розділити на модифікуються і не модифікуються).

До сьогоднішнього дня накопичення даних про фактори ризику триває, але все чіткіше проявляється тенденція до поділу власне факторів ризику і ознак, які лише свідчать про якісь патологічних процесах (наприклад, крива електрокардіограми або результат ультразвукового дослідження стінки артерії). Тому увага була зосереджена на змінюваних факторах (вирішено всі фактори розділити на модифікуються і не модифікуються).

До сьогоднішнього дня накопичення даних про фактори ризику триває, але все чіткіше проявляється тенденція до поділу власне факторів ризику і ознак, які лише свідчать про якісь патологічних процесах (наприклад, крива електрокардіограми або результат ультразвукового дослідження стінки артерії). Тому увага була зосереджена на змінюваних факторах (вирішено всі фактори розділити на модифікуються і не модифікуються). До сьогоднішнього дня накопичення даних про фактори ризику триває, але все чіткіше проявляється тенденція до поділу власне факторів ризику і ознак, які лише свідчать про якісь патологічних процесах (наприклад, крива електрокардіограми або результат ультразвукового дослідження стінки артерії).

До теперішнього часу для більшості судинних захворювань серця і мозку визначені 9, наступних модифікуються факторів ризику:

1) хронічний дефіцит фізичної активності; 2) надмірне споживання солі; 3) дисбаланс в харчуванні з дитинства; 4) зловживання алкоголем; 5) куріння; 6) стреси; 7) вплив деяких ліків; 8) професійні шкідливості; 9) вплив навколишнього середовища. Отже, традиційних факторів ризику всього 9, і, в доступному для огляду майбутньому, до тих пір, поки цивілізація не змінить спосіб свого існування, їх не буде більше.

Вивчення механізмів впливу цих факторів на здоров’я людини становить величезну, далеко не до кінця розроблену область профілактики. Усунення їх шкідливого впливу залишається найважливішим напрямком сучасної системи попередження інсульту і інших захворювань серцево-судинної системи. Але концепція факторів ризику як система поглядів на причини виникнення інсульту та способи профілактики ГПМК не може залишатися єдиною основою сучасної системи попередження судинних катастроф. Необхідно розвиток індивідуального напрямку профілактики, яке передбачає вивчення і усунення конкретних механізмів розвитку інсульту у кожного окремого хворого. Отже, всі фактори ризику серцево-судинних ускладнень добре відомі. Боротьба з ними становить найважливішу частину профілактики інсульту.

Це особливо важливо, оскільки всі заходи по корекції факторів ризику залежать від самого пацієнта, знаходяться в його руках і під впливом його волі. Якщо хочете уникнути інсульту, зробіть все, що залежить особисто від вас -устраніте негативний вплив факторів ризику, тому що саме вони призводять до формування патологічних синдромів, непідвладних хворому, усуненням яких будуть займатися вже фахівці. Артеріальна гіпертонія і порушення в роботі серця, атеросклероз і внутрішньосудинні тромби – це не фактори ризику, а патологічні процеси і синдроми, які несуть «відповідальність» за виникнення інсульту. Їх не можна усунути голосінням про здоровий спосіб життя, вони не зникнуть від того, будете ви гладити кішку чи ні, є більше або менше жирного. Розділимо наші завдання: усунення факторів ризику – завдання пацієнта, діагностика і лікування небезпечних захворювань і синдромів – завдання лікарів.

На рубежі 50-60-х років минулого століття ішемічна хвороба серця та інфаркт міокарда, інсульт вельми образно були названі чумою XX століття. Дійсно, від захворювань серцево-судинної системи в цивілізованих країнах світу вмирає досить велика кількість людей. За статистикою ВООЗ, близько 55-56% смертей населення високорозвинених країн світу обумовлено саме цими захворюваннями. Загальновідомо, що ІХС та інфаркт міокарда, інсульт помолодшали у всіх країнах світу. В коронарних артеріях 10-19-річних ознаки атеросклерозу виявляються в 24% випадків, а у осіб 20-29 років – вже в 30%.

Більш ніж 20-річний досвід з профілактики цього виду патології в цивілізованих країнах світу показав, що дієвими і ефективними заходами є нормалізація харчування та широке впровадження в життя населення засобів і методів оздоровчого спорту. Це стало спонукальним мотивом для проведення наукових досліджень, які дозволили б обгрунтувати методологію і методики оздоровчого спорту. Одним з таких досліджень є базисна робота доктора Паффенбергера (Paffenbarger RS, 1984), в якій було дано фізіологічні обґрунтування оздоровчих фізичних тренувань. На його думку, оздоровчий і профілактичний ефект забезпечує фізична активність у позаробочий час з інтенсивністю не менше 7,5 ккал / хв і витратою енергії не менше 2000 ккал в тиждень.

В основі цього висновку закладений наступний розрахунок:

 • добова потреба людини в енергії становить 2200-3800 ккал на добу і залежить, перш за все, від роду професійної діяльності людини;
 • близько 50% енергії (1100-1900 ккал) є енергією основного обміну і витрачається на забезпечення реакцій гідролізу, синтезу, асиміляції, дисиміляції;
 • інша енергія, також 50% (1100-1900 ккал), запрограмована генотипом людини для енергетичного забезпечення роботи м’язового апарату;
 • протягом тисяч років існування на Землі біологічного виду «людина мисляча» єдиним джерелом його життєзабезпечення був м’язовий апарат;
 • за останні 100 років частка фізичної праці в забезпеченні життєдіяльності людини знизилася в 200 раз;
 • це призвело до того, що у сучасної цивілізованої людини на фізичну роботу витрачається 500-750 ккал, що в 2-2,5 рази менше, ніж це закладено в генотипі людини і необхідно для нормальної життєдіяльності, при цьому виходить енергетичний дисбаланс порядку 500-750 ккал на добу;
 • для приведення організму в гармонійний стан необхідна компенсація енерговитрат за рахунок коштів оздоровчого спорту порядку 300500 ккал на добу або 2000-3000 ккал в тижневий цикл.

На думку автора, саме таке навантаження для людини є оздоровчої, здатної ефективно попереджати виникнення серцево-судинних захворювань. Такий підхід дозволив перейти до практичного вирішення завдання. З’явилося визначення оздоровчого тренування (в США – «кондиційна тренування»).

Під оздоровчої (кондиційної) тренуванням розуміють систему фізичних вправ, спрямованих на підвищення функціонального стану організму до належного рівня МПК (максимальне споживання кисню при максимальній або субмаксимальної навантаженні). Першочерговим завданням оздоровчого тренування є підвищення рівня фізичного стану до безпечних меж, які гарантують стабільне здоров’я (по К.Купера, безпечний рівень здоров’я за показником МПК для дорослих чоловіків – 42 мл / хв / кг), для дорослих жінок – 35 мл / хв / кг ). До складу харчової солі входить натрій, що володіє як корисними, так і негативними властивостями при його надлишку в організмі.

Добова потреба натрію 4-6 гр., Але не менше 1 гр., Що міститься в 10-15 гр. їдальнею кухонної солі. Надмірне вживання натрію призводить до підвищеного виведення з організму калію, магнію і кальцію. Ознаки надлишку натрію: набряки, спрага, алергія. До чого призводить надлишок натрію. Іони натрію пов’язують воду, і надмірне вживання натрію з їжею призводить до накопичення зайвої кількості рідини в організмі.

В результаті чого підвищується кров’яний тиск, що є фактором ризику серцево-судинних захворювань та інсульту. Ще на рубежі 60-70 років минулого століття В.М. Дильман в своїх роботах показав, що ризик виникнення ожиріння, насамперед, пов’язаний з народженням великого плода у матері і, таким чином, профілактикою ожиріння необхідно починати займатися ще у внутрішньоутробному розвитку плода. Ожиріння було віднесено В.М. Дільманов до однієї з десяти хронічних неінфекційних захворювань людини, що ведуть до порушення ліпідного обміну, що сприяє збільшенню смертності від різних захворювань, але в першу чергу від атеросклерозу і ІХС.

Ожиріння – не тільки самостійний фактор ризику ІХС та ІМ, воно сприяє також розвитку дисліпідемії, артеріальної гіпертензії, цукрового діабету. Чим більше зайвої ваги ви маєте, тим вище ризик коронарної хвороби серця. Ожиріння підвищує також ризик розвитку діабету, гіпертонічної хвороби, високого рівня холестерину в крові, що в свою чергу підвищує ризик розвитку фатальних змін в судинах серця і головного мозку.

Розподіл жиру теж має значення. Люди, у яких жир відкладається на талії (статура по типу «яблука»), мають більше шансів захворіти коронарною хворобою серця в порівнянні з тими, у яких жир акумулюється на стегнах (статура по типу «груші»).

Згідно з даними Фрамінгемского дослідження, у чоловіків і жінок у віці до 50 років з надлишковою масою тіла частота розвитку серцево-судинних захворювань зростає в 2-2,5 рази.

Масу тіла оцінюють за допомогою індексу Кетле (частка від ділення маси тіла в кг на зріст тіла в метрах, зведений у квадрат): в нормі він дорівнює 20-25.

Previous Що таке ЛПВЩ і причини зниження показника?
Next Що таке дезартерізація гемороїдальних вузлів HAL-RAR (ХАЛ-РАР)?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *