Загружается, подождите...

Вітамін а 12000 мо (Vitamin a 12000 iu)


міжнародна та хімічна назви: retinol; транс–9,13-диметил-7-(1,1,5-триметилцикло-гексен-5-іл-6)-нонатетраєн-7,9,11,13-ол;

основні фізико-хімічні властивості: однорідні, овальні, гладкі, блискучі, м’якіжелатинові капсули червоного кольору, заповнені жовтуватим, прозорим, оліїстимрозчином;

склад: 1 капсула містить 12 000 МО ретинолу пальмітату(вітамін А);допоміжні речовини: желатин, гліцерол, натрію етил парагідроксибензоат, натріюпропіл парагідроксибензоат, Cochineal re (E 124).

Форма випуску. Капсули м’які желатинові.

Фармакотерапевтична група. Прості препарати вітаміну А. Код АТС А11СА01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка.Береактивну участь у синтезі білків, жирів і полісахаридів; окисно-відновнихпроцесах, енергетичному і мінеральному обміні; побудові гормонів, травнихферментів і структурних елементів клітин, тканин. Відіграє важливу роль упідтримці нормального стану шкіри і слизових оболонок, загоєнні ран і виразок,забезпеченні гостроти сутінкового зору. Підвищує стійкість організму доінфекційних захворювань, активізує процеси клітинного фагоцитозу і виробленняімунних білків (антитіл). Належить до природних клітинних антиоксидантів.Ретинол необхідний для нормального функціонування печінки і жовчовивіднихшляхів, нервової системи, кісткового мозку. Безпосередньо підтримує нормальнув'язкість (плинність) крові. Фармакокінетика. При прийомі внутрішньо (перорально)препарат добре всмоктується у тонкому кишечнику і накопичується в печінці.Звідти з течією крові розноситься в органи і тканини. Продукти обміну ретинолувиводяться з організму із сечею. Резорбція вітаміну зменшується призахворюваннях, що порушують функціональний склад слизової оболонки кишечникуабо знижують склад жовчних кислот та панкреатичної ліпази в дуоденальному соку,при недостатній кількості жирів у їжі (при парентеральному харчуванні,дотримуванні дієти та ін.) та застосуванні деяких лікарських засобів.

Показання для застосування. Вітамін А (ретинолу пальмітат) призначають: - для лікування гіповітамінозу таавітамінозу А; - при захворюваннях очей (ураження рогівки,ксерофтальмія, кератомаляція, дегенеративні зміни в сітківці, пігментнаретинопатія, порушення зору, гемералопія, кон’юнктивіти та алергічні ураженнявік);- при хворобах шкіри, що супроводжуютьсясухістю (іхтіоз, кератодермії, фолікулярний дискератоз, деякі форми екземи,псоріаз), уповільненням регенерації (обмороження, опіки, рани); звичайні тарожеві вугрі, себорея, облисіння;- у комплексній терапії запальних тавиразково-ерозійних уражень травної системи, гострих і хронічнихбронхолегеневих захворювань, при зниженні маси тіла, системних захворюванняхсполучної тканини, туберкульозі шкіри, цирозі печінки;- для попередження конкрементоутворення вжовчних і сечовивідних шляхах.

Спосіб застосування та дози. Вітамін А приймають внутрішньо через 10 -15 хвилин після прийому їжі. Рекомендована доза для дорослих – 1 - 2 капсули надобу. Дітям старше 12 років рекомендується приймати по 1 капсулі на добу.

Побічна дія. При тривалому застосуванні високих доз можеспостерігатись алергічна реакція на ретинол – свербіж, еритема та висип, сухашкіра, яка лущиться, сухість у роті, підвищення температури (ці симптомипотребують припинення лікування препаратом), швидка стомлюваність, сонливість,втрата апетиту, нудота і, вкрай рідко, блювання, головний біль, втрата сну,випадання волосся, порушення менструального циклу, біль у животі, афти.

Протипоказання. Надчутливість до діючої речовини або іншихкомпонентів препарату, гіпервітаміноз А (передозування), тяжкі захворюваннянирок, перший триместр вагітності.

Передозування. Симптоми: підвищення внутрішньочерепного тиску – головний біль, нудота, блювання,сухість шкіри, біль у шлунку, біль в суглобах та м’язах, пігментні плями,збільшення розмірів печінки та селезінки, жовтяниця, зміна картини крові,втрата сил та апетиту, підвищення температури, в дуже тяжких випадках –гідроцефалія.Лікування: специфічний антидот невідомий. Застосовуються заходишвидкого виведення препарату з організму (термінова відміна, промивання шлунка,проносні засоби) та відповідні симптоматичні медикаменти.

Особливості застосування. З обережністю призначають препарат призахворюваннях, пов'язаних з порушенням зсідання крові, або таких, щосупроводжуються ризиком розвитку кровотеч; при захворюваннях, щосупроводжуються великою втратою кальцію організмом, тяжких ураженнях печінки,гострих і хронічних гепатитах у жовтяничний період.Препарат має властивість накопичуватися і тривало зберігатися ворганізмі. Жінкам, що приймали високі дози вітаміну А, можна планувативагітність не раніше, ніж через 0,5-1 рік. Це пов'язано з тим, що протягомцього часу зберігається ризик неправильного розвитку плода під впливомнакопиченого організмом препарату.При тривалому застосуванніпрепарату необхідно контролювати біохімічні показники крові і час зсіданнякрові. Для нормального всмоктування вітаміну А необхідна наявність у їжірослинних чи тваринних жирів.При лікуванні порушення сутінкового зору (гемералопії) вітамін А слідзастосовувати з рибофлавіном, нікотиновою кислотою.Жінки у ΙΙ і ΙΙΙ триместрі вагітностіне повинні приймати препарат у дозі понад 10 000 МЕ на добу.Не слід приймати великі дози ретинолу жінкам у період лактації череззагрозу розвитку в грудних дітей гіпервітамінозу А.Вітамін А у вказаній лікарській формі та дозі не рекомендуєтьсязастосовувати у дітей до 12 років.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Відомі такі лікарські взаємодії з вітаміномА:Вітаміни А та Евзаємно посилюють дію; вітамін Е уповільнює розпад Вітаміну А в організмі тапідвищує ступінь його всмоктування у кишечнику;сукралфат,послаблюючі засоби, холестирамін та колестипол знижують резорбцію препаратуслизовою оболонкою кишечнику та зменшують його дію;протизаплідні засоби посилюють дію Вітаміну А;Вітамін А знижує ефекти кортикостероїдів та зменшує токсичністьвітаміну D.Якщо одночасно із прийомом Вітаміну А призначено інші лікарські засоби,пацієнт постійно вживає призначені раніше медикаменти або тільки-но закінчивкурс лікування будь-яким препаратом – необхідно проконсультуватись з лікарем.

Умови та термін зберігання. Зберігати у захищеному від світла і вологимісці, при температурі не вище 25oС. Зберігати в недоступному длядітей місці.Термін придатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z