Різні методи дослідження судин голови


Различные методы исследования сосудов головы

Неприємності на роботі, сімейні проблеми, стреси часто несприятливо впливають на здоров’я людини. З’являються характерні ознаки, що сигналізують про неблагополучний стан організму. Нищівні удари в основному приймає на себе головний мозок.
Різні методи дослідження судин голови

Щоб точно оцінити стан, людині необхідно звернутися до лікаря і пройти детальне обстеження голови. Виниклі підозрілі ознаки не можна залишати без уваги. Виявити причини хворобливого стану зможе медспеціаліст, що володіє досвідом роботи з високоточної медичною технікою.

Найбільш частою проблемою є неправильна циркуляція крові по судинах головного мозку. Розлад часто виражено загальною слабкістю, болем у голові, порушенням когнітивних функцій.

тривожні симптоми

Різні методи дослідження судин голови

Характерні ознаки хворобливого стану сигналізують про потребу пройти діагностику судин головного мозку та шиї.

Небезпечними сигналами, що вказують на необхідність обстежити мозок, є:

 • хворобливі відчуття в області голови та шиї;
 • непритомність і запаморочення;
 • ослаблення пам’яті;
 • порушення зору без явних причин;
 • почуття тиску на голову;
 • тремтіння рук.

Пацієнтам похилого віку необхідний постійний контроль і обстеження судин головного мозку та шиї. Тим, хто в силу перевантажень, як фізичних, так і емоційних, знаходиться на межі виснаження, діагностику судин головного мозку потрібно пройти якомога швидше.

Ультрасонографія судин допоможе своєчасно виявити захворювання і запобігти згубні наслідки для мозку. Медспеціаліст дасть необхідну інформацію, як перевірити судини головного мозку і шиї.

Обстеження головного мозку дозволить вивчити роботу судин і її вплив на інші органи. Порушення їх функціонування завдає серйозної шкоди загальному стану внутрішніх органів і систем організму.

Вчасно проведене обстеження мозку гарантує позитивну динаміку при терапії хворобливих станів, а також дозволить вчасно провести хірургічне втручання при необхідності.

Для прояснення загальної картини розроблені всілякі способи, як перевірити судини головного мозку. Наукові розробки в області діагностики патологій мозку досить великі і пішли далеко вперед. Кожен дослідний метод дає можливість в повній мірі обстежити головний мозок.

обов’язкова діагностика

Різні методи дослідження судин голови

Іноді виникає нагальна необхідність обстежити судини голови і шиї:

 • порушення в роботі артерій. Забиті холестерином, значно звужені судини в мозку призводять до глобальних наслідків, які часом важко зупинити;
 • підвищений рівень цукру в крові. При цьому стані порушується робота органів людини, що призводить до відмирання судин, в важких випадках може виникнути гангрена;
 • новоутворення в мозку. Необхідно відстежувати динаміку розвитку пухлини. Якщо відбуваються негативні зміни, то потрібно своєчасно призначити медикаментозне лікування або провести оперативне втручання;
 • гіпертонія. Судини, працюючи в авральному режимі, не справляються з навантаженням, їх неправильне функціонування порушує діяльність мозку. В результаті може виникнути інсульт;
 • знижений артеріальний тиск. Через утруднений руху крові по судинах мозкова тканина відчуває нестачу необхідних поживних речовин;
 • головні болі з нез’ясованої причини. Здавлювання судин голови і шиї призводить до порушення кровотоку;
  патологія міжхребцевих дисків. Міжхребетні грижі або інші зміщення призводять до здавлення судин, не даючи їм нормально функціонувати;
 • вертебральні патології. Кровотік вертебральной і основної артерії сповільнюється і призводить до мікропошкодження мозку;
 • майбутнє оперативне втручання на серці. При виконанні складних маніпуляцій на серцевому м’язі обов’язково обстежити судини головного мозку і шиї;
 • травмування мозку і черепа. Пошкодження стають причиною деформації судин, появи гематом. Якщо вчасно не діагностувати пошкодження мозку, наслідки можуть бути аж до летального результату або отримання інвалідності;
 • підозра на інсульт. Людина страждає від підвищеного тиску і спазмів судин. Стінки судин часто не витримує, і відбуваються крововиливи в мозок. Якщо є ризик апоплексії, то діагностика головного мозку це покаже.

Методи дослідження судин головного мозку

Різні методи дослідження судин голови

Поставити достовірний діагноз фахівець може за допомогою надчутливої ​​медтехніки, що надає достовірні дані. Помилка лікаря може стати причиною неефективності медикаментозної терапії, дорогоцінний час буде втрачено.

Перед маніпуляціями досліджують кров. Це необхідно для виявлення патологій, які впливають на її згортання. Медспеціаліст за допомогою спеціальної апаратури обстежує головний мозок. Перевірити судини голови можна, не втручаючись в їх функціонування.

Найточніше і докладне обстеження в разі тяжких захворювань, ракових пухлин лікарі проводять за допомогою введення в кров хімічних речовин. Устаткування відстежує рух рідини по судинах, на моніторі можна побачити найповнішу картину наявної патології.

Дослідження за допомогою високочастотних звукових хвиль

Обстеження головного мозку, як правило, виконуються за допомогою високочастотних сигналів. Методи дослідження головного мозку різноманітні і представлені такими видами.

ехоенцефалографія

Неправильне функціонування мозку і судин аналізують за допомогою спрямованих на тканини людини високочастотних звуків. Вимірювання проводиться осцилоскопом. Високочастотний звук передає відбиті сигнали, в результаті чого на екрані монітора висвічується спеціальна схема-малюнок.

Дослідження дозволяє оцінити, наскільки вражені окремі ділянки мозку і як виявлені порушення впливають на діяльність організму в цілому. Щоб провести обстеження цим способом, підготовка не потрібна.

Вплив апарату на людину не супроводжується хворобливими відчуттями.

Ультразвукова доплерографія (УЗДГ)

Це новітня технологічна розробка вчених. Суть методу полягає в тому, що високочастотний звук проникає в тканини на глибину до 9 см. Медична апаратура аналізує гранично точно і знаходить патологію в найдрібніших судинах. Спеціально робити будь-які приготування при цьому дослідженні не потрібно.

Апаратна установка визначає швидкість кровотоку шиї і голови. За допомогою доплера можна визначити наповнення судин кров’ю. Якщо виявлена ​​патологія, то можна зрозуміти, наскільки вона серйозна. Цей прийом не передбачає втручання в роботу організму. З його допомогою можна зафіксувати, наскільки результативно проведене лікування судин.

Ультрасонографія (УСГ)

Різні методи дослідження судин голови

В ході обстеження вивчаються одночасно артерії голови і шиї. Використовується дана техніка для аналізу ступеня забруднення судин холестерином.

Апарат визначає наявність тромбів. Це дуже важливо, тому що в будь-який момент тромб, що відірвався може привести до летального результату.

Дуплексне сканування судин голови та шиї

Новітні розробки в медицині дозволили отримувати кольорове зображення організму зсередини. Вивчення окремих частин тіла дозволяє найбільш точно встановити причину неправильного руху крові по судинах. Це дослідження допомагає лікарям поставити правильний діагноз і призначити оптимальне лікування.

Нейросонографія (НСГ)

Різні методи дослідження судин голови

Такий метод дозволяє обстежити судинну систему немовлят до року. Дослідження голови роблять через тім’ячко, який ще не закрите. Застосовується при пологових травмах. Вивчається стан ликворопроводящей системи, параметри кровотоку. Спеціаліст дивиться, чи відповідає нормам розвиток мозку. Дослідження судин головного мозку має велике значення, так як вчасно виявлені дефекти дозволяють своєчасно провести терапію. Апаратура не викликає дискомфорт у дитини.

Реоенцефалографія (РЕГ)

Різні методи дослідження судин голови

Суть роботи спеціальної апаратури полягає в пропущенні через мозкові тканини електричного струму. Обстеження безболісне, пацієнт нічого не відчуває. Електричний струм високої частоти дає можливість провести дослідження головного мозку.

Метод допомагає з’ясувати, в якому місці вражені судини і наскільки глибоко, виявити новоутворення в голові, оцінити наслідки травмування мозкових тканин. Високочастотна техніка надає дані про наявність закупорки в судинах і крововилив в мозок.

електровимірювальні методи

електроенцефалографія

Досліджує мозкову діяльність. Обстеження проводиться за допомогою приладу, який називається «електроенцефалограф». Електроімпульси дозволяють проаналізувати мозкову діяльність.

Для процедури на шкірі голови закріплюють електроди. Отримані дані приладу фіксуються на папері. Метод дозволяє оцінити стан нервових волокон і кровотік голови і шиї.

Використовується для аналізу наслідків отриманих травм, діагностики розладів психіки, епілепсії. Перш ніж пройти обстеження, пацієнт повинен розпустити волосся, якщо вони довгі.

Перед дослідженням не можна приймати препарати, що впливають на мозкову активність.

електронейроміографія

Різні методи дослідження судин голови

Дослідження проводиться для аналізу роботи периферичної нервової системи і ґрунтується на біоструми м’язів.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

Дослідження судин шиї та голови здійснюється шляхом дії радіохвиль на організм. Перед процедурою пацієнта поміщають в капсулу, в якій створюється магнітне поле. Діагностика розроблена на основі хвильової активності, яка виникає при впливі на внутрішні органи.

Високоточне дослідження дозволяє діагностувати пухлини, тромботические бляшки, крововиливи в мозок, інші патології різного характеру. МРТ дає повну картину про будову судин, їх дефектах. Діагностика проводиться при підозрі на пухлини різного характеру. Вона необхідна для постановки правильного діагнозу і терапії.

Для проведення процедури є протипоказання. Не можна проходити обстеження людям з імплантованими електронними приладами.

Методи діагностики за допомогою рентгенівського опромінення

Комп’ютерна ангіографія (КА)

Маніпуляція супроводжується рентгенівським опроміненням. Хворому в артерію вводять хімічний препарат. Спеціальним приладом знімають зображення судини, вени або артерії зсередини. Цей метод забезпечує високу точність діагностики, дозволяє вивчити найдрібніші судини.

За допомогою ангіографа можна отримати зображення голови в горизонтальному зрізі. Використовується перед складними операціями, пов’язаними з нервовою системою.

Заборонено проходити обстеження при:

 • хворобах нирок і печінки;
 • підвищеної чутливості до йоду;
 • патологіях крові;
 • вагітності;
 • годуванні грудьми;
 • психічних розладах.

краніографія

Різні методи дослідження судин голови

Аналіз стану кісток черепа проводиться в випадках його пошкодження за допомогою рентгенографії. Дослідження не викликає ніяких відчуттів. Доза отриманого опромінення при рентгенографії черепа незначна і підбирається індивідуально. Робляться знімки обстежуваного черепа в бічній і фронтальній проекції.

Методи дослідження судин голови досить різноманітні. Всі види маніпуляцій мають конкретні особливостями і надають потрібний обсяг даних про стан організму. Перевірку судин головного мозку потрібно пройти якомога раніше. Оцінка стану головного мозку – це необхідна процедура, яка дуже важлива при постановці точного діагнозу.

Як перевірити судини головного мозку і шиї: перелік обстежень

Кровоносні судини мозку – «дороги» для поживних речовин і кисню, що забезпечують нормальний стан нервових клітин і життя кожної людини. Розвиток атеросклерозу, артеріїту, призводить до того, що у хворого з’являються запаморочення, головний біль і неврологічні розлади.

Для того, щоб перевірити судини головного мозку на наявність цих та інших захворювань, слід звернутися до лікаря-невролога або терапевта, який проведе первинний огляд і зможе вибрати спосіб діагностики, необхідний для конкретного пацієнта.

Коли і для чого призначаються ці обстеження?

Комплексні дослідження інтракраніальних судин головного мозку та шиї показані не для всіх людей зі скаргами неврологічного характеру. Вони призначаються лікарем, який попередньо розмовляє з людиною, дізнається анамнез розвитку захворювання і перевіряє показники минулих діагностичних процедур.

Діагностика з використанням інструментальних методів застосовується в наступних випадках:

 • пацієнт скаржиться на запаморочення, часті головні болі, склероз, напади мігрені;
 • раніше перенесені травми шийного відділу хребетного стовпа або голови;
 • поява шуму у вухах, стійких порушень слуху або зору;
 • часті носові кровотечі без виявлених причин їх виникнення;
 • часті непритомності в анамнезі;
 • клінічні ознаки хронічного порушення мозкового кровообігу, в тому числі, після перенесеного інсульту;
 • паркинсонические симптоми у вигляді тремору рук, порушень ходи та ін .;
 • підозри лікуючого лікаря на аневризму артерії або злоякісне новоутворення;
 • енцефалопатія виявленої причинногообумовленості;
 • знижена працездатність.

При подібних станах, хворий може перевірити судини голови безкоштовно, за полісом ОМС.

Конкретний метод обстеження вибирає лікуючий лікар, так як кожна процедура використовується для вирішення певної діагностичної задачі.

Реоенцефалографія (РЕГ)

РЕГ – метод, що дозволяє фіксувати електричний опір тканин, пульсові коливання і проводити їх аналіз. Процедуру можна пройти на спеціальному апараті в умовах кабінету функціональної діагностики, наявного в більшості лікувальних установ.

Різні методи дослідження судин голови

Реоенцефалографія показана людям при таких станах:

 • ознаки гострого або хронічного порушення мозкового кровотоку;
 • мігрень без встановленої причини;
 • травматичні ушкодження мозку в минулому;
 • наявність епілептичних нападів у дорослих і дітей.

Процедура не вимагає проведення спеціальної підготовки і не має протипоказань. Однак застосування РЕГ у хворих з тремором голови і рук не завжди доцільно, в зв’язку з появою перешкод, створюваних рухами.

В середньому, проведення реоенцефалографії коштує близько 600 рублів, однак ціна може доходити до і 3-4 тисяч при одночасному проведенні функціональних проб.

МРТ

Магнітно-резонансна томографія, або МРТ – процедура, дає продробную інформацію про будову головного мозку. Деталізація одержуваного зображення структур ЦНС залежить від потужності використовуваних пристроїв – чим потужність томографа більше, тим докладніше і вище деталізація.

Доктора рекомендують проводити МРТ при наявності неврологічних симптомів у хворого, а також частих нападів головного болю.

Важливо відзначити протипоказання: неадекватне психічний стан людини, відсутність свідомості і наявність в організмі металевих імплантатів (судинні кліпси, штифти та ін.). Для всіх інших пацієнтів, процедура безпечна і інформативна.

Різні методи дослідження судин голови

Хворий не потребує спеціальної підготовки. Перевірка стану судин за допомогою МРТ займає від 15 до 45 хвилин. Під час всього дослідження, пацієнт не повинен вчиняти будь-яких рухів і міняти положення тіла.

Дозволяється розмовляти, закривати очі і ковтайте слину.

По завершенню МРТ-сканування до роботи підключається доктор – він оцінює отримане об’ємне зображення і пошарові зрізи головного мозку на комп’ютерному дисплеї.

Те, скільки буде коштувати перевірка судин за допомогою МРТ залежить від типу і потужності використовуваного обладнання. Середня вартість близько 4500 рублів з коливаннями від 3 до 8 тисяч.

УЗД

Ультразвукове дослідження (УЗД) активно використовується в різних областях медицини для оцінки стану внутрішніх органів, прохідності судин і вен, виявлення в них бляшок. Для вивчення судин мозку застосовують такі види УЗД: доплерографію і сонографію.

Різні методи дослідження судин голови

Доплерографія (дуплексне сканування)

Допплеровский метод, заснований на ефекті Доплера, дозволяє досліджувати швидкість кровотоку в брахіоцефальних артеріях, які живлять мозок, а також виявити наявність перешкод для нормального кровообігу. Процедуру призначають при наявності у людини запаморочення, постійного головного болю, відчуття шуму і зміни чутливості на шкірі обличчя і тіла. Протипоказань при цьому немає.

Перед тим, як провести обстеження, хворому не потрібно проходити спеціальної підготовки. Єдина рекомендація – виключити продукти і ліки, що впливають на кровотік в судинах, за один день до дослідження. Якщо доплерографія проводиться дитині, то він повинен знаходитися в стані спокою під час всієї процедури.

Транскраніальне Допплерографічеськоє сканування можна зробити в більшості поліклінік і лікарень. Середня ціна за одне дослідження становить – 1-1,5 тисячі рублів. Однак в залежності від використовуваного обладнання, вартість може становити як 600, так і 4000 рублів.

сонографія

Ультрасонографія, на відміну від доплерографії, не дозволяє дізнатися і оцінити швидкість кровопостачання в мозкових судинах.

Дана процедура спрямована на вивчення загальних характеристик судинного русла: розташування й напрямок артерій, показує наявність будь-яких структурних аномалій (аневризматическое розширення, розшарування стінки та ін.

), А також виявляє присутність перешкод для струму крові у вигляді тромбів або атеросклеротичних бляшок.

Метод може використовуватися у всіх людей, хто має симптоми порушеного мозкового кровообігу. Протипоказання відсутні. Особлива підготовка також не потрібно. Вартість процедури – від 500 до 1000 рублів.

Електроенцефалографія (ЕЕГ)

Процедура називається так, тому що пов’язана з вивченням електричної активності головного мозку.

Цей метод використовують для діагностики епілептичної активності (нападів) і виявлення:

 • запальних патологій в ЦНС;
 • органічних захворювань головного мозку;
 • пухлинних новоутворень;
 • ускладнень після перенесених черепно-мозкових травм;
 • змін в роботі кровоносних судин (спазмів, низькою прохідності).

Під час його проведення, пацієнту на голову надівається щось на зразок шапочки, що складається з датчиків на присосках. Далі він почне бачити перед очима щось на кшталт спалахів, вогників і зірочок.

Однією з особливостей процедури є можливість отримання повноцінної енцефалограми навіть за браком у пацієнта свідомості.

Різні методи дослідження судин голови

Протипоказання для дослідження такі:

 • відкриті рани шкіри в області передбачуваного розміщення електродів;
 • психічні захворювання у пацієнта, що заважають його адекватної поведінки.

Немовлятам проводиться спеціальний різновид скринінгу – нейросонографія (НСГ).

Вартість дослідження в більшості клінік досягає 1-2 тисяч рублів. Але при наявності показань до проведення електроенцефалографії, її проведення компенсується фінансовими коштами фонду ОМС.

Ангіографія (КТ і МР)

Ангіографія – рентгенологічний метод дослідження, що дозволяє візуалізувати кровоносні судини мозку за допомогою введення в них контрастних речовин. Саме зображення отримують за допомогою комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії.

У медицині виділяють кілька видів процедури:

 • загальна (введення контрасту в головні кровоносні магістралі дозволяє оцінити всі судинне русло);
 • селективна (вивчається одиночний басейн, наприклад, сонних артерій або ВЕРТЕБРОБАЗИЛЯРНОМУ);
 • суперселектівная (дослідженню підлягає конкретний невеликий церебральний посудину невеликого діаметру, розташований в одному з басейнів).

Стандартне ангіографічне дослідження, пов’язана з проведенням звичайних рентгенівських знімків, активно заміщається на методи з використанням КТ і МРТ. Це дозволяє підвищити якість одержуваних зображень, отримати об’ємну карту судин головного мозку, крім того, такі дослідження більш безпечні для пацієнтів.

Різні методи дослідження судин голови

Ангіографія проводиться в наступних ситуаціях:

 • підозри на наявність артеріовенозної мальформації та аневризм судин;
 • необхідність оцінки ступеня звуження просвіту артерії у зв’язку з її стенозом або закупоркою тромбом;
 • вивчення будови судинного русла поруч з пухлинним новоутворенням для планування хірургічного втручання.

Список протипоказань для ангіографії досить об’ємний:

 • індивідуальна непереносимість або алергія на використовувані рентгеноконтрастні препарати;
 • КТ-процедура протипоказана в період вагітності, в зв’язку з наявністю іонізуючого випромінювання;
 • психічні розлади, що заважають збереженню нерухомого положення тіла під час ангіографії;
 • гострий інфекційний або запальний процес в організмі;
 • порушення роботи системи гемостазу.

КТ і МРТ-ангіографія вимагають підготовки пацієнта до дослідження. Лікаря необхідно виключити всі протипоказання за допомогою огляду пацієнта і проведення лабораторних досліджень крові. За одну добу до процедури виконується алергічна проба з рентгеноконтрастним препаратом. Під час проведення діагностичного дослідження хворий повинен зняти будь-які металеві прикраси.

Вартість ангіографії може досягати 15-20 тисяч рублів. Середня ціна на процедуру – 7-9 тисяч з урахуванням використання рентгеноконтрастних речовин.

сцинтиграфия

Сучасна діагностична процедура, заснована на введенні в кровоносне русло пацієнта радіоактивних ізотопів з наступною фіксацією їх випромінювання. Подібна фіксація, що проводиться спеціальними детекторами, дозволяє отримати двовимірне або тривимірне зображення судинного русла і розташованих поруч з ним тканин мозку.

Ця методика використовується для виявлення локалізації ішемічних вогнищ ураження головного мозку і оцінки ступеня кровотоку в ЦНС при наявності нейродегенеративних захворювань у людей похилого віку.

Крім цього, сцинтиграфию використовують для оцінки ефективності лікувальних і реабілітаційних заходів зазначених станів.

До протипоказань відносять дитячий вік, період вагітності та алергічні реакції на використовувані радіофармпрепарати.

Різні методи дослідження судин голови

Підготовка до дослідження полягає у виключенні за 3-4 дні до процедури лікарських засобів, що впливають на тонус судин, а також проведенні алергічної проби на радіомедікамент.

Середня вартість сцинтиграфії судин головного мозку становить – 6-9 тисяч рублів. Залежно від конкретного типу процедури, її ціна може змінюватися.

Процедури для дослідження артерій головного мозку широко представлені в більшості медичних клінік. Їх правильне використання для перевірки стану мозкових судин – запорука призначення ефективного лікування. Вибір конкретного методу обстеження та інтерпретація його результатів проводиться тільки лікарем.

Як перевірити судини головного мозку – способи діагностики

Судинні патології сьогодні є досить поширеним і вселяє серйозні побоювання явищем. Ще не так давно недуги, що вражають судини, діагностували виключно у літніх людей, але в даний час від них страждають і молоді люди.

Цьому є пояснення – ритм життя стрімко збільшується, зростають навантаження, які призводять до емоційних зривів, стресових ситуацій.

Ці чинники провокують збої функціонування судин, що тягне за собою вельми неприємні наслідки, в запущених випадках – навіть смерть пацієнта.

Як перевірити судини головного мозку? Здоров’я і пропускна здатність судинної системи визначаються шляхом використання певних діагностичних методів (РЕГ, МРТ і т. Д.).

Коли потрібно обстежитися

Фахівці рекомендують перевірятися людям пенсійного віку, особам, які відчувають сильні навантаження як фізичного, так і психічного характеру.

Які методи дослідження доцільно застосовувати, вирішує лікар, враховуючи анамнез пацієнта. Якщо у хворого в минулому були травми голови, наприклад, струси, удари, він повинен повідомити про це фахівцеві.

Обстеження судин головного мозку показано при наявності скарг у людини на:

 • хворобливі відчуття в області голови, що продовжуються тривалий час і супроводжуються блювотними позивами;
 • порушення зорової функції (двоїння в очах, спотворення предметів);
 • шум, дзвін у вухах;
 • раптові кровотечі з носа;
 • тремор рук.

Дослідження судин головного мозку потрібно проводити і при наступних патологіях:

Діагностика судин головного мозку повинна проводитися перед хірургічним втручанням, при здійсненні лікування новоутворень.

Що можна виявити при обстеженні

Новітні методики медичного обстеження і високоточна діагностична апаратура дозволяють фахівцям з’ясувати причини судинних патологій або своєчасно запобігти розвитку захворювання.

Саме тому не варто боятися, якщо доктор призначає ту чи іншу дослідження – це робиться для блага пацієнта. Практично всі процедури безболісні і не припускають вторгнення в судинну систему.

Різні методи дослідження судин голови

Обстеження дозволяють визначити:

 1. Прохідність судин, постачання тканин киснем і живильними речовинами.
 2. Вплив захворювання на кровопостачання.
 3. Патології судин на початкових етапах навіть при змазаних симптомах або при їх відсутності.
 4. Ефективність терапії, призначеної лікарем.
 5. Вроджені аномалії будови судинної системи.
 6. Аневризму, деформацію судин.

Що стосується аналізів крові, то вони не відіграють важливої ​​ролі при діагностиці, однак лікар все одно призначає їх, так як вони допомагають отримати більш точну інформацію про ступінь ураження судин і визначити причину патології. Так, при атеросклерозі в біохімічному тесті крові рівень нізкоплотний ліпопротеїнів буде дуже високим – 7 і вище (норма 5,2-6 ммоль / л).

Отримавши всю потрібну інформацію, лікуючий лікар встановлює вплив виявленої патології на судини на поточний відрізок часу і на подальшу перспективу.

УЗД

Для перевірки стану судин шиї та голови сучасна медицина має безліч методик, серед яких найефективнішим і достовірним вважається ультразвукове дослідження. До УЗД відносяться:

 1. Ехоенцефалографія. Прилад осцилограф за допомогою ультразвуку визначає стан головного мозку, після чого відображає його схематично. У здорової людини Ехоенцефалограма має певні стандарти, при наявності відхилень звична схема-малюнок порушується. Завдяки методу можна визначити збої в роботі судин, порушення і пошкодження діяльності окремих ділянок мозку.
 2. Ультразвукова доплерографія (УЗДГ). Даний метод, заснований на поєднанні класичного УЗД і доплерографії, є найбільш популярним і дозволяє точно встановити безліч параметрів, таких як швидкість руху і напрямок кровотоку по венах і артеріях, наявність бляшок, звуження і закупорка судин, деформація тканин навколо судин, аневризма.
 3. Дуплексне сканування судин. За допомогою методу, принцип роботи якого полягає в спектральному аналізі і допплеровском кодуванні, можна отримати інформацію про кольорову візуалізації присвятив судин, швидкості руху крові, еластичності стінок судин, їх тонусі і механічних ушкодженнях, наявності бляшок.
 4. Нейросонографія. Використовується для маленьких дітей. У малюків дослідження проводиться через велике тім’ячко і дозволяє визначити стан м’яких тканин, кісток, судин. За допомогою методу можна отримати повну інформацію про можливі вроджених патологіях (аневризми, порушення будови і т. Д.). У дорослих обстеження здійснюється через скроневу кістку.
 5. Доплерографія. Показує рівень наповнюваності судин кров’ю, циркуляцію і швидкість кровотоку. Докладна деталізація стану артерій і вен здійснюється шляхом сканування їх на всіх рівнях.

Різні методи дослідження судин голови

Перевага ультразвукової методики в тому, що вона абсолютно безпечна, не вимагає спеціальної підготовки. На жаль, не всі державні медичні установи мають у своєму розпорядженні необхідним обладнанням. Наприклад, для проведення УЗДГ клініку доведеться пошукати, але при зверненні в платні медичні кабінети проблем з цим виникнути не повинно.

електровимірювальний метод

Процедура, яка називається електроенцефалографія (ЕЕГ), здійснюється шляхом використання електроенцефалограф.

Даний прилад, що записує зміна електричного потенціалу різних ядер мозку і потенціалу нейронів, досліджує систему кровообігу судин шиї та голови комплексно.

Метод має широкі можливості і дозволяє визначити не тільки вроджені та набуті аномалії судин, але і їх вплив на мозкові тканини.

Електроенцефалограма (стрічка, яка фіксує всі зміни) з точністю показує, які ділянки головного мозку і в якій мірі відчувають кисневе голодування і не отримують в належній мірі поживні речовини. Також можна отримати достовірну інформацію про рівень функціонування клітин і судин мозку.

Процедура є абсолютно безпечною, тому її рекомендують для використання пацієнтам будь-якого віку: як літнім людям, так і маленьким діткам.

Істотною перевагою електроенцефалографії є ​​її доступність і невисока вартість (в тому випадку, якщо її роблять в приватному медичному кабінеті).

За часом займає близько 15 хвилин, але в деяких випадках може зайняти кілька годин.

Перевірці судин повинна передувати певна підготовка: припиняється прийом протисудомних препаратів, спазмолітиків. Шкіра голови і волосся хворого в момент проведення процедури повинні бути чистими.

Магнітно-резонансний метод

Одним з найпоширеніших магнітно-резонансних методів є ангіографія.

Магнітно-резонансна ангіографія, як і стандартна томографія, вивчає вплив радіохвиль на стан об’єкта, поміщеного в магнітне поле, створене штучно. Метод дозволяє визначити стан судин і тканин.

Томограф, потужність якого дуже висока, може сприяти отриманню лікарем достатньої кількості інформації для постановки точного діагнозу.

Зазвичай процедура призначається при серйозних судинних патологіях, мікроінсульт, тромбозах, пухлинах, а також постійних головних болях.

Різні методи дослідження судин голови

Методика має недоліки. Найістотніше – її не можна використовувати при наявності протипоказань. Це необхідно враховувати, щоб уникнути небажаних наслідків.

Так, ангіографія не проводиться при наявності у пацієнтів кардіостимуляторів, імплантатів, протезів.

Також протипоказаннями є: дитячий вік, надлишкова маса тіла (понад 130 кг), вагітність, захворювання в області психіатрії. Важливо врахувати, що вартість процедури немаленька.

рентгенологічні дослідження

Пацієнтам з судинними патологіями часто призначають контрастну ангіографію, в основі якої лежить принцип використання рентгенівських променів. Пацієнту вводиться йодовмісний препарат, який дозволяє добре розглянути всі судини.

Ангіографія має поділ по досліджуваної області. виділяють:

Перший вид передбачає дослідження мережі судин, другий – аналіз конкретних вен і артерій. Селективна ангіографія – найбільш інформативний метод, так як сприяє отриманню докладною інформацією про судинах (навіть самих дрібних).

Варто врахувати: опромінення небезпечно для здоров’я, тому використання методу неприпустимо по відношенню до певних категорій пацієнтів, наприклад, вагітним жінкам.

 • Всі вищевказані методи діагностики дозволять лікарю визначити патологію і визначитися з лікуванням, а також нададуть істотну допомогу нейрохірургів в разі необхідності оперативного втручання.
 • Щоб не допустити виникнення серйозних захворювань в судинної сфері, не варто нехтувати плановими обстеженнями і при перших же підозрах на патології звертатися до фахівця.

 

Навіщо проводять дослідження судин головного мозку та шиї

Від стану кровоносної системи людини, в тому числі працездатність головного мозку. Порушення прохідності вен і артерій цієї частини тіла може привести до дезорганізації частини ЦНС. Тому вкрай важливо при перших ознаках патології зробити дослідження судин головного мозку та шиї.

Допомогти з вибором методу діагностики повинен лікар-фахівець, в компетенції якого знаходиться лікування виявленого захворювання та його симптомів, так як саме він знає, на які показники кровотоку слід звернути увагу в кожному конкретному випадку.

Від самого ж пацієнта потрібно тільки підготується до дослідження, дізнатися корисну інформацію про нього і з’явитися на процедуру в зазначений час.

Різні методи дослідження судин голови

Там, де необхідно дослідження мозкового кровообігу

Перевірка працездатності кровоносних судин головного мозку і шиї проводиться у пацієнтів при виявленні в аналізах наступних відхилень:

 • Збільшення вмісту холестерину в крові. Звуження просвіту судин через відкладення на стінках призводить до порушення притоку крові до структур головного мозку і до його недостатнього харчування.
 • Гіперглікемія. Недостатнє засвоєння глюкози викликає порушення працездатності всього організму, в тому числі кровоносної системи голови.
 • При діагностуванні новоутворень, так як вони здатні перекривати надходження крові.
 • Стійке підвищення артеріального тиску. Одним з проявів гіпертонії є спазм кровоносних судин, який при порушенні еластичності стінок може привести до крововиливу.
 • Зниження АТ. Через слабкий припливу крові відбувається повільне руйнування структур ЦНС, так як нервова тканина перестає отримувати достатню кількість поживних речовин.
 • При симптомах вегетосудинної дистонії.
 • Сильні головні болі неясної природи. Є основною ознакою розвитку захворювань і патологій судин головного мозку.
 • При виявленні остеохондрозу, затисканні нервів в шийно-комірцевої зоні.
 • При ЧМТ та механічному пошкодженні шийного відділу хребта. Отримана травма може бути причиною розриву стінок кровоносних судин і утворення внутрішніх гематом.
 • При подальшому хірургічному втручанні під загальним наркозом.

Екстрене обстеження судин головного мозку проводиться у пацієнтів при характерні ознаки гострого стану, наприклад, інсульту. В цьому випадку зібраних даних буде достатньо для визначення місця дислокації крововиливи і його характерних особливостей.

Способи та методи дослідження судин голови та шиї

 • На даний момент фахівці все частіше використовують ультразвукові методи дослідження судин головного мозку, так як при досить високій інформативності вони не займають багато часу і не вимагають введення в кров контрастує речовини.
 • Перед проведенням обстеження фахівці, як правило, скасовують на час прийом препаратів впливають на кров’яний тиск, а самому обстежуваному слід відмовитися від куріння, вживання міцного чаю, кави і спиртних напоїв.

нейросонографія

Є найпоширенішим методом нейровізуалізації при діагностиці патологій ЦНС у малюків. Вона дозволяє виявити порушення кровопостачання, його причину, виявити місце локалізації патології і визначити масштаб руйнувань викликаних нею за допомогою УЗ апаратури.

Проводиться тільки маленьким дітям до тих пір, поки не заріс велике тім’ячко.

Транскраніальна доплерографія або ТКДГ

Цей метод дослідження заснований на застосуванні ефекту Доплера, тобто на фіксуванні змін частоти відображаються ультразвукових хвиль від переміщаються кров’яних тілець. Він дозволяє оцінити прохідність вен і артерій, а також виміряти швидкість кровотоку в них.

Недоліком методу є те, що з його допомогою можна візуалізувати особливості структури обстежуваних судин і відповідно визначити причину порушення кровотоку.

УЗДС або Ультразвукове дуплексне дослідження судин шиї і голови

На відміну від транскраниального ДОППЛЄРОГРАФІЧНІ дослідження дуплексне сканування поєднує в собі застосування ефекту Доплера і В-режим, тобто можливість вивести двомірне зображення анатомічних особливостей кровоносних судин на екран.

Під час цієї процедури фахівець може точно визначити місце розташування холестеринових бляшок, тромбів, аневризм, ступінь стенозу стінок і їх структурні особливості.

Триплексне дослідження судин голови та шиї

Складається з 3-х (триплекса) діагностичних процедур (тому так і називається): допплерівського, ультразвукового дослідження та кольорового картування. Останній режим дозволяє побачити чорно-біле зображення тканин обстежуваного ділянки і кольорове відображення кровотоку відповідно до зареєстрованої швидкістю кровотоку.

На даний момент є найбільш інформативним методом оцінки працездатності кровоносної системи за допомогою ультразвуку.

Ангіографічні методи оцінки кровоносної системи проводяться в рамках рентгенографічних, рентгеноскопічних досліджень, в комп’ютерній томографії, магнітно-резонансної томографії.

У класичному варіанті вона вимагає введення в кров пацієнта контрасту – спеціальної речовини, яка буде забезпечувати контрастне посилення при проведенні подальшого дослідження. З цієї причини обстежуваному перед процедурою слід розповісти про алергічні реакції на лікарські препарати, наприклад йод.

Комп’ютерна томографическая ангіографія

Дозволяє отримати серію якісних знімків кровоносної системи мозку і оцінити характер кровотоку. Застосовується при діагностиці тромбозу, аневризм, онкологічних новоутвореннях, судинних пухлинах.

Так як вимагає введення в кров контрастної речовини, має ряд протипоказань:

 1. вагітність;
 2. паталогії нирок;
 3. важка форма гіперглікемії;
 4. наявність алергії;
 5. захворювання серця і щитовидної залози.

Іноді перешкодою для проведення КТ ангіографії є ​​висока маса тіла пацієнта (визначається технічними характеристиками томографа).

магнітно-резонансна ангіографія

На відміну від КТ при проведенні МР-дослідження після введення контрастної речовини пацієнт поміщається в магнітно-резонансний томограф.

Після процедури фахівці також отримують серію зображень кровоносної системи голови, за якими в подальшому ставитися діагноз.

Проведення МР-ангіографії призначають при наступних патологіях судин:

 1. порушення прохідності глибоких вен і артерій;
 2. розшарування аневризми;
 3. вроджені патології;
 4. крововиливи;
 5. запаленні;
 6. атеросклерозі.
 7. Магнітно-резонансна ангіографія – досить тривала процедура, протягом якої пацієнтові не можна рухатися, тому її роблять маленьким дітям тільки під загальним наркозом.
 8. Також вона протипоказана при вагітності, нирковій недостатності, захворюваннях ендокринної системи, алергії на контрастну речовину.
 9. Абсолютним протипоказанням до проведення МР-ангіографії судин головного мозку є наявність кардіостимулятора, інсулінових насосів, слухових імплантатів і металевих предметів в тілі (куль, осколків).

реоенцефалографія

Цей метод дослідження заснований на зміні показників величини електричного опору тканин при пропущенні через них слабкого високочастотного електричного струму.

Він допомагає оцінити такі показники судин: тонус стінок, їх еластичність, величину пульсового кровонаповнення, периферичний опір, в’язкість крові.

мета діагностики

Сучасні методи обстеження структур головного мозку, в тому числі його кровоносної системи дозволяють вчасно діагностувати багато патологій.

Так, наприклад, триплексное дослідження дає інформацію про наступних характеристиках артерій і вен:

 • діаметр просвіту;
 • протяжності;
 • рівні звуження просвіту;
 • повноти наповнення;
 • наявності тромбів і холестеринових відкладень;
 • патологій будови.

За цими даними фахівці надалі вивчають і оцінюють інтенсивність надходження крові до структур мозку, а потім призначають відповідне лікування, яке часто рятує життя пацієнту.

Як перевірити судини головного мозку: діагностика, методи

По кровоносних судинах головний орган нервової системи отримує поживні речовини і кисень, які необхідні йому для нормальної роботи.

Будь-яке порушення судинного просвіту підвищує ризик кисневого голодування, а значить, загрожує загибеллю нейронів і втратою контролю над будь-яким органом або ділянкою тіла.

Обстеження головного мозку дозволяє своєчасно виявити різні патології, визначити ступінь ураження і оцінити загальний стан пацієнта.

Кому потрібна перевірка судин мозку

Які саме методики дослідження потрібні пацієнту, визначає лікар, виходячи зі скарг, симптомів і загальних проявів розладу. враховуються:

 • Відомості про перенесену травму шиї і голови.
 • Різке порушення зору.
 • Утруднення мови.
 • Головний біль, кружляння голови.
 • Перенесений інсульт або інфаркт.
 • Метеозалежність.
 • Вегето-судинна дистонія.
 • Безсоння.
 • Непритомність.
 • Тремтіння кінцівок.
 • Підозра на онкологію або аневризму.

Діагностика головного мозку планово проводиться при таких патологічних станах як:

 • Хвороба Альцгеймера.
 • Інсульт.
 • Післяопераційний період.
 • Атеросклероз.
 • Цукровий діабет.
 • Скачки кров’яного тиску.
 • Епілепсія.

Літні, огрядні, що палять люди, надмірно вживають алкоголь, живуть в постійному стресі, повинні регулярно проходити дослідження судин мозку і шиї.

Способи дослідження мозку

Сучасні технології дозволяють побачити патології, провести обстеження головного мозку декількома методиками, дають широкі можливості візуалізації:

Ультразвукова діагностика вважається надійним і безпечним методом, що дозволяє виявити патології головного мозку, оцінити порушення, які відбуваються в черепній коробці, ступінь їх поширення і локалізацію.

При ультразвуковому скануванні лікар може виявити вроджені захворювання і дефекти розвитку мозкових структур.

Ультразвукові хвилі здатні проходити тільки через м’які тканини, тому нейросонографія проводиться дітям в перший рік життя, поки не заростає джерельце.

Пройти обстеження необхідно дітям:

 • Недоношеним.
 • Народженим з недобором ваги.
 • З черепом незвичайної форми і розміру.
 • Перенесли кисневе голодування в утробі або при пологах.
 • З родовою травмою.
 • З судомами, затримкою психофізичного розвитку, м’язовим тонусом.

Процедура триває не більше 15 хвилин. Цього достатньо для уточнення діагнозу і призначення відповідного лікування маленького пацієнта.

РЕГ судин головного мозку – це неінвазивний обстеження, що дозволяє оцінити стан судин головного мозку, їх тонус, еластичність, отримати відомості про судинному опорі і величиною кровонаповнення на периферії. Невролог може призначити пацієнтові РЕГ при:

 • Порушення координації.
 • Підвищеному внутрішньочерепному тиску.
 • Травмі голови.

Таке обстеження вважається безпечним, високоінформативним, безболісним. З його допомогою можна дізнатися стан структур головного мозку:

 • Виявити рівень судинного тонусу.
 • Оцінити швидкість відтоку крові.
 • Визначити в’язкість крові.
 • Виявити порушення кровообігу мозку.
 • Оцінити пульсове кровонаповнення.

По всій поверхні голови обстежуваного кріплять спеціальні електро датчики, які фіксуються гумовою стрічкою. Перед процедурою людина не повинна хвилюватися, пити кофеинсодержащие напої, палити. Лікар може тимчасово скасувати прийом деяких ліків, що впливають на судинний тонус.

комплексна діагностика

Одночасне обстеження стану судин головного мозку та шиї проводять такими методиками як:

 • Ультразвукова доплерографія.
 • Ехоенцефалографія.
 • Електроенцефалографія.
 • Електронейроміографія.
 • Комп’ютерна ангіографія.
 • Магнітно-резонансна ангіографія.

УЗДГ-доплерографія – це неінвазивний метод, що дозволяє провести ретельне обстеження судин мозку і шиї. Спеціальний перетворювач, рухаючись по ділянках шиї і черепа, посилає високочастотні хвилі в артерії. Вони відтворюються в частотах, відповідних швидкості течії крові, і перетворюються в звукові сигнали.

Дуплексне сканування включає УЗДГ в теперішньому часі і відображення судин за допомогою ультразвуку. Отримані зображення фіксуються на моніторі. Їх записують на диск для розшифровки.

Даний метод дає повну інформацію про анатомічну будову вен, артерій і капілярів , швидкості течії крові по артеріях, дозволяє виявити наявність атеросклеротичних бляшок, тромбів, ділянки закупорки.

Дослідити кровотік і оцінити стан кровоносної системи рекомендують при:

 • Болях в голові невідомого походження.
 • Кружлянні голови, вушному шумі.
 • Порушення координації.
 • Мерехтінні мушок перед очима.
 • Оніміння рук.
 • Хронічному занепаді сил, слабкості.
 • Шийному остеохондрозі.
 • Мігрені.
 • Судомних нападах.
 • Помітному порушення пам’яті.

Всього за півгодини процедури встановлюється діаметр судин, ступінь їх звуження, швидкість кровотоку, що дозволяє попередити розвиток інсульту. Від пацієнта додаткової підготовки не потрібно. Бажано відмовитися від куріння в день обстеження і не приймати ліків, які впливають на кров’яний тиск.

Незважаючи на популярність і високу інформативність даного методу, не всі поліклініки оснащені спеціальним обладнанням. Тому для діагностики пацієнтові необхідно пошукати клініку, яка надає такі послуги.

Це ультразвуковий метод, що виявляє різні порушення в структурі і тканинах мозку. Дослідження проводиться на сучасному обладнанні, що дозволяє:

 • Обстежити не тільки серединні структури голови, але і виявити аномалії в околокостних ділянках черепа.
 • Оцінити характер серединних пульсацій в реальному режимі.
 • Виміряти внутрішньочерепний тиск.
 • Виявити об’ємні ураження мозку, визначити їх розміри, місце розташування і перевірити їх ступінь тяжкості.
 • Виявити осередки крововиливів.
 • Відстежити динаміку і причину порушення кровотоку в мозкових судинах.
 • Оцінити ступінь гідроцефалії.

Ще один неінвазивний спосіб діагностування – ЕЕГ-дослідження, що відображає мінімальні зміни роботи кори мозку і його глибинних структур. Цей метод дозволяє проаналізувати реакцію головного органу нервової системи на різні подразники (світло, шум, миготіння). Обстеження показано якщо спостерігаються:

 • Порушення в роботі щитовидної залози.
 • Пароксизмальні стану.
 • Судинні і дисциркуляторні зміни.
 • Невротичні, психосоматичні, перинатальні ураження.
 • Запальні хвороби нервової системи.

Використання електронейроміографа дозволяє отримати дані про стан м’язів і нервових закінчень, виявити амплітуду імпульсів і швидкість їх проведення. Призначається при:

 • Травмах шиї і спини.
 • Полінейропатії.
 • Струси, травмах, ударах голови.
 • Невропатіях і невритах.
 • Розсіяному склерозі.
 • Міастенії, міозиті.
 • Шийному остеохондрозі.

Інформація про судинах і стан мозкових структур надходить в комп’ютер шляхом сканування електромагнітними випромінюваннями.

Результат пацієнту видається відразу, так як отримані дані не потребують ручних підрахунках, а реконструюються комп’ютерною програмою.

Для максимально точної оцінки стану судин голови і шиї обстеження роблять з введення контрастної речовини. При цьому застосовуються сучасні безпечні препарати, які майже не дають ускладнень.

Ангіографія судин проводиться для своєчасного виявлення патологій і порушень в досліджуваних ділянках. Лікар може детально розглянути не тільки великі, а й дрібні судини. Так як артерії і вени в голові і шиї часто вражаються однієї патологією, КТ-ангіографію цих частин проводять одночасно. Завдяки даній методиці у пацієнтів можна виявити такі хвороби:

 • Тромбоз.
 • Атеросклероз судин.
 • Онкологічні новоутворення.
 • Судинні пухлини в початковій стадії.
 • Новоутворення, здавлюють і відтісняють судини.
 • Васкуліт.
 • Мальформації, аневризми.

Через рентгенівського опромінення, процедура має багато протипоказань і обмежень. Його не застосовують:

 • Для обстеження жінок в період виношування і вигодовування дитини.
 • Дослідження не проводиться при алергічної реакції на йод, що входить в контрастну речовину.
 • При порушеннях роботи щитовидної залози.
 • При загостренні запальних процесів.
 • При тромбофлебіті.
 • Пацієнтам, вагою більше 110 кг, рекомендують пройти інший вид діагностики, так як вони не вміщаються на стіл комп’ютерного томографа.
 • Печінкова або ниркова недостатність є серйозним протипоказанням для обстеження.
 • Наявність в тілі металевих предметів (осколки, кулі, імплантати та ін.).

Необхідну інформацію отримують шляхом поміщення людини в магнітно-резонансний томограф. Високочастотні імпульси відбиваються від досліджуваних органів, судин і структур, даючи чітку картинку на моніторі. Під час проведення дослідження необхідно зняти всі металеві предмети.

Призначається при:

 • Порушення просвіту судин.
 • Розшаруванні аневризми.
 • Вроджені аномалії судин.
 • Гематомах, травмах.
 • Запальних процесах в судинних стінках.
 • Атеросклерозі артерій.

Це безпечний спосіб променевої діагностики, що оцінює анатомічні особливості кровоносної русла в конкретній ділянці. При цьому, отримавши інформацію, фахівці обов’язково постараються призначити правильне лікування, щоб максимально наблизити одужання пацієнта. На підставі отриманих результатів, можливе проведення оперативного втручання на судинах.

До протипоказань відносять:

 • Встановлений кардіостимулятор.
 • Наявність імплантатів середнього вуха, нервових стимуляторів, інсулінових насосів.
 • Штучні кардіо-клапани.
 • Кровоспинні кліпси мозкових судин.
 • Гостру серцеву недостатність.
 • Період виношування на будь-якому терміні.
 • Страх закритих приміщень.

Способи дослідження мозкових структур в основному безпечні і неінвазивні. Але в кожному індивідуальному випадку потрібно проконсультуватися з лікарем, щоб точно знати, чи немає протипоказань і обмежень. Результати обстеження видаються пацієнтам на руки. Подальшим лікуванням займається вузький фахівець.

Previous Різновиди кардіоміопатії, методи її діагностики та лікування
Next Процес згортання крові і його порушення: прояви патології

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *