Ефективне лікування при гіпертонічній кризі


Эффективное лечение при гипертоническом кризе

Хвороба трапляється приблизно у 1% людей з високим тиском. При цьому кров’яний тиск підвищується до небезпечної межі. При відсутності термінових заходів щодо усунення симптомів і причин можуть виникнути ураження мозку і смерть. З цієї статті ви дізнаєтеся, як проводиться просте, але ефективне лікування гіпертонічної кризи в домашніх умовах народними засобами. Які методи підходять більше, а від яких краще утриматися.

Цей стан вираженого підвищення систолічного і / або діастолічного АТ, що супроводжується появою або посиленням клінічних симптомів з боку органів-мішеней і яка потребує негайного зниження АТ (необов’язково до нормальних значень) при гіпертонічного кризу. У цій статті будуть розглянуті основні симптоми хвороби і причини хвороби, а також невідкладна допомога народними простими засобами.
Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

Ключовими у визначенні хвороби є такі моменти:

 • симптомно підвищення артеріального тиску при гіпертонічному кризі (коло симптомів досить чітко окреслено і визначає тип кризу і тактику ведення хворих);
 • рівнозначність значень САТ і ДАТ для діагностики гіпертонічних кризів при відсутності жорстких кількісних параметрів АД, які без лікування тільки погіршуються;
 • диференційований підхід до зниження артеріального тиску, що враховує потенційний ризик гіпотонії і гіпоперфузії.

Симптоми гіпертонічної хвороби

Різниця полягає в механізмі підвищення тиску, т. Е. В тому, чи зростає викид крові з серця, або опір периферичних судин, або і те й інше одночасно.

Звідси і різний підхід до лікування, вибору методів і засобів.

Симптоми кризи гиперкинетического типу розвивається швидко.

Без будь-яких провісників виникають такі прояви гіпертонічної форми захворювання, як: різкий головний біль пульсуючого характеру, запаморочення, минущі порушення зору, миготіння мушок перед очима, може приєднатися нудота, блювота.

Хворі відчувають загальне збудження, відчуття жару і тремтіння в тілі, підвищене потовиділення, серцебиття, іноді може виникнути рясне і часте сечовипускання. Кризи цього типу більш характерні для ранніх стадій гіпертонічної хвороби.

Вони носять короткочасний характер і тривають від кількох хвилин до 2-3 ч. Іноді відзначається незначне підвищення температури тіла (приблизно на 0,5-ГС). При гіпертонічних кризах першого типу підвищується головним чином систолічний (верхнє) тиск.

Прояви гіпокінетичного кризу

Криз гіпокінетичного типу важче і довше. Зазвичай він триває від кількох годин до 4-5 днів. Цей тип характерний для більш пізній стадії гіпертонічної хвороби, розвивається зазвичай на тлі виражених її проявів і високого артеріального тиску. При цьому особливо підвищується діастолічний (нижній) артеріальний тиск. При лікуванні воно відновлюється.

Клінічні симптоми гіпокінетичного кризу розвиваються поступово. Зовні хворі мляві, адінамічни. Вони скаржаться на тяжкість в голові, головний біль, сонливість, шум у вухах, погіршення зору, болі в області серця, які найчастіше бувають стискає характеру.

У сечі, як правило, є білок, а в аналізі крові може спостерігатися підвищення кількості лейкоцитів. При гипокинетический кризах і симптомах цього виду нерідко розвиваються різні ускладнення (інсульти, крововиливи в сітківку, серцева астма, інфаркт міокарда, набряк легенів). Тому лікування може призначити тільки лікар.

Еукінетіческій тип захворювання

Криз Еукінетіческій типу розвивається швидко, підвищується як систолічний, так і діастолічний тиск. Цей тип кризу частіше ускладнюється гострою лівошлуночковою недостатністю, що призводить до розвитку набряку легенів.

Симптоми і проявами Еукінетіческій кризу можуть розвинутися як у осіб, які постійно приймають знижують АТ медикаменти, так і в осіб, раніше їх ніколи не отримували.

Необхідно уточнити, що постійний прийом знижують АТ медикаментів при лікуванні хоча і не виключає розвитку гіпертонічного кризу і першопричин його прояви, проте перешкоджають вкрай різкого підвищення АТ.

Перебіг гіпертонічної кризи. Ще раз важливо відзначити, що організм може по-різному реагувати на різке підвищення артеріального тиску в результаті хвороби і лікування може знадобитися в будь-який момент. Терапія з народними простими засобами в ряді випадків може протікати без будь-яких ускладнень.

І в той же час значне підвищення артеріального тиску під час гіпертонічного кризу може негативно відбитися на роботі серцево-судинної системи, порушити нормальну роботу інших органів.

Головний мозок, очі, нирки і саме серце – ось ті органи, функція яких найбільшим чином страждає в результаті причин і симптомів хвороби.

Невідкладна допомога при кризі гіпертонічного типу. Хвороба підлягає невідкладному лікування і лікарському спостереженню в умовах кардіологічного стаціонару. Найбільш важливим є при лікуванні зниження показників артеріального тиску протягом короткого часу (в середньому за одну годину) у хворих з розвиненими ускладненнями гіпертонічної хвороби або кризу.

У решти ж хворих допустимо зниження артеріального тиску протягом більш тривалого часу. Своєчасно розпочате лікування вдома або під наглядом лікаря медикаментами дозволяє уникнути у хворого гіпертонічним кризом можливої ​​загрози розвитку ускладнень.

У домашніх умовах перед вибором терапії неодмінно поцікавтеся про запобіжні заходи, про можливі ускладнення і протипоказання саме для вас.

Причини при різних формах недуги

Він може ускладнити перебіг артеріальної гіпертензії не тільки у хворих-гіпертоніків зі стажем, а й у нещодавно хворих, оскільки ймовірність розвитку цього важкого стану не виключена в будь-якій фазі захворювання. Лікування підбирається за симптоматикою. Виникненню гіпертонічних кризів багато в чому сприяють нервову напругу, стресові ситуації – все те, що є фактором ризику ГБ взагалі.

Спровокувати симптоми хвороби можуть безсонна ніч, постійна перевтома і недосипання, бурхливий, неприємна розмова, сильні хвилювання у хворих на гіпертонічну хворобу – кризом і переживання, що провокують стрес, перебування в накуреному приміщенні. Викликати це стан можуть і метеорологічні чинники, тому лікування повинно враховувати і цей факт. Нерідко виникнення гіпертонічних кризів та їх симптомів збігається з різкою зміною погоди, періодами сонячної і геомагнітної активності.

Головними причинами «особливої» ситуації з недугою в Росії є відсутність практики постійного лікування, самостійна корекція в домашніх умовах і скасування терапії, можливість необмеженого використання ресурсів «швидкої допомоги», роз’єднаність між поліклінічної, стаціонарної і швидкодопоміжної службами. В результаті амбулаторна, в переважній більшості випадків, проблема для хворих кризами гіпертонічними перемістилася на СМП і стаціонар, що завдає колосальних економічних збитків охорони здоров’я в цілому. Нерідко причиною, в тому числі і у літніх, є зловживання алкоголем.

Стреси також відіграють певну, але явно не вирішальну роль.

Не останнє місце належить і діагностиці гіпертонічної кризи, лікування після якої народними найпростішими засобами повинно початися відразу ж.

Характерно підвищення артеріального тиску стає підставою для діагнозу «гіпертонічний криз» і приводом для невідкладної госпіталізації і екстреного лікування в стаціонарі або в домашніх умовах.

Народні засоби для лікування

Рецепти настоянок від стрибків тиску

 • Старий відомий народний рецепт від кризи чи гіпертонічної хвороби грунтується на прийомі трави грициків: киньте 1 щіпку цієї рослини в чашку з окропом і випивайте по 2 чашки в день теплого настою, поки не нормалізується тиск.
 • Щоб нормалізувати тиск при кризі терапію проводять так – п’ють для лікування гіпертонічної хвороби щовечора народний настій з наступних трав і засобів: по одній щіпці м’яти, базиліка, вербени і ромашки на один великий келих гарячої води. Також відомі своїми цілющими властивостями такі народні засоби як часник, зелений аніс, арніка, глід, базилік, бурачник, ромашка, дуб, чистотіл, Рутка, дрік, м’ята, цибуля, кульбаба, троянда – все, що зумієте знайти в фітоаптек. Можна для лікування вживати їх в капсулах: спочатку лікування по 6 капсул в день протягом 3 тижнів, після чого зробіть перерву 2 тижні, потім знову при необхідності продовжуйте в тому ж режимі.
 • Шавлія і чебрець з вашого саду або фітоаптеки краще вживати для народного лікування в настої: 1 – 2 столові ложки залити 200 мл окропу, залишити настоюватися 10 хвилин, процідити і пити хворим з гіпертонічним кризом теплим по 2-3 чашки в день.

Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

настоянка глоду

Листя, квітки і плоди цього чагарнику допомагають від різних серцево-судинних розладів, в тому числі від підвищення тиску при лікуванні. Це досить ефективний і в той же час м’який засіб. Діє воно не відразу, але напевно.

При гіпертонії рекомендується препарат, стандартизований за змістом флавоноїду вітексин. Натуропат Ян Бір з Портсмута (шт.

Нью-Гемпшир, США) радить приймати при гіпертонічному і іншому кризі три рази в день по дві капсули (500 мг кожна) або по 1 чайній ложці настоянки, розведеної в невеликій кількості води.

Регулярно приймати такий засіб нетрадиційної народної медицини, як глід без лікарського контролю можна не більше кількох тижнів поспіль. При цьому треба перевіряти тиск не рідше, ніж раз в 2 тижні у хворого з кризом. Коли воно почне знижуватися, дозу треба поступово зменшувати в домашніх умовах: до 1 капсули або 1/2 чайної ложки спочатку три, а потім два рази в день.

Настоянка від гіпертонічного кризу – це висококонцентрований рідкий екстракт. Його отримують для лікування, не менше 6 тижнів витримуючи рослинна сировина в етанолі або гліцерині, куди переходять біологічно активні речовини. Зберігайте настоянку для народного лікування в недоступному для дітей місці.

Кошти на основі пустирника

Основний його ефект заспокійливий, але спостерігається і безпосереднє гіпотензивну дію. Можна заварювати сухий збір (згідно з вказівками на упаковці) або користуватися настоянкою.

В останньому випадку потрібно приймати від кризу гіпертонічного дві-три повні піпетки в день в декілька прийомів.

Препарати пустирника гіркі, можна розводити їх водою, як і багато інших народні компоненти в складі природних рецептів.

Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

Гінкго проти гіпертонічного кризу

Препарати цієї рослини застосовуються в основному для поліпшення мозкового кровообігу, проте вони корисні для судин взагалі. Це засіб розширює периферичні артерії, тим самим знижуючи загальне кров’яний тиск.

При гіпертонічному або іншому кризі рекомендується приймати настоянку гінкго разом з глодом, змішуючи їх настойки в співвідношенні 1: 2 за об’ємом.

Приймати для лікування треба по 1 чайній ложці цієї народної суміші із засобами нетрадиційної медицини три рази в день, розводячи водою.

Якщо ви гіпертонік, вибирайте лікування гіпертонічної кризи народними засобами, звикайте до наступних рослинам в домашніх умовах (виберіть ті, які вам підходять і / або які ви можете без праці дістати).

Домашнє лікування за допомогою трав і грибів

 • Для терапії гіпертонічного кризу вимочуйте 25 днів тонко нарізані часточки часнику в 96% -ному спирті. Капає в домашніх простих умовах по 10- 12 крапель на шматочок цукру 2-3 рази на день. Ви також можете замочити для курсу лікування на 6 -7 днів 100 г свіжого потовченого часнику в 1 л білого сухого вина і випивати по 2 склянки в день цієї суміші між прийомами їжі.
 • Робіть під час лікування ванночки для рук і ніг з наступним складом засобів нетрадиційної народної медицини: 1 головка часнику, 1 жменя свіжого глоду, 1 жменя чистотілу і 1 жменя квітів свіжого дрока на 2 л води (по 2 ванночки в день).
 • Пийте при гіпертонічній хворобі або кризі спочатку сік 1/2 лимона, потім збільшуйте дозу на 1 лимон кожен день, поки не дійдете до 3 лимонів в день. Сік підсолоджувати медом і розводите в 50% води. Приблизно після 3 тижнів лікування хвороби поступово почніть зменшувати дозу.
 • Крім того, для лікування гіпертонії вичавити сік 6 лимонів в ємність з теплою водою і опустіть в неї ноги на 10-15 хвилин, одночасно з’їжте кілька тонких скибочок часнику.
 • Їжте при гіпертонічного кризу листя салату-латуку стільки, скільки забажаєте, з додаванням часнику.
 • Грушу ви можете вживати в необмежених кількостях. Народний засіб приносить тільки користь, а зайве просто виводиться з організму.
 • Використовуйте для лікування квітуча рослина чебрецю цілком: 5 частин чебрецю залийте 5 частинами окропу, залиште на 20 хвилин і пийте по 3 чашки в день. Ароматерапія при гіпертонічних кризах різних видів пропонує 2 – 3 рази на день робити для лікування м’який місцевий масаж в області сонячного сплетення з 1 краплею ефірної олії іланг-ілангу (народний засіб допомагає при полегшенні багатьох станів), змішаного з 1 краплею ефірної олії майорану.

Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

При гіпертонії і її лікуванні корисний гриб Рейс (трутовик лакований), який росте повсюдно. Це засіб в домашніх умовах тонізує судини, т. Е. Попереджає хвороба, і позбавляє від неї, безпосередньо знижуючи артеріальний тиск.

Така терапія гіпертонічного захворювання або кризу за допомогою народних засобів абсолютно безпечна, і приймати його можна необмежено довго. Рекомендована доза 2000- 4000 мг / сут в капсулах. Запитуйте їх в аптеках або замовляйте поштою.

Шукайте розфасовку побільше, щоб шукані 2-4 г екстракту не означали сотню ковтальних рухів.

Гіпертонічна криза – перша допомога, симптоми і препарати

Що це таке? Гіпертонічний криз (ГК) – це патологічний стан, обумовлений раптовим підвищенням АТ, спровокованого порушеннями в його складній і багатокомпонентної системі регуляції. Є одним з небезпечних і найбільш частим ускладненням артеріальної гіпертонії. Здатний проявитися нейровегетативними розладами, порушеннями ниркового, коронарного і церебрального кровотоку.

Підвищує ризик розвитку важких ускладнень у вигляді: субарахноїдальних геморрагий, інсульту і інфаркту, судинних патологій (аневризми), набряку легеневої тканини, патологічних змін в видільних функціях нирок і ін. Пошкодження органів розвивається, як на піку гіпертонічного кризу, так і при прискореному зниженні артеріального тиску.

Про причини виникнення

Основні причини виникнення гіпертонічної кризи обумовлені наявністю у пацієнта хронічно протікає гіпертензії (есенціальною). Але розвитку його проявів можуть посприяти: ендокринні, ниркові, мозкові патології, важкі травми і опіки, генетична схильність до атеросклерозу або вазоспазмам.

Досить часто прояву ГК сприяють – кризова клініка гіпертензії при системних захворюваннях і різке припинення лікування гіпотензивними препаратами.

При наявності всіх цих факторів, ознаки гіпертонічного кризу легко можуть спровокувати безліч зовнішніх причин:

 • перезбудження і надмірні навантаження;
 • зміна метеорологічних умов і переохолодження;
 • фактори гіпокаліємії і гіпернатріємії;
 • зловживання алкоголем, і багато інші причини.

Причини ГК при різних патологіях неоднакові. В основі їх розвитку, при гіпертонії, лежить фактор, що ушкоджує в нейрогуморальном контролі змін напруги в судинних стінках, і механізм стеження змін параметрів в системі кровообігу.

Патологічного підвищення АТ сприяє різка зміна в судинному тонусі. Його підвищення в артеріолах провокує додаткові навантаження на регуляторний механізм кровообігу в великих судинах (аорта, артерія).

Наприклад, гіпертонічний криз при наявності гормонально активних пухлин (феохромоцитом) обумовлений великим рівнем наявності в крові фізіологічно активних речовин – катехоломінов.

При імунозапальних ниркових патологіях, провокаційним фактором може служити зниження фільтраційних функцій нирки, або розвиток гіперволемії, внаслідок затримки натрію в організмі (при позаниркових патологіях).

При патологічних процесах в надниркових залозах, викликаних зайвою активністю ренін-ангіотензинової системи (синдром Конна) відбувається перерозподіл в організмі калієвих солей і розвиток гіпернатріємії, що провокує підвищений опір у всій судинній системі.

 • Звідси висновок – навіть при різному генезі, загальний фактор розвитку гіпертонічного кризу – це наявність у пацієнта ознак гіпертонії і порушення регуляції тонусу в судинах.

Симптоми гіпертонічного кризу за формами

Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

Типи ГК класифікують по різних факторів. За механізмом розвитку збільшення АТ, виділяють кризи гиперкинетического, гіпокінетичного і Еукінетіческій типу.

 1. Розвитку гиперкинетического типу кризу передує збільшений викид хвилинного обсягу крові. При цьому, напруга судинних стінок знижений, або нормально. Підвищення артеріального тиску відбувається в момент систоли (скорочення серцевого м’яза).
 2. Гіпокінетичній тип захворювання розвивається на тлі зниження величини викидається обсягу крові в хвилину і стрімкого збільшення опірності периферичних судинних стінок, що викликає переважне збільшення тиску в момент повного розслаблення серцевого м’яза (момент діастоли).
 3. Механізм розвитку Еукінетіческій ГК обумовлений нормальними процесами серцевого викиду, але тонус в великих судинах при цьому, значно підвищено. Це провокує різкі коливання кров’яного тиску, як в період діастоли, так і під час систоли.

За клінічними симптомами гіпертонічні кризи бувають неускладненого і ускладненого типу. Прояв гіпертонічного кризу ускладненого типу обумовлено можливим ураженням різних органів. Провокує розвиток:

 • порушень в мозковому кровообігу;
 • набряклості, інфаркту та гіпоксії в мозкових структурах;
 • порушень в коронарному кровотоці;
 • патологічних змін (розшаровування або розширення) в судинних стінках;
 • гострого коронарного синдрому та еклампсії вагітних;
 • розвитку запалень в сітчастій оболонці ока;
 • кривавих включень в урине.

За локалізацією ускладнених процесів, що розвиваються в наслідок ГК, вони бувають – кардіального, церебрального, офтальмологічного, ренального і судинного характеру. За переважному клінічного ознакою, розрізняються нейровегетативної, набряку та судомної формою ГК.

Прояв ознак гіпертонічний криз нейровегетативної форми обумовлено стресовою ситуацією, що провокує раптовий викид в кров гормонів надниркових залоз (адреналіну), проявляючись:

 • нервозністю, занепокоєнням і збудженням;
 • гіпергідрозом і ксеростомією;
 • розвитком тремору в руках;
 • гіперемією шийної і лицьової зони.

Може супроводжуватися різною локалізацією і інтенсивністю больового синдрому (в скронях і потилиці). Пацієнти відзначають вібраторних симптоматику, відчувають ознаки Вертиго, інтоксикаційні ознаки, у вигляді нудоти і блювоти. Погіршується зорові функції.

Очі застилає пелена, відзначається точкове мерехтіння. Збільшується пульсація, характерні ознаки тахікардії. При спаді кризу, не рідкісні прояви полиурии (частого сечовипускання) і протеїнурії (підвищене виділення урини).

 • Такий стан тривати годин до п’яти, шести, але ніякої особливої ​​загрози не представляє.


Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

Симптоми набрякового гіпертонічного кризу характерні огрядним жінкам. Основою їх розвитку є збої в гормональній РАА системі, дисбаланс в системі регуляції об’єму крові і тиску в кровотоці нирок, і порушення регуляторних функцій водно-сольового балансу. Пацієнти відчувають:

 • пригніченість, апатію і сонливість;
 • порушення часової і просторової орієнтації;
 • лицьову пастозність і в зоні століття;
 • набряклість пальців;
 • міастенію (слабкість м’язів) і серцеві перебої;
 • ознаки олигурии (зниження діурезу).
 • Симптоматика здатна тривати протягом доби, іноді в супроводі печіння і натягнутості шкіри, гіпестезіі, що переходить в ускладнених ситуаціях в частковий параліч, прояву диплопии (двоїння в очах), повної, або часткової сліпоти (амовроз).
 • Ознаки гіпертонічної кризи судомної форми характеризуються важкою клінікою, є наслідком порушення регуляторних функцій, які контролюють стан тонусу дрібних мозкових артерій (ареол), викликаних різким підвищенням артеріального тиску.
 • Симптоми кризи проявляється:
 • набряком мозкових тканин;
 • клонико-тонічними конвульсіями;
 • непритомним станом.

Такий стан здатне тривати протягом 3-х днів. Коли напад закінчується, хворі можуть перебувати без свідомості, або відчувати дезорієнтацію, тимчасову сліпоту і втрату пам’яті.

Ускладнюється дана форма гіпертонічної кризи субарахноїдальними, або внутрішньомозковими геморрагиями, парезом, коматозним станом і летальністю.

Перша (невідкладна) допомога при гіпертонічному кризі

Надання, з самого початку прояву симптомів гіпертонічної кризи першої допомоги, і забезпечення безпечних умов для хворого, є визначальним критерієм результату ГК незалежно від його типу. У чому вона полягає?

 1. Негайно зробити виклик швидкої бригади медиків.
 2. До приїзду лікарів, пацієнт повинен знаходиться в положенні сидячи, з опущеними до підлоги ногами. Це частково знизить навантаження припливу крові на серце.
 3. У вигляді відволікаючого маневру, який володіє рефлекторним властивістю, можна провести розтирання вух, прикласти холодний компрес до голови, або гарячу грілку або гірчичники на ікри ніг.
 4. Починається криз можна купірувати дихальними вправами – глибоко вдихнути і на кілька секунд затримати дихання.
 5. До приїзду швидкої, не слід приймати сильнодіючі ліки. Можна випити «валокардина» або «Корвалол» (20 крапель на 100 мл. Води). Це заспокоїть і зніме напругу.

У прибулих медиків, є свій стандартний алгоритм дій при гіпертонічного кризу:

 • При втраті пацієнтом свідомості, його укладають на бік і забезпечують вільний доступ до вені.
 • Контроль тиску і ЧСС здійснюють з інтервалом в 15 хвилин.
 • Лікарська гіпотензивна терапія проводиться сублінгвальним шляхом (під язик). Це можуть бути препарати «Ніфедипін», «Каптоприл» або «Пропранолол». При неускладненому вигляді кризу, починають з прийому одного препарату. Ускладнений криз вимагає комбінацію препаратів. Ефективність дії препаратів перевіряють через кожні чверть години.

Зниження АТ при гіпертонічного кризу, має відбуватися поетапно (не більше ніж 25% протягом 2-х годин). Різке падіння артеріального тиску може призвести до наростанням кардіальної і неврологічної симптоматики. У стаціонар пацієнта транспортують в положенні лежачи.

Різке підвищення артеріального тиску, яке не супроводжується патологічної симптоматикою ураження будь-яких органів – звичайно вимагає його зниження, але є не настільки невідкладним станом. Неускладнений гіпертонічний криз купірується швидкодіючими пероральними препаратами невідкладної допомоги і не вимагає госпіталізації пацієнта. Це можуть бути «Ніфедипін», «Коринфар» або «Анаприлин».

При ускладненому перебігу застосовуються препарати перорального і внутрішньовенного застосування, або їх комбінації.

 1. Препарати групи інгібіторів АПФ – перорально «Каптоприл» + внутрішньовенно «Еналапрілат», «Нітрогліцерин», «Морфін» призначають при серцевих патологіях і для блокування токсичного впливу ангіотензину на судинні стінки. Забезпечують позитивний ефект через годину, після прийому.
 2. Засоби антиадренергічної дії призначаються при наявності феохромоцитоми і нейровегетативних розладах – «Фентоламин», «Празозин», «Теразозин», «Доксазозин».
 3. При обсяг залежному кризі і з явищами серцевих патологій призначають препарати діуретиків. Перорально, або внутрішньовенно «Фуросемід». Ефект зниження артеріального тиску досягається через півгодини, годину, після прийому.
 4. При синдромі відміни даних коштів використовують терапію препаратами центральної дії, можливо в поєднанні з блокаторами – «Колиндяни», «Гуанфацин», «Метропролол +« Есмолол ».
 5. При ниркових патологіях, включають лікування «гідралазином» і «Лабеталол».

У кожному конкретному випадку, дозування і препарати лікування при гіпертонічного кризу підбираються індивідуально.

Ймовірний прогноз

Прогноз при гіпертонічного кризу залежить від своєчасної ефективної першої допомоги і проведеного лікування. Його серйозність характеризують вид і тяжкість, спровокованих ускладнень.

Джерело: https://zdravlab.com/gipertonicheskij-kriz-simptomy-pervaya-pomoshh/

Гіпертонічна криза

Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

Гіпертонічна криза – стан, що супроводжується раптовим критичним підвищенням артеріального тиску, на тлі якого можливі нейровегетативні розлади, порушення церебральної гемодинаміки, розвиток гострої серцевої недостатності. Гіпертонічний криз протікає з головними болями, шумом у вухах і голові, нудотою і блювотою, порушеннями зору, пітливістю, загальмованістю, розладами чутливості і терморегуляції, тахікардією, перебоями в серце і т. Д. Діагностика гіпертонічної кризи ґрунтується на показниках артеріального тиску, клінічних проявах , даних аускультації, ЕКГ. Заходи по купірування гіпертонічного кризу включає постільний режим, поступове контрольоване зниження АТ з використанням медикаментів (антагоністів кальцію, інгібіторів АПФ, вазодилататорів, сечогінних засобів і т. Д.).

Гіпертонічний криз розцінюється в кардіології як невідкладний стан, що виникає при раптовому, індивідуально надмірному стрибку артеріального тиску (систолічного і діастолічного).

Гіпертонічний криз розвивається приблизно у 1% пацієнтів з артеріальною гіпертензією.

Гіпертонічний криз може тривати від кількох годин до кількох діб і приводити не тільки до виникнення минущих нейровегетативних розладів, а й порушень церебрального, коронарного і ниркового кровотоку.

При гіпертонічному кризі істотно зростає ризик важких жизнеугрожающих ускладнень (інсульту, субарахноїдального крововиливу, інфаркту міокарда, розриву аневризми аорти, набряку легенів, гострої ниркової недостатності та ін.). При цьому пошкодження органів-мішеней може розвиватися як на висоті гіпертонічного кризу, так і при швидкому зниженні АТ.

Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

Зазвичай гіпертонічний криз розвивається на тлі захворювань, що протікають з артеріальною гіпертензією, проте може виникати і без попереднього стійкого підвищення артеріального тиску.

Гіпертонічний криз виникають приблизно у 30% пацієнтів з гіпертонічною хворобою. Найбільш часто вони зустрічаються у жінок, які переживають клімактеричний період.

Нерідко гіпертонічний криз ускладнює перебіг атеросклеротичного ураження аорти та її гілок, захворювань нирок (гломерулонефриту, пієлонефриту, нефроптоз), діабетичної нефропатії, вузликового периартериита, системного червоного вовчака, нефропатії вагітних.

Кризового перебіг артеріальної гіпертензії може відзначатися при феохромоцитомі, хворобі Іценко-Кушинга, первинному гіперальдостеронізм. Досить частою причиною гіпертонічного кризу виступає так званий «синдром відміни» – швидке припинення прийому гіпотензивних засобів.

При наявності вищеназваних умов спровокувати розвиток гіпертонічного кризу можуть емоційне збудження, метеорологічні чинники, переохолодження, фізичні навантаження, зловживання алкоголем, надмірне споживання з їжею кухонної солі, порушення електролітного балансу (гіпокаліємія, гіпернатріємія).

Механізм розвитку гіпертонічних кризів при різних патологічних станах неоднаковий.

В основі гіпертонічної кризи при гіпертонічній хворобі лежить порушення нейрогуморального контролю змін судинного тонусу і активізація симпатичного впливу на систему кровообігу.

Різке підвищення тонусу артеріол сприяє патологічного приросту АТ, що створює додаткове навантаження на механізми регуляції периферичного кровотоку.

Гіпертонічний криз при феохромоцитомі обумовлений підвищенням рівня катехоламінів в крові. При гострому гломерулонефриті слід говорити про ниркових (зниження ниркової фільтрації) і позаниркових факторах (гіперволемія), що обумовлюють розвиток кризу.

У разі первинного гіперальдостеронізму підвищена секреція альдостерону супроводжується перерозподілом електролітів в організмі: посиленим виведенням калію з сечею і гіпернатріємією, що в кінцевому підсумку призводить до підвищення периферичного опору судин і т. Д.

Таким чином, незважаючи на різні причини, загальними моментами в механізмі розвитку різних варіантів гіпертонічних кризів є артеріальна гіпертензія і порушення регуляції судинного тонусу.

Гіпертонічний криз класифікуються за декількома принципами. З урахуванням механізмів підвищення АТ виділяють гіперкінетичний, гипокинетический і еукінетіческій типи гіпертонічної кризи.

Гіперкінетичні кризи характеризуються збільшенням серцевого викиду при нормальному або зниженому тонусі периферичних судин – в цьому випадку відбувається підвищення систолічного тиску.

Механізм розвитку гіпокінетичного кризу пов’язаний зі зниженням серцевого викиду і різким збільшенням опору периферичних судин, що призводить до переважного підвищенню діастолічного тиску.

Еукінетіческій гіпертонічний криз розвиваються при нормальному серцевому викиді і підвищеному тонусі периферичних судин, що тягне за собою різкий стрибок як систолічного, так і діастолічного тиску.

За ознакою оборотності симптомів розрізняють неускладнений і ускладнений варіант гіпертонічного кризу.

Про нього кажуть в тих випадках, якщо гіпертонічний криз супроводжується ураженням органів-мішеней і виступає причиною геморагічного або ішемічного інсульту, енцефалопатії, набряку мозку, гострого коронарного синдрому, серцевої недостатності, розшарування аневризми аорти, гострого інфаркту міокарда, еклампсії, ретинопатії, гематурії і т . д. В залежності від локалізації ускладнень, що розвилися на фоні гіпертонічного кризу, останні поділяються на кардіальні, церебральні, офтальмологічні, ренальную і судинні.

З урахуванням переважаючого клінічного синдрому розрізняють нейро-вегетативну, отечную і судомну форму гіпертонічних кризів.

Гіпертонічний криз з переважанням нейро-вегетативного синдрому пов’язаний з різким значним викидом адреналіну і зазвичай розвивається внаслідок стресової ситуації. Нейро-вегетативний криз характеризується збудженим, неспокійним, нервовим поведінкою хворих. Відзначаються підвищена пітливість, гіперемія шкіри обличчя і шиї, сухість у роті, тремор рук.

Перебіг цієї форми гіпертонічної кризи супроводжується яскраво вираженими церебральними симптомами: інтенсивними головними болями (розлитими або локалізованими в потиличній або скроневої області), відчуттям шуму в голові, запамороченням, нудотою і блювотою, погіршенням зору ( «пелена», «миготіння мушок» перед очима) .

При нейро-вегетативної формі гіпертонічної кризи виявляється тахікардія, переважне підвищення систолічного артеріального тиску, збільшення пульсового тиску. У період дозволу гіпертонічного кризу відзначається прискорене сечовипускання, в процесі якого виділяється підвищений обсяг світлої сечі.

Тривалість гіпертонічного кризу становить від 1 до 5 годин; загроза для життя пацієнта зазвичай не виникає.

Набрякла або водно-сольова форма гіпертонічної кризи частіше зустрічається у жінок з надмірною вагою. В основі криза лежить дисбаланс-ангіотензин-альдостеронової системи, яка регулює системний і нирковий кровообіг, сталість ОЦК і водно-сольового обміну.

Пацієнти з набряклою формою гіпертонічної кризи придушені, апатичні, сонливі, погано орієнтовані в обстановці і в часі. При зовнішньому огляді звертає увагу блідість шкірних покривів, одутлість особи, набряклість вік і пальців рук.

Зазвичай гіпертонічного кризу передує зменшення діурезу, м’язова слабкість, перебої в роботі серця (екстрасистоли).

При набряку гіпертонічного кризу відзначається рівномірне підвищення систолічного і діастолічного тиску або зменшення пульсового тиску за рахунок великого приросту діастолічного тиску. Водно-сольовий гіпертонічний криз може тривати від кількох годин до доби і також має відносно сприятливий перебіг.

Нейро-вегетативна і набрякла форми гіпертонічної кризи іноді супроводжуються онімінням, відчуттям печіння і стягання шкіри, зниженням тактильної і больової чутливості; у важких випадках – минущими гемипарезами, диплопией, амаврозом.

Найбільш важкий перебіг властиво судомної формі гіпертонічної кризи (гострої гіпертонічної енцефалопатії), яка розвивається при порушенні регуляції тонусу мозкових артеріол у відповідь на різке підвищення системного артеріального тиску. Виникає при цьому набряк мозку може триматися до 2-3 діб.

На висоті гіпертонічного кризу у хворих відзначаються клонічні і тонічні судоми, втрата свідомості. Деякий час після закінчення нападу хворі можуть залишатися в несвідомому стані або бути дезорієнтовані; зберігається амнезія і тимчасовий амавроз.

Судорожная форма гіпертонічної кризи може ускладнюватися субарахноїдальним або внутрішньомозковим крововиливом, парезами, комою і смертю.

Про гіпертонічного кризу слід думати при підйомі АТ вище індивідуально переносите значень, щодо раптовому розвитку, наявності симптомів кардіального, церебрального і вегетативного характеру.

При об’єктивному обстеженні може виявлятися тахікардія або брадикардія, порушення ритму (частіше екстрасистолія), перкуторне розширення меж відносної тупості серця вліво, аускультативні феномени (ритм галопу, акцент або розщеплення II тону над аортою, вологі хрипи в легенях, жорстке дихання і ін.).

Артеріальний тиск може підвищуватися в різному ступені, як правило, при гіпертонічному кризі воно вище 170 / 110-220 / 120 мм рт. ст. Вимірювання артеріального тиску проводиться кожні 15 хвилин: спочатку на обох руках, потім на руці, де воно вище. При реєстрації ЕКГ оцінюється наявність порушень серцевого ритму і провідності, гіпертрофії лівого шлуночка, вогнищевих змін.

Для здійснення диференціальної діагностики та оцінки тяжкості гіпертонічної кризи до обстеження пацієнта можуть залучатися фахівці: кардіолог, офтальмолог, невролог. Обсяг і доцільність додаткових діагностичних досліджень (ЕхоКГ, РЕГ, ЕЕГ, добове моніторування АТ) встановлюється індивідуально.

Гіпертонічний криз різного типу і генеза вимагають диференційованої лікувальної тактики. Показаннями до госпіталізації в стаціонар служать некупирующейся гіпертонічний криз, повторні кризи, необхідність проведення додаткових досліджень, спрямованих на уточнення природи артеріальної гіпертензії.

При критичному підйомі артеріального тиску хворого забезпечується повний спокій, постільний режим, спеціальна дієта. Провідне місце в купировании гіпертонічного кризу належить екстреної медикаментозної терапії, спрямованої на зниження артеріального тиску, стабілізацію судинної системи, захист органів-мішеней.

Для зниження значень АТ при неускладненому гіпертонічному кризі використовуються блокатори кальцієвих каналів (ніфедипін), вазодилататори (нітропрусид натрію, діазоксид), інгібітори АПФ (каптоприл, еналаприл), ß-адреноблокатори (лабеталол), агоністи імідазолінових рецепторів (клонідин) і ін.

групи препаратів. Надзвичайно важливо забезпечити плавне, поступове зниження артеріального тиску: приблизно на 20-25% від вихідних значень протягом першої години, протягом наступних 2-6 ​​год – до 160/100 мм рт. ст.

В іншому випадку, при надмірно швидкому зниженні, можна спровокувати розвиток гострих судинних катастроф.

Симптоматичне лікування гіпертонічної кризи включає кисневу терапію, введення серцевих глікозидів, діуретиків, антиангінальних, протиаритмічних, протиблювотних, заспокійливих, знеболюючих, протисудомних засобів. Доцільно проведення сеансів гірудотерапії, відволікаючих процедур (гарячі ножні ванни, грілка до ніг, гірчичники).

Можливими наслідками лікування гіпертонічної кризи є:

 • поліпшення стану (70%) – характеризується зниженням рівня артеріального тиску на 15-30% від критичного; зменшенням вираженості клінічних проявів. Необхідність в госпіталізації відсутня; потрібно підбір адекватної гіпотензивної терапії в амбулаторних умовах.
 • прогресування гіпертонічної кризи (15%) – проявляється наростанням симптоматики і приєднанням ускладнень. Потрібна госпіталізація в стаціонар.
 • відсутність ефекту від лікування – відсутня динаміка зниження рівня артеріального тиску, клінічні прояви не наростають, але і не купіруються. Необхідна зміна лікарського препарату або госпіталізація.
 • ускладнення ятрогенного характеру (10-20%) – виникають при різкому або надмірному зниженні артеріального тиску (артеріальна гіпотонія, колапс), приєднання побічних ефектів від лікарських препаратів (бронхоспазм, брадикардія та ін.). Показана госпіталізація з метою динамічного спостереження або проведення інтенсивної терапії.

При наданні своєчасної та адекватної медичної допомоги прогноз при гіпертонічного кризу умовно сприятливий. Випадки летального результату пов’язані з ускладненнями, що виникають на тлі різкого підйому артеріального тиску (інсульт, набряк легенів, серцева недостатність, інфаркт міокарда та ін.).

Для попередження гіпертонічних кризів слід дотримуватися рекомендованої гіпотензивної терапії, регулярно контролювати артеріальний тиск, обмежити кількість споживаної солі і жирних продуктів, стежити за масою тіла, виключити прийом спиртного і куріння, уникати стресових ситуацій, збільшити фізичну активність.

При симптоматичної артеріальної гіпертонії необхідні консультації вузьких фахівців – невролога, ендокринолога, нефролога.сточнік:

Гіпертонічна криза: лікування в домашніх умовах, як зняти, що робити, перша допомога

У медичній практиці раптове підвищення показників артеріального тиску, що супроводжується спазмом судин, носить назву гіпертонічний напад.

Патології схильні як гіпертоніки, так і абсолютно здорові люди, на тлі нервового перенапруження, або агресивних фізичних навантажень.

З даної статті Ви дізнаєтесь, що таке гіпертонічний криз, лікування в домашніх умовах, а також про те, як зняти гіпертонічний криз.

Етіологія і симптоматика патології

Головною причиною сприяє формуванню гіпертонічного нападу, є раптовий стрибок артеріального тиску.

Що в свою чергу призводить до порушення природної циркуляції крові, в результаті відбувається дисфункція життєво важливих органів.

Збій в роботі органів провокує формування таких наслідків як: серцево-судинні патології, інсульт, або інфаркт міокарда і інфаркт легені.

Ефективне лікування при гіпертонічного кризу

Також до причин настання кризи відносять:

 • патології центральної нервової системи;
 • хронічні хвороби нирок;
 • гормональний збій в організмі людини;
 • гіпертонія;
 • захворювання ендокринної системи;
 • надлишкова маса тіла;
 • зловживання шкідливими звичками;
 • пропуск прийому препаратів контролюючих показники артеріального тиску;
 • стресові ситуації.

Точно сказати коли настане гіпертонічний напад складно, оскільки для кожної людини показники артеріального тиску носять індивідуальний характер. Передумовами кризу служать наступні прояви:

 • необгрунтоване відчуття тривоги і занепокоєння;
 • почастішання пульсу;
 • недолік кисню, задишка;
 • надмірне потовиділення, почервоніння шкіри обличчя та шиї;
 • нудота;
 • шум в вухах;
 • запаморочення;
 • оніміння верхніх кінцівок.

Першими проявами формування патологічних видозмін в судинній системі є – нудота, блювота, що не викликана харчовим отруєнням, головні болі. Біль посилюється при поворотах голови і під час розмови.

Пацієнт відчуває болючі відчуття в ділянці потилиці, а також при русі очима.

Симптоми служать сигналом, що в судинній системі відбуваються патологічні видозміни, здатні спровокувати гіпертонічний криз. Іноді розвиток нападу не має передумов, і раптовий стрибок показників АТ наздоганяє абсолютно здорової людини. Для запобігання наслідків патології пацієнту потрібна невідкладна допомога.

Екстрена допомога при нападі

Тривалість гіпертонічного нападу варіюється в залежності від стадії артеріальної гіпертонії, і інтенсивності проявів патології. В основному гіпертонічний напад тривати від двох до трьох годин.

Тривалість гіпертонічного кризу, взаємопов’язана з відновним періодом і складністю наслідків патології.

Під час нападу порушується живлення важливих органів людини, і чим довше тривати напад, тим більше ризик важких ускладнень.

Щоб не допустити розвитку незворотних наслідків і полегшити загальний стан, пацієнту необхідно надати екстрену допомогу. Перша допомога при гіпертонічному кризі в домашніх умовах полягає в наступному:

 • Головним правилом при настанні кризу викликаного підвищенням артеріального тиску, служить збереження повного спокою.
 • Положення тіла в якому пацієнт повинен перебувати до приїзду швидкої допомоги – напівлежачи.
 • При наявності гудзиків на одязі пацієнта, їх необхідно розстебнути.
 • Якщо пацієнт не страждає варикозним розширенням вен, полегшити його стан можна за допомогою гарячої ванни для ніг.
 • Прикласти лід на потиличну область голови.
 • Усунути всі можливі звуки, в кімнаті, де знаходиться пацієнт з гіпертонічним кризом.
 • Прийняти ліки знижує показники артеріального тиску (Каптоприл, Нітроглецерін, Андипал). Важливо! Запити препарат слід невеликим ковтком води, оскільки велика кількість рідини може спровокувати блювоту, що призведе до збільшення тиску в судинах. Різке зниження артеріального тиску, також може обернутися плачевними наслідками. Якщо верхні показники артеріального тиску знаходяться нижче позначки 180, купірування гіпертонічного кризу в домашніх умовах слід проводити послідовно, для початку розділіть таблетку на 4 частини, одну з них потрібно випити. Через півгодини необхідно заміряти тиск, і прийняти ще одну частину таблетки. І так поки показники АТ не прийдуть в робочу норму, характерну для пацієнта.
 • У разі якщо гіпертонічний напад застав зненацька, і під рукою не виявилося медикаментів орієнтованих на зниження артеріального тиску, як невідкладної допомоги можна прийняти пару таблеток Но-шпи, або інші ліки, що володіє седативним ефектом (настій валеріани, валокардина).
 • Страх смерті сприяє тривалості нападу, тому пацієнту необхідно дати прийняти будь-який препарат володіє заспокійливою дією.
 • Бувають випадки, коли гіпертонічний криз супроводжується рясним носовою кровотечею. Багато фахівців вважають це позитивним моментом, оскільки викид крові сприяє зниженню артеріального тиску, що сприятливо відбивається на судинах головного мозку. Оскільки від агресивного впливу тиску може статися розрив пошкоджених стінок артерій. Що робити при гіпертонічного кризу супроводжується кровотечею з носа? По-перше фахівці не радять закидати голову назад, однак і вниз її тримати теж не слід. Щоб припинити кровотечу слід на перенісся покласти холодний предмет. А в носові канали вставити тампон з бинта самочинного перекисом водню.

Невідкладна допомога при раптовому підвищенні артеріального тиску в домашніх умовах грає вирішальне значення в лікуванні патології. У перші години нападу важливо контролювати показники артеріального тиску і не допустити їх зростання до критичної позначки.

Адекватні дії пацієнта і людини надає йому сприяння головні складові в сприятливому прогнозі патології.

Після купірування гіпертонічного кризу в домашніх умовах і надання термінової допомоги постраждалому перед тим як лікувати гіпертонічний криз, необхідно пройти повне медичне обстеження. Для встановлення причин спровокували напад і для аналізу стану хворого і оцінки масштабу шкоди, завданої патологією організму пацієнта.

Лікування патології в домашній обстановці

При гіпертонічному кризі лікування в домашніх умовах включає наступні пункти, дотримання яких вкрай бажано:

 • дотримуватися принципів правильного харчування;
 • строгий розпорядок дня;
 • заняття спортом;
 • щоденний прийом препаратів контролюючих показники артеріального тиску;
 • медикаментозну терапію поєднуємо з народними способами;
 • масаж шийно комірцевої зони;
 • повне емоційний спокій;
 • відмова від шкідливих звичок.

Недотримання цих правил робить медикаментозне лікування гіпертонічної кризи в домашніх умовах менш ефективним.

Недолік магнію сприяє нестабільності нервової системи, препарати до складу яких входить цей мікроелемент показані гіпертонікам.

Оскільки вони знімають нервову збудливість, тим самим знижуючи ризик розвитку гіпертонічного кризу викликаного стресом.

До найбільш поширеній препарату містить в своєму складі магній, відносять: Магнію сульфат – результативно бореться зі спазмами при гіпертонічного кризу, знижуючи показники артеріального тиску.

До найбільш дієвих методів боротьби з наслідками раптового стрибка артеріального тиску, відносять застосування народних методів. Нетрадиційна медицина включають в себе значний список рецептів, ефективних на першій стадії формування патології.

Ради народних цілителів

Лікувати гіпертонічний криз в домашніх умовах можна за допомогою рецептів народної медицини.

Однак слід пам’ятати, що нетрадиційні методи спрямовані на поліпшення роботи життєво важливих органів людини.

Для ефективного результату в боротьбі з підвищеним артеріальним тиском, їх слід поєднувати з прийомом медикаментів призначених лікарем індивідуально для кожного пацієнта.

Зупинимося на перевірених і дають чудовий результат рецептах, які використовуються для лікування стрибків артеріального тиску в домашніх умовах:

 • Цілющі властивості часнику відомі давно. Рецепти з його застосуванням входять в боротьбу з різними захворюваннями. Гіпертонічна хвороба не виняток. В якості профілактики гіпертонічного нападу необхідно вимочити в медичному спирті, тонко нарізані часточки часнику протягом 25 днів. Одержаний склад зберігають у холодному місці. Приймають настойку по 10 крапель тричі на день. Щоб знизити подразнюючу дію часниковою настоянки на внутрішні органи використовуєте не воду, а шматочок цукру рафінаду.
 • Також в якості профілактики кризу в домашніх умовах, відмінно зарекомендували себе ванночки для рук і ніг. Для приготування ванни вам будуть потрібні 2 літри теплої води, і в рівних кількостях наступні компоненти: часник, свіжий глід, чистотіл і свіжі квіти дроку. Тримати не менше 10 хвилин. Робиться ця процедура двічі в день, протягом 2 тижнів.
 • Для лікування гіпертонічної нападу в домашніх умовах, допомагають ванночки з соком лимона. Тривалість процедури 15 хвилин, перед тим як опустити ноги у ванночку, з’їжте трохи часнику.
 • Сік лимона не менше ефективний в боротьбі з гіпертонічним кризом в домашніх умовах. Починати лікування слід з свежевижетого соку половини лимона розведеного таким же кількістю води, можете використовувати натуральний мед. Дозу соку поступово збільшують, поки не доходять до трьох лимонів в день. Потім дозування ведуть у зворотному напрямку. Загальний курс лікування гіпертонічного нападу лимонним соком в домашніх умовах становить 6 тижнів.

Пацієнт одного разу переніс раптові стрибки артеріального тиску, повинен пам’ятати, що ймовірність рецидиву в цьому випадку збільшена в декілька разів.

Щоб не допустити повторного нападу, слід суворо дотримуватися рекомендацій лікаря і повністю переглянути свої життєві принципи.

Збалансоване харчування, дотримання розпорядку праці і відпочинку, помірні фізичні навантаження здатні не тільки полегшити стан хворого, а також врятувати йому життя.

Previous Ефективний засіб Діосмін при геморої в гострій формі
Next Форми, діагностика і лікування розшарування аорти

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *