Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності


Причины, классификация и лечение сердечной недостаточности

Серцева недостатність – порушення функціональної роботи серця, при якому воно не здатне забезпечувати клітини тканин і органів достатньою кількістю крові. В результаті цього клітини випробовують кисневе голодування, загальний рівень здоров’я різко погіршується. Надзвичайно важливо вчасно діагностувати дане захворювання і підібрати курс лікування.

Симптоми захворювання

Виявити хворобу можна на початковому етапі, для цього потрібно уважно прислухатися до свого організму. Рекомендуємо звернутися до лікаря, якщо ви виявили у себе такі симптоми:

 • задишка під час фізичних навантажень, при важкій роботі;
 • посилене серцебиття після рясної їжі, занять спортом, підйому на сходи;
 • набряклість ніг;
 • синюшного відтінку шкіри кистей, стоп, вух і носа;
 • швидка стомлюваність, слабкість;
 • зменшення загальної кількості сечі, рідкісні походи в туалет;
 • відчуття тяжкості і болю під правим ребром;
 • в запущеній стадії порушується надходження крові в головний мозок;
 • поганий сон.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Зверніть увагу! Згодом всі симптоми посилюються, наприклад, з’являється задишка не тільки під час фізичної роботи, але і в стані спокою, набряки стають все більше.

Причини патології

Захворювання найчастіше викликано порушенням функції перекачування крові з шлуночків, вродженими і набутими вадами серцевого м’яза. Існують і інші причини, які зустрічаються рідше:

 1. Часте вживання алкоголю, куріння.
 2. Міокардит.
 3. Порушення ритму серця.
 4. Кардіоміопатія.
 5. Цукровий діабет.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Класифікація серцево-судинної недостатності

Існують 2 форми недостатності, які класифікують за швидкістю її розвитку:

 1. Гостра . Виникає дуже швидко (буквально за кілька годин, а то й хвилин). Є наслідком різкого порушення кровообігу в серці. Зазвичай виникає при інфаркті, міокардит, порушення цілісності камер або клапанів м’язи, при вираженому потовщенні стінок серця. У рідкісних випадках може виникнути в ході хірургічної операції.
 2. Хронічна . Хвороба розвивається і прогресує протягом декількох місяців або навіть років на тлі інших серцевих захворювань: підвищений кров’яний тиск (гіпертонії), вад серця, анемії. Симптоми захворювання проявляються поступово, стан людини з кожним місяцем стає все гірше. Даний вид недостатності прийнято поділяти на 4 класу.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

За розташуванням розрізняють три типи:

 1. Правожелудочковая.
 2. Левожелудочковая.
 3. Змішана.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Свою назву ці типи беруть від ступеня перевантаження певного шлуночка, тобто, як випливає з назви при правошлуночковоюнедостатності перевантажений правий шлуночок. В результаті цього відбувається застій крові у великому колі кровообігу і зниження її рівня в малому або навпаки.

Лікування серцево-судинної недостатності

Для лікування захворювання приймають цілий комплекс заходів. Вибір методу лікування залежить від першопричини серцево-судинної недостатності.

Медикаментозне лікування

Лікування медикаментами допомагає запобігти перевантаженню обох шлуночків, зняти набряклість, зменшити частоту скорочень серцевого м’яза і знизити артеріальний тиск. Для цього використовують такі групи препаратів:

 1. Діуретики . Допомагають організму впоратися з надлишком рідини, стимулюючи виведення нирками сечі, що сприяє полегшенню роботи серця. До цих ліків можна віднести Буметанід, Ксипамід, Хлорталідон і комбіновані препарати. Тривалий прийом діуретиків призводить до нестачі мінералу калію, тому потрібно ретельно відстежувати його рівень в організмі.
  Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності
 2. Бета-блокатори . Допомагають уповільнити ритм серця, знижують артеріальний тиск, зменшують вироблення гормонів адреналіну і норадреналіну. Дозу препарату підвищують поступово, так як при різкому початку лікування бета-блокаторами можливе погіршення стану хворого. Серед побічних ефектів виділяють підвищену стомлюваність при виконанні фізичних вправ, внаслідок зниження рівня адреналіну. Серед препаратів даного типу виділяють: ацебуталол, Метопролол, Целіпролол . Прийом бета-блокаторів при наявності астми не бажаний, ліки можуть погіршити її.
  Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності
 3. Протиаритмічні засоби . Використовуються для встановлення нормального серцевого ритму. Побічних ефектів у цих препаратів майже не спостерігається ( Соталол, Дигоксин, Аміодарон ).
  Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності
 4. Препарати дигіталісу . Містять в собі дігоксин, який уповільнює ритм серця, зміцнює його і сприяє зменшенню набряків. Зазвичай призначають людям, чия серцево-судинна недостатність викликана тахікардією ( Дигоксин, Дигитоксин ). При прийомі препаратів дигіталісу лікар повинен регулярно відстежувати рівень препарату в крові. При його підвищенні можлива поява нудоти, сильне уповільнення ритму серця, втрата апетиту.
  Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності
 5. Антикоагулянти . Запобігають утворенню тромбів, які часто з’являються у людей з серцевою недостатністю. Їх дія полягає в запобіганні надмірного згортання крові ( Варфарин, феніндіон, апіксабан ). При тривалому прийомі антикоагулянтів можливо підвищення схильності до кровотеч, а також часте виникнення синців.
 6. Статини . Застосовуються при недостатності, яка викликана захворюванням коронарних артерій. Дія заснована на зниженні рівня холестерину і припинення відкладення бляшок ( Флувастатин, Симвастатин, Правастатин ) .Сімвастатін
 7. Препарати при гострої серцевої недостатності . Їх робота заснована на короткочасному підвищенні роботи серця. Це відбувається в результаті розширення кр
 8. овеносних судин. Дані ліки застосовуються лише у відділі інтенсивної терапії ( Дофамін, Добутамин ).
 9. Судинорозширювальні засоби . Розширюють судини, знижують кров’яний тиск і допомагають крові легше проходити по капілярах. При тривалому прийомі можливо поява запаморочень. До препаратів цієї групи відносять Нітрогліцерин, Гидралазин .

Хірургічне лікування серцевої недостатності

Хірургічне лікування застосовується, якщо медикаменти перестають надавати позитивні результати.

Найчастіше такий вид лікування проводиться в разі, коли недостатність викликана захворюванням коронарних артерій в результаті загибелі ділянки серцевого м’яза або захворюванням клапанів серця в кінцевій стадії.

При недостатності, викликаної аритмією, підвищень артеріального тиску, застосовують більш консервативні методи лікування.

Традиційну кардіохірургію проводять пацієнтам з 4 класом захворювання. Сутність операції полягає в тому, що з найширшого м’яза спини хірургічним шляхом викроюють клапоть, а потім їм огортають серце для поліпшення його скорочувальної функції. Але навіть найширший м’яз спини не може забезпечити безперервну роботу серця на багато років вперед.

Види хірургічного лікування серцевої недостатності

Трансплантація серця проводиться тільки в тих випадках, коли лікування ніяким іншим методом не представляється можливим. Операція проводиться за технологією, розробленою Шамвей і Лоуренсом.

При проведенні хірургічного втручання праве і ліве передсердя залишаються цілими, а до них підшиваються аорта, легенева артерія. Метод був перероблений безліч разів, щоб уникнути проблем з наповнюваністю серця кров’ю і збереженням його нормального ритму.

Операція трансплантації серця досить дорога, так як донорських органів постійно не вистачає.

Системи допоміжного кровообігу застосовуються, коли рідне серце відмовляється працювати, а донорське відсутня.

За допомогою центрифуги забезпечуються підтримка роботи лівого шлуночка (в окремих випадках – обохшлуночків), також кров додатково збагачують киснем.

Систему застосовують максимум тиждень, зазвичай протягом цього часу власне серце пацієнта відновлює свою функцію.

Профілактика серцевої недостатності

Серцево-судинна недостатність зустрічається дуже часто. Для успішного лікування захворювання важливо вчасно діагностувати його і призначити правильне лікування, враховуючи першопричину виникнення недостатності і симптоми хвороби.

Серцева недостатність: класифікація

Основною причиною серцевої недостатності стають збої в роботі міокарда.

Це призводить до зниження насосного ефекту в відділах серця. Організм недоотримує енергетичного підживлення. Серцева недостатність класифікація поділяється з причин виникнення динаміки роботи міокарда. Тому можуть передувати деякі патологічні процеси, що викликають такий ефект.

Класифікація серцевої недостатності

Серцева недостатність може бути класифікована за походженням:

 • миокардиальная – викликана преімущественноповрежденіем самого міокарда;
 • перевантажувальна – може бути спровокована надмірними навантаженнями серця;
 • змішана.

За джерела порушення скорочень міокарда. Як наслідок перенасичення венозною кров’ю:

 • некардіогенная- причиною стає недостатній приплив венозної крові до серця, незважаючи на те, що скорочення міокарда зберігають нормальний темп;
 • кардіогенна – провокується недостатньою кількістю скорочень серця при досить нормальному рівні припливу венозної крові.

Розташування ураженого відділу серця теж лягло в основу безумовно класифікації:

 • правожелудочковую;
 • тотальне;
 • Лівошлуночкова.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Швидкість розвитку захворювання дає свою класифікацію:

 • гостра – прояв хвороби має короткочасний термін;
 • хронічна – захворювання має тривалий перебіг.

Стадії серцевої недостатності

Стадії серцевої недостатності позначаються латинськими цифрами. Кожній стадії характерна своя клінічна картина:

 • IФК- на цьому етапі пацієнт зберігає звичну фізичну активність. Звичайні дії не тягнуть за собою прискореного серцебиття, слабкості, задишки, болів;
 • IIФК- відбувається зниження фізичних навантажень. Пацієнт намагається перебувати в стані спокою, стандартні навантаження викликають сильну слабкість, часте серцебиття, болі в грудях, задишку;
 • IIIФК- звичні дії сильно знижені, людина не може нормально виконувати свої обов’язки, прагне до спокою, будь-які навантаження викликають перераховані вище симптоми;
 • IVФК- дискомфорт з’являється при абсолютно будь-яких діях, це супроводжується серцевою недостатністю, проявляються перші ознаки.

Ступені серцевої недостатності

Три ступеня серцевої недостатності проявляються важкістю захворювання, виразимими симптомами:

Компенсована. Найлегша стадія, має маловиразні симптоми:

 • постійна втома;
 • дратівливе стан;
 • запаморочення;
 • тяжкість в області грудей;
 • збої режиму сну;
 • зниження добової активності.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Субкомпенсована. Це наступна стадія, що має підрозділ на етапи, умовно позначені як 2а і 2б. На подстадии 2а пацієнт відчуває різке загальне погіршення стану:

 • зниження апетиту;
 • постійні порушення сну;
 • тяжкість у правій частині грудини;
 • давить біль;
 • занепокоєння.

Підстадій 2б виражається в наступних симптомах:

 • перепади настрою;
 • здуття живота;
 • деформація розмірів печінки;
 • гострі болі під правим ребром;
 • набряки нижньої частини тіла;
 • синява шкірних покривів.

Декомпенсована. Найважча стадія, що має чітко виражену картину проявів:

 • набряклість всього тіла;
 • зміна кольору шкіри в синій відтінок;
 • роздуті вени;
 • потемніння слизових;
 • сильна задишка;
 • збої роботи внутрішніх органів;
 • сильні серцеві болі.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Застійна серцева недостатність

Застійна серцева недостатність характерна своїм перебігом процесів захворювання:

 • серце недостатньо інтенсивно переганяє кров;
 • виникає застої великої кількості рідини в порожнинах серця;
 • внутрішні органи недоотримують збагаченої крові;
 • нирки інтенсивно виробляють гормони затримки води і натрію;
 • частішає серцебиття;
 • занадто сильний приплив крові до легким перенасичується киснем.

Такі процеси провокують зміни водного обміну організму. Виникає ситуація гострої нестачі або перенасичення крові кисню. Прибуває до серця кров може не встигати заповнювати порожнини серця через занадто частого скорочення. Пацієнт відчуває постійну задишку, знижується його рухливість.

Декомпенсована серцева недостатність

Декомпенсована серцева недостатність досить поширений підвид захворювання, статистика якого показує високий відсоток смертності серед пацієнтів.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Винуватцем цієї проблеми є збій роботи лівого шлуночка серця. До цього стану може привести наступні причини:

 • знос стану серцевого клапана;
 • порушення роботи печінки;
 • пригнічення нирок;
 • розвиток гіпертонічного кризу;
 • анемічне стан;
 • дисфункція щитовидної залози;
 • інфекції;
 • часто споживані антибіотики;
 • споживання наркотичних засобів;
 • біологічні стимулятори.

Під час захворювання людина відчуває постійні болі серця, тяжкість у грудях, набряк рук.

Лівошлуночкова серцева недостатність

Лівошлуночкова серцева недостатність викликана збоями роботи лівого шлуночка серця. Розвиток захворювання викликає скупчення кровоносної рідини в легеневій колі кровообігу. Кров відчуває перенасичення киснем, йде активні процеси окислення заліза.

На початкових стадіях хвороби спостерігається легкі набряки стоп і рук, але поступово ця набряклість охоплює весь організм. Виникає почуття пульсації в районі шиї. Пацієнт швидко слабшає, відчуває задишку.

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Серцева недостатність у дітей

Серцева недостатність у дітей небезпечна своїми наслідками в більш дорослому стані. Захворювання має свою симптоматику:

 • болю в серці;
 • почастішання серцевого ритму;
 • інтенсивне дихання в стані спокою;
 • задишка при мінімальних навантаженнях.

На загальному стані здоров’я це відбивається в вираженому млявому стані дитини. Втрати ваги, або слабкому його відновленні. Загальне погіршення виражається в неспокійному поведінці, синюшної шкірі. При таких симптомах необхідно звертатися за обстеженням, щоб з’ясувати причину. Своєчасне лікування швидко відновлює здоров’я малюка.

Серцева недостатність – основні причини симптоми і методи лікування

Серцева недостатність – патологія, при якій серце не справляється зі своєю функцією нормального кровообігу. При такому стан серце починає неефективно перекачувати кров, що призводить до порушення постачання внутрішніх органів киснем і застою крові.

Серцева судинна недостатність не є самостійним захворюванням, частіше за все вона стає результатом і ускладненням різних патологій і захворювань. Серцева недостатність – найпоширеніша патологія системи серця і судин.

Практично будь-яке захворювання серця може привести до серцевої недостатності, наприклад, серцеві напади, підвищений артеріальний тиск, клапанні патології, серцева ішемія тощо.

Причини розвитку

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Причини серцевої недостатності, як уже було сказано вище, пов’язані з різними патологіями серця і судин.

Розвиток серцевої недостатності може займати від декількох днів, до декількох років.

Наприклад, при гострому інфаркті міокарда цей час складе кілька днів, а при гіпертонічній хворобі може пройти не один рік, перш ніж проявляться перші ознаки серцевої недостатності.

Крім серцево-судинних захворювань виділяють і інші причини серцевої недостатності, наприклад, недокрів’я, зловживання алкоголем, підвищена функціональність щитовидної залози, гарячкові стану і так далі.

Симптоми серцевої недостатності

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Симптоми серцевої недостатності різняться в залежності від того, який відділ серця постраждав більше.

Якщо не функціонує права сторона серця, то кров заповнює периферичні вени, просочується в печінку, черевну порожнину і тканини ніг, в результаті виникають такі симптоми серцевої недостатності, як збільшення печінки і набряки.

При ураженні правого боку серця кров наповнює судини малого кола кровообігу і досить часто надходить в легені, в цьому випадку виникають симптоми різної тяжкості і ризик смертельного результату.

Можна виділити наступні основні симптоми серцевої недостатності:

 • Швидка втомлюваність;
 • Задишка, яка може спочатку виникати тільки при фізичних навантаженнях, а при важких формах хвороби – мучити хворого постійно;
 • Набряки в області попереку і колін;
 • Кашель з рожевою або білою мокротою;
 • Втрата апетиту, нудота і блювота;
 • Болі внизу живота

Якщо Ви виявили ознаки серцевої недостатності, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.

Класифікація захворювання

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

Класифікація серцевої недостатності викликає багато суперечок в кардіологічній середовищі

Класифікація серцевої недостатності викликає багато суперечок в кардіологічній середовищі. Ось приблизна класифікація серцевої недостатності:

За перебігом захворювання:

 • Хронічна серцева недостатність найчастіше є наслідком різних серцево-судинних захворювань, наприклад, артеріальної гіпертензії, інфаркту міокарда, вади клапанів серця тощо. Хронічна серцева недостатність ь зустрічається найчастіше. Протягом тривалого часу вона може протікати в безсимптомній формі. Як правило, саме хронічна серцева недостатність, не вилікувана вчасно, найчастіше призводить до летального результату;
 • Гостра серцева недостатність – стрімко розвивається процес: від декількох годин до декількох днів. Найчастіше гостра серцева недостатність проявляється на тлі основного захворювання, при цьому, це не обов’язково серцева патологія. Наприклад, спровокувати стан може отруєння організму кардіотропних отрутами: хініном, фосфорорганічними інсектицидами і так далі. Гостра серцева недостатність є найбільш небезпечною формою захворювання.

За походженням:

 • Міокардіальна серцева недостатність виникає при пошкодженні міокарда;
 • Перевантажувальна серцева недостатність виникає при перевантаженні серця;
 • Змішана серцева недостатність.

За локалізацією:

 • Лівошлуночкова серцева недостатність – застій крові в малому колі кровообігу;
 • Правожелудочковая серцева недостатність – застій крові у великому колі кровообігу;
 • Тотальна серцева недостатність, тобто одночасний застій крові в обох колах кврообращенія.

За первинності порушення функції міокарда:

 • Первинна серцева недостатність;
 • Вторинна серцева недостатність.

За стадії розвитку:

 • Доклінічна стадія – це легка серцева недостатність, при якій хворий не відчуває ніяких змін у стані здоров’я. Вона визначається лише при тестуванні серця спеціальними препаратами в стані навантаження;
 • I стадія проявляється стомлюваністю, задишкою і тахікардією під час навантаження;
 • II стадія характеризується ознаками застою крові. Застійна серцева недостатність має подстадии: підстадій А супроводжується нечіткими ознаками застою, підстадій Б супроводжується різко вираженим відтік в обох колах кровообігу;
 • III стадія – така застійна серцева недостатність характеризується симптомами стадії II Б з приєднанням морфологічних незворотних змін в різних органах: гемосидероз легенів, цироз печінки тощо.

Вірікоз вен. Лікування народними засобами і профілактика.

По тяжкості фізичного стану хворого:

 • I ФК – обмежень фізичної активності немає, задишка виникає лише при піднятті хворого вище 3-го поверху;
 • II ФК – невелике обмеження активності: симптоми у вигляді перепочинок і стомлюваності виникають тільки під час фізичного навантаження;
 • III ФК – значне зниження активності, внаслідок виникнення симптомів серцевої недостатності при самій незначному фізичному навантаженні;
 • IV ФК – практично повне обмеження активності, оскільки симптоми виникають навіть у стані спокою.

Перша допомога при серцевій недостатності

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

У хворого може розвинутися серцево легенева недостатність, при якій відбувається порушення функції кровообігу і дихання

У хворого може розвинутися серцево легенева недостатність, при якій відбувається порушення функції кровообігу і дихання. Сердечно легенева недостатність призводить до набряків легенів. У такій ситуації вкрай важлива під час і правильно надана перша допомога при серцевій недостатності:

 • Хворого необхідно посадити;
 • Під мову необхідно покласти препарат з групи серцевих глікозидів, наприклад, дигоксин або целанид;
 • Також хворому необхідно дати сильнодіючий сечогінний препарат, наприклад, лазикс;
 • Після того, як перша допомога при серцевій недостатності надана, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги, яка зробить подальші заходи.

Лікування серцевої недостатності

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

При гострої серцевої недостатності пацієнта в обов’язковому порядку госпіталізують.

Лікування серцевої недостатності, в даному випадку, спрямоване на обмеження від фізичних навантажень і дотримання постільного режиму.

Хворому призначають лікувальну фізкультуру, підбирають дієту, багату вітамінами, білками і калієм. Також призначають сечогінні засоби, серцеві Глік-зіди, антагоністи кальцію, вазодилататори і препарати калію.

Сьогодні лікування серцевої недостатності досить ефективно, досягнення в сучасній фармакології дозволяють не просто продовжити хворому життя, але і нормалізувати якість життя.

Головний сенс лікування – усунення причин розвитку серцевої недостатності:

 • Зниження тонусу судин;
 • Підвищення скоротливості міокарда;
 • Усунення синусової тахікардії;
 • Зменшення затримки рідини в організмі;
 • Профілактика тромбоутворення в серце.

В даний час лікування серцевої недостатності здійснюється за допомогою наступних лікарських засобів:

 • Препарати, що підвищують скоротливість міокарда – серцеві глікозиди;
 • Препарати, що знижують тонус судин – вазодилататори;
 • Препарати для нормалізації кровонаповнення шлуночків – нітрогліцерин;
 • Сечогінні препарати, що зменшують затримку в організмі рідини;
 • Препарати для зниження частоти серцевих скорочень – β- (бета) адреноблокатори;
 • Препарати для профілактики розвитку тромбів – антикоагулянти.

При неефективності медикаментозної терапії для лікування хронічної серцевої недостатності може бути рекомендовано хірургічне втручання.

Під час операції в серці хворого імплантується імплантант для допоміжного кровообігу. Також є можливість використання електрокардіостимуляторів, які нормалізують кровонаповнення шлуночків.

Як правило, пацієнт із серцевою недостатністю потребує медичного нагляду протягом усього життя.

Хронічна серцева недостатність (ХСН): класифікація, симптоми і лікування

Хронічна серцева недостатність (ХСН) характеризується невідповідністю між можливостями серця і потребою організму в кисні. Спочатку недостатня функція серця проявляється лише при навантаженні, а потім і в спокої.

Хронічна серцева недостатність характеризується комплексом характерних симптомів (задишка, зниження фізичної активності, набряки), часто супроводжується затримкою рідини в організмі.
Причина серцевої недостатності – погіршення здатності серця до наповнення або спорожнення. Вона зумовлена пошкодженням міокарда та дисбалансом регуляторних систем.

У даній статті опишемо симптоми, лікування хронічної серцевої недостатності, а також поговоримо про класифікацію ХСН.

Класифікація

У нашій країні була прийнята класифікація ХСН по Н.Д. Стражеско і В.Х. Василенко. Вона передбачає умовний поділ її на три стадії.
I стадія – початкова (латентна, прихована). Неповноцінність роботи серця проявляється лише при навантаженні.
II стадія – порушення гемодинаміки проявляється і в спокої.

При стадії II А гемодинаміка порушена помірно, страждає в основному або правий, або лівий відділи серця. При стадії II Б порушений кровообіг в обох колах, відзначаються виражені патологічні зміни в роботі серця.
III стадія – термінальна (кінцева).

Важка недостатність кровообігу супроводжується вираженим зміною обміну речовин, ураженням структури внутрішніх органів і порушенням їх функцій.
В даний час прийнята класифікація тяжкості ХСН відповідно до переносимість навантажень. Виділяють 4 функціональних класу (ФК) ХСН. При I ФК пацієнт добре переносить звичайну фізичну активність.

Значне фізичне навантаження може супроводжуватися задишкою або втомою. При ХСН II ФК звичайна фізична активність помірно обмежена, при III ФК відзначається значне обмеження звичної активності через задишки та інших симптомів. IV ФК супроводжується неможливістю виконати фізичне навантаження без скарг, симптоми з’являються і в спокої.

Функціональні класи ХСН можуть змінюватися в залежності від лікування. Повної кореляції між функціональними класами і стадіями по Стражеско-Василенко немає.

Додатково виділяють систолічну і діастолічну ХСН (переважне порушення скоротливості або розслаблення міокарда). Іноді виділяють право- і лівошлуночкова недостатність залежно від найбільш ураженого відділу серця.

Симптоми

I стадія

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатностіУ таких пацієнтів підйом по сходах або швидка ходьба викликає задишку і дискомфорт в області серця.

Пацієнт пред’являє скарги на швидку стомлюваність, задишку, прискорене серцебиття при виконанні фізичного навантаження (підйом по сходах, швидка ходьба).
При огляді можна побачити акроціаноз (синюшність кистей, стоп). Часто з’являються невеликі набряки (набряклість) щиколоток, гомілок до вечора.

При навантаженні відзначається швидке збільшення частоти пульсу. Можна відзначити помірне розширення меж серця, приглушеність тонів, слабкий систолічний шум на верхівці. Картина при огляді хворого визначається основним захворюванням (гіпертонічна хвороба, порок серця і так далі).

II А стадія

Симптоми в спокої виражені незначно, посилюються лише при навантаженні. При патології лівих відділів серця розвивається лівошлуночкова недостатність, що виявляється порушенням гемодинаміки в малому колі кровообігу. Вона супроводжується скаргами на задишку при ходьбі, підйомі по сходах.

Можуть з’являтися напади задухи ночами (серцева астма), сухий кашель, іноді кровохаркання. Хворий швидко втомлюється при звичайному фізичному навантаженні.
При огляді можна побачити блідість, акроціаноз. Набряків немає. Відзначається зміщення лівої межі серця, часто порушення серцевого ритму, глухі тони. Печінка не збільшена.

У легенях вислуховуються сухі хрипи, при вираженому застої – хрипи.
При патології правих відділів серця з’являються ознаки застою у великому колі кровообігу. Хворий скаржиться на тяжкість і біль у правому підребер’ї. З’являється спрага, набряки, зменшується діурез.

Виникає відчуття розпирання живота, задишка при звичайній фізичної активності.

При огляді видно акроціаноз, набухання шийних вен, набряки ніг, іноді асцит. Характерна тахікардія, часто порушення серцевого ритму. Межі серця розширені на всі боки. Печінка збільшена, поверхня її гладка, край закруглений, болючий при пальпації. Лікування значно покращує стан хворих.

II Б стадія

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатностіНабряки – одна з ознак серцевої недостатності.

Характерні ознаки недостатності кровообігу по великому і малому колі. З’являються скарги на задишку при незначному навантаженні і в спокої. Характерно серцебиття, перебої в роботі серця, набряки, біль у правому підребер’ї. Турбує сильна слабкість, порушується сон.
При огляді визначаються набряки, акроціаноз, у багатьох випадках – асцит. З’являється вимушене положення хворого – задишка, при якому пацієнт не може лежати на спині.

Межі серця розширені в усі сторони, є тахікардія, екстрасистолія, ритм галопу. У легких визначається жорстке дихання, сухі і вологі хрипи, у важких випадках накопичується рідина в плевральній порожнині. Печінка збільшена, щільна, з гладкою поверхнею, загостреним краєм.

III стадія

Дистрофічна стадія проявляється важкими розладами гемодинаміки, порушеннями обміну речовин. Необоротно порушуються структура і функції внутрішніх органів.
Стан хворих тяжкий. Виражена задишка, набряки, асцит. Виникає гідроторакс – скупчення рідини в плевральній порожнині. Розвиваються застійні явища в легенях.

Лікування

Лікування ХСН переслідує такі цілі, як запобігання розвитку симптомів (для безсимптомної стадії) або їх усунення; поліпшення якості життя; зменшення числа госпіталізацій; поліпшення прогнозу.
Головні напрямки лікування ХСН:

 • дієта;
 • раціональна фізична активність;
 • психологічна реабілітація, навчання хворих;
 • медикаментозна терапія;
 • електрофізіологічні методи;
 • хірургічні та механічні методи.

Дієта

Рекомендується обмеження кухонної солі. Чим більше виражені симптоми, тим сильніше потрібно обмежувати сіль, аж до відмови від неї.
Рідина рекомендується обмежувати лише при виражених набряках. Зазвичай радять пити від 1,5 до 2 літрів рідини на добу.

Їжа повинна бути калорійною, з достатнім вмістом білка і вітамінів.
Необхідно щодня стежити за вагою. Приріст маси тіла більше 2 кг за три дні свідчить про затримку рідини в організмі і загрозу декомпенсації ХСН.

Стежити за вагою потрібно також для виключення розвитку кахексії.

Обмеження прийому алкоголю носить характер загальних рекомендацій, крім хворих з алкогольною кардіоміопатією. Слід обмежувати вживання великого об’єму рідини, зокрема, пива.

Режим фізичної активності

Фізична активність рекомендується хворим на будь-якій стадії, що знаходяться в стабільному стані. Вона протипоказана лише при активному міокардиті, стенозі клапанів серця, тяжких порушеннях ритму, частих нападах стенокардії.

Перед визначенням рівня навантаження необхідно провести тест з 6-хвилинною ходьбою. Якщо пацієнт за 6 хвилин проходить менше 150 метрів, починати вправи необхідно з дихання. Можна надувати повітряну кулю, плавальний круг кілька разів в день.

Після поліпшення стану приєднуються вправи в положенні сидячи.
Якщо хворий може пройти від 150 до 300 метрів за 6 хвилин, показані фізичні навантаження у вигляді звичайної ходьби з поступовим подовженням дистанції до 20 км на тиждень.

Якщо пацієнт може пройти більше 300 метрів за 6 хвилин, йому призначаються навантаження у вигляді швидкої ходьби до 40 хвилин в день.

Фізична активність значно збільшує переносимість навантаження, покращує ефективність лікування і прогноз. Ефект від таких тренувань зберігається протягом 3 тижнів після їх припинення. Тому раціональні навантаження повинні стати частиною життя хворого з ХСН.

Навчання хворого

Пацієнт з ХСН повинен мати можливість отримати всю необхідну йому інформацію про його захворювання, спосіб життя, лікуванні. Він повинен мати навички самоконтролю за своїм станом.

Тому необхідно організовувати «школи» для таких пацієнтів і їх родичів.

Чималу роль в підвищенні якості життя такого хворого має і медико-соціальна робота, спрямована на формування здорового способу життя, вибір режиму фізичних навантажень, трудову зайнятість, адаптацію хворого в суспільстві.

Медикаментозна терапія

Призначення ліків при ХСН базується на принципах доказової медицини.
Основні засоби, ефект яких не викликає сумніву:

Додаткові кошти, ефективність і безпека яких потребують подальшого вивчення:

Причини, класифікація та лікування серцевої недостатності

 • статини;
 • антикоагулянти (при миготливої ​​аритмії).

Допоміжні препарати можуть призначатися, виходячи з клінічної ситуації:

 • периферичні вазодилататори (при супутній стенокардії);
 • блокатори повільних кальцієвих каналів (при наполегливій стенокардії і стійкою артеріальної гіпертензії);
 • антиаритмічні засоби (при важких шлуночкових порушеннях ритму);
 • аспірин (після інфаркту міокарда);
 • Неглікозидні інотропні стимулятори (при низькому серцевому викиді і гіпотензії).

Електрофізіологічні та хірургічні методи

Застосування електрофізіологічних методів показано у хворих з максимально активної, але недостатньо ефективною лікарською терапією, які можуть зберігати високу якість життя. Основні методи:

 • імплантація електрокардіостимулятора;
 • серцева ресинхронізує терапія (різновид стимуляції серця);
 • постановка кардіовертера-дефібрилятора при важких шлуночкових порушеннях ритму серця.

У важких випадках ХСН може бути розглянуто питання про трансплантацію серця, використанні апаратів допоміжного кровообігу (штучні шлуночки серця), окутиваніе серця спеціальним сітчастим каркасом для запобігання його ремоделювання та прогресування серцевої недостатності. Ефективність цих методів в даний час вивчається.

 

Серцева недостатність класифікація та клінічні прояви

За перебігом розрізняють хронічну і гостру форму серцевої недостатності.

Хронічна серцева недостатність

Дана форма серцевої недостатності найчастіше є ускладненням і наслідком якогось серцево-судинного захворювання. Вона є найбільш часто зустрічається і не рідко протікає в безсимптомній формі тривалий час.

Будь-яке захворювання серця в кінцевому підсумку призводить до зниження його скорочувальної функції. Зазвичай, хронічна серцева недостатність розвивається на тлі інфаркт міокарда, ІХС, кардіоміопатії, артеріальної гіпертензії або вад клапанів серця.

Як показують статистичні дані, що якраз не лечённая вчасно серцева недостатність стає найчастіше причиною смерті хворих з захворюванням серця.

Гостра серцева недостатність

Під гострою серцевою недостатністю прийнято вважати раптово стрімко різко розвивається процес – від декількох днів до декількох годин.

Зазвичай такий стан з’являється на тлі основного захворювання, при чому не завжди їм буде є хвороба серця або при загостренні хронічної серцевої недостатності, а також при отруєнні організму кардіотропних отрутами (фосфорорганічні інсектициди, хінін, серцеві глікозид і так далі).

Гостра серцева недостатність – це найбільш небезпечна форма синдрому, яка характеризується різким зниженням скорочувальної функції міокарда або при застої крові в різних органах.

За локалізацією розрізняють правожелудочковую і левожелудочковую серцеву недостатність.

При правошлуночковоюнедостатності йде застій крові у великому колі кровообігу через ураження або / і надмірному навантаженні правого відділу серця.

Даний тип синдрому як правило типовий для констриктивному перикардиту, вад трехстворчатого або мітрального клапанів, міокардиту різної етіології, важкої форми ІХС, застійної кардіоміопатії, а також як ускладнення левожелудочковойнедостатності.

Правожелудочковая серцева недостатність проявляється наступними симптомами:

– Набухання шийних вен, – акроціаноз (синюшність пальців, підборіддя, вух, кінчика носа) – підвищення венозного тиску, – набряклість різного ступеня, починаючи від вечірніх набряків ніг і до асциту, гідроторакс і гідроперікардіта.- збільшення печінки, іноді з болів в правому підребер’ї.

Лівошлуночкова серцева недостатність характеризується застоєм крові в малому колі кровообігу, що призводить до порушення мозкового і / або коронарного кровообігу.

Виникає при перевантаженні і / або ураженні правого серцевого відділу.

Дана форма синдрому зазвичай є ускладненням при інфарктах міокарду, гіпертонічній хворобі, міокардит, аортальних вадах серця, аневризмі лівого шлуночка та інших ураженнях лівого отелення серцево-судинної системи.

Характерні симптоми лівошлуночкової серцевої недостатності:

 • при порушенні мозкового кровообігу характерні запаморочення, непритомність, потемніння в очах;
 • при порушенні коронарного кровообігу розвивається стенокардія з усіма її симптомами;
 • важка форма лівошлуночкової серцевої недостатності проявляється набряком легенів або серцевої астмою; – в деяких випадках можуть поєднуватися порушення коронарного і мозкового кровообігу і відповідно симптоми тоже.Дістрофіческая форма серцевої недостаточності.Ето кінцева стадія недостатності правого шлуночка серця. Виявляється появою кахексії, тобто виснаженням всього організму і дистрофічними змінами шкірних покривів, які проявляються в неприродному блиску шкіри, истончении, сглаженности малюнка і зайвої в’ялості. У важких випадках процес доходити до анасарки, тобто тотального набряку порожнин тіла і шкіри. Відбувається порушення в організмі водно-сольового балансу. Аналіз крові показує зниження рівня альбумінов.В деяких випадках зустрічається одночасно ліво-і право-шлуночкова недостатність. Зазвичай це трапляється при міокардиті, коли правожелудочковаянедостатність стає ускладненням нелечённой лівошлуночкової. Або ж при отруєнні кардіотропних ядамі.По стадіях розвитку, серцева недостатність поділяється за класифікацією В.Х. Василенко і Н.Д. Стражеско на наступні групи:

Доклінічна стадія. На цьому етапі хворі не відчувають якихось особливих змін в їх стані і виявляється виключно при тестуванні певними апаратами в стані навантаження.

I початкова стадія проявляється тахікардією, задишкою і швидкою стомлюваністю але все це тільки при певній навантаженні. II стадії характеризується застійними явищами в тканинах і органах, які супроводжуються розвитком в них оборотних порушень функцій. Тут розрізняють подстадии:

II А стадія – не різко виражені ознаки застою, що виникають тільки в великому або тільки в малому колі кровообігу. IIБ Стед – різко виражений набряк в двох колах кровообігу і явними гемодинамічні порушення.

III стадія – До симптомів IIБ серцевої недостатності приєднуються ознаки морфологічних незворотних змін в різних органах через тривалої гіпоксії і білкової дистрофії, а також розвитку склерозу в їх тканинах (цироз печінки, гемосидероз легенів і так далі).

Також існує класифікація Нью-Йоркської Асоціації кардіології (NYHA), яка розділяє ступеня розвитку серцевої недостатності виходячи відштовхуючись виключно від принципу функціональної оцінки тяжкості стану пацієнта. При цьому, не уточнюються гемодинамічні і морфологічні зміни в обох колах кровообігу. У практичній кардіології ця класифікація найбільш зручна.

I ФК – Ні обмеження фізичної активності людини, задишка проявляється при підйомі вище третього поверху. II ФК – незначне обмеження активності, серцебиття, задишка, стомлюваність і інші прояви виникають виключно при фізичному навантаженні звичайного типу і більш.

III ФК – Симптоми проявляються при самій незначному фізичному навантаженні, що призводить до значного зниження активності. У спокої клінічних проявів не спостерігається.

IV ФК – Симптоми СН виявляються навіть в стані поки і збільшуються при самих незначних фізичних навантаженнях.

При формулюванні діагнозу, найкраще використовувати дві останні класифікації, так як вони доповнюють один одного. При чому, краще вказувати спочатку по В.Х. Василенко і Н.Д. Стражеско, а поруч у дужках по NYHA.

Previous Причини, лікування і прогноз при коарктації аорти
Next Причини, діагностика та лікування еозинофілії

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *