Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?


Каков нормальный объем лейкоцитов в крови?

Лейкоцити ( «біла кров») це білі формені елементи крові, розміром 5 – 20 мікрон, які утворюються в кістковому мозку і лімфатичних вузлах організму.
Основна функція лейкоцитів полягає в захисті організму: унікальність лейкоцитів полягає в їх здатності самостійно проникати в міжклітинний простір, де вони поглинають чужорідні мікроорганізми і шкідливі продуктів життєдіяльності організму.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Поглинаючи чужорідні клітини, лейкоцити значно збільшуються в розмірах аж до руйнування, при цьому виділяючи речовини, що викликають запальні процеси, тим самим змушуючи організм викликати нові лейкоцити. При цих процесах підвищується температура і почервоніння тіла, в рані формується гній, що формується із зруйнованих лейкоцитів.

Норма лейкоцитів (WBC) в крові дорівнює 4 – 9 х 10 ^ 9 / л.

Таблиця норм вмісту лейкоцитів в крові: Вік / Зміст, × 10 ^ 9 / л

Кров з пуповини9,9-27,6
12 міс – 3 роки6,0-17,5
4 роки6,1-11,4
6 років6,1-11,4
10 років6,1-11,4
21 рік4,5-10,0
дорослі4-8,8

Кількість лейкоцитів в крові залежить від швидкості надходження в кров клітин з кісткового мозку.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Стан при якому лейкоцити підвищені називається лейкоцитозом. Лейкоцитоз ділять на фізіологічний (який викликається природними причинами, такими як активна фізичне навантаження, емоційний стрес, холод, прийом їжі, менструація і вагітність у жінок) і патологічний.

Класифікація та причини патологічних лейкоцитозів:

 • Помірний лейкоцитоз, при якому кількість лейкоцитів в крові підвищується до 20х10 ^ 9 / л. Помірний лейкоцитоз свідчить про наявність інфекційного або запального процесу в організмі (викликані гонококом, стафілококом, пневмококом, стрептококом, кишковою і дифтерійної паличкою), гострого апендициту, прийом стероїдних препаратів і адреналіну, ракових пухлинах. Відзначимо, що помірний лейкоцитоз не спостерігається при черевному тифі, грипі і кору.
 • Виражений лейкоцитоз, кількість лейкоцитів підвищується до 80х10 ^ 9 / л (характеризує сепсис, пневмококової пневмонію, скарлатину).
 • Особливо значний лейкоцитоз, при якому лейкоцити підвищені до 100х10 ^ 9 / л, дає підставу стверджувати, що в організмі прогресує гострий або хронічний лейкоз або в організмі прогресує гостра кровотеча.

Стан при якому лейкоцити в крові знижені нижче норми (нижче 4х10 ^ 9 / л) називається лейкопенією.

Лейкопенія викликається або захворюваннями, такими як сальмонельоз, краснуха, кір, вітряна віспа, грип, вірусні захворювання сепсис, черевний тиф, малярія, бруцельоз, ревматизм, променева хвороба, пошкодження кісткового мозку, ракова пухлина, Мієлофіброз або прийомом лікарських препаратів, такими як левомітіцін , НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби), сульфаніламіди, тиреостатики, протиепілептичні засоби.

Лейкоцитарна формула крові

Залежно від структури і виконуваних функцій лейкоцити поділяють на дві групи: гранулоцитарні і агранулоцитарної (моноцитарні і лімфоїдні).

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Гранулоцитарні або гранулоцити, що мають зернистість цитоплазми і складне сегментированное ядро, ділять на три групи: базофіли, нейтрофіли (паличкоядерні і сегментоядерні) і еозинофіли. Агранулоцитарної, не містять зернистість цитоплазми і мають несегментоване ядро ​​- моноцитарні лейкоцити утворюються з моноцитів, а лімфоїдні з лімфоцитів відповідно.

Процентне співвідношення всіх видів лейкоцитів в крові визначається лейкоцитарною формулою крові.

Лейкоцитарна формула має велике значення для вірної постановки діагнозу і визначення тактики лікування.

Лейкоцитарна формула крові (розшифровка): Вид / Норма (дорослі)

мієлоцити
метамієлоцити
плазмоцити
нейтрофіли паличкоядерні1-5
нейтрофіли сегментоядерні40-70
лімфоцити20-45
моноцити3-8
еозинофіли1-5
базофіли0-1

нейтрофіли

Нейтрофіли це лейкоцити гранулоцитарного типу, що використовуються організмом для нейтралізації і знищення чужорідних клітин (фагоцитоз).

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Близько половини нейтрофілів знаходяться в кістковому мозку, утворюючи кістково резерв, друга половину знаходиться в тканинах органів і крові, причому в периферичної крові знаходиться всього 1% нейтрофілів.

Норма нейтрофілів в крові:

Вік / Абсолютна кількість, × 10 ^ 9 / лОтносітельное кількість,%

12 місяців1,5-8,530-50
4 роки1,5-8,533-55
10 років1,8-8,040-60
21 рік1,8-7,745-70
дорослі1,8-7,745-70

Нейтрофіли підвищені (вище 8 × 1010 ^ 9 / л) при стані яке називається нейтрофільозом.

Нейтрофільоз спостерігається при наявності в організмі гострих бактеріальних інфекцій, в разі переходу захворювання в важку форму, наприклад важкої ангіни, гострого апендициту, важкої пневмонії, гнійного менінгіту, сепсису, асбцесса легкого, тромбофлебіту, дифтерії, при некрозі тканин (гангрена, опіки, пухлини) .

Нейтрофіли знижені (нижче 1,5 × 10 ^ 9 / л) при нейтропенії. Нейтропенія виникає при черевному тифі, бруцельозі, туберкульозі, вірусних гепатитах, краснухи, кору, грипі, гострому лейкозі, при прийомі ціостатіков, дефіциті вітаміну B12 і фолієвої кислоти.

Зниження кількості нейтрофілів нижче 0,75х10 ^ 9 / л називається агранулоцитозом і призводить до різкого падіння захисних функцій організму і розвитку інфекційних захворювань.

Залежно від походження агранулоцитоз розрізняються на Мієлотоксичні, при прийомі лікарських препаратів (цитостатики) і імунний, при порушеннях формування гранулоцитів в кістковому мозку і переливанні несумісної крові.

еозинофіли

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Еозинофіли використовуються для виконання негайних алергічних реакцій організму.

Норма еозинофілів в крові

Вік / Абсолютна кількість, × 10 ^ 9 / лОтносітельное кількість,%

12 місяців0,05-0,71-5
4 роки0,02-0,71-5
10 років0-0,601-5
21 рік0-0,451-5
дорослі0-0,451-5

Еозинофіли підвищені (еозинофілія) як при алергічних реакціях при набряку Квінке, анафілактичний шок, бронхіальній астмі, нейродерміті, алергічний дерматит, так і при інвазії паразитів (лямбліоз, шістозомоз, опісторхоз, ехінококоз, трихінельоз).

базофіли

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Базофіли це вид лімфоцитів, заповнених гистамином, необхідні організму при негайних і сповільнених алергічних реакціях.

Норма базофілів в крові людини

Вік / Абсолютна кількість, × 10 ^ 9 / лОтносітельное кількість,%

12 місяців0-0,20,4
4 роки0-0,20,6
10 років0-0,20,6
21 рік0-0,20,5
дорослі0-0,20,5

Базофілія (підвищені базофіли в крові) розвивається при алергічних реакціях, лімфогранулематозі, еритреми, мієлолейкозі, гіпофункції щитовидної залози, вагітності.

лімфоцити

Лімфоцити це вид лейкоцитів крові, завдання яких полягає в розпізнаванні сторонніх клітин.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Таблиця норм лімфоцитів в крові

Вік / Абсолютна кількість, × 10 ^ 9 / лОтносітельное кількість,%

12 місяців4-10,561
4 роки2-850
10 років1,5-6,538
21 рік1-4,834
дорослі1-4,534

Лімфоцитоз (підвищені лімфоцити в крові) спостерігається при хронічному лімфолейкозі, вірусному гепатиті, ціталомегаловірусной інфекції, кашлюку та інших вірусних інфекціях, макроглобулінемії Вальденстрема.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Лімфопенія (знижені лімфоцити в крові) свідчить про наявність злоякісних утвореннях, імунодефіцит, ниркової недостатності, важких вірусних захворювань.

моноцити

Моноцити це одноклітинні лейкоцити групи агранулоціти, які продукуються кістковим мозком і, протягом 2 днів, через кров доставляються в тканини органів, для подальшого перетворення в макрофаги.

Макрофаги це клітини, які знаходяться в тканинах організму, які виконують важливу роль фагоцитозу – активоване, вони поглинають померлі клітини, мікробів і денатурований білок.

Згідно з останніми дослідженнями існує два види макрофагів, одні з них, резидентні, знаходяться в тканинах організму, заселившись туди ще на етапі формування організму, виконують функцію «сторожів» а інші, моноцитарні, як раз є моноцити, які доставляються в тканини через кров з кісткового мозку, різко збільшуючи свою чисельність, в разі наявності запального процесу в організмі. Моноцити як макрофагів поглинають чужорідні елементи, при цьому, не гинучи (для порівняння нейтрофіли і еозинофіли, є мікрофагами, після поглинання чужорідного елемента гинуть). Узагальнивши, можна сказати, що моноцити грають важливу роль «прибиральника» навколо пошкодженого місця тканини організму.

Норма моноцитів в крові

Вік / Абсолютна кількість, х10 ^ 9 / лОтносітельное кількість,%

12 місяців0,05-1,12-7
4 роки0-0,82-7
10 років0-0,81-6
21 рік0-0,81-8
дорослі0-0,81-8

Моноцитоз (підвищені моноцити в крові) спостерігається при туберкульозі, сепсисі, васкуліт, інфекціях (малярії, ендокардиті, сифілісі), лейкозі, лімфогранулематозі.

Зсув лейкоцитарної формули

Говорячи про співвідношення кількості видом лейкоцитів в крові потрібно згадати про зрушення лейкоцитарної формули. Зрушенням лейкоцитарної формули крові називають зміну кількості нейтрофілів, при цьому зрушенням вліво називаються збільшення кількості паличкоядерних нейтрофілів, а зрушенням вправо збільшення кількості сегментоядерних нейтрофілів відповідно.

Виразність цього процесу показують через індекс зсуву лейкоцитарної формули і висловлюють по формулі ІС = М + ММ + П / С, де:

 • М – міелоціти,
 • М – міелоціти,
 • П – паличкоядерні нейтрофіли,
 • С – сегментоядерні нейтрофіли.

Значення індексу зсуву лейкоцитарної формули крові в нормі одно 0,06.

Норма лейкоцитів у крові у жінок – таблиця різного віку

Основне призначення жінки, дане їй природою – виношування людського дитинчати. У зв’язку з цим, захисні і пристосувальні функції у них розвинені набагато сильніше, ніж у представників сильної половини. Лейкоцити відповідають за стан імунної системи організму, але слід враховувати, що не завжди перевищення їх норми в крові у жінок свідчить про патологію.

Норми лейкоцитів для жінок різного віку

Лейкоцити є найбільшими з усіх клітин крові, що дозволяє їх добре розгледіти при мікроскопічному дослідженні. Вони поділені на види, в залежності від їх фарбувальних елементів і форми ядра.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

У крові будь-якого дорослої людини лейкоцитарний склад наступний:

 • нейтрофіли становлять від 40 до 75%, володіючи пурпуровим і фіолетовим відтінком;
 • лімфоцити синьо-блакитного кольору – від 20 до 45;
 • блакитно-сірі моноцити – від 3 до 8;
 • оранжево-рожеві еозинофіли – максимум 5%;
 • і синьо-фіолетові базофіли – 1.

Перша речовина знищує шкідливі частинки, які потрапляють в організм. Друге сповіщає про небезпеку, формує антитіла і здійснює передачу накопиченої інформації потомству в перші години після народження при перших годівлях грудьми.

Лейкоцитарний аналіз може показати різні порушення:

 1. Збільшене число білих кров’яних тілець (лейкоцитоз).
 2. Низькі показники – лейкопенія.
 3. Порушена структура формули.
 4. Недорозвинення клітин.

У певні періоди життя жінки кількість кров’яних тілець може бути далеким від норми, але при цьому не говорити про хвороби. Таке відбувається, наприклад, при вагітності.

Ось показники лейкоцитів для жінок різного віку:

Вік / Кількість лейкоцитів (* 109)

Дівчатка і дівчата до 16 роківвід 4,5 до 12,5
Дівчата до 20 роківВід 4,2 до 10,5
Дівчата і жінки 21 рік, 30,40,50,60 роківВід 3,98 до 10,4
вагітністьдо 15

Ці цифри говорять про те, що не варто панікувати при відхиленнях від норми – кожен окремий випадок повинен розглядатися в індивідуальному порядку.

Коли кількість лейкоцитів збільшена

Мінливість результатів аналізів залежить від багатьох факторів, наприклад, якості і кількості вживаних продуктів, психічного і емоційного стану, а також:

 • наскільки багато ви займаєтеся фізкультурою або спортом;
 • сезону і часу доби;
 • кліматичних змін;
 • прийнятих медикаментів;
 • періоду перед менструацією.

Температура води, коли ви приймаєте ванну, теж впливає на кількість цих елементів.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Підвищені лейкоцити в крові (позначаються WBC) при розшифровці можуть показувати такі стани:

 1. Ангіну, бронхіт, трахеїт, фарингіт і інших гострі запальні процеси.
 2. Менструацію.
 3. Перетренірованность.
 4. Кровотеча, особливо сильне і тривале.
 5. Інфаркт міокарда та інсульт.
 6. Довге знаходження під палючими променями сонця або отримання опіків.
 7. Переохолодження чи перегрівання в гарячій ванні.
 8. Запальні процеси гінекологічної сфери.
 9. Апендицит або менінгіт.
 10. Ниркову недостатність в гострій формі.

Медики поділяють проблеми, пов’язані зі збільшеним рівнем лейкоцитів в організмі, на фізіологічні і патологічні. У першому випадку мають місце бути непередбачувані ситуації, через що рівень лейкоцитів збільшується у здорової людини.

Другий буде свідчити про розвиток в організмі патологічних процесів.

Коли показники лейкоцитів занижені

Про знижених лейкоцитах в крові можна говорити, якщо цей показник опустився менше 4 * 109 / л, що говорить про зрив імунітету і інших факторах:

 • порушеннях в роботі мозку, вплив на які надають травми і внутрішні дефекти;
 • недостатній кількості в організмі вітамінів В1 і 12 і міді з залізом;
 • коли лейкоцити руйнуються в підвищеному режимі через прийому сильнодіючих лікарських препаратів – антибактеріальних, проти раку або епілептичних припадків;
 • вірусних інфекціях, а також кору, краснухи, гепатиту або ВІЛ;
 • тривалому депресивному стані, або сильної виснаженості тіла;
 • променевої хвороби та 1-ї стадії лейкозу.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Спадкова схильність теж впливає на рівень лейкоцитів у крові жінки.

Важливо: при розшифровці результатів аналізів завжди розповідайте лікаря про прийнятих препаратах.

Ще однією причиною, коли кількість кров’яних тілець знижено, є аутоімунні недуги.

Лейкоцити і вагітність

Як правило, вагітність «змушує» кров’яні тільця збільшуватися в кількості. Пояснюється це посиленням захисту організму в цей важливий період життя жінки. Цей процес не зупиняється і під час пологів, а також годування грудьми малюка.

Але це збільшення має починатися тільки з 2 триместру, а до цього нормою можна вважати від 3 до 9 * 109 / л.

З 5 місяці виношування дитини кількість лейкоцитів доходить до 15 * 109 / л. Хоча в цьому випадку для виключення початку розвитку серйозної недуги беруться додаткові аналізи.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Підвищення лейкоцитів може означати присутність запального процесу, і не тільки:

 1. Проблеми в сечовивідної сфері.
 2. Отримання травм і розвиток кровотечі.
 3. Алергічну реакцію.
 4. Перитоніт.
 5. Різного характеру новоутворення в органах.

Буває, що лейкоцитів стає менше у вагітної жінки, що пояснюється появою певних захворювань.

Це може бути грип, кір, гепатит, краснуха, коліт, гастрит, ниркова недостатність або порушення роботи ендокринної системи.

Коли призначають здачу аналізу на лейкоцити

Першочергове показання для здачі аналізів на лейкоцити в крові жінки – підозра на присутність інфекційного недуги або запалення, яке знаходиться в прихованому стані.

Злоякісна пухлина кісткового мозку «змушує» рівень лейкоцитів зашкалювати. Контролювати їх кількість необхідно і при променевої терапії, щоб оцінювати, наскільки лікування ефективне.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Ще лікарі призначають здавати аналізи крові при таких недугах, як:

 • зараження організму паразитами;
 • алергічні реакції.

При будь-якій проблемі зі здоров’ям бажано здати загальний аналіз крові, який проводиться в будь-якому лікувальному закладі (поліклініка або стаціонар).

Як підготуватися до здачі аналізу на лейкоцити

Для отримання максимально достовірних свідчень аналізу буде потрібно дотримати певні правила. Пояснюється це тим, що результати можуть бути різними через деяких умов.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Тому дотримуйтесь рекомендацій перед здачею крові, незалежно від виду – з пальця (капілярний) або вени (венозний):

 1. Не можна снідати – максимум, що ви можете собі дозволити, це випити простої води. Хоча немає даних і про спотворення результатів після того, як людина вип’є чашку чаю з цукром.
 2. За день перед дослідженням потрібно взяти паузу в тренуваннях, якщо ви звикли приділяти час регулярних фізичних навантажень.
 3. Постарайтеся не випробовувати сильних емоційних переживань за пару годин до здачі аналізів.
 4. За добу до обстеження уникайте наступних діагностичних процедур – УЗД, МРТ, КТ або рентген.

Найбільш достовірним вважається спосіб взяття крові з вени.

Пояснюється це тим, що під час чиниться тиску на палець для забору рідини з тіла можливий викид лейкоцитів, що спотворить результат.

Як бачите, рівень лейкоцитів багато що може сказати про стан здоров’я жінки, тому не варто затягувати зі здачею аналізів, якщо є будь-які патологічні симптоми. Тим самим ви убезпечите себе від розвитку серйозних захворювань і на початковому етапі зупиніть хвороба. Здоров’я вам і вашим близьким!

Норма вмісту лейкоцитів в крові у жінок

При будь-якому нездужанні одним із перших досліджень, яке призначає лікар з метою встановити причину хвороби, є ОАК.

Відображені там показники рівня білих кров’яних тілець відразу підкажуть фахівця, де шукати причину захворювання.

Щоб орієнтуватися, про що може свідчити цей аналіз, дізнайтеся більше, яка норма лейкоцитів в крові у жінок повинна бути і якими можуть бути причини змін лейкоцитарної формули.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Розшифровка лейкоцитарної формули крові

Лейкоцитами називають кілька видів входять до складу крові клітин, які, на відміну від еритроцитів, що транспортують кисень по організму, виконують імунну функцію – захищають від інфекцій.

У результатах аналізу вони можуть позначатися абревіатурою WBC (з англ. White blood cells, що перекладається як «білі кров’яні клітини»).

Процентне співвідношення між ними, вирахувана в процесі дослідження, називають Лейкограма, або лейкоцитарною формулою.

При проведенні аналізу виконується підрахунок всіх видів даного типу кров’яних клітин:

 • Гранулоцитів, які ще називають зернистими клітинами – це найчисленніша група, їх кількість становить до 80% від усіх білих кров’яних клітин. До них відносяться:
  • нейтрофіли (паличкоядерні і сегментоядерні гранулоцити);
  • еозинофіли;
  • базофіли.
 • Агранулоціти – складають до 28% від загального числа, для виконання захисної функції вони можуть виходити з русла крові і проникати в сполучну тканину.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Норма кількості лейкоцитів в крові у жінок

Показники (норми) відрізняються для людей різного віку і статі, а також залежать від фізичного стану людини. Наприклад, їх рівень підвищується після фізичних навантажень або ввечері, коли позначається денна втома.

Рівень WBC у жінок підвищується при вагітності, після пологів, при менструації.

Скільки має бути лейкоцитів в крові у дорослої жінки? Подивіться допустимі цифри в таблиці нижче, де вказано позначення лейкоцитів в аналізі крові і їх нормальні межі.

показникмежі норми
лейкоцити4-9 * 109 / л
гранулоцити паличкоядерні1-6%
гранулоцити сегменто47-72%
еозинофіли0-5%
базофіли0-1%
лімфоцити18-40%
моноцити2-9%

Підвищено лейкоцити в крові

Про підвищеному вмісті параметра аналізу говорять тоді, коли кількість перевищила 9 * 109 / л. Така зміна складу крові називають лейкоцитозом.

Дуже велике перевищення норми (50-80 * 109 / л) може навіть вказувати на лейкоз – рак крові.

Про що конкретно свідчить така висока концентрація білих кров’яних клітин, може і повинен встановити тільки фахівець, тому що це стан можуть викликати найрізноманітніші чинники.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

причини

При деяких станах жінки збільшення показника WBC є варіантом норми: наприклад, цифри можуть бути підвищені після пологів або якщо жінка відчуває сильний голод, а ще відразу після їжі. Не вважається захворюванням лейкоцитоз при вагітності, який крім природного підвищення такого параметра в цей період може бути викликаний у вагітної навіть звичайної молочницею (кандидозом).

Якщо фактори, які могли спотворити результати аналізів, виключені, лікар встановлює, яка першопричина активізувала зростання, наприклад:

 • бактеріальні або вірусні інфекції;
 • травматичні ушкодження тіла, нагноєння, опік;
 • алергічна реакція;
 • харчові отруєння, які викликали блювоту, пронос;
 • ниркова недостатність;
 • гострий апендицит і ін.

як знизити

Привести до норми кількість лейкоцитів в крові у жінок можна, впливаючи на причини, які її порушили.

Так, якщо такий показник з’явився внаслідок фізіологічних причин – перевтоми, стресу – потрібно нормалізувати графік роботи і відпочинку, правильно харчуватися, не допускати перегріву тіла і не переохолоджуватися.

Якщо до підвищення цифри WBC у формулі призвело захворювання, то до нормальних значень аналізи внаслідок лікування недуги. Відповідні лікувальні заходи повинні підбиратися тільки лікарем-терапевтом або гематологом на підставі проведеної їм діагностики.

Лейкоцити в крові знижені

Зниження рівня білих кров’яних тілець говорить про лейкопенії. Це небезпечне для здоров’я стан, тому що воно свідчить про значне зниження захисних сил організму.

Якщо показник цього компонента крові у жінки менше ніж 3,7 * 109 / л, це вже сигнал про наявність захворювання. У випадках, коли низький рівень лейкоцитів наблизився до 1,7 * 109 / л, говорять про розвиток серйозного захворювання крові.

При низькому показнику WBC потрібно негайно йти на прийом до компетентного лікаря.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Причини низького рівня

Правильна діагностика при лейкопенії дуже важлива, адже такі зміни можуть бути викликані серйозними порушеннями в самому процесі вироблення білих кров’яних клітин. Так трапляється при:

 • порушеннях нормального процесу формування компонента кістковим мозком внаслідок травми, онкологічного захворювання цього органу;
 • недостатній кількості мікроелементів і органічних речовин – вітамінів групи В, міді, заліза;
 • якщо людина хвора на променеву хворобу, СНІДом, аутоімунним захворюванням;
 • при вродженої схильності.

Друга група причин, яка викликає зниження цифр в аналізах – це зменшення кількості внаслідок загибелі після виконання функцій захисту. Так трапляється при:

 • розвитку інфекційного захворювання;
 • порушення роботи селезінки і печінки;
 • підвищеному руйнуванні клітин в результаті тривалого прийому ліків або дії сильних медикаментів, наприклад, при хіміотерапії;
 • гормональні порушення.

підвищення

Виявлена ​​лейкопенія обов’язково вимагає кваліфікованого лікування, щоб відновити здатність організму до самозахисту. Разом з впливом на хворобу, яка стала причиною такого відхилення від норми, потрібно застосовувати препарати, що стимулюють вироблення білих кров’яних клітин.

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

 

Лейкоцити норма у жінок за віком в таблиці. Нормальний рівень лейкоцитів у крові у жінок після 40, 50, 60 років

Лейкоцити відносяться до клітин імунної системи (імунокомпетентні клітини).

Вони виконують дуже важливі біологічні функції, які спрямовані на підтримання гомеостазу (постійність внутрішнього середовища організму) за рахунок знищення різних чужорідних агентів, що надходять ззовні або що утворюються в процесі метаболізму.

Реалізація таких функцій лейкоцитів можлива за рахунок вироблення антитіл (специфічні імуноглобуліни), а також безпосереднього знищення мікроорганізмів за допомогою фагоцитозу.

Зміна кількості лейкоцитів в крові жінки є наслідком різних патологічних процесів в організмі, що супроводжуються реакцією імунної системи, а також ураження червоного кісткового мозку, в якому відбувається формування і дозрівання цих клітин. Визначення кількості лейкоцитів є діагностично інформативним лабораторним дослідженням, яке призначається лікарем незалежно від його спеціалізації.

Як здається аналіз?

Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

Визначення кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові у жінок проводиться в ході виконання клінічного аналізу. Для цього кров забирається за допомогою спеціального капіляра з пальця, поміщається в спеціальний розчин, який вноситься в гематологічний аналізатор, який проводить підрахунок клітин в автоматичному режимі. Також можливе проведення підрахунку кількості лейкоцитів під мікроскопом з використанням камери Горяєва. Для отримання достовірних результатів дослідження важливо правильно підготуватися до нього, для чого слід виконати кілька нескладних рекомендацій:

 • Кров необхідно здавати натще, для чого дослідження зазвичай проводиться вранці. Після сну допускається прийом несолодкого чаю або мінеральної води без газу.
 • Останній прийом їжі можливий не менш, ніж за 8 годин до здачі крові (якщо дослідження проводиться вранці, то напередодні допускається легка вечеря з виключенням прийому жирної, смаженої їжі, а також алкоголю).
 • В день проведення підрахунку кількості лейкоцитів в крові жінки рекомендується уникати фізичних або емоційних навантажень.
 • За кілька годин до дослідження кращим жінкам слід відмовитися від куріння, оскільки нікотин може викликати збільшення кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові.
 • У разі застосування лікарських засобів про це важливо попередити лікаря, так як деякі з них можуть призводити до реактивного зміни кількості лейкоцитів у крові у жінки.
 • Важливо намагатися здавати кров для дослідження в міжменструальний період.

Виконання таких підготовчих рекомендацій, а також проведення підрахунку кількості лейкоцитів за допомогою гематологічного аналізатора дозволять отримати максимально достовірний результат, а також уникнути фізіологічного зміни даного показника.

Норма лейкоцитів у крові у жінок

Кількість лейкоцитів підраховується в одиниці об’єму крові, що становить 1 л. Нормальний показник варіює в межах від 4 до 9х109 в 1 л крові. У нормі кількість лейкоцитів може варіювати в залежності від віку та фізіологічного стану організму жінки, що можна представити у вигляді таблиці:

вік жінкиКількість лейкоцитів в 109 в 1 л крові
Дитина до рокупонад 12
Дівчатка у віці до 16 років4,5-12,5
Вік жінки до 20 років4,5-10,5
Вік жінки більше 20 років4-9

Після досягнення 20-річного віку нормальний показник кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові залишається відносно на одному рівні і варіює в межах 4-9х109 л. Під час вагітності даний показник може змінюватися до 15х109 л. Знання нормальних показників даного лабораторного дослідження дозволяє лікарю правильно інтерпретувати його результати.

причини підвищення

Підвищення кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові називається лейкоцитоз.

Він може бути фізіологічним і розвиватися внаслідок вживання жирної смаженої їжі, фізичних або емоційних навантажень, а також зміни температури повітря.

Фізіологічний лейкоцитоз є тимчасовим, після припинення дії факторів лейкоцити повертаються до нормальних показників. Також існує ряд патологічних причин, що призводять до розвитку лейкоцитозу у жінок, до них відносяться:

 • Бактеріальні інфекційні процеси різної локалізації в організмі.
 • Гнійно-запальні ураження нирок (пієлонефрит).
 • Бактеріальне запалення легенів (бактеріальна пневмонія).
 • Запалення мигдаликів (тонзиліт), причиною якого є стрептококова або стафілококова інфекція.
 • Бактеріальне запалення відростка сліпої кишки (апендицит).
 • Розвиток грибкового ураження шкіри, її придатків, слизових оболонок, а також внутрішніх органів при генералізації інфекційного процесу.
 • Патологічні процеси, що супроводжуються загибеллю значного обсягу тканин, зокрема інфаркт міокарда або інсульт головного мозку.
 • Пухлинне ураження червоного кісткового мозку із залученням лейкоцитарного паростка кровотворення.
 • Злоякісні новоутворення різної локалізації в організмі жінки.
 • Перенесені важкі термічні, променеві або хімічні опіки з пошкодженням значній площі шкіри.
 • Інтенсивні гострі або хронічні кровотечі різної локалізації у жінки, включаючи порушення менструального циклу.
 • Інтоксикація організму жінки різними токсичними сполуками.
 • Патологія системи крові і червоного кісткового мозку в різній мірі зачіпає лейкоцитарний паросток кровотворення.

Лейкоцитоз розвивається внаслідок впливу значної кількості різних патологічних і фізіологічних причин. Це пов’язано з тим, що імунітет першим реагує на зміну сталості внутрішнього середовища організму.

Причини зниження лейкоцитів у жінок

Зниження кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові у жінок називається лейкопенія. Вона зазвичай розвивається внаслідок впливу різних патологічних причин, до яких відносяться:

 • Підвищення функціональної активності селезінки, що приводить до загибелі значної кількості лейкоцитів.
 • Певні специфічні бактеріальні інфекції, до яких відноситься туберкульоз, черевний тиф.
 • Вірусні інфекційні процеси різної локалізації в організмі (грип, парагрип, вірусні гепатити).
 • Аутоіммунна патологія з системними ураженнями, яка характеризується порушенням функціонального стану імунітету і продукцією антитіл до власних тканин організму.
 • Зниження продукції гормонів щитовидною залозою (гіпотиреоз).
 • Анемія (недокрів’я), яка веде до зниження кількості практично всіх клітин крові, включаючи лейкоцити.
 • Деякі паразитарні хвороби (малярія).
 • Променева хвороба, яка протікає з ураженням червоного кісткового мозку.
 • Деякі лейкози, протягом яких обумовлено зниженням кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові.
 • Отруєння різними хімічними сполуками, яке призводить до зниження функціональної активності червоного кісткового мозку.
 • Виражене виснаження організму, яке має місце при тяжкій патології або тривалому голодуванні і називається дистрофія.
 • Тривале застосування деяких лікарських засобів, одним з побічних ефектів яких є розвиток лейкопенії.

Найчастішим ускладненням лейкопенії є приєднання вторинної інфекції, викликаної патогенними (хвороботворними) або умовно-патогенними мікроорганізмами. Це пов’язано зі значним зниженням функціональної активності імунітету на тлі зниження кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові.

Додаткові аналізи при відхиленні від норми

Для достовірного з’ясування причин відхилення кількості лейкоцитів в крові у жінок лікар призначає додаткові дослідження, до яких відносяться:

 • Підрахунок лейкоцитарної формули з визначенням процентного співвідношення різних видів лейкоцитів до їх загальної кількості.
 • Визначення швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ).
 • Визначення активності різних класів антитіл в крові для виявлення розвитку інфекційного процесу в організмі, викликаного відповідними збудниками.
 • Пункційна біопсія червоного кісткового мозку з подальшими мікроскопічним дослідженням клітинного складу.
 • Проведення інструментального дослідження з метою візуалізації можливої ​​наявності пухлинних утворень в організмі жінки (рентгенографія, УЗД, комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія).

Також встановити можливу причину зміни кількості лейкоцитів у крові у жінок лікаря допомагає клінічне обстеження, що включає опитування пацієнта, огляд і пальпацію тканин області можливого розвитку патологічного процесу.

Лейкоцити в крові – норма за статтю та віком, підвищені і знижені значення

Вивчаємо лейкоцити в крові, наведена норма по віковим групам та підлозі. Лейкоцити – це збірний термін, який об’єднує різні за розміром і функціональної активності  клітини  в організмі людини і тварин.

Загальні характерні ознаки – наявність ядра і біле колір клітини (білі тільця). При запальних захворюваннях кількість лейкоцитів крові різко зростає, оскільки вони є першою лінією захисту організму людини від хвороботворних мікроорганізмів.

Даний факт пояснює необхідність вимірювання їх рівня на першому етапі діагностики будь-якого захворювання.

Що таке лейкоцити в крові?

Основний внесок в дослідження функцій і різноманітності білих кров’яних тілець внесли російський вчений І.І. Мечников (фагоцитарна теорія імунітету) і німецький практикуючий лікар і бактеріог П. Ерліх (види білих кров’яних клітин). Їх спільна праця в 1908 році був удостоєний Нобелівської премії.

Середні розміри лейкоцитів знаходяться в межах від 7 до 20 мк. Незважаючи на загальноприйняту назву «білі тільця», природний колір клітин – світлий відтінок фіолетово-рожевого.

Класифікація

З причини широкого розмаїття представників даної групи розроблено кілька класифікацій. Перша класифікація заснована на здатності клітин сприймати барвник і наявності гранул:

 • гранулоцити – містять велике ядро, що складається з декількох сегментів, а також характеризуються специфічною зернистістю цитоплазми;
 • агранулоціціти – невелике ядро ​​і відсутність зернистості.

Види лейкоцитів і їх функції відповідно до сучасної класифікації:

 • сегментоядерні нейтрофіли – відносяться до гранулоцитам і переважають за кількістю, їх зміст досягає 75% від загального числа білих тілець. Захисну функцію реалізують шляхом фагоцитозу, здатні до переміщення;
 • лімфоцити – незерністие клітини, їх кількість варіює від 20 до 40%. Поділяються на В-, Т-і NK- клітини. Основна роль – вироблення антитіл, забезпечення імунної пам’яті і корекція імунної відповіді;
 • моноцити – агранулоціти, процентний вміст від 3 до 11 від загальної кількості білих кров’яних клітин. Великі клітини з характерним ядром, розташованим на одному з полюсів клітини. Здатні поглинати і знищувати найбільш великі чужорідні тільця;
 • сегменто еозинофіли – реалізують фагоцитоз дрібних частинок і експресують рецептори, необхідні для імуноглобулінів класу Е при алергічної реакції і паразитарних інвазій;
 • базофіли – зернисті клітини, головна роль – миттєве руйнування при проникненні алергену, в результаті чого вивільняються молекули гістаміну, серотоніну, що призводять до припливу інших лейкоцитів в місце запалення.

Що роблять лейкоцити?

Головне завдання – захист від проникнення чужорідних інфекційних агентів бактеріальної, вірусної або протозойной природи.

Користь лейкоцитів в організмі неоціненна, оскільки при зниженні їх кількості у людини значно підвищується сприйнятливість до інфекційних захворювань.

Поєднання різних функцій (фагоцитозу, алергічного відповіді і роботи гуморального імунітету) дозволяє організму ефективно боротися з інфекцією.

Після захоплення і перетравлення патогена шляхом фагоцитозу, лейкоцитарні клітини руйнуються. Цей процес супроводжується розвитком запальної місцевої реакції з підвищенням температури тіла, набряком, зміною кольору місця ураження і, іноді, появою гною. Термін життя лейкоцитів не перевищує 4 доби.

 Відмінності лейкоцитів і лімфоцитів

Лейкоцити – збірна назва для групи різних клітин, в свою чергу, лімфоцити є частиною цієї групи. Лімфоцити реалізують гуморальний (за рахунок біосинтезу білкових антитіл) і клітинний (безпосередньо взаємодію з патогенами) імунітет. А також здійснюють контроль над нормальним функціонуванням інших форм лейкоцитів у людини.

Лейкоцити в крові-норма за статтю та віком

Розшифровка лейкоцитарної формули крові повинна здійснюватися лікарем з урахуванням статі та віку пацієнта.

Важливо: неприпустимо самостійно встановлювати діагноз і підбирати лікування, оскільки це може привести до погіршення стану хворого і ускладнення тяжкості захворювання.

Встановлено, що концентрація даної величини у жінок трохи нижче, ніж у чоловіків. Крім того, серед людей старше 55 років вкрай рідко зустрічається стан лейкоцитозу (перевищення норми). Даний факт пояснюється зниженням імунітету, і, як наслідок, зниження числа лейкоцитів.

Норма лейкоцитів у крові у чоловіків і жінок

Норма кількості лейкоцитів в крові людини для кожного виду клітин представлена ​​в таблиці, з урахуванням статевої приналежності. Стандартна одиниця вимірювання – * 109 / л, проте, для зручності інтерпретації проводиться перерахунок у відсотки від загального числа лейкоцитів.

СтатьВік, роківмежі норми
Лейкоцити, 109 / л
чоловікидо 154,5-14
 Від 15 до 554-9,3
старше 554-8,5
жінкидо 154,5-13,5
 Від 15 до 553,95-10,5
старше 553,9-9
Нейтрофіли,%
чоловікидо 1515-55
 Від 15 до 5545-70
старше 5540-65
жінкидо 1515-50
 Від 15 до 5545-67
старше 5540-60
Лімфоцити,%
чоловікидо 1535-60
 Від 15 до 5520-35
старше 5520-30
жінкидо 1535-55
 Від 15 до 5515-30
старше 5520-25
Моноцити,%
чоловікидо 155-10
 Від 15 до 554-12
старше 553-10
жінкидо 155-8,7
 Від 15 до 553-10
старше 553-8
Еозинофіли,%
чоловікидо 151-6
 Від 15 до 551-5,3
старше 551-4,5
жінкидо 151-5,5
 Від 15 до 551-5
старше 551-4

Норма лейкоцитів при вагітності

Під час вагітності у жінки значно активізується імунна система, оскільки вона забезпечує захист матері і дитини. Тому у вагітних відзначаються високі лейкоцити в крові в нормі.

Необхідно відзначити, що при підборі референсних значень важливо брати до уваги термін вагітності.

У першому триместрі нормальні значення розглянутого критерію аналогічні для невагітних жінок і не повинні перевищувати 10,5 * 109 / л. З 2 по 6 місяць допустимо підвищення до 12-13 * 109 / л.

В останньому триместрі верхня допустима норма лейкоцитів в крові у дорослих жінок складає 14-15 * 109 / л. Однак якщо у жінки величина розглянутого критерію постійно перебувати на верхній межі норми, то рекомендується проведення додаткових лабораторних та інструментальних досліджень з метою виключення розвитку патологічного процесу.

Що впливає на результат?

Клітинний склад крові змінюється протягом доби і залежить від цілого ряду різних факторів. Фактори, що впливають на показник лейкоцитів в крові:

 • час взяття біоматеріалу – в ранковий час кількість білих тілець нижче;
 • неправильна підготовка пацієнта до здачі аналізу: прийом жирної або копченої їжі, а також недостатня кількість часу між їжею і процедурою взяття крові (менше 6 годин);
 • стреси або фізична перевтома, результатом яких є збої в роботі ендокринної, нервової та кровотворної систем;
 • кліматичні умови – організм людини реагує на спеку надмірним виділенням поту і води, що є стресом. В результаті відзначається активна робота захисних систем і синтез лейкоцитів;
 • фаза менструального циклу;
 • прийом медикаментозних препаратів. Так гормональні засоби призводять до лейкоцитоз, а деякі антибіотики – до лейкопенії (зниження числа білих кров’яних клітин).

З метою отримання максимально достовірних результатів аналізу рекомендується виключити вплив зовнішніх факторів на пацієнта перед здачею крові.

Якщо лейкоцити в крові підвищені

Одноразове незначне (в межах 1-5 одиниць) відхилення від норми без клінічної симптоматики запалення не є приводом для занепокоєння. Діагностичне значення має підвищену кількість лейкоцитів в крові, зафіксоване тричі з проміжком в 5-7 діб. В цьому випадку пацієнту призначаються додаткові дослідження, спрямовані на виявлення основного захворювання.

Часто пацієнти задаються питанням – про що свідчить підвищений вміст лейкоцитів і висока швидкість осідання еритроцитів?

Причини лейкоцитозу в крові пацієнта різні і можуть варіювати від звичайних добових коливань до онкологічних захворювань. Тому необхідно проводити детальну розшифровку лейкоцитарної формули з урахуванням кількості кожного виду клітин білої крові.

Причини підвищення різних типів лейкоцитів

Нейтрофіли реагують на бактеріальні та грибкові ураження людини. При великому зараженні відзначається активний їх синтез. В результаті, в кровоносне русло потрапляють незрілі клітини, при цьому, показники можуть збільшуватися в кілька разів.

Крім того, високі значення нейтрофілів реєструються при гострій стадії панкреатиту, інфаркті міокарда і при онкологічних захворюваннях кісткового мозку.

Високий рівень лімфоцитів відзначається в крові пацієнта переважно при вірусному інфікуванні. Стабільний лимфоцитоз характерний також і для злоякісних поразок кісткового мозку.

Моноцити підвищуються при хворобах вірусної етіології, а також при сифілісі, онкології кісткового мозку і лімфатичних вузлів.

Кількість еозинофілів різко зростає при впливі алергену і прояві відповідної алергічної реакції негайного типу, а також при глистової інвазії.

Базофіли рідко перевищують показники норми. Можливими причинами є важка стадія онкопатології або реакція алергічного генезу.

Якщо ж лейкоцити у дорослого знижені, то про що це говорить?

Збільшення числа білих тілець свідчить про активну роботу імунної системи, спрямованої на боротьбу з інфекційним агентом. У свою чергу стан лейкопенії, для якого характерне зниження лейкоцитів у крові, свідчить про розвиток серйозного патологічного процесу. До можливих причин відносять:

 • дефіцит необхідних речовин для нормального росту і розвитку нових клітин. Подібний стан коригується складанням правильного раціону харчування;
 • руйнування білих кров’яних клітин відзначається при природній загибелі лейкоцитів після процесу фагоцитозу;
 • недостатнє вироблення лейкоцітов- як результат порушення роботи кісткового мозку. Такий стан спостерігається при лейкозі, хіміотерапії, тяжкому отруєнні, метастазировании кісткової тканини і при аутоімунних захворюваннях.

Важливо: одночасне зниження лейкоцитів і еритроцитів, а також знаходження бластних клітин (попередники клітин крові) в кровоносній руслі, реєстроване при триразовому повторному аналізі – достатній привід для масштабного скринінгового обстеження на онкологію.

діагностика

При проведенні загального аналізу крові підраховується загальна кількість білих тілець, проводиться підрахунок клітин під мікроскопом або складається лейкоцитарна формула методом проточної цитофлуориметрії. При цьому визначається точне кількісний вміст кожного виду білих тілець. Це є першим етапом при встановленні причини запального процесу.

Термін виконання аналізу не перевищує 1 доби.

Додаткові дослідження при відхиленні від норми включають в себе:

 1. розширену лабораторну діагностику (біохімія, аналізи на онкомаркери, гормони)
 2. і лабораторні методи дослідження (МРТ, УЗД).

Підготовка до аналізу крові

Преаналітичний етап має максимальне значення для достовірності і точності отриманих результатів. Так, близько 70% помилок відбуваються саме на цій стадії. Вкрай важливо не тільки правильно здійснити процедуру взяття крові, але і самому пацієнту підготуватися до здачі аналізу. Рекомендації для підготовки:

 • за 6 годин виключається прийом їжі, за 1 добу з раціону забираються жирні, копчені і солоні страви;
 • за 30 хвилин можна курити;
 • заборонено вживати спиртні напої мінімум за 1 добу до аналізу;
 • за 1 годину обмежується емоційне і фізичне напруження.

профілактика

Профілактичні заходи спрямовані на загальне підтримання здоров’я пацієнта і зміцнення імунітету. Цьому сприяє здоровий спосіб життя, відмова від тютюнопаління, алкоголю та психотропних речовин. А також регулярні заняття спортом. Крім того, необхідно вчасно лікувати інфекційні захворювання.

Previous Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?
Next Які продукти можна їсти після інсульту?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *