Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?


Чем опасна тромбоцитопения во время беременности?

Нормальне співвідношення всіх показників крові – важливий діагностичний критерій стану здоров’я.

Численні аналізи, які здає майбутня мама, виконуються, в першу чергу, з профілактичною метою. Важливість регулярної здачі загального аналізу крові складно переоцінити.

Крім рівня ШОЕ і гемоглобіну, які строго контролюються, лікар звертає увагу і на зміст таких клітин як тромбоцити.

Не варто чекати, поки патологія проявить себе конкретними скаргами. Тромбоцити – безбарвні кров’яні тільця – один з найважливіших компонентів крові. Відхилення вмісту даного виду клітин як в сторону збільшення, так і зменшення може мати дуже серйозні наслідки як для самої вагітної, так і для її малюка.

Тромбоцити і їх роль при вагітності

Кров людини складається з плазми і формених елементів. Саме до числа останніх і відносяться тромбоцити. Безбарвні клітини крові виробляються в кістковому мозку і мають сферичну форму.

Термін їх «життя» недовгий – не більше 12 днів, але в цей час на них покладається величезна відповідальність – процес згортання крові. Якщо стався розрив капіляра або судини, в осередку ушкодження накопичується велика кількість тромбоцитів і втрата крові припиняється.

Крім цього безбарвні тільця розносять по всіх клітках організму поживні елементи.

Рівень тромбоцитів в крові майбутньої мами визначається в ході виконання загального аналізу крові. Нижньою і верхньою межами норми для жінок є показники 150 – 300 * 109 / л відповідно. Допустимі норми для жінок «в положенні» розширені, тому при незначному зниженні досліджуваного показника про наявність патології говорити рано.

У період виношування малюка інтервалом норми рівня тромбоцитів буде проміжок 115 – 310 тисяч Од / мкл. Фізіологічне зниження даного показника викликане збільшенням обсягу ціркуліруемой крові (харчування плаценти, малюка).

Строго кажучи, відбувається розподіл все того ж кількості тромбоцитів, але вже на більший об’єм крові, тому зміст безбарвних тілець на літр крові падає.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Тромбоцитопенія під час вагітності

Явище тромбоцитопенії є патологічний процес, при якому відбувається зниження рівня тромбоцитів крові нижче фізіологічної норми. Про це свідчить показник аналізу крові – вміст кров’яних пластинок 100 * 109 / л або нижче. При оцінці результатів аналізу завжди важливо враховувати лабораторні норми саме цього дослідницького центру.

Симптоми тромбоцитопенії при вагітності

Клінічна картина, яка спостерігається при даній патології у майбутніх мам, відрізняється більш широким спектром проявів, ніж у інших хворих. Так жінка може скаржитися на:

 • Крововиливи у вигляді гематом, дрібного висипу на ділянках дотику або удару. Іноді синці виникають і без зовнішнього впливу.
 • Часті носові кровотечі.
 • Кровоточивість ясен, пошкодження слизових ротової поверхні, якщо вони виступають як окремий ознака, не завжди викликані тромбоцитопенією. Дана картина може вказувати на наявність гінгівіту вагітних (при нормальному рівні тромбоцитів).
 • Поява «червоної сітки» на очних яблуках, часте запалення очних оболонок (кон’юнктивіт).
 • Кровотеча з вух.
 • Кровотеча в органах шлунково-кишкового тракту. Можуть відзначатися кров’яні виділення з гемороїдальних вузлів і анальних тріщин (при наявності останніх).
 • Метрорагії (маткові кровотечі).

У будь-якому випадку, обов’язковий «супутник» тромбоцитопенії – кровотеча (тому що судини стають більш крихкими).

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Гестаційна тромбоцитопенія при вагітності

Даний вид патології характеризується незначним падінням рівня безбарвних кров’яних клітин (не нижче 90 * 109 / л). Зниження показника спостерігається ближче до закінчення вагітності – в третьому триместрі. При нормальному перебігу вагітності і загальних показниках здоров’я жінки корекції даний стан не вимагає.

Після народження малюка рівень тромбоцитів піднімається до норми. У виборі способу розродження наявність гестаційної тромбоцитопенії легкого ступеня як фактор впливу не приймається до обліку. Однак, якщо показники крові низькі, вибір робиться на користь природних пологів, щоб уникнути додаткової травматизації.

Незалежно від ступеня тромбоцитопенії, перед пологами показана консультація гематолога.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Аутоіммунна тромбоцитопенія при вагітності

Даний вид тромбоцитопенії характеризується активацією імунної системи жінки проти власних клітин крові.

Виділяють первинну і вторинну (розвинулася на тлі стороннього захворювання або прийому препаратів) аутоіммунну тромбоцитопению. Найчастіше носить хронічний характер.

При наявності даної патології відзначається підвищений антитромбоцитарний імуноглобулін G на тлі падіння тромбоцитів нижче 100 * 109 / л.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Тромбоцитопенія при вагітності: причини виникнення патології

Будь-яке відхилення в показниках лабораторних аналізів викликано порушенням роботи тієї чи іншої системи організму. Які чинники можуть спровокувати розвиток тромбоцитопенії?

Відхилення в роботі системи кровотворення – причина тромбоцитопенії при вагітності

Перша група причин пов’язана з власне синтезом тромбоцитів:

 • Скорочення «тривалості життя» клітин – руйнування кров’яних тілець відбувається раніше, ніж через 7 днів. Часто причиною цього явища є активні гормональні перебудови в організмі вагітної.
 • Порушення формування нових тромбоцитів (апластична анемія).
 • Нерівномірний розподіл клітин крові. При достатньому загальному вмісті тромбоцитів на деяких ділянках кровоносної системи відзначається їх дефіцит, а на деяких – надлишок.
 • Швидке збільшення об’єму крові, в результаті чого можливе різке зменшення вмісту тромбоцитів.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Системні причини возникновени тромбоцитопенії при вагітності

До другої групи належать більш «загальні» причини:

 • Присутність вірусної або бактеріальної інфекції.

У цьому випадку, крім клінічних ознак (наприклад, закладеності носа, кашлю або дискомфорту в горлі – якщо мова йде про ГРВІ), відзначаються зміни і в формулі крові. Так зниження лімфоцитів, зростання нейтрофілів і ШОЕ найбільш характерні для бактеріальної інфекції, зворотне поведінку даних показників властиво для ураження вірусами.

 • Незбалансоване харчування, яке призводить до нестачі вітамінів.

Низький вміст тромбоцитів може стати наслідком нестачі елемента В12, фолієвої кислоти (В9) і її з’єднань.

 • Алергія різної етіології.
 • Стан інтоксикації організму, спровоковане прийомом антибактеріальних препаратів.

Прийом будь-яких медикаментів, що впливають на рівень тромбоцитів. Даний варіант є найбільш простим в плані усунення – досить відкоригувати дозування препарату або підібрати альтернативне лікарський засіб.

На жаль, випадки ВІЛ-носійства зустрічаються і серед жінок «в положенні». Під час виношування дитини даний аналіз проводиться кілька разів. Поразка ВІЛ-інфекцією призводить до зниження імунітету організму, при цьому рівень тромбоцитів так само падає.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Тромбоцитопенія при вагітності – патологічні процеси вагітності

У третю групу виділяють серйозні патологічні процеси, які і самі по собі становлять загрозу для життя не тільки малюка в утробі жінки, але і самої вагітної.

 • Акушерські кровотечі. Найбільш часта причина – відшарування плаценти.
 • Внутрішньоутробна загибель малюка.
 • Прееклампсія (важка форма гестоза).
 • Еклампсія (загрозливий підйом артеріального тиску).
 • Серйозні порушення нормального функціонування нирок.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Як впливає на вагітність тромбоцитопенія

Навіть при невеликому відхиленні від нижньої межі норми вмісту тромбоцитів рекомендована консультація у фахівця. Лікар встановить точну причину даного стану і необхідність його корекції.

Найбільші ризики викликають такі стани:

 • Відкриття кровотечі під час вагітності, при якому можливо доведеться вдатися до передчасного розродження. Залежно від терміну гестації, це може мати сумні наслідки.
 • Сильна кровотеча під час пологів – серйозний ризик для життя жінки.
 • Аутоімунна тромбоцитопенія небезпечна для дитини. Антитіла, що пригнічують тромбоцити, з потоком крові через пуповину потрапляють і в організм малюка. В результаті відбувається руйнування тромбоцитів і у крихти. Результат – можливий розвиток тромбоцитопенії і внутрішніх кровотеч у новонародженого.

Своєчасна діагностика і лікування дозволять уникнути негативних наслідків і народити жінці здорового малюка.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Тромбоцитопенія при вагітності: лікування патології

Випадки загрозливо низького падіння тромбоцитів (20 * 109 / л і менше), на щастя, досить рідкісне явище. Якщо є невелике зниження кількості кров’яних пластинок і відсутні імунні порушення, медикаментозна корекція не проводиться.

Якщо ще до настання «цікавого положення» жінка страждала хронічної тромбоцитопенією, перед настанням вагітності рекомендовані ін’єкції імуноглобуліну.

Дані антитіла можуть використовуватися для лікування і в період виношування дитини, якщо глюкокортикоїди не роблять необхідного ефекту.

При діагностуванні аутоімунної тромбоцитопенії з загрозливо низькими показниками проводиться:

 • Терапія кортикостероїдами (хороший ефект показує використання Преднізолону).
 • Іммуносуппрессія.
 • Плазмообмен.
 • Переливання тромбомасси – якщо потрібне проведення кесаревого розтину, а рівень тромбоцитів менше 50 * 109 / л.

Мета даних процедур – зниження рівня імуноглобуліну G, а, отже, збільшення числа тромбоцитів. У рідкісних випадках може знадобитися видалення селезінки (у другому триместрі). Операція проводиться лапароскопічним шляхом. У кожному конкретному випадку схема лікування підбирається індивідуально, залежно від причин захворювання і анамнезу жінки.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Профілактика тромбоцитопенії під час вагітності

Запобігання патології – найкращий спосіб боротьби з недугою. Основний профілактикою низького рівня тромбоцитів в період виношування дитини є корекція раціону харчування:

 • Необхідно достатнє вживання овочів і ягід з високим вмістом аскорбінової кислоти – пекінської капусти, червоної і чорної смородини, цитрусових.
 • Зміцнити судини допоможуть настої шипшини і кропиви (якщо жінка не має протипоказань до даних засобів).
 • Сприятливий вплив на склад крові і судинну систему в цілому надає лимон (обов’язково з шкіркою) з медом.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Дотримання профілактичних і терапевтичних заходів дозволяє успішно виносити і народити карапуза. Прогноз при тромбоцитопенії в цілому сприятливий.

 

Чому у вагітних виникає тромбоцитопенія

Картина крові у вагітних змінюється. За статистикою, приблизно у 7% пацієнток в другій половині терміну розвивається тромбоцитопенія при вагітності. Остаточно все механізми розвитку даного відхилення поки не вивчені, але ясно одне, що тромбоцитопенія в більшості випадків пов’язана з внутріорганіческімі перебудовами, які цілком природні для вагітних.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Специфіка захворювання

Тромбоцитопенія – це патологія крові, при якій відбувається істотне зниження тромбоцитарних клітин, що виробляються кістковим мозком.

Чим важливі дані клітинні структури? Коли відбувається пошкодження судинної стінки і починається кровотеча, тромбоцити спрямовуються до місця ранки, щоб її перекрити. Основний тромбоцитарной функцією вважається участь в кровесвертиваніі.

Крім цього, тромбоцити живлять внутрішню артеріальну оболонку, тим самим забезпечуючи міцність і еластичність стінок.

Якщо ж діагностується тромбоцитопенічна патологія, то відбувається недостатнє синтезування даних клітин крові, або вони занадто швидко руйнуються. У нормі у невагітних жінок рівень тромбоцитів досягає 200-300 * 109 / л.

Живуть ці кров’яні клітини всього тиждень, після чого гинуть в печінкових структурах або селезінці. Для жінки в положенні нормою вважається 150 * 109 / л, якщо показники опускаються нижче 140 одиниць, то лікарі починають бити на сполох.

Тромбоцитопенія при вагітності зустрічається досить часто, причому далеко не завжди даний стан протікає безпечно для плоду.

Причини тромбоцитопенії у вагітних

Основними факторами, що викликають тромбоцитопенію у матусь, виступають:

 1. Внутрішньоутробна плодова загибель;
 2. Алергічні реакції;
 3. Інфекційні вірусні патології;
 4. Нераціональне харчування з дефіцитом В12 і фоллатов;
 5. Зайве швидка загибель еритроцитів на тлі гормонального нерівноваги;
 6. Побічний ефект від тривалої антибіотикотерапії, інтоксикація лікарськими препаратами та іншими речовинами;
 7. Акушерські кровотечі, наприклад, при плацентарної відшарування;
 8. Тромбоцитопенія аутоімунного походження;
 9. Невропатичні стан, прееклампсія або еклампсія вагітної;
 10. Збільшення обсягів циркулюючої крові, через що процентний вміст тромбоцитарних клітин падає.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Виділяють ще й вторинну форму тромбоцитопенії, яка зазвичай розвивається на тлі променевої хвороби (опромінення), токсичного отруєння спиртним, бензиновими похідними або солями металів.

Крім того, вторинна тромбоцитопенія у вагітних може обумовлюватися пригніченням мегакариоцитарного зростання і токсичними костномозговая ураженнями. Подібні стани виникають при вірусному впливі (вітрянка, кір, скарлатина та ін.) Або під впливом бактеріальних отрут.

Скоротити вироблення тромбоцитів здатний лейкоз, спленомегалія, прийом цитостатичних препаратів.

Чим небезпечне патологічне зниження тромбоцитів

Такий стан, як тромбоцитопенія при вагітності, вважається досить небезпечним.

Особливий ризик має ймовірність сильних і неконтрольованих кровотеч, що загрожує життю самої матері, а також може призвести до формування тромбоцитопенії у немовляти.

У пологах таким матусям фахівці категорично забороняють фізично впливати на малюка, оскільки подібні дії здатні призвести до кровотеч.

Що стосується вторинної тромбоцитопенії, то вона найбільшу небезпеку становить для дитини, оскільки антитіла безперешкодно проникають через пуповинні структури в організм плоду, руйнуючи його тромбоцитарний клітини. Якщо своєчасно діагностувати і правильно здійснювати лікування подібного стану, то малюк і вагітна мають всі шанси на успішний результат захворювання.

Клінічна картина патології

Про знижених тромбоцитах при вагітності говорять досить різноманітні і яскраві клінічні прояви. Жінки відзначають появу невеликих синців на шкірі навіть після незначного дотику.

На кінцівках і передній частині тіла з’являються характерні мелкоточечние крововиливи.

Наявність тромбоцитопенічних ознак у вагітних говорить про розвиток досить-таки серйозних порушень кроветворітельного процесу, що небезпечно для плода і для пацієнтки.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Обстеження

Визначити, що у пацієнтки низькі тромбоцити при вагітності, можна за допомогою різних діагностичних методик. В цілому в ході діагностики використовуються різноманітні лабораторні та апаратні дослідження:

 • Спочатку пацієнтку оглядає лікар, який і призначає лабораторне дослідження крові клінічного і біохімічного характеру;
 • Потім здійснюється виявлення кровесвертивающего фактора;
 • Також знадобиться здача аналізу крові на визначення виробляються до тромбоцитарним клітинам аутоантитіл;
 • Також при необхідності вагітної проводиться аспіраційна костномозговая біопсія.

Найпростішим і зручним способом діагностувати у вагітної тромбоцитопению вважається аналіз крові, за допомогою якого можна оцінити кількість тромбоцитів, еритроцитів або лейкоцитів. Для повноти картини не зайве буде зробити аналіз урини на гемосидерин.

Якщо в ході діагностики у вагітної спостерігаються візуальні прояви патології на зразок дрібних крововиливів або дрібнофракційних висипу, то рекомендується провести костномозговую пункцію.

Якщо подібне дослідження покаже наявність підвищеного рівня мегакариоцитов, то це свідчить про швидке руйнування тромбоцитарних клітин.

Методи лікування

Терапія при тромбоцитопенії у вагітних носить особливий характер, оскільки лікування крім нормалізації тромбоцитарного рівня має ще і не нашкодити зростаючому всередині малюкові. За статистикою, випадків даного захворювання з серйозними наслідками зустрічається небагато. Лікування призначається після лабораторного підтвердження діагнозу.

Якщо тромбоцити знижені при вагітності незначно, то особливої ​​терапії не потрібно. Якщо ж параметри тромбоцитарного рівня знаходяться на критичних оцінках, то лікування проводиться в стаціонарних умовах. Вагітній необхідний постільний режим, поки кров не відновиться до нормальних показників. Якщо патологія розвивається в досить важкій формі, то потрібна особлива терапія.

Медикаменти

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

При особливо складних клінічних випадках тромбоцитопенії призначається внутрішньовенне вливання тромбоцитарної маси. При відсутності необхідного терапевтичного результату в третьому триместрі вагітної призначають спленектомію, в ході якої проводиться видалення селезінки. З урахуванням особливого положення вагітної рекомендовано оперативне втручання за допомогою лапароскопічного доступу. Спосіб розродження підбирається індивідуально, хоча для дитини найменш травматичним вважається проведення планової родоразрешающей операції кесаревого розтину.

Особливості раціону

Якщо зниження тромбоцитарной концентрації у вагітних незначно, то і особливого лікування дане відхилення не вимагає, жінці досить підтримувати деякі рекомендації щодо харчування. Щоб нормалізувати рівень тромбоцитарних клітин, матусі рекомендується:

 1. Їсти більше буряка і пити буряковий сік. Для його приготування овоч ввечері подрібнюють теркою, трохи посипають цукром і до ранку прибирають в холодильник. Після пробудження бурякову масу віджимають, а сік випивають обов’язково на порожній шлунок.
 2. Їсти кунжутне масло. Їм можна заправляти овочеві салати. Даний продукт здатний регулювати тромбоцитарний рівень і покращувати кровесвертиваемость. Крім того, кунжут відрізняється багатим вітамінним складом, що важливо для вагітної. Але і зловживати їм не потрібно.
 3. Стежити за рівнем заліза. В добу матусі необхідно вживати 30 мг цього мікроелемента. Для його повноцінного надходження і засвоєння вагітним рекомендовано їсти яловичину, печінку, гречку і вівсянку, а також цільнозерновий хліб. З цими продуктами не можна одночасно вживати чай, молоко або сир, оскільки залізо з цими стравами засвоюється погано. Краще запити їжу апельсиновим соком, тоді мікроелемент засвоїться вагітним організмом без залишку, та ще й удвічі швидше.
  Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?
 4. Продукти, багаті фолієвою кислотою і вітаміном В12, повинні обов’язково бути присутнім в раціоні щодня. До таких продуктів відносяться м’ясні та рибні страви, горіхи і квасоля, яйця і молочна продукція, брокколі, мед тощо.
 5. Обов’язково при знижених тромбоцитах необхідно включити в раціон підвищене споживання аскорбінової кислоти.

Корисно пити шипшиновий чай з додаванням лісових ягід, березовий і вишневий сік, настій кропиви або деревію.

Прогнози

В цілому прогностичні дані при тромбоцитопенії у вагітних сприятливі, оскільки зустрічається відхилення досить рідко і переважно в простих формах. Найчастіше такі зміни в крові носять гормональне походження, оскільки з настанням зачаття жіночий гормональний фон переживає глобальні перебудови.

Незначні зниження тромбоцитів не є небезпечними, але при імунної тромбоцитопенії необхідно термінове лікування, оскільки вона серйозно загрожує дитині. Антитіла від матері проникають в плодовий кровотік і вбивають його тромбоцитів.

Якщо плодова тромбоцитопенія підтверджується, то будь-які акушерські заходи та операції в ході пологів заборонені, оскільки у дитини може статися крововилив внутрішньочерепного характеру.

При тромбоцитопенії помірного характеру пологи носять консервативний характер. У тих випадках, коли лікування виявилося безрезультатним, або стан пацієнтки і плода помітно погіршився, рекомендовано проведення дострокового розродження за допомогою кесаревого.

Подібний захід позбавить дитину від родових травм, а мати – від зайвої крововтрати. При гострій тромбоцитопенії вагітність протипоказана, але якщо вона все ж настала, то аборт робити не можна, оскільки втручання може закінчитися летально для пацієнтки.

Профілактичні заходи

Щоб уникнути тромбоцитарного дефіциту при виношуванні, необхідно заздалегідь виключити ймовірні провокуючі фактори відхилення. Для цього вагітної потрібно вакцинуватися або уникати спілкування з хворими на краснуху та кір, ГРВІ та грип, вітрянки та ін. Особливо небезпечні для матусь вірусні збудники, які виділяють токсичні речовини, які пригнічують костномозговую діяльність.

Також необхідно уникати опромінення і ймовірного впливу хімічних токсинів. Якщо в сімейному анамнезі були випадки тромбоцитопенії, то на ранніх термінах виношування обов’язково потрібно генетична і гематологічна консультація. Тромбоцитопенія можна вилікувати, головне, дотримуватися призначень лікаря.

 

Тромбоцитопенія при вагітності: симптоми, причини, лікування

У другій половині терміну лікарями може бути виявлена ​​тромбоцитопенія при вагітності. Не завжди зниження рівня тромбоцитів небезпечно для жінки в положенні.

Однак в деяких випадках тромбоцитопенія може служити ознакою серйозних захворювань, тому при її виявленні зазвичай проводиться додаткова діагностика.

Характеристика патології

Тромбоцитопенія може з’явитися у будь-якої людини в будь-якому віці. Що таке тромбоцитопенія і чим вона небезпечна?

У крові людини присутня безліч різноманітних кров’яних клітин, кожна з яких виконує особливі функції.

Тромбоцити – це червоні клітини у вигляді пластинок, їх особливість полягає в тому, що вони не мають ядра.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Відповідають тромбоцити за згортання крові: при пораненні вони беруть участь в створенні фібринових згустків, які закупорюють рану і зупиняють кровотечу.

Крім того, тромбоцити допомагають судинах зберігати еластичність і міцність.

Тромбоцити народжуються в кістковому мозку, після виходу в кровотік живуть в середньому близько тижня. Після закінчення свого життя тромбоцити розпадаються в селезінці або печінки.

Недостатня кількість тромбоцитів позначається терміном «тромбоцитопенія». Така патологія нерідко спостерігається у вагітних жінок.

Виявляється при простому аналізі крові, який вагітні здають кілька разів протягом всього періоду виношування дитини.

Найчастіше тромбоцитопенія не потребує лікування, так як є закономірною реакцією організму на гормональну перебудову і проходить до кінця вагітності.

Нормальним показником для вагітних вважається 150 * 109 тромбоцитів на 1 літр крові. Якщо цей показник опускається нижче значення 140, то лікарі ставлять діагноз тромбоцитопенія.

У більшості випадків тромбоцитопенія виявляється в середині або кінці вагітності. Патологія може бути викликана безліччю факторів, і завдання лікарів – визначити, що викликало тромбоцитопенічна хвороба.

Якщо кількість тромбоцитів в крові у вагітної падає до – 20-40 * 109, то обов’язково призначається штучне підняття рівня тромбоцитів.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Брак клітин, що відповідають за згортання крові, може спричинити за собою небезпечні наслідки аж до загибелі плоду або матері при пологах.

Крім того, деякі види тромбоцитопенії (особливо імунна) можуть передатися плоду. Тому важливо не допустити розвиток даної патології у вагітних до критичного рівня.

Причини тромбоцитопенії у вагітних

Найчастіше зниження кількості тромбоцитів у крові вагітних обумовлено гормональними змінами в усьому організмі жінки.

Оскільки процес кровотворення зазнає змін, можливо раннє руйнування тромбоцитів, який мав би турбувати ні вагітну жінку, ні лікарів.

Недостатнє вироблення червоних кров’яних тілець теж не завжди визнається небезпечною. Такі випадки в основному не вимагають втручання лікарів – за ними просто спостерігають протягом всього терміну вагітності.

Фізіологічні причини тромбоцитопенії не несуть в собі шкоди: вони тривають короткий, а після їх закінчення рівень тромбоцитів приходить в норму.

До фізіологічних причин належать:

 • переохолодження або тепловий удар;
 • великі фізичні навантаження;
 • стрес;
 • знаходження в області високого тиску.

Існують і такі причини, які можуть говорити про які-небудь порушення в організмі вагітної.

Ігнорувати ці причини не можна, тому лікарі при виявленні тромбоцитопенії у вагітних відразу приступають до їх діагностики та лікування.

Чим небезпечна тромбоцитопенія під час вагітності?

Несприятливими факторами, що впливають на розвиток і посилення тромбоцитопенії при вагітності, вважаються:

 • збільшення вмісту плазми крові і, як наслідок, скорочення процентного співвідношення червоних кров’яних тілець;
 • вірусні та інфекційні захворювання;
 • розвиток алергії;
 • фолиеводефицитная або залізодефіцитна анемія;
 • порушення роботи судин в нирках або плаценті;
 • важка форма токсикозу (еклампсія);
 • кровотеча в результаті відшарування плаценти;
 • отруєння;
 • непомірний прийом лікарських препаратів (антибіотиків, гепаринов, сульфаніламідів, ацетилсаліцилової кислоти і т. д.);
 • загибель плода всередині утроби матері;
 • порушення роботи імунної системи, коли антитіла беруть тромбоцити за шкідливі елементи і руйнують їх;
 • порушення в роботі червоного кісткового мозку.

Помірний недолік тромбоцитів у вагітних жінок не вимагає його штучного підвищення. Найчастіше правильним рішенням стає усунення причини тромбоцитопенії.

Ознаки тромбоцитопенії

У вагітної жінки тромбоцитопенічна хвороба не завжди проявляє себе. Легка її форма (100 – 140 * 109 / л) може протікати безсимптомно і виявитися тільки в результаті аналізу крові.

 • У випадках, коли тромбоцитопенія у вагітних має низькі показники (менше 100 * 109 / л), можуть з’явитися різні симптоми, які пов’язані з поганою згортанням крові.
 • Якщо зазначені нижче симптоми з’явилися у вагітної жінки, то про них варто якнайшвидше повідомити лікаря.
 • В першу чергу вагітна жінка страждає частими носовими кровотечами, коториевесьма рясні, а зупинити їх важко.

Причинами кровотеч з носа можуть бути незначні пошкодження (сильне натискання на крило носа, різкий рух або нахил, чхання, кашель). Іноді носова кровотеча з’являється зовсім без причини.

Кровоточивість ясен теж може говорити про тромбоцитопенії при вагітності. Не варто плутати кровоточивість ясен при тромбоцитопенії з гінгівітом, який часто проявляється у вагітних.

Нерідко у вагітної жінки, яка страждає тромбоцитопенией, на шкірі виявляються плями або червона висипка.

Плями виглядають як звичайні гематоми, мають різні форми і кольору. З’являються в результаті дотику або безпричинно.

Геморагічний висип являє собою маленькі червоні плями, які покривають руки або тулуб вагітної.

Вони свідчать про внутрішні підшкірних крововиливах і ніякими неприємними відчуттями (сверблячкою або болем) не супроводжуються.

У вагітних при тромбоцитопенії можливі внутрішні кровотечі – шлункові, ниркові, кишкові.

Виявляються вони в привкусе заліза в роті або згустках крові в калі. Ці згустки мають колір від червоного до майже чорного. Ниркові кровотечі можуть виражатися наявністю крові в сечі вагітної.

Особливо тривожним симптомом тромбоцитопенії при вагітності вважається маткова кровотеча. При його виникненні необхідно відразу ж звернутися до лікаря.

Лікування та прогнози

У більшості випадків тромбоцитопенія при вагітності не вимагає особливого лікування. Якщо причина її виникнення криється в зміні гормонального фону, то лікарі не втручаються в перебіг вагітності, обмежуючись рекомендаціями щодо харчування майбутньої мами.

Обов’язковому лікуванню підлягає аутоиммунная тромбоцитопенія і тромбоцитопенія, що характеризується вкрай низьким вмістом тромбоцитів (нижче 40 * 109 / л).

Аутоіммунна тромбоцитопенія небезпечна тим, що антитіла матері можуть потрапити в кров плода і викликати тромбоцитопенію у новонародженого.

Тому лікарі призначають лікування імуноглобулінами, які вводять кілька разів протягом останніх місяців вагітності, потім одноразово під час пологів і одноразово після пологів.

Для визначення тромбоцитопенії у новонародженого проводиться забір крові з пупкової вени, у матері і у самого малюка.

Якщо рівень тромбоцитів критично низький, то вагітній прописують глюкокортикоїди. У важких випадках може знадобитися введення тромбоцитарної маси.

Іноді видалення селезінки у другому триместрі може виявитися необхідним. Спленектомія проводиться в тих випадках, коли лікування препаратами неефективно.

Тромбоцитопенічна хвороба при вагітності не має серйозних наслідків, якщо патологія протікає під наглядом фахівців.

Під час пологів при тромбоцитопенії заборонені механічні маніпуляції з плодом (використання щипців, вакуум-екстракція і ін.), Щоб не допустити крововиливу в головний мозок у дитини.

У жінки під час пологів акушери і гінекологи не повинні допустити значної крововтрати.

У деяких випадках (особливо якщо існує ймовірність, що у плода теж є тромбоцитопенічна хвороба) лікарі рекомендують кесарів розтин.

Чим небезпечна тромбоцитопенія при вагітності?

Тромбоцитопенія при вагітності , по-іншому низький рівень тромбоцитів, вважається поширеним захворюванням крові в період виношування дитини. Хвороба з’являється через певні для вагітності умов.

Що таке тромбоцитопенія

Тромбоцитопенія – стійке зниження кількості тромбоцитів. Нормальний показник цього елемента крові коливається від 150000 до 400000 тромбоцитів на мікролітр.

При низькому рівні тромбоцитів при вагітності , нижче 150000 на мкл, діагностують тромбоцитопению. Невелике зниження не викликає занепокоєння: ніяких ускладнень і погіршення самопочуття не виникне у матері або дитини.

Але екстремальне зменшення тромбоцитів призводить до серйозних ускладнень. Вагітна потребує медичної допомоги.

Тромбоцитопенія – друга найбільш поширене захворювання крові під час вагітності після анемії, нестачі заліза в організмі. Це відбувається в 8-10% всіх вагітностей.

Класифікація хвороби

Класифікація тромбоцитопенії виглядає наступним чином:

 1. Легка стадія. Число тромбоцитів при вагітності більше 100000, але менше 150000.
 2. Помірна стадія. Кількість елемента в крові знаходиться в межах 50000-100000.
 3. Важка стадія. Діагностується, якщо показник менше 50000.

Під час вагітності більшість випадків захворювання протікають в легкій формі. Якщо кількість тромбоцитів становить менше 80000, вагітна звертається до лікаря.

Причина виникнення у вагітних

Тромбоцитопенія у вагітних виникає через зниження вироблення тромбоцитів або їх самовільного руйнування. Причинами появи хвороби під час вагітності стають:

 1. Гестаційна тромбоцитопенія – 75% всіх випадків тромбоцитопенії під час вагітності.
 2. Прееклампсія і синдром АТ – 15-20%.
 3. Імунна тромбоцитопенічна пурпура – 3%.
 4. Інші причини – 8%.

При всіх перерахованих причинах норма тромбоцитів у вагітних знижується індивідуально.

Гестаційна тромбоцитопенія

Хвороба розвивається в 8% всіх вагітностей. Це пов’язано з підвищеною активацією кров’яних пластинок, підвищеним периферичним споживанням тромбоцитів, що виникає через скорочення тривалості їх життя під час вагітності.

Особливості гестаційної тромбоцитопенії у вагітних:

 • відсутність характерних симптомів захворювання;
 • стан кількості тромбоцитів помірне, більш 70000 на мкл;
 • хвороба переважно розвивається в третьому триместрі, виявляється під час пренатального скринінгу;
 • кількість елементів крові повертається до норми протягом 2-12 тижнів після пологів.

Гестаційна тромбоцитопенія не представляє небезпеки ні для матері, ні для плоду, ні для новонародженої дитини. Мати не потребує лікування, крім періодичного спостереження. У деяких випадках лікар пропонує постійне спостереження, навіть після пологів.

Імунна тромбоцитопенічна пурпура

Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура або аутоімунна тромбоцитопенічна пурпура практично не відрізняється від ГТ. Але цей стан переслідує жінку ще до вагітності: в анамнезі часто виникали вагінальні кровотечі.

ІТП – аутоімунне захворювання, яке з’являється через розвиток антиагрегантних антитіл імуноглобуліну G.

Особливості імунної тромбоцитопенічна пурпура при вагітності:

 1. У жінок не виникає ніяких симптомів, але є в анамнезі поява легких синців, кровотеч слизової оболонки, петехії, пурпурове пляма на шкірі, і кровоточивість ясен.
 2. Хвороба зберігається до і після народження дитини.
 3. Вагітну спостерігають під час і після вагітності.

У зону ризику потрапляють:

 1. Діти, народжені від жінок з ІТП, не мають ніяких симптомів. У деяких знижується рівень тромбоцитів, але ускладнення дуже рідкісні. Але кількість кров’яних пластин у новонародженого контролюють протягом 10-14 днів після народження.
 2. Жінки, у яких з’явилися незначні кровотечі в неонатальному періоді з виникненням пурпура, плями на шкірі пурпурного кольору, мелени, темного смолистого стільця, і екхімози, виділення крові з розірваних кровоносних судин.
 3. Мати дитини наражається на ризик розвитку спонтанного крововиливу, якщо кількість тромбоцитів падає нижче 20000 на мкл.

Лікування необхідно для жінок з кількістю тромбоцитів нижче 10000 на мкл в будь-який час вагітності або нижче 30000 на мкл в третьому триместрі.

Прееклампсія і синдром АТ

Хвороба з’являється у вагітної через високого кров’яного тиску під час вагітності, і гемолізу, підвищення рівня печінкових ферментів. Низький рівень тромбоцитів пов’язують з важкої прееклампсією.

Особливості розвитку прееклампсії та синдрому АД:

 • кількість тромбоцитів нижче 100000 на мкл;
 • патологія розвивається приблизно в третьому триместрі між 28 і 36 тижнями вагітності;
 • симптоми синдрому АТ включають біль в животі, болючість у верхньому правому квадранті і епігастрії;
 • протеїнурія і гіпертонія зустрічаються в 85% випадків прееклампсії;
 • відсутні кровотечі;
 • тромбоцитопенія важче протікає при синдромі АТ в порівнянні з прееклампсією.

При цьому виникають ризики:

 • зростання плоду сповільнюється.
 • у новонароджених може розвинутися тромбоцитопенія.
 • мати може потребувати переливанні тромбоцитів, якщо виникає кровотеча.
 • синдром АТ частіше зустрічається у жінок, які народжують декількох дітей.

Синдром АТ – серйозне захворювання, яке вимагає ретельного уваги з боку провідного вагітність гінеколога.

Тромботичні микроангиопатии

Тромботичних тромбоцитопенічна пурпура (ТТП) і гемолітичний уремічний синдром в совокумності називаються тромботическими мікроангіопатіями. Вони характеризуються низькою кількістю тромбоцитів в крові і гемолітична анемія.

Тромботичні микроангиопатии виникають при одній з 25000 вагітностей. Патологія частіше зустрічається у вагітних у другому та третьому триместрах. Мікроангіопатії зазвичай приймають за прееклампсию або синдром АТ через схожість симптомів. ТТП негативно впливає на центральну нервову систему, а ГУС на нирки.

Плазмаферез, плазмообмен, проводиться в якості першого рівня лікування. Завдання терапії – видалення речовин, що викликають ТТП, ГУС.

Гостра жирова дистрофія печінки

Гостра жирова дистрофія печінки – рідкісне захворювання, яке зустрічається при одній з 10000-15000 вагітностей, в основному в третьому триместрі або в ранньому післяпологовому періоді. Вона розвивається через порушення бета-окислення внутрімітохондріальних жирних кислот.

До симптомів відносять нудоту, блювоту, біль у правому верхньому квадранті, нездужання і холестатична дисфункцію печінки, порушення відтоку жовчі.

Недолік харчування

Дефіцит вітаміну B12 і фолієвої кислоти призводить до розвитку тромбоцитопенії при вагітності. Але це рідкісне явище, оскільки жінки приймають добавки фолієвої кислоти з перших тижнів для запобігання деформації нервової трубки.

Прийом медикаментів і інші причини

Деякі ліки, частіше парацетамол та ібупрофен, впливають на утворення тромбоцитів в крові і їх вироблення. До інших причин розвитку тромбоцитопенії під час вагітності відносять:

 • псевдотромбоцітопеніі;
 • внутрішньосудинне зсідання;
 • гепарин-індукована тромбоцитопенія;
 • тип 2Б хворобі Віллебранда;
 • порушення інфільтрації кісткового мозку
 • аутоімунні захворювання системний червоний вовчак та антифосфоліпідний синдром;
 • спадкові форми тромбоцитопенії;
 • рак, на зразок лімфопроліферативного м мієлодиспластичного синдрому.

Що роблять при хворобі

Якщо у вагітної низький рівень тромбоцитів був до вагітності або це виявили на ранніх стадіях вагітності, це частіше пов’язують з хворобами, згаданим в попередньому розділі, або з прийомом ліків. Лікар стежить за станом жінки протягом всієї вагітності.

Якщо низький рівень тромбоцитів виявлено на більш пізніх стадіях, лікар може перевіряє, чи є у вагітної інші ознаки прееклампсії або синдрому АТ, високого артеріального тиску.

Лікувальна терапія

Лікування залежить від тяжкості стану і направлено на усунення причини. У легких випадках не проводиться ніякого медичного лікування, але потрібен регулярний моніторинг. Важкі захворювань, такі як прееклампсія, вимагають медичного лікування.

Лікувальні процедури включають:

 1. Прийом кортикостероїдів, які швидко збільшують кількість тромбоцитів і знижують ризик кровотеч.
 2. Ін’єкції імуноглобуліну. Вони збільшують кількість тромбоцитів.
 3. Переливання, коли переливається маса елементів крові. Але це робиться рідко.
 4. Полоскання з амінокапронової кислотою при надмірному кровотечі з слизової оболонки рота.
 5. Якщо жодне з перерахованих вище методів лікування не допомагає, спленектомія, видалення селезінки. Операція проводиться в другому триместрі в рідкісних випадках.

Як підняти рівень тромбоцитів при вагітності без ліків

Наступні природні засоби допомагають підвищити рівень тромбоцитів у крові без застосування ліків, актуально для легкого ступеня захворювання:

 1. Треба їсти більше фруктів, овочів: апельсини, ківі, помідори і зелені листові овочі. Вони зміцнюють імунну систему і запобігають розвитку тромбоцитопенії.
 2. Необхідно пити свіжоприготовані соки з буряка і моркви. Вони покращують рівень тромбоцитів у крові.
 3. Включити в раціон харчування продукти, багаті вітаміном С: шпинат, лимон, болгарський перець і брокколі.
 4. Є свіжоприготований маринований агрус або варення. Це очистить кров.
 5. Продукти, що містять жирні кислоти омега-3, підвищують імунітет і природним чином підвищують рівень тромбоцитів. Вагітним з тромбоцитопенією рекомендується їсти яйця, рибу, лляне масло, тунця і лосося.
 6. Цілісне зерно містить фітоестрогени і вітамін Е, які знижують ефект агрегації тромбоцитів в крові і підвищують їх рівень.
 7. Волоські горіхи, відварна морква, арахіс, чорний кунжут, пісне м’ясо і молоко також збільшують кількість тромбоцитів.

Чим небезпечне захворювання

Якщо з’являється тромбоцитопенія у вагітних і пропоноване лікування не працює, під час пологів виникають ускладнення:

 1. У матці найбільший запас кровоносних судин; при низькій кількості тромбоцитів кров не згущується, ніж та небезпечна тромбоцитопенія . Тому у жінки може не зупинитися кровотеча.
 2. У новонародженого може бути внутрішня кровотеча.
 3. Виникають протиріччя при використанні епідуральної анестезії, так як зростає ризик утворення епідуральної гематоми, випадкова пункція хребта.

Точну причину тромбоцитопенії під час вагітності буває важко діагностувати через перекривається патофізіології. Для відновлення норми рівня кров’яних пластинок необхідно дотримуватися збалансованої дієти, піклуватися про своє здоров’я, помічаючи будь-які симптоми.

Previous Чим небезпечне і як лікується порушення реполяризації міокарда?
Next Чим небезпечний тромбоз гемороїдальних вузлів

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *