Загружается, подождите...

Вітамін е (Vitamin e)


міжнародна та хімічна назви: Toсopherol,dl-2,5,7,8-тетраметил-2(4,8,12-триметил-тридецил)-6-ацетоксихроманом;

основні фізико-хімічні властивості: капсули м’які желатинові цилідричної формиз напівсферичними кінцями, зі швом, від світло-червоного до темно-червоногокольору, заповнені маслянистою рідиною від світло-жовтого до темно-жовтогокольору;

склад: 1 капсула містить a-токоферолу ацетату (вітаміну Е у перерахунку на 100%) 0,2 г;допоміжні речовини: олія соняшникова рафінована дезодорована або оліякукурудзяна рафінована дезодорована, желатин, гліцерин, ніпагін, ніпазол,кислотний червоний 2С.

Форма випуску. Капсули м’які.

Фармакотерапевтична група. Прості препарати вітамінів. Токоферол. Код АТС А11НА03.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Вітамін Е–жиророзчинний вітамін, який має високуантиоксидантну і радіопротекторну дію, бере участь у біосинтезі гема і білків,проліферації клітин та інших найважливіших процесах клітинного метаболізму.Вітамін Е покращує споживання тканинами кисню. Виявляє ангіопротекторнудію, впливаючи на тонус і проникність судин, стимулюючи утворення новихкапілярів. Імуномоделюючий ефект вітаміну Е зумовлений стимуляцією Т-клітинного тагуморального імунітету. Токоферол є незамінним для нормальних репродуктивних процесів:запліднення, розвитку плоду, формування та функціонування статевої системи.При дефіциті вітаміну Е розвиваються гіпотонія та дистрофія скелетнихм’язів, міокарда, підвищується проникність та ламкість капілярів, розвиваєтьсядегенерація фоторецепторів, яка викликає порушення зору. Розвивається зниженнястатевої функції–у чоловіків та порушення менструального циклу, схильність довикиднів–у жінок.Дефіцит вітаміну Е може зумовити розвиток гемолітичної жовтяниці уновонароджених, а також синдром мальабсорбції, стеаторею.Фармакокінетика. Після всмоктування в кишечнику більша частина токоферолу потрапляє влімфу та кров, швидко розподіляється в тканинах організму з переважнимнакопиченням у печінці, м’язах, жировій тканині. Найвища концентрація спостерігаєтьсяв надниркових залозах, гіпофізі, статевих залозах, міокарді. Більша частинапрепарату виводиться з організму з сечею, частково–з жовчю.

Показання до застосування. Гіповітаміноз Е; порушення репродуктивної функції ужінок і чоловіків; клімактеричний період; дегенеративно-дистрофічні зміни вм’язах (міопатії), суглобах, сухожилках; системні захворювання сполучноїтканини (склеродермія, червоний вовчак, ревматоїдний артрит тощо); захворюванняшкіри (дерматити, псоріаз, трофічні виразки, екзема); очні хвороби; періодреконвалесценції після травм, важких соматичних захворювань; інша патологія, щопотребує антиоксидантної терапії.

Спосіб застосування та дози. Вітамін Е призначають внутрішньо після їжі. При м’язових дистрофіях, захворюваннях нервово-м’язової системи,сухожильно-суглобового апарату. Вітамін Е призначають по 200 мг 1 раз на добу.Курс лікування становить 30 – 60 днів, повторний курс через 2 – 3 місяці.При порушенні сперматогенезу і потенції у чоловіків препаратпризначають по 200 мг на добу. У поєдані з гормональною терапією призначаютьпротягом 30 днів. При загрозі переривання вагітності Вітамін Е призначають по 200 мг 1раз на добу протягом 7 – 14 днів; при порушенні внутрішньоутробного розвиткуплоду призначають по 200 мг на добу в перший триместр вагітності. При комплексній терапії серцево-судинних захворювань, очних хворобахВітамін Е призначають у дозі 200 мг 1 раз на добу в комбінації з вітаміном А.Курс лікування становить 1 – 3 тижні. При дерматологічних захворюваннях препарат призначають по 200 мг 1 разна добу. Курс лікування становить 20 – 40 днів. В інших випадках дози та тривалість курсу лікування призначає лікар.Для дорослих разова середня доза становить 100 мг, вища – 400 мг;добова середня доза становить 200 мг, вища добова – 1000 мг.

Побічна дія. Алергічні реакції (свербіж, гіперемія шкіри). При триваломузастосуванні великих доз Вітаміну Е можливі явища зниження згортання крові,кровотечі у шлунково-кишковому тракті, збільшення печінки, креатинурія.

Протипоказання. Підвищена індивідуальна чутливість до компонентівпрепарату.

Передозування. Диспепсичні розлади – діарея, біль в епігастрії; креатинурія.

Особливості застосування. З обережністю застосовують при підвищеному ризику розвиткутромбоемболій, хворим з важким кардіосклерозом і при інфаркті міокарда.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Вітамін Е не можна застосовувати разом із препаратами заліза, срібла,засобами, що мають лужне середовище (натрію гідрокарбонат, трисамін тощо),антикоагулянтами непрямої дії (дикумарин, неодикумарин тощо).Вітамін Е посилює дію стероїдних та нестероїдних протизапальнихпрепаратів (натрію диклофенак, ібупрофен, преднізолон тощо); знижує токсичнудію серцевих глікозидів (дигітоксин, дигоксин тощо), вітамінів А та D.

Умови та термін придатності. В сухому, захищеному від світла місці при температурі від 15 до 25 °C.Зберігати в недоступному для дітей місці.Термін придатності – 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z