Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування


Причины появления гипертонии 2 степени и методы ее лечения

Підвищений артеріальний тиск несе в собі велику небезпеку для всіх систем організму.

Ця недуга знайомий багатьом жителям великих міст внаслідок вимотує ритму життя, який наповнений стресовими ситуаціями не тільки на роботі, але і в громадському транспорті, на вулицях і в різних закладах.

Останнім часом, згідно зі статистикою, хвороба дуже помолодшала. Тепер вона знайома не тільки пенсіонерам, а й людям середнього і молодшого віку. Гіпертонія 2 ступеня являє собою недуга, при якому відзначається постійне зростання тиску до 165 мм рт. ст. і вище.

Він важко піддається лікуванню медикаментозними препаратами, тому несе велику небезпеку для здоров’я. Так що собою являє гіпертонія 2 ступеня: симптоми і лікування захворювання.

Причини

Код захворювання по МКБ-10 – 10 Есенціальна (первинна) гіпертензія.

Не так давно дана хвороба асоціювалася тільки з людьми похилого віку. Це було логічним висновком, оскільки в уже немолодому організмі відбувається звуження просвіту в судинах кровоносної системи.

Саме через це кров по ним тече дуже повільно. В результаті серце змушене докладати колосальних зусиль, щоб прокачувати її – звідси і підвищення артеріального тиску. Але, на жаль, причин появи захворювання набагато більше.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Основні фактори, що впливають на появу гіпертонії:

 • судини втрачають еластичність внаслідок вікових змін;
 • генетичний фактор;
 • гіподинамія;
 • куріння і зловживання спиртними напоями;
 • зайві кілограми;
 • порушення в роботі ендокринної системи;
 • вагітність з ускладненнями;
 • пухлинні новоутворення;
 • проблеми з судинами;
 • надмірне вживання солі, уповільнює вихід рідини з організму;
 • неправильне харчування, яке має на увазі зловживання їжею, насиченою шкідливими жирами;
 • гормональний дисбаланс;
 • стреси;
 • напружений і прискорений ритм життя;
 • зловживання кавою.

На початку людина не надає значення легкому нездужання, яке періодично проявляється на перших стадіях хвороби. Рівень тиску може досягати позначки в 150 мм рт. ст. Такі зміни переважно стрибкоподібні.

Але, тим не менш, в цей самий момент в організмі простежуються адаптаційні трансформації. У випадках, коли рівень тиску стабільно високий, це робить негативний вплив на працездатність багатьох органів і систем.


Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікуванняВ результаті стабільно високого артеріального тиску може виникнути гіпертонічний криз, що провокує такі стани:

 • інфаркт міокарда;
 • інсульт;
 • набряк легенів.

На початковій стадії захворювання ще можна вилікувати за допомогою спеціальних лікарських засобів. Якщо ж вчасно не звернутися до кардіолога, то це може бути чревате небезпечними наслідками.

Симптоми

При цьому захворюванні відзначається критичний рівень тиску, який досягає позначки в 180 мм рт. ст. Він здатний триматися на протязі тривалого часу.

Симптоми гіпертонії 2 ступеня слабо простежуються і визначаються наступними явищами:

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

 • запаморочення;
 • набряклість обличчя;
 • поява капілярної сітки на обличчі;
 • пульсація і біль у скроневій області;
 • млявість і апатія;
 • набряклість рук;
 • мелькають темні точки перед очима;
 • прискорене серцебиття;
 • порушення пам’яті;
 • шум у вухах;
 • нестабільність в емоційному плані;
 • розширення судин очних яблук;
 • потовщення стінки лівого шлуночка серця;
 • проблеми з випорожненням сечового міхура.

Тиск при гіпертонії 2 ступеня

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Нормалізація стану відзначається досить рідко, тому потрібне негайне лікування.

Патологічні характеристики підвищеного тиску як і раніше залишаються критичними.

У хворого відзначаються сильні головні болі, які супроводжуються запамороченням. Нерідкі випадки втрати просторової орієнтації. Людина може втратити чутливість кінцівок. На тлі змін негативного характеру у пацієнта відзначаються припливи крові до голови.

Хворий відчуває постійну втому, проблеми зі сном – падає його активність і працездатність. У разі, якщо патологія не купірувався, з’являються больові відчуття за грудиною, розвивається серцева недостатність, прогресує атеросклероз, а також виникає збій у функціонуванні нирок.

При вагітності

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікуванняВагітність і гіпертонія 2 ступеня – два стану організму, які не можуть співіснувати один з одним. Але, при правильному підході можна нормально виносити і народити малюка.

Єдина умова, яка необхідна для нормального протікання вагітності – працездатність серця і нирок без збоїв і порушень.

Але, якщо жінка в положенні має такий тривожний симптом, як підвищений тиск, то вона повинна протягом всієї вагітності перебувати під контролем свого лікуючого лікаря.

Також потрібно відстежувати стан плода. При необхідності лікар призначає курс лікування, який повинен містити препарати, що покращують стан майбутньої матері.

Причому вони не повинні надавати сильного патологічного впливу на ембріон.

При вагітності лікування полягає в постійному контролі стану майбутньої матері як з боку гінеколога, так і кардіолога. Якщо жінка бажає народити здорового малюка, то вона повинна строго дотримуватися рекомендацій фахівців.

Нерідко відзначаються випадки, коли показники тиску підвищуються саме в період вагітності. Фахівці діагностують у жінок в положенні токсикоз на останніх термінах саме внаслідок гіпертонії. Це становить велику небезпеку, як для матері, так і для плода. Ще можуть простежуватися проблеми із зором, головні болі, нудота і блювота.

Як обстежити?

Для того щоб вилікуватися, необхідно пройти повноцінне обстеження, яке включає ехокардіографію і електрокардіографію (ЕКГ).

Які аналізи потрібні?

Хворому потрібно здати загальний аналіз крові та сечі.

До кого звернутись?

В першу чергу слід відвідати кабінет терапевта, після чого він направить до кардіолога.

Ризики

Ризик ускладнень при гіпертонії 2 ступеня представлений чотирма різними видами, що мають таку класифікацію:

 1. ризик №1 . Він практично ніколи не виставляється, оскільки за останні десять років при гіпертонії другого ступеня більш ніж у 15% хворих відзначаються порушення роботи з боку серцевого м’яза (гіпертрофія лівого шлуночка, аритмія, ішемічна хвороба серця, коронарний синдром, серцево-судинна недостатність);
 2. ризик №2 . Виставляється в тому випадку, якщо у хворого ще немає серйозних порушень працездатності серцевої діяльності, а також не діагностували цукровий діабет. Іншими словами, при даному виді ризику пацієнта турбує виключно артеріальний тиск. Причому, наявність зайвих кілограмів є важливим фактором, який лише обумовлює збільшення ризику;
 3. ризик №3 . Доктора оцінюють ймовірність появи регресивних змін в області серця приблизно на тридцять відсотків. У таких хворих в анамнезі простежуються і інші захворювання, зокрема, порушення вуглеводного обміну. Ще важливо помітити, що у пацієнтів є атеросклеротичні бляшки, які вражають дрібні судини. У цій ситуації прогресує порушення працездатності ниркових фільтрів (виявляється дисфункція нирок). На цьому тлі проявляється погіршення серцевого кровообігу, яке призводить до ішемії. Стадія недуги діагностується у людей в зрілому віці – від тридцяти до сорока років;
 4. ризик №4 . При ньому зазначається наявність великої кількості серйозних захворювань (атеросклероз, діабет, ішемія). Підвищений артеріальний тиск тільки погіршує ситуацію, що склалася. Цей діагноз ставлять в основному тим людям, які раніше пережили один або навіть два інфаркти.

Люди, які страждають на гіпертонію, які дотримуються здорового способу життя і постійно контролюють свій стан, здатні повністю позбутися від неприємних сюрпризів у вигляді інфарктів та інсультів.

Слід уточнити, що ризик – прогнозоване поняття, а не абсолютне. Він здатний вказувати виключно на ймовірність появи ускладнень. Якщо пацієнт в курсі свого становища і погоджується лікуватися за допомогою медикаментозної терапії, то діагноз можна трохи підкоригувати.

Лікування

Тільки після проведення повного обстеження можна отримати остаточний діагноз. Наступним етапом є лікування гіпертонії 2 ступеня. Його призначає дільничний терапевт. Рекомендується для коригування схеми терапії звернутися до кардіолога чи невропатолога.

Стандартна стратегія лікування виглядає наступним чином:

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

 1. ліки з сильним сечогінним дією. До них зараховують Верошпирон, тіазиди, Діувер, Іонік;
 2. при тривалому підвищенні артеріального тиску призначається дімеколін. При бажанні можна попросити лікаря підібрати інший препарат;
 3. ще призначаються такі сильні гіпотензивні таблетки у відповідному дозуванні: Артіль, Лізиноприл, Физиотенз, Бісопролол;
 4. необхідно почати прийом спеціальних ліків, що знижують вміст шкідливого жиру в крові. До них зараховують Зовастікор, Аторвастатин;
 5. фахівець обов’язково призначає препарати, які знижують густоту крові. Рекомендується прийом таких, як Кардіомагніл, аспікард.

Схема лікування

При складанні схеми лікування лікар повинен орієнтуватися на такі моменти:

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

 • вік;
 • схильність до зниженою рухової активності;
 • наявність цукрового діабету;
 • зайва вага;
 • наявність проблем з серцево-судинною системою;
 • збої у функціонуванні деяких життєво важливих органів;
 • висока концентрація глюкози в крові.

Ліки

Для усунення високих показників артеріального тиску використовуються такі препарати:

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Таблетки

З огляду на ступінь захворювання, призначаються такі препарати: Каптоприл, Кандесартан, Метопролол, а також Лекранідіпін.

Трави

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікуванняТак чи можна вилікувати таке захворювання, як гіпертонія 2 ступеня, повністю при використанні ефективних методів терапії? Існують деякі трав’яні збори, які активно використовуються для цієї мети.

Їх можна приготувати самостійно в домашніх умовах з пустирника, польового хвоща, кореня валеріани, м’яти перцевої і аптечної ромашки.

Харчування

Щоб вилікувати гіпертонію і усунути її неприємні ознаки, слід виключити такі продукти:

 • жирні страви;
 • солодкі страви;
 • фаст-фуд;
 • алкоголь;
 • кава;
 • прянощі, копченості та консерви;
 • сіль.

Рекомендується вживати велику кількість:

 • горіхів;
 • петрушки;
 • сухофруктів.

Додатково про лікування

Лікування гіпертонії 2 ступеня повинно проводитися за допомогою лікарських препаратів, а також спеціальної фізіотерапії.

Профілактика

 • Для запобігання недуги потрібно змінити свій звичний спосіб життя.
 • Слід звернути увагу на харчування, шкідливі звички, рухову активність і відпочинок.
 • Ще важливо приймати ліки при хворобі під назвою гіпертонія 2 ступеня.

Прогноз

Гіпертонія не лікується, але при правильному підході до терапії можна усунути всі її неприємні прояви.

Гіпертензія 2 ступеня і армія

Дане захворювання є протипоказанням до військової служби.

Гіпертензія 2 ступеня і інвалідність

Якщо професія безпосередньо пов’язана зі стресами, то такого співробітника слід перевести на більш спокійний режим, позбавлений емоційного навантаження.

Але, в разі, коли недуга протікає важко, слід обмежити працездатність. Цих хворих переводять на третю групу інвалідності, а при прогресуванні недуги – на другу.

Лікування гіпертонічної хвороби 2 ступеня проводиться з використанням відповідних препаратів, які значно покращують загальне самопочуття. Якщо поставитися до цього з усією серйозністю, то можна стабілізувати стан.

Основним правилом комплексної терапії при гіпертонії другого ступеня є максимальна відповідальність і строгий прийом спеціальних препаратів в зазначеному дозуванні. Тільки в цьому випадку можна уникнути різних ускладнень і поліпшити якість життя.

Ефективні методи лікування гіпертонії 2 ступеня

Гіпертонічна хвороба – стан організму людини, яке характеризується регулярним підвищенням артеріального тиску вище норми (більше 130/80 мм. Рт. Ст.).

У всьому Світі фіксується різке підвищення числа людей, що страждають гіпертонією.

Особливе місце в класифікації захворювання відводиться гіпертонії 2 ступеня, яка вважається прикордонним станом між неускладненим і ускладненим перебігом хвороби.

Досить велика смертність серед людей, які страждають гіпертензією, так як дане захворювання може тривалий час протікати без будь-яких симптомів. Саме тому багатьох пацієнтів хвилює питання, як позбутися від гіпертонії назавжди.

Причини розвитку гіпертонічної хвороби

Гіпертонічна хвороба – це поліетіологічне захворювання. Його причини носять різний характер:

 • перше місце займає спадковість – якщо в родині є гіпертоніки, то ймовірність захворювання збільшується в рази;
 • наявність шкідливих звичок (вживання алкогольних напоїв, куріння);
 • надходження солі в організм у великій кількості;
 • незбалансоване харчування з низьким вмістом магнію, калію і кальцію;
 • часте вживання кофеїн напоїв;
 • нервове перенапруження;
 • надлишкова маса тіла;
 • малорухливий спосіб життя.

Класифікація захворювання

Виділяють три ступені тяжкості захворювання.

 1. ступінь (легка) характеризується підвищенням рівня систолічного тиску до 150 – 160 мм. рт. ст., діастолічного до 100 мм. рт. ст. Захворювання довгий час може ніяк не виявлятися, або ж виникають головні болі, які швидко проходять під впливом немедикаментозного лікування. Внутрішні органи не страждають. Лікування гіпертонії на даному етапі дуже ефективно. В цьому випадку гіпертонія виліковна.
 2. ступінь (середня) проявляється стійким збільшенням показників артеріального тиску (до 180/110 мм. рт. ст.). На цьому етапі без належної терапії часто виникає гіпертонічний криз (висока, незнижуваний звичайними гіпотензивними препаратами тиск), який вимагає невідкладної медичної допомоги. Діагностуються зміни в органах-мішенях (очі, головний мозок, нирки і серце).
 3. ступінь (важка) артеріальний тиск тримається на високому рівні (більше 180/110 мм. рт. ст.). Вилікуватися в даному випадку повністю неможливо, так як сильно страждають внутрішні органи.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Клінічний прояв гіпертонії 2 ступеня

Для гіпертонії 2 ступеня характерні скарги, що пред’являються пацієнтами на прийомі у кардіолога. В першу чергу хвора людина скаржиться на болі в голові, які носять пульсуючий характер. Біль локалізується в потиличній і скроневій ділянках.

Часто виникає відчуття слабкості і втоми, через що знижується працездатність людини.

Спостерігаються симптоми патології серця, а саме:

 • пацієнти скаржаться на неприємні відчуття в області грудини;
 • посилене серцебиття;
 • перебої в роботі серцевого м’яза (завмирання і посилення серцевих ударів).

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Кризи проявляються нестерпним болем в голові, нудотою, блювотою, відчуттям нестачі повітря і стисненням в грудній клітці.

Для виявлення розвивається патології у внутрішніх органах призначаються діагностичні дослідження:

 • електрокардіографія (ЕКГ);
 • ультразвукове дослідження серця і нирок;
 • лабораторне дослідження крові на цукор, біохімічний аналіз крові;
 • діагностика очного дна.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Чи можна вилікувати гіпертонію 2 ступеня, і яким чином? На даному етапі хвороби можливе досягнення тривалого стабільного зниження рівня артеріального тиску і позбавлення від клінічних проявів.

У рідкісних випадках пацієнти можуть виліковуватися повністю (за умови дотримання всіх призначень лікаря і відсутності серйозних змін з боку органів-мішеней).

У зв’язку з цим резонно виникає питання: як вилікувати гіпертонію назавжди?

Лікування

Як перемогти гіпертонію? Для досягнення позитивного результату необхідно підійти до вирішення проблеми комплексно. Лікування гіпертонії буде залежати від причини виникнення патологічного процесу, тяжкості перебігу хвороби і наявності ускладнень.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Виділяють 2 види лікування: медикаментозне і немедикаментозне (дієта, ЛФК, правильний режим). Для зниження рівня артеріального тиску і запобігання ускладнень використовуються препарати різних груп.

Адреноблокатори (наприклад, Метопролол) застосовуються з метою зниження тиску у людей із захворюваннями серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, стенокардія, інфаркт міокарда), з частими мігренню, а також у людей молодого віку.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Діуретики – препарати, що володіють сечогінним ефектом (Верошпирон, Фуросемид). Ці лікарські засоби сприяють зниженню тиску за рахунок виведення з організму солі і рідини.

Але, крім цього, вони виводять калій, тому доцільно призначення калійзберігаючих лікарських засобів або препаратів з калієм. Діуретики заборонені в період вагітності і лактації.

З обережністю необхідно їх приймати дітям і літнім людям.

Антагоністи кальцієвих каналів (амлодипін) нормалізують артеріальний тиск завдяки збільшенню просвіту судин.

Інгібітори АПФ (ангіотензинперетворюючого ферменту), наприклад, Еналаприл.

Дієтотерапія

Лікування гіпертонії 2 ступеня за допомогою дієти може давати стійкий позитивний результат, але тільки в поєднанні з усіма іншими методами лікування.

Людям з надмірною масою тіла необхідно коригувати вагу, так як часто гіпертензію можна вилікувати, позбувшись від зайвих кілограмів. Ні в якому разі не можна переїдати. Харчування має бути частим, малими порціями.

Продукти, які повинні бути включені в раціон пацієнтів:

 • половину всього добового раціону повинні складати фрукти, зелень і овочі в свіжому вигляді, вони допоможуть зменшити вміст холестерину в крові;
 • продукти з високим вмістом клітковини;
 • хліб з цільного зерна;
 • горіхи і риба;
 • продукти, що містять велику кількість кальцію (сир, сир);
 • нежирне м’ясо і яйця – відмінне джерело білка.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Відмовитися коштує від солінь, жирної, смаженої їжі, кави і міцного чаю (віддати перевагу варто трав’яним чаїв), алкогольних напоїв і кондитерських виробів. При високих значеннях артеріального тиску призначається солі дієта.

Дієтотерапія допомагає уникнути атеросклерозу, набору зайвої ваги, поліпшити обмінні процеси в організмі і перешкоджати розвитку ендокринних порушень.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікуванняДієтотерапія від гіпертонії

Лікувальна фізична культура

ЛФК (лікувальна фізкультура) спрямована на поліпшення загального стану людини, зниження показників холестерину, зниження рівня тиску і поліпшення роботи серцевого м’яза. Комплекс вправ повинен підібрати лікар, грунтуючись на ступені тяжкості захворювання, стан організму, наявність ускладнень та інших патологій організму.

При значному підвищенні артеріального тиску показані піші прогулянки як влітку, так і взимку. Також благотворно впливає на весь організм ходьба і катання на лижах, плавання та ранкова гімнастика.

Режим

Спосіб життя теж має великий вплив на організм. При виникненні гіпертензії необхідно підібрати правильний режим. Нічний сон повинен бути не менше 8 годин. Якщо є можливість, то варто відпочивати протягом дня, корисний денний сон.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Необхідно уникати нервового перенапруження. На роботі і вдома повинна переважати спокійна привітна обстановка. Якщо стреси неминучі, то слід навчитися правильно виходити з ситуації, що склалася. Добре допомагає медитація, йога, дихальна гімнастика.

Важливим у лікуванні є відмова від шкідливих звичок, які є причинами захворювання.

Народна медицина

Лікування народними засобами допомагає на початковому етапі розвитку захворювання, а також полегшує стан на більш пізніх етапах.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

У народній медицині широко застосовуються лікарські рослини, що володіють діуретичними властивостями. Сечогінними є такі рослини:

 • брусниця;
 • мучниця;
 • кріп;
 • береза ​​і багато інших.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Засіб на основі насіння кропу (настій) сприяє не тільки виведенню рідини з організму, а й розширенню судин. Саме завдяки цим властивостям у хворої людини спостерігається поліпшення сну, і зменшення головного болю.

Прийом сечогінних трав повинен бути тривалим і тільки після консультації з фахівцем, як і прийом інших лікарських рослин.

Настій з цибулею і медом, готується дуже просто. Необхідно взяти сік цибулі і мед в рівних частинах, в цю суміш додається кірка лимона. Настоюється ліки 7 днів, потім його можна вживати після прийому їжі.

Часник є не тільки смачною приправою для різних страв, але і хорошим ліками від гіпертонії. Він покращує кровотік, зменшує рівень тиску і навантаження на серцевий м’яз. Його можна просто вживати в їжу, а також робити настої і настоянки.

Як лікувати гіпертонію повинен вирішувати лікуючий лікар, завдання пацієнта – дотримуватися всіх рекомендацій і призначення. Тільки в цьому випадку можна домогтися позитивного результату.

Небезпеки артеріальної гіпертензії 2 ступеня і способи її усунення

У медичній практиці існують стану, які в одних ситуаціях можуть виступати самостійним захворюванням, в інших – бути лише симптомом різних хвороб. Артеріальна гіпертензія 2 ступеня відноситься до одного з них.

Більшості обивателів не зовсім зрозуміло, в чому різниця між артеріальною гіпертензією і гіпертонічною хворобою, і з чим пов’язане виділення цих двох назв.

Для внесення ясності і розуміння сутності процесів і призначена ця стаття.

Що собою являє артеріальна гіпертензія

Будь-яке підвищення цифр артеріального тиску можна назвати артеріальну гіпертензію. Але далеко не завжди вона є патологічним симптомом. Робота серця і тонус судин людини регулюється автоматичними механізмами вегетативної нервової системи. Вони не можуть свідомо контролюватися уявними зусиллями.

Від функціональної здатності серця, як насоса, і тонусу судинного русла в основному залежить рівень артеріального тиску. Тому воно підтримується на відносно сталому рівні саме по собі. Нормальні його цифри мають широкий діапазон і здатні змінюватися, що залежить від умов, в яких знаходиться організм.

Не може трактуватися, як артеріальна гіпертензія, короткочасне підвищення артеріального тиску у відповідь на фізичні навантаження, хвилювання і інші обставини.

Адже в їхньому випадку тиск, як рефлекторно підвищується, так і самостійно приходить в норму. Тому артеріальна гіпертензія – це патологічний стан, при якому відбувається підвищення рівня артеріального тиску вище цифр 140 мм.рт.

ст. по систолическому показником і 90 мм.рт.ст. по диастолическим цифрам.

При цьому тиск підвищується без видимих ​​на те фізіологічних обставин і зумовлене різними захворюваннями. Об’єктивним діагностичним критерієм артеріальної гіпертензії як патологічного симптому є неможливість самостійного приведення тиску в норму з необхідністю задіяти лікування медикаментами.

Про що говорить 2 ступінь хвороби

Якщо розглядати артеріальну гіпертензію за ступенями, то найчастіше доводиться мати справу з другим ступенем цього захворювання. В основі такої класифікації лежить величина показника артеріального тиску. Друга ступінь гіпертензії може бути констатована при підвищенні систолічного артеріального тиску вище 160 мм.рт.ст., а діастолічного понад 100 мм.рт.ст ..

Деякі фахівці виділяють ще й третю ступінь, але в цьому немає доцільності. Працівниками Державтоінспекції зафіксовано, що саме показник 160/100 ставиться до критичних.

Всі патологічні зміни, що відбуваються в організмі при більш високих цифрах тиску, не відрізняються від тих, які спостерігаються при цій критичної цифри.

Тому 2 ступінь артеріальної гіпертензії говорить про структурні перебудови у всіх внутрішніх органах. Їх називають органами-мішенями.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Артеріальна гіпертензія 2 стадії при будь-якої тривалості процесу відноситься до факторів ризику по ураженню органів-мішеней. Чим триваліше вона існує, тим важче її руйнують наслідки. В першу чергу, страждають судини дрібного калібру. Їх мережа особливо добре розвинена у життєво важливих органах: серце, головному мозку і нирках.

Та грань, коли зміни судинної стінки переходять в структурну перебудову або патологічні зміни органів, лежить в основі поділу артеріальної гіпертензії на ступеня тяжкості. Це означає, що ступінь і стадія хвороби – це не тотожні поняття і характеризують абсолютно різні показники перебігу артеріальної гіпертензії.

Чому вона виникає

Артеріальна гіпертензія 2 ступеня, як симптом, зустрічається при найрізноманітніших хворобах. Адже дуже часто люди ще не знають про них, займаючись лікуванням підвищеного тиску. Таке симптоматичне лікування, як правило, не приносить ефекту, тому що не впливає на причину гіпертензії. Причинні захворювання, які можуть проявлятися артеріальною гіпертензією, наведені в таблиці.

Первинна або есенціальна гіпертензіяВторинна або симптоматична гіпертензія
Гіпертонічна болезнь.Прі цьому захворюванні артеріальна гіпертензія є ключовим проявом, від якого формуються всі симптоми.
 1. Нефрогенна (ренальная або ниркова). Являє собою підвищення артеріального тиску на тлі захворювань нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит, сечокам’яна хвороба), атеросклерозі і аномаліях ниркових артерій;
 2. Нейрогенная – гіпертонія, як симптом різних захворювань головного мозку (порушення мозкового кровообігу, пухлини, запальні процеси);
 3. Ендокринна – артеріальна гіпертензія, обумовлена ​​захворюваннями залоз внутрішньої секреції: щитовидної (гіпертиреоз), наднирників (хвороба Іценко-Кушинга, феохромоцитома), клімактеричний період і гормональна нестабільність у жінок;
 4. Медикаментозна – виникає на тлі прийому будь-яких препаратів;
 5. Гемодинамическая – обумовлена ​​вадами серця і аорти, а також її атеросклерозом, коли з’являються звужені ділянки. При цьому виникає перешкода кровотоку, що підвищує тиск.

Всі хворі з ознаками стійкої артеріальної гіпертензії 2 ступеня підлягають ретельному обстеженню. Це необхідно для з’ясування справжньої причини підвищення артеріального тиску. Неприпустимо будь-яке підвищення артеріального тиску трактувати, як гіпертонічну хворобу.

Гіпертензія і ураження нирок

Головним органом-мішенню, який уражається при артеріальній гіпертензії 2 ступеня, є нирки. Руйнівна дія підвищеного тиску обумовлює порушення ниркового кровотоку на рівні найдрібніших ниркових судин.

У відповідь на це виникає уповільнений запальний процес в нирках, при якому в кров починає вироблятися гормон ренін. Результатом описаних процесів стає активізація ренінангіотензинової системи, яка викликає ще більше підвищення артеріального тиску.

Нирка поступово починає атрофуватися (піддаватися зворотному руйнівному розвитку) і набуває вигляду, так званої, зморщеною нирки. Тому ураження нирок при будь-якої причини і вигляді артеріальної гіпертензії відноситься до центральних механізмів її прогресування.

Навіть, якщо проблем з цими органами ніколи не було.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування Нирки – перша мішень артеріальної гіпертензії

Підвищений тиск і ураження мозку

Судини головного мозку схильні до своєрідною трансформації на тлі артеріальної гіпертензії другого ступеня. При цьому виникає їх крихкість і зниження еластичності.

Якщо до такого фону приєднується відкладення холестеринових бляшок з атеросклерозом, судини стають абсолютно нездатними здійснювати свою функцію.

Зазвичай такі процеси при тривалому перебігу артеріальної гіпертензії 2 ступеня будь-якого походження закінчуються порушеннями мозкового кровообігу. Найгрізнішими з них є ішемічний і геморагічний інсульт.

Високий тиск і ураження серця

Важка і тривала артеріальна гіпертензія не може пройти безслідно і щодо серцевого м’яза. Механізм дії, що ушкоджує складається з двох напрямків. З одного боку, ця поразка коронарних артерій і прискорення їх атеросклерозу, з іншого – постійні високі навантаження, які міокард долає, щоб перекачати кров до всіх органів.

На тлі тиску вище 160/100 вони просто колосальні. Природно, що на такому тлі серце спочатку збільшується, його стінки товщають (ознаки гіпертрофії міокарда), а потім і піддається руйнівним процесам. Навіть саме здорове серце при тривалому існуванні артеріальної гіпертензії, рано чи пізно, постраждає.

Лікарі називають такий стан гіпертензивним серцем.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування Лікування артеріальної гіпертензії має бути комплексним

Диференційоване лікування

Лікування артеріальної гіпертензії другого ступеня має проводитися з урахуванням причини її виникнення. Тільки такий підхід допоможе досягти максимальних результатів і запобігти ускладненням. Комплекс лікувальних заходів повинен складатися з:

 1. Консультації вузьких фахівців: терапевт, кардіолог, ендокринолог, невропатолог;
 2. Діагностичні процедури: ЕКГ, УЗД серця, нирок, аорти і судин головного мозку. Проводиться постійне моніторування (вимір) артеріального тиску. Призначається біохімічний аналіз крові і її гормональний спектр в разі підозри на ендокринну природу симптоматичної гіпертензії;
 3. Спеціальні методи лікування хвороб, симптомом яких стала друга ступінь артеріальної гіпертензії. Їх обсяг повинен вирішити відповідний профільний фахівець;
 4. Безпосереднє зниження артеріального тиску. На жаль, тільки на цей пункт лікувальної програми акцентують основну увагу більшість фахівців і пацієнтів. Він, звичайно, важливий, але таке лікування носить другорядне значення. Включає в себе антигіпертензивні препарати: еналаприл, каптопресс, Ліпразид, лосартан, НОЛІПРЕЛ, ніфедипін, коринфар, метопролол, бісопролол, фуросемід.

Профілактика ускладнень

Специфічних профілактичних заходів, які б чітко вберегли людини від артеріальної гіпертензії, не існує. Неспецифічна профілактика включає в себе:

 • Нормалізація рухової активності і фізичних навантажень. Вони повинні бути дозованими, щадними. Краще віддавати перевагу помірній активності протягом дня, ніж періодичним зайвим її сплесків;
 • Здоровий повноцінний сон. В ідеалі, це восьмигодинний нічний відпочинок. При потребі вдаються до медикаментозним снодійним;
 • Категоричне виключення і відмова від шкідливих звичок: куріння, алкоголь, міцну каву і чай;
 • Психо-емоційна стабілізація. Зайві хвилювання і переживання негативно позначаються на перебігу будь-артеріальної гіпертензії;
 • Правильне харчування і дієта. Включає в себе обмеження рідини, спецій і солі;
 • Боротьба з ожирінням і зайвою вагою;
 • Своєчасне виявлення і лікування захворювань, які можуть стати причиною гіпертензії.

Артеріальна гіпертензія у військовослужбовців і працівників важкої праці

Згідно всім законодавчим актам і медичним нормативам військовослужбовці і працівники будь-яких підприємств підлягають регулярному медичному оглядові.

Виявлення артеріальної гіпертензії 2 ступеня у цих категорій людей є категоричним протипоказанням для подальшого несення служби або роботи. Жодна армія в світі не допускає таких військовослужбовців до виконання бойових завдань, незалежно від роду військ.

Робітники, солдати і офіцери або переводяться на легку працю, або комісії і відправляються на лікування.

Артеріальна гіпертензія, особливо стійка, не терпить байдужого ставлення до неї. Вона обов’язково буде нагадувати про себе виникненням нових і нових ускладнень. Будьте уважні до свого здоров’я і Ви зможете вберегти себе від них !!!

Гіпертонія 2 ступеня

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Якщо артеріальний тиск майже завжди підвищений до 160 – 179/100 – 109 мм рт. ст. і до нормальних цифр воно опускається дуже рідко, слід обов’язково звернутися до лікаря. Він, скоріше за все озвучить такий діагноз, як артеріальна гіпертонія 2 ступеня і призначить цілий комплекс лікування. Поговоримо про те, як розпізнати гіпертонію, і чому вона небезпечна.

Причини гіпертонії 2 ступеня

Традиційно гіпертонію асоціюють з літніми людьми, і дійсно, віковий фактор відіграє велику роль. Однак стрес, напружений ритм сучасного життя і мала фізична активність змушують страждати від високого тиску і людей середнього віку, і молодь. Отже, чинниками ризику виникнення гіпертонії 2 ступеня є:

 • спадкова схильність;
 • малорухливий спосіб життя;
 • високий рівень холестерину;
 • куріння;
 • цукровий діабет;
 • ожиріння;
 • вік.

Спочатку захворювання має легку форму (1 ступінь), і тиск піднімається на 20 – 40 одиниць, як правило, стрибкоподібно. Люди не завжди надають цьому значення, і з часом організм звикає такого стану, не даючи про нього знати.

Через стабільно високого тиску страждає серце, мозок, легені, тому що відчувають надмірне навантаження.

Відсутність лікування гіпертонії 2 ступеня часто призводить до такого стану, як гіпертонічний криз, на тлі якого трапляється інфаркт міокарда, набряк легенів, інсульт, набряк мозку.

Симптоми гіпертонії 2 ступеня

У захворювання досить розмита симптоматика:

 • втома вранці, млявість протягом дня;
 • запаморочення;
 • біль у скронях, потилиці;
 • потемніння в очах або т.зв. «Миготіння мушок»;
 • набряки повік, обличчя;
 • почуття пульсації в скронях;
 • прискорений пульс;
 • погіршення пам’яті.

Ну і, зрозуміло, такий стан доповнюється високими показниками АТ, яке вимірюють тонометром.

Як лікувати гіпертонію 2 ступеня?

Постановка діагнозу можлива після здачі аналізів крові, сечі; процедур ЕКГ, УЗД серця. Лікуванням займається, як правило, дільничний терапевт, хоча іноді потрібна консультація кардіолога і невролога.

Коли хвороба перейшла з легкої форми в помірну, народних засобів лікування може виявитися недостатньо, хоча питво відварів ромашки, валеріани, глоду, м’яти (особливо з медом) позитивно впливає на судинну і нервову систему.

Ліки при гіпертонії 2 ступеня прописують традиційно такі:

 • діуретики або сечогінні (фуросемід, верошпирон, діувер, Равеля та інших.);
 • різні гіпотензивні препарати (артил, бісопролол, лізиноприл, Фізіотенс і ін.);
 • ліки для зниження холестерину (аторвастатин, зовастікор);
 • ліки, що розріджують кров (аспікард, Кардіомагніл).

Дуже важливо приймати таблетки при гіпертонії 2 ступеня по годинах, тобто в один і той же час доби.

Спосіб життя

Крім ліків, доктор порадить привнести в звичний спосіб життя деякі зміни. Наприклад, відмова від куріння і спиртного – одна з головних умов. Келих вина для гіпертоніка може відгукнутися кризом, так що краще не ризикувати.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Корисним виявиться спорт: щоденна ходьба, легкі пробіжки, плавання або хоча б ранкова зарядка – найкращі помічники в боротьбі з високим тиском.

Харчування при гіпертонії 2 ступеня теж вимагає уваги. Протипоказано вживання солі більш 4 г на добу, а рідини випивати можна максимум 1,5 літрів.

Жирні, смажені, копчені страви, що містять холестерин, краще з меню виключити. Це ж стосується креветок, гострих приправ і соусів, чіпсів.

Гіпертонікам слід уникати стресів і хвилювань, тому що в цьому стані тиск зростає особливо стрімко.

Діагностика і лікування гіпертонії 2 ступеня

Серцево-судинні захворювання в наші дні складають істотну небезпеку для людей. Виною всьому не тільки погіршення стану навколишнього середовища і, як наслідок, здоров’я людини, але і зловживання шкідливими звичками і зневажливе ставлення до свого організму. Гіпертонічна хвороба молодшає з кожним днем. Поговоримо про це захворювання.

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Визначення терміна

Багатьом це захворювання знайоме і не тільки з чуток, але не всі знають точне визначення. Що таке гіпертонія? Артеріальна гіпертензія – стійке підвищення систолічного артеріального тиску більше 130 мм.рт.ст. і діастолічного вище 80 мм.рт.ст. При цьому характерне ураження органів-мішеней (мозок, очі, серце, нирки).

Класифікація

Прийнято виділяти 4 ступеня артеріальної гіпертонії в залежності від тяжкості перебігу хвороби:

 • Гіпертонія 1 ступеня (легка);
 • Гіпертонія 2 ступеня (помірна);
 • Гіпертонія 3 ступеня (важка);
 • Гіпертонія 4 ступеня (дуже важка).

Перед тим, як поставити діагноз, лікарі обов’язково керуються ступенем ураження органів-мішеней, наявністю супутніх факторів.

Гіпертонія другого ступеня

Артеріальна гіпертензія 2 ступеня зустрічається досить часто. Характеризується підвищенням артеріального тиску протягом більш тривалого часу. Верхня межа тиску в межах 160-169 мм.рт.ст, нижня – 100-109 мм.рт.ст. В результаті такого коливання тиску порушується кровообіг як в усьому організмі (загальне), так і в окремих органах (місцеве).

Причини

Гіпертонічна хвороба, як і будь-яка інша, не розвивається сама по собі. Причиною її появи служать багато чинників:

 • Генетична схильність – наявність в сім’ї у близьких родичів такого недуги.
 • Супутні захворювання – серцево-судинної системи, ендокринної, а також сечовивідної.
 • Наявність шкідливих звичок – будь то вживання алкогольних напоїв чи куріння, за свою пристрасть до згубних звичок доведеться поплатитися здоров’ям.
 • Гіподинамія – пасивний спосіб життя, недостатня кількість фізичної активності сприяють розвитку захворювань, мабуть, всіх органів і систем.
 • Стрес – ситуації, які призводять до виникнення у людини несприятливих емоцій можуть привести до стану хронічного стресу.
 • Надмірна вага – зайве навантаження для всього організму. Крім того, неправильне харчування, вживання в їжу смажених, солених, копчених продуктів, які так багаті холестерином, неминуче ведуть до проблем з кровоносними судинами.
 • Вагітність, що протікає з ускладненнями (гестоз).

Причини появи гіпертонії 2 ступеня і методи її лікування

Ризик

Небезпеку складають сприятливі фактори, точніше їх сукупність. Чим більше наявність факторів, тим вище відсоток ризику розвитку ускладнень. Виділяють 4 групи ризику:

 • Ризик 1 – супутніх факторів немає, ризик розвитку ускладнень органів-мішеней становить не більше 15%;
 • Ризик 2 – один-два привертають фактора або зовсім їх відсутність, ускладнення при цьому розвиваються в 20% випадків. Другий ризик припускають тільки якщо цими факторами не є серцево-судинні (інсульт) або ендокринні захворювання (цукровий діабет);
 • Ризик 3 – виникає в 30%, за умови третього предрасполагающего фактора;
 • Ризик 4 – симптоми проявляються все очевидніше, факторів при цьому 4 і більше, ймовірність ризику становить вище 30%.

Пацієнт може самостійно зменшити ризик появи у нього артеріальної гіпертензії. Для цього необхідно виключити фактори, що становлять ризик. Ті фактори, які можливо коригувати, називаються коррігіруемие.

Клінічні прояви

Артеріальна гіпертонія 2 ступеня проявляється помірним перебігом, але протягом більш тривалого часу. Клінічні прояви набувають постійного характеру і з’являються ускладнення. Симптоми гіпертонії:

 • Головний біль, запаморочення;
 • Шум у вухах і миготіння «мушок» перед очима – аж до непритомності;
 • Болі в області серця (майже вся ліва половина тулуба);
 • Проблеми зі сном.
 • На тлі перерахованих вище проявів на 2 стадії перебігу захворювання стан пацієнта погіршується і додатково з’являються інші симптоми:
 • Набряки в області обличчя;
 • Почервоніння шкірних покривів;
 • Гіпертонічний криз (різкі підвищення цифр артеріального тиску на тлі загального погіршення самопочуття);
 • Порушення зору (патологічні процеси на очному дні, в результаті чого зір втрачає свою чіткість);
 • Чутливість пальців спотворюється, відчуття оніміння, повзання «мурашок».

Гіпертонічний криз проявляється різким підвищенням тиску, задишкою, пульсуючою головним болем, нудотою і навіть блювотою. Наслідки такого стану негативні для серця і мозку. Інфаркт міокарда, інсульт, набряк мозку – часті ускладнення кризів. Для їх уникнення необхідно вчасно лікувати криз (правильно поліпшити стан людини).

Діагностика

Діагноз ставлять тільки після отримання результатів аналізів і загальної оцінки стану пацієнта. При підозрі на артеріальну гіпертонію другого ступеня призначають наступні види обстежень:

 • Аналізи крові;
 • Аналізи сечі;
 • електрокардіограма;
 • Ультразвукове дослідження серця.

Ускладнення

У запущених випадках при гіпертонічній хворобі 2 стадії часто виникають такі найбільш загрозливі для життя стани: атеросклероз, інфаркт міокарда, інсульт, Для того, щоб уникнути небезпечних ускладнень, цілком достатньо дотримуватися рекомендацій лікаря, дотримуватися правильного режиму і не забувати про прийом лікарських препаратів.

Лікування

Чи можна вилікувати гіпертонію? Це питання хвилює багатьох жителів, хто хворий на цю недугу. Лікарі виявили як лікувати гіпертонію 2 ступеня.

Гіпертонія 2 ступеня досить успішно піддається лікуванню, але неохоче. Можливі рецидиви хвороби. Ліки при гіпертонії 2 ступеня вже є необхідністю.

Прийом таблеток бажано здійснювати в один і той же час, регулярно. Застосовують наступні лікарські групи:

 • Препарати, що знижують тиск;
 • Диуретические препарати;
 • Препарати, що зменшують вміст холестерину в крові;
 • Препарати, що розріджують кров.

Безсумнівно важливо приймати вітаміни з магнієм, калієм. Ці мікроелементи корисні для серця. Також лікар буде рекомендувати дотримання режиму активності. Тільки тоді лікування буде ефективним.

Інвалідність

Хворі на артеріальну гіпертензію підлягають постановці на облік і щорічного обстеження, в результаті якого спостерігають за станом хворого, його поліпшенням або погіршенням.

Інвалідність при гіпертонічній хворобі 2 ступеня отримати можливо. Питання в тому, що деякі люди намагаються цього уникнути. Оскільки для начальства такий працівник не вигідний. Крім того, що годинник робочого дня зменшуються, а зарплата зберігається, ще й кількість днів відпустки збільшується. Тим часом гіпертонія 2 ступеня позначається на працездатності.

Профілактика

Першим і єдиним найкращим засобом профілактики є здоровий спосіб життя. Це поняття включає в себе збалансоване харчування, дотримання режиму сну і неспання, заняття фізичною культурою. Головне – виключити фактори ризику, які можливо скорегувати. Здоров’я вам і вашим близьким!

Previous Причини появи і методи лікування купероза
Next Причини появи геморою у молодих дівчат

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *