Загружается, подождите...

Вітамін с (Vitaminc)


міжнародна та хімічна назви: ascorbic acid;g-Лактон 2,3-дегідро-L-гулонової кислоти;

основні фізико-хімічні властивості: круглі шершаві таблеткисвітло-жовтого або жовтого кольору;

склад: 1 шипуча таблетка міститьаскорбінової кислоти 1000 мг;допоміжні речовини: натрію бікарбонат, натріюкарбонат зневоднений, кислота лимонна зневоднена, сорбітол, лимону аромат,рибофлавін-5-натрію фосфат, натрію сахарин, макрогол 6 000, натрію бензоат,повідон К-30.

Форма випуску. Таблетки шипучі.

Фармакотерапевтична

група. Простіпрепарати аскорбінової кислоти (вітаміну С). Код АТС A11G A01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Вітамін Смає виражені відновні властивості. Бере участь у регулюванні окисно-відновнихпроцесів, вуглеводного обміну, чинить вплив на обмін амінокислот ароматичногоряду, метаболізм тироксину, біосинтез катехоламінів, стероїдних гормонів іінсуліну; необхідний для згортання крові, синтезу колагену і проколагену,регенерації сполучної і кісткової тканин. Нормалізує проникну здатностькапілярів. Сприяє абсорбції заліза у кишечнику і бере участь у синтезігемоглобіну. Підвищує неспецифічну резистентність організму, має антидотнівластивості. Дефіцит вітаміну С у їжі призводить до розвитку гіпо- абоавітамінозу С, оскільки в організмі цей вітамін не синтезується. Фармакокінетика.Вітамін С після перорального вживання добре всмоктується у тонкомукишечнику. Максимальна концентрація після перорального прийому досягаєтьсячерез 4 години. Близько 25% зв’язується з протеїнами плазми, депонується узадній частці гіпофіза, корі надниркових залоз, епітелії ока, проміжнихклітинах сім’яних залоз, яєчниках, печінці, мозку, селезінці, підшлунковійзалозі, легенях, нирках, стінці кишечнику, серці, м’язах, щитовидній залозі.Препарат метаболізується у печінці, виводиться нирками. При збільшенні концентраціїпрепарату у плазмі до більше ніж 1,4 мг/100 мл збільшується його виведення.Паління та зловживання етиловим спиртом прискорює розпад аскорбінової кислоти(перетворення у неактивні метаболіти), різко зменшуючи її запаси в організмі.

Показання для застосування.Цинга і гіповітаміноз вітаміну С;у складі комплексної терапії :- грипу і застуди;- інфекційних захворювань і інтоксикацій;- при схильності до кровотеч, особливо ясен;геморагічних діатезах.

Спосіб застосування та дози. Дорослим рекомендуютьдобову дозу 0.5-1 г (1/2-1 шипуча таблетка) протягом 7-10 днів. Таблеткурозчиняють у склянці води (200 мл).Щодо більш тривалого застосування препаратунеобхідно проконсультуватися з лікарем.

Побічна дія. Досить рідко трапляється;після тривалого застосування великих доз можуть виникнути діарея, печія,оксалатні камінці у нирках, тимчасове зниження рН сечі, головний біль,почервоніння шкіри. При тривалому застосуванні великих доз можливо пригніченняфункції інсулярного апарату підшлункової залози, а також пригнічення функціїнирок.

Протипоказання. Гіперчутливість доаскорбінової кислоти, схильність до тромбозів, тромбофлебіт, цукровий діабет.

Передозування. Після тривалогозастосування у великих дозах можливо пригнічення функції інсулярного апаратупідшлункової залози, підвищення зсілості крові, порушення функції нирок(підсилення синтезу глюкокортикоїдів).

Особливості застосування. З особливою обережністюпризначають пацієнтам із сечокам’яною хворобою, не рекомендується тривалезастосування великих доз. Застосування великих доз препарату може вплинути нарезультати деяких лабораторних аналізів (глюкоза у сечі, дослідження калу наприховану кров). Необхідний контроль за функцією нирок, рівнем артеріальноготиску.Вживання свіжих фруктів, овочевих соків і лужнихнапоїв знижує всмоктування аскорбінової кислоти.

Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.Взаємодія з лікарськими препаратами можлива при тривалому застосуванні великихдоз. Вітамін С підвищує абсорбцію пеніциліну, заліза;знижує ефективність гепарину і непрямих антикоагулянтів; підвищує ризикрозвитку кристалурії при лікуванні саліцилатами. При одночасному застосуванні зестрогенами підвищується рівень гормону у сироватці крові; з пероральнимиконтрацептивами - знижується контрацептивний ефект. Препарати хіноліновогоряду, кальцію хлорид, саліцилати і кортикостероїди при їх триваломузастосуванні вичерпують запаси Вітаміну С.

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурівід 15 до 25 °С у захищеному від світла та вологи місці. Зберігати унедоступному для дітей місці. Термін придатності – 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z