Первинна, вторинна і третинна профілактика нападів бронхіальної астми


Профилактика приступов бронхиальной астмы

Бронхіальна астма, лікування і профілактика якої припускають тільки серйозний і комплексний підхід, за даними ВООЗ, діагностується у 4-10% населення Землі.

Дане захворювання органів дихання є хронічним, характеризується періодичними нападами. Основними ознаками астматичного нападу є сильний кашель, задишка, утруднене дихання.

Причини розвитку бронхіальної астми складаються із зовнішніх і внутрішніх провокуючих чинників.
Профілактика нападів бронхіальної астми

Зовнішні провокуючі фактори

До зовнішніх причин розвитку бронхіальної астми належать:

 • домашній пил;
 • квітковий пилок;
 • шерсть тварин;
 • Тютюновий дим;
 • побутова хімія, косметика і засоби по догляду за собою;
 • захворювання дихальної системи;
 • професійна діяльність (схильні до астми працівники хімічних виробництв, майстри по роботі з будівельними матеріалами, перукарі та інші працівники салонів краси, офісні і складські працівники);
 • деякі лікарські препарати;
 • часті стреси, тривале перевтома;
 • неправильне харчування;
 • несприятлива екологічна обстановка.

Найчастіше розвитку нападів сприяє безпосередній контакт хворого з алергеном. Загострення часто трапляються в теплу пору року, особливо в вітряну погоду.

Внутрішні причини розвитку хвороби

Внаслідок внутрішніх причин також розвивається бронхіальна астма. Профілактика і лікування, до речі, повинні проводити з урахуванням чинників, що спровокували хвороба.

До внутрішніх причин захворювання відносять в першу чергу спадкову схильність (в такому випадку ставиться діагноз «атопічна бронхіальна астма»).

Також до внутрішніх причин можна віднести супутні захворювання дихальної системи.

Класифікація бронхіальної астми

Розрізняють декілька видів такого захворювання, як бронхіальна астма. Для лікування і профілактики бронхіальної астми застосовуються різні медикаменти та методи терапії (в залежності від типу і тяжкості хвороби).

Так, по етіології можна виділити:

 • ендогенну астму, напади якої спровоковані внутрішніми факторами (фізичними вправами, супутніми інфекціями);
 • екзогенну форму хвороби, коли загострення викликаються алергенами (квітковим пилком, пиловими кліщами, шерстю тварин, тютюновим димом і так далі);
 • бронхіальну астму змішаного типу, при якій приступи можуть бути викликані впливом як внутрішніх, так і зовнішніх чинників.

По тяжкості перебігу розрізняють такі форми захворювання:

 • интермиттирующая астма, відносно легкі і короткі напади якої виникають не частіше разу на тиждень;
 • легка персистуюча астма характеризується загостреннями не рідше разу на тиждень, але не частіше одного разу на день;
 • персистирующая астма середньої тяжкості дається взнаки нападами щодня;
 • персистирующая астма в тяжкому перебігу є найскладнішою формою хвороби і характеризується дуже частими ускладненнями, обмеженням фізичної активності та безсонням.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Перші ознаки і симптоми захворювання

Безпосередньо астматичні напади супроводжуються такими ознаками:

 • сухий кашель (при поліпшенні стану виділяє харкотиння з щільними білими включеннями);
 • почастішання дихання і серцебиття;
 • задуха, сильна задишка;
 • грудна клітка роздувається при глибоких вдихів;
 • вени на шиї стають одутлими;
 • утруднення дихання, яке може з’являтися як поступово, так і різко;
 • сильне потовиділення, холодний піт;
 • слабкість, сонливість;
 • переднепритомний стан;
 • синюшність шкіри обличчя;
 • температура тіла піднімається до 37-37,5 градусів;
 • почуття здавлювання в грудях;
 • занепокоєння, паніка;
 • у деяких пацієнтів підвищується артеріальний тиск;
 • при видиху чути свисти і хрипи.

Характерна поза, яку прагне прийняти хворий з нападом астми – положення сидячи з невеликим нахилом вперед, при цьому людина важко дихає і спирається ліктями на коліна. Маленькі діти далеко не завжди приймають таку позу, немовля, наприклад, може спокійно лежати на спині, активно вести себе і грати навіть при астматичному нападі.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Перша допомога при астматичному стані

Глобальна стратегія лікування та профілактики бронхіальної астми передбачає і вживання заходів щодо полегшення стану пацієнта у період нападів.

 • Так, необхідно заспокоїти людину, дати призначені лікарем ліки (як правило, в інгалятори) і теплу воду, пити яку слід дрібними ковтками. Потрібно переконати хворого в спокійному стані чекати, поки ліки подіють, паніка ускладнить положення.
 • Не варто змушувати людину лягати – в становищі сидячи напади астми переносяться легше і швидше.
 • Якщо вжиті заходи не полегшують стан хворого, необхідно негайно дзвонити в «швидку допомогу». До прибуття лікарів слід постаратися заспокоїти хворого, з особливою увагою потрібно поставитися до дитини з астматичним нападом.

Відразу ж потрібно викликати бригаду «швидкої», якщо у людини стан критичний: спостерігаються синюшність шкірних покривів і одутлість вен на шиї, з’являються ознаки затьмарення свідомості, хворий задихається, інстинктивно намагається розширити груди і набрати повітря, підкидає плечі і підборіддя.

Якщо напад не припиняється і виникає загрозливий стан, може знадобитися термінова госпіталізація. Астматичний стан купірується інтенсивним лікарським впливом, деяким хворим можуть знадобитися кисневі маски і спеціальна медична техніка, що полегшує дихання.

У тому випадку, коли астматичний напад наздогнав хворого, коли той знаходиться один, і допомогу надати нікому, слід пам’ятати про правила купірування небезпечного стану самостійно:

 1. При появі симптомів, що попереджають напад астми (зміні дихання, появі хрипів, стисненні у грудях), необхідно скористатися інгалятором або прийняти препарат, призначений лікарем.
 2. Далі слід постаратися заспокоїтися, сісти і прийняти зручну позу, закрити очі і повільно дихати. Необхідно по черзі розслабляти м’язи тіла, не затримуючи при цьому дихання. Починати потрібно з особи, потім перейти на руки і ноги, потім спробувати розслабити все тіло.
 3. Необхідно постаратися стабілізувати дихання: не ковтати повітря ротом, вдихати через зімкнуті губи так, щоб при видиху лунав свист.
 4. Щоб полегшити приступ, слід нахилитися вперед, впираючись ногами в підлогу, а ліктями – в коліна, потім глибоко вдихнути і затримати дихання на пару секунд, після чого відкашлятися в хустку, щоб позбутися від мокротиння.
 5. Якщо після вжитих заходів стан не поліпшується – необхідно викликати «швидку допомогу».

Медикаментозна терапія астми

Терапія бронхіальної астми лікарськими засобами передбачає прийом базисних і симптоматичних комплексів препаратів. Базисний курс спрямований на механізм захворювання, контролює сам перебіг хвороби, тоді як симптоматична терапія – це лікування і профілактика загострення бронхіальної астми.

Профілактика нападів бронхіальної астми

До препаратів базисного курсу відносять:

 1. Кромони.
 2. Моноканальной антитіла.
 3. АСИТ (аллергенспеціфіческіх імунотерапію).
 4. Антагоністи лейкотрієнових рецепторів.
 5. Глюкокортикостероїди.

Для профілактики нападів бронхіальної астми застосовують медикаментозні засоби, що застосовуються для симптоматичної терапії:

 1. Бета-адреноміметики короткої дії – ефективно і з меншими побічними діями знімають астматичні напади.
 2. Бета-адреноміметики тривалої дії – лікарські препарати, які, крім купірування симптомів, зменшують і частоту нападів.
 3. Ксантини – застосовуються для екстреного полегшення стану пацієнта, а також посилення дії вищеперелічених засобів.

Мінімізувати гострі астматичні напади дозволяють інгалятори, за допомогою яких ліки швидше потрапляє в організм і починає діяти.

Також профілактика нападів бронхіальної астми включає в себе застосування додаткових препаратів, наприклад антибактеріальних засобів і відхаркувальних ліків.

Немедикаментозні терапія захворювання

Немедикаментозне лікування передбачає усунення провокуючих чинників захворювання, дотримання спеціальної дієти, спелеотерапію і галотерапию.

Спелеотерапія – метод лікування, що передбачає присутність пацієнта в приміщенні, де забезпечений мікроклімат карстових печер. Галотерапія – аналог спелеотреапіі, що має на увазі лікування «солоним» повітрям.

Сеанси в сольових печерах дозволяють значно продовжити період ремісії і в цілому позитивно впливають на дихальну систему.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Дієта при бронхіальній астмі рекомендує відмова від морепродуктів, цитрусових, копченостей, жирних страв, малини, яєць, бобових, горіхів, шоколаду, жирних сортів м’яса, ікри, їжі на дріжджах, смородини, персиків, дині, полуниці, алкоголю, меду, соусів на основі томатів. Необхідно обмежити вживання хлібобулочних виробів, молочних продуктів, цукру і солі.

Готувати їжу бажано на пару. Раціон повинен припускати 4-5 прийомів теплої їжі в день. Рекомендується наситити меню кашами, ненаваристі супами, овочевими та фруктовими салатами. Можна їсти докторські сосиски, нежирні сорти м’яса, житній і висівковий хліб, вівсяне або галетное печиво.

Для профілактики бронхіальної астми застосовують також санаторно-курортне лікування. Відпочивати пацієнтам із захворюваннями органів дихання краще в Криму.

Лікування народними засобами

Існує також достатня кількість народних методів лікування бронхіальної астми, проте перед застосуванням будь-якого з них слід обов’язково проконсультуватися з фахівцем – не таким вже легким захворюванням, щоб експериментувати, є бронхіальна астма. Профілактика і лікування народними способами можуть припускати наступне:

 1. Лікування за методом доктора Батмангхеліджа (водою). Суть методу полягає у вживанні двох склянок води за півгодини до їжі і однієї склянки – через 2,5 години після чергового прийому їжі. Воду потрібно використовувати талу або підсолену (половина чайної ложки морської солі на два літри чистої води) по черзі.
 2. Вживання імбиру за певною схемою. На тертці потрібно натерти 4-5 см кореня імбиру, залити холодною водою і нагрівати на водяній бані. Після закипання потрібно проварити засіб під закритою кришкою протягом 20 хвилин. Приймати підігрітий відвар потрібно по 100 мл до їди.
 3. Вдихання соляного повітря. Для регулярних процедур достатньо придбати соляну лампу в магазині товарів для дому та встановити в кімнаті пацієнта.
 4. Прийом лікарського засобу на основі вівса. Півкіло вівса потрібно залити 2 літрами молока і 0,5 л води, варити 2 години на повільному вогні. Після в засіб потрібно додати по одній чайній ложці меду і вершкового масла. Вживати відвар потрібно в гарячому вигляді, вранці до сніданку. Зберігати засіб необхідно в холодильнику. Курс терапії становить один рік.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Первинна профілактика хвороби

Первинна профілактика бронхіальної астми передбачає реалізацію комплексу заходів, спрямованих на попередження хвороби. З принципами профілактики повинен бути ознайомлений кожен, незалежно від віку, статі та соціального статусу. Крім того, важливо не просто знати, а й дотримуватися заходів попередження захворювання.

Принципи первинної профілактики трохи відрізняються у дорослих і дітей. Так, юні пацієнти частіше хворіють на атопічну бронхіальну астму, основною причиною якої є несприятлива спадковість. Основним провокуючим фактором у такому випадку стають алергени, які потрапляють в організм з харчуванням.

Профілактика бронхіальної астми у дітей з генетичною схильністю до захворювання передбачає попередження виникнення алергічних реакцій.

Слід якомога довше продовжувати грудне вигодовування таких дітей, що дозволить зміцнити імунну систему малюка і підтримувати нормальну мікрофлору кишечника.

Профілактика бронхіальної астми у дорослих пацієнтів направлена ​​на попередження негативного впливу провокуючих чинників захворювання: тютюнового диму, квіткового пилку, домашнього пилу, хімічних речовин. Так, по-перше, необхідно усунути можливі причини захворювання з числа джерел зараження, і тільки потім приступати до терапії наявних патологій дихальної системи.

Бронхіальна астма, профілактика якої повинна бути комплексною, частіше вражає наступні групи пацієнтів:

 • людей із спадковою схильністю (тих, близькі родичі яких страждали безпосередньо на астму, хронічні захворювання дихальної системи, алергічними реакціями);
 • завзятих курців;
 • осіб, які страждають на атопічний дерматит (запальне ураження шкіри, що має алергічну природу і передається генетично);
 • осіб з бронхообструктивним синдромом при гострих респіраторно-вірусних інфекціях;
 • людей, які працюють в особливих умовах (задушливих і запилених приміщеннях) або з парфумерією, хімічними реактивами.

Саме цим групам осіб особливо важливо поберегтися. Профілактика бронхіальної астми передбачає такі основні заходи:

 • користування гіпоалергенної косметикою;
 • відмова від тютюнопаління (в тому числі пасивного);
 • створення навколо себе сприятливої ​​екологічної обстановки (по можливості);
 • утримання будинку в чистоті;
 • усунення контактів з можливими алергенами;
 • своєчасне лікування респіраторних захворювань, в період епідемій – дотримання заходів профілактики, вакцинація.

Вторинна профілактика астми

Особливі правила профілактики стосуються і тих пацієнтів, які вже хворіють на астму. Вторинна профілактика бронхіальної астми спрямована на попередження розвитку ускладнень і гострих нападів хвороби. Правила вторинної профілактики рекомендується дотримуватися і тим, чиї родичі хворіють або хворіли на бронхіальну астму, атопічний дерматит, алергією, екземою.

Наступні заходи передбачає вторинна профілактика бронхіальної астми:

 • препарати (протиалергічні), особливо призначені лікарем, повинні прийматися в обов’язковому порядку з метою зменшення або повного зникнення підвищеної чутливості організму;
 • виняток високоаллергенних продуктів харчування з повсякденного раціону;
 • повна відмова то тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв;
 • використання синтетичних (антиалергенних) подушок і ковдр;
 • обмеження спілкування з домашніми тваринами, краще відмовитися навіть від змісту риб, тому що сухий корм часто стає причиною алергії;
 • регулярне прибирання житлового приміщення, провітрювання;
 • своєчасне лікування гострих респіраторно-вірусних інфекцій в холодну пору року;
 • виконання дихальної гімнастики та інших методів терапії (голковколювання, фітотерапія);
 • прийом вітамінних комплексів, призначених лікарем.

Пацієнтам з бронхіальною астмою необхідно виявляти особливу обережність в теплу пору року, коли складніше уникнути контакту з можливими алергенами.

Профілактика бронхіальної астми у дітей передбачає ті ж заходи.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Третинна профілактика хвороби

Третинна профілактика астми має на меті загальне полегшення перебігу захворювання та попередження летального результату в період загострення хвороби. Профілактика нападів бронхіальної астми на цьому етапі передбачає дотримання елімінаційних режиму – це повне виключення можливості контакту пацієнта з дратівливим чинником, що викликає ядуха.

На щастя, смертельний результат при даному захворюванні швидше є рідкістю, так що знання про методи третинної профілактики необхідні в першу чергу лікарям-реаніматологам.

Бронхіальна астма, профілактика і лікування якої вимагають серйозного ставлення, характеризується позитивним прогнозом, проте багато що залежить від того, на якій стадії захворювання хворий звернувся за кваліфікованою медичною допомогою.

Класифікація, діагностика і лікування ОАП

Профілактика бронхіальної астми

[Профілактика бронхіальної астми] має величезне значення в попередженні розвитку захворювання, а також в зупинці процесів ускладнення недуги.

Щоб знати, які профілактичні заходи слід вживати при бронхіальній астмі, необхідно зрозуміти, від чого розвивається хвороба, і що є її причинами.

Причини виникнення бронхіальної астми

[Бронхіальна астма] є хронічне запалення органів дихальної системи. Даний недуга супроводжується нападами задухи, при яких хворому стає важко дихати.

Іноді напади можуть бути настільки серйозними, що можливий і летальний результат (хоча таке трапляється вкрай рідко).

Приступ задухи відбувається через те, що різко звужується просвіт в гілках бронхіального дерева. При попаданні подразника всередину бронхів їх гладка мускулатура різко скорочується, звужуючи просвіт дихальних шляхів.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Крім того, внутрішній слизовий шар бронхів також реагує на подразник і починає посилено виробляти секрет. При цьому просвіт бронхів заповнюється великою кількістю слизу.

У підсумку, просвіт бронхіальних шляхів може взагалі зникнути, і, відповідно, повітря не має можливості проникнути в легені. Настає задуха.

У людини, що страждає на бронхіальну астму, напад задухи можуть викликати так звані зовнішні чинники, представлені нижче.

алергени

Це найбільша група факторів, що впливають на розвиток нападів. Найбільш поширеним алергеном виступає домашній пил і живуть в ній пилові кліщі.

Пил накопичується в килимах, книгах, подушках, ковдрах, оббивці меблів і т. Д. Шерсть домашніх тварин також провокує напади бронхіальної астми.

Пух і пір’я птахів. У астматиків не повинно бути в будинку пір’яних подушок і пухових ковдр.

Пилок рослин. Астматичні загострення відбуваються найчастіше в період цвітіння рослин і, особливо, в вітряну погоду.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Різкі запахи. Запах фарби, густі важкі парфуми і т. Д. Також викликають задуху.

Від деяких продуктів харчування астматикам варто відмовитися. До них відносяться яйця, риба, цитрусові, персики, горіхи тощо.

інфекції

На віруси, бактерії, грибки бронхи пацієнта з астматичної схильністю можуть занадто бурхливо відреагувати і викликати бронхоспазм, що тягне за собою напад.

Неправильне харчування

Вживання занадто багато жирної, калорійної їжі спричиняє появу зайвої ваги.

Зайва вага, в свою чергу, веде до збою роботи серцево-судинної системи і призводить до виникнення задишки, зниження рухливості.

Це один з кроків на зустріч до бронхіальної астми. Крім того, споживання солоної їжі призводить до накопичення рідини в організмі.

У підсумку, піднімається артеріальний тиск, що може спровокувати приступ задухи.

Кліматичні умови

Ризик розвитку бронхіальної астми набагато вище в регіонах з жарким і сухим кліматом, або навпаки, занадто холодні і вологі кліматичні умови сприяють частих простудних захворювань, які можуть набути хронічного характеру і перерости в бронхіальну астму.

 екологічна обстановка

У великих мегаполісах і промислових містах повітря, як правило, занадто забруднений вихлопними газами і виробничими викидами в атмосферу. Навіть організм здорової людини реагує на таке повітря, не кажучи вже про астматиках.

психологічні причини

Хвилювання, стреси призводять до прискореного серцебиття і підвищення артеріального тиску. Дихання при цьому частішає і може привести до нападу бронхіальної астми.

куріння

При вдиханні тютюнового диму токсини, присутні в ньому, роз’їдають захисний внутрішній шар бронхів, а смоли осідають на стінках.

фізичні перевантаження

Вони також призводять до посиленої роботи серцево-судинної системи, почастішання дихання, що сприяє виникненню нападу.

внутрішні причини

З усіма перерахованими зовнішніми факторами зустрічається кожен житель планети. Однак, далеко не у всіх розвивається бронхіальна астма.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Для цього повинні бути внутрішні причини, до яких можна віднести:

 • Спадковість Якщо в роду є близькі родичі, які страждають на атопічний дерматит, алергічними реакціями, то цілком можливо виникнення бронхіальної астми. Але не варто забувати, що у спадок передається не сама хвороба, а лише схильність до неї. Розвинеться чи ні бронхіальна астма на тлі цієї схильності, залежить від того, який спосіб життя буде вести людина, в яких умовах проживати і т. Д.
 • Гіперчутливість і підвищена реактивність бронхів Іноді пацієнт з народження має надмірну чутливість бронхів до подразника, що сприяє розвитку бронхіальної астми.
 • Порушення в імунній системі При ослабленому імунітеті організму розвиваються хронічні захворювання дихальної системи, що нерідко веде до бронхіальної астми. З іншого боку, висока активність імунних клітин викликає алергічну реакцію і розвиток на цьому тлі недуги.
 • Дефекти ендокринної системи Збій в роботі ендокринних залоз найчастіше пов’язаний з алергічними проявами.

Форми захворювання бронхіальної астми

Залежно від того, які причини послужили розвитку недуги, існують такі форми бронхіальної астми.

екзогенна форма

Для екзогенної форми бронхіальної астми характерна поява нападів ядухи при попаданні на слизову оболонку бронхів алергенів неінфекційного характеру.

Це домашній пил, пилок рослин, шерсть домашніх тварин, запахи та ін.

Сюди ж можна віднести і тютюновий дим, при осіданні якого дрібні бронхіоли повністю забиваються слизом, що спочатку призводить до появи хронічного кашлю, а потім може дійти і до бронхіальної астми.

ендогенний вид

Ендогенна форма астми розвивається під впливом інфекцій, надмірного охолодження, фізичних перевантажень, психологічних причин.

Прийом аспірину у деяких пацієнтів також викликає напади задухи. Це відбувається через вміст в ліках речовин саліцилатів. Такі ж речовини містяться в салі, цибулі, копченині.

змішання генез

Коли екзогенна і ендогенна форми бронхіальної астми об’єднуються, то виходить змішана астма, лікування і профілактика якої ускладнюється через велику кількість причин, що викликають її.

профілактика захворювання

Профілактика бронхіальної астми умовно ділиться на первинну і вторинну.

Первинна профілактика хвороби передбачає усунення, перш за все всіх причин, що провокують розвиток бронхіальної астми.

Первинна профілактика рекомендується і здоровим людям, які мають біологічні дефекти, які можуть дати старт бронхіальній астмі. До профілактичних заходів первинного характеру можна віднести наступне:

 • В якості профілактики бронхіальної астми необхідно перейти на правильне і здорове харчування.
 • Для догляду за тілом та обличчям косметика також повинна бути максимально щадить.
 • Для прибирання будинку і прання одягу необхідно використовувати тільки гіпоалергенні засоби.
 • Усунення контакту з домашніми тваринами. Як би людина не любив кішок, хом’яків, собак та інших братів наших менших, йому не варто заводити їх в своєму будинку.
 • Зміст свого житла в повній чистоті. Повинна бути щоденне вологе прибирання. Необхідно усунути всі можливі накопичувачі пилу: килими, м’які іграшки, старі дивани, крісла і т. Д.
 • Слід відмовитися від парфумів, одеколонів, освіжувачів повітря.
 • Ні в якому разі не можна приймати ліки без припису лікаря, оскільки не тільки аспірин може послужити причиною задухи.
 • Курцем варто розлучитися зі своєю шкідливою звичкою.
 • Для профілактики бронхіальної астми потрібно займатися фізкультурою.
 • Відмінними профілактичними заходами виступає відпочинок на курортах з сприятливим кліматом. У таких місцях, як правило, передбачені санаторії для пацієнтів з бронхіальною астмою.

Первинна профілактика рекомендується і здоровим людям, які мають біологічні дефекти, які можуть дати старт бронхіальній астмі.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Вторинна профілактика астми необхідна для запобігання розвитку ускладнень у людей страждають на цю недугу, а також для скорочення числа нападів, їх інтенсивності та тривалості.

При вторинній профілактиці слід виконувати абсолютно всі рекомендації, перераховані в первинній профілактиці.

Але до них додаються ще деякі пункти:

 • В першу чергу, пацієнтам з бронхіальною астмою в профілактичних цілях призначаються протиалергічні засоби.
 • Необхідно замінити всі пір’яні подушки і пухові ковдри на сучасні гіпоалергенні, виготовлені з синтепону, холлофайбера і т. Д. У цих матеріалах не заводяться кліщі, продукти життєдіяльності яких викликають алергічні реакції.
 • Необхідно відмовитися не тільки від куріння, але і від алкоголю.
 • У період цвітіння рослин рекомендується поміняти місце перебування. Можна поїхати в регіони, в яких не цвіте та чи інша рослина, що волає алергію.
 • Всі інфекційні сезонні захворювання (синусити, риніти, бронхіти та ін.) Необхідно обов’язково лікувати, щоб не дати їм можливість перерости в хронічну форму.
 • В якості профілактики ускладнень бронхіальної астми слід щодня виконувати дихальну гімнастику.
 • Необхідні також щоденні прогулянки на свіжому повітрі.
 • Для зміцнення організму обов’язково слід приймати вітаміни.
 • Рекомендується також загартовування організму, наприклад, щоденне обтирання прохолодним рушником.

Профілактика нападів бронхіальної астми

Ведіть рухливий спосіб життя, залиште шкідливі звички, виключіть «неправильні» продукти, і тоді у вас і ваших близьких буде відмінне здоров’я!

Класифікація та різновиди ліпопротеїдів, причини ліпідного дисбалансу і методи його корекції

Профілактика астми: первинна, вторинна, третинна, особливості рекомендацій

Основи патогенезу бронхіальної астми тісно пов’язані з генетичними і алергенними факторами ризику.

Знання походження і механізму формування захворювання, яке супроводжується ураженням дихальних шляхів, дозволило вченим і лікарям створити ефективну схему профілактичних заходів.

Надаючи вплив на причину розвитку, стає можливим запобігти хворобі і зупинити її на ранній стадії.

Профілактика астми підрозділяється на три етапи, кожен з яких здатний попередити утворення недуги, уповільнити розвиток, а також знизити частоту нападів і полегшити їх перебіг при вже сформованої патології.

первинна профілактика

Попередження астми у здорових людей входить в завдання первинного профілактичного комплексу. Найчастіше серед причин розвитку хвороби фахівці називають патології імунної системи.

Неправильна робота імунітету підвищує сприйнятливість організму до несприятливих зовнішніх впливів, в тому числі інфекцій, а також є однією з передумов формування алергії.

В основі первинної профілактики лежать базові принципи підтримки і зміцнення здоров’я, які допомагають попередити розвиток бронхіальної астми у дорослих і захистити дитину від небезпечного захворювання.

Головним завданням є зниження ймовірності алергічних реакцій і захист органів дихання від хронічних хвороб.

Основний профілактичний комплекс, спрямований на захист і попередження захворюваності на астму, відрізняється в залежності від вікової категорії людини.

Первинна профілактика у дітей

Турбота про здоров’я малюка є головним завданням батьків. Рекомендації лікарів, що стосуються первинної профілактики астми у дитини, спрямовані на зниження ризику розвитку алергії і включають комплекс захисних заходів для підвищення імунного захисту:

 • Батькам важливо подбати про здоров’я дитини заздалегідь, ще на етапі виношування або підготовки до вагітності. Вагітній жінці слід дотримуватися правильного харчування, що виключає надходження продуктів, що вважаються сильними алергенами.
 • За даними наукових досліджень, діти, які перебувають на грудному вигодовуванні, рідше страждають від алергічних захворювань, ростуть швидше і відрізняються міцним фізичним здоров’ям. Молоко матері стимулює зростання корисних бактерій в кишечнику і допомагає успішно протистояти негативним зовнішнім впливам.
 • Час введення прикорму і якісний склад харчування мають величезне значення для формування дитини. Важливо вдумливо ставитися до раціону малюка до 3 років і не включати в нього продукти, які часто провокують алергію. Яйця, цитрусові, риба, шоколад можуть стати причиною формування недуги.
  Профілактика нападів бронхіальної астмиОбмежити контакт з тваринами
 • Умови, в яких росте дитина, також впливають на здоров’я. Слід виключити контакт малюка з синтетичними матеріалами, повністю убезпечити від впливу токсичних речовин і обмежити взаємодію з тваринами. Ці обмеження є тимчасовим заходом, мета якої – успішна адаптація новонародженого до нових для нього умов життя поза материнської утроби.

Первинна профілактика у дорослих

Приділяючи належну увагу профілактичним заходам в зрілому віці, можна знизити ймовірність розвитку захворювання у людей з генетичною або професійної схильністю, а також у осіб, які страждають хронічними патологіями дихальної системи. Профілактика алергічної і неаллергической астми у дорослих проводиться доступними і простими методами, які допомагають підтримувати оптимальні умови життя:

 • Відмова від шкідливих звичок, особливо від пристрасті до куріння.
 • Часте провітрювання приміщень і регулярні прогулянки на свіжому повітрі необхідні для очищення бронхів.
 • Зменшення числа харчових і побутових алергенів. Дотримання гіпоалергенної дієти і відмова від агресивних хімічних засобів для прибирання будинку допоможуть знизити ймовірність розвитку сенсибілізації організму.
 • Прийом лікарських препаратів повинен бути узгоджений з лікарем. Ряд медикаментів для лікування серцевої патології або інфекційних захворювань можуть стати причиною алергії, тому їх використання проводиться під лікарським контролем.
 • Здоровий спосіб життя є найпростішим засобом підтримки правильної роботи імунної системи, допомагає протистояти бактеріальних і вірусних інфекцій, забезпечує адекватну реакцію організму на зовнішні подразники і знижує ризик розвитку хвороб органної дихання.
  Профілактика нападів бронхіальної астмиЗдоровий спосіб життя

Виконання рекомендацій по профілактиці астми не вимагає надмірних зусиль від людини і є запорукою відмінного здоров’я.

вторинна профілактика

Людям, які мають в анамнезі хоча б один епізод, пов’язаний з нападом задухи, рекомендується пройти повний курс діагностики та з’ясувати причину даного відхилення.

Кашель при астмі відрізняється специфічними характеристиками, при цьому нерідко імітує захворювання серця або інфекційно-запальні патології.

Наявність астматиків серед найближчих родичів також є приводом для підвищеної уваги до власного здоров’я.

Діагностована хвороба вимагає грамотного підходу, а головним завданням вторинної профілактики бронхіальної астми є зменшення частоти і тяжкості нападів.

Астматикам рекомендується відвідувати школи здоров’я, які працюють при медичних центрах і поліклініках.

В рамках навчання лікарі коротко знайомлять пацієнтів з особливостями розвитку і перебігу хвороби, а також вчать справлятися з симптомами недуги і вести нормальний спосіб життя з незначними обмеженнями.

Проведення занять допомагає знайти психологічну впевненість, а також прищеплює необхідні навички для надання допомоги при нападі.

Рекомендації фахівців, що стосуються вторинної профілактики, включають в себе:

 • обов’язковий відмова від шкідливих звичок;
 • прийом рекомендованих таблеток;
 • постійне носіння препаратів для надання швидкої допомоги;
 • зниження рівня побутових або харчових алергенів;
 • проведення щоденних вологих прибирань і регулярного провітрювання в приміщенні;
 • підтримання імунітету;
 • своєчасне лікування захворювань органів дихання;
 • правильне вітамінізоване харчування;
 • активний спосіб життя з адекватним віком рівнем фізичних навантажень.

Хороший ефект дає освоєння комплексу дихальних вправ. Прості, але корисні заняття доступні в будь-якому віці, а для літніх людей можуть стати єдиним розумним засобом тренування.

Дихальна гімнастика не тільки підвищує резервні можливості бронхолегеневої системи, але і служить відмінним засобом у боротьбі зі стресом і психоемоційними навантаженнями, які нерідко стають причиною нападу.

Управління диханням дозволяє знизити рівень тривоги і знижує потребу в підвищенні дозування лікарських препаратів.

Профілактика нападів бронхіальної астмиДихальна гімнастика

третинна профілактика

Астматики знають, що хвороба характеризується хвилеподібним перебігом, а напади задушливого кашлю супроводжуються періодом передвісників. Симптоми наближається погіршення потрібно знати і вчасно помічати, щоб встигнути прийняти призначений лікарем препарат.

 • Поява закладеності носа, запаморочення, слабкість, утруднення вдиху, першіння в горлі – ці ознаки є орієнтирами. Третинна профілактика захворювання спрямована на поліпшення самопочуття хворого і боротьбу з можливими ускладненнями захворювання.
 • Основним методом попередження нападів кашлю на даному етапі є застосування медикаментозних засобів для прийому всередину і інгаляцій.
 • Різновид препарату вибирає лікар з урахуванням характеру захворювання, а головним завданням пацієнта є дотримання схеми лікування.
 • Народні засоби лікування використовують рідко, а основною сферою їх застосування залишається зміцнення імунної системи і очищення просвіту бронхів від скупчився секрету.

Підводячи короткий висновок і узагальнюючи можливі методи профілактики бронхіальної астми, слід особливу увагу приділити ролі самого астматика в лікувальному процесі. Дотримання рекомендацій дозволяє вести спосіб життя, практично не відрізняється від звичного розпорядку здорової людини. Бронхіальна астма вимагає уваги, але є досить добре вивченим захворюванням, з яким можна жити.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Профілактика хронічної бронхіальної астми

Профілактика нападів бронхіальної астмиПрофілактика астми – важлива міра в боротьбі з цією недугою і в попередженні його подальшого прогресування. Астма визнана хронічною хворобою, яка має запальний характер. У разі її наявності часто трапляються напади задухи і кашлю. Від такої хвороби страждає майже 10% населення, причому число пацієнтів постійно збільшується. З чим це пов’язано? Як полегшити симптоматику?

Причини і фактори загострення

Як тільки патологічні фактори починають впливати на клітини дихальної системи, неминуче розвивається астма. Бронхи приймаються виробляти дуже багато секрету. Відбувається звуження бронхіальних просвітів, тобто слиз через них вже не виводиться.

У підсумку в легені потрапляє недостатньо повітря. Трапляється напад, внаслідок якого людина може навіть померти. У більшій частині випадків загострення відбуваються в теплу пору року. Особливу небезпеку становить вітряна погода.

Фахівці виділяють внутрішні і зовнішні чинники, які призводять до загострення недуги. У число перших входять:

 • спадкова схильність: згідно статистичної інформації, якщо хворіють обоє батьків, то ризик виникнення захворювання у дитини зростає до 75%;
 • пол: хлопчики страждають від цієї недуги частіше, ніж дівчата, а в старшому віці число хворих чоловічої статі поступово збільшується;
 • ожиріння: люди, які мають зайві кілограми, страждають від астми частіше;
 • супутні недуги дихальної системи.

Безумовно, наявність одного або більше указних вище факторів не означає, що у людини неодмінно діагностують дана недуга. Однак при певних обставинах ймовірність захворіти у подібних людей істотно зростає.
До зовнішніх небезпечних факторів відносяться:

 • окремі медикаменти;
 • побутова хімія;
 • косметика;
 • професійна діяльність (перукарі, будівельники, складські та офісні співробітники);
 • систематичні перевтоми.

Розглянемо докладніше найбільш небезпечні фактори.

алергени

Домашній пил і кліщі, які в ній живуть – найпопулярніші алергени. Вони мешкають в оббивці меблів, ковдрах, подушках, книгах, килимах та інших подібних виробах.

Не меншу небезпеку становить пилок квітів і шерсть домашніх вихованців. У деяких людей напад може виникнути через різке аромату (наприклад, парфуми або фарба).

Деяким астматикам не варто їсти горіхи, цитрусові, яйця.

інфекції

На організм людей зі схильністю до астми грибки, бактерії і віруси роблять украй негативний вплив. Вони призводять до спазмів, які тягнуть за собою напади.

Харчування низької якості

Зайві кілограми з’являються внаслідок надмірного вживання їжі з високим вмістом калорій і великої кількості солі. Через це трапляються проблеми з серцево-судинною системою. В результаті виникає задишка, артеріальний тиск зростає.

Кліматичні умови

Люди, які проживають на територіях з сухим і теплим кліматом, страждають від астми частіше. Надмірно вологий і холодний клімат провокує регулярні простудні недуги, через це вони набувають хронічного характеру і, як наслідок, розвивається астма.

Екологія

У містах, де багато промислових об’єктів, а також в мегаполісах повітря сильно забруднене. Виною тому викиди, які неминучі внаслідок виробництва, і вихлопні гази. Повітря поганої якості негативно впливає навіть на здоровий організм. Астматики страждають ще більше.

психологічні моменти

Через стреси і хвилювань підвищується артеріальний тиск і частішає серцебиття. З цієї причини людина починає дихати частіше, що призводить до приступу.

сигарети

При курінні (в тому числі пасивному) в легені потрапляє дим тютюну, в якому міститься безліч токсинів. Він згубно впливає на внутрішній шар бронхів, який виконує захисну функцію. На стінках легенів осідають смоли.

фізичні перевантаження

Заняття фізкультурою сприяють нормалізації роботи серцево-судинної системи, але призводять до почастішання дихання. З цієї причини трапляються напади.

Дієві профілактичні методи

Попередження алергічного стану – головний метод профілактики. Також фахівці вдаються до наступних способів:

 • фармакологічні засоби;
 • масаж;
 • спеціальні фізичні вправи;
 • первинні, вторинні і третинні заходи.

Первинні методи профілактики хвороби

Первинна ефективна профілактика бронхіальної астми націлена на попередження розвитку ускладнень на ранніх етапах. У зоні ризику знаходяться такі люди:

 • палять протягом декількох років;
 • мають генетичну схильність;
 • які страждають на хронічний бронхіт;
 • часто контактують з хімічними компонентами.

Для початку важливо позбутися від зовнішніх подразників. У будинку завжди повинно бути чисто. Збирання слід проводити за допомогою гіпоалергенних чистячих засобів. Від домашніх вихованців краще відмовитися. Не рекомендується використовувати освіжувачі повітря.
Увага! Якщо часто трапляються гострі респіраторні захворювання та їх лікування відбувається не до кінця, то ризик виникнення астми зростає в рази.

Профілактика бронхіальної астми у маленьких дітей (у тому числі у віці до одного року) націлена на виконання різних заходів, які дозволяють не допустити виникнення недуги. Така хвороба у дітей може виникнути через прикорму. Батьки повинні дотримуватися наступних правил:

 • до півроку дитина повинна їсти тільки грудне молоко;
 • прикорм потрібно вводити плавно, не раніше, ніж з 6 місяців;
 • важливо якомога частіше гуляти на свіжому повітрі;
 • дитина повинна з ранніх років дотримуватися елементарних правил гігієни.

Вторинні методи профілактики астми

Вторинна ефективна профілактика бронхіальної астми передбачає попередження сильних нападів ядухи. Найбільш часто вони трапляються у пацієнтів, які мають генетичну схильність до недуги. Тут важливо дотримуватися таких рекомендацій:

 • позбутися від шкідливих звичок;
 • НЕ їсти їжу, в якій міститься багато консервантів і інших хімічних речовин;
 • вчасно лікувати хвороби дихальних шляхів;
 • робити спеціальні процедури, які дозволяють нормалізувати роботу дихальної системи;
 • не контактувати надмірно тісно з домашніми вихованцями;
 • робити все, що радить лікар.

Увага! Щоб мінімізувати кількість нападів, потрібно кожен день бувати на свіжому повітрі. У будинку не повинно бути квітучих рослин.

Третинні методи профілактики захворювання

Третинна профілактика хронічної бронхіальної астми передбачає лікування. Важливо полегшити стан пацієнта. З цією метою усуваються подразники. Тут вкрай важливо знати, чому відбуваються напади.
Щоб хворий відчував себе добре, він повинен приймати призначені медикаменти строго в певний час. Найчастіше призначаються наступні ліки:

 • при загостренні – бронхорасширяющие кошти;
 • в разі тяжкої форми – гормональні медикаменти;
 • гормональні інгаляційні засоби, які мають протизапальний ефект.

Увага! Астматик зобов’язаний дотримуватися дозування, інакше можуть виникнути вкрай серйозні проблеми зі здоров’ям. Самостійно визначати дозу заборонено, це може робити тільки лікар.

Додаткові заходи профілактики

Профілактика будь-якого загострення бронхіальної астми повинна тривати протягом 1-2 років. Якщо пацієнт відчуває себе дуже погано, то до профілактичних заходів потрібно вдаватися протягом мінімум трьох років. Весь цей час стан здоров’я повинен контролювати лікар.
Додатковими заходами профілактики виступають спорт, своєчасне лікування простудних хвороб, чистота в будинку.

Заняття спортом

Профілактика нападів бронхіальної астми обов’язково повинна включати заняття спортом. Важливо, щоб вони проходили регулярно. З цією метою найкраще вирушати на свіже повітря, в парк. Якщо на вулиці холодно, то ходите в спортивний зал. Там повинно бути достатньо волого, що не душно і не пильно.

Перед тим як зайнятися спортом, потрібно проконсультуватися з лікарем. Важливо пам’ятати про якісне харчування і про своєчасному прийомі ліків. Згодом навантаження може бути збільшена. Головне, щоб це відбувалося поступово. Як тільки виникає кашель або задишка, заняття потрібно негайно закінчити.

Якщо є можливість замовити послуги тренера, то це неодмінно варто зробити.

Своєчасне позбавлення від простудних захворювань

Вкрай важливо якомога раніше звертатися до лікаря, якщо виникло нежить або кашель. Не можна ігнорувати візит до фахівця в разі інфекцій, причому абсолютно будь-якого походження. Вони можуть значно погіршити стан пацієнта.
Важливо, щоб було розпочато якісне лікування, тому звертатися за допомогою потрібно тільки до компетентного фахівця.

Підтримка чистоти в будинку

Профілактика хронічної бронхіальної астми у дорослих і у маленьких пацієнтів повинна передбачати ідеальну чистоту в оселі. Обов’язково потрібно робити наступне:

 • систематично провітрювати приміщення;
 • постійно робити вологе прибирання;
 • не розміщувати в квартирі надмірно багато дрібних предметів інтер’єру;
 • якомога частіше міняти домашній текстиль;
 • якщо в будинку є домашні тварини, їх потрібно часто вичісувати і мити;
 • відмовитися від ковдр і подушок, всередині яких є перо.

Ставтеся до здоров’я дбайливо. Вчасно приходите до лікаря і дотримуйтесь його рекомендацій.
Будь ласка, поділіться цим корисним матеріалом в соціальних мережах.

Первинна і вторинна профілактика бронхіальної астми

Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання бронхів, що характеризується частими рецидивами, які супроводжуються нападами кашлю і задухи. За статистикою ВООЗ, близько 10% населення землі страждає від цієї хвороби. З 1980-х років їх кількість постійно зростає. На думку вчених, це пов’язано, в першу чергу, з погіршенням екологічної обстановки на планеті.

Астма розвивається внаслідок шкідливого впливу на клітини дихальної системи патологічних факторів. В результаті цього бронхи починають виробляти велику кількість секрету, а бронхіальні просвіти звужуються – через них неможливо вивести слиз.

Повітря не може вільно проходити через дихальні шляхи, внаслідок цього починається кашель, задуха, відчуття тяжкості і закладеності в грудях. Напад може спровокувати швидку смерть пацієнта через гострої гіпоксії мозку або інсульту.

Тому так важливо проводити первинну та вторинну профілактику бронхіальної астми.

Причиною захворювання прийнято вважати вплив шкідливих чинників на дихальну, іменну і ендокринну системи людини. Фактори можна умовно розділити на 2 групи – внутрішні і зовнішні.

До внутрішніх відноситься спадкова схильність до астми. Лікарі вважають, що спадковість стає причиною хвороби в 35% випадків. Другим фактором вважають збої в роботі деяких система організму – імунної та ендокринної.

Зовнішніх причин, що викликають бронхіальну астму значно більше. До них відносяться:

 1. Погіршення екологічної обстановки.
 2. Алергія на пил, пилок рослин, ліки, побутову хімію та ін.
 3. Професійний фактор (якщо людина працює на шкідливому виробництві).
 4. Гіповітаміноз.
 5. Пристрасть до нездорової їжі, що містить велику кількість цукру, швидких вуглеводів, харчових барвників і консервантів.
 6. Куріння.
 7. Стресові ситуації.
 8. Хронічні захворювання органів дихання, що ведуть до обструкції бронхів.
 9. Патогенні мікроорганізми – віруси, бактерії і гриби.

Під впливом хоча б одного їх зазначених факторів в організмі людини запускається процес закупорки просвітів бронхів, результатом якого стає напад задухи.

Які страждають на бронхіальну астму пацієнти відзначають характерні симптоми даного захворювання:

 • свистячі хрипи;
 • задишка;
 • сильний кашель по ночах;
 • прискорене і поверхневе дихання;
 • блідість шкіри;
 • тахікардія;
 • запаморочення і головний біль.

Під час нападу важливо вчасно надати допомогу хворому, інакше може початися швидке погіршення стану, здатне привести до смерті. Однак краще вчасно проводити профілактичні заходи, щоб надалі не зіткнутися з цим грізним захворюванням.

Первинна профілактика бронхіальної астми

Профілактика нападів бронхіальної астмиВикористання інгалятора

Профілактичні заходи і лікування бронхіальної астми спрямовані на запобігання нападів ядухи або його полегшення. У медицині склалося два терміни – «первинна» і «вторинна профілактика бронхіальної астми». Необхідно з’ясувати, в чому полягають відмінності між ними.

Первинна профілактика бронхіальної астми включає в себе заходи, що стосуються усунення причин, здатних спровокувати хворобу. Дотримання цих заходів направлено і на те, щоб захворювання не розвивалося.

Виконувати ці вказівки необхідно, в першу чергу, тим пацієнтам, які перебувають в постійній групі ризику: люди з алергічними реакціями, жителі мегаполісів через несприятливу екологічну ситуацію, працівники хімічного виробництва, в тому числі і фармацевти, курці, діти, а також ті хворі, які мають схильність до частих рецидивів бронхіту.

Всі зазначені категорії потенційних астматиків повинні дотримуватися таких правил:

 1. Проводити щоденні вологі прибирання будинку: протирати шафи, полиці, техніку, обов’язково мити підлогу.
 2. Нічого не ставити під ліжко, тому що це буде перешкоджати якісної вологого прибирання.
 3. Відмовитися від килимів, великих м’яких іграшок, відкритих полиць з книгами, штучних квітів. Всі ці предмети здатні накопичувати пил – а це один з найсильніших алергенів.
 4. Користуватися виключно гіпоалергенним постільною білизною та приладдям.
 5. Міняти постільну білизну не рідше 1 разу на 2 тижні. Прати його необхідно при температурі не менше 60 градусів.
 6. У спекотну погоду потрібно виносити на провітрювання постіль.
 7. Необхідно до мінімуму скоротити кількість кімнатних квітів.
 8. Намагатися не заводити домашніх тварин. Їх шерсть може викликати алергію.
 9. Відмова від куріння, в тому числі пасивного, і прийому міцних алкогольних напоїв.
 10. Уникати побутових аерозолів з сильними ароматами. Ця вимога стосується і парфумерії.
 11. Для щоденної гігієни краще використовувати дитяче мило, а не гелі для душу і рідке мило.
 12. Суворе дотримання дієти, яка виключає алергени: горіхи, шоколад, продукти, що містять консерванти і барвники та ін.
 13. Загартовування.
 14. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі далеко від доріг і заводів.
 15. Якщо у людини, що працює на шкідливому виробництві, виявилася схильність до захворювання, змінити рід діяльності.
 16. Щорічний відпочинок в санаторіях на березі моря і в горах.
 17. Своєчасна профілактика і лікування захворювань дихальних шляхів.
 18. Відмова від різних БАДів.

Про профілактику астми у дітей необхідно говорити окремо, тому що ця група потенційних пацієнтів завжди знаходиться в групі ризику через недосконалість імунної системи. Особливо це стосується малюків, чиї найближчі родичі страждали від цього захворювання або схильні до появи алергії.

Основним профілактичним заходом у малюків до року є повноцінне грудне вигодовування, тому що в жіночому молоці міститься все необхідне для становлення імунітету і розвитку нормальної флори кишечника. Діти, що знаходяться на штучному вигодовуванні, більше схильні до розвитку харчової алергії.

Перший прикорм не рекомендується вводити до 6 місяців. Він не повинен бути різноманітним і містити продукти з високим алергенним індексом: цитрусові, полуниця, мед, яйця, какао. На час прикорму краще відмовитися від банкових пюре і соків, тому що вони всі містять консерванти.

При дотриманні цих нескладних принципів первинної профілактики бронхіальної астми можна значно знизити ризик захворіти на цю небезпечну хворобу у дорослих і дітей.

Вторинна профілактика бронхіальної астми

Профілактика нападів бронхіальної астмиЗахист організму у весняний час

Якщо пацієнт не зміг запобігти всіх негативних факторів і у нього відбилася хвороба, необхідна вторинна профілактика бронхіальної астми. Вона включає в себе заходи, спрямовані на запобігання ускладнень у осіб, які страждають на астму. Для скорочення числа нападів і їх інтенсивності лікарі-пульмонологи рекомендують виконувати рекомендації, що доповнюють заходи первинної профілактики:

 1. Намагатися менше бувати на вулиці в весняний період, коли цвітуть багато рослин, чия пилок є потужним алергеном.
 2. Остерігатися укусів комах.
 3. Застосовувати масаж і самомасаж грудної клітини і масаж спини.
 4. Завжди мати при собі інгалятор.
 5. Можливо за рекомендацією лікаря використовувати методи нетрадиційної медицини – голковколювання, рефлексотерапію.
 6. Виконання дихальної гімнастики.
 7. Хорошим терапевтичним ефектом володіє регулярне відвідування соляних кімнат або печер.
 8. Стежити за перебігом гострих респіраторних захворювань і бронхітів. Для їх профілактики потрібно постійно зволожувати повітря в приміщенні, спати з відкритими кватирками, застосовувати вітамінно-мінеральні комплекси.
 9. У період цвітіння рослин, що викликають алергію, добре їхати в іншу кліматичну зону, краще до моря. Однак такі подорожі можливо здійснювати тільки після загострення хвороби, а не в період. Інакше така подорож може погіршити перебіг астми.
 10. Не застосовувати препарат одяг з хутра і вовни.
 11. Вечеряти необхідно за 2 години до сну, тому що переповнений шлунок здатний спровокувати напад астми вночі.

При дотриманні заходів вторинної профілактики бронхіальної астми можна домогтися стійкої ремісії хвороби.

Профілактика бронхіальної астми, що складається з двох етапів, дозволяє до мінімуму знизити ризик виникнення хвороби у людей, схильних до її виникнення, а також полегшити життя і перебіг захворювання у тих пацієнтів, які зіткнулися з цією недугою.

Previous Перше купання новонародженого після пологового будинку: покроковий опис процесу і поради батькам
Next Відмова від грудей в 3 місяці: ознаки самовідлучення і методи вирішення проблеми

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *