Що робити, якщо у дитини синусова аритмія?


Что делать, если у ребенка синусовая аритмия?

Синусовааритмія у дитини – стан, при якому між ударами серця періодично спостерігаються різні інтервали. Кількість скорочень за хвилину залишається в межах норми.

Однак іноді їх може бути також більше або менше. У неповнолітніх частота серцевих скорочень відрізняється від такого показника у дорослих. Зазвичай це від 55 до 95 ударів в хвилину.

Показник безпосередньо пов’язаний з віком малюка.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Синусовааритмія характеризується порушенням ритму у дитини

Першопричина патології

Синусовааритмія у дітей – комплекс хвороб, які пояснюються відхиленнями ритму, частоти і сили скорочень. Обумовлені нерегулярністю провідності імпульсу з синусового вузла. Ризик прояви патології присутній у віці:

 • 3-9 місяців;
 • 4-5 років;
 • 7-9 років;
 • 13-16 років.

У перераховані періоди рекомендується для профілактики відвести малюка в лікарню для обстеження. До першопричин виникнення порушення відносять:

 • відхилення у функціонуванні системи проведення імпульсів;

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Однією з причин патології може бути порушення провідності імпульсів в серце

 • отримані внутрішньоутробно або ж за життя патології серцевого м’яза;
 • відхилення у функціонуванні вегетативної нервової системи.

При виникненні неприємних ознак у школяра або дошкільника слід негайно показати його педіатра і дитячого кардіолога. Доктор підкаже, синусовааритмія у дитини 5-7 років – норма чи ні. Патологія може бути лише проявом основних хвороб:

 • вроджених або отриманих за життя вад серця;
 • запальних процесів в серцево-судинній системі;
 • інтоксикації організму;
 • присутності різного роду новоутворень;
 • розладів нервової системи;
 • вегетосудинної дистонії;
 • аномального розвитку серця.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Проблеми також можу проявлятися на тлі вад серця

Відхилення може бути наслідком надмірних фізичних навантажень. У підлітків патологія зазвичай обумовлена ​​гормональним сплеском. Першопричиною може послужити також запальний процес, що провокує зневоднення.

Різновиди і форми відхилення

Синусоїдна аритмія у дітей ділиться на три види. Опис кожного представлено в таблиці.

дихальнийТака аритмія у дитини 6 років і молодше не представляє небезпеки. Вважається нормою. Скачки скорочень обумовлені диханням. Незначні відхилення пояснюються не до кінця сформованою нервовою системою. Найчастіше дихальний тип вражає дітей з рахітом, надмірної масою тіла, а також в період активного росту. З віком ризик прояву порушення знижується.
недихательнихВідхилення може бути регулярним або ж пріступообразним. Рідко воно пов’язане з патологіями серця або судинної системи. До провокуючим порушення чинників відносять спадкову схильність, хвороби інфекційного типу і новоутворення в області серця.
Функціональний і органічнийФункціональний збій не пов’язаний з дихальною системою. Зустрічається рідко. Є наслідком відхилень у захисні функції і функціонуванні щитовидної залози.
Органічний тип – збій в ритмі серця, спровокований змінами в міокарді і провідної системи.

Патологія має кілька форм. Синусова тахікардія – збій, який характеризується зростанням частоти скорочень на 15-20 одиниць. Може супроводжуватися підвищеною температурою тіла.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

При синусової тахікардії частота пульсу зростає

Синусова брадикардія – уповільнений серцевий ритм. Недолік імпульсів становить 19-29 ударів в хвилину. Зазвичай проявляється після психоемоційного перезбудження.

Блокадна форма пояснюється блокуванням провідності імпульсів. Пов’язані з органічним ураженням серця. Іноді може вважатися нормою.

Ще одна поширена форма синусової аритмії – миготлива. Характеризується хаотичним серцебиттям. Супроводжує серйозні органічні відхилення.

Синусовий ритм серця у дитини найчастіше порушується незначно. Рідко потребує спеціальної терапії. Залежно від тяжкості може бути виражений або помірний.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

У дітей також може спостерігатися миготлива аритмія

Клінічна картина

Синусовааритмія у дитини в більшості випадків виявляється випадково. Симптоматика неспецифічна. Діти грудного віку мають наступні ознаки:

 • утруднення при диханні;
 • зміна відтінку шкірного покриву;
 • плаксивість;
 • відмова від вживання їжі;
 • дефіцит ваги;
 • порушення сну.

У дошкільнят і школярів при синусової патології спостерігається надмірно швидка стомлюваність, непереносимість фізичних навантажень, непритомний стан і запаморочення. Можуть синіти губи.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

При цьому захворюванні у дітей часто порушується апетит

Маючи відхилення, дитину турбують раптові напади слабкості. Присутній надмірне потовиділення. Хвороба нерідко діагностують на запущеній стадії. Це обумовлено тим, що перший час симптоматика незначна.

Синусовааритмія у дитини 7 років і молодше вимагає негайного звернення до кардіолога і педіатра. Може знадобитися лікування. У маленького пацієнта періодично виникає задишка, яка не пов’язана з фізичними навантаженнями.

Дихальна аритмія у дітей протікає майже безсимптомно. Чи не становить особливої ​​небезпеки.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Якщо ви помітили тривожні симптоми у дитини старше 7 років, зверніться до лікаря

Діагностичні заходи

Виявляється дихальна аритмія у дітей на ЕКГ. Це можливо при вимірюванні відстані між зубцями R. Досвідчений лікар здатний запідозрити присутність відхилення при огляді малюка і пальпації. Маленькому пацієнтові надають напрямок на:

 • моніторинг по Холтеру;
 • ехокардіографію;
 • ортостатическую пробу.

При моніторингу до тіла малюка підключається спеціальний апарат. Він фіксує ЕКГ протягом доби. Ехокардіографія полягає в дослідженні серця і судинної системи за допомогою ультразвуку. Виявляє вади і зміни в тканинах органу. При ортостатичної пробі проводяться вимірювання артеріального тиску, коли дитина знаходиться в горизонтальному і вертикальному положенні.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Виявити порушення в роботі серця у дитини допоможе ехокардіографія

Аритмія у дитини 5 років і молодше діагностується зазвичай випадково при плановому обстеженні. Важливо звертати увагу на будь-які зміни в поведінці малюка. Явний симптом, який допомагає запідозрити наявність патології – прискорена або уповільнена частота серцевих скорочень. Вікові норми наведені в таблиці.

ВозрастНормальние показники (удари в хвилину)

До 1 року130-140
До 2-ох років125-130
2-5 років114-116
5-8 років105-107
8-10років85-88
4308074-81

При наявності відхилень в кількості більше 10 одиниць – відведіть дитину до лікаря.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Якщо ви помітили порушення пульсу у дитини, відведіть його до лікаря

Лікувальні заходи

Виражена синусова аритмія у дитини потребує спеціального лікування. В першу чергу слід нормалізувати режим дня малюка. Розумові навантаження повинні чергуватися з фізичними. Необхідний повноцінний відпочинок і сон. Важливо виключити фактори, які можуть провокувати порушення.

Для цього потрібно:

 • провести санацію вогнищ інфекційних відхилень хронічного типу;
 • відмовитися від препаратів, які здатні спровокувати патологію;
 • пролікувати основну патологію.

При органічній формі може знадобитися оперативне втручання. Дитині при синусової аритмії призначають:

 • ліки магнію і калію;

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Дітям можуть призначатися препарати з калієм і магнієм

 • противоаритмические таблетки;
 • медикаменти для поліпшення метаболічних процесів.

Маленький пацієнт повинен перебувати під наглядом кардіолога. Традиційне лікування комбінують з народними методами. Високу ефективність має калина. Ягоди заливають закипілої водою і наполягають не менше 2 годин. Напій вживають вранці і ввечері по 150 мл.

Аритмія у дитини 7 років і молодше повинна лікуватися тільки після консультації з лікарем. Доктор повинен встановити ступінь ураження і форму відхилення.

Профілактичні заходи

З огляду на, що аритмія у дітей виникає часто, важливо, щоб дитина шкільного і дошкільного віку дотримувався профілактичні заходи. Вони полягають в:

 • Правильному і збалансованому харчуванні. Не можна переїдати, особливо на ніч. У раціон додають якомога більше рослинної їжі.

Дуже важливо, щоб дитина правильно харчувався

 • Повноцінний відпочинок і помірних фізичних навантаженнях. Синусовааритмія у дитини 8 років часто є наслідком перенапруги.
 • Регулярних прогулянках на свіжому повітрі. Вони рекомендуються незалежно від пори року.
 • Уникнення стресів і конфліктних ситуацій. З дитиною потрібно розмовляти спокійно і не підвищувати голос.
 • Вживанні будь-яких медикаментів тільки за призначенням лікаря.
 • Відвідуванні доктора при будь-яких негативних ознаках.

Профілактичні заходи прості для виконання. Істотно знижують ризик прояву синусової аритмії.

Дітям буде корисно більше гуляти на свіжому повітрі

Прогноз

Синусова дихальна аритмія у дітей при відсутності додаткових відхилень має сприятливий прогноз. Гірше йдуть справи з органічною формою патології. Вона може привести до:

 • непритомного стану;
 • ішемії тканин мозку;
 • серцевої недостатності.

Прогноз завжди залежить від ступеня занедбаності відхилення, його форми і наявності додаткових патологій. Дитина може скаржитися на постійні головні болі і запаморочення.

При органічній формі аритмії пізніше можуть з’явитися ознаки серцевої недостатності

Ознаки обумовлені нестачею кисню і поживних речовин в організмі через порушення серцевого ритму. Чим раніше буде розпочато терапія, тим успішніше вона буде.

Синусовааритмія у дітей і підлітків: діагностика та лікування захворювання

Коли хворіють діти – це завжди страшно. Особливо якщо захворювання пов’язане з роботою серця.

На жаль, серцеві проблеми діагностуються і у дітей. Зазвичай такі порушення виявляються під час проведення планових медоглядів.

Батьків лякає будь-яке порушення здоров’я дитини, особливо збої в роботі сердечка. Що таке синусовааритмія у дітей і підлітків? Чим небезпечне захворювання?

Що це таке

За результатами електрокардіографії ставлять порушення синусового ритму – синусова аритмія. Але відразу зазначимо, що найчастіше це стан пов’язаний з бурхливим зростанням і гормональними змінами в організмі і тільки зрідка вказує на серйозні патології серця.

У будь-якому випадку, малюка повинен оглянути лікар, який після проведення додаткових досліджень, визначить причину захворювання і вибере відповідну тактику лікування.

При синусової аритмії норма пульсу у дітей (тобто, кількість ударів серця в хвилину) може зберігатися. Порушується тривалість проміжків між серцевими скороченнями, тобто збивається ритм.

Загальний опис захворювання

Серце являє собою насос для перекачування крові. Пульсація відбувається за рахунок електричних імпульсів, які поширюються по м’язових волокон, викликаючи їх скорочення. Здійснюється це автоматично. Якщо з яких-небудь причин імпульс утворюється з затримкою або випередженням, в серцевому ритмі відбувається збій.

За частотою серцебиття аритмії бувають трьох видів:

 1. Зі збереженням нормального кількості ударів в хвилину.
 2. З збільшення числа скорочень – тахіаритмія.
 3. Зі зниженням частоти серцебиття – брадиаритмия.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

 • Синусовааритмія виникає в результаті зміни провідності серцевих волокон, підвищеною або зниженою збудливості, збою автоматизму серцевих скорочень.
 • За походженням захворювання може бути вродженим, набутим або спадковим .
 • Виділяють два ступені тяжкості:
 1. Помірна синусовааритмія у дитини. Характерна для безпечних форм аритмії. Слабо виражені симптоми або їх відсутність. Виявляється, як правило, випадково при проведенні планових ЕКГ.
 2. Виражена синусова аритмія у дитини. Має явні симптоми. Супроводжує захворювання серця і судин.

Поширеність

Порушення серцевого ритму не є самостійним захворюванням , скоріше проявом або ускладненням хвороби або виникає як тимчасове явище при вікових перебудовах організму.

За даними дослідження І. П. Мінкова «Сучасні методи діагностики проблемних інфекцій у дітей», порушення серцевого ритму зустрічаються у 0,5% дітей. При серцевих патологіях аритмія виявляється в 15-20% випадків.

Небезпечні та безпечні форми

Залежно від причини розрізняють збій серцевого ритму дихального, функціонального або органічного типу.

Дихальна

Дихальна форма вважається самою безпечною різновидом захворювання . Виражається в посиленому серцебитті на вдиху і зниженому при видиху.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Частою причиною є незрілість нервової системи малюка. Порушення серцевого ритму з віком проходить, але спостерігатися у лікаря потрібно , щоб не упустити можливих ускладнень.

До патологічних причин дихальної синусової аритмії можна віднести:

 • підвищення внутрішньочерепного тиску;
 • ураження головного мозку невоспалительной природи у грудних дітей, яке викликане кисневим голодуванням плоду в період внутрішньоутробного розвитку;
 • незрілість дитячого організму в результаті передчасного народження;
 • порушення обмінних процесів в організмі, рахіт.

Функціональна

Функціональна форма зустрічається рідше, ніж дихальна, але також рідко буває небезпечна . Причиною можуть бути порушення роботи нервової, імунної, ендокринної систем. Виникає як наслідок перенесеної інфекційної або вірусної хвороби або як прояв захворювання щитовидної залози.

Після усунення причини – аритмія проходить.

Органічна

Органічна форма – найбільш небезпечна . Вказує на патологічні збої в системі проводить імпульс і інші порушення в роботі серця.

Такий формі притаманні яскраво виражені симптоми аритмії. Стан вимагає негайного обстеження і тривалого лікування.

Причини і фактори ризику

Аритмію викликають порушення роботи серця:

 • Збої в роботі системи, яка проводить імпульси. Порушення можуть стосуватися швидкості освіти і проведення імпульсу.
 • Неправильне будова серця. Якщо аномалії перешкоджають нормальному скорочення серцевого м’яза.
 • Порушення вегетативної нервової системи.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Також збій серцевого ритму може бути одним із проявів захворювання:

 • вроджений або набутий порок серця;
 • запальні захворювання серця;
 • сильна інтоксикація організму (в тому числі лікарська);
 • новоутворення (доброякісні або злоякісні пухлини);
 • важкі випадки інфекційних або вірусних захворювань;
 • нервові перенапруження і стреси;
 • збої в період ембріонального розвитку;
 • спадкові захворювання;
 • зневоднення організму;
 • надмірні фізичні навантаження, особливо на тлі авітамінозу або загальної ослаблення.

Тимчасові збої в серцевому ритмі викликають гормональні сплески в результаті сильних емоцій.

У дитячому та підлітковому віці виділяють кілька періодів, коли небезпека виникнення аритмії підвищена через фізіологічних особливостей:

 • Грудні діти від 4 до 8 місяців;
 • діти дошкільного віку від 4 до 5 років;
 • молодші школярі від 6 до 8 років;
 • підлітки від 12 років.

У ці періоди краще провести ЕКГ (електрокардіографію) і звернутися до кардіолога. Про розшифровці ЕКГ у дітей ви можете прочитати в окремій статті.

Основна симптоматика

При неважких випадках аритмії немає виражених проявів. Ситуація ускладнюється тим, що діти молодшого віку не можуть сформулювати, що їх турбує . Порушення ритму виявляється лікарем-кардіологом при огляді або при проведенні ЕКГ.

Симптоми, які повинні насторожити батьків:

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

 • Повторювані втрати свідомості.
 • Поганий сон протягом тривалого часу. Малюк часто прокидається з плачем.
 • На тлі будь-якої фізичної активності (повзання, ходьба, підйом і так далі) виникає задишка.
 • Дитина часто плаче без явних причин.
 • Посилене потовиділення.
 • Погіршення апетиту або повна відмова від їжі.
 • Синюшність носогубного трикутника, нігтьових пластин, стоп на тлі загальної блідості шкіри.
 • Порушення поведінки. Занепокоєння або млявість.

Діти старшого віку можуть скаржитися на:

 • відчуття слабкості, млявості, занепаду сил;
 • дискомфорт в області серця (перебої);
 • відчуття стиснення в районі серця, біль у грудях;
 • запаморочення;
 • прискорене серцебиття;
 • погіршення стану після фізичної активності.

Діагностичні заходи

Найпершим методом діагностики серцевих порушення є електрокардіографія .

Для отримання достовірних результатів ЕКГ важливо правильно провести процедуру. Якщо маленькому пацієнтові незручно, страшно або він побігав перед дослідженням, то кардіограма покаже порушення серцевого ритму. Але в такому випадку аритмія викликана природними збоями в диханні на нервовому грунті.

Тому дитину потрібно налаштувати на процедуру, створити максимально комфортні умови.

Крім того, застосовуються додаткові методи дослідження:

 • Ехокардіограма. Дослідження проводять за допомогою ультразвуку.
 • Добове холтерівське моніторування ЕКГ. Тривала безперервна запис кардіограми протягом доби або більшого періоду часу.
 • Стрес-тест . Запис ЕКГ на тлі навантажень.
 • Ортостатична проба . Визначення деяких показників (тиск, частота пульсу та інші) при переході з лежачого положення в стояче і навпаки.
 • Електрофізіологічне дослідження . Метод, при якому відділи серця стимулюються і реєструються результати. При цьому електроди вводяться безпосередньо в серце.
 • Аналізи . Проводиться загальний аналіз крові у дітей та досліджуються гормональні показники.

Найчастіше проводять ЕКГ з різними варіантами навантажень. Приклад, як виглядає синусовааритмія на ЕКГ у дитини:

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Крім основної застосовують диференціальну діагностику . Це метод дослідження, при якому виключаються захворювання, які не підходять по якихось параметрах, поки не виявиться єдино вірний діагноз.

Існують комп’ютерні програми, які по ряду даних можуть скласти список можливих захворювань пацієнта. А лікар вже визначається з діагнозом.

Тактика терапії

Якщо за результатами кардіограми виявлено порушення, потрібно звернутися до кардіолога . Будуть призначені додаткові обстеження, які допоможуть з’ясувати причину, форму і ступінь тяжкості патології. Тільки після цього призначається лікування.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Аритмії дихального типу в більшості випадків в лікуванні не потребують – проходять самостійно. Але вимагають лікарського контролю.

Функціональні порушення серцевого ритму проходять після усунення причини захворювання.

Органічна аритмія потребує тривалого комплексному лікуванні, так як викликається серцевою патологією. Лікувальна тактика підбирається індивідуально.

Лікування будь-якого виду аритмії включає організацію правильного режиму дня, здорове різноманітне харчування (переважно рослинна і молочна їжа), щадний режим, масажі (особливо масаж шиї).

Не можна годувати малюка перед сном, необхідно виключити продукти з кофеїном, не допускати ожиріння, знизити перебування за комп’ютером.

Інтенсивність допустимих фізичних навантажень визначається в кожному випадку індивідуально. Зазвичай корисно займатися плаванням, гімнастикою, здійснювати піші прогулянки. Дітям з аритмією можна нервувати і перевтомлюватися.

Загальна схема лікування:

 • В основі терапії – протиаритмічних препаратів, які нормалізують серцевий ритм і знімають неприємні симптоми. Наприклад, Аймалін, Анаприлин, Верапаміл та інші.
 • Знеболюючі препарати.
 • Заспокійливі засоби.
 • Комплекси вітамінів і мінералів.

Лікарський засіб підбирає лікар. Категорично заборонено давати дітям серцеві препарати без медичної консультації.

У важких випадках дитина повинна знаходитися під контролем медиків. Можливо буде потрібно хірургічна операція по установці кардіостимулятора.

Прогноз і можливі ускладнення

У більшості випадків аритмія проходить самостійно, в подальшому не виникає наслідків. У важких випадках може розвинутися серцева недостатність. Дитині присвоюється інвалідність.

Найстрашнішими ускладненнями є асистолія (припинення скорочень серця) і фібриляція (стан при якому різні частини серцевих волокон скорочуються по-різному – тріпотіння). В результаті настає летальний результат.

Дізнайтеся більше про порушення ритму серця у дітей, а також про синдром, симптомом якого це може бути, з відео:

Профілактика

Кращою профілактичним заходом є здоровий спосіб життя . У малюка повинен бути режим дня, достатня кількість сну, повноцінне збалансоване харчування, відсутність стресових ситуацій і надмірних навантажень.

Не потрібно пропускати планові огляди у лікарів . При найменших підозрах – звернутися до кардіолога. Якщо є захворювання, які можуть викликати аритмію, або спадкова схильність – контролювати стан, спостерігатися у лікаря.

Синусовааритмія у дітей і підлітків найчастіше викликана гормональними змінами і бурхливим зростанням. У міру дорослішання проходить самостійно. Але потрібен постійний лікарський контроль і всебічне обстеження.

Щоб виключити серцеві патології або серйозні захворювання, симптомом яких може бути аритмія. Тактика лікування і прогноз залежать від виду порушення серцевого ритму і від причин, які викликали б збій.

Синусовааритмія у дітей: 10 причин, перші симптоми, діагностика, лікування

Дитячий організм має ряд особливостей. Це стосується і серцевої системи. Незрілість нервової системи, емоційна нестабільність іноді призводять до збою серцевого ритму. Аритмія у дитини – це порушення ритму серця як при захворюваннях провідної системи, так і фізіологічне. Давайте розглянемо поняття «синусовааритмія у дітей», які її причини і лікування.

Серце – один з головних органів і, по суті, єдиний, який може створювати електричні імпульси. Їх основне джерело – синусовий вузол. Він являє собою скупчення нервових клітин, які локалізуються в правому передсерді.

 • Імпульси зароджуються в синусовомувузлі в числі, відповідному віковій нормі кожної дитини, і потім по провідних шляхах спускаються по всіх відділах серця, де і викликають скорочення – синусовий ритм .
 • Провідна система подібна проводам електростанції, де головне джерело подачі «енергії» – синусовий вузол.
 • Правильний ритм – це ритм з однаковими проміжками часу між серцевими імпульсами.
 • Вікові норми частоти серцебиття
  новонароджені140-150 ударів в хвилину (уд ​​/ хв)
  1 місяць – 1 рік120-130
  1-3 роки110-120
  3-8 роківблизько 100
  8-10 років90
  10-12 років80
  підлітки60-80 ударів в хвилину

Порушення серцевого ритму у дітей і його види:

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?синусова тахікардія – прискорене серцебиття;

 • синусова брадикардія – уражень серцебиття;
 • екстрасистолія – позачергове скорочення серця;
 • дихальна аритмія.

Дитяча аритмія зустрічається в двох варіантах:

 1. Помірна синусовааритмія у дитини. Виникає у підлітків, дітей до 5 років.
 2. Виражена синусова аритмія у дитини. Зустрічається рідко, в основному у дітей внаслідок перенесеного ревматизму. Виражена аритмія може зустрічатися у спортсменів.

Причини синусової аритмії серця у дитини:

 • патологія нервової системи – внутрішньочерепна гіпертензія, післяпологова асфіксія у дитини;
 • піки зростання у дітей 5 – 6 років, 9 – 10 років. У цей момент відбувається різкий стрибок зростання, а також маси міокарда, внаслідок чого судини серця і провідна система не встигають за збільшенням серцевого м’яза;
 • ожиріння;
 • рахіт;
 • спадкова схильність;
 • запальні зміни в оболонках серця;
 • інфекційні захворювання з порушенням водно-електролітного балансу;
 • нестача мікроелементів калію, магнію, кальцію;
 • вроджені вади серця.

Ектопічний передсердний ритм – що це?

Можна зустріти на описі ЕКГ таку фразу. Ми з’ясували, що головний водій ритму – це синусовий вузол. Але так трапляється, що він втрачає свою чільну роль, і в іншому передсерді з’являються ектопічні вогнища активності.

Причини:

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?запальні зміни в області синусового вузла;

 • нестача кисню в ділянці міокарда в проекції головного водія ритму;
 • цукровий діабет;
 • гормональні порушення, особливо у підлітків;
 • вегето-судинна дистонія;
 • куріння, наркоманія.

Таке стояння може бути тимчасовим, особливо у підлітків. Необхідно провести УЗД серця для виключення серцевої патології і ЕКГ. Також треба звернути дитини до ендокринолога.

Особистий досвід! Дитина 12 років, на диспансеризації були виявлені зміни на ЕКГ – ектопічний правопредсердний ритм з частотою серцевих скорочень (ЧСС) 60 – 88 в хвилину.

У хлопчика не було будь-яких клінічних симптомів. Дитина займається боротьбою протягом року.

При призначенні седативних препаратів і обмеження фізичного навантаження на контролі ЕКГ через 3 місяці виявлено нормальний ритм з частотою 75 скорочень на хвилину.

Аритмія у новонародженого

 1. Після народження у малюка може виникати помірна аритмія, але найчастіше це порушення, що почалися ще у внутрішньоутробному житті.
 2. Найчастіше виникає у недоношених і незрілих крихіток.
 3. Аритмія у новонароджених буває в кількох варіантах:

1. Брадикардія – менше 100 ударів в хвилину.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Мама може відзначати у крихти:

 • стомлюваність під час годування, задишку;
 • блідість шкіри;
 • часті пробудження, поганий сон.

2. Тахікардія – понад 200 серцевих ударів в хвилину.

У нормі аритмії у новонародженого не буває. Обов’язково необхідно провести УЗД серця для виключення патологічних змін.

Є одним з варіантів аритмії, який відноситься до норми. Така аритмія пов’язана з фазами дихання – чим глибше вдих, тим рідше пульс. Чи не заподіює загрозу життю і здоров’ю дітей. Дихальна синусова аритмія виникає у абсолютно здорових дітей. Найчастіше спостерігається при вегетосудинної дистонії. При даній особливості організму дитина не пред’являє ніяких скарг.

Основний вид діагностики – ЕКГ, де такий тип аритмії є випадковою знахідкою. Як правило, лікування не потрібно.

Комаровський Є.О .: «Такий вид аритмії не є діагнозом. Зустрічається дуже часто, особливо у дошкільнят при вислуховуванні серцевих тонів. Приводів для паніки немає. Дитина живе звичайним життям і може відвідувати всі спортивні заходи ».

Брадіарітмія – це уражень серцевого ритму, тобто частота серцебиття менше нижньої межі вікової норми. При цьому проміжки часу між імпульсами різний. Як правило, брадиаритмією може вислухати лікар-педіатр на прийомі.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Причин у цього стану декілька:

 1. Дуже часто таке порушення ритму зустрічається у дітей з хронічними вогнищами інфекції (наприклад, при наявності хронічного тонзиліту).
 2. Після перенесеної інфекції – ГРВІ, ангіни, скарлатини.
 3. Вегето-судинна дистонія.
 4. Запальні ураження серця у дітей.
 5. У спортивних дітей фізичне навантаження збільшує приплив крові до серця, і для того, щоб «прокачати» більший об’єм крові, відбувається помірне уражень ритму.

Клінічний випадок! На прийомі у дитячого кардіолога дуже часто можна зустріти дітей 5-річного віку, які мають зміни на ЕКГ у вигляді уражень ритму. Провідна система просто не встигає за швидкозростаючою серцевим м’язом. При призначенні кардіотрофной терапії і при динамічному спостереженні через 6 місяців ЕКГ, як правило, приходить в норму.

Загальні симптоми синусової аритмії у дітей:

 • підвищена стомлюваність;
 • непереносимість задушливих приміщень;
 • блідість шкірних покривів;
 • відчуття перебоїв в роботі серця, то уповільнення, то почастішання. Це більшою мірою спостерігається у старших дітей;
 • поганий апетит, неспокій у дітей до року;
 • головні болі, запаморочення, які особливо виражені в ранкові години.

Найголовніший метод діагностики аритмії – це ЕКГ, яка дає достовірну інформацію про тип аритмії.

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Додаткові методи:

 • загальний клінічний аналіз крові, сечі;
 • гормони щитовидної залози;
 • біохімічний аналіз крові (цукор крові, загальний холестерин, антістрептолізін);
 • УЗД нирок, наднирників;
 • УЗД серця;
 • мазок із зіву на флору.

Аритмія дитяча і способи її лікування

Лікувати аритмію слід починати немедикаментозними способами:

 1. Нормалізація режиму дня. Необхідно забезпечити комфортне перебування малюка в сім’ї, виключити конфлікти. Діти повинні спати 8 годин на добу.
 2. Скоротити час перебування біля монітора, телевізора, телефону.
 3. Прогулянки на повітрі до 2 годин на день.
 4. Рухова активність.
 5. Раціональне харчування. Необхідно активно включати в дієту овочі, фрукти, кисломолочні продукти, рибу, сир. Всі ці продукти збагачені кальцієм, калієм, магнієм.

Препаратів для лікування синусової аритмії не існує. Необхідно проводити корекцію основного захворювання, яке викликає цю проблему. Антиаритмічні препарати при порушеннях ритму серця несінусового характеру повинні підбиратися суворо лікарем-кардіологом після проведення добового моніторування серцевого ритму.

 1. Ноотропні препарати (пірацетам, Фезам, Циннаризин). Покращують кровообіг.
 2. Препарати магнію, калію, кальцію – Магнеліс, Аспаркам, Кальцемін.
 3. Седативні препарати (Гліцин, Фенибут, пустирник, валеріана). Мають заспокійливий ефект.
 4. Гомеопатичні засоби (настоянка женьшеню, елеутерококу).

Лікування аритмії у дітей необхідно проводити комплексно.

Синусовааритмія серця – це грань між нормою і патологією. Якийсь «дзвіночок», який говорить про будь-якої проблеми в організмі. Тому особливої ​​медикаментозної терапії не вимагає.

Обов’язково диспансерне спостереження у кардіолога, проведення ЕКГ двічі на рік. Ми сподіваємося, що в нашій статті ви знайшли відповідь на питання, що таке синусовааритмія.

Причини синусової аритмії у дітей – коли це небезпечно

У старі добрі часи радянської медицини загальна лікарська установка була на добро і виражалася приблизно так: “Заключний вузьких фахівців і даних проміжних обстежень на руки пацієнтам не давати, бланків готових аналізів не показувати, за роз’ясненнями направляти до лікаря”.

Однак, в епоху страхової медицини звичаї помягчелі, і в руках у будь-якої мами запросто може виявитися плівка ЕКГ з написаним рукою функціонального діагноста висновком.

А укладення, треба сказати, бувають різними, наприклад – Синусова аритмія. Падати чи мамі в обморок відразу або перш бігти до платного кардіолога, маючи на руках таке ЕКГ свого чада?

Що таке синусова аритмія?

У більшому відсотку випадків синусовааритмія – стан, який не загрожує життю і здоров’ю дитини.

Взагалі синусовий ритм – це нормальні серцеві скорочення, частота яких нав’язується основним водієм ритму (синусовим вузлом), проміжки між такими скороченнями однакові.

При синусової аритмії між окремими ударами серця інтервали стають різними. При цьому загальна частота ударів серця за хвилину залишається в межах норми, може бути збільшеною (тахіаритмія) або зниженою (брадиаритмия).

На відміну від дорослих, для яких нормальна частота серцевих скорочень становить від 60 до 90 ударів в хвилину, серце дитини б’ється в різному віці по-різному.

У перший місяць життяз частотою 140 ударів в хвилину
від місяця до року нормальна частота 132 удари на хвилину
від року до двох124 удари на хвилину
для дітей двохп’яти років нормою вважається 115 ударів в хвилину
від 6 до 8 років106 уд / хв.
від 8 до 10 років88 уд / хв.
10-12 років80 ударів за хвилину
12-15 років75 ударів в хвилину

Існує кілька варіантів синусової аритмії.

Яка синусова аритмія безпечна?

Синусовааритмія у дітей, пов’язана з диханням, носить найменування дихальної аритмії. Цей стан не призводить до порушень в перекачуванні крові серцем, тому безпечна для дитячого здоров’я.

Походження її пояснюється тим, що під час вдиху частота серцевих скорочень рефлекторно збільшується, а під час видиху зменшується. Аналогічна ситуація відбувається, якщо дитину під час проведення ЕКГ укласти на кушетку, покриту холодної клейонкою. У цей час дитина інстинктивно затримує дихання, і частота серцебиття скорочується на кілька ударів.

Якщо перед дослідженням дитина пробігся, а потім увійшов в холодне приміщення, на ЕКГ також може бути зафіксована синусова Артима. Проте, твердження про те, що синусовааритмія у дітей – норма, невірно.

Яка основна причина дихального варіанту аритмії?

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

 • Немовлята з постнатальної енцефалопатією, синдромом внутрішньочерепної гіпертензії (див. Підвищений внутрішньочерепний тиск у новонароджених), недоношені малюки.
 • Рахіт у дітей, що змінює збудливість нервової системи також провокує синусовую дихальну аритмію.
 • У надто повних діток при фізичному навантаженні може проявлятися виражена синусова аритмія.
 • У дитини в періоди бурхливого зростання (6-7, 9-10 років) вегетативна система не встигає швидко адаптуватися до нових вимог виріс організму.

Тому ці вікові проміжки також може супроводжувати дихальна синусова аритмія. У міру того, як відбувається дозрівання вегетативної нервової системи, ризики розвитку синусової аритмії стають все менше.

Недихательних синусова Артима

Це порушення ритму може бути постійним або нападоподібний. Частота нападів може змінюватися від пари за рік до декількох на добу.

Основний водій ритму при цьому продовжує нав’язувати серцю правильний ритм, проте, в провідній системі серця або його клітинах (кардіоцітах) з’являються такі зміни, які призводять до аритмії.

Найчастіше такі зміни минущі, тобто, вони пов’язані не з захворюванням серця, а якимись іншими хворобами або патологічними станами.

Причини не дихальних аритмій

Приблизно в тридцяти відсотках випадків зустрічається патологічна синусовааритмія у дітей. Причини її криються в різних кардіологічних патологіях.

 • Спадкова схильність. Якщо батьки дитини були схильні до синусової аритмії недихательних походження, то дитині може передатися така схильність. Хоча сто процентною обов’язкової залежності немає.
 • Інфекційні хвороби, що супроводжуються інтоксикацією, лихоманкою або зневодненням. Так як проведення нервового імпульсу, від якого залежить скорочення серцевого м’яза, пов’язане з потоками іонів калію, натрію і хлору через мембрану кардіоцітов, будь-які чинники, що змінюють водно-електролітний склад крові і міжтканинної рідини можуть спровокувати порушення ритму.
 • Нейроциркуляторна дистонія (вегето-судинна дистонія). Порушення здатності судин (в тому числі і живлять серце) адекватно змінювати свій просвіт в залежності від потреб тканин в кисні також можуть стати причиною аритмії.
 • Міокардит. При запаленні серцевого м’яза бактеріальної (наприклад, при дифтерії) або вірусної (цитомегаловірус) інфекції буде відзначатися не тільки синусовааритмія, а й інші порушення ритму (мерехтіння передсердь, екстрасистолія, блокади серця). Також відзначається підйом температури, болі в області серця, глухість серцевих тонів, ознаки серцевої недостатності у вигляді набряків, задишки, збільшення печінки та інші симптоми.
 • Хронічна ревматична хвороба серця. Ревматизм, “лижущий суглоби, але кусає серце”, вражає клапанний апарат серця і може викликати міокардит та ендокардит. Дебют захворювання асоційований з перенесеною ангіною, супроводжується температурною реакцією, запаленням великих суглобів, які швидко проходять, і серцевими ураженнями, що проявляються в тому числі і синусової аритмією.
 • Виражена аритмія у дитини може розвинутися і на тлі вроджених вад серця.
 • Пухлини серця – найбільш рідкісна причина порушень ритму.

Як пов’язані синусовааритмія у дітей і спорт?

Досить часто батьки, чиї діти займаються в спортивних секціях, в разі виявлення у дитини синусової аритмії запитують, які перспективи для занять спортом і наскільки попередні заняття винні в розвитку порушень ритму.

Потрібно сказати, що без схильності до патологій серцевого ритму навіть при заняттях професійним спортом аритмія серця у дитини не розвивається. У тому ж випадку, коли були всі підстави для дебюту аритмії, будь-яка фізична навантаження могла її спровокувати.

У всіх випадках, дихальна аритмія у дітей не є протипоказанням для занять в спортивних секціях. Але дитина повинна регулярно оглядатися кардіологом і йому має випоняться контрольне електрокардіографічне обстеження. Це важливо, щоб не пропустити можливий перехід синусової аритмії в більш важкі порушення ритму.

Якщо дитина займається професійним спортом, він повинен спостерігатися спортивним лікарем з обов’язковим проведенням ЕКГ кожні три місяці і холтерівського моніторування. При виявленні дихальної синусової аритмії питання про допуск до змагань повинен вирішуватися індивідуально. При підтвердженні недихательних характеру аритмії заняття спортом обмежуються.

Що видно на ЕКГ?

Що робити, якщо у дитини синусовааритмія?

Інтервал PQ, що відображає час проведення від передсердь до шлуночків, зберігає звичайну довжину. А ось інтервал RR між вершинами шлуночкових комплексів подовжується або стискається, відображаючи уражень або почастішання серцебиття. Приклад синусової аритмії зображений на малюнку.

Що відчуває дитина?

Зазвичай негативних відчуттів синусовааритмія, особливо, дихальна, не викликає. Дитина може відчувати почастішання серцебиття.

Якщо дитина скаржиться на утруднення дихання, болі в серці, стомлюваність, слабкість, головокруженія- це привід звернутися до лікаря. Ймовірно, крім синусової аритмії є більш серйозна патологія серця. Те ж саме треба зробити, якщо у дитини з’явилася задишка або набряки, синюшність носогубного трикутника або непритомність.

Мама може підрахувати число серцебиття, поклавши долоню на область лівого соска дитини.

Також аритмію можна засікти по пульсу (обхопивши зап’ясті так, щоб чотири пальці знаходилися по зовнішньому краю внутрішньої його поверхні, а великий – з протилежного боку).

Якщо протягом хвилини вважати пульс або удари серця, то можна сказати, чи є різні проміжки між окремими ударами в даний час.

Що робити?

Якщо на ЕКГ реєструється синусовааритмія, варто звернутися до кардіолога. Лікар призначить контрольне електрокардіографічне обстеження, УЗД серця, загальний аналіз сечі, клінічний аналіз крові і її біохімічне дослідження.

У тому випадку, якщо не буде виявлено ніяких інших відхилень, окрім синусової аритмії, дитина буде перебувати під наглядом кардіолога з контрольним електрокардіографічним обстеженням кожні півроку.

Лікування ізольованою синусної аритмії не проводиться. Дитина займається фізкультурою в загальній групі. Також не протипоказані заняття спортом. Деякі обмеження можуть бути накладені на участь в змаганнях.

При недихательних аритмії проводять лікування тих кардіологічних проблем, які привели до неї.

Після основних лікувальних заходів (курсу антибактеріальної або протипухлинної терапії, корекції вад серця, купірування проявів серцевої недостатності курсом серцевихглікозидів і сечогінних, призначають антиаритмічні засоби і курси Елькар або Милдронат, як відновлювальної терапії).

У будь-якому випадку, коли є синусовааритмія у дітей, лікування буде підбирати кардіолог, виходячи з основної причини, що призвела до порушень серцевого ритму.

Previous Що значить варикоз, які його причини і симптоми?
Next Що робити при виникненні болю в грудях?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *