Коли призначається і як проводиться РЕГ?


Когда назначается и как проводится РЭГ?

Якщо відбувається збій, з’являється необхідність в дослідженні причини . Одним з методів, виявлення причин захворювання судин головного мозку, є РЕГ (реоенцефалографія).

Дана стаття допоможе зрозуміти і розібратися в суті цього методу.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Загальна інформація про дослідження

РЕГ судин головного мозку або розшифровано реоенцефалографія, метод сучасної медицини в вивченні руху крові в головному мозку людини , не проникаючи всередину черепа.

Вивчення, якщо таке необхідно, певної ділянки мозку, стану судин в ньому, їх стінок (тонус), то, як вони (швидко чи ні) наповнюються кров’ю, яка кров надходить в них (в’язка чи ні), швидкість її надходження, час протікання і реакція, поведінка при цьому судин.

суть методу

 • Суть методу полягає в тому, що через мозок людини пропускається струм , він слобочастотний і відразу на екрані монітора показується електроопір мозку, точніше його тканин.
 • Метод дуже простий, дослідження мозку можна проводити тривалий час і в будь-яких умовах, а результати будуть об’єктивні в дослідженні артеріальної системи мозку, венозної і судинах (великих і малих), що знаходяться всередині нього.
 • Не дивлячись на ці плюси, багато лікарів сходяться на думку, що даний метод себе зжив, (хоча його в багатьох лікувальних закладах продовжують використовувати), і замінюють його магніторезонансної і комп’ютерною томографією або ультразвукової допплерографией.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Найчастіше використовуються круглі, металеві електроди, які закріплюються на голові людини за допомогою стрічок зроблених з гумового матеріалу в місцях необхідних для досліджень (віскі, перенісся, область над бровами, потилицю), і для посилення їх контакту зі шкірою голови використовуються спеціальні пасти.

Пацієнт, на прохання лікаря, приймає різні пози голови (нахили вправо, вліво, взад, вперед), і всі результати, за якими потім йде розшифровка показань РЕГ судин головного мозку, фіксуються. Для кожного віку існують свої норми показань.

Що показує і досліджує РЕГ

 1. Визначимося з тим, що показує РЕГ головного мозку.
 2. Результати РЕГ це об’ємна інформація про стан судин мозку .
 3. На підставі показників, фахівець вивчає тонус судин, еластичність їх стіно до, то як швидко в них надходить кров, як вони поводяться при різних навантаженнях (нахили і повороти голови), і відповідно відтік крові від голови.
 4. Результатами можуть з’явитися виявлення холестеринових наростів на стінках судин, або гематом , після перенесених пошкоджень черепа, схильність до утворення тромбів всередині них, розвиток внутрішньочерепного тиску.

Коли призначається і як проводиться РЕГ? Що показує УЗДГ судин головного мозку і які існують свідчення до процедури ви можете дізнатися з нашого дослідження.

Існують особливі ознаки інсульту у чоловіків, які відрізняються від симптомів нападу у жінок. Знання яких може врятувати життя пацієнта.

Показання до виконання дослідження

Коли наш організм в цілому працює рівномірно, немає особливих вказівок в дослідженні його роботи.

Але зовнішні чинники (температурні зміни, коливання тиску в атмосфері, переміщення з одного кліматичного поясу в інший), часто втручаються в діяльність нашого організму, тим самим впливаючи на нього і його складові.

Судини не виняток. Вони зношуються, не витримують впливу, і при стресі або хвилюванні трапляються збої. РЕГ дозволяє їх виявити.

Виділяють наступні основні показання до РЕГ головного мозку:

 1. Холестеринові освіти на стінках судин, порушують їх еластичність, у пацієнта розвивається атеросклеротичний процес, який в більшості випадків веде до інфаркту міокарда або інсульту. (Призначається РЕГ при перенесеному інсульті, інфаркті. Якщо пацієнт є гіпертоніком або у нього виявлено захворювання – вегето-судинна дистонія).
 2. Схильність або утворення тромбів , з подальшим їх відривом і закупоркою судини призводить до ішемічного інсульту (при ішемії мозку або якщо є симптоми його розвитку).
 3. Перенесені травми голови без видимих причин (болів, запаморочень) ведуть до появи внутрішньочерепного тиску або крововиливу в тканинах мозку (при струсі мозку або його ударі).
 4. Головні болі, мігрень , є наслідком неправильного кровотоку в судинах голови (при головних болях, шуми у вухах, порушення вестибулярного апарату).
 5. При безсонні, зниженні зору, непритомному стані.

Протипоказання

 • Найчастіше його не слід застосовувати новонародженим.
 • В такому випадку, показання РЕГ головного мозку не точні, у дітей амплітуда хвиль невелика, а тривалість анакроти навпаки велика, інцізура відсутня взагалі.
 • Не рекомендується застосовувати і людям з явними саднами або ранами на ділянках, необхідних для досліджень.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

 1. Ті, хто проти, наводять аргумент , що кістки черепа не здатні проводити досить ток (присутній опір), і результати дослідження внутрішніх судин не точні, всі показники демонструють лише стан біля лежачих судин.
 2. У спростування цього, наведені статті вчених-медиків, про те, що кістки черепа не є перешкодою, через володіння в основному опором місткості.
 3. Перевага даного методу в тому , що на нього не здатні впливати зовнішні фактори (тканини людського організму, амплітуда сигналу, поширення хвиль), інші ж методи схильні до даним явищам.

процес дослідження

Процес проведення досліджень за допомогою реоенцефалографії судин головного мозку простий. Єдина умова – спокій.

Пацієнт лягати на спину із закритими очима на мед. диван. Лікар знежирює спиртом досліджувані ділянки голови, і накладає на них металеві електроди, які для поліпшення чутливості, змащують контактної пастою.

Електроди закріплюються за допомогою гумових стрічок. Через електроди пропускається слабкий струм, за допомогою якого фіксуються показники судин мозку. На екрані монітора з’являються «криві лінії» – показники роботи судин і кровотоку.

Підготовка до процедури

Підготовка до процедури займає близько 5 хвилин. Спеціаліст знежирює досліджувані ділянки пацієнта і закріплює на них металеві електроди.

Процес пішов

Методика безпечна і безболісна.

Так як перед початком рекомендується 15 хвилинну перерву або відпочинок , то в цілому у пацієнта на неї йде близько 25-30 хвилин (в цей час входить і підготовчий процес).

Рекомендується не курити за 2-3 години до початку процедури, не брати за добу всі препарати, що впливають на кровообіг в організмі. Проводять її в положенні лежачи або сидячи.

Результати і розшифровка

Результат РЕГ, фахівець виводить на паперовий носій, на якому зображені криві лінії, і приступає до їх розшифровці.

Насамперед звертається увага на вік пацієнта, кожному віку (молодому і літньому) відповідають свої норми свідчення РЕГ.
Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Криві лінії це коливання хвиль, які характеризуються поведінкою судин на наповнюваність кров’ю і сама наповнюваність окремих ділянок мозку. Хвилі представлені лініями йдуть вгору (анакрота) і вниз (Катакроту).

На вниз йде лінії розташований дикротичний зубець. Інцізура розташована в середній третині, перед Дикротичний зубцем.

При розшифровці результатів реоенцефалографія судин головного мозку звертається увага на регулярність хвиль, їх вершину і її закруглення, висхідні і низхідні лінії, присутність інших ліній, розташування інцизури і дикротичного зубця.

Відгуки пацієнтів і лікарів

Думки лікарів розходяться на увазі їх віку. Молоді фахівці висувають свої думки за використання нових методів (комп’ютерного, ультразвукового) дослідження, фахівці постарше дотримуються РЕГ.

Але негативні відгуки і заклики не використовувати дану методику відсутні. Пацієнти задоволені.

Особливо це стосується мам з маленькими дітьми, яких можна посадити на коліна, де дитина відчуває себе в безпеці, або пенсіонерів, які при підготовці до процедури можуть полежати і поспілкуватися з лікарем в процесі діагностики.

вартість процедури

Коли призначається і як проводиться РЕГ?Ціна РЕГ судин головного мозку коливається в межах від 1000 до 3500 рублів. Де пройти дослідження і за яку суму, вибирає сам пацієнт.

Варто відзначити, що краще це робити в спеціалізованих центрах, оснащених сучасним обладнанням, і з присутністю кількох фахівців, які спільно зможуть поставити точний діагноз в скрутних випадках і призначити лікування.

Багато клінік пропонують свої послуги з проведення даної процедури на дому у пацієнта, тоді вартість зростає до суми від 10 000 рублів до 12 000 рублів.

Медичні центри, які проводять дослідження

Свої послуги пропонують медичні центри:

 • «Доктор Плюс», м. Москва bolezni-spravka.ru;
 • «Університетська Клініка», м.Санкт Петербург;
 • «Університетська клініка головного болю», м.Москва. https://es.foursquare.com;
 • «Доктор ДоСтаЛет», м.Москва.

РЕГ – вельми ефективний метод діагностики стану судин головного мозку.

Не дивлячись на широке розповсюдження сучасних методик, РЕГ продовжує використовуватися популярністю, як серед лікарів, так і серед пацієнтів.

Обумовлено це доступністю процедури і поширеністю апаратів в країні.

Майже повна відсутність протипоказань або побічних ефектів переконують багатьох лікарів використовувати саме цей метод діагностики.

Як проводиться РЕГ

РЕГ судин головного мозку або розшифровано реоенцефалографія, метод сучасної медицини у вивченні руху крові в головному мозку людини, не проникаючи всередину черепа.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Особливості РЕГ як дослідження

За допомогою реоенцефалографії лікарі оцінюють мозковий кровообіг.

Тонус судин і рівень кровонаповнення в певній ділянці головного мозку може допомогти визначити розвивається патологію і почати лікування відразу ж, не чекаючи розвитку важких стадій захворювання.

Серед параметрів РЕГ є швидкість поширення хвилі пульсу, в’язкість крові, час протікання і швидкість кровотоку, вираженість реакції судин.

Однак деякі медики переконані, що методика дослідження РЕГ безнадійно застаріла і не йде ні в яке порівняння з точності і повноти даних, одержуваних при томографії головного мозку.

Частково це правда, але не можна сказати, що дане дослідження повністю марно – воно істотно прояснює клінічну картину і дозволяє лікарю призначити лікування якомога швидше, а це часом здатне запобігти летальному результату.

Тому лікарі досі призначають цей вид дослідження серед інших в спірних моментах.

Показання та протипоказання до процедури

Так як результати РЕГ судин головного мозку відображають лише функціональний стан артерій, на підставі процедури неможливо поставити остаточний діагноз. Однак РЕГ допомагає виявити порушення кровопостачання того чи іншого відділу органу.

Надалі для дослідження цієї області будуть застосовуватися більш інформативні методики.
При проведенні РЕГ можна аналізувати дані про якість судинних стінок, ступеня наповнення тканин кров’ю, швидкості потоку, в’язкості крові, коллатеральном кровообігу.

Ця діагностична методика може використовуватися при будь-яких патологіях, що супроводжуються ураженням мозкових артерій.

Основні показання до дослідження:

 • головні болі і запаморочення;
 • звін у вухах;
 • часті непритомності;
 • зниження зору і слуху;
 • безсоння;
 • погіршення пам’яті.

Проведення РЕГ показано при порушенні інтелектуальної діяльності, залежно стану здоров’я від змін погоди, черепно-мозкових травмах, інсультах, різних формах енцефалопатії.

Також цей метод дослідження застосовується при гіпертонії і гіпотонії, атеросклерозі судин головного мозку, остеохондрозі шийного відділу, звуженні хребетної артерії.

Результати РЕГ допомагають оцінити ефективність медикаментозного і хірургічного лікування.

Реоенцефалографія – безпечна діагностична процедура, яка може застосовуватися для обстеження пацієнтів різного віку.

Вона не проводиться при:

 • наявності ран в областях, на які повинні накладатися електроди;
 • інфекційних і паразитарних ураженнях шкіри голови.

Проводити процедуру можна тільки за згодою пацієнта, тому його відмова також відноситься до протипоказань.

Суть і принцип дослідження

Що таке РЕГ? Якщо розшифрувати абревіатуру і перевести її на грецький, то вийде, що реоенцефалографія – це «рео» – «протягом», «енцефало» – «головний мозок», «графія» – «пишу, зображую».

Всі разом складає запис кровопостачання головного мозку.

Для подібного обстеження голови застосовується слабкий електричний високочастотний струм, при проходженні якого змінюється величина опору тканин.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Кров, як і майже всі рідини, є електролітом, і при наповненні нею судин показники електричного опору знижуються.

Отримані значення фіксуються спеціально призначеним апаратом (реографом) на стрічці, що в результаті дає криву, яка називається енцефалограму.

Після, на основі даних проводиться оцінка швидкості зміни опору, що свідчить про швидкість кровотоку, наповнення судин і інших показників.

Дослідження проводиться за допомогою реографа – спеціального записуючого пристрою. Процедура відбувається наступним чином: пацієнт лягає або сідає в зручну позу, закриває очі, на певні точки на голові накладаються електроди і закріплюються гумовими стрічками.

Часто для підвищення чутливості апаратури приймальної частина електродів покривають спеціальним гелем, який виконує роль провідника.

Пацієнту варто бути готовим до того, що ділянки шкіри, на які будуть накладатися електроди, медсестра знежирити спиртом, а потім докладе контакти, покриті провідникові складом – це може заподіяти дискомфорт.

Потім, під час процедури, крізь електроди пропускається слабкий струм і записуються показання опору тканин мозку, які потім розшифровуються. Сама процедура при належному виконанні з боку медперсоналу безболісна. Однак контактна паста іноді заподіює дискомфорт своєю наявністю, але пацієнтам не варто турбуватися, так як вона легко відмивається.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?
Основна складність при проведенні дослідження полягає в тому, що людина під впливом стресу, викликаного обстеженням, сильно нервує, через чоло судини звужуються і результати можуть бути недостовірними. Для того, щоб цього уникнути, лікар заздалегідь пояснює всю процедуру і розмовляє з обстежуваних в процесі. До речі, прохання повернутися і поворухнутися носять не тільки психологічний характер, а й практичну користь – за допомогою додаткових даних про те, як поводяться судини головного мозку при русі, можна істотно уточнити діагноз. Також лікар може попросити дихати прискорено або затримати подих, притиснути сонну артерію, зробити будь-яка фізична вправа. Іноді для більшої достовірності використовуються функціональні проби нікотинової або нітрогліцериновими смоли.

Підготовчий етап

Особлива підготовка до дослідження не призначається. За кілька днів до обстеження необхідно виключити стреси, в ніч перед процедурою потрібно добре виспатися. Не можна курити, вживати алкоголь, чорний чай або міцну каву.

Ці фактори негативно впливають на якість судин і стан нервової системи, через що результати дослідження можуть спотворюватися. У деяких випадках лікар може порадити тимчасово припинити лікування препаратами, які впливають на стан артерій.

Однак це стосується лише до засобів курсового прийому. При необхідності постійної терапії діагностику виконують на її тлі.

Прийшовши в поліклініку не варто відразу йти на обстеження. Необхідно підготуватися, відпочивши в добре провітрюваному кімнаті. Довге волосся потрібно зібрати в хвіст, щоб вони не перешкоджали встановленню електродів.

Техніка проведення реоенцефалографії

РЕГ проводиться за допомогою 3-6-канального приладу. Чим більше кількість каналів, тим більші відділи головного мозку можна досліджувати. Діагностика виконується медичною сестрою, а результати аналізує невролог.

Під час процедури пацієнт сидить в кріслі або лежить на кушетці, закривши очі. Спеціаліст одягає на його голову покриті спеціальним засобом датчики, які закріплюються еластичною стрічкою.

Вони відправляють в мозок сигнали, а на екрані відображаються показники стану артерій їх кровонаповнення. У певних випадках дані виводяться на папір.

Область фіксації датчиків визначається відділом органу, що піддаються дослідженню. При вивченні зовнішньої сонної артерії їх закріплюють в області чола і вух. При визначенні стану внутрішнього судини датчики фіксуються на рівні перенісся та соскоподібного відростка.

При ураженні хребетних судин методика проведення РЕГ буде наступною: датчики поміщаються на потилицю і соскоподібного відросток, що з’являються в результаті обстеження свідчення надходять в комп’ютер.

Одночасно з реоенцефалографія в такій ситуації знімається кардіограма.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Після завершення процедури лікар може призначити серію функціональних тестів. Найчастіше використовуються:

Після цього дослідження РЕГ проводять повторно і оцінюють її результати в порівнянні з попередніми. Процедура займає 10-30 хвилин. Під час її виконання не виникає будь-яких неприємних відчуттів. Головний біль може початися після прийому нітрогліцерину, що відноситься до побічних дій препарату.

Розберемося, що показує Реоенцефалограма. Щоб правильно розшифрувати отримані в ході дослідження дані, лікар повинен знати вік хворого.

Тонус судин і швидкість течії крові у людей молодого, зрілого і старечого віку різняться. Те, що для молодої людини буде вважатися патологією, для літнього є нормальним. Кожна частина хвилі має власну назву.

Висхідну частину називають анакроти, спадну – Катакроту. Що знаходиться між ним вигин – інцізура.

Реоенцефалографія не відноситься до самостійних діагностичних процедур, що дозволяє встановити точний діагноз при кардіологічних та неврологічних проблемах. Однак своєчасне її проведення допомагає виявити факт погіршення стану судин на початковій стадії захворювання.

Розшифровка результатів і призначення ефективної терапевтичної схеми сприяє швидкому одужанню. Незважаючи на скептичне ставлення деяких фахівців до РЕГ, ця методика використовується в більшості медичних установ.

Для правильної інтерпретації даних, отриманих при знятті РЕГ судин голови, діагност обов’язково потрібно знати інформацію про точний вік пройшов процедуру людини.

Це пов’язано з різницею характеру кровообігу і судинного тонусу у обстежуваних різних вікових категорій.

Тобто що вважається нормою для літнього і старечого віку, то буде явним відхиленням від норми для молодих осіб або дітей.

Реоенцефалограма виглядає як хвилеподібна крива, і кожен її фрагмент має відповідну назву. Висхідна частина називається анакрота, спадна – Катакроту, вигин між ними – інцізура і маленький зубець після неї – дикротия.

Що таке реоенцефалографія судин головного мозку: порядок проведення дослідження та розшифровка результатів

Порушення у функціонуванні мозку призводять до знерухомлення, втрати працездатності, значного зниження якості життя. З цієї причини необхідно якомога раніше виявити патологію і почати її лікування.

характеристика

Лікар пише в напрямку загадкову абревіатуру і, не надто вдаючись у подробиці, відправляє додому пацієнта, забувши запитати, що це таке – РЕГ.

РЕГ, реоенцефалографія, це неінвазивний вид дослідження судин головного мозку, в основі якого лежить вимірювання електричного опору тканин в момент проходження по ним слабкого високочастотного імпульсу. Кров є провідником електричного струму і, наповнюючи судини, зменшує їх опір, що і видно на Реоенцефалограма.

Виділяють клінічну реографію, що дозволяє показати мозкове кровопостачання. Інший вид дослідження, інтегральний, спрямований безпосередньо на оцінку опору судин.

Інформація, яку отримують при РЕГ, дозволяє побачити:

 • тонус стінок судин;
 • час зміни їх опору;
 • еластичність;
 • стан артерій і вен;
 • обсяг крові;
 • в’язкість;
 • швидкість поширення пульсової хвилі.

На Реоенцефалограма видно ознаки порушення кровотоку, але цього недостатньо для того, щоб достовірно сказати про наявність тієї чи іншої патології і, тим більше, розмежувати захворювання.

У зв’язку з цим останнім часом ведеться багато суперечок про доцільність проведення РЕГ і заміні її на більш інформативні методи дослідження.

Так, якщо РЕГ фіксує ослаблення кровотоку і збільшення опору, то магнітно-резонансна томографія дозволяє побачити точне розташування тромбу або пошкоджену ділянку судини.

Однак реоенцефалографію рано списувати з рахунків. Вона незамінна в тих випадках, коли протипоказані МРТ і КТ: при вагітності, лактації, наявності кардіостимуляторів або інших імплантатів, ожирінні, клаустрофобії, непереносимості контрастної речовини, необхідності уникнути опромінення. Іноді для уточнення діагнозу цю процедуру доповнює ехоенцефалографія.

Часто РЕГ плутають з ЕЕГ. Для проведення цих досліджень на голові розміщують електроди. Основна відмінність у назві місії: електроенцефалографія досліджує активність мозку, а РЕГ – стан судин.

переваги РЕГ

Реоенцефалографіческій метод обстеження абсолютно безпечний і може проводитися у пацієнтів різного віку, навіть маленьких дітей.

Воно безболісно, ​​не вимагає хірургічного втручання, не несе ризику здоров’ю пацієнта. Процедура займає кілька хвилин, результат можна отримати майже відразу після її завершення.

РЕГ дає точну інформацію про стан артерій і вен головного мозку.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Важливим фактором є доступність РЕГ. Обстеження не тільки має низьку ціну. Устаткування для його проведення зазвичай є у всіх поліклініках і фельдшерських центрах.

показання

У нормі судини людини еластичні, гладкі, без будь-яких утворень, бляшок. Вони добре пропускають кров, не заважають її руху, забезпечують повноцінне харчування головного мозку.

Однак іноді їх форма змінюється, стінки втрачають еластичність, на шляху кровотоку виникають перешкоди.

Через цих змін виникають часті головні болі, запаморочення, втрата свідомості, травми, безпричинні порушення зору, слуху, мови, координації руху, самопочуття погіршується при зміні погоди. Можлива поява шуму у вухах, перед очима пролітають «мушки».

При наявності зазначених симптомів лікар дає направлення на реоенцефалографію. Це дослідження призначається також як доповнює методу при діагностиці таких захворювань:

 • артеріальна гіпертонія;
 • вегето-судинна дистонія;
 • інсульт;
 • шийний остеохондроз;
 • цукровий діабет;
 • атеросклероз;
 • ішемія головного мозку;
 • хвороба Паркінсона.

РЕГ показує динаміку змін в післяопераційний або постінсультний період.

як підготуватися

Хвилювання, емоційне напруження позначається на результатах обстеження, збільшуючи тонус судин. Це рефлекторний процес і регулювати його складно. Тому основне правило – постаратися не нервувати і заспокоїтися. Нічого страшного в планованої процедурі немає.

Слід уникати важких фізичних навантажень. На дослідження вийти наперед, не бігти і не поспішати. Запланувати час приходу так, щоб було 15 хвилин для того, щоб прийти в себе. Відпочивати перед обстеженням краще в провітрюваному приміщенні, де мало людей і шуму.

За день до обстеження пацієнту потрібно припинити прийом лікарських засобів, що впливають на стан судин. З вечора не курити. Спати перед обстеженням потрібно не менше 8 годин.

В день обстеження не пити каву, чай, енергетики, алкоголь, не їсти кофеиносодержащие продукти (шоколад).

Волосся перед процедурою краще помити, не використовувати лаки, пінки для укладання. Жінкам прибрати волосся, так вони не будуть заважати. З собою на процедуру можна взяти серветку або рушник, щоб прибрати залишки гелю після процедури.

проведення РЕГ

Реоенцефалографію судин головного мозку проводять в спеціальному кабінеті, захищеному від шуму і яскравого світла.

Для дослідження використовується прилад реограф, що складається з генератора електричного струму, електродів (датчиків), детектора для розпізнавання сигналів і пише пристрою.

Прилад має від 2 до 6 каналів за кількістю перевіряються областей. Іноді використовують полірографи. Сучасні прилади підключають до комп’ютера.

Пацієнта укладають на кушетку або садять в крісло. Важливо, щоб йому було зручно. Перед початком вимірюють артеріальний тиск. На голову укладають фіксуючу парні електроди еластичну стрічку так, щоб вона пройшла на потилиці, над вухами і бровами.

Замість неї іноді використовується шапочка з встановленими електродами. Датчики проводять струм і зазвичай виготовляються зі сталі, нікелю або алюмінію. Під електроди наносять спеціальний гель або пасту, яка полегшує контакт з шкірою голови.

Під час процедури рекомендовано сидіти або лежати з закритими очима, не можна рухатися.

Медсестра або лікар включає реограф. Один з електродів подає сигнал, який після проходження через тканини мозку реєструється протилежним датчиком. Після цього дані обробляються реографом і передаються на монітор або паперову стрічку в вигляді кривої. Отриманий графік, Реоенцефалограма, відображає особливості електропровідності тканин.

Електроди розташовують на голові в залежності від досліджуваної області. На переніссі і в районі сосковидних відростків їх кріплять для діагностики внутрішніх сонних артерій. На скронях – для дослідження зовнішньої сонної артерії. На потилиці і сосковидних відростках – для обстеження хребетних судин, на лобі – щоб вивчити кровотік середньої мозкової артерії.

РЕГ з функціональними пробами

У деяких випадках при записі реоенцефалограми проводять функціональні проби:

 1. Тест з нітрогліцерином. Препарат розширює судини, тому амплітуда на реограмм збільшується і незабаром відновлюється. Якщо це відбувається, кажуть про функціональне ураженні. Незначні зміни або їх відсутність свідчать про органічне відхиленні, наприклад, склеротичному ураженнісудин.
 2. Проба з вуглекислотою. Пацієнт 5 хвилин вдихає 5% -ву суміш кисню і вуглекислоти. Вона знижує тонус, розширює судини, покращує кровопостачання, зменшує опір периферичних судин.
 3. Дослідження з пережатием будь-якого основного судини. Швидке відновлення амплітуди кривої на графіку є ознакою про збережених можливостях обхідного (колатерального) кровотоку.
 4. Тест з гіпервентиляцією легенів. Пацієнта просять глибоко дихати протягом 3-5 хвилин. Якщо в цей час виникають яскраво виражені зміни амплітуди кривої на графіку, говорять про високу реактивності. Незначні зміни свідчать про знижену реактивності.
 5. Проба з рухом. Пацієнт змінює позу, можливо, встає або сідає з положення лежачи. Зміна амплітуди на реограмм свідчить на користь функціонального порушення.
 6. Тест з поворотом голови. Обстежуваного просять на 5 хвилин повернути голову в одну сторону, потім в іншу. Асиметрія кривих – ознака стенозу або інших необоротних змін хребетної артерії.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Час проведення – 10-15 хвилин. При додаткових пробах може збільшитися.

Особливості проведення РЕГ у дітей

У реоенцефалографія немає обмежень за віком пацієнта. Складність в тому, що при її проведенні потрібно кілька хвилин сидіти або лежати спокійно. Чи не кожна дитина молодшого шкільного віку на це здатний, не кажучи про дошкільників і немовлят.

З цієї причини обстеження краще проводити в присутності батька. Важливо, щоб у приміщенні не було ніяких відволікаючих чинників. Припустимо повісити картину, яка б на деякий час привернула увагу дитини. Мультфільми показувати не варто.

Одягти шапочку або еластичну стрічку на голову малюка теж буває складно. Дітки до 3 років будуть її знімати. Краще заздалегідь потренуватися вдома надягати шапочку для басейну або оперізувати голову стрічкою. Так дитина звикне до дискомфорту і, можливо, перестане боятися.

Звернути увагу перед обстеженням потрібно на те, що деякі діти відчувають дискомфорт від липкого холодного гелю, нанесеного на шкіру. Викликати роздратування або інтерес можуть електроди – їх краще прибрати в сторону від дитячих рук.

Кращим способом відвернути увагу малюка буде розповісти йому казку або прочитати книжку.

розшифровка

При аналізі реограми враховуються дані, отримані в результаті обстеження, а також вік, стан здоров’я та хронічні захворювання.

Графік, що з’являється на екрані або паперовій стрічці при обстеженні підлітка, будуть відрізнятися від графіка дорослої людини. У першого він виглядає як низка нерівномірних хвиль з чітко вираженими періодичними піками.

У дорослого – у вигляді рівної лінії з рівномірно розташованими вершинами. На графіку представлені анакроти, Катакроту і інцизури.

Коли призначається і як проводиться РЕГ?

Анакрота – хвиля, різко спрямована вгору зі злегка закругленою вершиною. Катакроту – плавно йде вниз хвиля. Інцізура – виїмка між низхідній хвилею і зубцем, передбачливою наступну хвилю.

Розшифровка проводиться тільки фахівцем. В ході аналізу оцінюється регулярність і вид хвиль, особливості заокруглення вершини, дикротичного зубця, розташованого після спуску хвилі, положення виїмки. Виходячи з результатів аналізу, лікар визначає ознаки патологій:

 1. При гіпотонічній типі хвилі мають гострі високі вершини, зубець або додаткові хвилі зміщені, інцізура і амплітуда збільшена.
 2. Гіпертонічний тип характеризується подовженою анакроти зі зміщеними хвилями, можливі додаткові хвилі. Амплітуда зменшена, нерівномірна. Зубці мають різну форму.
 3. Про церебральному атеросклерозі говорять плоскі вершини, м’які коливання, відсутність додаткових хвиль на Катакроту. При важкої патології хвилі мають форму купола.
 4. Спазм стінок характеризується круглими вершинами.
 5. При застої венозної крові і труднощі її відтоку спостерігають збільшену Катакроту і велика кількість маленьких хвиль між основними.
 6. Ангіодистонія проявляється плаваючими зубцями і хвилями на Катакроту.

Протипоказання

У РЕГ головного мозку мало протипоказань, тому цим методом часто віддають перевагу серед інших. У пацієнта не повинно бути відкритих ран голови.

Дослідження також не проводять при бактеріальних, паразитарних, грибкових хворобах шкіри і волосся. Процедуру краще відкласти при ГРВІ, грипі, загостреннях хронічних захворювань.

висновок

Незважаючи на те, що багато хто вважає реоенцефалографію застарілим методом, вона дозволяє отримувати достовірну інформацію про ознаки судинних патологій. Переваги методу полягають в його доступності, швидкості проведення, відсутності протипоказань, можливості застосовувати у дітей. РЕГ можна використовувати як окремий метод, так і в комплексі з іншими дослідженнями.

Рег голови: що це таке і її розшифровка ..

Чи не кожен пацієнт знає, для яких цілей виконується РЕГ голови, що це таке.

Це один з методів обстеження, що допомагає встановити, наскільки відповідає нормі кровотік великих і дрібних судин голови та шиї.

Реоенцефалографія застосовується, коли потрібно визначити наявність патологій в судинному руслі головного мозку, оцінити стан мозкового кровообігу після перенесених травм, інсультів, хірургічних втручань.

Як відбувається зчитування даних при РЕГ?

Для проведення обстеження потрібно поліграф, який видаватиме результат на паперову стрічку, Це спеціальний апарат, що подає електричні імпульси на датчики, підключені до голови пацієнта.

До голови обстежуваного прикладаються парні електроди, підключені до реографом. Один з електродів подає сигнал, який, після проходження через мозкові тканини, реєструється протилежним електродом.

Так як тканини тіла і кровотік мають різну електропровідність, пульсові коливання в судинному руслі викликають певні зміни даних.

Дані передаються на комп’ютер, який не тільки фіксує їх, а й відправляє на поліграф.

Запис графіків проводиться на папір, видається два результату, якщо порівнюється активність кровотоку в лівому і правому півкулях. Також паралельно з РЕГ голови може вестися запис електрокардіограми, щоб відстежити відповідність наповнення судин і серцевого викиду.

За допомогою РЕГ можна отримати відомості про функціональність судинного русла, що не визуализируя об’єкт.

Лікар не бачить артерії, а тільки отримує дані про те, наскільки вони пропускають кров, як звужуються і розширюються при пульсовом проходженні крові по ним.

Обстеження призначається пацієнтам, які скаржаться на головні болі, запаморочення, непритомність, поганий сон, порушення розумових здібностей. Також реоенцефалографію проводять хворим, що страждають від таких патологій:

 • Вегето-судинної дистонії.
 • Артеріальної гіпертензії.
 • Гіпотонії.
 • Церебрального атеросклерозу.
 • Вертер-базилярної недостатності.
 • Мігрені.
 • Нейроциркуляторна дистонія.
 • Цукрового діабету.
 • Остеохондрозу шийного відділу хребта.
 • Енцефалопатії.
 • Хвороби Паркінсона.
 • Епілепсії.

Обстеження показано постинсультной хворим, які перенесли ішемію мозкових тканин або крововилив в порожнину голови.

Також РЕГ може проводитися після травм голови або шиї, струсу головного мозку, щоб встановити, чи немає порушення кровотоку.

Реоенцефалографію можуть призначати для контролю ефективності призначеного лікування, так як цей метод вивчення кровотоку допомагає отримати динамічні дані для порівняння.

Якщо постало питання, про те, для чого проводиться РЕГ судин головного мозку, що це таке, можна сказати, що це вузьконаправлене обстеження, що дозволяє оцінити стан судин, але не визначити захворювання.

Протипоказання до РЕГ

Реоенцефалографія може проводитися буквально кожній людині. Процедура не вимагає спеціальної підготовки, не завдає неприємних відчуттів. Високочастотний струм, що подається на електроди, настільки слабкий, що зовсім не відчувається. Процедуру можна проводити навіть дітям будь-якого віку, вона нешкідлива.

РЕГ можуть скасувати лише в тому випадку, якщо в місці, де потрібно прикріпити електроди, шкіра пацієнта пошкоджена. Також обстеження не проводять хворим з шкірними захворюваннями волосистої частини голови: себорейного дерматиту, лишаї, гнійної екземі і т.п.

Деякі фахівці вважають, що РЕГ-обстеження вже пережило себе, тому що не дотягує до інформативності магнітно-резонансної або комп’ютерної томографії. Але встановити в поліклініці громіздку трубу томографа може не кожен лікар. Ця техніка досить дорога і вимагає спеціального обслуговування.

Але, навіть маючи в наявності магнітно-резонансний томограф, не завжди невролог може відправити на томографію пацієнта. У таких ситуаціях, коли у хворого варто кардіостимулятор, він не може пройти обстеження на МРТ. Вагітним жінкам протипоказана діагностика голови на комп’ютерному томографі через радіаційне опромінення.

Саме тому доцільно використання реоенцефалографія. Ця процедура може виступати не тільки як окремий метод обстеження, а й як доповнюючий доплерографію у дорослого пацієнта, нейросонографію в однорічної дитини. Комплексне обстеження допомагає точно встановити причину розвитку патології і підібрати найбільш ефективні препарати для лікування.

Підготовка до обстеження

Перед проходженням процедури бажано добре виспатися. За дві години до діагностичного обстеження не рекомендується пити чай, кава, кока-колу, категорично забороняється палити і приймати спиртовмісні ліки.

Якщо пацієнт приймає препарати, що впливають на судинне русло (наприклад, судинорозширювальні лікарські засоби, спазмолітики, ліки для зниження артеріального тиску), він повинен узгодити їх прийом перед обстеженням з лікуючим лікарем.

Безпосередньо перед проведенням процедури пацієнту необхідно відпочити. Бажано посидіти спокійно 15-20 хвилин в тиші, ні з ким не розмовляти, не читати, не грати в ігри на мобільному телефоні або планшеті, не вступати в дискусії.

Як протікає процедура?

Зазвичай для проведення РЕГ голови пацієнту потрібно сісти в спеціальне крісло. Іноді хворому пропонують лягти на кушетку і проводять обстеження в положенні лежачи.

Обстеження проводиться на багатоканальному реографі: від 2 каналів до 6.

Від кількості каналів залежить широту дослідження, чим більше каналів на апараті, тим більшу частину головного мозку можна вивчити за одну процедуру.

У місці приєднання електродів шкіра обробляється спиртом. Самі електроди намазуються спеціальним гелем, що підвищує провідність сигналів. Датчики можуть кріпитися в прорізах широкої гумки або розміщуватися на спеціальній «шапочці».

Розташування електродів на голові пацієнта залежить від того, яку область головного мозку необхідно обстежити:

 • При вивченні басейну внутрішньої сонної артерії датчики кріпляться над внутрішньою частиною брови і на область соскоподібного відростка (за вухом).
 • Якщо досліджується басейн хребетної артерії (практикується при остеохондрозі шийного відділу), датчики кріпляться на соскоподібного відросток і на потиличний бугор.
 • Коли необхідно оцінити кровоток в зовнішньої сонної артерії, датчики закріплюються перед вушних козелком і над зовнішнім краєм брови.

Якщо необхідно одночасно проводити ЕКГ, датчики також кріпляться до зап’ясть пацієнта. Обстеження голови триває 10-15 хвилин, при цьому пацієнт нічого не відчуває. Дані з електродів надходять на комп’ютер, є і більш старі апарати, які відправляють результат прямо на папір.

Функціональні проби при РЕГ

Хворого можуть попросити на самому початку процедури закрити очі, щоб його нічого не відволікало. Крім того, для уточнення даних, обстеження проводиться з функціональними пробами:

 • Проба з судинорозширювальними препаратами. Найчастіше використовується нітрогліцерин. Але, при необхідності, обстежуваному можуть запропонувати прийняти еуфілін, кофеїн.
 • Проба з судинозвужувальними лікарськими засобами.
 • Щоб визначити, чи є в головному мозку судинний спазм, проводиться проба з гліцерином.
 • Ортостатична проба передбачає нахили голови в сторони, вперед-назад. Пацієнта можуть попросити різко встати, нахилитися.
 • Проба з гіпервентиляцією – коли пацієнту потрібно часто дихати, по сигналу затримувати дихання, дихати то носом, то ротом.

Лікар при проведенні обстеження може віджимати пальцем деякі кровоносні судини. Це потрібно для того, щоб отримати найбільш повні дані про кровопостачанні периферичних відділів головного мозку.

З обережністю слід проходити обстеження на реоенцелографе хворим на епілепсію, так у них процедура може спровокувати напад. Негативно можуть вплинути саме функціональні проби, які впливають на кровотік і роботу нейронів.

Що показують результати обстеження?

Слід попередньо ще раз звернути увагу пацієнта на те, що таке РЕГ голови. Дані, отримані з реографа, не є певним діагнозом, вони лише вказують на відповідність функціональності судин нормі або відхилення від неї.

При розшифровці результатів лікар враховує не тільки загальний стан здоров’я пацієнта, наявність хронічних захворювань, але також і вік. Дані РЕГ розрізняються у дітей, молодих, зрілих людей і літніх.

На папері апарат видає лінії кривих, які розташовуються у вигляді графіків. Медичний працівник зазначає:

 • Анакроти – висхідні лінії хвилі, різко які прагнуть вгору, зі злегка закругленими вершинами.
 • Катактроти – плавно спускаються спадні лінії.
 • Інцензуру – розташовується в середній третині хвилі.

Для результату має значення, наскільки хвилі регулярні, чи є заокруглення у вершин, їх висота, як розташовується інцензура, чи є додаткові хвилі, зубці.

Норма для 14-річного пацієнта зовсім не схожа на норму кровотоку, покладену для пацієнта 50-ти років.

Якщо в першому випадку хвилі нерівномірні і перемежовуються високими вершинами, то в другому – лікар побачить більш рівну лінію, з рівномірно розташованими анакроти.

При розшифровці отриманих результатів РЕГ голови лікар отримує відомості про:

 • Тонусі артерій, вен, капілярів.
 • Ступеня наповнення кров’ю певної ділянки судинного русла.
 • Швидкості кровотоку відповідно до рухом пульсової хвилі.
 • В’язкості крові.

За результатом реоеграмми можна виявити три види функціональності судинного русла, які свідчать про відхилення від норми:

 • Дистонический. При цьому типі порушення тонус судин постійно змінюється, виникає гіпертонус, що змінюється низьким пульсовим тиском, що вказує на порушення венозного відтоку, застій.
 • Ангіодістоніческій. Характеризується нестабільним тонусом, який викликаний застоєм венозної крові в певній ділянці голови. Спостерігається при дефекті стінок судин, що привів до втрати гнучкості судини, зниження еластичності і як результат – порушення кровопостачання мозкових тканин.
 • Гіпертонічний. При цьому типі патології відтік венозної крові утруднений, відзначається стійке гіпертонус судинної стінки.

Для пацієнта результати, видані реографом, не уявляють інформаційної цінності. Тільки лікар може «прочитати» реограмм, визначити, чи є патологічні зміни в кровотоці, і призначити необхідне лікування.

Так як діагностика голови за допомогою РЕГ є абсолютно безпечною, цю процедуру можна проводити дітям будь-якого віку. Не проводиться обстеження такого типу новонародженим, так як для отримання даних про кровотоці в головному мозку немовляти досить проведення нейросонографії.

У деяких випадках виникає проблема зі зняттям даних, так як проводити РЕГ бажано при повній нерухомості пацієнта. Чи не кожна дитина зможе сидіти тихенько, навіть якщо процедура займає всього 5 хвилин.

Тому підвищена рухливість маленького пацієнта також може стати приводом для відмови в проведенні обстеження.

При Реоенцефалограма не використовується наркоз, так як застосовувати його на такий короткий період часу недоцільно.

Дитина проходить РЕГ разом з одним із батьків. Щоб малюк відчував себе впевнено, міг посидіти спокійно, можна взяти його на руки. Якщо пацієнт плаче, боїться, кричить, процедура відміняється.

Коли немає можливості пройти МРТ або КТ через протипоказання, але перевірити стан кровотоку необхідно, має сенс погодитися на РЕГ. Обстеження голови за допомогою реоенцефалографії – проста процедура, доступна багатьом пацієнтам, що не вимагає спеціальної підготовки.

Previous Коли необхідне лікування шумів в серці у дитини?
Next Коли і як правильно вимірювати пульс?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *