Дієта мами, що годує: поради доктора Комаровського при грудному вигодовуванні, основні правила


Правила та особливості грудного вигодовування

Дієта мами, що годує: поради доктора Комаровського при грудному вигодовуванні, основні правилаТеги: Комаровський

Тема грудного вигодовування досить велика. І скільки б батьки не вивчали це питання, остаточних і однозначних відповідей не завжди виходить знайти.

Так, однією з найпоширеніших проблем є нестача грудного молока, через що налагодити грудне вигодовування не виходить. Внаслідок цього жінки часто відмовляються від годування грудьми, не обтяжуючи себе спробами налагодити ГВ.

А адже надходження молока залежить від численних факторів, серед яких фізичний і емоційний стан жінки, правильність прикладання малюка до грудей і, найголовніше, достатня стимуляція соска жіночих грудей дитиною.

Завдяки останньому фактору імпульс від стимуляції грудей надходить у головний мозок, в ту область, яка відповідає за лактацію. Якщо стимуляція достатня, молоко буде вироблятися в потрібній кількості, і тоді грудне вигодовування буде довгим і успішним.

Сьогодні багато фахівців стверджують, що годування «на вимогу» набагато ефективніше. Але важко уявити молоду маму, яка, закинувши домашні справи, себе кохану і дорогого чоловіка, цілодобово носить малюка на руках, перекладаючи його від одних грудей до іншої.

Адже малюки дуже швидко звикають до такого стану речей, і постійне перебування біля грудей для них стає нормою, чого не скажеш про матір. Тому годування «на вимогу» – дуже виснажливий процес, перш за все, для матері. Однак він необхідний в перші 28 діб після народження крихітки – на етапі становлення лактації.

У цей період молока малюкові може не вистачати, і чим частіше прикладати дитину до грудей, тим активніше буде вироблятися така дорогоцінна їжа для немовляти.

Годування «по годинах» можна починати, коли лактація налагоджена, а динаміка стану дитини задовільна. Не менш важливо враховувати збільшення у вазі.

Зціджувати грудне молоко чи ні?

Як стверджують фахівці, потреба в зціджуванні грудного молока виникає, лише якщо обрана схема годування «по годинах». При годуванні «на вимогу» зціджувати не рекомендується, так як малюк практично постійно перебуває у грудях.

Однак стверджувати, правильно це чи ні, складно. Зрозумілим є одне, і цей факт підтверджує доктор Комаровський: за останній час у тих мам, які обрали систему годування «на вимогу», лактаційний мастити діагностуються набагато частіше.

Що їсти під час лактації?

Коли мама замислюється над тим, щоб такого з’їсти, щоб дитині не нашкодити і зробити молоко корисніше, в її роздумах криється серйозна помилка.

Насправді малюк візьме з материнського організму все, що потрібно для його розвитку.

Тому, коли жінка під час вагітності або лактації приймає вітамінні комплекси і розбавляє свій раціон корисними продуктами, вона, в першу чергу, піклується про своє здоров’я.

Що ж станеться, якщо мама, яка годує грудьми, буде харчуватися одноманітно? Чи вплине це на розвиток крихти? По суті – немає. Адже малюк візьме необхідні мікроелементи і вітаміни з материнського організму – з її волосся, кісток, шкіри і т.д. Тому слід запам’ятати, що говорячи про різноманітний і корисне харчування, потрібно говорити про материнський здоров’я, а не про дитяче.

Чи можна перегодувати малюка на грудному вигодовуванні?

Виявляється, дуже велика надбавка у вазі за місячний період для дітей не є нормою. Швидше, це небажане явище. Але чому так відбувається? У сучасних правилах по ГВ зазначено, що будь-яке додаткове пиття для новонароджених небажано.

Однак організм немовлят настільки унікальний і недосконалий, що може втрачати досить багато рідини протягом доби. Тому малюк починає плакати, а батьки думають, що він голодний і пропонують йому їжу, тобто грудне молоко.

Дитина переїдає, внаслідок чого додає у вазі понад норму.

Доктор Комаровський стверджує, що новонародженим дітям вода в якості пиття теж потрібна. Єдиний варіант, коли воду немовляті можна не давати, якщо в приміщенні підтримується температура повітря близько 200С з вологістю 50-70%.

Коли краще відучувати від грудей?

На думку доктора Комаровського, відучувати від ГВ малюка можна в будь-який час року. Головне – відповідально ставиться до приготування дитячого харчування, мити руки перед годуванням, давати малюкові виключно свіжоприготовані страви, легкі для засвоєння дитячим організмом.

У разі якщо матері потрібно відлучитися на тривалий період, вона може зцідити молоко і заморозити його для подальшого використання. Однак важливо дотримуватися таких правил:

 1. Заморожувати молоко в стерильному посуді (для цього продаються спеціальні пляшки).
 2. Розморожувати природним шляхом на нижній полиці холодильника або на водяній бані.
 3. Розморожувати грудне молоко в мікрохвильовій печі категорично заборонено.

Грудне вигодовування порівнювати з годуванням адаптованими сумішами, навіть якщо вони дуже дорогі і максимально наближені до грудного молока, не можна.

Варто пам’ятати одну просту істину: кращого харчування для немовляти, ніж грудне молоко матері, не придумали і не придумають ніколи.

Тому кожна адекватна мама повинна зробити все можливе і неможливе, щоб реалізувати і зберегти лактацію в повному обсязі. Причому це завдання не тільки мами, але і всієї сім’ї.

Грудне вигодовування: основні поради мамі, що годує

Привіт, дорогі читачі! Тема грудного вигодовування не нова. Тим не менш, вона до цих пір викликає питання не тільки у молодих батьків, а й у досвідчених. Їх цікавить все: як починати, коли і як часто годувати дитину, чи потрібно зціджувати, як поліпшувати якість і кількість грудного молока і чи можна взагалі це робити.

Відповісти на них намагаються і педіатри, і фахівці з грудного вигодовування. Як показує практика, єдиної думки у них немає, але найцікавіше, що всі вони підкріплюються медичною наукою.

І в даному випадку можна слухати їх всіх і продовжувати дивуватися або ж прочитати нашу статтю, в якій ми описуємо грудне вигодовування, поради мамі, що годує (Комаровський та інші педіатри) і остаточно у всьому розібратися.

1. Грудне молоко: коли і як воно з’являється

Грудне молоко – це унікальний коктейль вітамінів і мікроелементів, який з’являється в материнських грудей на 3 – 4 добу після пологів. До цього молода мама може годувати дитину молозивом, яке йому передує.

По суті, це секрет молочної залози, який виробляється нею в останні дні вагітності і в перші дні після пологів. За своїм зовнішнім виглядом воно нагадує густу рідину жовтуватого кольору, але за якістю йому немає рівних.

Справа в тому, що молозиво містить максимум білків, вітамінів і мікроелементів, які необхідні новонародженому відразу після появи на світ. Воно добре засвоюється і відмінно насичує малюка.

І це при тому, що в перші години його кількість, як правило, не перевищує 30 мл. Єдиний його недолік – порівняно невисока жирність.

Внаслідок цього малюк постійно відчуває необхідність смоктати, завдяки якій і наближається заповітне час зміни молозива на повноцінне грудне молоко.

2. Як правильно годувати дитину

На думку педіатра, найбільша проблема молодої мами – це неймовірний потік інформації звідусіль. Їй постійно щось радять бабусі, сусіди і навіть випадкові перехожі, грунтуючись на особистому досвіді. І кількість годувань на добу – не виняток.

Тим більше що сучасній науці відомо три варіанти вигодовування:

 1. По годинах . Це старий перевірений спосіб, який полягає в тому, щоб прикладати дитину до грудей в певний час з інтервалом в 3 години. Іншими словами, їсти новонароджений буде о 3 годині, потім в 6, в 9 і, нарешті, в 12. З одного боку, це зручно, так як в проміжках між годуваннями мама зможе займатися своїми справами. Але з іншого – до цього моменту їй доведеться помучитися.
 2. На вимогу.На сьогоднішній день це не просто модний, але і бажаний стиль годування. Він передбачає прикладання до грудей в будь-який момент дня і ночі по першому крику малюка. Причому «висіти» на ній він може стільки, скільки хоче. На практиці малюки швидко звикають спати з соском в роті, що ускладнює життя молодої мами. Незважаючи на це, часте прикладання стимулює лактацію краще спеціальних чаїв і дозволяє в рази збільшити кількість молока в материнських грудей за лічені дні. До того ж, до його достоїнств відноситься і те, що не потрібно будити малюка вночі для годування. Захоче – сам прокинеться. А недоліком є ​​те, що він фактично «зв’язує руки» мамі. Вона повинна в будь-який момент і в будь-якому місці знайти спосіб погодувати дитину. До того ж, дуже часто причиною його плачу можуть бути коліки, свербіж при діатезі, мокрий підгузок, нарешті.
 3. Вільне вигодовування. Це щось середнє між двома попередніми варіантами. Метод передбачає годування малюка за апетитом, в тому числі і в нічний час, але не частіше ніж 1 раз на 2 години. Чому саме так? Просто тому, що при насиченні фізіологічна потреба в їжі у крихти не з’явиться раніше, ніж через 2 години. І це не порожні слова, а тези медичної науки. До того ж, ця методика чітко регламентує час годування. Воно не повинно перевищувати 15 – 20 хвилин. Вважається, що саме стільки потрібно часу, щоб малюк наситився. На практиці ж малюк може просить груди не тільки через голод, а й щоб заспокоїтися або просто задовольнити смоктальний рефлекс, тому час смоктання обмежувати не рекомендується.

3. Про якість і кількість молока

А наїдається малюк? Чи вистачає йому молока? Жирне воно? Цими та іншими питаннями молоді мами задаються вже в перші дні після виписки з пологового будинку. І часто виникають вони саме внаслідок світової ззовні. Підливає масла в вогонь той факт, що сьогодні на прилавках магазинів повно дитячого харчування на будь-який смак і гаманець, яке завжди виручить, якщо щось піде не так.

Але, за словами Комаровського, вдаватися до їхньої допомоги не варто, принаймні, до моменту виявлення втрати у вазі у малюка.

У цей період необхідно всіляко стимулювати лактацію, хоча б тому, що:

 • материнське молоко завжди підходить дитині;
 • не викликає у нього алергічних реакцій і запорів, крім випадків, коли мама сама є їх винуватицею внаслідок похибок у харчуванні;
 • не вимагає спеціальних умов зберігання. Його не потрібно підігрівати перед тим, як дати малюкові. Це дуже зручно в нічний час або поза домом.

Варто зазначити, що кількість молока підвищується за рахунок постійного прикладання до грудей, навіть якщо вона здається порожній, але малюк мирно її посмоктує.

Можливо, він просто допиває останні крапельки молока, які багато хто вважає найбільш цінними. Також має значення і емоційний спокій мами. Це означає, що її не потрібно нервувати по дрібницями.

Замість цього краще дати їй зайві пару годин поспати, забравши крикуна дитини.

Відкритим залишається і питання зціджування. Справа в тому, що раніше робити це радили всім. Просто тому, що це посилює лактацію. Зараз же лікарі не рекомендують зціджувати, в результаті чого в медичній практиці стало фіксуватися більше лактаційний маститів. Як правильно – покаже час, але краще не впадати в крайнощі, а діяти по ситуації.

У будь-якому випадку, як показує практика, протягом 2 – 3 днів таких маніпуляцій молоко прибуде і все налагодиться. У свою чергу, якість молока безпосередньо залежить від харчування.

4. Харчування годуючої мами

Хочете, щоб дитина була здорова? Подбайте про різноманітний і безпечному харчуванні для себе. Адже практично всі з’їдене так чи інакше присутнє в грудному молоці, а іноді і змінює його смакові якості або запах.

Що включає в себе таке харчування:

 • каші , в тому числі і манну. Останню краще їсти вечорами, якщо немає проблем з власною вагою;
 • свіжі овочі та фрукти , крім полуниці, цитрусових і інших алергенів. В ідеалі їх потрібно з’їдати не менше 500 г на добу, щоб уникнути запорів у малюка.
 • жири і білки . Підійдуть м’ясо, риба, молочні продукти, а також рослинні олії – соняшникова, оливкова або кукурудзяна. Вони необхідні для кращого засвоєння корисних речовин. Але переборщувати з ними не варто, так як вони підвищують жирність молока. Але ж жирне молоко гірше перетравлюється і важче висмоктується з грудей;
 • напої . Вчені говорять, що кількість рідини на лактацію не впливає, а практика показує, що це не так. Тому краще пити воду, чай з молоком, компоти з сухофруктів, соки, молоко жирністю не більше 2,5% і молочні продукти відразу після годування;
 • горіхи, сухофрукти і т.д.

Варто відзначити, що якщо в раціоні мами чогось не буде вистачати, дитина обов’язково отримає своє з запасів її організму. А пізніше це просто відіб’ється на стані її здоров’я у вигляді випадають зубів або волосся, наприклад.

Чого не варто вживати:

 • алергенів – цитрусових, какао і шоколаду, кави, полуниці;
 • солоного, кислого і гострого – вони можуть впливати на смак молока;
 • часнику – він може впливати на запах;
 • бобових, капусти, слив – вони підвищують газоутворення у малюка, викликають проноси.

5. Як довго годувати малюка

ВООЗ рекомендує годувати дитину виключно грудним молоком перші 6 місяців життя, але як довго годувати малюка після цього?

В ідеалі, року півтора-два, за умови введення додаткових продуктів для прикорму – м’яса, риби, овочів і фруктів, каш і т.д. А на практиці – стільки, скільки дозволить природа, але бажано не менше півроку. Затягувати годування грудьми до трьох років не варто, тому що подальше годування вже не має сенсу – всі корисні речовини малюк може отримати з їжі.

Відучувати від грудей потрібно поступово, в результаті даючи її 1 або 2 рази на добу, щоб допомогти малюкові самому від неї відмовитися.

Отримати відповіді на додаткові питання по ГВ від Комаровського можна завдяки відео:

Грудне вигодовування – це природно і корисно. До того ж, це унікальна можливість налагодити контакт з дитиною і допомогти йому швидше звикнути до нового оточення після появи на світло. Тому не відмовляйте собі в задоволенні скористатися нею. І будьте щасливі!

А також підписуйтесь на наші оновлення та діліться цією статтею в соціальних мережах. До скорої зустрічі!

Правильне харчування мами при грудному вигодовуванні

Кожна молода мама без винятку бажає, щоб її малюк зростав здоровим і щасливим. Саме тому був і залишається одним з найбільш актуальних питань для будь-якої молодої мами, яким має бути її харчування при грудному вигодовуванні.

Не секрет, що харчування мами при грудному вигодовуванні – один з чинників, від яких залежить самопочуття дитини. Особливо важливо пам’ятати про це в перший місяць після пологів.

В цей час мамі, що годує досить складно правильно харчуватися, адже у неї несподівано з’являється досить великий обсяг роботи, до якого вона ще не встигла пристосуватися.

Також дається взнаки фізіологічний стан мами після пологів.

Всі ці фактори найчастіше вносять розлад у режим харчування годуючої мами, і тим самим не дозволяють їй правильно і збалансовано харчуватися.

Чому це так важливо

Від правильного харчування при грудному вигодовуванні залежить здоров’я матері, а також самопочуття її дитини.

У перші 3-4 місяці свого життя кожна дитина потребує особливої ​​уваги і турботи, адже його організм пристосовується до умов навколишнього середовища. Багато матерів в цей час намагаються відповідально підійти до питання про власне харчуванні, щоб допомогти дитині уникнути таких неприємностей, як, наприклад, кишкові кольки, харчова алергія, запори, проноси і т. П.

Найчастіше вони пов’язані з тим, що кишечник, який раніше був сильно зміщений виросла маткою, стає на місце. Це відбувається на тлі ослабленого після вагітності і пологів м’язів, що і викликає запори. Зазвичай все відновлюється само собою в перші місяць-два після пологів.

Правила правильного харчування при ГВ

Правильне харчування допомагає значно полегшити стан матері-годувальниці.

 1. У перші місяці після пологів меню годуючої мами має по максимуму містити відварні або запечені овочі та фрукти.
 2. Якщо є проблема запорів – слід уникати вживання свіжого хліба та інших хлібобулочних виробів.
 3. У раціон годуючої мами потрібно обов’язково включити перші страви: овочеві супи, супи на другому бульйоні.
 4. Режим пиття вкрай важливий для матері-годувальниці. Це головний спосіб боротьби з запорами. Також дефіцит рідини може негативно позначитися на кількості грудного молока.
 5. Для гарного самопочуття і швидкого відновлення після пологів меню молодої мами повинно містити продукти, багаті вітамінами групи В, білками тваринного походження: філе курки, індички, яловичина, крупи.
 6. Щоб полегшити навантаження на кишечник, слід розбити раціон харчування матері на 5-6 прийомів їжі в день, маленькими порціями.

Особливо важливо правильно харчуватися в перші 3-4 місяці життя немовляти.

 1. Харчування при грудному вигодовуванні однозначно не допускає для матері вживання так званого «харчового сміття». Молода мама повинна розуміти, що її дитина буде їсти разом з нею кетчуп (покупної), наповнений консервантами, ковбасою, яка містить м’ясо невідомого походження, майонез, повний холестерину і все тих же консервантів.
 2. Як правило, в перші 4 місяці життя дитини молодої матері слід виключити з меню продукти, багаті клітковиною (капуста, бобові та т. П.), Так як вони викликають процеси бродіння в кишечнику і здатні посилити прояви кольок у немовляти.
 3. Слід максимально виключити ризики харчових отруєнь матері і розвиток кишкових інфекцій. Їжа, яку вживає мама, яка годує, неодмінно повинна проходити ретельну термічну обробку. Продукти для її столу повинні бути відомого походження, тобто перевірені, а не куплені у випадкової бабусі в переході. Також слід звертати увагу на терміни придатності, особливо на молочні продукти.

На що слід звернути увагу

Іноді навіть цілком невинна на перший погляд їжа може викликати певні проблеми у немовляти.

Отже, реакція на які популярні корисні продукти може виявитися для вас повною несподіванкою?

 • Сир, який так необхідний мамі для відновлення після вагітності і пологів, може викликати запори у малюка. В такому випадку сир і сирні продукти необхідно на час виключити з меню мами, і повернутися до них пізніше.
 • Червоні ягоди. Від них необхідно повністю відмовитися в перші 3-4 місяці після пологів, так як вони є сильним алергеном. Після цього періоду, якщо ці ягоди сезонні і ростуть у вашій місцевості, що годує мама може дозволити собі 1-2 ягідки на пробу.

Організм малюка дуже чутливий до алергенним продуктам, алергія може проявитися вже від вживання однієї вишеньки.

 1. Жирні сорти м’яса (свинина, качка і т. П.). У перший місяць після пологів необхідно повністю виключити ці продукти з раціону мами, так як така їжа дуже важка для шлунка, що згодом може викликати безліч проблем у малюка: болі в животі, пронос, домішка слизу і т. П.
 2. Печиво. На час годування дитини грудьми жінка повинна від нього відмовитися повністю. Маргарин, який використовується для при випіканні цих ласощів, дуже важкий для малюка і зазвичай викликає біль. Але, з досвіду багатьох мам, повернути печиво в своє меню можна пробувати до 5-6 місяців життя малюка.
 3. Мед. Досить нешкідливий на перший погляд продукт, однак він може викликати сильну алергію у дитини, тому перший час його необхідно виключити повністю. Це відноситься і до страв, для приготування яких використовують продукти бджільництва.
 4. Приправи. Навіть домашня їжа не завжди корисна для мами і дитини на грудному вигодовуванні. Не слід перчити або додавати інші приправи.
 5. Часник. Проникає в грудне молоко, робить його гірким на смак. Свіжий часник бажано виключити повністю, так як дитина може просто відмовитися від грудей.
 6. Рис. Може викликати запор у малюка.

Які солодощі можна їсти мамі

У перший час солодке в раціоні годуючої мами може доставляти безліч проблем дитині. Однак є продукти, які зазвичай добре переносяться немовлям і дозволяють урізноманітнити меню матусі. це:

 • галетное печиво;
 • білий зефір;
 • лукум, пастила;
 • згущене молоко без вмісту пальмового жиру;
 • мармелад без барвників;
 • сирки без барвників і ароматичних добавок.

Що корисно їсти мамі і малюкові

На час годування дитини грудьми мама повинна включити в свій раціон продукти, багаті вітамінами і балками.

Хоча в перший час це зробити досить важко через обмеження, але в міру зростання малюка меню мами необхідно поступово розширювати і збагачувати всілякими корисними. Намагайтеся вживати в їжу тільки сезонні фрукти, овочі, які ростуть у вашому регіоні проживання:

 • зелень (кріп, петрушка, зелена цибуля);
 • фрукти, овочі: буряк, морква, цибуля ріпчаста, картопля, тушкована капуста (не раніше 6 місяців після пологів);
 • каші: гречана, рисова, вівсяна, пшоняна, пшенична, ячна і т. п .;
 • біле м’ясо: грудинка куряча, індичка, яловичина, печінка птиці;
 • молочні продукти: молоко, сир, кефір нежирний, йогурти без наповнювачів;
 • яєчні білки (в перший час після пологів не більше ніж з двох яєць). Згодом в раціон можна включити відварені яйця повністю, омлет і т. П.

Що не можна їсти мамі при ГВ

На жаль, але на час годування грудьми раціон жінки повинен виключати повністю або суттєво обмежити такі продукти:

 1. спиртні напої;
 2. шоколад;
 3. цитрусові;
 4. майонез, кетчуп;
 5. газовані напої;
 6. кава;
 7. міцний чай.

Ми спробували максимально докладно викласти основні принципи, за якими має бути складений раціон годуючої мами. Також варто зауважити, що все, що стосується харчування мами, досить індивідуально, і що підходить одній конкретній парі мама-малюк, може не підійти інший. Головною метою харчування мами під час грудного вигодовування є гарне самопочуття її і малюка.

Намагайтеся максимально розширювати своє меню, адже ви повинні добре себе почувати не тільки фізично, а й морально. Всілякі обмеження в їжі згубно позначаються на самопочутті жінки. Не слід обмежувати свій раціон харчування водою і пісними супами. Пам’ятайте, що дитині потрібна здорова і щаслива мама!

Харчування годуючої мами по місяцях – таблиця по Комаровскому

Харчування годуючої мами по місяцях - таблиця по Комаровскому( 5 оцінок, середнє: 4,40 з 5)
Завантаження …

Мама і дитина – єдине ціле, не тільки в період вагітності, а й лактації.

При грудному вигодовуванні в організм малюка разом з молоком потрапляють всі корисні вітаміни та мікроелементи, необхідні йому для зміцнення імунітету, нормальної життєдіяльності та розвитку.

В цей період матері-годувальниці необхідно дотримуватися збалансованої дієти, на думку доктора Комаровського, спрямовану на виключення ризику алергічних реакцій немовляти і підвищення якості молока.

Харчування годуючої мами

У своїх книгах і численних інтерв’ю Є. Комаровський каже про необхідність правильної дієти для годуючої матері.

Поширені помилки в харчуванні годуючих матерів:

 • Часте харчування великими порціями. На годування дитини грудьми організм витрачає 500 Ккал в добу. При цьому оптимальний денний раціон матері-годувальниці повинен становитиме 2000 Ккал. Надлишки споживаної їжі відкладуться у вигляді жиру на боках, животі, стегнах і після завершення лактації позбутися від них буде не просто, а тому необхідно не переїдати і дотримуватися дієти.
 • Вживання великої кількості рідини. При лактації матері необхідно щодня випивати 2 літри чистої води без газу. Перевищення показаної норми може спровокувати набряклість, не впливаючи на кількість виробленого молока.
 • Вживання жирних продуктів для підвищення якості молока. Зайве жирне молоко викликає труднощі при зціджуванні, а також впливає на додаткове навантаження для дитини під час годування.

Дієта годуючої матері по Комаровскому – це проста і доступна інструкція по правилам харчування, яка допомагає зміцнити організм дитини, відновитися жінці після пологів, а також уникнути можливих побічних ефектів (алергічних реакцій, діатезу, газоутворення у дитини і набір зайвої ваги у мами).

Дієта матері-годувальниці – заборонені продукти:

 • Консерви, маринади, соління;
 • Напівфабрикати, майонез, соуси;
 • Білокачанна капуста, виноград;
 • Сири, ковбаси;
 • Мед, шоколад;
 • Часник, гострі і пряні спеції;
 • Кава, алкогольні напої.

Дієта матері-годувальниці – дозволені продукти:

 • Нежирне м’ясо (яловичина, телятина, кролятина);
 • Нежирна птах (індичка, курятина);
 • Нежирна риба (не більше 2 разів на тиждень);
 • Яйця (не більше 3 штук в день);
 • Хліб з борошна грубого помелу (житній, висівковий, цільнозерновий);
 • Макаронні вироби з твердих сортів пшениці;
 • Крупи і злаки (переважно при дієті гречка, овес, пшенка);
 • Овочі (кабачок, буряк, гарбуз, морква) не більше 450 гр в день в сирому, відвареному, тушкованому, приготованому на пару вигляді.
 • Фрукти (під час дієти протипоказані цитрусові) 450 гр в день;
 • Компоти, чаї, відвари з трав, овочеві і фруктові соки.

Читайте також Найкраще сечогінний засіб для схуднення

Харчування годуючої мами по місяцях розписано в таблиці дієти по Комаровскому. У перші 10 днів по дієті годуючої матері вживається в їжу каші на воді, заправлені вершковим маслом, овочеві супи, нежирні бульйони, термічно оброблені овочі та фрукти.

Поступово раціон розширюється і вже в кінці першого місяця по дієті годуючої матері дозволяється вживати нежирне м’ясо і рибу, яйця, горіхи. На другий і третій місяць по дієті годуючої матері дозволено вживання сирих овочів і фруктів, натурального меду. На четвертий-шостий місяць допускаються: зелень, спеції, цибуля, сухе печиво.

Тільки після шести місяців, коли дитині починають поступово вводити прикорм, по дієті годуючої матері можна вживати в їжу морепродукти, жирне м’ясо, бобові.

Продукти необхідно вводити в свій раціон потроху, спостерігаючи за реакцією організму дитини на той чи інший продукт.

правильне меню

Меню годуючої мами по місяцях – таблиця по Комаровскому:

Період часу після пологів дозволені продукти заборонені продукти
 Перші 10 днів Овочі (відварні, запечені) Жирне м’ясо, а також бульйони на його основі
 Фрукти (що пройшли термічну обробку) Хліб і випічка з дріжджового тіста
 Супи на овочевих і нежирних м’ясних бульйонах Консерви, маринади
 Каші на воді, з додаванням вершкового масла Незбиране молоко
 Хлібці, житні сухарі, галети Алкогольні напої
 Компоти зі свіжих і сухих фруктів Продукти, що містять каву і какао
 До кінця 1 місяця Нежирне м’ясо (варене, запечене) Хліб і випічка з дріжджового тіста
 Морська риба (варена, запечена) Консерви і маринади
 Горіхи (в невеликій кількості)Газовані напої, алкоголь
 Йогурти (мінімального терміну придатності) напівфабрикати
 Яйця (курячі, перепелині) Шоколад, солодощі
 2 і 3 місяць Суп на жирному м’ясному бульйоні (щі, борщ) Хліб і випічка з дріжджового тіста
 Домашнє варення, повидло Алкогольні напої
 натуральний мед Шоколад, кава, какао
 Салати з овочів молоко
 сирі фрукти Гострі приправи і соуси
 Ковбасні вироби
4-6 місяць  свіжа зелень гострі приправи
 Лук (в невеликих кількостях) шоколад
 Спеції (у невеликих кількостях) солодощі
 Печиво (НЕ дріжджове) жирне молоко
 цукорАлкогольні напої
 Смажені рибні котлети
 Після 6 місяців бобові Консерви
 морепродукти Шоколад, кава
 М’ясо жирних сортів Алкогольні напої

Читайте також Медове обгортання для схуднення в домашніх умовах

Харчування після кесаревого розтину

Харчування після кесаревого розтину для матері-годувальниці повинно бути направлено на відновлення після операції сил, зміцнення імунітету:

 • У перший день після кесаревого розтину дозволяється вживати тільки воду без газу, яку можна розбавити фруктовим соком.
 • На другий день можна включити в свій раціон м’ясний бульйон, нежирне м’ясо і птицю, натуральний йогурт, знежирений сир.
 • На третій день по дієті годуючої матері після кесаревого розтину можна вживати каші на воді, запечені яблука, м’ясні тефтелі і котлети, приготовані на пару, овочеві пюре.
 • На четвертий день після кесаревого розтину можна почати дотримуватися дієти годуючої матері по таблиці Е. Комаровського (після узгодження з лікарем).

Зразкове меню дієти після кесаревого розтину на 2 дня (сніданок, обід, полуденок, вечеря):
1 день:

 • Вівсяна каша. Банановий смузі;
 • Бульйон. Картопляне пюре. Тефтелі з телятини на пару;
 • Стакан кефіру;
 • Гречана каша. Тушкована капуста.

2 день:

 • Рисова каша. Котлети з індички на пару;
 • Бульйон. Морський окунь на пару з брокколі;
 • 2 яблука;
 • Знежирений сир, заправлений натуральним йогуртом з курагою.

Гіпоалергенна дієта для мами, що годує

Гіпоалергенна дієта призначається годувальниці при алергічних реакціях дитини (діатезі, шорсткості шкіри, дерматиту, коліту, здуття живота, харчового розладу). Грудне молоко саме по собі не може викликати алергічну реакцію у дитини, а тому для здоров’я малюка необхідно матері переглянути і змінити свій раціон, не переходячи на штучне вигодовування.

Заборонені продукти при дієті годуючої матері проти алергії у дитини:

 • Молоко (незбиране коров’яче, козяче);
 • Копченості, консерви, соління, маринади;
 • Чорна, червона ікра;
 • морепродукти;
 • напівфабрикати;
 • гриби;
 • Насіння, горіхи;
 • мед;
 • какао;
 • Цитрусові фрукти;
 • Малина, полуниця;
 • Спеції.

Слід обмежити в своєму раціоні при дієті годуючої матері проти алергії у дитини:

 • Жирні м’ясні бульйони;
 • Яловичину, курку;
 • Вироби з пшеничного борошна і крупи;
 • Червоні і помаранчеві овочі, ягоди, фрукти (гарбуз, морква, помідори, абрикоси, кавуни, вишню, смородину).

Читайте також Як очистити кишечник в домашніх умовах

Дозволені продукти при дієті годуючої матері проти алергії у дитини:

 • Нежирні кисломолочні продукти;
 • Вершкове масло;
 • Крупи (гречана, вівсяна, рисова, перлова);
 • Овочі (капуста, картопля, брокколі, кабачки);
 • Зелені і жовті фрукти, ягоди (яблука, груші, аґрус);
 • Нежирне м’ясо і птиця (кролик, індичка);
 • Субпродукти (печінка, нирки, серце);
 • Нежирна риба (морський окунь, тріска, судак);
 • Соняшникова, оливкова олія;
 • Дієтичні хлібці.

Зразкове меню на 2 дня при гіпоалергенної дієті (сніданок, обід, полуденок, вечеря):
1 день:

Розповідає, лікар вищої медичної категорії Саута Леонід Олександрович.

Дієти, фізичні вправи, таблетки і ліпосакція є сьогодні основними методами боротьби із зайвою вагою, однак, судячи з того, що кількість повних людей продовжує зростати, жоден з них не відноситься до по-справжньому масовим і ефективним.

Все змінилося, коли з’явився Gardenin, засіб, що стимулює природну втрату ваги.

 • Гречана каша, присмачена вершковим маслом. Зелене яблуко;
 • Суп з індички з шматочками м’яса. Гречані хлібці 2-3 штуки;
 • Сир, заправлений несолодким йогуртом;
 • Картопляне пюре. Судак на пару.

2 день:

 • Вівсяна каша з вершковим маслом. банан;
 • Овочевий суп. Рисові хлібці 2-3 штуки. Відварене філе індички;
 • Яблучний смузі;
 • Рис. Кролик тушкований з овочами. Пюре з кабачків.

Молоко при грудному вигодовуванні комаровский

Молоко при грудному вигодовуванні комаровский

Доктор Комаровскій- універсальний і широко відомий народним масам дитячий лікар, який не тільки займається лікарською практикою в області педіатрії, але також і підказує батькам важливі моменти, відповідає на запитання й відповіді, щоб просвітити громадськість.

Годування грудьми у багатьох батьків викликає багато непорозумінь, тому доктора Комаровського досить-таки часто засипають питаннями цієї тематики.

Як правильно прикладати до грудей? Як часто годувати немовля? До якого віку необхідно годувати дитину грудьми? На ці та на інші питання ми постараємося дати відповіді в цій статті, цитуючи відомого доктора.

Що говорить про ГВ Комаровський

Відомий доктор стверджує, що кількість молока, яке виробляється у мами, безпосередньо залежить від потреб дитини, що знаходиться виключно на грудному вигодовуванні. Малюк стимулює лактацію під час смоктання своїм язичком і Десенка, стискаючи і розтискаючи мамин сосочок.

Годування грудьми протягом перших двох місяців після народження малюка – дуже важливий і відповідальний процес, адже на цьому етапі відбувається становлення здорової лактації. Буває, мами нервують, думаючи, що у них виробляється дуже мало молока, тому розводять суміш, нагодують нею дитини, який спокійнісінько спить.

Так надходити вкрай не бажано, адже не відбувається стимуляція сосків, і, відповідно, молока стає ще менше. Саме в такі моменти Комаровський радить матусям продовжувати давати малюкові груди, щоб запустити механізм більш інтенсивного вироблення молока.

Запустити лактацію без підгодовування немовляти сумішами повинна тривати три доби, але якщо молоко так і не з’явиться, то вже тоді переводити малюка на штучне харчування.

Протягом цих трьох днів мати повинна налаштовуватися на позитивний результат, що молоко її ось-ось з’явиться, і її маля буде отримувати найкорисніше, що вона тільки може йому дати. В даному випадку, як вважає доктор, дуже важливу роль відіграє саме психологічний фактор.

Адже, з одного боку, малюк посилено стимулює соски матері, що має запустити процес вироблення молока, а з іншого, нервова мати, яка винищила себе думкою про її голодуючому дитину. При такому стресі організм може не відреагувати адекватно на ситуацію, що склалася. Тому дуже важливо, щоб маму підтримали рідні та близькі.

Вони повинні забрати на кілька годин грудничка на прогулянку, щоб дати можливість матері адекватно відпочити і поспати, адже їй ще належить важлива місія грудного вигодовування. Якщо через три доби молока все так же мало або взагалі немає, то проведіть догодовування, адже втрата у вазі в такому ранньому віці нікому не потрібна.

Як довго годувати грудьми?

У питаннях про тривалості грудного вигодовування доктор Комаровський солідарний зі своїми зарубіжними колегами. Він вважає, що годування грудьми має тривати не менше ніж півроку. Цей процес повинен щомісяця контролювати дільничний педіатр. Лікар повинен контролювати швидкість набору ваги, і якщо вона стане недостатньою – порадити мамі ввести додатковий прикорм.

Якщо півроку дитині вже виповнилося, а у мами ще багато молока – то це просто чудово! Мама може годувати свого немовляти і далі до тих пір, поки вона буде здатна з біологічних причин, або ж так довго, скільки захоче.

Годування грудьми, згідно того, що про нього пише Всесвітня асоціація охорони здоров’я, може тривати до дворічного віку, до того ж крім материнського молока малюк повинен їсти каші, овочі, фрукти, м’ясо та рибу.

Деякі мами занадто затягують годування грудьми, яке у них триває, навіть коли дітям виповнюється три роки.

Комаровський, як і інші лікарі, вважає це таким собі надмірністю і рекомендує після виповнення дитині двох років не давати йому груди частіше одне або два рази на добу.

По-перше, це потрібно для того, щоб в організмі вироблялося менше молока. По-друге, так малюк поступово стане відвикати від смоктання грудей.

Взагалі, годування грудьми – індивідуальний процес, при якому кожна мама сама вирішує, скільки він повинен тривати і яка кількість разів на добу прикладати своє чадо до грудей.

Британські досліджували довели, що прикладання дитини до грудей, після того як йому виповниться рік носить скоріше психологічний характер, ніж біологічну потребность.Комаровскій, як і інші лікарі, озвучують лише загальні рекомендації, від яких можна відступати в розумних межах.

Так, годувати дитину грудьми після трирічного віку, вже трохи дико, але якщо вас все влаштовує, то годуйте на здоров’я.

Прикорм при грудному вигодовуванні по Комаровскому – що можна

Ми вже не раз говорили, що доктор Комаровський прикорм при грудному вигодовуванні в першу чергу вважає способом привчання малюка до дорослої їжі.

А ось які продукти можна брати для початкового введення прикорму – в даному випадку серед педіатрів і дієтологів єдиної думки немає.

За якими ж правилами проводити прикорм при грудному вигодовуванні згідно з доктором Комаровським? Чи можна вводити молочно-круп’яні каші, сир, кефір і овочеві пюре? Коли прикорм краще поєднувати з грудним вигодовуванням?

Правильний прикорм при грудному вигодовуванні

Звернемося до доводів докторів і дієтологів. Овочеве пюре містить набагато більше вітамінів, заліза і мінеральних солей, ніж кисломолочні продукти. Напрошується очевидний висновок: краще починати прикорм з введення першого продукту. Однак вибирати овочевий прикорм, здійснюючи грудне вигодовування, Комаровський не рекомендує.

Адже різка зміна складу їжі малюк, як правило, переносить досить погано. Та й різниця між овочами і молоком матері значно більше, в порівнянні з ним же і кисломолочними продуктами. Тому прикорм Комаровський радить починати не з більш корисних овочевих продуктів, а з найменш «небезпечних» в період грудного вигодовування – кисломолочних.

Тут також важливо знати, що поєднувати дорослу їжу і грудне вигодовування Комаровський рекомендує, починаючи з 6 місяців. А до досягнення цієї межі вона йому ні до чого.

Все, що потрібно, дитина отримає за допомогою грудного вигодовування, з материнського молока, в свою чергу, мамі важливо дуже різноманітно і якісно харчуватися, щоб не обділити чадо вітамінами і іншими корисними речовинами.

А якщо з грудним молоком проблеми (зовсім немає або мало), Комаровський радить витратитися на якісну адаптовану молочну суміш.

Не має значення, яку саме давати карапузові суміш в разі нестачі грудного вигодовування – гипоаллергенную, низьколактозні, соєву, стандартну і т. Д. Важливо не створювати чаду додаткових проблем, експериментуючи з різними видами дорослої їжі, бажаючи, тим самим, зробити «як краще ».

Що можна при грудному вигодовуванні

Ми вже говорили, що доктор Комаровський обгрунтовано радить спочатку вводити в прикорм кисломолочні продукти. Тут може використовуватися звичайний ніжний кефір. А найкращий час для прийому прикорму – інтервал біля с 9.00 до 11.00 годин (час другого годування).

До речі, правила введення прикорму по лікаря Комаровського називають кисломолочні продукти найкращими для початку підгодовування дитини не тільки тому, що вони володіють аналогічним принциповим складом, що і прості молочні.

Особливо важливі в даному випадку кисломолочні бактерії, які вдало борються з численними мікробами, здатними провокувати кишкові інфекції.

Розглядаючи питання, що можна при грудному вигодовуванні, не можна не нагадати наступне: якщо одного разу у карапуза почалися проблеми – як мінімум перестаємо нарощувати дозу прикорму, а як максимум – припиняємо введення прикорму повністю, повертаючись до адаптованої суміші або грудного вигодовування.

Нарешті, прикорм в четвертий або ж п’ятий день Комаровський рекомендує зробити ще трохи дорослішою – можна додати в кефір трохи сиру і добре перемішати.

Можна використовувати як покупної продукт, так і саморобний. Важливо, щоб він відповідав термінів зберігання і був чистим.

Для малюка 6-8 місяців дозування, передбачена правилами Комаровського, становить спочатку близько 30 грам, далі доходить до 50 грам.

Дивіться популярне відео на YouTube!

Додайте цей канал!

Друзі! Будь ласка, підтримайте наш проект.
Поділіться посиланням на цей пост зі своїми друзями!

Грудне вигодовування: поради мамі, що годує | Комаровський

Є величезна кількість питань, що з’являються у молодої мами в зв’язку з темою грудного вигодовування.

Дійсно, без певного досвіду досить складно точно вирішити, як саме організувати годування, як довго його продовжувати, що при цьому є. Чимало корисних порад мамі, що годує здатний дати Комаровський.

Він присвячував цьому питанню окрему передачу, в якій дуже добре описав основні й стратегічно важливі моменти.

З цією статтею також читають:

І в першу чергу необхідно зупинитися на тривалості грудного вигодовування, адже саме цей аспект зазвичай є каменем спотикання. Тут про грудне вигодовування поради мамі, що годує Комаровський дає цілком звичайні. Щодо того, як довго необхідно продовжувати грудне вигодовування, можна уявити поради наступного плану.

 1. Перші півроку життя немовляти краще годувати одним лише грудним молоком. Комаровський підкреслює, що вірно це тільки за умови, що у годуючої мами грудного молока вистачає для насичення малюка.
 2. Навіть в тому випадку, якщо грудного вигодовування недостатньо, його не можна переривати раніше, ніж дитині виповниться 6 місяців.
 3. Загальна тривалість грудного вигодовування становить від одного до двох років. Тільки при цьому Комаровський відзначає, що повинен спостерігатися ще й додатковий підживлення. Поступово потрібно вводити в раціон кисломолочні продукти, м’ясо, каші та супи.

Коли з рад Комаровського стало зрозуміло, скільки повинно тривати вигодовування, можна перейти і до більш вузьких питань. Їх чимало, тому вийде виділити цілий ряд важливих моментів, на які Комаровський закликає годуючих мам звернути увагу.

Поради Комаровського годуючим мамам про грудне вигодовування

 1. Починати грудне вигодовування необхідно якомога раніше. Малюк повинен отримати так зване молозиво – тобто перше молоко від мами.
 2. Вдаватися до грудного вигодовування потрібно щоразу на вимогу дитини. Як тільки мама зауважує невдоволення немовляти, слід спробувати його погодувати.
 3. Дитині під час вигодовування пропонуються обидві груди по черзі. Як каже Комаровський, це корисно як для підростаючого організму, так і для мами, що годує.
 4. Успішність грудного вигодовування визначається кількістю рідини в організмі мами.Тому Комаровський дає і таку пораду: при кожному процесі годування мамі слід випивати мінімум склянку води.
 5. Щоб процес годування виявився найбільш зручним, можна спробувати різні позиції.
 6. Вночі малюка теж необхідно годувати.Наскільки б мамі, що годує це не було важко, таким радою Комаровського нехтувати не варто.
 7. Від зціджування молока краще відмовитися. Робити це слід тільки в тому випадку, якщо воно застоялося.
 8. Щоб уникнути тріщин соски годує мамі досить мити єдиний раз в день під час прийому душу.
 9. Один з найбільш важливих порад Комаровського: щоб мама, яка годує зберегла добре самопочуття, а у немовлят не з’являлися проблеми з травленням, доведеться дотримуватися правильного харчування.

Оскільки остання порада досить багатогранний і великий, слід більш детально його розібрати.

У радах Комаровського при грудному вигодовуванні годуючим мамам важливо грамотним чином скласти раціон. Залишилося з’ясувати, як саме це зробити.

Поради мамі, що годує від Комаровського з приводу харчування

Особливо важливим для малюка є перший час грудного вигодовування. З першим молоком кишечник дитини «наповнюється» мікрофлорою. Якою вона буде – залежить від складу молока. Мамі, що годує необхідно правильно організувати раціон в ранній період вигодовування. Але і після цього забувати про харчування не можна. В цьому плані Комаровський дає такі поради.

 1. Протягом декількох днів після пологів мамі потрібно приймати в їжу корисні і нежирні продукти. Підійдуть каші на воді, житній хліб, пісне м’ясо. Через пару тижнів додатково вводиться більш «складна їжа». Тут дозволені тушковані овочі, нежирна риба. Від молочних продуктів бажано відмовитися. У своїй раді Комаровський пояснює, що таке харчування здатне спровокувати алергію.
 2. Протягом наступних двох місяців можна повертатися до звичного для мами раціону, виключивши ягоди і фрукти. Інакше є небезпека, що при грудному вигодовуванні мама, яка годує занесе в організм дитини небезпечні мікроорганізми.
 3. І ще необхідно запам’ятати рада Комаровського. Після додавання кожного продукту важливо стежити за тим, як відреагував малюк. Якщо виникають проблеми з травленням або з’являється алергія, слід відразу виключити їжу, додану раніше в раціон.

Дотримуючись представленим радам Комаровського при грудному вигодовуванні, мама, яка годує обов’язково забезпечить дитині кращі умови перших місяців життя. Тому до дотримання рад потрібно підійти відповідально.

Previous Ель карнітин для схуднення: як приймати жироспалювач, ціна л карнітину і відгуки лікарів
Next Ефективні препарати від геморою: огляд найкращих засобів для вирішення делікатної проблеми

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *