Герпес під час вагітності: симптоми загострення хвороби і шляхи передачі інфекції, основні принципи лікування


Герпес во время беременности: лечение, обострение, последствия, профилактика

Захворювання під назвою герпес присутня в крові практично у дев’яносто відсотків жителів планети. Знаходиться в пасивному стані, але при певних факторах, пов’язаних зі зниженням імунітету, різко активується. Вагітність як раз і є одним з найбільш вразливих станів для такого недуги.

види загострення

Існує два типи загострення захворювання при виношуванні дитини:

1. Первинне , полягає в проникненні вірусу в перший раз. До цього чоловік жодного разу з цією проблемою не стикався і як наслідок певні антитіла класів M і G в крові не вироблені.

Для жінки в очікуванні малюка такий вид інфікування є надзвичайно ризикованим, оскільки організм не знає, як йому протистояти і не має можливості миттєво адаптуватися. При перших симптомах герпесу слід тут же звернутися за консультацією до лікаря.

До ознак належать:

 • почервоніння, поєднане хворобливими відчуттями на невеликій ділянці шкіри або слизової;
 • сильне печіння;
 • збільшення температури тіла і інше.

2. Повторне або рецидив – особливістю такого стану є те, що до настання вагітності жінка вже хворіла герпесом і її організмом були вироблені необхідні антитіла. В такому випадку хвороба не несе таку велику загрозу, як при першому варіанті, однак, залишати її без належної уваги теж не можна.

Для запобігання негативним наслідкам для самої і її майбутньої дитини вірус герпесу вимагає ретельного спостереження і комплексної медикаментозної терапії.

Наскільки небезпечний для вагітної

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаНаслідок: малюк заразився.

Небезпека в період вагітності залежить від наступних факторів:

 1. яке інфікування – первинне або рецидивуючий;
 2. наявність або відсутність в крові антитіл;
 3. триместру, на якому відбулося зараження;
 4. від імунної системи.

При вагітності вірус безперешкодно проникає через плаценту до малюка. Якщо майбутня мама стикалася з ним раніше, то дитині в утробі практично нічого не загрожує, дослідження вчених виявили лише п’ять відсотків випадків несприятливих наслідків.

При іншому варіанті гарантій, що все буде протікати легко і з крихіткою нічого не трапиться, немає.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаНаслідок для плода

Найстрашніше інфікуватися в перші три місяці, коли йде фундаментальна закладка всіх органів і тканин майбутньої людинки. Варто зазначити, що необов’язково вплине на дитину, при досить сильною імунною системою матері результат може бути сприятливим.

У першому триместрі при проникненні в кров можливі:

 • викидень;
 • важкі пороки в розвитку;
 • завмирання плода (регрес).

Також не менш велику загрозу представляє вірус в останні три місяці:

 • грубі патології, часто в головному мозку;
 • передчасні пологи;
 • водянка;
 • народження мертвого малюка.

Можливість передати вірус герпесу малюкові дуже велика, тільки своєчасно обстежена жінка і призначення правильної терапії дозволить уникнути багатьох ризиків. У деяких випадках рекомендується переривання вагітності або проведення кесаревого розтину.

рецидивуючий

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаЗаново, на одному і тому ж місці

У разі коли жінка вже є носієм інфекції, то він представляє саму мінімальну загрозу для плода. Ознаками рецидивуючого герпесу є:

 • поява на слизовій або шкірі болячки з прозорою рідиною в другій і більше разів, з умовою, що перший раз інфікування відбувалося до вагітності;
 • присутність в крові позитивних антитіл IgG.

Часто під час вагітності майбутня мама неодноразово стикається з такою недугою, це не випадково, оскільки імунітет значно знижений і набагато більше схильний до різних вірусів.

У тих випадках, коли захворювання спостерігається в останньому триместрі, то нерідко лікарі настійно рекомендують провести кесарів розтин. Такий результат зменшує ймовірність зараження дитини вже безпосередньо під час пологів, проте, згода або відмова від оперативного втручання завжди залишається за самою жінкою.

При захворюванні під час вагітності, якщо воно повторне, потрібно:

 • акцентувати на це увагу лікарів;
 • здати необхідні аналізи;
 • при виявленні перед пологами, пройти лікування та профілактику.

Дослідження вчених прийшли до висновку, що він робить прямий вплив на показники згортання крові, тому при рецидивуючому захворюванні потрібно приділяти цьому великого значення. Крім того, в переважній своїй більшості разом з герпесом загострюються і інші інфекції, частіше приховані, наприклад, уреаплазма, в цій ситуації потрібно добре все перелічити.

Можливе лікування жінки

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаВажливо!

Головне правило, яке слід пам’ятати кожній жінці в очікуванні малюка, що не можна самостійно ставити собі діагнози, а тим більше призначати лікування. Такі дії можуть призвести до самого сумного результату, в тому числі загибелі малюка.

Після досліджених результатів аналізу, а також з урахуванням індивідуальних особливостей і ходу течії самої вагітності, лікар може говорити про конкретний лікуванні. Як правило, призначаються наступні групи препаратів:

 • противірусні;
 • для підтримки імунітету.

Найпоширеніші мазі та гелі, що допомагають в лікуванні наступні:

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаефективні засоби

 • ацикловір;
 • зовиракс;
 • панавір;
 • вітамін Е;
 • цинкова мазь та інше.

Застосовуються вони строго по інструкції і з урахуванням всіх рекомендацій лікаря. Безумовно, вагітним призначаються самі щадні препарати (докладніше в статті: герпес при вагітності ніж лікувати). Потрібно твердо знати, що шкода від медикаментів набагато нижче, ніж від впливу герпесу на організм, а тим більше на плід.

Для зміцнення імунної системи, жінці потрібно взяти за правило щодня якомога більше гуляти, відпочивати, не нервувати і збалансовано харчуватися. Можливо, після узгодження з лікуючим лікарем, також вдатися і до народної медицини. У деяких випадках ефективними будуть:

 • примочки з трав (настій календули, чистотілу, ромашки та інше). Для його приготування береться певна трава в кількості приблизно десяти грам і заливається окропом. Через одну годину можна робити примочки ураженої ділянки чистою серветкою;
 • ванни з додаванням ефірної олії (зразкове співвідношення дві краплі на десять літрів теплої води);
 • заварювання березових бруньок і інше;

На сьогодні єдиного ліки, яке дозволило б раз і назавжди побороти вірус, не існує. Однак якщо дотримуватися всіх рекомендацій фахівця, то можна скоротити кількість рецидивів, добре виносити і народити здорове потомство.

наслідки

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаОрієнтовна схема розвитку (клікніть для збільшення)

Наслідки герпесу для жінок, в крові яких немає певних антитіл, під час вагітності такі:

 • раптове переривання вагітності, особливо в перші тижні після зачаття. Причому частіше спостерігається завмерла вагітність;
 • важкі патології у плода, на будь-якому етапі розвитку;
 • народження недоношеної або мертву дитину.

Звичайно, якщо трапилося первинне зараження, це ще не означає, що шансів народити здорове потомство немає і буде обов’язково рекомендовано перервати вагітність. У будь-якому випадку ситуацію в цілому будуть оцінювати фахівці і на підставі всього вивченого робити висновки.

Наслідки герпесу під час вагітності при повторному зараженні не такі небезпечні, але також можуть привести до ряду серйозних проблем, пов’язаних з виношуванням і народженням малюка:

 • викидень – характерний для терміну до дванадцяти тижнів;
 • зміна в роботі кровоносної системи і як наслідок недостатнє надходження потрібних поживних елементів;
 • порушення в формуванні або запалення органів у плода, особливо в перший і останній триместр;
 • зараження дитини в процесі природних пологів. У такому випадку можуть бути зміни слизової або шкіри малюка, які в подальшому буде непросто вилікувати.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаСлід зазначити, що при генітальний герпес вкрай небезпечно народжувати самостійно, розумніше проводити кесарів розтин.

Після пологів

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаІдеальні умови для проникнення і рецидиву вірусу – це ослаблення імунної системи, до цього стану відноситься і післяпологовий період. Так, за дев’ять місяців організм жінки працював на знос, всі ресурси поживних речовин і мінералів були спрямовані тільки на розвиток малюка. Крім того, молода мама, особливо перший час, не може дозволити собі відпочивати належним чином і посилено харчуватися.

При появі вірусу ризик заразити дитину досить великий. Передається він через поцілунки і брудні руки. Помилковою є думка, ніби грудне вигодовування стає неможливим. Навпаки, доведено, що герпес не присутній в молоці у жінки.

Для огорожі дитини від недуги потрібно:

 • регулярно мити руки з милом, особливо перед тим, як взяти новонародженого;
 • на період хвороби не цілувати і не обіймати чадо;
 • надягати спеціальну пов’язку, яка продається в будь-який аптеки.

Роблячи висновок, слід зазначити, що герпес під час вагітності становить велику загрозу, особливо при первинному захворюванні. Якщо вчасно пройти обстеження, здати всі потрібні аналізи і чітко виконувати розпорядження фахівця, то наслідків можна уникнути.

 

Чим небезпечне загострення герпесу під час вагітності і як йому запобігти

Герпесом заражені майже 95% населення. Це вірусне захворювання, інфікування яким відбувається побутовим і статевим шляхом. Також відбувається зараження дитини від матері при вагітності. Потрапляючи в організм, вірус вбудовується в клітинні ДНК і зберігається там назавжди.

Однак імунна система перешкоджає активації вірусного генома, через що він довго міститься в латентному стані. Загострення герпетичної інфекції відбувається, коли знижується імунітет, наприклад, в процесі вагітності.

Вірус чинить негативний вплив на життєздатність і розвиток плода, може привести до мимовільного аборту або формування вроджених аномалій.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

Хронічний герпес і вагітність

Під час вагітності відбувається серйозна гормональна перебудова. Знижуються імунні реакції, щоб організм не відкидав плід. Дані умови є сприятливими для загострення герпесу. Найбільшу небезпеку для жінки і дитини представляють наступні типи вірусу:

 • ВПГ-2 (генітальний герпес);
 • герпес-зостер (вірус вітряної віспи);

ВПГ-2 відноситься в статевих інфекцій. Характерні симптоми – бульбашки на статевих органах, навколо анального отвору. Третій тип інфекції – вірус зостер (вітрянка).

Якщо жінка перехворіла їй до зачаття, то в крові утворюються антитіла, що захищають від повторного зараження. При первинному зараженні небезпеку для плода невисока.

До 12 тижнів ризик патології становить не більше 5%, на пізніх термінах він ще нижче.

Вітрянка у майбутньої мами не робить негативного впливу на малюка.

При ослабленні імунної системи може статися загострення вірусу зостера:

 1. Його називають оперізувальний лишай через характерних висипань на попереку, стегнах.
 2. Інфекція вражає нервові закінчення, тому виникає сильний біль навіть від легкого дотику.
 3. Також у пацієнта підвищується температура, з’являються симптоми загальної інтоксикації.
 4. Активна фаза хвороби триває до 10 днів, пухирці підсихають, скоринки відвалюються, але больовий синдром зберігається до 3 тижнів.

Цитомегаловірус представляє найбільшу небезпеку для ненародженої дитини. Він є причиною серйозних аномалій розвитку дитини. Вражається нервова система, головний мозок, очі, печінку.

Якщо жінка перенесла гострий герпес до зачаття, то вона має до нього імунітет. Цей імунітет захищає дитину. Первинне зараження під час вагітності більш небезпечно.

Часто загострення вірусу відбувається на тлі хламідіозу. Хламідійна інфекція виступає як провокуючий фактор, тому зазвичай в аналізі крові виявляються ці два віруси.

Лікарі радять обстежитися ще до зачаття і провести лікування хламідіозу в обов’язковому порядку. Герпес ж лікування не вимагає, якщо немає зовнішніх симптомів.

Зараження хламідіями після зачаття призводить до серйозних патологій плоду, однак лікування не можна починати раніше 12 тижнів.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

Симптоми загострення хвороби

Клінічні прояви активації герпетичної інфекції залежать від типу вірусу. Типові симптоми наведені в таблиці:

ВПГ-1ВПГ-2вітрянкаоперізуючий лишайцитомегаловірус
Бульбашки на губах, під носомБульбашки на слизовій статевих органів, навколо анусаВисип по тілуРіжуча, колючий біль в місці запалення нервових закінченьбілі виділення
Висип на слизовій рота по типу стоматитуВисипання в піхвусубфебрильна температураПідвищення температуриТонус матки
Рідко уражається рогівка окаБіль при сечовипусканніслабкістьНабряклість шкіри в місцях утворення бульбашокОзнаки ГРВІ: нежить, біль у горлі, температура
симптоми застудипатологічні виділенняСлабкість, стомлюваність
Підвищення температуриЗапалені слинні залози
Збільшені пахові лімфовузли
Слабкість, стомлюваність

ускладнення

Вірус герпесу небезпечний для дитини, так як може спровокувати різні внутрішньоутробні аномалії. У першому триместрі інфекція стає причиною викидня і завмерлої вагітності.

Якщо викидня не відбувається, то виникає ризик дефектів розвитку дитини в утробі:

 • відсутність слуху і зору;
 • аномалії формування головного мозку.

У перші тижні у плода формуються внутрішні органи і системи, тому загострення герпесу в цей період найбільш небезпечно.

Після 12 тижнів ризик знижується, так як основні органи дитини сформовані. Однак герпес негативно впливає на плаценту. Розвивається фетоплацентарна недостатність, гіпоксія плода. Дитина народжується з ослабленим імунітетом, малою вагою тіла, нервової патологією.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

У третьому триместрі активація герпесу призводить до передчасного розродження. Також дитина заражається від матері, коли проходить по родових шляхах. При загостренні захворювання безпосередньо перед пологами лікарі рекомендують зробити кесарів, щоб уникнути передачі інфекції.

 • Особливу небезпеку становить п’ятий тип герпесу – цитомегаловірус. Він стає причиною серйозних каліцтв плоду. У дітей, заражених ЦМВ, спостерігається відставання в розумовому розвитку, проблеми із зором, слухом.
 • Небезпека цитомегаловірус представляє те, що більшу частину часу вірус «спить», тобто перебуває в латентній стадії або фазі. Жінка не відчуває симптомів і навіть не підозрює про свою недугу. У цій статті ви можете дізнатися, що потрібно робити при плануванні вагітності якщо у жінки виявили цю недугу.

Герпес і безпліддя

Доведено, що жінка, заражена герпесом, має в кілька разів менше шансів зачати дитину. Вірус не дозволяє заплідненої яйцеклітини закріпитися всередині матки.

 • Ці проблеми виникають також при ЕКЗ. У чоловіків герпетична інфекція негативно позначається на життєздатності і рухливості сперматозоїдів.
 • Якщо зачаття все ж сталося, то підвищується ризик вроджених вад у плода.
 • Як ви думаєте, чи є шанс завагітніти, якщо жінка заражена герпесом?
 • Тому при плануванні вагітності обом партнерам слід пройти повне обстеження на ІПСШ. При необхідності лікар призначить відповідні препарати. Після закінчення терапії і до зачаття необхідно не менше 80 діб, щоб відбулося оновлення сперми.

діагностика

Всім жінкам, які очікують дитину, призначається дослідження на вірус герпесу. Найбільшою ефективністю володіють два аналізи: ІФА і ПЛР.

Визначення авідності до герпесу методом ІФА

При призначенні ІФА (імуноферментного аналізу) важливим є індекс авідності до вірусу герпесу. Авідність характеризує міцність зв’язку антиген-антитіло. Коли вірус проникає в клітини, імунітет виробляє Igm-антитіла, потім IgG-антитіла.

У останніх авідності спочатку низька, потім, у міру проходження імунних реакцій, авідності антитіл IgG підвищується, тобто антитіла тісно пов’язуються з антигенами. Ці високоавідні антитіла зберігаються на все життя, їх кількість підвищується при загостренні герпесу.

Таким чином, за кількістю антитіл можна судити про те, в якій стадії перебуває хвороба:

 1. Високі значення IgM і низькоавідних IgG говорять про первинний герпес (ІА до 40%).
 2. Невелика кількість восокоавідних IgG – вірус присутній в латентній формі (ІА перевищує 60%).
 3. Велика кількість високоавідних IgG – захворювання увійшло в стадію загострення (ІА від 40 до 60%).

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

В ідеалі антитіл IgM бути не повинно, а IgG повинні бути високоавідних.

Проведення ПЛР при вагітності

Метод полімеразної ланцюгової реакції є високоінформативним. З його допомогою виявляють ІПСШ, в тому числі герпес. Суть методу у відновленні ДНК клітини за допомогою різних ферментів. При цьому копіювання ДНК можливо, якщо вона присутня в досліджуваному зразку. Даний аналіз визначає не тільки активну фазу хвороби, а й наявність антитіл до неї.

Як знизити ризик для плоду?

Терапія вірусу герпесу у вагітних представляє складності, так як не всі препарати можуть призначатися в цей період:

 • Первинний герпес лікують противірусними ліками тільки в разі яскраво виражених симптомів і тільки після 12 тижнів вагітності.
 • У першому триместрі дозволені препарати для зовнішнього застосування: мазі, креми, розчини (Ацикловір, Герверакс).
 • Обов’язково призначають імуномодулятори (Віферон, Інтерферон), які підвищують імунітет, змушуючи організм боротися з інфекцією.
 • Також жінці слід приймати комплекс вітамінів, де міститься цинк і вітамін Е.

Зменшити вираженість симптомів можна за допомогою правильного харчування. Шоколад і родзинки слід виключити з раціону, так як в них присутня аргінін, що сприяє активації вірусу. Потрібно вживати продукти, багаті на лізин (куряче м’ясо, овочі, фрукти). Ця амінокислота має згубну дію на вірус.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

Для профілактики рецидивів інфекції майбутні мами повинні дотримуватися простих правил:

 1. Берегтися від інфекційних захворювань.
 2. Правильно харчуватися.
 3. Уникати тривалого перебування на сонці.
 4. Чи не перебувати на протягах.
 5. Чи не спілкуватися з людьми, у яких є ознаки герпесу.
 6. Користуватися строго своїми засобами гігієни, косметикою, столовими приборами.

Також ви можете подивитися відеоролик, де вам розкажуть, як правильно планувати вагітність, якщо заражений герпесом.

Герпес у вагітних несе пряму загрозу здоров’ю плоду. Особливо небезпечно первинне зараження. При хронічної інфекції ризики кілька знижуються. Однак ігнорувати захворювання не можна. При перших ознаках слід звернутися до фахівця і почати лікування.

Джерело: https://myvenerolog.com/spisok-boleznej/virusnye-infektsii/genitalnyj-gerpes/obostrenie-gerpesa-vo-vremya-beremennosti.html

Чи небезпечний герпес під час вагітності і чи потрібно його лікувати

Герпес і вагітність взаємопов’язані між собою. У період виношування дитини імунітет знижується, що створює умови для рецидивів хронічних захворювань. До числа останніх відносяться герпес простого типу (лабіальний і генітальний). Ці віруси по-різному впливають на перебіг вагітності і в деяких випадках здатні викликати порушення розвитку дитини.

Що являє собою вірус герпесу?

Вірус простого герпесу (ВПГ 1 або 2 типу) – це заразна інфекція, яка проникає в ЦНС і вражає спинномозкові структури. Активний збудник провокує появу характерних бульбашкових висипань, заповнених рідиною.

Причини виникнення герпесу на ранніх термінах вагітності пов’язано зі зниженням захисних функцій організму, що відбувається через гормональну перебудову після зачаття дитини. Спровокувати рецидив хвороби здатні інші інфекції або віруси, а також супутні захворювання різного характеру і локалізації.

шляхи передачі

Виділяють наступні шляхи передачі герпесвирусов:

 • прямий (контактний);
 • повітряно-крапельний;
 • через предмети;
 • при статевих контактах;
 • вертикальний (плацетарной) від матері до дитини.

Інфікування зазначеними шляхами (за виключення останнього) відбувається за умови, якщо збудник потрапляє у відкриті рани або на слизові оболонки.

 • Первинне зараження вірусом герпесу відбувається зазвичай в перші кілька років життя. Активний збудник впроваджується в клітинну структури і використовує компоненти останніх для власного розвитку. Крім того, герпес стимулює окремі механізми на синтез певних речовин, необхідних для появи нових патогенних часток.
 • У перші 4-6 днів після інфікування в крові людини, який є вірусоносієм, виявляється наявність антитіл класу IgM. Причому синтез імуноглобулінів цього типу провокує як лабіальний, так і статевий герпес. Згодом в крові з’являються антитіла класу IgG.
 • Виявити герперовіруси в організмі в перший день після зараження за аналізом крові на специфічні імуноглобуліни практично неможливо. Однак в цей період відбувається активне клонування віріонів вірусу, через що виникають бульбашки та інші характерні симптоми захворювання.

Симптоми і локалізація

Первинне прояв або загострення герпесу протікає за єдиним сценарієм. ВПГ при вагітності характеризується бульбашкового висипаннями на губах, заповненими прозорою рідиною. Появі новоутворень передують такі симптоми:

 • гіперемія (почервоніння) проблемної зони;
 • свербіж;
 • печіння;
 • хворобливі відчуття;
 • незначний підйом температури тіла.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаОстанній симптом зустрічається рідко і турбує в основному при первинному зараженні статевих органів або при иммунодефицитном стані (характерно для вагітності). Також можлива поява ознак загальної інтоксикації організму.

 • Протягом 5-7 днів після утворення висипу остання самовскривается. На місці бульбашок виникають кровоточать виразки, які згодом покриваються коричневою скоринкою. Цей період вважається найбільш небезпечним, так як в рідини, що виділяється при розтині висипань, міститься безліч віріонів вірусу.
 • Під час загоєння інтенсивність загальної симптоматики спадає. В середньому на повне відновлення шкіри або слизових оболонок, уражених бульбашкової висипом, йде до двох тижнів.
 • Локалізація герперовірусов визначається зоною, через яку сталося зараження. Це пояснюється тим, що збудник, потрапляючи в організм, впроваджується в спинний мозок. При наявності певних умов вірус «спускається» по нервових закінченнях в область, де відбулося зараження.
 • Лабіальні форма захворювання локалізується переважно в області носогубного трикутника. Генітальний герпес під час вагітності проявляється в промежині, зачіпаючи як шкіру, так і слизові оболонки статевих органів. Це форма захворювання в період виношування майбутньої дитини характеризується найбільш інтенсивної симптоматикою.

Вплив герпесу на розвиток вагітності

Прояв вірусу герпесу під час вагітності небезпечно в тому випадку, якщо інфікування відбулося до зачаття дитини. Пояснюється це тим, що після первинного зараження організм виробляє специфічні антитіла, які пригнічують активність збудника. Ці імуноглобуліни забезпечують захист від інфікування малюка.

Ступінь впливу герпесу на вагітність при повторному прояві незначна. Тобто, після рецидиву жінка відчуває додатковий дискомфорт, обумовлений формуванням бульбашкового висипу. Однак герпес при вагітності послаблює імунний захист організму. В результаті останній відчуває подвійне навантаження, пов’язану з розвитком ембріона, і впливом вірусу.

При первинному зараженні

Герпес на ранніх термінах впливає переважно на плід. Імунітет жінки сприймає вірус як чужорідний агент і починає атакувати збудника. Це викликає відторгнення плоду організмом вагітної, що призводить до загибелі дитини.

Небезпека цього стану полягає в тому, що смерть плоду не викликає виражених змін роботі жіночого організму. Однак з часом розвивається гостра інтоксикація, обумовлена ​​поширенням продуктів розпаду.

Первинне зараження, як і рецидиви, небезпечно також тим, що інфікування супроводжується зниженням локального імунітету. В результаті при ураженні органів статевої системи підвищується ризик приєднання бактеріальної мікрофлори і розвитку супутніх хвороб.

Ускладнення при загостренні

Часті рецидиви герпесу при вагітності негативно позначаються на стані окремих структур організму. Це може привести до пошкодження плаценти, внаслідок чого підвищується ризик внутрішньоутробного зараження малюка.

Небезпеку становить загострення генітального герпесу в період вагітності. Ця форма захворювання у жінок нерідко протікає безсимптомно (не народжуються бульбашки). Але через близькість репродуктивних органів можливе зараження і загибель плода, що позначається також на стані організму вагітної.

Небезпека герпесу для вагітної і дитини

Характер порушень, викликаних інфікуванням герперовірусом, визначається в залежності від поточного періоду виношування плоду і наявністю / відсутністю специфічних антитіл в організмі матері.

Наслідки для дитини

У першому триместрі відбувається закладка основних систем і органів дитини. Зараження плода в цей період загрожує розвитком важких наслідків. Інфікування герпесом при вагітності в 1 триместрі викликає:

 • «Замерзлу» вагітність (плід перестає розвиватися);
 • мимовільний викидень;
 • порушення в розвитку ЦНС у дитини.

Наслідки інфікування герпесом при вагітності на ранніх термінах можуть проявлятися згодом. Внутрішньоутробне зараження провокує затримку в розвитку дитини, слухові і зорові розлади.

 • Первинне інфікування у другому триместрі завдає меншої шкоди організму дитини. До 12-го тижня основні органи закінчили формування. Однак на цьому етапі розвитку плода відбувається закладка кісткової і репродуктивної систем.
 • Крім того, первинне інфікування герпесом при вагітності у 2 триместрі може викликати порушення цілісності плаценти. Це призводить до кисневої недостатності, через що з’являються діти з низькою масою тіла і ослабленим імунітетом.
 • У ряді випадків зараження викликає передчасні пологи.

Первинне інфікування герпесом при вагітності в 3 триместрі небезпечно як для дитини, так і для майбутньої матері. Зараження в цей період може викликати серйозні пошкодження в ЦНС і внутрішніх органах.

Рецидиви герперовірусной інфекції небезпечним для дитини в тих випадках, коли відбулося загострення статевої форми захворювання незадовго до пологів.

У подібних ситуаціях лікарі зазвичай призначають кесарів розтин. Показанням до проведення цієї операції служить високий ризик зараження дитини при проходженні останнім по родових шляхах.

Такий спосіб інфікування провокує генералізована поразка організму.

Чи небезпечний вагітної?

Первинний і хронічний герпес не несе серйозної загрози для майбутньої матері. В обох випадках жіночий організм здатний самостійно позбавитися від вірусу.

Однак первинне інфікування матері в третьому триместрі провокує розвиток інших патологій, що пояснюється імунодефіцитний стан. До цього періоду жіночий організм відчуває максимальні навантаження, пов’язані з формуванням плода. Тому більшість поживних елементів надходить дитині.

Імунодефіцитний стан сприяє поширенню герперовіруса по організму. Це може привести до розвитку генералізованої форми захворювання і ураження внутрішніх органів. Але подібні ускладнення зустрічаються рідко.

методи діагностики

Аналіз на герпес проводиться двома способами:

 1. Імуноферментний аналіз (ІФА). За допомогою цього методу виявляються специфічні імуноглобуліни, що виробляються організмом у відповідь на зараження герперовірусом. ІФА допомагає встановити, коли відбулося інфікування, а також поточну стадію розвитку захворювання (латентний перебіг або загострення).
 2. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Цей метод дозволяє визначити наявність збудника в організмі з високою точністю. ПЛР застосовується з метою виключення інших зараження іншими вірусними агентами.

В обох випадках частіше для дослідження проводиться забір крові пацієнтки. Однак іноді використовуються інші біологічні рідини.

ПЛР і ІФА показані при плануванні вагітності. Якщо дослідження показали відсутність вірусу в організмі, жінці до народження дитини необхідно обмежити контакти (включаючи статеві) з потенційними носіями інфекції.

принципи лікування

У разі виявлення герпесу в крові при вагітності в латентному стані специфічне лікування зазвичай не проводиться. Такий підхід дозволяє знизити ймовірність токсичного ураження плода.

місцеве лікування

Місцева терапія покликана знизити інтенсивність загальної симптоматики і прискорити відновлення пошкоджених тканин. В рамках цього лікування герпесу при вагітності зазвичай призначається «Ацикловір» у вигляді мазей або похідні препарату. Ліки рекомендується наносити на зону ураження не більше 5 раз в день, поки не зникне висип.

Мазі від герпесу для вагітних підбираються лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнтки. Дерматолог або гінеколог визначають дозування обраного препарату та тривалість курсу лікування.

Системне лікування

Лікувати герпес при вагітності препаратами системної дії дозволено в тих випадках, коли захворювання набуває генералізований характер. У цьому випадку призначаються:

 1. Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика«Ацикловір» або «Валацикловір» у вигляді таблеток. Дозування препаратів визначається в залежності від імунного статусу пацієнтки. Тривалість прийому ліків строго контролюється лікарем.
 2. Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаІн’єкції «Ацикловіру». Застосовуються в важких випадках, коли інші методи лікування герпесу у вагітних не дають позитивних результатів. За таких обставин терапію доповнюють внутрішньом’язовим введенням імуноглобуліну.
 3. Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактикаПрепарати інтерферону ( «Віферон» та інші). Ліки цього типу застосовуються у вигляді гелів або свічок (в 1 і 2-3 триместрах відповідно).

У терапії герпесу також застосовуються полівітамінні комплекси або імуномодулятори, які зміцнюють імунітет. З метою профілактики приєднання вторинної інфекції показані антисептичні ліки.

Вкрай не рекомендується займатися самолікуванням в період виношування дитини. Неправильне дозування препарату викликає токсичне ураження організму матері і плоду.

Складнощі виявленні активних форм вірусу при виношуванні дитини

Загострення герпесу під час вагітності становить велику небезпеку для плода. Якщо жінка захворіла вперше, реакція організму буде гострою і здоров’я майбутньої дитини виявиться під загрозою.

Герпес під час вагітності може бути не небезпечний, якщо рецидив захворювання не наступить завдяки своєчасній профілактиці. Її можна проводити народними засобами, які не мають побічних ефектів.

Чи існує загроза для плоду?

Особистий досвід дерматовенерологів в лікуванні герпесу у вагітних визначив, що необхідно дотримуватися певних правил до і під час цікавого положення. На здоров’я майбутньої дитини основний вплив має Герпес Зостер – оперізуючий лишай. Він вражає область геніталій, але нездатний подолати захисний бар’єр плаценти.

Основним ускладненням після дії вірусу є завмерла вагітність. Вона може утворитися через багатьох факторів, які часто не беруть до виду. Герпес у вагітної можна перелічити простим прийомом противірусних препаратів, але жоден лікар не дасть гарантії, що плід буде не зачеплено.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

Вірус Зостер знаходиться у більш ніж половини населення країни, але не всі мають проблеми при виношуванні дитини. Швидше він заважає розміреного життя утворенням періодичних запалень на шкірі.

 • Цей хронічний герпес вагітних можна виявити аналізами в клініці. У лікарів вже є багатий особистий досвід в лікуванні всіх типів інфекції (всього їх вісім).
 • Хронічний вірус впливає на процес зачаття, а завмерла вагітність частіше з’являється при первинному зараженні. Ще один фактор проблем у жінок утворюється, коли хвороба перебуває в пробудившейся стадії. Тоді зараження відбувається в родових шляхах під час появи дитини на світ.
 • Слід пам’ятати, що кесарів розтин не може повністю захистити малюка від зараження. Операція тільки знижує ризики, але повністю виключити ризики від придбання інфекції не може.

Ускладнення під час виношування

Серед величезної кількості негативних факторів, можна виділити основні, що впливають на жіночий організм:

 • проблеми із зачаттям;
 • завмерла вагітність;
 • пороки в розвитку майбутньої дитини;
 • непередбачуване переривання вагітності;
 • дитина може народитися мертвим або занадто рано.

У процесі вагітності, що завмерла у жінки проявляється негативний вплив на здоров’я від продуктів розкладання ембріона. Утворюється запалення ендометрія. Також можна виявити ускладнення в роботі кровоносної системи. Часто утворюються тромби, незрозуміле кровотеча.

Досвід в діагностиці таких станів показує, що подальший розвиток плоду стає неможливим, потрібно видалити його. Це можна зробити шляхом проведення:

 • вакуум-екстракції – витяг плода спеціальним апаратом шляхом внутрішнього відсмоктування;
 • кюретажа – по-іншому можна назвати вискоблюванням.

Однак слід врахувати, що особистий досвід гінекологів з проведення абортів встановив: у більшості жінок після процедури чищення виникають проблеми з бажанням завагітніти. Іноді взагалі це стає неможливим. Лікування герпесу в післяопераційний період проводитися протягом терміну більше півроку.

Оцінюючи досвід жінок, які зіткнулися з герпесом під час вагітності, можна визначити ризики патології для майбутньої дитини:

 • порушення в роботі нервової системи: недорозвиненість в світосприйнятті;
 • ураження внутрішніх органів: зорового, слухового, серця;
 • жовтушність шкірних покривів, епілепсія;
 • спостерігається затримка в розвитку всіх систем організму.

Шанси отримати шкоду, як для себе, так і для плода зростають в період активності, коли герпес у вагітної проявляється на шкірі у вигляді висипань. Кров містить вірус і при його первинному освіту, тут спостерігається найвищий відсоток ризику появи патологій.

Коли вірус найбільш небезпечний?

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

Значної шкоди плоду герпес Зостера завдає в перші місяці після зачаття. Найсерйознішими патологіями є пороки серця, головного мозку і центральної нервової системи.

При важких формах ураження лікарі рекомендують штучно перервати вагітність. Можна відмовитися від такого жахливого вчинку, але неповноцінний дитина принесе чимало бід для майбутньої мами.

 • Маючи досвід в такій непростій справі, гінекологи рекомендують відмовитися від думки народжувати і провести аборт. Пролікуватися від герпесу і спробувати завагітніти знову при нормальних умовах. В результаті грамотного підходу до народження, зробити здорову дитину. Остаточне рішення в подібних випадках завжди приймає жінка.
 • Якщо герпес у вагітної відкрився на останніх термінах, то майбутня дитина може мати вроджені захворювання легень, проблеми з шлунково-кишковим трактом, заробити герпетичний гепатит.
 • Попередити ці освіти можна шляхом простого лікування, але як показав досвід: лікарські засоби теж мають побічні дії і передбачити, яке ускладнення утворюється у плода, жоден лікар не в змозі.
 • При своєчасному лікуванні можна тільки знизити ризик розвитку відхилень у майбутньої дитини. Виключити повністю таку ймовірність вийти, якщо дотримуватися профілактичні заходи до зачаття і стримувати герпес усіма можливими шляхами. Серед підходів до лікування вірусу можна виділити: медикаментозну терапію, народними засобами, впливом на організм приладами.

Шляхи зниження ризиків

Маючи досвід з хронічними формами герпесу, вагітна жінка відчуває набагато менше проблем, коли вірус знову активізувався. У дитини більше шансів народитися здоровою. Контролювати стадію запалення можна за результатами зданих аналізів крові. Для цього використовується лабораторний імунологічний метод кількісної оцінки.

 • Родовий досвід в клініках встановлює наступну практику поведінки при герпесного інфекції: якщо по аналізах виявилося, що вірус знаходиться в активній формі, лікарями призначається кесарів розтин. Воно не може гарантувати повну безпеку для дитини, але значно знижує ймовірність зараження.
 • Потрібно підвищення імунітету, якщо у жінки висипання спостерігаються більше 5 разів на рік. При таких цифрах спроби завагітніти, краще зовсім припинити до відновлення здоров’я. Встановлено залежність між ослабленням організму і активністю хронічного герпесу.

У період застуду проводять обов’язкову терапію противірусними препаратами. Маючи досвід з висипаннями на тілі, ні одна жінка не побажає такого щастя своїй дитині. Тому потрібно зробити все залежне від неї, щоб уникнути зараження.

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

Як виключити первинну інфекцію?

Для виключення первинного зараження вагітної жінки користуються методами захисту від зараження герпесом-Зостер:

 • противірусну мазь, підходить оксолінова, наносять в носові проходи перед кожним відвідуванням клініки;
 • в період холодів і епідемій грипу від відвідування громадських місць краще відмовитися;
 • повноцінне харчування насичують вітамінами, включають в раціон продукти багаті речовиною – лізин (амінокислоту, стримуючу герпес Зостера), цим елементом мають: куряче біле м’ясо, свіжі фрукти і овочі;
 • знижують споживання вуглеводів, солодке послаблює імунітет не тільки перед герпесом, але і перед іншими інфекціями;
 • захисні сили організму будуть завжди в порядку, якщо вагітна жінка буде завжди спокійна, оточена турботою і увагою, сприяє відновленню клітин спокійний повноцінний сон;
 • при захворюванні близьких людей вірусом, їм необхідно терміново пройти лікування медикаментами, щоб не заразити майбутню маму, потрібно приймати противірусний засіб протягом всієї вагітності.

Щоб без проблем завагітніти можна пройти обстеження до початку подій у гінеколога і підібрати індивідуальний курс лікування, якщо в крові виявлено антитіла до вірусу.

Герпес під час вагітності наслідки для дитини

Герпес під час вагітності: лікування, загострення, наслідки, профілактика

Наслідки герпесу для матері і дитини

Існує всього 8 типів інфекції. Він зачіпає практично всі тканини організму. Якщо герпес генітальний, у вагітної є всі шанси заразити малюка під час пологів.

Нічого не загрожує майбутній дитині, якщо висип з’явилася на губах, і вона піддається правильному лікуванню.

Особливо небезпечним для малюка вважається первинне зараження матері вірусом, адже в її організмі ще не виробилися антитіла, і ризик розвитку ускладнень підвищується.

Через цю інфекції нерідко виникають такі наслідки:

 1. Проблеми з внутрішньоутробним розвитком. Це можливо якщо з’явився герпес при вагітності на ранніх термінах. Деякі порушення можуть призвести до неможливості подальшого розвитку плода і викидня.
 2. Поразка внутрішніх органів, тканин. Найчастіше фіксується ураження органів зору у дитини. Ще вірус поширюється на слизові оболонки рота, зачіпає нервову систему.
 3. Зараження навколоплідних вод і плаценти. Така ситуація теж чревата небезпечними ускладненнями: кисневим голодуванням малюка, передчасними пологами.
 4. Загибель плода. Це відбувається ще на ранніх етапах вагітності.
 5. Порушення кровотворення.
 6. Жовтяниця новонароджених, яка протікає в токсичній формі, причому тривалий час.
 7. Неправильна функціональність м’язового апарату дитини (гіпо- або гіпертрофія, дистрофія).
 8. Пороки розвитку органів почуттів (слуху, зору).
 9. Недостатній розвиток судин і серця.
 10. Проблеми з формуванням головного мозку.

Для майбутньої матері наслідки не менш важкі. У неї розвивається важкий ранній токсикоз, плацента передчасно старіє і відшаровується, порушується функціональність печінки та інших внутрішніх органів.

Герпетична інфекція погіршує стан жінки, адже її імунітет ослаблений. В такому стані вагітна підхоплює додаткові інфекції.

Захворювання протікає важче і характеризується наступними симптомами: порушеннями гормональної системи, погіршенням мікроциркуляції крові, гарячковим станом. Крім того, у жінки з’являються больові відчуття в області промежини, характерний висип на статевих органах, погані виділення з піхви. Відчувається дискомфорт при сечовипусканні.

Що стосується дитини, то розвиток від 1 року до 3 років багато в чому залежить від того, наскільки правильно і своєчасно проводилася терапія герпесу. Причому лікувати патологію слід протягом всієї вагітності.

На якому терміні вагітності герпес найбільш небезпечний

Вважається, що найнебезпечніші наслідки дає герпес в першому триместрі вагітності. У цей період відбувається формування всіх внутрішніх органів і тканин майбутньої дитини.

Але на перших тижнях плід не завжди піддається впливу патології, особливо якщо у матері досить сильний імунітет, і зараження сталося не вперше. Але при тяжкому перебігу захворювання може бути мимовільний аборт, важкі пороки у дитини, завмирання вагітності.

При здійсненні правильного лікування герпес у другому триместрі вагітності не дає серйозних наслідків. Важливо просто контролювати стан жінки, регулярно робити аналізи.

У третьому випадку, герпес при вагітності 3 триместру не менш небезпечний для матері і дитини. Навіть якщо всі органи і тканини малюка сформовані правильно, з’являється ризик передачі інфекції в кров малюка через стінки плаценти. Така ситуація частіше спостерігається, якщо жінка заразилася вперше.

Тут організм вагітної не готовий до боротьби з патологією, адже антитіл ще немає. Вірус безперешкодно проникає в організм дитини. Дуже небезпечний недуга під час пологів, так як шкіра малюка безпосередньо стикається з зараженими тканинами матері, і підхоплює вірус.

Постраждати можуть очі, слуховий апарат, слизові оболонки ротової порожнини, навіть головний мозок.

Ведення вагітності з поправкою на герпес

Якщо при наявності герпесвірусу завагітніти жінці все-таки вдалося, то їй необхідно уважніше поставитися до свого здоров’я, адже небезпека існує не тільки для неї, а й для майбутнього малюка.

Лікування герпетичної інфекції у вагітних ускладнене тим, що лікар може призначити далеко не всі лікарські препарати, що вбивають вірус. Більшість з них надають додатковий негативний вплив на плід. Якщо при вагітності виник вторинний герпес, то необхідно сказати про це лікаря. Він менш небезпечний для дитини і майбутньої матері, але лікувати герпес при вагітності потрібно.

При наявності в організмі вірусу необхідно здійснити такі дії:

 • пройти додаткове обстеження;
 • почати відповідну терапію з поправкою на вагітність.

Щоб звести до мінімуму наслідки герпесу при вагітності, лікарі призначають жінці противірусні та імуностимулюючі препарати.

До першої групи належать такі засоби: Зовіракс, Ацикловір, цинкова мазь. Всі ліки слід застосовувати в суворій відповідності з інструкцією. Якщо вагітна хвилюється, що препарати завдадуть шкоди дитині, то вплив інфекції вірусу герпесу куди страшніше.

 • Щоб зміцнити імунітет, майбутньої матері потрібно кожен день гуляти на свіжому повітрі, уникати ситуацій, в яких вона отримає стрес або буде нервувати. Якщо лікар дозволить, то жінці можна використовувати для лікування народні способи. Наприклад, до уражених місць потрібно прикладати примочки на основі відвару ромашки, календули, чистотілу. Жінці необхідно правильно харчуватися. Це не тільки забезпечить нормальний розвиток плода, а й зміцнить її імунітет. У будинку, де живе вагітна, повинна бути ідеальна чистота і прийнятний рівень вологості.
 • Ефективні ванни з додаванням ефірних масел, але тут пацієнтка повинна бути обережною, щоб у неї не з’явилася алергічна реакція.
 • За кілька тижнів до пологів вагітної слід пройти додаткове обстеження і пролікувати герпес, щоб в процесі народження малюка він не заразився.
 • Вірус може викликати загострення хронічного захворювання, яке до цього часу перебувало в стадії ремісії, тому краще не допускати попадання інфекції в організм або своєчасно лікувати її.

Як уберегти новонародженого від інфекції

Щоб вірус не потрапив в організм малюка як під час вагітності, так і під час пологів, необхідно дотримуватися такі запобіжні заходи:

 • потрібно використовувати індивідуальний посуд для прийому їжі;
 • не варто вступати в будь-який контакт з людьми, у яких присутні явні ознаки герпесу;
 • статевий зв’язок з партнером, в організмі якого знаходиться інфекція, заборонена протягом всієї вагітності, але можна використовувати презервативи.

Якщо пологи пройшли успішно і дитина не заразився, то матері потрібно ретельно дотримуватися особистої гігієни.

Герпес на губах може передатися при поцілунку, тому таких контактів з малюком теж бажано уникати до одужання. Перед пологами потрібно пройти лікування вірусу.

Наприклад, переможе герпес Зостер – один з найбільш ефективних і безпечних препаратів. У деяких випадках пацієнтці призначається кесарів розтин.

Терапія новонароджених при інфікуванні їх герпесом

Якщо дитина все-таки захворів, патологію потрібно лікувати відразу ж, причому самодіяльність тут зайва. При зараженні вірусом від матері, хворої первинної інфекцією, дитині призначаються противірусні препарати.

 • Вводяться вони внутрішньовенно, щоб перешкоджати генералізації герпесу. Ефективними і відносно безпечними для дитини будуть такі препарати: ацикловір, відарабін.
 • Для обробки шкіри також застосовуються зазначені ліки, але у формі мазей.
 • Дитині часто призначаються препарати на рослинній основі, потрібно тільки визначити, чи немає алергічної реакції. Найефективнішими є кошти на основі кореня солодки і трави звіробою. Вони призначаються для місцевого застосування. Термін терапії ушкоджень слизових оболонок і шкіри значно скорочується.

Якщо інфекція перейшла в генералізовану форму, то лікування ускладнюється. Крім противірусних ліків дитині призначаються імуноглобуліни (Пентаглобін, Октагам). Грудне вигодовування в цей період припиняти не слід, так як вірус не проникає в материнське молоко.

Герпес – важке захворювання для малюка, з яким без допомоги медиків він не впорається. Краще дотримуватися всіх можливих заходів профілактики, щоб вірус не потрапив в організм новонародженого.

Previous Гестоз при вагітності: що це таке, чим небезпечний для матері і дитини, профілактика і методи лікування патології
Next Геморой під час вагітності: причини утворення і провокуючі фактори, як позбутися від проблеми швидко і безпечно?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *