Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку


Лечение и профилактика стеноза сосудов головного мозга

Симптомами звуження судин мозку можуть бути запаморочення, постійні головні болі, шум у вухах, швидка стомлюваність, погіршення пам’яті, зниження працездатності. Якщо вчасно не виявити це захворювання і не усунути причину, то хвороба буде швидко прогресувати, а це в свою чергу може привести до ще більших проблем зі здоров’ям: порушення координації рухів, інфаркт, інсульт, некроз тканин мозку, хвороба Паркінсона та ін.
Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

Причини звуження судин головного мозку

 • гіпертонією;
 • ожирінням;
 • на цукровий діабет;
 • неправильним харчуванням в поєднанні з малорухливим способом життя;
 • спадковим фактором.

Найтяжчим наслідком атеросклерозу є звуження судин мозку, при якому повністю закривається їх просвіт і блокується приплив крові до органу. У хворого виникає ішемія мозку (інсульт), яка небезпечна не тільки високим ризиком інвалідизації, а й летальним результатом.

Гіпертонія може розглядатися не тільки як причина розвитку атеросклерозу, а й як самостійний чинник, що провокує звуження судин мозку.

Постійні коливання кров’яного тиску призводять до виснаження стінок судин і втрати їх еластичності, внаслідок чого і виникає стеноз. Гіпертонія найчастіше розвивається при ожирінні, постійних стресах і інфекційних захворюваннях, що вражають судини.

Недузі схильні люди похилого віку і ті, чиї кровні родичі також страждали від підвищеного тиску.

Також існують менш поширені причини звуження судин мозку:

 • Вроджені патології судин.
 • Аневризми.
 • Васкуліт.
 • Інфекційне ураження стінок судин при сифілісі, туберкульозі і т. Д.
 • Наслідки хірургічних втручань.
 • Онкологічні захворювання.

Форми і симптоми звуження судин головного мозку

гостра форма

Звуження судин головного мозку у дорослих і дітей протікає по-різному: може статися раптово, а може носити хронічний характер. Гостра форма для життя людини надзвичайно небезпечна, оскільки є причиною інсульту або крововиливу в мозок, що часто призводить до передчасної смерті.

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

Крововилив в мозок характеризується тим, що тромб закупорює кровоносну судину. Це призводить до того, що під впливом сильного кровотоку прориваються стінки артерій, кров потрапляє всередину мозку і пошкоджує його структури. Зазвичай це трапляється раптово, при фізичному або емоційному перенапруженні. Крововилив в мозок характеризується наступними симптомами:

 • приплив крові до обличчя;
 • сильний головний біль;
 • блювота, прискорене дихання;
 • уповільнення або прискорення пульсу;
 • порушення свідомості.

Наскільки небезпечно такий стан, залежить не стільки від розмірів крововиливу, скільки від місця, де воно відбулося. У будь-якому випадку, при появі подібних симптомів, якщо не надати хворому вчасну допомогу, хворий може впасти в кому і померти.

хронічна форма

Хронічна форма тривалий час має слабко виражені симптоми. На початковому етапі людина періодично відчуває несильно головний біль, втома, нервозність, сонливість. Через деякий час стає розсіяним, починає погіршуватися пам’ять.

На другому етапі розвитку недуги симптоми стають більш явними.

Симптомами наближається загострення є значне погіршення самопочуття, посилюються і частішають мігрені, хода стає човгає, невпевненої, виникають проблеми з сечовидільної системою.

Відбивається хвороба і на роботі нервової системи: знижується працездатність, а часті перепади настрою нерідко призводять до конфлікту з оточуючими.

Багато людей на симптоми перших двох стадій уваги не звертають, знімаючи головний біль знеболюючими таблетками. Тому недуга прогресує і переходить в третю стадію.

У цей час спостерігаються сильні проблеми в роботі опорно-рухового апарату: хворий часто спотикається, втрачає рівновагу, може повністю втратити можливість рухатися.

Іноді порушується мова, відбувається втрата зору.

Нерідко відбувається мимовільне сечовипускання, спостерігається дисфункція органів малого таза. Пам’ять продовжує погіршуватися, з’являються перші ознаки слабоумства, коли людина втрачає здатність говорити, ходити, контролювати свої дії, орієнтуватися в просторі. Через деякий час може наступити інсульт або крововилив в мозок.

діагностика захворювання

Існує кілька взаємодоповнюючих видів діагностики:

 • В ході діагностики великий обсяг інформації отримують, проводячи фізичний огляд хворого. Визначається наявність неврологічних змін, реєструються параметри дихання і роботи серцево судинної системи;
  Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку
 • Наступний метод діагностики: доплерографія. Це дослідження спрямоване безпосередньо на те, щоб вивчити прохідність судин і їх анатомію, швидкість течії крові. В ході цього дослідження виявляються зміни в магістральних судинах, викликані формуванням в них атеросклеротичних бляшок або іншими фізіологічними причинами;
 • Найсучаснішими і ефективними методами для діагностики порушень циркуляції крові в судинах, що живлять головний мозок вважаються МР-ангіографія і КТ-ангіографія. Ангіографія забезпечує отримання точної картини стану судин, включаючи звуження, аневризми і тромбоз.

Методи лікування звуження судин головного мозку

Лікування звуження судин головного мозку залежить від форми захворювання. При гострому порушенні кровообігу допомога повинна бути надана негайно медикаментозними препаратами, спрямованими на усунення всіх виниклих змін.

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

При виявленні хвороби в хронічну стадію терапією і підбором ліків для пацієнта в ідеалі повинні займатися фахівці кількох напрямків – кардіологи, Ангіоневрологія, терапевти.

Лікування недуги залежить від стану хворого і від отриманих даних при діагностиці, і в основному складається з декількох етапів.

Медикаментозне лікування

Консервативне лікування – прийом фармацевтичних препаратів різних груп. Деякі з ліків призначаються для довічного застосування.

Препарати для лікування звуження судин

Залежно від стану судин лікар призначає медикаменти наступних груп:

 • Статини. До них відносять Мевакос, Мефакор.
 • Фібрати – Атромідін, Клобіфрат, Зокор.
 • Лецитин.
 • Йодотерапію.
 • Вітамінний та мінеральні комплекси.
 • Для збільшення просвіту судин папаверин і еуфілін.

Всі ліки для лікування звуження судин головного мозку підбираються в індивідуальній дозуванні, при виявленні інших патологій лікарем призначається відповідна терапія.

Хірургічне втручання

Метою проведення операцій є відновлення нормального кровотоку, проводять шунтування або ендартеректомію. При шунтуванні в посудину вставляють спеціальний стент, що забезпечує нормальний каркас зміненим стінок посудини.

Ендартеректомія – видалення атеросклеротичних бляшок під місцевою анестезією. Рішення про хірургічне втручання приймається при відсутності ефекту від медикаментів і при ймовірний розвиток гострого порушення в результаті закупорки просвіту артерій тромбом або великий атеросклеротичної бляшкою.

Народні методи лікування звуження судин головного мозку

Тим часом, кожен може вберегти себе від наслідків звуження судин, не вдаючись до медикаментозного лікування.

Сосновий настій

Кращим народним засобом є молоді пагони сосни, що з’являються з нирок в кінці весни або на початку літа. Вірніше, мед з них.

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

Для приготування потрібно 70 десяти сантиметрових молодих гілочок. Їх треба відварити в літрі води до розм’якшення. Вода википатиме, тому після закінчення варіння і проціджування необхідно долити її, щоб отримати літр відвару. Але можна потроху доливати і в процесі варіння.

Потім, в ще гарячий відвар додати кілограм цукрового піску і подрібнений в блендері лимон (разом з цедрою). Приготований склад проварити ще 5 хвилин і залити запашний мед в баночки.

Вживають його один раз на добу, не більше столової ложки.

глід

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

Або приготувати настій з двох столових ложок суміші квіток і ягід (можна заварювати ягоди і квіти окремо) на склянку води. Настій пити по столовій ложці кожного разу перед їжею. Глід чудово зміцнює судини.

З цією ж метою можна використовувати аптечну спиртову настоянку глоду, або приготувати її вдома, наполігши свіжо зірвані квіти або зібрані ягоди на горілці. Застосовувати, додаючи по 10 крапель в чай ​​або на склянку води.

Клевер

Дуже добре справляється з першими ознаками атеросклерозу спиртова настоянка з конюшини лугової.

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

Для її приготування будь-яка ємність наповнюється до верху квітучими голівками конюшини і заливається горілкою. Настоюється два тижні. Приймати аналогічно спиртової настоянки глоду.

Можна щодня готувати чай з квіток конюшини і пити його замість води. Клевер сприяє поліпшенню пам’яті, знижує шум у вухах.

кульбаба

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

 1. Сухі корені кульбаби подрібнити до порошкоподібного стану. У лікувальних цілях з’їдати по ложці порошку, перед кожним прийомом їжі. Можна змішувати з медом, щоб зменшити гіркоту, властиву коріння.
 2. Сік свіжих коренів змішується з відваром рису в співвідношенні 1: 1. для прийому береться чверть склянки. Це засіб покращує пам’ять.

Прогноз і наслідки захворювання

Якщо захворювання було виявлено на ранній стадії і призначено відповідне лікування, то його прогноз досить сприятливий.

Повне одужання і початок ведення звичного способу життя залежить не тільки від прийнятих ліків, але також зміни загального способу життя.

Людині необхідно постійно стежити за власним харчуванням, використовувати регулярні гімнастичні вправи, вести фізично активне життя, виключити наявність стресів.

Ці всі рекомендації дозволять уникнути втрату працездатності і допоможуть вести звичайну, не обмежену нічим життя.

Якщо ж не буде проведена відповідна терапія, то в такому випадку прогноз може бути дуже несприятливим: старече слабоумство, втрата працездатності, інсульти, повна нерухомість – це все далеко не повний список ускладнень, які можуть виникнути при звуженні судин головного мозку, без належного лікування.

Звуження судин головного мозку, виявлене на ранніх стадіях, не представляє собою серйозного захворювання. Постійна і своєчасна терапія, а також дотримання рекомендацій доктора дозволить уникнути появи ускладнень. Єдине, що потрібно від пацієнтів – це постійне дотримання схеми лікування.

Щоб уберегти себе від спазму головного мозку, необхідно:

 1. Займатися спортом: плаванням, фітнесом, їздою на велосипеді.
 2. Загартовувати організм контрастним душем.
 3. Відмовитись від шкідливих звичок.
 4. Дотримуватися правильного питного режиму.
 5. Правильно харчуватися: їсти більше сирої і мінімально обробленої їжі, відмовитися від продуктів з підсилювачами смаку, консервантами і т. Д.

При спадкової схильності до атеросклерозу, гіпертонії та інших захворювань серцево-судинної системи потрібно регулярно спостерігатися у лікаря.

Звуження судин головного мозку: симптоми і лікування

Одним з найнебезпечніших захворювань в організмі людини є звуження судинної системи в області головного мозку. Хвороба наздоганяє будь-якої людини незалежно від віку та інших критеріїв. Перший незначний симптом цієї недуги – головний біль.

При несвоєчасному виявленні захворювання, що не ліквідації причин виникнення, процес може прогресувати. Наслідки можуть бути плачевні – порушується координація руху, виникає параліч, підвищується ризик інфаркту, некрозу мозкових тканин.

Для оперативного діагнозу звуження мозкових судин, необхідно досконально знати дану тематику, в тому числі, як позбутися від цієї недуги.

Механізм розвитку патології

Атеросклероз з’являється через бляшок з холестерину на артеріальних стінках, які живлять головний мозок кров’ю. За рахунок цього зменшується просвіт між усіма стінками артерій, що призводить до погіршення можливості пропускати через стінки необхідні речовини.

Кількість крові, а разом з нею і кисню, яка проходить в мозок, скорочується. Крім цього спостерігається порушення постачання глюкозою головного мозку та іншими не менш важливими і корисними речовинами.

Через це процесу погіршується пам’ять, з’являються сильні головні болі, гіпоксія, зниження концентрації та інші прояви хвороби у вигляді різних неприємних симптомів. Процес відбувається з таких причин:

 • Надмірне вживання жирної їжі, нестача корисної їжі, в якій міститься клітковина. Все це збільшує кількість холестерину, породжує атеросклеротичні бляшки;
 • Природні вікові дегенеративні зміни ендотелію, зниження еластичності. Виникають невеликі тріщинки, де можна помітити маленькі плями;
 • Атеросклеротичні бляшки притягують тромбоцити. Це невеликі кров’яні тільця, завдяки яким відбувається процес згортання. Вони можуть збільшуватися до стану тромбу, забираючи простір між стінками судин. Іноді виникає перекриття кров’яної артерії. Справа в тому, що біля атеросклеротичної бляшки починається запальний процес. На його усунення поспішають формені елементи крові, в т.ч і тромбоцити.

Причини cуженіе судин головного мозку

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозкуСуджені судини головного мозку з’являються через гомоцистеїнемії. Це спадкова або придбана хвороба пов’язана з дефіцитом певних груп вітамінів, мінералів і т.д., Часто вона виникає при вживанні тютюнових виробів, гормональні порушення метаболізму. Але основна причина – прискорений темп життя: в ті моменти, коли людина намагається за короткий термін зробити велику кількість справ.

 1. Можливість кар’єрного росту, завал на роботі, вигідний, але нервовий проект – це головні чинники виникнення стресу і втоми. Невлаштований побут або брак часу на нього збільшує ризик виникнення нервового зриву і частих переживань.
 2. Гіподинамія, сидячий спосіб життя. До цього додається неправильний раціон їжі: спостерігається велика кількість жиру і інших продуктів, в яких міститься холестерин.

Проблеми судинах шиї і мозку призводять до кисневого виснаження мозку, підвищується артеріальний тиск, і виникають інші процеси.

Симптоматика звужень артерій

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозкуСуджені судини в головному мозку виникають несподівано або можуть з’явитися в хронічній формі, мучити хворого протягом тривалого часу. Гостра форма даного захворювання збільшує ризик інсульту, який може закінчитися раптовою зупинкою серця, отже, смертю. Хронічна форма протікає від 2 до 10 років, в той час як симптоматика не завжди дає про себе знати. На перші тривожні дзвіночки більшість не звертає уваги, вважаючи, що це вікове або реакція на зміну погоди (метеочутливість). Існує 3 ступеня хронічної форми даного захворювання.

 1. Перша ступінь . Виникає легкий головний біль, з’являється регулярна стомлюваність, сонливість. Хворий стає розсіяним, порушується концентрація, провали короткочасні пам’яті. Може проявитися емоційна нестійкість.
 2. Друга ступінь . Значно погіршується загальний стан організму. Головний біль збільшується по силі і частішає. Погано працює система виділення, людина починає ходити човгає, невпевнено. Через різкий перепад настрою виникають конфлікти з близькими, друзями, оточенням, падає працездатність в тому числі і розумова.
 3. Третя ступінь . На цій стадії значно порушується координація рухів. Коли людина пересувається, він регулярно спотикається, не може утримати рівновагу. У тяжкому перебігу хвороби може відмовити повністю опорно-руховий апарат. Часто людина починає ходити мимоволі в туалет, частково може порушитися робота органів малого таза. Виникає регулярна забудькуватість, іноді слабоумство.

Найчастіше люди не звертають увагу на симптоми перших двох стадій, вживаючи таблетки від головного болю. Через це пізній візит до лікаря може початися незворотній процес в функціоналі головного мозку та інших органів в організмі.

діагностика захворювання

На початку захворювання поставити правильний діагноз важко. Все через запаморочення, надмірної стомлюваності. Це досить поширені симптоми, що позначають будь-які захворювання пов’язані з нервовою системою, дефіцит вітамінів в організмі.

Потрапляють до групи ризику кілька разів на рік повинні обстежитися у фахівця. Невропатолог, судинний хірург, кардіолог і ендокринолог визначають ступінь порушення в мозку за допомогою спеціальних тестів.

Щоб поставити правильний діагноз, визначити причину захворювання, хворий проходять певний комплекс процедур:

 1. Біохімія і загальний аналіз крові.
 2. Електрокардіограма.
 3. Артеріальний тиск в судинах.
 4. Пункція рідини в спинномозковій області (люмбальна пункція, забір ліквору (спинномозкової рідини) на аналіз).
 5. Ультразвукова доплерографія, КТ-ангіографія.
 6. Рентген, МРТ, ЕФГ.

Крім невролога рекомендується також відвідати офтальмолога, ендокринолога, кардіолога. Якщо в симптоматиці виникло слабоумство або інші розлади психіки хворого відправляють до психотерапевта.

Як лікувати звуження судин головного мозку?

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозкуПомилка думати, що захворювання судинної системи – це хвороби людей старшого покоління. Сьогодні випадки звуження артерій голови почастішали і серед найбільш активної частини населення 30+. Найчастіше захворювання набуває хронічної форми, через що медикаментозне лікування може супроводжувати хворого до закінчення життя. Перед початком лікування необхідна консультація фахівця, який направить вас на повну діагностику ,. Це дозволить з’ясувати причину, основні симптоми і подальший хід лікування. За допомогою такого обстеження оцінюється робота серця, стан судинної системи, ЦНС і т.д. Це означає, що хворий повинен прийти на консультацію до невропатолога, терапевта, кардіолога і т.д.

Дуже часто можна знайти захворювання судинної системи поряд з гіпертонією або цукровим діабетом. Тоді медикаменти призначаються для усунення симптоматики захворювань в комплексі. При неможливості вилікувати захворювання ліками застосовується хірургічний метод, наприклад, каротидної ендартеректомія.

Її суть полягає в тому, що з організму видаляються холестеринові бляшки. Відновлюються пошкоджені стінки артерій за допомогою швів. Операція відбувається з використанням місцевого наркозу. На повне одужання хворого може знадобитися кілька днів. Крім цього можливо зробити ангіопластику.

Це введення спеціального катетера в судину, завдяки чому він збільшується і нормалізується кровотік, через виштовхування бляшок з артерій.

Виділяють три основні методи лікування:

 • Лікарська терапія;
 • Фізіотерапія або хірургічне втручання;
 • Лікування народними засобами.

На кожен конкретний випадок лікується на індивідуальному плані, в залежності від отриманих результатів після діагностики.

Ефективні препарати від звуження судин головного мозку

Лікування суджених судин головного мозку за допомогою лікарських препаратів займає багато часу, іноді такий курс терапії необхідний до закінчення життя. Крім позбавлення від явних симптомів, медикаментозна терапія прибирає причини виникнення захворювання. Після виявлення причини можна підбирати необхідні ліки.

 • Статини . Зменшують кількість холестерину, прибираю атеросклеротичні бляшки, збільшують просвіт між стінками судин.
 • Фібрати . Мають такі ж властивості, як і у попередньої групи, однак не варто приймати паралельно з сатин. Найкраще вибрати один з варіантів, спираючись на тип захворювання.
 • Для сосудорасшіренія . За допомогою таких препаратів збільшуються стінки артерій, і поліпшується кровопостачання головного мозку.
 • Спазмолітики . Вживаються при даному захворюванні, якщо згодом виник шийний остеохондроз.

Гіпертонія – перша причина, через яку виникають суджені судини в голові. Для цього хворому необхідно пройти курс лікування медикаментами, щоб нормалізувати в першу чергу стан артеріального тиску.

Крім позбавлення від основних причин часто додатково використовують кошти, які прибирають і симптоми. Фахівець може призначити антидепресант, транквілізатор або знеболююче.

Це необхідно, для того щоб прибрати психологічний напружений стан, тривогу, відчуття пригніченості і дратівливості або просто знизити рівень болю в голові.

Додатково фахівець може призначити курс вітамінів:

 • Вітаміни, мінерали;
 • Ін’єкції груп вітамінів або у вигляді перорального прийому;
 • Лецітіносодержащіе препарати;
 • Вживання йоду через лікарські препарати.

Лікувати захворювання варто, коли проведена повна діагностика у лікаря, консультація фахівця і повний діагноз з рекомендаціями вашого лікуючого лікаря.

Народні методи лікування звуження судин головного мозку

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозкуКрім сучасної медицини також ефективною є і народна. За допомогою певних засобів може вилікувати себе від усіх хвороб. Суджені судини лікуються народними засобами на початкових етапах захворювання. Особливо допомагають від звуженої судинної системи в області головного мозку такі продукти як соснові пагони, глід і конюшина. Їх можна використовувати як в лікувальних, так і в профілактичних цілях. Однак вживання повинно бути погоджено з фахівцем після точно поставленого діагнозу. Настоянки і суміші покращують мозкову діяльність, надають сил і налаштовують загальний тонус організму. Достатньо ефективною є і настоянка з часнику. Крім цього можна зробити збір трав із звіробою, пустирника, глоду та інших лікувальних трав.

Профілактичні методи для судинної системи

Коли у людини вік сягає позначки 30, то з кожним роком фізичні і емоційні навантаження можуть привести до ризику.

Перша справа профілактики, щоб зменшити цей ризик виникнення, – це правильно скласти свій раціон і режим.

При виконанні декількох легких рекомендацій ви зможете зберегти свою судинну систему, в тому числі і в області мозку в тонусі, незалежно від того, скільки вам років.

 1. Намагайтеся якомога менше вживати жирну їжу. Найкраще замінити це на морепродукти і рослинний білок.
 2. Скоротіть солоні, жирні, смажені, борошняні продукти.
 3. Як можна більше гуляйте і дихайте свіжим повітрям.
 4. Приймайте контрастний душ, займіться лікувальною гімнастикою.
 5. Регулюйте тиск, при необхідності коригуючи його.

Завжди стежте за своїм самопочуттям, якщо вам щось турбує, то це привід звернутися до фахівця. Не рекомендується лікуватися самотужки. Крім перерахованого, можна також пройти курс профілактики за допомогою народних засобів. Ефективним засобом є соснова настоянка на основі молодих пагонів, які виникають з нирок в весняно-літній період.

Для того щоб приготувати цей засіб необхідно для 70 гілочок довжиною в 10 см. Варимо їх на 1 л рідини до м’якого стану. Після закипання, проціджуємо вміст і знову наливаємо літр рідини. Додаємо цукровий пісок (1 кг), і подрібнений лимон, не очищаючи його від шкірки. Варимо суміш кілька хвилин і потім переливаємо в банку.

Крім сосни також відмінним продуктом є глід. Ефективні як квіти, так і ягоди. Рослину можна знайти в будь-якому місці. Дарунки рослини висушуються і заварюються, як чай. Необхідно взяти 2 столові ложки продуктів на 1 склянку рідини. Вживати по 1 ложці перед їдою. Останнім ефективним засобом є конюшина.

З нього можна зробити відмінну спиртову настойку. Щоб її приготувати знадобиться невелика посудина, в яку доверху наповнюють квітучим конюшиною. Це все залити рідиною. Настояти необхідно 14 днів. Вживається настоянка, так само як і суміш з глодом. Є варіант вживати конюшина в вигляді чаю.

Крім профілактики від суджених судин головного мозку, ця настоянка також покращує пам’ять, і зменшується шуми в голові.

Дотримуючись всіх порад, рекомендацій, а також отриманої інформації, щодо лікування, можливих наслідків, причин, симптомів і т.д. ви з легкістю зможете подолати недугу.

Звуження судин головного мозку: лікування, симптоми, причини, як розширити, стеноз артерій, проблеми, хвороби, захворювання, ознаки

Звуження судин головного мозку – патологічний стан, що супроводжується порушенням кровопостачання. Сприяє розвитку неврологічних розладів, що погіршують якість життя і знижують працездатність людини. Для виявлення цього стану використовують апаратні діагностичні процедури. Лікується патологія як консервативними, так і хірургічними методами.

Лікування і профілактика стенозу судин головного мозку

Чому виникають проблеми

У список причин, за якими виникає стеноз судин мозку, входять наступні фактори:

 • патології видільної системи (ниркова недостатність, гломерулонефрит, пієлонефрит);
 • злоякісна пухлина надниркових залоз (новоутворення має назву феохромоцитоми);
 • травми, запальні і пухлинні захворювання гіпофіза;
 • аномалії будови хребетної артерії;
 • генетична схильність;
 • дисплазія шийного відділу хребта;
 • психоемоційні перевантаження;
 • черепно-мозкові травми;
 • малорухливий спосіб життя;
 • аутоімунні захворювання (системний васкуліт);
 • ожиріння;
 • куріння, вживання алкоголю;
 • стійка гіпотонія (низький артеріальний тиск).

аневризма

Аневризмою артерії головного мозку називають невелике утворення, швидко заповнюються кров’ю. Опуклість збільшується в розмірах, стискаючи навколишні тканини і судини. Стоншені стінки освіти з часом розриваються, виникає крововилив, мозкові артерії спадаються через порушення кровообігу. Така хвороба судин головного мозку небезпечна для життя пацієнта.

Вегето-судинна дистонія

Вегето-судинна дистонія – комплекс симптомів, що супроводжуються стенозом судин голови і порушенням кровопостачання мозкових тканин. Центральна нервова система відчуває дефіцит поживних речовин і кисню, через що з’являються проблеми з пам’яттю, запаморочення, тахікардія і напади страху.

гіпертонія

Гіпертонічна хвороба характеризується стійким підвищенням артеріального тиску. Діагностується патологія як у літніх, так і у молодих пацієнтів.

Звуження судин при гіпертонії виникає на тлі зміни будови і положення артерій. Кровоносні судини стає звивистими, діаметри просвітів зменшуються, стінки стоншуються. Нерідко у гіпертоніків виявляється повна закупорка артерій.

атеросклероз

Причиною звуження артерій часто стає атеросклероз – небезпечне захворювання судин головного мозку, що розвивається у пацієнтів з підвищеним рівнем холестерину в крові. Речовина утворює на стінках судинних бляшки, що порушують кровотік.

Накопичення холестерину сприяє вираженій закупорці шийних і мозкових артерій, через що у пацієнта з’являються сильні головні болі і погіршується пам’ять. Бляшки відокремлюються і з током крові проникають в інші посудини.

Обростаючи кров’ю, вони утворюють тромби.

Цукровий діабет

Стеноз судин при цукровому діабеті виникає під впливом кількох чинників. Підвищення рівня глюкози в крові супроводжується пошкодженням і запаленням артеріальних стінок.

Метаболізм ліпопротеїдів супроводжується утворенням речовин, що викликають патологічні зміни в усіх тканинах організму. Це стає важливою частиною процесу формування атеросклеротичних бляшок.

Іншою причиною проблем з судинами мозку при цукровому діабеті стає підвищення артеріального тиску.

Остеохондроз шийного відділу

Навіть незначна зміна положення хребців при остеохондрозі може спровокувати стеноз мозкових артерій. Зміна швидкості кровотоку і кількості вступників в тканини поживних речовин сприяє розвитку небезпечних неврологічних порушень. Хвороби судин голови, пов’язані з остеохондрозом, виникає на тлі низької фізичної активності, сидячої роботи і перевтоми.

Симптоми і стадії

При звуженні судин симптоми залежать від стадії розвитку патологічного процесу:

 • На цьому етапі зміни мають слабку ступінь вираженості. Хвороба може протікати безсимптомно або мати нетипові прояви. Пацієнт скаржиться на головні болі, що посилюються до кінця дня, часті зміни настрою і підвищену стомлюваність. Незначно знижується швидкість запам’ятовування нової інформації і концентрація уваги.
 • Звуження надає виражений вплив на функціонування центральної нервової системи. Характер пацієнта змінюється, періоди поганого настрою стають тривалими. Додаються інші неврологічні розлади: зниження гостроти зору, м’язова слабкість, дзвін у вухах, проблеми з промовою і ходою. Тупі головні болі набуває постійний характер. Спостерігаються короткочасні втрати свідомості. Погіршуються інтелектуальні здібності людини, порушується пам’ять і знижується концентрація уваги.
 • Ця стадія характеризується критичним звуженням артерій. Патологічні зміни призводять до того, що пацієнт стає нездатним здійснювати прості рухи, контролювати виділення сечі і калу. На цьому етапі з’являються небезпечні ознаки звуження судин: тремор кінцівок, мимовільні рухи очних яблук, тремтіння голови. Головний біль набуває гострого характеру, її неможливо купірувати стандартними анальгетиками.

діагностика

Для виявлення проблем з судинами голови використовуються наступні діагностичні процедури:

 • УЗД. При підозрі на стеноз мозкових артерій призначають доплерографію, ехотомографію або дуплексне сканування. Методи спрямовані на визначення швидкості кровотоку і виявлення аневризм.
 • КТ. За допомогою цієї процедури визначають ступінь вираженості патологічних змін, локалізацію і протяжність звужених ділянок артерій. Комп’ютерна томографія дозволяє оцінити загальний стан мозкових тканин.
 • МРТ. Метод спрямований на оцінку швидкості кровотоку і прохідності судин, визначення місця ураження, кількості і розмірів звужених артерій.
 • Ангіографія. Являє собою рентгенологічне дослідження судин з введенням контрастної речовини. За характером розподілу препарату судять про швидкість кровотоку і наявності обхідних шляхів для надходження крові в тканини при повній закупорці артерії.
 • Електроенцефалографія. Процедура допомагає отримати інформацію про порушення в роботі головного мозку за допомогою аналізу переданих органом електричних імпульсів.
 • Реоенцефалографія. Для оцінки стану мозку спеціальний прилад подає слабкий електричний імпульс. Метод допомагає визначити ступінь еластичності судин, виявити аневризми і новоутворення.
 • Нейросонографія. Процедура використовується для обстеження дітей першого року життя, у яких є джерельце. Застосовується ультразвуковий датчик, який подає зображення на екран. Виявляються патологічні зміни в м’яких тканинах, звуження судин, наявність травм і пухлин.

Як лікувати

Розширити судини головного мозку можна за допомогою реконструктивної операції, лікарських або народних засобів. При виборі терапевтичного методу враховують ступінь стенозу і типи супутніх порушень.

Лікарська терапія

Якщо у людини сильно звужені судини в голові, медикаментозна терапія триває не менше року. Іноді препарати доводиться приймати довічно. Для усунення провокуючих чинників і симптомів захворювання використовуються такі засоби:

 • Статини (Акталіпід, Мефакор). Знижують рівень холестерину в крові, розчиняють атеросклеротичні відкладення, відновлюють прохідність судин.
 • Фібрати (атромід, Клофібрат). Ліки використовуються для розщеплення холестерину. Не рекомендується застосовувати препарати цієї групи в поєднанні зі статинами.
 • Спазмолітики (Папаверин). Засоби, що розширюють судини, допомагають нормалізувати кровообіг при шийному остеохондрозі.
 • Знеболюючі засоби (Мить 400). Допомагають швидко позбутися від сильного головного болю. Вони не впливають на причини, що викликають стеноз судин.
 • Транквілізатори (Феназепам). Усувають тривожні думки, дратівливість і агресію, нормалізують сон.
 • Антидепресанти (Амитриптилин). Призначаються при депресивних станах, дратівливості і безсонні.

хірургічне лікування

При вираженому звуженні судин застосовуються хірургічні втручання. Операція призначається і при відсутності ефекту від консервативного лікування. Використовуються такі види втручань:

 • Каротидне шунтування. Стінки звуженого судини зміцнюють дротяним каркасом, що дозволяє підтримувати необхідну швидкість кровотоку. Операція характеризується високим ризиком розвитку ускладнень, тому проводиться рідко.
 • Каротидної ендартеректомія. Уражену артерію розсікають і очищають від атеросклеротичних відкладень.
 • Ангіопластика. У посудину вводиться катетер, що збільшує діаметр просвіту звуженого ділянки. Після цього встановлюється стент, що дозволяє утримувати артерію в розширеному стані.

прогнози

Звуження судин голови – небезпечне захворювання, що вимагає тривалого лікування і реабілітації. При виявленні патології на ранніх стадіях прогноз сприятливий.

Функції центральної нервової системи після терапії відновлюються повністю.

Однак до лікаря пацієнти звертаються тільки при розвитку виражених патологічних змін, коли призупинити розвиток захворювання буває складно. Стеноз артерій призводить до розвитку деменції і робить людину непрацездатним. Погіршують прогноз гіпертонічний криз, інфаркти та інсульти.

Профілактика народними засобами

Уникнути виникнення проблем з судинами мозку допомагає застосування натуральних засобів, що знижують рівень холестерину, нормалізують артеріальний тиск і усувають спазми. Перед використанням народних рецептів потрібно порадитися з лікарем.

Сосновий настій

Хорошим засобом, що запобігає стеноз судин, є настій молодих гілок сосни. Збирають сировину у весняний і літній час, після чого роблять з нього густий настій. 70 г пагонів заливають 1 л води і кип’ятять на повільному вогні до розм’якшення.

Після закінчення цього часу обсяг готового відвару доводять до 1 л. У гарячу рідину додають 1 кг цукрового піску і пропущений через м’ясорубку лимон. Склад варять 5 хвилин, після чого розливають по скляних банках. Отриманий мед їдять по 1 ст. л. щоранку.

глід

Квіти і плоди цієї рослини часто використовуються в лікуванні неврологічних і серцево-судинних порушень. Сировина можна додавати в чайник при заварюванні чаю або застосовувати для виготовлення настою. 2 ст. л.

квіток і ягід глоду заливають 200 мл окропу і витримують 3 години. Настій приймають по 50 мл 3 рази на день. Використовується в лікуванні стенозу і спиртова настоянка. 100 г ягід заливають 0,5 л горілки і витримують у темному місці 3 тижні.

10 крапель засобу розчиняють у склянці води. Приймають настойку 3 рази в день.

Клевер

Запобігти звуження судин, викликане атеросклерозом, допомагає настій конюшини. Скляну банку об’ємом 1 л до верху засипають квітами. Вільне місце заповнюють спиртом або горілкою. Засіб наполягають 14 днів, періодично перемішуючи.

Приймають настойку по 20 крапель 3 рази на день. Ліки перед вживанням розчиняють в стакані води. З квіток можна готувати і чай, що допомагає впоратися з гіпертонією. 1 ст. л. сировини заварюють в 200 мл води.

Отриману рідину п’ють в необмежених кількостях.

Стеноз судин головного мозку, симптоми і лікування. Що таке стеноз судин

Стеноз судин мозку – це небезпечна патологія, в процесі якої відбувається звуження просвіту кровоносних судин за рахунок скупчення на їх стінках холестеринових бляшок. Небезпека захворювання в тому, що великі бляшки можуть повністю перекривати судину і зупиняти кровотік.

Також розрослися чужорідні тіла можуть ділитися на частини і з потоком крові рухатися по судинах з великим ризиком їх закупорки. В обох випадках при відсутності чистки і лікування судин стеноз загрожує важкими ускладненнями у вигляді інсульту, крововиливи в мозок і летального результату.

Тому необхідно звертати увагу на ранні ознаки захворювання, щоб не допустити його переходу в запущену стадію.

Симптоми, ознаки стенозу судин головного мозку

Характер симптомів стенозу мозкових судин безпосередньо залежить від швидкості розвитку захворювання і ділянки мозку, в якому протікає патологія. Патологія може проявлятися в хронічній або гострій формі.

Хронічний стеноз судин головного мозку розвивається роками і на початковій стадії ознаки хвороби практично непомітні. У більшості випадків людина плутає їх з неврологічними симптомами, викликаними перевтомою або зміною погоди. Першими ознаками стенозу мозкових судин є:

 • головний біль середньої інтенсивності;
 • відчуття постійної втоми;
 • слабкість;
 • сонливість;
 • зниження концентрації;
 • короткочасні розлади пам’яті;
 • емоційна нестабільність.
 • При неприйнятті заходів по лікуванню стенозу судин мозку захворювання переходить у другу стадію. До початковою симптомів, які поглиблюються і стають більш вираженими, додаються такі ознаки:
 • зниження працездатності за рахунок поганого самопочуття;
 • зміна настрою, найчастіше виявляється у вигляді сплесків агресії, злості до оточуючих;
 • розлади координації, які проявляються в невпевненою ходою і похитуванні;
 • порушення роботи сечового міхура і сечовидільної системи.
 1. На третій стадії стенозу судин головного мозку самопочуття хворого значно погіршується, і у нього починають проявлятися ознаки необоротних змін, що відбуваються в структурах мозку. У цей період у нього спостерігається:
 • істотне порушення координації;
 • втрата рівноваги;
 • забудькуватість, короткочасні провали в пам’яті та інші первинні ознаки слабоумства;
 • порушення роботи органів малого таза, в тому числі дисфункція сечовидільної системи.

Гостра форма стенозу мозкових судин з’являється через різке звуження судин, в результаті чого у хворого розвивається інсульт. Симптоми цієї форми захворювання інтенсивні і залежать від ступеня тяжкості нападу.

До загальномозкових ознаками в цьому випадку відносять інтенсивні запаморочення, багаторазові напади блювоти і сильні головні болі.

Серед вогнищевих симптомів гострого стенозу слід виділити паралічі і оніміння частин тіла, а також важкі розлади зору, що призводять до сліпоти.

Причини стенозу судин

 • Патологічного звуження судин в структурах мозку сприяють протікають в організмі захворювання і наявність ряду зовнішніх чинників.
 • До основних захворювань, під впливом яких розвивається стеноз судин головного мозку, відносять:
 • Атеросклероз . Атеросклеротичні бляшки утворюються на стінках судин через перевищення в крові норми холестерину. Звужені за рахунок цього судини втрачають свою еластичність, стають крихкими. Під таким навантаженням на них з’являються мікротріщини, при цьому виділяється з них кров згортається і перетворюється в тромб. Захворювання небезпечне тим, що утворюються тромби і бляшки різних розмірів можуть повністю закупорити судину і привести до смерті.
 • Артеріальна гіпертензія . Тонус і еластичність мозкових судин знижується під впливом різких перепадів кров’яного тиску, що спричиняє порушення кровотоку в тканини мозку і зниження загальномозковою діяльності.
 • Остеохондроз . Звуження судин і порушення кровотоку виникає через патологічної деформації хрящів і зміщення міжхребцевих дисків, а також появи міжхребцевих гриж.
 1. Розвитку описаних захворювань і стенозу сприяють такі провокуючі фактори:
 • хронічні перевтоми;
 • неправильне харчування;
 • інтенсивний фізичний труд;
 • стреси;
 • емоційні розлади.

Розвитку стенозу судин мозку найбільш схильні до похилого віку і діти. У останніх хвороба може проявлятися через високу навантаження на несформовані судини.

Наслідки стенозу судин головного мозку

Система кровообігу забезпечує «харчування» всього організму, тому захворювання, пов’язані з нею, необхідно лікувати на початкових стадіях, не допускаючи їх переходу в незворотні процеси. При стенозі судин головного мозку відсутність належної медикаментозної терапії загрожує хворій людині наступними серйозними ускладненнями і наслідками:

 1. Тромбоз . На запущених стадіях стенозу холестеринові бляшки досягають великих розмірів і починають ділитися на дрібні частинки. Рухаючись з потоком крові по судинах, згусток може перекрити просвіт однієї з дрібних артерій. В результаті цього відбувається закупорка судини, яка тягне за собою моментальну смерть.
 2. Інфаркт мозку . При повній закупорці одного з судин відбувається гіпоксія (нестача кисню) мозкових клітин і розвивається ішемічний інсульт. Стан відрізняється особливою тяжкістю: у хворого порушуються розумові процеси, відбувається параліч кінцівок, оніміння мови і відсутність мовлення як наслідок. При несвоєчасній допомозі тканини мозку починають відмирати і хворий вмирає.
 3. Крововилив в мозок (геморагічний інсульт) . Під впливом сильного кров’яного тиску відбувається порив звуженого судини, і кров заливає мозкові тканини, ушкоджуючи їх при цьому. Ступінь тяжкості стану залежить від локалізації пориву і характеру крововиливу.
 4. Недоумство . Кисневе голодування, викликане порушеним кровотоком, призводить до патологічного зниження загальномозковою діяльності. Хворий втрачає здатність до розмовної мови, запам’ятовування, елементарним рухам і орієнтації.

Наслідки стенозу судин головного мозку мають серйозний характер, при бездіяльності вони можуть привести до повної паралізації, комі і летального результату.

діагностика

Для визначення локалізації і ступеня звуження судин, а також встановлення точного діагнозу пацієнту необхідно буде пройти один з наступних видів діагностики:

 • МРТ – допомагає виявити ознаки стенозу на початкових стадіях;
 • Ангіографія структур мозку – за рахунок введення контрастного розчину вивчається стан головних артеріальних каналів;
 • Допплерографічеськоє УЗД – рекомендовано для оцінки прохідності крові по мозковим судинах;
 • Аналіз крові для визначення показників холестерину.

Як лікувати стеноз судин

Використання консервативних методів для усунення причини, що спровокувала розвиток стенозу, і підтримуюча терапія – це два основних види лікування, що застосовуються на початкових стадіях захворювання. Для цього в залежності від ступеня ураження судин і результатів діагностичного дослідження призначають такі групи препаратів:

 • Статини або фібрати. Лікарські засоби, які нормалізують показники холестерину і очищають стінки судин від бляшок. Препарати по фармакологічній дії можуть замінюватися один одним в залежності від типу атеросклерозу, проте поєднувати їх не рекомендується.
 • Препарати, що розширюють судини. Призначені для поліпшення кровотоку по судинах мозку за рахунок збільшення їх просвіту.
 • Болезаспокійливі засоби. Призначають для зняття синдрому головного болю.
 • Препарати-спазмолітики. Використовуються при шийному остеохондрозі для зняття спазмів і розширення судин мозку і шийного відділу.
 • Антидепресанти. Призначають в комплексі з описаними вище засобами для лікування депресій затяжного характеру і психоемоційних розладів.
 • Препарати-транквілізатори. Призначені для зняття таких неврологічних симптомів, як відчуття тривоги, дратівливість, агресія.
 • Вітаміни та мінерали. Призначають в комплексі з основним лікуванням для підтримки імунної та нервової системи.
 • При запущеній формі стенозу, коли бляшки закривають більше 75% просвіту судини, консервативне лікування виявляється неефективним. У таких випадках хворому рекомендується оперативне втручання одним з таких методів:
 • Ендартеректомія – розсічення стінки судини і видалення тромбу або бляшки, що звужує просвіт.
 • Стентування (ангіопластика) – введення в порожнину судини спеціального катетера і стента для зміцнення його стінок і збільшення просвіту.
 • Шунтування – створення штучного судини, що заміняє пошкоджену ділянку і проходить в обхід нього.

Методику лікування і доцільність її застосування в кожному конкретному випадку повинні визначати фахівці – невролог і нейрохірург.

Профілактика стенозу: рекомендації лікарів і методи народної медицини

Для підтримки судин і попередження їх подальшого звуження лікарі рекомендують дотримуватися таких профілактичних заходів:

 • Виключити з раціону продукти, які підвищують показники холестерину, сприяють коливанням артеріального тиску, а також негативно впливають на стан судин.
 • Розробити лікувальну дієту, включивши при цьому в меню рідкі каші, молочні продукти, овочі, фрукти, свіжі бульйони і супи.
 • Обмежити споживання алкоголю (в індивідуальному порядку доктор може дозволити мала кількість винних напоїв або коньяку, однак зловживання ними категорично заборонено).
 • Уникати стресових ситуацій і сильних хвилювань, які викликають коливання тиску і посилене кровообіг.
 • Систематизувати фізичні навантаження, уникати виникнення перевтоми.
 • Займатися лікувальною фізкультурою.
 • Регулярно відвідувати лікаря для огляду і оцінки стану судин.

В якості профілактичних засобів на початковій стадії стенозу можна використовувати народні методи, які попередньо рекомендується узгодити з лікарем.

 1. Настоянка часнику . Ефективний засіб для очищення судин від атеросклеротичних бляшок, яке слід приймати не менше 10-ти днів безпосередньо перед їжею. Для цього очищений часник (350 г) перетирають в дерев’яній ступі, перекладають в скляну посудину, заливають спиртом (200 мг) і в закритому вигляді залишають в темному і прохолодному місці на 10 днів. Потім настій проціджують, залишають ще на 3 дня, після чого приймають по 60 г, попередньо розбавивши в холодному молоці.
 2. Відвар з квіток і плодів глоду . Судинорозширювальний засіб з вираженим спазмолітичну дію приймають від 2-х до3-х разів на добу перед їдою. Столову ложку сировини заварюють в склянці окропу і залишають на 15 хвилин на водяній бані. Після цього відвар наполягають ¾ години, охолоджують і проціджують. Об’єм, що залишився доповнюють кип’яченою водою до 200 мл і приймають по ½ склянки в один прийом.

Стеноз судин головного мозку, діагностований на ранніх стадіях, піддається ефективному лікуванню без хірургічного втручання, проте для цього необхідно постійне спостереження у фахівців і правильно підібрана підтримуюча терапія.

Previous Лопнув капіляр в оці: причини, симптоми, лікування
Next Лікування і профілактика захворювань правого передсердя

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *