Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці


Причины, диагностика и методы лечения шумов в сердце

Для початку необхідно розуміти, що таке шуми в серці, і розмежовувати їх на фізіологічні і патологічні. У нормі при роботі клапанів серця, а точніше, при їх закритті під час ритмічних серцевих скорочень, виникають звукові коливання, які не чутні вухом людини.

При вислуховуванні серця фонендоскопом лікаря (трубкою для аускультації) ці коливання визначаються як I і II серцеві тони. Якщо ж клапани змикаються недостатньо щільно, або навпаки, кров через них просувається важко, виникає посилений і більш тривалий звуковий феномен, який отримав назву серцевого шуму.
Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Якщо такий звук виникає при відсутності серйозних захворювань серця, його вважають фізіологічним, якщо виникнення звуку обумовлено органічним ураженням м’язової тканини серця і серцевих клапанів, то патологічним.

Лікар при огляді пацієнта, без інструментальних методів діагностики, вже може припустити, чи є поразка певного серцевого клапана, що спричинило за собою звуковий феномен в серце.

Багато в чому це відбувається завдяки підрозділу шумів за часом виникнення – до або відразу після скорочення шлуночків (систолічний або постсистолический шум) і по локалізації в залежності від вислуховування в точці проекції того чи іншого клапана на передній грудній стінці.

Причини звукових феноменів в серце

Для того щоб точніше визначити, чим обумовлений посилений звук у конкретного пацієнта, слід пройти додаткове обстеження і виявити причину шуму в серці.

Фізіологічні причини

 1. Шуми, обумовлені внесердечних причинами, виникають при порушенні нейрогуморальної регуляції серцевої діяльності, наприклад, при підвищенні або зниженні тонусу блукаючого нерва, що супроводжує такий стан, як вегето-судинна дистонія, а також в період швидкого зростання у дітей і підлітків.
 2. Шуми, обумовлені ВНУТРІШНЬОСЕРЦЕВОЇ причинами, часто свідчать у дітей і дорослих про малих аномаліях розвитку серця. Це не хвороби, а особливості будови серця, що виникають в період внутрішньоутробного развітія.Із них виділяють пролапс мітрального клапана, додаткові або аномально розташовані хорди лівого шлуночка і відкрите овальне вікно міжпередсердями. Наприклад, у дорослого основою для шуму в серці може бути те, що у нього з дитячого вік не заросло овальне вікно, але це зустрічається досить рідко.Однак в такому випадку систолічний шум може супроводжувати людину все життя. Часто таким звуковим явищем починає проявлятися пролапс мітрального клапана у жінки під час вагітності.
 3. Також фізіологічні шуми можуть бути обумовлені анатомічними особливостями великих бронхів, що розташовуються поруч з аортою і легеневою артерією, і що можуть попросту «здавлювати» ці судини з незначним порушенням кровотоку через їх клапани.

Фізіологічні шуми можуть бути обумовлені анатомічними особливостями

 1. Обмінні порушення, наприклад, при анемії (зниження гемоглобіну в крові) організм прагне компенсувати недолік кисню, що переноситься гемоглобіном, в зв’язку з чим, збільшується частота серцевих скорочень і прискорюється кровообіг всередині серця і судин. Швидкий кровотік через нормальні клапани неодмінно поєднується з завихреннями і турбулентністю потоку крові, що і викликає появу систолічного шуму. Найбільш часто він вислуховується на верхівці серця (в п’ятому міжребер’ї зліва під соском, що відповідає точці вислуховування мітрального клапана).
 2. Зміни в’язкості крові і збільшення частоти серцевих скорочень при тиреотоксикозі (надлишку гормонів щитовидної залози) або при лихоманці також супроводжуються появою фізіологічного шуму.
 3. Тривале перенапруження, як психічний і розумовий, так і фізичне, можуть сприяти тимчасової зміни в роботі шлуночків і появи шумів.
 4. Однією з найбільш частих причин звукових феноменів є вагітність, під час якої відбувається збільшення об’єму циркулюючої крові в організмі матері для оптимального кровопостачання організму плода. У зв’язку з цим при вагітності також відбуваються зміни внутрішньосерцевої кровотоку з вислуховування систолічного шуму. Однак лікар повинен проявляти настороженість при появі шумів у вагітної, так як в тому випадку, якщо пацієнтка була обстежена раніше з приводу кардіологічних захворювань, звукові феномени в серці можуть вказувати на наявність якого – то серйозного захворювання.

Гучні шуми є показником сильного серця при вадах

Патологічні причини

 1. Пороки серця. Це група вроджених і набутих захворювань серця і великих судин, що характеризуються порушенням їх нормальної анатомії і руйнуванням нормальної структури серцевих клапанів.До останніх відносяться ураження клапана легеневої артерії (в місці виходу легеневого стовбура з правого шлуночка), аортального (в місці виходу аорти з лівого шлуночка), мітрального (між лівими передсердям і шлуночком) і трикуспідального (або тристулкового, між правими передсердям і шлуночком) клапанів .Пораженіе кожного з них може бути в формі стенозу, недостатності або їх одночасного поєднання. Стеноз характеризується звуженням клапанного кільця і ​​утрудненим проходженням крові крізь нього. Недостатність обумовлена ​​неповним змиканням стулок клапана і поверненням частини крові назад в передсердя або шлуночок.Причиною вада найчастіше є гостра ревматична лихоманка з поразкою ендокарда в результаті перенесеної стрептококової інфекції, наприклад, ангіни або скарлатини. Шуми характеризуються грубими звуками, їх так і називають, наприклад, грубий систолічний шум над клапаном аорти при стенозі аортального клапана.
 2. Часто від лікаря можна почути, що у пацієнта вислуховуються більш гучні і тривалі шуми в серці , ніж ранее.Еслі лікар каже пацієнтові, що у нього посилилися серцеві шуми на тлі лікування або перебування в санаторії, не варто лякатися, тому що це є сприятливою ознакою – гучні шуми є показником сильного серця при вадах.Ослаблення шумів, обумовлених пороком, навпаки, може свідчити про наростання недостатності кровообігу і погіршенні скорочувальної активності міокарда.
 3. Кардіоміопатія – розширення порожнини серцевих камер або гіпертрофія (потовщення) міокарда, обумовлене тривалим токсичним впливом на міокард гормонів щитовидної залози або надниркових залоз, тривало існуючої артеріальною гіпертонією, перенесеним міокардитом (запаленням м’язової тканини серця) .Наприклад, систолічним шумом в точці вислуховування аортального клапана супроводжується гіпертрофічна кардіоміопатія з обструкцією вихідного тракту лівого шлуночка.
 4. Ревматичний і бактеріальний ендокардит – запалення внутрішньої оболонки серця (ендокарду) і розростання бактеріальних вегетацій на клапанах серця. Шум може бути систолічним і діастолічним.
 5. Гострий перикардит – запалення листків перикарда, що вистилає серце зовні, супроводжується трикомпонентним шумом тертя перикарда.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серціРозширення порожнини серцевих камер або гіпертрофія (потовщення) міокарда

Симптоми

Фізіологічні шуми в серці можуть поєднуватися з такими симптомами, як:

 • слабкість, блідість шкіри, швидка стомлюваність при анемії;
 • надмірна дратівливість, швидке схуднення, тремтіння кінцівок при тиреотоксикозі;
 • задишка після навантаження і в положенні лежачи, набряки нижніх кінцівок, прискорене серцебиття на пізніх термінах вагітності;
 • відчуття прискореного серцебиття після фізичних навантажень при додаткових хордах в шлуночку;
 • запаморочення, стомлюваність, перепади настрою при вегето-судинної дистонії та ін.

Патологічні серцеві шуми супроводжуються порушеннями серцевого ритму, задишкою при навантаженні або в спокої, епізодами нічного задухи (напади серцевої астми), набряками нижніх кінцівок, запамороченням і втратою свідомості, болями в серці і за грудиною.

Важливо – якщо пацієнт помітив у себе подібні симптоми, слід звернутися до лікаря якомога швидше, адже тільки огляд лікаря і додаткове обстеження можуть встановити причину вищеописаних симптомів.

Діагностика

Якщо терапевт або інший лікар почув у пацієнта додаткові звуки при роботі клапанів, він направить його на консультацію до кардіолога. Кардіолог вже на першому огляді може припустити, ніж в конкретному випадку пояснюється шум, але все – таки призначить будь – які з додаткових методів діагностики. Які саме, лікар буде вирішувати індивідуально для кожного пацієнта.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серціГучні шуми є показником сильного серця при вадах

Під час вагітності кожну жінку повинен хоча б раз оглянути терапевт для визначення стану її серцево – судинної системи. Якщо виявлений серцевий шум, або більш того, виникла підозра на порок серця, слід негайно проконсультуватися у кардіолога, який спільно з провідним вагітність гінекологом буде вирішувати питання про подальшу тактику.

Для визначення характеру шуму, актуальним методом діагностики залишається аускультація (вислуховування стетоскопом) серця, яка дає досить значну інформацію.

Так, при фізіологічних причинах шуму він матиме м’який, не надто гучний характер, а при органічному ураженні клапанів вислуховується грубий або дме систолічний або діастолічний шум.

Залежно від точки на грудній клітці, в якій лікар чує патологічні звуки, можна припустити, який з клапанів зруйнований:

 • проекція мітрального клапана – в п’ятому міжребер’ї зліва від грудини, на верхівці серця;
 • трикуспидального – над мечовиднимвідростком грудини в самій нижній її частині;
 • аортального клапана – у другому міжребер’ї праворуч від грудини;
 • клапана легеневого стовбура – у другому міжребер’ї зліва від грудини.

З додаткових методів можуть бути призначені наступні:

  • загальний аналіз крові – для визначення рівня гемоглобіну, рівня лейкоцитів при лихоманці;
  • біохімічний аналіз крові – для визначення показників роботи печінки і нирок при недостатності кровообігу і застій крові у внутрішніх органах;
  • дослідження крові на гормони щитовидної залози і надниркових залоз, ревматологічні проби (при підозрі на ревматизм).

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серціПриблизно так виглядають дані, отримані при ФКГ

 • УЗД серця – «золотий стандарт» в обстеженні пацієнта з серцевим шумом. Дозволяє отримати дані про анатомічну будову і порушеннях кровотоку по серцевих камер, якщо такі є, а також визначити систолічну дисфункцію при серцевій недостатності. Цей метод повинен бути пріоритетним у кожного пацієнта, і у дитини, і у дорослого з шумом в серце.
 • фонокардіографія (ФКГ) – посилення і реєстрація звуків в серці за допомогою спеціальної апаратури,
 • по електрокардіограмі теж можна припустити, чи є грубі порушення в роботі серця або причина, що призвела до шуми в серці, криється в інших станах.

Лікування

Той чи інший вид лікування визначається строго за показаннями і тільки після призначення фахівця. Наприклад, при анемії важливо якомога швидше почати приймати препарати заліза, і систолічний шум, пов’язаний з цим, у міру відновлення гемоглобіну, зникне.

При порушенні функції органів ендокринної системи корекція обмінних порушень проводиться ендокринологом за допомогою медикаментозних препаратів або хірургічного лікування, наприклад, видалення збільшеної частини щитовидної залози (зобу) або пухлини надниркових залоз (феохромоцитоми).

Якщо наявність систолічного шуму обумовлено малими аномаліями розвитку серця без клінічних проявів, як правило, немає необхідності приймати будь – то препарати, цілком достатньо регулярного огляду кардіологом і ехокардіографії (УЗД серця) раз на рік або частіше за показаннями. При вагітності в разі відсутності серйозних захворювань робота серця повернеться в норму після пологів.

Терапію органічних уражень серця важливо починати з моменту встановлення точного діагнозу. Лікар призначить необхідні ліки, а при вадах серця може знадобитися хірургічне втручання.

На закінчення необхідно відзначити, що не завжди серцевий шум обумовлений серйозним захворюванням. Але все одно слід вчасно пройти обстеження, щоб виключити таке захворювання або, в разі його виявлення, своєчасно почати лікування.

Чи завжди шуми в серці означають хвороба?

Чи варто боятися, якщо після прослуховування серцебиття за допомогою фонендоскопа лікар раптом заявляє, що у вас спостерігаються шуми в серці? Чому наш «мотор» може змінювати ритм і тональність своєї роботи? Чого очікувати, якщо серце зазвучало «по-новому»? Читайте нашу статтю і дізнавайтеся.

Шуми в серці – загальне уявлення

Щоб зрозуміти, звідки беруться сторонні шуми при роботі серця, потрібно мати уявлення про його будову. Наш головний кров’яний насос складається з 4-х камер: двох верхніх, званих передсердями, і двох нижніх, відомих під назвою шлуночків. Всі камери з’єднані між собою клапанами. Вони відкриваються і пропускають кров тільки в одному напрямку.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

У нормі при закритті і відкритті клапанів чуються ритмічні звуки однакової тональності. Якщо ж клапан повністю не закривається або, навпаки, до кінця не відкривається, ніж утрудняє потік крові, в звучанні серця з’являються відхилення, які отримали назву « шуми в серці ».

Медики поділяють цю аномалію на 2 види:

 • систолічний шум – видається, коли тиск крові в шлуночку досягає свого максимуму. Одночасно в сонної артерії ми відчуваємо поштовх;
 • діастолічний шум – з’являється при падінні тиску в шлуночку.

Бувають випадки, коли ці дві патології спостерігаються одночасно, тоді медики говорять про наявність у людини систоло-діастолічного шуму.

Однак звукова аномалія не завжди свідчить про хворобу. Чому, ви зрозумієте, коли розберетеся в причинах виникнення шумів.

Чому виникають шуми в серці?

Традиційна медицина виділяє дві групи звукових феноменів серцевої діяльності:

 • фізіологічні – обумовлені певним періодом розвитку або індивідуальними особливостями будови організму. Такі шуми, як правило, не є небезпечними і носять тимчасовий характер;
 • патологічні – спричинені хворобами і пороками серця. Цей вид порушень вимагає ретельної діагностики та правильного лікування, інакше може стати причиною інвалідності та смертельного результату.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Давайте розберемося, які випадки фізіологічних шумів, на думку лікарів, не викликають побоювань.

Безпечні шуми в серці

 1. Зміна тонусу блукаючого нерва, що спостерігається у дітей під час їх інтенсивного росту. Тому, почувши від лікаря, що він чує шуми в серці у дитини , не лякайтеся: дане явище нешкідливе і з часом пройде.
 2. Малі аномалії, які не становлять загрози здоров’ю і розглядаються докторами як анатомічні особливості. Наприклад, овальне вікно міжпередсердями, з яким з’являються на світло всі малюки, може провокувати шуми в серці новорожденного.С віком воно повинно зарости, але приблизно у 30% дорослих цього не відбувається. Незважаючи на це, вони живуть повноцінним життям, оскільки не до кінця тривале отвір не становить загрози, хоча і змінює звук роботи серця.
 3. Анатомічні особливості бронхів, які через збільшеного розміру тиснуть на аорту і легеневу артерію, змінюючи звук роботи «кров’яного насоса». Це теж не є захворюванням.
 4. Вагітність, яка збільшує навантаження на кровоносну систему жінки, теж нерідко проявляється у вигляді подібного звукового феномена. Варто малятку з’явитися на світло, і все прийде в норму.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Небезпечні шуми в серці

Тепер перейдемо до випадків, коли шуми сигналізують про наявність в організмі захворювань:

 1. Порушення обмінних процесів. Як приклад наведемо анемію. В результаті цього захворювання в крові знижується кількість гемоглобіну, відповідального за доставку кисню до всіх органів тіла. Оскільки червоних тілець стає менше, організм починає відчувати брак О₂. Намагаючись компенсувати дефіцит кисню, мозок дає команду серцю посилено качати кров, що призводить до появи додаткових шумів. Вилікувавши недокрів’я, ви позбудетеся і від звукових аномалій.
 2. Зміна в’язкості крові, яке може бути наслідком надлишку гормонів щитовидної залози. Похід до ендокринолога дозволить з’ясувати і усунути причину дисфункції щитовидки, після чого пропадуть і шуми.
 3. Пороки серця, в тому числі стеноз аорти, мітральна недостатність, інфаркт міокарда тощо. Визначити, яке захворювання стало причиною зміни звучання роботи клапанів, можна лише за допомогою обстеження, про який ми розповімо нижче.
 4. Кардіоміопатія – збільшення серцевих камер, яке відбувається через вплив щитовидної залози, запалення м’язової тканини або постійно підвищеного артеріального тиску (гіпертонії).
 5. Ендокардит – запалення ендокарда (внутрішньої оболонки серця), в результаті якого клапани піддалися атаці бактерій.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Шуми в серці – лише один із симптомів, який може свідчити про можливу патології. Помітивши його, терапевт направить вас на обстеження.

Діагностика серцевих шумів

В ході обстеження вам належить аускультація – прослуховування кардіологом за допомогою стетоскопа або фонендоскопа, як працює ваш моторчик. По звуку лікар може попередньо діагностувати, з яким порушенням серцевої діяльності йому довелося зіткнутися. Залежно від цього може відправити вас на:

 • УЗД, що дозволяє з’ясувати, в якому стані знаходяться камери і судини серця ;
 • фонокардіографію, що допомагає почути шуми вже без стетоскопа;
 • електрокардіограму, що виявляє порушення в роботі серця.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Вас також чекає загальний і біохімічний аналізи крові, які покажуть, чи немає у вас анемії і застою крові, а також гормональний аналіз, що дозволяє дати оцінку роботі щитовидної залози і надниркових залоз.

Способи лікування серцевих шумів

Тактика лікування вибирається доктором в залежності від причини появи шуму. При недокрів’ї хворому пропишуть препарати заліза, що підвищують гемоглобін, зі збільшенням якого зникнуть і непотрібні звуки.

Якщо причиною збою стане щитовидка або наднирники, ендокринолог може спробувати стабілізувати їх роботу за допомогою медпрепаратів або призначити хірургічне лікування.

Коли звучання роботи серця змінюється через його вад, теж потрібно готуватися до операції.

Запам’ятайте: як би добре ви себе не відчували, лише тільки у вас виявиться серцевий шум, потрібно відразу пройти обстеження. Це допоможе виявити захворювання на ранній стадії або, навпаки, виключити наявність такого.

Який серцевий звук вважається нормальним, а який ні, дивіться в запропонованому відео:

Шуми в серці у дорослих: що це значить, наскільки небезпечний, причини, види, симптоми і лікування

Серце людини працює безперервно, його діяльність характеризується звуковими коливаннями – серцевими тонами. У пацієнтів кардіології між ними з’являються шуми.

Якщо їх поява супроводжується з погіршенням самопочуття, значить, робота організму порушена.

Причин появи звукових феноменів існує чимало, в залежності від них розпізнається класифікація симптому і визначається метод його лікування.

Шуми у дорослих

Шуми в серці у дорослої людини – це симптом, який сигналізує про те, що в роботі серцевого або судинної системи стався збій. Виявляються вони при первинному візиті до кардіолога, лікар робить процедуру аускультації. У нормі, при вислуховуванні повинен розпізнаватися перший і другий тон, а між скороченнями і расслаблениями немає сторонніх звуків.

Пацієнт, у якого з’явилися під час вслухання нехарактерні звукові феномени, ставиться на облік до лікаря вузького профілю – кардіолога, ревматолога або кардіохірурга. Він повинен спостерігатися у нього до того часу, поки шуми не пропадуть. Пояснюється поява хворобами серцевого м’яза або змінами властивостей крові.

Причини і види

Причин появи шумів в серці у дорослої людини багато. Залежно від фактора, який спровокував їх появи можна визначити, потрібно лікувати цей симптом або в медикаментозної терапії немає потреби. Всі причини лікарі-кардіологи класифікують на 3 групи: в залежності від джерела появи, структурних змін серця або фази вислуховування.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Від джерела

Причин в залежності від джерела є дві підгрупи:

 1. Внесердечние – це патологія, що сигналізує про захворювання перикардит або плеврит. При вислуховуванні кардіолог помітить, що аномальні звучання схожі на серцеві ритми, вони утворюються при терті плеври одна об одну. Передумовами розвитку захворювань служить прискорений кровотік, тертя країв перикарда або пересування потоку крові при звуженні стінок кровоносних судин при стенозі. Це проявляється при вагітності, лихоманці, анемії або тиреотоксикозі.
 2. Внутрішньосерцеві – це патологія, яка сигналізує про порушення роботи клапанів серцевого м’яза або можливих аномаліях в будові анатомічних перегородок. Залежно від типу порушення можуть з’являтися звуки, які не є нормою. Вони утворюються при обертанні потоку крові в порожнині, де спостерігається нестача клапанів, або в результаті викиду крові через аномальні перегородки.

Внесердечние або внутрішньосерцеві причини – це відхилення від норми. Після діагностики кардіолог призначить прийом ліків, які підтримають роботу серцевого і судинної системи. Завдання пацієнта – повністю дотримуватися лікувальну терапію, це збереже здоров’я і життя.

Від структурних змін в серці

Існують вікові категорії і стану людини, при яких організм змушений працювати під навантаженням. Через це починають відбуватися структурні зміни серця. Залежно від них кардіологи класифікують ще дві підгрупи причин розвитку шумів в серці у дорослих: органічні, вони ж патологічні і функціональні, вони ж природні.

 1. Органічні шуми – патологія, пов’язана зі зміною серцевої структури. Під цією аномалією мається на увазі звуження фіброзного отвори, зрощення частин клапана або, навпаки, недостатнього змикання деформованих клапанних заслінок. Через що, процес виходу кров’яного потоку з шлуночків не може, що характеризується звуковими тонами при вислуховуванні.
 2. Функціональні шуми – безпечні для здоров’я. При їх появі загрози для повноцінного життя немає. Несприятливі звукові коливання утворюються через тимчасове ушкодження внутрішніх органів або систем. Привід для цього – захворювання вірусного або інфекційного характеру, підвищення температури тіла, захворювання щитовидної залози, вагітність або анемія. Кардіологи не призначають лікування, але рекомендують вести здоровий і спокійний спосіб життя. У багатьох випадках після відновлення роботи організму шуми зникають.

Кардіолог відрізнить органічні звукові тони від функціональних під час вислуховування. Вони відрізняються певною тональністю і коливаннями. Але, буває, їх визначення стає проблематичним. Для визначення типу симптому пацієнта лікар направить на додаткове обстеження.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Від фази вислуховування

Ще одна група – це причина появи шумів в залежності від фази вислуховування. Звукові феномени можуть бути трьох видів:

 1. Систолічний. Ознакою симптому стає збіг шумів з коливанням сонної артерії. Характерний тон може бути наслідком патології або природного процесу. З’являється він через прискорений кровотоку, який проходить вузькі отвори аорти і легеневого стовбура. Повертається він в передсердя, де утворюється недостатність клапанів між шлуночками або передсердям.
 2. Діастолічний. Особливістю симптому – він проявляється тільки тоді, коли відбувається розслаблення, тобто, після другого тону.
 3. Постійний. Служить наслідком виникнення різних показників тиску в різних ділянках серця.

Причину появи звукових феноменів може визначити тільки досвідчений кардіолог. На першому прийомі він вислухає скарги пацієнта і проведе процедуру вислужництва. Залежно від результату огляду буде прийнято рішення про подальше обстеженні та підборі лікувальної терапії.

Поява шумів на будь-якому терміні вагітності відносяться до функціонального типу. Цей симптом проходить після родової діяльності. Вислуховуються вони часто – у 80% пацієнтів. Завдання майбутньої мами – забезпечити собі фізичний і емоційний спокій.

Особливості різних видів шумів, симптоми патології

Кожна людина сама несе відповідальність за своє здоров’я. А це означає, що він повинен уважно прислухатися до свого організму і ретельно відстежувати кожен його сигнал. Симптоми освіти шумів можуть бути різними залежно від того, до якого типу вони відносяться – функціональному або органічного.

Функціональні шуми

Функціональні звукові феномени у дорослої людини відрізняються наступними характерними ознаками:

 • загальна слабкість, з’являється відчуття “ватяних” ніг і рук;
 • запаморочення;
 • поява болю, зосередженої в потиличній області;
 • анемія кінцівок;
 • швидка стомлюваність;
 • зміни настрою, які спрямовані в негативну сторону;
 • зниження маси тіла;
 • поява легкої тремтіння в області пальців рук або ніг;
 • утворення набряків кінцівок;
 • поява задишки після виконання фізичних дій і при положенні лежачи;
 • прискорений пульс.

Виникнення будь-якого симптому – сигнал освіти порушення роботи серця. Навіть якщо симптом відноситься до фізіологічної групі, залишати непоміченим його не можна. Слід спостерігати за появою характерних ознак, а якщо їх динаміка буде зберігатися, то найближчим часом необхідно здійснити візит до кардіолога.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Органічні шуми

Якщо шуми в серці пов’язані з пороком серця, то симптоми мають більш виражений характер. Перший очевидний ознака – це задишка.

Спочатку він з’являється після фізичних навантажень, потім після виконання певних дій, а потім і зовсім пацієнт починає її помічати, коли лежить спокійно.

Вночі можу з’явитися напади задухи, кардіологи називаю подібний стан серцевої астму.

Задишка – перша ознака, що «говорить», що робота серцевого або судинної системи вийшла з ладу. Разом з нею можуть з’явитися набряки кінцівок, запаморочення, головний біль, неприємні відчуття в області серця і за грудиною. Рідше, людині стає погано, його шкіра набуває блідо-синюватий відтінок і він непритомніє.

Чи небезпечно це для дорослої людини

Функціональні шуми не мають патологічного характеру, значить, в підтримці лікувальної терапії необхідність відсутня.

Але, відсутність патології не говорить про те, що можна ігнорувати цю проблему.

Слід постійно спостерігатися у кардіолога і створити для себе сприятливий образ життя: правильне харчування, повноцінний відпочинок і сон, збагачення організму свіжим повітрям і уникнення стресів.

Те, наскільки небезпечні характерні свисти або клацання, прослуховується в області серця залежить від того, в якій мірі пошкоджений серцевий клапан або м’яз. Важливим фактором є і ступінь патології.

При виявленні органічних шумів стан здоров’я людини знаходиться під загрозою. Необхідно незабаром визначити причину їх появи і усунути її.

В іншому випадку, існує ризик виникнення ускладнень або летального результату.

Методи діагностики серця у дорослих

Існує один спосіб виявлення причини утворення шумів в серці – проведення обстеження. Для дорослої людини їх існує кілька видів:

 1. Первинний візит до кардіолога. У цьому випадку лікар проводить усне опитування, визначаючи симптоми нездужання пацієнта. Він збере детальний анамнез, дізнавшись від нього про спадкових факторів, недавно перенесені захворювання і стресів.
 2. Визначення показників артеріального тиску. Цей метод дослідження не є ефективним, так як при наявності шумів ці самі покарання можуть бути в нормі, вище або нижче норми. Все ж цю процедуру робити необхідно для дослідження стану пацієнта. Часто, людині рекомендують придбати тонометр і вимірювати тиск кілька разів на добу або ж робити це в умовах стаціонару.
 3. Вислуховування шумів.
 4. Вимірювання температури тіла.
 5. ЕКГ. На цьому етапі до тіла людини підключають спеціальний прилад, що дозволяє по силі електричних сигналів активність м’язового органу і встановити етіологію порушення.
 6. Ехокардіографія – діагностика визначення наявності та характеру звукових тонів. В ході цього процесу візуалізуються клітини тканини, будова серця і наявність можливих відхилень.
 7. Зондування серцевого м’яза – дослідження показників тиску в області серцевих камер. В артерію вени пацієнта вводиться спеціальне пристосування – невеликий зонд, що дозволяє визначити їх.
 8. Рентген або МРТ грудне клітини – діагностичне обстеження, що дозволяє визначити будову органу і ступінь його збільшення.
 9. ФКГ – спосіб виявлення найменших звукових тональностей, які проявляються в процесі роботи серцевого або судинної системи.
 10. УЗД серця – необхідно для отримання даних про анатомічну будову і можливого порушення кровотоку по серцевих камер.

Для установки найбільш точної клінічної картини пацієнта кардіолог може зажадати провести додаткові види діагностики. До них відноситься збір загального аналізів крові, необхідний для визначення рівня гемоглобіну і лейкоцитів. А також біохімічний аналіз крові, за допомогою якого можна обчислити рівень гормонів щитовидної залози.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Лікування захворювань

Шуми природного характеру не лікуються. Пацієнту, у якого вони були виявлені, досить регулярно відвідувати кабінет кардіолога з метою спостереження за станом здоров’я.

Але, якщо все ж шуми мають органічний характер, то дотримання лікувальної терапії обов’язково.

Залежно від причини появи звукових тонів і результатів діагностики вони можуть бути двох видів: медикаментозне або хірургічне.

Медикаментозне

Медикаментозне лікування має на увазі прийом препаратів, які призначив кардіолог. Якщо в крові був виявлений недолік гемоглобіну, то потрібно доповнити його за рахунок вживання ліків заліза.

У деяких випадках необхідне лікування антибіотиків, наприклад, якщо в ході діагностики було виявлено запальний процес. На розсуд лікаря також можуть бути пацієнтові призначені антикоагулянти з метою запобігання розвитку інсульту, сечогінні засоби для зниження високого рівня гемоглобіну.

Бета-блокатори знизять частоти серцебиття і нормалізують тиск. Статини врегулюють рівень холестерину.

Хірургічне

Не завжди лікування за допомогою препаратів стає можливим. Іноді усунути проблему можна тільки при проведенні хірургічного характеру. Якщо проблема відноситься до ендокринології, то потрібно видаляти щитовидну залозу. У багатьох випадках потрібне проведення операції на серці. Існує 5 типів цього виду лікування:

 • вальвулопластіка, що передбачає розширення клапана серцевого м’яза за рахунок надування балона, який розташований в кінці катетера;
 • транскатетерна – здійснюється заміна пошкодженого аортального катетера, який вводиться через посудину на тілі;
 • аннулопластика мітрального клапана – мається на увазі установка спеціального кільця, яке створить додаткове зміцнення в його області;
 • відновлення закриваються клапанів або підтримують тканин хірургічним шляхом;
 • повна заміна клапана на штучний механічний або природний, наданий донором.

Після проведення операції на серці пацієнту необхідна тривала реабілітація, яка може тривати від 21 дня до 6 місяців. Тривалість залежить від віку та індивідуальних особливостей людини.

Перш за все, він повинен знаходитися в санаторії, де будуть проводитися процедури, що сприяють відновленню роботи і зміцненню серцевого м’яза.

Подальша реабілітація спрямована на дотримання здорового способу життя та прийом підтримуючих препаратів, призначених кардіологом.

Прогноз при наявності шумів в серці

Шанси на успішний результат при виявленні шумів у дорослих досить високі. Симптоми природного характеру зникають безслідно після відновлення організму і більше ніколи не повертаються. Якщо вони були виявлені в період вагітності у жінки, то вони самостійно пройдуть відразу, як тільки вона народить малюка.

Трохи інакше йдуть справи зі звуковими феноменами, що мають органічний характер. В цьому випадку симптом самостійно не пройде, а, навпаки, ситуація може тільки погіршитися, якщо ця проблема була проігнорована. Успішний результат можливий при установці причини розвитку патології і строгому дотриманні лікувальної терапії.

Відгуки

Вікторія.

На 23 тижні вагітності я почала помічати, що мої ноги почали набрякати, особливо після піших прогулянок. Потім, додався новий симптом – поява задишки, як ніби не вистачає дихання.

Кардіолог сказала, що так буває при вагітності і порадила мені дотримуватися правильний спосіб життя. Я перестала переїдати, вечеряла виключно легкими стравами, намагалася уникати стресів і кожен день трохи проводила часу на свіжому повітрі.

Самопочуття моє покращився, а після появи на світ сина я і зовсім забула про цю проблему.

Руслана.

У 38 років я помітила, що стала втомлюватися і постійно хочу спати. Позіхала весь день і помітила і прискорене серцебиття, навіть коли перебувала в стані спокою.

Кардіолог на прийомі після діагностики виніс вердикт – шуми в серці, пов’язані з порушенням потоку крові. 3 місяці я дотримувалася лікування, і результати ЕХО стали краще. Зараз продовжую лікування.

Шуми з’являються в серці дитини, так і дорослої людини. Для пацієнтів всіх вікової категорії вихід один – швидше записатися до лікаря і пройти повне діагностичне обстеження, яке виявить причину захворювання. Навіть незначна проблема може спровокувати серйозне захворювання, яке негативно позначиться на якості життя.

Шуми в серці: симптоми, причини, діагностика та лікування

Шуми в серці можуть бути нормальним фізіологічним явищем якою патологією серцево-судинної системи. Є ряд факторів, які допоможуть визначити ступінь серйозності цього симптому. Для того щоб стежити за станом серця і своєчасно виявити будь-які відхилення в його роботі, необхідно періодично відвідувати кардіолога.

Шум в серці є акустичний ефект від перебудови серцевих і судинних кровотоков. Більшість лікарів відносять появу шумів до хвороби, що вимагає негайної терапії. Природа освіти шумів може бути різною:

 • органічна;
 • неорганічна.

Органічні шуми свідчать про те, що в процесі розвитку серцево-судинної системи виникли якісь патології.

Найчастіше вони починають проявлятися при народженні, але не завжди такий порок розвитку свідчить про серйозне захворювання.

Досить часто трапляється, що органічні шуми в серці свідчать лише про відхилення при формуванні системи, що не несуть шкоди здоров’ю. Згодом проблема зникає сама собою.

Неорганічні виникають в результаті перенесених захворювань або патологій серця. Причини, що провокують появу шумів, різноманітні. Одними з найпоширеніших є морфологічні, коли порушення виникають в серцевих клапанах. Не менш серйозними є реологічні і анатомічні причини.

Симптоми появи і діагностика

Пацієнт самостійно не зможе виявити збої в роботі серця, встановити наявність шумів можна тільки в результаті обстеження. Шуми в серці фахівець може визначити за такими симптомами:

 • анемія, бліда шкіра, загальна слабкість в організмі;
 • тремтіння в руках і ногах, надмірна запальність дратівливість, різке зниження ваги;
 • підвищена набряклість ніг, тахікардія, задишка в стані спокою і після навантажень;
 • пацієнт відчуває своє серцебиття після фізичних навантажень;
 • надмірна втомлюваність, різка зміна настрою і часті запаморочення.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Якщо шум в серці свідчить про наявність будь-якого супутнього захворювання, можуть з’являтися і більш виражені симптоми у вигляді постійної задишки при низьких навантаженнях і в стані спокою. Виникають набряклості, болю в області грудей, втрати свідомості, напади задухи. Тільки кардіолог зможе встановити природу появи симптомів, їх серйозність.

Якщо шуми мають органічне походження, і пацієнту їх наявність відомо з самого народження, то він і без погіршення стану постійно буде відвідувати кардіолога. Якщо раніше проблем з функціонуванням серцево-судинної системи не спостерігалося, але ознаки захворювання почали виявлятися, слід відвідати терапевта.

Як правило, лікар загальної практики не зможе визначити серйозність становища, тому він надасть направлення на прийом до іншого фахівця.

Досвідчений кардіолог в стані при першому огляді визначити наявність і причину шумів, але остаточно поставити діагноз і призначити лікування він зможе тільки на підставі отриманих результатів аналізів і досліджень.

Найпершим і одним з ефективних методів дослідження є аускультація . Лікар за допомогою стетоскопа прослуховує грудну клітку на предмет наявності шумів. Якщо шум був виявлений, то по його характеру можна визначити і причину виникнення.

Для уточнення діагнозу кардіолог може призначити проходження ЕКГ і ВІДЛУННЯ. ЕКГ дозволяє підтвердити наявність порушень в роботі серця і їх причину. ВІДЛУННЯ є ультразвукове дослідження, яке дає найбільш повну інформацію про будову і пристрої серця.

Шуми в серці і інші порушення після такого обстеження встановити не важко.

ФКГ – це метод діагностики, який дозволяє зафіксувати найменші звукові дефекти в роботі серцево-судинної системи. При обстеженні обов’язкове складання кількох аналізів. Перший з них – загальний аналіз крові, на основі якого визначаються рівень гемоглобіну, концентрація лейкоцитів. Біохімія проводиться, щоб визначити стан нирок і печінки.

Заключним аналізом є дослідження крові для визначення рівня гормонів щитовидки і надниркових залоз. Якщо раніше був поставлений діагноз ревматизм, або є підозра на його наявність, можуть знадобитися ревматологічний проби.

Після того як всі необхідні дані про стан хворого були зібрані, кардіолог підбирає терапевтичний курс для поліпшення стану або для повного виліковування.

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Шуми в серці у дітей

В даний час медична діагностика знаходиться на досить високому рівні. Контроль за станом здоров’я починається ще на внутрішньоутробної стадії розвитку дитини. Це має свої плюси, так як можна своєчасно дізнатися про наявність будь-яких значних відхилень у розвитку або захворювань, що вимагають негайного втручання.

Новітня апаратура здатна розрізняти абсолютно всі процеси, що протікають в організмі.

За роботою органів можна дивитися на екрані. Сьогодні можливі навіть консультації онлайн з фахівцями з інших міст. Люди, побачивши висновок з безліччю витіюватих слів і спеціальних термінів, починають панікувати, вважаючи, що вони чимось хворі.

Схожа проблема стосується і молодих батьків. Ледве освоївшись з новою роллю, новоспечені тата і мами відповідально ставляться до здоров’я свого малюка. Почувши про наявність шумів в серці своєї дитини, вони сильно переживають, представляючи своє чадо важко хворим.

Потрібно розрізняти серцеві шуми у дорослого і ребенка.Почті у всіх новонароджених дітей спостерігається це явище. Шуми свідчать про функціональне процесі перебудови серцево-судинної системи. Після народження неонатолог прослуховує грудну клітку дитини, в пологовому будинку малюкові роблять абдомінальне УЗД, уважно переглядаючи серце. Всі ці заходи необхідні, щоб виключити у дитини можливість розвитку пороку серця. Лікування у дітей шумів не проводиться, вони самостійно проходять в процесі розвитку. Терапія може знадобитися тільки при загостренні захворювання.

Лікування

Адекватну терапію може призначити тільки лікар. Переважно проводиться симптоматичне лікування. Якщо шум викликаний анемією, то призначають курс прийому препаратів, що містять залізо. Для кращого засвоєння медикаменти приймають в комбінації з аскорбіновою кислотою. Незабаром рівень гемоглобіну підвищиться, що зменшить або зовсім прибере серцеві збої.

Збої у функціонуванні наднирників і щитовидної залози викорінилися медикаментозним шляхом. У деяких запущених випадках може знадобитися хірургічне втручання.

Порок серця, як правило, встановлюється при народженні. З моменту виявлення і до кінця життя пацієнт повинен спостерігатися у кардіолога, планово проходити всі необхідні обстеження.

Порок – дуже серйозне захворювання, яке іноді може зажадати хірургічного втручання.

Шуми в серці не завжди свідчать про наявність функціональних збоїв або серцевих захворювань. Для того щоб зрозуміти природу їх появи і своєчасно почати лікування, обов’язково потрібно звернутися до фахівця.

Шуми в серці у дорослого: причини, складності та діагностика

Часто в джерелах інформації зустрічається питання – що таке шуми в серці? Виникнення шумів у дорослих людей лікарі пояснюють процесами, при яких змінюється кровотік в судинах. Але є і цілий ряд пацієнтів з невстановленими причинами.

Шуми в серці, що це означає і наскільки це погано? Багато кардіологи вважають, що їх присутність у людей говорить про наявність серйозних патологій, пов’язаних з роботою серця. Тому людині необхідно всеосяжне кардіологічне обстеження організму з використанням передових технологій аналізу.

Причини акустичних явищ в серце

 • Деякі фахівці схильні вважати, що шуми в серці у дорослого і причини їх виникнення не є ознаками серйозного захворювання .
 • Існує кілька основних причин, як патологічних, так і фізіологічних.
 • Патологічні причини : до групи патологічних причин найчастіше відносять пороки серця, відмінною рисою яких є порушення роботи клапанів.
 • Фізіологічні причини :
 • шуми, які не свідчать про серйозні хвороби, а є відмінними рисами функціонування серця (найчастіше пов’язані з розвитком плоду в утробі матері);
 • шуми можуть з’являтися і при різних збоях в організмі (наприклад, в разі анемії при нестачі кисню відбувається зниження в крові показника гемоглобіну, що обумовлює прискорення пульсу, швидкість кровотоку збільшується, а це тягне за собою виникнення систолічного шуму);
 • бактеріальний ендокардит, при якому відбуваються запальні процеси на внутрішній стінці ендокарда, коли бактерії розростаються на клапанах серця (в цьому випадку можуть бути шуми або дістоліческого, або систолическими);
 • поява шумів в області серця часто пов’язують з внесердечной діяльністю (наприклад, коли відбувається порушення нейрогуморальної регуляції діяльності серця при появі вегето-судинної дистонії або в період дозрівання у підлітків);
 • ще однією причиною можуть стати особливості будови бронхів, які розташовуються таким чином, щоб не здавлювати легеневу артерію або знаходиться поруч аорту;
 • перевищення норми гормонів в щитовидній залозі;
 • фізичні, розумові або психічні перевантаження можуть призвести до збоїв в роботі серця ;
 • при вагітності також досить часто прослуховуються систолічний шуми, які пояснюються збільшується кровотоком (так як породілля забезпечує кров’ю не тільки себе, але і дитини).

Шуми в серці і симптоми, які обумовлені фізіологічними причинами: підвищена стомлюваність, загальна слабкість, безпричинна дратівливість, задишка, відчуття сильного биття серця, проблеми з набряками рук або ніг.

В даному випадку в поєднанні з вегето-судинною дистонією можливі часті перепади настрою.

При патології ( наприклад, при пороках серця ) поширеним симптомом стає задишка в положенні спокою і лежачи, епізодичні напади задухи уві сні, болі в області серця і запаморочення.

Діагностичні заходи

Причини, діагностика та методи лікування шумів в серці

Лікар терапевт при прослуховуванні стетоскопом, почувши підозрілі шуми, обов’язково відправить на додаткову діагностику до кардіолога, а далі вже фахівець буде вирішувати, які діагностичні заходи проводити в подальшому.

Одним з найпростіших, але в той же час ефективних методів первинної діагностики по праву можна вважати аускультацію (прослуховування стетоскопом). Навіть при використанні тільки цього методу лікар відразу ж отримує досить багато інформації про стан серця і його роботи.

Якщо причина шуму в серці у дорослого має фізіологічну природу, то шуми в серці будуть м’якими і майже нечутними, але якщо ж проблеми з серцем серйозніші (різні ураження клапанів), то і шуми будуть більш грубими.

При такому обстеженні, в залежності від того до якого місця на тілі людини докласти стетоскоп, вже можна зробити припущення, який з клапанів працює неправильно.

ЕКГ (електрокардіограма) – це теж один із способів діагностики. Тут наочно можна побачити чи існують які-небудь проблеми в роботі серця .

Для отримання більш повної діагностики застосовують УЗД (ультра-звукове дослідження). Такий метод є загальноприйнятим стандартом для отримання повної картини роботи серця.

 1. За допомогою цього методу можна дізнатися анатомічна будова органу, побачити порушення кровотоку (якщо вони є), а також виявити серцеву недостатність.
 2. При виникненні проблем з серцем найкраще зробити саме УЗД , тоді можна буде з великою часткою вірогідності говорити про те, нормально працює серце або має деякі проблеми.
 3. Існує і ще один метод звукової діагностики ФКГ (фонокардіографія), який дозволяє підсилювати звуки роботи серця з використанням спеціалізованої апаратури.

Визначення шумів в серці у дітей

Часто молоді батьки задають питання: що таке шуми в серці у дитини. З цим питанням варто звернутися до свого педіатра, який виконає початкову діагностику за допомогою стетоскопа.

До особливостей виявлення шумів у маленьких дітей можна віднести наступні :

 • завдяки анатомічним особливостям будови дітей джерело звуку при вислуховуванні стетоскопом знаходиться набагато ближче до голівки стетоскопа, ніж у дорослих людей;
 • немовлята не вміють розмовляти, та й більш дорослі діти не завжди можуть чітко описати свої відчуття;
 • можливість виявлення вроджених відхилень в роботі серця з самого народження.

Батькам слід знати, що шуми в серці частіше з’являються в процесі дорослішання дитини, але це не є патологією (зростає організм, ростуть і органи, а одне за іншим не завжди встигає).

Таким чином, напрошується природний висновок: якщо з’явилися шуми в серці у вас або у ваших дітей, необхідно негайно провести повне обстеження.

Слід пам’ятати, що часто навіть незначні проблеми можуть надалі спровокувати більш серйозні захворювання . Тому при виникненні неприємних відчуттів в області серця не чекайте наслідків, а своєчасно звертайтеся до лікаря.

Чому виникають шуми в серці у дорослого, небезпечно чи стан?

Звукові коливання, які виникають між серцевими тонами, називають шумами в серці. Вони з’являються при зміні швидкості течії крові, турбулентному русі. Можуть бути функціональними ( «безневинними») і органічними при наявності хвороб серця. Для діагностики використовують аускультацію та інструментальні методи. Лікування проводиться як медикаментозне, так і оперативне.

Причини появи шумів в серці

Прослуховування шуму може пояснюватися хворобами серця і змінами властивостей крові, гемодинамічнимипорушеннями.

Патологічний серцевий шум

Виникає при звуженні фіброзного отвори, зрощенні частин клапана після запалення (ревматизм, ендокардит, аутоімунний процес, сепсис), травми, атеросклерозу, кальциноза, а також з-за недостатнього змикання деформованих клапанних заслінок.

Розширення отвору і розвиток відносної недостатності зустрічаються при:

Утруднення виходу крові з шлуночка буває і при нормальному будові клапана . Звуження подклапанного простору з’являється при надмірному розростанні м’язового шару (гіпертрофічна кардіоміопатія), а вище стулок може розташовуватися перешкоду при запальних або склеротичних процесах.

При інфарктах можливе ураження сосочкових м’язів з подальшим ущільненням і порушенням замикання стулок. Над областю серця вислуховується шум тертя листків навколосерцевої сумки при перикардиті.

Рекомендуємо прочитати статтю про фонокардіографії серця. З неї ви дізнаєтеся про те, що являє собою фонокардіографія, варіантах проведення процедури, кому метод не підходить, про розшифровку результатів.

Функціональний

В області серця може з’явитися шум при фізичному перенапруженні, анемії, тиреотоксикозі, вагітності, високій температурі тіла. Ці причини відносяться до внесердечних, а шуми зникають після лікування основного захворювання (пологів). Властивостями «невинних» серцевих шумів є:

 • в переважній більшості чутні протягом систоли;
 • голосніше над легеневою артерією і верхівкою;
 • змінюють свою гучність і тривалість при зміні положення тіла, рухах, диханні;
 • дмуть, слабкі, немає музикальності;
 • нетривалі;
 • немає супутнього порушення звучності основних тонів або появи додаткових.

Чи небезпечно це для дорослої людини

Функціональний шум не представляє небезпеки, так як при ліквідації його причини він без додаткового лікування припиняє прослуховуватися, а в серці не залишається патологічних змін . Наслідки органічних шумів безпосередньо залежать від тяжкості ураження клапанного апарату і серцевого м’яза, а також від часу появи і швидкості прогресування серцевої недостатності.

При приєднанні цього ускладнення стан пацієнтів значно погіршується, а прогноз для життя і одужання визначається своєчасністю розпочатого лікування. При пороках серця і відсутності ефекту від застосування медикаментів потрібне оперативне лікування фактора, що викликав серцевий шум.

Симптоми, які вказують на проблему

Якщо шум функціональний, то скарг на роботу серця найчастіше не буває. При захворюваннях серця звукові коливання, чутні при аускультації, супроводжуються:

Методи діагностики серця у дорослих

При прослуховуванні серця і виявленні шуму потрібно оцінити його характеристики:

 • систолічний або діастолічний;
 • місце кращої чутності, провідність;
 • гучність, тембр;
 • супутнє зміна тонів.

Для встановлення причини шуму враховують клінічну картину хвороби, дані лікарського огляду і таких досліджень:

 • ЕКГ – гіпертрофія міокарда, аритмія, зміна амплітуди хвиль, ознаки ішемії;
 • фонокардіографія підтверджує дані прослуховування і виявляє приховані шуми;
 • УЗД з допплерографией – найбільш цінний метод, він дозволяє оцінити функціонування клапанів, утруднення викиду крові або її зворотний рух після скорочення, стан великих судин, розміри порожнин серця і товщину міокарда, гемодинамічні показники;
 • рентгенографія грудної клітки – проводиться з заповненням стравоходу контрастною речовиною, виявляє застій в легенях, зміна конфігурації серця;
 • КТ і МРТ, зондування серця, біопсія міокарда призначаються в складних діагностичних випадках;
 • аналізи крові на ревматоїдний фактор, холестерин, вміст глюкози потрібні для визначення причини поразки серця.

Лікування шумів в серці

При відсутності змін лабораторних показників і відхилень від норми в даних інструментальної діагностики лікування не призначається, так як наявність шуму не порушує роботу серця. Медикаментозна терапія проводиться при виявленні запального процесу (антибіотики), атеросклерозу, серцевої недостатності. Пацієнтам показані:

 • інгібітори АПФ (Хартія, пренесени);
 • бета-блокатори (Корвітол, Конкор);
 • антагоністи рецепторів ангіотензину (Лоріста, Мікардіс);
 • сечогінні (Трифас, Гипотиазид);
 • антиагреганти (Кардіомагніл, Плавикс);
 • гіполіпідемічні засоби (Вазиліп, Аторис).

Клапанні пороки вимагають хірургічного лікування – заміна клапана на протез, ушивання або розширення клапанного отвору, поділ зрощених стулок, пластика. При важкої гіпертрофічної кардіоміопатії проводиться часткове видалення м’язового шару серця для полегшення руху крові.

Рекомендуємо прочитати статтю про пальпації і перкусії серця. З неї ви дізнаєтеся про те, як виконується пальпація, що виявить перкусія, а також про те, навіщо проводять обстеження серця.

Шум в серці виникає при зміні властивостей крові або серцевого викиду. Він вважається функціональним або «безневинним», якщо при обстеженні не виявлено порушень з боку серця.

Органічний шум з’являється при звуженні або розширенні клапанного отвору, порушення герметичності через неповне змикання стулок, надмірному збільшенні порожнин серця, розростанні м’язового шару. Такі захворювання можуть ускладнитися серцевою недостатністю, вони вимагають проведення комплексного медикаментозного і хірургічного лікування.

Previous Причини, клініка і методи лікування гемофілії
Next Причини, діагностика та лікувальні заходи при склерозі судин голови

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *