Що означають часті серцеві напади?


Что означают частые сердечные приступы?

Згідно зі статистикою, інфаркт (серцевий напад) – чи не найчастіша причина раптової смерті в наші дні. Більшість з нас знає реальні приклади з життя знайомих, які перенесли інфаркт. Дуже багато випадків закінчуються летальним результатом. Статися таке може з кожним, особливо після того, як людина переступив певний віковий рубіж.

На жаль, в сучасному світі дана вікова планка знижується буквально на очах. Тому надзвичайно важливо знати ознаки серцевого нападу – адже найчастіше інфаркт не стається раптом, сам по собі, без попередніх характерних симптомів.

Що відбувається при інфаркті

Ознаки серцевого нападу з’являються, коли одна з артерій, які живлять міокард, перестає нормально функціонувати і приносити потрібний обсяг крові. Таким чином, при інфаркті пошкоджується частина серця, тобто страждає локальний ділянку м’язової тканини. Якщо не вжити термінових заходів, цілком можливий летальний результат.

Статистика свідчить, що приблизно половина смертей внаслідок інфаркту йде від занадто пізнє звернення за медичною допомогою або неможливістю її своєчасного надання.

Що означають часті серцеві напади?

Патологічний стан розвивається при порушенні кровотоку судин, що ведуть до серця, через раптовий спазм або несподівано закупорки згустком крові або холестерину. Причина відмирання ділянки м’язи – недолік кисню.

В результаті смерть настає через розвиненого обширного пошкодження серцевого м’яза і виниклих ускладнень. Якщо ж вдається вжити термінових заходів, пацієнта часто вдається врятувати.

Кому загрожує інфаркт?

Серцеві напади, причини яких досить різноманітні, можуть наздогнати кожного. І все ж ризик раптового інфаркту підвищують певні чинники. Які саме?

По-перше, спадкова схильність. Смерть від серцевого нападу у кого-то з родичів – серйозна причина задуматися про власне здоров’я.

По-друге, цукровий діабет. Наявність його – провокуючий фактор для цілого букета хвороб, в тому числі серцево-судинних.

По-третє, високий тиск, що приводить до перевантажень кровоносних судин і самої серцевого м’яза.

Ну і, нарешті, вік. Чим людина старша, тим вище ризик. Починаючи з 40 років приділяйте серцю пильну увагу.

Що означають часті серцеві напади?

До інфаркту – добровільно!

Як не крути, часто-густо спостерігаються серцеві напади, причини яких ми творимо власними руками, не замислюючись про здоров’я. Про що мова? Що ж це за причини такі?

Звичайно ж, на першому місці – всім відомі шкідливі звички: наркоманія, алкоголізм, куріння. Завзяті курці майже завжди мають серцеві захворювання. Алкогольна інтоксикація здатна погіршити ситуацію. Гострий серцевий напад нерідко може наздогнати на тлі глибокого похмілля. Про наркотики навіть говорити нічого, особливо шкідливий для серця кокаїн.

На другому – високий вміст холестерину. Забиті бляшки холестеринів судини відчувають колосальні перевантаження, частина яких переходить на серцевий м’яз. Плюс банальне ожиріння. Заплили жиром органи огрядного людини не дають серцю виконувати свою роботу. Ця причина кардіологічних порушень – найпоширеніша.

І, до того ж, хронічний стрес. Він – причина величезної кількості захворювань, особливо серцевих.

Що означають часті серцеві напади?

Як це може починатися

Ось ознаки серцевого нападу, при появі яких терміново потрібно викликати лікаря:

Біль (почуття здавленості, тяжкість) в області грудної клітини. Це – найтиповіший ознака наближення інфаркту. Може також турбувати печіння або поколювання. Якщо згадані симптоми не проходять через короткий час, потрібно терміново їхати в лікарню.

Піт, сильне потовиділення. Влітку можна і втратити цей симптом, але коли він спостерігається в прохолодному приміщенні, це – тривожна ознака.

Напади задишки навіть при невеликому навантаженні (прогулянка, підйом на кілька поверхів), особливо в поєднанні з болем у грудях. Симптоми можуть посилюватися при поворотах і різких рухах.

Оніміння пальців рук, переходить до ліктів і передпліч.

Нудота, особливо разом із запамороченням. Хоча ця ознака характерний для цілого ряду недуг.

Порушення мови, яка стає невиразною. Особливо, якщо людина абсолютно тверезий.

Втрата рухової координації. Тіло перестає підкорятися, в основному – руки, плечі, шия. У поєднанні з невиразною мовою це схоже на алкогольне сп’яніння. І оточуючі можуть не поспішати на допомогу такій людині, що дуже небезпечно.

Якщо звернути увагу на перераховані симптоми вчасно, можна врятувати людині життя.

Що означають часті серцеві напади?

Жінкам складніше

Окрема розмова про серцевих нападах у жінок. Ми всі звикли уявляти початок такого недуги раптовим і яскраво вираженим. Але на практиці часто буває по-іншому.

Останні дослідження показали, що у жінок рідше діагностуються серцеві напади, симптоми яких найчастіше виражені неяскраво. Багато жінок переживають їх, не надаючи особливого значення нездужання.

Все це через те, що ознаки серцевого нападу у жінок трохи інші, ніж у чоловіків. Нездатність їх розпізнати веде до того, що слабка половина людства частіше раптово помирає «від серця».

Що означають часті серцеві напади?

Серцеві напади. Симптоми у жінок

До основних «тривожним дзвіночком» слід віднести наступні порушення життєдіяльності:

 • сильна, яка вибиває з колії втома;
 •  безсоння або порушення сну (навіть на тлі втоми). Може спостерігатися за місяць і більше до серцевого нападу;
 • стресовий стан, напруженість і крайнє занепокоєння;
 • нудота, порушення травлення, особливо при звичайному режимі харчування;
 • труднощі з диханням при нормальному навантаженні або підйомі по сходах;
 •  спітніла і липка шкіра, слабкість, як при грипі;

– больові відчуття в ділянці обличчя і шиї, у вухах і щелепах (на відміну від чоловіків, у яких в основному німіють руки і плечі. Біль може «стікати» до плечах і руках, особливо зліва, або відчуватися як розтягнення м’язів спини і шиї) .

Що означають часті серцеві напади?

Чим собі допомогти?

Помітивши незвичайні симптоми, не чекайте, йдіть до лікаря і серйозно обстежтеся. На прийомі обов’язково озвучте всі можливі фактори ризику – високий тиск або рівень холестерину, куріння, наявність родичів з серцевими захворюваннями.

Пам’ятайте, що при серцевому нападі біль зазвичай локалізується за грудиною, може віддавати в ліву кисть, руку до передпліччя, лопатку, нижню щелепу і навіть в верх живота. Характер її – сильна стискаюча, що ломить, пекуча або давить, часто з задишкою. Рідко в таких випадках біль буває колючої або ріжучої. Тривалість її – довше 5 хвилин.

Якщо ознаки наявності

Що робити при серцевому нападі? Звичайно, краще, якщо біда застане вас вдома, а не на вулиці чи в безлюдному місці.

Постарайтеся сісти в зручне крісло або лягти на ліжко з високим узголів’ям. Відкрийте вікно або кватирку для припливу свіжого повітря. Прийміть (розжуйте і проковтнути) таблетку аспірину (250 мг), потім – капсулу або таблетку нітрогліцерину (покладіть під язик).

Якщо після цього виникла різка слабкість або головний біль, випийте склянку води і ляжте, поклавши ноги на валик або подушку. Додатково нітрогліцерин приймати не потрібно. При позитивному ефекті (зменшенні або зникненні болю) можна обмежитися викликом лікаря додому.

При відсутності ефекту ще раз прийміть нітрогліцерин і як можна швидше викликайте карету швидкої допомоги. Втретє нітрогліцерин приймають, якщо біль не проходить протягом 10 хвилин після другого прийому.

Що означають часті серцеві напади?

Чого робити не можна

 1. Категорично заборонено вставати і пересуватися, а також приймати їжу або курити до лікарського огляду.
 2. Не можна приймати аспірин при його непереносимості або повторно в той же день при загостренні виразки шлунка або гастрит.
 3. Нітрогліцерин протипоказаний при низькому тиску, різкої слабості і головного болю, запаморочення, порушення мови, координації рухів або зору.
 4. При підвищеному ризику інфаркту або ішемічної хвороби серця необхідно твердо знати і вміти застосовувати правила першої допомоги, а також постійно мати при собі нітрогліцерин і аспірин.

Коли біда наздогнала близького

Якщо у вас на очах з кимось із родичів або колег коїться щось недобре, постарайтеся допомогти негайно. Знаючи класичні симптоми інфаркту, ви зможете запобігти непоправне.

Перш за все, поставтеся до подій серйозно. Можливо, сам пацієнт не вірить, що з ним може трапитися щось подібне, і відмовляється від госпіталізації. Жінки особливо схильні недооцінювати небезпеку, що загрожує їм небезпека, що катастрофічно збільшує сумну статистику.

Пам’ятайте, що своєчасний виклик лікаря – ваша головна задача в даному випадку. Як би хворий не пручався, ваша справа – максимально швидко і грамотно оцінити ситуацію і вжити заходів.

До приїзду «швидкої» виконайте з хворим ті ж заходи – укладіть, розстебніть пояс і комір, забезпечте приплив кисню, дайте таблетку нітрогліцерину.

Слідкуйте, щоб пацієнт не вставав і не рухався. Постарайтеся заспокоїти і підбадьорити людини, так як додаткові переживання тільки погіршують картину.

Що означають часті серцеві напади?

Як допомогти самому собі в разі нападу?

Допомога при серцевому нападі при відсутності ліків і телефону під рукою – завдання нелегке.

Спробуйте виграти безцінний час і викличте у себе напад сильного кашлю, роблячи кожен раз глибокий грудний вдих. Вдихайте і кашляйте приблизно кожні дві секунди. Це повинно принести деяке полегшення до прийому ліків і приїзду лікаря.

Заснована дія кашлю на поліпшенні циркуляції крові і постачання серцевого м’яза киснем.

«Сердечників» на замітку

Ліки від серця повинні бути постійно під рукою, навіть у тих, хто не записує себе поки в «сердечники». Людина з запасом нітрогліцерину або «Валокордину» – в більшій безпеці, ніж безтурботний «здоровань» без всяких медикаментів. Нехай ліки будуть у вас і вдома, і на роботі. Чи не знадобляться самому – виручите когось ще.

Стаціонарний або мобільний телефон під рукою – не примха, а необхідність. Хоча ще не факт, що в разі гострого нападу встигнете зробити дзвінок.

Переживши стрес, дихайте глибше, не сідайте за кермо і приймайте заспокійливе, виписане лікарем.

Напад аритмії

Що означають часті серцеві напади?Симптоми нападу арітмііПервая невідкладна помощьКак зняти пріступПрофілактіка повторних нападів

Порушення ритму – досить поширена проблема, як серед молодих пацієнтів, так і серед пацієнтів старших вікових груп. Існує безліч різних варіантів порушення ритму і провідності, які зустрічаються в практиці лікаря кардіолога. У даній статті хочеться докладніше зупинитися на аритмії, яка носить пароксизмальної характер, тобто проявляється у вигляді нападів.

Зазвичай пацієнти описують напад аритмії наступним чином: серце наче затріпотіло, щось у грудях перевертається, серце забилося дуже часто, як ніби в грудях завели мотор. Описи можуть бути різноманітними, деякі пацієнти суб’єктивно не відчувають напади аритмії, а виявляються вони випадково, при проходженні обстеження.

Нападоподібне протягом характерно для надшлуночкових тахікардій (передсердних, вузлових), шлуночкових тахікардій, фібриляції і тріпотіння передсердь.

У молодому віці частіше зустрічаються наджелудочвие тахікардії, в старших вікових групах превалює порушення ритму за типом фібриляції і тріпотіння передсердь (миготлива аритмія).

Далі докладніше зупинимося безпосередньо на нападі аритмії.

Напад аритмії може виникати рідко, 1 раз на місяць або навіть рік, з плином часу відзначається більш часта поява нападів аритмії, це пов’язано з прогресуванням аритмії.

Небезпека подібних порушень ритму полягає в тому, що часті напади з високою частотою серцевих скорочень призводять до аритмогенной дилатації серця.

Це означає, що серце збільшується в розмірах і порушується його функція, знижується сила скорочень, що призводить в кінцевому підсумку до розвитку серцевої недостатності.

Друга важлива проблема – це тромбоемболічні ускладнення, під час нападу, в першу чергу це стосується миготливої ​​аритмії, в передсердях формуються тромби, які згодом «вилітають» з серця з потоком крові і можуть досягти будь-якого органу, приводячи до тромбоемболії, наприклад, масивна тромбоемболія легеневої артерії миттєво призводить до смерті.

Симптоми нападу аритмії

Напад аритмії характеризується появою наступних симптомів: раптова поява серцебиття, ритмічного або неритмічне характеру, може супроводжуватися пульсацією шийних вен.

Крім відчуття серцебиття, напад аритмії супроводжується загальною слабкістю, пітливістю, запамороченням, болями стенокардитического характеру (що тиснуть болі за грудиною, лівій половині грудної клітки, можлива іррадіація в ліву руку, щелепу, шию). Також досить часто відзначається поява задишки, з’являється почуття тривоги і страху. Рідше відзначаються переднепритомні стану і непритомність.

Деякі пацієнти суб’єктивно не відчувають напади аритмії, а виявляються порушення ритму тільки при проходженні обстеження або на прийомі у лікаря.

Що означають часті серцеві напади?

Перша допомога при нападі аритмії в домашніх умовах

Якщо Ви відзначили розвиток нападу вперше, то необхідно:

 • Викликати швидку медичну допомогу (щоб виконати електрокардіограму під час нападу і зафіксувати порушення ритму під час нападу, якщо вдасться, необхідно підготувати раніше виконані електрокардіограми для порівняння, якщо вони у Вас є).
 •  Якщо виконувалася фізичне навантаження, то відразу ж припинити навантаження.
 • Постаратися заспокоїтися (часто це буває дуже складно, особливо, коли напад розвинувся вперше), постарайтеся відзначити час, коли почався напад.
 • Прийняти зручне положення сидячи, напівлежачи.
 •  Забезпечити доступ свіжого повітря, послабити комір, краватка, пояс.
 •  Виконати вагусні проби (затримка дихання, легке натиснення на очні яблука, масаж каротидного синуса)
 • Опустити особа в прохолодну воду на кілька секунд (відбувається рефлекторне зниження частоти серцевих скорочень, можливо купірування нападу таким чином).
 • Прийняти рослинні седативні препарати (валеріана, пустирник, півонія, глід, можна змішати в рівних частинах спиртовий настій валеріани, півонії і пустирника).
 •  При неефективності використовувати комбіновані седативні засоби (корвалол, кількість крапель відповідає кількості років).
 • Можливо, доповнити лікування, прийнявши 2-3 таблетки панангина, особливо актуально при шлуночкових порушеннях ритму, якщо немає хронічної хвороби нирок (хронічної ниркової недостатності).

Часто трапляються ситуації, коли пацієнт повністю обстежений, встановлений тип аритмії і підібрано профілактичне лікування, але напади все одно повторюються. В цьому випадку необхідно обговорити зі своїм лікуючим лікарем кардіологом, який саме препарат Вам необхідно прийняти, щоб не викликати швидку медичну допомогу, щоб ці препарати завжди були поруч з Вами. Цей метод отримав назву «таблетка в кишені». Подібний спосіб самодопомоги можливий в тому випадку, якщо безпеку цього препарату була встановлена ​​в стаціонарі під медичним контролем при купировании нападу.

Як зняти напад. лікування

Якщо вищеописані методи виявилися неефективні, то далі допомога надається вже медичним персоналом. Лікар швидкої медичної допомоги зніме електрокардіограму, і, виходячи з конкретної клінічної ситуації, буде вирішувати питання про способи і терміни відновлення ритму.

Що означають часті серцеві напади?

Потрібно відзначити, що в багатьох випадках синусовий ритм відновлюється спонтанно протягом декількох перших годин або в першу добу, чим більше часу пройшло від початку нападу, тим менше ймовірність, що синусовий ритм відновитися спонтанно.

Отже, якщо стан пацієнта задовільний, такі симптоми як задишка, слабкість виражені незначно, відсутні важкі прояви захворювання, проводиться відновлення синусового ритму за допомогою антиаритмічних препаратів.

Це називається медикаментозна кардіоверсія, застосування цього методу в даний час більш переважно в порівнянні з електричної кардіоверсії, так як не потрібно застосування седативних препаратів і наркозу і полегшується подальший вибір профілактичної антиаритмічної терапії.

Можливо кілька варіантів порушення ритму під час нападу (Ваш варіант нападу лікар визначить по ЕКГ), розглянемо найбільш часто зустрічаються – це напад фібриляції передсердь (миготливої ​​аритмії) і напад надшлуночкової тахікардії (передсердній, вузловий).

Медикаментозна кардіоверсія нападу фібриляції передсердь найбільш часто здійснюється в стаціонарі, особливо, якщо це перший напад, під медичним наглядом, моніторним контролем електрокардіограми. Найбільша ефективність і максимальна безпека кардіоверсії відзначається в перші 48 годин від появи нападу.

Найбільш часто використовується аміодарон, антиаритмічний препарат 3 класу. Його застосування можливе у пацієнтів із структурними змінами в серці (гіпертрофія лівого шлуночка), хронічною серцевою недостатністю, ішемічною хворобою серця. При застосуванні аміодарону швидкого відновлення синусового ритму не відбувається.

Нібентан – це відносно новий вітчизняний антиаритмічний препарату 3 класу. Цей препарат має високу ефективність, коли спонтанне відновлення ритму малоймовірно.

Пропафенон – антиаритмічний препарат 1С класу, має високу ефективність, у пацієнтів з нещодавно розвиненому приступом.

Препарат НЕ рекомендується у пацієнтів з хронічною серцевою недостатчностью, ішемічною хворобою серця, структурними змінами серця (гіпертрофія лівого шлуночка), не рекомендується у пацієнтів з хронічними обструктивними захворюваннями легень. Зазвичай використовується в якості методу «таблетка в кишені» при відсутності протипоказань.

До менш ефективних препаратів відносяться: бета-адреноблокатори (метопролол) ефективність відновлення синусового ритму становить 13%.

З огляду на різноманіття пароксизмальних наджелудових тахікардій (передсердні, вузлові, з вузькими комплексами, з широкими комплексами) можуть бути використані: вагусні проби, верапаміл, бета-адреноблокатори, аміодарон, прокаїнамід, соталол, лідокаїн, АТФ. Купірування нападу здійснюється в стаціонарі під моніторним контролем електрокардіограми, контролем стану пацієнта.

У разі, якщо напад аритмії супроводжується гострою серцевою недостатністю, ішемією міокарда, порушенням гемодинаміки, якщо відсутній ефект від медикаментозної кардіоверсії, якщо давність нападу більше 48 годин, то виконується електрична кардіоверсія. Під електричної кардіверсіей розуміється відновлення синусового ритму за допомогою електричного струму.

Варто зазначити, якщо давність пароксизму (нападу) більше 48 годин, і пацієнт не отримував антикоагулянтну терапію (терапію для профілактики утворення тромбів), то необхідно виконати черезстравохідну ехокардіографію (для виключення внутріпредсерного тромбозу – тромбів в передсерді).

Процедура електричної кардіоверсії повинно здійснюватися натщесерце, тільки якщо мова не йде про екстрену ситуацію. Після виконання внутрішньовенного наркозу, накладають датчики для постійного моніторованія електрокардіограми. За допомогою двох електродів накладених на спеціальні точки відновлять синусовий ритм.

Після цієї процедури, протягом як мінімум трьох годин Ви будете перебувати під наглядом. Ефективність електричної кардіоверсії досягає 90%, але як у будь-якої маніпуляції можливі і ускладнення, такі як: тромбоемболії і аритмії, можливі ускладнення загальної анестезії, опіки шкіри.

У літніх пацієнтів, із структурними захворюваннями серця може розвинутися тривала зупинка синусового вузла.

Після відновлення синусового ритму пацієнта виписують на амбулаторний етап спостереження, де оцінюється ефективність профілактичних методів і вирішується питання про доцільність хірургічного лікування аритмії.

Профілактика повторних нападів

Що означають часті серцеві напади?

Провести корекцію харчування, а саме: знизити калорійність їжі, відмовитися від жирів тваринного походження. Вживати більше овочів, фруктів, морської риби не менше 2 разів на тиждень. Перевага віддати страв, приготованих на пару, тушкованим стравам.

Наступний етап у деяких пацієнтів – це хірургічне лікування аритмії. В даний час показання для хірургічного лікування значно розширені, це пов’язано з впровадженням малоінвазивних способів корекції аритмії, таких як: катетерная аблация (Мірча), хірургічна аблация (операція «лабіринт»).

Медикаментозну профілактику повторних нападів надшлуночкової тахікардії проводять в разі неефективності хірургічного лікування, а також у разі відмови пацієнта від хірургічного лікування. З цією метою можуть бути використані: бета-адреноблокатори, аміодарон, верапаміл, пропафенон, соталол.

У разі фібриляції передсердь (миготливої ​​аритмії) для утримання синусового ритму, профілактики повторних нападів аритмії застосовуються: аміодарон, етацизин, аллапинин, пропафенон, етмозін, соталол, флекаїнід. Ці препарати зазвичай призначаються тривало. У разі збереження нападів аритмії на тлі терапії необхідно задуматися про хірургічне лікування.

Що означають часті серцеві напади?

У висновку хочеться відзначити, що поява нападів аритмії завжди важко переноситься пацієнтом, з’являється почуття, що Ви важко хворі.

Ситуація загострюється, коли призначена антиаритмічної терапії має низьку ефективність, напади зберігаються.

Багато пацієнтів продовжують жити з частими нападами аритмії, не знаючи, що існують високоффектівние малоінвазивні методи лікування, які здатні значно поліпшити якість життя.

10 тривожних провісників серцевого нападу

Якщо ти думаєш, що інфаркт і попередні йому серцеві неполадки – доля старезних бабусь і дідусів, ти здорово помиляєшся. Інфаркт помолодшав, причому помолодшав непристойно, і сьогодні виклик швидкої до людини 30 років з серцевим нападом не є рідкістю.

Серцевий напад – це раптова гостра, нестерпний біль в області серця, яка триває від декількох секунд до декількох хвилин. Вона або проходить сама (за допомогою ліків), або … Іноді людина може і не знати про те, що переніс серцевий напад, але часом ці хвилини життя можуть стати останніми.

Однак рідко коли інфаркт наздоганяє без провісників.

Що означають часті серцеві напади?Є кілька найгрізніших ознак наближення інфаркту – про них ти прочитаєш в перших чотирьох пунктах. Щоб такого не сталося, будь уважна до себе, звертай увагу на будь-які неприємні симптоми зі здоров’ям, які перераховані нижче. Навіть один-єдиний з них повинен насторожити і стати причиною візиту до лікаря. Краще, як то кажуть, сто разів відміряти.

1. Раптова біль у грудях

Зазвичай інфарктна біль настільки сильна, що людина часом не може її винести і непритомніє.

Біль за грудиною, що віддає в низ живота, лопатку, шию, – гостра, колючий, ріжучий, при спробі вдихнути посилюється.

Виникає вона, з одного боку, несподівано, але, якщо подумати, стає зрозумілим, що цього стану передувало безліч дзвіночків. До того ж серцеві напади можуть відбутися від перенесеного стресу.

Читай також – 7 вправ, які допоможуть зберегти серце в порядку

2. Біль у верхній частині тіла

Іноді біль виникає не в грудях, а в інших районах верхній частині тіла – в руках, верхній частині шлунка, шиї, щелепи або спині в області лопаток.

Як правило, біль в цих місцях не асоціюється з серцем, і людина може припустити шлункову кольку або подумати, що потягнув м’язи або зв’язки. Якщо ж стан не поліпшується через 3-4 хвилини і тим більше стає гірше, варто запідозрити серцевий напад.

На жаль, ігнорування таких симптомів може привести до дуже сумних наслідків, коли допомогти людині стає занадто пізно.

3. Біль в лівому плечі

Ми виділили цей пункт окремо від попереднього, так як найчастіше, якщо біль відчувається не в області серця, іррадіює в ліву руку і прилеглі до неї частини – плече, лопатку, ключицю. Це найбільш ймовірний ознака стенокардії, яка надає додаткове навантаження на серце.

4. Задишка

Серцевий напад завжди супроводжується задишкою. Дихання утруднене через скупчення рідини в легенях. Це відбувається через слабку роботи лівої камери серця.

Задишка виникає спочатку в стані фізичного навантаження, а згодом, коли патологія прогресує, і в стані спокою, особливо вночі в горизонтальному положенні. Іноді задишку можна переплутати з астматичним нападом.

Але, якщо у тебе в анамнезі немає астми, будь напоготові – задишка часто свідчить про неполадки з серцем, якщо, звичайно, ти не піднімаєшся на десятий поверх пішки без тренування.

5. Часте сечовипускання в нічний час

Цей симптом супроводжує серцевої задишки практично в 100% випадків. Це явище являє собою один з ознак серцевої недостатності.

6. Нудота

Сама по собі нудота може бути симптомом десятків станів і захворювань – це і отруєння, і дисфункція підшлункової залози, і проблеми з печінкою, і вагітність. І звичайно, якщо тебе раптово занудило, відразу ж підозрювати інфаркт нелогічно. Але разом з іншими симптомами, особливо знаючи про наявність проблем з серцем, слід бути обережною.

Що означають часті серцеві напади?

7. Проливний холодний піт

Сам по собі піт – НЕ симптом. А ось різка слабкість, запаморочення, збліднення шкірних покривів, синюшний трикутник навколо губ, нудота і піт – ось це вже більш ніж серйозно.

Читай також – 9 ознак емоційного вигоряння

8. Кровоточивість і болючість слизових

Як правило, кров у нас зазвичай слизові рота, ясен. Причина цього явища – погане периферичний кровопостачання, що є ознакою неправильної роботи серця. Такий віддалений симптом може свідчити про наявність серйозної серцевої патології, що, в свою чергу, може привести до інфаркту.

9. Набряки на тілі

Набряки – це затримка рідини в організмі. Якщо ти не вагітна, у тебе нормально функціонують нирки і щитовидна залоза, є привід запідозрити в даному випадку слабкість серцевої діяльності.

Звичайно, сам по собі набряк – котре не несе загрози життю явище, але, знову ж таки, в комбінації з іншими неполадками в організмі може свідчити, що тобі потрібно пригальмувати і терміново зайнятися станом свого здоров’я.

Серцеві набряки можна визначити за місцем локалізації.

Якщо протягом дня людина частіше ходить або сидить, набряки локалізуються на ногах – в області гомілок і стоп.

Наприклад, якщо протягом дня людина частіше ходить або сидить, набряки локалізуються на ногах – в області гомілок і стоп. Якщо лежить – то на спині, на передній черевній стінці, на нижній частині обличчя – там, де скупчується зайва рідина.

10. Часта головний біль

Класика жанру – головний біль. Частий супутник гіпертензії – підвищеного тиску. І хоча в даному випадку скоріш за ризик настання інсульту, ніж інфаркту, в кардіологічній картині головний біль може супроводжувати підвищення тиску і бути вагомим фактором ризику в розвитку гострої ішемії серцевого м’яза.

Що означають часті серцеві напади?

Звичайно, ці симптоми дуже загальні і можуть свідчити як про серцеві проблеми, так і про іншої хвороби. Але дбайливе ставлення до свого здоров’я може врятувати твоє життя, згодна?

 

Напад паніки і страх серцевого нападу

Неупереджена статистика стверджує, що не менше ніж у половини хворих, що зазнають різноманітні неприємні відчуття в лівій половині грудної клітини, що виникає при цьому страх за своє серце або перебільшений, або зовсім необґрунтований.

«Сидячи за робочим столом, я занервувала і відчула, як прискорюється мій пульс. Я продовжила працювати, але потім відчула поколювання в лівій руці. І я відразу подумала: «У мене серцевий напад». Буквально кілька секунд по тому моє серце калатало, як шалений.

Тоді я озирнулася, щоб перевірити, чи немає в офісі когось ще. Я була одна … Я дійсно думала, що у мене починається інфаркт. І усвідомлення того, що я одна, і нікому мені допомогти, привело мене в ще більший відчай і налякало мене. Зрештою, я набрала номер швидкої допомоги.

У лікарні після великої кількості різних аналізів мені сказали, що це було лише тривожний стан. І навіть знаючи, що це стан був викликаний всього лише тривогою, я не можу перестати турбуватися про те, що вони могли щось упустити, я стала параноїком і весь час перевіряю свій пульс.

Кожен раз, коли моє серце починає битися частіше або б’ється нерівномірно, я сильно лякаюся ».

Сумний досвід народжує страхи

Багато людей, відчувають побоювання за стан свого серця, в якийсь момент можуть переживати напади паніки, або, як називають їх лікарі – панічні атаки. Само собою зрозуміло, що в разі незвичайних симптомів в області грудей або серця необхідно пройти обстеження.

При захворюваннях серця майже завжди спостерігається значна зміна електричних імпульсів, що виробляються серцем, які дуже легко виявити за допомогою ЕКГ.

У разі панічної атаки єдина зміна, яку показує ЕКГ – це незначне збільшення частоти серцебиття.

Якщо ви пройшли повне медичне обстеження, і лікар зробив висновок, що ви здорові, можете з упевненістю прийняти те, що ви не страждаєте від захворювань серця.

Чим панічна атака відрізняється від серцевого нападу

Що означають часті серцеві напади?

Давайте спочатку розглянемо симптоми захворювань серця і те, чим вони відрізняються від нападів паніки. Основні симптоми захворювань серця – це задишка і біль в грудях, а також епізодичні напади прискореного серцебиття і втрата свідомості.

Такі симптоми в цілому пов’язані з обсягом фізичного навантаження, а саме: чим більше фізичне навантаження – тим сильніше виявляються симптоми, чим менше навантаження – тим вони слабкіше. Зазвичай симптоми швидко проходять, якщо людина відпочиває. У цьому вони дуже відрізняються від симптомів, пов’язаних з нападами паніки.

Симптоми панічного нападу:

Прискорене серцебиття

Під час нападів прискореного серцебиття серце раптово протягом нетривалого періоду часу починає часто битися. Якщо у вас загострене сприйняття, то це може стати для вас тривожним «дзвінком», оскільки ви побоюєтеся раптового серцевого нападу. У зв’язку з цим зрозуміло, чому багато людей в такій ситуації роблять поспішні висновки і звертаються за медичною допомогою.

Вам слід пам’ятати, що напади прискореного серцебиття цілком природні і часто можуть бути викликані перевтомою або стимулюючими засобами, такими, як кофеїн.

Ваше серце – дивно сильна м’яз, воно не зупиниться і не вибухне просто тому, що воно голосно і швидко б’ється. Здорове серце може цілий день битися швидко, і при цьому йому ніщо не загрожуватиме.

Завмирання серцебиття

Медичний термін для завмирання серцебиття – екстрасистола. Завмирання серцебиття насправді – це позачергове скорочення серця між двома нормальними ударами. На тлі паузи, яка слідує за таким передчасним ударом, здається, що один удар пропущений.

І оскільки під час паузи нижні відділи серця наповнені великим, ніж зазвичай, обсягом крові, чергове скорочення серця може відчуватися як досить сильний поштовх.

І це відчуття змушує вас завмерти і з жахом вичікувати, поки не стане ясно, чи не сталося біди з вашим серцем.

Таке завмирання серцебиття в цілому нешкідливе. Коли ви його відчуєте, спробуйте присісти, але якщо хочете, продовжуйте рухатися. Фізичні навантаження не викличуть погіршення ситуації, і не переконуйте себе в тому, що єдиний вихід з положення – відправитися додому для того, щоб прилягти.

Якщо ви будете відступати кожен раз, коли незвично відчуваєте себе, то це може підтримати негативну ідею того, що ваш будинок – це єдине безпечне місце.

Наше серце – це не надточний годинник, які завжди йдуть в одному ритмі; воно прискорює або уповільнює свій ритм, а іноді б’ється нерівномірно. Тривожні люди чуйно стежать за всіма функціями організму. Час від часу ви можете помітити, як ритм вашого серцебиття несподівано збився. Але не потрібно турбуватися з цього приводу.

Іноді люди відчувають таке ж занепокоєння за своє серце, як за своє дихання.

Вони переконують себе, що якщо вони приділяють достатньо багато уваги своєму серцю або занадто сильно концентруються на його роботі, воно може якимось чином збитися і забути, як битися правильно.

Для людей, які страждають від нападів паніки, типово регулярно фіксувати роботу свого серця, щоб упевнитися, що воно б’ється правильно.

Якщо ви при всьому бажанні просто не здатні перестати концентруватися на своєму серці, то ось вам кілька порад:

 • Пройдіть повне медичне обстеження. В іншому випадку ви будете постійно мучитися питанням: «А що якщо щось зі мною дійсно не в порядку?». Коли ви отримаєте діагноз, що ви здорові, повірте в результати і не сумнівайтеся в них. А якщо у вас не виходить це зробити, зверніться за повторним обстеженням, але після цього перестаньте бути недовірливими з приводу вашого здоров’я;
 • Пам’ятайте, ваш організм дивно розумний сам по собі. Якщо ви, не впадаючи в паніку, просто скажете своєму серцю, що воно може зупинитися, то це не означає, що воно прислухається до ваших страхів. Вчіться бути більш спокійними щодо свого серця, і нехай воно робить свою роботу. Прислухайтеся до нього, коли ви розслаблені або коли ви займаєтеся фізичними вправами. Чим спокійніше ви сприймаєте нерівномірність і амплітуду вашого серцебиття, тим більше ви йому довіряєте;
 • Дозвольте вашому серцю битися в тому ритмі, який воно вважатиме за належні. Не намагайтеся контролювати природні ритми свого організму, завжди наполягаючи на спокійному серцебитті. Чим більше ви дозволяєте своєму організму функціонувати так, як він хоче, тим швидше він повернеться в стан спокою.

Часто вашому серцю просто хочеться битися частіше або зробити кілька сильніших ударів. Чому? Це його особиста справа.

Ваш мозок тільки втручається і наводить паніку, це викликає сплеск адреналіну, через якого цикл прискореного серцебиття стає довшим.

Усна угода зі своїм серцем

Отже, починаючи з цього моменту, укладіть усну угоду зі своїм серцем про те, що ви перестанете втручатися в його роботу, зациклюватися на його здоров’я і будете довіряти йому на 100 відсотків. Потім передайте йому управління.

Дозвольте своєму серцю поводитися так, як би воно хотіло себе вести. Якщо ви не будете перешкоджати течією таких процесів, а просто продовжите свій звичайний день, ви позбудетеся від тривоги з приводу вашого серця, а також перестанете з обережністю відстежувати кожен його биття.

Перша допомога при серцевому нападі і текстова схема виклику швидкої допомоги

Перша допомога при серцевому нападі включає в себе комплекс заходів, які націлені на усунення найбільш небезпечних симптомів, здатних привести до смертельного результату до приїзду швидкої допомоги.

Серцевий напад – це порушення роботи серцевого м’яза, викликана тяжким ступенем дефіциту кровообігу.

Якщо під час нападу не буде надана необхідна допомога, висока ймовірність смерті або розвитку серйозних захворювань, таких як:

 • Поява аневризм;
 • Розрив стінок серця;
 • Виникнення набряку легенів;
 • Утворення тромбів в судинах;
 • перикардит;
 • Серцева недостатність;
 • Інсульт ішемічного типу.

Летальний результат після нападу настає в половині випадків протягом перших двох годин, тому надання першої допомоги – необхідний захід, яка здатна зберегти життя.

Причини серцевого нападу

Серцевий напад в більшій частині випадків розвивається на тлі інших хвороб серця і судин.

Існують наступні причини серцевого нападу:

 • Цукровий діабет в декомпенсації. Висока концентрація цукру в крові негативно впливає на стан судин і збільшує ймовірність розвитку атеросклерозу та ішемії. Поступово під впливом діабету порушується серцевий ритм, виникають больові відчуття, а пізніше може розвинутися серцевий напад.
 • Атеросклероз. При цьому захворюванні на судинних стінках утворюються бляшки, які переважно складаються з холестерину. Вони поступово погіршують кровотік або й зовсім його перекривають. Розвивається ішемічне ураження серця, на тлі якого прогресують багато серцеві захворювання.
 • Інтенсивні емоційні переживання. Серйозні психологічні травми, часті стреси, депресії погіршують стан серця, і поступово його робота порушується. Несподіване емоційне потрясіння (інформація про смерть близької людини) може спровокувати виникнення серцевого нападу.
 • Тривале застосування нестероїдних протизапальних медикаментів. Ці препарати погіршують процес згортання крові, збільшуючи ймовірність виникнення тромбозів.
 • Вживання наркотиків. Наркотики погіршують функціонування мозкового центру, який відповідальний за контроль серця, звужують судини, що призводить до розвитку серцевих захворювань. Найчастіше наркотики є основною причиною виникнення серцевого нападу у молодих.
 • Порушення роботи легенів. При захворюваннях легенів серце не отримує достатню кількість кисню, що погіршує функціонування міокарда.
 • Отруєння чадним газом. Якщо в анамнезі є випадок отруєння чадним газом, це підвищує ризик виникнення серцевого нападу навіть через кілька років після епізоду, так як монооксид вуглецю вражає міокард.
 • Низька концентрація тестостерону у чоловіків. Вікове зниження вмісту тестостерону – одна з центральних причин погіршення роботи серця в похилому віці, так як тестостерон позитивно впливає на функціонування серцево-судинної системи.
 • Артеріальна гіпертензія. Гіпертонічний криз і часте підвищений тиск в судинах поступово сприяють розвитку багатьох серцевих захворювань.
 • Зловживання алкоголем. Алкоголь руйнівно впливає на всі системи організму, тому тривалий і часте вживання алкогольних напоїв в рази збільшує ймовірність виникнення серцевого нападу.
 • Видалення яєчників у жінок. Порушується вироблення естрогену, які підтримують серцево-судинну систему. Вікові гормональні зміни теж сприяють розвитку серцевих патологій.
 • Висока концентрація холестерину. При його надлишку на стінках судин починають формуватися бляшки. Після 30 років рекомендується регулярно перевіряти його рівень.
 • Вікові зміни. З віком багато систем організму починають деградувати по ряду причин: зміна гормонального фону, знос, низький рівень рухливості.
 • Гіпотиреоз. Недолік гормонів провокує розвиток атеросклерозу, серцевих захворювань, аж до інфаркту міокарда.
 • Раса і підлогу. Статистично серцевих нападів більше схильні чоловіки. Представники негроїдної раси також знаходяться в зоні ризику.

Здоровий спосіб життя, достатні фізичні навантаження, своєчасне лікування захворювань, регулярне проходження медоглядів, повноцінний раціон знижують ймовірність виникнення серцевого нападу.

Симптоми при серцевому нападі

Симптоми серцевого нападу можуть бути різними, найбільш часто виникають такі:

 • Інтенсивні і тривалі больові відчуття в зоні за грудиною, які не зникають після застосування нітрогліцерину;
 • Відчуття тяжкості за грудиною;
 • Утруднене, хворобливе дихання (через больових відчуттів, що заважають дихати, може розвинутися кисневе голодування);
 • При полегшеному перебігу нападу з дихальних симптомів спостерігається тільки задишка (прискорене дихання);
 • нудота;
 • Блювота, яка не сприяє поліпшенню стану;
 • Панічна атака (гострий напад болісного страху);
 • Надмірне потовиділення;
 • запаморочення;
 • Проблеми з координацією;
 • Набряки ніг.

Симптоматика при стенокардії схожа з проявами серцевого нападу, але має свої особливості:

 • Тиснуть больові відчуття в загрудинной зоні;
 • Труднощі під час дихання через біль, можуть з’явитися ознаки задухи;
 • Біль віддає в ліву лопатку, в плече;
 • Больові відчуття виникають при фізичній активності і стихають в стані спокою;
 • Порушується серцевий ритм;
 • Блідість шкірних покривів;
 • Панічні атаки;
 • Підвищене потовиділення;
 • Біль усувається нітрогліцерином і триває не більше 30 хвилин (зазвичай стенокардіческій напад проходить за 5-10 хвилин), що значно менше, ніж при серцевому нападі.

Стенокардіческій напад здатний виникнути і в стані спокою: симптоми з’являються вночі. Якщо характер нападів стенокардії змінився, це може свідчити про розвиток стану, яке передує справжньому серцевого нападу.

Якщо біль при стенокардичні нападі не вдалося усунути нітрогліцерином протягом п’ятнадцяти хвилин, слід терміново звернутися за медичною допомогою.

Також ознаки серцевого нападу можна сплутати з симптомами гіпертонічного кризу і з іншими порушеннями (невралгія, остеохондроз, травматичні ушкодження ребер, біль в одному з органів шлунково-кишкового тракту).

При гіпертонічному кризі спостерігається:

 • Гострий біль в потиличній або тім’яної області;
 • Шум в вухах;
 • тремор;
 • Проблеми з зором;
 • нудота;
 • блювота;
 • Порушення чутливості, оніміння в кінцівках;
 • Апатія або, навпаки, збудження;
 • У рідкісних випадках можуть спостерігатися епілептичні припадки.

Препарати, що застосовуються при купировании серцевих симптомів, не слід застосовувати, якщо:

 • Больові відчуття тривають недовго;
 • Стілець порушений (діарея);
 • Спостерігається печія;
 • Біль стає сильнішою при глибокому вдиху;
 • Больові відчуття безперервні, ниючого характеру.

Нітрогліцерин не можна пити при зниженому артеріальному тиску: цей препарат викликає ще більше зниження тиску.

Надання першої допомоги при нападі

Стандартний стенокардіческій напад можна легко зняти будинку, якщо випити нітрогліцерин, але серцевий напад небезпечний, і в домашніх умовах можна лише послабити симптоми: тільки повноцінна медична допомога здатна відновити серцеву діяльність.

При підозрі на серцевий напад потрібно, перш ніж викликати швидку, зробити наступні дії:

 • Запам’ятати приблизний час виникнення симптоматики;
 • Посадити потерпілого на стілець або укласти, підклавши під голову подушки;
 • Виміряти тиск, пульс;
 • Дати людині по одній таблетці аспірину і нітрогліцерину.

Якщо симптоми через п’ять-сім хвилин зникли або значно ослабли, потрібно обмежити фізичну активність і звернутися до поліклініки для консультації: це був напад стенокардії.

Якщо ж симптоми не зникли, необхідно:

 • Викликати швидку допомогу;
 • Продовжувати пити нітрогліцерин: одна таблетка через десять-п’ятнадцять хвилин після першої, ще через десять хвилин можна випити третю.

Текстова схема виклику невідкладної допомоги

Сьогодні в ______ год .______ хв.

У (кого, вказати вік) з’явилися (особливо, вираженість) болю в зоні ____ (розташування болю), що віддають або поширюються в (зона, в яку поширюються больові відчуття).

Після вжитих медикаментів (назва, кількість капсул, таблеток, інгаляцій доз) біль не зникла. Раніше подібні болі жодного разу не виникали (якщо виникали, то коли?).

Крім цього, спостерігається (слабкість, утруднене, часте дихання, прискорене биття серця, нудота, блювота або ін. Ознаки захворювання).

Адреса: ______ (вулиця, номер будинку, під’їзду і корпусу, заходити з двору або з вулиці, цифри коду на вхідних дверях, поверх, квартира). Під’їжджати краще з боку _______.

При відсутності нітрогліцерину і ацетилсаліцилової кислоти слід без зволікання викликати швидку.

Лікування серцевого нападу

Лікування здійснюється із застосуванням даних методів і препаратів виключно в лікарняних умовах:

 • Тромболітичні медикаменти (усувають тромби в судинах);
 • Аспірин і інші препарати з розріджують ефектом;
 • Знеболюючі медикаменти;
 • Реанімаційні заходи.

Надалі потерпілому слід дотримуватися рекомендацій кардіолога, приймати призначені медикаменти, відкоригувати образ життя і регулярно проходити обстеження.

Причини перебоїв в роботі серця в стані спокою

Відчуття, які хворі описують як «перебої в серці», є проявом аритмії – порушення серцевого ритму. Різновидів аритмій існує декілька:

 • Прискорене серцебиття (тахікардія).
 • Уповільнене серцебиття (брадикардія).
 • Позачергові серцеві скорочення (екстрасистолія).
 • Припинення проведення електричного імпульсу по серцю – блокади.

Хворі аритміями характеризують роботу свого серця під час нападів по-різному: як «провали», «завмирання», «вискакування», «перекиди» або «спотикання» серця. При цьому можуть бути присутні й інші симптоми: біль у грудях, запаморочення, задишка, непритомність, набряки, пульсування судин шиї.

Причини перебоїв в роботі серця

Серце може вести себе ненормально (калатати, вистрибувати з грудей, завмирати) після фізичних навантажень і в стані нервового перезбудження у абсолютно здорових людей. А ось в стані спокою порушення серцевої діяльності завжди виникають тільки в тому випадку, якщо є хвороба. Перш за все, це можуть бути патологічні зміни в серці:

 • Ішемічна хвороба, при якій міокард не забезпечується належним чином киснем.
 • Артеріальна гіпертензія, що супроводжується значним перевантаженням лівих відділів серця.
 • Кардіологічні пороки, для яких характерно серйозне порушення гемодинаміки і як результат – неправильний розподіл навантаження на камери серця.
 • Запалення серцевого м’яза.
 • Кардіоміопатія – структурний і функціональний поразку міокарда (часто невідомої природи), при якому порожнину серця або розширюється, або звужується.

Крім того, перебої в роботі серця можуть з’являтися і при некардіальних недугах:

 • При захворюваннях ендокринної системи. В першу чергу – щитовидної залози і надниркових залоз.
 • При важкої анемії.
 • При вегетативних розладах. У хворого можуть виникати вегетативні кризи.
 • При патологіях нервово-психічної сфери – психозах, неврозах, тривалих стресах і т.п.
 • При електролітному дисбалансі (зокрема, при гіпокаліємії).
 • При зневодненні.
 • При остеохондрозі. Защемлення нервових корінців при цьому захворюванні може з’являтися дискомфортом в області серця.

Невелика кількість екстрасистол практично завжди є у здорової людини, і він також може іноді відчувати почуття перебоїв в спокої.

Чи небезпечні перебої в роботі серця?

Перебої в серці необхідно вважати тривожною ознакою в наступних випадках:

 • Якщо неприємні відчуття повторюються кілька разів на тиждень або турбують постійно.
 • Якщо тривалість нападів щоразу більшає.
 • Якщо нерівність роботи серця супроводжується сильним больовим синдромом, помітною блідістю, непритомністю або посилюється задишкою.

Також варто відзначити, що вираженість суб’єктивних відчуттів хворого не завжди відображає серйозність захворювання. Найчастіше сильні і часті перебої в роботі серця є наслідком неприємних, але нешкідливих захворювань, наприклад вегетативної дисфункції.

Дійсно серйозні недуги, наприклад, важкі аритмії (тріпотіння, мерехтіння передсердь, екстрасистолія) і інфаркт міокарда можуть виявлятися тільки по ЕКГ. Тому точну відповідь на питання про те, чи несуть небезпеку описані відчуття в серці, повинен дати лікар після повного обстеження пацієнта.

Що робити, якщо серце працює нерівно?

Якщо перебої в роботі головного органу кровоносної системи виникають зрідка і не приносять особливого дискомфорту, можна в плановому порядку відвідати терапевта, сімейного лікаря або кардіолога (кожен з цих фахівців в силах надати кваліфіковану допомогу при аритмії).

Якщо ж перебої турбують регулярно і переважно в стані спокою, необхідно обов’язково звернутися до лікаря в найближчі дні.

Залишати без уваги ці порушення не можна, оскільки багато захворювань, які проявляються таким чином, є смертельно небезпечними, і тільки своєчасна їх діагностика може врятувати хворому життя.

Щоб виявити причину серцевих перебоїв, слід пройти комплексне обстеження, що включає:

 • ЕКГ.
 • Холтерівський моніторинг – добову запис ЕКГ спеціальним портативним приладом. Це дослідження є «золотим стандартом» у діагностиці аритмій. Порушення ритму у хворого присутні не завжди, тому під час відвідин лікарні ЕКГ може бути в межах норми, а проблеми-то з серцем є. Вони можуть проявити себе тільки тоді, коли хворий буде вже вдома. Для таких випадків якраз і був створений холтерівське моніторинг.
 • Проби з фізичним навантаженням (тредміл-тест). В ході даної проби пацієнту дають певні завдання (найчастіше потрібно пройти по біговій доріжці) і під час їх виконання безперервно реєструють ЕКГ і величину артеріального тиску.
 • УЗД серця.
 • Загальний аналіз крові.
 • Гормональний профіль.
 • Аналіз крові на електроліти.
 • Рентген грудної клітини.
 • Консультацію невропатолога, ендокринолога та інших спеціалістів за показаннями.

Лікування перебоїв в роботі серця

Підхід до лікування серцевих перебоїв визначається причиною розвитку даного симптому.

В одних ситуаціях ефективної буде консервативна терапія, в інших може знадобитися і оперативне втручання (наприклад, стентування коронарних артерій при тяжкій ішемії серця), по-третє – лікарі обмежаться наглядом і загальними рекомендаціями (по режиму, дієті, фізичної активності). Однозначним є лише те, що без усунення причини ніяке навіть найсучасніше антиаритмічне лікування не дасть дійсно хорошого результату.

Другим фактором, що визначає тактику лікування нерівній роботи серця, є характер і потенційна небезпека порушень ритму. При деяких з них у хворого може навіть зупинитися серце.

Тому лікарі будуть робити активні лікувальні заходи і, якщо лікарська терапія виявиться малоефективною, порекомендують оперативне втручання (наприклад, радіочастотну абляцию аритмогенного вогнища в міокарді або встановлення кардіостимулятора).

Що стосується симптоматичного лікування серцевих перебоїв, то його проводять наступними групами лікарських засобів:

 • Антиаритмічними препаратами. При кожному з видів аритмій показані певні ліки з цієї групи, тому пити таблетки, які допомагають комусь із родичів позбутися нападу, категорично заборонено.
 • Седативними засобами – рослинними або синтетичними. Переживання і занепокоєння – це фактори, що провокують появу перебоїв в серці, тому їх необхідно виключити.
 • Метаболічними препаратами. Ліки даної групи покращують обмінні процеси в міокарді, що сприяє більш ефективній роботі серцевого м’яза.

Крім цього, при перебоях в роботі серця дуже важливо, щоб хворий кинув пити і курити, почав правильно харчуватися, збагачуючи свій раціон корисною для серця їжею, по можливості відмовився від важкої фізичної роботи, переглянув режим дня, приділяючи відпочинку і сну достатня кількість часу. Не менше значення має і регулярне відвідування кардіолога з обов’язковою реєстрацією ЕКГ і здачею необхідних аналізів крові.

Previous Що являють собою гемороїдальні вузли?
Next Що значить варикоз, які його причини і симптоми?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *