Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?


Что стоит за диагнозом «лейкопения»?

Лейкопенія, нейтропенія, агранулоцитоз, гранулоцитопенія – це важкий синдром, при якому спостерігається зниження кількості білих тілець в крові. Симптоми і лікування лейкопенії різняться в залежності від причини, що викликала порушення формули крові.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Лейкопенія – що це таке?

Нейтропенія – це загальне зниження показників лейкоцитів в крові нижче 1,5х109 / л. Агрануцітоз є більш важкою формою захворювання. Кількість білих клітин в цьому випадку становить не більше 0,5х109 / л, у важких випадках діагностують повна відсутність лейкоцитів.

За МКБ 10 синдрому присвоєно коди від D70 до D72.9 в залежності від етіології захворювання. Важкі форми патології зустрічаються у 1 пацієнта з 100 тис. Осіб, вроджені – 1 на 300 тис.

Норма білих тілець в крові людини

Функція білих клітин крові – це захист організму від впливу патогенної флори, контроль над зростанням власної мікрофлори, обмеження переміщення патогенів з вогнища запалення в інші тканини. Кількість білих кров’яних тілець залежить від віку пацієнта.

Фізіологічна норма для різних груп пацієнтів в аналізі крові:

 • у дорослих, у дітей від року і до 16 років – більше 1500;
 • у новонародженого – перші-треті добу – понад 1000;
 • у грудничка першого року життя – понад 1000.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Методика обробки біологічного матеріалу може варіюватися в залежності від оснащеності лабораторії. Але на бланку вказуються нормальні значення показників. Тому звірити результати досить просто.

Причини захворювання

Знижені лейкоцити не завжди свідчать про розвиток нейтропенії. У дитини молодшого віку це може бути фізіологічною нормою і не вимагати корекції.

Причини низького рівня лейкоцитів патологічного генезу:

 1. Вроджені форми лейкопенії – порушення в генній структурі.
 2. При раку – використання агресивних форм лікування – токсичних препаратів для хіміотерапії, опромінення.
 3. Апластична анемія – вторинне придбане порушення кровотворення.
 4. Дефіцит вітаміну В12, фолієвої кислоти, міді, метаболічні розлади, пов’язані з обміном і накопиченням глікогену.
 5. Інфекційні захворювання, ГРВІ грибкові інвазії, аутоімунні процеси, ураження найпростішими мікроорганізмами, що протікають у важкій формі. При бактеріальної інфекції, викликаної вірусами Епштейна-Барра, цитомегаловірус, ВІЛ, гепатитом, парвовирусом В19, вірусом краснухи показники лейкоцитів крові будуть менше норми.
 6. Використання деяких лікарських препаратів при терапії запальних і інфекційних процесів, антидепресантів, засобів для лікування кардіопатологій.
 7. Отруєння солями важких металів, сполуками миш’яку, ртуті, золота.
 8. Туберкульоз в гострій стадії.
 9. Тривалий контакт з пестицидами, інсектицидами, небезпечними хімічними сполуками.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Лейкопенія розвивається внаслідок порушення продукції, обміну або перерозподілу білих клітин крові. Місце руйнування білих тілець залежить від причин, що викликали захворювання.

Нейтрофіли утворюються в кістковому мозку. Негативні впливи на цю структуру призводять до загибелі молодих активно діляться клітин. При лейкопенії, жваво на тлі апластичної анемії, продукція білих тілець не порушена, але вони неповноцінні і не здатні до поділу.

Лейкопенія при паразитичних инвазиях виникає через загибель лейкоцитів в селезінці. При ВІЛ вірус уражаються всі клітини кісткового мозку, знижується їх активність. Підсумком є ​​знижений число продукції нейтрофілів.

Симптоми знижених лейкоцитів

Нейтропенія не володіє вираженою симптоматикою. Про зниження рівня білих тілець свідчить приєднання бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції як ускладнення основного захворювання.

Швидкість зниження кількості лейкоцитів сприяє збільшенню ризику розвитку інфекційних ускладнень. При уповільненої, хронічної нейтропенії ймовірність приєднання бактеріальних патогенів нижче, ніж при гострому, транзиторном падінні рівня білих тілець.

Підвищення температури тіла часто є єдиним діагностичним ознакою лейкопенії. Якщо пацієнт в складі комплексного лікування отримує кортикостероїдні препарати, то цей симптом може бути відсутнім.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

У пацієнтів спостерігається гарячковий стан. При цьому вогнище інфекційного або бактеріального поразки не виявляють. Мікробіологічними способами в 25% випадків довести наявність патогенної флори не представляється можливим.

Нейтропенію на тлі агресивного лікування ракових захворювань відрізняють від інфекційного процесу за специфічною симптоматикою.

Ознаки лейкопенії після хіміотерапії, лікування цитостатиками:

 • збільшення печінки;
 • стоматити з утворенням афт і виразок;
 • набряк слизової ротової порожнини;
 • ентероколіти, в тому числі і некроз ділянок кишечника;
 • чорний стілець, болі в епігастрії, підвищене газоутворення при ураженні системи шлунково-кишкового тракту;
 • поява грибкової флори;
 • у важких випадках – сепсис, септичний шок;
 • парапроктит;
 • у жінок – порушення менструального циклу, збільшення кількості крові виділяється в період менструації, нерегулярність місячних, схильність до маткових кровотеч.

Види лейкопенії

В основу класифікації нейтропенії покладені тривалість синдрому щодо його початку, наявність і тяжкість можливих ускладнень.

За часом появи перших симптомів розрізняють:

 • вроджена патологія;
 • придбана.

За тривалістю:

 • гострий процес – триває не більше 3 місяців;
 • хронічна форма – зниження рівня білих тілець спостерігається більше 2 місяців.

За наявністю ускладнень – чим нижче показники лейкоцитів в крові, тим вище ймовірність розвитку важких ускладнень і летального результату.
Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Чим нижче рівень білих тілець, тим вище шанс розвитку важких захворювань

Класифікація лейкопенії по етіології патологічного процесу і захворювання, що провокують це стан:

 1. Порушення продукції білих тілець в відсталому мозку – відбувається при генетичних захворюваннях, пухлинних процесах, дефіциті вітамінів, застосуванні деяких лікарських препаратів, при анапластичної анемії.
 2. Високий ступінь руйнування лейкоцитів в тканинах – розвивається при аутоімунних і вірусних захворюваннях, при лікуванні цитостатиками та препаратами хіміотерапії, проходження гемодіалізу або використання апарату ШВЛ.

Ступеня захворювання

Ступінь патологічного процесу визначається за результатами аналізу крові.

Таблиця. Ступеня вираженості синдрому в залежності від кількості білих тілець в аналізі крові

кількість нейтрофілівступінь нейтропеніїІмовірність розвитку бактеріальних ускладнень
1-1,5 * 109 / лЛегкамінімальна
0,5-1 × 109 / лСередняСередня
Менше 0,5 × 109 / лважкависока

Діагностика

Діагностичні заходи починають з дослідження крові. При цьому підраховують абсолютне кількості нейтрофілів. Додатково визначають число еритроцитів і тромбоцитів. Зміна показника нейтрофілів одночасно зі зміною кількості червоних кров’яних тілець свідчить про онкопатології крові.

Для визначення механізму розвитку синдрому проводять забір кісткового мозку. Це дозволяє з’ясувати, на якому етапі відбувається загибель нейтрофілів – зниження вироблення в кістковому мозку, висока швидкість руйнування в крові.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Для визначення механізмів захворювання може знадобитися паркан кісткового мозку

При синдромі неясного генезу призначають такі дослідження:

 • визначення ревматоїдного фактора;
 • наявність антинуклеарних і антігранулоцітарних антитіл;
 • проведення печінкових проб;
 • визначення дефіциту цианокобаламина в крові.

Особливу увагу лікар повинен звернути на лікарські препарати, які пацієнт приймає на постійній основі.

Лікування лейкопенії в домашніх умовах

Швидко підвищити вміст білих тілець в домашніх умовах не вийде. Згідно з протоколами ВООЗ пацієнт підлягає екстреної госпіталізації в стерильний бокс. Персонал повинен дотримуватися правил асептики.

Препарати при нестачі лейкоцитів

Що робити і які ліки приймати?

Додатково при низьких лейкоцитах використовують 2 групи препаратів:

Стимулятори імунних і обмінних процесів в клітині.

 • Метилурацил – 4 рази на день по 500 мг в таблетованій формі, 2-3 рази на день для супозиторіїв. З побічних ефектів – тільки печія, головний біль, приватні позиви в туалет.
 • Лейкоген – призначають при легкій формі захворювання в складі комплексної терапії. Приймають по 1 таблетці 4 рази на день, діти – 3 рази на день. Курс становить не менше 1 місяця. З побічних ефектів – тільки алергічні реакції.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Метилурацил – засіб при знижених лейкоцитах в крові

Стимулятори продукції білих тілець в кістковому мозку:

 • Нейпоген – препарат для лікування важкої форми захворювання. Застосовується на тлі і після закінчення хіміотерапії, при ВІЛ-інфекції, вроджених формах, при неефективності інших методів лікування. Випускається у вигляді розчину для внутрішньовенних інфузій. Тривалість терапії визначає лікар, спираючись на результати аналізів крові. Протягом 2 діб після останньої інфузії рівень білих тілець не повинен знижуватися.
 • Лейкомакс – препарат стимулює продукцію білих тілець в кістковому мозку. Показаний при важких імунних розладах, ВІЛ, герпес на тлі СНІДу. При лейкопенії призначають при неефективності іншого лікування. Розчин вводиться підшкірно. Тривалість курсу терапії залежить від кількості лейкоцитів в аналізі крові.

Препарати 2 групи мають великий список протипоказань та побічних ефектів. Тому самопризначеної строго заборонено!

Народні засоби при дефіциті білих тілець

Рецепти з народних травників є додатковим способом лікування. Замінювати ними кошти офіційної медицини небезпечно для здоров’я.

Полин і прополіс

Трава полину, настоянка прополісу на спирту є препаратами офіційної медицини.

Рецепт з розрахунку на 1 прийом:

 1. Одну чайну ложку рослинної сировини залити 1 склянкою окропу.
 2. Закутати і залишити до повного охолодження.
 3. У холодний відвар додати 15 крапель настоянки прополісу.
 4. Приймати перед їжею.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Вівсяний відвар

Для виготовлення лікарського відвару потрібно цілісний неочищений овес.

рецепт:

 1. Дві столові ложки зерен вівса залити 0,5 л води. Томити на малому вогні 15 хвилин.
 2. Закутати і остудити.
 3. Приймати по півсклянки 3 рази на день.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Відвар шипшини

Шипшина придбайте в аптеках. Не складайте біля доріг або в межах міста.

рецепт:

 1. Потовкти сухі ягоди в дрібну крихту.
 2. Чайну ложку подрібненої сировини залити 1 склянкою окропу. Томити 15 хвилин на вогні.
 3. Закутати і залишити настоюватися.
 4. Приймати по 2 столові ложки відвару 3 рази на день.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Всі трави мають протипоказання і побічні ефекти. Тому будь-який засіб з травника погоджуйте з лікарем.

Харчування при лейкопенії

Спеціалізованої дієти при низьких показниках білих тілець в крові не існує. Пацієнт повинен дотримуватися принципів здорового харчування.

Не слід вживати в їжу важкі, жирні продукти, зловживати спеціями. Алкоголь, крім невеликої кількості червоного вина – під категоричною забороною.

У раціоні повинні бути присутніми овочі в будь-якому вигляді, крім смажених. Картопля доведеться обмежити. Інші продукти рослинного походження (бобові, коренеплоди, капусту, ягоди, фрукти) без обмежень.

При лейкопенії потрібно вживати більше овочів

Кисломолочні продукти, сир, нежирні сорти сиру – їх споживання не обмежена. Жирне м’ясо слід замінити індичкою або куркою. Доведено хороший клінічний ефект при вживанні морепродуктів, ікри.

Чим небезпечна лейкопенія?

Лейкопенія – небезпечний синдром. Лейкоцити є захисником, сторожовий клітиною організму. Низький рівень білих тілець робить організм беззахисним перед вірусами, патогенною флорою, грибковими інфекціями і наслідки не змусять себе чекати.

Профілактика нестачі лейкоцитів

Профілактику лейкопенії, спровокованої хіміотерапією, не проводять. В інших випадках загальні рекомендації зводяться до якісного лікування інфекційних та вірусних захворювань, дотримання правил здорового харчування.

Лікарі, в тому числі Комаровський настійно радять вести активний спосіб життя, гуляти на свіжому повітрі при будь-якій погоді.

 

Що таке лейкопенія – причини, симптоми, лікування

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Лейкопенія – це критичне зниження рівня лейкоцитів в крові на клітинному рівні. Така хвороба може бути наслідком розвитку у хворого будь-яких інших патологій. У складі крові є різні види речовин у великій кількості, які надають будь-яку дію на весь організм людини. У ньому існує такий вид речовин, як лейкоцити, які і формують імунну систему людини.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Причини виникнення захворювання

Що таке лейкопенія, чому вона виникає і як її лікувати? Таке захворювання, як лейкопенія, виникає досить рідко.

Проте воно є серйозною небезпекою для роботи і функціонування організму.

Хвороба лейкопенія, причини якої можуть бути самими різними, може проявитися без ведених на те підстав або як наслідок будь-якого захворювання. Найбільш поширені причини лейкопенії:

 • спадковість;
 • генетика;
 • онкологія;
 • променева терапія;
 • інфекції та віруси;
 • важкі форми захворювання;
 • поганий обмін речовин;
 • прийом лікарських засобів.

Розвиток захворювання може статися у зв’язку зі спадковістю або генетичною мутацією, яка закладена в організмі ще до народження дитини в утробі матері. Досить часті причини виникнення лейкопенії – етоhttps: //cardioplanet.ru/wp-admin/options-general.php? Page = wpsupercache онкологічні захворювання, а саме:

 • злоякісні і доброякісні пухлини;
 • метастази;
 • апластична анемія.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Дуже часто лейкопенія виникає при тривалій дії терапії. Лейкопенія у дорослих людей може проявитися в зв’язку з наявністю будь-якого вірусного або інфекційного захворювання, наприклад, СНІДу, сепсису, туберкульозу, вірусу, краснухи, гепатиту та ін.

Досить частою причиною виникнення лейкопенії у дорослих може стати поганий обмін речовин (недостатня кількість в організмі вітамінів, кислот і глікогенів). Крім того, захворювання може викликати прийом лікарських засобів, наприклад, анальгетиків або антидепресантів.

Симптоми захворювання

Лейкопенія, симптоми якої не носять яскраво вираженого характеру, при появі впливає на імунну систему людини, призводить до того, що імунітет поступово знижується. Патологія дає про себе знати в такий симптомами:

 • свербіж;
 • головні болі;
 • виникнення почуття слабкості;
 • запаморочення.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Якщо захворювання прогресує, то і симптоми можуть бути більш вираженими. Наприклад, є ймовірність появи ран в роті, виникає виразка кишечника або шлунка, збільшується печінка і селезінка. На більш пізній стадії підвищується температура тіла.

При появі перших симптомів необхідно відразу ж звернутися до фахівця для того, щоб він провів повне і якісне обстеження, поставив точний діагноз, призначив необхідний курс лікування.

Ступеня тяжкості

Лейкопенія, ступеня тяжкості якої бувають декількох видів, різниться відповідно до кількості лейкоцитів, що знаходяться в крові, а саме:

 1. Легка ступінь захворювання. При цьому в крові міститься наступна кількість лейкоцитів: 1,0-1,5. При даній ступеня ризик ускладнення мінімальний.
 2. Помірна ступінь захворювання. У крові знаходиться від 0,5 до 1,0 кількості лейкоцитів. Ризик ускладнення помірний.
 3. Важка ступінь. При цьому кількість лейкоцитів в крові становить менше 0,5. Ризик ускладнення досить високий. Дана ступінь прирівнюється до окремої хвороби, яка носить назву агранулоцитоз.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Види лейкопенії

Існує кілька видів захворювання лейкопенії, наприклад:

 • абсолютна;
 • відносна;
 • транзиторная;
 • істинна.

При абсолютній лейкопенії знижується сума всіх видів клітин, які циркулюють в крові. Якщо в крові виявляють таку форму захворювання, то проводять точний аналіз, який дозволяє встановити істину, баланс, який відбувається між декількома лейкоцитами.

При відносній, або перерозподільній, лейкопенії відбувається зміна стану крові, в плазмі переважають депоновані лейкоцити.

Циркулює пул, що виникає в результаті переміщення в інше положення, переважає в крові над іншими лейкоцитами.

Відносна, або перерозподільна лейкопенія, – це переважання в плазмі крові депонованих, що займають крайове положення лейкоцитів (маргінальний пул) над вільно циркулюючими (циркулює пул).

Транзиторна лейкопенія є особливою, яку можна віднести до 2 підвидів – хронічного і доброякісному. Такий вид може виникнути у дітей ще до їх народження і він здатний тривати протягом 4 років. З цієї причини такий вид даного захворювання відноситься до хронічного.

Це такий стан, коли лейкоцити в крові залишаються в нормальному стані, але баланс між ними порушений. Причина, по якій виникає транзиторний вид, – антитіла переходять від матері до дитини. Справжня лейкопенія є результатом посилення і перетворення лейкоцитів.

Лейкоцити збільшуються в зв’язку з циркуляцією клітин, які прикріплюються до поверхні судини.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Діагностика

Більшість людей помиляються, коли вважають, що для того щоб встановити точний діагноз захворювання, потрібно тільки пройти аналіз крові, який вказує, знизилося чи кількість клітин в крові чи ні.

Щоб поставити точний, а головне, правильний діагноз, проводиться повна діагностика організму людини.

Лейкопенія має головну особливість – вона здатна перетворюватися в різні форми, тому варто провести не одне дослідження для уточнення діагнозу. Отже, в основному проводять такі аналізи:

 • досліджують абсолютний рівень таких речовин, як нейтрофіли;
 • вираховують лейкоцитарну формулу;
 • визначають кількість тромбів;
 • визначають кількість еритроцитів.

Для найбільш достовірного результату рекомендовано здати аналізи повторно через певну кількість часу. Пройшовши всі ці аналізи, лікар зможе точно повідомити про наявність захворювання і призначити необхідний курс лікування.

Які наслідки захворювання?

Чим небезпечна лейкопенія? В основному, при даному захворюванні не присутні будь-які яскраві симптоми, які доставляють сильний дискомфорт.

Стан при захворюванні можна діагностувати, здавши аналізи. Якщо є якісь відхилення, не можна не звертати на них увагу.

Слабка імунна система може привести до різних вірусних і інфекційних захворювань, які вражають слизову оболонку.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

У дітей це захворювання зустрічається досить часто. Обов’язково при перших симптомах потрібно відправити дитину до лікаря, щоб не допустити розвитку хвороби. У маленьких дітей з самого народження кількість лейкоцитів в організмі перевищує кількість у дорослих людей, таким чином, природа дає надійний захист дитячого організму для нормального росту.

Дієта при захворюванні

Харчування при лейкопенії має бути особливим. В меню хворого повинні входити певні продукти. Слід вживати якомога більше морепродуктів (мідії та устриці). При бажанні можна приймати в їжу та інші.

У раціоні хворої людини обов’язково має бути м’ясо, але тільки кролика або індика. Рекомендовано приймати в їжу свіжу зелень (шпинат, спаржу та ін.

), Зелену капусту (брюссельську або брокколі), молочні продукти, кисломолочні, сир, горох, квасоля, пшеницю, гречку, рис, гарбуз, буряк.

Ні в якому разі при дієті не можна використовувати такі продукти, як жирне м’ясо і рибу, печінку тріски. Бажано, щоб в добу вуглеводи, білки і жири становили певну норму (в грамах): У – 300, б – 150, ж – 90.

Добова калорійність повинна складати 3000 калорій, приймати їжу слід близько 6 раз в день. Головне – потрібно не забувати про те, що дієта і правильне харчування при захворюванні можуть посприяти прискоренню процесу одужання, але не замінять медикаментозну терапію.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Як проходить лікування?

Лейкопенія, лікування якої залежить від форми і ступеня тяжкості, вимагає пильної уваги лікарів і стаціонарних умов в медичній установі. Пацієнта визначають в окремий ізолятор.

Спілкуючись з хворим, медичний персонал носить маски на обличчі, щоб не отримати вірусну інфекцію. Деякі лікарі помилково вирішують для лікування захворювання проводити переливання крові.

Це може посилити можливість розвитку різних інфекційних захворювань, а потім привести до прогресування і ускладнень. Для лікування можуть застосовувати спленектомію, імуносупресивну терапію.

Якщо в організмі людини виникає дефіцит вітамінів, а саме вітаміну В12, призначають його прийом, а також лейковорін близько 15 мг в день.

Перед прийомом препаратів слід в обов’язковому порядку проконсультуватися з фахівцем, щоб уникнути ускладнень і алергічних реакцій.

Основним способом в боротьбі з ускладненнями, які виникають при даному захворюванні, є комплекс різних процедур, спрямованих на профілактичні заходи та комплексну терапію.

Не звертаючи уваги на ступінь захворювання, лікарі призначають 2 види лікарських засобів, які застосовують при будь-якій формі і ступеня тяжкості:

 • засіб, який стимулює метаболізм (наприклад, Лейкоген, Пентоксил);
 • гормональні лікарські препарати, вони збільшують кількість нейтрофілів (Філграстим).

Лікування лейкопенії після хіміотерапії в обов’язковому порядку супроводжується прийомом препаратів, так як вони сприяють стимуляції гранулоцитів. Після хіміотерапії рекомендується проводити лікування такими засобами, як:

 • Філграстим;
 • Лейкомакс;
 • Ленограстім.

Зазвичай при такому захворюванні профілактичні заходи не проводяться. Єдине, на що звертають увагу, – при профілактиці агранулоцитозу, який викликаний лікарськими засобами, слід враховувати оптимальне дозування.

Народні засоби в лікуванні

Для найбільш ефективного результату рекомендується поєднувати медикаментозну терапію, дієту і лікування лейкопенії народними засобами. Існує кілька рецептів.

Зелені боби квасолі, а саме сік таких бобів рекомендується приймати близько 3-4 разів на добу. Точна доза індивідуальна для кожної людини, залежить від ступеня тяжкості та форми захворювання. В основному норма прийому такої соку становить близько 2 ст. л. на добу.

Польовий хвощ, пустирник, спориш. Всі ці трави висушують, потім розтирають до утворення порошку, беруть по 3 ст. л. кожного з рослин, перемішують, а потім приймають по 0,5 ч. л. 2 рази на добу під час вживання їжі.

Підвищити стан імунної системи може настій з полину і прополісу. Рослина висушують, розтирають в порошок, заливають окропом, потім наполягають протягом 2 годин і випивають по 250 мл за годину до прийому їжі, при цьому додають 10 крапель прополісу в настоянку.

Настоянка буркуну здатна підняти кількість лейкоцитів в організмі, але вживати такий настій потрібно близько місяця.

Відвар з вівса. Овес здатний очистити кров і привести її в нормальну форму. Слід просто відварити овес протягом 20 хвилин, відвар приймати за годину до їди.

Квітковий пилок здатна привести лейкоцити в норму, для цього необхідно змішати пилок і мед, залишити на кілька днів в темному місці, приймати по 1 ложці з ранку і ввечері натщесерце, запивати бажано гарячим молоком. Такий курс терапії становить 3-4 місяці.

Висновок

Отже, лейкопенія – що це таке? Це захворювання, при якому лейкоцити в крові знижуються до критичного рівня.

Виникнути таке захворювання може з різних причин (спадковість, онкологія, генетика, різні інфекції і інші).

Захворювання є небезпечним, так як зниження лейкоцитів послаблює імунну систему організму, а це, в свою чергу, сприяє виникненню різних вірусних і інфекційних захворювань.

У дітей з раннього віку в організмі знаходиться набагато більше лейкоцитів, ніж у дорослої людини. Таким чином, сама природа намагається захистити дітей від інфекцій для того, щоб дитина мала можливість повноцінно дорослішати.

При появі перших симптомів (свербіж, слабкість, головний біль, запаморочення), необхідно в обов’язковому порядку негайно звернутися до лікаря, щоб він провів здачу потрібних аналізів, поставив точний діагноз і призначив необхідний курс терапії.

Для найбільш ефективного лікування слід поєднувати медикаментозну терапію, дієту і народні засоби лікування.

Лейкопенія: симптоми, причини, лікування, ступеня і аналізи

Лейкопенія – це зниження кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові. Дана патологія має код по МКБ-10 D70. Захворювання носить узагальнюючий характер і виникає на тлі інших проблем. Хвороба стає відомою після отримання результатів аналізу крові. Друга назва захворювання – нейтропенія.

Лейкопенія призводить до повного зникнення білих тілець з крові. Такий синдром називається агранулоцитоз. Людина стає найбільш схильним до інфекцій.

Захворювання може бути як вродженим, так і набутим. Демонструє різні ступені тяжкості. Помірна лейкопенія може з’явитися після антибіотиків або рентгена. При несвоєчасному виявленні хвороби набуває постійний характер. Хронічна патологія погано піддається медикаментозному лікуванню.

Вчасно розпочате лікування і грамотний підхід лікаря до серйозної проблеми швидко позбавлять пацієнта від хвороби. Якщо не звернутися за кваліфікованою допомогою, консервативне лікування незабаром не зможе відновити кількість лейкоцитів. Наслідки будуть непередбачувані, хворий може померти.

Симптоми лейкопенії

Сама по собі лейкопенія не має певних клінічних проявів, але про неї свідчать відхилення в загальному стані людини, наприклад:

 • Тривале загоєння ран і виразок на тілі будь-якого генезу.
 • Часті ГРВІ та ГРЗ.
 • Запаморочення і непритомність.
 • Сильні головні болі.
 • Слабкість і пітливість.

Зазвичай лікування даної хвороби починається пізно і похід до лікаря постійно відкладається. Хворий тривалий час не вважає наведені приклади чимось серйозним і звертається за допомогою після прояву більш небезпечних симптомів.

При зниженні рівня лейкоцитів організм перестає підтримувати себе в здоровому стані. Самопочуття погіршується, і бактерії і віруси, з якими раніше він відмінно бився, тепер з легкістю проникають в тіло.

Основний симптом виникнення ускладнення – фебрильна лихоманка. Майже в 100% випадків ситуація свідчить про розвиток інфекції в організмі. У частині випадків швидке підняття температури тіла говорить про реакцію на медикаменти, про пухлинних захворюваннях і т.д.

Глюкокортикостероїди перешкоджають підвищенню температури. Людина, яка приймає їх, довше залишається в невіданні про своє здоров’я.

Ротова порожнина найбільш вразлива при лейкопенії. Через рот проникає більшість інфекцій. При появи перерахованих симптомів варто пройти обстеження:

 • Часті стоматити, гінгівіти та інші виразкові ураження слизової.
 • Кровотеча ясен.
 • Збільшені мигдалини і біль при ковтанні.
 • Відсутність голосу і висока температура.

При лейкопенії звичайні легко виліковні захворювання протікають дуже важко. Величезний ризик розвитку блискавичного сепсису, що може привести до летального результату.

Ознаки хвороби у онкохворих

При онкологічних захворюваннях і їх спеціалізованому лікуванні до лейкопенії приєднуються ерітропенія і тромбоцитопенія. Після лихоманки відбуваються кровотечі на тлі зниження рівня тромбоцитів. У такому випадком може виникнути постгеморрагическая анемія. Їй характерні блідість шкірних покривів, задишка, загальна слабкість, прискорене биття серця.

При такому стані хворий негайно доставляється в лікарню для заповнення об’єму крові.

Лейкопенія при проходженні курсу хіміотерапії проявляє симптоми:

 • Збільшення розмірів печінки.
 • Виразкові ураження і набряк слизової оболонки порожнини рота.
 • Захворювання кишечника (коліти), некроз тканин.
 • Метеоризм, чорний стілець.
 • Грибкове ураження внутрішніх органів.
 • Сепсис.
 • Для жінок характерні пролонговані менструальні кровотечі з великою кількістю виділеної крові.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Етіологія захворювання

Лейкопенія виступає як самостійне захворювання (рідко), так і у вигляді ускладнення інших хвороб. До основних причин виникнення відносяться:

 1. Порушення функцій кісткового мозку – головна причина недостатнього вироблення білих тілець.
 2. Підвищена разрушаемость нейтрофілів.
 3. Порушене розподіл білих тілець по кровоносній системі.

Виділяють інші чинники, через які виникає дана хвороба у дорослих, наприклад:

 • Вроджені генетичні аномалії, пов’язані з спорадичним захворювань.
 • Препарати, що застосовуються при хворобах онкологічного типу. Така лейкопенія має Мієлотоксичні характер.
 • Онкозахворювання окремого органу або тільки кісткового мозку. Такі поразки активно впливають на системи кровотворення.
 • Дефіцит фолієвої кислоти, вітамінів Б та інших макро- і мікроелементів. Він перешкоджає нормальним обмінним процесам в організмі.
 • Різні захворювання вірусного походження: цитомегаловірус, вірус краснухи, гепатити, ВІЛ та інші.
 • Ураження печінки медикаментами.
 • Гостра форма туберкульозу.
 • Грибкові ураження організму (гістоплазмоз).
 • Аутоіммунна патологія.
 • Рак шийки матки.
 • Ліки, що містять ртуть, антидепресанти, протиалергічні засоби, протизапальні нестероїдні медикаменти, препарати для лікування щитовидної залози.
 • Лікарські засоби, що застосовуються для лікування хвороб нирок і ревматоїдного артриту. Наприклад, Каптоприл.
 • Тривалий контакт з отрутами і хімікатами.
 • Проходження частого рентгенологічного обстеження.
  Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Виявити причину можливо у лікаря-гематолога.

До основних механізмів відносять такі способи пошкодження клітин крові:

 1. Цитолитический – вплив на клітини факторів імунітету, радіації.
 2. Антіметаболіческого – вплив протиракових препаратів і деяких антибіотиків.
 3. Ідіосінкразіческім – вплив препаратів, які не підійшли спочатку, але були введені повторно.
 4. Лейкоцитарна деструкція.
 5. Підвищений використання і виведення білих тілець з організму.

Зниження рівня лейкоцитів в організмі

У жінок така хвороба зустрічається частіше, ніж у представників сильної статі.

Нерідко рівень лейкоцитів може поєднуватися з тривалим періодом менструальних кровотеч, стресовими і депресивними станами, неправильним дотриманням дієт і затягнутими голодуванням, гормональними порушеннями і клімаксом. Лейкопенія – часте післяпологове явище. У годуючої мами з грудним молоком йдуть корисні елементи і знижуються захисні властивості організму.

В організмі здорової дорослої людини кістковий мозок відповідає за вироблення і транспортування лейкоцитів по крові.

Перший тип – вільно переміщаються лейкоцити по ціркуліруемой крові, другий – адгезірованних білі тільця до стінок судин. З периферії лейкоцити розподіляються по тканинах в середньому раз в 8 годин.

При появі антитіл білі тільця починають руйнуватися раніше, ніж передбачалося.

При лікуванні пухлин кісткового мозку за допомогою хіміотерапевтичних засобів або променевої терапії відбувається наступне: дозрілі клітини не можуть розподілятися по організму через руйнування нових формуються клітин.

При різних бактеріологічних і інфекційних захворюваннях під дією ендотоксинів лейкоцити занадто зчіплюються зі стінками судин. Білі тільця активно перерозподіляються в селезінку, їх кількість знижується в крові хворого.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Окремі гематологічні хвороби (лейкоз, апластична анемія) прямо впливають на стовбурові клітини в кістковому мозку. Через це відбувається збій в їх роботі і в створенні нових білих тілець.

Вірус імунодефіциту людини, як і СНІД, знищує стромальні клітини. В результаті порушується нормальне функціонування кроветворящей системи організму, а дозрілі лейкоцити гинуть передчасно.

При цирозі печінки порушується обмін речовин. Токсини НЕ нейтралізуються, відбувається збій у виробленні лейкоцитів.

Тривале застосування протиалергічних препаратів, антибіотиків та протизапальних лікарських засобів завдає шкоди кровотворних органів. Після прийому вищевказаних та інших медикаментів відбуваються збої, лейкоцити перестають вироблятися в потрібній кількості.

Лейкопенія в дитячому віці

У новонароджених зазвичай зустрічається транзиторна лейкопенія. Ця фізіологічна особливість зустрічається у 10% дітей. Стан виникає через вплив материнських антитіл в період виношування плоду.

Проходить самостійно до 4-х річного віку, медикаментозне лікування не застосовується. Рівень лейкоцитів при такому діагнозі помірно підвищений. Батьки не повинні нічого робити, крім як спостерігати за загальним станом дитини при змінах в аналізі крові.

Але найменші відхилення стають приводом відвідати лікаря.

У той же час від лейкопенії стало страждати досить велика кількість дітей. Цей діагноз має як інфекційне, так і неинфекционное походження, при якому знижується кількість нейтрофілів. Причини виникнення хвороби такі:

 1. Активна фаза герпесу, тифу, паратифів.
 2. Рак кісткового мозку.
 3. Анафілактичний шок.
 4. Променева терапія.
 5. Мієломна хвороба.
 6. Гостра форма лейкозу.
 7. Захворювання селезінки.

Найчастішими захворюваннями дітей, при яких розвивається вторинна лейкопенія, визнані кір, краснуха, паротит, туберкульоз і грип. В загальному аналізі крові лейкоцити будуть нижче 4,5 * 109 / л. Зниження білих тілець при наведених захворюваннях свідчить про важкому перебігу хвороби.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Лейкопенія є наслідком прийому антибіотиків при пневмонії. Само по собі це захворювання завдає сильного удару організму, а антибіотики «добивають» лейкоцити.

У перші місяці життя лейкопенія проявляється як частина серйозних захворювань крові (різні види анемії, наприклад, мегалобластична або панцитопенія).

У дітей це захворювання не протікає в прихованій формі. Воно розвивається швидко, паралельно дитина піддається інфекційних захворювань. Завдяки цьому діагностика проводиться на ранніх термінах, призначається коригуючий лікування.

Ступеня захворювання

Лейкопенія має 3 ступеня протікання хвороби. Їх визначають по клінічним аналізом крові. Класифікація захворювання:

 1. При легкої стадії кількість нейтрофілів становить 1-1,5 * 109 / л. При такій картині приєднання інфекції мінімально.
 2. Середній ступінь тяжкості – 0,5-1 * 109 / л.
 3. При тяжкого ступеня хвороби (менше 0,5 * 109 / л) супутні захворювання активно вражають організм. Загальний стан значно гірше, а інфекції менше реагують на лікування.

Чим раніше лікар встановить діагноз, тим ефективніше подіє лікування.

Способи лікування хвороби

Легка і середня ступінь важкості – це оборотна патологія і виліковується швидко. За допомогою медпрепаратів і вітамінних комплексів хворий швидко одужує. Госпіталізація не обов’язкова. Хворий повинен чітко виконувати інструкції лікаря і вчасно приймати прописані препарати. Дозування підбирається виключно лікарем.

При лікуванні тяжкого ступеня лейкопенії важливо дотримуватися клінічні рекомендації. Вона особливо небезпечна для здоров’я людини. У стаціонарі пацієнта ізолюють від негативного впливу хвороботворних організмів. Медичний персонал використовує маски, рукавички, антисептики для запобігання обміну бактеріями.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Гостра форма хвороби вимагає серйозного підходу:

 1. Перед безпосереднім лікуванням лейкопенії виявляється і усувається супутнє інфекційне захворювання.
 2. Рекомендовано постільний режим в стерильному приміщенні. Перешкода розмноження вірусів і бактерій гарантує швидке одужання.
 3. Профілактика виникнення нових захворювань.
 4. Дотримання спеціалізованої дієти.
 5. Використання гормональних препаратів. Якщо у пацієнта є доброякісна пухлина молочних залоз, прийом гормонів, наприклад, естрогену, позитивно позначиться на стані складу крові.
 6. При необхідності втрату білих тілець заповнюють переливанням лейкоцитарної маси.
 7. Стимулювання процесу створення нових лейкоцитів препаратом Нейпомакс.

Лікування лейкопенії залежить від її етіологічного аспекти:

 • При аутоімунних захворюваннях застосовується імуносупресивної терапії.
 • Лейкопенія може виступати побічним явищем прийому препаратів. При виявленні зниження числа білих тілець препарат негайно відміняють і призначають повторну здачу аналізу крові для спостереження за ростом лейкоцитів. Якщо цього не відбувається, призначається компенсує терапія.
 • Брак вітамінів і мікроелементів може викликати хворобу. Для лікування заповнюють запас втраченого медикаментозно.
 • Особливу увагу звертають на стан шлунково-кишкового тракту. Через травні органи в тіло потрапляє багато бактерій. При необхідності проводять деконтамінації.

Якщо на ранній стадії захворювання швидко почати лікувати пацієнта медикаментозно, хвороба вдається перемогти повністю. В іншому разі не виключений хронічний характер.

Способи діагностики лейкопенії

Щоб провести діагностику даної патології, пацієнт здає аналіз крові. У лабораторії підраховують кількість нейтрофілів, тромбоцитів і еритроцитів. Якщо показники одночасно змінені, аналізи вказують на онкологічне захворювання.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Даним питанням займається патофизиология. Ця наука вивчає патологічні зміни в складі крові. Наприклад, при неходжкінської лімфомі шляхом соціального аналізу крові виявляють гемобластози.

Підвищений показник мікроцітов покаже, що у пацієнта легка анемія. Такий стан називають микроцитоз. При ньому мікроціти переважають над еритроцитами.

Якщо хвороба неясного характеру, доктор призначає додаткову діагностику, наприклад, здачу печінкових проб. Визначити точну проблему допоможе паркан кісткового мозку. Аналіз покаже етапи розпаду лейкоцитів.

При захворюваннях сечовивідних шляхів, наприклад, запаленні сечового міхура, виявляються лейкоцити в аналізі сечі.

Зниження рівня нейтрофілів, еозинофілів і базофілів називається гранулопенія.

Які правила харчування корисні при лейкопенії

Налагодити роботу системи кровотворення допоможе збалансоване харчування при лейкопенії. Правильні продукти скоротять підвищене вироблення лейкоцитів. Це морепродукти, гриби і бобові. При дотриманні лікувальної дієти ці продукти повинні включатися в кожен прийом їжі.

Жирну їжу рекомендується виключити з раціону. Протипоказані вершкове масло і сало. У раціоні кращі овочі та насичені білками продукти (м’ясо птиці, риба), кисломолочна продукція. Хворий зменшує порції і переходить на дробове харчування до 6 раз в день.

Оздоровча дієта – це відносна допомогу організму, коли людина отримує вітаміни з їжі. Вона входить в комплексне лікування і допомагає домогтися результату швидше.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Інші гематологічні захворювання

При різних причинах у хворого може виникати зворотне стан – лейкоцитоз. Різниця описаних захворювань в тому, що кількість лейкоцитів досягає 9 * 109 / л і вище. Форми лейкоцитозу, що залежать від видів білих тілець:

 • нейтрофільоз;
 • еозинофілія;
 • базофілія;
 • лімфоцитоз;
 • Моноцитоз.

Онкозахворювання – не єдина причина лейкоцитозу. Наприклад, завищені показники лімфоцитів кров набуває після ГРВІ. Недоїдання теж причина лимфоцитоза, а моноцитоз – при інфекційних захворюваннях, гранулематоз і т.д.

З лимфоцитозом пов’язують симптоми, схожі з лимфопенией. При цьому в сироватці крові зменшується рівень лімфоцитів.

Лейкемоїдні реакції

За симптоматиці такі реакції нагадують лейкози, але ці процеси реактивні, тут відсутня онкологічний аспект. У подібних випадках характерний лімфоцитоз інфекційного типу, мононуклеоз, ураження організму гельмінтами. Для лікування застосовують антибіотики або протипаразитарні препарати. З лейкемоідной реакцією пов’язують багато хвороб.

Найменші зміни в складі крові позначають проблеми зі здоров’ям. Необов’язкова виражена симптоматика. Неуточнена патологія особливо небезпечна. Лейкопенія – непередбачуване захворювання. Для запобігання розвитку цього синдрому хворий повинен скоріше відвідати лікарню і почати лікування. Якщо у людини з’являються симптоми нездужання, пора звернутися до лікаря.

Джерело: https://onko.guru/termin/lejkopeniya.html

Чи може лейкопенія перейти в рак крові?

Такі поняття, як лейкопенія, лейкемія або лейкоз у людини, що не має відношення до медицини, викликають страх і безліч питань. Головний з них, – чи є ці стану небезпечними для життя?

Що таке лейкопенія?

Зменшення кількісного складу лейкоцитів (білих клітин крові) називається лейкопенією. Вона буває двох типів: функціональна і органічна.

Функціональна розвивається при:

 1. черевний тиф;
 2. вірусних захворюваннях;
 3. систематичному голодуванні;
 4. прийомі амідопірину, сульфаніламідів;
 5. вплив іонізуючого проникаючого випромінювання (радіація).

Органічна лейкопенія є наслідком гострого лейкозу або апластичної анемії. Лейкоз ─ це онкологічне захворювання, розвиток якого починається в кістковому мозку.

Ракові клітини заміщають структуру кісткового мозку, в результаті – здорові клітини крові не виробляються, тому показники лейкоцитів падають.

Апластична анемія ─ рідкісне захворювання кровотворної системи, при якому пригнічується функція кровотворення кісткового мозку.

Лейкопенію помилково ототожнюють з агранулоцитозом, стверджуючи, що це одне і те ж. Думати так – оману. Сама по собі лейкопенія не є самостійним захворюванням. І в деяких випадках помірне зниження лейкоцитів ─ це фізіологічна норма для окремо взятої людини.

Агранулоцитоз ─ це обов’язкове патологічне наслідок хіміотерапії, і лейкопенія важкої форми є головним його симптомом. Чому так відбувається?

Вплив хіміопрепаратів направлено на знищення швидко діляться клітин. Такими є ракові клітини, а також здорові клітини організму: клітини волосся, нігтів, слизових, нейтрофіли (різновид лейкоцитів, вміст яких в крові до 70%, тривалість їх життя 1 ─ 3 дні).

Потрапляючи в організм, хімічні препарати не здатні відрізнити здорові клітини від ракових і тому знищують їх все. І якщо у випадку з волоссям облисіння не є симптомом, що загрожують життю, то знищення лейкоцитів такого масштабу викликає важку лейкопению, руйнуючи імунну систему.

Як результат ─ абсолютна відсутність опірності організму.

Чим лейкопенія відрізняється від раку крові?

Рак крові ─ це злоякісне захворювання системи крові. А лейкопенія ─ це реактивний стан організму у відповідь на вплив зовнішніх або внутрішніх факторів.

Якщо при лейкопенії відбуваються тільки зміни кількості тих чи інших структур лейкоцитів (лімфоцити, нейтрофіли, моноцити, тромбоцити), то при лейкемії порушується сама якість і функціональність клітин крові, аж до їх знищення.

У нормі кістковий мозок виробляє стовбурні клітини, які згодом поділяються (диференціюються), і в кров потрапляють вже функціонально розвиненими (лейкоцити, еритроцити). При лейкозі відбуваються такі зміни:

 1. Стовбурові клітини, попередники лейкоцитів, не йдуть по шляху нормального розвитку, перероджуються і стають злоякісними.
 2. Новоутворені атипові клітини пригнічують нормальний розвиток стовбурових клітин навколо себе.
 3. Поступово в кістковому мозку відбувається повне заміщення фізіологічних клітин крові на ракові, і кістковий мозок втрачає здатність виробляти лейкоцити і інші клітини крові.
 4. Молоді, агресивні ракові клітини проникають в кровоносне русло і поширюються по всьому організму.

Важливо!

Лейкоз ─ це єдина форма раку, на відміну від онкологічної патології інших органів і систем, яка не піддається профілактичним заходам. Тому його не можна спрогнозувати або запобігти. Рак крові може розвинутися у людини раптово, без будь-яких передумов.

Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?

Взаємозв’язок лейкопенії і лейкозу

Постійна лейкопенія, особливо на тлі частих вірусних інфекцій змушує задуматися. Знижений вміст лейкоцитів може бути наслідком захворювання, в тому числі і лейкозу. Але в деяких випадках навпаки, лейкопенія сприяє розвитку хвороб.

Зрушення показників лейкоцитів в меншу сторону збільшує ризик виникнення онкологічної патології в два рази. Небезпека полягає в тому, що якщо вчасно на це не звернути увагу, то можна пропустити початок розвитку раку крові (лейкоз або гостра лейкемія).

Важливо!

При оцінюванні клінічного аналізу крові, лейкопенію аналізують в двох напрямках: як наслідок вже наявного патологічного процесу в організмі, і як передвісника можливого майбутнього захворювання.

При лейкопенії зменшується кількість білих клітин, їх захисна активність істотно сповільнюється. Це призводить до перевантаження імунної системи. В результаті активізуються атипові (ракові) клітини.

Існує думка, що фізіологічна (набута або вроджена) лейкопенія, можуть послужити поштовхом до розвитку лейкозу. Однак, така версія розглядається на рівні гіпотези.

Лейкопенія сама по собі не є страшним діагнозом, а лише служить сигналом звернути увагу на стан свого здоров’я.

Previous Що таке гіпертонія і як з нею боротися?
Next Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *