Різновиди, діагностика і лікування вади серця


Разновидности, диагностика и лечение порока сердца

Незалежно від його етіології ПС не тільки чинить негативний вплив на стан серцево-судинної системи, але і є причиною розвитку різноманітних захворювань серцевого м’яза. Інформація про те, як лікувати порок серця, надзвичайно важлива для кожної людини.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Суть захворювання

Серце людини складається з чотирьох відділів: двох передсердь (праве, ліве) і двох шлуночків (правого і лівого). В результаті послідовних скорочень цих відділів кров під напором направляється від передсердь до шлуночків, а звідти – до магістральних артеріях.

Крім цього, серце також має такі структури, як клапани, які в результаті їх закривання і відкривання забезпечують рух потоку крові тільки в одному напрямку, перешкоджаючи зворотному току крові – регургітації.

При розвитку пороку серця відбувається порушення будови клапанів, серцевих перегородок, стінок порожнин серця, судин, які відходять від нього і пр. У результаті таких змін порушується рух потоку крові.

Вроджені вади серця розвиваються на 2-8 тижнях внутрішньоутробного розвитку плода. Приблизно на 1000 новонароджених у 5-8 дітей зустрічаються вроджені вади серця. Серед основних факторів, які можуть привести до розвитку ВПС, можна назвати такі:

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

 • наявність у кого-небудь з родичів з обох сторін захворювань серцево – судинної системи;
 • контакт вагітної жінки з радіоактивними речовинами;
 • вплив негативних чинників навколишнього середовища;
 • вживання вагітною жінкою алкоголю, наркотичних речовин або куріння;
 • негативний вплив будь-яких лікарських препаратів;
 • перенесене жінкою в першому триместрі вагітності інфекційне захворювання (краснуха, гепатит В, грип та ін.);
 • занадто велику вагу жінки в період її вагітності.

Якщо говорити про причини, які призводять до розвитку набутих вад серця, то до найбільш значущих можна віднести ревматизм, ендокардит, атеросклероз і сифіліс.

Що стосується вроджених вад серця, їх умовно можна поділити на дві групи:

 1. Розвиваються при наявності шунтів. Кров, збагачена киснем, повертається в легені. Це призводить до істотного збільшення показника тиску як в правому шлуночку, так і в кровоносних судинах. У цю групу входять такі пороки, як незарощення АП, дефект МП перегородки або дефект МЗ перегородки.
 2. Наявність перешкод, які порушують процес кровотоку. В результаті цього навантаження на серце зростає. У цю групу можна включити такі види пороків, як звуження аорти, стеноз клапана аорти або звуження легеневого клапана серця.

В результаті поступової дегенерації серцевих клапанів отвір між стулками клапана змикається не повністю, що призводить до зворотного току крові. Такий процес може бути спровокований двома факторами:

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

 1. Серцевий клапан складається не з 3, а з 2 стулок. Цей вид пороку розвивається приблизно у 1-2% пацієнтів.
 2. Пролапс мітрального клапана, який зустрічається у 5-25% хворих. Цей різновид ПС не є небезпечною для життя людини.

Небезпека пороку серця для життя пацієнта залежить від його виду, ступеня розвитку, причин, які привели до його розвитку, а також наявності супутніх захворювань.

Лікування набутих вад

Серед ВПС у дорослих найбільш поширеним є мітральний стеноз. Як правило, він зустрічається у жінок.

В першу чергу хотілося б відзначити, що пацієнти із стенозом знаходяться під наглядом у фахівців. Госпіталізація рекомендується тільки в разі розвитку складної патології.

Якщо пацієнт скаржиться на сильну задишку, але у нього не спостерігається ознак ревматизму або збільшення обсягу порожнин серцевих відділів, він потребує консультації кардіохірурга. Після проведення ретельного обстеження може бути прийнято рішення про проведення операції.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

У тому випадку, коли у пацієнта діагностовано мітральний стеноз, який супроводжується синусовою тахікардією, дігоксин не призначають.

Такий вид пороку, як мітральна недостатність, частіше зустрічається у дорослих чоловіків. Виявляється переважно у вигляді ревматизму, який може доповнюватися мітральнимстенозом.

Комплекс медикаментозної терапії включає такі групи препаратів, як глікозиди, інгібітори АПФ, діуретики, антикоагулянти і антиагреганти. У разі розвитку важких ускладнень може виникнути необхідність в проведенні оперативного втручання. Як правило, практикуються такі види операцій: клапанне протезування або вальвулопластіка.

Мітральний пролапс, аортальнийстеноз або аортальна недостатність відносяться до тих видів вад серця, які розвиваються у людей молодого віку. У рідкісних випадках ці серцеві вади протікають поодинці. Як правило, вони йдуть в тандемі з будь-яким іншим пороком серця.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Ці кошти допомагають полегшити або усунути прояв деяких симптомів захворювання, але повністю хвороба не виліковують.

Повністю усунути вади серця можна тільки за допомогою проведення оперативного втручання (протезування або балонна вальвулопластика).

Придбані пороки серця, як правило, не потребують стаціонарного лікування. Тільки лише при розвитку важких ускладнень є необхідність в хірургічному лікуванні.

Лікування вроджених ПС

ВПС не можна вилікувати консервативним способом. Основна мета проведення консервативної лікувальної терапії полягає в полегшенні загального стану пацієнта, полегшення прояву ознак пороків, а також у профілактиці розвитку ускладнень.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Лікування пороку серця, діагностованого відразу після народження, проводиться тільки в стаціонарі (дитячий організм не в змозі самостійно впоратися з патологією). Операція в цьому випадку необхідна.

Слід тільки визначитися з терміном її проведення. Якщо загальний стан маленького пацієнта дозволяє, фахівці намагаються відтягнути час проведення операції на більш пізній термін, коли організм підросте і зміцніє. В іншому ж випадку хірургічне втручання проводиться негайно.

Спосіб операції визначається строго індивідуально. Це може бути стентування, протезування, пластика тощо.

При діагностуванні будь-якого виду пороку серця метод і схему лікування може визначити тільки фахівець.

Народні рецепти

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

В основному використовуються відвари або настої трав або ягід. Серед найбільш широко відомих можна назвати такі рецепти:

 1. Новонароджену дитину дуже корисно купати у ванні з додаванням відвару материнки. Для цього 2 ложки сировини настоюють протягом 5-10 хвилин і проціджують. Після такої ванни дитинка буде набагато спокійніше спати.
 2. Допоможе впоратися з симптомами ПС відвар трави желтушника. 1 ложка сухої трави настоюється в склянці окропу протягом 15-20 хвилин, а потім відвар вживається по 1 ложці 3-4 рази протягом доби.
 3. Часте серцебиття доставляє якийсь дискомфорт пацієнтам. Щоб впоратися з ним, можна використовувати настій ложки трави гвоздики, настояної в склянці окропу. Такий відвар можна пити тричі на добу по 1 ложці. Через пару тижнів серце стане битися набагато спокійніше, та й болю підуть.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Хотілося б відзначити, що ці методи лікування ні в якому разі не можна використовувати за рекомендацією знайомих або сусідів. Без консультації фахівця займатися самолікуванням не можна.

 

Порок серця: симптоми у дорослих – причини, ознаки і лікування

Порок серця – це недуга, що вражає серцеві клапани, а також кровообіг. Патологія може бути, як вродженою, так і придбаної протягом життя. Набуті вади мають різну ступінь небезпеки, а також різні симптоматичні прояви.

На сьогоднішній день у дорослої людини вроджена серцева патологія зустрічається вкрай рідко, оскільки після народження при підтвердженні даного діагнозу негайно слід оперативне втручання, що усуває недуга.

Втім, якщо порок не був помічений в ранньому віці, то його діагностування відбудеться вже в зрілості.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Причини

Вроджена природа патології пояснюється порушенням внутрішньоутробного розвитку, а також генетичної схильністю до захворювання.

Увага! Причин, що пояснюють розвиток придбаного недуги набагато більше, і більшість з них можна легко запобігти дбайливим ставленням до здоров’я.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Чому виникає придбаний порок?

 1. Людина зловживає різними шкідливими звичками (вплив нікотину, алкоголю, наркотиків).
 2. Серцево-судинні недуги хронічного характеру також здатні вплинути на формування пороку.
 3. Схильність до захворювання може розвинути вірус гепатиту в анамнезі.
 4. Порок серця може розвиватися на тлі наслідків після перенесених недуг – грипу, краснухи, ВПЛ.
 5. Внаслідок ураження організму деякими дерматологічними захворюваннями.
 6. Результат інфікування венеричними недугами, а саме на сифіліс та гонорею.
 7. Наслідки атеросклерозу.
 8. Травмування області шиї і хребта, ураження серцевих м’язів.

Це важливо! Всі вищевказані фактори здатні протягом життя спровокувати розвиток серцевого пороку.

Складність патології полягає в тому, що її неможливо усунути за допомогою терапевтичної дії, єдиний шлях лікування – оперативне втручання.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

При дбайливому ставленні до здоров’я і профілактичним заходам під наглядом кардіолога, можна значно знизити ризик виникнення даної серцевої патології.

Дуже важливо при цьому не забувати про заняття фізкультурою, а так само усунути тяжкі фізичні навантаження і відмовитися повністю від шкідливих звичок.

При цьому вкрай важливо звернути увагу на тривожну симптоматику і почати своєчасне лікування.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Симптоми у дорослих

Симптомокомплекс залежить від тяжкості та виду серцевого пороку. Наприклад, виявлення патології може статися відразу за фактом прояву ознак. Але, часом недуга не виявляється у новонародженої дитини, а в подальшому розвивається безсимптомно. Вроджена патологія характеризується наступними симптомами, що можуть проявлятися, як у дітей старшого віку, так і у дорослих:

 1. Постійні задишки.
 2. Прослуховуються серцеві шуми.
 3. Людина часто втрачає свідомість.
 4. Спостерігаються нетипово часті ГРВІ.
 5. Апетит відсутній.
 6. Уповільнення зростання і набору маси (ознака характерний для дітей).
 7. Виникнення такої ознаки, як посиніння певних ділянок (вуха, ніс, рот).
 8. Стан постійної втоми і знесилений.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Симптоматику вродженої патології можна розділити на 4 групи.

кардіальнийЛюдина страждає від постійних одишек, зауважує часті болі в серці, серцебиття прискорене, шкіра відрізняється нездорової блідістю, часом посиніння шкіри і навіть слизових
серцевої недостатностіГоловний прояв даного синдрому – ціаноз і тахікардія. Спостерігаються явні задишки, що заважають нормальній життєдіяльності
Гіпоксії хронічного характеруНайчастіше проявляється у дітей у вигляді проблем з розвитком. Характерною ознакою є деформаційний процес нігтів, а також фаланги пальців помітно товщають
дихальнийВиражається в розладах функції дихання. Пульс стає занадто уповільненим або занадто прискореним. Спостерігається випинання живота. Часом може виникати затримка дихання, але частіше за все дихання надмірно прискорене

Довідка! ВПС поділяють на два нетипових виду – сині і білі. При синьому вигляді змішується венозна і артеріальна кров, а в другому – без змішування крові.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Симптоматика синього виду виявляється в перші роки життя. Патологія дає про себе знати раптовим нападом, що характеризується виникненням задишки, перепорушенням, ціанозом, а часом і непритомністю.

Ознаки білого виду патології проявляються також в дитячому віці, але трохи пізніше (після 8-9 років), визначити його можна за явною відставання в розвитку, особливо помітно це по нижній частині тулуба.

Характеристика набутої патології

Йтиметься про дефекти клапанів, що виникають протягом життя. Найчастіше проявляється у вигляді стенозу або серцевої недостатності. Подібні дефекти помітно погіршують нормальний кровотік.

Розвиток аномалії придбаного характеру відбувається внаслідок наслідків різних захворювань, надмірних фізичних навантажень на серце, розширення камер серця.

Порок може з легкістю бути спровокований запальним процесом, аутоімунними або інфекційними недугами.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Симптоматика

Прояви пороку будуть прямо залежати від ступеня тяжкості, а також виду недуги. Таким чином визначення симптомів буде залежати від місця локації поразки і кількості порушених клапанів. Крім того, симптомокомплекс залежить від функціональної форми патології (про це детальніше в таблиці).

Функціональна форма порокаКраткая характеристика прояву

мітральний стенозХарактерна ознака пороку – задишка. На початкових етапах даний симптом проявляється тільки після фізичних навантажень, а в подальшому – в повному спокої. Присутній сухий кашель, часом може спостерігатися мокрий з кров’яними відходження. Додатковим симптомом вважається хриплость голосу. Інші ознаки: серцебиття помітно частішає; набряклість кінцівок; біль в області грудей; постійна слабкість; розвиток астми з подальшим набряком легенів
мітральна недостатністьЯк і в вищевказаному випадку, задишка на початкових стадіях тільки за фактом навантаження, а після характерна в спокійному стані. Симптоми такі: серцеві болі; слабкість і млявість; сухий кашель; серцеві шуми
аортальна недостатністьСимптоматика тривалий час може бути прихованою, оскільки повноцінна робота серця компенсується за рахунок лівого серцевого шлуночка. Далі спостерігаються посилені серцеві болі, що вкрай складно усунути. Ознаки даної патології наступні: задишка; запаморочення; відчуття тяжкості з боку правого підребер’я; блідість шкіри; регулярні запаморочення; пульсації в області шиї; набряклість кінцівок
аортальний стенозОзнаки даної патології тривалий час знаходяться в прихованій формі. Потім характерні симптоми проявляються у вигляді: головних болів; одишек; серцевих болях стискає характеру; набряклості кінцівок; астматичних нападах; блідості; слабкому пульсі; підвищений діастолічний АТ, і навпаки, знижений систолічний
трикуспідального недостатністьЯк самостійна патологія розвивається вкрай рідко, найчастіше діагностується в поєднанні з іншими видами клапанних вад. Симптоматика визначається наступна: відчувається пульсація вен в області печінки; пульсація в області шийного відділу хребта; синюшність певних ділянок; дискомфортні відчуття в області правого підребер’я; пульс значно частішає; до синюшности шкіри може додатися жовтизна; набряклість кінцівок; збої роботи шлунково-кишкового тракту і печінки

Окрему увагу варто приділити комбінованим пороків. В цьому випадку вражається не тільки один, а відразу кілька клапанів. У медичній практиці зустрічаються патології, коли в одному серцевому клапані спостерігається два дефекту. Таким чином, симптоматика буде проявлятися в залежності від переважання дефекту.

Які прогнози?

Люди, у яких діагностовано порок серця, можуть продовжувати вести повноцінний спосіб життя, за умови дотримання всіх рекомендація і проведення своєчасного лікування.

Однак існують певні види пороку, які виявилася симптоматикою можуть обмежувати людину в повсякденній діяльності. Прогнози в даному випадку різні і визначаються ступенем тяжкості патології та правильності проведеного оперативного лікування.

При відсутності компетентної допомоги, людині може загрожувати летальний результат від серцевої недостатності.

 

Набуті вади серця: причини, симптоми, лікування, наслідки

Набуті вади серця розвиваються в результаті негативного впливу зовнішніх факторів. Вони з’являються у людини протягом життя і призводять до порушень функцій клапанного апарату і серця.

Патологія потребує лікування, яке частіше за все полягає в хірургічних процедурах. Терапію важливо провести своєчасно, так як при такому діагнозі існує велика ймовірність серцевої недостатності.

Механізм розвитку

Внаслідок набутих вад пошкоджується структура і робота клапанів, через що порушується внутрисердечное кровообіг.

Якщо порок компенсований, то про його наявність можна і не підозрювати.

Але при відсутності лікування розвивається стадія декомпенсації, що викликає задишку, відчуття серцебиття, підвищену стомлюваність, болі в області серця, підвищену схильність до втрати свідомості.

Пороки викликають серйозні порушення і вимагають оперативного втручання.

Вони бувають вродженими і набутими. Останні зазвичай вражають мітральний і напівмісячний клапани. Патологічний процес проявляється у вигляді стенозу, недостатності, пролабирования.

Під час недостатності деформуються і коротшають стулки і не можуть повністю замикатися.

Якщо атриовентрикулярное отвір звузилося, то ставлять діагноз «стеноз». Це відбувається внаслідок запального процесу і рубцювання стулок, які призводять до зрощення клапана і зменшення діаметра отвору.

 • При наявності недостатності функцій і звуження отвору одночасно говорять про комбіновану ваду.
 • При наявності патологічних змін в декількох клапанах у пацієнтів діагностують поєднані вади.
  Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Пролабування відрізняється випинанням, вибухне стулок.

Основна причина набутих вад серця – ревматизм. Він є причиною патології в 75% випадків. Не менш небезпечні травми, сепсис, атеросклероз, аутоімунні патології.

Види набутих вад і їх симптоми

Існують різні види набутих вад, які мають різні прояви і особливості розвитку.

Мітральна недостатність

Для патологічного стану характерно неповне перекриття лівого предсердно-желудочкового отвори двостулковим клапаном під час скорочення. Через це кров назад закидається в передсердя.

Порок розвивається в результаті міокардиту, міокардіодистрофії. Ці патології послаблюють кругові м’язові волокна або вражають папілярні м’язи, які беруть участь у закритті клапана під час систоли.

Відносна недостатність не супроводжується видозміною мітрального клапана, але збільшується в розмірі отвір, і стулки не можуть перекрити його повністю.

Може спостерігатися органічна форма недостатності. Особливий вплив при цьому надає ендокардит внаслідок ревматизму.

Для нього характерне формування сполучної тканини на клапанних стулках, поступово викликаючи їх зморщування і вкорочення.

Під впливом цих змін стулки не можуть повністю закриватися і утворюють щілину, через яку відбувається зворотний потік крові в порожнину передсердя.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Функціональна недостатність порушує роботу м’язового апарату, який регулює закриття клапана. При цьому кров закидається назад в лівий шлуночок, а з нього потрапляє в передсердя.

Якщо серце компенсує це порушення, то хворий не відчуває ніякого дискомфорту і нічим не відрізняється від здорової людини. На цій стадії захворювання може залишатися досить довго, але якщо скоротливі здатності міокарда ослабнуть, розвивається застійний процес в колах кровообігу.

При декомпенсації пацієнт страждає від:

 • задишки;
 • відчуття серцебиття;
 • ціанозу;
 • набряків нижніх кінцівок;
 • болючою і збільшеної печінки;
 • акроцианоза;
 • набухання судин на шиї.

Симптоматика наростає поступово з розвитком погіршення кровообігу і кисневої недостатності.

Мітральний стеноз

Атриовентрикулярное отвір звужується в результаті тривалого перебігу ревматичного або інфекційного ендокардиту.

Стеноз отвору виникає, якщо уплотнились і зрослися клапанні стулки.

Мітральний клапан при цьому набуває форму воронки зі щілиною посередині. При тривалому перебігу хвороби відбувається звапніння тканин клапана.

З розвитком патології у людини спостерігається розвиток:

 • задишки;
 • кашлю з домішками крові в мокроті;
 • перебоїв і хворобливих відчуттів в області серця.

Огляд покаже, що пацієнт дуже блідий, а щоки покриті густим рум’янцем. Діти при цьому можуть бути інфантильними, страждають від недостатнього фізичного розвитку, спостерігається випинання грудної клітини через сильний биття серця.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Показники пульсу на обох руках при стенозі відрізняються. Існує ризик розвитку миготливої ​​аритмії.

Аортальна недостатність

Якщо не повністю змикаються півмісяцеві заслінки, які повинні закривати отвір аорти, кров під час розслаблення з аорти повертається в порожнину лівого шлуночка. Цей стан називають аортальною недостатністю.

Патологічний процес розвивається при:

 1. Ревматичному ендокардиті.
 2. Інфекційний ендокардит.
 3. Атеросклерозі.
 4. Сифілісі.
 5. Травмах.

Під час ревматизму під впливом запальних і склеротичних процесів стулки коротшають.

Якщо у людини сифіліс або атеросклероз, то патологічний процес зачіпає саму аорту. Вона розширюється і відтягує стулки клапана.

При септичному процесі розпадаються частини клапана, на них утворюються дефекти, вони рубцюються і коротшають.

На початкових стадіях розвитку посилюється робота лівого шлуночка, за рахунок чого і відсутня погіршення стану. Поступово відбувається розвиток коронарної недостатності, через що виникають болі в серці. Вони пов’язані з гіпертрофічною змінами в міокарді.

Декомпенсований порок серця проявляється:

 1. Слабкістю.
 2. Блідістю шкіри.
 3. Пульсацією в області великих артерій.
 4. Ритмічним погойдуванням голови.
 5. Зміною забарвлення нігтів.
 6. Звуженням зіниць при скороченні і розширенням під час розслаблення.

Ігнорувати ці прояви не можна. Необхідно терміново відвідати лікаря і пройти обстеження.

Аортальний стеноз

Через звуження гирла аорти кров під час скорочення не потрапляє в неї з лівого шлуночка.

При вираженому стенозі і недостатньому викиді крові в артерії спостерігаються прояви декомпенсації. Симптоми будуть різні, в залежності від того, кровопостачання якої ділянки порушилося:

Міокарда. У пацієнта болить в області серця по типу стенокардії.

Головного мозку – болить і паморочиться голова, можлива втрата свідомості.

Клінічна картина стає більш вираженою, якщо пацієнт піддається фізичним або емоційним навантаженням.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Так як судини недостатньо наповнюються кров’ю, шкіра блідне, пульс стає рідкісним, знижується артеріальний тиск.

Також читають: В чому небезпека кардиомегалии

Тріскупідальная недостатність

Відхилення спостерігаються в структурі та функціях тристулкового предсердно-желудочкового клапана. Хвороба виникає, якщо людина страждала від ревматизму, сепсису, отримав важку травму в область серця.

Зазвичай проблема поєднується з іншими, в ізольованій формі спостерігається дуже рідко.

Недостатність супроводжується застійними процесами в венозних судинах. Це призводить до:

 • набряків;
 • накопичення рідини в черевній порожнині;
 • почуттю тяжкості справа під ребрами;
 • болів, пов’язаних зі збільшенням розміру печінки;
 • посинінням шкірного покриву;
 • набуханием і пульсування вен на шиї.

У цьому стані спостерігається збільшення тиску в венах. Застійні процеси, що виникають при трикуспідального пороках, стають причиною розвитку важкої форми серцевої недостатності, збоїв в роботи печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту.

У серйозних випадках сполучна тканина починає розвиватися в печінці, викликаючи формування серцевого фіброзу і важкі порушення обмінних процесів.

Комбіновані вади

Пороки, які виникли внаслідок ревматизму, часто комбінуються. Стеноз може поєднуватися з недостатністю, одночасно уражаються кілька клапанів.

З усіх комбінованих вад найчастіше зустрічається недостатність мітрального клапана і стеноз отвору.

Такі дефекти на початкових стадіях супроводжуються задишкою і посинінням шкірних покривів.

Різновиди, діагностика і лікування вади серцяПри більш розвиненою мітральноїнедостатності змін в показниках артеріального тиску і пульсу не відбувається. Якщо більш розвинений стеноз, то пульс і систолічний АТ знижуються, а діастолічний – підвищується.

Комбіновані аортальні пороки зазвичай виникають під впливом ревматичного ендокардиту.

При поєднаних вадах спостерігається симптоматика, характерна для кожної поразки по-окремо. В цьому випадку дуже важливо виявити, який клапан вражений найбільше, щоб підібрати метод лікування і скласти прогноз на майбутнє.

Діагностика

Якщо у пацієнта підозрюють порок, то призначають:

 1. Фізикальний огляд. З його допомогою виявляють характерні ознаки начебто цианоза, підвищеної пульсації, задишки, набряків. Важливо також визначення меж серця, аускультація. Останній метод допомагає відрізнити вид пороку щодо шумів і тонів. Також пальпаляторним способом визначають розміри печінки, щоб діагностувати серцеву недостатність.
 2. Електрокардіограму і добовий моніторинг ЕКГ. В ході досліджень виявляють порушення ритму серця, наявність блокад і симптомів ішемічних патологій.
 3. Тести з навантаженням. Їх використовують для виявлення аортальнийнедостатності. Вони небезпечні для людей з вадами, тому весь процес контролюється реаніматологом.
 4. Фонокардіографію. Вона необхідна для реєстрації шумів і тонів, розпізнавання порушень роботи серця.
 5. Рентгенограму серця. В ході процедури використовують контрастування стравоходу, щоб діагностувати застійні процеси в легенях. Також дослідження допоможе виявити гіпертрофічні зміни в міокарді, уточнити вид пороку.
 6. Ехокардіографію. Це ультразвукове дослідження, яке дозволяє оцінити будову серця і його ділянок, виявити порушення, ступінь розвитку ушкоджень та інші особливості.
 7. Магніторезонансну і комп’ютерну томографію призначають, щоб отримати найбільш точні діагностичні відомості.

Також застосовують лабораторні дослідження. При підозрі на порок досить аналізу крові на цукор і холестерин, загальних аналізів сечі і крові, ревматоїдних проб.

Методи лікування

Придбаний порок серця – це проблема, яку можна усунути тільки хірургічним шляхом. Застосовують також і медикаменти. Вони запобігають ускладнення і рецидиви первинної патології, допомагають скоректувати порушення ритму серця і уникнути серцевої недостатності.

Всі пацієнти повинні періодично відвідувати кардіолога, щоб вчасно визначити, коли потрібно проводити оперативне лікування. З хірургічних методик практикують застосування:

 1. Мітральної комиссуротомии. Під час операції роз’єднувати стулки клапана і розширюють предсердно-шлуночковий отвір. Це призводить до часткової або повної ліквідації стенозу і допомагає усунути важкі гемодинамічні порушення.
 2. Протезування клапана. Якщо виникла недостатність, то пошкоджений клапан заміняють штучним.
 3. Коміссуротоміі з протезуванням. Це може знадобитися при комбінованому пороці.

Термін проведення таких процедур визначається лікарем. Чим раніше буде усунуто порушення, тим нижча ймовірність ускладнень.

Прогноз і профілактика

Придбаний порок серця, при якому зміни в структурі та функціях клапана незначні, серцевий м’яз не вражена, може тривалий час протікати в стадії компенсації. При цьому не відбувається порушення працездатності пацієнта, і він навіть не підозрює про свій стан.

Прогноз значно погіршується, коли компенсаторні механізми вичерпали себе. Щоб передбачити можливі наслідки, враховують:

 1. Наявність повторних ревматичних атак, інтоксикацій і інфекційних патологій.
 2. Рівень фізичного навантаження і емоційного перенапруження.
 3. Вагітності і пологи.

Якщо клапанний апарат сильно пошкоджений і порушення продовжують розвиватися, виникає серцева недостатність. У гострому періоді дуже висока ймовірність летального результату.

Несприятливим прогнозом відрізняється мітральний стеноз. При відхиленні серцевий м’яз не може протягом тривалого часу підтримувати стадію компенсації. При такому діагнозі застійні явища і недостатність кровообігу розвиваються дуже швидко.

Чи збереже хворий працездатність, залежить від багатьох чинників. На це впливає величина фізичних навантажень, тренованість організму і загальний стан здоров’я пацієнта.

Якщо ознаки декомпенсації відсутні, то порушень працездатності не відбувається. Якщо швидко розвивається недостатність кровообігу, хворому дозволено займатися легкою працею або рекомендують повністю відмовитися від трудової діяльності.

Помірність в фізичних навантаженнях

Придбаний порок серця у дорослих вимагає відповідального ставлення до свого здоров’я. Хворий повинен дотримуватися помірності в фізичних навантаженнях, відмовитися від вживання алкогольних напоїв і куріння, займатися лікувальною фізкультурою, проходити профілактичне лікування в санаторіях.

Щоб уникнути розвитку пороків, необхідно вживати заходів, які дозволять запобігти сифіліс, ревматизм, септичні стани. Для цього організм потрібно постійно тренувати, загартовувати, проводити санацію вогнищ інфекції.

Якщо дефект вже сформований, то необхідно докласти зусиль, щоб не допустити серцевої недостатності. Для цього всім хворим рекомендують:

 1. Регулярно гуляти пішки на свіжому повітрі і займатися гімнастикою.
 2. Повноцінно харчуватися з переважанням білкової їжі.
 3. Вживати якомога менше солі.
 4. Уникати різких змін кліматичних умов. Особливо небажано підніматися в гори.
 5. Займатися будь-якими видами спорту.

Хворий повинен регулярно відвідувати кардіолога. Планові огляди допоможуть контролювати ревматичний процес і вчасно помітити передумови до серцевої недостатності.

Які бувають вроджені вади серця

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Частота розвитку вроджених вад великих судин і серця складає 1% (на 100 новонароджених дітей у одного з них має місце дана патологія). Вони займають 2-е місце по діагностиці після вад нервової системи.

Що таке порок серця

Термін порок серця визначає порушення структури його клапанів, яке полягає в їх звуженні або стенозі (в цьому випадку міокарду необхідно виконувати більший обсяг роботи для того, щоб проштовхнути кров через звужений клапан), а також недостатньому змиканні стулок (при цьому під час діастоли відбувається регургітація крові, частина якої повертається назад). Виділяють придбані (розвиваються протягом життя людини під впливом різних факторів) і вроджені (дитина народжується вже з пороком, який формується ще під час внутрішньоутробного розвитку) пороки серця.

Причини

Вроджена вада серця (абревіатура ВПС) формується ще до народження дитини внаслідок змін генетичного матеріалу клітин під впливів різних причин, до яких відносяться:

 • Різні інфекційні захворювання, які розвиваються у жінки під час вагітності – тяжкий перебіг грипу (під час епідемії в весняно-зимовий період дуже важливо виконувати заходи по профілактиці грипу), токсоплазмоз, краснуха, статеві інфекції (хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, трихомоніаз).
 • Вплив несприятливий фізичних факторів – іонізуюче випромінювання (радіація, рентгенівські промені), надмірне перегрівання.
 • Деякі хімічні речовини, які володіють мутагенними властивостями – бензол, анілінові барвники, деякі медикаменти (солі літію, фенітоїн, талідомід, варфарин).

У певному числі випадків точну причину розвитку ВПС за допомогою сучасних методик дослідження не вдається, в цьому випадку має місце ідіопатичний вроджений порок серця.

Види

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

 • Стеноз аорти – звуження судини в області виходу з серця.
 • Пульмональний стеноз – звуження легеневої артерії.
 • Стеноз одного або декількох клапанів – аортального, мітрального, легеневого.

Недостатнє змикання стулок клапана ізольовано зустрічається не так часто. Також більш важким перебігом характеризуються комбіновані пороки, при яких порушений процес формування і інших структур серця, до них відносяться:

 • Тетрада Фалло – характеризується стенозом виходу з правого шлуночка, дефектом міжшлуночкової перегородки (неповне зрощення з повідомленням між собою шлуночків), зміщенням ствола аорти вправо (декстрапозіція) і збільшенням в обсязі (гіпертрофія) правого шлуночка внаслідок підвищеного навантаження на нього.
 • Синдром гіпоплазії (недостатній розвиток) правого або лівого відділу серця.
 • Аномалія Ебштейна – порушення позиції тристулкового клапана з недостатнім змиканням його стулок.
 • Незарощення овального вікна – міжпередсердями залишається отвір (його наявність необхідно до першого вдиху дитини після народження і включення малого легеневого кола кровообігу).
 • Транспозиція основних судин – порок, при якому аорта виходить з правого відділу серця, а легенева артерія навпаки з лівого.
 • Декстрапозіція серця – порок, що не впливає на стан кровообігу, характеризується тим, що серце і його структури дзеркально локалізуються з правого боку.
 • Ізольований (без комбінації з іншими порушеннями) дефект міжшлуночкової перегородки.

Деякі вади є несумісними з життям плода, що призводить до невиношування вагітності і викидня на різних термінах її перебігу. Інші різновиди порушення формування структур серця можуть призводити до загибелі дитини після народження.

Діагностика

Різновиди, діагностика і лікування вади серцяПороки розвитку серця діагностуються за допомогою сучасних методик візуалізації (зазвичай використовуються різні види ультразвукового дослідження, основним з яких є ехокардіоскопія) ще під час вагітності в ході планових відвідувань лікаря гінеколога жінкою.

Вроджені вади серця – лікування

Основним методом радикального лікування даної патології є операція на серці.

Вона зазвичай виконується після попередньої консервативної медикаментозної терапії народжену дитину в умовах відділення патології новонароджених для поліпшення показників кровообігу, а також для підтримки всіх систем організму з метою запобігання розвитку ускладнень після наркозу, операційних крововтрат.

Залежно від виду пороку оперативне втручання проводиться в період часу від місяця до півроку з моменту народження дитини. Хірургічне втручання включає відновлення анатомічного співвідношення і структури серця і великих магістральних судин. Також при необхідності можуть вшивається штучні клапани серця (кулькові або пелюсткові).

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

 

Придбаний порок серця: види, причини, діагностика та лікування

Набуті вади серця (скорочено ППС) – це виникли протягом життя аномалії будови серцевих клапанів, які порушують внутрішньосерцевий і системний потік крові. Ця патологія може вражати будь-який з 4 клапанів – аортальний, легеневої, мітральний і тристулковий, повідомляє Волга Ньюс.

Виділяють наступні види ППС:

 1. Стеноз – це звуження відповідного клапана, при якому утруднюється проходження крові через його отвір.
 2. Недостатність – це вид пороку, при якому відповідний клапан в недостатній мірі виконує свою функцію, тобто не запобігає повністю зворотний потік крові. Детальніше про даний вид патології читайте в статті: http://okardio.com/bolezni-serdca/nedostatochnost-mitralnogo-klapana-451.html

Також виділяють:

 • Прості пороки – наявність або стенозу, або недостатності тільки на одному клапані.
 • Комбіновані вади – наявність стенозу і недостатності на одному клапані.
 • Поєднані вади – ураження декількох клапанів.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Причини ППС

Основні причини набутих вад:

 1. Вік – в тканинах клапанів серця з часом виникають дегенеративні зміни.
 2. Ревматизм – це запальне захворювання, що є ускладненням стрептококової інфекції, яка може вразити суглоби, шкіру, серце і головний мозок.
 3. Інфекційний ендокардит – бактеріальне ураження внутрішньої оболонки серця (ендокарду) і клапанів.

Розвиток ППС рідше може бути викликане багатьма іншими захворюваннями, включаючи:

 • Аутоімунні хвороби – наприклад, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит.
 • Інфаркт міокарда, який пошкодив м’язи, які контролюють клапан.
 • Карциноїдної пухлини, які поширилися з травного тракту в печінку або лімфатичні вузли.
 • Синдром Марфана – вроджене захворювання, при якому спостерігається патологія сполучної тканини.
 • Променева терапія, що проводиться в області грудної клітини.
 • Інфаркт міокарда, який пошкодив м’язи, які контролюють клапан.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Симптоми ППС

Симптоми ураження серцевих клапанів можуть виникати раптово або розвиватися повільно, в залежності від того, як швидко прогресує хвороба. Крім цього, тяжкість симптомів не завжди відповідає серйозності пороку. Наприклад, у одних пацієнтів з важкими ППС майже відсутні будь-які симптоми хвороби, а у інших навіть невеликий порок призводить до яскравої клінічної картині.

Головним симптомом наявності одного з пороків серця є поява ознак серцевої недостатності, до яких відносяться задишка після незначного фізичного навантаження, набряки на ногах, поява асциту. Інші симптоми включають:

 • Серцебиття.
 • Біль у грудній клітці.
 • Втома.
 • Розширення вен на шиї.
 • Запаморочення або непритомність (особливо при аортальному стенозі).
 • Підвищення температури тіла (при інфекційному ендокардиті)
 • Швидке збільшення ваги, пов’язане із затримкою рідини в організмі.

У важких випадках ці симптоми настільки виражені, що не дають пацієнтові виконувати будь-які повсякденні дії, пов’язані з найменшої фізичної навантаженням.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Діагностика

Під час огляду лікар проводить аускультацію серця, під час якої при наявності клапанних вад може почути патологічні шуми. Для точного встановлення діагнозу і тяжкості хвороби використовують такі інструментальні обстеження:

 • Ехокардіографія – ультразвуковий метод отримання зображення серця в режимі реального часу. Один з основних методів діагностики вад серця, що дозволяє визначити розміри і форму клапанів і камер серця, оцінити їх функціонування, виявити різні структурні порушення.
 • Електрокардіографія – дозволяє записати електричну активність серця, виявити порушення серцевого ритму і потовщення міокарда.
 • Стрес-тести – це методи, під час яких проводять вимірювання артеріального тиску, серцевого ритму і запис ЕКГ після фізичної або фармакологічної навантаження на серце.
 • Рентгенографія органів грудної порожнини – дозволяє оцінити розміри серця, а також виявити застій рідини в легенях.
 • Катетеризація серця – дозволяє виміряти тиск по різні боки клапана (оцінка ступеня стенозу клапана), а також виявити зворотний потік крові (виявлення недостатності клапана).
 • МРТ серця – метод, який використовує для отримання детального зображення серця магнітне поле і радіохвилі.

Різновиди, діагностика і лікування вади серця

Лікування

В даний час препаратів, які могли б усунути структурний порушення клапанів серця, не існує. Однак здоровий спосіб життя і прийом певних лікарських засобів можуть успішно полегшити симптоми і поліпшити стан пацієнта.

Лікарі при ППС найчастіше призначають такі медикаменти:

 • Засоби для зниження артеріального тиску і рівня холестерину в крові.
 • Антиаритмічні препарати.
 • Медикаменти, що запобігають утворенню тромбів (антикоагулянти і антиагреганти).
 • Засоби для лікування серцевої недостатності.

Повністю усунути порок серця можна лише за допомогою хірургічного втручання. Найчастіше при ППС проводять такі операції:

 1. Операції на відкритому серці зі штучним кровообігом – ці хірургічні втручання виконуються через великий розріз грудної клітини. Як правило, кардіохірурги проводять пластику або заміну пошкодженого клапана.
 2. Малоінвазивні операції – це хірургічні втручання з пластики або заміні клапанів, які проводять за допомогою спеціальних пристроїв, заведених в порожнину серця через кровоносні судини.

Прогноз при ППС

Прогноз при ППС залежить від багатьох факторів, включаючи вид і тяжкість пороку, причини його виникнення, своєчасність виявлення хвороби, проведення хірургічного лікування, вік пацієнта, загальний стан його здоров’я. Застосування сучасних методик відновлення або заміни ураженого клапана дозволяє істотно поліпшити якість життя і продовжити її тривалість у більшості пацієнтів.

Previous Симптоми, розвиток і лікування стенозу легеневої артерії
Next Причини, різновиди та лікування синоатріальної блокади

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *