Лікування токсикозу при вагітності – поради майбутнім мамам


Лечение токсикоза при беременности

У багатьох жінок радість очікування материнства затьмарюється вельми неприємними відчуттями – нудотою і блювотою. В яких випадках токсикоз при вагітності є нормою, а коли він представляє серйозну загрозу здоров’ю? Ми вирішили розібратися, а заодно дізнатися, як вилікувати або хоча б пом’якшити неприємні відчуття, які супроводжують виношування дитини.
Лікування токсикозу при вагітності

Що таке токсикоз і його симптоми

Думаємо, значення слова «токсикоз» відомо всім. Навряд чи хтось із нас не чув про це хворобливому стані організму, викликаному присутністю в крові токсинів. Симптоми токсикозу теж всім добре знайомі.

Нудота

Нудота при вагітності, як правило, супроводжується рясним слиновиділенням. Бувають випадки, коли жінка через слюнотечения втрачає до 1 літра рідини на добу. Нудоту можуть провокувати запахи і прийом їжі, проте у багатьох вагітних жінок вона починається без видимих ​​причин, наприклад, в ранкові години відразу після сну.

Блювота

Чим раніше почалася блювота при вагітності, тим в більш важкій формі вона буде протікати. Медики виділяють три ступені тяжкості блювотного рефлексу у майбутніх мам:

 • легка. Напади нудоти і блювоти трапляються до 5 разів на добу, причому найчастіше після їжі. Жінка не втрачає у вазі, або відбувається незначне зниження маси тіла. Дана форма токсикозу не представляє небезпеки для здоров’я матері і плоду і вважається нормою;
 • помірна. У цьому випадку жінка повинна перебувати під наглядом лікаря, оскільки протягом дня у неї трапляється до 10 позовів до блювоти, і протягом двох тижнів вона може втратити до 3-х кг. Даний стан розглядається як прикордонне – серйозних ризиків немає, але є привід більш ретельно стежити за станом здоров’я;
 • надмірна. Для неї характерні часті блювотні позиви (до 25 разів на добу), через які відбувається зневоднення організму і швидка втрата ваги (до 10 кг), яка для вагітної жінки вважається критичною. Така блювота супроводжується почастішанням пульсу, зниженням артеріального тиску, почуттям слабкості і загальмованості. Якщо в таких випадках вчасно не вдатися до лікування, можливе порушення функції нирок і навіть переривання вагітності.

Лікування токсикозу при вагітності

Дерматозние висипання

Зазвичай вони спостерігаються на четвертому місяці вагітності і можуть вражати будь-яку ділянку шкіри, в тому числі статеві органи. Вірні супутники дерматозу у вагітної – свербіж, депресія і порушення сну.

Тетанія

Через порушення обміну кальцію в організмі майбутньої матусі можуть траплятися судоми верхніх кінцівок, рідше спазми м’язів зачіпають ноги і обличчя. Найчастіше причиною тетанії стає сильна блювота, в результаті якої відбувається велика втрата рідини.

Остеомаляція

Розм’якшення кісткової тканини, викликане нестачею фосфору, робить кістки крихкими і ламкими, а це загрожує можливими переломами. Тому доктора в таких випадках прописують фосфоровмісні препарати і засоби, що зупиняють блювоту.

Лікування токсикозу при вагітності

Токсикоз при вагітності може супроводжуватися дратівливістю (всі чули про різких перепадах настрою у вагітних), зміною чутливості смакових рецепторів (у жінки міняються смакові переваги), набряком, сонливістю і пітливістю.

 • Потрібно відзначити, що ступінь тяжкості токсикозу ніяк не пов’язана зі статтю майбутньої дитини. Крім того, твердження про те, що відсутність нудоти і блювання під час виношування малюка є ненормальним, абсолютно невірно. Якщо під час вагітності вас не нудить і не рве, значить ваш організм абсолютно здоровий, швидко перебудувався і адаптувався до виношування плоду.
 • Відсутність токсикозу має ряд переваг: чи не виснажує жіночий організм, дозволяє всім корисним речовинам безперешкодно досягати плода, виключає загрозу викидня через гестозу – ускладнення вагітності, основними ознаками якого є набряклість, судоми і підвищений тиск.

Види токсикозу

Залежно від часу настання інтоксикації можна говорити про існування двох видів токсикозу при вагітності:

 • ранній токсикоз – з’являється приблизно через 5 тижнів з моменту зачаття і може тривати до 14-го тижня. Однак не варто сприймати ці цифри як догму. Організм кожної жінки індивідуальний, тому у кого-то ранній токсикоз може початися і протягом першого місяця вагітності;

Лікування токсикозу при вагітності

 • пізній токсикоз – зазвичай трапляється в останньому триместрі. Особливої ​​уваги з боку лікарів вимагають випадки, коли інтоксикація супроводжується набряками, судомами і остеомаляцією, а також коли вона спостерігається в другому триместрі вагітності.

На питання, скільки триває токсикоз, у медиків точної відповіді немає, оскільки тут все залежить від стану здоров’я та індивідуальних особливостей організму. Тому жоден лікар не зможе спрогнозувати, коли вас перестануть мучити блювота і нудота.

Токсикоз при вагітності: причини

На жаль, і в питанні про причини інтоксикації, що супроводжує виношування дитини, у послідовників Гіппократа теж немає єдиної думки. На сьогодні існує кілька теорій, але жодна з них науково не підтверджена. Ми наведемо ті, які, з точки зору медиків, мають право на життя.

 1. Зміна гормонального фону. З настанням вагітності рівень прогестерону і естрогену в крові значно зростає, що відбивається на самопочутті жінки – з’являється токсикоз при вагітності.
 2. Формування плаценти. Деякі вчені пов’язують період інтоксикації з розвитком плаценти, яке завершується приблизно в той же час, коли припиняється і ранній токсикоз.
 3. Природний захист. Зазвичай нудота і блювота з’являються, коли жінка відчуває запахи чи смак шкідливих продуктів і речовин: сигаретного диму, кава, м’яса. Таким чином організм намагається захиститися від їх впливу.
 4. Хронічне захворювання. Через свою тривалості у часі вони знижують імунітет і виснажують організм, а той реагує інтоксикацією.
 5. Психологічний аспект. Багато лікарів вважають, що токсикоз при вагітності зазвичай розвивається у тих жінок, які завагітніли раптово. Вони внутрішньо не змирилися з цим станом, результатом чого і стають напади блювоти і нудоти.
 6. Вік. Статистика свідчить: завагітніли після 30-35 років більшою мірою схильні до токсикозу, ніж молоді дівчата.
 7. Багатоплідна вагітність. Виношування кількох малюків дає велике навантаження на організм, і той може давати слабину, посилюючи потяг до блювання та нудоти.
 8. Спадковість. Виявляється, якщо хтось із жінок у вашому роду, будучи в скруті, мучився від токсикозу, то з ймовірністю 7:10 ця ж доля спіткає і вас.

Медикаментозне лікування токсикозу при вагітності

Блювота при вагітності – явище неприємне, тому жінки часто просять у гінеколога таблетки від токсикозу. Однак тільки лікар може вирішувати, призначати вам лікування або надати організму можливість самому впоратися з цією проблемою, адже інтоксикація закінчується або з першим триместром вагітності, або з появою на світ малюка.

Не поспішайте з першими нападами нудоти бігти в аптеку і купувати препарати. Пам’ятайте: для крихти, який росте у вашому животику, не буває абсолютно безпечних ліків.

Якщо ж лікар прийме рішення про необхідність терапії, вона може бути:

 • медикаментозної. Призначаються препарати, що знімають симптоми нудоти і надають заспокійливу дію на нервову систему. У цього способу є очевидний мінус: він не лікує, а знімає симптоми – варто припинити прийом ліків, і все повернеться на круги своя;

Лікування токсикозу при вагітності

 • інвазивної. Метод іммуноцітотерапіі останнім часом набув широкого поширення. Жінці підшкірно вводяться лімфоцити чоловіка, і через добу токсикоз слабшає. Однак чоловік повинен бути повністю здоровий, інакше існує висока ймовірність заразити матір і дитину;
 • гомеопатичної. Найбезпечніший метод, але і найтриваліший: поки ви пройдете весь курс, токсикоз може закінчитися сам по собі;
 • ароматерапія. Підходить не всім, оскільки у вагітних часто загострюється нюх і вони починають погано переносити запахи.

Ми не радимо займатися самолікуванням, тому що навіть самі нешкідливі на перший погляд відвари з трав можуть привести до патологій плоду.

Як боротися з токсикозом в домашніх умовах?

Токсикоз при вагітності можна пом’якшити, якщо слідувати рекомендаціям:

 • починайте ранок з печива (краще галетного) або сухофруктів. З’їдати їх треба після сну, не встаючи з ліжка, тоді ймовірність ранкового побачення з унітазом значно зменшиться;
 • багатьом при появі позивів до блювоти допомагає розсмоктування часточки лимона або апельсина. Але не зловживайте цитрусовими – вони шкідливі для плода, особливо в другому і третьому триместрах;
 • визначте для себе напій, що не викликає нудоту. Це може бути трав’яний відвар, слабо заварений чай, сік;

Лікування токсикозу при вагітності

 • замініть в своєму раціоні напої, що містять барвники та стабілізатори, на фрукти і овочі з високим вмістом рідини – кавуни, дині, виноград;
 • харчуйтеся дрібно, з’їдаючи потроху кожні 2-3 години;
 • часте жування збиває нудоту, тому час від часу їжте горіхи, сухофрукти, зерна кмину;
 • прояви токсикозу зменшує вітамін В6. Введіть в своє меню продукти з його змістом – куряче м’ясо, рибу, авокадо, квасоля, горіхи, сочевицю, яйця;
 • харчуйтеся правильно – уникайте жирної і смаженої їжі, віддавайте перевагу свіжим продуктам і страв, приготованих на пару;
 • не їжте безпосередньо перед сном, останній прийом їжі повинен закінчитися хоча б за дві години до походу в ліжко;
 • відчуваючи нудоту, з’їжте ложку меду, і вона відступить;
 • пийте настойку м’яти – вона надає антиспазматическое дію. Висипати в емальовану ємність подрібнену траву м’яти перцевої (2 чайн. Л.), Корінь валеріани (1 чайн. Л.), Квіти календули (2 чайн. Л.), Деревій (2 чайн. Л.) І залийте двома склянками окропу. Дайте настоятися півгодини, процідіть і пийте по 2 столові ложки 5 разів на день.

Токсикоз при вагітності – симптоми, причини, лікування

Ось вони – дві смужки на заповітному тесті на вагітність. Це початок нового життя і перша сімейна реліквія. Тільки, з радістю і усвідомленням майбутнього материнства жінка відчуває і всі його принади. В першу чергу токсикоз. Давайте про нього поговоримо детальніше.

Що таке токсикоз при вагітності

Токсикоз у вагітних – явище цілком закономірне. Воно говорить про те, що організм молодої жінки починає готуватися до виношування і народження малюка. Патологічні зміни провокують гормони. Починає ростить рівень гонадотропного гормону, який до 11 тижня вже наближається до декількох тисяч.

 • Токсикоз на ранніх термінах вагітності в більшості випадків не вимагає серйозного лікування. Тільки друга і третя ступінь – це показання до госпіталізації.
 • Природа токсикозів на думку вчених ще й нервово-рефлекторна. При цьому змінюються зв’язку ЦНС і основних органів. Формуються захисні рефлекси, які передбачені для захисту плода. Тут з’являється й імунна реакція. У комплексі, токсикоз можна вважати симбіозом явищ, які відчувають організм на міцність для того, щоб в майбутньому він витримав всі тяготи вагітності.

Симптоми токсикозу при вагітності

Лікування токсикозу при вагітності

У більшості жінок токсикоз асоціюється з нудотою і блювотою. Насправді, мова йде не тільки про них. Хоча це самі дискомфортні явища в період розвитку вагітності до 16 тижнів.

Адже, в процесі формування центру вагітності всі активні інші осередки можуть давати збій.

Жінки можуть скаржитися на:

 • сильне слиновиділення, яке спровоковано дисфункцією мозкових центрів в процесі розвитку центру вагітності;
 • головний біль, яка супроводжує будь часу доби;
 • сильну сонливість у другій половині дня;
 • м’язові спазми вночі;
 • загальну слабкість;
 • шкірні висипання;
 • чутливість до запахів.
  Загалом, токсикоз – це комплексні зміни під час вагітності.

Причини токсикозу при вагітності

Лікування токсикозу при вагітності

Перший токсикоз на початку вагітності – норма. Його причина криється в гормонах. Якщо токсикоз пізній, то тоді вже варто переживати.

Такий варіант порушення називають гестозом.

Він може бути викликаний проблемами з печінкою, нирками чи порушеннями ендокринної системи.

Діагностика токсикозу при вагітності

Лікування токсикозу при вагітності

Токсикоз в першому триместрі – явище цілком звичайне і може бути першою ознакою цікавого положення. Але випадки бувають різні. Лікар рекомендує обов’язково:

 • аналіз сечі. У ній може визначатися білок при проблемах з нирками, а також ацетон в складних випадках;
 • загальний аналіз крові;
 • аналіз крові на цукор через ризик розвитку діабету вагітних і наявності проблем із засвоєнням інсуліну.

Токсикоз під час вагітності провокує скачки тиску.

У більшості посилюється пульс до і може сягати приблизно 100 ударів в хвилину. У критичних ситуаціях – 120 ударів і провокувати стан загальної інтоксикації. Лікар зобов’язаний контролювати тиск регулярно і обов’язково пояснити вагітній жінці як це робити вдома при наявності тонометра.

Лікування токсикозу при вагітності

Лікування токсикозу при вагітності

Якщо підрахувати, то токсикоз триває перші три місяці. У багатьох він атакує більше вранці, але частіше зустрічається у вечірній час перед сном. При наявності хронічних захворювань печінки і жовчних шляхів він проявляється більш серйозно. Для блокування сильної блювоти і нудоти потрібно спочатку важливо виправити ситуацію з цими органами.

Рекомендовані препарати типу Гепабене, Хофітол і т.д.

 • Вони допомагають печінки адаптуватися до нового стану організму і знімають загальну симптоматику. Для виключення зневоднення потрібно підключити гідролізати. Якщо нудота дуже сильна, то за погодженням з лікарем призначають Мотилиум або його аналоги. Серед гомеопатичних засобів допустимо а Сепія, Ігнатія і т.д.
 • Крім того, фахівець повинен пояснити, як позбутися від токсикозу у важких випадках при наявності патології нирок. Показані сечогінні засоби, спеціальна дієта і підтримуюча терапія. Зазвичай, вона амбулаторна з регулярним контролем аналізу сечі і крові.
 • Небезпеку становлять ситуації з сильною втратою маси тіла. Тут в обов’язковому порядку повинно проводитися стаціонарне лікування.

Є ризик появи третього ступеня токсикозу, коли будь-які рухи викликають нудоту і відзначаються симптоми загальної слабкості на тлі субфебрильної температури 37 градусів.

Лікування токсикозу при вагітності народними засобами

Як полегшити токсикоз при вагітності без медикаментів – це найпопулярніше питання лікаря зараз. Адже, молодим мамам не дуже хочеться вживати зайві препарати в критичний термін до 12 тижнів. В цей час нудота стає дуже нестерпною і може з’являтися в будь-який час доби.

Лікування токсикозу при вагітності

Для початку, можна спробувати налагодити режим дня. Добре допомагає прийом їжі в один і той же час. Головне – не доводити до гострого почуття голоду. Вранці натщесерце потрібно з’їдати сухарик з родзинками або ж сушку. Багато хто робить подібну маніпуляцію не встаючи ще з ліжка. Запивати краще теплим чаєм.

Не рекомендований міцний зелений чай з-за провокації стрибків тиску. З чорним теж потрібно бути обережніше. Протягом дня варто відмовитися від гострого, копченого, жирного і смаженого в меню. Краще активно налягати на фрукти, сезонні овочі і каші.

 • Банальні правила правильно харчування стануть основою дня і допоможуть не набрати зайву вагу під час вагітності, а також простіше перенести позбавлення в перші місяці грудного вигодовування.
 • З токсикозом відмінно справляються будь-які цитрусові.
 • Деякі пристосовуються вживати лимон навіть без цукру, а іншим сподобався грейпфрут. Все дуже індивідуально. Безпосередньо нудоту блокує порошок кореня імбиру або свіжий імбирний чай. Порошок продають у відділі зі спеціями.
 • Його додають в чай ​​і випивають вранці або протягом дня. Чай з імбиром можна робити в тому числі і з лимонними часточками. Свіжий корінь натирають на терці або ріжуть часточками, а потім заливають окропом і додають лимон.
 • Чай може зберігатися весь день без потреби ставити в холодильник.

Блокує нудоту при токсикозі м’ята. Можна заварювати мелісу і м’яту перцеву просто разом з чаєм або купити м’ятні льодяники. Також їх дуже просто приготувати вдома. Для цього листя м’яти заварюють окропом і наполягають, а потім на цьому відварі роблять густий сироп, який застигає.

Ще з токсикозом непогано справляються горіхи. Жменя арахісу, кешью або навіть волоських горіхів корисна в усіх відношеннях, а додатково ще і знижує чутливість організму до гормональної перебудови.

Що стосується трав під час токсикозу, то з ними краще бути обережніше. Не всі дари природи так вже нешкідливі. Є універсальна порада, який багатьом може допомогти. Йдеться про суміш трав ромашки, кореня валеріани, мучниці і листа брусниці. Тільки потрібно не переборщити. Краще брати трави в рівних частинах і спочатку спробувати як діє відвар саме на вас.

 • Ще хвалять лапчатку при токсикозі і матку борову.
 • Обидві трави зберігають вагітність і знижують патологічний вплив гормонів.
 • Народні цілителі рекомендують настій барбарису спробувати для зменшення токсикозу. Сухі плоди заливають окропом, а потім витримують на водяній бані. Отриманий настій потрібно процідити і пити за годину до їди. Можна додати трохи меду або цукру.
 • При токсикозі небезпечно зневоднення. Для того щоб не допустити до такого патологічного стану краще намагатися пити більше рідина часто по кілька ковтків. Придатний відвар шипшини для таких цілей, компоти з фруктів і сухофруктів, а також різні соки і морси.

Загалом, з токсикозом цілком можна впоратися. Головне – виключити всі можливі провокатори, спостерігати за загальним станом і харчуватися правильно.

 

Токсикоз на ранніх термінах вагітності: лікування та профілактика

 • Найпоширенішою патологією у вагітних жінок, що розвивається в період першого триместру, є токсикоз.
 • За твердженням лікарів ця недуга пов’язаний з фізіологічними перебудовами в жіночому організмі, регульованими нервовою системою і гормонами, збій в роботі яких призводить до нездатності нормально адаптуватися до вагітності.

Лікування токсикозу при вагітності

 • Чим же характеризується цей стан, які є причини виникнення та симптоми, а також як воно діагностується і лікується – все це можливо дізнатися, прочитавши статтю.

Причини появи раннього токсикозу

Як говорилося раніше поява раннього токсикозу при вагітності відбувається через збій в роботі нейроендокринної системи, який провокується наявністю:

 • Хронічних захворювань органів травлення, хвороб нирок;
 • Стресів, підвищеною нервовою збудливістю, депресією;
 • Спадковою схильністю;
 • Інфекційних захворювань, інтоксикацій;
 • Підвищеного артеріального тиску;
 • Ожиріння.

І це ще далеко не повний список факторів, що впливають на прояв недуги.

Ознаки, що сигналізують про появу токсикозу

Симптоми цього досить неприємного для представниць слабкої статі стану починають проявлятися на 5-6 тижні вагітності. Основними з них є нудота, блювота і підвищення рівня слюнотечения. Залежно від частоти прояву блювотного симптому, розрізняють такі ступені тяжкості недуги, як легку (до 5 раз на добу), середню (до 10 разів) і важку (неприборкана до 25 разів).

 • Також токсикоз може супроводжуватися втратою ваги, зниженням апетиту, так як будь-які запахи від їжі провокують блювотний рефлекс. Ще спостерігається зневоднення організму через сильний слюнотечения, що провокує сухість і в’ялість шкіри.
 • Вагітним обов’язково необхідно відвідати акушера-гінеколога при появі перших ознак недуги, так як у багатьох легка форма може перерости в важку, що представляє небезпеку для життя майбутньої матері і плоду. Лікар зможе діагностувати ступінь токсикозу і призначити лікування, необхідне для запобігання його розвитку.

Діагностика та лікування раннього токсикозу

Лікування токсикозу при вагітності

Діагностується ступінь тяжкості токсикозу легко, для цього лікар враховує наявні скарги знаходиться в цікавому положенні жінки і показники, проведених лабораторних досліджень. Для отримання лабораторних даних здаються такі аналізи, як:

 • Клінічний і біохімічний аналіз крові;
 • Загальний аналіз сечі.

Кожна ступінь характеризується певними показниками проведених аналізів. Так, для I ступеня вони майже в нормі, у II – спостерігається незначне підвищення гемоглобіну, лейкоцитів і гематокриту, а також гіперкаліємія і гіпонатріємія. При наявності III ступеня токсикозу лабораторні дослідження покажуть великі відхилення від норми.

 1. В аналізах крові, крім перерахованих вище відхилень буде спостерігатися зниження рівня білка, глюкози і ШОЕ і навпаки підвищення вмісту сечовини, креатиніну, АЛТ АСТ, а в сечі – виявиться білок, ацетон і кетонові тіла.
 2. Після визначення ступеня тяжкості токсикозу лікар призначає відповідне лікування.
 3. Легку форму не лікують, вагітним пропонується перечекати всі неприємні симптоми супроводжують її або використовувати для їх полегшення деякі народні хитрощі, причому всі ці заходи проводяться в умовах будинку.
 4. В даному випадку лікарями в основному призначається дотримання психологічного і фізичного спокою, а також лікарські препарати, що мають седативний ефект (наприклад, настойки валеріани або пустирника).

До того ж рекомендований прийом вітамінів. При середньому ступені раннього токсикозу терапія вагітним проводиться в стаціонарі. При III ступеня недуги вагітну жінку поміщають в лікарню, щоб забезпечити суворий контроль за її гемодинамическими показниками і лабораторними аналізами.

Як лікувати ранній токсикоз при вагітності – 5 способів

Для будь-якої форми раннього токсикозу, але більшою мірою для середньої та важкого ступеня недуги, лікарями пропонуються такі методи лікування, як:

Спосіб 1. Медикаментозний

При його використанні, що знаходяться в положенні жінкам призначається лікарський комплекс, який вводиться в організм за допомогою ін’єкцій або крапельниць. У нього можуть входити нудоти (Церукал), знеболюючі (Но-шпа) препарати і розчин глюкози, причому в досить великій кількості (наприклад, при тяжкого ступеня до 3 л).

Крім цього рекомендується прийом капсул Ессенціале-форте, що підтримують роботу печінки, мікстури Хотіфол, яка знімає нудоту і поліпшує апетит, а також пасти Ентеросгель, що запобігає детоксикацію організму і порошку Регідрону, що забезпечує поповнення втраченої від блювоти рідини.

До того ж всі перераховані препарати доповнюються вітамінами, що містять мікроелементи, благотворно впливають на внутрішньоутробний розвиток майбутньої дитини.

Спосіб 2. Іммуноцітотерапія

Це, інноваційний спосіб лікування, при якому вагітним вводяться лімфоцити, взяті з крові батька дитини. Для проведення процедури він повинен попередньо пройти ретельне обстеження, щоб уникнути наявності різних інфекцій (гепатиту, реакції Вассермана, ВІЛ та ін).

Дана терапія характеризується відмінною ефективністю, так як самопочуття у жінок з токсикозом починає поліпшуватися вже на наступну добу після її застосування.

Спосіб 3. Гомеопатія

 • Відрізняється своєю безпекою і високою ефективністю, і його використання рекомендується лікарями вагітним з будь-якою формою раннього токсикозу (особливо з легкої).
 • Так, за допомогою ромашкових і м’ятних відварів, можливо зменшити кількість нападів нудоти, а полоскання відварами дубової кори врятують від рясного слинотечі.
 • Але слід зазначити, що підбір лікарських трав для відварів повинен здійснювати доктор строго індивідуально для кожної хворої, так як ефект може проявлятися по-різному (кому-то ставати краще, а кому-то може не підійти, і навпаки погіршити становище).

Спосіб 4. Ароматерапія

Такий метод розрахований на особливу сприйнятливість нюху до різних запахів, у що знаходяться в цікавому положенні жінок. У цей період будь-який аромат може викликати у них напад нудоти, але деякі, навпаки допомагають знімати їх.

Такими цілющими властивостями володіють ефірні масла з запахами перцевої м’яти і імбиру. Перше масло надає заспокійливу дію на організм, в тому числі і на шлунок, що призводить до відмінного усунення нападів нудоти.

Це сприятливий вплив спостерігається при всіх ступенях тяжкості токсикозу. Друге ж допомагає при легкій і середній формі недуги уникнути різких нападів нудоти, а парові інгаляції з застосуванням імбирного ефірного масла рятують при регулярних рвотах.

Спосіб 5. Йога

Цей метод теж досить ефективний, так як постійні тренування призводять до позбавлення від слабкості і запаморочення, зміцненню судинного тонусу і регулювання функціонування печінки і шлунка, що в свою чергу покращує загальне самопочуття жінок. До того ж такі заняття готують організм вагітних до майбутнього процесу пологів.

Інші способи

Перераховані методи є найбільш поширеними з великого списку способів, пропонованих вагітним акушерами для боротьби з неприємними наслідками раннього токсикозу.

Але є ще й менш популярні, до них відносяться:

 • Голковколювання, акупунктура і китайський точковий масаж, які благотворно впливають на жінок в положенні в тих випадках, коли недуга розвивається через психологічні причини;
 • Електросон (курсом в 8-10 процедур) і ендоназальний електрофорез з вітамінами групи В;
 • гіпноз;
 • Правильні дієта і спосіб життя.

Правильна дієта і спосіб життя при токсикозі

Лікування токсикозу при вагітності

Хотілося б більш детально розкрити застосування методу боротьби з токсикозом, зазначеного в останньому пункті і розповісти про хитрощі правильного харчування вагітних.

 • У цей період лікарями вагітним рекомендується дотримання не тільки певної дієти, але і спеціального режиму харчування. Так, їм потрібно приймати їжу маленькими порціями, але досить часто (5-6 разів на день). Причому їжа повинна бути теплою, тобто і не холодною, і не дуже гарячою.
 • Строго обмежується прийом гострої, кислої і смаженої їжі, а також споживання газованих напоїв, так як вони провокують виникнення нападів нудоти і блювоти, особливо у представниць слабкої статі, які мають хронічні захворювання травної системи. А молочні продукти, овочі, фрукти, рибні страви і відварне м’ясо, навпаки, потрібно вживати у великій кількості.
 • При наявності неприємних проявів раннього токсикозу лікарі пропонують скористатися, так званої сухої дієтою, в якій споживаються такі продукти, як круті яйця, печена картопля з додаванням олії або бутерброд з ним і т. П.

Ранкові напади нудоти зможе зняти розсмоктування житніх сухариків. Під час застосування цієї дієти рекомендовано питво мінеральної води, причому вживається вона невеликими ковтками протягом доби.

Крім правильного харчування вагітним необхідно дотримуватися правильного режиму дня, тобто здійснювати годинні прогулянки на свіжому повітрі щодня, спати вночі не менше 8 годин, захистити себе від психологічних і фізичних навантажень.

Лікування токсикозу при вагітності

Народні способи лікування токсикозу

Поряд з рекомендаціями лікарів, вагітні завжди можуть скористатися порадами вже пережили токсикоз жінок. Так, наприклад, ранкову нудоту допомагає прибрати прийом жмені горішків або сухофруктів, розведеного лимонного соку або розсмоктування часточки цього цитруса, печеньки, сухарика, м’ятного льодяника.

При легкої стадії нзначітельний благотворний ефект роблять настої з меліси і ромашки, особливо, якщо в них додають по 1 ложці лимонного соку і меду.

Профілактика токсикозу

Слід пам’ятати, що токсикоз на ранніх стадіях вагітності не тільки досить неприємний недуга, але при важких його формах досить небезпечний. Це пов’язано з тим, що постійні блювоти зневоднюють організм, що призводить до різкої втрати ваги, порушень нервової системи і в даному випадку лікарі радять перервати вагітність.

Щоб уникнути таких трагічних наслідків необхідно проводити наступні профілактичні заходи:

 1. Обов’язково виліковувати наявні хронічні захворювання, що провокують розвиток токсикозу;
 2. Відмовитися від абортів;
 3. Вести здоровий спосіб життя;
 4. Виключити вживання сигарет і алкоголю;
 5. Попередньо підготуватися на психологічному і фізичному рівні до майбутньої вагітності.

Токсикоз при вагітності. Симптоми і лікування токсикозу при вагітності

Токсикоз – це патологічний стан організму, яке виникає як наслідок впливу на нього екзогенних токсинів або шкідливих речовин ендогенного походження.

 • Для стану токсикозу характерно прояв розладів неврологічного характеру, порушень периферичного кровотоку, тахікардії, зміни кольору шкіри, зниження артеріального тиску. Зважаючи на наявність дисфункції шлунково-кишкового тракту токсикоз проявляється нудотою, проносом, блювотою, анорексією.
 • При токсикозі відбувається постійне ураження нирок і печінки. Порушується водно-електролітний обмін, спостерігається ряд відхилень в кислотно-основному стані.

Лікування токсикозу при вагітності

Токсикоз при вагітності

Токсикоз при вагітності може ще носити назву гестозу, при цьому два поняття рівнозначні між собою і є синонімами.

Токсикоз при вагітності виникає в результаті порушення процесів адаптації жіночого організму в зв’язку з розвитком плодового яйця.

При своєчасному виявленні і правильному лікуванні токсикоз вагітності зазвичай протікає без негативних наслідків для жінки і плоду.

Однак у випадках, коли симптоми виявилися непоміченими – без відповідного лікування, – він може стати небезпечним для життя як самої вагітної, так і її ще не народженої дитини.

Розрізняють ранній і пізній токсикоз, який розвивається, як правило, в останній третині вагітності, починаючи з 28-го тижня.

У самій назві – токсикоз вагітності з набряками, протеїнурією, гіпертонією – вже є опис його симптомів: набряки – скупчення рідини в тканинах; протеїнурія – білкові виділення в сечі; гіпертонія – підвищений кров’яний тиск.

Ранній токсикоз при вагітності

Ранні токсикози зазвичай турбують вагітну в перші 12 тижнів після зачаття. Жінка скаржиться на слабкість, підвищена слинотеча, втрату апетиту, зміна смакових відчуттів. Її нудить і рве.

В особливо важких випадках блювота може виникати до 20 разів на добу, причому не тільки вдень, але і вночі. В результаті вода і пиття не затримуються в організмі, починається зневоднення, вагітна жінка різко худне.

Її шкіра стає сухою і в’ялою, підвищується температура, частішає пульс, а кров’яний тиск знижується.

Пізній токсикоз при вагітності

Пізні токсикози виникають через 20 тижнів після зачаття і припиняються після пологів. Жінку майже не нудить, але у неї з’являються набряки: спочатку на ногах, потім на руках, ще пізніше набрякає обличчя. Якщо не проводити лікування, може опухнути взагалі все тіло.

Крім того, при токсикозі сильно підвищується тиск: 140/90 (і навіть вище), причому воно не знижується навіть від ударних доз лікарських препаратів. Дальше більше.

Пізній токсикоз без лікарської допомоги може призвести до поразок життєво важливих органів: нирок, печінки, легенів, серця, головного мозку.

На тлі цього у вагітної жінки з’являється головний біль і запаморочення, порушується зір (перед очима миготять мушки), шумить у вухах, виникають нудота, блювота і болі в надчеревній ділянці. Крайнім виявом токсикозу другої половини вагітності є еклампсія. Основні її прояви – судоми з втратою свідомості.

Такі судоми може спровокувати гучний звук, яскраве світло, біль. Еклампсія свідчить про важкі порушення в організмі вагітної жінки, які можуть привести до смерті. Найчастішою причиною смерті є крововилив у мозок; також виникає гостра дихальна, серцева, ниркова недостатність.

Може статися передчасне відшарування плаценти.

Причини токсикозу при вагітності

Причини виникнення токсикозу досі неясні. Одні фахівці вважають, що хвороба виникає, зокрема, внаслідок неправильного або недостатнього харчування.

Інші говорять про реакції імунної системи жінки на чужорідну тканину: дитина, що виник з материнських і батьківських клітин, відторгається організмом матері.

Досліджується генетична схильність: якщо у жінки, яка чекає першої дитини, мати страждала токсикозом вагітності, то в 20 – 25 відсотках випадків вона ризикує захворіти.

Лікування токсикозу при вагітності

Симптоми токсикозу вагітності

Хоча причини токсикозу неясні, протікання хвороби добре вивчено. У період вагітності маса крові у жінки збільшується на півтора-два літри. Це необхідно, щоб постачати плаценту і через неї – плід. Зазвичай організм легко справляється із завданням вироблення і транспортування збільшеного об’єму рідини.

 • Однак при токсикозі вагітності внутрішні стінки кровоносних судин ушкоджуються (розгляд причин не є завданням цієї статті). Вода, що входить до складу крові, просочується в тканини організму, утворюючи набряки (і особа).
 • Набряки можуть бути першим симптомом токсикозу вагітності, їх слід відрізняти від звичайних «нешкідливих» набряків, зникаючих, якщо ноги підняти вище.

Організм реагує на набряки, підвищуючи кров’яний тиск, – другий симптом токсикозу при вагітності. Оскільки вода з крові йде в тканини, кров згущається (приблизно так, як якщо б яблучний сік перетворювався в мед). Загусла кров тече не так добре (як мед).

Тепер постачання плода принесеними кров’ю живильними речовинами і киснем виявляється недостатнім – виникає небезпечна для немовляти ситуація дефіциту.

Організм матері реагує викидом звужують судини гормонів, які покликані підвищити кров’яний тиск і поліпшити кровопостачання.

 • Раптове підвищення тиску (не плутати з хронічно високим кров’яним тиском, які існували ще до вагітності) є характерним симптомом і може відбутися і без попереднього утворення набряків.
 • Постійно підвищений тиск може мати негативний вплив на нирки: вони почнуть пропускати більше білкових молекул, які виводяться з сечею.
 • Незначні виділення білка в період вагітності – нормальне явище, проте білкові виділення, що виходять за межі норми – третій серйозний симптом токсикозу.
 • Іноді токсикоз вагітності може виникнути і без підвищення тиску.
 • Якщо жінка за короткий час сильно додала у вазі (за тиждень у неї відклалося більше двох кілограмів рідини), і в її сечі виявляється підвищений вміст білка, можливий ризик еклампсії (судом).

У такому випадку лікар повинен негайно покласти вагітну в лікарню. Жінки, у яких лікар діагностував токсикоз вагітності, повинні знати, що робити. Перш за все потрібно щадний режим – для тіла і душі. Вагітну треба захистити від стресів на роботі і вдома.

Вона повинна добре харчуватися. Тоді обмін речовин може стабілізуватися, а кров’яний тиск знизитися. Вже одне це дозволяє практично вилікувати багато легкі форми токсикозу вагітності. Він або повністю зникає, або протікає досить безпроблемно.

Лікування токсикозу при вагітності

Раніше для боротьби з набряками лікарі радили влаштовувати рисові дні (для виведення води з організму), пити кропив’яний чай і обмежити споживання солі. Сьогодні робити так не рекомендується. Внаслідок зневоднення кров ще більше густіє – отже, токсикоз посилюється. Тепер жінкам, що страждають токсикозом, рекомендують більше пити, що сприяє розрідженню крові.

 • Щоб вода утримувалася в складі крові, організму потрібні перш за все білок, вітамін В6 і натрій. Тому вагітні повинні ситно їсти і добре солити їжу. Досвід показує, що в такому випадку набряки зникають, а кров’яний тиск знижується.
 • Якщо цього виявиться недостатньо, може знадобитися госпіталізація, щоб під лікарським контролем щадним чином знизити кров’яний тиск вагітної.
 • Мета будь-якого лікування токсикозу (за допомогою перебудови харчування, медикаментозного або госпіталізації) – продовжити вагітність, щоб запобігти передчасні пологи. Підвищений кров’яний тиск, що зберігається тривалий час, може пошкодити плаценті – немовля буде отримувати недостатньо поживних речовин і стане відставати в рості.
 • У жінок, які страждають токсикозом, дитина обстежується в материнській утробі. За допомогою УЗД вимірюються розміри плоду, досліджується швидкість кровотоку в артеріях матки, в плаценті і пуповині, тобто перевіряється, чи достатньо дитина забезпечується живильними речовинами. За допомогою кардиотокографа вимірюється його серцевий тон.

Одночасно лікарі знижують у вагітної кров’яний тиск.

В результаті з’являються хороші шанси на те, що дитина буде продовжувати рости, а у жінки не виникне небезпечних ускладнень. Звичайно, токсикоз вагітності виправдовує свою недобру репутацію, проте завдяки своєчасному лікуванню, збалансованому харчуванню і спокійного режиму життя страждають їм жінки отримують реальну можливість народити абсолютно здорову дитину.

Профілактика токсикозу при вагітності

З вечора на тумбочку біля ліжка покладіть тарілку з декількома сухариками, крекерами або жменею горіхів. Перш ніж вранці вставати з ліжка, повільно з’їжте їх. Чи не вставайте різко з ліжка, ще кілька хвилин полежте в розслабленому стані.

Слідкуйте за харчуванням, воно повинно бути корисним і збалансованим. Їсти потрібно часто невеликими порціями. Бажано, щоб прийоми їжі були кожні 2-3 години.

Завжди носіть з собою перекушування у вигляді горіхів, сухофруктів, мандарин. При нудоті з’їжте їх.

Сприятливий вплив з метою запобігання токсикозу надає імбир. Додавайте його в чай, салати та інші страви, печіть корисне імбирне печиво для перекусів.

 • Виключіть з раціону продукти, що провокують нудоту: соління, копченості, маринади, шоколад.
 • У харчуванні віддавайте перевагу легкій рослинній їжі, нежирним сортам м’яса (особливо корисно куряче філе), гречаної каші, сочевиці, овочам і фруктам.
 • Слідкуйте за водним балансом організму (особливо це важливо при частій блювоті, щоб не допустити зневоднення). Пийте неміцний чай, ромашковий відвар, настій шипшини, негазовану мінеральну воду з додаванням часточки лимона.

Частіше провітрюйте своє житло, щоб позбутися від запахів приготування їжі, які можуть спровокувати нудоту.

Питання та відповіді

Питання: Що таке гестоз при вагітності, чим він загрожує і як його лікувати (обов’язково лягати в лікарню)?

Відповідь: Гестоз (колишні назви: пізній токсикоз вагітних, нефропатія) – це ускладнення вагітності, яке завжди супроводжується порушенням функції плаценти і стану плода через нестачу кисню і поживних речовин, а також є серйозною загрозою для здоров’я жінки і дитини. Починати лікувати гестоз необхідно тільки в умовах стаціонару. Якщо лікування буде ефективним, то через 2,5 – 3 тижні можна зробити спробу продовження лікування в амбулаторних умовах.

Питання: Добрий день. Мені 28 років, друга вагітність, першій дитині 3,5 року. Зараз йде восьмий тиждень вагітності, мучить токсикоз.

Вранці взагалі не можу довго прийти до тями (нудота, блювота), а протягом дня потім теж бувало, що нудить і болить шлунок, повна апатія, їм мало, в основному п’ю «Боржомі», чай з ромашкою і м’ятою і ще приймаю нукс-воміка по 10 крапель 3 рази на день. Але кілька днів тому блювота стала частіше.

Стан погіршується? Чи треба йти до дільничного гінеколога? Вона відразу хоче покласти мене на стаціонар, щоб зняти з себе відповідальність, тому що перша вагітність у мене була теж важка.

Але може, в цей раз токсикоз пройде до 12-14 тижнях? У мене перша дитина ще маленький і, якщо мене покладуть на збереження, то його немає на кого залишити. Не хочеться в стаціонар. Але, може є якісь методи боротьби з токсикозом? Може амбулаторно? Велике дякую.

 • Відповідь: На жаль, токсикоз – це стан загрозливе Вашому здоров’ю та життю, так само даний стан може призвести до спонтанного аборту (викидень). Тому дільничний гінеколог може Вас направити в стаціонар не тільки для «зняття з себе відповідальності».
 • Для госпіталізації при токсикозі є строгі показання: сильна блювота призводить до порушення водно електролітного балансу, загроза викидня, ознаки плацентарної недостатності, функціональні показники роботи нирок, рівень артеріального тиску і показники біохімічного аналізу крові.
 • Лікування токсикозу на увазі щоденний моніторинг за динамікою процесу, що можливо лише в умовах стаціонару.
 • Питання: У мене термін 12 тижнів, до сих пір токсикоз. Я їдять і не відчуваю смак їжі. Їм при тому дуже часто, кожні 1,5-2 години. Чи нормально це? Є ще нудота і блювота, блювота дуже рідкісна – в день один раз. А нудота є тоді коли голодна!

Відповідь: Вам необхідно спостерігатися у лікаря гінеколога і здати загальний і біохімічний аналіз крові, а також аналіз сечі. В принципі такий стан при відсутності блювоти є нормою, однак необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря фахівця, для виключення виникнення пізнього гестозу.

Питання: Скажіть будь ласка, у мене друга вагітність (майже 7 тижнів), дуже сильний токсикоз (блювота жовчю, гіркота в роті). В анамнезі хронічний холецистит (1 камінь). Є нічого не можу, та й пити теж. Чи можна зробити в / м церукал? І чим можна припинити блювоту жовчю? Може крапельниці вдіяти з глюкозою і вітаміном С?

Відповідь: В даному випадку рекомендується якомога швидше проконсультуватися з лікарем гастролога. Тільки після проведення огляду і обстеження лікар поставить точний діагноз і призначить адекватне лікування з огляду на ваш статус. Самолікування протипоказане, тому що може виникнути загроза переривання вагітності.

Питання: Доброго дня. Мені 24 роки, я перебуваю на 11 тижні вагітності. У минулому у мене було 3 і більше струсу мозку. Зараз у мене чи то такий сильний токсикоз з пекельними головними болями, то це наслідки струсів. Голова може боліти цілий день і ніч не перестаючи, так що встати неможливо. Підкажіть, чи може бути такий тоскікоз?

Відповідь: При наявності виражених симптомів токсикозу Вам необхідно особисто відвідати лікаря гінеколога для призначення адекватного лікування. У важких випадках лікування проводиться в стаціонарі.

Як правило, лікувальні заходи включають в себе: препарати валеріани, но-шпу, комплекс мікроелементів і вітамінів, а також правильну організацію харчування (приймати їжу потрібно маленькими порціями, часто, більше вживати рідини, не лягати відразу ж після прийому їжі).

Previous Лікування енурезу у дітей - основні рекомендації для батьків
Next Лікування папіломавірусу у жінок - огляд ефективних препаратів для місцевого і загального лікування, схема терапії

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *