Лактостаз у годуючої матері: характерні ознаки, лікування патології аптечними і народними засобами, заходи профілактики


Лактостаз у кормящей матери: симптомы и признаки, как лечить, профилактика

У 36% випадків лактостаз переростає в мастит, лікування якого вимагає серйозної медикаментозної терапії, аж до хірургічного втручання. Для виключення ускладнень мамі, що годує рекомендується профілактика і контроль симптомів закупорки молочних проток.

Якщо застійні явища вже проявляються, тривогу бити рано. На початковій стадії лактостаз виліковується в домашніх умовах, за 7-10 днів, без відлучення від годування немовляти.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Що таке лактостаз і від чого він буває

Лактостаз – це патологія застою молока в залозах. Вироблення рідини регулюється гормоном пролактином, і, без порушень ендокринного фону, груди наповнюються за 3-4 години. Але для виведення молока необхідний окситоцин, який стимулює клітини кінцевих відділів, відкриває протоки для годування. Гормон окситоцин виробляється тільки за рахунок смоктального рефлексу немовляти.

Без механічного впливу на ареолу грудей, протоки не звільняються, молоко при цьому продовжує надходити. Утворюються застійні пробки, які в міру зростання, тиснуть на залізисті часточки, провокують запалення. Розвивається дисфункція залози, лактостаз. Молоко по судинах проникає в кров, викликаючи імунну відповідь організму на чужорідний склад – температура, лихоманка.

Ознаки лактостазу

 • Мінералізація грудей.
 • Промацування ущільнень.
 • Больовий синдром, посилюється після годування.
 • Запалення навколо ущільнення (рідко).
 • Підвищення температури тіла до 38 ° С (при переході в мастит до 39 ° C).

Половина діагнозів встановлюються протягом місяця після народження малюка. Навички прикладання, зціджування ще не розроблені, тому при нормальному виробництві, молоко не виводиться із залози повністю.

Провокуючі фактори супроводжують годує жінку протягом всієї лактації, тому діагноз зустрічається і у досвідчених мам.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Причини лактостазу

 • Неправильна поза прикладання малюка.
 • Порушення техніки годування (частіше – затиск соска хватом «ножиці», для відділення носа дитини від грудей).
 • Неправильне положення залоз – скупчення в одному відділі, при повному спорожненні інших.
 • Нерегулярні прикладання.
 • Надмірне виділення молока – гіперлактація (причини – порушення гормонального фону, часті зціджування).
 • Введення корми з пляшечки (пригнічення смоктального рефлексу малюка).
 • Недолік рідини в раціоні мами.
 • Тісна нижня білизна.
 • Патології молочних залоз – плоский, втягнутий сосок.
 • Удари грудей.
 • Переохолодження.

Чим частіше прикладати дитину, тим нижче ризик виникнення лактостазу. Причому в якості профілактики, рекомендується годування через однакові проміжки часу. Наприклад, кожні 3-4 години.

Так виробництво і виведення молока «перейдуть» в злагоджену систему.

Лактостаз молочних залоз частіше виліковується самостійно, без медикаментозної терапії.

Але якщо стадія розвитку патології перейшла в запалення, з вираженим больовим синдромом, температурою від 38 ° C, потрібно звернення до лікаря. Попередній діагноз поставить акушер – гінеколог.

При підозрі на мастит рекомендується консультація та лікування хірурга. Для виключення ризиків пухлин, пацієнтка направляється до мамолога.

Вилікувати лактостаз необхідно протягом 3-5 днів, після перших симптомів. Якщо за цей час позитивної динаміки немає, ризик розвитку запалення зростає. Без втручання медиків, підсумок – мастит.

Як лікувати лактостаз

Важливо починати лікування застоїв в протоках при перших ознаках порушення. Якщо жінка відчуває ущільнення залозистої тканини, тяжкість у грудях необхідно вводити щоденний масаж. Краще проводити процедуру в душі – під дією тепла протоки розширюються, ефект посилюється.

Також обов’язково масажувати ущільнення перед годуванням і зціджуванням. Пальцями розминаються затверділі ділянки, рука рухається від середини залози до соска. Натискання повинні бути неінтенсивними, м’якими.

Компреси

Лікування в перші 3 дні після початку закупорювання гарантує усунення застоїв. У терапії лактостазу, в комплексі з масажем і регулярним харчуванням, застосовуються народні засоби.

Медова коржик

Мед змішати з житнім борошном в рівних пропорціях, замісити тісто. Прикласти до грудей, під плівку, надіти білизну, тримати 40 хвилин. Курс 5 днів.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Капустяний лист

Зім’яти лист, щільно прикласти до грудей, під бюстгальтер на 1,5-2 години. Компрес допускається тримати без проміжків добу, змінюючи «прокладку» кожні 2 години. Капустяний лист – засіб №1 в профілактиці і лікуванні лактостаза.

Камфорна олія

Розмішати 1: 1 з водою, змочити марлю. Докласти до залоз під поліетилен, обмотати зігріває тканиною. Час витримування – 30 хвилин. Курс 3-5 днів.

Компрес з магнезії

Вмістом аптечної ампули (1-2 мл) змочити ватку, прикласти до ущільнення, під поліетилен. Обмотати груди шарфом. Тримати 1 годину, змінюючи ватку кожні 15 хвилин.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Спиртовий компрес

Горілку підігріти до теплого стану, змочити марлю, накласти на запалену залозу. Тримати в теплі 30 хвилин. Спирт розбавляється водою в співвідношенні 1: 1.

Димексид

Питання використання димексиду в лікуванні лактостаза залишається відкритим. Так як препарат потрапляє в грудне молоко за 20-30 хвилин, є ризик відмови дитини від годування, через специфічний присмак. Також наводиться аргумент про шкоду продуктів розпаду препарату в грудному молоці. Хоча, відгуки годуючих мам про засіб переважно позитивні.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Мазі при лактостазе

Ефективно лікують лактостаз спазмолитические і протинабрякові мазі. Препарати розсмоктують ущільнення, розширюють протоки, стимулюють відходження молочної пробки. Наносяться в проміжках між годуваннями, на розігріту теплим душем груди. Мазь м’яко втирається в проблемні ділянки або наноситься під пов’язку на 2-3 години.

 • Малаві.
 • Троксевазин.
 • Арніка.
 • Траумель.
 • Гепаринова мазь.
 • Левомеколь.
 • Мазь Вишневського.

В інструкціях до препаратів зазначено, що дія складових компонентів на грудне молоко не вивчена. Але мазі призначаються лікарями при лактостазе, відгуків про побічні ефекти не зафіксовано. Перед застосуванням рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Після компресів обов’язково прикладати дитину до грудей і стежити за обхватом соска – підборіддя малюка направляється до ущільнення. Смоктальна здатність – основний інструмент у звільненні проток від застоїв.

Фізіотерапевтичні методи при лактостазе

У комплексі з компресами і кремами, медицина використовує апаратні способи лікування лактостазу. Процедури підвищують місцевий імунітет, знижують больовий синдром, зменшують набряк, запалення. Після курсу лікування поліпшується самопочуття мами, що годує, якість і відтік молока.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

 • Витафон – виброакустический апарат, підсилює капілярний кровообіг, стимулює рух лімфи в точці впливу. Курс – 10 сеансів.
 • Ультразвук – масаж + парниковий ефект стимулюють кровообіг в залозах. Через 5-10 сеансів молочна пробка відходить.
 • Дарсонваль – електротерапія струмовим впливом на ущільнення. Курс лікування 7 днів.

Після фізіотерапії молоко рекомендується зцідити, як непридатне для вживання дитиною.

Процедури протипоказані при пухлинах, кістах, загострене маститі, щоб уникнути ризиків утворення злоякісних клітин. Перед призначенням проводиться обстеження залоз ультразвуком.

Окситоцин

Лактостаз – одне зі свідчень для призначення гормональних препаратів, адже в кожному третьому випадку причина – брак окситоцину після пологів. При збої роботи ендокринної системи, смоктальний рефлекс не провокує викид потрібного гормону.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

У комплексі з регулярним харчуванням, призначається синтетичний препарат. Окситоцин при лактостазе стимулює скорочення м’язів і м’який висновок молока з проток. Рекомендований внутрішньовенно і в / м.

Антибіотики

При лактостазе не призначаються, як шкідливі й марні кошти. Застій в протоках – механічне порушення, що не відноситься до бактеріальних збудників, тому застосування антибіотиків не обгрунтоване. Використовуються у випадках загострення, при ризики занесення інфекції в залозу, підозрі на гнійний мастит.

Расцежіваніе лактостазу на дому

Процедура вимагає підготовки – протягом 15 хвилин проводиться масаж залози, краще під теплим душем. Подушечками пальців розминаються ущільнення, груди розтирається у напрямку від основи до соска. Альтернатива душу – змочений теплою водою махровий рушник прикладається на 15-20 хвилин перед сцеживанием.

Завдання підготовчого етапу – під дією температури стимулювати кровообіг, розм’якшити тканини, знизити щільність молочних грудочок. Під час зціджування груди потрібно звісити, попередньо растрясти.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Етапи зціджування

 1. Приготувати чисту ємність, вимити, обробити руки.
 2. Обхопити груди навколо ареоли – зверху тільки великий палець, решта під соском.
 3. Не відриваючись, робити м’які надавлюють руху рукою, великим пальцем рухаючись до соску і назад.
 4. Продовжувати дії до появи цівки молока – сигнал про вірному виконанні техніки.
 5. Переміщати руку навколо ареоли, щоб расцедить інші часточки.
 6. Після зупинки молока, змінити груди.
 7. Повернутися до першої.

На кожну залозу витрачається 5-6 хвилин. Повторювати по 4-5 разів. Пальці не рухаються по грудях, щоб не стерти шкіру.

Не можна тягнути сосок вперед, так утворюються ранки, що переходять в тріщини, хід молока при цьому не прискорюється.

У проміжках між зціджуваннями триває годування дитини. Поки малюк смокче одну грудь, мама стимулює іншу. Потім навпаки – перемістити дитини до другої залозі. Кращий помічник в зціджуванні молока при лактостазе – тільки його маленький «господар».

Як варіант допускається використання молоковідсмоктувача. Апарат діє інтенсивно, але у випадку з лактостазом, не завжди ефективно. Перший мінус – збільшення набряку. Другий – з застоєм молоковідсмоктувача впоратися так само важко, як і ручним способом, але ризик травмування шкіри вдвічі вище.

Пози для годування при лактостазі

Завдання мами – звільнити від застоїв залізисті часточки, в яких утворилася пробка. Тому поза при годуванні вибирається з урахуванням місця ущільнення. Підборіддя малюка направляється до вогнища застою, під час смоктання масажуючи проблемну ділянку.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Опис позицій

 1. Мама лягає на зручну поверхню, прикладаючи дитини головою до грудей, притримуючи тільце рукою, на якій той лежить. Друга підтримує голівку. Груди вільно лежить на поверхні, трохи звисаючи. Звільняються бічні і нижні відділи.
 2. Лягти на м’яку поверхню набік, в зворотному напрямку укласти малюка, щоб підборіддя впирався в верхню частку.
 3. Малюка покласти на поверхню, повернути головку на 30% до горизонталі (щоб не захлинався). Мама нависає над дитиною, стоячи на четвереньках.

Для зручності можна годувати стоячи, нахиляючись над пеленальним столом. При лікуванні та профілактиці розвитку лактостазу, пози рекомендується чергувати.

Що робити при температурі

Жарознижуючі при лактостазе призначаються тільки при показниках від 38 ° С. Але частіше висока температура піднімається при розвитку ускладнень – запалення, з яким організм не впорається без медикаментів. Препарати призначаються в комплексі з лікуванням маститу.

Якщо температура нижче 38 ° С, значить імунітет самостійно справляється з порушеннями, і необхідності в жарознижуючих немає. При лактостазе допускається показник 38,1-38,2 ° C. В такому випадку рекомендуються препарати без побічних ефектів – на основі парацетамолу (в дитячій дозі) та ібупрофену. При годуванні груддю дозволяється приймати Панадол, Еффералган.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Найчастіше призначаються ректальні жарознижуючі свічки – Нурофен, Цефекон. Один супозиторій містить 0,25 або 0,1 грама парацетамолу. Концентрація діючої речовини мінімальна, не проникає в грудне молоко, тому препарати дозволені при вагітності і лактації.

Профілактика лактостаза

Для виключення розвитку застоїв молока, рекомендується готуватися до вигодовування ще під час вагітності. Майбутнім мамам доступні відеотренінги і курси з підготовки до догляду за малюком, в тому числі з профілактики характерних захворювань.

Правила

 • Чи не відривати малюка від грудей;
 • підтримувати дитину під час годування – щоб уникнути відтягування сосків, травмування ареол, ненавмисних ударів грудей;
 • при відчутті переповненості, годувати частіше, ніж допускає режим;
 • сон рекомендується на боці або спині, без тиску на залози;
 • білизна з натуральних тканин, без кісточок;
 • виключення ризиків переохолодження і травм;
 • перевагу прикорму з ложечки;
 • зціджування залишків після годування;
 • зволоження шкіри грудей, для виключення ризиків тріщин і травм;
 • щовечірній масаж залоз в теплому душі або з кремом;
 • рідина – 1,5 л на добу;
 • чіткий розпорядок дня – сон від 8 годин;
 • харчування – виключити тваринні жири, кондитерські вироби, маргарин.

Лактостаз не патологія, тому не загрожує здоров’ю матері. Профілактика і своєчасна боротьба з почалися закупорками виключить ризики ускладнень.

Якщо порушення перетекло в запущені стадії, мамі загрожує гнійний мастит, який в 24% випадків лікується лише оперативним шляхом.

Відмінність маститу від лактостазу

Якщо закупорку проток не усунути на початковому етапі, ризик переходу в ускладнену стадію – 65%. Діагноз мастит встановлюється лікарем, після УЗД молочних залоз і визначення характерних симптомів.

Відмінні ознаки маститу

 • Запалення, почервоніння ділянки ущільнення.
 • Ознаки інтоксикації – слабкість, суглобовий і м’язовий біль.
 • Температура 38-39,5 ° C.
 • Лихоманка (інфільтративний мастит).
 • Пульсуючий біль в грудях.
 • Шкірна гіперемія.
 • Абсцес (остання стадія) – гнійний мішок.

Якщо симптоми лактостазу не проходять протягом трьох днів застосування терапії – масаж, компреси, регулярні годування, ймовірність розвитку маститу до 70%. Особливо якщо відзначається погіршення стану.

При відсутності поліпшення після лікування лактостазу, потрібне обстеження на предмет ускладнень.

Закупорювання молочних залоз – характерне явище для годуючих мам, особливо в перші 3 місяці після пологів. Порушення визнається лікарями безпечним і легко коректованим, але тільки за умови комплексного лікування і догляду за залозами.

Симптоми і порядок лікування лактостазу у годуючої матері

З проблемою застою молока стикається практично кожна лакують жінка. Сьогодні ми вирішили приділити час цієї теми і поговорити про симптоми і лікування лактостазу у годуючої матері.

Трохи про проблему

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Застійні явища в молочних залозах (однієї або обох) пов’язані з неповним спорожнення або відсутністю їх спорожнення (наприклад, резусную жінкам не прикладають малюка до грудей в першу добу) від секретируемой живильної рідини. Це, безумовно, патологія. Кодується вона по МКБ-10 кодом О92.7.0.

При своєчасному додатку до грудей застій молока виникає найчастіше через похибок при прикладанні дитини до соска. Порушення спорожнення в частці / частках залози призводить до згущення молока. Утворюється своєрідна молочна пробка.

При цьому процес продукування молока не припиняється, адже дитина прикладається до грудей, смокче і рефлекторно змушує залозу «працювати». У застійної частці підвищується тиск молока, і воно дифундує крізь стінку судини, проникаючи в кров. При серйозному застої розвивається «молочна лихоманка».

Причини молочного застою

Найчастіше лактостаз розвивається у первородок. Молода мама ще не знає, як прикладати дитину до грудей правильно. Не всі матусі можуть самі розчепитися. І запускають процес до «скам’яніння» залоз.

У цій ситуації доводиться робити масаж грудей акушерці або дитячої медсестрі, і тоді расцежіваніе перетворюється на катування. Після 1-2 денного застою запальний процес ще не починається, але розминати груди дуже боляче.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Основні проблеми, пов’язані з похибками годування:

 1. Одна з частих помилок, що здійснюються недосвідченими мамами – це притискання соска між вказівним і середнім пальцями, щоб малюк «не задихнувся».
 2. Неправильний вибір положення при годуванні. Особливо важливий цей момент для жінок з великим бюстом і мастоптоз. Потрібно стежити за випорожненням нижніх часток.
 3. Неправильне положення дитини по відношенню до грудей, захоплення соска і недостатнє спорожнення окремих часток внаслідок цього.
 4. Часте зціджування, що приводить до гіперсекреції молока. Спровоковано воно попередніми факторами. При гіперлактаціі молоко секретується в великих обсягах, які дитина не в силах висмоктати.
 5. Нерегулярне харчування (часті пропуски, що перемежовуються з прискореним прикладаємо крихти до грудей).
 6. Змішане годування.

Порушення екстракції молока може бути пов’язано і з об’єктивними причинами, не залежними від жінки. Наприклад, при плоскому соску, тріщинах на ареоле, вузьких молочних протоках.

Причини застійних явищ можуть бути і менш природними:

 • носіння вузького білизни;
 • травми в області грудних залоз;
 • переохолодження;
 • сон на животі;
 • постійний вплив стресорів, недосипання, надмірне фізичне навантаження;
 • прийом недостатньої кількості рідини або зневоднення, що стає причиною «згущення» молока.

Якщо своєчасно не позбутися від молочного застою, починається мастит. А це прямий шлях під ніж до хірурга.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Ознаки молочного застою

Що таке лактостаз – розібралися. Як визначити, що застійні процеси почалися, і як відрізнити «глибокий застій» від маститу? Давайте поговоримо і про це.

Перші ознаки застійних явищ наступні:

 • хворобливість в молочній залозі, зменшується після зціджування або годування;
 • ущільнення, болить при пальпації;
 • відчуття тяжкості, розпирання в залізистих тканинах;
 • локальна гіпертермія в області ущільнення.

Якщо ніякі заходи не вжито в клініці відбуваються зміни, додаються:

 • жар;
 • підвищення температури тіла спочатку до субфебрильних, потім і до фебрильних цифр;
 • локальна гіперемія над ущільненням.

Біль при лактостазе може бути єдиною ознакою застою. І не супроводжуватися утворенням «грудок». Після годування болючість зменшується, хоча сам процес смоктання малюком неприємний і супроводжується болями, що тягнуть.

Один з найпоширеніших питань від вас, дорогі читачі, як відрізнити лактостаз від маститу. На крайніх стадіях молочного застою і на початку розвитку маститу самостійно ви не відрізните одну патологію від іншої.
Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Але якщо у вас немає температури, і біль зникає після годування – це застій молока. Саме зменшення болю характерно для молочного стаза.

Якщо в молоці з’явилася домішка гною, прожилки крові, вас лихоманить, нудить і болить голова, груди збільшилася, помітно велике почервоніння – це напевно мастит.

Лікування вдома

Якісний відпочинок, носіння зручного білизни, огородження годуючої мами від стресів щоб уникнути рефлекторного застою – рекомендації очевидні, хоча зазвичай Важкореалізовані, крім білизни. Його дійсно потрібно підібрати. Найкраще придбати спеціальний бюстгальтер для годування.

Самопоміч на ранніх стадіях стаза

Прибрати стаз допоможе:

 • помірне тепло (воно призводить до розширення проток);
 • початок годування з «хворий» грудей (потрібно намагатися, щоб дитина якомога якісніше її спорожнив);
 • змінити позу сну, якщо спите на животі (намагайтеся спати на боці);
 • якщо дитина не може висмоктати груди повністю, скористайтеся молокоотсосом;
 • масаж грудей (виконується до соску, м’якими погладжуваннями, ні в якому разі не розтягуйте шкіру – це шлях до мастоптоз!);
 • правильний водно-сольовий режим.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Масаж потрібно робити до зникнення ознак стаза, незважаючи на біль.

Кілька правил, які допоможуть вам подолати стаз:

 1. Перед годуванням крихти або зціджування тримайте груди в теплі. Підійде вовняна накидка або рушник, змочений теплою водою. Або прогріта за допомогою праски, складена в кілька шарів пелюшка. Або просто прийміть теплий (не гарячою!) Душ, масажуючи бюст цівками.
 2. Після прогрівання промассіруйте залозу м’якими круговими рухами. Рухайтеся від заснування залози до ареоле. Якщо промацали ущільнення, приділіть цій ділянці більше уваги. Це відповідь на питання, як розбити грудки. Власне «розвивати» нічого не потрібно, м’який масаж, і подальше зціджування / годування допоможуть впоратися з проблемою.

Для зменшення хворобливості і набряклості між годуваннями дозволяється прикладати до грудей охолоджуючі серветки (прохолодні, але не крижані) на 10-15 хвилин.

Для тривалого стаза характерно збереження дискомфорту в області ущільнень, навіть після того, як груди расцежена. Тривалим він вважається, якщо явище зберігалося 2 діб і більше.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Домашня аптечка при запущеному молочному застої

Жінкам, особливо вигодовують першу дитину, категорично не рекомендується лікувати стаз самостійно в домашніх умовах. Обов’язково зверніться до лікаря, щоб уникнути серйозних ускладнень.

В якості лікувальних домашніх заходів рекомендується вкладати в бюстгальтер капустяний лист, злегка відбитий. Або робити примочки з свежетертого буряком. Непогано себе зарекомендувала і медова коржик.

Можна використовувати камфорне масло. Після завершення годування / зціджування, коли ви зняли біль прохолодною серветкою, нанесіть на уражену ділянку камфору (масло, але не спирт).

Зігріваючі компреси робити не потрібно. Молоко прекрасне середовище для розвитку бактерій, компрес створює ефект термостата на тривалий час. І умовно-патогенна мікрофлора, яка проникає в залози, активно розмножується, приводячи до гнійного маститу. Камфорний спирт, напівспиртові компреси, горілчаний компрес – варто залишити для інших цілей. Винятком може стати компрес з димексидом.

Допустимо використовувати волого-висихають пов’язки;

 • з гіпертонічним розчином кухонної солі;
 • 25% на магнезію.

Груди повинна повністю звільнятися від молока не рідше разу на 3 години. Всі компреси та обгортання роблять після випорожнення грудей!

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Для зменшення набряку можна використовувати мазь Траумель. Часто рекомендують лінімент бальзамічний Вишневського. Хірурги його вважаються засобом для лікування відкритих ран. Практика показує його ефективність при лікуванні ін’єкційних інфільтратів.

При розсмоктуванні ущільнень, викликаних стазом, мазь може допомогти. Але запах настільки специфічний і важко змиваємо, що дитина може відмовитися від грудей.

Що рекомендує медицина

Застосування будь-яких лікарських засобів, навіть гомеопатичних, має узгоджуватися з лікарем (маммологом або гінекологом). Найбільш прийнятним гомеопатичним засобом є вищевказаний Траумель і мазь Арніка.

Часто можна зустріти рекомендації з прийому Лецитину при повторюваних лактостазом. Лікування застійних явищ прийом цього БАД не є. В інструкції згадок про таке застосування немає.

Але оскільки його склад – ПНЖК (жирні кислоти, поліненасичені і необхідні організму) і фосфоліпіди, засіб не заборонено при лактації. Порадьтеся зі своїм гінекологом.

Навіть якщо воно допоможе вам на рівні плацебо, це теж непогано.

Одне з часто рекомендованих в мережі інтернет засобів – натуропатичними препарат Малаві. Часто вважається, що якщо «натуропатичними», то безпечний. Це не зовсім так.

Офіційною інструкцією із застосування цього засобу лікування стаза НЕ предусмотерно. Але склад володіє протівовспалітельнм, протинабрякову та антимікробну дію.

Якщо хочете використовувати цей засіб і годувати малюка, порадьтеся з педіатром.

Звернувшись до фахівців можна уникнути лікування антибіотиками і отримати кваліфіковану допомогу, не допускаючи абсцедирования, «перегоряння молока» операції. Добре зарекомендувала себе фізіотерапія:

 • масаж молочної залоз ультразвуком;
 • дарсонваль (тільки після призначення лікарем).

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Для збереження лактації можуть бути запропоновані різні схеми лікування, в залежності від тяжкості процесу:

 1. Мазь Траумель С зовнішньо і таблетки Нош-па перорально для легкого випадку стаза
 2. При середньотяжкому лактостазе рекомендується синтомициновую мазь зовнішньо, Нош-па і Хлорофіліпт перорально. Дозволено додати Парацетамол при високій температурі.
 3. Складний випадок вимагає особливого підходу: може бути рекомендований Трідерм (не більше 2 діб), Траумель, сік подорожника зовнішньо. При температурі Парацетамол. Деякі лікарі рекомендують Димексид 20% + Амоксиклав у вигляді примочок.

Димексид помірно токсичний, і в інструкції грудне вигодовування (ГВ) значиться в протипоказання. Тому що можливі побічні ефекти, що стосуються лактації або дитини. Ризик невеликий є. За дитиною потрібно спостерігати, при будь-яких негативних реакціях припинити лікування і звернутися до лікаря. Зазвичай таке лікування проходить без ексцесів і дозволяє зберегти ГВ і уникнути маститу.

При гострому лактостазе, коли «вся груди забита грудками», температура, гострий біль і загроза маститі, лікар може запропонувати відмова від грудного вигодовування. В такому випадку зазвичай призначають серію пероральних препаратів;

 1. Достинекс для припинення лактації.
 2. Амоксиклав для запобігання інфікування грудей.
 3. Вобензін, як протизапальний і імуностимулюючу засіб, що сприяє розсмоктуванню «шишок».

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

У деяких випадках лікарі призначають Прожестожель. Інструкцією таке застосування не передбачено. Але з огляду на, що активна речовина ліки блокує:

 • пролактіновая рецептори в залізистої тканини і знижує лактопоез;
 • есрогеновие рецептори і покращує всмоктування рідини в тканинах, що зменшує набряк і хворобливість.

Трансдермальне використання препарату при ГВ може бути визнано лікарем допустимим і доречним.

6 симптомів і 5 кроків для лікування лактостазу у годуючої матері

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Що таке лактостаз

Лактостаз у годуючої матері – це переповнення молоком проток молочної залози. Близько 10% мам після пологів стикаються з цим явищем. При цьому 7 з 10 таких жінок – первістки. Неправильне самолікування призводить до маститу і більш важким станам, які вимагають операції.

Часто до розвитку ускладнень проходить всього 4-5 днів. Щоб уникнути цього, кожна мати повинна вміти розпізнати переповнення молочних проток. Від цієї проблеми нескладно позбутися, головне – вчасно почати діяти.

5 причин виникнення захворювання

Застій молока в грудях розвивається по ряду причин. Умовно їх поділяють на 5 груп:

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

 • пізнє прикладання немовляти до грудей після пологів;
 • рідкісне або обмежений за часом годування «по годинах»;
 • неправильний захоплення соска дитиною – до цього призводить часте використання пустушок;
 • різка зміна звичної пози при харчуванні малюка;
 • раптове відлучення дитини під час вигодовування.
 • носіння тісного одягу, що здавлює молочні залози;
 • важкий емоційний і фізичний стан жінки;
 • порушений питний режим – з обмеженням прийому рідини або з посиленим її споживанням;
 • часте необгрунтоване зціджування.
 • удари і удари;
 • здавлення ременем безпеки або важкою сумкою, а також в результаті незручного положення уві сні;
 • тріщини сосків (у цьому випадку слід користуватися Бепантентом: маззю або кремом).
 • великі відвисають форми – причина неповного випорожнення;
 • плоскі або слабко виражені соски;
 • вузькі і звивисті молочні протоки.
 • мастопатія фіброзно-кістозного характеру – призводить до розростання тканини, в результаті блокується виведення лактаційного продукту;
 • гіперлактаціонний синдром (читайте, як зменшити лактацію безпечними способами);
 • запальні процеси, в тому числі і переохолодження.

На тлі цих факторів у годуючої мами легко виникає застій молока. Якщо вчасно не розпізнати це явище, створюються умови для запальних процесів і розвитку ускладнень.

Перші ознаки

Жінка, яка зіткнулася з цією проблемою, відразу помітить неприємні сигнали. Часто мами запам’ятовують не тільки день появи тривожних ознак, але і час їх виникнення – настільки виражені скарги.

Не помітити неприємні симптоми важко. Жінці важливо швидко відреагувати на них, щоб уникнути розвитку гнійних форм захворювання .

До симптомів лактостаза у годуючої матері відносяться:

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактикаВажливо швидко відреагувати на появу симптомів лактостаза, щоб захворювання не перейшло в гнійні форми

 • поява ділянок ущільнення з чіткими кордонами – можуть зменшуватися після вигодовування малюка;
 • біль навіть при легкому дотику (можливі й інші причини, чому болить груди у годуючої жінки);
 • незначне почервоніння шкіри в місці ущільнення;
 • підвищення температури тіла до 38 ° C;
 • збільшення ураженої грудей в розмірах;
 • утруднення зціджування.

Процес має сприятливий перебіг, якщо жінка вчасно звертається до лікаря зі своєю проблемою. При неправильному самолікуванні або відсутності терапії часто виникає таке ускладнення, як мастит. В подальшому це може стати причиною абсцесу – скупчення гною.

Відрізнити почався мастит від застою молока можна за кількома ознаками:

ознакалактостазМістить
початокРаптове, на 3-4-й день після пологів у жінок з порушеним вигодовуваннямРаптове, на 5-8-й день післяпологового періоду на тлі лактостазу або на 2-4-му тижні у жінок, які порушують вигодовування
Колір шкіри молочної залозиЧи не змінений або незначне почервоніння. Найчастіше вражаються обидві грудиЧервоний. Найчастіше уражається одна грудь
Температура шкіри ураженої грудейЗвичайна або злегка підвищенаЗбільшена, відчувається як гаряча
Температура тілаУ нормі, але може бути збільшена до 38 ° С. Зменшується після вигодовування дитинипідвищено
зціджуванняУскладнено і болісно, ​​частіше в обох залозахУскладнено і болісно, ​​частіше в одній залозі

Містить без лікування має тенденцію переходу в гнійні форми. У домашніх умовах з ним боротися не можна. Захворювання вимагає спостереження у лікаря в стаціонарі.

Лікування лактостазу

Лактостаз у годуючої матері добре піддається лікуванню за умови виконання рекомендацій лікаря. Існує 6 простих кроків, як прибрати застій грудного молока.

Крок 1: прийняти правильну позу під час годування малюка

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Положення дитини відіграє ключову роль у звільненні переповнених проток від молока. Найбільш ефективним вважається розташування немовляти носиком в сторону ущільнення або підборіддям у соска , а також годування з-під руки.

Крок 2: використовувати мазі

Мазі можна вважати головним методом. Це допоміжний компонент загальної терапії. Будь-яка мазь має малу проникаючу здатність через шкірні покриви на відміну від таблеток. У поєднанні з комплексним лікуванням користуються Траумель С і Малавита.

Крок 3: застосовувати компреси

Не всі компреси мають лікувальний ефект при застійних явищах. Зменшують біль, знімають набряк і почервоніння саме холодні. На цю роль підійде і рушник, змочений холодною водою, і кубики льоду, загорнуті в тканину. Теплі грілки, спиртові компреси, навпаки, лише прискорять розвиток процесу і приведуть до маститу.

Хорошим ефектом володіють листя капусти, попередньо вимиті і трохи «відбиті». Їх можна прикладати як між харчуванням дитини, так і носити прямо в бюстгальтері.

Крок 4: пити призначені лікарем препарати

Існує дві схеми медикаментозної терапії:

 • Бромокриптин або Парлодел в дозуванні 2,5 мг 2-3 рази на день. Ці препарати знижують утворення лактаційного продукту.
 • Гель Прожестожель на шкіру в дозуванні 2,5 м Через 20 хвилин після нанесення призводить до зменшення болю. Це дозволяє дбайливо зцідити молоко і годувати дитину.

Крок 5: виконувати масаж грудей

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Правильні руху стимулюють вихід скупчився лактату, а також полегшують больові відчуття. Масаж може робити як сама мама, так і помічник. Як розминати застій молока:

 • Легкими поглаживаниями від ущільнених ділянок до соску під час вигодовування. Масаж можна виконувати як сухими руками, так і з використанням харчового масла .
 • Круговими рухами – від півкола залози і, поширюючись вгору, до основи грудей. Такий масаж грудей при застої молока зменшує тиск в лімфатичних судинах, знижує набряк і запалення і перешкоджає розвитку маститу.

Крок 6: ходити на физиолечение

Найчастіше призначають ультразвукову терапію. Вона знімає запалення і допомагає поліпшити відтік. Але цей метод не завжди необхідний. УЗТ протипоказана жінкам, що страждають:

 • гострим маститом,
 • пухлинними утвореннями,
 • фиброаденоматозом.

Обов’язковою умовою для одужання жінки є спорожнення молочної залози. Зціджування допомагає прискорити цей процес. При застої важливо правильно зціджувати грудне молоко руками. Головне правило – це прибирати лише те, що легко виділяється. Не варто через біль намагатися звільнити залозу від скупчився продукту. Це призведе до посилення набряку, запалення і травми.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Як зцідити молоко при застої? Дбайливо видалити легко виділення перед годуванням. Це допоможе малюкові розсмоктати переповнені ділянки. Буде досить 3-4 разів на день.

Щоб расцедить застій молока в домашніх умовах , рекомендується прийняти теплий душ, провести масаж і зцідити залози руками.

Чи можна відсмоктувати молоко при лактостазе

Спроба насильно відсмоктати молоко неприпустима. У народних рецептах говориться про допомогу чоловіка в такому випадку. Але такий спосіб позбавлення від скупчився молока призводить лише до травми соска.

Застій в молочних протоках у мами не заважає годуванню. Навпаки, прикладання малюка до грудей необхідно здійснювати часто. При цьому починати краще з хворої залози.

Якщо це викликає надмірні хворобливі відчуття, рекомендується спочатку вигодовувати зі здорової сторони, а потім запропонувати малюкові «переповнену».

Підвищена температура при годуванні грудьми як один із симптомів лактостаза також не є перешкодою.

Коли терміново потрібен лікар

Жінки часто задаються питанням, що робити при застої молока у годуючої мами. Будь-які ознаки ураження в молочній залозі потребують медичної допомоги.

Це пов’язано з швидким розвитком гнійних ускладнень, оскільки вони вимагають хірургічної операції і можуть стати причиною летального результату.

Слід терміново звернутися до лікаря, якщо висока температура тримається більше 2 днів , а ущільнення зменшаться.

Профілактика лактостаза

Запобігання можливо при дотриманні наступних правил:

 • при ранньому прикладанні малюка до грудей;
 • правильній техніці зціджування і вигодовування на вимогу, а не по годинах;
 • наявності захисних плівок на сосках;
 • дбайливе ставлення до тіла і уникнення травм;
 • виконанні мамою всіх рекомендацій лікаря.

У кожної мами, що годує в післяпологовому періоді можуть виникнути симптоми застою молока. У зоні ризику знаходяться первістки жінки.

Для запобігання розвитку застою і його ускладнень необхідно дотримуватися ряду простих правил: дотримуватися рекомендацій лікаря, уникати травм і стежити за здоров’ям.

Якщо знати симптоми, лікування лактостазу у годуючої матері не складає проблем і має хороший прогноз.

Симптоми і лікування лактостазу у годуючої матері

Лактостаз – зупинка руху по протоках (застій) грудного молока, виникає зазвичай в перші тижні годування новонародженого. Частіше страждають від цього патологічного стану первістки жінки.

Захворювання зазвичай виникає в проміжку від перших трьох днів до шести тижнів грудного вигодовування.

Наслідки лактостазу – розмноження у відмінній живильному середовищі мікробів, що потрапили через тріщини сосків всередину залози, і формування гнійного запалення.

Як відрізнити лактостаз від маститу? Перший – незапальне стан, при ньому відсутні ознаки запалення. При маститі з’являється почервоніння шкіри залози, її набряк, виражена біль і ущільнення, підвищення місцевої температури в області ущільнення щодо здорової залози, погіршення загального самопочуття. Містить вимагає негайної медичної допомоги.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Причини і механізм розвитку

Причини лактостазу пов’язані перш за все з неправильним способом годування дитини. Цьому сприяють тріщини сосків, що з’явилися в перші дні годування. Вони болючі, порушують техніку вигодовування і ускладнюють зціджування.

При нерегулярному прикладанні до грудей, порушення смоктання нервові імпульси з сосків і тканини молочної залози несуть невірну інформацію в гіпофіз – ділянку головного мозку. В результаті в гіпофізі знижується вироблення пролактину.

Цей гормон регулює синтез молока. Під його впливом також виробляється окситоцин, який скорочує м’язи матки і стимулюючий скорочення молочних проток.

Як підсумок нестачі пролактину і окситоцину, знижується лактаційна функція проток, виникає гострий застій молока.

Фактори, що провокують захворювання:

 • переохолодження, забій молочної залози;
 • надмірне фізичне навантаження;
 • емоційне перенапруження;
 • плоска форма сосків;
 • постійне зціджування;
 • особливості будови залози (вузькі протоки, дуже густе молоко);
 • недоношеність або хвороба дитини;
 • сон на животі;
 • використання невідповідного, тісного, «добеременное» бюстгальтера;
 • передчасне догодовування штучною сумішшю або відмова від грудного вигодовування без вжиття заходів для припинення лактації.

Профілактика лактостаза при грудному вигодовуванні

 • Вона полягає в навчанні жінки ще на курсах з підготовки до пологів, наявності доступною щоденної телефонної консультації за запитом пацієнтки ( «гарячої лінії по грудному вигодовуванню»), правильної організації допомоги народили жінкам на педіатричній дільниці.
 • Жінка повинна займатися і самоосвітою: читати спеціальну літературу, дивитися навчальні відеоролики, прислухатися до поради досвідченіших родичок і подруг.

Як правильно годувати дитину, щоб не допустити розвитку лактостазу?

 • докласти малюка до грудей якомога раніше, по можливості відразу після народження;
 • годувати в зручній для мами і дитини позі;
 • стежити, щоб він повністю захоплював не тільки сосок, але і ареолу;
 • трохи допомагати малюкові, притримуючи залозу знизу так, щоб йому було зручно смоктати, але не перетискаючи протоки пальцями;
 • не боятися вчитися самій і вчити дитину брати груди, іноді це відбувається не з першої спроби;
 • годувати дитину «на вимогу», поки він не сформував власний графік харчування;
 • в перші тижні дозволяти смоктати груди, скільки захоче дитина;
 • прикладати до різної грудей протягом одного годування;
 • годувати дитину і вночі, бажано при цьому влаштувати так, щоб можна було легко присунути ліжечко малюка до ліжка матері на час годування.

Клінічна картина

На самому початку захворювання жінка звертає увагу на те, що молоко стало виділятися гірше, більш тонким струменем, з перервами. Змінюється і поведінка дитини: він не наїдається, вередує, швидко втомлюється. Зазвичай через день-два після цього розгортається клінічна картина лактостазу.

Симптоми лактостаза у годуючої матері: відбувається сильне набухання залози, вона ущільнюється, стає болючою. Найчастіше уражається заліза з одного боку, рідше – з обох.

При зціджуванні пацієнток турбують болі, відчуття розпирання, слабкий відтік молока. Іноді виникає хворобливість в пахвових областях.

Вона пов’язана зі збільшенням додаткових часточок молочних залоз, розташованих трохи осторонь від основної маси секреторною тканини.

Зазвичай в залозі промацується ущільнений ділянку у вигляді «кульки» або «коржі». Шкіра над ним може злегка почервоніти, на ній стає видно венозний малюнок. Така зона може виникати в різних ділянках залози, змінює свої розміри і положення.

Нерідко ознаки лактостазу у годуючої мами включають підвищення температури тіла. У народі її часто називають молочної. Вона не перевищує значення 38˚ і тримається не довше доби. Якщо лихоманка вище або довший, супроводжується погіршенням стану жінки – можливо, що лактостаз вже змінився на мастит.

При лактостазе загальний стан жінки не страждає. У неї немає слабкості, розбитості, не порушується сон і апетит. Вона здатна доглядати за своєю дитиною.

Лікування лактостазу

Для лікування цього стану потрібно виконати дві головні завдання: звільнити молочні залози від застояного молока і налагодити нормальну його секрецію.

Що можна зробити самостійно

Слід налагодити правильний режим годування, іноді завершуючи його сцеживанием залишків молока. Для цього можна використовувати молокоотсос. Підійде як механічне, так і автоматичний пристрій.

Як часто зціджувати при лактостазе? Це потрібно робити не частіше трьох разів на день, спустошуючи відповідну грудну залозу.

В кінці кожного годування зціджувати молоко не обов’язково, якщо жінка не відчуває в цьому гострої необхідності. При переповненні грудей молоком краще трохи зцідити його перед годуванням. Вночі зціджувати не треба.

Обмежувати пиття не потрібно. Допомагають зменшити утворення молока шавлія, шишки хмелю, настій з листя волоського горіха, часник (до 5 грамів на добу). Але не слід забувати, що незвичні рослинні продукти можуть трохи змінити смак молока, і малюк відмовиться його є.

Таке поширене засіб, як капустяний лист, здатне надати істотну допомогу жінці при лактостазе. По-перше, щільний лист розігріває тканину і покращує її кровопостачання. По-друге, виділяються рослиною активні речовини мають протинабрякову, знеболювальну, судинорозширювальний ефект.

Перед застосуванням рекомендується зрізати прожилки листа, це допоможе соку швидше вбратися. Найкраще накладати капустяний лист після годування дитини. Його можна класти прямо в чашку бюстгальтера, попередньо вимивши і висушивши.

Міняти такий лист слід через дві години, протипоказань для його використання немає.

Такі засоби, як спиртової компрес і камфорне масло, а також будь-які інші разогревающие способи зараз не рекомендуються, оскільки можуть викликати мастит або зовсім припинити утворення молока.

Практично не має протипоказань Траумель гель – засіб на основі рослинних компонентів. Воно допомагає зняти набряк, біль і запалення, покращує роботу молочних проток. При лактостазе ліки наноситься на шкіру залози двічі в день, воно не шкідливо для матері і дитини. При цьому компрес не потрібен, гель просто наноситься на вимиту шкіру.

Як збити температуру, що виникає при лактостазе, не зашкодивши дитині? Можливе застосування таких засобів, як Парацетамол або Нурофен. Не можна приймати Аспірин, нестероїдні протизапальні препарати, Анальгін.

Лікування лактостазу в домашніх умовах засноване на застосуванні народних засобів, випробуваних поколіннями російських жінок, і на сучасних пристроях. Воно полягає в трьох принципах:

 • частіше годувати з ураженої грудей, при цьому прикладати дитину так, щоб його ніс і підборіддя «дивилися» в хвору сторону;
 • проводити масаж постраждалої залози;
 • зціджувати молоко нечасто, краще в невеликій кількості перед годуванням, після лікування лактостазу додаткові зціджування потрібно припинити.

Одне з необхідних умов поліпшення самопочуття – високе становище залози. Жінці краще користуватися спеціальними бюстгальтерами для годуючих, що підтримують груди і розподіляють тиск на широкі бретелі. Якщо груди звисає вільно – в ній створюються прекрасні умови для застою молока.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

Рекомендовані пози для годування:

 • «Колиска» – мама сидить і тримає дитину на руках, як в колисці;
 • годування з-під руки: дитина лежить збоку від мами, обличчям до її грудей, при цьому добре спорожняються додаткові дольки, розташовані ближче до пахвових областях;
 • «Обличчям до обличчя»: ідеальна поза для годування при лактостазе, оскільки обидві залози знаходяться в найбільш вигідному з фізіологічної точки зору положенні.

Потрібно знайти кілька зручних позицій і чергувати їх.

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

1. Малюк на мамі. нависання

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

1. Лежачи на руці. З-під руки

Лактостаз у годуючої матері: симптоми і ознаки, як лікувати, профілактика

1. Колиска. перехресна колиска

Так зване расцежіваніе лактостазу використовується, коли прості способи не допомагають; проводиться перед годуванням дитини, не рідше, ніж через кожні дві години:

 • спочатку, нахилившись над ванною, потрібно добре розігріти залозу теплою водою з душу, одночасно проводячи масаж грудей; це можна зробити і за допомогою грілки, і простий пляшки з гарячою водою;
 • масаж проводити по спіралі, починаючи з периферії і рухаючись до центру, він не повинен бути розминаючим і викликати хворобливість;
 • погодувати дитину з «хворий» залози в одній з перерахованих вище поз;
 • м’яко промасажувати груди від країв до соску, обережно промацати місце, де залишилося ущільнення, зцідити молоко або використовувати молокоотсос (зціджувати краще не більше трьох разів за добу, щоб не викликати надмірне утворення молока);
 • на місце колишнього ущільнення докласти на 15-20 хвилин пляшку з холодною водою, вологу серветку або поліетиленовий мішечок з льодом, обгорнутий махровим рушником;
 • годувати малюка слід два рази з ураженої залози, потім раз із здорової, і знову два рази з хворої, можна пропонувати йому груди навіть частіше, ніж він сам просить. Звичайно, якщо дитина не голодний, він відмовиться смоктати, але все ж намагатися частіше давати груди потрібно.

Чим може допомогти лікар

Що робити, якщо домашні засоби при лактостазе погано допомагають? До якого лікаря звертатися? Зазвичай вирішити такі проблеми допомагає патронажна медсестра або лікар-педіатр, який відвідує матір і дитину, контролює процес грудного вигодовування. При неефективності домашніх методів лікарем може бути призначена фізіотерапія або лікарські препарати.

Фізіотерапевтичні методи безпечні для жінки і дитини, безболісні і дуже добре допомагають відновити лактацію. Зазвичай використовується ультразвук, електрофорез лікарських речовин, ультрависокі частоти (УВЧ), дарсонваль. Ці процедури можуть початися ще в пологовому будинку, якщо проблема з годуванням виникла відразу.

Для лікування вдома можна придбати в магазині «Медтехніка» апарат для проведення електрофорезу. У ньому можна застосовувати Димексид, Троксевазин і інші засоби, що поліпшують кровопостачання, але тільки після ради з спостерігає лікарем.

Для поліпшення спорожнення залози призначають Окситоцин внутрішньом’язово перед годуванням або зціджування. Щоб цей препарат не викликав болючі скорочення матки, за півгодини до ін’єкції також внутрішньом’язово вводиться Но-шпа.

Щоб збільшити обсяг води, знизивши тим самим кількість рідини в організмі, призначають діуретики (фуросемід, Гидрохлортиазид).

Для зменшення вироблення молока призначають Достинекс або Парлодел. Вони призначаються буквально на один-два дні, при більш довгому прийомі такі препарати можуть повністю подавити утворення молока.

Також при важкому лактостазе, який багато авторів розглядають як початкову форму маститу, застосовуються Пеніцилінові антибіотики, безпечні для дитини.

Вони призначаються, щоб запобігти розвитку гноеродной мікрофлори в ділянці застою.

Особливості лактостазу у чоловіків

Здавалося б, що може виникнути застій молока в атрофованих молочних залозах у чоловіків? Виявляється, такі випадки зустрічаються, хоча і дуже рідко. Вони зазвичай пов’язані з виділенням молока під дією гормону пролактину.

Він виділяється у чоловіків в результаті доброякісної або злоякісної пухлини гіпофіза – залози в головному мозку.

Крім того, іноді молоко починає виділятися при дефіциті тестостерону – чоловічого статевого гормону, пухлини легенів, гіпотиреозі, надмірному вживанні антидепресантів, Верапамила та інших ліків.

У цих випадках у чоловіків починає виділятися невелика кількість молока. Так як їх залози не мають добре розвиненою структури, молоко може застоюватися всередині, супроводжуючись такою ж симптоматикою, що і у жінок: нагрубанием залози, освітою в ній хворобливого ущільнення.

Лікування лактостазу у чоловіків полягає в терапії основного захворювання. У них менше обмежень для лікарського припинення лактації за допомогою гормональних препаратів.

Previous Лікування дитячого енурезу народними засобами: найефективніші і безпечні рецепти
Next Глисти у дітей: характерні симптоми і лікування таблетками, суспензиями і народними засобами

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *