Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?


Что собой представляет и как лечится вегетососудистая дистония?

Нейроциркуляторна або вегето-судинна дистонія – широко поширене захворювання сучасності, яке вражає не тільки доросле населення, а й дітей. Хвороба включає в себе поєднання функціональних розладів серцево-судинної, дихальної, сечостатевої, травної системи.

Лікування вегето-судинної дистонії є досить складний і копіткий процес, що вимагає постійної корекції та індивідуального підходу до кожного пацієнта.
Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

У цій сфері застосовується комплексна терапія, що включає медикаментозне лікування, лікувальну гімнастику, корекцію способу життя та інші методи.

Методи лікування

Як лікувати ВСД? Перед тим як почати терапію функціонального розлади пацієнту слід обов’язково пройти комплексне медичне обстеження.

Це допоможе виключити інші патології органів і систем, адже симптоми цього захворювання дуже схожі з багатьма хворобами серця, легенів, шлунка, нирок.

Коли діагноз підтверджується, боротися з ВСД необхідно з використанням відразу декількох медикаментозних і немедикаментозних методик. Серед них виділяють такі:

 • призначення медикаментозних препаратів для зниження ознак патології і підтримки роботи всіх внутрішніх органів і систем;
 • корекцію трудової діяльності, режиму дня, відпочинку;
 • фізіотерапевтичні методики (масаж, електрофорез);
 • допомога психотерапевта, налагодження емоційної сфери в сім’ї;
 • дотримання дієти і здорового способу життя;
 • введення лікувальної гімнастики (йога, спортивна ходьба і інше);
 • санаторно-курортне лікування.

Важливо! Грамотне поєднання цих методик допомагає позбутися від ВСД і значно поліпшити загальне самопочуття пацієнта.

Налагодження стосунків у сім’ї і на роботі

Корекція емоційної сфери – важливий аспект, який включає лікування ВСД. Фраза про те, що всі хвороби розвиваються від нервів, придумана не просто так і якнайкраще підходить до вегетосудинної дистонії.

Дуже часто причиною розвитку функціонального розлади симпатичної або парасимпатичної нервової системи стає будь-якої психологічний фактор. Його усунення в більшості випадків веде до одужання. Нерідко під час збору анамнезу хворий може точно передбачити то подія в житті, з якого все почалося.

Це можуть бути психологічні потрясіння, такі як нещасна любов, смерть близької людини, розлучення батьків, конфлікт на роботі чи вдома, сильні навантаження в школі та університеті.

Завдання психолога при лікуванні вегето-судинної дистонії – донести до пацієнта, що він повинен по-іншому поглянути на проблему і відпустити ситуацію. Людині важливо усвідомити, що його переживання створюють згубний вплив на весь організм і несуть загрозу серйозніших проблем. Лікар повинен допомогти хворому вийти із ситуації і знайти шлях вирішення конфлікту.

Здорова атмосфера в сім’ї і на роботі – запорука успішного позбавлення від ВСД

У сучасній медичній практиці використовується маса психотерапевтичних методик. До них відносять:

 • методики, пов’язані з навіюванням;
 • лікування за допомогою малюнка;
 • гештальт-терапію;
 • навчання способам розслаблення і зняття стресу.

Підібрати яка з методик допоможе позбутися від вегето-судинної дистонії конкретній людині допомагає лікар, грунтуючись на особливостях перебігу патології та емоційному стані пацієнта.

У домашніх умовах, в колективі на роботі потрібно постаратися створити сприятливу обстановку, уникати конфліктів. У родинному колі спілкування допоможе налагодити спільний відпочинок, поїздки на природу, загальні заняття спортом, проведення свят. Крім цього, позитивний вплив на психологічний стан надасть хобі, пов’язане з малюванням або рукоділлям. Дуже корисно займатися спортивною гімнастикою, часто гуляти на свіжому повітрі.

Здоровий спосіб життя

Зіткнувшись з діагнозом ВСД, багато пацієнтів цікавляться, чи можна вилікувати це захворювання? Перемогти вегетосудинну дистонію дійсно можна, але для цього слід докласти масу зусиль і терпіння.

Здоровий спосіб життя і якісний сон повинні бути невід’ємною частиною терапії.

Правильне харчування, достатня рухова активність, здоровий відпочинок і сон допоможуть відновити роботу вегетативної нервової системи, мінімізувати негативну симптоматику і поліпшити загальне самопочуття пацієнта.

Дуже важливо відмовитися від шкідливих звичок. Спиртні напої, куріння і прийом наркотичних речовин сильно погіршує перебіг патології. Багато людей намагаються отримати розслаблення шляхом прийому алкоголю. Це вкрай неправильне ставлення до свого організму, яке тільки погіршує ситуацію.

Крім цього, кожна людина повинна чітко розуміти, що будь-які інфекційні хвороби вимагають своєчасного лікування. Це стосується навіть таких безневинних проблем, як карієс. Лікуванням кожної патології повинен займатися окремий фахівець.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія? Для відновлення гарного самопочуття необхідний здоровий спосіб життя

Важливо! Ні в якому разі не варто самостійно підбирати собі ліки, так як це може призвести до тяжких наслідків.

Дієта при ВСД

Харчування при вегето-судинної дистонії повинне бути збалансованим, виключати шкідливі продукти і напої, насичувати організм вітамінами, мінералами та іншими необхідними компонентами.

При цьому не потрібно обмежувати себе в їжі, сидіти на суворій дієті.

З меню досить прибрати занадто солоні страви, копченості, маринади, жирне, солодку випічку, здобу, шоколад, жирні сорти риби і м’яса, міцний чай, кава, газовані напої, алкоголь. До складу меню повинні входити такі продукти:

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

 • лаки. Каші корисні для організму, містять залізо, калій, кальцій, вітаміни, антиоксиданти. На столі має бути гречана, вівсяна, рисова, пшенична каша та інші;
 • нежирні сорти риби і м’яса. Без цих продуктів організму обійтися досить важко, так як м’ясо є основним будівельним матеріалом і джерелом отримання енергії;
 • кисломолочні продукти. Кефір, ряжанка, йогурт, кисле молоко містять необхідні бактерії, без яких нормальне функціонування травної системи було б неможливим;
 • молоко, сметана, сир, вершкове масло – незамінне джерело кальцію і інших корисних речовин. Вони допомагають зберегти здоров’я судин, красу і молодість шкіри, поліпшити діяльність шлунково-кишкового тракту;
 • овочі та фрукти повинні становити більшу частину щоденного раціону. Вони багаті на клітковину і різноманітними вітамінами. Вживати їх рекомендується в сирому, запеченому або відвареному вигляді.

Разом з правильним харчуванням потрібно дотримуватися питний режим. При відсутності будь-яких патологій з боку серця, травлення і нирок людина повинна випивати не менше 1,5 літра чистої води в день. Пити воду краще в проміжках між прийомами їжі.

Корекція трудової діяльності

Боротися з вегето-судинною дистонією допоможе грамотне складання розпорядку робочого дня. Не можна перепрацьовувати і працювати понаднормово. Обід повинен використовуватися за призначенням.

У цей час людина повинна перекусити, розслабитися, поспілкуватися з колегами. Якщо трудова діяльність пов’язана з сидячою роботою, кожні 40 хвилин рекомендується вставити через робочого столу, робити розминку, ходити по офісу.

Пацієнтам з яскраво-вираженими ознаками хвороби лікуючий лікар може порадити змінити роботу.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія? Умови праці повинні відповідати всім необхідним вимогам пацієнт з ВСД

методи фізіотерапії

Позбутися від вегето-судинної дистонії назавжди допомагає не тільки здоровий спосіб життя і харчування, але і застосування фізіотерапії. Корисними при цьому будуть водні процедури. Гідротерапія допоможе зняти м’язове і психологічне напруження, поліпшити циркуляцію крові і лімфи по всьому організму, налагодити обмінні процеси. Серед водних процедур використовують плавання, масаж, гімнастику.

Ще один вид лікування – електрофорез. Цей метод вважається одним з найбільш ефективних. Його часто призначають хворим при різних патологіях під час лікування в умовах санаторію. Електрофорез проводиться із застосуванням багатьох лікарських препаратів. До них відносять ліки, що включають магній, кальцій, калій, Еуфілін, Папаверин, бром, Новокаїн та інші засоби.

Доповнюють терапію за допомогою електрофорезу такі методики, як душ Шарко, електросон, УВЧ, теплові процедури, голковколювання, гірудотерапія, масаж.

Важливо! Фізіотерапевтичні лікувальні методики допомагають ефективно прибрати багато прояви ВСД навіть без внутрішнього прийому ліків.

Лікування в умовах санаторіїв

Санаторно-курортна терапія найкращим чином підходить для хворих в період реабілітації. Тут використовують лікування вегето-судинної дистонії за допомогою дієти, вживання мінеральних вод.

Побороти негативні симптоми хвороби допомагають масаж, грязелікування, лікувальна фізкультура, голковколювання. Важливу роль для пацієнта грає клімат і позитивна психологічна обстановка в санаторії.

Лікарські засоби

У зв’язку з великим кількістю симптомів, що розвиваються при розглянутому захворюванні, список медикаментозних засобів досить великий.

Якщо вживати всіх необхідних таблетки одночасно, це може спричинити за собою тільки погіршення ситуації, тому для кожного пацієнта лікар розробляє індивідуальний підхід.

Тактика терапії має на увазі створення спеціальної програми, яка включає кілька етапів прийому медикаментів в певній послідовності. Розглянемо групи препаратів, які використовуються найчастіше.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія? Прийом будь-яких медикаментів здійснюється за призначенням лікаря

Седативні засоби

Так як патологія тісно пов’язана з психологічним аспектом, лікувати вегето-судинну дистонію у чоловіків, жінок і дітей необхідно з використанням седативних препаратів. Серед них хорошою ефективністю володіють наступні:

 • Ново-Пасит;
 • Нотта;
 • Персен;
 • Барбовал;
 • настоянка пустирника і валеріани.

Вживати заспокійливі ліки потрібно строго за рекомендацією лікаря. Самолікування може призвести до звикання і багатьох інших негативних наслідків.

Нейролептики

Ця група ліків призначається пацієнтам для боротьби з нервозністю, дратівливістю, спалахами агресії, тривогою та іншими проявами ВСД. Сюди входять:

 • Сінопакс;
 • Тіор;
 • еглоніл;
 • Рисполепт;
 • Нейриспін.

Приймати нейролептики слід протягом обмеженого періоду за схемою, призначеною лікарем.

Транквілізатори

Ці медикаменти призначають в ситуаціях, коли психологічний стан хворого вимагає більш глибокої корекції. Вони допомагають зняти напад ВСД, що супроводжується сильним погіршенням загального стану людини. У список препаратів входять:

 • феназепам;
 • буспірон;
 • грандаксин;
 • Мебікар і інші.

Важливо! Транквілізатори заборонені людям з важкими хворобами нирок, печінки, серця, а також жінкам у період виношування малюка.

Снодійні

Багато пацієнтів з розладом вегетативної нервової системи мають проблеми зі сном. Снодійні препарати допомагають полегшити процес засинання і поліпшити якість сну. Для цього призначають:

 • Донорміл;
 • Анданте;
 • Персен;
 • Успокой;
 • Нервохель.

Курс лікування за допомогою цих засобів зазвичай триває не більше 14 діб. Прийняти рішення про більш тривалому перебігу курсу може тільки лікар в разі крайньої необхідності.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія? Будь-які снодійні засоби потрібно вживати з великою обережністю відповідно до інструкції

Антидепресанти

Ця група використовується серед пацієнтів з апатією, зниженою самооцінкою, при депресії та інших станах, що характеризуються пригніченістю нервової системи. Антидепресанти прибирають тугу, нормалізують сон і загальний психологічний настрій. Серед них використовують:

 • сіднофен;
 • пароксетин;
 • амітриптилін;
 • Людіоміл.

Всі вони відносяться до препаратів, що відпускаються з аптек строго по пред’явленню рецепта лікаря.

Ноотропні препарати

Найчастіше ці кошти призначаються хворим з видом ВСД, пов’язаних з судинами головного мозку. Ноотропи призначені для лікування проявів ВСД у вигляді слабкості, зниження пам’яті та уваги, головних болів, шуму у вухах та інших. У список цих медикаментів входять такі:

 • пірацетам;
 • Ноофен;
 • гліцин;
 • Пантокальцін.

Часто терапія за допомогою ноотропних засобів доповнюється нейрометаболіти. Серед них популярністю користуються Церебролізин і Актовегін.

Інші медикаменти

Крім основних препаратів, які відновлюють функціонування центральної нервової системи, в медичній практиці використовують і інші ліки для лікування ВСД. До них відносять:

 • засоби для налагодження кровообігу;
 • медикаменти для нормалізації артеріального тиску;
 • обмінні препарати;
 • засоби, що знижують внутрішньочерепний тиск;
 • адаптогени для підвищення стійкості нервової системи.

Багато ліків добре доповнюють один одного. Тільки фахівець знає, як правильно поєднувати ті чи інші препарати, тому вибір лікування слід надати тільки досвідченому лікарю.

Використання ЛФК

Чи лікується вегето-судинна дистонія за допомогою лікувальної фізкультури? Так, ЛФК дійсно допомагає налагодити кровообіг, відновити відтік лімфи, підвищити судинний тонус, зняти нервову напругу. При цьому не рекомендується вибирати такі види спорту, як важка атлетика, бокс, боротьба. Пацієнтам з ВСД підійде плавання, йога, гімнастика, велоспорт, катання на лижах і навіть звичайні піші прогулянки.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія? Фізкультура – відмінний метод поліпшити здоров’я і загальне самопочуття

Розглянемо деякі вправи при ВСД:

 • нахили тулуба і голови. Для виконання потрібно поставити ноги на ширину плечей, виконати повільний поворот корпусу вліво, потім вправо. Повторити вправу з залученням шиї. Кількість повторень – 7-15 разів;
 • присідання. Виконується з рівною спиною, ноги на ширині плечей. Для початку достатньо зробити 7-10 повторень. З кожним днем ​​навантаження можна збільшувати;
 • біг на місці і стрибки. Вправа відноситься до кардионагрузки, тому виконувати його слід тільки з дозволу лікаря. Біг і стрибки – це відмінний спосіб розігнати кров по всьому організму, поліпшити настрій.

Важливо! Якщо під час виконання гімнастики пацієнт відчуває задишку або больові відчуття в області серця, варто знизити навантаження або припинити заняття.

Народна терапія

Лікування вегетосудинної дистонії гомеопатією і народними засобами передбачає використання виключно натуральних компонентів. Такий вид терапії вважається безпечним і широко застосовується при всіх формах хвороби. Позбутися від неприємних симптомів допоможуть різні чаї та настоянки, які призначені для внутрішнього прийому.

Популярні і дієві рецепти:

 • глід, валеріану, пустирник, корінь цикорію потрібно взяти в однаковій кількості. Столову ложку отриманої суміші залити склянкою окропу, дати настоятися не менше години. Приймати ліки по столовій ложці тричі на добу;
 • чай з глоду. Глід має гарний заспокійливий ефект. Для приготування напою ложку свіжих або сухих плодів заливають 250 мл окропу, доводять до кипіння і томят на слабкому полум’ї 5-7 хвилин. Готовий чай приймають по половині склянки вранці і ввечері;
 • відвар з китайського лимонника. Залити склянкою окропу столову ложку продукту, кип’ятити 5 хвилин на помірному полум’я. Приймати по третині склянки 2-3 рази протягом доби;
 • настойка коренів женьшеню. Готуватися їх сухого кореня рослини і звичайної горілки. Для цього корінь добре подрібнюється, заливається на 2 см вище горілкою. Час приготування 21 день в прохолодному приміщенні, захищеному від прямих сонячних променів. Приймають засіб по чайній ложці 2 рази в день.

Під час терапії за допомогою натуральних трав можна забувати про те, що деякі з них можуть викликати індивідуальну непереносимість. Починати лікування краще з малих доз.

Незважаючи на те що ВСД вважається серйозним захворюванням і супроводжується великою кількістю негативних симптомів, зустріти людину, який переміг хворобу – це цілком реально. Успішним лікуванням дистонії буде лише в тому випадку, якщо хворий чітко усвідомлює суть проблеми і вживає всіх необхідних зусиль для її вирішення.

 

Як лікувати вегето-судинну дистонію: позбутися назавжди

Поширена неврологічний розлад, яке зачіпає як психіку людей, так і вегетатики – вегето-судинна дистонія.

Протягом багатьох десятків років фахівці шукають відповіді на питання, як же лікувати ВСД, щоб не тільки попереджати її наслідки, а й назавжди позбутися від неприємних симптомів.

Єдиної схеми терапії не розроблено, але комплексне лікування дозволяє хворим підвищити якість життя.

Причини і провокуючі фактори

Оскільки вегетативна нервова система складається з двох відділів – симпатичного, а також парасимпатического, то в основі розвитку ВСД знаходиться розлад між цими структурами. Тому в симптоматиці можуть переважати скачки тиску, тахікардія, або підвищення травних соків, брадикардія, запаморочення.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

При порушеннях роботи вегетативної нервової системи страждає емоційна сфера людей – тривожність, недовірливість, страх смерті в момент кризи. Переконати людини в тому, що у нього відсутні важкі внутрішні захворювання важко – адже він відчуває в собі різні патологічні зміни.

Спровокувати напади ВСД можуть такі чинники:

 • внутрішньоутробна гіпоксія плода;
 • важкі стреси;
 • надмірні фізичні / інтелектуальні перевантаження;
 • перенесені нейроінфекції / черепно-мозкові травми;
 • гормональні розлади;
 • спадкова схильність;
 • зловживання алкогольною, тютюновою продукцією;
 • особливості конституції людини.

Якщо встановити справжню причину ВСД не вдається, то фахівці говорять про патології, як про ідіопатичному розладі.

Види дистонії

Різноманітність симптомів ВСД не дає змоги вчасно виставити правильний діагноз. До того ж самі люди в прагненні отримати необхідну відповідь, відвідують різних лікарів, які призначають їм різноманітні обстеження.

У прямій залежності від переважання розлади в тому чи іншому відділі вегетативної системи, прийнято виділяти такі види дистонії:

 1. За гіпертонічним варіанту – характерний надмірний тонус судин, а також різкі підвищення артеріального тиску. Люди скаржаться на постійні головні болі, прискорене серцебиття, а також підвищену стомлюваність і приливи жару. Спостерігаються зміни забарвлення покривних тканин – їх гіперемія, або мармуровість, надмірна пітливість. Можуть бути епізоди коливань температури тіла.
 2. За гіпотонічним варіанту – переважають симптоми судинної недостатності, оскільки тонус в них значно знижений. Характерно стійке зниження цифр при тонометрії – нижче 100/60 мм.рт.ст. Переважають такі симптоми розладу кровообігу, як слабкість, стомлюваність, запаморочення і непритомність. До того ж людей турбують холодні кінцівки, синюшність шкіри на віддалених частинах тіла, надмірна пітливість.
 3. Проявами ВСД за кардіальним типом є серцеві болі. Вони не мають чітко виражених ознак – можуть виникати в різних частинах грудної клітини, бути різними по інтенсивності і тривалості. Часто скарги носять такий опис, як пекуча, нестерпний біль по всьому серцю в комбінації з перебоями в його роботі. При цьому об’єктивні обстеження – наприклад, ЕКГ, що не виявляє відхилень. При лікуванні полегшення настає від прийому заспокійливих крапель – корвалолу, Валеріани.

Однак, найчастіше, у людей спостерігається змішаний варіант ВСД – збій як симпатичного, так і парасимпатичного відділів, з безліччю симптомів їх поразки. Тому фахівці однозначно не можуть відповісти, чи лікується вегето-судинна дистонія. Багато що залежить від своєчасності звернення за медичною допомогою і вираженості клінічних ознак.

Фармакотерапія

Єдиного стандарту, як лікувати вегето-судинну дистонію, не існує. Більшість невропатологів зовсім дотримуються думки, що прийом медикаментів лише погіршує ситуацію – людині необхідно докорінно переглянути свій спосіб життя. Якщо знайти і усунути провокуючі фактори, то вилікувати ВСД вдасться без аптечних препаратів.

Проте, з метою полегшення самопочуття хворого, проводиться симптоматична терапія. Так, при високих цифрах артеріального тиску прописують гіпотензивні засоби.

Або, навпаки – при схильності до гіпотонії людині рекомендують тонізуючі ліки.

Усунути нервову збудливість допомагають заспокійливі препарати, краще на рослинній сировині – валеріана, глід, або собача кропива, меліса.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

Найчастіше, як вилікувати ВСД раз і назавжди, не скаже жоден лікар. При тяжкому перебігу патології вдаються до допомоги анксиолитиков, антидепресантів, псіхокорректоров. З метою поліпшення кровообігу в головному мозку і в районі внутрішніх органів можуть бути призначені такі курси медикаментів, як розширюють і прискорюють кровотік.

Всі ліки виписуються при ВСД в індивідуальному порядку, після ретельного аналізу інформації від діагностичних процедур і виключення інших причин погіршення самопочуття. Чи можна вилікувати ВСД назавжди лікар пояснює хворому при особистій бесіді, вже після того, як виконані основні лікувальні заходи.

Немедикаментозні терапія

З метою пом’якшення негативної симптоматики ВСД людині варто вдатися до допомоги нетрадиційної медицини. В першу чергу мова йде про корекцію харчування.

Дієта передбачає виключення з раціону напівфабрикатів, а також консервів і кофесодержащіх напоїв і продуктів.

Доведеться обмежити жирні і важкі страви, копченості та приправи – все вони збуджують вегето-судинну систему.

Зміцнюють організм помірні фізичні навантаження – вони тренують дихальну та серцево-судинну систему, покращують приплив кисню до тканин. Відповідними видами спорту при ВСД лікарі називають такі, як плавання, біг, або їзда на велосипеді. Можна вдатися до допомоги домашньої гімнастики з основами йоги.

Актуальними в разі ВСД курси голкорефлексотерапії. Вплив на енергетичні меридіани поліпшить мікроциркуляцію крові, заспокоїть вегетатики. Однак довірити виконання акупунктури слід тільки досвідченому фахівцеві. Тоді як методи фізіотерапії набули широкого поширення.

Традиційно використовують фізичні фактори світла, тепла, води. Відмінно зарекомендував себе такий метод, як електросон, магнітотерапія, електрофорез з лікарськими розчинами брому, калію. Поліпшить самопочуття масаж – увагу приділяють шийного відділу хребта і комірцеву зону.

Профілактика

Про те, що попередити хворобу набагато легше, ніж потім від неї позбутися, знають багато людей. Тому, щоб не лікувати ВСД, слід заздалегідь подбати про її профілактиці. Особливо якщо в родині вже були випадки подібного розлади, наприклад, по жіночій лінії у матері або бабусі.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

Побороти ВСД можна за допомогою виконання простих правил:

 • скорегувати фізичну / інтелектуальне навантаження;
 • ввести в раціон більше овочів, різних фруктів;
 • дотримуватися питного режиму;
 • щорічно відпочивати – їздити у відпустку, виїжджати за місто;
 • забезпечити хороший нічний відпочинок – в провітрюваному, прохолодному приміщенні;
 • уникати стресових ситуацій.

Звичайно, вегетативна дисфункція, якщо вона сформувалася, може залишитися з людиною на все життя. Проте, як позбутися від ВСД і чи можна її перемогти, краще заздалегідь поцікавитися у лікаря.

Що таке вегето-судинна дистонія? Як її лікувати? :

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

Розлади вегетативної нервової системи є на сьогоднішній день одними з найпоширеніших. Майже третя частина подібних випадків вимагає якісного лікування і регулярного спостереження у психотерапевта і невролога. Вегето-судинна дистонія вперше може почати проявлятися ще в дитячому або юнацькому віці. Помічено, що жінки хворіють ВСД в три рази частіше, ніж чоловіки. Які чинники можуть сприяти розвитку настільки підступного захворювання? Впливати можуть емоційний стрес, період гормональної перебудови, зміна клімату, перевантаження, загострення ендокринних, соматичних, неврологічних захворювань або невротичні розлади. Часто вегето-судинна дистонія може розвиватися в залежності від спадкової схильності. Але як розпізнати і правильно лікувати таке захворювання?

Як проявляється вегето-судинна дистонія: симптоми, лікування

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

Симптоми даного захворювання пов’язані з порушенням основних контролюючих функцій в одній або ж в декількох відразу вегетативних системах. Артеріальний тиск може бути підвищеним або, навпаки, зниженим.

Частота серцевих скорочень у хворого порушена, розвивається тахікардія, при цьому в лівій половині грудної клітини з’являються больові відчуття. З боку дихальної системи може початися відчуття нестачі повітря, напади задухи, іноді задишка, а також прискорене і форсоване дихання.

Вегето-судинна дистонія може супроводжуватися змінами і з боку шлунково-кишкового тракту, а також сечостатевої, вестибулярної і терморегуляції систем. Люди з таким захворюванням часто скаржаться на головні болі, сонливість, слабкість, шум у вухах або навіть, можливо, непритомний стан.

Також характерні часті запаморочення і чуйне реагування на погодні умови. Люди, які мають це захворювання, зазвичай легко червоніють або бліднуть. Всі перераховані ознаки можуть проявлятися як постійно, так і зрідка. Лікування починати необхідно, незалежно від ступеня ВСД і її типу.

Оскільки порушено внутрішню рівновагу в організмі, його процесах, а значить, буде погано працювати не тільки кровообіг, але теплообмін, і травлення.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

Вегетосудинна дистонія (ВСД): лікування

Дізнавшись більше про таке захворювання, як вегетосудинна дистонія, симптоми не можна залишати без уваги. Хоча діагноз не є вкрай небезпечним для життя, але насторожують наслідки. Сама хвороба є вкрай підступною, трудноизлечимой і «розмитою» в діагностиці.

Лікування багато хто воліє медикаментозне, а інші вибирають народні методи. Препарати, які виписують лікарі, можуть викликати звикання. З цієї причини самолікуванням займатися вкрай небезпечно. Часто призначаються спеціальні ліки – антидепресанти та седативні препарати.

Зробити сприятливий вплив на організм можуть трави, наприклад глід і пустирник. Вегетосудинна дистонія може приносити менше занепокоєнь, якщо з урахуванням віку продумати вправи і займатися лікувальною фізкультурою.

Ну і не варто забувати, що для будь-якого захворювання найкращими ліками можна назвати відпочинок. Дотримуючись всіх необхідних рекомендацій, можна відчути себе набагато краще!

Як лікувати вегетосудинну дистонію: препарати і народні засоби

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

Вегетосудинна дистонія являє собою сукупність симптомів, обумовлених порушеннями зв’язків між основними системами організму – ендокринної, серцево-судинної та нервової.

Виражається захворювання болями в серці, підвищеним або зниженим тиском, слабкістю і схильністю до короткочасної втрати свідомості.

При терапії ВСД ефективно використовувати комплексну методику, що включає в себе застосування лікарських препаратів, цілющих рослин, зміна раціону і способу життя. Обов’язковою умовою позбавлення від недуги є психотерапія.

Збалансований раціон є невід’ємною частиною комплексу заходів щодо позбавлення від вегетосудинної дистонії. Зміни в харчуванні повинні торкатися перш за все якість і кількість жирів і вуглеводів.

Багато пацієнтів, які страждають ВСД, нехтують дієтою – дозволяють собі вживати солодкі напої, бутерброди з ковбасою, печиво і тому подібну шкідливу для здоров’я їжу.

В результаті різких стрибків інсуліну, викликаних надходженням великої кількості простих (бистроусвояемих) вуглеводів в організм, еластичність судин знижується, функція підшлункової залози пригнічується. Їжа, багата тваринними жирами, сприяє утворенню бляшок холестеринів на стінках артерій. При такому раціоні лікувати ВСД не вийде.

Пацієнту необхідно відмовитися від фастфуду і вживати в їжу продукти, збагачені ненасиченими жирними кислотами, клітковиною і вітамінами. Сніданок, обід і вечеря повинні складатися з таких компонентів, як:

 • нежирна курка, риба, телятина;
 • крупи, макарони з твердих сортів пшениці, бобові;
 • рослинні масла: оливкова, лляна, соняшникова;
 • горіхи: фундук, кешью, арахіс, волоський;
 • сирі овочі: огірки, листя салату, помідори, капуста.

Обов’язковою умовою для нормалізації раціону при ВСД є зниження солі і збільшення споживання води. Солі повинно бути не більше 4 г на добу, рідини – не менше 1,7 л.

При терапії ВСД ліки мають другорядне значення. Починатися терапія повинна з відвідування психотерапевта і зміни способу життя. Медикаменти повинні застосовуватися виключно в комплексному лікуванні. Препарат і дозування повинен визначати лікар.

При вегетосудинної дистонії можуть призначатися такі ліки:

 • Антидепресанти. Препарати цієї групи потрібні для позбавлення від проявів депресивних станів, які спостерігаються при вегетосудинної дистонії. Ліки швидко знімають пригніченість, почуття тривоги, підвищують апетит і покращують якість сну. При вегетативної дисфункції антидепресанти призначаються в першу чергу, оскільки усунення депресії одночасно зменшує і інші прояви хвороби. Використовувати ці препарати рекомендується короткий час, в іншому випадку можливе звикання. Небезпеку становлять і побічні ефекти, які виражаються різними порушеннями центральної нервової системи (ЦНС), збоями серцевого ритму, посиленим потовиділенням і нудотою. Найбільш нешкідливими і дієвими антидепресантами визнані Деприм, Азафен, Ципралекс.
 • Седативні засоби. Медикаменти знижують почуття занепокоєння. Використовують засоби на основі лікарських трав, барбітурати та препарати магнію і брому. Найбезпечнішими вважаються саме рослинні, оскільки вони виявляють побічні дії несуттєво і не мають значних протипоказань. До найефективнішим відносяться екстракти з валеріани (Ново-пасив, Персен, Дорміплант) і глоду (Фітосед, Кратал). Більш шкідливими є барбітурати, які мають істотні побічними проявами. Вони можуть викликати звикання, а в разі навіть незначного перевищення дозування здатні привести до отруєння. Найбільш популярними ліками цієї групи є Барбовал, Корвалол та Валокордин. Вживання цих речовин виправдано при порушеннях роботи серця, що викликають у людини болю, від яких не допомагають більш безпечні ліки.
 • Транквілізатори. Препарати є сильнодіючими речовинами, що виявляють швидке, але короткочасне заспокійливу дію. Вони рятують від почуття страху, тривоги, неспокою, знімають емоційне напруження. Препарати цього класу не рекомендується призначати при вагітності і ослабленому імунітеті, неповнолітнім і тим, хто має діагностовані захворювання психіки. Терапія повинна проводитися щадними ліками з поступовим переходом на більш потужні. Відомі препарати цього класу – Діазепам, Оксазепам, Седуксен, Нозепам, Еленіум.
 • Ноотропні препарати. До ліків цієї групи відносять речовини, що впливають на певні функції мозку. Вони активізують розумову діяльність, підвищують здібності до навчання, покращують пам’ять. Вживання препаратів цього класу позбавляє від апатії і слабкості, усуває психомоторну загальмованість, сприяє ясності свідомості. Ліки рекомендується застосовувати і здоровим людям, що потрапили в екстремальну ситуацію. Це дає можливість зупинити розвиток стресових ускладнень. Ноотропи мають невисоку токсичність і слабко виражені побічними ефектами. Відомим препаратом цієї групи є гліцин. Він легко переноситься організмом і практично не має побічних дій. Основним протипоказанням для його застосування є індивідуальна непереносимість. Найбільш часто призначаються Пирацетам, Фенибут, Ноотропил, Фезам.

Істотним мінусом застосування лікарських препаратів для лікування ВСД є так званий синдром відміни – після завершення курсу симптоми захворювання повертаються, часто в обтяженому вигляді.

Використання вітамінів обов’язково в комплексній терапії вегето-судинній дистонії. При появі симптомів захворювання рекомендується застосування вітамінів групи В.

призначають:

 • В6 – активізує обмін речовин, сприяє кровотворенню. При нестачі речовини виникає порушення сну, зникає апетит, підвищуються дратівливість і тривожність. Багато вітаміну В6 знаходиться в печінці, капусті, рибі, картоплі та гороху.
 • В12 – бере участь в роботі практично всіх органів і систем. Міститься в трісці, нирках, яловичої і свинячої печінки.
 • В2 – сприяє клітинного ділення, активізує білковий і вуглеводний обміни. Міститься в помідорах, яйцях, молоці, щавлі, капусті і листовому салаті.

Рекомендується заповнювати запас і інших речовин:

 • Вітамін С. Людям з порушеннями функцій вегетативної нервової системи, при невралгіях і невропатіях призначають аскорбінову кислоту. Про на є ефективним антиоксидантом, здатна підвищувати імунітет, покращувати засвоєння білків, знижувати шкідливий холестерин в крові. Міститься в чорноплідної смородині, малині, лимоні, буряках, кропі, моркві і білокачанну капусту. Норма вітаміну С – близько 100 мг на добу.
 • Вітамін D. Нестача речовини проявляється в слабкості, кісткових порушеннях. З’єднання утворюється в організмі людини під впливом ультрафіолетових променів. Тому пацієнтам з проявами ВСД призначаються сонячні ванни. У день необхідно 5-10 мкг.
 • Вітамін Е. Бере участь в синтезі м’язової тканини, нормалізує роботу статевої системи. Запобігає утворенню тромбів і бляшок холестеринів, омолоджує шкіру, прискорює регенеративні процеси. Міститься в олії соняшнику, кукурудзи, бавовни, в горосі, насінні і курячих яйцях. Щоденне споживання повинне бути в кількості 10-20 мг.
 • Вітамін К. Речовина синтезується в кишечнику. Бере участь в кровотворенні, нормалізує роботу печінки. Джерелами є морква, капуста, яловичина. Щодня людині необхідно не менше 100 мг.
 • Вітамін Р. Підвищує міцність кровоносних судин. Міститься в яблуках, картоплі, вишні і виноград. Денна доза – 20-25 мг.

На початковій стадії розвитку, а також під час комплексного лікування ВСД ефективно застосовувати настойки і відвари лікарських рослин.

Для цих цілей користуються такими народними засобами, як:

 • Звіробій і меліса . Відвар з рослин допомагає заспокоїтися, підвищує життєвий тонус. Готують його так: по 50 г звіробою і меліси кладуть в термос ємністю 1 л і заливають окропом у кількості 800 мл. Через 12-14 годин склад проціджують через марлю і п’ють по 100 мл напередодні кожного вживання їжі.
 • М’ята . Одне з найбільш ефективних засобів для боротьби з ВСД. Відвар також володіє ароматичним цілющою дією. Готується так: в невелику каструлю наливають 300 мл води і кладуть в неї 50 мг сушеної м’яти. Доводять до кипіння, закривають кришкою і дають настоятися кілька годин. Після цього склад фільтрують через марлю і вживають за 20 хвилин до їжі по 70-80 мл.
 • Глід. Відвар нормалізує функцію серцевого м’яза, знижує тиск. Кращий спосіб приготування засоби: 40-50 г сушених плодів насипають в термос ємністю 0,5 л і заливають доверху окропом. Наполягають приблизно 10-12 годин, після чого фільтрують через марлю і п’ють по 50 мл перед кожним прийомом їжі.
 • Валеріана . Рослина, що володіє вираженою седативною дією. Для приготування відвару необхідно 30 г подрібненого кореня залити склянкою окропу і настояти кілька годин. Після фільтрації приймають по 50 мл 3 рази на день перед їжею.
 • Собача . 30 г рослини необхідно насипати в термос і залити його окропом в кількості 250 мл. Через 6-8 годин склад слід профільтрувати через марлю і вживати по 30-40 мл кожен раз перед їжею.

Боротися з симптомами ВСД, пов’язаними з серцевими проявами, можна за допомогою багатокомпонентної настойки з декількох лікарських рослин:

 1. 1. Кореня валеріани – 50 мл.
 2. 2. Плодів глоду – 40 мл.
 3. 3. Пустирника – 40 мл.

Склади перемішують і додають близько 7 суцвіть гвоздики пряної. Настоянку залишають в темному місці на 2 тижні, після чого приймають по 10 мл напередодні кожного прийому їжі. Після 30-денного курсу рекомендується зробити перерву.

При вегетосудинної дистонії можна приймати рослинні препарати промислового виробництва. Найчастіше все використовують Ново-пасив, Негрустін, Персен.

Цей метод є дієвим способом боротьби з ВСД в домашніх умовах.

Ефект заснований на психологічному розслабленні, яке викликають приємні запахи. Використовують лампи, ароматичні палички, ванни. Останній спосіб особливо ефективний, оскільки на організм впливає і розслаблюючу дію гарячої води. Для таких ванн застосують ефірні масла жасмину, герані, базиліка, троянди, апельсина, банана, евкаліпта і бергамота.

Підвищення фізичної активності позитивно впливає на стан здоров’я пацієнтів, які страждають на вегетосудинну дистонію. Більш відчутний ефект роблять тренування з обтяженнями в тренажерному залі.

Після таких занять спостерігаються такі зміни: знімається емоційне напруження, значно знижуються почуття тривоги і страху, підвищується самооцінка і самовпевненість, проходить депресія.

Ці ефекти обумовлені виробленням під час стресової фізичного навантаження серотоніну – гормону гарного настрою.

Для стійкого результату тренування повинні бути інтенсивними і тривалими. Час кожного заняття повинна становити не менше 50-60 хвилин.

Що собою являє і як лікується вегетосудинна дистонія?

Кращими вправами для полегшення симптомів ВСД є:

 • біг;
 • присідання зі штангою;
 • віджимання від підлоги;
 • підтягування.

Фізичне навантаження покращує кровообіг, еластичність судин, функцію серцевого м’яза.

Великим плюсом в боротьбі з ВСД буде проходження режимів харчування, сну і роботи. Організм людини функціонує за умовними внутрішнім біологічним годинником і підлаштовується під циклічні зміни зовнішніх факторів.

Якщо пацієнту вдається організувати свою життєдіяльність таким чином, щоб сон, їжа, робота і тренування відбувалися в один і той же час, він відчуває значне полегшення симптомів вегетосудинної дистонії.

Часто вегетосудинна дистонія розвивається на нервовому грунті в результаті систематичних стресів, переживань і т. Д. Тому вилікувати хворобу в домашніх умовах можна за допомогою психокорекції.

Великою перевагою цього способу є те, що сама процедура застосовується на глибинні причини ВСД, її можна здійснювати самостійно, без допомоги фахівців. Вона не вимагає ніяких фінансових витрат.

Релаксація (медитація) успішно використовується в боротьбі з ВСД, оскільки дає можливість пацієнту внутрішньо переналаштувати психіки, сприяє швидкій адаптації до дійсності, що змінюється.

Здійснюють процедуру наступним чином:

 • Пацієнт усамітнюється в тихому місці. Для цього підійде кімната в квартирі, ліс, парк, берег водойми.
 • Розташовується в максимально зручному положенні. Рекомендується використовувати позу лотоса.
 • Закриває очі і намагається звільнитися від думок, сконцентрувавшись на своєму диханні.

Процедура допомагає людині частково позбутися від багатьох симптомів ВСД – почуття тривоги, неспокою, тахікардії.

Аутотренінг – процес розслаблення і відпочинку, коли хворий в комфортній для нього позі і обстановці подумки повторює позитивні фрази. У цей час відбувається зупинка негативного потоку, що формує вогнище патологічного збудження. Задані подумки установки змінюють поведінку людини, у нього виникає впевненість у відсутності проблем зі здоров’ям.

Пацієнтам, які страждають на вегетосудинну дистонію, при лікуванні захворювання необхідно налаштувати себе на тривалу і копітку роботу.

Причини появи симптомів захворювання до кінця не вивчені, але встановлено, що перемогти хворобу можна тільки комплексною терапією, що складається з таких методів, як лікарські препарати, цілющі трави, психокорекція, зміна раціону, підвищення фізичної активності, відмова від шкідливих звичок.

 

Вегетативно судинна дистонія лікування (методи)

Приблизно четверо з п’яти чоловік на планеті страждають тими чи іншими функціональними розладами, пов’язаними з порушенням іннервації серця, судин і внутрішніх органів. Вегетосудинні порушення проявляються надзвичайно різноманітно, мають складний механізм розвитку і важко піддаються лікуванню.

Велику роль в нормалізації стану пацієнтів при даному розладі мають немедикаментозні і альтернативні методи терапії.

Якщо у хворого виявлена ​​вегетосудинна дистонія лікування повинно бути спрямоване на відновлення загального балансу в організмі, з упором на корекцію стану нервової системи.

Загальні відомості

Вегетосудинна дистонія (по МКБ-10 – соматоформна вегетативна дисфункція, somatoform autonomic dysfunction або SAD) – симптомокомплекс зі складним механізмом розвитку, в основі якого лежить порушення регуляції з боку вегетативної нервової системи, функціональні, а в деяких випадках і органічні, розлади з боку внутрішніх органів.

Вегетативна нервова система (ВНС) – частина нервових компонентів (волокон, закінчень, ядер), що регулює діяльність внутрішніх органів. Центри ВНС лежать в спинному мозку і підкіркових структурах головного мозку і не контролюються свідомістю.

Виділяють симпатичну і парасимпатичну частину, перша відповідає за стрес і реакції «бой-втеча», провідними медіаторами в ній є адреналін, норадреналін і гормони надниркових залоз. Друга в основному представлена ​​nervus vagus або блукаючим нервом, відповідає за процеси відновлення і відпочинку в організмі.

Кожен орган має подвійну іннервацію, і в залежності від переважної в той чи інший момент частини вегетативної нервової системи його функції відрізняються.

Механізм розвитку ВСД пов’язаний з низькою стійкістю до факторів стресу і слабкою адаптаційної здатністю вегетативної нервової системи.

Простими словами, зовнішні або внутрішні несприятливі умови виводять її з рівноваги, що і проявляється порушенням роботи серцево-судинної системи та інших органів.

Психогенні прояви (неврози і депресії) розвиваються вдруге і не служать причинами ВСД.

Ряд дослідників розглядають ВСД як варіант дисплазії (порушення розвитку) сполучної тканини, а оскільки остання є у всіх органах і системах, то захворювання зачіпає абсолютно всі функції організму.

Причини вегетативно судинної дистонії

Сприятливі фактори і провокують захворювання:

 • дисплазії (порушення розвитку), органічна патологія нервової системи
 • генетичні та конституціональні особливості (слабкий розвиток сполучної тканини, астенічний тип)
 • патологія мітохондрій
 • особливості особистості (іпохондрія, недовірливість, тривожність)
 • гормональний дисбаланс (пубертат, вагітність, клімакс)
 • гіподинамія
 • остеохондроз і підвивихи в шийному відділі
 • алергія
 • ендокринні порушення (цукровий діабет, феохромоцитома, порушення функцій щитовидної залози і надниркових залоз)
 • професійні захворювання (променева і вібраційна хвороба)
 • травми головного і спинного мозку

Провокують (зовнішні) фактори або тригери:

 • стреси, лікарська агресія
 • інфекції
 • фізичні і хімічні агенти (інсоляція, струми, вібрація, алкоголь, куріння, кофеїн)
 • перевтома

Слабкість внутрішніх резервів організму разом з впливом зовнішніх факторів призводить до збою в системі гормонів і медіаторів, порушення в гіпоталамо-гіпофізарної системі (основний вузол зв’язку нервової і гуморальної регуляції).

В результаті порушуються всі види обміну, водно-електролітний баланс, механізми мікроциркуляції і забезпечення тканин киснем.

Вегетосудинна дистонія, на відміну від нейроциркуляторной, може приводити до органічної патології серця, судин і внутрішніх органів, або бути їх симптомом! Саме тому лікування вегетосудинної дистонії – не примха, а необхідність.

Симптоми вегетативно судинної дистонії

У хворих з ВСД налічується близько 150 симптомів і більше 30 клінічних синдромів. Основні з них:

 • кардіалгія (неішемічна біль при хвилюванні без ознак на ЕКГ)
 • серцебиття у вигляді почастішання скорочень і одиничних шлуночкових екстрасистол
 • психогенні порушення системного характеру (порушення сну, страх смерті, тривога, емоційна лабільність, плаксивість, пригніченість). Не плутати з неврозом, депресією, фобіями і панічними атаками!
 • розлади в діяльності внутрішніх органів (порушення сечовипускання, болі в суглобах, травні розлади у вигляді метеоризму і порушень стільця)
 • зміни тонусу судин (похолодання долонь і стоп, непритомність, головний біль, запаморочення, шум у голові і вухах)

Також можуть спостерігатися:

 • порушення дихання у вигляді нападів ядухи і нестачі повітря при навантаженні і емоційному напруженні, перепаді температур, в натовпі
 • астенія (слабкість, стомлюваність, метеочутливість, низька толерантність до навантаження через порушення мікроциркуляції, недостатнє постачання мозку і тканин киснем, зміни властивостей гемоглобіну)
 • внутрішнє тремтіння
 • набряки, біль у м’язах через порушення тканинного харчування
 • невелике підвищення температури

Ускладнення

Оскільки ВСД розвивається на базі генетичної (невеликі адаптаційні резерви вегетативної нервової системи) і анатомічної (слабкість сполучної тканини) схильності до захворювань, вона при тривалому перебігу і відсутності лікування призводить до таких наслідків:

 • захворювання серця і судин (ІХС, гіпертензія, аритмія)
 • неврози, тривожність, депресії
 • сечо-і жовчнокам’яна хвороба
 • синдром роздратованого кишечника

Лікування вегетативно судинної дистонії

Коль скоро у пацієнта вегетосудинна дистонія лікування її складається з медикаментозних (серцево-судинні, седативні препарати, вітаміни, вегетативні коректори, адаптогени) і немедикаментозних і альтернативних засобів:

 • резонансна гомеопатія для нормалізації психо-емоційного статусу і функцій серцево-судинної системи курсом три-чотири місяці з таким же перервою протягом року
 • класична гомеопатія , спрямована на відновлення балансу між відділами вегетативної нервової системи і нормалізації нервово-гуморальної регуляції. Після детального аналізу особливостей пацієнта (харчові звички, перенесені захворювання, реактивність організму і т.д.) лікарем-гомеопатом призначається препарат, приймати який необхідно до півроку для стійкого лікувального ефекту
 • голкорефлексотерапія , в основі якої лежить вплив саме на нервові волокна і точки проекції внутрішніх органів на шкіру. Полегшення симптомів настає вже після першого сеансу, а тривалість лікування визначається лікарем індивідуально
Previous Що стоїть за діагнозом «лейкопенія»?
Next Що являють собою гемороїдальні вузли?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *