Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої патології


Агглютинация сперматозоидов: причины и лечение обнаруженной агглютинации

Існує величезна безліч патологій чоловічого здоров’я, які можуть призвести до суттєвих проблем з природним зачаттям дитини. Однією з них є аглютинація сперматозоїдів.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинаціїАглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинаціїАглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Під агглютинацией сперматозоїдів мається на увазі патологічний «злипання» їх між собою. У такій ситуації чоловічі статеві клітини просто не здатні виконувати всі життєво необхідні функції, якими наділила їх природа.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Небезпека даної патології в тому, що вона негативно впливає на можливість природного зачаття, а в особливо важких випадках вона може привести до розвитку чоловічого безпліддя.

Всі нормальні чоловічі статеві клітини знаходяться один від одного на деякій відстані. Це відбувається завдяки наявності у них особливого властивості: всі вони мають негативним зарядом і відштовхуються від поверхні один одного.

Основним методом лабораторних досліджень , що дозволяють діагностувати дане патологічний стан, є спермограма. Для виконання такого обстеження чоловікові слід лише як слід підготуватися, а потім здати на аналіз сперму.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

У спермограмме, крім виявлення патологічного злипання сперматозоїдів, можна визначити і інші клінічні ознаки. Такий якісний і кількісний аналіз дає лікарям досить багато інформації про наявність будь-яких патологій в чоловічому організмі.

Виділяють кілька видів патологічного злипання чоловічих статевих клітин. Кожна з них характеризується власним плином розвитку і має відмінні клінічні ознаки.

У цій ситуації чоловічі статеві клітини склеюються між собою. Це може статися в будь-яких їх відділах: наприклад, вони можуть склеїтися тільки головками або шийками, або в області хвостиків.

Також можливі такі ситуації, коли сперматозоїди склеюються один з одним всім тілом. Такі ситуації мають, як правило, більш несприятливий прогноз .

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Небезпека істинної форми в тому, що чоловічі статеві клітини починають втрачати свою здатність до активного руху. Це сприяє тому, що можливість природного запліднення яйцеклітини знижується в кілька разів.

Даний клінічний варіант також називається неспецифічним. У цій ситуації сперматозоїди між собою безпосередньо не злипаються. Вони з’єднуються один з одним через біологічні субстрати , які їх оточують. До них відносяться в тому числі епітеліальні клітини і слиз.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Для виявлення такої ситуації дуже важлива правильна діагностика.

Надалі достовірність результатів обстеження буде сильно впливати на складання тактики лікування. Важливо, щоб діагностику проводили тільки досвідчені фахівці . В такому випадку ризик отримання недостовірних результатів істотно нижче.

Деякі дослідники також можуть називати цей варіант комбінованим. Він характеризується поєднанням двох перших видів аглютинації.

У разі розвитку даного патологічного стану сперматозоїди починають не тільки безпосередньо злипатися між собою, але і бути склеєними за допомогою різних біологічних субстратів .

Також злипатися сперматозоїди можуть через те, що зовні їх покриває досить багато антиспермальних антитіл. Такий патологічний стан призводить до зменшення необхідного для достатньої рухливості негативного заряду. В кінцевому підсумку це і призводить до аглютинації.

Багато вчених вважають, що основною причиною розвитку даного патологічного стану є порушення властивостей гематотестикулярного бар’єру. У нормі він необхідний для нормального функціонування репродуктивних органів.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Даний бар’єр служить своєрідним щитом між імунною системою і статевими органами. Якщо його функції з якихось причин починають знижуватися, то в кінцевому підсумку це сприяє розвитку патологічних станів.

Причин, що сприяють до даного порушення, існує досить багато. Досить часто до розвитку цього патологічного стану призводять різноманітні захворювання інтимних чоловічих органів . Найчастіше вони є хронічними.

Буває і так, що чоловік довгий час просто не здогадується про те, які захворювання у нього є. Це часто відбувається через те, що він несвоєчасно звернувся за консультацією до лікаря. Це можна зрозуміти, адже проблема носить досить інтимний характер.

Урологи вважають, що до розвитку порушень можуть призвести віддалені наслідки деяких вірусних і бактеріальних інфекцій. Причиною стають також і захворювання, що передаються статевим шляхом.

Небезпека багатьох з них в тому, що протягом досить тривалого часу вони просто не проявляються . Чоловіка довгий час нічого не турбує, тому він і не звертається вчасно до лікаря.

Венеричні захворювання при довгому розвитку можуть мати досить сумний прогноз. У цьому випадку проведення лікування займе набагато більше часу і буває, як правило, досить дорогим.

Наслідки хірургічних операцій, проведених на репродуктивних органах, також можуть стати причиною розвитку аглютинації сперматозоїдів . У списку патологій, які призводять до розвитку злипання сперматозоїдів, стоять операції, проведені на яєчках.

Травми інтимних органів також можуть сприяти розвитку аглютинації сперматозоїдів . Найчастіше пошкоджуються 2 найбільш вразливих органу – насінні канальці і ніжна тканина яєчок. Як правило, наслідки таких травм бувають віддаленими, і несприятливі ознаки можуть проявитися у чоловіка через кілька років з моменту нанесення ушкодження.

Хронічні захворювання сечостатевої системи також сприяють патологічного злипання чоловічих статевих клітин.

У списку патологій, що ведуть до цього, значаться простатити, орхіти, везикуліти і багато інших хвороб. Як правило, чим довше залишається захворювання без лікування, тим гірше прогноз його розвитку.

Дані патології призводять до появи великої кількості лейкоцитів в спермі. Такий патологічний стан називається «лейкоспермія».

Також до розвитку патологічного злипання сперматозоїдів можуть привести дисгормональні порушення, варикоцеле, вроджені дефекти будови репродуктивних органів (найчастіше недорозвинення яєчок), тривале вживання деяких лікарських препаратів, анемічні стани, а також кістозні фібрози.

Ступінь вираженості клінічних ознак багато в чому залежить від того, наскільки сильно виражена аглютинація. Якщо процес є незначним, то запідозрити якісь зміни лише за зовнішнім виглядом сперми буде практично неможливо.

Виражене злипання сперматозоїдів може привести до того, що візуальні властивості сперми зміняться. Вона стане більш щільною, збільшиться її в’язкість. У деяких випадках в еякуляті можуть утворюватися невеликі грудочки або ущільнення.

Для того щоб визначити ступінь вираженості виникли порушень, фахівці використовують спеціальні критерії. Вони дозволяють їм виявити вихідну ступінь тяжкості патологічного процесу.

Один плюс (+) означає, що в чоловічому еякуляті міститься менше десятка злиплих сперматозоїдів . Такий клінічний варіант ще називається ізольованим.

Отриманий результат дослідження в два плюса (++) говорить про те, що в чоловічому еякуляті вже більше десяти, але менше 50 злиплих сперміїв.

Три плюса (+++) вже свідчить про значні зміни. При розвитку цієї форми понад півсотні сперматозоїдів виявляються злиплими.

Найсприятливіший варіант – чотири плюса (++++) . У такому випадку всі сперматозоїди сильно склеєні між собою. У такій випадку і агрегація, і аглютинація чоловічих статевих клітин порушуються.

Якщо у чоловіка немає ніяких патологічних змін, то такий стан лікарі називають «нормозооспермія». В цьому випадку істотних патологій після проведення дослідження не виявляється. У даній ситуації в аналізі може з’явитися ремарка – abs, тобто відсутність даної ознаки.

Поява у чоловіка аглютинації сперматозоїдів – важливий привід для його звернення до лікаря. Пускати на самоплив розвиток ситуації не варто. Найчастіше це призводить тільки до погіршення прогнозу захворювання і гірше його течією.

Підбір тактики лікування визначає лікуючий лікар. Їм може бути андролог, уролог або репродуктолог . Все залежить від того, які саме причини вплинули на розвиток даного стану.

Лікувати захворювання необхідно. Тільки терапія здатна повернути чоловікові фертильність і зробити його батьком.

Якщо причиною виниклих порушень стало венеричне захворювання, то в такій ситуації слід відразу ж звернутися до венеролога. Доктор складе план терапії і підбере необхідні лікарські препарати.

Для усунення несприятливих наслідків буде потрібно проведення курсу антибактеріальної терапії . У деяких випадках таких курсів може бути кілька.

Після кожного з них проводиться оцінка ефективності. Якщо вона є незадовільною, то антибіотик змінюється на інший, і проводиться альтернативна схема.

Для того щоб домогтися кращого результату, лікарі можуть призначити також кошти допоміжної терапії. До них відносяться ліки, що покращують сперматогенез, які нормалізують кровообіг в інтимних органах, а також усувають антиспермальні антитіла.

У деяких ситуаціях потрібна додаткова консультація імунолога. Особливо вона важлива в тих випадках, коли у чоловіка присутні явні ознаки порушеною роботи імунної системи.

Якщо причиною виниклих порушень стали варікознорасшіренние вени інтимних органів, слід обов’язково проконсультуватися з оперують урологом. Для усунення несприятливих симптомів може знадобитися навіть проведення хірургічного лікування.

У деяких випадках альтернативою проведення операцій є гормональна терапія. При прийомі гормональних засобів дуже важливо пам’ятати про необхідність дотримання добових і курсових доз . Неправильний прийом може спровокувати розвиток небажаних побічних дій.

Можливість природного зачаття визначається індивідуально. Для цього, крім аглютинації сперматозоїдів, оцінюється цілий ряд властивостей. Рішення про необхідність штучного запліднення виносить лікар з урахуванням всіх проведених обстежень .

Якщо природне зачаття у пари неможливо, проводяться сучасні допоміжні методи репродукції. У кожному конкретному випадку їх вибір індивідуальний і визначається з урахуванням наявних проблем у пари, які мріють стати батьками.

 

Склеювання сперматозоїдів

Аглютинація в спермограмме може виявитися у будь-якого представника сильної статі. Патологія проявляється разово або постійно.

Небезпека такої особливості насінної рідини полягає в відсутність вагітності в родині. Щоб з’ясувати, які причини заважають зачаття, чоловікові і жінці необхідно пройти медичне обстеження.

Пацієнту необхідно здати насінну рідину і кров з вени. Обидва аналізу робляться одночасно.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Як виникає патологія

Причина проблеми полягає в патологічному складі насінної рідини. При аглютинації відбувається злипання декількох статевих клітин в грудку. Це призводить до знерухомлення сперматозоїдів. Вони втрачають свою здатність до запліднення.

Якщо спермограма показала підвищену агглютинацию, не варто впадати у відчай. Необхідно здати повторний аналіз для підтвердження діагнозу.

Потрібно враховувати, що дана патологія добре піддається лікуванню. Якщо ж причини аглютинації не з’ясовувати, то фахівці проводять додаткові дослідження для позитивного зачаття.
Патологія підрозділяється на дві основні форми:

 • Істинний тип;
 • Хибна патологія.

Перша форма характеризується слипанием статевих клітин між собою. При помилкової патології виникає злипання сперматозоїда з різними загиблими частинками епітелію, антиспермальні тілами або згустками слизу.

Щоб виявити, який тип патології вразив сперму чоловіка, необхідно повторно здати спермограмму.

Причини, що викликають склеювання сперматозоїдів

Існує величезна кількість причин, які викликають аглютинацію насінної рідини. Сперматозоїди можуть злипатися під впливом таких чинників, як:

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

 • Травмування статевих органів;
 • Гормональні зміни;
 • Запальні захворювання сечостатевої системи;
 • Порушення роботи імунної системи.

Травмування статевих органів може викликати зсув або здавлювання органів малого таза. Під впливом тиску, що чиниться зміщеним органом, на сусідніх тканинах відбувається патологічна зміна. При травмуванні порушується живлення тканин, і відбувається відмирання їх клітин. Процес супроводжується появою запального процесу, який і тягне агглютинацию.

Гормональні зміни завжди надають шкоду здоров’ю статевої системи чоловіка. Тестостерон відповідає за появу ерекції, вироблення сперматозоїдів і секрету насінної рідини. Якщо рівень тестостерону в крові падає, відбувається порушення сперматогенезу.

Збільшується ризик розвитку аномальних сперматозоїдів, які не уявляють цінності для зачаття. Також порушується в’язкість секрету сперми. Вона стає густішим. Спермії погано пересуваються і прилипають до шматочках слизу, які виникають через підвищення рівня пептидів в спермі.

Різні запальні захворювання надають патологічний вплив на стан здоров’я сечостатевої системи. Запалення статевих органів може мати неясну етіологію або бактеріальну. При бактеріальної формі патології виникає інфікування організму хвороботворними мікроорганізмами. Бактерії харчуються здоровими тканинами.

На ділянці, заселеному хвороботворними мікробами, скупчуються загиблі клітини тканин. Вони викликають запалення. Запальний процес може протікати як на поверхні органу, так і всередині. Процес, що протікає в сім’явивідних шляхах, призводить до помилкової аглютинації. В даному випадку сперматозоїди склеюються із загиблими тканинами.

Частою причиною аглютинації є порушення роботи імунної системи. Імунітет людини виконує функцію щита. Він захищає організм від патогенного впливу навколишнього середовища.

При проходженні сперми по сім’явивідних дорогах у окремих пацієнтів відбувається вироблення антиспермальних тіл. Це пов’язано з помилковою роботою захисної системи. Організм сприймає статеві клітини, як чужорідне тіло і починає на нього нападати.

При цьому відбувається вироблення тіл, які захоплюють спермії і склеюють. У пацієнта виникає помилкова аглютинація.

Як виявити патологію

Багато чоловіків починають замислюватися про медичне обстеження при відсутності вагітності в родині. Для виявлення причин безпліддя пацієнту рекомендується здати спермограмму. Аналіз береться при дотриманні ряду правил:

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

 • Статевий спокій;
 • Відмова від прийому спиртного;
 • Скасування супутнього лікування.

Статевий спокій необхідно дотримуватися для виявлення терміну життєздатності статевої клітини. Середнім терміном життя вважається 4-5 днів. На цей період пацієнт повинен відмовитися від сексуальних контактів.

Якщо ж правило дотримуватися не буде, то аналіз вважається недійсним. Також статевий спокій дотримується для найбільшого скупчення сперматозоїдів і секрету.

Це допоможе більш точно з’ясувати причини безпліддя.

Спиртні напої згубно впливають на життєдіяльність статевих клітин. Спермії мають підвищену чутливість до алкоголю. При щоденному вживанні навіть невеликих доз алкоголю, сперматозоїди гинуть. Відмова від алкоголю здійснюється за 3-4 дні до спермограми.

Багато пацієнтів знаходяться на додатковому лікуванні від різних хронічних захворювань. Прийом деяких препаратів призводить до аномального розвитку сперміїв або їх загибелі. За один тиждень до спермограми хворому необхідно проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем. Він підкаже, чи можна відмовитися від супутнього лікування на 5-7 днів.

Якщо аналіз був зібраний правильно, то діагностика буде більш точною. При зборі еякуляту необхідно враховувати, що сперма змінює свої властивості протягом 20 хвилин. Спочатку сперма має рідку структуру для легкого проходження по сім’явивідних дорогах. Потім вона стає в’язкою. Це необхідно для кращого утримання насінної рідини в піхву.

Через 20 хвилин сперма знову розріджується, щоб полегшити проходження сперматозоїдів до яйцеклітини. Тому фахівці вимагають, щоб еякулят був зібраний не пізніше ніж за три години до дослідження. Також потрібно враховувати погодні умови. Насіннєва рідина не повинна повергаться перегріву або переохолодження.

Перепади температур можуть привести до повної загибелі статевих клітин.

Після вивчення спермограми фахівці призначають бактеріальний посів мазка. Даний аналіз допоможе виявити етіологію захворювання. При бактеріальному посіві можна виявити дорослі особини хвороботворних мікроорганізмів або продукти їх життєдіяльності. Якщо в мазку чоловіки бактерії не виявляються, то лікування полягає в підборі методів запліднення яйцеклітини.

Методи усунення проблеми

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

 • Медикаментозне вплив;
 • Хірургічне вплив.

Медикаментозна терапія призначається при виявленні запального процесу. Для усунення бактерії, що викликала склеювання сперміїв і загибель тканин, необхідно пити антибіотики. Часто фахівці використовують антибіотичні препарати широкого спектра дії. Вони здатні одночасно знищити різні групи мікробів.

Після антибіотиків пацієнту призначаються нестероїдні протизапальні лікарські засоби. Вони прибирають запалення, і знижують тонус тканин. Це допомагає організму швидше очиститися від мертвих тканин і відновитися спермі.

Хірургічне вплив призначається при ураженні сім’явивідних шляхів судинними патологіями. Варикоцеле третьої і другого ступеня призводить до зміни структури і складу сперми. Усунути патологію можна тільки хірургічним методом. Також операцію призначають при перекруте яєчка або аденомі передміхурової залози в останній стадії.

Аглютинація може і не піддаватися лікуванню. У цьому випадку фахівці підбирають методи запліднення для пари.

Для першого запліднення фахівці проводять промивання еякуляту. Здорові рухливі клітини відокремлюються про мертвих і склеєних і зберігаються в секреті. Загиблі клітини вимиваються.

Очищена рідина вводиться в тіло матки за допомогою спеціального шприца. Якщо запліднення не настає, то пара направляється на екстракорпоральне запліднення.

В цьому випадку сперматозоїд вводиться в яйцеклітину мікроголкою.

Якщо в сім’ї тривалий час не відбувається зачаття, то необхідна допомога лікарів. Аглютинація в спермограмме може стати однією з патологічних причин, що перешкоджають заплідненню.

 

Що таке аглютинація в спермограмме і як лікувати проблему?

Спермограма – це докладний аналіз еякуляту , в ході якого проводиться його макроскопическое, мікроскопічне і фізико-хімічне дослідження. Даний тест проводять в спеціалізованих клініках і лабораторіях тим чоловікам, які мають проблеми із зачаттям.

Аналіз має багато параметрів, один з них – наявність або відсутність аглютинації.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Що таке аглютинація в спермограмме

Аглютинація є обов’язковим параметром , який вказується в спермограмме. Біля неї може стоять п’ять різних знаків:

Відмітка – Опис

Аглютинації немає;
+Виявлено склеювання одиничних сперматозоїдів (до 5)
++Склеювання від 5 до 20 сперматозоїдів;
+++Виявлено великі групи з десятків склеєних клітин;
++++Майже всі гамети склеєні між собою.

Аглютинація – це імунна реакція, в ході якої відбувається взаємодія антитіла (імуноглобуліну) з антигеном, їх з’єднання і випадання імунного комплексу в осад. Така реакція відбувається в організмі у відповідь на потрапляння в кров чужорідних агентів, наприклад, бактерій.

Зверніть увагу! У нормі в спермограмме аглютинації бути не повинно, її поява означає, що в спермі присутні антитіла до сперматозоїдів. У нормі дані антитіла не виробляються в організмі.

Види патології

Аглютинація може бути помилковою і істинної.

Хибна

В даному випадку мова йде не про аглютинації, а скоріше про агрегації. Сперматозоїди випадають в осад через взаємодію з іншими клітинами. Таке буває при порушенні правил збору еякуляту . При цьому антитіл в спермі немає, навпаки аглютинації в спермограмме варто + або ++.

Під час повторної здачі, як правило, даної патології не виявляється.

Справжня

У цьому випадку  дійсно відбувається імунна реакція і на сперматозоїди впливають антитіла, які їх агглютинируют. У спермограмме навпроти відповідного параметра може стояти від + до ++++, в залежності від вираженості реакції і кількості імуноглобулінів.

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Причини розвитку проблеми

Основна причина появи істинної аглютинації – освіту  в організмі  антиспермальних антитіл і їх потрапляння в насінну рідину.

Для цих імуноглобулінів антигеном-мішенню є сперматозоїди.

Це цікаво! Сперматозоїди мають антигенний склад, відмінний від клітин організму. Вони є чужорідними тілами в чоловічому організмі. Між статевими клітинами і клітинами імунітету існує гематотестикулярний бар’єр. У нормі імунна система не стикається зі сперматозоїдами і антитіла до них не виробляються.

Порушення гематотестикулярного бар’єру може спостерігатися в таких випадках:

 • Вроджена неповноцінність статевих органів;
 • Ендокринна патологія;
 • Гостре або хронічне запалення органів сечостатевої системи (епідидиміт, орхіт, простатит);
 • Травми яєчок ;
 • Хірургічні операції на статевих органах .

Симптоми і ознаки аглютинації

На здоров’я самого чоловіка дана патологія може не позначитися. Єдиний симптом – труднощі із зачаттям дитини .

Можливі прояви, що вказують на причину аглютинації. Наприклад, біль в мошонці або внизу живота, утруднення сечовипускання, слабкість ерекції .

Однак частіше ці прояви відсутні і причину виявляють за допомогою докладного вивчення анамнезу та проведення додаткових досліджень.

Методи діагностики проблеми

Аглютинацію можна виявити шляхом микроскопирования насінної рідини і проведення рядів тестів. Для того, щоб відрізнити справжню реакцію від помилкової необхідно виявити антиспермальні антитіла. Існує кілька способів їх виявлення:

 • МАР-тест . Для його проведення в насінну рідину додають латексні частинки, покриті антиспермальні сироваткою. У тому випадку, якщо на поверхні сперматозоїдів є АСАТ, вони склеяться з латексними частинками і випадуть з ними в осад.
 • ІФА . Даний тест проводиться для виявлення АСАТ в крові чоловіка. Для цього в сироватку крові додають антитіла до АСАТ, мічені ферментом, а потім субстрат до цього ферменту. Якщо реакція між субстратом і ферментів не відбулася, значить в крові чоловіка є антиспермальні антитіла. При істинної аглютинації АСАТ завжди з’являється і в спермі, і в крові.

Додатково необхідно провести обстеження для виявлення причини даної патології. Для цього здають  загальний аналіз сечі , проводять УЗД органів малого таза , ретельно обстежують простату, яєчка і їх придатки.

Лікування аглютинації у чоловіків

Для початку, необхідно провести  повторний аналіз з дотриманням всіх правил здачі біологічного матеріалу. У тому випадку, якщо наявність аглютинації знову підтверджується, необхідно почати лікування. Терапію повинен призначати лікар, виходячи з причин даної проблеми.

 • Найчастіше лікують первинну патологію , наприклад, запалення органів статевої системи.
 • Крім того, лікар може призначити гормональну терапію тестостероном для поліпшення якості сперми.
 • Специфічною терапії цієї патології не існує.

Чи заважає хвороба можливості мати дітей

Невелика ступінь аглютинації може ніяк не позначитися на репродуктивній функції . Якщо в еякуляті залишається достатня кількість вільних сперматозоїдів, запліднення яйцеклітини можливо.

Проблеми виникають в тому випадку, якщо аглютинація оцінюється в три або чотири плюса . Тоді сперматозоїди склеюються між собою замість того, щоб рухатися до яйцеклітини. Такі гамети не здатні до запліднення. У цьому випадку  можливе проведення ЕКЗ .

Під час ЕКО сперматозоїди звільняють від антитіл в лабораторних умовах, а потім підсаджують до яйцеклітини. Іноді, для подружньої пари це єдина можливість зачати дитину.

 

Проблема аглютинації сперміїв і способи її усунення

Аглютинація сперматозоїдів: причини і лікування виявленої аглютинації

Буває так, що на протязі довгого часу закохана пара не може створити повноцінну сім’ю і зачати дітей. У такому випадку рекомендується звернутися до фахівців і пройти курс обстеження.

Найчастіше з аналізів беруть аналіз сперми. Результатами обстеження можна виявити спермагглютінаціі. Спермограма покаже всі наявні проблеми і ступінь аглютинації.

Якщо хвороба буде виявлена, то лікуючий лікар визначить причину хвороби і призначить курс лікування.

Буває так, що на протязі довгого часу закохана пара не може створити повноцінну сім’ю і зачати дітей

 • Лікування можливо із застосуванням медикаментів і хірургічного втручання.
 • У разі, коли після перших аналізів не вдалося визначити причину захворювання, або аналізи були неточними, і діагноз не підтверджується, але і не спростовується, лікар призначить внутрішньоматкову інсемінацію.
 • Процес має на увазі обробку спермий в центрифузі, там сперматозоїди відокремляться від насінної рідини.

Аглютинація сперматозоїдів – це суто медичний термін, при якому відбувається склеювання сперматозоїдів. Процес виникає в крові людини під впливом антитіл, починається спермагглютінаціі. Сперматозоїди при цьому втрачають активність, оскільки їх головки і хвостики виявляються склеєними. Через це вони не можуть запліднити яйцеклітини.

Аглютинацію часто плутають з агрегацією.

У другому випадку сперматозоїди злипаються з іншої насіннєвий рідиною. Процес менш небезпечний, оскільки критичні наслідки у вигляді безпліддя виникають тільки на останніх стадіях хвороби. Такий процес може зустрічатися навіть і цілком у здорової людини, але відбувається таке вкрай рідко.

Механізм розвитку

Процес розвитку аглютинації починається після того, як на сперматозоїди потрапляють антиспермальні тіла.

Поряд з цим відбувається пробиття гематотестикулярного бар’єру. Вироблення природних антитіл збільшується. Це стандартний механізм захисту організму. Саме через останні починається процес склеювання сперматозоїдів.

У нормальних умовах спермии відокремлені від кровоносної системи бар’єром, що складається з клітин Сертолі, і зберігаються в сперматогенного епітелію. Після пробиття такого бар’єру організм чоловіка визначає спермії як чужорідні тіла.

Це обумовлено кількістю що знаходяться в них хромосом. У цей момент в організмі починають виділятися спеціальні білки, які вступають в щільний контакт зі спермою, тим самим ускладнюючи їх рух і склеюючи їх між собою і іншими клітинами.

Таким чином, імунна система намагається знищити неправдиву загрозу у вигляді сперматозоїдів.

Аглютинація ділиться на 2 основних типи: справжня й хибна. При істинної можна спостерігати, як сперматозоїди злипаються частинами між собою. В цьому випадку спермії втрачають можливість рухатися, результатом стане чоловіче безпліддя. Другим типом вважається помилкова аглютинація.

Спермограма в даному випадку покаже, що сперматозоїди злиплися не між собою, а з іншої фракцією насінної рідини. Це можуть бути епітельних клітини або макрофаги.

В даному випадку неможливий сам процес запліднення, оскільки сперматозоїди не зможуть проникнути в яйцеклітину.

Причини появи аглютинації спермий

 • Першою і основною причиною може стати травма яєчок. При такій травмі ушкоджуються капіляри, і порушується робота насіннєвих каналів. В результаті таких травм сперматозоїди змішуються з кров’ю, що викликає посилення імунної системи і виділення антитіл. Такий фактор є імунологічні. Організм помилково вважає свої клітини чужорідними і знищує їх процесом склеювання і знерухомлення.
 • Другою причиною є урогенітальні зараження. Бактерії, віруси і грибки, які закріпилися на мембрані сперматозоїдів, провокують імунітет, який починає виділяти антитіла. Вони згодом борються не тільки з вірусами і грибками, а й зі сперматозоїдами, просто знищуючи їх своїми клейкими властивостями.
 • Третім варіантом стають ВОЗМТ (Запальні захворювання органів малого тазу) Приклади: простатит, орхіт.

Невдале хірургічне втручання в області статевих органів також може стати збудником спермагглютінаціі.

Діагностика

Аглютинація сперміїв – не звичайне захворювання, тому перед діагностикою слід зробити кілька підготовчих кроків. Перший крок – це зробити спокійніше свою статеве життя і утриматися від статевого акту протягом тижня.

Далі слід виключити з раціону спиртні напої, продукти, що містять кофеїн і лікарські препарати. У жаркий період року слід утриматися від водних процедур і впливу високих температур від сонячного світла на тіло людини.

Після таких кроків аналізи зможуть показати більш точний результат.

Основним видом діагностики є спермограма. Спермограма – це дослідження спрямовує на мікроскопічному рівні. Даний аналіз визначає морфологічний склад насінної рідини, наявність запальних процесів і здатність до запліднення.

Аглютинація – це лише частина показників, які визначаються спермограми. Остання здатна визначити в’язкість, колір і наявність сторонніх домішок в спермі (кров, еритроцити, слиз). Також аналіз вкаже кількість злиплих сперматозоїдів.

Запорукою точності аналізу стане правильний вибір досліджуваних зразків.

Матеріал для спермограми збирається в презервативі. У лабораторіях є спеціальні кімнати. У кімнатах одне місце і надійні двері. Процедуру можна виконати і вдома, але аналізи слід зберегти теплими і здати протягом години. Для уточнення результатів варто пройти процедуру кілька разів.

Спермагглютінаціі ділиться на кілька ступенів тяжкості:

 • «+» – мінімальна кількість злиплих сперміїв. Такому аналізу великого значення не надають;
 • «++» – виявлені групи по кілька десятків;
 • «+++» – до п’яти злиплих груп;
 • «++++» – перевищений значення груп зі злиплими спермиями.

Оцінку аналізу підводять за наступними критеріями:

 1. У спермограмме явно видно число сперміїв. З’ясовується кількістю плюсів.
 2. Після першого аналізу пацієнт не повинен впадати у відчай. Аглютинація в спермограмме може бути не точною. Для точного з’ясування потрібно пройти аналізи повторно.
 3. Якщо аналізи підтвердилися, то слід розібратися в причині: проблеми з імунітетом, аутоімунний або хронічний запальний процес.

У разі, коли спермограма показала негативний результат, людині не слід впадати у відчай. У його спермі все-одно є сперматозоїди, які не почали злипатися. І навіть один такий НЕ злиплий «живчик» здатний запліднити яйцеклітину. Медицині відомі випадки такого явища.

Аглютинація в спермограмме – це, звичайно, проблема, з якою потрібно боротися.

Але запліднююча здатність визначається MAR-тестом.

MAR-тест здатний визначити відсоток рухливих сперматозоїдів по відношенню до загальної маси насінної рідини. Тест трохи складніше спермограми. І для аналізу крім сперми знадобиться здати аналіз крові.

Обидва дослідження бажано проводити в один час, це дасть більш точні результати. Позитивним результатом MAR-тесту вважається результат, в якому «живчиків» понад 50%.

Нормозоспермія – термін, що означає кількість і якість живих сперміїв в насінної рідини. Нормальним результатом аналізу буде 30% пуголовків, здатних запліднити яйцеклітину.

Природно, такі результати дають малий шанс на зачаття дитини. Але радіти не варто. Сперма з виявленої в ній агглютинацией практично не здатна відтворити гарне потомство. Тому діти можуть народжуватися з відхиленнями. У таких випадках бажано звернутися до лікаря і почати лікування.

Процедура лікування аглютинації сперматозоїдів

Якщо причиною патології стало розширення вен лозовідного сплетення або варикоцеле, потрібне хірургічне втручання

Аглютинація не є самостійним захворюванням, вона лише супроводжує хвороби як її симптому.

Тому і лікування такої патології слід починати тільки після проходження всіх необхідних аналізів. Провівши дослідження, лікар виявить причину захворювання і призначить необхідний курс лікування.

Також лікар має право проводити коректування лікування в міру появи нових симптомів.

Якщо причиною патології стало розширення вен лозовідного сплетення або варикоцеле, потрібне хірургічне втручання. Як і при будь-якому захворюванні, лікар може призначити медикаментозне лікування. Незайвим буде застосування гормонотерапії. Все це надасть гарний вплив на продуктивність і якість насінної рідини. Також це підніме рівень тестостерону в організмі чоловіка.

 1. У разі, коли причиною патології стали інфекція або запальний процес, в першу чергу проводять медикаментозне лікування і визначають збудника захворювання.
 2. Медикаменти здатні вилікувати запалення, іноді цього вистачає для зникнення агглютінаціі.Проведя дослідження, лікар виявить причину захворювання і призначить необхідний курс лікування
 3. Але якщо запальний процес не виявлено, аглютинація говорить про нездатність чоловіка до запліднення.

Тут до справи підключаються репродуктивні технології. Їх метою є очищення сперміїв від антитіл. У лабораторії насінну рідину відмивають в розчинах, повертаючи їм рухливість. Після фільтрації кількість «живчиків» значно збільшується, і стає достатнім для проведення інсемінації.

Внутрішньоматкову инсеминацию проводять за допомогою спеціального катетера. У порожнину матки вводиться відмита сперма, тоді шанси на запліднення підвищуються.

Процедура не тривала за часом, і її можна порівняти з природним заплідненням. Вона проводиться в період дозрівання яйцеклітини, який відстежується за допомогою ультразвукового дослідження яєчників.

Якщо кількість «живчиків» мало, і внутрішньоматкова інсемінація неможлива – застосовують пробірочний метод запліднення.

Що таке аглютинація і як вилікувати захворювання?

Процес зачаття дитини не завжди проходить легко і безхмарно. У цьому можуть бути винні як обидва партнера, так і один з них. Безумовно, жіночий організм повинен бути куди більше готовий до вагітності та пологах.

Чоловічий організм відповідає за саме зачаття. Воно може не відбутися через такого явища як аглютинація сперматозоїдів. Це типове захворювання, яке можна вилікувати кількома способами.

Що це таке?

У медицині є таке явище як аглютинація сперматозоїдів. Це означає, що частинки склеюються між собою, ускладнюючи тим самим потрапляння в яйцеклітину. Подібне явище можна порівняти з фізикою, коли дві частинки притягуються один до одного, оскільки мають різний заряд. На ділі ж вони повинні відштовхуватися.

Цей стан в організмі піддається лікуванню, причому якомога швидшому. Лікарі відзначають, що ці обидві патології може зустрітися у цілком звичайного здорового чоловіка, яка не страждає на ніякими іншими захворюваннями. Завдяки аглютинації чоловік не може зачати дитину, тобто він стає безплідним.

Аглютинація – це склеювання сперматозоїдів один з одним різними частинами, головками і / або хвостами, бувають масивні скупчення, що заважають рухатися іншим – неагглютінірованним сперматозоїдам, які не в силах обійти таку перешкоду.

Діагностика проста: при дослідженні сперми під мікроскопом видно скупчення склеєних сперматозоїдів.

Залежно від того, як виглядають скупчення, існують 2 різних терміна, які іноді використовуються як синоніми:

 1. аглютинація – сперматозоїди прилипають один до одного і є рухомими, але немає інших клітин або детриту;
 2. агрегація – склеєні сперматозоїди є нерухомими і визначаються інші клітини, наприклад, епітеліальні.

Для оцінки часто використовують шкалу ступенів, відсотки або «хрести», які варіюються від 0 (без аглютинації) до 3 (більш 30% -40% злиплих сперматозоїдів).

Найбільш поширена причина аглютинації – антиспермальні антитіла, але є й інші, наприклад:

 • надзвичайно висока концентрація сперматозоїдів;
 • зміни в рН сперми через проблеми з залозами чоловічої статевої системи (після інфекції або запалення);
 • збільшення температури тіла через лихоманку;
 • наявність великої кількості епітеліальних або плоскоклітинний клітин;
 • певні типи бактерій можуть спровокувати агглютинацию.

Залежно від причин і ступеня вираженості аглютинації лікування може включати вітамінні добавки, особливо з вітаміном С, і антиоксиданти. Якщо медикаменти не допомагають – оптимальний варіант ЕКО ІКСІ. У ембріологічною лабораторії можуть відокремити одиничні рухливі сперматозоїди від скупчень і нерухомих клітин.

Клінічні варіанти

У тому випадку, коли у чоловіка не виявлено проблеми зі здоров’ям, його сперматозоїди відштовхуються одна від одної, створюючи тим самим нормальний і повноцінний репродуктивний фон. Якщо дві частинки притягуються, то спостерігається зовсім інша клінічна картина, а саме аглютинація. Вона може бути декількох різних видів.

Справжня

Один з найбільш частих випадків, коли спермії склеюються між собою. У мікроскопі можна побачити, як частинки з’єднуються, утворюючи тим самим міцну спайку. При цьому, з’єднання йде як за допомогою хвостиків, так і головками. Нерідко зчіплюється відразу кілька спермий.

Міцно чіпляючись між собою, спермії втрачають відразу активність. У цей час вони стають нерепродуктивними. А чоловікові ставиться діагноз безпліддя.

Хибна

Другий варіант захворювання лікарі називають хибним. Спермії склеюються, але вже не між собою, а з сторонніми частинками. Це можуть бути різні клітини, слиз, насіннєва рідина.

При помилкової клінічній картині активність сперматозоїдів знижується, що також призводить до чоловічого безпліддя.

Previous Білі плями на нігтях у дитини - профілактика і лікування патології, особливості харчування
Next Цистит при вагітності: основні ознаки і причини розвитку запалення

No Comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *