Загружается, подождите...

Раунатин (Raunatin)


основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, відсвітло-зеленого до зеленого кольору, з двоопуклою поверхнею. На поперечномурозрізі видно ядро, оточене оболонкою;

склад: 1 таблетка містить 2 мг раунатину (у перерахунку на вміст сумиалкалоїдів та 100% суху речовину);допоміжні речовини: цукор, крохмаль картопляний, глюкози моногідрат,кислота стеаринова, масло вазелінове, магнію карбонат, аеросил, титану діоксид,полівінілпіролідон, барвник харчовий зелений яблучний, тальк, віск бджолиний.

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Гіпотензивні засоби. Антиадренергічні засоби зцентральним механізмом дії. Код АТС С02А А04.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Алкалоїди раувольфії(резерпін, серпентин, аймалін) зменшують вміст біогенних моноамінів(норадреналіну, дофаміну, серотоніну) у ЦНС (кортико-гіпоталамічних структурах,особливо задньої частини гіпоталамусу). Порушуючи процеси депонування медіаторау везикулах пресинаптичної мембрани периферичних (адренергічних) нервовихзакінченнях, судинній стінці, мозковому шару наднирникових залоз, препаратблокує адренергічну передачу в цілому, що приводить до поступового зниженняартеріального тиску. Нейролептична та седативна дія алкалоїдів проявляється взниженні рухової активності, зменшенні нервового напруження, розвитку та подовженніприродного сну. Особливістю препарату є те, що він збільшує нирковий кровообіг,підсилюючи клубочкову фільтрацію. Фармакокінетика. Алкалоїди раувольфії добре всмоктуються в травномутракті. Максимальний рівень у плазмі крові досягається через 1-3 години.Близько 40% зв’язується з білками крові. Метаболізм препарату відбувається впечінці оксидантними та гідролітичними ензимами. Період напіввиведення (Т1/2)препарату становить від 50 до 170 годин. Виводиться із сечею повільно, головнимчином у вигляді метаболітів. Близько 40% алкалоїдів раувольфії протягом 96годин виводяться з калом у незміненому вигляді. Терапевтичний ефект раунатинунастає поступово, через 10-14 днів після прийому препарату, й зберігаєтьсяпротягом двох-трьох місяців.

Показання для застосування. Артеріальна гіпертензія, у першу чергу I іII ступеня; аритмії, невротичні стани в психіатричних хворих.

Спосіб застосування та дози. Раунатин призначають дорослим внутрішньо післяїди. Починають, як правило, із прийому на ніч 1 таблетки, що містить 2 мграунатину; на 2-й день приймають по 1 таблетці 2 рази на день; на 3-й день – 3таблетки, доводячи загальну дозу до 8 - 12 мг (4 - 6 таблеток) на день. Післянастання, зазвичай через 10 - 14 днів, терапевтичного ефекту дозу препарату поступовозменшують: 1 - 2 таблетки на день. Курс лікування – 3-4 тижні, але в рядівипадків за показаннями препарат призначають довгостроково у підтримуючій дозі(1 таблетка на день).

Побічна дія. Брадикардія, нудота, блювання, діарея, біль уживоті, сонливість, швидка стомлюваність, депресія, набряки, сухість слизовихоболонок, герпетичні висипання, шкірний свербіж, збільшення маси тіла; притривалому застосуванні у високих дозах можливе порушення функції печінки.Збільшення дози призводить до появи кошмарних сновидінь, розвитку симптомівпаркінсонізму, збільшення частоти нападів стенокардії.

Протипоказання. Підвищена чутливість до алкалоїдів раувольфії,депресія, тяжка серцева недостатність, органічні ураження міокарда, виразковахвороба шлунка та дванадцятипалої кишки у фазі загострення, виразковий коліт уфазі загострення, бронхіальна астма, брадикардія, атеросклероз церебральнихсудин, нефросклероз, епілепсія, паркінсонізм, період вагітності та годуваннягруддю.Не застосовують перед електроімпульсною терапією.

Передозування. Гіпотензія, брадикардія. У тяжких випадках післякороткого періоду збудження та ейфорії розвивається сонливість, депресія,адинамія, явища вираженого паркінсонізму, втрата свідомості, кома.Лікування: промивання шлунка суспензією активованого вугілля тапризначення сольових проносних незалежно від часу, що пройшов з моментуотруєння. Показано форсований діурез. Спеціальних антидотів при отруєнніраунатином й іншими препаратами раувольфії немає. При зниженні артеріальноготиску, при колапсі внутрішньовенно крапельно вводять гемодез, реополіглюкін абомезатон або 0,2% розчину норадреналіну гідротартрату. Адреноміметичні засобипризначають із великою обережністю через загрозу появи набряків легень.Підшкірно вводять 10% розчин кофеїн-бензоат натрію. Наявність різкогопригнічення дихання або його зупинка вимагають відсмоктування слизу з дихальнихшляхів, інтубації та проведення штучної вентиляції легень, оксигенотерапії.

Особливості застосування. Перед плановим оперативним втручанням вартоприпинити прийом раунатину за кілька днів до операції. У випадку екстреноїоперації під загальним знеболюванням у хворих, що приймають раунатин, потрібнапремедикація атропіном. Пацієнтам, що постійно приймають раунатин, вартоуникати потенційно небезпечних видів діяльності, що вимагають підвищеної уваги,швидких психомоторних реакцій.Дані щодо застосування препарату для лікування у дітей відсутні.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Раунатин можна застосовувати одночасно зβ-адреноблокаторами, інгібіторами АПФ, антагоністами кальцію,α-адреноблокаторами та блокаторами ангіотензинових рецепторів. Зобережністю призначають сумісно з хінідином, октадином, серцевими глікозидами.Гіпотензивний ефект препарату підсилюється при комбінації з діуретиками.Раунатин потенціює пригнічуючу дію на ЦНС барбітуратів та алкоголю.

Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла танедоступному для дітей місці при температурі не вище 250С. Термінпридатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z