Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок


Причины и лечение повышенного холестерина у женщин

Підвищений холестерин у жінок: про що це говорить і що треба робити – в найпершу чергу? Якщо симптоми у цієї хвороби (під лікарським назвою: «гіперхолестеринемія»)? З яких причин – ця недуга розвивається? Які існують методи лікування і чи є профілактика (для «підстраховки» в майбутньому)? Всі відповіді на вище / поставлені питання (від прекрасної половини людства) можна легко знайти в даному матеріалі!
Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Який холестерин підвищений, а яка нормальна?

Довгий час у всьому світі холестерин вважався уособлення зла. Фактично всі продукти, що містять холестерин (подібно злочинцям) були оголошені поза законом.

З’явилася величезна безліч холестеринових дієт і передач по телебаченню. Основна причина, через яку людство зненавидів холестерин – атеросклеротичні бляшки.

Першими їх помітили американські лікарі, під час розтину солдат (бойові дії по В’єтнамі).

Вчені припустили, що тільки бляшки (і ніщо крім них) є причиною атеросклерозу, серйозного захворювання, яке порушує еластичність і прохідність судин, що призводить до інфаркту або інсульту. Але з часом, з’ясувалося, що недуга цей може бути спровокований масою інших чинників: інфекційні хвороби, стан нервової системи, гіподинамія і так далі.

Що стосовно самого холестерину, то з’ясувалося, що насправді він може бути і хорошим, і поганим. Далі, виявилося, що хороший холестерин – це і зовсім, життєво необхідний елемент, низький рівень якого, не менш небезпечний, ніж високий рівень поганого.

У медичній термінології їх назви: ЛПВЩ і ЛПНЩ (ліпопротеїди високої / низької щільності). Один з важливих симптомів зниженого холестерину – це глибока депресія.

Якщо з проблемою нічого не робити у чоловіків відбувається зниження потенції, у жінок спостерігається аменорея.

Наступним кроком у вивченні даної теми, було відкриття того, що норми холестерину в крові у жінок і чоловіків за віком змінюються. Обумовлено це безліччю факторів.

Наприклад, підвищений холестерин у жінок після 50 пояснюється фізіологічними змінами в організмі, викликаними менопаузою. Але його діапазон (дивіться ТАБЛИЦЮ) в допустимих межах вважається нормою.

Для молодих дівчат і жінок похилого віку – норми холестерину різні.

Симптоми підвищеного холестерину (таблиця)

Спочатку пропонуємо ознайомитися з непрямими і очевидними ознаками високого холестерину. Непрямими, – тому що вони можуть сигналізувати і про масу інших проблем зі здоров’ям. Очевидними, – тому що, саме ці явища, конкретно вказують на нашу проблему.

Очевидні ознаки

Зазвичай виявляються вже на важкій / запущеної стадії захворювання.

(Утворилися на століттях очей (частіше за все, ближче до перенісся), – «вузлики» неприємного брудно / жовтого кольору, з часом збільшуються за розмірами / з’являються нові);

 • липоидная роговичная дуга

(Найбільш поширене явище у людей, що палять (і у чоловіків, і у жінок) віком до 50 років, але за великим рахунком – носить вікової / спадковий характер).

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінокПричини і лікування підвищеного холестерину у жінок
липоїдна дуга (фото)ксантелазми (фото)

Спадковість

Медичні назви: спадкова гіперхолестеринемія, сімейна дисбеталіпопротеїнемія і інші. Визначається генетичним аналізом.

Вся справа в тому, що при наявності такої проблеми, як підвищений рівень холестерину в крові, у одного з батьків, шанси успадкувати її ростуть в діапазоні від 30 до 70%. Обумовлено це тим, що «погані» / дефектні гени, як правило, носять домінуючий характер.

Спеціально для недовірливих жінок заявляємо, що в більшості випадків природа надходить справедливо. Тобто, у спадок нам передається більше хорошого, ніж поганого!

Хвороби

Сюди відносяться: і патології, і раніше перенесені захворювання. В першу чергу, це хвороби печінки: гепатити гострий / хронічний (інша назва: жовтяниця), а також інші недуги, що призводять до обструкції жовчовивідних шляхів.

Далі йдуть: цукровий діабет, ревматоїдний артрит, панкреатит хронічний, ниркові «болячки», гіпертонія, ішемічна хвороба серця і т.д. Список великий, тому точну причину (через що холестерин у жінки високий), може з’ясувати тільки лікар, за результатами аналізів і діагностики.

Неправильне харчування

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Підвищений холестерин у дівчат 25 – 30 років, частіше за все, може бути викликаний шкідливими дієтами (наприклад, заради позбавлення від «зайвих» кілограмом). У жінок після 40 років (особливо працюючих) – зміна рівня може бути пов’язано зі шкідливою «кафешной» їжею (фастфуди, гамбургери, піца або інші «перекуси» на обідню перерву). В даному випадку потрібен баланс і продумане меню, так як, повністю відмовлятися від будь-якої їжі з вмістом жирів СУВОРО забороняється.

Шкідливі звички

Куріння (причому, навіть пасивне, з чоловіком або з подружкою за компанію), алкоголізм або зловживання міцними напоями. Існує думка, що хороше вино (мається на увазі, високоякісне і дороге) – це відмінний профілактичний засіб від багатьох недуг.

Воно дійсно корисно для здоров’я жінки, але при такій проблемі, як підвищений холестерин – воно не дієво. Що стосовно високоградусних напоїв / слабоалкогольних коктейлів або навіть пива, то їх на час потрібно ВИКЛЮЧИТИ – навіть по самим великих святах.

І навіть після остаточного одужання огранувати вживання до норми, встановленої фахівцями – лікарями.

Вік жінки (особливо після 50 – 60 років)

В даному випадку основні причини підвищеного холестерину – це неприємне завершення періоду менопаузи (що на практиці, сприяє значному зростанню поганого ЛПНЩ холестеролу і, як наслідок, стрімкого набору ваги).

Далі йдуть: емоційні навантаження (переживання про дорослих дітей, про майбутню пенсії і багато ще про що), не особливо рухливий спосіб життя (наприклад, в порівнянні з тим, як це було в молоді роки), а також незбалансоване харчування (більше їмо то що – смачно, а не те що КОРИСНО).

Малорухливий спосіб життя – гіподинамія

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Як правило, у жінок «сидячі» РОБОТА », плюс до всього, сучасні люди вважають за краще і дозвілля« сидячий »(перед комп’ютером: соціальні мережі, ігри і т.д.). Звідси і проблеми в «застояної» крові (причому, найбільш шкідливих – ліпопротеїдів низької щільності). Підвищений холестерин у жінок в даному випадку допоможуть стримувати: помірна / щадна дієта (обов’язково, схвалена / рекомендована лікарем) і регулярні фізичні вправи. Ідеальний варіант – записатися в басейн або ранкова пробіжка. Все залежить від індивідуальних особливостей організму.

Вагітність

Підвищений вміст холестерину в крові у вагітних жінок може спостерігатися в другому або третьому триместрі. У цей важливий період життя рівень може піднятися, як мінімум на 15%.

Але сильно переживати не варто! В даному випадку помірна гіперхолестеринемія не “виллється» в серйозні захворювання або ж розвиток будь-яких патологічних змін в серцево – судинній системі.

Високий рівень ліпідів обумовлений інтенсивної виробленням хорошого холестерину в печінці на потреби малюка.

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Менструальний цикл

За деякими особливостями синтезу жирних спиртів, під посиленим впливом естрогенів (жіночих статевих гормонів), в першій половині циклу рівень холестерину може «підскочити» на цілих 10%.

Але це вважається фізіологічною нормою – немає причин для занепокоєння. Далі йде зниження.

За спостереженням фахівців, підвищених рівень ліпопротеїдів може спостерігатися і в другій половині циклу, але вже значно менший (5 – 8%).

Інші причини високого холестерину

Відсутність повноцінного відпочинку / психологічні проблеми, зміна пір / сезонів року, а також тривалий прийом лікарських препаратів (з побічними ефектами). Особливо шкідливими є «пігулки», які жінки «виписують» самі собі (по журнальним або газетних статтях).

Саме лікування – небезпечно для життя! Бережіть себе від дурниць.

Підвищений холестерин – що треба робити, як лікувати?

На це питання Вам найкраще відповість – кваліфікований медичний працівник, як правило, після здачі аналізів і уважного обстеження / опитування / вивчення супутніх захворювань.

Зазвичай першим, хто повідомляє пацієнтові про проблему високого вмісту холестерину в крові, є – дільничний терапевт. Далі, залежно від обставин, він може направити Вас до інших фахівців (їх докладний список Ви знайдете  ТУТ ).

Наприклад, до ендокринолога або гастроентеролога, але найчастіше – безпосередньо до кардіолога.

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Консультація у лікаря

Медикаментозне лікування – частіше за все, може бути застосовано в важких випадках. Для того щоб знати точно, як лікувати підвищений холестерин у жінки або чоловіки, необхідно з’ясувати першопричину (виявити корінь проблеми, не зривати нескінченно «ягідки»). Для початку (навіть при «злегка» запущеній формі) доктор Вам порадить:

А при високому холестерин для жінок старше 50 – 60 років може призначити стіл № 10. На нашому сайті можна ознайомитися з важливими нюансами холестеринової дієти – що має в неї входити? На інших сторінках можна дізнатися: які продукти знижують холестерин, а які, навпаки, – підвищують його.

Індивідуально за віком і фізіологічним особливостям організму. Для молодих жінок оптимальним рішенням будуть ранкові пробіжки, для старшого покоління – басейн, для літніх людей – обов’язкові прогулянки на свіжому повітрі (кожен день, не менше години, не менше п’яти кілометрів, бажано по парку).

 • Відмова від шкідливих звичок.

На жаль, багато сучасних жінки курять і люблять хороші вина.

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Як було сказано вище, тільки при важких / серйозних обставин. Зазвичай це – статини (спеціальна група лікарських засобів, які блокують роботу особливого ферменту, який відповідає за вироблення холестерину в печінці). Або інгібітори – перешкоджають всмоктуванню ліпідів в кишечнику.

Суворе дотримання нових правил життя

Щоб зрозуміти, що саме має в нього входити, а що необхідно виключити, можна дізнатися за посиланнями:

Від деяких «радостей життя» (смажені страви) доведеться відмовитися назавжди заради того, щоб продовжити свої роки життя. І це цілком серйозно! Від інших продуктів – відмовитися тимчасово, поки високий рівень холестерину в крові не спаде до норми.

Включити в нього фізичні вправи, прогулянки на свіжому повітрі, записатися у фітнес – клуб, басейн, обзавестися городом / дачею. Тут все залежить від віку. Сучасні вчені з’ясували, що навіть хороша музика (в основному класична) здатна також знизити рівень холестерину.

Починати цю справу потрібно «ні з понеділка» або «завтра», а прямо зараз!

Регулярне обстеження

Для того щоб контролювати підвищений / знижений холестерин, необхідно не рідше ніж раз на рік робити спеціальний біохімічний аналіз крові.

Особливо важливо це захід для людей, які страждають на гіпертонію, цукровий діабет, серцево-судинними захворювання.

Обов’язково для жінок, які страждають зайвою вагою, що палять і ведучих «сидячий» спосіб життя (жіноча робота, в основному «сидяча»). При найменших відхиленнях від норми слід негайно звертатися до лікарів!

 

Підвищений холестерин у жінок: причини, симптоми, лікування

Розглянемо, причини підвищеного холестерину в крові у жінок, розберемося, чим загрожує порушення жирового обміну, в чому особливості діагностики та лікування гіперхолестеринемії, способи її профілактики.

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Функції холестерину

Холестерин – це природний жирний спирт, який входить до складу клітинної мембрани, забезпечуючи її стабільність, виконуючи роль своєрідного маркера метаболізму.

Основною функцією холестеролу є транспортування поживних речовин до клітини і назад.

Він ділиться на корисний (хороший) – це ЛПВЩ або ліпопротеїди високої щільності і шкідливий (поганий) – ЛПНЩ або ліпопротеїди низької щільності.

Для організму особливо важливий хороший холестерин, оскільки він відповідає за репродуктивний потенціал жінки, беручи участь в синтезі жіночих гормонів. Крім цього, ліпідний комплекс:

 • входить до складу ізоляційної муфти нервових волокон, забезпечуючи нормальне проведення нервових імпульсів;
 • бере участь у виробленні вітаміну D, продуктів жовчі;
 • захищає клітини крові від токсинів, гемолітичних отрут.

Холестерол до 80% виробляється всередині організму людини, 20% надходить з їжею, саме за рахунок них у жінок найчастіше і фіксується підвищений холестерин. Без корекції він стає причиною атеросклерозу, дає ускладнення на всі внутрішні органи. Його норма не повинна перевищувати 5 ммоль / л (ЛПНЩ – 2,3 одиниці, ЛПВЩ – 2,5).

Причини гіперхолестеринемії у жінок

Основні причини, що створюють передумови для підвищення рівня холестерину в крові у жінок різного віку такі:

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

 • порушення режиму харчування, переїдання;
 • гіподинамія;
 • шкідливі звички, перш за все – куріння з нікотиновою інтоксикацією;
 • спадкова схильність;
 • ендокринні патології: гіпотиреоз, цукровий діабет;
 • вагітність, лактація;
 • менструація зі зниженням захисних сил організму і компенсаторним підвищенням рівня холестерину;
 • хвороби нирок, гіпертонія, порушення біліарної системи печінки (синтез і евакуація жовчі).

Спровокувати патологію може депресія, постійний стрес, який багато жінок звикли «заїдати», провокуючи аліментарне ожиріння.

Хто в зоні ризику

Розвиток атеросклерозу незалежно від гендерної приналежності пацієнтів пов’язано з малорухливим способом життя і нераціональним харчуванням.

Тому в зоні ризику соматичних захворювань, пов’язаних з підвищеним холестерином, виявляються всі жінки різних вікових категорій, які мають сидячу роботу, мало ходять пішки, не займаються спортом, при цьому люблять жирну їжу, грішать постійним переїданням.

Ще один контингент, що становить групу ризику – це жінки репродуктивного віку, що використовують гормональні контрацептиви, компоненти яких вбудовуються в ліпідний обмін, порушуючи його.

Вік теж має значення: щільність холестерину корелюється ім. З плином часу жінка набуває цілий букет супутніх захворювань, це негативно позначається на синтезі і обміні мононенасичених жирних кислот. Погіршує ситуацію прийом алкогольних напоїв, які порушують обмінні процеси, що стає причиною різкого стрибка стеролу.

У чому небезпека

Найбільша неприємність, пов’язана з гіперхолестеринемією – це ризик розвитку серйозних ускладнень. Висока концентрація холестерину крові протягом багатьох років – причина розвитку:

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

 • ішемії міокарда з розвитком ІХС (ішемічної хвороби серця) з результатом в ГІМ (гострий інфаркт міокарда);
 • стенокардії напруги або спокою, пов’язаної безпосередньо з прохідністю магістральних судин (атеросклероз коронаров);
 • недостатнього харчування, кіслородоснабженія головного мозку з розвитком енцефалопатії, інсульту, деменції;
 • облітеруючого ендартеріїту – спонтанної гангрени, пов’язаної з поступовим закриттям просвіту артерій атеросклеротичними бляшками, омертвением прилеглих тканин.

Високий холестерин провокує гіпоксію органів, що викликає синдром атаксії (нестійкою ходи), ортостатичної гіпотонії, аритмій, створює ризик травмонебезпечних ситуацій.

Основні симптоми

Підвищення холестерину на перших порах відбувається безсимптомно, клінічні прояви стають очевидними вже після розвитку атеросклерозу – наслідки порушеного обміну ліпідів, при цьому з’являється:

 • млявість, апатія, сонливість;
 • головні болі, мігрень, безсоння;
 • запаморочення, предобморок;
 • схильність до утворення тромбів, що візуалізується при менструальних виділеннях (згустки);
 • больовий синдром, важкість у ногах, холодні кінцівки;
 • швидка стомлюваність при будь-якої активності: фізичної або розумової;
 • ксантоми на шкірі, липоидная роговичная дуга.

Як підсумок, формується серцева недостатність. Попередити подібний сценарій, можна тільки володіючи результатами ліпідограмми, аналіз рекомендують здавати не рідше ніж раз / рік-два.

Діагностика

Визначається вміст холестерину крові за допомогою спеціальних лабораторних тестів:

 • біохімія крові, коли визначається тільки зміст загального холестерину (ОХ), сума всіх його фракцій;
 • експрес-метод, при якому за допомогою тест-смужок вимірюють рівень тригліцеридів, холестерину, глюкози, молочної кислоти (це аналіз дає орієнтовні цифри, уточнити які можна тільки при дослідженні крові в лабораторії);
 • метод Златкіс-Зака дозволяє дізнатися концентрацію ОХ і холестеролу, пов’язаного з білками плазми;
 • спосіб Ілька – визначає концентрацію ОХ крові;
 • прилад «Новохол» більш безпечний у порівнянні з попередніми методами по реактивів, дає уявлення про ОХ крові і рівні вільного холестеролу;
 • ліпідограмма – комплексне обстеження всього обміну холестерину з аналізом можливого ризику атеросклерозу на перспективу.
 • Аналіз крові на холестерин рекомендований всім після 40 років, він дає можливість провести скринінг ліпідного обміну організму, припустити можливу причину майбутнього атеросклерозу.
 • Рівень того чи іншого ліпопротеїну крові, тригліцеридів, ОХ – основа градації 5 типів гиперлипопротеидемий:
 • перший – максимум тригліцеридів натще при загальному холестерин в межах норми (цукровий діабет, панкреатит, патологія кори надниркових залоз);
 • другий – високий ОХ і ЛПНЩ (атеросклероз, ішемічна хвороба серця, інсульт) – найбільш небезпечний блискавичної раптовою смертю від зупинки серця;
 • третій – максимум ліпопротеїдів дуже низької щільності (ЛПДНЩ), тригліцеридів, ОХ (генетичні аномалії, гіпотиреоз, цукровий діабет);
 • четвертий – дисбаланс між нормою ОХ і максимумом ЛПДНЩ, тригліцеридів (ожиріння, алкоголізм, цукровий діабет, ниркова недостатність, гіпотиреоз, прийом контрацептивів);
 • п’ятий – найвищий рівень ЛПДНЩ, ОХ, тригліцеридів (алкоголізм, ожиріння, діабет, хвороби печінки, селезінки).

Така класифікація по Д. Фредеріксоном є цінною інформацією для вибору адекватної терапії.

Особливості лікування

Знизити рівень холестерину крові у жінок можна по-різному, використовуючи правильне харчування з обмеженням вживання жирної їжі, статини або секвестранти жовчних кислот, народну медицину. У разі гіперхолестеринемії пріоритет за харчуванням.

Дієта: ТОП-5 і що протипоказано при високому холестерин

Після прийому у лікаря, жінки, в силу свого характеру, прагнуть вирішити проблему швидко, ефективно. Допомогти їм у цьому можуть прості, дешеві, смачні продукти, ТОП-5 яких перед вами:

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

 • яблука тієї смуги, де ви живете, здатні заблокувати ЛПНЩ, знизивши поганий холестерин на 35%, суть в фенолах – рослинних антиоксидантів, якими насичені фрукти (свіжі плоди може замінити сік – стакан / день);
 • волоські горіхи – джерело ЛПВЩ, які вимивають з організму поганий холестерол, а містяться хороші ліпіди в маслі горіха в вигляді полі- або моно-насичених жирних кислот при співвідношенні 65%: 21% (шкідливих жирів тут немає взагалі);
 • бобові – хіт параду: недорого, але дуже ефективно, тарілка тушкованих бобових / день знизить через тиждень холестерол на 10% (фолієва кислота поєднується з вітаміном В);
 • часник – це антихолестеринова бомба (!), він знижує концентрацію холестерину на 12% при регулярному вживанні за рахунок нормалізації кровотоку, але при цьому розріджує кров, тому не поєднується з тромболітиками;
 • вівсяні пластівці зменшують вміст стеролу крові на 3,5%, при цьому вони безпечні, не змінюють наші смакові звички, харчової комфорт.

З корисними продуктами розібралися, а от чого не можна робити при гіперхолестеринемії:

 • є сало;
 • жирні сорти м’яса;
 • субпродукти;
 • качку;
 • ковбасу, сосиски;
 • консерви;
 • майонез, маргарин;
 • жирні молочні продукти;
 • торти, цукерки;
 • фаст-фуд.

Обмежити необхідно кави, яйця, виключити всі приправи. Величезним плюсом буде розставання зі шкідливими звичками.

Лікувальні препарати

 1. Медикаментозне лікування призначається з урахуванням віку жінки, причини, що викликала гиперхолестеринемию, загального стану організму і тільки при відсутності ефекту від дієт-терапії або потужної холестеринової атаці на організм (ОХ більше 7 одиниць).
 2. Мета терапії – нормалізувати ліпідний обмін, динаміку кровотоку, купірувати високий холестерин – джерело атеросклеротичних бляшок.
 3. Для цього використовують препарати гиполипидемической групи:

НазваніеМеханізм дії

 Статини: Симвастатин, Розувастатин, Флувастатин, Правастатин, ПітавастатінНормалізують рівень холестерину за рахунок корекції синтезу ліпопротеїнів, втручаються в обмінні процеси, можуть провокувати цукровий діабет
 Фібрати: Гемфиброзил, Лопід, Допур, Гіполіксан, Ліпозід, Іполіпід, РегулінНормалізують ліпідний склад плазми, знижують ЛПНЩ, тригліцериди на користь ЛПВЩ, прискорюють метаболізм холестерину печінкою, його виведення назовні (протипоказаний при вагітності та патології жовчного міхура)
 Вітаміни: РР, В3, НиацинАнтиоксиданти, омолоджують клітини, знижують ЛПНЩ, видаляють їх з організму, як токсини або вільні радикали-окислювачі
Гепатопротектори: метіонін, Силимар, Гепафор, Гепатосан, Гепа-МерцЗапобігають жирову дистрофію печінки
 Секвестранти жовчних кислот: Холестирамин, квестран, Холестан,Профилактируют атеросклероз, блокують всмоктування холестерину з кишечника, адсорбуючи його на собі, виводячи назовні, одночасно прискорюють синтез власних жовчних кислот

Всі використовувані для корекції жирового обміну препарати мають безліч побічних ефектів, але не завжди демонструють очікуваний ефект, тому для купірування гіперхолестеринемії також використовують засоби народної медицини.

Народні засоби

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

Найбільш ефективні для зниження рівня холестерину наступні рецепти:

 • барвінок – одноразове вживання перед їжею кожен день склянки відвару трави на воді або молоці нормалізує ліпіди;
 • глід: 2 столових ложки рослини на склянку окропу, настоюють півгодини, п’ють по ложці, тричі / день;
 • корінь кавказької диоскореи подрібнюють, змішують з медом (за смаком), приймають по чайній ложці перед кожною їжею, курс – 10 днів;
 • листя ліщини – 5 листочків на половину літра окропу, настоюють годину, п’ють по половині склянки перед їдою, тричі / добу.

Лікування гіперхолестеринемії завжди комплексне, тому народні методики завжди поєднуються з дієтою.

Читайте далі: список ефективних народних засобів для лікування холестерину

Як запобігти підвищенню холестерину?

Можна відповісти на питання за все одним словом – активним способом життя. Що стоїть за цими словами?

Спорт, рух – вони основа довголіття, оскільки підтримують тонус судин, гарантуючи нормальне кровопостачання всіх органів, тканин.

Не обов’язково займатися спортом на професійному рівні. Досить регулярних пробіжок вранці, щоденних піших прогулянок. Це допоможе ніколи не стикатися з проблемою високого холестерину, незалежно від віку.

Але тут є невеликий нюанс: займатися дозованими фізичними навантаженнями необхідно з самого раннього віку, під керівництвом батьків або тренера. 3-5 раз / тиждень досить.

Життєрадісність, гармонія, вміння спілкуватися з оточуючими, розташовуючи їх до себе – це теж складові активного способу життя, гарантія відсутності стресу на роботі і вдома.

Контроль за вагою – нагальна потреба, адже ожиріння основна причина, що провокує патологію серцево-судинної системи, і як наслідок – порушення метаболізму.

Благополуччя інтимної сфери грає важливу роль у формуванні активного способу життя. Нормальний репродуктивний потенціал жінки, єдиний статевий партнер, що дотримується здорового способу життя – це своєрідна профілактика безлічі захворювань, наслідком яких можуть стати обмінні порушення.

За своїм здоров’ям потрібно стежити. Кожна жінка несе відповідальність в цьому плані перед собою і своїми близькими. Тому регулярна диспансеризація, контроль рівня цукру, холестерину крові – обов’язкові.

Матеріал підготовлений авторами проекту згідно редакційну політику сайту.

 

Підвищений холестерин у жінок: причини і лікування

Крім жирів (ліпідів), в організмі присутні ще і жироподібні речовини (ліпоїдами). До липоидо відносяться фосфоліпіди, гліколіпіди і стероїди, які є обов’язковими компонентами всіх біологічних мембран організму (оболонок кліток).

Мембрани на 60% складаються з білків і на 40% з липоидов. До липоидо стероїдного будови відноситься і холестерин (або холестерол). Таким чином, без холестерину неможливе існування клітин як самостійних утворень.

Холестерин є попередником:

 • жовчних кислот (необхідних для емульгування харчових жирів і нормального травлення);
 • стероїдних гормонів (кори надниркових залоз, чоловічих і жіночих статевих гормонів);
 • вітаміну D (утворюється з холестерину тільки під впливом сонячних променів, без цього вітаміну неможливо кровотворення і утворення кісткової тканини).

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінокОсобливо багато холестерину локалізується в клітинах головного мозку.

Через особливу важливість цієї речовини для нормального функціонування організму, природа не стала покладатися на випадкові надходження його з продуктами харчування, а відпрацювала механізм вироблення холестерину в печінці. У той же час він надходить і з їжею.

Залежно від отриманого ззовні холестерину, печінку підлаштовує кількість вироблюваного органічної сполуки під поточні потреби організму, підтримуючи в кров’яному руслі необхідний його рівень, звідки в міру необхідності речовина надходить на будівництво мембран.

Таким чином, у людини можливості регулювання рівня холестерину в крові шляхом вибору спеціальної дієти мінімальні.

У людському організмі міститься близько 140 г холестерину, з них витрачається на добу близько 1,2 м Для підтримання балансу стільки ж повинно надходити з їжею і синтезуватися в організмі. Так і відбувається – з їжею надходить 0,4 г холестерину, а печінки залишається синтезувати відсутні 0,8 м

Якщо робити аналіз на загальний холестерин, то оптимальний його рівень не повинен бути вище 5,2 ммоль / л.

При більш ретельному дослідженні крові визначається окремо органічна сполука високої (яке прийнято називати хорошим) і низькою (зване поганим) щільності.

Щоб зрозуміти, що мається на увазі під цими різновидами холестерину, треба перш за вникнути, як в організмі людини переносяться жири.

Жирні кислоти, на які в кишечнику розщеплюються жири їжі, переносяться особливими частками – хіломікронамі, а холестерин транспортується ліпопротеїдами низької щільності (ЛПНЩ) і ліпопротеїдами високої щільності (ЛПВЩ). ЛПНЩ переносять і відкладають речовина в стінках артерій, а ЛПВЩ переміщують холестерин в печінку і передають його іншим частинкам. Звідси і випливає визначення цих двох видів ліпопротеїдів як «поганого» і «хорошого».

Самі по собі високі показники холестерину не супроводжуються якими-небудь ознаками. Симптоматика бувають у атеросклерозу, що є наслідком надлишків органічної речовини.

При атеросклеротичному недугу уражаються судини серця, головного мозку та інших органів з утворенням в артеріях закупорюють їх просвіт атеросклеротичних бляшок. При цьому у жінок можливі порушення кровопостачання органів і розвиток наступних ускладнень:

 • головного болю;
 • запаморочення;
 • інфаркту міокарда;
 • мозкового інсульту;
 • тромбозів;
 • омертвіння пальців ніг.

До складу атеросклеротичних бляшок входить холестерин, звідси зрозуміла його роль у розвитку даних поразок – холестерин (а саме ЛПНЩ) є фактором ризику атеросклерозу. Висока ж вміст ЛПВЩ знижує і запобігає налипання речовини в стінках судин.

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінокВисока концентрація холестерину протягом тривалого періоду може призвести до формування серйозних патологій (коронарних серцевих порушень, інсульту мозку, ниркової та печінкової недостатності та ін.).

На концентрацію речовини в організмі впливають рівні гормонів щитовидної залози і естрогенів, а також вміст холестерину в вживаних продуктах харчування.

Мононенасичених олеїнова кислота практично не впливає на вміст холестерину, з її ефектом порівнюється дію інших жирних кислот.

При вживанні з їжею насичених тваринних жирів рівень органічної сполуки в кров’яному руслі підвищується.

У великій кількості вони знаходяться в наступних продуктах тваринного походження: вершкове масло; яловичий, баранячий, свинячий жир; масло какао-бобів.

Ступінь підвищення рівня холестерину носить індивідуальний характер. Не виключена роль генетичних факторів.

До підвищення рівня холестерину у жінок веде неправильний спосіб життя, а також деякі захворювання і особливості способу життя:

 • тютюнопаління;
 • зловживання алкогольними напоями;
 • низька фізична активність;
 • вагітність;
 • менопауза;
 • цукровий діабет.

Рівень холестерину підвищують транс-ізомери мононенасичених ЖК.

Для нормалізації підвищеного холестерину слід ввести в раціон такі продукти харчування:

 • фрукти та овочі;
 • знежирені молочні продукти;
 • блюда, приготовані на пару або в процесі варіння;
 • біле м’ясо.

При незначному підвищенні рівня холестерину його зміст нормалізується фізичною активністю (при можливості щоденний біг підтюпцем на відстань 4 км або ходьба протягом 1-1,5 год.).

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінокФастфуд сприяє підвищенню рівня холестерину, тому до раціону свого харчування слід поставитися з усією серйозністю.

При високих показниках речовини лікарем може бути призначено медикаментозне лікування. В основному призначаються статини, спрямовані на блокування синтезу органічної сполуки в печінці.

До зниження і нормалізації рівня холестерину веде вживання поліненасичених жирних кислот (ПНЖК). З них незамінними вважаються лише лінолева і ліноленова жирні кислоти. Всі інші ЖК (як насичені, так і мононенасичені) синтезуються в організмі людини з вуглеводів і білків.

З ПНЖК рівень холестерину значимо знижує лінолева кислота, що відноситься до сімейства омега-6 жирних кислот. Інша ПНЖК, ліноленова, відноситься до сімейства ЖК омега-3.

Рівень холестерину сама по собі не знижує, але вона зменшує вміст тригліцеридів в крові, а при заміні насичених ЖК в раціоні харчування на жири з вмістом омега-3 знижується рівень поганий різновиди речовини.

Тим самим ліноленова кислота діє аналогічно лінолевої.

З цього випливає важливість присутності в раціоні обох кислот.

Потреба в ЖК сімейств омега-3 і омега-6 визначається виходячи з необхідного для попередження та ліквідації їх дефіциту кількості, непрямою ознакою достатності цих кислот служить їх концентрація в органах і тканинах.

За нормами Росспоживнагляду РФ адекватний рівень споживання ЖК сімейства омега-3 становить 1 г, верхній допустимий рівень споживання – 3 м Для ЖК сімейства омега-6 адекватний рівень визначений в 10 г, верхній допустимий рівень не позначений.

Крім кількості ЖК омега-3 і омега-6 в раціоні окремо, важливо і співвідношення між ними. Омега-6 не повинна перевищувати омегу-3 більш, ніж в 10 разів, оскільки ці кислоти конкурують в організмі за загальні ресурси. При надлишку однієї погіршується засвоєння інший. Найбільш оптимальним і еволюційно сформованим ставленням між омега-3 і омега-6 ПНЖК вважається співвідношення від 1: 2 до 1:10.

У раціоні харчування сучасної людини ця пропорція різко змінилася на користь омега-6 і доходить до 1: 20-1: 30, в силу більшої доступності для населення соняшникової олії, скорочення рибного раціону і збіднення ЖК омега-3 яєць, молока і м’яса тварин, вигодовуються комбінованими кормами і зерновими культурами. Для поправки становища необхідна дієтична корекція, тобто заміна частини соняшникової олії риб’ячим жиром або Рижковим, гірчичним або лляною олією.

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінокЗловживання знежиреними дієтами може стати причиною підвищеного холестерину (коли організм не отримує його з харчуванням, він починає активно виробляти речовину сам).

На відміну від травоїдних тварин, організм людини пристосований до тимчасового підвищення рівня холестерину в крові. Він навчився ефективно позбавлятися від його надлишків.

Сприяють виведенню органічної сполуки продукти з рослинною клітковиною, які стимулюють ріст лакто-і біфідобактерій, які виводять з кишечника жовчні кислоти, з яких, в свою чергу, в печінці синтезується холестерин.

Підтримувати здорову мікрофлору допомагають кисломолочні продукти.

Зелень – найбагатше джерело антиоксидантів, які запобігають прогоркание холестерину і не дають йому осідати на стінках судин. Продукти рослинного походження не містять його, натомість в них є сполуки схожої природи (фітостерини).

Завдяки хімічній схожості з холестерином, фітостерини вступають в організмі в конкуренцію з ним і витісняють, погіршуючи його засвоєння і стимулюючи виділення. Тим самим регулярне рослинної їжі знижує рівень холестерину в крові.

При цьому фітостерини в організмі не накопичуються, оскільки погано всмоктуються в шлунково-кишковому тракті.

У більшості випадків до підвищеного вмісту холестерину в організмі призводить недотримання правил здорового способу життя. Нормалізуйте свою вагу, відмовтеся від шкідливих продуктів харчування, займіться спортом і рівень речовини поступово прийде в норму. У більш серйозних випадках важливо строго дотримуватися призначеної фахівцем схеми лікування.

Підвищений холестерин у жінок: про що це говорить і що треба робити? Причини підвищеного холестерину в крові у жінок

Підвищення кількісного вміст холестерину називається гіперхолестеринемією.

Даний стан не є патологією, а одним з факторів, який може впливати на розвиток атеросклерозу.

Підвищення холестерину у жінок є лабораторним показником, виявлення якого здійснюється за допомогою простого дослідження або спеціального аналізу крові – ліпідограмми.

Варто пам’ятати про те, що холестерин є необхідним компонентом в людському організмі, оскільки бере участь в синтезі гормонів, сприяє відновленню клітинних оболонок.

Форми порушень

Причини і лікування підвищеного холестерину у жінок

З огляду на механізм розвитку гіперхолестеринемії можна класифікувати даний стан наступним чином:

 • Розвиток первинної гіперхолестеринемії не є наслідком будь-якої перенесеної патології. У більшості випадків причиною розвитку порушення стає спадкова схильність до підвищення концентрації холестерину. Первинна форма зустрічається рідко, можливо кілька варіантів її розвитку. При гомозиготною спадковою гіперхолестеринемії дитина успадковує дефектний ген і від матері, і від батька. При гетерозиготною – тільки від одного з батьків.
 • Розвиток вторинної форми порушення спостерігається в результаті впливу певних патологій або станів, які перенесла пацієнтка.
 • Розвиток аліментарної форми спостерігається при надмірному споживанні жирної їжі тваринного походження.

Підбір точної стратегії лікування залежить від виду порушення і причини його розвитку.

Причини підвищеного холестерину у жінок

Первинна форма порушення обумовлена ​​впливом дефектних генів, отриманих від батьків. Розвиток вторинної форми може бути спровоковано впливом:

 • Цукрового діабету – хвороби, при якій відбувається порушення надходження простих вуглеводів до клітин організму.
 • Обструктивних хвороб печінки – станів, при яких порушується відтік жовчі і спостерігається розвиток жовчнокам’яної хвороби.
 • Певних груп лікарських препаратів: гормональні засоби, препарати з сечогінною дією, імунодепресанти, бета-блокатори.
 • Дисфункцією щитовидної залози: розвитком гіпотиреозу.

У вагітної жінки підвищення кількісного вмісту холестерину є нормою. Всі показники відновлюються після народження дитини.

Якщо підвищення кількості холестерину пов’язано з особливостями харчування жінки, то порушення може бути:

 • Які проходять (транзиторні) – обумовлено одноразовим зловживанням надмірно жирної їжі. У більшості випадків показники приходять в норму самостійно.
 • Постійним – жінка систематично вживає жирну їжу.

Існують певні чинники, які можуть впливати на підвищення кількісного вмісту холестерину в плазмі крові:

 • Ведення малорухливого способу життя.
 • Розвиток артеріальної гіпертензії (надмірного підвищення показників артеріального тиску).
 • Надмірне вживання жирної їжі тваринного походження.
 • Схильність шкідливим звичкам: куріння, вживання спиртних напоїв.
 • Значне підвищення ваги.

До групи ризику потрапляють жінки старше 50 років і ті пацієнтки, у яких спостерігається розвиток менопаузи, а також наявність в сімейному анамнезі випадків гіперхолестеринемії, інфарктів, ішемічних інсультів, раптової смерті.

Як виявляється підвищений холестерин?

Серед зовнішніх показників, що вказують на перевищення концентрації холестерину відзначають виникнення:

 • Холестеринових відкладень в області століття, які виглядають у вигляді жовтого плоского вузлика.
 • Ліпоїдному дуги рогівки – сірувато-білого обідка, локалізованого біля рогівки очей. Якщо подібний симптом спостерігається у жінок молодше 45 років – це свідчить про розвиток спадкової форми хвороби.
 • Щільних вузлуватих утворень, наповнених жироподібними речовинами. Вузлики можуть утворюватися над областю сухожиль: наприклад, на кистях.

Якщо спостерігається розвиток системних проявів – це є тривожною ознакою, що вказує на високу ймовірність розвитку атеросклерозу. В даному випадку необхідно проконсультуватися з лікарем і пройти додаткове обстеження, в разі необхідності.

Діагностика

Для постановки точного діагнозу лікар проводить усне опитування і огляд жінки, призначає додаткові заходи діагностики.

 1. В ході фізкального огляду лікар звертає увагу на утворення холестеринових відкладень в області обличчя і тіла жінки. Проводять вимірювання показників артеріального тиску, прослуховують чистоту серцевого ритму, пульс.
 2. В ході усного опитування лікар дізнається, як давно спостерігається утворення щільних холестеринових відкладень в області сухожиль і особи і з чим пацієнтка може зв’язати освіту вузликів або ліпоїдному дуги.
 3. Збір сімейного анамнезу дозволяє з’ясувати, які патології перенесла пацієнтка і її близькі родичі, чи було пов’язано розвиток захворювання з професійною діяльністю, особливостями статури, способом харчування, способом життя.
 4. Залучення загального аналізу крові дозволяє виявить запальні процеси і наявність супутніх порушень.
 5. За допомогою біохімічного дослідження крові можна визначити кількісний вміст креатиніну, а також цукор і білок, сечову кислоту.
 6. Завдяки імунологічному аналізу крові виявляють кількісний вміст С-реактивних протеїнів (білків, кількість яких буде підвищено при розвитку запального процесу), антитіла і патогенні мікроорганізми, які можуть брати участь у розвитку атеросклерозу.
 7. При підозрі на розвиток спадкової форми хвороби задіють генетичний аналіз для того, щоб виявити гени, що відповідають за виникнення гіперхолестеринемії.

Окрему увагу приділяють показникам ліпідограмми – одного з основних методів діагностики підвищеної концентрації холестерину. Даний вид дослідження дозволяє визначити кількісний вміст:

 • «Поганого холестерину» (ліпопротеїнів низької щільності), який бере участь у розвитку атеросклерозу і освіті холестеринових бляшок.
 • «Доброго холестерину» (ліпопротеїнів високої щільності), який перешкоджає виникненню атеросклерозу і природним чином очищає стінки судин від ЛПНЩ.
 • Даний вид дослідження також сприяє визначенню коефіцієнта атерогенності (співвідношення показників «хорошого» і «поганого» холестерину).

Після вивчення результатів діагностики і очного огляду лікар може підбирати відповідну схему терапії.

Лікування

Лікування підвищеної концентрації холестерину має здійснюватися комплексно. Якщо на розвиток порушення впливає будь-яка патологія, то зусилля спрямовують на усунення першопричини хвороби.

Медикаментозна терапія

Медикаментозне лікування полягає у використанні наступних груп лікарських препаратів:

 • Статинів, що сприяють зниженню вироблення і кількісного вмісту холестерину, а також надання протизапальної дії. Препарати цієї групи здатні збільшити тривалість життя пацієнта за рахунок зниження ризику розвитку загрозливих для життя станів. Подібні препарати не використовують при тяжкій дисфункції печінки, індивідуальної непереносимості активних або допоміжних речовин. Статини не використовують в ході лікування вагітних і жінок, що годують, а також пацієнтів молодших вікових груп. На тлі лікування статинами необхідно періодично здавати кров для оцінки показників функціонування печінки і кістково-м’язової системи.
 • Фібратів – групи препаратів, дія яких спрямована на нормалізацію показників тригліцеридів (маленькі молекули жироподобного речовини), а також підвищення кількісного вмісту ліпопротеїнів високої щільності ( «хороший» холестерин). Фібрати можуть бути комбіновані з лікарськими засобами з групи статинів за рекомендацією лікаря. Протипоказання до використання даної групи ліків – ті ж, що і для статинів.
 • Омега-3,6,9- ненасичених жирних кислот, які містяться в риб’ячому жирі і рослинних маслах (лляне, кунжутне, рапсова). Дані речовин сприяє зниженню показників тригліцеридів та зменшення ризику розвитку серцево-судинних патологій.
 • Завдяки лікарських засобів з групи секвестрантов жовчних кислот спостерігається зв’язування жовчних кислот і холестерину з їх подальшим виведенням з організму. Препарати цієї групи можуть бути використані в ході терапії вагітних жінок, які годують мам і дітей. Можливий розвиток небажаних побічних реакцій у вигляді здуття живота, порушень смаку, запорів.

Самолікування настійно не рекомендується, оскільки може не надати належного ефекту і спровокувати розвиток ускладнень.

Підбір точного препарату, а також його дозування, кратність і тривалість застосування рекомендовано довірити висококваліфікованому, досвідченого фахівця, який враховує результати обстеження, наявність супутніх патологій і індивідуальні особливості організму пацієнта.

Немедикаментозні терапія

Немедикаментозні методи гіперхолестеринемії на увазі дотримання наступних рекомендацій:

 1. Необхідно нормалізувати масу тіла.
 2. Віддавати перевагу помірним фізичним навантаженням і прогулянкам на свіжому повітрі. Хорошим лікувальним впливом володіють плавання, гімнастика, статичні навантаження. Підбір виду фізичної активності і ступеня її інтенсивності рекомендовано довірити фахівцеві з лікувальної фізкультури.
 3. Відмова від куріння та інших шкідливих звичок.
 4. Своєчасне і якісне лікування першопричини і супутніх патологій.

Дієта при підвищеному холестерин

Харчування при підвищеному рівні холестерину в крові має на увазі:

 • Відмова від тваринних жирів, копченостей, консервів, надмірно гострої, солоної і пряної їжі.
 • Необхідно ввести в раціон нежирну рибу і інші продукти, багаті поліненасиченими омега-3,6,9- кислотами.
 • Рекомендовано вживання свіжих овочів і фруктів, багатих на клітковину, а також свіжої зелені і ягід.
 • Чи не рекомендовано вживання спиртних напоїв.

Прогноз для жінок, своєчасно звернулися за наданням медичної допомоги і дотримуються вказівки лікаря – сприятливий. Чим раніше починається терапія порушень, тим менше ризик розвитку ускладнень.

Previous Лікування судин на ногах. Причини розвитку та лікування захворювань судин ніг
Next Ознаки різних ступенів анемії і її лікування

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *