Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка


Чем опасен порок сердца для новорожденного малыша?

Хвороби серця у новонароджених, на превеликий жаль, не рідкість. З кожним роком медики фіксують зростання вроджених патологій серцево-судинної системи у немовлят. Можна звинувачувати в цьому екологію, неправильний спосіб життя батьків, лікарів, але факт залишається фактом – такі діти потребують особливої ​​уваги! Як вчасно розпізнати порушення роботи серця у новонародженого і що робити?

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Вперше почувши діагноз «шум в серці», не варто панікувати – це спостерігається у 70% немовлят і вважається нормою.

Існують нешкідливі і тривожні шуми.

Нешкідливі (або як кажуть медики – функціональні) шуми пов’язані з адаптацією сердечка до життя в нових умовах. Справа в тому, що у внутрішньоутробному періоді серце дитини працював не на повну потужність – йому допомагала дихальна і кровоносна системи мами.

А ось в перші хвилини після народження, легкі малюка розправляються, включаються в роботу, вимагаючи і від сердечка і кровоносних судин переходу на новий режим і повну віддачу.

Але буває, що сердечко відчуває тимчасові труднощі переходу, наприклад, коли відкрито овальне вікно або боталлов проток.

Важливо знати: серцевий шум цілком нешкідливий, якщо він короткий, прекрасно вислуховується у лівого краю грудини, змінюється або зникає у вертикальному положенні, і в іншому малюк відмінно себе почуває.

Однак для остаточної відповіді про походження шуму в серці малюка лікаря, нерідко, потрібно провести додаткові обстеження.

Якщо у педіатра є сумніви з приводу походження шуму, маленького пацієнта відправлять на консультацію до кардіолога.

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Хвороби серця у новонароджених потрібно вчасно діагностувати, що часто стає можливим завдяки батьківської відповідальності, і правильно лікувати, а також і доглядати-виховувати малюка з особливим сердечком.

Причому саме мамі належить важлива місія – допомогти доктору ясніше побачити картину стану дитини. Малюк сам ще не може сказати, де у нього болить, але видає свої проблеми настроєм і станом:

 • крихітка стає млявим, у нього з’являється задишка навіть після мінімального навантаження (дитина смокче груди з перервами: поїсть і відпочиває),
 • змінюється колір фаланг дитячих пальчиків, носогубного трикутника, слизової порожнини рота – вони виглядають блідіше, іноді набувають синюшного відтінку,
 • заколисуючи малюка, прикладіть долоню до його грудей: якщо відчуваєте швидке напружене серцебиття, незважаючи на відносний спокій дитини – це може бути одним з ознак захворювання серця.

Як правило, ці сигнали говорять про різноманітні вроджених вадах – порушеннях нормального анатомічної будови серця або його великих судин. Вони виникають ще під час внутрішньоутробного розвитку дитини, а проявляються або відразу після народження, або пізніше, коли малюк стає дуже рухливий і схильний до зараження інфекціями.

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Відкрита артеріальна протока найчастіше закривається до моменту народження або в перші 3-4 тижні життя.

Якщо самостійного закриття не відбулося, сердечко дитини поступово підлаштовується до такої незвичайної навантаженні, і деякий час малюка може нічого не турбувати, перші ж ознаки захворювання (болі, труднощі дихання, шуми в серці) можуть з’явитися в 2-3 роки.

Незарощення перегородки серця  (20% всіх випадків вродженої вади серця – дефекти міжшлуночкової перегородки) – зазвичай невеликий дефект і може мимоволі закритися протягом першого року життя дитини. Як правило, такі дефекти не ускладнюють розвиток дитини. Що стосується більших дефектів, то найчастіше для лікування потрібно відновна хірургія.

 Тетрада Фалло є одним з найбільш серйозних і небезпечних для життя вроджених вад серця, порушення супроводжується гіпоксеміческіе нападами, тривалість яких варіюється від декількох хвилин до 10 годин.

Детальніше про вроджені вади серця читайте в матеріалі Порок серця у новонародженого: що потрібно знати батькам

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

В першу чергу відвідайте педіатра (він дасть направлення), а потім – кардіолога в районній поліклініці. Оглядаючи дитину і вислуховуючи його сердечко, лікар зможе виявити шум, характер серцевого ритму, визначить розміри серця і ознаки недостатності кровообігу. Якщо фахівець запідозрить наявність пороку, то призначить дитині додаткові методи дослідження:

 • електрокардіограму (ЕКГ);
 • вимірювання артеріального тиску на руках і ногах;
 • ехокардіограму (УЗД з виміром параметрів кровотоку в порожнинах серця і великих судинах);
 • загальний аналіз крові;
 • рентгенографію органів грудної клітини (для визначення конфігурації серця і великих судин, наявності застійних явищ в легенях);
 • УЗД органів черевної порожнини.

Деякі пороки серця, наприклад відкрита артеріальна протока або дефект міжшлуночкової перегородки (при невеликих розмірах отвору), можуть закритися самостійно. Нерідкі випадки, коли дорослі люди живуть з деякими формами вад серця все життя!

Але не чекайте, що дитина переросте хвороба, обов’язково пройдіть всебічне обстеження. Після цього лікар-кардіолог вибере тактику лікування – воно може бути консервативним або оперативним, що залежить від типу вади, віку дитини, його загального стану, порушень кровообігу, стану судин і легенів.

Вроджена вада серця у дитини: що робити?

За статистикою, вроджені вади серця (ВВС) у новонароджених зустрічаються набагато частіше за інших вад розвитку. На їх частку випадає 22% від усіх зафіксованих вад внутрішньоутробного розвитку плода. У цифрах це виглядає приблизно так: на тисячу немовлят – 8-12 дітей народжуються з вадами серця різної тяжкості.

На жаль, з кожним роком кількість таких новонароджених тільки збільшується. Причин цьому маса. І, якщо ситуацію оцінювати об’єктивно, дуже рідко ми можемо на них вплинути. Тому питання полягає в іншому. У дитини порок серця: що робити? Що це таке, і як з ним боротися? Діагноз звучить досить лякаюче.

Будь-яке порушення будови складових частин серця називають вродженим пороком серця.

Неправильно сформуватися, а, отже, і функціонувати можуть стінки серця, клапани, перегородки, а також великі кровоносні судини, що відходять від нього.

Внаслідок подібних змін, порушується кровообіг у дитини. Страждають від дефіциту крові і, відповідно, кисню і печінку, і селезінка, і нирки, і головний мозок, та й саме сердечко малюка.

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Якщо проблема в судинах, серці недоотримує кров і йому просто нічого качати до внутрішніх органів.

Якщо ж неправильно функціонують клапани, розташовані в артеріях, що відходять від серця, рух крові по наміченому їй природою шляху дуже ускладнене. І це заважає дитині жити повноцінним життям.

Тому батькам новонароджених слід бути насторожі. Але і панікувати при цьому теж не варто. Уважні тато-мама і лікарі цілком можуть вчасно помітити функціональні порушення в роботі маленького «моторчика» і вчасно прийти на допомогу дитині.

Вроджена вада серця у дітей: симптоми

Симптоми ВПС не у всіх діток однакові. Вони залежать від виду пороку. А також від індивідуальних особливостей розвитку кожної дитини. Приводом для звернення до дитячого кардіолога може бути будь-яке відхилення від норми.

 • Новонароджений погано набирає у вазі (менше 113-125 г на тиждень). Це привід звернутися до лікаря.
 • Бронхіт, пневмонія, тонзиліт. Якщо ці хвороби – часті гості у вашому будинку, значить, слід обстежити дитину. Причин ослаблення імунітету у дітей досить багато. І одна з них – ВПС.
 • Відставання дитини від однолітків у розвитку (фізичному і психомоторному) – теж неабиякий привід стривожитися батькам.
 • Якщо під час крику, годування грудьми або інших активних дій у крихти спостерігається таке явище, як посиніння носогубного трикутника, ручок-ніжок або всього тіла, а також задишка, слід в терміновому порядку звертатися до лікарів.
 • А ще буває так, що гемоглобін у малюка в повному порядку, а дитина виглядає дуже блідим, напівпрозорим. Не відмовляйтеся від досліджень, які призначить йому педіатр, помітивши подібну неприродну блідість.

Будьте уважні до будь-яких змін і відхилень у розвитку вашого малюка. Тоді ви завжди зможете вчасно прийти на допомогу саме тоді, коли малюк найбільше буде її потребувати.

Але чому ж так відбувається? Які фактори впливають на те, що в маленькому, зростаючому всередині мами організмі, якісь процеси починають йти не за вигаданим природою сценарієм? Які причини розвитку ВПС у дітей?

Виявляється, саме з другої по восьму тиждень життя малюка у мами під серцем він найбільш вразливий до негативних впливів. Тому, що в цей час у ембріона формуються камери серця і його перегородки. Серед причин розвитку вродженої вади серця особливо часто зустрічаються такі.

 1. Хромосомні і генні аномалії. Вони, найчастіше, спадкові.
 2. Інфекційні захворювання, які перенесла мама саме в першому триместрі вагітності. Це можуть бути токсоплазмоз, герпес, краснуха, цитомегаловірус і ін.
 3. Хронічні захворювання матері, такі, як цукровий діабет, наприклад. А також захворювання серця і нирок.
 4. Зловживання мамою під час вагітності алкоголем. Куріння. Прийом наркотичних засобів, а також сильнодіючих лікарських препаратів.
 5. Пізня вагітність.
 6. Погіршення екологічної обстановки.

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Найчастіше, ВПС у дитини виявляється ще під час вагітності при проходженні матусею ультразвукового дослідження плоду. Але бувають і такі вади, які можна виявити лише через якийсь час після народження крихітки. Чому ж? А справа ось у чому.

Кровоносна система малюка, що знаходиться в маминому животику відрізняється від кровоносної системи новонародженого. У плода легені ще не працюють. І за всі обмінні процеси в його організмі відповідає плацента.

Відразу після появи дитини на світ, його легені розкриваються. А допоміжні отвори в його сердечку, звані «овальне вікно» і «артеріальна протока», поступово закриваються. І кров починає циркулювати вже як у дорослого.

Але закриватися ці отвори можуть на протязі не тільки всього першого року життя малюка, але і довше. А можуть і зовсім не закритися. Але це анітрохи не зашкодить здоров’ю дитини. А існують пороки серйозні і небезпечні. Загрожують здоров’ю та життю крихти. Ви повинні чітко це засвоїти. І негайно звертатися до лікарів, якщо у вас виникають будь-які, навіть найменші підозри.

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Вроджена вада серця: аналізи та обстеження

Симптоми ВПС у новонародженого можуть наростати поступово. І якщо його не виявив неонатолог ще в пологовому будинку, то дільничний педіатр і дитячий кардіолог, який консультує маму з дитиною, коли йому виповнюється 3 місяці, обов’язково оглянуть малюка на предмет ВПС. І якщо знадобиться, призначать йому додаткові обстеження. Що це за обстеження, і навіщо вони потрібні?

 • Кардіограма. Визначає електричну активність серцевого м’яза. Можливі збільшення серцевого м’яза, а також її перевантаження.
 • Ехокардіографія (УЗД). Ультразвукове дослідження серця. Показує дефекти стінок, перегородок, клапанів і судин серця.
 • Рентгенографія органів грудної клітини. Демонструє розташування серця і його форму. Наявність змін в легенях.
 • Допплер-дослідження. Виявляє порушення кровотоку в серці і всередині великих судин.
 • Ангіокардіографія. Допомагає краще побачити потік крові по артеріях.
 • Томографія – комп’ютерна та манітно-резонансна томографія. Уточнює вид дефекту в серце і його структурні особливості.
 • Аналізи крові і сечі. Дають інформацію про стан організму в цілому.

На підставі перерахованих вище досліджень, дитячий лікар-кардіолог робить висновок. Якщо діагноз ВПС підтверджується, він ставить дитини на диспансерний облік. Це означає, що малюк регулярно повинен спостерігатися у педіатра і кардіолога. У кардіолога – раз в 3 місяці, у педіатра – раз на місяць.

Діток з пороком серця потрібно оберігати від інфекцій і всіляко підвищувати їх імунітет. Таким малюкам показані руху без зайвої напруги на свіжому повітрі. Вони повинні правильно харчуватися і строго дотримуватися режиму дня. У періоди погіршення, для полегшення стану, їм прописують збуджуючі засоби, кисневі маски, повний спокій.

Але, як розумієте, вроджений порок серця найефективніше лікувати за допомогою оперативного втручання. Ніякі лікарські засоби клапан або перегородку в потрібне місце не перенесуть. А хірург це зробити може.

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Операція: вроджений порок серця

Операція – радикальний, але найефективніший спосіб лікування вродженої вади серця. На жаль, багато батьків, відчуваючи підсвідомий страх перед нею, намагаються відкласти оперативне втручання в довгий ящик.

Зовсім не замислюючись про те, що серце їхнього малюка постійно, кожну секунду, кожен день і годину, відчуває непомірне навантаження. У ньому відбуваються незворотні зміни.

І чим раніше провести операцію, тим реальніше надія на повне одужання крихти.

Сьогодні рівень проведення операцій на дитячих сердечках дуже високий. Дітки швидко відновлюються після кардіохірургії. Так що, якщо доктор радить вам оперативне втручання, потрібно зібратися з силами, оперуватися і продовжувати лікування до повного одужання крихти.

Порок серця у дітей

Вроджена вада серця у новонароджених – формування анатомічних дефектів різного роду в елементах серця. Зазвичай такі патології починають розвиватися ще у внутрішньоутробному періоді. У новонароджених клініцисти виділяють близько 20 видів різних вад.

Для зручності всі їх розділили на три групи:

 • вроджені вади серця у дітей «білого типу». До цієї групи відносять дефекти, в результаті формування яких спостерігається занедбаність крові з артеріального кровотоку в венозний. Сюди відносять дефекти аорти, відкрита артеріальна протока, дефекти міжшлуночкової та міжпередсердної перегородки;
 • ВПС «синього типу». Характерний симптом патологій даної групи – стійкий ціаноз. Прогресує він внаслідок закидання венозної крові в артеріальний кровотік. До таких вродженим дефектів відносять тетраду Фалло, транспозиція магістральних кровоносних судин, атрезія аорти, легеневої артерії і венозного гирла (правого);
 • ВПС, при якому відзначається формування перешкоди на шляху нормального кровотоку, але це не пов’язано з артеріо-венозних шунтом. Сюди відносять стенози, коарктацію, ектопію серця, гіпертрофію елементів серця та інше.

Етіологія

Чим небезпечний порок серця для новонародженого малюка?

Порок серця у новонароджених може розвинутися через:

 • різних мутацій на генному рівні;
 • несприятливу екологічну ситуацію в районі, де проживає вагітна жінка;
 • наявності у жінки в анамнезі абортів, викиднів, а також мертвонароджених дітей;
 • вживання деяких груп фармацевтичних препаратів під час виношування дитини. Особливу небезпеку для плода представляють антибіотики, антивірусні та інші препарати з сильною дією;
 • спадкової схильності. Ризик того, що у немовляти буде розвиватися порок серця, зростає в багато разів, якщо у вагітної є близькі родичі з такою ж патологією;
 • недуг інфекційної природи, які перенесла жінка під час виношування дитини. До особливо небезпечних відносять цитомегалію, краснуху, герпес. Особливо ризик зростає в тому випадку, якщо зазначені патології вразили жінку на ранніх термінах вагітності. Справа в тому, що саме на цьому терміні відбувається формування всіх органів;
 • віку вагітної. Вченими була помічена така тенденція, що чим старше жінка, тим вище ймовірність того, що у неї народиться дитина з пороком серця. Зараз в групу ризику входять представниці прекрасної статі, які переступили 35-річний рубіж;
 • сильного навчання рентгенівськими променями;
 • вживання жінкою під час виношування дитини великих доз алкогольних напоїв. Останнім часом саме ця причина виходить на передній план у розвитку пороків серця. Алкоголь згубно впливає не тільки на організм матері, а й на організм її ще не народженого малюка.

Симптоматика

Симптоми, які вказують на порок серця у новонароджених, безпосередньо залежать від виду дефекту, а також від тяжкості перебігу патологічного процесу. Невеликі за розмірами дефекти практично ніяк себе не проявляють, що в значній мірі ускладнює їх своєчасну діагностику.

Але варто зазначити, що навіть важкі форми аномалій можуть протікати абсолютно безсимптомно, що часто стає причиною смерті новонародженого в перші дні його життя. Зберегти життя малюкові з вираженими дефектами, які не дають серцю нормально функціонувати, можна тільки за допомогою операбельного втручання.

Про консервативної терапії не може бути й мови.

Основні ознаки, які можуть вказувати на наявність аномалій в серцево-судинній системі у малюка:

 • почастішання дихальних рухів в хвилину;
 • формування набряків (особливо на ногах);
 • слабкість;
 • млявість;
 • дитина слабо смокче груди і навіть може повністю відмовлятися від неї;
 • виражена тахікардія;
 • часте зригування;
 • ціаноз. Особливо яскраво він виражений на кінцівках і в області носогубного трикутника;
 • шуми в серці. Їх може виявити тільки кваліфікований лікар при проведенні аускультації.

Ступені

Ступінь недуги визначається в залежності від вираженості виявляються симптомів. Всього їх клініцисти виділяють 4:

 • 1 ступінь – стан малюка відносно стабільне. Серцева діяльність знаходиться в межах норми. Зазвичай на цій мірі не потрібно проводити специфічне лікування;
 • 2 ступінь – симптоматика поступово наростає. Виникають проблеми з годуванням дитини, а також порушується дихальна функція;
 • 3 ступінь – клініка доповнюється неврологічними проявами, так як мозок недостатньо забезпечується кров’ю;
 • 4 ступінь – термінальна. У разі її прогресування у пацієнта спостерігається пригнічення дихальної і серцевої діяльності. Зазвичай вона закінчується летальним результатом.

Діагностика

На сьогоднішній день найбільш інформативним методом, який дає можливість виявити наявність аномалій в будові серця, є ЕХО-кардиография.

Цей метод дає лікареві можливість оцінити стан всіх елементів серця – камер, перегородок, клапанів, отворів. Також часто лікарі вдаються до доплерографії.

Метод дає можливість отримати інформацію про напруженості кровотоку, його турбулентності.

Додаткові методи діагностики:

 • ЕКГ;
 • рентгенографія;
 • МРТ серця;
 • КТ серця.

Лікувальні заходи

При пороках серця єдино вірним методом лікування є операбельний втручання. Медикаментозно можна тільки приглушити вираженість симптомів. Зараз вдаються до операцій двох типів: відкриті і мініінвазивні.

Мініінвазивні операції більше підходять для усунення аномалій перегородок між передсердями і шлуночками. Рентгенендоваскулярної метод дає можливість хірургу встановити окклюдером, який закриє сформований дефект.

Відкрите операбельний втручання проводять у разі виявлення важких поєднаних вад. Під час операції проводиться розтин грудини. Таким чином, у лікаря є прямий доступ до серця пацієнта. Дані втручання хоч і травматичні, але дуже ефективні

Порок серця у новонароджених операція – Лікування гіпертонії

Організм новонародженої дитини крихкий, тому його потрібно берегти. Однак є хвороби, коли він вже народжується з аномалією – це порок серця у новонароджених. У самому головному органі або ж судинах, клапанному апараті спостерігається анатомічний дефект, що є серйозною загрозою для життя немовляти.

Чим небезпечний порок серця

Вроджена вада серця діагностують у 0,7-1,7% народжених малюків. Останнім часом ці цифри неухильно ростуть. Але це пов’язано не стільки зі збільшенням числа хворих, а з тим, що завдяки сучасному обладнанню можна відразу ж діагностувати це захворювання.

Лікар, який вчасно поставив діагноз – врятував дитину. Статистика говорить, що без хірургічного втручання 70% дітей не зможуть дожити і до року. З них 50% загине в перші ж дні життя, а інші 20% – трохи пізніше. Тому своєчасне діагностування та лікування цієї хвороби гарантує дитині життя.

Причини виникнення хвороби

Останнім часом кількість хворих дітей збільшилася. Винне в цьому і погіршення екологічної обстановки. До того ж жінки відкладають народження дітей і стають мамами після 30. Причиною появи пороку серця лікарі називають і порушення органогенезу. Серце дитини закладається до 10-го тижня вагітності, і перші чотири з них жінка не знає, що скоро стане мамою.

У групі ризику й ті дівчата, у яких є порушення в ендокринній системі або ж в перші місяці вагітності їх мучить токсикоз. Також ризикують жінки, у яких до цього були мертвонароджені діти, мимовільні викидні або ж народжувалися малюки з пороком серця.

причини:

 1. Перенесені жінкою серйозні інфекційні захворювання: краснуха, токсоплазмоз, герпес, гепатит та інші. Навіть грип іноді має такі негативні наслідки.
 2. Наявність у майбутньої матері хронічних захворювань: цукрового діабету, пухлини надниркових залоз або гіпофіза, проблеми з щитовидною залозою.
 3. Порушення з боку хромосом. Часто при спотворенні хромосом плід гине. Але якщо дитина виживе, то він народжується з вродженими захворюваннями.
 4. Хвороба викликає і прийом вагітною жінкою деяких ліків: противірусних, гормональних, антибіотиків.
 5. Хворі діти народжуються у матерів з шкідливими звичками: алкоголь, куріння, наркотики. У особливій небезпеці перебуває дитина жінки, яка зловживає алкоголем в перші 3 місяці вагітності. У таких матерів майже 40% дітей народжуються з цією проблемою.
 6. Велику роль відіграє спадковість
 7. Хвороба може з’явитися, якщо жінка в першій половині вагітності отримала порцію рентгенівського випромінювання або ж зазнавала впливу радіації.

Медики встановили, що найчастіше вроджений порок серця зустрічається у хлопчиків, у дівчаток ця хвороба спостерігається рідше.

Ознаки захворювання

Діагностувати порок серця досвідчений лікар може відразу, як тільки дитя з’явиться на світ. Але якщо жінка при вагітності спостерігалася у хорошого фахівця, він міг поставити діагноз під час ультразвукового обстеження

Ще під час вагітності лікар може розповісти, як буде протікати лікування, і чи життєздатний її дитина. Якщо ситуація критична, стоїть питання про переривання вагітності. Або ж майбутня мати буде приймати таблетки, які підтримають систему кровообігу плода. Народжувати вона буде в спеціальному стаціонарі, де її малюкові відразу можуть провести операцію.

Після народження дитини про наявність цього захворювання свідчать такі ознаки:

 1. Шуми в серці. Якщо вони не пропадуть за 4-5 днів, то це одна з ознак хвороби.
 2. Шкірні покриви дитини сині (ціаноз). У малюка в крові недостатня кількість кисню, тому його шкіра набуває такий колір. Однак це може бути і ознакою інших хвороб.
 3. У нього кінцівки і кінчик носа бліднуть і стають холодними. Це викликано спазмами периферичних судин.
 4. У дитини – серцева недостатність, тобто знижується насосна функція серця.
 5. У новонародженого порушення ритму і провідності серця. Це визначає лікар за допомогою фонендоскопа, або ж розглядаючи електрокардіограму малюка.

Порок серця у новонароджених найчастіше діагностують ще в пологовому будинку. Але іноді ознаки патології не так яскраво виражені, і немовляти виписують додому.

Якщо мама помітила, що її малюк не такий, як інші діти: млявий, синіє, коли плаче або їсть, постійно відригує, погано смокче, його серце робить більш 150 ударів з хвилину, їй варто насторожитися і звернутися до лікаря.

Педіатр змусить пройти ряд обстежень: ехокардіограму, електрокардіограму і т.д., що дозволить уточнити діагноз.

Класифікація вад серця

На даний момент є безліч видів класифікації цієї хвороби: можна нарахувати близько 100. Але більшість медиків розділяє пороки серця на білі і сині.

При білих пороках серця шкіра стає білого кольору. Йдеться про дефекті міжшлуночкової перегородки, дефект міжпередсердної перегородки, стенозі гирла аорти, відкритій артеріальній протоці і стенозі легеневої артерії, коарктації аорти.

Якщо у малюка синій порок серця, його шкіра – синюшного відтінку. У цьому випадку лікарі говорять про тетрада Фалло, атрезії тристулкового клапана, аномальному впаданні легеневих вен, транспозиції великих судин і загальному артеріальному стовбурі, МАРС-синдромі.

Лікування

Лікування цього захворювання неможливо без втручання хірурга. Чим раніше почати лікування, тим краще для дитини, у нього більше шансів одужати. Іноді йому доводиться перенести не одну, а кілька операцій, щоб повністю видалити порок. Зате потім малюк зможе рости і розвиватися, як і всі діти його віку.

Дитина з вродженою вадою серця повинен спостерігатися у кардіолога і дільничного лікаря. У перший рік життя медики оглядають його кожні 3 місяці, коли він трохи підросте (через рік) – раз на півроку. Якщо у маленького пацієнта важкий порок серця, його необхідно показувати лікаря щомісяця.

Медики розповідають батькам про те, як правильно доглядати за хворою дитиною.

 1. Переводити малюка з пороком серця на суміші небажано, для нього корисніше материнське молоко.
 2. Годувати дитину потрібно часто, але потроху (збільшити число годувань на 2-3).
 3. Корисні прогулянки на свіжому повітрі (чим частіше, тим краще) і посильні фізичні навантаження. Однак не можна гуляти, коли на вулиці сильний мороз, а також під відкритим сонцем.
 4. Дітей з вадами серця важливо берегти від інфекційних захворювань, вчасно проводити профілактику.
 5. Малюкові не можна багато пити і їсти продукти, в яких підвищена кількість кухонної солі. Йому корисні родзинки, курага, чорнослив і печена картопля.

Вилікувати порок серця ліками неможливо. Вони лише зменшать симптоми захворювання. Однак лікар може призначити медикаментозну терапію перед проведенням операції.

Якщо у дитини були невеликі дефекти, вони можуть пройти самі. Однак і в цьому випадку важливо кожен місяць робити УЗД, щоб лікар переконався, що здоров’ю дитини нічого не загрожує. А деякі вади серця (двостулковий аоральний клапан) ніяк себе не проявляють, людина може вести звичайне життя, займатися спортом.

Але все ж в більшості випадків порок серця у новонароджених вимагає лікування, тому що це питання життя і смерті. Вчасно поставлений діагноз і проведена операція – це гарантія здоров’я і безпеки вашого малюка.

Чим небезпечний порок серця у новонародженої дитини?

Порок серця у новонароджених є порушення анатомічної будови вищезгаданого органу, клапанного апарату або судинних з’єднаннях.

Захворювання з’являється внутрішньоутробно і в більшості випадків виявляється відразу після народження, а іноді ще на перинатальному етапі.

Незважаючи на те, що хвороба дуже важка, діагностується вона досить часто – у кожного 10 немовляти, причому для багатьох з малюків воно має смертельно небезпечну форму.

 • Фактори формування хвороби
 • прояв хвороби
 • діагностика
 • розвиток захворювання
 • лікування

Вроджена вада серця налічує більше десятка різновидів, при цьому виникають вони з різною частотою. Найбільш поширені такі порушення:

 • дефект міжпередсердної перегородки;
 • патологія міжшлуночкової перегородки;
 • відкрита артеріальна протока.

Фактори формування хвороби

Причини розвитку патології можуть бути різні, тому навіть повністю здорові жінки, провідні правильний спосіб життя, в результаті стикаються з тим, що їхні діти народжуються з проблемами серця.

Джерела хвороби:

 • аборти, викидні і мертвонароджені діти в анамнезі матері, причому пов’язано це в основному з психологічним станом жінки, для якої вагітність асоціюються з найсильнішими негативними емоціями;
 • також причиною можуть бути приховані інфекції, що вплинули на формування ембріона ще на ранніх етапах розвитку;
 • прийом серйозних препаратів для лікування хвороб під час вагітності може призвести до того, що діти можуть народитися з пороком;
 • у серцевих патологій, в першу чергу, спадкова природа, тому якщо у кровних родичів є подібні захворювання, ризик виникнення хвороби зростає у кожного наступного немовляти;
 • закладка пороку серця, як правило, відбувається на 3-8 тижні після зачаття, оскільки саме в цей період у ембріона формується серце і судинне з’єднання, вплинути на який здатний вірусне захворювання, яке перенесла в цей період мама, причому найбільш небезпечними є віруси герпесу, краснухи, прийом гормональних препаратів, анальгетиків та інших серйозних медикаментів;
 • вік матері понад 35 років;
 • несприятлива екологія.

Це основні причини того, чому діти народжуються з даними порушенням.

Прояв хвороби

Порок серця у новонародженого визначається вже в пологовому будинку. Але при неявних патологіях діти виписуються додому. Тому в даному випадку необхідно уважність проявити батькам, навіть якщо вони впевнені, що малюк повністю здоровий. Отже, які ж ознаки і симптоми повинні в першу чергу?

Будьте уважні, якщо дитина слабо смокче груди і багато відригує. Слухайте частоту серцевих скорочень, вона може збільшитися до 150 ударів в хвилину. Якщо дитина мерзне, у нього, як правило, синіють шкірні покриви в області носогубного трикутника. Але якщо дане явище спостерігає в спокійному стані, також необхідно звернутися до лікаря.

Не можна обійти увагою такі ознаки як слабкість, набряклість, задишка, слабка надбавка у вазі. Легко помітити підвищену стомлюваність у дитини під час годування грудьми.

Малюк часто відпочиває під час харчування, над губою чи на лобі можуть виступити крапельки поту – це також симптоми патології.

Швидше за все, наступний огляд педіатра виявить шуми в серці і тоді малюк буде направлений до кардіолога і на ЕКГ.

Слід, однак, відзначити, що шуми в дитячому сердечку не означають наявність такого діагнозу як порок серця у новонародженого.

Порушення правильної роботи серцево-судинної системи може бути вельми слабо виражене і навіть не проявлятися взагалі.

У міру дорослішання дитини симптоми можуть посилитися, але через те, що ознаки були вчасно виявлені, найцінніше час для лікування буде упущено.

Діагностика

Якщо у малюка запідозрили патологію, його направляють до кардіолога, а в складних випадках навіть в кардіохірургічний центр, де будуть детально розглянуті симптоми і оцінений характер пульсу і тиску, стан органів та систем. Для діагностики буде проведено ЕКГ, УЗД, знята Фонокардиограмма, проведений рентген серця. У важких і спірних випадках проводиться катетеризація серця, яка полягає у введенні в порожнину серця зонда.

Чому виявити вроджену ваду серця у новонароджених іноді неможливо. Як правило, причиною є недостатній рівень професіоналізму медпрацівника, неякісне обладнання, особливості будови серцево-судинної системи плода, через які неможливо діагностувати ряд порушень.

Розвиток захворювання

Хвороба протікає в три етапи. Перша фаза аварійна (первинна адаптація). Дана щабель характеризується підключенням всіх резервів організму, що компенсують порушену роботу серця. Як тільки сили організму виснажуються, порок проявляється в повній мірі і дитина може загинути.

Потім організм переходить у фазу часткової компенсації, коли всі органи і системи діють практично стабільно.

Як тільки організм вичерпав свої резервні можливості, приходить етап декомпенсації, коли починає розвиватися серцева недостатність. Операція, як правило, проводиться на стадії компенсації.

Хірургічне втручання стає безглуздим в третій фазі, оскільки це марно.

Перед- і післяопераційні періоди вимагають прийому протівоарітміков, кардіотоніків і блокаторів. Головною умовою того, що лікування буде успішним, є його своєчасність.

Лікування

Лікування, як правило, передбачає хірургічне втручання. Операція призначається не в кожному випадку діагнозу порок серця у новонароджених, оскільки існує шанс того, що з розвитком і ростом маленького серця дефект ліквідується самостійно.

Проте, є ситуації, при яких дитині необхідна операція і навіть пересадка серця. Подібні випробування несуть серйозні наслідки: дитина може виявитися прикутим до лікарняного ліжка, його зростання буде загальмований і обмежиться соціальна адаптація.

Проте, існує чимало прикладів успішного одужання.

Можливо визначити ризик народження дитини з діагнозом вада серця у новонародженого, починаючи з 14-го тижня вагітності за допомогою УЗД. На жаль, визначити захворювання за допомогою апарату ультразвукового дослідження здатний не кожен фахівець.

Тим більше складно диференціювати тип хвороби.

Проте, якщо у лікаря з’являться підозри, пов’язані з цим діагнозом, він буде зобов’язаний направити жінку на більш детальне обстеження, де будуть оцінені ризики, пов’язані з народженням такого дитини і в цілому його життєздатність, намічена тактика, по якій буде будуватися лікування.

У разі виявлення важкої патології жінці можуть запропонувати перервати вагітність. При наявності бажання виносити і народити цю дитину, пологи будуть прийматися в спеціалізованому стаціонарі. Протягом вагітності майбутньої матері доведеться приймати медикаменти, які через плаценту будуть надходити до ембріону, підтримуючи його кровообіг і виробляючи таким чином початкове лікування.

Якщо дитині був поставлений цей діагноз, не варто впадати у відчай. Сучасна медицина знайшла шляхи вирішення навіть такої складної проблеми, завдяки чому дитина отримує можливість в подальшому насолоджуватися повноцінним життям.

 • аритмія
 • атеросклероз
 • варикоз
 • варикоцеле
 • Відня
 • геморой
 • гіпертонія
 • гіпотонія
 • діагностика
 • дистонія
 • інсульт
 • інфаркт
 • ішемія
 • кров
 • операції
 • серце
 • судини
 • стенокардія
 • тахікардія
 • Тромбоз і тромбофлебіт
 • серцевий чай
 • Гіпертоніум
 • Браслет від тиску
 • Normalife
 • аллапінін
 • аспаркам
 • Детралекс

Симптоми пороку серця у дитини

Порок серця – це зміни анатомічних структур серця (камер, клапанів, перегородок) і відходять від нього судин, які призводять до порушення гемодинаміки. Всі пороки серця діляться на дві групи: вроджені і набуті. У дитячому віці виявляються, як правило, вроджені вади серця (ВПС). Вони бувають двох типів:

 • «Сині», при яких венозна кров потрапляє в артерії, тому шкіра набуває синюшного відтінку. Ця група ВПС є найбільш небезпечною, оскільки органи і тканини дитини через змішування артеріальної і насиченою вуглекислим газом венозної крові недоотримують кисень. Найбільш часто зустрічаються «сині» ВПС – атрезія легеневої артерії, тетрада Фало, транспозиція судин.
 • «Білі», які характеризуються скиданням крові в праві відділи серця і блідістю шкіри. Пороки цього типу легше переносяться хворими, але з часом вони призводять до розвитку серцевої недостатності і появі проблем з легенями. Приклади – дефект міжпередсердної перегородки, відкрита артеріальна протока та ін.

Причини

Вроджена вада серця у дітей розвивається ще в утробі матері, причому відбувається це тоді, коли формується серце – протягом перших 2 місяців вагітності. Якщо в цей період на жіночий організм впливають негативні чинники, ризик виникнення ВПС у дитини значно зростає. До факторів, що призводить до розвитку пороку серця у плода, відносять:

 • Алкоголь, нікотин, наркотики.
 • Радіацію.
 • Деякі лікарські засоби (в тому числі сульфаніламіди, аспірин, антибіотики).
 • Вірус краснухи.
 • Несприятливу екологію.

Крім цього, велику роль у формуванні вад серця грає генетика. Мутація певних генів викликає порушення синтезу білків, з яких утворюються перегородки серця. Генетичні мутації можуть передаватися у спадок, а можуть з’являтися через вживання жінкою наркотичних речовин, алкоголю, впливу радіації і т.д.

Як визначити порок серця?

Діагностувати порок серця досвідчений лікар ультразвукової діагностики може ще внутрішньоутробно. Тому гінекологи настійно рекомендують всім майбутнім мамам проходити планові УЗД.

Внутрішньоутробне виявлення серйозних ВПС у плода дає жінці право вибору: народжувати чи не народжувати важко хворої дитини.

Якщо ж жінка захоче виношувати вагітність до кінця – організувати пологи таким чином, щоб новонародженому відразу ж була надана необхідна медична допомога (як правило, це реанімаційні заходи) і в найкоротші терміни була проведена операція.

Нерідко трапляється так, що внутрішньоутробно пороки серця не виявляються, дитина народжується, на перший погляд, абсолютно здоровим, а проблеми виникають вже пізніше.

Тому для того щоб не пропустити ВПС, не допустити прогресування патології і розвиток ускладнень, кожного новонародженого ретельно обстежують в пологовому будинку. Перше, що вказує на можливий порок – це шум, який визначається при вислуховуванні серця.

Якщо подібне виявляється, дитину відразу ж направляють в спеціалізовану клініку для подальшого обстеження (проведення ЕхоКГ, ЕКГ та інших досліджень).

Однак виявити у новонародженого порок серця в перші дні життя вдається не завжди (шуми можуть просто не вислуховуватися), тому батькам важливо знати, які симптоми вказують на те, що з серцем дитини щось не в порядку, щоб своєчасно звернутися до лікаря. До таких ознак відносять такі:

 • Блідість або синюшність шкіри (особливо навколо губ, на ручках, на п’ята).
 • Погану прибавку маси.
 • Мляве смоктання, часті перепочинку під час годування.
 • Прискорене серцебиття (норма у новонароджених – 150 – 160 удпров в хвилину).

При деяких ВПС виражені симптоми патології з’являються не на першому році життя, а пізніше. У таких випадках запідозрити наявність патології серця можна за такими ознаками:

 • Відставання від однолітків у фізичному розвитку.
 • Задишки при фізичних навантаженнях.
 • Скаргами дитини на головний біль, запаморочення.
 • Періодичним непритомності.
 • Частих простудних захворювань, який ускладнюється затяжними бронхітами і запаленнями легенів.

Крім цього, батьки повинні регулярно водити дитину до педіатра або сімейного лікаря (в перший рік життя – кожен місяць, в подальшому – щорічно), оскільки тільки лікар може почути шуми в серці і помітити те, на що не звертають уваги тата і мами.

Якщо ж в родині хтось має ВПС або ж вагітність протікала на тлі обтяжливих факторів (ендокринних і аутоіммунних хвороб жінки, сильного токсикозу, загрози переривання вагітності, інфекційних захворювань, прийому лікарських засобів, куріння і зловживання спиртним і т.д.), дитині бажано обстежити серце за допомогою ЕхоКГ навіть при відсутності будь-яких патологічних симптомів.

Лікування та прогноз

Підхід до лікування ВПС завжди індивідуальний. Одним пацієнтам операція проводиться відразу ж після народження, іншим – після півроку, а третє лікарі лікують консервативно, без будь-яких хірургічних втручань. До вроджених вад, які добре переносяться хворими і не завжди вимагають хірургічної корекції (оскільки нерідко мимовільно закриваються), відносять такі:

 • Невеликі дефекти перегородок між шлуночками і передсердями.
 • Відкрита артеріальна протока.
 • Незначні деформації серцевих клапанів.

Прогноз при цих ВПС зазвичай сприятливий, навіть якщо потрібно хірургічне лікування.
Набагато гіршою є ситуація з більшістю «синіх» пороків. Ці вади – більш складні і більш небезпечні. До найважчим ВПС відносять:

 • Транспозицию (зміну місць) аорти та легеневої артерії.
 • Відходження і аорти, і легеневої артерії від правого шлуночка.
 • Тетраду Фало (включає відразу 4 аномалії розвитку серця і магістральних судин).
 • Грубі дефекти клапанів.
 • Гіпоплазію (недорозвиненість) відділів серця. Особливо небезпечним пороком є ​​недорозвиненість лівих відділів. На питання про те, скільки з них живуть, можна відповісти статистичними даними – при такому пороці відзначається практично 100% летальність.
 • Атрезію (зрощення) легеневої артерії.

При грубих ВПС стрімко наростає серцева недостатність, діти відразу ж після народження переходять в дуже важкий стан, що вимагає негайного хірургічного втручання.

Успіх такого лікування безпосередньо залежить від того, наскільки оперативно новонароджений доставлений в спеціалізовану кардіохірургічну клініку і як правильно обрана лікувальна тактика. Дотримання цих двох умов можливо тільки в одному випадку – якщо порок виявлений до народження дитини.

Внутрішньоутробна діагностика ВВС дає можливість лікарям всіх ланок (і акушерам-гінекологам, і кардіохірургів) підготуватися до майбутніх пологів і спланувати хірургічне втручання на серці новонародженого.

Previous Чим небезпечний тромбоз гемороїдальних вузлів
Next Чим небезпечний і як лікується хламідіоз?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *