Загружается, подождите...

Пірацетам (Rіracetam)


міжнародна і хімічна назви: Рiracetam,2-оксо-1-піролідинацетамід;

основні фізико-хімічні властивості:капсули зкришечкою та корпусом жовтого кольору; вміст капсули – порошок білого кольору;

склад: 1 капсула містить пірацетаму 0,4г;допоміжні речовини: цукор молочний, аеросил, кальціюстеарат.

Форма випуску. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Психостимулюючі і ноотропнізасоби. Код АТС NO6B XO3.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Пірацетамналежить до групи ноотропних препаратів. Посилює у мозку синтез дофаміну,підвищує вміст норадреналіну. Пірацетам також збільшує кількість ацетилхолінуна синаптичному рівні і щільність холінорецепторів. Із дії препарату не можнавиключити ГАМК-ергічні елементи, незважаючи на те, що в ГАМК він неперетворюється. Препарат позитивно впливає на процеси обміну та кровообігумозку, стимулює окислювально-відновні процеси, збільшує утилізацію глюкози,покращує регіонарний кровотік в ішемізованих ділянках мозку, збільшуєенергетичний потенціал організму при участі АТФ та аденілатциклази. Оптимізаціяенергетичних процесів сприяє підвищенню стійкості ЦНС до гіпоксії та різнихтоксичних факторів. Пірацетам покращує інтегративну діяльність мозку, сприяєконсолідації пам’яті, покращує процеси навчання. Фармакокінетика. При прийомі внутрішньо швидко імайже повністю всмоктується у тонкому кишечнику; біодоступність – майже 100%.Максимальна концентрація в плазмі крові відзначається через 30 хвилин, успинномозковій рідині – через 2–8 годин після перорального прийому. Періоднапіввиведення із плазми – 4–5 годин. Препарат не зв’язується з білками і неметаболізується в організмі. Виводиться в основному з сечею у незмінному стані(95% прийнятої дози протягом 30 годин). Пірацетам добре проникає у тканиникрізь плацентарний і гематоенцефалічний бар’єри, дифундує через мембрани, яківикористовуються при гемодіалізі. Максимальна концентрація препаратувизначається в корі лобних, скроневих та потиличних долях головного мозку, атакож у мозочку.

Показання для застосування. Пірацетам призначаютьдорослим і дітям при захворюваннях нервової системи, особливо зумовленихсудинними порушеннями, інверсіями обмінних процесів мозку (включаючи людейпохилого віку).Препарат призначають при атеросклерозі головногомозку, судинному паркінсонізмі, інших патологічних процесах з явищами хронічноїцеребральносудинної недостатності з порушенням пам’яті, уваги, мови,запамороченням, при змінах мозкового кровообігу, субкоматозних станах внаслідоктравм мозку та інтоксикацій. Застосовують при захворюваннях нервової системи ізниженням інтелектуально-мнестичних функцій та порушеннями емоційно-вольовоїсфери.У психіатричній практиці застосовують приневротичних та астеноадинамічних депресивних станах з перевагою ознак адинамії, астенічних,сенесто-іпохондричних порушень, ідеаторній загальмованості, при в’ялоапатичнихдефектних станах, шизофренії, психоорганічних синдромах різної етіології,сенільних та атрофічних процесах, у комплексній терапії психічних захворювань.Призначають у комплексній терапії старечих деменцій,включаючи хворобу Альцгеймера. У педіатрії Пірацетам застосовують прицеребростенічних, енцефалопатичних порушеннях, розладах пам’яті,інтелектуальній недостатності. При хронічному алкоголізмі Пірацетам призначають длязменшення явищ астенії, інтелектуально-мнестичних та інших порушень психічноїдіяльності.Препарат доцільно використовувати при гострихвірусних нейроінфекціях для зменшення ішемії і гіпоксії мозку. Антигіпоксичнийвплив препарату слід враховувати в комплексній терапії інфаркту міокарда.

Спосіб застосування та дози. Пірацетам призначають внутрішньодо їди, починаючи з 1,2 г (по 0,4 г 3 рази на добу) і підвищуючи дозу до 2,4 г(іноді до 3,2 г і більше) на добу. Терапевтичний ефект, як правило, настаєчерез 2–3 тижні від початку лікування. У подальшому дозу знижують до 1,2–1,6 г(0,4 г 3–4 рази на добу). Дітям 5–16 років призначають по 0,4 г 3 рази на добу.Максимальна добова доза – 1,8 г.Курс лікування препаратом становить від 2–3 тижнівдо 2–6 місяців і при необхідності повторюється через 6–8 тижнів.

Побічна дія. Препарат, як правило, добрепереноситься. У деяких хворих можливі підвищена дратівливість, неспокій,розлади сну, підвищена стомлюваність, сонливість, нудота, блювання, діарея,запаморочення, тремор, підвищення лібідо; в осіб похилого віку можливезагострення коронарної недостатності. Слід зменшити дозу або припинити прийомпрепарату. Не виключена поява алергічної реакції, симптомів індивідуальноїчутливості.

Протипоказання. Гостра ниркованедостатність,не призначають дітям, які хворіють на діабет та знаявністю в анамнезі даних про алергічні реакції, пов’язані з вживаннямфруктових соків, есенцій. Не рекомендується призначати вагітним та пригодуванні груддю, а також перед сном. Препарат не рекомендується призначатитакож дітям віком до 5 років.

Передозування. Пірацетам практичнонетоксичний і не викликає гострого отруєння навіть у високих дозах. Припередозуванні можливе посилення проявів побічних реакцій. У таких випадкахнеобхідно зменшити дозу препарату.

Особливості застосування. З обережністю застосовуютьпри нирковій недостатності (під контролем функціональних показників). Прикліренсі креатиніну менше 60 мл/хв. або при рівні креатиніну у сироватці кровібільше 1,25 мг/100 мл рекомендується приймати ½ добової дози. Зобережністю призначають пацієнтам з порушенням гемостазу. Побічні ефектичастіше виникають у хворих з психічними розладами та у людей похилого віку. Зобережністю застосовують під час керування транспортними засобами тамеханізмами.

Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.Можлива негативна взаємодія Пірацетаму з витяжкою щитовидної залози, щопроявляється сплутанністю свідомості, психомоторним збудженням, розладом сну.Пірацетам посилює ефект антидепресантів та антиангінальних препаратів. Препаратможна поєднувати з психотропними, серцево-судинними та іншими засобами.

Умови та термін зберігання. Зберігати в захищеному відсвітла місці при температурі від +15о С до +25о С. Термінпридатності – 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z