До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік на думку доктора Комаровського


До скольки кормить ребенка грудным молоком: оптимальный возраст от доктора Комаровского

Сьогодні існує безліч розхожих думок про те, до якого віку годувати грудним молоком новонароджених немовлят. Більшість лікарів рекомендує грудне вигодовування до того моменту, поки малюку не виповниться 1-1,5 року. Після цього можна відучувати його від грудей і поступово переводити на звичайну їжу. Незважаючи на рекомендації лікарів, у деяких годуючих мам все-таки виникають сумніви, чи не надасть такий ранній припинення вигодовування негативний вплив на немовля.

До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік від доктора Комаровського

Тривалість періоду лактації

Материнське молоко є справжнім джерелом корисних речовин і мікроелементів, необхідних для нормального розвитку малюків. Воно є основним харчуванням в перший рік їх життя. У складі є корисні речовини, які регулюють правильний розвиток всіх органів і систем в організмі.

Як правило, діти, вигодувані молоком матері, мають хороше здоров’я і високий імунітет.

Деякі жінки вважають, що новонародженому необхідно давати груди до того моменту, поки є молоко. Однак при частому годуванні цей продукт буде постійно вироблятися у великій кількості. Зустрічаються навіть випадки, коли грудне вигодовування тривало до 6 років. Але такий варіант більше підходить для жителів глухих сіл, ніж для городян.

Щоб дізнатися, до якого віку годувати дитину грудним молочком, жінки найчастіше звертаються до досвідчених лікарів. Фахівці не встановлюють жорстких рамок тривалості лактації, а лише рекомендують не переривати лактацію, поки дитині не виповниться рік.

Як радить ВООЗ, оптимально давати груди до 1,5-2 років. Після року молоко матері має безпосередній вплив на розвиток мозку немовляти. Тому існує думка, що діти, які перебували на тривалій лактації, володіють високим інтелектом. Однак ця думка все ще не доведено.

Жінці необхідно припинити годувати дитину грудним молоком під час лікування медикаментами. Не рекомендується годувати під час прийому лікарських препаратів, які можуть зробити згубний вплив.

Увага! Насправді годувати дитину грудьми можна абсолютно до будь-якого віку, який жінка вважає прийнятним.

Годування не приносить малюкові абсолютно ніякої шкоди, а, навпаки, дуже корисно. Головне, щоб материнське молоко було присутнє в раціоні дітей до року. Це пов’язано не тільки з необхідністю отримання корисних мікроелементів, а й з потребою тепла і уваги з боку матері.

Думка доктора Комаровського

До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік від доктора Комаровського

У цей період молода мама перебуває ніби поза соціального життя суспільства, так як у неї немає можливості відпочити з друзями, побалувати себе шоколадом і ароматним вином, відправитися у відрядження, влаштуватися на роботу, лікуватися за допомогою медичних препаратів під час хвороби, пофарбувати волосся. Тому багато мам вважають за краще продовжувати лактацію до року, а іноді і до 6 місяців.

Деякі починають докоряти собі, що занадто рано забрали дитину від грудей, і це вони роблять абсолютно марно. Відомий педіатр – доктор Комаровський – стверджує, що жінка цілком може продовжувати лактацію до року.

Після цього терміну можна сміливо переводити малюка на звичайне харчування. Ніякої шкоди від цього, ні дитині, ні матері не буде. Жінка вже виконала свій материнський обов’язок перед малюком, забезпечивши його всім необхідним за допомогою свого молока.

Тому вигодовування малюка грудьми після року можна припиняти.

Тривалість лактації для хлопчиків

Деякі матері задаються питанням, до якого віку годувати грудьми новонародженого хлопчика. Справа в тому, що тривалість лактації ніяк не залежить від статі. Як хлопчикові, так і дівчинці потрібно однакову кількість вітамінів і мікроелементів.

Вирішити, до скількох годувати хлопчика, можна уважно спостерігаючи за малюком. Якщо жінка помітила, що немовля вимагає груди не для харчування, а для отримання уваги від матері, в даному випадку можна переводити його на звичайну їжу.

Годування після року

До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік від доктора Комаровського

Інші радять орієнтуватися на поведінку малюка. Мати сама зрозуміє, коли слід переводити немовля на звичайну їжу. Треті вважають, що після року грудне молоко втрачає свої властивості. Кого ж слухати і як вирішити, до скількох місяців давати дитині груди.

На думку Всесвітньої Організації Здоров’я (ВООЗ), раціон новонароджених до 6 місяців повинен на 100% складатися з материнського молока. Ніяке інше харчування не забезпечить малюка всіма необхідними вітамінами і мікроелементами.

Виняток становлять жінки, у яких є проблеми з лактацією. В даному випадку використовують спеціальні молочні суміші. В інших випадках дітям до 6 місяців не дають ніякої іншої їжі і будь-яких напоїв, в тому числі і води.

Після досягнення дитиною 6 місяців в його раціон вводять прикорм з овочевих пюре і безглютенових каш. Однак молоко все ще становить основу його харчування. Прикорм вводять лише для того, щоб поступово привчити немовляти до більш твердої їжі і виробити у нього жувальний рефлекс. Такий раціон зберігається до 1 року.

Цікаво те, що при своєчасному введенні прикорму відучити малюка від вигодовування грудьми після року буде набагато легше. Згодом він буде прикладатися до неї все менше і менше. Його раціон урізноманітнюють продукти рослинного і тваринного походження. Звикаючи до нових смаків, малюк поступово стане байдужим до материнського молока.

До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік від доктора Комаровського

У складі молока також знаходиться декілька сотень бактерій, які нормалізують роботу травної системи новонародженого.

Насправді годувати дитину грудним молоком можна хоч рік, два або навіть три. Вік не має великого значення. Головне не припиняти цей процес в літню пору при сильній спеці, а також відразу після щеплення або під час хвороби новонародженого. В іншому випадку скасування лактації може послужити розвитку у дітей інфекційних захворювань.

Увага! Лактація після року зменшує ризик розвитку у жінки раку молочних залоз і інших онкологічних захворювань.

Про своє здоров’я також слід задуматися, розмірковуючи про те, чи варто годувати немовля грудьми після року чи ні.

Мінуси тривалого годування

Лактація після року має свої недоліки:

 1. У немовляти виникає залежність від материнських грудей.
 2. Під час лактації діти менше вживають в їжу звичайних продуктів, в зв’язку з цим у них нерідко знижується гемоглобін.
 3. Лактація часто стає причиною спільного сну немовляти з батьками, що може викликати проблеми з інтимним життям сімейної пари і розвитком самостійності у малюка.
 4. Тривале смоктання може зіпсувати прикус.
 5. У жінки немає можливості влаштуватися на роботу на повний робочий день, поїхати у відрядження або відправитися в подорож без дітей.

Оцінивши всі достоїнства і недоліки лактації після року, жінка може самостійно визначити, до скількох годувати новонародженого груддю. Однак якщо новонароджений проживає в країні з низьким рівнем гігієни та високою кількістю інфекційних захворювань, потрібно годувати грудним молоком його 2 роки і більше. Таке харчування захистить від інфекцій, підвищить імунітет і поліпшить здоров’я.

До якого віку годувати дитину грудним молоком, як довго: Комаровський

До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік від доктора Комаровського

Як добре, коли після народження дитини, у мами є молоко. Дитина, яку годують груддю, швидко зростає і здоровіше. Крім того, мамі набагато простіше дати груди вночі, ніж йти і робити суміш в пляшечці. Але коли приходить момент відлучення від грудей і припинення нічних годувань, багато хто стикається з різними труднощами. У цій статті ми підкажемо, як правильно відучити дитину від нічних годувань.

Коли припиняють годувати грудьми?

Перші думки про завершення лактації зазвичай приходять в голову мами, коли малюкові виповнюється рік. Чому саме в цей час?

 1. По-перше, не у всіх є можливість залишатися вдома заради дитини, так як добігає кінця оплачувану декретну відпустку.
 2. По-друге, в меню однорічного сина вже присутні дорослі продукти, які і є головним джерелом поживних речовин.
 3. По-третє, деяким малюкам постійні перекуси у грудях заважають перейти до повноцінного харчування, а молоко вже не заповнює енерговитрати дитячого організму.
 4. По-четверте, нічні годування заважають нормальному відпочинку і мами, і дитини. В 1 рік дитині потрібно вчитися спати всю ніч.

Фахівці Американської асоціації педіатрії вважають, що продовження вигодовування після року вже не є необхідністю і можливо лише за обопільною згодою обох сторін.

Солідарний з ними і Комаровський. Він упевнений, що жінка, що годувала грудьми своє чадо перший рік, виконала свій материнський обов’язок на сто відсотків і може повернутися до соціальної реалізації.

Найважливішим аспектом відмови від ГВ є психологічний і фізичний стан самого малюка. Відкладіть заплановане відлучення, якщо:

 • дитинка захворів – у такі моменти дитя прикладається до грудей частіше, ніж звичайно, щоб заспокоїтися, до того ж молоко допомагає швидше впоратися з недугою завдяки готовим антитіл матері;
 • лізуть зубки – в один-півтора року прорізування «в самому розпалі». Звичайно, не варто чекати, поки вийдуть всі зубки (приблизний вік – 2 роки і 5 місяців), просто відмовтеся від рішення припинити годування в активну фазу прорізування;
 • планується переїзд, відвідування дитячого садка – дозвольте дитині звикнути до нових обставин і лише потім відучувати від ГВ.

Дотягнувши до самого дитячого садка, мами відлучають дитину від годування грудьми в останній момент, чим ще більше засмучують його. Прикладайте крихітку до грудей хоча б вечорами. Це допоможе йому швидше адаптуватися і зменшить стрес.

За рекомендаціями педіатрів, не варто планувати завершення годування на літо або зиму. У спеку дитина залишиться без важливого джерела рідини, а також зростає ризик зараження кишковими інфекціями. Взимку грудне молоко може стати захистом від вірусних захворювань.

Методика плавного відлучення від ГВ

Перераховані вище прийоми хоч і дають швидкий результат, але завжди супроводжуються стресом для обох сторін. Щоб безболісно відучити дитину від ГВ, слід відміняти прикладання одне за іншим і звести годування нанівець. Але на це потрібен час (в середньому від 2 до 6 місяців), тому плавне відлучення потрібно починати відразу, як дитині виповниться рік.

 1. Включаємо в меню дитини якомога більше дорослих продуктів, щоб раціон відшкодовував грудне молоко. Так смоктання залишається способом заспокоєння.
  До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік від доктора Комаровського
 2. Прибираємо денні годування, коли малюкові потрібно лише увагу і розраду. Якщо дитина вдарився, «лаємо» предмет. Насичуємо день прогулянками і розвагами, щоб у чада не було часу і можливості попросити груди.
 3. Годування до і після сну замінюємо улюбленої кашею, вечеря – теж ситний, щоб малюк не зголоднів вже до середини ночі.
 4. Придумуємо ритуали для засипання. Це може бути читання казок, колискова чи просто тривалий купання, яке втомить малюка. Ще можна перекласти вкладання на інших родичів, тата чи бабусю, щоб карапуз привчався засипати самостійно.
 5. Найскладніше – відмовити дитині в нічному годуванні. У цьому віці ГВ як джерело їжі вже давно не цікавить крихту, а мамине молоко потрібно малятку, лише щоб втамувати спрагу або заснути. По-перше, наполегливо пропонуйте вночі дитині воду з чашки або з пляшечки. Краще, якщо це буде робити тато, щоб не дражнити нюх дитини запахом молока. По-друге, спробуйте після засипання перекладати чадо в окреме ліжечко. Перший час доведеться вставати на кожне пробудження, яке частіше буває нетривалим. Так, чи не відчувши запах молока, дитя знову засне в ліжечку.
  До скількох годувати дитину грудним молоком: оптимальний вік від доктора Комаровського
 6. На час відлучення мамі слід носити закритий одяг, яка не буде привертати увагу до грудей.
 7. Змініть обставини прикладання. Наприклад, чадо звикло ласувати молочком, коли ви відпочиваєте на дивані. Значить, не сідайте на нього при дитині. Усуньте «сигнали-звички», які спонукають дитину до смоктання грудей.

Головний мінус цього методу в тому, що при поверненні скасованих годувань все потрібно починати спочатку. А це часто відбувається, якщо дитинка прихворів або ріжуться зубки. Проте дана тактика позбавить жінку від триваючих припливів молока і допоможе дитині поступово звикнути до життя без смоктання.

Що говорить Комаровський про грудне годування

Євген Олегович багаторазово підкреслює, що грудне вигодовування – найкраще, що може дати малюкові жінка. З материнським молоком дитина отримує всі необхідні поживні речовини для росту і розвитку, у таких дітей рідше розвиваються шлунково-кишкові захворювання. Крім цього, грудне вигодовування має ще цілий ряд переваг:

 1. Для жінки годування грудьми – більш зручний спосіб вигодовування немовляти. Їй не потрібно витрачати багато часу, щоб приготувати суміш, підігріти пляшечку.
 2. При природному вигодовуванні молода мама швидше відновлюється після пологів. Стимуляція сосків рефлекторно активує м’язове скорочення в матці, що прискорює відновлювальний період.
 3. З грудним молоком надходить основна маса імуноглобулінів, що створює стійкий імунітет у новонародженого.
 4. Грудне молоко збалансовано за складом. Саме до нього адаптований незрілий травний тракт немовляти, що, як каже Комаровський, знижує ризик виникнення алергій вже в дитячому віці.

Комаровський стверджує, що годування грудьми більш швидко і якісно задовольняє потреби дитини на першому році життя. Цей вид вигодовування вибирають матусі, які звикли до подорожей, адже в дорозі немає можливості приготування, розігрівання суміші, легше дати дитинці груди.

Важливо! Грудне вигодовування зближує немовляти і молоду маму. Комаровський підкреслює, що малюк швидше дізнається свою матір, швидше формуються рефлекси. Такі дітки рідше смокчуть пальчики, рідше формуються погані звички.

До якого віку годувати грудьми

У своїх радах молодим мамам Євген Олегович не раз говорив про те, що годувати грудьми доцільно тільки до одного року. Далі відбувається інволюція грудного молока:

 • Склад молока вже не здатний повністю задовольнити всі потреби молодого організму, що росте.
 • Молоко втрачає свої корисні властивості.
 • Однорічний немовля відчуває потребу в надходженні поживних речовин з більш цінних продуктів харчування – м’яса, овочів, фруктів.

Комаровський вважає, що жінка, що годує дитину до року грудним молоком, вже виконала материнський обов’язок. Тепер вона може поєднувати турботу про малюка з іншими видами суспільної діяльності: зайнятися спортом, приділити увагу собі і чоловікові, зустрітися з друзями, відправитися в поїздку.

Що говорить Комаровський про догодовування при грудному вигодовуванні

На думку Комаровського, материнське молоко – єдина їжа, яка необхідна новонародженому перші 5 місяців життя. Воно є збалансованим за складом, при правильному прикладанні і режимі вигодовування материнське молоко повністю задовольняє всі потреби немовляти. Дитина добре набирає вагу і не потребує додаткового догодовуванні сумішами.

Якщо немовля вага не набирає або лактація знижена, тільки в цьому випадку необхідно задуматися про докорме. Ось поради, які дає знаменитий педіатр молодій мамі, якщо дитина не набирає необхідну вагу на контрольних зважуваннях:

 • Чи не припиняти грудне вигодовування, щоб не зупинити процес лактації. Перевірити вірність прикладання до грудей новонародженого: провести годування грудьми в присутності медсестри або лікаря, щоб отримати у них поради і виявити помилки прикладання.
 • Стимуляція сосків призводить до активації лактації та збільшення обсягів вироблення молока, тому грудне вигодовування продовжити ще не менше трьох днів після контрольного зважування.
 • Якщо після трьох днів кількість молока не збільшилася, а дитина продовжує також погано себе почувати, ввести догодовування штучними сумішами.
 • При поліпшенні стану новонародженого, нормалізації стільця – продовжити грудне вигодовування до п’ятимісячного віку.

Найголовніше, як зазначає Комаровський, щоб матуся в цей період не нервувала, це ще більше знизить лактацію. Сприятливий психологічний фон і позитивний настрій матері – запорука успішного вирішення проблеми.

Як Комаровський радить боротися з гипогалактией

На думку доктора, збільшити лактацію допоможе регулярне прикладання до грудей дитину, правильний режим вигодовування і щоденне зціджування молока для стимуляції роботи молочних залоз.

 • Правильний режим вигодовування має на увазі годування дитини за першим голодному крику. Не потрібно насильно змушувати є малюка в певний час, якщо він не голодний. Так він менше з’їсть молока, що запустить припинення лактації.
 • Стимулювати вироблення молока допомагає зціджування, яке проводять вручну або за допомогою молокоотсоса.
 • Якщо мама вибрала природний спосіб вигодовування, то необхідно продовжувати рухатися обраним шляхом аж до одного року. Докорм сумішами негативно відбивається на стані немовляти, знижує вироблення грудного молока.
 • Якщо догодовування штучними сумішами має місце бути, то при гіпогалактії його виключають для стимуляції лактації.
 • По можливості виключають стресові фактори. Лактація підтримується на належному рівні тільки при сприятливому психологічному стані жінки.

Важливий рада! Не слід забувати про користь води. Годує мама повинна випивати не менше 3 літрів рідини за день для підтримки лактації.

Прикорм і переклад дитини на звичайне харчування – думка Комаровського

При правильному і гармонійному розвитку новонародженого прикорм слід давати у віці п’яти місяців. Починають з рідкої, пюреобразной їжі. Перший прикорм – безмолочна рідка гречана або кукурудзяна каша, другий – овочеве пюре, третій – фруктове пюре. До кінця п’ятого місяця, поряд зі звичайною водою, дитини допаювати фруктовим соком.

Харчування рідкою їжею продовжують до 8 місяці. Далі Комаровський рекомендує давати більш грубу їжу для розвитку навику жування, полегшення прорізування зубів: м’ясний фарш замість пюре, відварені овочі шматочками.

З 1 року дитина повинна харчуватися звичайною їжею з загального столу. М’ясо подають вже в вигляді парової котлети, риба – шматочками і т.д. Грудне вигодовування у віці двох років Комаровський рекомендує виключити.

Про відлучення дитини від грудей

Безболісних способів відлучення від грудей дитину не існує. Мамочка повинна зважитися на цей крок, однак потрібно розуміти, що це зовсім не небезпечно для малюка. Потрібно просто не давати груди 2-5 днів. Комаровський каже про те, що ніяких особливих стресів немовляті це не завдасть.

До початку другого року малюк харчується їжею з загального столу, йому достатньо поживних речовин, що надходять зі звичною їжею. А низка плачів і примх, які в кінцевому підсумку закінчуються прикладаємо до грудей, навпаки, доставить і йому, і матері більший стрес.

Щоб знизити лактацію після припинення грудного вигодовування, Комаровський радить зробити наступне:

 1. Знизити кількість рідини, що випивається за день.
 2. Припинити зціджувати молоко.
 3. Зайнятися спортивними тренуваннями.
 4. Вдень робити на груди стягуючі пов’язки.

Основні поради мамі, що годує від доктора Комаровського

 • Краще харчуватися збалансованою, різноманітною їжею, не обмежуючи себе в продуктах харчування, з одночасним відстеженням реакції організму немовляти на споживані продукти. Якщо у нього з’явився висип, почервоніння і дискомфорт в животі, продукт потрібно виключати.
 • Мамі, що годує потрібно більше відпочивати і проводити час на свіжому повітрі. У вільний час краще зайнятися улюбленою справою або просто розслабитися за переглядом улюбленого кінофільму. Гарний настрій і сприятливий психоемоційний фон для годуючої мами дуже важливий.
 • Не варто звертати увагу на дурні осуду оточуючих, якщо мама вирішила припинити годувати грудьми у віці одного року. Краще від продовження грудного вигодовування дитині точно не буде, а ось у матері з’явиться зайва вільна хвилина, щоб зайнятися собою і своїми справами. Ніякої небезпеки для дитини після одного року скасування грудного вигодовування не несе. Але раніше однорічного віку цього робити не варто.
 • Необхідно дотримуватися правил і режим прикладання немовляти до грудей, щоб стимулювати лактацію. Роздратування і стимуляція сосків – кращий спосіб збільшити продукцію молока.
 • Зціджування після кожного годування – це не тільки профілактика гіпогалактії, а й запобігання лактостазу і маститу. Тому проводити дану процедуру Комаровський рекомендує щодня, якщо малюк більше відмовляється їсти.

Бути годує мамою – важка праця.

Однак саме природне вигодовування забезпечує нормальний ріст і розвиток малюка першого року життя, запобігає інфікуванню і знижує ризик захворювання.

Причини зміни показника ШОЕ в аналізі крові

До скількох потрібно годувати дитину грудним молоком комаровский

Природою закладено інволюція – тобто коли молоко саме перегорає згодом. Перед цим етапом воно максимально збагачується імуноглобулінами. А потім його стає менше і менше і воно пропадає. Але це якщо штучно не втручатися в цей процес. І відбувається це не раніше року годування.

Але ми живемо в сучасному світі і до інволюції мало хто дотягує, та й думку соціуму про годування великої дитини накладає свій відбиток. Я годувала рік і три місяці і лактацію згорнула за наполяганням лікаря, тому що стояла операція під наркозом по гінекології. А так би до 1,5 догодовування.

Далі вже не стала б.

У моєї знайомої дитині 1.5, так воно досі годує його грудьми. Каже, що це дуже корисно для здоров’я, і ​​чим довше годувати. тим краще. А ось у моєї сестри дитині 10 міс. і грудьми вона його вже не годує. Може це вплинути на здоров’я дитини?

Корисно, якщо виходить добре. Якщо не виходить з якихось причин, то дати нормальну суміш. На здоров’я впливає дуже багато чинників.

А чого це грудника так багато в інфекціонку-то ??))) і все з кишковою херррней дріщщщут далі ніж бачать, хоча тільки цицю смокчуть

У інфекціонку немовлят (за віком) багато тому, що занадто чутливі вони навіть до малих доз інфекцій. Це мамине молоко стерильно.

Баночна їжа, кисломолочні (особливо в спеку) – хоч де купуй, але ні-ні, та потрапиш на неякісне; фантастичний прикорм ковбасою (а че, деякі впевнено дають в рік копчену ковбаску), ротавірус, вода непоймі яка – маленькому багато не треба. Відкрили недавно упаковку йогурту дитячого – з 6 коробочок одна із зеленою цвіллю.

На маминому молоці дитині легше відновитися після інфекціонки.

обговорення

Довіряти психолога, та ще й чоловікові в питаннях грудного вигодовування дуже дивно.

А щодо кому і що відомо – які домисли? грудне вигодовування – основа вижив людства (до того, як з’явилися суміші, зрозуміло), вже не дцять, а сотні років багатомільйонного досвіду свідчать про всю унікальність цього явища.

ВООЗ рекомендує годувати до 2 років і більше і публічно вибачилася перед матерями, за те що 40 років пропагувала ІВ. Що ж тут незрозумілого, коли одна тільки користь – і їжа і любовь..Почітайте-почитайте, сайт величезний, на всі питання відповіді давно є – вже нічого оцінювати через дцять років)))

напевно не важно 3 це або 3.5 або 4 роки, скоріш за все годувати потрібно до самоотлученіе. в якому віці це буде дитина сам вирішить.

Ну він взагалі не консультував в питаннях гв, на відміну від Комаровського, а розмірковував про те, чому деякі люди не можуть відчувати оргазм.

Ви почитайте, цікаво))) Я теж не вважаю, що моя дочка не була готова, але деякі знайомі діти цілком собі відлучилися трохи пізніше двох років.

А про сепарацію від матері після трьох років, пардон, теж якісь радянські мужики придумали – а з якою б дива? Може, років в 18, я ще подумаю;))

Ольга. в 3 роки приблизно (плюс-мінус рік) – відбувається як Ви пишете сепарація – це не я придумала, звичайно, але цей психологічний момент багато де і ким описаний. Ви, можливо, не дуже зрозуміли – про що я..вообще перший самоусвідомлення відбувається прім.в 3-4мес.

– саме тому багато малюків починають відмовлятися від грудей – заявляючи таким чином про власне Я. І так до 3-4 років, коли, по ідеї, цей момент завершується.

Це не одне й те саме з психологічної зрілістю і самостійністю – тут може бути і 18 років настане (в ідеалі до 20), а я мала на увазі усвідомлення себе у світі і світу в собі.

 1. Лілія, а ви впевнені що проблеми з зубами у вас пов’язані з годуванням?
 2. Чесно. годувала 3 роки, все ок (тьху тьху тьху)
 3. Але для початку я пила комплекс вітамінів для годуючих і їла кожен день сир (це йшло на рівні підсвідомості, просто хотілося сиру і все)

І до цього дня п’ю кожен день кефір. ем йогурт. іноді сир.

Але впевнена що зуби це спадок і чому бути-тому бути.

Валерія. напевно так воно і є, перед вагітністю пролечила все, а вони псуються і псуються ((не виходжу від стоматолога, хоча харчуюся добре, сир, сир все інше.

Годувати грудьми – до скількох?

Не дивлячись на те, що наші вже в основному досить відсталі педіатри рекомендують годувати до року – ВООЗ ще в 2006 році випустила нові рекомендації по харчуванню дітей до 3-х років. І в них ВООЗ настійно рекомендує годувати дітей до 2х років мінімум.

І я свого часу була дуже заморочені питаннями грудного вигодовування – годувала до 2,2 років, читала дуже багато інформації, і навіть готувалася до іспиту – мріяла стати консультантом по ГВ.

Але коли я пеерстала годувати і минув певний час, я зрозуміла, що перш за все, годувати треба до того моменту, коли матері комфортно це робити.

А коли з’являється роздратування, і навіть злість – грудне вигодовування краще завершити.

Зрештою, не дивлячись на всі позитивні сторони ГВ (а їх дуже багато!), Все-таки – це не означає, що Ващ дитина буде повністю здоровий. Набагато важливіше душевну рівновагу і гармонія між мамою і дитиною!

Найкращий вік для відібрання від грудей по Комаровскому

Біологічна доцільність годування дитини до двох років, цілком можливо, і існує, хоча це спірне питання. Теоретично, жінка як самка виду людина розумна цілком може годувати одного дитинчати до тих пір, поки не народить наступного, і так до нескінченності. Цікаво виходить.

Чому в якості міркувань про біологічної доцільності взялися саме за терміни відлучення від грудей? Все життя сучасної жінки не має ніякого зв’язку з біологічними нормами, з законами Природи. Вся ця хімія, стреси вдома і на роботі, моторошний повітря, водопровідна вода, мудрувати бабусі, вся система охорони здоров’я.

А коли дитина семи років сидить за партою шість годин – це нормально? Так може, краще з цим боротися? Адже це стосується всіх дітей. А годування до двох років – проблема не часта.

Шанувальники тривалого природного вигодовування, по-моєму, забувають про те, що жінка є об’єкт ще й соціальний (переважно соціальний) і тільки потім уже біологічний – тобто самка вона в дуже малому ступені, а Жінка – у великій. Реалізація соціальних функцій не особливо сумісна з природним вигодовуванням (сумніваюся в цьому твердженні).

А чи багато є жінок, які за два роки жодного разу не захворіють (думаю, багато, і не так багато ліків, непридатних при ГВ), та ще й так, що треба буде ліки приймати? А тоді як годувати? А якщо чоловікові не подобається, коли під час сексу він весь в молоці (підтікання як відомо прекращаетс з встановленням лактації приблизно в 4-6 місяців)?

А якщо жінці хочеться волосся пофарбувати (в чому проблема?), Випити з друзями (ну, так, випити щось, звичайно, необхідно і дуже важливо для соціальної реалізації себе!), Наїстися шоколаду (в адекватних кількостях чому б і ні), відпочити «від вас всіх» хоч кілька днів (а якщо не хочу відпочивати від своєї дитини?)?

А якщо у відрядження змотатися, з коханцем зустрітися (а це взагалі «шедевр»)? І що, всього цього роками себе позбавляти? Якщо жінка виховує дитину в глухому лісництві, коли соціальні функції зведені до мінімуму, так можна і до п’яти років годувати – шкоди від цього не буде (біологічного шкоди). Але, і я в цьому переконаний абсолютно, жінка, яка протягом року після народження годувала свою дитину грудьми – виконала свій материнський обов’язок на всі сто відсотків. І може «віддатися» реалізації соціальних завдань. Є безліч способів зміцнення дитячого здоров’я. Робити це за рахунок психічного і фізичного здоров’я тат і мам аморально .

На противагу т. Комаровскому:

Помилка: Дитину треба годувати не більше року, потім в молоці все одно нічого корисного немає

Факт : Після року лактації якість молока зовсім не погіршується. Молоко продовжує залишатися джерелом всіх необхідних речовин для дитини, а крім того, постачає ферменти, які допомагають дитині засвоювати чужорідну їжу, містить засоби імунного захисту малюка, і дуже багато інших речовин, яких немає ні в штучних сумішах, ні в дитячому харчуванні, ні в їжі дорослих (гормони, фактори росту тканин, біологічно активні речовини і багато, багато іншого.)

У період інволюції молочної залози (а близько року при правильно організованому грудному вигодовуванні інволюція молочної залози настає дуже рідко) молоко за своїм складом наближається до молозива. Це пов’язано, ймовірно з тим, що організм матері намагається надати малюкові максимальну живильну, енергетичний і імунну підтримку в складний для нього період відлучення від грудей.

Позбавляючи дитини молока на другому році життя, жінка позбавляє його і цієї підтримки. Великі примати, до яких відноситься і людина, годують своїх дитинчат до 3-4х річного віку. Склад грудного молока змінюється з часом, підлаштовуючись під потреби зростаючого дитини. Коли дитина може їсти тверду їжу, грудне молоко все ж залишається основним джерелом харчування до кінця першого року.

На другому році життя молоко стає доповненням до основного харчування – твердої їжі. Крім того, імунна система дитини повністю формується до двох – шести років. Грудне молоко продовжує сприяти нормальному формуванню та захисту імунної системи протягом усього періоду вигодовування.

Помилка : Годування після року шкідливо для жінки і для дитини.

Факт : Якщо ви уважно придивитеся до свого однорічного малюка, то не знайдете причин, за якими він повинен саме тепер перестати смоктати груди. Однорічна дитина дійсно мало чим відрізняється від одиннадцатимесячного або того, кому 1 рік 2 місяці. Він може трохи краще чи трохи гірше ходити, пробувати різну «дорослу» їжу, але психологічно він як і раніше прив’язаний до матері, і відлучити його в цей час від грудей – значить різко обірвати цей зв’язок, підірвати його довіру до матері, не дати їх відносинам розвиватися природно.

Значення молока як біологічно активної рідини після року не слабшає. »Завдяки його захисним речовин дитина не страждає від численних інфекцій, хоча, коли він вчиться ходити, його руки важко постійно підтримувати чистими, та й в рот він часто тягне далеко не стерильні предмети. »Компоненти жіночого молока беруть участь у формуванні нервової системи і мозку дитини, яке повністю завершиться лише до 3 років. »Прорізування молочних зубів, яке ослаблює імунітет і часто викликає дискомфорт, закінчується приблизно до двох з половиною років, і весь цей час материнське молоко підтримує імунну систему дитини, а процес смоктання полегшує біль.

»На другому році життя склад жіночого молока сприяє адаптації дитини до нової їжі, більше того: якщо мама і дитина їдять одне і те ж, що називається« з однієї тарілки », в материнському молоці з’являються ферменти, які допомагають перетравлювати саме цю їжу. Годування грудьми – це, безумовно, навантаження для материнського організму, але її не можна назвати шкідливою. По-справжньому постраждати можуть зуби – під час вагітності та годування дитина «забирає» у матері кальцій. Тому намагайтеся відвідувати стоматолога раз в три місяці. Органи репродуктивної сфери, навпаки, відпочивають – годування, особливо нічний, часто перешкоджає відновленню менструального циклу.

Грудне вигодовування має ряд позитивних факторів для здоров’я матері: прикладання до грудей протягом першої години допомагає запобігти післяпологове кровотеча, при годуванні більше 9 місяців мама втрачає жирові відкладення, що сформувалися за період вагітності; годування протягом мінімум 3 місяців на 50% знижує ризик виникнення раку грудей у ​​жінок предкліматіческого віку; знижується відсоток захворюваності остеопорозом у жінок старше 65 років, в молодості годували грудьми; годування більше 2 місяців зменшує ризик виникнення раку яєчників на 25%. Сучасні дослідження дозволяють стверджувати, що фізіологічне відлучення дитини від грудей у ​​кожної пари мати-дитя відбувається в індивідуальні терміни, десь між півтора і двома з половиною роками.

Так що, тут, я думаю, матусям самим вирішувати «А як довго?» і з яких причин (сподіваюся, не по вищевказаним).

До якого віку годувати дитину грудним молоком, як довго: Комаровський

Різні аспекти грудного вигодовування до цього дня обговорюються в медичних колах. Не вщухають суперечки і дискусії з найрізноманітніших аспектів, в тому числі на тему часу припинення грудного вигодовування. Педіатри з величезним робочим стажем, а також покоління бабусь-дідусів в один голос стверджують, що лактація потрібна не більше 1 року – далі вже одне баловство і шкоду.

Фахівці сьогодні рекомендують зберігати процес грудного вигодовування 2 роки, консультанти з лактації радять прислухатися до потреб самої дитини і, при можливості, не кидати годування маминим молоком 2,5 року і більше. Такі розрізнені думки на тему, до якого віку слід годувати дитину грудьми, можуть привести в замішання будь-яку молоду маму. Розберемо це питання детально.

Єдиної думки з приводу тривалості грудного вигодовування у фахівців поки немає

Вік для годування грудьми

До якого віку слід годувати грудьми? Тема для диспуту більш ніж гаряча. Найзапекліші «битви» відбуваються саме в цій області. Думки і поради настільки різняться між собою, що голова йде обертом.

Одні стверджують, що першого триместру грудного вигодовування цілком достатньо, а інші готові годувати цілих 3 роки.

Знайти «золоту середину» в питанні, скільки слід годувати дитину грудьми – єдиний спосіб поставити всі крапки над «i».

фахівці радять

Улюблений багатьма мамами доктор Комаровський висловлює в цьому питанні думку більшості педіатрів і вчених в галузі дитячого розвитку. Він пропонує наступне вирішення питання:

 • 0 міс .- 6 міс. – малюк харчується тільки маминим молоком. Зрозуміло, правило діє неухильно в тому випадку, якщо у мами молока достатньо. При цьому не рекомендується вводити завчасно прикорм, а також повністю виключити допаивание водою, а тим більше соками. Сушки, сухарики та інші перекушування також повністю виключаються.
 • Після 1 року грудне вигодовування може тривати при бажанні і можливості самої жінки. Діти цієї вікової групи вже харчуються дуже різноманітно і недолік або відсутність молока у мами вже не буде каменем спотикання.

Висновок з цього такий: лікарі рекомендують годувати новонароджених першого півріччя життя тільки маминим молочком, так як воно в цей період виявляє основну живильну і захисну функції. Годування маминим молоком на більш пізніх термінах – особиста справа кожної окремої сім’ї.

думка ВООЗ

Насправді суперечок з приводу годування піврічних і однорічних діток вже практично немає. Даний часовий період сприймається більшістю, як етап активного грудного вигодовування. Всі питання і суперечки починаються якраз після 1 року. Лікарі переконують мам в доцільності збереження лактації після року.

Сьогодні у мам немає проблем з введенням якісного прикорму, а значить і медичних складнощів буде мінімум.

Сучасні матусі можуть купити дитячі магазинні продукти високої якості або приготувати страви для прикорму самостійно

Як вважають американські колеги?

Американська асоціація педіатрів вирішує питання про те, скільки годувати малюка грудьми, так:

 1. 0-6 місяців – годувати тільки грудним молочком;
 2. 0,5-1 рік – годування молоком з введенням прикорму;
 3. після 1 року – по можливості і бажанню мами лактація може бути продовжена або завершена.

До якого віку все-таки годувати дитину грудьми? Мамине молочко корисно кожній дитині, абсолютно не важливо при цьому кількість прожитих місяців або років. Грудне молоко – не тільки їжа, але і вода, яка прекрасно задовольняє потреби дитини в питво.

У західних країнах більшість годуючих мам повністю переводять малюка на інший тип харчування вже до року

Годувати або не годувати?

Материнське молоко – єдине повноцінне харчування для новонародженого, це відомо всім і не вимагає доказів.

Будь-які, навіть найдорожчі і якісні суміші – лише спроба відтворити цей унікальний природний продукт. Скільки часу годувати дитину грудьми, кожна жінка має право вирішувати самостійно.

Дуже важливо при прийнятті рішення, як довго годувати дитину грудним молоком, що не кривити душею і бути чесною перед собою.

Короткий період грудного вигодовування (вимірюваний місячними проміжками) – вкрай недостатній для дитини з точки зору його психологічного і фізичного здоров’я. Скільки б мама ні годувала грудним молоком, нехай це буде навіть менше року, таке харчування все одно краще, ніж змішане, а тим більше повністю штучне вигодовування з самого народження.

До якого віку встановлюється імунітет у дитини? Формування зупиняється приблизно у віці 6 років.

Грудне молоко, багате імуноглобулінами, в стані зміцнити його і допомогти справлятися зі всілякими мікробними атаками і вірусними інфекціями.

Виходячи з цього, робимо висновок, що лактацію слід продовжувати максимально довго. Зрозуміло, з дорослішанням малюка позитивний вплив маминого молока на дитяче здоров’я буде зменшуватися.

Якщо думати виключно про здоров’я дитини, то варто вибрати максимальну тривалість грудного вигодовування

Міфи про тривалому вигодовуванні

Ходять чутки, і це саме чутки, що тривала лактація буде негативно впливати на дитину (у нього можуть зіпсуватися зуби, хлопчик виросте збоченцем, мама отримає «жіночі» проблеми і багато інших «страшилки»). Вірити цьому не слід! Ніяких наукових підтверджень даними висловлювань немає!

Раннє відлучення буде народжувати за собою ряд збоїв в психічних процесах і імунній системі. Питання, скільки місяців або років потрібно годувати грудьми – камінь спотикання для багатьох батьків і лікарів.

Звинувачуючи грудне вигодовування у всіх своїх проблемах, слід трохи зупинитися і задуматися, чи так це насправді? Часом ми хочемо прикрити таким чином власні слабкості і невдачі. Людина, що кричить малюк, вимагає груди і не отримує її, а також всілякі хитрощі у вигляді грудей, що намазали зеленкою або заклеєних пластиром, або прийом гормональних препаратів – невже це найоптимальніший варіант завершення процесу лактації? Вибір за вами.

Чи можливо самоотлученіе?

До якого віку годувати дитину грудьми? Педіатри «старого гарту» рекомендують відлучати в рік-півтора, вважаючи цей період найбільш гідною кандидатурою, бо дитина в цей час не зможе висловити протест, і «чинити опір». Часто від матусь можна почути «поради» про те, що дитині треба дати покричати пару ночей, зате потім все буде добре. Невже таке жорстоке ставлення до свого малюка є нормою?

Жінки, які планують годувати малюка своїм молоком, поки малюк сам не відмовиться від грудей, сприймаються в кращому випадку як дивакуваті, а в гіршому – як божевільні або навіть егоїстки, які на догоду собі, щоб не мучитися з укладанням, вважають за краще засовувати в рот дитині « грудну соску ».

Люди слабо вірять в те, що дитина в змозі відмовитися від грудей сам з дорослішанням. Безсумнівно, самоотлученіе властиво всім дітям, яких спеціально не відходили від грудей. Скільки прикладів можна знайти серед тварин в їх природному середовищі існування! Жодної вовчиці або тигриці і в голову не прийде збігати від свого дитинчати, щоб припинити годування.

Процес відлучення відбувається сам собою, абсолютно природно.

Смоктання – здатність організму для виживання в дитячому віці, а також для збереження і зміцнення здоров’я, коли він трохи підросте.

Смоктальний рефлекс для дітей першого року життя є основним, але він не пропадає і після року.

Цей рефлекс, відповідно до тверджень фахівців, зберігається у дитини до трьох років, а потім відбувається його «забування» і малюк вже не має потреби в маминих грудей.

Легке подолання вікових криз, тепло і любов – невід’ємні супутники грудного вигодовування. Воно також надзвичайно важливо для психологічного і фізичного здоров’я дитини. До якого віку годувати грудьми – рішення індивідуальне, а ми побажаємо вам прийняти його взаємно і, як то кажуть, полюбовно.

Джерело: https://VseProRebenka.ru/laktaciya/opyt/do-kakogo-vozrasta-kormit-grudnym-molokom.html

Тривалості годування малюка грудьми: поради доктора Комаровського

На сьогоднішній день більшість інтернет ресурсів, які допомагають молодим батькам ростити здорове немовля, стверджує, що найкращим віком, щоб перестати годувати дітей грудним молоком – два роки. Такі заяви роблять фахівці, апелюючи таким поняттям, як «інволюція».

Грунтуючись на проведених дослідженнях, вони вважають, що інволюція настає тільки до півтора років, а до того, як вона наступила припиняти годування не можна.

Комаровський же заявляє, що у віці одного року поживні речовини вже втратили свої якості, тому можна сміливо підгодовувати дитинку.

Чому краще годувати немовлят грудьми, ніж штучними сумішами

Отримання їжі від матері є природним способом прийняття їжі немовлят, що дає безліч переваг і мамі і її чаду:

 1. породілля швидше відновлює здоров’я після пологів, адже в процесі відбувається скорочення м’язів стінок матки, і повертаються до нормального стану її розміри;
 2. діти отримують імунітет проти різних захворювань;
 3. у дітей рідше розвиваються хвороби шлунково-кишкового тракту через стерильності їжі;
 4. ГВ економить час і сили молодої матусі, адже немає необхідності стерилізувати соску і пляшечку, а також підігрівати їжу.

Комаровський робить акцент на тому, що ГВ істотно полегшить далекі поїздки і дозволить заощадити кошти на придбання спеціальних прикорму.

Основним же перевагою є те, що такий спосіб отримання їжі швидше і якісніше задовольняє потреби дитини. При цьому дітки, рідше смокчуть пальці.

Важливим фактором є збільшення материнських почуттів, і близькості у годуючої матері.

Необхідність у вигодовуванні дитини довше, ніж до року можна сильно оскаржити. У теорії будь-яка мати зможе годувати одного немовляти до того часу, поки не народиться наступний.

Незважаючи на всі переваги ГВ через поліпшення якості та простоти штучного годування, багато матусь переходять на суміші.

Біологічна доцільність термінів грудного вигодовування

Життя жінки ні в якому разі не пов’язана з якимись біологічними законами тому, скільки потрібно годувати малюка, не додаючи в раціон додаткових прикорму, кожна мама вирішує індивідуально.

Прихильники тривалого природного годування, забувають, що жінка – не тільки мама, але і соціальний об’єкт. Тому соціальні функції не завжди сумісні з ГВ.

 • Якщо ж жінка соціально неактивна, то вигодовувати можна досить довго – в цьому немає біологічного шкоди, а ось психологічної шкоди дуже навіть можливий.
 • Комаровський вважає, що жінка, що вигодовує дитини протягом першого після народження року, повністю виконала материнський обов’язок і може проявляти активність в інших сферах (виходити на роботу, займатися активним відпочинком, зустрічатися з подругами, їздити відпочивати та інше).
 • На даний момент існує велика кількість різних способів зміцнити здоров’я дитинку, тому матусі не потрібно (якщо немає можливості) продовжувати годувати дитину.

Мало знайдеться жінок, які за пару років жодного разу не захворіли. При цьому багато захворювань лікуються тільки медикаментозним шляхом. Природно, що годувати дитину, приймаючи ліки не потрібно.

Крім хвороб, які вимагають лікування, у матусі може просто закінчитися молоко або дитинка сам перестає брати груди.

У будь-якому випадку не потрібно мучити себе сцеживанием, адже це може зашкодити фізичному і моральному стану жінки.

Якщо немовля харчується від матусі не більше ніж 1/5 від споживання їжі, варто припинити годувати дитину грудьми і повністю перевести його на споживання сумішей.

Скільки потрібно годувати дитину, щоб він нормально розвивався

Щоб немовля володів гарним здоров’ям і нормально розвивався, перші 6-ть місяців годування має бути природним. Тобто немовля повинен отримувати їжу виключно природним способом.

Для цього з продуктів, яким харчується малюк необхідно прибрати всі, крім молока. Соки, суміші і навіть вода повинні бути виключені з раціону повністю.

Чи не забороняється давати дитинці краплі і сиропи, насичені вітамінами і мінералами, а також ліки, призначені лікарем.

Материнське молоко – це ідеальна їжа, що забезпечує здоровий ріст і розвиток немовляти, адже воно є основоположним для правильного розвитку репродуктивної функції у породіллі. Однак після шестимісячного віку можна доповнити харчування дитинку прикормом, який допоможе забезпечити зростаючий організм енергією, протеїнами і поживними мікроелементами.

Як правильно перевести дитину до годування звичайною їжею

Якщо ви вирішили перестати годувати дитину грудьми, і давати йому звичайні продукти харчування, варто усвідомлювати, скільки сил треба докласти, щоб пережити цей дуже складний період. Адже він може тривати досить довго.

Багато малюки не отримують повноцінного харчування при ГВ, а це суттєво може знизити нормальний процес розвитку немовляти.

Саме з цієї причини дуже важливо, щоб діти отримували не тільки збалансовані, але і безпечні прикорм, що забезпечують акуратний і безболісний перехід від ГВ до раціону з простих продуктів харчування.

Якщо немає можливості повноцінного харчування дитини до року за допомогою грудного вигодовування, Комаровський радить у віці 6-8 місяців додати в раціон рідку кашу і ретельно протерту їжу. В 9-11 місяців можна почати давати подрібнену або протерту їжу, звертаючи увагу на апетит малюка.

З року можна давати дітям звичайну їжу, яка входить в раціон всієї родини. При необхідності їжу можна порізати або протерти. Якщо дитина не вживає материнське молоко, його раціон повинен складатися з 1-2 чашок молока і 1-2 прийомами їжі на добу.

Що думає Комаровський з приводу грудного вигодовування в цілому

Доктор Комаровський не підтримує ідею перетворення сучасної дівчини в годує до 3-х років мати.

Він закликає всіх матерів не звертати уваги на дурні докори тих, хто загрожує їх діткам хворобами, відсталістю та іншими напастями, якщо малюки перестають харчуватися материнським молочком після року.

Насправді все запевнення сусідських кумоньок в тому, що зціджувати грудне молоко потрібно до останнього, додаючи хоч по краплині його в раціон малюка, насправді найчистіша профанація.

Коли закінчувати ГВ – це індивідуальна справа кожної матері. А вигодовувати дитинчати після року за допомогою тільки молока – недоцільно, адже воно втрачає всі корисні якості.

Однак варто зазначити, що здоров’я однорічного малюка повністю залежить від способу харчування і вживати молочні продукти він повинен, якщо не материнські, то якісні коров’ячі або козячі.

Варто пошкодувати мам, що займаються постійним сцеживанием, адже цей процес негативно позначається не тільки на психічному стані, але і на здоров’я годувальниці.

Previous Заїкання у дітей: причини виникнення, способи лікування, комплекс вправ
Next Дієта при пієлонефриті у вагітних: важливі правила, заборонені та дозволені продукти, зразкове меню на тиждень

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *