Загружается, подождите...

Протомід (Protomid)


міжнародна та хімічна назви: protionamide;2-пропіл-тіокарбамоїл-4-піридин;

основні фізико-хімічні властивості: круглі, жовті двоопуклі таблетки, вкритіоболонкою;

склад: 1 таблетка містить 250 мг протіонаміду;допоміжні речовини: крохмаль, желатин, натрію крохмальгліколят, кремнійбезводний колоїдний, клей акації, тальк очищений, магнію стеарат,полівінілпіролідон К-30 (повідон), гідроксипропілметилцелюлоза, титану діоксид,діетилфталат, барвник хіноліновий жовтий супра.

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають на мікобактерії.Протитуберкульозні засоби. Код АТС J04А D01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Протіонамід – резервний протитуберкульозний препаратгрупи похідних тіокарбаміду, за хімічною структурою близький до ізоніазиду.Препарат діє бактеріостатично, а в більш високих концентраціях - бактерициднона певні види мікобактерій збудників туберкульозу. Виявляє туберкулостатичнудію за рахунок блокування синтезу міколієвої кислоти в мікобактеріях.Мінімальна пригнічувальна концентрація (МПК) щодо мікобактерій туберкульозустановить 0,6 мг/л, палочки лепри – 0,05 мг/л. Для терапії туберкульозу, якатриває, як правило, 6 - 12 місяців, протіонамід застосовують завжди в поєднанніз іншими протитуберкульозними препаратами, щоб попередити утвореннярезистентних мікобактерій. Фармакокінетика.Добревсмоктується після прийому внутрішньо. Максимальна концентрація в плазмі крові(1 - 1,4 мг/л) відмічається через дві години після перорального прийому.Розподіляється в усіх тканинах і рідинах організму, включаючи спинномозковурідину. В основному виводиться з сечею, тільки 0,1% препарату виводиться зкалом.

Показання длязастосування. Протомідпризначається при будь-яких формах туберкульозу при неефективності терапіїпрепаратами 1 ряду або при їх непереносимості, застосовується тільки у складікомбінованої терапії з іншими протитуберкульозними засобами. Протомід такожвикористовується як альтернатива клофазиміну при лікуванні прокази. Спосіб застосування та дози. Лікуваннязвичайно починають з дози 250 мг 1 - 2 рази на день, ця доза може бутизбільшена до 3 - 4 таблеток на день залежно від терапевтичного ефекту. Вищадобова доза для дорослих становить 1 г. Приймати препарат слід після їди,запиваючи невеликою кількістю води. Дітям від 5 років призначають по 1 таблетці 2 рази на добу.У комплексному лікуванні прокази застосовують у дозі 500 мг разом зі100 мг дапсону та 50 мг клофазиміну 1 раз на місяць (під наглядом лікаря).Можна застосовувати як альтернативний засіб при підвищеній чутливості до клофазиміну,рекомендована доза – 250 -375 мг на добу. Побічна дія. Побічна діятерапії протіонамідом стосується шлунково-кишкового тракту, печінки, шкіри,ендокринної та нервової систем.Побічна дія з боку шлунково-кишкового тракту звичайно виражена втратоюапетиту, нудотою, блюванням, сухістю та металевим присмаком у роті. Післяприпинення прийому препарату ці побічні ефекти, як правило, швидко минають.Часто під час лікування відмічають підвищення рівня трансаміназ. Інколивідмічаються виражені порушення функції печінки з ознаками гепатиту та жовтухи.Шкірні реакції відмічаються вкрай рідко, в окремих випадках описаніпелагроподібні реакції відповідно з комбінацією шкірних проявів та порушень збоку центральної нервової системи.Інколи відмічають ендокринні порушення: розвиток гіпоглікемії у хворихна цукровий діабет, гінекомастію (збільшення грудних залоз у чоловіків). Упоодиноких випадках відмічають порушення менструального циклу; імпотенція,гіпотиреоз (дисфункція щитовидної залози).Протомід може спричинювати порушення периферичної та центральноїнервової систем. Описані випадки полінейропатії, особливо при застосуванніпрепарату в комбінації з ізоніазидом. Прийом Протоміду може призвести дозапаморочення, головного болю, порушення концентрації уваги, порушень психіки. Протипоказання. Протомідне можна застосовувати при гіперчутливості до протіонаміду, гострих і хронічнихзахворюваннях печінки. Хронічний алкоголізм. Вагітність і лактація. Діти до 5років.

Передозування. При передозуванні Протоміду можуть спостерігатисянудота, блювання, сухість і металевий присмак у роті, порушення функції печінкиз ознаками гепатиту та жовтухи, запаморочення, головний біль, порушенняконцентрації уваги, порушення психіки, гіпоглікемія у хворих на цукровийдіабет.Лікування: промивання шлунка, проведення симптоматичної терапії. Особливості застосування.Протомід найкраще приймати під час сніданку з невеликою кількістю рідини. Привиникненні побічної дії з боку шлунково-кишкового тракту можна розділити добовудозу на 2 прийоми. Протомід слідприймати тільки з іншими ефективними протитуберкульозними агентами. Оскільки препарат постійно застосовується вкомбінації з іншими протитуберкульозними препаратами, необхідний регулярнийконтроль сироваткових трансаміназ, гамма-глутаматтрансаферази та лужноїфосфатази. Хворим на цукровий діабет необхідний контроль рівня цукру в крові.Гепатотоксичність препарату залежить від ступеня порушень функціїпечінки, таких як ушкодження печінки в результаті алкоголізму чи післяоперацій. Ці побічні ефекти спостерігаються особливо при комбінованій терапії зізоніазидом, рифампіцином і піразинамідом.З обережністюпризначають пацієнтам з депресією або іншими психічними захворюваннями. Потрібно уникати одночасного застосування Протоміду та вживанняалкоголю через небезпеку виникнення стану збудження центральної нервовоїсистеми. При комбінованому застосуванні Протоміду з ізоніазидом і циклосериномпотрібно зважати на можливість порушень психіки.Дозу препарату підвищувати поступово!Під час лікування Протомідом слід дотримуватисьобережності при керуванні автомобільним транспортом та обслуговуванніпотенційно небезпечних механізмів.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Гепатотоксичність Протоміду підвищуєтьсяпри застосуванні в комбінації з рифампіцином і тіацетазоном. Протомід можепідвищувати концентрацію ізоніазиду в сироватці крові через інгібуванняметаболізму ізоніазіду.При комбінованому застосуванні Протоміду з ізоніазидом і циклосериномпотрібно зважати на можливість порушень психіки.Необхідно уникати одночасного застосування з тіосемікарбазонами(перехресна резистентність). Одночасний прийом інших протитуберкульозних препаратів, таких якізоніазид або циклосерин, може призвести до посилення побічних ефектів з бокуцентральної нервової системи. Такий самий ефект може спричинювати одночасневживання алкоголю.

Умови татермін зберігання.Зберігати у недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці притемпературі не вище 25°С. Термін придатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z