Різновиди судинних лікарських засобів


Разновидности сосудистых лекарственных средств

Кровоносні судини є найважливішою складовою частиною людського організму. Вони забезпечують безперервний рух крові від серця до всіх тканин і внутрішніх органів. Щоб кров з легкістю долала численні судинні сплетення, в них підтримується надлишковий тиск. Важливе значення має стан судин.

Завдяки тришаровому внутрішньою будовою, вони відрізняються еластичністю, міцністю і хімічну стійкість. Однак нормальну роботу судинної системи може порушити погана екологічна обстановка, неякісні продукти, стреси. В результаті виникають різноманітні захворювання судин, які нерідко призводять до тяжких наслідків.

Симптоматична картина при хворобах судин

Міцні і здорові судини – запорука безперебійної роботи серця. Правильне стискання і розширення стінок судин забезпечує безперервну транспортування крові.

Різновиди судинних лікарських засобів

Якщо судини втрачають свою первісну еластичність, стають занадто щільними або крихкими, утворюються різні патології:

 • вегето-судинна дистонія;
 • мігрень;
 • інсульт, атеросклероз;
 • аневризми судин;
 • ішемія;
 • гіпертензія.

Проблеми з судинною системою можна розпізнати за такими ознаками:

 • безсоння;
 • часті запаморочення;
 • оніміння кінцівок;
 • погіршення пам’яті;
 • зниження розумової активності;
 • ціаноз;
 • тахікардія і болю в серці;
 • задишка;
 • депресія;
 • непритомність.

Коли порушення в роботі судин з’явилися через остеохондрозу або травми хребта, хворий буде скаржитися на сильні запаморочення, мігрені і постійну слабкість.

Різновиди судинних лікарських засобів Часті головні болі можуть сигналізувати про судинних захворюваннях в організмі

При перших симптомах, що сигналізують про збої в організмі, необхідно відразу ж записатися на прийом до лікаря. Він призначить повне обстеження організму, збере анамнез і припише відповідні судинні ліки.

Механізм дії судинних препаратів

На стінках судин розташовані м’язові волокна, мають форму кілець. При стисненні м’язів волокна теж скорочуються, відповідно, просвіт зменшується.

При розслабленому стані м’язів, стінки судин розширюються, а просвіт збільшується.

Судинні м’язи можуть скорочуватися самостійно, крім цього, вони знаходяться в постійному тонусі, завдяки безперервним імпульсам, які надходять з центральної нервової системи по нервових волокнах.

Дія медикаментозних препаратів направлено на відновлення циркуляції крові, збільшення просвіту спазмованих і пошкоджених капілярів, очищення і зміцнення стінок судин. Приплив крові до нейронам вегетативної нервової системи, сенсибілізація метаболічних процесів і усунення кисневого голодування мозкових клітин сприяють поліпшенню роботи головного мозку, знижують або прибирають симптоматичну картину захворювання.

Види судинних засобів

Препарати, призначені для судин, класифікуються по декількох категоріях. Всі вони мають індивідуальний спектр призначень:

 • Лікарські засоби, що розширюють судини і покращують кровообіг в судинах головного мозку;
 • Засоби, які зміцнюють судинну стінку;
 • Ноотропи, відновлюють кровообіг і пам’ять;
 • Препарати проти мігрені, що знімають спазм;
 • Антиагреганти і антикоагулянти, які сприяють розрідженню крові і запобігають появі тромбів.

Препарати для нормалізації кровотоку в мозку

Фармакологічні засоби, розроблені спеціально для поліпшення кровотоку в головному мозку, підрозділяються на 3 групи:

 • Міотропну. Діючі елементи цієї групи впливають на гладку мускулатуру стінок судин, тим самим знижуючи її тонус. До міотропною засобів відноситься Еуфілін з дибазол.
 • Нейротропні. Ліки роблять безпосередній вплив на нервові закінчення клітин (Резерпін, Валідол).
 • Нітрати. Ця група включає в себе властивості вищеописаних засобів. До неї відноситься Нітрогліцерин з Нітросорбітом.

Різновиди судинних лікарських засобів Еуфілін – один з найпоширеніших препаратів для лікування судинних захворювань

Також може відрізнятися склад лікарського засобу і який чинить їм ефект. Виходячи з цього, можна виділити наступні групи.

блокатори кальцію

До складу медикаментозних засобів цього типу входять діючі компоненти, що впливають на речовину, яка викликала порушення гнучкості судин. До них відносяться іони кальцію, які зміцнюють стінки.

Оскільки ліки призначені для нормалізації роботи мозкового кровообігу, їх не використовують для лікування хвороб серця. Існує три покоління кальцієвих блокаторів.

Ліки з першого покоління містять три основних діючих речовини:

 • верапаміл (Фіноптин);
 • ніфедипін (Корліпін, Нифедипин);
 • дилтіазем (Діаз).

Нимодипин, Клентіазем, Тіапаміл належать до другого покоління. Вдосконалене третє покоління включає такі препарати, як Амлодипін, Норваск.

Різновиди судинних лікарських засобів Норваск – сучасний засіб, що відрізняється швидким дією і довгим ефектом після лікування

Головна відмінність препаратів третього покоління від попередників полягає у високому пролонгированном дії і малій кількості побічних ефектів.

серцеві засоби

Ця категорія лікарських засобів покращує насичення головного мозку киснем, нормалізує роботу коронарних судин. Як правило, ці препарати виготовляються з рослин: конвалії, горицвіту. Фармакологічні назви серцевих препаратів – Кардіовален, Адонізид.

Засоби, в складі яких присутній нікотинова кислота

Ендуратін, Нікотинова кислота.

Різновиди судинних лікарських засобів Нікотинова кислота сприяє зниженню холестерину в крові, таким чином, знижуючи ризик виникнення бляшок

Нікотинова кислота діє навіть на дрібні капіляри. Лікування цим засобом великих судин не дає позитивних результатів. При прийомі ліків з групи, слід враховувати, що кислота негативно впливає на печінку. Необхідно суворо дотримуватися дозування, яку призначив лікар.

Препарати, створені з рослин

У лікарських засобів практично відсутні протипоказання і серйозні побічні ефекти. Їх призначають для поліпшення кровотоку в головному мозку, також вони усувають спазми. Рослинні препарати систематизуються за двома категоріями:

 • екстракт гінкго білоба (Танакан, Білобіл);
 • з рослинними алкалоїдами (Винпоцетин, Кавинтон).

Препарати, призначені для розширення просвіту між стінками судин, категорично не можна приймати без попередньої консультації з лікарем. Неправильно підібране дозування може спричинити збільшення частоти серцевих скорочень, що загрожує серйозними наслідками.

Препарати для зміцнення судинної стінки

Активний спосіб життя, збалансоване харчування і профілактичні заходи допоможуть зміцнити стінки судин. В окремих випадках позитивний ефект надає прийом медикаментозних засобів, який повинен підібрати лікар.

 • Аскорутин. До його складу входять діючі речовини: рутин з аскорбіновою кислотою. Вживання кошти допоможе зміцнити стінки судин. Аскорбінова кислота, що бере участь в окислювальних і відновних процесах, заповнить нестачу вітаміну в організмі, а рутин стимулює засвоєння кислоти тканинами і органами.
 • Венотон, настоянка і в таблетках. У ньому міститься екстракт часнику і квіток гречки, лактоза і аскорбінова кислота. Прийом кошти сприяє зміцненню стінок судин, знижує їх проникність. Венотон призначають людям з венозною недостатністю, набряком. Його застосування також ефективно при судомах, стомлюваності, парестезії.
 • Антістакс. Ці ліки для судин, в якому діючою речовиною є екстракт листа червоного винограду. Антістакс бореться з проникністю стінок судин, підвищує їх еластичність, зменшує запалення, знімає набряклість. Засіб зазвичай призначається при варикозному розширенні вен, а також при хронічної венозної недостатності.
 • Детралекс. Зараховується до ангіопротектор і венотоников, завдяки Діосмін – діючої речовини в складі. Застосування ліки зменшує проникність судин і підвищує гемодинаміку. Детралекс використовується в лікуванні геморою.

Різновиди судинних лікарських засобів

ноотропи

Препарати цієї групи використовуються при різноманітних психічних розладах, для нормалізації мозкового кровообігу та пам’яті. До того ж ноотропи приписують людям, які займаються розумовою працею. У своєму складі вони містять натуральні речовини і амінокислоти, що живлять мозкові клітини (Ноотропил, Фенотропіл).

Гомеопатія

Дія препаратів з гомеопатичної групи ґрунтується на передачі організму корисних властивостей рослинних лікарських засобів.

Різновиди судинних лікарських засобівГомеопатичні препарати не володіють моментальним ефектом, зате практично не мають протипоказань і побічних ефектів Препарати підбираються виходячи з індивідуальних особливостей хворого і його захворювань. Як правило, гомеопатичні засоби потрібно приймати тривалий період. При атеросклерозі благотворний ефект надають такі препарати, як Церебралік і Едас-138. Вони допомагають поліпшити пам’ять і мозкову діяльність.

Лікарські препарати проти мігрені

Мігрень – це захворювання неврологічного характеру, супутнім симптомом якого є сильні головні болі.

Принцип дії медикаментів, які позбавляють від болю, спрямований на зменшення тонусу судин і спазму, подальше розширення судинних стінок і відновлення їх первісного розміру.

Зомі, Максалт, Імігран – лікарські засоби, що володіють знеболюючим, протизапальним і судинорозширювальний ефект.

Антиагреганти і антикоагулянти

Антикоагулянти – це спеціальні фармакологічні препарати, які гальмують коагуляційні процеси (злипання кров’яних клітин). Вони лікують захворювання, пов’язані з тромбозом, наприклад, інсульт та інфаркт. До природних антикоагулянтів відносяться:

 • гепарин;
 • дикумарол;
 • Гірудин.

Ці ліки допомагають запобігти тромбоз вен, перешкоджають тромбоемболії, знижують ризик виникнення інфаркту. Крім цього, вони лікують захворювання периферичних судин. Їх принцип дії грунтується на пригніченні вітаміну К і активізації антитромбіну III.

Антиагреганти – препарати, які не дають клітинам крові злипатися, попереджаючи тим самим появу тромбів.

Різновиди судинних лікарських засобів

До цієї категорії лікарських засобів відносяться:

 • вітамін Е;
 • засоби, що містять у складі рослини Гінкго білоба (Білобіл, Гінос);
 • Аспірин, Аспірин Кардіо, Ацекардол – препарати з ацетилсаліциловою кислотою в якості діючої речовини.

Антиагреганти містяться у великій кількості в имбире, гранатах, цибулі, папайї, женьшені, сої, риб’ячому жирі. Однак вживати ці овочі і фрукти потрібно під наглядом фахівця.

Препарати, які очищають кровоносні судини

Неправильний раціон, зловживання курінням і алкогольними напоями, забруднене навколишнє середовище – все це негативно впливає на стінки судин, на яких з часом утворюються токсини зі шлаками.

Засмічення внутрішніх стінок нерідко призводить до різних порушень у функціонуванні кровоносної системи, збільшення рівня холестерину, патологій серцево-судинної системи.

Щоб відновити судини, необхідно приймати препарати, їх очищають.

Таблетки, які зміцнюють і очищають вени, артерії і більш дрібні судини, можна класифікувати за кількома групами:
Різновиди судинних лікарських засобівЛіки для судин мозку

 • Вітаміни А, В, Е, Р, С;
 • Кавінтон і Дігідроквертіцін – ліки, призначені для зміцнення стінок судин і відновлення їх еластичності;
 • Циннаризин – препарат з категорії блокаторів кальцієвих каналів;
 • Кардіомагніл – кращий засіб, що розріджує кров;
 • Корбаланс, Капілярін – очищають судинні стінки від холестеринових бляшок;
 • БАДи, серед яких найбільш ефективними є такі препарати, як Антиокс, ВІНЕКСІМ.

Таблетки зі списку приймають тільки за показаннями, після ретельного обстеження стану судин.

Ангіовіт

Перший вітчизняний лікарський препарат, створений для корекції і лікування гіпергомоцистеїнемії. Містить спеціально підібрані терапевтичні дози вітамінів В6, В12 і фолієвої кислоти (вітаміну B9). Володіє ангіопротекторні властивостями, сприяє структурній і функціональній нормалізації внутрішньої стінки (ендотелію) судин.

АНГІОВІТ® був розроблений фармацевтичної компаній «Алтайвітаміни» спільно з групою провідних російських вчених під керівництвом члена-кореспондента РАМН, доктора медичних наук, професора Баркаган З.С.

АНГІОВІТ® випускається в таблетках, покритих захисною оболонкою. Основними діючими речовинами препарату є:

 • вітамін B9 (фолієва кислота) – 5 мг
 • вітамін В6 (піридоксину гідрохлорид) – 4 мг
 • вітамін В12 (ціанокобаламін) – 0,006 мг

АНГІОВІТ® пройшов доклінічну і клінічну апробацію, і рекомендований для застосування в терапії, кардіології, акушерстві та гінекології.

Що краще: ін’єкційне введення або таблетки?

Уколи ефективніше таблетованих препаратів, оскільки рідке лікарський засіб після ін’єкції надходить відразу в кров.

Однак, такий спосіб лікування не завжди прийнятний, особливо якщо хворий лікується в домашніх умовах. У цьому випадку більш зручно приймати таблетки.

Що стосується терапії в стаціонарних умовах, то вона має на увазі лікування за допомогою внутрішньовенних і внутрішньом’язових ін’єкцій.

Різновиди судинних лікарських засобів

Судинні засоби, які найчастіше використовуються в лікуванні ін’єкційним методом:

 • Вінпоцетин, Кавинтон – це похідні алкалоїдів. Їх призначають для нормалізації харчування нервових клітин і відновлення кровотоку.
 • Еуфілін – розширює судинні стінки, насичує головний мозок киснем.
 • Дротаверин (Но-шпа). Як правило, ці ліки вживають в таблетованій формі, але при наявності показань, можливо лікування уколами.
 • Пірацетам. Швидко знімає спазм судин. Випускається в ампулах і пігулках.
 • Никошпан і Нікотинова кислота. Лікарські засоби продаються в ампулах і пігулках. Їх приймають для зниження рівня холестерину. Зазвичай препарати цієї категорії призначаються в комплексі з іншими засобами.

Судинні порушення і захворювання складають переважну частину серед патологій головного мозку у людей різного віку. Тому при перших симптомах, які свідчать про захворювання, необхідно відразу ж звернутися до лікаря для обстеження і постановки діагнозу.

 

судинні препарати

Лікарі призначають судинні препарати при проблемах з кровообігом при патологіях різного походження. Їх необхідно використовувати при наявності: атеросклерозу, інсульту, різних травм, які стосуються області голови, остеохондрозу, системних захворювань, підвищеного тиску.

В ході перебігу всіх перерахованих вище захворювань пацієнти скаржаться на такі симптоми: паморочиться голова, погіршується пам’ять, болить голова. З цими проблемами люди звертаються до лікаря і повинні пройти курс лікування. Особливо важливо це зробити тим, хто має діагноз ішемічний інсульт.

препарати

Для лікування проблем з кровообігом використовують лікарські препарати наступних груп:

 • вазодилататорів;
 • антиагрегантов;
 • натрапив.

Механізм дії цих коштів полягає у виконанні таких функцій:

Завдяки всім властивостям відбувається посилення кровотоку, поліпшення забезпечення клітин мозку киснем і поживними речовинами (глюкозою), в результаті чого зменшується ризик гіпоксії.

судинорозширювальні

Це дуже велика група ліків, що застосовуються для терапії різного роду патологій. Судинорозширювальні препарати сприяють постачання мозку кров’ю, стимуляції клітинного метаболізму і енергетичного обміну, що значно підвищує активність кори головного мозку. Знаходять ці препарати своє застосування і в лікуванні захворювань серця.

антагоністи кальцію

Антагоністи кальцію розслаблюють артерії, а на тонус вен не мають впливу. З цієї причини вони призначаються здебільшого в схемі лікування патологій серця і судин. Фармакологи розрізняють три покоління цих препаратів:

 • I покоління (Ніфедипін, Верапаміл).
 • II покоління (Фелодип, Клентіазем).
 • III покоління (амлодипін, Норваск).

Пацієнти повинні бути дуже обережними у використанні цієї групи лікарських засобів по причини можливого розвитку системного впливу на організм.

Альфа-адреноблокатори

Під час застосування препаратів цієї групи відбувається поліпшення обміну речовин, руху крові в судинах. Також з їх допомогою зменшується кисневе голодування, яке розвивається під час судинного спазму. Основні представники групи:

спазмолітики

Різновиди судинних лікарських засобів

Препарати групи спазмолітиків сприяють розслабленню стінок судин і розширення судинного просвіту. Ці ліки для судин найбільш м’яке і безпечне, але літні люди повинні бути максимально обережними з його вживанням.

Це відбувається через те, що на судини з атеросклерозом, які вже є у старих пацієнтів, спазмолітики не впливають. Для них підбирають лікарські засоби групи блокаторів кальцієвих каналів. Найбільш часто використовуваним є Но-шпа.

Дуже часто люди самостійно приймають спазмолітики для зняття різної болю, в тому числі і головний.

комбінації

Судинні препарати для поліпшення кровообігу з цієї групи мають комбінований склад. Основні представники:

антикоагулянти

Дані лікарські засоби знижують в’язкість крові і прискорюють її рух, що сприяє поліпшенню мозкового кровообігу.

До антикоагулянтів відносять такі лікарські засоби:

 • варфарин;
 • гепарин;
 • Клексан;
 • Фраксипарин.

Ці препарати, як в таблетках, так і в уколах, застосовуються тільки під наглядом лікаря, а для запобігання появи будь-якого кровотечі необхідно час від часу здавати кров на визначення біохімічних показників.

При появі синців на тілі, чорного калу або блювоти з кров’ю після застосування антикоагулянту, необхідно в терміновому порядку прийти до медичного закладу за допомогою.

антиагреганти

Антиагреганти застосовують для зниження в’язкості крові і при наявності схильностей до утворення тромбів і розвитку мікроінсульту. З їх допомогою можна запобігти появі тромбоемболії. Якщо у пацієнта виявили порушення кровообігу в мозку, то застосовують антиагреганти тільки після здачі всіх необхідних аналізів і оцінки результатів. До них відносять:

 • Ацетилсаліцилову кислоту;
 • курантил;
 • тиклопидин;
 • Аспілат.

Нікотинова кислота

Нікотинова кислота, або, як її ще називають, вітамін РР, сприяє розширенню капілярів, але на судини великого діаметра впливу не має. Лікарі рекомендує цей препарат при наявності порушень в церебральному кровообігу, тому що він знижує кількісний вміст холестерину. В цьому випадку призначають:

 • никошпан;
 • Ендуратін;
 • Аципимокс.

Якщо самостійно почати прийом препаратів на основі нікотинової кислоти, то можуть розвинутися серйозні наслідки. З цієї причини нікотинову кислоту призначає лікар і стежить за станом пацієнта. Терапія препаратом полягає в використанні спочатку ампул, а потім застосовують таблетки.

ноотропи

До основних представників групи натрапив можна віднести наступні лікарські засоби:

 • пірацетам;
 • Прамістар;
 • фенотропіл;
 • пантогам;
 • Актовегін;
 • Церебролізин.

Різновиди судинних лікарських засобів

Ноотропні препарати є дуже сильні антиоксиданти, які збільшують стійкість до гіпоксії, допомагають поліпшити процеси метаболізму в клітинах, попередити депресію, посилити роботу мозку.

Основні показання до призначення препаратів цієї групи:

 • наявність розумової відсталості, яка пов’язана з різними захворюваннями судин;
 • проблеми з пам’яттю;
 • астенічний синдром;
 • ВСД;
 • ішемічний інсульт;
 • наявність в анамнезі алкогольної енцефалопатії.

Дані препарати використовують тільки за рекомендацією лікаря після проведення всіх необхідних досліджень. Важливо розуміти, що натрапив впливають виключно на хворі судини і тканини, а на здорові впливу не мають. Коли студенти беруть їх перед важливими іспитами, то їх дія клінічно в цьому випадку не підтверджено.

рослинні

Основними речовинами, які входять до лікарських засобів на рослинній основі, є алкалоїди. У більшості випадків кількість протипоказань для їх застосування мінімальний.

Ці препарати призначаються для поліпшення кровотоку в мозку. Найчастіше ці лікарські засоби виробляються з гінкго білоба.

З клінічних досліджень були зроблені висновки про те, що найкращими є препарати на основі барвінку.

Різновиди судинних лікарських засобів

Ці препарати мають такі властивості:

 • знімати спазм;
 • стабілізувати кров’яний звернення;
 • поліпшити обмін речовин в мозку;
 • перешкоджає склеюванню тромбоцитів.

Лідером по забезпеченню всіх перерахованих вище характеристик є Винпоцетин. Також досить ефективно борються із захворюванням такі препарати:

 • Телектон;
 • Бравінтон;
 • Кавінтон.

Дані лікарські форми для лікування судин випускаються у вигляді таблеток і уколів. Інструкція описує, що хоча препарати мають не велику кількість побічних дій, але використовувати їх потрібно тільки за рекомендацією лікаря. Доза, кратність прийому і курс лікування визначається віком пацієнта і занедбаністю патології.

Різновиди судинних лікарських засобів

Як відомо, гінкго білоба також використовується у виробництві препаратів для поліпшення мозкового кровообігу. Препарати цієї групи мають такі характеристики:

 • зменшується спазм;
 • стабілізується циркуляція;
 • зменшується проникність судинної стінки.

Само по собі рослина характеризується антитоксичні властивості, допомагає ліквідувати вільні радикали, завдяки чому процеси метаболізму в нервовій тканині мозку поліпшуються, а набряклість не утворюється.

Основні представники препаратів на основі гінкго білоба:

 • танакан;
 • Білобіл;
 • Гинкор форт;
 • Меморі і багато інших.

Лікар повинен знати, що спільно приймати препарати з гінкго заборонено з антиагрегантами через можливий розвиток кровотечі.
Курс лікування лікарськими засобами довгий, і перші поліпшення можуть відбутися тільки через 30 днів після початку лікування.

гомеопатичні

Для того щоб поліпшити кровообіг у мозку можна застосовувати гомеопатичні препарати, які призначає тільки лікар. Золотий йод відноситься до таких препаратів. Він призначається при різних патологіях, при яких відбувається наступне:

 • погіршується пам’ять;
 • хода стає хиткою;
 • з’являється головний біль;
 • шумить у вухах.

зміцнюють

Для того щоб зміцнити судинну стінку використовуються спеціальні лікарські засоби, які підвищують пам’ять, стимулюють процеси метаболізму, впливають на проникність судин малого діаметра. Багато препаратів для лікування захворювань мають ці властивості, але мікроелементи також важливі для підтримки організму.

Для лікування патологій серцево-судинної системи призначають такі речовини:

 1. Рутин. Без цього мікроелемента не можуть нормально функціонувати капіляри. Вітамін Р витягують з рослин, які багаті на біофлавоноїди. Комбінація рутина з вітаміном С ще більш активно бореться із захворюванням.
 2. Вітаміни і мікроелементи, які входять не тільки в лікарські препарати, а й біологічно активні добавки.
 3. Дигідрокверцетин – речовина, яке було вилучено з модрини і знаходить своє застосування для зміцнення судинної стінки.

Препарати на основі вітамінів призначаються не тільки в лікувальних цілях, але і в профілактичних. Варто розуміти, що дотримуватися всі рекомендації необхідно обов’язково.

Різновиди судинних лікарських засобів

Для зміцнення судин при порушеннях венозного кровотоку при наявності патології прийнято приймати такі лікарські засоби:

 • Аскорутин – у складі знаходиться рутин і аскорбінова кислота;
 • Квертин, Кверцетин, Флавіо, Флаол на основі дигидрокверцетина;
 • Біологічно активні добавки, в які входять такі мікроелементи, як калій, кремній і селен.

профілактика

Для того щоб попередити появу порушень мозкового кровообігу необхідно приймати лікарські засоби, що мають здатність:

 • розширювати судини;
 • розріджувати кров;
 • знижувати ймовірність утворення тромбів.

Найбільш часто використовуваним для цих цілей препаратом є ацетилсаліцилова кислота. Варто відзначити, що це засіб всім підряд приймати не дозволяється, тому потрібно проконсультуватися з лікарем.

На полицях аптек знаходиться велика кількість ліків для мозкового кровообігу. Вони мають різний склад, фармакологічна дія і достатню кількість негативних проявів. Прийом цих препаратів без контролю лікаря може завдати шкоди. З цієї причини важливо звернутися до лікаря, який поставить діагноз і призначить правильну дозу лікарських засобів.

 

Новітні препарати для лікування судин головного мозку

Препарати для судин головного мозку: основні відомості

Препарати для судин головного мозку займають провідну роль для лікування найрізноманітніших захворювань. Багатьом з нас знайомі такі почуття, як запаморочення, шум у вухах, головний біль.

Ми пов’язуємо їх з чим завгодно: втомою, застудою, реакцією на стрес. Але мало хто запідозрить у себе проблеми з кровопостачанням головного мозку.

А адже це перші симптоми, які є провісниками таких серйозних станів, як інсульт. мігрень, порушення пам’яті, склероз.

Симптоми хвороб судин головного мозку

Симптоми, поєднання яких вимагає звернення до невропатолога (він призначить грамотне обстеження і, при необхідності, підбере судинні препарати для головного мозку):

 • головний біль – виникає як реакція на погодні зміни, стреси, перевтома і часто локалізується в скронях або в районі лоба;

Біль може захоплювати всю голову і бути дуже інтенсивною.

 • нудота (багатьох цей симптом наштовхує на думку про отруєння, однак нудота є одним з перших ознак кисневого голодування мозку);
 • запаморочення;
 • шум в вухах;
 • стомлюваність, постійна втома, сонливість;
 • порушення пам’яті;
 • поколювання, оніміння, мурашки в руках і ногах.

Проблеми з судинами головного мозку можуть бути пов’язані з такими вродженими захворюваннями, як гепертонія і вегето-судинна дистонія. Їх симптоми схожі, а тому слід розібратися. Ця стаття розкриє особливості гіпертонії. А тут ви дізнаєтеся все про ВСД.

Групи лікарських засобів

Всі препарати для лікування головного мозку можна розділити за механізмом їх впливу:

 1. Засоби, які зміцнюють судинну стінку.
 2. Ліки для розширення судин головного мозку.
 3. Ноотропи.

Препарати, що діють на судинну стінку

З віком тканини нашого організму починають втрачати колагенові і еластичні волокна в результаті природного процесу старіння. Стінка судин не є винятком. В результаті збільшується ризик розриву судин, що в головному мозку може мати незворотні наслідки. Запобігти цьому процесу допомагають засоби для судин головного мозку, зміцнюють їх стінки:

 • аскорутин – поєднання аскорбінової кислоти і вітаміну Р;
 • пантотенова кислота (вітамін В5);
 • мікроелементи (калій, кремній, селен);
 • дигідрокверцетин – рослинний препарат з деревини модрини.

Засоби для розширення просвіту судин

Більшість захворювань головного мозку пов’язане з недостатнім кровопостачанням його тканин, яке виникає внаслідок звуження судин. Лідер серед причин цього стану – атеросклероз. Інші фактори, які впливають на просвіт судин – це спазм, ангіодистонія і тромбоз. У цій групі виділяють наступні ліки для лікування судин головного мозку:

 1. Антагоністи кальцію, які розширюють артерії мозку, але не впливають на тонус венозної системи. Верапаміл (Изоптин), ніфедипін (Коринфар, кордафен, Кордіпін, Адалат), бензотіазепіна (Діаз). Це перше покоління препаратів. У другому поколінні можна виділити Ломір, Галлопаміл, Амлодепін, Октідіпін, Клентіазем. Дія третього покоління антагоністів кальцію (Німодіпін, Циннаризин) більш пролонговано, вибірково, безпечно. Крапельниця для судин головного мозку, яку призначає сьогодні будь-який невропатолог, обов’язково містить антагоністи кальцію.
 2. Рослинні алкалоїди (переважно на основі рослини барвінку). Добре відомий Винпоцетин і його аналоги: Кавинтон, Телектол, Бравінтон і інші.
 3. Кошти на основі гінкго білоба. Це реліктова рослина здатне не тільки розслабляти стінку судин, а й покращувати плинність крові, зміцнювати судинну стінку. Препарати Білобіл, Танакан, Гінгіум, Гинкор Форт.
 4. Нікотинова кислота (Ендуратін, Никошпан). Діє переважно на рівні капілярів головного мозку, здатне знижувати рівень холестерину. Це традиційні уколи для головного мозку, які призначаються більшості пацієнтів.

Перераховані препарати хоч і продаються в аптеках безрецептурно, вимагають обережного і грамотного призначення. Багато з них випускаються в різних лікарських формах.

Тільки лікар визначає показано пацієнтові приймати таблетки для кровообігу головного мозку, або потрібно більш інтенсивний курс терапії.

ноотропи

Група препаратів об’єднується за здатністю позитивно впливати на вищі психічні функції головного мозку: пам’ять, інтелект, здатність до навчання і інші.

Виділяють первинні ноотропи, які впливають безпосередньо на нейрони головного мозку і вторинні, що стимулюють діяльність нервових клітин за рахунок поліпшення кровотоку і зниження чутливості тканин головного мозку до гіпоксії.

Всі перераховані вище препарати фактично можна віднести до вторинних натрапив.

Народні засоби

Існує безліч звичних продуктів, які популярні в народі для позбавлення від судинних проблем в головному мозку, в тому числі і народні засоби від головного болю:

 1. Знижують рівень холестерину. Лідер цієї групи – мед для судин головного мозку в поєднанні з часником і лимоном. Лікування тривале.
 2. Розширюють судини. Для цього використовують часник, насіння кропу, квіти граба, корінь валеріани, плоди глоду.

Народне ліки для кровообігу головного мозку краще поєднувати з традиційними рекомендаціями невропатолога.

Препарати для розширення судин головного мозку

З плином часу або під впливом негативних факторів судинна система поступово виходить з ладу. Просвіт вен і артерій звужується, збільшується кількість шлаків, наслідком чого є незворотні зміни і навіть хвороб.

Тут уже не допоможуть народні засоби – потрібно приймати ліки. Судинорозширювальні препарати для головного мозку корисні тим, що покращують кровопостачання, збільшують просвіт в артеріях, коли звужувати його вже нікуди.

Ви знаєте, які ліки мають такого ефекту? Інструкції нижче допоможуть розібратися, як розширити судини медикаментами.

Види судинорозширювальних препаратів для поліпшення пам’яті і роботи мозку

Для механізму впливу судинорозширювальних препаратів для головного мозку характерні деякі особливості. Загальним же для всіх є один недолік, такий, як вплив на інші судини в тілі людини.

Часто це стає причиною зниження артеріального тиску, що має вже зворотну дію – кровопостачання мозку погіршується. Таке явище характерне для літнього віку і навіть може привести до інсульту.

З цієї причини ліки потрібно підбирати індивідуально за рекомендацією лікаря.

Різновиди судинних лікарських засобів

Препарати, що розріджують кров і зміцнюють стінки судин

Препарати, спрямовані на розрідження крові, зменшують її в’язкість, що знижує ризик інфарктів, інсультів, закупорки судин і гіпертонічних кризів. Такі ліки діляться на 2 основні групи:

 1. Антикоагулянти. Послаблюють здатність згущуватися крові, роблячи її менш густий. Сюди відносяться такі препарати, як «Зілт», «Варфарин», «Синкумар», «Гепарин».
 2. Антиагреганти. Впливають на тромбоцити, не даючи їм склеюватися. Такою дією володіють «Аспірин», «Аспекард», «Магнікор», «Тромбо АСС».

Зміцнити ж кровоносну систему головного мозку допомагають такі медикаменти:

 1. Спазмолітичні: «Но-шпа», «Папаверин».
 2. Зменшують атеросклеротичні нарости: «Симвастатин», «Левостатін».
 3. Зміцнюють стінки судин: «Аскорутин», «Дігідроквертіцін», «Церебролізин».

Різновиди судинних лікарських засобів

Ліки для поліпшення мозкового кровообігу у літніх

Для літніх людей характерно погіршення пам’яті і зниження уваги при розумової діяльності, порушення зору і слуху. Поліпшити ситуацію можуть такі препарати, як «Ноотропил» і «Фенотропіл».

Ці ліки серед показань до застосування мають навіть хвороба Альцгеймера, яка часто зустрічається у людей в солідному віці. Іншими ефективними препаратами є «Гінко», «Танакан», «Мемоплант».

Вони впливають на вікові зміни: покращують пам’ять, зорову і слухову функції, еластичність судин, а ще відновлюють мова і рухову активність.

Судинні препарати для головного мозку нового покоління

Судинні препарати, які використовують в неврології, називають коректорами мозкового кровообігу. Їх дія спрямована на розширення судин, але не в усьому тілі, а вибірково в головному мозку. На артеріальний тиск вони, як правило, впливають не значно.

Показання до застосування судинних засобів для головного мозку

Головний мозок дуже чутливий до нестачі кисню, який до нервової тканини несе артеріальна кров. Тому будь-які проблеми в артеріальному руслі мозку можуть стати причиною розвитку неврологічних захворювань: гострих – інсультів, хронічних – хронічної ішемії мозку і інших.

Причинами порушень циркуляції крові в судинній системі головного мозку можуть бути травми, атеросклероз, артеріальна гіпертензія, інтоксикації і підвищений тромбоутворення.

Розширення судин при всіх цих станах є найбільш ефективним способом поліпшити мозковий кровообіг і зупинити або навіть попередити розвиток неврологічних проблем.

Таким чином, показаннями до призначення хворим коректорів мозкового (церебрального) кровообігу є:

МОЗ заявляє Новий препарат нормалізує тиск назавжди.

 • Хронічна ішемія головного мозку різного ступеня вираженості (до основних її проявів відносять зниження пам’яті, працездатності, інтелекту, погіршення моторики, емоційну лабільність).
 • Гостре порушення мозкового кровообігу (інсульти).
 • Черепно-мозкові травми.
 • Інтоксикації.

Різновиди судинних препаратів

Судинорозширювальну дію мають багато груп лікарських засобів. Однак при захворюваннях головного мозку застосовуються тільки деякі з них (ті, які впливають вибірково на церебральні судини):

 • Блокатори кальцієвих каналів з виборчим церебральним дією (Циннаризин, Німодіпін, флунаризином).
 • Похідні алкалоїду барвінку (Винпоцетин, Кавинтон та ін.).
 • Деякі представники альфа-адреноблокаторів (наприклад, Ніцерголін).
 • Ксантинолу нікотинат.
 • Препарати на основі екстракту реліктової рослини гінкго білоба (Білобіл, Танакан та ін).

Різновиди судинних лікарських засобів

Судинні препарати нового покоління

Ліки нового покоління мають мінімум побічних ефектів (не викликають гіпотонію і порушення з боку серця), їх тривалість дії більше, відповідно приймати їх можна рідше, а результативність лікування ними набагато вище. Розглянемо докладніше деякі сучасні препарати, які показані при проблемах в судинному руслі головного мозку.

Нимодипин – блокатор кальцієвих каналів, який практично не робить судинорозширювальної дії на периферичні судини і добре проникає в мозкову тканину. Особливе застосування даний препарат знайшов при субарахноїдальних крововиливах і серйозних церебрально-судинних порушеннях у літніх людей.

 • Кавінтон – лікарський засіб на основі винпоцетина (алкалоїду барвінку), яке надає сприятливу дію на церебральний кровообіг і метаболізм в нервовій тканині, а також сприяє нормалізації реологічних властивостей крові, що також важливо при судинних проблемах.
 • Основні показання для застосування Кавінтону – це недостатність мозкового кровообігу, мікроінсульт, ішемічний інсульт, постінсультні стану, судинне слабоумство, атеросклероз церебральних судин, гіпертонічна енцефалопатія, а також розлади кровообеспеченія головного мозку, пов’язані із захворюваннями хребта (наприклад, коли порушується кровообіг в басейні біазілярной мозкової артерії через здавлювання хребетних артерій).
 • Олег Табаков поділився своїм секретом успішної боротьби з високим тиском.

Танакан – засіб, вироблене з екстракту рослини гінкго білоба. Механізми дії речовин, що входять в цей екстракт, не обмежуються тільки сприятливим впливом на мікроциркуляторне русло. Прийом даного препарату сприяє активізації метаболічних процесів в нервових клітинах і нормалізації реологічних властивостей крові.

Основним показанням до початку лікування Танаканом є когнітивні порушення (в першу чергу погіршення пам’яті і розумових процесів) у літніх людей. Ніцерголін – селективний судинорозширювальний препарат, діючий на церебральні судини.

Його застосування виправдане і при хронічних, і при гострих розладах мозкового кровообігу, а також при мігрені.

Описані ліки можуть застосовувати в комбінаціях із засобами інших груп (наприклад, ноотропами).

Все залежить від причин порушення церебрального кровообігу, особливостей клінічної картини, віку і стану здоров’я людини в цілому.

Призначати будь-які судинні препарати повинен виключно лікар при наявності конкретних показань. Самостійно в профілактичних і тим більше лікувальних цілях їх застосовувати не можна.

Судинні препарати для головного мозку нового покоління

Судинні препарати, які використовують в неврології, називають коректорами мозкового кровообігу. Їх дія спрямована на розширення судин, але не в усьому тілі, а вибірково в головному мозку. На артеріальний тиск вони, як правило, впливають не значно.

Показання до застосування судинних засобів для головного мозку

Головний мозок дуже чутливий до нестачі кисню, який до нервової тканини несе артеріальна кров. Тому будь-які проблеми в артеріальному руслі мозку можуть стати причиною розвитку неврологічних захворювань: гострих – інсультів, хронічних – хронічної ішемії мозку і інших.

Причинами порушень циркуляції крові в судинній системі головного мозку можуть бути травми, атеросклероз, артеріальна гіпертензія, інтоксикації і підвищений тромбоутворення.

Розширення судин при всіх цих станах є найбільш ефективним способом поліпшити мозковий кровообіг і зупинити або навіть попередити розвиток неврологічних проблем.

Таким чином, показаннями до призначення хворим коректорів мозкового (церебрального) кровообігу є:

 • Хронічна ішемія головного мозку різного ступеня вираженості (до основних її проявів відносять зниження пам’яті, працездатності, інтелекту, погіршення моторики, емоційну лабільність).
 • Гостре порушення мозкового кровообігу (інсульти).
 • Черепно-мозкові травми.
 • Інтоксикації.

Різновиди судинних препаратів

Судинорозширювальну дію мають багато груп лікарських засобів. Однак при захворюваннях головного мозку застосовуються тільки деякі з них (ті, які впливають вибірково на церебральні судини):

 • Блокатори кальцієвих каналів з виборчим церебральним дією (Циннаризин, Німодіпін, флунаризином).
 • Похідні алкалоїду барвінку (Винпоцетин, Кавинтон та ін.).
 • Деякі представники альфа-адреноблокаторів (наприклад, Ніцерголін).
 • Ксантинолу нікотинат.
 • Препарати на основі екстракту реліктової рослини гінкго білоба (Білобіл, Танакан та ін).

Судинні препарати нового покоління

Ліки нового покоління мають мінімум побічних ефектів (не викликають гіпотонію і порушення з боку серця), їх тривалість дії більше, відповідно приймати їх можна рідше, а результативність лікування ними набагато вище.
Розглянемо докладніше деякі сучасні препарати, які показані при проблемах в судинному руслі головного мозку.

Нимодипин – блокатор кальцієвих каналів, який практично не робить судинорозширювальної дії на периферичні судини і добре проникає в мозкову тканину. Особливе застосування даний препарат знайшов при субарахноїдальних крововиливах і серйозних церебрально-судинних порушеннях у літніх людей.

Кавінтон – лікарський засіб на основі винпоцетина (алкалоїду барвінку), яке надає сприятливу дію на церебральний кровообіг і метаболізм в нервовій тканині, а також сприяє нормалізації реологічних властивостей крові, що також важливо при судинних проблемах.

Основні показання для застосування Кавінтону – це недостатність мозкового кровообігу, мікроінсульт, ішемічний інсульт, постінсультні стану, судинне слабоумство, атеросклероз церебральних судин, гіпертонічна енцефалопатія, а також розлади кровообеспеченія головного мозку, пов’язані із захворюваннями хребта (наприклад, коли порушується кровообіг в басейні біазілярной мозкової артерії через здавлювання хребетних артерій).

Танакан – засіб, вироблене з екстракту рослини гінкго білоба. Механізми дії речовин, що входять в цей екстракт, не обмежуються тільки сприятливим впливом на мікроциркуляторне русло. Прийом даного препарату сприяє активізації метаболічних процесів в нервових клітинах і нормалізації реологічних властивостей крові.

Основним показанням до початку лікування Танаканом є когнітивні порушення (в першу чергу погіршення пам’яті і розумових процесів) у літніх людей.
Ніцерголін – селективний судинорозширювальний препарат, діючий на церебральні судини.

Його застосування виправдане і при хронічних, і при гострих розладах мозкового кровообігу, а також при мігрені.

Описані ліки можуть застосовувати в комбінаціях із засобами інших груп (наприклад, ноотропами).

Все залежить від причин порушення церебрального кровообігу, особливостей клінічної картини, віку і стану здоров’я людини в цілому.

Призначати будь-які судинні препарати повинен виключно лікар при наявності конкретних показань. Самостійно в профілактичних і тим більше лікувальних цілях їх застосовувати не можна.

судинні засоби

Судинні засоби – лікарські речовини, що застосовуються для звуження або розширення просвіту в кровоносних судинах – артеріях, венах і капілярах.

Механізм дії судинних засобів

У стінках судин знаходяться м’язові волокна, зазвичай розташовані кільцеподібне, так що при вкороченні м’язів вони скорочуються, їх просвіт стає менше, при розслабленні же м’язів судини розширюються і їх просвіт збільшується.

М’язи судин мають здатність скорочуватися самостійно, крім того, вони, будучи пов’язані з нервовими волокнами, безперервно несуть до м’язів імпульси з центр, нервової системи, знаходяться в стані деякого скорочення (тонус).

Центр, нервове вплив на судини поширюється з тієї групи клітин довгастого мозку, що отримала назву судинного центру і місцезнаходження якої було встановлено Овсянниковим в 1871 році.

Судиноруховий центр складається з клітин, що викликають судинозвужувальну дію, і клітин, що функціонують як сосудорасширителей. Фізіологічним подразником судинного центру служить вуглекислота, принесена до центру з кров’ю; судиноруховий центр проявляє особливу специфічну чутливість до углекислоте.

Види судинних засобів

З лікарських засобів діє збудливо на судиноруховий центр кофеїн, внаслідок чого відбувається звуження судин, особливо виражене в судинної мережі шлунково-кишкового тракту.

Одночасно кофеїн впливає безпосередньо на деякі судинні стінки, викликаючи їх розслаблення, тому судини мозку, легенів і вінцеві кілька розширюються; розширюються також і судини скелетних м’язів, чому ще сприяє маса крові, що переміщається з звужених судин кишечника; судини нирок і печінки або розширюються або звужуються, залежно від того, яку дію кофеїну переважає: периферичний (судинорозширювальну), т. е. безпосередньо на стінку судин цих органів, або ж центральне – судинозвужувальну. Механізм дії кофеїну на стан судинних структур дуже різноманітний.

Стрихнін в терапевтичних дозах збуджує центри довгастого мозку, і судиноруховий теж, тому судини звужуються, кров’яний тиск підвищується, а якщо воно перед тим було знижено, то стає нормальним. Дуже сильне звуження з великим підвищенням кров’яного тиску настає під впливом адреналіну, введеного під шкіру або внутрішньовенно.

Механізм дії адреналіну полягає в його збудливу вплив на периферичні нервові симпатичні закінчення в судинної мережі. Адреналін дуже неміцний і швидко розкладається, після чого ефект його дії припиняється.

Такого ж типу впливає алкалоїд ефедрин, що виділяється з рослини ефедри, дія його триває довше, так як він міцніше адреналіну.

Одні лікарські речовини, що викликають розширення судин, надають дію на судиноруховий центр, пригнічуючи або навіть паралізуючи його; інші судинні засоби пригнічують розвиток периферичний нервово-м’язовий прилад; деякі судинні засоби одночасно пригнічують і судиноруховий центр і периферичні нервові закінчення.

Дуже швидко розширює судини амилнитрит, при вдиханні парів людиною у нього розширюються насамперед судини голови, потім послідовно – шиї, грудей і боків; одночасно з розширенням судин голови і головного мозку розширюються вінцеві артерії серця.

Практично це дуже важливо, оскільки таким чином усувається наступив спазм мозкових або серцевих судин і відновлюється перерване спазмом харчування життєво важливих частин організму.

Від амилнитрита судини розширюються, тому що він пригнічує судиноруховий центр і периферичні симпатичні нервові закінчення в стінках судин. Подібно амилнитрита діють азотистокислий натрій, нітрогліцерин.

Останній за швидкістю настання дії (через 2 хвилини) лише трохи поступається амилнитрита. Через більш тривалий термін (5-10 хвилин) починає діяти нітрит натрію, але дія його триваліше, ніж двох інших засобів.

З рослини солянка (Salsola Richteri) акад. А. П. Орєхов виділив алкалоїд сальсолін, що володіє судинорозширювальну і знижуючим кров’яний тиск дією. Сухоцвіт користується славою понижуючого кров’яний тиск судинного кошти, т. Е. Що розширює судинні структури, тому гіпертонікам і особам з підвищеним кров’яним тиском часто прописують настої з названого рослини, з метою знизити ненормально високий тиск крові. Амілнітріт і нітрогліцерин вживаються для усунення спазматических скорочень судин при нападах грудної жаби, при отруєнні кокаїном.

При спазмах може допомогти розширити судини папаверин, а з органопрепаратів мап і Міолою, що містять аденілові кислоту, яка обумовлює судинорозширювальну дію цих препаратів. Впливаючи гнітюче на судиноруховий центр, хлоралгідрат розширює судини; аналогічно діє хлороформ.

Однак обидва ці кошти не відносять до групи спеціально судинорозширювальних, а застосовують в якості наркотичних. До судинних засобів не зараховують і багатьох лікарських речовин, які застосовуються з іншими цілями і з певним біологічним впливом, хоча б ці речовини і змінювали просвіт судин.

Серцево-судинні засоби

Серцево-судинні засоби – лікарські препарати, що застосовуються при захворюваннях серцево-судинної системи. До серцево-судинним засобам ставляться серцеві глікозиди (речовини, які надають виборче дію на серце), судинорозширювальні і спазмолітичні (що знімають спазми) кошти, а також лікарські препарати, що знижують збудливість серцевого м’яза.

Серцеві глікозиди є речовинами рослинного походження. У медичній практиці застосовуються строфантин (з строфанта), дигітоксин (з наперстянки), конваллятоксін (з конвалії), ерізімін (з желтушника), олеандрін (з олеандра), цимарин (з кендиря коноплевого) та інші.

Ці речовини мають виражену лікувальну дію при захворюваннях серця.

Поряд з препаратами, що складаються з одного якогось глікозиду, широко застосовуються настойки, порошки та інші «сумарні» препарати, одержувані з рослин, що містять кілька серцевих глікозидів, наприклад порошок наперстянки, Гіталов, лантозід (з наперстянки), настоянка конвалії, адонізід ( з горицвіту весняного) та інші.

Серцеві глікозиди застосовуються при гострій і хронічній серцевій недостатності і кардіосклероз, що супроводжується вираженими застійними явищами (синюшність шкірних покривів, задишка, набряки тощо).

У лікувальних дозах препарати, що містять серцеві глікозиди, посилюють скорочення серця (систолу), подовжують період відпочинку серцевого м’яза (диастолу), уповільнюють ритм, зменшують застійні явища і задишку, підвищують сечовиділення (діурез).

Препарати групи судинорозширювальних і спазмолітичних засобів викликають розслаблення м’язів стінок кровоносних судин, знімають їх спазми, знижують кров’яний тиск.

Вони застосовуються при лікуванні гіпертонічної хвороби, стенокардії та деяких інших захворювань, що супроводжуються судинними спазмами, наприклад ендартеріїту та інші.

До цієї групи серцево-судинних засобів відносяться: препарати раувольфії зміїної і, зокрема, резерпін (серпазіл), понижуючий кров’яний тиск і володіє своєрідним заспокійливий вплив на центральну нервову систему; такі препарати, як тіфен, дибазол; алкалоїди папаверин, сальсолін, сферофізін; особливим способом оброблені алкалоїди ріжків (препарат редергам); рослини еукомія, шлемник байкальский і інші.

Деякі з цих препаратів безпосередньо впливають на мускулатуру судинної стінки, інші – проявляють лікувальний ефект, впливаючи на судинно-рухові центри головного мозку.

 • До серцево-судинним засобам ставляться також препарати, що знімають спазми вінцевих (коронарних) судин серця і застосовуються при лікуванні нападів стенокардії ( «грудної жаби»), – нітрогліцерин, нітранол, ериніт, келлин (з аммі зубної), даукарин (з насіння моркви) , валідол та інші.
 • Особливу групу серцево-судинних засобів складають речовини, що знижують збудливість серцевого м’яза і застосовуються при лікуванні серцевих аритмій (алкалоїд хінідин, що міститься в корі хінного дерева, препарати глоду, синтетичний препарат новокаїнамід).
 • Все серцево-судинні засоби приймаються тільки за призначенням лікаря.
Previous Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей
Next Різновиди лімфоцитів і причини зміни їх рівня в крові

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *