Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?


Каковы причины и в чем опасность тромбоза вен на ногах?

Матеріали публікуються для ознайомлення, і не є приписом до лікування! Рекомендуємо звернутися до лікаря-гематолога в вашому лікувальному закладі!

Тромбозом вен називають утворення кров’яних згустків (тромбів) в судинах. Це небезпечне захворювання: тромб може відірватися від стінок і з кровотоком потрапити в будь-який орган, що призводить до різних ускладнень і навіть смерті.

Тромбоз вен – небезпечне захворювання. На перших стадіях люди не знають про його існування. Є чимало способів виявлення недуги. Способи лікування підбираються лікарями після обстежень.

Більшість людей чули про таке захворювання, як тромбоз вен, але не всі уявляють, до яких наслідків може призвести дана недуга, якщо не вживати ніяких заходів. Медичними працівниками відзначено, що тільки в нашій країні діагноз ставиться 160 людям на кожні 100.000 чоловік. Звертаються з цією хворобою за допомогою приблизно 240.000 чоловік щорічно.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Основні відомості

Під тромбозом вен розуміють утворення кров’яного згустку, або іншими словами «тромбу», в посудині.

Хвороба проявляється в такий спосіб:

 • через новоутворення поступово починає порушуватися кровообіг на пошкодженій ділянці;
 • виникає біль, що розпирає;
 • з’являються почервоніння, набряки.

Багатьох цікавить, що таке тромб і чому він відривається. Тромбами називаються кров’яні скупчення або згустки, які виникають в судинах. Небезпечні вони тим, що з часом можуть відірватися і опинитися в будь-яких органах (легенях, серці, нижніх кінцівках і інших). Все це може послужити причиною для подальших серйозних ускладнень.

Важливо! Зазвичай на перших стадіях захворювання тромб не проявляється. Дізнатися про тромбі можна тільки після медичного обстеження. Це небезпечно для людини і може призвести навіть до смертельного результату.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Щоб зрозуміти, чому відривається тромб і людина помирає, потрібно розібратися в причинах його появи.

причини

Зазвичай виникає тромбоз через порушення функцій згортання крові. Навіть найменше ушкодження стінки судини стане поштовхом до утворення кров’яного згустку. Також причиною появи недуги служить наявність атеросклеротичних бляшок. Тому під час лікування потрібно обов’язково очистити судини від холестеринових бляшок і тромбів.

Схема розвитку тромбозу виглядає так:

 1. Спочатку утворюється первинний тромб.
 2. Поступово на нього нашаровуються тромботичні маси.
 3. Згусток розростається.
 4. Коли розміри доходять до критичних, тромб може відірватися і кровотік зупиниться.

Причини виникнення наступні:

 • Руйнуються стінки судин.
 • Порушується процес згортання крові.
 • Сповільнюється кровообіг.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

типи тромбозу

Точний час утворення тромбу не відомо. У кожної людини патологія розвивається по-своєму. Пошкодитися стінки судин можуть через різні механічних травм, після запальних процесів. Причинами пошкодження можуть стати також токсини, віруси.

Травми або здавлювання судин часто утворюють мезентеріальний тромбоз. Уражається частіше верхня брижова артерія. Така форма буває як у чоловіків, так і у жінок. Тромбоз мезентеріальних судин виникає як наслідок серцево-судинних захворювань. Найчастіше виникає у людей похилого віку.

Після перенесення різних інфекцій утворюється тромбоз кавернозного синуса. Це ускладнення після запальних захворювань м’яких тканин на обличчі, вуха, волосистої поверхні голови.

На неправильну роботу згортання крові впливають вроджені відхилення, різні зміни хімічного складу крові, які виникають після тривалого прийому лікарських препаратів, впливу вірусних і бактеріальних клітин.

Лікування при варикозі нижніх кінцівок детально розписано в статті на нашому сайті.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Уповільнений кровообіг можливо через передавливания судин, підвищення густоти крові. З цієї причини виникає тромбоз глибоких вен. Такому типу захворювання схильні:

 • люди похилого віку;
 • які страждають надмірною масою тіла;
 • курці;
 • жінки, які користуються оральними контрацептивами;
 • вагітні та жінки.

Рекомендуємо звернути увагу також на статтю: Тромбоз легеневої артерії.

Особливо небезпечний тромбоз при вагітності. Організм в цей час і так відчуває навантаження, що утворилися згустки можуть привести до різних наслідків.

Примітка: крім перерахованих причин є ще чимало чинників, що впливають на кровоносну систему і освіти тромбозу.

Щоб дізнатися, що сприяє утворенню тромбів у конкретної людини, треба знати крім причин виникнення тип захворювання.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

різновиди

Залежно від того, де знаходиться посудина, тромби бувають:

 • пристінковий (один кінець чіпляється до стінки, при цьому кровоток збережений);
 • тривалими;
 • вистилають (охоплюють всю стінку судини, для кровотоку залишається тільки невеликий проміжок);
 • центральними (знаходяться по центру);
 • закупорюють.

Залежно від того, які механізми були задіяні, бувають:

 • агглютінаціонние;
 • коагуляційний;
 • змішані.

Білі тромби формуються повільно з лейкоцитів. Їх місце – судини з швидким кровотоком. Червоні локалізуються в венах, а змішані виникають шляхом чергування таких процесів, як злипання і випадання в осад тромбоцитів.

Рекомендуємо звернути увагу також на статтю: «Тромбоз центральної вени сітківки ока»

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

симптоматика

Перші ознаки тромбозу видно відразу. Зазвичай недуга проявляється у вигляді:

 • набряків;
 • синців;
 • розширених вен;
 • новоутворень у вигляді венозних вузлів.

Перші симптоми – це больові відчуття на уражених областях, поява набряклості. У деяких випадках хвора кінцівка стає холодною приобмацуванні. По-різному проявляється тромбоз, симптоми часто бувають різні. Часто, якщо хвороба тільки починається, то симптомів може взагалі не бути, і визначити наявність тромбів можна тільки за допомогою спеціальних обстежень.

Якщо розвинувся гострий тромбоз, то вірними ознаками будуть сильні болі. Іноді біль буває ниючогохарактеру. Вона може посилюватися при найменшому натисненні або натисканні на хворе місце.

Можуть з’явитися і такі ознаки тромбу в організмі, як:

 • поява набряклості;
 • підвищення температури тіла.

Коли виникло запалення тромбів, то венозні вузли розростаються в розмірах, утворюються синці, набряклість відразу збільшується. Синці частіше з’являються, якщо причиною захворювання стали травми або сталися порушення в судинах. Набряклість виникає частіше, якщо тромбоз утворився на ногах.

Такі яскраво виражені ознаки допомагають відразу випередити тип і форму захворювання.

Важливо! Гостра форма може викликати закупорку вен. Рух крові сповільнюється, з’являються набухання і набряки.

діагностика

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

У багатьох людей тромбоз розвивається без ознак, і їх цікавить, як дізнатися, чи є тромби в організмі. Найбільш продуктивний метод діагностики – це дуплексне сканування: поєднання звичайного ультразвукового дослідження та проведення допплерівського аналізу з кровообігу.

Цей спосіб допомагає візуально оглянути вени і перевірити уражене місце на прохідність крові. Таке обстеження – найоптимальніший спосіб перевірити судини на виникнення згустків.

Якщо цікавить, як перевірити судини на наявність тромбів, тобто ще способи:

 1. Перевірити судини можна за допомогою тесту на генерацію ферменту тромбіну. Цей метод допомагає дізнатися про стан згортання крові.
 2. Діагностувати тромбоз можна тестом на пробированного час. За допомогою отриманого показника вийде оцінити шляхи згортання крові як внутрішні, так і зовнішні.
 3. Ще один метод перевірки на утворення тромбів – тромбодінаміческій тест. Завдяки цьому аналізу будуть виявлені будь-які порушення, які заважають нормальному згортанню крові.

Раніше ми вже писали про тромбоз кишечника і рекомендували додати цю статтю в закладки.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

лікування

Лікування тромбозу направлено на те, щоб очистити судини, нормалізувати роботу кровотоку. Є кілька способів, вибирається метод в залежності від типу захворювання. Найчастіше застосовують такі методи:

 • Бинтування і компресія.
 • Медикаментозна терапія.
 • Хірургічне втручання.

Препарати від тромбів в судинах типу НМГ та тромболіса допомагають знизити процес згортання в крові. Також вони здатні знижувати тромбоутворення.

Часто лікарі призначають протимікробні ліки, серцеві глікозиди, протизапальні, антиаритмічні, психотропні препарати. Тобто призначається то засіб, що розріджує кров і прибирає тромбоз.

Важливо! Тривалість курсу лікування залежить від типу і форми хвороби. Лікування проводиться під наглядом лікарів.

Хірургічне втручання можливо тоді, коли захворювання у важкій формі, тромби підвищені. Завдання операції – видалити тромб. Іноді замість видалення застосовують перев’язку або прошивку вен. Є ще спосіб – встановити хворому кава-фільтр. Будь-яка операція призначається, коли лікарські препарати вже не допомагають.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

профілактика

Лікувати будь-яку хворобу краще на початковій стадії. Але найкращий спосіб позбавлення від недуги – це профілактика. Щоб не допустити виникнення тромбозу, досить:

 • більше рухатися;
 • не допускати зайвої ваги;
 • відмовитись від шкідливих звичок;
 • уникати різних інфекцій.

Важливий фактор – це правильне харчування, заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі. Якщо вести здоровий спосіб життя, то уникнути вдасться багатьох хвороб, в тому числі і тромбозу.

Чим небезпечний варикоз і які відомі наслідки захворювання

Варикозне розширення вен – небезпечне захворювання. Відсутність адекватного лікування і неправильний спосіб життя, не враховує наявності патології, незмінно тягнуть за собою прогресування і розвиток ускладнень. Деякі ускладнення є потенційно смертельними.

Через що і де розвивається варикоз


Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?Вважається, що варикозне розширення вен виникає через спадкової схильності і несприятливих факторів середовища. По прямій лінії з покоління в покоління передається особливість будови венозної стінки. Слабка стінка вен з більшою ймовірністю зазнає змін, ніж повноцінна.

Вивчено фактори ризику, через які варикозне розширення вен проявляється вперше або прогресує:

 • приналежність до жіночої статі;
 • вікові зміни (з віком сповільнюється синтез сполучнотканинних волокон);
 • численні вагітності й пологів (чим більше разів вагітніла жінка, тим вище у неї ймовірність появи варикозу);
 • наявність шкідливих звичок;
 • умови праці, пов’язані з необхідністю тривалого стоячого або сидячого положення (далекобійники, перукарі, викладачі, лікарі деяких спеціальностей, офісні працівники);
 • гіподинамія;
 • фізичне перенапруження (вантажники, спортсмени-важкоатлети);
 • запалення органів малого таза;
 • цукровий діабет;
 • Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?
 • важкі травми, після загоєння яких залишилися великі рубці;
 • надлишкова маса тіла;
 • плоскостопість;
 • постійне носіння тісного одягу, взуття на високих підборах;
 • лікування препаратами, що містять жіночі статеві гормони.

Розширення вен відбувається не тільки на ногах, воно зачіпає судини інших ділянок тіла: прямої кишки (геморой), яєчок (варикоцеле), матки, піхви, стравоходу.

Небезпека варикозу полягає в тому, що навіть мінімальні зміни незворотні: консервативна терапія і корекція способу життя здатні мінімізувати прояви хвороби і значно уповільнити її прогресування, проте відновлення судин не відбувається.

ускладнення

Чим небезпечний варикоз і які наслідки він може спричинити? Для того, щоб розібратися в цьому питанні, необхідно висвітлити основні судинні зміни, що відбуваються при хворобі.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Чим небезпечний варикоз на ногах:

 1. Високим ризиком формування тромбів. Тромби – кров’яні згустки, що утворюють в процесі життя людини як відповідь організму на пошкодження цілісності судинної стінки. Для варикозної хвороби характерна поява червоних тромбів, основу яких складають тромбоцити, фібрин і еритроцити і змішаних тромбів з шаруватою структурою. Зазвичай тромби вражають глибокі вени нижніх кінцівок. Відсутність лікування в окремих випадках може спричинити за собою потенційно смертельне ускладнення – тромбоемболії легеневої артерії. При значному обмеженні кровотоку в системі вен нижніх кінцівок пацієнт відзначає хворобливість ікри або стегна, виражену набряклість.
 2. Тромбофлебіт – закупорка тромбом вени (зазвичай з системи підшкірних вен, але зустрічається і тромбофлебіт глибоких вен) з розвитком запального процесу через приєднання інфекції. У клінічній практиці лікарі зазвичай стикаються з тромбофлебітом вен ніг і малого тазу. Пацієнти відзначають хворобливість ураженої області, почервоніння шкіри над запаленим ділянкою судини. Тромбофлебіт може служити причиною розвитку тромбозу глибоких вен.
  Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?
 3. Захворювання шкіри. Тривалий перебіг варикозної хвороби призводить до недостатнього харчування шкірного покриву на ногах. Через руйнування червоних клітин крові відбувається відкладення пігменту гемосидерину, шкіра в області щиколоток і литок набуває неприродний коричнево-чорний колір. Шкірний покрив витончується, стає сухим. Люди з варикозної хворобою відзначають свербіж, печіння шкіри, приєднання дерматиту, екземи. Навіть мінімальна механічна травма здатна спричинити за собою розвиток тривало не загоюються дефекту (аж до трофічних виразок).
 4. Венозні виразки – глибокі дефекти шкіри і підлеглих тканин, що викликають значну хворобливість. Зазвичай вони зосереджені на гомілках, щиколотках, пальцях ніг, п’ятах. Через близькість до поверхні землі високий ризик забруднення виразки, приєднання вторинної інфекції. Лікування виразки починається в стаціонарних умовах. На загоєння трофічної виразки йде як мінімум півтора місяця.
 5. Кровотеча. Розширена истонченная стінка судини (особливо область варикозного вузла) легко пошкоджується, через що розвивається венозна кровотеча. Кровотечі – часті супутники геморою (варикозного розширення вен, що відводять кров від прямої кишки), нерідко вони призводять до розвитку хронічної постгеморагічної анемії.
 6. Запущений варикоз з регулярним освітою трофічних виразок призводить до втрати працездатності та інвалідизації пацієнта.
 7. Варикоцеле – ураження судин лозовідного сплетення, відвідного насичену вуглекислим газом кров від яєчок, – причина зниження фертильності сперми і розвитку безпліддя.
 8. Розширення судин, відвідних кров від матки. Є одним з факторів ризику невиношування вагітності.

профілактика ускладнень

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?Необхідно дотримуватися наступне:

 1. Звернення за консультацією до флеболога при появі перших тривожних симптомів і регулярне спостереження у лікаря для контролю стану і при необхідності корекції лікування.
 2. Носіння компресійного трикотажу (ступінь компресії підбирається для кожного пацієнта індивідуально). Воно показано перед тривалими авіаперельотами або поїздками на транспорті, а також перед операціями.
 3. Відмова від сдавливающей одягу і взуття на високих підборах.
 4. Відмова від підйому предметів, маса яких перевищує 4 кг.
 5. Прийом медикаментів по запропонованої лікарем схемою. Зазвичай флебологи рекомендують прийом антикоагулянтів, венотоников.
 6. При наявності показань – оперативне втручання. Сучасні хірургічні операції припускають введення всередину пошкодженої судини препарату-склерозанта, вплив медичного лазера, емболізацію пошкодженої вени.
 7. Помірне фізичне навантаження (рекомендується лікувальна фізкультура, піші прогулянки, відвідування басейну, заняття йогою і пілатесом). Скорочення м’язів ніг забезпечує кращий відтік венозної крові завдяки наявності так званої м’язово-венозної помпи (скорочуються м’язи здавлюють вени і сприяють доцентровому руху крові).
 8. Здорове харчування, дотримання питного режиму. Необхідно значно скоротити обсяг рафінованої їжі, віддаючи перевагу свіжим овочам і фруктам, злакам – джерел клітковини. В організм має надходити достатня кількість аскорбінової кислоти.
  Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?
 9. Відмова від вживання гормональних контрацептивів при високому ризику тромбоутворення.
 10. Відмова від процедур, при яких відбувається перегрівання всього організму (відвідування лазні, сауни) або його частин (воскова епіляція).
 11. Відмова від масажу (крім профілактичного, при якому на шкіру виявляється тільки м’який вплив).
 12. Відмова від шкідливих звичок, що негативно впливають на стан судин (куріння, алкоголізм).
 13. Своєчасне лікування загострення хронічних захворювань.
 14. Підтримання здорової маси тіла.

Як виявити тромбоз глибоких вен і чим його можна лікувати?

Будь-які патології кровоносної системи представляють серйозну небезпеку для здоров’я і здатні привести до серйозних порушень функціонування людського організму. Однією з найбільш небезпечних захворювань такого характеру є тромбоз глибоких вен.

Цей патологічний процес супроводжується підвищенням в’язкості крові і ймовірність утворення кров’яних згустків. У статті піде мова про те, що таке тромбоз, чому він розвивається, якими симптомами супроводжується, яку небезпеку несе організму, а також як протистояти хворобі.

небезпека тромбозу

Тромбозом в медицині називається патологічний стан, при якому змінюється склад крові, відбуваються процеси її згортання, що супроводжується утворенням кров’яних згустків – тромбів.

Тромби перешкоджають нормальній циркуляції крові по венозному руслу, а якщо утворюється занадто великий кров’яний згусток, це загрожує перекриття судини і важким порушенням кровообігу, що становлять загрозу життю. Наприклад, утворення тромбів в області мозку викликає інсульт.

У більшості випадків тромбоз утворюється безпосередньо в нижніх кінцівках, де шанс летального результату значно нижче, але небезпека важких поразок від цього не зменшується.

Якщо ж говорити про тромбоз в ключі саме глибоких вен, мова йде про форму описаного патологічного процесу, який зачіпає більш великі судини, що залягають в товщі м’язових і м’яких тканин. Дана форма захворювання є більш небезпечною, так як перекриття великої судини загрожує значно більшими порушеннями.

Зрозуміло, при розвитку тромбозу згусток може утворитися і в поверхневій вені, таке захворювання називають тромбофлебітом, а його небезпека значно нижче. Відповідно, розвиток тромбозу глибоких вен вимагає більш термінових і радикальних заходів боротьби із захворюванням.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Причини тромбозу вен нижніх кінцівок

Що стосується розвитку тромбозу глибоких вен медики виділяють ряд першопричин, які є основними і сприяють розвитку даного патологічного процесу:

 • Структурні пошкодження венозних стінок, які можуть виникнути під впливом механічних, хімічних, алергічних, а також інфекційних чинників.
 • Порушення процесу згортання крові, які полягають в неправильній роботі системи гемостазу.
 • Підвищена в’язкість крові, спровокована різними чинниками, при яких підвищується концентрація тромбоцитів.
 • Уповільнення або порушення кровообігу, до якого в більшості випадків призводить варикозне розширення вен. Справа в тому, що при варикозі порушується робота системи венозних клапанів, через що кров гірше циркулює в судинному руслі, відбуваються застої.
 • Генетична схильність і вроджені порушення функції клапанів вен, клапаннанедостатність.

Так виглядають основні причини розвитку тромбозу глибоких вен, однак, медики також виділяють фактори, що призводять виникнення цих причин, а відповідно, і розвитку тромбозу:

 • Надмірне фізичне навантаження, яка припадає на нижні кінцівки. Цей пункт об’єднує відразу кілька факторів, серед яких заняття важкими видами спорту, важка фізична праця або професія, що передбачає тривале збереження статичної пози стоячи, накопичення надмірної ваги, носіння взуття на високих підборах.
 • Поряд з надмірними навантаженнями, не менше згубним фактором виступає сидячий і малорухливий спосіб життя, що негативно позначається на стані м’язів, скорочувальна здатність яких відіграє не останню роль в циркуляції крові, внаслідок чого і порушується кровообіг;
 • Різні механічні пошкодження ніг і судин, мова йде про удари, ударах, переломах, наслідки хірургічних операцій і т.д ..
 • Гормональні збої різного генезу, що частіше спостерігається у жінок. До цих факторів належать гормональні перебудови через вагітність, збої з наближенням менопаузи, а також прийом сильнодіючих гормональних препаратів.
 • Шкідливі звички в особі зловживання алкоголем, а також тривалого куріння.
 • Тромбоз з підвищеною ймовірністю розвивається у людей похилого віку, що обумовлено суто віковими змінами в організмі.

Симптоматика патологічного процесу

Клінічна картина при тромбозі глибоких вен дуже неоднозначна, часто дане захворювання протікає абсолютно безсимптомно, а людина дізнається про нього занадто пізно, коли утворився тромб.

Однак існує ряд загальних симптомів, які час від часу дають про себе знати, а їх локалізація переважно збігається з місцем утворення кров’яного згустку:

 • Набряки ніг, які свідчать про порушення кровообігу і застійних процесах, що перешкоджає нормальному виведенню рідини з прилеглих до посудини тканин.
 • Набухання поверхневих вен – навіть при частковій закупорці глибокої вени тромбом, існує ймовірність відновлення кровотоку на ураженій ділянці. Цей процес супроводжується відтоком частини крові в підшкірні вени, внаслідок чого під шкірою проступає судинна сітка або набухають окремі судини через збільшення тиску в судинному руслі.
 • Гострі болі з чіткою локалізацією, яка відповідає місцю утворення тромбу. Больовий синдром простежується і посилюється по ходу пролягання вени.
 • Хворобливі відчуття охоплюють в тому числі значну частину кінцівки, в якій розташований посудину з утворився згустком крові. За характером ці болі розпираючий, їх вираженість залежить від того, наскільки велика судина вражений, а також заблоковано він повністю або тільки частково.
 • Шкірні покриви в ураженій кінцівці змінюють колір, стають синюшними, що свідчить про гострому порушенні кровообігу, а також відсутності припливу до тканин кисню і поживних речовин.
 • Місцева гіпертермія – підвищення температури тіла на ділянці, відповідному локалізації тромбу внаслідок надмірного накопичення тепла.

Крім того, існують також вторинні ознаки тромбозу, які свідчать про розвиток хвороби. Вони також неоднозначні, але в деяких випадках можуть змусити звернутися до лікаря:

 • Судоми, найчастіше охоплюють стопу або гомілку, що з’являються переважно під час сну.
 • Виразні сліди варикозного розширення вен на ногах.
 • Підвищена стомлюваність ніг, тягнуть відчуття і незначна болючість, особливо в кінці робочого дня.
 • Підвищена чутливість шкіри, що найчастіше проявляється сверблячкою.

діагностика захворювання

Для постановки діагнозу і призначення лікування необхідно пройти ряд діагностичних заходів, які не тільки точно підтвердять тромбоз глибоких вен, але також дадуть уявлення про те, наскільки прогресував патологічний процес. Діагностика, що призначається лікаря, передбачає:

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

 1. Загальний аналіз крові для визначення рівня тромбоцитів і еритроцитів в крові.
 2. Також потрібне проведення аналізу крові на показники згортання, якщо вони завищені, це говорити про ймовірний розвиток тромбозу і ризик утворення тромбів.
 3. УЗД нижніх кінцівок, яке повинно обов’язково проводиться на обох ногах.
 4. Рентгенографія венозних судин з введення в їх русло контрастної речовини для точного визначення локалізації тромбу, а також оцінки порушень кровообігу.
 5. У деяких випадках також вимагає проведення магнітно-резонансного сканування.

методи лікування

Для боротьби з настільки небезпечним патологічним процесом, як тромбоз глибоких вен, в обов’язковому порядку необхідно звертатися за допомогою до фахівця. Лікар, на основі діагностичних даних, вибудує оптимальну програму лікування. Крім того, для повноцінної боротьби з хворобою прийнято вдаватися до комплексного лікування.

немедикаментозні методи

Важливо створити пацієнту умови для одужання, для цього мінімізуються фізичні навантаження, дотримується дієта, потрібно дотримуватися постільного режиму, при цьому тримати ноги на височини, щоб полегшити відтік крові.

Медикаментозне лікування

Найбільш ефективні консервативні методи терапії на ранніх стадіях виявлення тромбозу. При цьому всі ліки прописуються строго лікар, який також призначає дозування, кратність і тривалість їх прийому. Розглянемо основні групи препаратів, для лікування тромбозу:

 1. Антикоагулянти – основна група ліків, які сприяють розрідженню крові, тим самим запобігаючи формуванню тромбів і застійних процесів;
 2. Ферментні препарати тромболітичної ряду – дозволяють розчиняти вже утворилися кров’яні згустки, а також знижують згортання крові;
 3. Протизапальні – призначені переважно для симптоматичного лікування, знижують хворобливі відчуття, знімають набряки, усувають запальні процеси;
 4. Гемореологічні кошти – також знижують в’язкість крові, але головне їхнє завдання спрямована на перешкоджання збору тромбоцитів в згустки.

хірургічне лікування

Оперативне втручання – радикальний і часто єдино вірний спосіб вирішення проблеми, який особливо затребуваний на пізніх стадіях тромбозу глибоких вен. При утворенні тромбів прийнято вдаватися до наступних методів оперативного втручання:

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

 1. Тромбектомія – в ході операції з судини видаляється тромб, що утворився не більше 7 днів назад;
 2. Установка кава-фільтра – в венозній просвіті встановлюється невелика конструкція, що нагадує розпірку з декількома ніжками. Такий своєрідний фільтр пропускає кров і затримує дрібні тромби, але не виключає ймовірність закупорки судини, в якому він встановлений, що є основним недоліком методу.
 3. Операція Троянова-Тренделенбурга – перешкоджає попаданню тромбу в стегнову вену з більш дрібних підшкірних судин за допомогою скорочення діаметра венозного просвіту таким чином, щоб кров могла циркулювати, але тромб пройти не міг.

профілактика

Профілактика тромбофлебіту має на увазі дотримання певних рекомендацій:

 1. Дотримання дієти, яка виключає вживання жирної, смаженої, копченої, солоної, пряної, занадто солодкої їжі, кофеїну, алкоголю.
 2. Повна відмова від згубних звичок.
 3. Коригування ваги навіть при незначних формах ожиріння .;
 4. Вживання достатньої кількості рідини щодня.
 5. Заняття легкими видами спорту і ведення рухливого способу життя.
 6. Намагайтеся уникати надмірних фізичних навантажень, перевтоми.
 7. При підозрі на тромбоз або попередній йому варикоз, рекомендується носити компресійну білизну.
 8. Також дуже важливо проходити медогляд хоча б раз на рік, здавати кров на аналіз.

Тромбоз вен нижніх кінцівок: симптоми, лікування, чим небезпечний

Порушення кровообігу внаслідок венозної патології зустрічається досить часто. Як показують дослідження, ризик венозного тромбозу схильна приблизно чверть населення Землі.

Частина випадків проходить безслідно і безсимптомно, але в інших ситуаціях тромби істотно порушують кровотік і можуть бути небезпечні ускладненнями. Тому важливо вчасно розпізнати хворобу.

Наприклад, тромбоз вен нижніх кінцівок, симптоми, лікування якого достовірно підкаже лікар-фахівець, запідозрити можна і самостійно, знаючи його початкові прояви.

Венозний тромбоз: що це таке, його види

Венозний тромбоз (флеботромбоз) – стан, коли просвіт вени заповнюють згустки крові, що заважають кровотоку. Часто флеботромбоз супроводжується запальними явищами венозних стінок, тоді говорять про тромбофлебіті.

Улюблена локалізація венозних тромбів – нижні кінцівки:

 • поверхнева мережа вен, особливо варикозних;
 • глибокі вени.

По розташуванню згустку крові всередині судини виділяють тромбози

 • пристінковий – тромб розташований біля стінки вени, перекриваючи просвіт лише частково;
 • оклюзивний – блокує кровоток, займаючи весь просвіт судини;
 • флотірующій – до стінки вени фіксована частина протяжного тромбу, інша частина коливається в кровотоці;
 • змішаний – може поширюватися – наростати як знизу вгору, так і в зворотному напрямку;
 • мультифокальний – множинні тромби утворюються по всій венозній системі.

Причини виникнення флеботромбоза

Основних причин венозного тромбозу три, і їх називають «тріада Вірхова»:

 1. підвищене згортання крові;
 2. порушення цілісності стінок;
 3. повільний ток крові в судинах.

Сприяють реалізації тріади Вірхова:

 • малорухливість (тривалі перельоти, постільний режим, офісна робота, багатогодинне водіння),
 • велику вагу тіла,
 • операції, переломи,
 • варикозне розширення вен кінцівок,
 • куріння,
 • прийом медикаментів, згущується кров,
 • вагітність,
 • онкологічні захворювання,
 • гормональні порушення
 • інфекції
 • важкі фізичні навантаження.

Чим небезпечний тромбоз нижніх кінцівок

Небезпека венозного тромбозу в тому, що 80% його випадків розвиваються поступово і приховано. Часто діагностується вже при розвитку ускладнень, небезпечних для життя.

тромбоемболія

Повний або частковий відрив тромбу від венозної стінки і винесення його потоком крові до серця і далі – в легеневу артерію. Блокування тромбом дрібних її гілок призводить до відмирання частини легкого, запалення легкого, а закупорка основного стовбура часто закінчується раптовою смертю пацієнта.

Закупорка венозних стовбурів

Блокування венозного відтоку стає причиною порушення кровообігу на ділянці нижче тромбу, розвитку запальних і дегенеративних змін вен, шкіри та навколишніх тканин. З’являються трофічні виразки, може розвинутися гангрена. Чим вище розташований рівень тромбозу, тим серйозніше зміни в дистальної частини кінцівки.

Тромбоз на рівні клубовихартерій може призводити до тяжких порушень кровообігу не тільки по венах, але і по артеріях – за рахунок наростання набряків вони спазмуються і стискаються.

Тромбоз глибоких вен до рівня клубових – причина білої флегмазія кінцівок, а якщо приєднується тромбоз поверхневих вен – синя флегмазія, яка може привести до смертельного результату, гангрени або до ампутації ноги.

Тривожні симптоми і діагностика тромбозу

Оскільки тільки половина тромбозів вен дає класичну картину захворювання з набряком і болями, пацієнтам з груп ризику слід дуже уважно ставитися до будь-яких проявів неблагополуччя і дискомфорту в ногах:

 • біль в м’язах гомілки, що підсилюється при пальпації і рухах;
 • наростаючий набряк;
 • тяжкість в кінцівки, відчуття розпирання;
 • місцеве або загальне підвищення температури.

Щоб переконатися, що незначні симптоми не приховують небезпечне захворювання, потрібна консультація лікаря.

Доктор проведе огляд і призначить обстеження, що дозволяє достовірно виявити наявність тромбозу.

 1. Дуплексне сканування. Ультразвукове дослідження з кольоровим картуванням кровотоку найбільш інформативно для виявлення тромбозу. Дозволяє визначити розмір, структуру, наявність флотірующего тромбу.
 2. Рентгеноконтрастная флебографія. Дослідження на додаток до дуплексному скануванню, якщо тромб розташовується в важкодоступному для ультразвуку місці – вище пахової складки. Рентген на тлі контрастування виявляє місце розташування тромбу, його протяжність, стан венозної стінки.
 3. Томографія. Комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія точніше показує локалізацію, структуру тромбу і ступінь блокування кровотоку.
 4. Лабораторна діагностика. У крові при наявності тромбозу з’являються продукти фибринового розпаду – Д-димер.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Поверхневий тромбоз вен нижніх кінцівок: симптоми, лікування

Найбільш часта форма захворювання – тромбоз поверхневих вен, як правило, уражаються судини гомілок. Причина – вени на цій ділянці відчувають найбільше навантаження – це найвіддаленіша частина русла, і вени з працею качають кров від низу до верху. Варикозні зміни, якщо вони є, більше виражені на гомілках.

Тромбоз підшкірних вен виявити набагато легше, ніж глибоких. При утворенні згустка крові

 • вена стає щільною і болючою на дотик,
 • візуально спостерігається почервоніння шкіри в області ураженої ділянки,
 • підвищується локальна температура,
 • кінцівку трохи набрякає нижче розташування тромбу.

Лікування поверхневого тромбозу зазвичай консервативне, якщо немає небезпеки поширення тромбозу на систему глибоких вен.

 • Фіксація тромбу. Якщо вдалося діагностувати тромбоз в гострому періоді, існує небезпека фрагментації кров’яного згустку і виносу шматочків тромбу з потоком крові до серця. Тому призначають постільний режим на тиждень, повний спокій ураженої кінцівки, місцеве застосування протизапальних і розсмоктується мазей.
 • Боротьба із запальним процесом. Призначають нестероїдні протизапальні засоби, ліки для нормалізації обмінних процесів – троксевазін, еськузан, аскорутин.
 • Перешкода тромбоутворення. Як дезагрегантами застосовують аспірин.

Надалі поступово розширюють руховий режим, здійснюючи обов’язкову компресію підшкірних вен за допомогою спеціальних панчіх або еластичних бинтів. Оперативне видалення варикозно змінених вен рекомендується через 2-3 міс. після тромбозу.

Небезпечні в плані ускладнень поверхневі тромби розташовуються в області стегна в великій підшкірній вені і в підколінної області в малої підшкірної вени. Ці випадки підлягають оперативному лікуванню – або видаляють тромб, або перев’язують гирлі підшкірної вени там, де вона впадає в глибоку.

Тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок: симптоми, лікування

Пристеночно розташований згусток крові може ніяк не виявлятися і діагностуватися попутно при іншому обстеженні. Якщо тромб перекрив просвіт великої вени, то захворювання характеризується

 • появою різкого болю, тяжкості і розпирання в ураженій кінцівці;
 • набряком кінцівки – шкіра натягнута, блищить, на дотик тепліше, візуально забарвлення шкіри цианотичная;
 • коли набряк стає не таким напруженим, проявляються розширені компенсаторно підшкірні вени.

Якщо тромбоз захопив клубові вени, больові відчуття з’являються в паху і області тазу. Ноги в цьому випадку сильно набрякають, і може розвинутися гангрена.

Які причини і в чому небезпека тромбозу вен на ногах?

Тактика лікування залежить від гостроти процесу, ембологенний тромбу, його локалізації та тенденції до поширення.

Оперативному лікуванню підлягають свіжі тромботичні накладення з флотірующей частиною, тромби, схильні до висхідного поширення. В цьому випадку тромб видаляють, прошивають судину скріпками або ставлять у велику вену зонтичний фільтр.

Консервативна терапія, як і в випадку з поверхневим тромбозом, передбачає

 • фіксацію тромбу – спочатку створюють повний спокій ураженої кінцівки – на 2 тижні мінімум, щоб кров’яний згусток прикріпився до стінки вени;
 • розчинення тромботичних мас, запобігання подальшого тромбоутворення – при гострому тромбозі вводять тромболітики, фібринолізин з гепарином, інші антикоагулянти, потім не застосовують, щоб не руйнувати уплотнившийся тромб;
 • усунення запалення.

Лікування тромбозів вен нижніх кінцівок – процес не швидкоплинний. Важливо дотримуватися режиму лікування і не кидати його, як тільки стихли болю, і пішов набряк. Необхідно зробити так, щоб в судинах не було умов для застою крові, тому в подальшому доведеться носити компресійний трикотаж і стежити за згортанням крові.

Що таке тромбофлебіт і чим він небезпечний?

Тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок багато людей через незнання плутають зі звичайним варикозом, але це два абсолютно різних захворювання, хоча вони і схожі між собою за симптомами.

Варикоз є звичайним зниженням вен до декомпенсації, а тромбофеліт – небезпечне захворювання, викликане запаленням підшкірної венозної стінки з подальшим тромбоутворення.

причини хвороби

Головними причинами, які здатні викликати розвиток тромбофлебіту глибоких вен вважаються:

 • варикозне захворювання;
 • спадкова або придбана протягом життя схильність крові до тромбоутворення;
 • будь-яка, навіть незначна, травма судин;
 • зниження потоку крові по судинах, поступово приводить до венозного застою;
 •  загальний або місцевий запальний процес;
 • загальні чинники: шкідливі звички, вагітність, прийом гормональних препаратів (навіть протизаплідних), довге стояння на ногах, постійне підняття важких предметів, зайва вага, ходіння на незручній і високого взуття.
 •  при будь-яких порушеннях системи гемостазу: патологія печінки, онкологічні захворювання, хвороби обміну речовин і т. д.

Основні ознаки тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок:

 1. постійні набряки ніг;
 2. ниючі або “стріляючі” болі нижніх кінцівок;
 3. яскраво виражені горбисті вени, які мають «синюшний» відтінок;
 4. різкий значний підйом температури;
 5. почервоніння і відчутні при пальпації ущільнення в області ураженої вени.

Пацієнт при розвитку тромбофлебіту глибоких вен відзначає поступове наростання інтенсивності всіх симптом протягом декількох днів. Однак, як показує статистика, багато пацієнтів протягом тривалого часу можуть взагалі не помічати у себе ніяких симптомів.

Фактори ризику розвитку хвороби

Крім перерахованих вище причин, що викликали розвиток тромбофлебіту глибоких вен, існують певні фактори ризику:

 • параліч нижніх кінцівок, припустимо, після перенесеної хвороби (травма, інсульт);
 • різні інфекційні захворювання;
 • тривалий постільний режим, наприклад, під час лікування захворювання;
 • малорухливий спосіб життя;
 • вагітність, пологи і різні гінекологічні операції;
 • зневоднення організму;
 • використання гормональних препаратів;
 • підвищене згортання крові;
 • надлишкова вага.

Чим більше у людини присутня факторів ризику, тим, відповідно, вище ризик розвитку тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок.

Багато хто вважає, що «венозні грона винограду» на ногах абсолютно безпечно і не займаються їх лікуванням, але це не так, тому що можуть статися загрозливі для життя ускладнення: закупорка великих глибоких вен, відрив і подальша міграція фрагментів тромба в судини легенів, венозна недостатність і так далі.

діагностика

Під час прийому лікар ретельно оглядає нижні кінцівки пацієнта, вислуховує його скарги і для того, щоб встановити точний діагноз призначає відповідне обстеження:

 1. Д-димер, коагулограма і загальний аналіз крові;
 2. Комп’ютерна томографія;
 3. ультразвукове ангиосканирование з кольоровим картуванням кровотоку;
 4. флебографию або КТ-флебографию;
 5. Магнітно-резонансна томографія.

Призначення діагностичних процедур залежить від багатьох факторів і наявності відповідного обладнання.

Методи лікування захворювання

Лікування тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок може проводитися як вдома, так і в стаціонарі. Комплексне лікування повинно бути спрямоване на знеболювання, повне усунення запального і тромботичного процесу.

Пацієнту перші 4-6 днів після діагностування захворювання обов’язковий строгий постільний режим для попередження відриву тромбу і його подальшого занесення в легеневу артерію.

Призначаються розріджують кров препарати, нестероїдні протизапальні засоби, рекомендовано застосування мазей, компресів і прикладання до ніг холоду.

Заборонено використання еластичних бинтів і тугих пов’язок, так як це може спровокувати максимальний венозний застій, посилити біль і набряки.

хірургічне лікування

Бувають екстрені випадки, коли необхідно хірургічне втручання, спрямоване на видалення тромбів в області нижніх кінцівок. Тоді лікарі роблять шунтування або стентування ураженого сегмента вени. Характер оперативного лікування визначається хірургом в залежності від ступеня розвитку захворювання і індивідуальних особливостей пацієнта.

Повторне виникнення захворювання свідчить про те, що основна причина його появи залишається невирішеним або проведене лікування недостатньо для корекції виниклих змін. Слід обов’язково повторно звернутися до лікаря для визначення лікувальної тактики та лікування.

спеціальна дієта

При розвитку тромбофлебіту глибоких вен нижніх кінцівок необхідно глобально змінити свій раціон і ввести в нього продукти, які сприяють зниженню факторів ризику: свіжі овочі і фрукти, продукти, багаті на клітковину, горіхи, злаки, цільнозернові сортів хліба, імбир, часник, перець стручковий. Обов’язково крім щоденного споживання перерахованих вище продуктів необхідно приймати вітаміни і харчові добавки, які повинні містити лляне масло, кальцій, магній, вітаміни А, С, Е, В6.

Основні рекомендації

Для того щоб в майбутньому уникнути розвитку цього небезпечного захворювання, необхідно дотримуватися кількох нескладних правил:

 • під час відпочинку намагатися класти ноги на піднесення;
 • знизити тривалість фізичних навантажень на нижні кінцівки;
 • уникати зневоднення, переохолодження та перегрівання організму;
 • вести активний спосіб життя (біг, плавання, велоспорт), а якщо професійна діяльність пов’язана з тривалим перебуванням стоячи або сидячи без руху, то влаштовувати невеликі перерви з обов’язковою розминкою;
 • стежити за своєю вагою, а при необхідності рекомендується його поступове зниження за допомогою дієтологів;
 • повністю виключити носіння незручного взуття, а жінкам постаратися уникати високих каблуків;
 • обов’язково підібрати зручні ортопедичні устілки.

У чому небезпека тромбофлебіту

Венозні судини схильні до різних запалень, але самим грізним з них по праву вважають тромбофлебіт. Найчастіше в стадію тромбофлебіту нижніх кінцівок переходить варикозне розширення вен – при виникненні ускладнень. Якщо захворювання не лікувати, тромбофлебіт здатний привести до фатального результату .

Що відбувається з венами при тромбофлебіті

При цьому запальному захворюванні венозних судин:

 • в просвіті судини утворюється тромб;
 • відбувається часткова або повна закупорка просвіту судини;
 • ризик відриву тромбу дуже високий, як і подальше переміщення тромбу;
 • генералізація запалення.

Звідки береться тромбофлебіт

Найчастіше тромбофлебіт можна зустріти при захворюваннях глибоких і поверхневих вен нижніх кінцівок . Найбільш часта причина тромбофлебіту пов’язана з прогресуючим не вилікувана варикозним розширенням вен нижніх кінцівок.

Але, за великим рахунком, тромбофлебіт може з’явитися в будь-якому з венозних судин, якщо в ньому є запалення, з’явився тромб або тривале перебування тромбу в вені викликало флебіт – запалення вени.

Чим більше посудину, який вражений тромбофлебітом, тим це захворювання небезпечніше, вище ризик появи ускладнень, небезпечних для життя.

Чим тромбофлебіт відрізняється від тромбозу і чим вони схожі

Тромбоз з’являється в венозної стінки нема на тлі запального процесу. При тромбозі може статися тільки утворення тромбу. Це буває:

 • при микротравме клітин крові;
 • через підвищення згортання крові;
 • якщо тромб занесений з інших венозних судин (тромб може відірватися із зони тромбофлебіту).

Основною причиною тромбозу . як показує практика (портальної вени, легеневої артерії) може бути тромбофлебіт, який, в свою чергу, став ускладненням варикозного розширення вен нижніх кінцівок. Поява тромбофлебіту і тромбозу пов’язано безпосередньо з варикозним розширенням поверхневих вен нижніх кінцівок.

При прогресуванні варикозного розширення вен посилюється венозний застій крові, з’являються набряки, виникає запалення в вені, згущення крові в зоні запалення, утворюється тромб. Так, власне, і виникає тромбофлебіт венозних судин нижніх кінцівок.

Класифікація тромбофлебіту

За місцем появи запалення в вені розрізняються такі види тромбофлебіту:

 • запалення внутрішньої оболонки вени – ендофлебіт;
 • запалення вен – власне тромбофлебіт;
 • запалення тканин, які оточують вену – перифлебит;
 • запалення вени, при якому утворюється гній (процес може початися в стінці вени) – гнійний флебіт.

Небезпечний наслідок тромбофлебіту

Небезпека цього захворювання полягає в можливому відриві тромбу. Тромб може занести з потоком крові в життєво важливі органи, наприклад, в легені. В цьому випадку розвинеться тромбоемболія легеневої артерії, за якої досить часто слід летальний результат.

Тромбофлебіт глибоких і поверхневих вен: ризик і причини

Після перенесеного інфекційного захворювання, патогенні мікроорганізми можуть потрапити в венозний русло і спровокувати розвиток флебіту. Це запальне захворювання небезпечне своїми ускладненнями.

Які причини, крім інфекцій, викликають появу флебита?

Є дуже рідкісний вид флебита, який пов’язаний з інфекцією. Але коли людина приходить до лікаря зі скаргами на те, що у нього на нозі з’явилася червона смужка, яка викликає больові відчуття, швидше за все, це звичайний класичний тромбофлебіт, який викликаний тим, що з’явився тромбоз в цій поверхневої вени. Тому утворилося сильне запалення.

Раніше лікарі вважали, що ця хвороба досконала безпечна. Досить дати знеболюючі препарати і хвороба сама пройде. Виявилася на практиці це не зовсім так. При розвитку такої хвороби є великий ризик поширення тромбофлебіту на глибокі вени, а це вже дуже небезпечно.

Що таке глибокі і поверхневі вени?

Ті вени, які знаходяться під поверхнею м’язової маси це глибокі вени. У таких венах тромбофлебіт проходить не помітно.

Поверхневими називають вени, які знаходяться між шкірою і м’язами. Відня можна легко промацати і бачити на поверхні нижніх кінцівок.

Ризик і причини появи тромбофлебіту

 • Коли людина лежить після операції без рухів;
 • Тривале носіння гіпсу на нижніх кінцівках;
 • Тривалий переліт або проїзд на транспорті, де людина перебуває тривалий час без руху;
 • Після перенесеного інсульту;
 • Після отримання важких травм;
 • Вроджені вади в системі кровообігу.

Що робити, якщо у людини раптово проявився тромбофлебіт і він не був ні в літаку, ні після операції, а просто раптова поява?

Англійські вчені рекомендують негайно робити знімок легенів, пройти можливі дослідження живота, здати всі види аналізів крові. Вчені констатують факт, що раптове виникнення тромбофлебіту це наявність злоякісної пухлини.

Чому небезпечний тромбофлебіт глибоких вен?

 1. Може відірватися частина тромбу і попрямує до легким, що може викликати летальний результат.
 2. Тромбофлебіт глибоких вен руйнує клапани, що призводить до хронічної хвороби вен. Починаються зміни кольору шкіри, з’являються трофічні виразки.

Тому поверхневому тромбофлебіту потрібно приділяти велику увагу, щоб не допустити поширення на глибокі вени.

Якщо поверхневий тромбофлебіт після зникнення з’являється в інших місцях, слід задуматися про виникнення злоякісної пухлини.

Класична ознака мігруючого тромбофлебіту з одного місця в інше насторожують лікарів шукати пухлину. Одна з найбільш частих таких проявів це пухлина в животі.

Для хворих тромбофлебітом рекомендується приймати лікувальні препарати для розрідження крові, носити еластичний панчіх.

Поява набряклості, болю в ногах, пальпованих під шкірою ущільнень, може свідчити про те, що розвивається тромбофлебіт. Захворювання небезпечне своїм непередбачуваним перебігом і високим ризиком відриву тромбу, який може привести до смертельного результату.

Previous Які причини і симптоми гіпертонії?
Next Який нормальний обсяг лейкоцитів у крові?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *