Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?


Чем опасно и как лечится нарушение реполяризации миокарда?

Серце – це один з найважливіших органів людської життєдіяльності, часто схильний до поразок і дисфункції в силу особливої ​​складності його структури.

Відомо величезна кількість серцевих захворювань, до яких схильні люди різного віку, а особливу групу ризику становлять люди похилого та літнього віку.

Найчастіше хвороба серця проявляється не одна, а в комплексі з іншими порушеннями роботи організму, тому важливо регулярно проводити загальну діагностику для своєчасного виявлення проблем зі здоров’ям.

Будова і схема роботи серця

Людське серце ділиться на 4 камери. Верхню пару прийнято називати передсердями, а дві нижні – шлуночками. Передсердя виштовхують кров безпосередньо в шлуночки, звідти вона потрапляє в легені, а потім в інші органи. Серцебиття, що спостерігається під час діагностики, відбувається внаслідок скорочення шлуночків. Серцевий ритм регулюється провідною системою серця.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Серце «запускається» електричним імпульсом. Він утворюється з безлічі електричних струмів від з’єднання серцевих клітин

Ця система включає в себе наступні складові:

 • синусовий та атріовентрикулярний вузли;
 • особливі тканини шлуночків, які здійснюють можливість проходження електроімпульсів.

Синусовий вузол, який виступає безпосереднім регулятором серцевого ритму, – маленьку ділянку клітин, сконцентрованих в нижній стінці правого передсердя. Частота випуску електроімпульсів синусовим вузлом, визначає швидкість серцебиття в здоровому стані.

У збудженому стані частотність імпульсів, що проводяться синусовим вузлом, є невеликий, що сприяє підтримці серцевого ритму в нижньому діапазоні норми (в цілому 60-80 ударів протягом хвилини).

При фізичних навантаженнях, в період емоційного стресу або підвищеної збудливості частота імпульсів значно збільшується. Виняток становлять спортсмени, нормальний пульс у них зазвичай близько 45 ударів за хвилину.

Електроімпульси проходять в атріовентрикулярний вузол і крізь нього вже в підсумку до шлуночків, що призводить до їх скорочення.

Що таке «деполяризация» і «реполяризация»?

Серцебиття стає можливим при виникненні в ньому електроімпульса. Міокард регулярно скорочується і розслабляється завдяки двом важливим етапам: деполяризації і реполяризації.

Деполяризація – це процес зміни негативного заряду позитивних. Виниклий імпульс передається з домовленої швидкістю клітинам по сусідству і безпосередньо міокарду для можливості виникнення його скорочення. Залежно від кількості здорових клітин, на шляху електроімпульса відбуваються зміни швидкості хвилі.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Частота виявлення синдрому ранньої реполяризації коливається від 1 до 9%. У чоловіків його виявляють в 3 рази частіше.

Реполяризації, в свою чергу, – це процес, що охоплює трохи більший часовий інтервал, ніж попередній, який здійснює зворотний зміну заряду і сприяє зосередженню необхідної для подальшого скорочення порції енергії в міокарді.

Діагностика ранньої реполяризації в міокарді

Помітні зміни частоти серцевих скорочень, що супроводжуються погіршенням загального стану здоров’я, – прямий шлях до кардіологічного центру. Існує безліч методів діагностування порушень в роботі серцевого системи. Електрокардіографія є одним з найпростіших, точних та інформативних методів дослідження функціонування головного органу людського організму.

ЕКГ-дослідження проводиться за допомогою спеціального приладу з присосками, що фіксує електричні імпульси, і виводить на рухому стрічку результат у вигляді кривої і виявляються зубців, вогнутостей, вузькостей і асиметричні. Не варто впадати в паніку при вигляді взяття про виявлення ранньої реполяризації міокарда шлуночків, адже важливо запобігти можливим ускладненням і виникнення серйозних захворювань.

На електрокардіограмі фіксуються такі зміни:

 • спадний коліно рубця R зазубрити;
 • сегмент ST піднятий над ізолінією.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Коли виникає рання реполяризация?

Синдром виявляється у рівній мірі як у хворої, так і у здорової частини населення і може не супроводжуватися нікоторимі симптомами, тому при хворих проявах серцевої діяльності і для профілактики рекомендується пройти негайну діагностику в лікарні з метою запобігання виникнення ускладнень в роботі «полум’яного мотора» організму.

В роботі шлуночків відбуваються якісні зміни: здійснюється їх передчасне скорочення і, як наслідок, відбувається погіршення течії крові. Передсердя можуть також почати функціонувати в іншому режимі: рання реполяризация зазвичай приймає вид підвищеної частоти серцевих скорочень.

Пропонуємо Вам ознайомитися з досить широким переліком чинників, здатних спровокувати синдром:

 1. Прийом деяких видів лікарських препаратів, цитостатики (сприяють уповільненню процесу поділу клітин), глюкокортикоїди (синтетичні замінники гормонів надниркових залоз), нестероїдні протизапальні засоби (надають болезаспокійливий, жарознижувальний, протизапальний і протигарячковий ефекти), адреноміметики (викликають посилення частоти серцевих скорочень, підвищують працездатність міокарда, в тому числі знижують артеріальний тиск).
 2. Прояв пароксизмальної надшлуночкової тахікардії.
 3. Напади миготливої ​​аритмії.
  Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?
 4. Порушення черговості скорочень міокарда або раптові виникнення парних або одиночних електричних імпульсів в районі передсердь або шлуночків.
 5. Сидячий спосіб життя і надмірна вага.
 6. Підвищені фізичні навантаження (особливо у людей, що активно займаються спортом).
 7. Знаходження в умовах різкої зміни температури, переохолодження, перегрівання.
 8. Надмірно підвищений рівень жирів (ліпідів і / або ліпопротеїнів) в крові людини.

Реполяризації при хворобах серця і інших груп органів у дорослих

Практично безсимптомно, але з великою загрозою для здоров’я людини порушення процесів реполяризації в міокарді супроводжує цілий спектр захворювань:

 • збій серцевого кровообігу;
 • розростання і збільшення м’язової маси лівого шлуночка серця, що призводять до зміни зовнішнього вигляду органу і його розміру або потовщення міжшлуночкової перегородки (гіпертрофія);
 • підвищення артеріального тиску вище рівня норми (артеріальна гіпертензія);
 • вроджені або набуті вади серця;
 • вроджена патологія серцевої системи;
 • невроз серця (нейроциркуляторна дистонія);
 • хронічні оториноларингологічні захворювання (хронічні синусити, гайморити, фронтити, ларингіт, а також ряд інших);
 • порушення балансу натрію і калію.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Порушення реполяризації в міокарді шлуночків у дітей

Крім дорослих, серцевих порушень схильні і діти різного віку. У них також можуть виникнути негативні зміни в роботі серцево-судинної системи за деякими банальних причин:

 • інтенсивне зростання, особливо в пубертатний період, внаслідок чого відбувається некоректне розвиток камер і судин, звуження прохідності крові в аорті і обмеження припливу крові;
 • підвищена фізична активність і емоційні навантаження;
 • низька стресостійкість та високий рівень стомлюваності протягом дня;

Ризик виникнення реполяризації у дитини через поразки серця та інших систем організму досить високий, необхідно своєчасне їх усунення.

Патологія може супроводжувати великий ряд наступних серцево-судинних і деяких груп інших не менш небезпечних захворювань:

 • надмірний вміст в організмі людини гормонів щитовидної залози, відоме як гіпертиреоз;
 • зниження функції щитовидки;
 • знижений рівень гемоглобіну в крові (анемія);
 • хронічне запалення гланд в силу численних ангін (хронічний тонзиліт);
 • запалення міокарда, в лікарській практиці зване міокардитом;
 • невроз;
 • запалення легенів;
 • бронхіальна астма.

Терапія порушень реполяризації в міокарді

Реполяризації на кардіограмі – сигнал про наявну хвороби серця або ризик її виникнення. Універсальних методів усунення реполяризації в міокарді не існує. Лікуючим лікарем призначається індивідуальне лікування захворювання після ретельного моніторування серцевого органу, а в результаті одужання кардіограф більше не покаже жодних підозрілих змін на стрічці.

Що таке порушення реполяризації міокарда

Сучасні дані про механізм скорочення серцевих волокон, проведенні нервового імпульсу по провідних шляхах пов’язані з вивченням електрофізіології серця. Розуміння ролі цих процесів у розвитку патології допомагає правильно підібрати лікування при хронічній серцевій недостатності, міокардіодистрофії, кардіоміопатії.

Порушення процесів реполяризації в міокарді розкриває «секрети» метаболічних (обмінних) змін в серцевому м’язі, синтезу і збереження енергетичних запасів.

Постараємося «перевести» науковий мову термінів на всіх доступне тлумачення біологічних властивостей клітини.

Будова клітин серця

За допомогою електронного микроскопирования з’явилася можливість вивчення будови клітин серця. Виявлено міофібрили – білкові волокна двох типів: товсті фібрили виявилися миозином, а тонкі – актином.

У процесі скорочення відбувається ковзання тонких волокон по товстим, актин і міозин з’єднуються з утворенням нового білкового комплексу (актомиозина), м’язова тканина коротшає і напружується. При розслабленні все приходить в норму. Між ними існують містки, по яких передаються хімічні речовини з однієї клітини в іншу.

Чому серце скорочується?

Серце «запускається» електричним імпульсом. Він утворюється з безлічі електричних струмів від з’єднання серцевих клітин.

Кожна жива клітина має всередині свій негативний електричний розряд. Різниця між зовнішнім і внутрішнім напруженням з двох сторін клітинної мембрани складає 80-90 мВ. Це і є трансмембранний потенціал. Він не змінюється все життя і характерний для кожного виду клітин.

Але для серцевих клітин характерна зміна потенціалу під дією переміщення через відкриті канальці іонів (заряджених частинок натрію, калію, кальцію). Завдяки їм, виникає електричний струм. Його ще називають потенціалом дії.

Що таке «деполяризация» і «реполяризация»

Виникнення імпульсу (електричного струму або потенціалу дії) в клітинах серця проходить два основні періоди:

 • Деполяризація – іони натрію і кальцію входять всередину клітини і заряд змінюється на позитивний. З певною швидкістю хвиля деполяризації передається сусіднім клітинам і охоплює всю м’яз. Актин з’єднується з міозином і відбувається скорочення серця. Швидкість поширення хвилі залежить від наявності на шляху імпульсу здорових або змінених клітин (ишемизированную або рубцева тканина).
 • Реполяризації міокарда – більш тривалий період, він необхідний для відновлення негативного внутрішньоклітинного заряду, потік іонів калію повинен покинути клітини. Ця фаза визначає накопичення в м’язі серця енергії і підготовку до наступного скорочення. Відомий відпочинок насправді включає все біохімічні механізми видобутку енергії, витрачаються ферменти, кисень з крові. Поки не закінчиться повне відновлення, серце не здатне скорочуватися.

Найбільш важливим механізмом, що забезпечує достатній потенціал дії, є натрій-калієвий насос.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Порушення реполяризації міокарда можна зафіксувати при електрокардіографічному обстеженні за визначенням часу реполяризації.

Діагностика

Для діагностики правильних процесів деполяризації і реполяризації служить електрокардіографія серця (ЕКГ).

Зубці та інтервали ні про що не говорять неспеціалісту. Лікарі функціональної діагностики знайомі з тонкими ознаками та змінами характерних зубців, можуть обчислити час реполяризації.

Збільшення часу шлуночків серця вказує на механічне перешкоду в поширенні імпульсу. Це можливо при блокадах різного ступеня.

Гострий інфаркт найчастіше вражає лівий шлуночок. Тут формується сполучнотканинний рубець, який і служить перешкодою для імпульсу.

У висновку ЕКГ лікар, крім ознак інфаркту, обов’язково напише про помірне порушення деполяризації.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Про порушеною реполяризації говорить зниження зубця Т. Це характерно для дифузних дистрофічних змін, кардіосклерозу. В даному випадку висновок ЕКГ не ставить діагноз, але допомагає зрозуміти механізм утворення симптомів хвороби, стадію і форму.

Порушують реполяризацию гіпертрофія міокарда прийом деяких медикаментів, брак мікроелементів і вітамінів в харчуванні, зневоднення організму. Такого пацієнта слід обстежити в стаціонарі, провести навантажувальну пробу з хлоридом калію. Після введення калію на ЕКГ фіксується нормалізація форми шлуночкових комплексів.

Коли буває рання реполяризация?

Синдром ранньої реполяризації міокарда характеризується постійністю ЕКГ-картини. У дорослих доводиться проводити диференційну діагностику з гострим інфарктом.

Типовою ознакою є усунення ознак після проби з фізичним навантаженням (20 присідань).

Це пояснюють довільним почастішанням ритму скорочень шлуночків, що призводить до нормалізації хвилі електричного збудження.

При обстеженні дітей і підлітків збільшується частота виявлення змін міокарда метаболічного характеру. У дитини не виявляють жодних органічних захворювань серця і судин. Значення в таких випадках надається енергетичним порушень.

Причини ранньої реполяризації у дітей, на думку вчених, пов’язані з порушеним розвитком на стадії ембріона. Винуватицею буває мама, яка в період вагітності не дотримувалася режиму, погано харчувалася, страждала анемією. Спеціального лікування діти не потребують, але рекомендується спостереження кардіолога, зниження фізичного та емоційного навантаження, правильне харчування.

Подібні зміни характерні для спортсменів, осіб, які перенесли переохолодження. Деякі кардіологи доводять спадковий характер змін в провідній системі серця.

Рання реполяризация при хворобах серця
Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Частота виявлення синдрому ранньої реполяризації коливається від 1 до 9%. У чоловіків його виявляють в 3 рази частіше. При екстреному надходженні з болем в серці синдром виявляється у від 13 до 48% пацієнтів.

Вважається, що при цьому більш швидка хвиля збудження надходить із зовнішнього шару міокарда всередину. Певна роль надається переваги вегетативної або симпатичної нервової системи, підвищення вмісту кальцію в крові.

Види

Існуючі класифікації підрозділяють синдром ранньої реполяризації по зв’язку з хворобами серця:

 • з ураженням серця і судин;
 • без поразки.

За ступенем вираженості на ЕКГ (прояв в 12 відведеннях) – 3 класи:

 • мінімальний (маються на 2-3 відведеннях);
 • помірний (в 4-5);
 • максимальний (в 6 і більше).

Типових клінічних симптомів не виявлено. Є невелика зв’язок з порушеннями ритму і провідності. Деякі кардіологи наполягають на підвищену вірогідність у таких пацієнтів раптових небезпечних для життя порушень ритму серця.

Процеси електричної активності міокарда важливі в діагностиці хвороб серця. Вони продовжують вивчатися. Можливо, в недалекому майбутньому з’являться нові енергетичні лікарські препарати або способи лікування, що діють через клітинний потенціал.

Чому відбувається порушення процесів реполяризації в міокарді

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Серце – це головний орган людського організму. Багато хто з нас навіть і не підозрюють, наскільки складна його структура, як важливі процеси, що відбуваються тут.

Будь-яке порушення звичної роботи серця здатне викликати його захворювання, яких на сьогоднішній день налічується величезна кількість.

Що найстрашніше – більшість з них становить велику загрозу для здоров’я і життя людини, тому, ми повинні бути гранично уважні до головного «мотору», звертати увагу на будь-які неполадки в ньому.

Одним з досить поширених і досить серйозних недуг вважається порушення процесів реполяризації в міокарді. Назва досить складне, тому у багатьох читачів здатне викликати подив. Розглянемо це питання докладніше.

Реполяризації міокарда – це процедура, в ході якої відновлюється нормальний стан мембрани нервової клітини, через яку пройшов нервовий імпульс. Під час його проходження порушується молекулярна структура мембрани, а після реполяризації, що супроводжується зворотним рухом іонів, електричний заряд відновлюється.

Вивчивши визначення, можна сказати, що реполяризация міокарда являє собою дуже важливу для організму процедуру, будь-які порушення в цьому процесі здатні спровокувати появу проблем зі здоров’ям. Саме тому варто розглянути основні причини їх виникнення.

Причини порушення

Численні дослідження показали, що порушення реполяризації міокарда може бути спровоковано сотнею причин. Всі вони поділяються на кілька основних груп, залежно від своїх особливостей:

 • захворювання, пов’язані з порушенням роботи нейроендокринної системи. Саме вона частково регулює роботу всіх органів серцево-судинної системи;
 • хвороби серця – до них відносять ішемію, гіпертрофію, порушення електролітного балансу;
 • фармакологічний вплив – неконтрольований прийом лікарських препаратів, що роблять негативний вплив на серце.

Також відомі неспецифічні причини, які здатні спровокувати зміну процесів реполяризації міокарда. В даному випадку, мають на увазі його діагностування у підлітків.

Точний список факторів, що провокують ці порушення, лікарям поки не відомий.

Але, практика показує, що в підлітковому віці порушення реполяризації міокарда шлуночків зустрічається досить часто, в більшості випадків, проходить самостійно, не вимагаючи медикаментозного лікування.

Цікаво! В останні роки помічена тенденція збільшення кількості випадків діагностування порушення реполяризації міокарда у підлітків. У зв’язку з цим проблема вимагає підвищеної уваги.

Симптоматика

Що небезпечно в даній ситуації, це практично повна відсутність симптомів захворювання. Найчастіше реполяризация лівого шлуночка виявляється тільки при проведенні ЕКГ, на проведення якого людина отримала направлення зовсім з іншої причини.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Що ж доктор зможе побачити на електрокардіограмі, отримуючи можливість поставити такий діагноз як порушення процесів реполяризації, що відбуваються в міокарді:

 1. зміни зубця Р, що свідчать про наявність деполяризації передсердь;
 2. комплекс QRS покаже деполяризацию міокарда шлуночків. На кардіограмі можна помітити, що Q і S – негативні, R – позитивний. При цьому останніх зубців може бути кілька;
 3. зубець Т дає інформування про особливості реполяризації шлуночків, по його відхилень від норми і діагностуються порушення.

Із загальної картини захворювання дуже часто виділяють його форму – синдром ранньої реполяризації міокарда. Це означає, що всі процеси відновлення електричного заряду запускаються раніше, ніж це повинно бути. На кардіограмі така зміна буде відображатися в такий спосіб:

 • сегмент ST починає підніматися від точки J;
 • в низхідному ділянці зубця R можуть виявлятися своєрідні щербини;
 • на тлі підйому ST спостерігається увігнутість. Вона спрямована вгору;
 • зубець Т характеризується вузькістю і асиметрією.

Звичайно, нюансів існує на порядок більше, і прочитати їх на результатах ЕКГ зможе тільки кваліфікований фахівець, так само як і призначити ефективне лікування.

Особливості лікування

Якщо розглядати порушення реполяризації, лікування буде залежати в першу чергу від причини, що спровокувала ці порушення. Якщо вона виявлена, то головною метою стане саме її усунення з повторною діагностикою після проходження пацієнтом курсу лікування. Якщо ж першопричини як такої немає, терапія проводиться в наступних напрямках:

 • вітамінні препарати – вони будуть підтримувати повноцінну роботу серця, зможуть забезпечити надходження всіх необхідних йому вітамінів і мікроелементів;
 • кортикотропного гормони – основною діючою речовиною є кортизон, який надає благотворний вплив на процеси, що відбуваються в організмі, в тому числі, і серце;
 • кокарбоксилази гідрохлорид – допомагає відновити обмін вуглеводів, поліпшити трофіку центральної і периферичної НС, благотворно впливає на серцево-судинну систему;
 • анаприлин або панангін – це препарати з групи бета-блокаторів. Їх застосовують для лікування багатьох недуг серця.

Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?

Перш, ніж підібрати препарат і його дозування, доктор обов’язково ретельно вивчить результати аналізів, отримуючи повну оцінку стану здоров’я пацієнта.

Тільки в тому випадку, якщо порушення справді становить загрозу для здоров’я, наприклад, якщо діагностований синдром ранньої реполяризації шлуночків міокарда, лікар підбере максимально ефективну терапію.

У більшості випадків її основою стають вітамінні препарати і засоби для підтримки роботи серця. Якщо говорити про бета-блокатори, то вони застосовуються тільки в крайньому випадку.

Реполярізаціонние зміни міокарда що це таке

З цієї статті ви дізнаєтеся: що таке реполяризация серця, ніж є порушення процесів реполяризації в міокарді – окремим захворюванням зі своїми симптомами або проявом різних хвороб серця? Які зміни ЕКГ вказують на цю проблему?

Порушення процесів реполяризації – це медичний термін, який найчастіше лікарі використовують для опису характерною картини на електрокардіограмі (ЕКГ). Ця картина вказує на наявність проблем з самою останньою частиною серцевого циклу – розслабленням шлуночків.

Ці порушення можуть спостерігатися як у дорослих, так і дітей. Відмітна риса полягає в тому, що у дітей вони найчастіше мають доброякісний характер і не несуть небезпеки для їхнього здоров’я, а у літніх – є ознаками серйозних захворювань серця, таких як інфаркт, ішемія, міокардит.

Зміни на ЕКГ можуть спостерігатися у всіх відведеннях або в їх частини. У першому випадку говорять про дифузних порушеннях процесу реполяризації, у другому – про вогнищевих.

Дифузні зміни свідчать про те, що порушення поширилися на всю серцевий м’яз (наприклад, міокардит).

При вогнищевих патологічний процес має обмежений характер, вражаючи лише частина серця (наприклад, блокада пучка Гіса або інфаркт міокарда).

Захворюваннями, які можуть привести до порушень реполяризації, займаються кардіологи.

Опис серцевого циклу

Скорочення серця обумовлено електричними імпульсами, які проводяться до кожної клітини міокарда (серцевого м’яза). Після отримання такого імпульсу кожен кардіоміоцит проходить через стадію скорочення і розслаблення, які і складають серцевий цикл.

Однак за кожною з цих стадій варто складний механізм струму іонів кальцію, калію і хлору з клітки і в клітку. Електричні зміни мембран кардіоміоцитів, що стоять в основі скорочення, називають деполяризацією, а стоять в основі розслаблення – реполяризацією.

Реполяризації і її порушення на ЕКГ

Коли лікарі говорять про реполяризації, вони мають на увазі не ток іонів через мембрану клітин серця, який виміряти в клінічній практиці неможливо, а про характеристики картини ЕКГ в момент розслаблення шлуночків.

ЕКГ в нормі має вигляд кривої, яка складається з декількох зубців:

 • P – відображає скорочення передсердь.
 • Q, R, S – відображають скорочення шлуночків.
 • T – відображає розслаблення шлуночків.

Між цими зубцями існують сегменти і інтервали. Порушення процесів реполяризації на ЕКГ у дорослих і дітей відображаються змінами сегмента ST і зубця T.

Причини порушень реполяризації

На процес реполяризації можуть впливати багато факторів, включаючи:

 • Захворювання самого міокарда (наприклад, міокардит, ішемія, інфаркт, інфільтративний процес).
 • Лікарські засоби (наприклад, дигоксин, хінідин, трициклічніантидепресанти і багато інших препаратів).
 • Електролітні порушення в концентрації калію, магнію і кальцію.
 • Нейрогенні фактори (наприклад, ішемічний або геморагічний інсульт, черепно-мозкова травма, пухлина мозку).
 • Метаболічні фактори (наприклад, гіпоглікемія, гіпервентиляція).
 • Порушення провідності електричних сигналів в шлуночках.
 • Патологічний ритм, джерело якого знаходиться в шлуночках.

Вторинні порушення в реполяризації в міокарді – це нормальні зміни сегмента ST і зубця T, які розвиваються виключно через зміни в послідовності збудження шлуночків. Такі зміни найчастіше носять вогнищевий характер, тобто спостерігаються лише в частині відведень ЕКГ. До них належать:

 • Зміни, характерні для блокад пучка Гіса.
 • Зміни, що виникають при синдромі Вольфа-Паркінсона-Вайта.
 • Зміни, характерні для передчасних скорочень шлуночків, шлуночкових аритмій і шлуночкового ритму.

Первинні порушення процесів реполяризації – це зміни на ЕКГ, що не залежать від нескоординированности активації шлуночків, а можуть бути наслідком дифузного або вогнищевого патологічного процесу, який уражує розслаблення шлуночків. До них належать:

 • Дія лікарських засобів (наприклад, дигоксин або хінідин).
 • Електролітні порушення (наприклад, гіпокаліємія).
 • Ішемія, інфаркт, запалення (міокардит).
 • Нейрогенні фактори (наприклад, субарахноїдальний крововилив може викликати подовження інтервалу QT).

Синдром ранньої реполяризації шлуночків

Однією з форм цих порушень є синдром ранньої реполяризації шлуночків (СРРШ) – варіант ЕКГ, що спостерігається у 2-5% населення, частіше зустрічається у чоловіків, молодих людей, підлітків і спортсменів.

Не так давно думали, що цей синдром має повністю сприятливий прогноз, тобто ніяк не впливає на здоров’я і життя людини.

Однак пізніше було виявлено, що деякі його форми збільшують небезпеку розвитку небезпечних аритмій і зупинки серця. Цей ризик можна оцінити по ЕКГ.

Симптоми

Порушення реполяризації – це не самостійна хвороба, яка має свої власні симптоми. Це – зміни на ЕКГ, характерні для того чи іншого захворювання. Людина може прожити довге життя, навіть не знаючи про існування зміненої ЕКГ, не відчуваючи при цьому ніяких симптомів.

Тому клінічна картина порушення реполяризації може як повністю відсутні (наприклад, при СРРШ), так і бути дуже яскравою (наприклад, при інфаркті). Окремих симптомів, що дозволяють запідозрити їх існування, не існує.

У разі відсутності клінічних симптомів цю проблему найчастіше виявляють випадково при проведенні електрокардіографії. Якщо ж зміни на ЕКГ виникли через якого-небудь захворювання, потрібно розуміти, що клінічна картина обумовлена ​​саме їм, а не неспецифічними змінами на ЕКГ.

Діагностика

Наявність порушень реполяризації визначають по ЕКГ по характерних змін сегмента ST і зубця T. Ці зміни можуть спостерігатися у всіх або частини відведень ЕКГ. Іноді з їхнього вигляду можна судити про причини цих порушень, а іноді – ні. Для додаткової верифікації діагнозу лікарі призначають обстеження:

 • Лабораторні аналізи крові, що дозволяють виявити запальні захворювання, метаболічні та електролітні проблеми.
 • Ехокардіографія – ультразвукове обстеження серця, що дозволяє виявити його структурні зміни і порушення скоротливості міокарда.
 • Коронарографія – дослідження прохідності коронарних артерій, які кровопостачають серце.

Лікування порушень реполяризації

Порушення реполяризації – це не захворювання, а його ознака, що виявляється лікарями на ЕКГ. Лікувати ж потрібно саму хворобу, а не її прояви на кардіограмі. Після усунення причин виникнення цих порушень ЕКГ нормалізується самостійно. Ефективність проведеної терапії залежить від виду захворювання.

Прогноз

Прогноз при порушеннях реполяризації залежить від причин виникнення змін на ЕКГ. Наприклад, при доброякісному СРРШ немає ніякої загрози життю або здоров’ю пацієнта. А при інфаркті міокарда, який на ЕКГ також проявляється порушеннями реполяризації, існує високий ризик смерті, а в подальшому – інвалідизації пацієнта.

Лікування серця і судин © 2016 | Карта сайту | Контакти | Політика щодо персональних даних | Угода | При цитуванні документа посилання на сайт із зазначенням джерела обов’язкова.

Порушення процесів реполяризації на ЕКГ – важливий показник захворювань серцево-судинної системи у дорослих і дітей

Електрокардіограма (ЕКГ) – поширений і повсюдно використовується досить об’єктивний спосіб діагностики різних захворювань і патологій серцево-судинної системи і серця зокрема.

ЕКГ являє собою своєрідну запис роботи серця і виглядає як графік з кривих ліній, автоматично роздруковується апаратом. За даними розшифровки цього графіка можна зробити висновки про роботу серця, поставити діагноз і винести висновок про загальний стан серцево-судинної системи.

Порушення процесів реполяризації – це будь-які зміни на етапі розслаблення серцевого м’яза після скорочення. Виявити ці порушення можна тільки за допомогою розшифровки графіка електрокардіограми.

Нормальні показники і причини змін

Процес реполяризації – стан, під час якого відбувається відновлення початкового (до скорочення) потенціалу мембрани клітини і відновлення її електричного заряду. Нервові імпульси (іони калію) повинні покинути мембрану, в клітці відбувається накопичення енергії, ферментів і насичення киснем.

Розшифровка електрокардіограми дуже індивідуальна. Спеціаліст повинен звернути увагу на багато чинників і показники. Самостійно визначити порушення процесів реполяризації практично неможливо, так як при їх наявності змінені відразу кілька показників, і зміни ці можуть бути незначні або неспецифічні.

Однак деякі відхилення від норми можуть бути показовими при постановці діагнозу. Деякі нормальні показники розшифровки ЕКГ:

 • T. VR – значення негативне. Спрямований вгору. При зміні показника можлива наявність гіпер- або гіпоглікемії. Ставлення цього зубця до інших має першорядне значення для визначення порушень процесів реполяризації.
 • Q. Норма – 1/4 R при 0,3 c. Збільшення – можлива наявність патологій міокарда.
 • R. Норма – визначається на кожному відведенні. При відсутності можлива наявність гіпертрофії шлуночків.
 • S. Нормальна висота – 20мм. Важливе значення має сегмент ST.
 • P. Перше-друге відведення – позитивне значення. VR – негативно. Норма – 0,1 c.
 • Інтервали.
  • QT – до 0,4 c.
  • PQ – 0,12 c.
  • RR – 0,62 – 0,66 – 0,6.
  • комплекс QRS – до 0,1 c.
 • Загальні відомості.
  • ЧСС – в пределахударов в хвилину.
  • Ритм синусовий.
  • Нормальне розташування електричної осі серця (без відхилень в праву або ліву сторону).

Гіпертрофія лівого шлуночка з порушенням процесів реполяризації

Електрокардіограма (ЕКГ) – поширений і повсюдно використовується досить об’єктивний спосіб діагностики різних захворювань і патологій серцево-судинної системи і серця зокрема.

ЕКГ являє собою своєрідну запис роботи серця і виглядає як графік з кривих ліній, автоматично роздруковується апаратом. За даними розшифровки цього графіка можна зробити висновки про роботу серця, поставити діагноз і винести висновок про загальний стан серцево-судинної системи.

Порушення процесів реполяризації – це будь-які зміни на етапі розслаблення серцевого м’яза після скорочення. Виявити ці порушення можна тільки за допомогою розшифровки графіка електрокардіограми.

Нормальні показники і причини змін

Процес реполяризації – стан, під час якого відбувається відновлення початкового (до скорочення) потенціалу мембрани клітини і відновлення її електричного заряду. Нервові імпульси (іони калію) повинні покинути мембрану, в клітці відбувається накопичення енергії, ферментів і насичення киснем.

Розшифровка електрокардіограми дуже індивідуальна. Спеціаліст повинен звернути увагу на багато чинників і показники. Самостійно визначити порушення процесів реполяризації практично неможливо, так як при їх наявності змінені відразу кілька показників, і зміни ці можуть бути незначні або неспецифічні.

Однак деякі відхилення від норми можуть бути показовими при постановці діагнозу. Деякі нормальні показники розшифровки ЕКГ:

 • T. VR – значення негативне. Спрямований вгору. При зміні показника можлива наявність гіпер- або гіпоглікемії. Ставлення цього зубця до інших має першорядне значення для визначення порушень процесів реполяризації.
 • Q. Норма – 1/4 R при 0,3 c. Збільшення – можлива наявність патологій міокарда.
 • R. Норма – визначається на кожному відведенні. При відсутності можлива наявність гіпертрофії шлуночків.
 • S. Нормальна висота – 20мм. Важливе значення має сегмент ST.
 • P. Перше-друге відведення – позитивне значення. VR – негативно. Норма – 0,1 c.
 • Інтервали.
  • QT – до 0,4 c.
  • PQ – 0,12 c.
  • RR – 0,62 – 0,66 – 0,6.
  • комплекс QRS – до 0,1 c.
 • Загальні відомості.
  • ЧСС – в пределахударов в хвилину.
  • Ритм синусовий.
  • Нормальне розташування електричної осі серця (без відхилень в праву або ліву сторону).

Порушення реполяризації задньої стінки лівого шлуночка

Серце – це орган зі складною структурою. При будь-якому порушенні його роботи виникають різні хвороби. Більшість недуг приносять потенційну загрозу життю людини.

Дуже важливо стежити за станом і не допускати будь-яких неполадок.

Реполяризації міокарда – це процедура відновлення мембрани нервової клітини, через яку проходив нервовий імпульс.

Під час переміщення його змінюється структура мембрани, що дозволяє іонам легко рухатися через неї. Дифузні іони при русі у зворотний бік відновлюють електричний заряд мембрани.

Цей процес призводить нерв в стан готовності, і він може продовжувати передачу імпульсів.

Порушення процесів реполяризації зустрічається у дорослих від п’ятдесяти років, які скаржаться на болі в області серця. Ці процеси розцінюють як прояв ішемічної або гіпертонічної хвороби серця. Виявляють неполадки таких дій при проходженні ЕКГ.

Причини

Порушення реполяризації можуть бути викликані різними факторами. Виділяють три групи причин:

 1. Патології нейроендокринної системи. Вона регулює роботу серця і судин.
 2. Захворювання серця: гіпертрофія, ішемія і порушення електролітного балансу.
 3. Прийом ліків, які негативно відбиваються на роботі серця.

Порушення процесів реполяризації в міокарді може бути викликано і неспецифічними причинами. Таке явище зустрічається у підлітків і в багатьох випадках зникає спонтанно, без застосування лікарських препаратів. Іноді ж потрібне проведення лікування.

Неспецифічні порушення можуть також відбутися через фізичного навантаження (від спорту або на роботі), стресу, при зміні гормонального фону (вагітності або менопаузи).

Зміни ЕКГ

Порушення реполяризації міокарда часто протікає безсимптомно, що вкрай небезпечно для життя людини. Виявити патологію можна випадково при проходженні обстеження ЕКГ.

Зміни, за якими можна встановити діагноз, видно на кардіограмі; можна розрізнити порушення реполяризації шлуночків і передсердь.

 1. На наявність деполяризації передсердя вказує зубець P.
 2. На кардіограмі зубці Q і S опущені вниз (негативні), а R, навпаки, – вгору (позитивний), це вказує на деполяризацію міокарда шлуночків. При цьому позитивних зубців R може бути кілька.
 3. Відхилення положення зубця T є характерною ознакою реполяризації шлуночків.

Формою протікання патології є синдром ранньої реполяризації, коли процеси відновлення електрозарядов відбуваються раніше покладеного терміну. На кардіограмі цей синдром відображається так:

 • від точки J сегмент ST починає підйом вгору;
 • в низхідній частині зубця R з’являються незвичайні щербини;
 • на підйомі ST в кардіограмі утворюється увігнутість, яка спрямована вгору;
 • зубець T стає вузьким і асиметричним.

Розібратися в тонкощах результату ЕКГ зможе тільки кваліфікований лікар, який призначить відповідне лікування.

Перебіг без симптомів відзначається не у всіх випадках порушення процесу реполяризації. Іноді патологія може проявитися при активній фізичній діяльності. При цьому у пацієнта виникає зміна серцевого ритму.

Також захворювання можуть супроводжувати:

Через деякий час приходять болю в серці, частішає ритм серцебиття, підвищується потовиділення. Ці симптоми не відносяться до специфічних, і при їх виникненні необхідно диференціювати хвороба від інших серцевих захворювань.

Крім перерахованих симптомів, пацієнт відчуває надмірну дратівливість і плаксивість. Болі в серці характеризуються колючими або ріжучими відчуттями з наростанням. При реполяризації нижньої стінки лівого шлуночка у людини від важкої фізичної праці паморочиться голова, в очах з’являються «мушки», підвищується артеріальний тиск.

Якщо вчасно не розпочати терапії, то симптоми стають більш вираженими і тривалими за часом. Пацієнт починає відчувати задишку, а на ногах виникають набряки.

Лікування

Терапія порушень реполяризації залежить від причини, що викликала патологію. Якщо ж така причина не виявлена, при лікуванні застосовують:

 1. Комплекси вітамінів і мінералів. Вони допомагають відновити діяльність серця, забезпечуючи надходження корисних речовин і мікроелементів.
 2. Бета-блокатори (Анаприлин, Панангин).
 3. Кортикотропного гормони. Здійснюють позитивний вплив на діяльність серця.
 4. Гідрохлорид кокарбоксилази. Сприяє відновленню обміну вуглеводів і робить позитивний вплив на серцево-судинну систему.

Пацієнта беруть на диспансерний облік, періодично контролюючи результати лікування повторним проведенням ЕКГ.

Порушення процесу реполяризації на ЕКГ

Серце людини – дивовижний орган, що проводить система якого постійно виробляє імпульси, що запускають його скорочення. Серце працює «не покладаючи рук». Але іноді можуть порушуватися процеси реполяризації міокарда – про це поговоримо докладніше.

Азбука електрофізіології

На самій-то справі, відправлятися в саму глибинку електрофізіології серця не варто. Важливо зрозуміти основні принципи електричної роботи серця.

М’язова оболонка серця або міокард може перебувати в збудженому стані і в стані спокою.

Досягнувши м’язової клітини, імпульс переводить клітини серцевого м’яза зі стану спокою в стан збудження (деполяризації) через ланцюжок біохімічних реакцій.

Завдяки цьому, камери серця скорочуються, виганяючи збагачену киснем кров в магістральні судини і забезпечуючи нею тканини і органи.

Після пробіжки імпульсу збуджена мембрана набуває свій колишній заряд, переходячи в фазу спокою. Така зміна фаз дозволяє не тільки провідній системі, а й всьому міокарду підготуватися до наступного скорочення без втрат.

Однак, іноді в силу певних причин може мати місце порушення реполяризації міокарда.

Порушення реполяризації міокарда у дітей

Подібні зміни на кардіограмі можуть бути не тільки у дорослого, але і у дитини. Не завжди наявність подібних змін свідчить про патологію серцево-судинної системи.

Що може бути причиною порушення процесів реполяризації в дитячому віці? Можна виділити дві основні групи причин. Перша група має функціональний характер.

Дуже часто інтенсивний ріст організму дитини і збільшення фізичних навантажень, емоційні потрясіння і інші фактори призводять до неадекватної реакції серцево-судинної системи.

Порушення процесів реполяризації можуть спостерігатися в періоді статевого дозрівання підлітків. Патологічний характер можуть мати відхилення в фізіологічному розвитку серцевого м’яза. Неправильне розвиток камер і судин серця, стенози (звуження) клапанів.

Причиною порушення реполяризації шлуночків може бути цілий ряд захворювань, що відбиваються на електрофізіологічне стані міокарда. Не завжди ці захворювання зачіпають серцево-судинну систему, можуть бути задіяні і інші органи і системи.

Серед можливих причин можуть бути тиреотоксикоз, знижена функція щитовидної залози, анемія, хронічний тонзиліт, запалення серцевого м’яза, нейроциркуляторна дистонія, прийом цитостатичних препаратів, глюкортікостероіди, нестероїдних протизапальних препаратів, запалення легенів, бронхіальна астма та ін. В клінічній картині, як правило, присутній симптоми і ознаки основного захворювання. В іншому випадку маленькі пацієнти з порушенням процесів реполяризації можуть не пред’являти ніяких скарг, що також буває.

Порушення реполяризації міокарда у дорослих

У молодих пацієнтів, а також осіб середнього, похилого та старечого віку порушення процесів реполяризації міокарда шлуночків можуть викликати ішемічна хвороба серця, гіпертрофія міокарда лівого шлуночка, артеріальна гіпертензія, вроджені та набуті вади серця, нейроциркуляторна дистонія, хронічна патологія лор-органів, електролітні порушення, прийом лікарських препаратів, клімактеричний період і ін. Клінічний прояв буде залежати від основного захворювання.

Досить часто пацієнти можуть не пред’являти скарг. У період вагітності можуть реєструватися подібні зміни на кардіограмі. Як правило, ці зміни мають не дифузний, а локальний характер.

Клінічно порушення процесів реполяризації у вагітних може себе ніяк не проявляти.

Збільшення обсягу судинного русла і об’єму циркулюючої крові в період вагітності характеризуються певними змінами на ЕКГ, про що не варто забувати, перш ніж кидатися в паніку.

Діагностика

Порушення реполяризації міокарда шлуночків – це не діагноз, а всього лише висновок, який залишає лікар функціональної діагностики на електрокардіограмі. ЕКГ-висновок лише доповнює комплекс діагностичних заходів.

ЕКГ-ознаками порушень процесів реполяризації є зміна сегмента ST і зубця Т.

На відміну від синдрому ранньої реполяризації, вони мають неспецифічний характер і можуть спостерігатися при ряді захворювань не тільки серцево-судинної, а й інших систем.

Основними ознаками порушень процесів реполяризації міокарда є сплощення або негативний зубець Т, а також зниження сегмента ST в грудних відведеннях.

Ці зміни можуть мати дифузний або локальний характер, зачіпаючи передню, задню, нижню, бічну стінку або певну область серця. У період вагітності допустимо зниження сегмента ST до 0,5 мм нижче і 1-3 мм вище ізолінії.

Зубець Т у більшості пацієнток стає негативним, згладженим або двофазним.

У грудних відведеннях може спостерігатися поступове зниження амплітуди зубця Т до кінця вагітності, що не є патологічним ознакою.

У пацієнтів середнього віку і більш старших вікових категорій, що мають порушення реполяризації міокарда, діагностичний пошук, як правило, спрямований на виявлення можливої ​​серцево-судинної патології.

Тому електрокардіографічне дослідження може бути доповнено низкою інструментальних і лабораторних методів, необхідних фахівцеві для постановки діагнозу.

Лікування

Побачивши такий висновок на ЕКГ, не варто кидатися в паніку і надумалися всякі страшні історії. Це поки ще ні про що не говорить. Варто для початку звернутися до лікаря і починати розставляти всі крапки над «і».

Виявлення та усунення причини можуть привести до того, що ЕКГ як дитину, так і дорослого приходить в норму. Лікувати потрібно не ЕКГ, а пацієнта. Перш за все, необхідно знайти основну причину і спробувати усунути її.

У дитини необхідно грамотно підібрати режим фізичних навантажень, мінімізувати емоційні стреси, зайнятися лікуванням патології лор-органів і ін.

Previous Через скільки днів проходить геморой і чи довго він лікується?
Next Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *