Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг


Причины, диагностика и лечение лимфостаза ног

Набряклість нижніх кінцівок – явище часте , що зустрічається у великої кількості людей.

Набряк, який з’являється в ногах після трудового дня і самостійно зникає до ранку після відпочинку повинен насторожити людину, адже такі ознаки можуть бути ранніми симптомами варикозного розширення вен або початковій стадії тромбофлебіту.

Однак, якщо набряк в області стопи або гомілки з кожним днем стає більш явним, важливо якомога швидше звернутися до лікаря для того, щоб виключити розвиток лімфостазу.
Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Що таке лімфостаз?

Причини, діагностика та лікування лімфостазу нігЛімфостаз – патологічний процес, який характеризується розвитком стійкого набряку, викликаним порушеннями лімфообігу . Захворювання розвивається через розлади циркуляції лімфи в периферичної лимфосистеме і центральних її відділах.

Такий стан сприяє уповільненню відтоку рідини від лімфатичних капілярів і судин. Патологія проявляється значними набряками кінцівок, скупченням рідини в черевній порожнині і грудині.

Форми і стадії захворювання

У розвитку патології виділяють 3 стадії:

 1. оборотний набряк (лімфедема), при якому відбувається збільшення обсягу кінцівки, розростання сполучної тканини не виявляється;
 2. незворотний набряк (фібредема), при якому шкіра твердне, сполучна тканина починає розростатися. Пацієнт починає відчувати хворобливість при дотику або натягуванні шкіри в ділянці ураження;
 3. слоновість (елефантізм), для якої характерна деформація кінцівки, розвиток остеоартриту, обмеження рухливості.

Лімфостаз класифікують на:

 1. первинний , який є вродженою патологією, а його розвиток зумовлений недостатністю функцій лімфосістеми через аномального будови лімфатичних шляхів. Відмінною особливістю первинного лимфостаза є його прояв в дитячому віці з наступною прогресією в підлітковому;
 2. вторинний , розвиток якого відбувається протягом життя під впливом ряду факторів. Вторинний лімфостаз нижніх кінцівок поділяють на юнацький, розвиток якого спостерігається у пацієнтів 15-30 років і пізній, якому піддаються люди старше 30-річного віку.

Виникненню лимфостаза більше схильні жінки у віці 35-45 років . До групи ризику також входять люди, які ведуть малорухливий спосіб життя.

Локалізація хвороби

Лімфостаз в більшості випадків розвивається в ногах і руках . Набагато рідше патологія зосереджується в області репродуктивної системи, області очеревини, молочних залозах і обличчі.

Лімфостаз нижніх кінцівок зустрічається майже в 90% випадків .

Ускладнення і прогноз

Причини, діагностика та лікування лімфостазу нігСаме по собі захворювання не несе загрози життю людини , однак має ряд ускладнень, які можуть призвести до незворотних наслідків.

 1. Так, наприклад, сильний набряк може обмежувати руху пацієнта, викликаючи дискомфорт і хворобливі відчуття.
 2. При несвоєчасному лікуванні людина втрачає здатність обслуговувати себе самостійно, що значно погіршує якість його життя.
 3. Також розвивається лімфостаз призводить до функціональних порушень тканин, розташованих в області епіцентру патології, внаслідок чого в цьому місці утворюється фіброз (ущільнення тканини) і трофічні виразки .
 4. Подібний стан ускладнюється зниженням місцевого імунітету і неможливістю протистояти різного роду інфекцій.

Крім того, запущений лімфостаз призводить до бешихових запалень, ускладненням якого може стати сепсис, нерідко приводить до летального результату.

При своєчасній діагностиці та лікуванні фахівці дають позитивний прогноз перебігу хвороби.

Причини появи

Серед причин, що викликають розвиток патології, виділяють:

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

 • вроджені патології та аномалії будови лімфатичної системи;
 • видалення злоякісних і доброякісних новоутворень;
 • наслідки лікування онкологічних захворювань;
 • порушення обміну речовин, в тому числі ожиріння;
 • малорухливий спосіб життя, тривале перебування в положенні сидячи;
 • захворювання серцево-судинної системи;
 • гормональні порушення;
 • механічні травми;
 • злоякісні і доброякісні пухлини в лимфосистеме;
 • інфекційні захворювання;
 • недостатність клапанів глибоких вен;
 • наслідки видалення лімфовузлів;
 • патології нирок;
 • гипоальбуминемия;
 • оперативні втручання.

Симптоми

Кожна стадія захворювання має свої ознаки і симптоми:

 • Лимфедема . З’являється набряклість в області голеностопа, в основі пальців ніг і між кістками з тильного боку ступні. Часто симптом з’являється після фізичної активності і у вечірній час. У місці набряку шкіра блідне, при обмацуванні без праці збирається в складку. Після відпочинку стан кінцівки нормалізується.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу нігФібредема . Перебіг хвороби повільне, може протікати кілька років. Набряклість спостерігається не тільки в гомілковостопному суглобі, але і вище по нозі, має щільну структуру. Шкірний покрив в місці набряку потовщується, грубіє, колір змінюється до синюшного, зібрати її в складку не представляється можливим. Нерідко в ураженій ділянці утворюють бородавки. Набряк постійний, його поява не залежить від будь-яких факторів, самостійно не проходить. При фізичних навантаженнях відчувається тяжкість, хворобливість, виникають судоми. Розвивається початкова деформація кінцівки, збільшення її окружності.

 • Елефантізм . Заключна стадія захворювання. Виявляється сильним розростанням сполучної тканини під утворився набряком. Шкіра груба, натягнута, синього кольору. Обсяг кінцівки значно збільшений (різниця між здоровою і ураженою кінцівками складає більше 50 см). Контури ноги губляться, в тканині утворюються кістозні зміни.
  Нога повністю втрачає свої функції. Часто розвивається остеоартроз, екземи, виразки, що не загоюються.

До загальних симптомів хвороби відносяться:

 • швидка стомлюваність;
 • слабкість;
 • головні болі, мігрень;
 • наліт на мові;
 • розлади уваги;
 • різка надбавка маси тіла;
 • суглобові і м’язові болі.

Діагностика захворювання

Діагностикою та призначенням необхідного лікування лімфостазу повинен займатися фахівець!

Після того, як лікар збере анамнез, в тому числі сімейний, а також проведе огляд і пальпацію уражених ділянок, він призначить ряд додаткових діагностичних заходів , серед яких:

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

 1. Лімфографія . Даний вид дослідження відноситься до категорії рентгенологічних. В ході процедури в область між 1 і 2 пальцями вводять деяку кількість спеціального барвника, а між кістками 1 і 2 плесна роблять невеликий надріз, через який видно забарвлені лімфатичні судини. У ці судини вводиться контрастна речовина, після чого роблять знімки. Лімфографія допомагає фахівцям дати якісну і кількісну оцінку лімфососудам.
 2. Лімфосцінтіграфія . Радіоізотопне дослідження, яке проводиться спеціальною гамма-камерою, що робить знімки судин, в яких знаходиться введене через підшкірну клітковину ізотопне речовина. За допомогою лімфосцінтіграфіі визначають стан лімфасістеми і характер лімфотоку.
 3. УЗД з доплерографією;
 4. УЗД органів малого тазу (для визначення наявності запалень або пухлинних процесів);
 5. Клінічний аналіз крові, допомагає виявити можливі запальні реакції в організмі пацієнта;
 6. Аналіз сечі, що дозволяє визначити можливу наявність ниркових патролог;
 7. УЗД серця, ЕКГ серця, які дозволяють виявити або виключити патології серця.

Звертайте увагу на стан лімфовузлів. Якщо вони збільшені, починайте лікування, інакше хвороба може розвинутися в більш серйозну.

Лікування

Лімфостаз нижніх кінцівок – патологія, яка може стати незворотною, тому лікування (і медикаментозне, і народними засобами) має проводитися під контролем фахівця.

Медикаментозне

Лікування лімфостазу зводиться до нормалізації лимфотока в ураженій нозі. Важливу роль в терапії грають медикаменти:

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

 1. препарати- флеботонікі , що допомагають поліпшити мікроциркуляцію в тканинах. Як правило використовують препарати “Флебодіа”, “Вазокет”.
 2. препарати- венотоніки , такі, як “Детралекс”, “Венодіол”. Допомагають поліпшити лімфодренаж і підвищити тонус венозної сітки;
 3. діуретики , або сечогінні засоби, такі як “Верошпирон”, “Фуросемід”;
 4. протизапальні препарати та антибіотики (при інфікуванні тканин хворий ноги).

Народними засобами

 • Цибулевий компрес з дьогтем . Велику цибулину з лушпинням слід запекти в духовці протягом 10 хвилин. Очистити від лушпиння і подрібнити до стану кашки. Змішати отриману масу з 1 ст. л. березового дьогтю. Суміш накласти на клапоть м’якої тканини і прикласти до ураженої ділянки. Пов’язку зафіксувати і залишити на нозі на всю ніч. Вранці зняти залишки мазі теплою водою, насухо протерти рушником. Курс лікування становить 50-60 днів.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу нігКомпрес з маточного молока і меду . Змішати бджолине маточне молоко і свіжий мед в рівній пропорції, ввести трохи прохолодної води. У розчині змочити м’яку бавовняну тканину і прикласти до хворої ноги. Укутати теплою хусткою, зафіксувати і залишити на ніч. Вранці обполоснути ногу теплою водою. Процедуру проводити щодня протягом 2 місяців.

 • Часник і мед . 300 г подрібненого часнику змішати з 400 мл свіжого меду, накрити кришкою і настояти в темному прохолодному місці протягом 15 днів. Отриманий засіб приймають по 15 мл (1 ст.л.) тричі на день перед їдою. Тривалість лікування – 2 місяці.
 • Шипшина і смородина . Плоди шипшини з’єднати з листям смородини в рівних частинах. Заварювати як чай, наполягаючи не менше 30 хвилин. Приймати 3-4 рази на день перед їжею по півсклянки.

Дієта

Під час лікування лімфостазу ніг необхідно скорегувати раціон харчування хворого. Для цього слід строго обмежити:

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

 • кількість споживаної рідини;
 • сіль і продукти її містять;
 • хлібобулочні вироби;
 • Мал;
 • цукор;
 • картопля.

У харчування хворого повинні бути включені:

 1. овочі та фрукти;
 2. кисломолочні продукти.

Лікування лімфостазу – процес довгий. Важливо розуміти, що впоратися з проблемою в домашніх умовах можна лише на початковій стадії розвитку хвороби .

Як правило, курс лікування становить 2-3 місяці , але тривалість безпосередньо залежить від індивідуальних особливостей пацієнта і від того, наскільки точно він виконує приписи лікуючого лікаря.

Якщо після закінчення 2 місяців змін в стані хворого не спостерігається, або ж хвороба прогресує, необхідно терміново звернутися до лікаря, який скоректує тактику лікування або призначить проведення операції.

Профілактика

Попередити розвиток лімфостазу можна, дотримуючись ряд простих правил:

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

 • вживати в їжу більше білка і обмежити споживання солі;
 • не наражати організм надмірним фізичним навантаженням;
 • своєчасно і правильно лікувати будь-які захворювання;
 • носити тільки зручний одяг і взуття, які не утрудняють руху (відмовитися від вузьких брюк, туфель і ін.).

До речі в якості профілактики буде лімфодренажний масаж ніг. Як його робити самостійно, читайте тут.

 

Лімфостаз нижніх кінцівок – причини, симптоми, лікування

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Лімфостаз ніг – прогресуюче захворювання нижніх кінцівок, що вражає частіше жінок в середині життя, сьогодні на сайті alter-zdrav.ru ми поговоримо про нього, про причини його виникнення, симптоми, ступенях розвитку, діагностиці, заходи профілактики, методах і способах лікування хвороби.

Лімфостаз – що це таке, фото, код захворювання за МКХ-10

Лімфостаз – це хворобливий стан, який супроводжується порушенням роботи лімфатичної системи і веде до порушення відтоку і циркуляції лімфоїдної рідини в організмі людини.

Вона здатна накопичується в тканинах і супроводжується сильним набряком ніг, а шкіра набуває неприродну ущільненість. Іноді в цей процес можуть залучатися і верхні кінцівки.

Код за МКХ-10 : I89.8.

Захворювання не рідкісне, воно вражає в середньому кожного десятого, точніше десяту, так як ми вже з’ясували, що страждають від нього в більшій частині жінки.

Особливості та роль лімфатичної системи в організмі людини

Лімфатична система забезпечує правильну роботу організму. Вона сприяє:

 • Нормалізації тканинного обміну.
 • Перенесенню і розподілу жиру в кров’яне русло з кишкового тракту.
 • Виробленні лімфоцитів, які виступають в ролі захисного бар’єру для організму.
 • Вироблення антитіл.
 • Фільтрації тканинної рідини в лімфатичних вузлах, видаляє з організму токсичні і чужорідні елементи.

До її складу входять лімфовузли, капіляри і протоки. У разі їх пошкодження відбувається збій роботи всієї лімфатичної системи. Це сприяє розвитку накопичення рідини в міжтканинних просвітах, і призводить до набряків.

Причини лимфостаза кінцівок

 • Лімфостаз може бути первинним, і вторинним.
 • Первинний Лимфостаз або хвороба Мілроя –  це дуже рідкісне захворювання, воно розвивається на генетичному рівні і може вражати членів однієї сім’ї.
 • Вторинний Лимфостаз виступає, як ускладнення хронічних захворювань. Найчастіше в його етіології розвитку виділяють наступні патологічні процеси:
 • Ліпоми, фіброми і інші пухлини, які локалізуються в м’яких тканинах.
 • Післяопераційні рубці, які знаходяться в районі лімфовузлів і судин.
 • Запальні процеси підшкірно-жирової клітковини (флегмони, фурункули).
 • Варикоз нижніх кінцівок, тромбоз і тромбофлебіт.
 • Захворювання серця або нирок, в результаті яких з’являється їх недостатність.
 • Малорухливі постільні хворі.

В принципі, варто сказати, що захворювання лімфостаз вражає не тільки нижні кінцівки, але і верхні, найчастіше він розвивається після оперативного видалення грудей (мастектомії) при раку молочної залози.

Але це тема окремої статті, хоча принципи лікування, діагностика, причини і симптоми патології ніг і рук практично збігаються.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Симптоми і стадії лімфостазу

У клініці лімфостаз розрізняють три стадії захворювання. Їх тривалість безпосередньо залежить від проведеного лікування.

 • 1. Стадія спонтанного набряку (лімфедема).

Її можна охарактеризувати появою набряку в вечірній час, який самостійно проходить, протягом ночі. На ранок у хворого не відзначається ніяких патологічних проявів.

На цій стадії набряки не докучають пацієнту, вони безболісні, шкіра не ущільнюється. При натисканні на поверхні шкірних покривів залишається ямочка.

Вони мають оборотний характер і легко піддаються консервативному лікуванню.

 • 2. Стадія незворотного набряку (фібредема).

Структура тканин набуває щільний характер. При тому, що промацує м’які тканини стають болючими, а маленькі ямочки, які залишаються після пальпації довго не розгладжуються.

Через недостатність кровообігу у пацієнта можуть виникати судоми. Шкірні покриви зміняться в кольорі, і набувають темно бурувате забарвлення. Вони значно розтягуються і на їх поверхні виникають тріщини. Це може бути причиною приєднання інфекції, яка проявляється у вигляді розлитих червоних плям.

Шкіра сильно твердне, її неможливо взяти в складку, а в підшкірно жирової клітковини при пальпації можна відзначити освіту ущільнених фіброзних тяжів.

Відбувається певна втрата нормальних обрисів кінцівки, та й функції руху порушені, так як уражена нога в суглобах вже майже не згинається.

Уражені ділянки відрізняються сильний гіпертрофією, яка веде до появи контрактур і остеоартрозів. Всі ці патологічні процеси призводять до різного роду висипань і виникненню важко загоювати трофічних виразок. Так само нерідко відзначається розвиток бешихи або екземи.

Крім появи цієї клінічної картини, у хворих відзначається загальне нездужання, швидка стомлюваність, занепад сил, періодичні головні болі, суглобові болі. Розвивається ожиріння, проявляється складність при концентрації уваги.

Кінцівка перестає повністю виконувати свої функції пересування, розвивається сепсис.

Діагностика лимфостаза

• В першу чергу, для підтвердження діагнозу пацієнтам призначають пройти УЗД, доплерографіческое дослідження судин.

• Також для встановлення точного діагнозу використовують рентгенівську лімфографія, комп’ютерну томографію, МРТ. Ці методики дозволяють отримати докладну інформацію про патологічних процесах.

• Не зайвим буде дослідження крові, обов’язково здається аналіз сечі для перевірки роботи нирок.

 1. • Необхідно проводити диференційну діагностику з такими захворюваннями як тромбоз глубокозалегающих вен або постфлебітичний синдром.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

 1. Як лікувати лімфостаз ніг – наших нижніх кінцівок?

Багато пацієнтів, що зіштовхуються з хворобою, навіть не знають, який лікар лікує лімфостаз? Відповідаємо. Лимфологии. Правда, такого фахівця днем ​​з вогнем не знайдеш в провінційних містечках, тому звертатися доведеться до флеболога або судинного хірурга.

Терапія цього патологічного процесу складається з наступних етапів:

 • Встановити причину цього захворювання.
 • Призупинити розвиток цього процесу.
 • Провести дії, які сприятимуть нормалізації обмінних і відновних процесів в м’яких тканинах нижніх кінцівок.

Для цієї мети використовують:

1. Заходи фізичного впливу.

Це група лікувальних заходів, які включають в себе лікувальну фізкультуру, вона проводиться не менше 2 рази на день. У комплекс вправ можна включати: • Згинання розгинання пальців на ногах. • Обертання гомілковостопними суглобами. • »Малювання вісімки» стопами ніг.

• Можна використовувати велотренажер.

Позитивний ефект досягається при регулярному занятті ЛФК. Обов’язково при виконанні вправ лікувальної фізкультури на хвору ногу налагоджувати компресійну пов’язку, з цією метою потрібно використовувати бинт, бажано еластичний.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

 • Щоб уникнути застою лімфи і зменшити набряклість шкірних покривів рекомендується лікувальний масаж, його можна робити через день.
 • Дуже хорошим ефектом володіє компресійний трикотаж, який на відміну від еластичних бинтів дуже зручний в застосуванні.

2. Медикаментозна терапія.

 • З метою поліпшення процесів обміну в тканинах призначають лікарські засоби групи флеботоников (Детралекс, Вазокет, Флебодіа).
 • Засіб, що підвищують тонус вен, дуже добре використовувати на початковому етапі даної патології (Троксевазин, Венорутон, Троксерутин).
 • Препарати для розрідження крові – Курантил, Трентал.
 • З метою виведення зайвої рідини призначають діуретичні засоби (сечогінні). Їх прийом і призначення дуже індивідуально для кожного пацієнта, тому їх може призначати тільки лікар.

Так само останнім часом для лікування лімфостазу нижніх кінцівок використовують гірудотерапію, це лікування за допомогою постановок медичних п’явок. Вони дуже добре усувають набряклість і активізують роботу імунної системи. За один сеанс можна використовувати не більше 5 п’явок. Курс лікування складається з 12 процедур, які робляться не частіше 2 разів на тиждень.

Як додаткові методи лікування можна використовувати фізіотерапевтичні процедури.

 • Ампліпульс.
 • Магнітотерапія.
 • Лазеротерапія.
 • Гідромасаж кінцівок.
 • УФО аутокрові.

Лімфостаз нижніх кінцівок – лікування в домашніх умовах

Лікування рецептами народної медицини допустимо тільки на початкових стадіях цієї хвороби.

 • В першу чергу при лікуванні лімфостазу будинку радять застосування кореня солодки , так як це засіб сприяє очищенню лімфатичної системи, спостерігається посилення лімфовідтоку.

Подрібнене сировину в кількості 10 гр, залите склянкою окропу, тримається півгодини на водяній бані, потім остуджують, проціджують, доповнюється водою до початкового об’єму.

Приймати по 1 столовій ложці тричі на добу. В процесі чищення зазвичай починаються рясні виділення з носа, очей, горла. Через годину прийняти 1 столову ложку ентеросгеля або іншого сорбенту. Їсти можна через 2-3 години після лікування. Очищення триває 2 тижні.

Можна замінити відвар кореня солодки аптечним сиропом його ж, але ефект буде трохи нижче через цукру та інших компонентів складу.

 • другим за популярністю радою буде використання розведеного в два рази яблучного оцту – він використовується для м’якої розтирання з елементами масажу ноги від низу до верху, розташованим в паху лімфатичних вузлів.

Яблучний оцет сприяє зміцненню судинних стінок, зменшує набряки і порушення трофіки тканин. Залишають його до висихання – 10 хвилин, потім змивають прохолодною водою, при пошкодженнях шкіри бажано після нього нанести мазь або гель для зміцнення судин типу Троксевазин.

Які є ще народні засоби при лімфостаз кінцівок?

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

При відсутності позитивної динаміки консервативного лікування, хворі продовжують лікування в хірургічному стаціонарі. Для поліпшення відтоку лімфи робиться операція.

Ускладнення

Ускладнення зазвичай розвивається в стадії незворотних набряків. Вони призводять до утворення різних контрактур в суглобах, і ведуть до порушення рухових функцій людини.

 1. Поразка м’яких тканин супроводжуються виникненням трофічних виразок, і дуже часто до них приєднується бактеріальна інфекція.
 2. Бешиха може привести до сепсису (зараження крові), і стати причиною летального результату.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Профілактика лимфостаза – розвитку і прогресування

Щоб запобігти розвитку лімфостаз необхідно виконувати наступні рекомендації:

 • Слід уникати підняття надмірних тягарів.
 • Носити зручне, просторе взуття.
 • Доглядати за шкірним покривом нижніх кінцівок: при появі навіть невеликих ранок, необхідно відразу їх дезінфікувати, обробляти йодом, і накладати стерильну пов’язку.
 • Не менш важливо прислухатися до порад дієтолога. Обмежити вживання рідини до півтора літрів в день. Не вживати солоної і гострої їжі, вона сприяє збільшенню спраги. Не вживати велику кількість вуглеводів, по можливості відмовитися від хлібобулочних виробів, макаронів, рису і картоплі.
 • Використовувати якомога більше в своєму раціоні овочів і фруктів.

Лімфостаз – це серйозне захворювання, яке вимагає тривалого лікування, і має проводитися з урахуванням тяжкості патологічного процесу.

 

Лімфостаз нижніх кінцівок

Лімфостаз нижніх кінцівок (лімфедема, лімфатичний набряк) – патологічний стан, що розвивається в результаті порушень відтоку лімфи від тканин ніг і виявляється стійким набряком, огрубіння шкіри, ущільненням підшкірної клітковини, появою тріщин і трофічних виразок.

Важкий перебіг лимфостаза нижніх кінцівок супроводжується розвитком незворотних фіброзно-кістозних змін м’яких тканин.

Лімфостаз нижніх кінцівок – поширена патологія. За даними ВООЗ в тій чи іншій мірі вираженості вона спостерігається приблизно у 10% дорослого населення, причому у жінок в кілька разів частіше, ніж у чоловіків. Прогресування лимфостаза призводить до поступового збільшення розмірів ураженої кінцівки аж до розвитку слоновості.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу нігПричини лимфостаза нижніх кінцівок і фактори ризику

Причинами лимфостаза нижніх кінцівок можуть бути самі різні чинники. Найбільш часто виникнення порушень процесу освіти лімфи і її відтоку сприяють такі захворювання і патологічні стани:

 • серцева недостатність;
 • гипопротеинемия;
 • захворювання нирок, що супроводжуються порушенням їх функції виділення;
 • хронічна венозна недостатність в стадії декомпенсації;
 • артеріовенозний свищ (патологічне сполучення між артерією і веною);
 • посттромбофлебітичний синдром;
 • пороки розвитку лімфатичної системи;
 • обструкція лімфатичних судин, обумовлена ​​здавленням їх пухлинами або інфільтратами запального характеру, рубцевими спайками після оперативних втручань або травм, опіків.

Що призводять до розвитку лімфостазу нижніх кінцівок факторами можуть стати:

У жителів тропічних країн лімфостаз нижніх кінцівок нерідко буває обумовлений лімфатичних філяріози (синоніми: слонова хвороба, елефантізм, філяріатоз).

Пацієнтам з лимфостазом нижніх кінцівок необхідно протягом усього життя регулярно проходити курси підтримуючої терапії.

Збудниками є паразитичні дрібні черв’яки (філярії), які переносяться москітами і проникають в організм з їх укусами. Філяріоз проявляється наступними симптомами:

 • підвищення температури тіла;
 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • гіпертрофія геніталій, грудей, рук або ніг;
 • сильні болі в області поразки.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Форми захворювання

Залежно від причин лімфостаз нижніх кінцівок поділяється на два види:

 • первинний – в основі патологічного механізму його розвитку лежать вроджені аномалії будови лімфатичної системи (недостатність клапанів, обструкція, агенезія або гіпоплазія лімфатичних судин). Симптоми захворювання починають проявлятися в дитячому віці і поступово прогресують. Найчастіше вражаються обидві кінцівки;
 • вторинний – в цьому випадку порушення лімфообігу викликаються не аномаліями лімфатичної системи, а захворюваннями і травмами. Патологічний процес вражає тільки одну кінцівку, спочатку лімфатичний набряк локалізується в більшості випадків в області стопи і нижньої третини гомілки.

Залежно від віку, в якому з’явилися симптоми лімфатичного набряку, виділяють:

 • юнацьку лімфедему – виникає до 30 років;
 • пізню лімфедему – після 30 років.

Стадії захворювання

У клінічному перебігу лимфостаза нижніх кінцівок виділяють три стадії:

 1. Минущий м’який набряк.
 2. Незворотний набряк (фібредема).
 3. Слоновість (фіброз, кісти).

Симптоми лимфостаза нижніх кінцівок

Клінічна картина лимфостаза нижніх кінцівок визначається стадією захворювання.

Минущий м’який набряк характеризується набряком ураженої кінцівки. Набряк збільшується до вечора, а після нічного сну практично повністю зникає. Факторами, що сприяють його наростання, є:

 • довге перебування на ногах;
 • тривале обмеження рухливості;
 • фізичні навантаження.

Пацієнтам з лимфостазом нижніх кінцівок рекомендується дотримуватися дієти з обмеженням кухонної солі.

На даній стадії захворювання у пацієнта відсутні незворотні розростання і зміни сполучної тканини, завдяки чому призначена в цей період терапія дозволяє досягти стійкого регресу всіх ознак лімфостазу нижніх кінцівок.

На наступній стадії захворювання набряк набуває постійний характер і вже не зникає навіть після тривалого відпочинку. Відбувається розростання сполучної тканини, шкірні покриви натягуються і ущільнюються.

З’являються скарги на болі в ураженій кінцівці і її підвищену стомлюваність, судоми.

При натисканні пальцем на шкірі залишається втиснутий слід, який зберігається протягом декількох хвилин, а іноді і годин.

Важкий перебіг лимфостаза нижніх кінцівок супроводжується розвитком незворотних фіброзно-кістозних змін м’яких тканин, які ще більше порушують відтік лімфи. В результаті уражена кінцівка втрачає свої нормальні анатомічні контури і значно збільшується в розмірах (слоновість), при цьому страждають її рухові функції.

Лімфостаз нижніх кінцівок у вагітних

Лімфостаз нижніх кінцівок у вагітних виникає часто, провокується наступними факторами:

 • обмеження фізичної активності;
 • різка зміна гормонального балансу;
 • здавлювання венозних і лімфатичних судин зростаючою маткою.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Хронічна венозна недостатність значно збільшує ризик розвитку у вагітних лимфостаза нижніх кінцівок.

У більшості випадків лімфедема ніг у вагітних має оборотний характер і самостійно проходить після народження дитини. Для профілактики прогресування лімфатичного набряку жінкам рекомендується регулярне носіння компресійного трикотажу.

Рекомендується відмовитися від обрізного педикюру, замість нього виконувати апаратний медичний педикюр, використовувати спеціальні засоби для лікувального та гігієнічного догляду за шкірою ніг.

Лімфостаз нижніх кінцівок у вагітних слід диференціювати від набряків, обумовлених іншими причинами (варикозне розширення вен, нефропатія).

Лімфостаз нижніх кінцівок у дітей

Причиною лимфостаза нижніх кінцівок у дітей найчастіше є вроджена патологія будови лімфатичної системи (недорозвиненість клапанного апарату, підвищена розтяжність і витончення стінок лімфатичних судин). Неповноцінно сформовані лімфатичні судини не в змозі повноцінно функціонувати і відводити лімфу від підшкірної клітковини і м’язів нижніх кінцівок.

У ранньому віці у дітей неправильно розвинена лімфатична система зазвичай все ж справляється зі своїми функціями. Однак у міру зростання і розвитку дитини, збільшення його фізичної активності починають з’являтися м’які лімфатичні набряки.

Вони найбільш виражені до кінця дня, а вранці, після нічного сну, зникають. Діти скаржаться на болі в ногах, швидко наступаючу втому ніг. Батьки можуть зауважити, що підібрана за розміром взуття до кінця дня стає тісною для дитини.

З початком статевого дозрівання в організмі відбувається гормональна перебудова, на тлі яких стан неправильно сформованих лімфатичних судин ще більше погіршується. В результаті цього лімфатичний набряк нижніх кінцівок швидко наростає, стає постійним. Якщо не буде розпочато лікування, у дитини розвивається слоновість, з’являються довгостроково незагойні трофічні виразки.

 • 11 основних причин набряклості ніг
 • 7 народних рецептів, які допомагають вилікувати трофічні виразки
 • 5 ознак можливих проблем з серцем

Діагностика

Діагностика лимфостаза нижніх кінцівок труднощів не представляє увазі вираженості основного симптому – набряку. Значно складніше виявити причину, яка спричинила її розвиток. З метою її виявлення проводять інструментальне обстеження, що включає:

 • ультразвукове дослідження органів черевної порожнини і малого таза;
 • лімфостінціграфію;
 • рентгенівську лімфографія;
 • комп’ютерну та / або магніторезонансної томографію.

На II-III стадії лімфостаз нижніх кінцівок нерідко ускладнюється розвитком деформуючого остеоартрозу і контрактур, екземи, трофічних виразок, бешихи.

Лімфостаз нижніх кінцівок необхідно диференціювати від постфлебитического синдрому і тромбозу глибоких вен, для яких характерні м’який набряк, варикозно розширені вени, варикозна екзема і гіперпігментація шкірних покривів. При необхідності виключення патології вен проводять ультразвукову доплерографію (УЗДГ).

Лікування лімфостазу нижніх кінцівок

Основною метою лікування є відновлення нормального відтоку лімфи від тканин ураженої кінцівки. З цією метою призначається:

Медикаментозне лікування включає прийом ангиопротекторов, флеботоников з лімфотропним дією, імуностимуляторів, ензимів.

Пацієнтам з лимфостазом нижніх кінцівок рекомендується дотримуватися дієти з обмеженням кухонної солі. Крім цього, необхідно забезпечити достатній рівень фізичної активності (скандинавська ходьба, плавання, заняття лікувальною фізкультурою).

Причини, діагностика та лікування лімфостазу нігПри розвитку тріщин і трофічних виразок на шкірі ураженої кінцівки проводять їх місцеве лікування – обробку антисептиками, протизапальними препаратами, при приєднанні бактеріальної інфекції – антибіотиками.

Показаннями до хірургічного лікування лімфостазу нижніх кінцівок є:

 • неефективність проведеної консервативної терапії;
 • швидке прогресування лімфатичного набряку;
 • освіту деформирующих лімфатичних мішків;
 • виражений фіброз.

Лімфостаз нижніх кінцівок у вагітних слід диференціювати від набряків, обумовлених іншими причинами.

Існує кілька способів оперативного лікування лімфостазу нижніх кінцівок:

 • створення лімфовенозна анастомозів;
 • дерматофасціоліпектомія;
 • ліпосакція;
 • трансплантація повноцінного лимфоидного комплексу – проводять при первинній формі лімфедеми;
 • створення тунелів, по яких лімфа з уражених тканин відводиться в здорові – такий тип операцій виконують при розвитку слоновості.

Можливі наслідки і ускладнення

На II-III стадії лімфостаз нижніх кінцівок нерідко ускладнюється розвитком деформуючого остеоартрозу і контрактур, екземи, трофічних виразок, бешихи. Приєднання вторинної інфекції призводить до виникнення гнійних ускладнень (фурункули, целюліт, остеомієліт), які, в свою чергу, можуть стати причиною сепсису і загибелі пацієнта від інфекційно-токсичного шоку.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу нігЛімфостаз нижніх кінцівок часто ускладнюється лімфангітом. З метою профілактики цього ускладнення необхідно здійснювати правильний догляд за стопами.

Рекомендується відмовитися від обрізного педикюру, замість нього виконувати апаратний медичний педикюр, використовувати спеціальні засоби для лікувального та гігієнічного догляду за шкірою ніг.

При приєднанні грибкової інфекції використовують антимикотические кошти.

Прогноз

Пацієнтам з лимфостазом нижніх кінцівок необхідно протягом усього життя регулярно проходити курси підтримуючої терапії. Відмова від терапії призводить до швидкого прогресування захворювання, приєднання вторинної інфекції і викликається їй важким гнійним поразок, порушення рухової функції ураженої кінцівки.

У жителів тропічних країн лімфостаз нижніх кінцівок нерідко буває обумовлений лімфатичних філяріози.

Профілактика

З метою профілактики розвитку лімфостазу нижніх кінцівок необхідно:

 • своєчасно проводити обробку і лікування будь-яких ран, особливо інфікованих;
 • регулярного і правильного здійснювати гігієнічний догляд за шкірою ніг, особливо стоп, і нігтями;
 • своєчасно діагностувати і активно лікувати захворювання вен, серця і нирок.

Лімфостаз нижніх кінцівок: лікування в домашніх умовах, симптоми і причини

Поряд з кровоносною, в організмі людини функціонує лімфатична система. Її капіляри, так само, як і кровоносні, пронизують все тканини людини. За ним постійно рухається лімфа – прозора рідина, настільки ж в’язка, як і кров.

Рух проходить знизу вгору по лімфатичних протоках за рахунок скорочення мускулатури і завдяки функціонуванню клапанів, що перешкоджають її зворотному току. У разі порушення їх роботи нормальний відтік лімфатичної рідини порушується. В першу чергу лімфа накопичується в нижніх кінцівках, сприяючи розвитку набряків і виникнення лімфостазу нижніх кінцівок.

Що таке лімфостаз нижніх кінцівок?

Лімфостаз нижніх кінцівок (ЛНК) – досить поширене захворювання, яким, згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, частіше страждають представниці слабкої статі. Ознаки лимфостаза нижніх кінцівок в тій чи іншій мірі вираженості відзначаються у кожної десятої жінки.

Вибірковість хвороби можна пояснити тим, що саме на жінок природа поклала обов’язок по виношування і народження потомства, а одним з факторів, що провокують розвиток такого захворювання, як лімфостаз ніг, є стабільно підвищене навантаження на них, неминуче виникає в період вагітності.

Щоб зрозуміти, що таке лімфостаз нижніх кінцівок і чому він виникає, потрібно уважно розглянути, як функціонує лімфатична система в організмі людини.

Лімфатична субстанція являє собою продукт фільтрації плазми крові, що акумулює і виводить з неї шлаки. З межтканевого простору вона потрапляє в лімфокапілляри, потім – в лімфатичну мережу і в лімфовузли, звідки після очищення повертається назад в кровотік.

Крім функції очищення, лімфа виводить з крові зайву рідину, запобігаючи розвитку набряків. Тому основною ознакою порушення нормального функціонування цієї системи є набряклість, що викликається застійними явищами.

Оскільки нижні кінцівки знаходяться на периферії тіла людини, саме в них в першу чергу створюються сприятливі умови для виникнення такого стану.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Лімфостаз нижніх кінцівок найчастіше зустрічається у жінок

Залежно від того, які причини сприяють прояву патології, фахівці виділяють первинний і вторинний лімфостаз. Первинний лімфостаз, званий також хворобою Мілроя, є рідкісним генетичним захворюванням, яке здатне проявлятися у представників однієї і тієї ж сім’ї протягом кількох поколінь.

Виникнення вторинного лімфостазу нижніх кінцівок може бути спровоковано цілим рядом причин, серед яких, крім вагітності:

 1. Варикозне розширення судин ніг, а також його ускладнення – тромбофлебіт і тромбоз.
 2. Серцева і / або ниркова недостатність, на тлі яких виникають набряки.
 3. Ускладнення інфекційно-запального ураження тканин підшкірно-жирової клітковини – розвиток фурункулів і флегмон.
 4. Післяопераційний лімфостаз нижніх кінцівок провокують рубці в області лімфовузлів і судин, здавлюють їх і перешкоджають нормальному відтоку рідини.
 5. Новоутворення, місцем локалізації яких є міжтканинні простір.

Також причиною лімфостазу нижніх кінцівок може стати малорухливий спосіб життя. Іноді він виникає при тривалому дотриманні постільного режиму у людей, які перенесли інсульт або важку травму.

Симптоматика

Лімфостаз – довго поточний прогресуюче захворювання, яке в міру свого розвитку, часом протягом десятків років, проходить кілька етапів.

Код лимфостаза нижніх кінцівок по МКБ-10 (десятого варіанту Міжнародної класифікації хвороб, де кожна відома науці патологія позначена буквено-цифровим шифром) – I89.8.

Фахівці, орієнтуючись на симптоматику, виділяють три основних стадії лімфостазу нижніх кінцівок:

 1. Слабо виражений спонтанний набряк, або лімфедема, свідчить про початкову стадію патології. Зазвичай такий лімфостаз виникає в районі гомілки і ступні в кінці дня. Він не має хворобливих проявів і не доставляє особливого занепокоєння. Шкіра ніг на цій стадії вторинного лімфостазу зберігає природний колір і м’якість, що не ущільнюється. При натисканні на неї залишається невелика ямка, яка швидко зникає. Після нічного відпочинку такі набряки спадають самостійно.
 2. Незворотний набряк (фібредема) характеризується зміною структури тканини – вона стає хворобливою, твердне (її неможливо стиснути в складку), набуває темний бурий відтінок. Натиск на неї викликає утворення поглиблень, які довго не розгладжуються. При пальпації відчуваються щільні фіброзні тяжі. Епідерміс під впливом набряку значно розтягується, що стає причиною утворення тріщин на шкірної поверхні. З’являється ризик проникнення інфекції через травмовану шкіру, про що свідчать розлиті червоні плями на її поверхні. Через порушення кровообігу в ногах виникають судоми. Кінцівка міняє нормальні обриси, порушуються рухові функції – важко згинання в суглобах.
 3. На останній стадії лімфостазу нижніх кінцівок формується так звана слоновість. Уражені ділянки епідермісу відрізняються сильною гіпертрофією, набряки змінюють обриси кінцівки. Хворі постійно відчувають нездужання, слабкість, головні і суглобові болі. Рухові функції кінцівки значно порушуються, вона вже не може служити надійною опорою при ходьбі. На шкірі з’являються важко загоюються трофічні виразки, виникає загроза розвитку бешихи і / або гангрени, фіналом якої може стати летальний результат.

Щоб хвороба не прийняла незворотного характеру, необхідно звертатися до лікаря на ранній стадії лімфостазу нижніх кінцівок. Своєчасна постановка діагнозу і правильне лікування дозволять уникнути подібного розвитку ситуації.

Діагностика

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Діагностикою лимфостаза і подальшої терапією займається лимфологии

Діагностикою та лікуванням лімфостазу займається лимфологии, однак знайти такого фахівця можна тільки у великих містах, тому найчастіше хворих з даною патологією приймає флеболог (фахівець по судинах) або хірург. Досвідчений лікар здатний поставити попередній діагноз вже при першому огляді пацієнта, виходячи із зовнішніх ознак захворювання. Але для абсолютної впевненості в ньому необхідно провести ряд досліджень, в тому числі:

 • аналізи крові – для визначення таких показників, як швидкість осідання еритроцитів (перевищення норми сигналізує про наявність запального процесу), рівень тромбоцитів (визначає показник в’язкості крові, що впливає на крово- і лімфообіг);
 • аналізи сечі – дозволяють виключити зв’язок набряклості ніг із захворюванням нирок;
 • Рентгеноскопічна лімфографія, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія нижніх кінцівок надають детальну інформацію про ступінь вираженості і характер протікання патологічних процесів;
 • диференціальна діагностика з метою виключення тромбозу глубокозалегающих вен або постфлебитического синдрому.

Отримавши результати обстежень, лікар приймає рішення про те, які саме способи лікування слід застосувати в даному випадку. При цьому він враховує як стадію розвитку захворювання, так і стан хворого і наявність у нього супутніх патологій.

Терапевтичні методики

В курс консервативної терапії лимфостаза нижніх кінцівок входять медикаментозне та фізіотерапевтичне лікування.

Серед фармацевтичних препаратів, які використовуються при даній патології, можна назвати наступні:

 1. Детралекс, Вазокет, Флебодіа – флеботонікі, що покращують процес обміну речовин в тканинах ніг.
 2. Троксевазин, Троксерутин, Венорутон – ліки, що підвищують тонус вен, найкращий результат показують на початковій стадії захворювання.
 3. Курантил, Трентал – кроверазжижающие кошти, що пом’якшують застійні явища і перешкоджають утворенню тромбів.

Крім цього, для зняття набряків призначаються сечогінні засоби. Оскільки систематичне застосування таких препаратів викликає дефіцит калію в організмі, лікар зазвичай рекомендує приймати їх одночасно з калійвмісними препаратами (Оротат калію).

Фізіопроцедури при лімфостаз включають магнітну і лазерну терапію, водолікування (гідромасаж), ультрафіолетове опромінення аутокрові.

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

При лімфостаз хорошу ефективність показують магнітна і лазерна терапія

Також хороший ефект при лімфостаз дає лімфодренажний масаж, що виконується професійним масажистом, і лікувальна фізкультура, якій необхідно займатися постійно не менше двох разів на день. У комплекс бажано ввести заняття на велотренажері або велосипедні прогулянки.

Необхідно постійне носіння компресійного трикотажу – гольфів або панчіх, які слід надягати вранці, до підйому з ліжка.

Ще один спосіб лікування і профілактики прогресування лімфостазу нижніх кінцівок – гірудотерапія (лікування п’явками). Виконувати процедуру повинен кваліфікований фахівець, використовуючи при цьому тварин, спеціально вирощених в стерильних умовах. Повторне їх використання виключається.

У дієтичне харчування при лімфостаз нижніх кінцівок повинні входити молочні продукти, пісні сорти м’яса і риби, курячі яйця, овочі і фрукти. Надлишок в раціоні цукру, кондитерських виробів, жирних продуктів, гострих приправ і солі небажаний. Смаження як спосіб приготування їжі не рекомендується.

Хірургічне лікування

При відсутності позитивної динаміки консервативного лікування показана хірургічна корекція з метою поліпшення відтоку лімфи з нижніх кінцівок. Операцію проводить судинний хірург в умовах стаціонару.

Народне лікування

Причини, діагностика та лікування лімфостазу ніг

Народним лікуванням лімфостазу можна займатися тільки на початкових стадіях хвороби

Застосування методів народної медицини в домашніх умовах допустимо на початкових стадіях хвороби, після обов’язкової консультації з лікарем. Сюди входить перш за все фітотерапія – лікування рослинним сировиною. Народні цілителі рекомендують такі рецепти:

 1. Подрібнений корінь солодки (10 г) залити склянкою окропу і поставити на водяну баню. Через 30 хвилин зняти з вогню, процідити, остудити і долити водою до початкового об’єму. Приймати по столовій ложці тричі на добу протягом трьох тижнів.
 2. Розвести яблучний оцет навпіл з водою і масажувати їм ноги у напрямку знизу вгору, до пахових лімфовузлів. Масаж повинен бути м’яким, без натиску.
 3. Розтерту в кашку печену цибулину змішати з аптечним дьогтем, отриману мазь накласти на проблемну ділянку ноги, зафіксувавши бинтом. Накладати слід на ніч, змиваючи вранці теплою водою.

Профілактика і прогноз

Для профілактики слід уникати надмірного навантаження на ноги, в тому числі статичної, і підняття важких предметів. Взуття має бути легкою і зручною. Важливий ретельний догляд за шкірою ніг, своєчасна дезінфекція саден, подряпин і потертостей. Крім того, необхідно відмовитися від шкідливих звичок – переїдання, куріння, зловживання алкогольними напоями.

Відповідь на питання, чи можна вилікувати лімфостаз нижніх кінцівок, залежить від стадії патології. Повністю позбавитися від захворювання можливо тільки на ранній стадії. Надалі застосування терапії може уповільнити перебіг хвороби, дозволяючи людині зберігати працездатність і вести активний спосіб життя.

 

Лімфатичні набряки нижніх кінцівок – причини і лікування лімфостазу ніг

Лімфатичний набряк нижніх кінцівок – хронічне захворювання, при якому спостерігається порушення циркуляції лімфи – біологічної рідини організму. Остання утворюється в тканинах, накопичується в лімфатичних капілярах і звідти поширюється по організму. Порушення її струму призводить до застою рідини в кінцівках.

Захворювання може вражати одну або обидві ноги. Недузі схильні і чоловіки, і жінки, але як показує практика, представниці прекрасної статі страждають від нього набагато частіше. Сама собою така проблема не проходить. Якщо лімфостаз нижніх кінцівок ніяк не лікувати, він перейде в необоротну форму, при якій спостерігається потовщення ніг – слоновість.

У Юсуповському лікарні спільними зусиллями фахівців в різних областях медицини розроблена оригінальна комплексна методика лікування лімфостазу нижніх кінцівок.

Суть методу полягає не тільки в тому, що «зганяє» набряк з ураженої кінцівки, але і шляхом комплексного впливу на лімфатичну систему відбувається активація лімфатичного відтоку.

Це дозволяє в подальшому організму самому регулювати дренажну функцію лімфатичної системи.

Пройти сучасну діагностику та інноваційний лікування ви можете в Юсуповському лікарні, де представлений повний перелік флебологических послуг.

Різновиди лімфатичного набряку ніг

Відповідно до сучасної класифікації, розрізняють первинний лімфатичний набряк ніг і вторинний, тобто набутий, який розвивається при запаленні кінцівок.

Причини лимфостаза вродженого – порушення будови лімфатичної системи, на зразок відсутності деяких лімфатичних судин або розширення їх. Проявляє себе такий тип недуги ще в ранньому віці. Набутий лімфостаз ніг має наступні причини:

 • травми нижніх кінцівок;
 • новоутворення, що здавлюють лімфососуди;
 • серцева недостатність;
 • пошкодження лімфатичних судин на ногах при операціях;
 • ниркові захворювання;
 • знижена кількість білків в організмі;
 • нерухомість ніг;
 • ураження лімфатичних вузлів паразитами.

На початкових етапах лімфостаз ніг призводить до утворення великих набряків. У міру розвитку з м’яких і оборотних вони перетворюються в важковиліковні і щільні освіти. Якщо не зупинити придбаний лімфостаз нижніх кінцівок на другій стадії, буде розвиватися слонова хвороба. Вона погіршує якість життя і може стати причиною розвитку супутніх недуг.

Найнебезпечніша – третя стадія. На даному етапі спостерігаються порушення кровопостачання нижніх кінцівок. Як наслідок – на шкірі, ураженої набряками, утворюються червоні ділянки, де через деякий час з’являються трофічні виразки. Лімфостаз третього ступеня часто супроводжується інфекційними ускладненнями. Крім того, підвищується ризик розвитку онкології.

Лімфостаз нижніх кінцівок – симптоми і діагностика

Надмірне накопичення лімфи є тривалим процесом. Воно відбувається дуже повільно. При цьому порушується лімфовідтік і навіть вся система кровопостачання.

Previous Причини, діагностика та лікування пахвового лімфаденіту
Next Причини, діагностика та лікування кисневого голодування серця

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *