Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей


Разновидности, диагностика и лечение токсической эритемы у детей

З самого народження в життя дитини з’являються різні неприємні відчуття і складності. Приходячи в цей світ, малюк стикається з величезною кількістю речей, невідомих для нього, і часто це призводить до різних неприємних станів і алергічних проявів, одним з яких є токсична еритема новонароджених. Сьогодні ми поговоримо про те, що це за стан, як воно проявляється і в яких випадках проводиться лікування.
Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Причини токсичної еритеми у новонароджених

Токсична еритема – це прикордонний стан новонародженого між здоровим станом і патологічним процесом, т. Е.

в деяких випадках вона проходить самостійно, не завдаючи новонародженому шкоду, а в деяких може обтяжувати і переходити в стадію захворювання.

Це алергічна реакція організму на подразники, з якими новонароджений не зустрічався, будучи в утробі матері, яка проявляється у вигляді висипання на шкірі і в вигляді гарячих червоних плям.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Викликати такий патологічний процес можуть такі чинники:

 • Екзогенні (виникнення реакції при контакті з різними алергенами, такими як рослини, тварини, косметика і на інші негативні фактори навколишнього середовища).
 • Ендогенні (спадковість, різні медикаменти, їжа).

Ризик виникнення токсичної еритеми значно збільшується у випадках, якщо:

 • Вагітність проходила з ускладненнями, наприклад була гіпоксія плода.
 • Вагітна жінка проживала в екологічно несприятливому районі.
 • Період між прикладанням новонародженого до грудей склав більше 6 годин.

Відбувається наступне: на шкіру новонародженого потрапляє потенційний алерген, що викликає розширення капілярів.

Спочатку активізується імунна і ретікуляторная функції шкіри, Т-лімфоцити починають активно виробляти антитіла, які знешкоджують чужорідні антигени.

Далі відбувається роздратування рецепторів, які передають сигнал капілярах. Вони розширюються і на поверхні шкіри утворюються гарячі плями.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Класифікація токсичної еритеми

Токсична еритема у новонароджених класифікується на наступні форми:

 • Фізіологічна. Це алергічна реакція організму, яка відбувається у новонародженого приблизно на 2-5 добу, проявляється у вигляді лущення практично всіх ділянок тіла, окрім долонь і підошов ніг, і зникає приблизно через 3-4 дня. Вважається, що така реакція безпосередньо пов’язана зі зникненням захисної плівки, яка була під час внутрішньоутробного розвитку крихти.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

 • Патологічна. Це також алергічна реакція, розвиток якої пов’язують з тим, що новонароджений повністю втрачає первородну змазку, в результаті чого відбувається різка адаптація до навколишнього середовища, що і викликає різні ускладнення, які потребують лікування.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Патологічна форма, в свою чергу, може бути:

 • Вроджена (виникає ще під час внутрішньоутробного розвитку).
 • Придбана (така форма виникає в процесі життя, під впливом різних процесів всередині організму і негативних факторів з боку навколишнього середовища).
 • Локалізована (ця форма характеризується незначними висипаннями, стабільним самопочуттям малюка і, як правило, не потребує додаткового медичного лікування).
 • Генералізована (у новонародженого рясні плями і висип на шкірі, спостерігається погіршення стану і необхідно медикаментозне лікування).

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Токсичну еритему класифікують за стадіями:

 • Патохімічна стадія, що виникає в момент, коли новонароджений контактує з потенційним алергеном. Вона може передувати подальшому розвитку алергічної реакції.
 • Патофизиологическая стадія, в результаті якої в організмі відбувається порушення імунних процесів, які ведуть до поразки дерми і слизових оболонок.

За характером проявів, токсична еритема буває:

Плямиста. Це найлегша форма, яка проявляється у вигляді червоних плям різних розмірів.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Бульозна. У новонародженого з’являються прищі, які потім переходять в скоринки.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Нодулярна. Характеризується появою гіперемійованих вузлів з нечіткими обрисами.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

симптоми

Токсична еритема у новонароджених з’являється спонтанно або протягом перших 3-х діб, і характеризується наступними симптомами:

 • На шкірі або слизових оболонках з’являються гарячі на дотик і сверблячі плями. Вони виникають в типових місцях, де проявляється алергія: на обличчі, в області живота, стегон, сідниць і передпліч.

Важливо!  Еритеми ніколи не з’являються на долонях і підошвах ніг.

 • При фізіологічній формі через кілька днів (до 4-х днів) ці прояви проходять і не приносять новонародженому особливого дискомфорту. Якщо почався патологічний процес, тоді висипання поширюються, потім можуть з’являтися вузлики, через яких на шкірі виникають вогнища запалення.
 • Новонароджений стає неспокійним. Стан може супроводжуватися підвищеною температурою і збільшенням лімфовузлів. Такі симптоми найчастіше спостерігаються в момент рецидиву захворювання.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

діагностика

Діагностувати такий стан можуть такі фахівці:

 • дерматолог;
 • алерголог;
 • педіатр.

Крім зовнішнього огляду, також рекомендується здати клінічний аналіз сечі, крові та калу, провести мікроскопірованіе верхнього шару шкіри. Також, може бути запропоновано проведення алергічних проб і дослідження складу грудного молока, т. К. Цей компонент вважається першоджерелом виникнення токсичної еритеми.

Деякі фахівці вважають, що в такому віці проводити алергопроби недоцільно, т. К. Імунітет у новонародженого ще не сформований і результати не будуть інформативними.

Можливо, в деяких випадках таке дослідження зможе допомогти в постановці правильного лікування, тут важливо знайти дійсно знає доктора, який прагне не заробити на своїх пацієнтах, а хоче дійсно їм допомогти.

лікування

Фізіологічна форма не потребує лікування і проходить самостійно. Якщо виникло патологічний стан, призначаються такі процедури:

 • Новонародженому проводять дезинтоксикацию і призначають сечогінні та антигістамінні препарати.
 • Також можуть проводити вітамінотерапію, щоб підвищити імунітет.
 • Щоб зняти больові відчуття і свербіж, малюкові призначають зовнішні препарати для оброблення шкіри. Це можуть бути різні бовтанки, до складу яких входить цинк, мазі і розчини.
 • У деяких випадках мамі, що годує рекомендують спеціальну дієту, т. Е. Продукти, збагачені вітамінами і необхідними мінералами.
 • Також рекомендується купати дитину щодня і робити повітряні ванни.

профілактика

Для такого стану не існує якоїсь профілактики, вона можлива, тільки якщо у дитини виникають рецидиви і токсична еритема періодично повертається. В такому випадку необхідно:

 • Стежити за шкірою дитини і проводити всі необхідні щоденні гігієнічні процедури.
 • Зміцнювати імунітет (частіше бувати на свіжому повітрі, приймати повітряні ванни, проводити загартовування організму і забезпечити необхідне збалансоване харчування).
 • Забезпечити спокійну і затишну обстановку в будинку, адже в родині, де люблять один одного, виростають по-справжньому здорові діти.

Корисна інформація

Поява дитини на світ – це дивовижне і радісна подія. Однак батькам необхідно готуватися ще й до появи різних труднощів. Практично у кожної дитини виникає вітрянка, тому важливо знати, які її симптоми, лікування, і які можуть виникати ускладнення після вітрянки у дітей.

Деякі стикаються з алергією у новонароджених, а також з ще одним неприємним станом, яке прийнято називати желтушка новонароджених. Це актуальні питання, з якими кожен батько повинен хоча б ознайомитися, щоб знати суть проблеми, тому ми пропонуємо вам також почитати і ці статті.

Чи доводилося вам стикатися з токсичної еритемою новонароджених? Цей стан пройшло самостійно, або вашому малюку знадобилося медикаментозне лікування? Поділіться своїми історіями і корисними порадами, які можуть бути корисними іншим матусям. А також залишайте ваші відгуки про прочитане. Токсична еритема новонароджених: симптоми і лікування Посилання на основну публікацію

 

У чому небезпека і які наслідки ускладнень токсичної еритеми у дітей і дорослих: патогенез, етіологія, лікування

Патогенез токсичної еритеми і її різновиди. Різниця в проявах у дітей і дорослих. Як діагностувати захворювання і вилікувати його – далі в статті.

Токсична еритема у дітей і дорослих: симптоми, методи діагностики і лікування

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейЕритема токсична – характерне захворювання новонароджених. Практично у кожного другого малюка через пару днів після народження спостерігаються симптоми цієї недуги.

Але він не є небезпечним навіть для немовляти, за умови дотримання рекомендація лікаря.

визначення захворювання

Токсична еритема відноситься до категорії шкірних захворювань. Вона характеризується висипом на певній ділянці шкірного покриву, а також слизових оболонках. Причиною цього є внутрішні фізіологічні або ж патологічні процеси. Тому хвороба не можна назвати контагіозною, тобто заразну.

Незначне почервоніння покривів переростає в освіту вузликів. Прогрес токсичної еритеми призводить до прояву полиморфной висипу на шкірі. Ці везикули локалізуються на конкретній ділянці шкіри.

Причиною почервоніння з висипаннями є інтоксикація і запальний процес. Виникають вони у відповідь на адаптацію до навколишнього світу. Вплив з повітрям, одягом та іншими факторами є новими для щойно утворилася життя.

патогенез

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейПрояв перших ознак хвороби відбувається протягом 2-3 днів після контакту з алергеном. Трапляється прояв реакції на перший, і навіть сьомий день.

Алерген проникає в організм і призводить до розширення кровоносних судин. Швидкість руху крові зменшується, а тиск підвищується. Плазма проникає в тканину, що і провокує запалення. Після у дитини проявляється почервоніння, потім утворюються везикули.

Новоутворення у вигляді висипки починають свербіти, у хворого підвищується температура тіла. Найбільш поширеними місцями їх локалізації є особа, живіт, руки і спина.

Але причинами виникнення симптомів хвороби може бути не тільки процес адаптації. Алергени можуть проявитися через наступні випадки:

 • вживання неякісної їжі матір’ю;
 • спадкова схильність;
 • екологічне середовище;
 • прийом ліків матір’ю під час вагітності;
 • інфікування плода під час вагітності;
 • вагітність, що протікає з ускладненнями;
 • пізнє прикладання дитини до грудей.

Класифікація

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейЗахворювання класифікується в залежності від форми, причини виникнення та варіанти зараження. Еритема токсична за способом зараження ділиться на придбану та вроджену.

Залежно від причини поразки, виділяють ендоморфний і екзоморфний вид хвороби. На формування екзоморфной токсичної еритеми впливає навколишнє середовище, а на ендоморфний – зміни в організмі малюка. За формою недуги виділяють фізіологічну і токсичну еритеми.

вроджена

У міжнародній класифікації хвороб (МКБ-10) немає такого різновиду як вроджена еритема. Але лікарі використовують цей термін для діагностування еритеми, причина якої залишається невідома.

Можливою причиною вродженої різновиди є генетична схильність дитини. Спадковий фактор має значний вплив на здоров’я малюка.

Постановка такого діагнозу можлива у випадках:

 • якщо мати страждає від атопічного дерматиту, цукрового діабету;
 • дитина недоношена;
 • в навколоплідних водах був виявлений меконій;
 • наявність резус-конфлікту у мами.

придбана

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейПридбана еритема є більш поширеним явищем. Але причина цього феномена не завжди ясна навіть досвідченим фахівцям.

Прояв еритеми має алергічний характер. Реакція організму дитини не завжди передбачувана на ті чи інші фактори.

Причиною почервоніння і висипання можуть бути:

 • перегрів організму;
 • алергія на компоненти материнського молока;
 • інтенсивне тертя шкіри рушником;
 • одяг із синтетичних тканин, тісний, незручний одяг;
 • наявність інших шкірних захворювань;
 • стирання первородного мастила з шкіри немовляти.

фізіологічна

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейФізіологічна різновид еритеми проявляється майже відразу після народження малюка. Вона може бути як придбаної, так і вродженою.

Хвороба є специфічною реакцією організму на зовнішні чинники. Повітря, яке вживається молоко і одяг є чимось новим, від чого і виникає висип на шкірному покриві.

токсична

Токсична різновид діагностується значно рідше фізіологічної. Щоб поставити діагноз не впливає той факт, був дитина доношеним чи ні.

Характерними проявами хвороби є червоні плями з ущільненнями, горбками, везикулами. Можливі зміни в фізичному здоров’ї дитини. Але, незважаючи на це, захворювання проходить без наслідків і ускладнень для організму.

Як і фізіологічна форма хвороби, вона проходить протягом не більше 10 днів.

як проявляється

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейСимптоматика хвороби майже однакова, незалежно від її різновиду. Ознаки захворювання можуть виражатися досить яскраво або розмито, поповнюючись додатковими.

Фізіологічна еритема проходить менш помітно. При цьому, яскраво вираженими є лише зорові зміни: червоні плями в певних ділянках і лущення.

Токсична еритема характеризується наступними проявами:

 • червоні плями на обличчі, животі або руках, інших частинах тіла;
 • поліморфний висип у вигляді невеликих бульбашок;
 • свербіж;
 • лущення;
 • підвищується температура тіла;
 • дитина стає неспокійною, примхливим;
 • збільшуються лімфовузли.

Чи може бути у дорослих

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейТоксична еритема, в більшості випадків, вражає новонароджених. Але трапляється поразка шкірних покривів і у дорослих.

Причини виникнення відрізняються від дитячих, і, більшою мірою, пов’язані зі зниженням опору імунної системи.

Симптоматика захворювання може проявитися після або разом з:

 • остеомієліт;
 • ускладненням після ГРВІ;
 • тонзилітом, гайморитом і інших бактеріальних інфекціях;
 • ревматизмом;
 • доброякісними пухлинами;
 • хронічними хворобами, які перебувають в загостреній формі.

діагностика

Токсична еритема відноситься до легко протікає захворювання, які не несуть наслідків для організму. Навіть при відсутності лікування, вся симптоматика пройде не більше, ніж за тиждень.

Але звернутися до фахівця варто, особливо якщо мова йде про немовлят. Постановкою діагнозу займається лікар алерголог, дерматолог або педіатр.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейСтандартна процедура діагностики включає проведення наступних дій:

 • візуальний огляд;
 • здача крові на аналіз;
 • перевірка материнського молока;
 • проби на наявність алергії;
 • огляд верхнього шару шкіри під мікроскопом.

лікування

Якщо при діагностиці у немовляти не було виявлено патологій, лікування як такого не призначають. Причина в тому, що при фізіологічній або токсичної еритеми, через 3-5 днів відбувається самолікування: висип сходить, температура спадає.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітейЗ медикаментів призначають тільки лактобактерин, в іншому, проводять процедури. В їх число входять повітряні ванни, догляд за висипом близько пупка.

Щоб провести повітряну ванну, необхідно роздягнути дитину і залишити так на деякий час. Це необхідно для того, щоб шкіра «звикала» до свіжого повітря. Догляд за висипом в області пупка включає обробку її зеленкою, розчином перманганату калію.

Якщо по закінченню тижня симптоматика не проходить, матері необхідно виключити з раціону продукти, які можуть викликати алергію. Також призначаються антигістамінні препарати, приписують вітаміни.

Токсична еритема є частиною початку життя кожного другого новонародженого. Це захворювання – реакція ще непристосованого організму на зовнішні подразники, які знаходяться всюди. Вона відноситься до недугам, що проходять без наслідків для організму. Токсична різновид може бути і у дорослих, але причини її виникнення будуть інші.

 

Що викликає еритему у дитини і як її вилікувати

Еритема у дітей – це почервоніння шкіри (виникнення еритематозних висипань), яке викликається різними фізіологічними або патологічними причинами, серед яких інфекції, алергічні реакції, шкірні хвороби або банальне почуття сором’язливості. Аномалія може виникнути також після опіків, масажу, фізіотерапевтичних процедур.

Патологію часто плутають з краснухою, дерматитом, кропив’янку, іншими видами висипань.
Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Що це таке

Еритематозний висип – вогнищеве ураження шкірних покривів внаслідок розширення капілярів. Виявляється у вигляді одиночних або множинних плям, які можуть зливатися між собою і займати більшу площу тіла. Колір висипу червоний або рожевий. Існує кілька видів еритеми у дитини, кожна з яких має свої клінічні особливості.

різновиди

Залежно від причини еритема буває фізіологічної або патологічної .

Фізіологічна розвивається в результаті:

 • емоційних сплесків (хвилювання, горе, сором);
 • впливу на шкіру високих або низьких температур;
 • попадання на шкірні покриви зігріваючих речовин;
 • прийому лікарських засобів, які розширюють судини.

Така форма ураження шкіри не потребує лікування і швидко проходить.

Еритема, як окреме захворювання, розвивається внаслідок патологічних причин інфекційного і неінфекційного характеру.

Для диференціювання типу хвороби і успішного лікування необхідно знати основні причини і симптоми найпоширеніших видів еритеми, які можуть вразити шкіру дитини.

інфекційна еритема

Збудник – парвовирус В19-ДНК-вірус, що передається повітряно-крапельним, контактно-побутовим шляхом . Хвороба найчастіше вражає дітей 2-15 років. Для неї характерна симптоматика, типова для будь-якої іншої вірусної інфекції:

 • підвищення температури тіла до 38 градусів;
 • озноб;
 • нежить;
 • чхання;
 • свербіж в носі;
 • першіння в горлі;
 • болю в суглобах, м’язах;
 • загальне нездужання.

Через 2-3 дні після появи гострих симптомів на щоках виникають висипання яскраво-червоного кольору, які протягом 2-5 днів зникають без сліду.

На фото нижче зображена висип інфекційної еритеми на щоках. Дрібні елементи висипання, злившись між собою, утворюють велику червону пляму.
Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Потім висип вражає шию, тулуб, плечі, сідниці, стегна. Починається така патологія з червоних круглих плям, які розростаються в формі мережива і супроводжуються сверблячкою. Проходять протягом тижня.
Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Іноді при впливі УФ-променів, в стресових ситуаціях плями можуть знову з’являтися на тих же місцях і зберігатися ще 1-3 тижні. Це не небезпечно і не означає, що захворювання ускладнилося. При сприятливому перебігу хвороби симптоми і висип можуть бути виражені слабо і проходять швидко і непомітно.

вузлувата

Розвивається при туберкульозі, внаслідок інфекційного мононуклеозу, стрептококової інфекції, прийому сульфаніламідних препаратів або за нез’ясованих обставин.

Гостра форма проявляється появою щільних вузлів на гомілках, колінах, передпліччях, рідше – на шиї, сідницях, обличчі. Вузлики супроводжуються хворобливими відчуттями і по мірі розсмоктування змінюють колір з червоного на фіолетовий, а потім – на жовтувато-зелений. При цьому висипання набрякають і надають кінцівкам опухлий вид.

При хронічному перебігу хвороби вузли зливаються в більші 10-сантиметрові плями і з’являються щораз в одних і тих же місцях.
Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Гостра форма захворювання у дитини протікає важко, супроводжується високою температурою, загальним погіршенням самопочуття, запальним процесом в суглобах, розладом шлунково-кишкового тракту. Проходить висип протягом 6-7 тижнів, залишаючи після себе пігментні плями.

ексудативна багатоформова

Розвивається в таких випадках:

 • після перенесених інфекційних хвороб (герпес, стафілокок);
 • внаслідок прийому лікарських засобів (сульфаніламіди, тетрациклін);
 • після вакцинації (коклюш, дифтерія, правець).

Супроводжується інтоксикацією і високою температурою, важким загальним станом, ломота в суглобах. Висип виникає на 4-й день хвороби і локалізується на згинах кінцівок, підошвах, долонях, кистях рук. Викликає свербіж, печіння, біль. У важких випадках вражає слизові оболонки .
Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Особливістю ексудативної висипу є те, що вона може проявлятися в різних формах: зливаються плями, пухирці з серозним або кров’яним наповненням, папули, ерозії після лопнули бульбашок.

Запалення зберігається 1-2 тижні, а потім протягом місяця проходить.

кільцеподібна

Причини виникнення кільцеподібної еритеми точно не встановлені. Вважається, що патологія виникає внаслідок алергічних реакції, інфекцій або є генетично успадкованої. У більшості випадків цей вид еритеми розвивається у дітей внаслідок ревматизму, поліартриту, ревмокардіта .

Висипання локалізуються на тулубі і мають вигляд яскраво-червоних круглих плям розміром з 5-копійчану монету. З плином часу плями світлішають, збільшуються і зливаються між собою, утворюючи мереживний малюнок.

Внутрішня частина мереживних кілець має блідий відтінок, а зовнішня – яскравий. Висип не доставляє занепокоєння і проходить після лікування захворювання, яке викликало ураження.

Токсична еритема новонароджених

Висипання на шкірі у новонароджених дітей є наслідком пристосування організму до нових умов навколишнього середовища. Вона може бути як фізіологічної, так і патологічної (токсичної). Фізіологічна почервоніння виникає на 2-3-й день після народження і проходить самостійно через 10 днів, не вимагаючи лікування.

Токсична форма розвивається внаслідок алергічної реакції . На згинах ніжок і ручок, тулуб, сідницях з’являються червоні ущільнені плями, які за 5-6 днів зникають. Усередині них можуть знаходитися маленькі сіро-жовті бульбашки. Висип супроводжується підвищеною температурою тіла, збільшенням лімфовузлів, занепокоєнням малюка.

Лікування всіх видів еритем

 1. Інфекційна еритема лікується противірусними препаратами. Призначаються мазі Адвантан, Лорінден або антигістамінні засоби (Діазолін, Супрастин) для усунення свербежу та запалення. Обов’язковою умовою одужання є постільний режим і рясне пиття.
  Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей
 2. Вузлувата форма. Призначаються протизапальні ліки (Бруфен), при необхідності антигістамінні препарати (супрастин). Місцево також застосовуються протизапальні антисептичні мазі (Іхтіолова, Гепаринова). Дитина повинна дотримуватися постільного режиму.
 3. Ексудативна. Сечогінні препарати, ентеросорбенти (Смекта, Ентеросгель) допомагають вивести з організму речовини, що спровокували захворювання. Призначають також антигістамінні (супрастин), протизапальні препарати (Ібупрофен), при вторинних бактеріальних інфекціях – антибіотики. Місцеве застосовують антисептики (Хлоргексидин), мазі для відновлення шкірних покривів (Солкосерил, на ділянки з ерозіями – Декспантенол). Крім цього, дитину садять на дієту.
 4. Кільцева. Лікування спрямоване на усунення вогнищ інфекції, супутніх патологій. Для обробки шкіри призначаються антисептики (Хлоргексидин), кошти з тиосульфатом натрію і кальцію. При свербінні застосовують антигістамінні ліки (Супрастин). Для підвищення імунітету приймають вітамінні комплекси.
  Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей
 5. Токсична. Зазвичай не потребує лікування. Вимагає правильного гігієнічного догляду за шкірою, що передбачає щоденну обробку шкіри олією, купання у відварах трав. При затяжному перебігу хвороби призначаю антигістамінні засоби.

Еритеми досить поширені у дітей в зв’язку з тим, що їх шкіра ніжна і тонка. Але при своєчасному зверненні до лікаря при перших ознаках захворювання, виявленні причини та адекватному лікуванні прогноз хвороби сприятливий.

 

Токсична еритема у новонароджених, дітей і дорослих – причина виникнення, симптоми і лікування

Виникнення токсичної еритеми у дорослого або дитини характеризується появою на шкірі висипань алергічної природи. Недуга може при тяжкому перебігу викликати пригнічений стан організму. Для його лікування слід проконсультуватися з дерматологом або педіатром.

Симптоми токсичної еритеми

Фахівці виділяють наступні симптоми токсичної еритеми:

 • почервоніння шкірних покривів;
 • розширення капілярів;
 • підвищення рівня температури тіла;
 • виникнення прищів в області грудей, обличчя, живота, сідниць;
 • утворення плям рожевого кольору;
 • загальна слабкість, млявість;
 • лущення шкіри;
 • виникнення гнійників;
 • поява щільної висипу;
 • виникнення бульбашок і прищів, заповнених прозорим вмістом.

еритематозні висипання

Відповідно до форми, захворювання може мати різні варіанти еритематозних висипань:

 • Плями червоного кольору, мають різну величину, виникають при плямистої формі.
 • Папульозний варіант передбачає утворення вузликів або бляшок, які виступають над шкірних покривів.
 • Можуть з’явитися невеликі прищики, які потім перетворюються в скоринки. Цей процес характерний для везикулезной еритеми.
 • При вузлуватої формі відбувається утворення гіперемійованих вузлів, які мають нечіткі межі.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Причини токсичної еритеми

Виникнення захворювання пов’язано з розширенням капілярів, що знаходяться в шкірі. Відбувається цей процес при попаданні в організм людини алергену. Посилити реакцію може вроджена схильність до алергій і контакт з кількома агресивними речовинами одночасно. Причини токсичної еритеми можуть бути наступними:

 • При аутотоксіческом типі вражають алергени утворюються безпосередньо в людському організмі. Причиною є збої в обміні речовин.
 • Прийом деяких медичних препаратів може спровокувати медикаментозну різновид хвороби.
 • Аліментарна еритема виникає при прийомі в їжу деяких продуктів.
 • Контактна форма з’являється при взаємодії шкіри і слизових оболонок з речовинами, що викликають алергічну реакцію.

Токсична еритема новонароджених

Причиною, чому з’явилася токсична еритема новонароджених, може стати потрапляння в організм малюка чужорідного білка. Імунітет дитини сприймає його як алерген.

Від недуги частіше страждають діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, оскільки в материнському молоці містяться компоненти, які здатні викликати таку реакцію.

Існує ряд факторів, які можуть підвищити ризик появи еритеми у новонароджених:

 • зараження плода внутрішньоутробної інфекцією;
 • ускладнення при вагітності;
 • знаходження майбутньої мами в погану екологічну обстановку;
 • токсикоз при вагітності;
 • наявність у жінки гормональних хвороб або схильності до алергічних реакцій;
 • гіпоксія дитини;
 • після народження малюка пройшов тривалий термін, перш ніж його приклали до грудей.

У новонароджених симптоми еритеми токсичного походження можуть проявитися в перші 2-3 дні життя. Визначають захворювання за такими ознаками:

 • Почервоніння у новонароджених на шкірі, на вигляд нагадують комарині укуси. Кожне освіту в центральній частині має пляшечку з рідиною або горбок.
 • Локалізуються характерні висипання на волосистій частині голови, згинах кінцівок, животі, спині. Еритема не з’являється на долонях, ступнях і слизових оболонках.
 • Нові освіти у вигляді висипки можуть виникати протягом кількох днів.
 • Почервоніння у новонароджених супроводжується свербінням, викликаючи у дитини неспокійна поведінка.
 • У разі, якщо висипання рясні, у малюка може підніматися температура, відбуватися збільшення лімфовузлів.
 • Рецидив захворювання може виникнути протягом 14 днів.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Форми токсичної еритеми

Фахівцям відомо кілька підстав для класифікації захворювання. Форми токсичної еритеми:

 • Фізіологічна еритема (транзиторна, катар шкіри) – визначається як алергічна реакція невизначеної етіології. Утворюється вона спонтанно, виражається в появі висипань на всій площі шкірних покривів, виключаючи стопи і долоні. Тривалість недуги становить близько 3 діб. Ймовірною причиною такої реакції доктора називають втрату внутрішньоутробної плівки, яка захищає від шкідливих впливів, коли плід знаходиться в організмі матері.
 • Патологічна форма розцінюється лікарями, як реакція адаптації малюка до навколишнього середовища, внаслідок повної втрати мастила, яка утворюється при пологах.

З причин виникнення еритему токсичного походження ділять на наступні форми:

 • Ендогенну – вона є результатом несприятливих змін, що відбулися всередині організму.
 • Екзогенну – недуга утворюється під впливом навколишнього середовища.

За клінічними проявами еритема класифікується двома формами:

 • Обмежена (невиражена) – утворюється висип, яка не впливає на загальний фізичний стан людини.
 • Генералізована (виражена) – висипання при такій формі мають тенденцію до злиття, приносять занепокоєння і мляве стан.

Лікування токсичної еритеми

Якщо у дитини або дорослого симптоми спостерігаються довгий час, необхідно порадитися з лікарем-дерматологом або педіатром. Для встановлення причини захворювання слід звернутися за консультацією до алерголога. Перш ніж призначити лікування токсичної еритеми, доктор проводить діагностику, використовуючи такі методи:

 • загальний аналіз крові;
 • дослідження вмісту алергенів в грудному молоці;
 • проби крові на алергічні реакції;
 • дослідження рогового шару шкіри під мікроскопом.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Лікування вузлуватої еритеми у дорослих

Якщо ви звернетеся до лікарні, лікар призначить лікування вузлуватої еритеми у дорослих за наступною схемою:

 • Знадобиться визначити за допомогою аналізу, яка речовина стало причиною виникнення несприятливо стану, з виявленим алергеном забороняється контактувати.
 • Призначається прийом антигістамінних препаратів, щоб зняти симптоми алергії (Цетиризин, Лоратадин, Фенистил).
 • Для швидкого виведення шлаків і токсинів використовуються сечогінні та проносні лікарські засоби.
 • Якщо діагностовано генералізований еритема токсичного характеру з важким перебігом, лікування проводиться в стаціонарі під наглядом лікаря.

Лікування токсичної еритеми новонароджених

У більшості випадків захворювання не несе небезпеки дитячому здоров’ю, оскільки в нормі всі симптоми через тиждень повинні зникати. Щоб допомогти дитині впоратися з недугою, після огляду лікаря потрібно починати лікування токсичної еритеми новонароджених. Для поліпшення стану доктором можуть рекомендуватися наступні заходи:

 • забезпечення впливу повітря на шкіру малюка (прогулянки, повітряні ванни);
 • дотримання правильного питного режиму;
 • матері необхідно слідувати строгій дієті, оскільки найважливішим протипоказанням є потрапляння алергенів в грудне молоко, яке становить основу харчування маленьких дітей;
 • потрібен ретельний догляд за малюком, який полягатиме в правильній гігієні;
 • при затяжної хвороби призначаються засоби проти алергії місцевого застосування (креми, мазі), якими обробляються уражені ділянки: ніжки, ручки, спина, сідниці, живіт;
 • для очищення кишечника слід використовувати Лактобактерин;
 • буде потрібно прийом вітамінів С, Е і В6;
 • одяг немовляти повинна бути виготовлена ​​з натуральних тканин;
 • щоб не давати розвитку патологічної ситуації, дитині призначають фізіотерапевтичні процедури.

Прогноз за такої алергії сприятливий. Часто всі прояви проходять через тиждень-два, медичне втручання може бути зайвими. Однак бувають випадки, коли з’являються ускладнення.

Це відбувається при відсутності належного догляду за малюком.

Прояв еритеми в маленькому віці свідчить про те, що є схильність дитини до атопічного дерматиту, тому слід ретельніше стежити за його харчуванням.

Фото еритематозних висипань

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Зміна шкірних покривів новонародженого. Що робити мамі.

Відгуки

Катерина, 26 Лету моєї дочки через кілька днів після народження стали зустрічатися на шкірі невеликі прищики. Звернувшись до лікаря, я з’ясувала, що це еритематозні висипання токсичної природи. Доктор порадив мені виключити зі свого раціону продукти-алергени. Доньці був потрібний хороший гігієнічний догляд.

Через кілька днів я відзначила зниження сипі.Валентіна, 35 летВиясніла, що у мене з’явилися еритематозні висипання токсичного характеру на пізньому терміні. Відвідала дерматолога і алерголога. Лікарі порекомендували внутрішній прийом антигістамінних і детоксикаційних препаратів. Приблизно через тиждень висип і свербіж пройшли.

Щоб уникнути рецидивів, намагаюся не вживати продукти-аллергени.Антоніна, 31 годЗаметіла, що моя дитина неспокійний, на його шкірі утворилася висип. Педіатр після аналізів зробив висновок, що прищики мають токсичну природу. Мені довелося виключити з раціону шкідливі продукти, а дитині, щоб зняти свербіж, прописали мазь з лоратадином.

Захворювання пройшло швидко за кілька днів, рецидиву не виникло.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування.

Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Види еритеми у дітей і методика лікування

Зустрічаються кілька форм: кільцеподібна, багатоформна ексудативна, токсична, інфекційна, вузлова, токсична . Кожна з них має свою клінічну картину, симптоми і причини виникнення.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

кільцеподібна еритема

Серед дитячих хвороб має місце захворювання, що характеризується зростанням кільцеподібних плям, які обирають місцем своєї локалізації тулуб або кінцівки дитини.

Друга назва кільцеподібної еритеми у дітей – кільцеподібна відцентрова еритема Дарії. Зазвичай короткочасне захворювання, але в результаті емоційного підвищеного порогу у дитини, може протікати тривало.

Хлопчики страждають менше на цю хворобу, ніж дівчатка.

клінічна картина

Патологічна картина характеризується появою рожево-червоних або з жовтуватим відтінком НЕ шелушащихся плямистих утворень. Вони трохи набряклі, ростуть в безладді, поступово утворюючи елементи кілець, пов’язаних в гірлянду.

Розміри кожної гірлянди можуть досягати до 20 см і більше. Складність в тому, що народження нових, зростаючих по периферії плям, поряд зі старими, що з’явилися раніше, утворює великі дугоподібні, химерної форми гірлянди вогнищевих уражень.

Поступово освіти починають міняти свої відтінки на бурі і коричнево-оливкові. Місцем локалізації плям стає тіло, відділи кінцівок. Не завжди присутній такий симптом, як свербіж.

Зустрічаються атипові форми. Проявляється вона лущенням і появою на поверхні дрібних бульбашок. Протікає кільцеподібна еритема у дітей в хронічній формі і може тривати до декількох років.

При цьому спостерігаються рецидиви хвороби.

лікування

Яка б еритема у дітей не була, лікування потрібне тривале, але може проводитися і в домашніх умовах. Етіологія кожної форми буде припускати вибір лікарських засобів. Основним методом є лікування антибіотиками через ін’єкції.

причини

Частими приводами для початку розвитку еритеми у дітей стають:

 • спадкова схильність в сім’ї;
 • гайморит, тонзиліт хронічний;
 • ослаблена імунна система.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Загальні симптоми еритеми

Ознаки позначаються:

 • присутністю температури;
 • появою вогнищ ураження у вигляді набряків, кілець, які виступають над поверхнею шкірних покривів, які об’єднуються в кільця.

Багатоформна еритема

Відноситься до гострій формі захворювання, вражає слизові, наприклад, ротової порожнини, а також шкіру обличчя, долоні, підошви ніг. Відзначаються часті рецидиви. Висипання носять поліморфний характер. Багатоформна еритема у дітей воліє міжсезоння, стан дитини після перенесених інфекцій і при підвищеній чутливості до лікарських препаратів.

причини

Причинами виникнення інфекційної еритеми у дітей (зустрічається інфекційна форма багатоформна еритема), крім перенесеної хвороби, можуть бути й інші, такі як вогнищева інфекція – апендицит, наявність тонзиліту, гаймориту, пульпіту. Діти сприйнятливі до вірусів, стрептокока, стафілококу.

Розвиваючись, еритема сприяє зниженню імунітету. Виникає Імунодефіцитні синдром, що провокується:

 • схильністю до інфекцій;
 • переохолодженням;
 • хронічною інфекцією.

Через що з’являється висип у дітей на животі та спині

Багатоформна еритема у дітей часто є наслідком лікування ліками, як тетрациклін, сульфаніламіди.

Ця форма проявляється вже через добу в роті, підошвах, долонях кистях рук, передпліч у вигляді плям або плоских папул червоного або яскраво-рожевого кольору.

Центр папулка западає, стає синюшним, а периферія залишається червоною. Можуть в центральній частині з’явитися бульбашки з кров’яним наповненням.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Еритема рота проходить у важкій стадії, вражаючи губи, щоки, небо верхнє. З’явилися ерозії кровоточать, покриті корками.

лікування

Терапевтичний курс спрямований на запобігання рецидиву. Основу лікування становить виведення з організму речовин, що провокують хворобу. Це сечогінні препарати, ентеросорбенти і прийом рідин якомога в більшому обсязі. Крім цього, лікар призначає антигістамінні засоби заспокійливого характеру.

Вузлувата еритема і її симптоми

Початок хвороби висловлює у дітей підвищення чутливості до деяких захворювань. Діагностика свідчить про початок первинної інфекції. Симптоми ураження шкірних покривів вузлуватої еритеми у дітей можуть спостерігатися індивідуально. Багато з них залежать від причини, що викликала початок хвороби.

Найбільш яскравими ознаками є:

 • утворення червоних вузликів;
 • плями, що превалюють на передній частині гомілки ніг;
 • інкубаційний період до висипань може становити кілька тижнів;
 • супровід м’язовими і суглобовими болями;
 • субфебрильна або висока температура;
 • зливання вузлових утворень у велике кільце, розміром до 10-13 см в діаметрі;

Причини виникнення вузлової еритеми

Зустрічається вузлова еритема частіше у дітей старше 5 років. До підліткового віку ступінь зараження великий. Різні чинники можуть послужити початком інфекції:

 • застосування сульфаніламідів;
 • стрептококова інфекція, бруцельоз, гістоплазмоз;

Клінічна картина вузлової еритеми у дітей

Вузлувата еритема у дітей може локалізуватися по черзі на одній гомілки, потім на іншій. Всі вузлові висипання локалізуються вище щиколоток, не переходячи межі. Виняток становить поява плям на плечах або в області перенісся, у верхній частині щік, на мочках вух.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Поступово вузли ущільнюються і стають болючими. Через два-три дні вони збільшуються в розмірах, набуваючи інтенсивну забарвлення. Згодом біль і напругу зменшуються, а на місці вузлових утворень залишаються складки.

Через тиждень, еритематозні вузли стають синюшно-бурого відтінку. На зміну їм приходять коричневі пігментні плями. Ці перші висипання тривають до декількох тижнів. Згодом може з’явитися нове висипання.

Основні зміни зачіпають часточки жирової тканини в підшкірній клітковині і в сполучної тканини перегородок. При гострій формі спостерігається набряклість, почервоніння, підвищення лейкоцитів. У міру ослаблення гострої форми на зміну приходять величезні клітини чужорідного тіла, дегенерують колагенові волокна в шкірі. Патологічні зміни починають торкатися стінки венозних судин.

Діагностика вузлової еритеми

Висипання еритематозних вузлів важко сплутати з подібними явищами інших інфекцій. Іноді такі висипання нагадують картину після укусів комах. Але обов’язково треба пам’ятати про локалізацію висипань на тілі дитини. Еритема у дітей має обмеження, що дозволяє диференціювати її та інші інфекції. Беруться туберкулінові проби, на динаміку яких треба звернути увагу.

терапевтичний курс

В першу чергу проводиться санування всіх осередків ураження інфекційної хвороби. Антибіотики й хіміотерапевтичні препарати таніну, в ускладнених випадках застосовуються кортикостероїди в малих дозах. Терапевтичний курс проводиться з упором на усунення фактора, що викликав хворобу – гаймориту, тонзиліту та інших.

Вузлову еритему лікують загальнозміцнюючі засобами та антибіотиками. На запалені місця рекомендуються компреси, іхтіолові мазі. Режим для дитини постільний. Контакти з іншими дітьми небажані.

Прогноз лікування сприятливий. Профілактика полягає в заходах санації вогнищ ураження і усунення хворобливих явищ в шлунково-кишковому тракті.

Вірусна еритема у дітей

Відповідає всім параметрам гострої шкірної інфекції, схильної до рецидивів в весняно-осінній період. Висипання червоних плям на слизовій оболонці рота, шкірі дитини свідчать про симптоми вірусної еритеми у дітей. Ознаки проявляються в токсико-алергічної формі, якщо дитина приймає великі дози лікарських препаратів.

Найчастіше цією формою страждають діти від 4 до 12 років. Вірус може переходити до інших дітей і навіть дорослим. Спочатку хвороба може нагадувати грип через підвищення температури, загальне нездужання, свербіння в носі, невеликого нежитю. Іноді відзначається першіння в горлі і головний біль. Висип з’являється на тілі через 2-3 дня.

Після зникнення плям, хвороба вступає в другу стадію свого розвитку. В цей час можуть дивуватися суглоби.

Вірусна еритема у дітей може викликати ускладнення, наприклад, зміна синтезування еритроцитів. Це може тривати до 10 днів.

Можуть спостерігатися гарячковий стан, прискорене серцебиття, ураження кісткового мозку, що формує стійку анемію.

Симптоми вірусної еритеми у дітей потребують особливої ​​уваги. Препарати підбираються противірусні. Додатково застосовуються анальгетики, мазі адвантан, лоринден, Іхтіолка.

Симптоми токсичної еритеми

Токсична еритема виникає у новонароджених дітей. Дитина потрапляє в незвичну середу, і шкіра реагує на навколишнє. Зазвичай токсична еритема не потребує медикаментозного лікування.

Необхідний лише правильний догляд і обробка шкірних покривів малюка. При гігієнічних процедурах краще не користуватися шампунем і гелем. Обробляти шкіру краще щодня маслом.

Почервоніння проходить протягом декількох днів.

Різновиди, діагностика і лікування токсичної еритеми у дітей

Поради при еритемі у дітей

Додатковим методом в лікуванні виступає певна дієта, за допомогою якої у дитини очиститься слизова тонкого кишечника, покращиться всмоктування, нормалізується кровообіг; як результат, алергія зменшиться.

Включіть в раціон дитини корисні продукти: свіжі овочі, траву базиліка, анісу, розмарину, кмину; культури бобових і злакових; соки журавлинний і гранатовий, а також в’язкі каші.

Народна медицина в лікуванні

Рекомендуються жовчогінні відвари з безсмертника, меліси, м’яти, деревію. Відвар готується протягом 25-30 хвилин і настоюється. Пити його треба три рази в день до прийняття їжі по 100 гр. Корисні і ягідні відвари, наполягати їх краще в термосі, протягом 10-12 годин.

Previous Різновиди, лікування і профілактика при сепсисі
Next Різновиди судинних лікарських засобів

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *